Wynik wyszukiwania - "bezemisyjne" - Wiadomości

Elektromobilność najlepiej sprawdza się w logistyce miejskiej. Komentarz ID Logistics

Unijna polityka klimatyczna, Pakiet Fit 55 i dążenie do projektowania zrównoważonych łańcuchów dostaw wyznaczają kierunki rozwoju transportu drogowego. Rośnie znaczenie elektromobilności jako czynnika konkurencyjności, co wymaga od firm modyfikacji strategii i odpowiednich inwestycji. Jak elektromobilność wpływa na działalność operatorów logistycznych i dlaczego najlepiej sprawdza się w logistyce miejskiej? O tym mówi Piotr Mroczka, dyrektor transportu, ID Logistics.
20.05.2024

ORLEN na kongresie IMPACT: przeznaczamy około pół miliarda złotych na inwestycje w startupy

Będąc jednym z pionierów transformacji energetycznej mamy świadomość, że w perspektywie kilku dekad zmieni ona także naszą strukturę biznesową — przyznał Marek Garniewski, prezes ORLEN VC. Dlatego już dziś największy polski koncern, poprzez swój fundusz korporacyjny, inwestuje w najbardziej obiecujące startupy, pracujące nad innowacjami do wykorzystania w przyszłej gospodarce bezemisyjnej.
18.05.2024

Orlen na EKG 2024: dekarbonizacja to cel, do którego prowadzi wiele różnych ścieżek

Dekarbonizacja transportu stanowi największe wyzwanie dla całego procesu transformacji energetycznej Polski i UE - uważa Karol Wolff, dyrektor Biura Strategii i Transformacji Strategicznej ORLEN. Wszystko wskazuje bowiem na to, że w 2050 roku aż 80 proc. samochodów ciężarowych w Europie wciąż będzie zasilanych paliwami kopalnymi.
09.05.2024

Westinghouse osiąga ważny kamień milowy, rozpoczynając eksploatację komercyjną bloku nr 4 w elektrowni Vogtle

Obok bloku nr 3 elektrowni Vogtle, którego eksploatacja komercyjna rozpoczęła się w lipcu 2023 r., oraz dwóch istniejących ciśnieniowych reaktorów wodnych, blok nr 4 odegra istotną rolę w zabezpieczeniu bezemisyjnej przyszłości dla Stanów Zjednoczonych. Zarówno blok 3, jak i blok 4 jest w stanie wytworzyć wystarczającą ilość energii elektrycznej do zasilania około 500 tys. gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Energia jądrowa nie powoduje emisji, a nowe bloki mają stanowić niezawodne źródła energii w całym regionie przez następ
30.04.2024

Ciężarówki bezemisyjne rozwożą produkty PepsiCo w Warszawie

PepsiCo zaopatruje punkty sprzedaży w ścisłym centrum Warszawy rozwożąc napoje i przekąski w bezemisyjnych ciężarówkach. Działanie to wpisuje się w realizację strategicznej transformacji firmy w kierunku zrównoważonego rozwoju pep+. Nowe samochody dostawcze oznaczone logotypem pep+ obsługiwane są przez ID Logistics Polska. Nowe auta nie generują spalin ani hałasu, co wpływa na komfort życia mieszkańców stolicy. To jedna z wielu inwestycji, które wdraża PepsiCo w 2024 roku w ramach rozwijania firmowej ekofloty.
29.04.2024

Ekojazda z perspektywy zawodowego kierowcy – korzyści nie tylko dla środowiska

Dążenie do dekarbonizacji stawia dziś branżę logistyczną przed nowymi wyzwaniami. Brak infrastruktury, ograniczona przepustowości sieci i zasięg samochodów z napędem elektrycznym czy koszty wdrożenia alternatywnych metod są tematem wielu dyskusji i poszukiwania optymalnych rozwiązań. W tym kontekście prostą i skuteczną, ale też często niedocenianą, metodą redukcji emisji CO2 w transporcie drogowym jest ekologiczna jazda. A tu kluczowe są umiejętności kierowców i wsparcie ze strony firm transportowych. Jak ekojazdę i wynikające z
22.04.2024

UE. Kraje członkowskie zaakceptowały nowe normy spalin Euro 7

Kraje członkowskie w Radzie Unii zaakceptowały rozporządzenie zaostrzające normy środowiskowe pojazdów. Norma Euro 7 zaostrzy limity cząstek stałych dla samochodów osobowych i dostawczych oraz spalin dla autobusów i ciężarówek.
13.04.2024

Europarlament przyjął bardziej rygorystyczne normy emisji CO2 dla ciężarówek i autobusów

Parlament Europejski przyjął w środę cele redukcji emisji CO2 dla nowych pojazdów ciężarowych o dużej ładowności (HDV). Rozporządzenie dotyczące emisji z nowych ciężarówek, autobusów i naczep zostało zatwierdzone 341 głosami za, przy 268 głosach sprzeciwu i 14 wstrzymujących się.
11.04.2024

Pełczyńska-Nałęcz: w najbliższych dniach ruszy nabór wniosków na zieloną transformację

W ciągu najbliższych dni ruszy nabór wniosków w ramach programu zielonej transformacji miast - poinformowała w piątek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Zapewniła, że wszyscy wnioskodawcy spełniający formalne warunki otrzymają środki.
05.04.2024

Nowy cel UE – Polska bez szans?

Chociaż Komisja Europejska ostatecznie odrzuciła wariant redukcji emisji CO2 o 95% do 2040 r., to poziom 90% i tak ma niewiele wspólnego ze złotym środkiem. Na ten moment KE udało się więc osiągnąć inny cel – wywołać sporo kontrowersji i opór wobec proponowanej ścieżki. Same dążenia do zeroemisyjności nie są niczym nowym – co więc Bruksela chce powiedzieć, wyznaczając nowy etap? Dlaczego Polskę czekają trudne negocjacje?
28.03.2024

Ambitne cele redukcyjne dla ciężarówek i autobusów. Raport EFL o bezemisyjności transportu

Już od dłuższego czasu transport jest przedmiotem uwagi instytucji unijnych w kontekście przeciwdziałania zmianom klimatycznym. I choć ciężarówki i autobusy stanowią zaledwie 2% floty na europejskich drogach, to generują aż 28% całkowitej emisji dwutlenku węgla. Z tego powodu przygotowano regulacje, które zakładają ambitne cele w perspektywie kolejnych 16 lat. Jakie wyzwania stoją przed sektorem transportu ciężkiego na drodze do bezemisyjności? Można o tym przeczytać w raporcie specjalnym EFL.
28.03.2024

Kolonia po raz czwarty zamawia wodorowe Solarisy

Przewoźnik transportu publicznego w Kolonii Regionalverkehr Köln GmbH (RVK) już po raz czwarty wybrał firmę Solaris na dostawcę autobusów zasilanych wodorem. Dziewięć z nich to autobusy Urbino 12 hydrogen o długości 12 metrów, jedenaście zaś to przegubowe Urbino 18 hydrogen. Po realizacji najnowszego zamówienia wodorowa flota w Kolonii będzie liczyć 84 autobusy Solaris.
21.03.2024

Prezes URE udzielił koncesji hybrydowej instalacji OZE

7 marca 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki udzielił pierwszej koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej w hybrydowej instalacji odnawialnego źródła energii.
15.03.2024

ID Logistics zrealizował pierwsze zeroemisyjne dostawy dla PepsiCo w Warszawie

ID Logistics, lider na rynku logistyki kontraktowej, rozpoczął w Warszawie realizację pierwszych bezemisyjnych dostaw dla PepsiCo Polska. Elektryczne samochody dostawcze dostarczają już towary do punktów sprzedaży zlokalizowanych w ścisłym centrum miasta. Jednocześnie jest to ważny i pierwszy krok Działu Transportu ID Logistics w kierunku budowania niskoemisyjnej floty transportowej w Polsce.
13.03.2024

Samorząd Sanoka chce za kilka lat być miastem bezemisyjnym

Samorząd Sanoka na Podkarpaciu planuje, że w 2028 r. miasto będzie zdekarbonizowane i bezemisyjne. Węgiel i inne paliwa używane do tej pory, aby dostarczać m.in. ciepło mieszkańcom Sanoka, zastąpione zostaną przez odnawialne źródła energii, w tym wodór.
12.03.2024

Zwiększone ambicje w polskim planie na rzecz energii i klimatu

Większa redukcja emisji, wzrost udziału energii z OZE, spadek wydobycia węgla znalazły się w najnowszej wersji polskiego Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) do 2030 r., który trafił do Komisji Europejskiej i został przez nią opublikowany.
06.03.2024

Czas na dekarbonizację żeglugi. Nowe technologie w sektorze morskim i żeglugi śródlądowej

