Wynik wyszukiwania - "transport " - Wiadomości

Dekarbonizacja transportu ciężkiego w Polsce. Raport FPPE na temat elektryfikacji ciężarówek

Raport pokazuje, co powinniśmy zrobić, aby transport - kluczowy element polskiej gospodarki - pozostał konkurencyjny. Przeanalizowano dostępne rozwiązania, obowiązujące prawo i sprawdzono jak poszczególne instrumenty wpłyną na koszty (TCO). W wyniku tej analizy powstał zbiór gotowych rekomendacji do wdrożenia dedykowanych instrumentów dla wsparcia dekarbonizacji transportu. To pierwsza gotowa recepta na dekarbonizację ciężarówek w Polsce.
26.05.2023

Adamczyk w Strasburgu: nie ma zgody na proponowaną przez KE normę emisji spalin Euro 7

Nie ma zgody na proponowaną przez Komisję Europejską normę Euro 7. Jej przyjęcie spowodowałoby ogromne zwiększenie kosztów produkcji samochodów osobowych i ciężarowych. Będziemy robić wszystko, aby ta propozycja nie weszła w życie - powiedział w wywiadzie dla PAP minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
14.03.2023

Adamczyk: realizacja celów klimatycznych w transporcie musi uwzględniać możliwości państw

Realizacja celów klimatycznych w transporcie musi uwzględniać możliwości gospodarek poszczególnych państw - zaznaczył w poniedziałek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Narzucanie przez UE zbyt ambitnych celów klimatycznych może powodować zwiększenie wykluczenia komunikacyjnego - dodał.
14.03.2023

Są nowe cele PE redukcji emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i pojazdów dostawczych

Parlament Europejski zatwierdził nowe cele redukcji emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i pojazdów dostawczych. To element pakietu „Gotowi na 55”.
14.02.2023

Transport odpadów - surowa kara za brak oznakowania

Dzięki akcji inspektorów z Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ, Inspekcji Transportu Drogowego i funkcjonariuszy Policji ujawniono szereg nieprawidłowości w transporcie odpadów. To już kolejna wspólna kontrola tych służb.
23.01.2023

Dekarbonizacja i zeroemisyjność w transporcie - jest nieunikniona

Polska jest przygotowana i ma pomysły na dekarbonizację transportu drogowego. Nasi przedsiębiorcy chcą zmieniać flotę na zeroemisyjną. Są już w tym segmencie sukcesy, ale też jeszcze dużo do zrobienia – wskazywali uczestnicy panelu pt. „Przyszłość transportu drogowego i wyzwania zeroemisyjności”, który odbył się w ramach konferencji PAP pt. „Transport drogowy dziś i wyzwania przyszłości.”
29.11.2022

KE ponownie zelektryzowała branżę motoryzacyjną

W ostatnim czasie doszło do porozumienia Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej, które z dużym prawdopodobieństwem przypieczętowało los silnika spalinowego. Niedawny wywiad komisarza Bretona pozwala jednak myśleć, że nie będzie to w 2035 roku.
16.11.2022

Polska musi szykować się na przyjęcie elektrycznych ciężarówek

Elektromobilność coraz śmielej wkracza do transportu ciężkiego. Za cztery lata rynek e-ciężarówek ma być wart sześć razy więcej niż obecnie. Rewolucja może być najbardziej odczuwalna w Polsce - czytamy w poniedziałek w "Pulsie Biznesu".
24.10.2022

Dekarbonizacja transportu morskiego nabiera tempa - stanowisko Parlamentu Europejskiego

Podczas trwającej właśnie sesji plenarnej w Strasburgu Parlament Europejski przyjął stanowisko w sprawie dekarbonizacji transportu morskiego. - Parlament Europejski jasno opowiedział się dzisiaj za jak najszybszą redukcją stosowania wysokoemisyjnych paliw kopalnych w żegludze morskiej i za jednoczesnym upowszechnieniem paliw nowej generacji, które pozwolą na ograniczenie emisji szkodliwych gazów cieplarnianych z tego sektora - podkreśla europoseł Magdalena Adamowicz, członkini Komisji Transportu i Turystyki Parlamentu Europejskie
19.10.2022

Współpraca przygraniczna w zakresie transgranicznego przemieszczania odpadów

W październiku odbyło się spotkanie polskich i niemieckich przedstawicieli instytucji bezpośrednio zaangażowanych we współpracę przygraniczną w zakresie transgranicznego przemieszczania odpadów. Spotkanie, które odbyło się w Niemczech, było kolejnym spotkaniem służb obu krajów. W ramach agendy spotkania, przeprowadzono wspólną akcję kontroli pojazdów przewożących odpady.
13.10.2022