Dekarbonizacja sektora transportu dotyka także sektora morskiego. W swoim raporcie z 13 marca 2023 roku Komisja Europejska zwraca uwagę, że „Na poziomie UE transport morski odpowiada za 3–4% całkowitej emisji CO2 w UE, co oznacza ponad 124 mln ton CO2 w 2021 r.” Co za tym idzie transformacji będzie podlegał cały sektor żeglugi wraz z portami. Już teraz limity emisji reguluje międzynarodowa agencja IMO, niedługo statki zaczną również podlegać pod system emisji ETS. Jednym z kluczowych elementów będzie opracowanie i wdrożenie nowyc
05.03.2024

Kraków testuje Solarisa zasilanego wodorem; w planach zakup autobusów na to paliwo

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie rozpoczęło testy przegubowego autobusu Solaris zasilanego wodorem. Przewoźnik w najbliższych latach planuje zakup 10 nowych autobusów napędzanych tym paliwem - z wykorzystaniem środków unijnych.
28.02.2024

Strefy Czystego Transportu w polskich miastach to zmiana obliczona na lata

Kraków to pierwsze polskie miasto, które podjęło próbę utworzenia Strefy Czystego Transportu (SCT) sięgającej jego granic administracyjnych. Tamtejszy Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił jednak przepisy przyjęte przez Radę Miasta, uzasadniając to m.in. nieprecyzyjnym określeniem granic strefy, zbyt dużymi kosztami dla kierowców i zbyt dużą uciążliwością dla osób przyjezdnych.
19.02.2024

Nowe bezemisyjne autobusy Solaris w Szczecinie

Firma Solaris dostarczyła dziś do Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego „Klonowica” sp. z o.o. dwa przegubowe autobusy bateryjne. Nowe, bogato wyposażone Urbino 18 electric to pojazdy nr 99. i 100. marki Solaris we flocie tego przewoźnika.
19.02.2024

Rumuński Gałacz inwestuje w 40 nowych e-busów

Przedstawiciele władz miasta Gałacz (Galați) zdecydowali o kolejnych inwestycjach w ekologiczny transport publiczny. Solaris tym razem dostarczy do Rumunii 40 autobusów bateryjnych. 20 Urbino 9 LE electric i 20 Urbino 12 electric zostaną przekazane do klienta na początku przyszłego roku.
16.02.2024

Auchan przyspiesza zieloną transformację energetyczną w Polsce

Firma Auchan Polska podpisała umowy gwarantujące zaopatrzenie sklepów sieci w energię solarną o łącznym wolumenie blisko 139 GWh rocznie. Energia pochodzić będzie z polskich farm fotowoltaicznych firmy GoldenPeaks Capital, z którą sieć zawarła 12-letnią umowę zakupu energii (PPA), a także z własnych instalacji fotowoltaicznych Auchan, realizowanych we współpracy z firmą Helexia. Obie inwestycje w skali jednego tylko roku pozwolą ograniczyć emisję CO2 o 88 tys. ton.
09.02.2024

Nowy bezemisyjny statek towarowy napędzany wodorem gotowy do eksploatacji na Renie

Holenderski armator Future Proof Shipping (FPS), finansowany przez UE projekt Flagships oraz finansowany przez Interreg projekt ZEM Ports NS uruchamiają przełomową jednostkę H2 Barge 2. Statek napędzany wodorem będzie przewoził towary całkowicie bezemisyjnie na Renie między Rotterdamem (NL) a Duisburgiem (DE).
08.02.2024

Komisja Europejska przedstawia zalecenia dotyczące celu redukcji emisji do 2040 r.

Komisja Europejska opublikowała we wtorek szczegółową ocenę sposobów osiągnięcia przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 r. Na tej podstawie KE zaleca redukcję emisji gazów cieplarnianych netto o 90 proc. do 2040 r. w porównaniu z poziomami z 1990 r.
07.02.2024

Kraków chce wodorowych autobusów. Najpierw testy Solarisów

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie będzie testować przegubowy autobus Solaris zasilany wodorem. Przewoźnik w najbliższych latach planuje zakup nowych autobusów napędzanych tym paliwem - z wykorzystaniem środków unijnych.
04.02.2024

Google kupuje energię z morskich farm wiatrowych w Europie

W kontekście rosnącego zainteresowania zmianami klimatycznymi oraz wysokich poszukiwań związanych z kryzysem energetycznym w 2023 roku, Google ogłasza ambitne kroki w kierunku zrównoważonej energii. Firma planuje zakup ponad 700 megawatów czystej energii, podpisując w związku z tym największą w historii umowę na morską energię wiatrową.
02.02.2024

Modułowe reaktory jądrowe w Polsce – Enea rozpoczyna kampanię edukacyjną

Zgodnie ze Strategią Rozwoju, Enea będzie inwestować w zeroemisyjne, stabilne i nowoczesne moce wytwórcze, zapewniając klientom bezpieczeństwo energetyczne. Poszukując możliwości rozwojowych nowych linii biznesowych, Grupa Enea wskazuje również na technologię SMR – małych reaktorów jądrowych, których komercjalizacja przyczyni się do szybszej dekarbonizacji polskiej gospodarki.
02.02.2024

Solaris na dynamicznym rynku autobusów wodorowych

Solaris jest doświadczonym partnerem wdrażania technologii wodorowej w obszarze komunikacji miejskiej. Współpracę z firmą podjęło już 40 klientów z 10 krajów Europy, z zamówieniami i dostawami przekraczającymi 700 pojazdów.
30.01.2024

Barcelona zamawia 38 bezemisyjnych Solarisów

Przewoźnik Transports Metropolitans de Barcelona (TMB) kontynuuje swoje imponujące inwestycje na rzecz bezemisyjnego transportu publicznego. Firma Solaris dostarczy 36 autobusów wodorowych Urbino 12 hydrogen i 2 przegubowe Urbino 18 hydrogen. Dostawy są zaplanowane na 2024 rok.
26.01.2024

MPK planuje budowę nowych stacji do ładowania autobusów elektrycznych

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie, które eksploatuje 121 autobusów elektrycznych, planuje budowę kolejnych siedmiu nowych stacji do szybkiego ładowania tych pojazdów, a także co najmniej 35 stacji przeznaczonych do wolnego ładowania.
17.01.2024

Baltic Power - pierwsza na świecie morska farma wiatrowa wykorzystująca stal niskoemisyjną

Morska farma wiatrowa Baltic Power, wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power, jako pierwsza na świecie zostanie zbudowana z wykorzystaniem niskoemisyjnej stali produkowanej niemal w całości z surowców pochodzących z recyklingu w elektrycznym piecu łukowym zasilanym energią odnawialną. Wykorzystanie tego materiału zmniejszy emisję dwutlenku węgla w całym cyklu życia turbiny o 10 procent. Farma Baltic Power rozpocznie produkcję w 2026 roku i będzie w stanie zasilić ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.
16.01.2024

Terminal kontenerowy w Indiach ma być w 100% zasilany energią odnawialną

PSA Mumbai ma stać się pierwszym w Indiach terminalem kontenerowym, który jest całkowicie zasilany bezemisyjną energią odnawialną. Odpowiada za to farma fotowoltaiczna o moc 7,8 MW, powstała we współpracy z O2 Power. Zdaniem spółki inwestycja pozytywnie wpłynie na ograniczenie emisji CO2 przez branżę portową.
05.01.2024

50 kolejnych bezemisyjnych Solarisów w Madrycie

Przewoźnik EMT Madrid złożył zamówienie na 20 niskowejściowych autobusów Urbino 9 LE electric i 30 Urbino 12 electric. Nowoczesne, ciche i nieemitujące spalin pojazdy w sposób szczególny przyczynią się do realizacji ambitnych celów Madrytu w posiadaniu w pełni bezemisyjnej floty autobusów miejskich.
29.12.2023

105 autobusów elektrycznych dla Mediolanu

Solaris Bus & Coach wygrał kolejne zamówienie na dostawę autobusów elektrycznych do Mediolanu. Tym razem do włoskiej metropolii trafi 105 sztuk autobusów elektrycznych Urbino 18 electric. Tym samym ATM Milano stał się jednym z największych odbiorców bezemisyjnych pojazdów marki Solaris. Dostawy 105 sztuk przegubowych elektrycznych Solarisów rozpoczną się w połowie 2025 roku.
22.12.2023

PGE Ekoserwis poszerza współpracę z przedstawicielami nauki dla rozwoju Gospodarki o Obiegu Zamkniętym

PGE Ekoserwis, spółka z Grupy PGE, oraz Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej podpisały list intencyjny dotyczący współpracy w obszarze Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. Inicjatywa umożliwi prowadzenie wspólnych projektów badawczych oraz realizację przedsięwzięć, dotyczących zwiększania możliwości zagospodarowania surowców antropogenicznych – głównie ubocznych produktów spalania i wydobycia, w różnych branżach i kierunkach.
08.12.2023

Wysłannik USA ds. klimatu ogłosił na COP28 plan na rzecz fuzji jądrowej

Wysłannik USA ds. klimatu John Kerry ogłosił we wtorek w Dubaju, gdzie trwa międzynarodowa konferencja klimatyczna COP28, międzynarodowy plan zaangażowania na rzecz fuzji jądrowej. Poinformował, że plan, który koncentruje się na badaniach i rozwoju, łączy 35 państw.
05.12.2023

Crowley współpracuje z Terraline, aby poprowadzić projekt pilotażowy dotyczący elektrycznych ciężarówek

Crowley i Terraline, producenci pojazdów elektrycznych ogłosili 7 listopada, że grupa należąca do Crowley zajmująca się transportem lądowym będzie współpracować w ramach pilotażowego projektu ciężarówki testowej EV500. Podpisała umowę na testowanie ciężarówek Terraline od 2024 roku wraz opcją zamówienia elektrycznych ciężarówek z dostawą w 2026 roku.
05.12.2023

Komisyjne budowanie sieci energetycznych. UE sfinansuje ponad 100 projektów

UE wybrała ponad 100 projektów elektroenergetycznych będących przedmiotem wspólnego zainteresowania („PCI”) i ułatwiła wydawanie pozwoleń na ich budowę, w tym poprzez finansowanie – zwłaszcza w ramach Instrumentu "Łącząc Europę" (CEF) – informuje Komisja Europejska w dokumencie, który pod koniec listopada br. rozesłała do najważniejszych organów UE.
04.12.2023

Orlen Neptun: nowe inwestycje offshore wind zapewnią prąd dla ok. 8 milionów gospodarstw domowych

Grupa Orlen uzyskała pięć nowych lokalizacji pod budowę morskich farm wiatrowych. Nowe inwestycje będą miały moc ok. 5,2 GW, co pozwoli produkować czystą energię w ilości wystarczającej, aby zasilić ok. 8 milionów gospodarstw domowych - zapowiedział Robert Nowicki, prezes zarządu Orlen Neptun podczas konferencji Offshore Wind Poland 2023.
23.11.2023

Cierpliwość jest kluczem do szczęścia. Modułowe reaktory jądrowe nie tak szybko

Na początku miesiąca amerykańska firma NuScale anulowała umowę na budowę Carbon Free Power Project – 462-megawatowej elektrowni atomowej, co odbiło się szerokim echem w sektorze energetyki jądrowej. Echo dotarło również do Polski, gdzie planowana jest inwestycja z udziałem Amerykanów.
23.11.2023

38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER: biogazownie to konieczność

Drugi dzień 38. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 8. OZE POWER przyniósł m.in. dyskusję na temat konieczności inwestowania w biogazownie. Eksperci zgodnie oceniają, że transformacji energetycznej w Polsce nie da się przeprowadzić bez dynamicznego rozwoju sektora produkcji i przetwarzania biogazu.
16.11.2023

Viasea Shipping planuje budowę kontenerowców napędzanych wodorem

Enova zapewnia znaczące wsparcie w łącznej wysokości 171,8 mln koron norweskich koron dla Viasea Shipping na zakup dwóch kontenerowców napędzanych wodorem.
11.11.2023

Podpisano umowę na pierwsze w Polsce osiedle ogrzewane wodorem

W Muzeum Śremskim miało miejsce oficjalne zawarcie umowy na projekt nowego osiedla ogrzewanego wodorem przy ul. Farnej, który opracowuje Con-Project Sp. z o.o. we współpracy z SES Hydrogen Energy w ramach inwestycji Śremskiego TBS Sp. z o.o. oraz Gminy Śrem. Na jej podstawie SES Hydrogen Energy, której głównym udziałowcem jest notowana na GPW Sescom SA, wykona projekt pierwszej w Polsce kotłowni wodorowej dla budynków mieszkalnych wraz z niezbędną infrastrukturą.
09.11.2023

Krefeld inwestuje w wodorowy transport publiczny

Operator transportu publicznego SWK Mobil Krefeld zdecydował o zakupie 10 autobusów wodorowych Urbino 12 hydrogen. Bezemisyjne Solarisy usprawnią ruch pasażerski w mieście Krefeld, położonym w zachodnich Niemczech. Dostawy zostaną zrealizowane do maja 2025 roku.
03.11.2023

Dostawy 18 przegubowych e-busów dla Krakowa zrealizowane

W czwartek, 26 października, odbyło się uroczyste przekazanie 18 przegubowych bezemisyjnych autobusów elektrycznych w Krakowie. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne posiada już 99 bateryjnych Solarisów, od dziś ta liczba wzrosła do imponujących 117 sztuk. Nowo dostarczone pojazdy zostały zamówione w październiku 2022 roku i będą kursować na liniach 164, 174, 194 oraz 503.
27.10.2023

PGE i PAN z umową o współpracy nad innowacyjnymi projektami w obszarze Gospodarki Obiegu Zamkniętego

Centrum Badań i Rozwoju GOZ Grupy PGE oraz nowo otwarte Centrum Zrównoważonej Gospodarki Surowcami i Energią Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk podpisały list intencyjny dotyczący współpracy w obszarze Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Współpraca umożliwi prowadzenie wspólnych projektów badawczych, które przyczynią się do większego wykorzystania w różnych branżach gospodarki surowców antropogenicznych, czyli ubocznych produktów spalania, powstających w procesie spalania paliw stałych.
26.10.2023

A. Łukaszewska-Trzeciakowska: pierwsza polska elektrownia jądrowa jest racją stanu

Pierwsza polska elektrownia jądrowa jest racją stanu ze względu na suwerenność energetyczną, ze względu na bezpieczeństwo energetyczne Polaków - podkreśliła we wtorek w Gdyni pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
24.10.2023

Jeszcze więcej autobusów elektrycznych na Sycylii

42 autobusy elektryczne marki Solaris zamówił sycylijski przewoźnik AMTS Catania. 32 pojazdy Urbino 12 electric i 10 sztuk Urbino 18 electric będzie obsługiwać ruch w porcie Katania już w 2024 roku. To kolejne zamówienie przewoźnika na autobusy elektryczne Solaris złożone w ramach centrali zakupowej Consip S.p.A. Do tej pory 7 pojazdów Urbino 12 electric obsługuje ruch w mieście od początku tego roku, kolejne 11 zostanie dostarczone do końca bieżącego roku.
23.10.2023

Iberdrola osiągnęła 41 303 MW mocy zainstalowanej w OZE

Iberdrola kontynuuje realizację strategii zakładającej przewodzenie w transformacji energetycznej, przyspieszanie dekarbonizacji i zmniejszanie zależności od paliw kopalnych. W ciągu ostatnich 12 miesięcy firma zainstalowała prawie 3 000 MW nowych mocy w OZE (2 952 MW), co oznacza, że na koniec września osiągnęła łącznie 41 303 MW mocy w źródłach odnawialnych.
18.10.2023

Szczecinianie budują napęd wodorowy do katamaranu PAN. „Największy, jaki powstał na Pomorzu Zachodnim”

Technologie wodorowe coraz odważniej wchodzą do branży marine. Szczecińska firma właśnie kończy budowę ogniwa wodorowego o dużej mocy dla katamaranu Polskiej Akademii Nauk. Projekt wpisuje się w nurt poszukiwań nowych rozwiązań dotyczących rozwoju przyjaznych środowisku środków transportu. „Zakończenie prac nad ogniwem planujemy na listopad” – zdradza Marcin Hołub.
16.10.2023

Rozwój zeroemisyjnego transportu w Polsce Wschodniej dzięki Funduszom Europejskim

Według danych Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej, w 2019 r. niemal 40 proc. pojazdów taboru miejskiego w Polsce miało powyżej 10 lat. Według rankingu CleanCities z 2022 r., najbardziej ekoprzyjazny transport miejski jeździ w Paryżu, Lizbonie i Oslo, stanowiąc 70 proc. ogólnego taboru. W rankingu znalazła się także Warszawa (41 proc.), Trójmiasto (35 proc.) oraz Kraków (32 proc.).
10.10.2023

ENGIE zwiększa swoje portfolio lądowych farm wiatrowych w Polsce o ponad 100 MW

ENGIE podpisała 5 października 2023 r. umowę na zakup dwóch farm wiatrowych o mocy 103 MW. Poprzez tę transakcję Grupa potwierdza swoje ambicje rozwoju w zakresie odnawialnych źródeł energii w Polsce.
09.10.2023

Standard Power wybiera zatwierdzoną technologię małych reaktorów modułowych NuScale i ENTRA1 Energy do zasilania centrów danych

Standard Power planuje otworzyć dwa zaawansowane obiekty energetyki jądrowej w Ohio i Pensylwanii, które dostarczą niemal 2 GW czystej energii do centrów danych. Obiekty mają być gotowe do 2029 roku.
09.10.2023

Kolejne elektryczne Solarisy w Szwecji

Szwedzki przewoźnik VR Kristianstad podpisał umowę na dostawę 23 autobusów elektrycznych marki Solaris. Na zamówienie składa się 20 pojazdów niskowejściowych Urbino 15 LE electric oraz 3 autobusy niskopodłogowe Urbino 12 electric. Będą to pierwsze bezemisyjne autobusy Solarisa w Kristianstad.
29.09.2023