Rynek ładowania elektryków wzrośnie siedmiokrotnie do końca dekady

Europejski rynek infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych wzrośnie niemal siedmiokrotnie do końca tej dekady, wynika z analiz Bain & Company. Do dynamicznego rozwoju branży przyczyni się realizacja ambitnych celów redukcji emisji dwutlenku węgla w Unii Europejskiej oraz chęć zmniejszenia uzależnienia od dostaw rosyjskich surowców.
06.10.2022

Już ponad 3100 elektryków w leasingu z dopłatą BOŚ

Już ponad 4100 wniosków o dopłaty wpłynęło do Banku Ochrony Środowiska w ramach ścieżki leasingowej programu „Mój elektryk”. Ponad 3100 z nich zostało już pozytywnie rozpatrzonych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a łączna wartość przyznanego dofinansowania sięgnęła 98 mln zł.
26.09.2022

E-mobilność na ostatniej prostej

Bosch wprowadza na rynek nowy napęd elektryczny do lekkich pojazdów użytkowych - kompaktowy moduł napędowy składa się z silnika elektrycznego i falownika. Nowe półprzewodniki zapewniają większy zasięg i lepszą wydajność.
23.09.2022

PIE: Fit for 55 wpłynie na redukcję emisji z transportu pasażerskiego w Polsce nawet o 70 proc.

Wprowadzenie pakietu Fit for 55 wpłynie na redukcję emisji z transportu pasażerskiego w Polsce nawet o 70 proc. do 2050 r. - stwierdzono w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zwrócono uwagę, że emisje w sektorze transportu wzrosły o prawie 220 proc. od 1990 r.
06.09.2022

Francja da 4 tys. euro osobie, która zamieni samochód na rower elektryczny

Rząd Francji chce zachęcić obywateli do przesiadania się ze starych, emisyjnych samochodów na rowery elektryczne. Temu będzie służył program dotacyjny zakładający wypłatę dokładnie 3976 dolarów na każdą osobę. Warunkiem jest wymiana samochodu na rzecz roweru tradycyjnego lub elektrycznego.
05.09.2022

PKN Orlen podpisał umowę na dostawy paliwa wodorowego dla MPK Poznań

PKN Orlen podpisał jedną z największych w Europie umów na dostawy niskoemisyjnego paliwa wodorowego - poinformował w piątek prezes koncernu Daniel Obajtek. Wodór produkowany przez Grupę Orlen będzie zasilał autobusy miejskie w Poznaniu do 2038 r. - dodał.
03.09.2022

Jaką rolę odegrają strefy czystego transportu w polskich miastach?

Utworzenie w Berlinie Umweltzone czyli strefy czystego transportu spowodowało odmłodzenie floty samochodowej i w kilka lat obniżyło emisje cząstek stałych z pojazdów o 50%. Dzisiaj, kiedy przed tym krokiem stoją polskie metropolie, strefy postrzegane są nieco szerzej - jako część polityki klimatycznej oraz niezbędny element w budowie nowoczesnego miasta.
24.08.2022

Bilet za 9 euro nie skłonił Niemców do porzucenia aut na rzecz komunikacji publicznej

Bilet za 9 euro miał nie tylko ulżyć konsumentom w czasach kryzysu, ale także zapoczątkować zwrot w transporcie - miał skłonić Niemców do porzucenia samochodów i korzystania z autobusów i pociągów, także z pożytkiem dla klimatu. Wstępne badania sugerują jednak, że mimo taniego biletu Niemcy nie zrezygnowali z aut.
09.08.2022

Żabka testuje w pełni elektryczny pojazd dystrybucyjny Scania

Żabka rozwija nowoczesną logistykę opierającą się na idei inteligentnych i zielonych miast. W trosce o planetę i komfort mieszkańców kontynuuje wdrażanie cichego transportu miejskiego o zerowej emisji.
01.08.2022

GreenWay przejmuje sieć 70 stacji ładowania Revnet

Kierowcy elektryków korzystający z sieci ładowania GreenWay będą mieli do dyspozycji siedemdziesiąt nowych ładowarek. To wynik zakupu sieci Revnet przez GreenWay. Wszystkie stacje Revnet zostaną włączone do sieci i udostępnione w aplikacji GreenWay jeszcze w tym roku. GreenWay przejmuje sieć Revnet po ogłoszeniu wsparcia inwestycyjnego w wysokości 85 mln Euro, jakie otrzymał w lutym tego roku.
28.06.2022

Wodorowy NesoBus od Grupy Polsat Plus testowany na ulicach Gdyni [GALERIA]

Gdyńska komunikacja publiczna wchodzi w nowy etap. Na razie na próbę, ale w przyszłości zeroemisyjne autobusy wodorowe mogą na stałe zasilić miejski tabor. W Gdyni właśnie jest testowany napędzany tym innowacyjnym paliwem NesoBus. To nowy, wyprodukowany w naszym kraju autobus wodorowy stworzony przez polskich konstruktorów i inżynierów.
22.06.2022

„Zielona rewolucja” w Zakrzewie. Pieniądze z NFOŚiGW pozwolą na zakup autobusów elektrycznych i uruchomienie komunikacji publicznej w gminie

Samorząd Zakrzewa na Mazowszu dzięki niemal 9 mln zł dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zakupi cztery autobusy elektryczne oraz osiem ładowarek na potrzeby lokalnego transportu zbiorowego. Oznacza to dla gminy duży postęp nie tylko ekologiczny, ale i społeczny, gdyż do tej pory nie funkcjonowała tam komunikacja publiczna. Nowe zeroemisyjne pojazdy będą wozić pasażerów głównie do powiatowego Radomia oraz na gminnych trasach wewnętrznych. Umowa pomiędzy samorządem Zakrzewa a NFOŚiGW została podpisa
17.06.2022

Za mało prądu do e-aut!

Do publicznych ładowarek już wkrótce zaczną się ustawiać kolejki samochodów. Polsce mogą grozić finansowe kary za niespełnienie wymogów przygotowywanego właśnie przez UE rozporządzenia - informuje w poniedziałek "Rzeczpospolita".
13.06.2022

Timmermans chwali Polskę w PE: jest dzisiaj największym producentem elektrycznych autobusów

„Kto na tej sali wie, że Polska jest dzisiaj największym producentem elektrycznych autobusów. Kto o tym wie? To jest krok w stronę technologii, to jest nasza przyszłość” – powiedział we wtorek podczas debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.
08.06.2022

Rynek elektromobilności rośnie – coraz więcej inwestycji i miejsc pracy

Elektromobilność to sektor, dzięki któremu w ciągu najbliższych lat możemy osiągnąć pozycję światowego lidera, wynika z raportu „Elektromobilność w Polsce: inwestycje, trendy, zatrudnienie”. To w Polsce zlokalizowanych jest 30% europejskich mocy produkcyjnych baterii do samochodów elektrycznych i to w Polsce znajduje się największa w Europie fabryka produkująca tego typu komponenty. Branża rozwija się i już dziś daje zatrudnienie tysiącom pracowników.
07.06.2022

Przełom w ładowaniu aut elektrycznych w Polsce: Power Dot postawi 1250 stacji o dużej mocy, dostępnych dla każdego

Paneuropejski operator Power Dot, korzystający m.in. z finansowania największego francuskiego funduszu infrastrukturalnego, jest w trakcie budowy 650 stacji o mocy powyżej 100 kW. Oznacza to 10-krotne zwiększenie obecnej infrastruktury szybkiego ładowania w Polsce. Do końca 2025 roku ma powstać w naszym kraju w sumie 1250 obiektów z logo Power Dot. Będą otwarte dla wszystkich użytkowników bez obowiązku rejestracji.
07.06.2022

Polska utrzyma silną pozycję w europejskiej branży motoryzacyjnej, o ile postawi na e-mobilność

W ostatnich latach Polska stała się jednym z głównych producentów samochodów, części i komponentów motoryzacyjnych w Europie. W 2020 roku znalazła się na 5. miejscu, jeśli chodzi o liczbę aut osobowych w Unii Europejskiej. Duży rynek wewnętrzny, potencjał wytwórczy i integralność z globalnym łańcuchem dostaw sprawiają, że branża motoryzacyjna nad Wisłą bardzo się rozwinęła. Czekają ją jednak zmiany związane z unijnym planem zakazu sprzedaży nowych samochodów spalinowych od 2035 r. Według ekspertów EMIS z ISI Emerging Markets Grou
07.06.2022

PSPA i United Nations Global Compact Network Poland razem na rzecz dekarbonizacji transportu

Aktywną współpracę na rzecz dekarbonizacji transportu, rozwijania elektromobilności i gospodarki wodorowej w Polsce zakłada memorandum podpisane pomiędzy Polskim Stowarzyszeniem Paliw Alternatywnych (PSPA) oraz United Nations Global Compact Network Poland (UN GCNP).
06.06.2022

FourKites kładzie nacisk na znaczący rozwój międzynarodowej widoczności transportu oceanicznego

Wiodąca na świecie platforma zapewniająca widoczność łańcucha notuje znaczne tempo wzrostu widoczności transportu oceanicznego i zatrudnia Philippe’a Sallesa, doświadczonego specjalistę w branży, który będzie nadzorować realizację bieżącej strategii agresywnego wzrostu.
24.05.2022

Czy elektryki są naprawdę "ekologiczne"? Odpowiedź brzmi: tak, ale to skomplikowane

W miarę jak samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne, niektórzy zadają sobie pytanie, czy są one tak przyjazne dla środowiska, jak się je reklamuje – niektórzy twierdzą, że należy wziąć pod uwagę emisję gazów cieplarnianych podczas procesu produkcji i ładowania akumulatorów.
19.05.2022