Anna Moskwa o polskiej energetyce jądrowej na francuskiej konferencji "Roadmap to new nuclear"

Rola państwa w realizacji projektów związanych z energetyką jądrową, bezpieczeństwo energetyczne oraz dywersyfikacja łańcucha dostaw dla energetyki jądrowej to główne tematy konferencji "Roadmap to new nuclear" organizowanej przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Wydarzenie, w którym uczestniczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, odbyło się 28 września 2023 r. w Paryżu.
29.09.2023

Apetyt rośnie w miarę jedzenia. 15 milionów samochodów elektrycznych w tym roku

Według najnowszej prognozy Gartner, w tym roku na całym świecie zostanie wyprodukowanych prawie 15 mln samochodów elektrycznych. Szacuje się, że produkcja pojazdów elektrycznych wzrośnie o 19 proc. w 2024 r., osiągając niemal 18 mln.
20.09.2023

Świętokrzyskie. Ponad 147 mln zł z UE na rozwój zrównoważonej mobilności miejskiej

Ponad 147 mln zł z funduszy unijnych trafi do samorządów z woj. świętokrzyskiego na działania z zakresu mobilności miejskiej, m.in. budowę nowych dróg rowerowych czy zakup zeroemisyjnych autobusów. Nabory wniosków ruszą 18 września – poinformował w środę Urząd Marszałkowski.
14.09.2023

Średnie miasta mogą ubiegać się o fundusze na rozwój zrównoważonej mobilności

Od 12 września br. średnie miasta borykające się z trudnościami społeczno-gospodarczymi mogą ubiegać się o fundusze na rozwój zrównoważonej mobilności - poinformowało we wtorek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Resort dodał, że w puli jest 440 mln zł. Wnioski można składać do 12 grudnia br.
13.09.2023

Wenecja stawia na wodorowe Solarisy!

W ostatnich tygodniach firma Solaris pozyskała kilka bardzo znaczących zamówień na rynku włoskim. Jednym z nich jest duży kontrakt na dostawy autobusów wodorowych do Wenecji. Przewoźnik Azienda Veneziana della Mobilita zamówił aż 90 autobusów wodorowych marki Solaris. 75 z nich będzie w wersji 12 metrowej i 15 w wersji przegubowej. Kontrakt zakłada także tzw. opcję zwiększenia zamówienia.
12.09.2023

Flota turbin gazowych HA firmy GE Vernova przepracowała 2 miliony godzin

Dział Gas Power GE Vernova (spółki GE notowanej na NYSE) osiągnął dziś kamień milowy dla swojej zaawansowanej floty wysokowydajnych turbin gazowych klasy H, która przekroczyła pułap ponad dwóch milionów godzin komercyjnej pracy w 88 jednostkach na całym świecie.
07.09.2023

Głogów kupił pięć bezemisyjnych Solarisów

Firma Solaris Bus & Coach podpisała umowę na dostawę pięciu autobusów elektrycznych z Gminą Miejską w Głogowie. Urbino 12 electric wraz z infrastrukturą ładowania zostaną dostarczone do miasta latem 2024 roku. To pierwsze bezemisyjne pojazdy, w które zainwestowało dolnośląskie miasto.
07.09.2023

Port Gdynia. Elektryczne auta i rowery dla pracowników

Port Gdynia wykonał krok w stronę elektromobilności. Zarząd portu zakupił dwa pierwsze auta elektryczne na potrzeby działów operacyjnych. Na portowych terenach pojawiło się także kilka pierwszych punktów ładowania elektryków.
25.08.2023

Future Proof Shipping przekształca drugi statek na paliwo wodorowe

Kontenerowiec Future Proof Shipping, FPS Waal, przybył do stoczni Holland Shipyards Group, aby rozpocząć konwersję na napęd wodorowy. Zainstalowany zostanie w pełni bezemisyjny układ napędowy, w tym ogniwa paliwowe PEM, magazyn wodoru, zestawy akumulatorów i elektryczny układ napędowy.
23.08.2023

Jak dać drugie życie bateriom samochodów elektrycznych?

Kilka miesięcy temu Komisja Europejska wydała tzw. rozporządzenie bateryjne. To dokument, który nie tylko wpłynie na sposób produkcji akumulatorów i kontrolę zanieczyszczeń wytwarzanych w tym procesie, ale ma sprawić, że ich ślad węglowy będzie coraz mniejszy.
11.08.2023

Tak będzie wyglądała elektrownia atomowa na Pomorzu! Ruszyła eksploatacja reaktora AP1000 w Vogtle

Pierwszy w USA zaawansowany reaktor jądrowy Westinghouse AP1000® generacji III+ rozpoczął dziś komercyjną eksploatację w elektrowni jądrowej Vogtle należącej do Southern Nuclear. Westinghouse gratuluje zespołowi Southern, Georgia Power i partnerom projektu osiągnięcia komercyjnej eksploatacji bloku nr 3.
03.08.2023

Udane testy pierwszego w Polsce kotła wodorowo-tlenowego. To pionierskie rozwiązanie w skali całego globu

SES Hydrogen Energy Sp. z o.o., należąca do Grupy Kapitałowej Sescom, przeprowadziła testy funkcjonalne prototypu kotła wodorowo-tlenowego o mocy 0,5 MW w warunkach odwzorowujących pracę na rzeczywistej instalacji. To kolejny kluczowy krok na drodze certyfikacji i komercyjnego wdrożenia urządzenia na przełomie 2024/2025 r.
02.08.2023

Od 2024 ograniczenia w ruchu samochodów spalinowych w miastach. Sprawdź datę ważności swojego auta

Decydując się na zakup używanego samochodu, bierzemy pod uwagę aspekty takie jak budżet, przebieg pojazdu, jego typ, historię czy stan techniczny. Jednak czy analizujemy jak długo posłuży on nam w mieście - z dostępem do wszystkich dzielnic? Strefy bezemisyjne stają się coraz popularniejsze. Już od 1 lipca 2024 roku do Warszawy i Krakowa zawitają Strefy Czystego Transportu, a w ślad za nimi na pewno zaczną iść kolejne miasta. Eksperci autobaza.pl uczulają na przemyślane zakupy „nowych - starych” pojazdów.
27.07.2023

W Gdańsku ruszyła ekologiczna kampania "Nie rób obciachu, nie śmieć"

"Nie rób obciachu, nie śmieć" - pod takim hasłem ruszyła w woj. pomorskim kampania społeczna Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (WFOŚiGW). Ma ona zwrócić uwagę na problem zaśmiecania plaż, jezior oraz lasów.
24.07.2023

Duisburg zamówił 20 wodorowych Solarisów

Wodorowe Solarisy pojawią się na ulicach kolejnego miasta. Niemiecki Duisburg wybrał ofertę Solarisa na dostawę 25 Urbino hydrogen – 11 dwunastometrowych oraz 14 przegubowych, osiemnastometrowych. Dostawy zaplanowano na lata 2024-2025.
23.07.2023

Przyszłość napędu statków kryje się w metanolu? MAN Energy Solutions wraz z partnerami rusza z nowym projektem

Firma MAN Energy Solutions ogłosiła, że rozpocznie opracowywanie rozwiązań modernizacyjnych dla średnioobrotowych silników staktów w ramach stowarzyszenia badawczego obejmującego WTZ Roßlau gGmbh i TU-Darmstadt. Trzyletni projekt ma na celu opracowanie koncepcji zróżnicowanych silników, które umożliwią modernizację całych flot statków przy rozsądnych kosztach ekonomicznych i technicznych.
20.07.2023

Spółka z Dolnego Śląska stworzyła pierwszy polski samochód elektryczny. Trwają rozmowy o rozpoczęciu seryjnej produkcji [WIDEO]

Największe firmy motoryzacyjne przeznaczają setki milionów dolarów na rozwój nowych platform dla pojazdów elektrycznych. Polskiej spółce Innovation AG z Dolnego Śląska udało się to zrobić w niecałe trzy lata, za zaledwie ułamek tego budżetu. Stworzony przez nią eVAN – w pełni elektryczny samochód dostawczy, który jest w stanie przejechać nawet do 400 km na jednym ładowaniu – uzyskał niedawno dopuszczenie do ruchu, a w tej chwili trwają rozmowy o rozpoczęciu jego seryjnej produkcji. – eVAN jest pierwszym prawdziwie polskim samocho
13.07.2023

MFIPR: Zrównoważona mobilność miejska w Polsce Wschodniej. Rusza nabór wniosków (komunikat)

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje: Rozwijamy zrównoważoną mobilność miejską w Polsce Wschodniej. Startuje nabór projektów do dofinansowania. Wsparcie pozwoli na realizację inwestycji w miastach i w ich bezpośrednim otoczeniu, co umożliwi mieszkańcom wygodne i przyjazne środowisku przemieszczanie się.
11.07.2023