PKN ORLEN i Alstom ze współpracą na rzecz kolei wodorowej

PKN ORLEN podpisał porozumienie o strategicznej współpracy z firmą Alstom przy dostawach bezemisyjnych, ekologicznych pociągów i paliwa wodorowego dla publicznego transportu kolejowego. Koncern, który konsekwentnie wdraża strategię ogłoszoną w tym roku strategię wodorową, zapewni infrastrukturę tankowania dla produkowanych przez Alstom pociągów. Pierwsze pojazdy wodorowe mają szansę wyjechać na linie regionalne w ciągu dwóch lat.
18.05.2022

Biurowce Globalworth przygotowane na rozwój mikromobilności dzięki współpracy z E.ON Polska

E.ON Polska we współpracy z Globalworth, właścicielem i zarządcą największego portfolio nieruchomości biurowych w Europie Środkowo-Wschodniej, wyznaczają nowy standard dla mikromobilności w segmencie biurowym. Pracownicy i goście odwiedzający budynki Globalworth będą mogli bezpiecznie parkować i ładować swoje hulajnogi elektryczne. Jedenaście stacji ładowania dla jednośladów na prąd zostało już zainstalowanych w największych ośrodkach biznesowych Polski. Kolejne trzy zostaną uruchomione latem.
15.05.2022

W Katowicach powstaną trzy przystanki z dachami roślinnymi

Do końca tego roku w Katowicach mają powstać trzy zielone przystanki – z roślinami posadzonymi na dachach wiat i w ich pobliżu. Przetarg na wykonanie prac, których koszt oszacowano na 275 tys. zł, ogłosił Zakład Zieleni Miejskiej.
05.05.2022

Tydzień z Klastrami w programie Horyzont Europa

Wiosenna edycja wydarzenia Tydzień z Klastrami, odbędzie się w dniach 23-30 maja 2022 r. w formule on-line. Będzie to cykl spotkań informacyjnych na temat bieżących konkursów lub inicjatyw, podejmowanych w ramach sześciu szerokich klastrów tematycznych w II filarze programu Horyzont Europa.
28.04.2022

Lotos Petrobaltic z nową jednostką offshore?

Wojciech Królikowski, CEO Technical Ship Management Ltd., poinformował, że w zarządzie technicznym znalazła się nowa jednostka – Bazalt II. Statek, wcześniej znany pod nazwą Pacific Warden, będzie najpewniej częścią floty Lotos Petrobaltic.
25.04.2022

Ørsted i Esvagt : Hornsea 2 będzie obsługiwana przez pierwszy na świecie statek na zielone paliwo

Duńskie firmy Ørsted i Esvagt postanowiły zainwestować w pierwszy na świecie statek serwisowy (SOV), który może być zasilany ekologicznymi paliwami.
11.04.2022

Centralny Port Komunikacyjny będzie współpracował z Politechniką Gdańską

Centralny Port Komunikacyjny nawiązał współpracę z Politechniką Gdańską. Jak przekazała spółka w piątek w komunikacie, celem porozumienia jest m.in. stworzenie wspólnych projektów naukowych, badawczych i edukacyjnych.
10.04.2022

Ecodriving - sposobem na rosnące ceny paliw

Ecodriving zyskuje w dobie rosnących cen paliw. Odpowiednia technika jazdy i dobre nawyki pomagają zmniejszyć spalanie
08.04.2022

Raport: Stare diesle trują

Niewielki procent kilkunastoletnich pojazdów z silnikiem Diesla w Warszawie odpowiada za nieproporcjonalnie dużą część emisji samochodowych spalin. Wspólny raport TRUE Initiative i m. st. Warszawy pokazuje, że to właśnie te starsze auta mają największy wpływ na zanieczyszczenie powietrza w Warszawie.
07.04.2022

Do końca 2025 roku w stolicy mają powstać strefy czystego transportu

Myślę, że będziemy gotowi do końca roku przedstawić plan wdrażania stref czystego transportu. Do końca przyszłego roku pilotażowe wdrożenie tej strefy, a do końca 2025 roku całkowite wdrożenie. Są to oczywiście tylko wskazówki, szczegółowe decyzje w zakresie terminów podejmą radni - powiedział w środę dyrektor Biura Zarządzania Ruchem Drogowym Tamas Dombi.
07.04.2022

Polskie hybrydowe autobusy od Solaris na uliach Barcelony i okolic

Solaris zdobył zamówienie na 87 autobusów hybrydowych, które będą obsługiwać metropolitalny obszar Barcelony. Hybrydową flotą będzie zarządzać AMB (Area Metropolitana de Barcelona), instytucja zarządzająca miejskim transportem w mieście i sąsiednich gminach. Dostawy niskoemisyjnych Urbino rozpoczną się w listopadzie 2023 roku.
04.04.2022

Elektromobilność w lotnictwie - w powietrze wzbił się motoszybowiec z napędem elektrycznym od Politechniki Warszawskiej

Zespół z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa opracował PW-X10 – doświadczalną, latającą dwumiejscową platformę z napędem elektrycznym. Maszyna znajduje się na wyposażeniu Ośrodka Badań Lotniczych „OBLOT” Politechniki Warszawskiej, zlokalizowanego na terenie lotniska w Sierakowie pod Przasnyszem.
31.03.2022

Łańcuch dostaw akumulatorów EV – perspektywa 2030

Kraje azjatyckie posiadają około 3/4 zdolności produkcyjnych ogniw baterii. Według raportu „Analiza łańcucha dostaw akumulatorów pojazdów elektrycznych”, opublikowanego przez Automotive from Ultima Media we współpracy z operatorem logistycznym GEFCO, w 2030 roku zdolności produkcyjne Azji wyniosą nieco ponad 55%, podczas gdy Europa i Ameryka Północna będą posiadały według prognoz odpowiednio 33,25% i 9,8% rynku.
29.03.2022

Paliwa płynne z dwutlenku węgla, czy to możliwe?

Większość globalnego zapotrzebowania na energię jest nadal zaspokajana przez spalanie paliw kopalnych, co przyczynia się do powstawania efektu cieplarnianego poprzez uwalnianie ogromnych ilości CO2. Aby ograniczyć postępowanie tego procesu, trzeba szukać możliwości wykorzystania tego gazu cieplarnianego jako surowca do produkcji podstawowych substancji chemicznych.
29.03.2022

Zamość stawia na elektromobilność. Miasto otrzyma z NFOŚiGW ponad 29 mln zł na zakup „zielonych” autobusów elektrycznych

Dzięki dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na ulice Zamościa wyjedzie czternaście nowych, zeroemisyjnych autobusów o napędzie elektrycznym. Umowa pomiędzy Miejskim Zakładem Komunikacji Sp. z o. o. w Zamościu a NFOŚiGW została podpisana 28 marca br. W ramach projektu powstanie również siedem dwustanowiskowych stacji ładowania pojazdów zasilanych energią elektryczną wyprodukowaną z paneli fotowoltaicznych.
28.03.2022

Northvolt planuje budowę niemieckiej gigafabryki i recyklingu akumulatorów EV

Firma Northvolt ogłosiła we wtorek, że zamierza zbudować trzecią gigafabrykę w niemieckiej dolinie czystej energii, oraz ma nadzieję, że pierwsze baterie zostaną wyprodukowane już w 2025 roku.
24.03.2022

Pociąg napędzany wodorem od Siemens Mobility już w 2024 roku ruszy po niemieckich torach [WIDEO, GALERIA]

Pierwszy pociąg napędzany wodorem dla Bawarii nabiera kształtów. 15 marca przedstawiciele Siemens Mobility i Bayerische Regiobahn (BRB) podpisali umowę leasingową na innowacyjny prototyp w obecności ministra gospodarki Bawarii Huberta Aiwangera i ministra transportu Bawarii Christiana Bernreitera. Umowa jest kontynuacją listu intencyjnego podpisanego przez wszystkich uczestników w lipcu 2021 roku.
23.03.2022

Metanol kluczem do dekarbonizacji żeglugi?

Nowy raport dotyczący redukcji emisji z globalnego sektora morskiego zweryfikował korzyści płynące z zastosowania metanolu jako paliwa, podkreślając go jako kluczowe rozwiązanie dla dekarbonizacji sektora.
18.03.2022

FourKites przedstawia zdecydowaną inicjatywę Net Zero podczas największego na świecie wydarzenia poświęconego zrównoważonemu rozwojowi globalnego łańcucha dostaw w Amsterdamie

W ramach tej globalnej inicjatywy, FourKites ogłasza wprowadzenie pakietu Sustainability Hub, który oferuje monitoring jednostkowych danych dot. emisji, branżowych wskaźników odniesienia oraz analitykę i modelowanie scenariuszy, w celu wsparcia klientów w ich drodze do realizacji celów zrównoważonego rozwoju
10.03.2022

Biopaliwa dla żeglugi. Singapur, DP World, CMA CGM i Unifeeder i inni przecierają szlaki

Ceny bunkru znowu rosną skokowo w wyniku napaści Rosji na Ukrainę, wprowadzenia restrykcji ekonomicznych w stosunku do Rosji i zamieszania na rynku dostawców. Z zainteresowaniem przyjęto więc informację GoodFuels, które prognozuje, że do 2050 r. biopaliwa będą stanowić jedną czwartą dostaw. Wprowadzenie cen paliw niskosiarkowych prawdopodobnie zapewni wzrost popytu na biopaliwa, ponieważ różnica kosztów produkcji między obydwoma rodzajami paliw nimi spadnie.
09.03.2022

Silnik V8 napędzany wodorem?