PSEW: Energia dla Polski – wizje sektora energetycznego po wyborach

Podczas konferencji #PSEW2023 jednym z punktów zwrotnych, mających nakreślić plan działań rządu w aspekcie rozwoju OZE była debata polityczna „Energia dla Polski” – wizje sektora energetycznego po wyborach. W roku wyborczym kluczowe staje się pytanie, jakie kwestie wymagają najpilniejszych działań, aby powstrzymać kryzys energetyczny. Jakie są recepty polityków?
21.06.2023

Alstom i Air Products podpisują umowę na opracowanie zeroemisyjnych rozwiązań w transporcie w Polsce

Air Products będzie odpowiedzialne za dystrybucję i magazynowanie wodoru oraz zapewnienie infrastruktury do jego tankowania. Alstom dostarczy bezemisyjne, napędzane wodorowymi ogniwami paliwowymi pociągi. Umowa zwiększy świadomość proekologiczną wśród operatorów i dostawców branży transportowej w Polsce
13.06.2023

Air Products udziela Envision Energy zamówienia na turbiny wiatrowe o mocy 1,67 GW na potrzeby elektrowni wodorowej NEOM Green Company

Firma Envision Energy, globalny lider w dziedzinie zielonych technologii, ogłosiła dziś podpisanie umowy na dostawę turbin wiatrowych o mocy 1,67 GW na potrzeby NEOM Green Hydrogen Company, największej na świecie elektrowni wodorowej zasilanej w całości energią odnawialną. Elektrownia znajduje się w Oxagon, w regionie NEOM w Arabii Saudyjskiej.
06.06.2023

Wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska o współpracy energetycznej Polski i Rumunii

29 maja 2023 r. wiceminister klimatu i środowiska, Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, odbyła rozmowę z wiceministrem energii Rumunii, Dan Dragoș Drăganem. Głównym tematem spotkania była współpraca Polski i Rumunii w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego oraz transformacji energetycznej, w szczególności w kontekście możliwych wspólnych działań.
30.05.2023

Nadchodzi era pływających elektrowni jądrowych

Czy mały atom stanowi alternatywę dla OZE? Czy w perspektywie długoterminowej ilość generowanych odpadów - chociażby jak w przypadku trudnych w recyklingu komponentów turbin wiatrowych, lub niezbędnej i wymagającej infrastruktury zarówno w kontekście przesyłu i magazynowania w przypadku paliw syntetycznych takich jak zielony wodór czy e-metanol, spowoduje, że świat się zwróci ku małym reaktorom?
24.05.2023

Trina Solar zaprezentuje zintegrowane rozwiązania solarne na targach Intersolar Europe 2023

Intersolar, czyli największe europejskie targi branży PV odbędą się w Monachium w dniach 14-16 czerwca 2023 r. W ich trakcie Trina Solar zaprezentuje pełne portfolio swoich produktów, obejmujące struktury montażowe, systemy magazynowania energii i szeroką gamę modułów fotowoltaicznych. Firma przybliży też uczestnikom targów działania, które podejmuje na swojej ścieżce rozwoju w kierunku dostawcy zintegrowanych rozwiązań, prowadząc wszystkie elementy swojej działalności zgodnie z wizją bezpiecznej energetycznie przyszłości.
17.05.2023

Nowe badanie pokazuje, że zaawansowana energetyka jądrowa cieszy się silnym poparciem społecznym w wielu krajach

Według raportu Polska wyróżnia się jako kraj o najwyższym poziomie poparcia dla zaawansowanej energetyki jądrowej.
11.05.2023

Cztery wiodące w Polsce klastry motoryzacyjne podjęły współpracę

Cztery działające w Polsce klastry motoryzacyjne, skupiające w sumie ponad 400 firm i organizacji z tego sektora, zamierzają zacieśnić współpracę. Wspólne inicjatywy mają pomóc w wykorzystaniu szans związanych m.in. z transformacją w kierunku elektromobilności.
11.05.2023

Kamień milowy dla małego atomu na statkach

Losy brytyjskiej firmy Core Power i jej innowacyjnego rozwiązania dla sektora morskiego śledzimy od 2019 roku. W ostatnich tygodniach firma osiągnęła kamień milowy - finansowanie w wysokości 100 milionów dolarów na rozwój nowej technologii jądrowej dla przemysłu morskiego.
04.05.2023

Hybrydy OZE prześcigają węgiel

Za planami rządu ogłoszonymi w PEP 2040 musi nadążyć legislacja, uproszczenie procedur i wdrożenia innowacyjnych technologii.
27.04.2023

Nawet o 1/4 mniej spalin samochodowych w rok. Jak strefa bezemisyjna w Londynie poprawiła miejskie powietrze

Jesienią 2021 działająca wewnątrz londyńskiej strefy czystego transportu (LEZ) ambitniejsza strefa bezemisyjna (ULEZ) została powiększona ze ścisłego serca miasta na centralne dzielnice. Teraz mieszkają w niej 4 miliony ludzi. Oto jak nowe przepisy wpłynęły na ruch samochodowy i poziom zanieczyszczeń w Londynie.
26.04.2023

Innowacje z obszaru diagnostyki i pozyskiwania wodoru wśród Polskich Produktów Przyszłości [WIDEO]

Projekty związane z wytwarzaniem wodoru, przetwarzaniem odpadów czy innowacyjną diagnostyką chorób – to tylko część nagrodzonych w tegorocznym konkursie Polski Produkt Przyszłości, który PARP i NCBR organizują już od 25 lat. Do jubileuszowej edycji zgłoszono prawie 150 nowatorskich projektów, stworzonych przez polskie uczelnie i przedsiębiorców, które mają potencjał, aby podbić polski i globalny rynek i stać się polską wizytówką za granicą.
26.04.2023

UE. Szefowa KE podpisała umowę z premierem Norwegii ws. "zielonego sojuszu". Fokus na offshore i żeglugę bezemisyjną

UE i Norwegia utworzyły w poniedziałek "zielony sojusz w celu wzmocnienia wspólnych działań w dziedzinie klimatu, wysiłków na rzecz ochrony środowiska oraz współpracy w dziedzinie czystej energii i transformacji przemysłowej". Umowę podpisali w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i premier Norwegii Jonas Gahr Store.
25.04.2023

Inwestycja w duchu eco-thinking - najciekawsze rozwiązania

Troska o środowisko w budownictwie wykracza już poza fotowoltaikę i segregację odpadów, a wprowadzane rozwiązania nie ograniczają się wyłącznie do budynków mieszkalnych i biurowców. Branżą, w której wysoki poziom komfortu, elegancji i innowacyjność powinny iść w parze ze zrównoważonym rozwojem, jest hotelarstwo.
24.04.2023

Güstrow zamawia 52 wodorowe Solarisy

Przewoźnik Rebus Regionalbus Rostock z siedzibą w Güstrow zamówił 52 autobusy wodorowe Solaris Urbino hydrogen, w tym 5 przegubowych. To dotychczas największe jednorazowe zamówienie na pojazdy napędzane wodorowym ogniwem paliwowym producenta. Kontrakt ma zostać zrealizowany do końca 2024 roku. Jak zapowiadają władze regionu, w najbliższych latach transport publiczny w powiecie Rostock ma się opierać na mobilności wodorowej.
20.04.2023

Sunreef 80 Eco z kolejną nagrodą

12 kwietnia, podczas La Grande Motte International Multihull Show we Francji, elektryczny Sunreef 80 Eco zdobył nagrodę Multihull of the Year Award 2023 w kategorii Forever Green. Ten szczególny konkurs organizowany przez magazyn Multihulls World wyróżnia najlepsze i najbardziej innowacyjne jachty w międzynarodowej branży wielokadłubowców.
19.04.2023

Nowy elektrolizer Toyoty oparty na technologii ogniw paliwowych zdekarbonizuje produkcję samochodów

Toyota opracowała nowy elektrolizer wody produkujący wodór bez emisji CO2 na potrzeby zakładów przemysłowych. Konstrukcja urządzenia w 90% opiera się na komponentach zestawu ogniw paliwowych drugiej generacji, stosowanych w sedanie Toyota Mirai i autobusie miejskim Toyota SORA. Elektrolizer powstał w ramach współpracy Toyoty z firmą DENSO i samorządem prefektury Fukushima, której celem jest dekarbonizacja produkcji przemysłowej przy użyciu produkowanego lokalnie wodoru.
14.04.2023

Finlandia ogłosi przetarg na 6 GW mocy dla offshore

We wrześniu-październiku tego roku planowane jest wystawienie na aukcję dwóch nowych obszarów, a w przyszłym roku kolejnych dwóch.
11.04.2023

Fortum zazieleni swoją energią szedzką stal H2 Green Steel

H2 Green Steel i Fortum podpisały ramową umowę dotyczącą dostaw bezemisyjnej energii elektrycznej na potrzeby działalności H2 Green Steel w północnej Szwecji.
30.03.2023