Czy fani tradycyjnych silników mogą mieć przyszłość neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla?
09.03.2022

Jak wygląda sytuacja w sektorze motoryzacji i elektromobilności?

Już 17 marca br. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zaprezentuje wnioski z badania Branżowego Bilansu Kapitału Ludzkiego sektora motoryzacji i elektromobilności. W branży rośnie zapotrzebowanie na kompetencje z zakresu IT. Widocznym problemem w najbliższym czasie będzie utrudniona możliwość planowania produkcji, która wynika z braku dostaw surowców.
04.03.2022

MydataCO2 IDEO - ID Logistics kontroluje wpływ procesów transportowych na środowisko

ID Logistics, jeden z europejskich liderów logistyki kontraktowej, zwiększa zaangażowanie w działania na rzecz ochrony środowiska, przy współpracy z klientami i oparciu o autorskie projekty oraz nowoczesne technologie. Przykładem może być innowacyjne narzędzie do wizualizacji danych MydataCO2 IDEO, wdrożone przez IDEO, spółkę zależną ID Logistics, specjalizującą się w zarządzaniu transportem kolejowo-drogowym w Europie. Za to rozwiązanie oraz proaktywne podejście do środowiska IDEO otrzymało nagrodę EVE Trophy 2021 w kategorii na
01.03.2022

Raport: do 2035 r. liczba pojazdów elektrycznych w Europie wzrośnie do 130 mln

Do 2030 r. liczba zeroemisyjnych pojazdów w Europie zwiększy się z 5 do 65 mln, a w ciągu kolejnych pięciu lat podwoi się i osiągnie poziom do 130 mln aut - wynika z raportu EY oraz Eurelectric. Do 2035 r. konieczne będzie stworzenie 65 mln stacji ładowania - dodano.
23.02.2022

Europa odebrała więcej gazu na statkach z USA niż z gazociągów z Rosji

Europejskie koncerny energetyczne zwróciły się ponownie w stronę Stanów Zjednoczonych po tym, jak zawirowania wokół Nord Stream 2 i konfliktu na Ukrainie sprawiły, że gaz z Rosji stał się mniej dostępny.
21.02.2022

Dlaczego aż 57 proc. Polaków preferuje auta z silnikiem tradycyjnym?

Auta z silnikiem tradycyjnym preferuje 57 proc. Polaków, 22 proc. stawa na hybrydy, a 9 proc. hybrydy z możliwością ładowania - wynika z opublikowanego w poniedziałek badania firmy Deloitte. Samochody w pełni elektryczne wybrałoby tylko 4 proc. respondentów.
21.02.2022

Raport ISR: liczba elektromobilnych ofert rośnie lawinowo

Mimo że pandemia koronawirusa wywróciła rynek motoryzacyjny do góry nogami, to udało się zaobserwować również takie trendy, które COVID-19 się oparły. Najnowszy raport OTOMOTO – Internetowy Samochód Roku (ISR), który powstał przy współpracy PSPA, przedstawia zmiany w popycie i podaży na rynku pierwotnym i wtórnym. Podsumowuje gigantyczne wzrosty segmentu pojazdów nisko- i zeroemisyjnych. Tradycyjnie też omawia zestawienia najpopularniejszych marek i modeli samochodów osobowych oraz dostawczych.
18.02.2022

Hybrydowy napęd kontenerowców

Kontenerowce mogą zużywać mniej paliwa, zyskać lepsze zdolności manewrowe, a nawigacja nimi będzie bezpieczniejsza po wprowadzeniu usprawnień, nad którymi pracują m.in. polscy inżynierowie, w ramach konsorcjum naukowo-przemysłowego. Zmiany będą dotyczyły m.in. śrub okrętowych.
16.02.2022

Raport: Europejska żegluga śródlądowa - klucz do ograniczenia emisji CO2 w transporcie

Aby osiągnąć cele zawarte w porozumieniu paryskim, w tym redukcję europejskiej emisji CO2 o 55 proc. do 2030 roku, UE musi doprowadzić do zastąpienia jak największej części wysokoemisyjnego transportu drogowego przewozem towarów koleją i przez żeglugę śródlądową. Poniżej przegląd najważniejszych planowanych rozwiązań, które mają to umożliwić.
16.02.2022

Raport: Polacy w 2021 r. kupowali najczęściej używane auta, a jeśli nowe – to coraz chętniej niskoemisyjne

Spośród ponad 3,5 milionów samochodów zarejestrowanych lub przerejestrowanych w Polsce w 2021 roku, niespełna 447 tysięcy (12,6 proc. ogółu) stanowiły auta nowe. Z powodu pandemii motoryzacyjny rynek pierwotny wyhamował, a większego znaczenia nabrał rynek wtórny. Kupujący nowe auta coraz częściej wybierają pojazdy elektryczne lub hybrydowe - wynika z najnowszego raportu opracowanego przez serwis OTOMOTO.
16.02.2022

Złoty medal EcoVadis dla PKP Energetyka

Działania na rzecz zrównoważonego rozwoju prowadzone przez PKP Energetyka zostały nagrodzone złotym medalem EcoVadis. Spółka już po raz drugi z rzędu jest laureatem tego prestiżowego wyróżnienia – w zeszłym roku otrzymała srebrny medal.
14.02.2022

Seminarium „Fit For 55. Szanse i zagrożenia dla transportu morskiego” – czy jesteśmy gotowi?

Niepokój związany z terminami, optymizm stoczni i firm technologicznych oraz mnóstwo możliwych wariantów do obrania – takie konkluzje można było wysnuć po pierwszym seminarium „Fit For 55. Szanse i zagrożenia dla transportu morskiego” zorganizowanym przez PRS w auli Uniwersytetu Morskiego w Gdyni 10 lutego.
14.02.2022

FIT For 55 w Klastrze. Pomorskie huby działają na rzecz zielonej gospodarki morskiej

Bałtycki hub produkcji statków zeroemisyjnych, którego koordynatorem jest Crist, zorganizował wraz zarządem Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego spotkanie hubów. Gospodarzami spotkania byli Jacek Milewski, dyrektor finansowy, członek zarządu Crist i Marek Grzybowski, prezes zarządu Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego.
14.02.2022

Prawie jedna trzecia wszystkich lotów, już do 2050 roku mogłaby być napędzana zielonym wodorem

Odnawialny, ekologiczny wodór mógłby stać się tańszym paliwem, niż tradycyjne paliwo, w przypadku lotów na odległość do 3400 kilometrów – wynika z nowego raportu sporządzonego przez International Council on Clean Transportation.
08.02.2022

Panele na bocznicach, magazynach i budynkach trzech przewoźników towarowych.

CARGO Master, CEMET i TKP Silesia planują produkcję odnawialnej energii nietrakcyjnej na własne potrzeby przy wsparciu PKP Energetyka.
07.02.2022

Pakiet mobilności: jak zabezpieczyć firmę w 2022 roku przed stratami

Mimo że kolejne zmiany związane z pakietem mobilności zaczęły obowiązywać oficjalnie od 2 lutego tego roku, to nadal budzą wiele zastrzeżeń i wątpliwości wśród firm transportowych. Nic więc dziwnego, że część polskich przewoźników obawia się nowych regulacji.
07.02.2022

POPiHN: Rośnie liczba stacji paliw w sieciach niezależnych sprzedawców

Rośnie liczba stacji paliw w sieciach niezależnych sprzedawców. Mniejsze stacje będą wchodzić na rynek ładownia pojazdów elektrycznych, w ślad za dużymi rynkowymi graczami - oceniła Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego
04.02.2022

PGE i PKP Cargo Terminale chcą powołać Konsorcjum Transportu Kombinowanego

PGE Polska Grupa Energetyczna i PKP Cargo Terminale podpisały w czwartek list intencyjny ws. powołania Konsorcjum Transportu Kombinowanego przy planowanym terminalu multimodalnym w Karsznicach (Łódzkie). Firmy chcą rozwijać sektor transportu multimodalnego.
04.02.2022

Enefit zaoferuje w 2022 r. w Polsce usługi ładowania aut na prąd

Działający pod marką Enefit estoński koncern Eesti Energia zaoferuje w 2022 r. w Polsce usługi związane z ładowaniem aut elektrycznych - poinformował PAP dyrektor zarządzający Enefit Polska Maciej Kowalski. Enefit planuje także rozbudowę polskich mocy PV.
31.01.2022

Valean: nasze propozycje pomogą UE ograniczyć emisje z transportu o 90 proc.

Wszystkie nasze propozycje pomogą UE osiągnąć cel ograniczenia emisji z transportu o 90 proc. do 2050 roku, ale poprawią także nasz system transportowy na wiele innych sposobów – oświadczyła unijna komisarz ds. transportu Adina Valean.
31.01.2022

Resort klimatu określił wzór nalepki dla samochodów mogących wjechać do strefy czystego transportu

Resort klimatu i środowiska zaproponował wzór nalepki dla pojazdów uprawnionych do wjazdu do strefy czystego transportu. Ma ona mieć 10 na 5 cm i być naklejana w lewym dolnym rogu przedniej szyby. Zgodnie z przepisami maksymalna opłata za wydanie takiej nalepki wyniesie 5 zł.
28.01.2022

Ładowanie statków na morzu – Maersk i Ørsted uruchamiają pierwszą instalację

Maersk Supply Service we współpracy z Ørsted przymierzają się do uruchomienia pierwszej pełnoskalowej instalacji służącej do ładowania akumulatorów statków offshore. Przyczyni się to do zmniejszenia emisji podczas cumowania w porcie.
28.01.2022