Grupa Azoty Police, Ultra Safe Nuclear Corporation i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny zbudują reaktor MMR

Grupa Azoty Police, Ultra Safe Nuclear Corporation (USNC) i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie podpisały porozumienie dotyczące rozwoju i budowy badawczego obiektu energetyki jądrowej wyposażonego w technologię ultra bezpiecznego reaktora jądrowego MMR® - (Micro-Modular™Reactor) od USNC. W najbliższym półroczu strony opracują kompleksowy program badawczy oraz wspólnie przygotują plan budowy, eksploatacji i utrzymania instalacji MMR.
29.03.2023

Kongres Move: dyskusje o e-mobility z walką o utrzymanie polskich fabryk w tle

Czy producenci samochodów utrzymają swoje inwestycje w Polsce, jak finansować e-mobility, jakie wyzwania związane z rewolucją nisko i zero emisyjną stoją przed polską energetyką, co z zieloną energią dla produkcji – to tylko część pytań, na które odpowiedzą eksperci podczas tegorocznego kongresu MOVE. Wyzwania motoryzacyjne do roku 2035, elektryfikacja ciężkiego transportu drogowego oraz mobilność w kontekście zeroemisyjnego celu na 2035 rok dla miast i mieszkańców – to główne tematy tegorocznego kongresu.
28.03.2023

Europejski Zielony Ład: Porozumienie w sprawie ograniczenia emisji CO2 z transportu morskiego dzięki zrównoważonym paliwom

Komisja z zadowoleniem przyjmuje porozumienie polityczne osiągnięte przez Parlament Europejski i Radę, które zwiększa wkład sektora transportu morskiego w osiągnięcie ogólnounijnego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55% do 2030 roku oraz w osiągnięcie w 2050 roku neutralności klimatycznej.
27.03.2023

Przed polskimi dostawcami części motoryzacyjnych trudny zwrot w kierunku zeroemisyjności. Dostępność i koszt zielonej energii będą decydujące dla ich przyszłości

Producenci samochodów będą w najbliższym czasie decydowali o tym, gdzie będą lokowane produkcje nowych generacji zeroemisyjnych pojazdów. Część marek motoryzacyjnych przestawi się na nie jeszcze przed 2035 rokiem, czyli graniczną datą wyznaczoną przez UE. Jeśli produkcja nowych pojazdów elektrycznych i wodorowych będzie lokowana w Polsce, to oznacza wyzwania dla krajowych dostawców części i podzespołów, z których połowa dziś produkuje na potrzeby napędów spalinowych. Kolejnym dużym wyzwaniem może się okazać dostępność zielonej en
20.03.2023

Umowa ws. SMR-ów pomiędzy Orlen Synthos Green Energy a NFOŚiGW podpisana

Określenie warunków współdziałania w zakresie budowy w Polsce niedużych, modułowych elektrowni jądrowych opartych na technologii SMR (ang. Small Modular Reactors) – to główny cel umowy o współpracy, która dzisiaj (16 marca) została podpisana w Warszawie pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) a spółką Orlen Synthos Green Energy (OSGE). Strony porozumienia uzgodnią cele środowiskowe do osiągnięcia, model ekonomiczny projektu i harmonogram jego realizacji, biznesplan oraz postanowienia umowy in
16.03.2023

Adamczyk w Strasburgu: nie ma zgody na proponowaną przez KE normę emisji spalin Euro 7

Nie ma zgody na proponowaną przez Komisję Europejską normę Euro 7. Jej przyjęcie spowodowałoby ogromne zwiększenie kosztów produkcji samochodów osobowych i ciężarowych. Będziemy robić wszystko, aby ta propozycja nie weszła w życie - powiedział w wywiadzie dla PAP minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
14.03.2023

Wodór w polityce energetycznej Niemiec i Austrii

Wodór odnawialny (zwany też wodorem zielonym) produkowany za pomocą instalacji OZE, postrzegany jest jako narzędzie mogące zastąpić wykorzystanie paliw kopalnych w sektorze przemysłowym Unii Europejskiej (dalej: UE).
14.03.2023

Czy edukacja ekologiczna nie jest propagandą? Wiceszef MKiŚ zapewnia, że nie

Edukacja ekologiczna nie jest propagandą, jest kluczem do uświadomienia nam, że wszyscy obywatele są odpowiedzialni za środowisko, w którym żyją - podkreślił w rozmowie z PAP wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
11.03.2023

Czesi mogą już tankować wodór na ORLENie

Wszyscy klienci Grupy ORLEN w Czechach mogą zatankować nowe ekologiczne paliwo. Na obiekcie ORLEN Benzina w Pradze - Barrandov uruchomiono stację tankowania wodorem dla samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów. Kierowcy w Polsce będą mogli zatankować wodór do aut jeszcze w tym roku na stacjach w Poznaniu i Katowicach.
10.03.2023

MEW w polityce ochrony klimatu Unii Europejskiej

W poniższej publikacji zostaną zaprezentowane założenia dotyczące ochrony klimatu na płaszczyźnie strategii, inicjatyw i kierunków działań przyjętych przez Unię Europejską. Polityka ochrony klimatu UE to pewna „mapa drogowa” dla państw członkowskich UE, które nie powinny pozostawać bierne w obliczu tych ambitnych planów.
09.03.2023

Śląsk zamawia ponad 1,4 tys. ton paliwa wodorowego

Przetarg na zakup paliwa wodorowego, które ma być wykorzystywane w transporcie autobusowym, ogłosiła Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Zamówienie podstawowe obejmuje dostawę do 1435 ton paliwa; w prawie opcji założono zwiększenie tej ilości jeszcze do 880 ton.
08.03.2023

5 szybkich i sprawiedliwych społecznie rozwiązań dla czystego transportu miejskiego [RAPORT]

Zmiany w sposobie przemieszczania się po mieście nie sprawią, że będzie nam się żyło gorzej. Wręcz przeciwnie. Możemy jednocześnie zmniejszać emisyjność transportu i wspierać mieszkańców, dla których takie zmiany są największym wyzwaniem. Taki jest wniosek z nowego raportu opublikowanego dziś przez Clean Cities Campaign.
23.02.2023

Są nowe cele PE redukcji emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i pojazdów dostawczych

Parlament Europejski zatwierdził nowe cele redukcji emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i pojazdów dostawczych. To element pakietu „Gotowi na 55”.
14.02.2023

LSSE z Hyundai i USNC współpracują przy modułowych reaktorach jądrowych [GALERIA]

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Hyundai Engineering i Ultra Safe Nuclear Corporation rozpoczynają współpracę związaną z technologią modułowych reaktorów jądrowych (MMR). Ma ona zapewnić bezpieczną i przyjazną dla środowiska technologię jądrową, umożliwiając rozwój przyszłych systemów energetycznych, a brak dostępnej energii to częsta bolączka inwestorów. Porozumienie o współpracy podpisano w środę, 8 lutego w Centrum Konferencyjnym LSSE. To kolejny krok legnickiej spółki we współpracy i promocji firm z branży związanej z n
08.02.2023

U wybrzeży Finlandii pojawi się morska farma wiatrowa Tyrsky

Szwedzki deweloper projektów wiatrowych OX2 poinformował, że pracuje nad projektem morskiej elektrowni wiatrowej o mocy 1400 MW. Zgodnie z planami, instalacja ma powstać na wodach Zatoki Botnickiej.
02.02.2023

ORLEN wspiera rozwój edukacji kadr dla sektora energetyki jądrowej

PKN ORLEN wraz ze swoją spółką odpowiedzialną za wdrożenie w Polsce technologii małych reaktorów jądrowych (SMR) - ORLEN Synthos Green Energy podpisał list intencyjny z uczelniami technicznymi na rzecz uruchomienia wspólnego programu kształcenia kadr technicznych dla sektora energetyki jądrowej. Rozwój programu wspiera Ministerstwo Edukacji Narodowej.
01.02.2023

195 mln euro na projekty wspierające technologie wodorowe

Europejskie Partnerstwo na rzecz Czystego Wodoru właśnie ogłosiło nabór wniosków na projekty w ramach rozwoju technologii wodorowych, które mogą być realizowane przez różne podmioty, począwszy od dużych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) po instytucje publiczne i jednostki badawcze, w zależności od specyfiki tematu. Wnioski można składać od 31 stycznia 2023 r. do 18 kwietnia 2023 r. W tym roku na rozwój projektów w ramach nowoczesnych technologii wodorowych zostało przeznaczonych 195 mln EURO.
30.01.2023

Metacon podpisuje MoU z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w sprawie projektu zielonego wodoru

Metacon AB podpisała z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Katowicach MoU dotyczące przygotowań przed planowanym zamówieniem i dostawą instalacji elektrolizerów o łącznej mocy do 5 MW. Całkowita wartość oczekiwanego zamówienia wynosi około 5,8 mln dolarów.
26.01.2023

GoldenPeaks Capital podpisała 12-letnią umowę z Mondelez International

GoldenPeaks Capital, firma specjalizująca się w budowie i obsłudze systemów solarnych oraz inwestycjach w odnawialne źródła energii w całej Europie, zawarła 12-letnią umowę (Virtual Power Purchase Agreement, VPPA) z Mondelēz International w celu zrównoważenia śladu węglowego zakładów firmy w Polsce.
25.01.2023

USA. Komisja Dozoru Jądrowego (NRC) wydała certyfikat dla projektu małego reaktora modułowego firmy NuScale

Amerykańska Komisja Dozoru Jądrowego (NRC) wydała certyfikat dla projektu małego reaktora modułowego firmy NuScale Power - poinformowano na stronie NRC. Umowę z NuScale na wdrożenie technologii SMR w Polsce ma KGHM.
21.01.2023

Niezależność energetyczna Wielkiej Brytanii wymaga 10 mln ton stali

Jeden z producentów stali Tata Steel opublikował raport na temat zapotrzebowania Wielkiej Brytanii na surowce na ścieżce do uzależnienia się kraju od importu energii elektrycznej i paliw kopalnych. Transformacja energetyczna tylko w tym kraju będzie wymagała nawet 10 mln stali.
20.01.2023

Hynfra - bateryjne magazyny energii po raz pierwszy z kontraktem w rynku mocy 

Hynfra Energy Storage (HES) wraz ze swoimi partnerami funduszem Heyka Capital Markets Group (HCMG) i deweloperem PKE Pomorze wygrali aukcję rynku mocy. Wyniki aukcji ogłosiły we wtorek Polskie Sieci Elektroenergetyczne. To pierwsze tego typu kontrakty w Polsce.
22.12.2022

Magazyny energii elektrycznej po raz pierwszy w rynku mocy

Magazyny energii elektrycznej po raz pierwszy zdobyły kontrakty rynku mocy - wynika ze wstępnych wyników aukcji na rok dostaw 2027, podanych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. 17-letnie kontrakty mocowe zdobyły co najmniej trzy tego typu instalacje.
21.12.2022

MKiŚ: po kampanii "Poznaj Atomickich" 88 proc. Polaków za budową elektrowni jądrowych

88 proc. Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w naszym kraju – wynika z badania przeprowadzonego na zakończenie kampanii informacyjno-edukacyjnej "Poznaj Atomickich. Z energią jądrową na co dzień", zrealizowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska jesienią 2022 r.
21.12.2022

W Brukseli porozumienie w sprawie reformy ETS i utworzenia Społecznego Funduszu Klimatycznego

Reprezentująca Radę UE (państwa członkowskie) czeska prezydencja i Parlament Europejski osiągnęły w weekend wstępne porozumienie w sprawie reformy unijnego systemu handlu emisjami CO2. Zostaną nimi objęte żegluga morska, budynki i transport drogowy. Zdecydowano również o utworzeniu Społecznego Funduszu Klimatycznego, aby wspierać znajdujące się w trudnej sytuacji gospodarstwa domowe i firmy.
19.12.2022

Pierwsza polska lokomotywa wodorowa po zakończonych testach

Firma Pesa zakończyła testy lokomotywy wodorowej specjalną prezentacją z procesem tankowania i jazdami testowymi na torze doświadczalnym w Żmigrodzie. Był to ostatni etap badań homologacyjnych wodorowej lokomotywy manewrowej SM42-6Dn.
18.12.2022

Nowatorski odzysk i transport ciepła odpadowego

Wdrożenie innowacyjnej technologii energetycznej przez PWiK w Ząbkach Sp. z o.o. umożliwi udzielona ze środków własnych NFOŚiGW preferencyjna pożyczka w wys. ok. 12,2 mln zł. Projekt obejmie budowę bezemisyjnego źródła ciepła składającego się z magazynu energii cieplnej pochodzącej ze zlewni ścieków i kolektorów gruntowych, z wykorzystaniem transportu ciepła do punktów odbioru specjalistycznymi, mobilnymi magazynami energii.
15.12.2022

Raport: Rozwój OZE sposwoduje zmiany w systemie podatkowym

Rozwój odnawialnych źródeł energii przyniesie zmiany w systemie podatkowym - ocenili autorzy z raportu przygotowanego przez Instytut Finansów. Dekarbonizacja oznacza zmniejszenie VAT i akcyzy z paliw kopalnych; muszą więc pojawić się nowe źródła podatków.
14.12.2022

Astronergy robi postępy w kierunku osiągnięcia neutralności węglowej

Firma Astronergy otrzymała w ostatnim czasie dwie prestiżowe nagrody na jednej z konferencji branżowych. Wyróżniono jej nieustające starania na rzecz postępu w technologii produkcji ogniw i modułów fotowoltaicznych.
13.12.2022

Air Products dostawcą wodoru i infrastruktury tankowania podczas demonstracji pierwszej lokomotywy manewrowej o napędzie wodorowym

Firma Air Products, największy na świecie dostawca wodoru i lider z ponad 60-letnim doświadczeniem w zakresie bezpiecznych dostaw oraz infrastruktury wodorowej, po bardzo udanej demonstracji miejskiego autobusu napędzanego wodorem w Jaworznie włącza się w pierwszą w Polsce demonstrację użycia wodoru w transporcie kolejowym. Air Products dostarcza wodór i infrastrukturę tankowania podczas realizowanych przez Pesa Bydgoszcz testów manewrowej lokomotywy wodorowej, które odbywają się na torze doświadczalnym Instytutu Kolejnictwa w Żm
06.12.2022

Farma wiatrowa Arcadis Ost 1 została wyposażona w pierwszą turbinę Vestasa

Firmy Heerema, Vestas i Parkwind dzięki wspólnym działaniom ukończyły instalację pierwszej turbiny wiatrowej przy użyciu rewolucyjnej metody instalacji komponentów wiatrowych. Morska farma wiatrowa Arcadis Ost 1 na Morzu Bałtyckim zostanie oddana do użytku w przyszłym roku.
05.12.2022

Zyska: mamy ambicje i potencjał do tego, by być eksporterem dojrzałych technologii wodorowych

Mamy ambicje i potencjał do tego, żeby w perspektywie tej dekady być eksporterem dojrzałych technologii wodorowych – powiedział w środę podczas konferencji w Szczecinie wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
30.11.2022

PSEW: bez 500 metrów ustawa wiatrakowa będzie tylko bublem

Każda ingerencja w szeroko konsultowane i zaakceptowane przez stronę rządową i samorządową 500 metrów w ustawie odległościowej oznacza de facto dalsze blokowanie energetyki wiatrowej na lądzie. Tylko 500 m zagwarantuje nowe megawaty wiatru już w ciągu 2 lat, a w kolejnych latach potencjał energetyki wiatrowej na lądzie wynosi nawet do 22 GW. Zmiana odległości na 1000 metrów oznacza nawet do pięciu razy mniej energii z wiatru w systemie – wynika z prognoz IEO.
25.11.2022

Wiatr, prąd i wodór. Branżę jachtową czeka rewolucja?

Ekologia – to już nie tylko hasło, ale przede wszystkim idea, która przyświeca producentom jachtów i łodzi motorowych. Czy silniki elektryczne i z napędem wodorowym mogą całkowicie wyprzeć silniki spalinowe na tych jednostkach? „Ta rewolucja już się rozpoczęła” – mówi Marcin Hołub, Prezes Zarządu mPower.
17.11.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór w transporcie to przyszłość czy teraźniejszość? - rozmowa z Rafałem Kozińskim, AVL [odcinek 10 - część 2]

Dzisiaj premiera najnowszego 10 odcinka podcastu Uwaga Wodór! - Wodór w transporcie to przyszłość czy teraźniejszość? - rozmowa z Rafałem Kozińskim, AVL (część 2).
14.11.2022

Atom jest odpowiedzią na przyszłe niedobory mocy w Polsce [RELACJA]

Energetyka jądrowa była jednym z tematów podejmowanych podczas 36. edycji Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 6. OZE POWER, organizowanej pod patronatem GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. Dyskusja odbywa się tuż po przełomowych decyzjach o wyborze partnera technologicznego dla pierwszego partnera elektrowni jądrowej. Branża podkreśla, że jest to pozytywna wiadomość, ale trzeba działać szybciej.
09.11.2022

Europa w drodze do zero emisyjności - niebawem wodór stanie się jednym z głównych filarów miksu energetycznego - jakie technologie będą wdrażane?

Europejskie Partnerstwo na rzecz Czystego Wodoru właśnie wybrało i nagrodziło najlepsze projekty wodorowe w UE
09.11.2022

Ogromna inwestycja Poznania w wodorowe autobusy

Inwestycje Poznania w ekologiczny transport publiczny nabierają tempa. Miejski przewoźnik MPK Poznań dokonał zakupu 25 autobusów napędzanych wodorem Solaris Urbino 12 hydrogen. Przetarg rozpisany był na 15 pojazdów, jednak przewoźnik skorzystał z prawa opcji zamówienia kolejnych 10 autobusów. Supernowoczesne, bezemisyjne wodorowe modele wzbogacą flotę MPK już w drugiej połowie 2023 roku. To największe dotąd zamówienie na wodorowe autobusy marki Solaris.
28.10.2022

Rusza nabór dla Programu priorytetowego „Przemysł dla transformacji – zwiększenie potencjału przedsiębiorstw do produkcji rozwiązań zero i niskoemisyjnych

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłasza nabór wniosków w ramach programu priorytetowego „Przemysł dla transformacji – zwiększenie potencjału przedsiębiorstw do produkcji rozwiązań zero i niskoemisyjnych”.
25.10.2022

Morski interkonektor połączy Grecję z Egiptem. Celem jest przesył energii z OZE

Przedstawiciele greckiej grupy Copelouzos spotkali się z władzami Egiptu w celu podsumowania dotychczasowych działań na rzecz produkcji OZE w Egipcie i przesyłu bezemisyjnej energii do Grecji. Ten ma być realizowany za pomocą podmorskiego kabla Gregy-Elica.
23.10.2022

Jakość powietrza w Polsce [WYWIAD]

Wraz z nadejściem jesieni rozpoczyna się w Polsce chłodna połowa roku. Okres ten charakteryzuje się przede wszystkim pogorszeniem warunków pogodowych: spadkiem temperatury powietrza, wzrostem wilgotności, przewagą pochmurnych dni i częstszym występowaniem mgieł. Okres jesienny rozpoczyna jednocześnie sezon grzewczy. Z tym też związane jest widoczne pogarszanie się jakości powietrza i występowanie smogu. W temacie smogu porozmawialiśmy z Barbarą Toczko, zastępcą Dyrektora Departamentu Monitoringu Środowiska w Głównym Inspektoracie
13.10.2022

Solaris na Transexpo 2022 prezentuje najnowsze rozwiązania bateryjne

Podczas XVI Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego Transexpo, odbywających się w dniach 12-14 października 2022 w Kielcach, firma Solaris Bus & Coach prezentuje dwa pojazdy elektryczne. Jednym z nich jest flagowy model elektryczny producenta – Urbino 12 electric, drugim przegubowe Urbino 18,75 electric wyposażone w baterie nowej generacji o bardzo dużych pojemnościach.
12.10.2022

Bitcoin szkodzi środowisku tak samo jak gaz ziemny, wołowina i ropa?

Do zaskakujących wniosków doszli naukowcy badający wpływ kryptowalut na środowisko. Według badania opublikowanego na łamach Scientific Reports, koszt środowiskowy produkcji bitcoinów jest porównywalny do szkodliwości gazu, ropy czy nawet produkcji wołowiny.
05.10.2022

Podpisano umowę na zakup czterech autobusów elektrycznych komunikacji miejskiej

8,5 mln zł przekaże miastu Łomża NFOŚiGW na zakup czterech autobusów elektrycznych komunikacji miejskiej. W poniedziałek umowę w tej sprawie podpisali w Łomży prezydent tego miasta Mariusz Chrzanowski i wiceprezes tego Funduszu Artur Michalski.
03.10.2022

Norweska branża morska obawia się niedoborów energii. Pomoże wodór

Statki podczas postojów w portach podłączają się najczęściej do generatorów diesla w celu ich zasilenia lub naładowania magazynów energii. W dobie niedoborów energii rozwiązaniem może być wdrożenie technologii wodorowych. Jedno z rozwiązań przedstawiono w Norwegii.
03.10.2022

Solaris otworzył halę magazynową i stację ładowania pojazdów bateryjnych

Stację ładowania pojazdów bateryjnych i nową halę magazynową otwarto w czwartek w terenie fabryki Solaris Bus & Coach w Bolechowie pod Poznaniem. Wartość obu inwestycji sięga w sumie ok. 80 mln zł.
29.09.2022

Przemysł motoryzacyjny szykuje się na technologiczne zmiany. Przyszłością są auta w pełni autonomiczne i całkowicie bezemisyjne

– Trendami, które zdominują transport przyszłości, będą elektromobilność i automatyzacja poruszania się samochodem – mówi Tomasz Mucha z Mercedes-Benz Polska. Jak wskazuje, to efekt rosnącej świadomości ekologicznej, wymogów regulacyjnych i rozwoju technologicznego, bo sztuczna inteligencja już dziś znajduje w motoryzacji coraz więcej zastosowań. To, jak może wyglądać ta branża pod koniec XXI wieku, ilustruje opracowany przez Mercedesa futurystyczny pojazd koncepcyjny F 015, który można zobaczyć na wystawie w warszawskim Centrum
21.09.2022

"Rz": Komunikacja podrożeje przez ceny energii i paliw

Wobec galopujących kosztów zakupu prądu i diesla eksploatacja tramwajów, trolejbusów czy autobusów elektrycznych staje się kompletnie nieopłacalna - pisze w środę "Rzeczpospolita".
14.09.2022

Energia przyszłości - niskokosztowa i bezemisyjna

Rynek energetyczny rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie. Jego znaczącą częścią, napędzającą całą branżę, są odnawialne źródła energii. Wśród rozwiązań, które cieszą się największym zainteresowaniem wśród konsumentów, wymienić należy przede wszystkim pompy ciepła i instalacje fotowoltaiczne, z których korzysta biznes - z naciskiem na duże instalacje.
06.09.2022

Elon Musk: świat potrzebuje więcej ropy i gazu

Świat potrzebuje teraz więcej ropy i gazu, aby poradzić sobie z niedoborem energii, jednocześnie naciskając na przejście na energię odnawialną, powiedział CEO Tesla Elon Musk.
06.09.2022

W Kilonii już pływają elektryczne promy

Firma SFK (Schlepp und Fährgesellschaft Kiel), będąca m.in. operatorem promów w Kilonii, ma w swojej flocie już drugą całkowicie elektryczną jednostkę.
06.09.2022

Więcej zeroemisyjnych promów na Bałtyku. Kolejny buduje Scandlines

Duński przewoźnik Scandlines świętował ostatnio położenie stępki pod nowy zeroemisyjny prom towarowy, który będzie kursował z Niemiec do Danii.
05.09.2022

Pierwsza na świecie komercyjna umowa dotyczącą transgranicznego transportu i składowania CO2 podpisana

TotalEnergies w poniedziałek 29 sierpnia ogłosił w swoim komunikacie podpisanie umowy pomiędzy Northern Lights i Yara na transport i składowanie CO2 wychwyconego z Yara Sluiskil - fabryki amoniaku i nawozów sztucznych w Holandii. Jest to pierwsza na świecie komercyjna umowa dotyczącą transgranicznego transportu i składowania CO2.
30.08.2022

Finlandia bada możliwości ograniczenia podwodnego hałasu

Fiński ośrodek badawczy VTT pracuje nad nowymi metodami modelowania i ograniczania podwodnego hałasu i zjawisk kawitacji w śrubach napędowych. Jak przekonują naukowcy, oprócz emisji gazów cieplarnianych to właśnie hałas podwodny jest uznawany za główny problem w przemyśle morskim.
23.08.2022

Czy podatek ekologiczny pogrąży rynek samochodów używanych?

Używane samochody są coraz droższe. W II kwartale br. przyrost liczby ofert aut z drugiej ręki, które kosztują ponad 100 tys. zł, wyniósł 12%. Natomiast samochody z przedziału 50-100 tys. zł zaliczyły wzrost o 5% – wynika z danych autobaza.pl. Z drugiej strony o 14% mniej na rynku jest najtańszych pojazdów do 5 tys. zł.
04.08.2022

LSSE podpisała porozumienie ws. budowy 10 małych reaktorów jądrowych

List intencyjny dot. budowy elektrowni składającej się z 10 małych reaktorów jądrowych o łącznej mocy 200 MW podpisały w czwartek Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, DB Energy i Last Energy Polska. Reaktory stanowiłyby źródło energii inwestycji zlokalizowanych na terenie Strefy.
28.07.2022

Wodorowe autobusy alternatywą dla elektrycznych?

Wodór będzie w przyszłości jednym z najważniejszych paliw w transporcie, również w komunikacji publicznej. Ogniwa zasilane wodorem są bezemisyjne, zapewniają coraz większy zasięg, tankowanie pojazdu trwa kilka minut, a potrzebna do tego infrastruktura wymaga mniejszych nakładów niż do ładowania elektryków.
22.07.2022

Pierwszy grecki prom elektryczny wypłynie z Pireusu w 2026 roku

Saronic Ferries wprowadzi do serwisu prom elektryczny w 2026 r. Armator zlecił opracowanie projektu C-Job Naval Architects. Będzie to pierwszy w pełni elektryczny RoPax w Grecji.
14.07.2022

Milion elektryków premiera Morawieckiego w 2030 roku? RAPORT

Milion elektryków premiera Morawieckiego w 2030 roku?
07.07.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.