W 2021 roku w Polsce, co trzeci nowy autobus był elektryczny - to elektryczna rewolucja w transporcie publicznym

Według licznika e-busów, który prowadzi Polska Izba Rozwoju Elektromobilności oraz portal Transinfo.pl w Polskich miastach jeździ już dokładnie 638 autobusów elektrycznych. W samym 2021 roku przybyło ich aż 219.
28.01.2022

Polska coraz bliżej kolei zasilanej zieloną energią

Województwo łódzkie przeciera w kraju szlaki w zakresie przejścia transportu kolejowego na zasilanie odnawialnymi źródłami energii - czytamy w czwartkowym wydaniu „Rzeczpospolitej”.
27.01.2022

Globalny rynek przewozów kolejowych Miniony rok i spojrzenie w przyszłość przez ekspertów GEFCO

Transport kolejowy w latach pandemii jest traktowany jako sprawdzone, zrównoważone i konkurencyjne rozwiązanie, z którego korzystają firmy praktycznie ze wszystkich gałęzi gospodarki – od branży motoryzacyjnej po FMCG. Alice Defranoux, Head of Rail Freight Business z GEFCO wskazuje najważniejsze czynniki, jakie wpłynęły na ten rynek w minionym roku oraz na aktualne trendy.
25.01.2022

Air France wprowadza pierwszy zestaw podróżny z materiałów z recyklingu

W kabinach Biznes i Premium dalekich lotów Air France właśnie pojawiły się nowe wersje zestawów podróżnych na najbliższy sezon. Tym razem, zgodnie z potrzebą obecnych czasów, linia stworzyła pierwszą kolekcję zestawów w kosmetyczkach wykonany w 93% z materiałów pochodzących z recyklingu.
24.01.2022

DCT Gdańsk zmodernizował kolej. To krok w stronę ekologicznego transportu [WIDEO]

DCT Gdańsk zakończył rozbudowę jednego z największych w Europie kolejowych terminali kontenerowych o przepustowości 750 tys. TEU (kontenerów 20-stopowych). Nowa inwestycja otwiera możliwości rozwoju na rynkach śródlądowych, które nie mają dostępu do morza oraz stanowi efektywną ekonomicznie i ,,zieloną” alternatywę dla klientów DCT Gdańsk.
24.01.2022

Łódzka Kolej Aglomeracyjna zawarła umowę na dostawę energii trakcyjnej z OZE

Łódzka Kolej Aglomeracyjna podpisała umowę z PKP Energetyka na dostawę energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Według niej, w 2022 r. ŁKA uzyska ok. 30 proc. energii z OZE i wartość ta będzie rosła w kolejnych latach, by w 2028 r. dojść do 100 proc.
19.01.2022

PSPA: w 2021 r. zarejestrowano ponad dwukrotnie więcej aut z napędem elektrycznym

W Polsce w 2021 roku było zarejestrowanych ponad 39, 6 tys. osobowych i użytkowych aut z napędem elektrycznym - niemal dwukrotnie więcej wobec 2020 r. - wynika z Licznika Elektromobilności, prowadzonego m.in. przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych.
18.01.2022

Dostawy w e-commerce a ekologia

Rynek e-commerce, m.in. z powodu wprowadzanych w czasie pandemii lockdown’ów czy ograniczeń w handlu stacjonarnym, bardzo się rozwinął. Zakupy w dużej mierze przeniosły się do sieci, a samo posiadanie e-sklepu stało się wręcz koniecznością.
18.01.2022

Nowe samochody elektryczne i hybrydowe dla placówek SG w największych aglomeracjach miejskich

Osiem nowych aut elektrycznych i hybrydowych trafiło do placówek Straży Granicznej w największych aglomeracjach miejskich - przekazała PAP rzeczniczka SG por. Anna Michalska. Nowe auta będą użytkowane w portach lotniczych w aglomeracjach, gdzie występuje smog.
14.01.2022

Pływające elektrownie - zeroemisyjne źródła energii

Zapotrzebowanie na energię elektryczną wciąż rośnie. Dlatego w najbliższej przyszłości napotkamy problemy z zaspokojeniem potrzeb konsumenckich, szczególnie w okresach występowania tzw. pików zapotrzebowania. Dodatkowo regulacje dotyczące ograniczenia emisji CO2 wymuszają odchodzenie od elektrowni używających węgla jako podstawowego paliwa, czego przykładem jest wstrzymanie przez polski rząd budowy elektrowni węglowej w Ostrołęce. Jest to potwierdzenie decyzji o zwróceniu się ku paliwom nisko lub zeroemisyjnym.
14.01.2022

Startup z projektem bezzałogowego, zasilanego wodorem statku dołączył do Brytyjskiej Izby Żeglugi

Morski startup ACUA Ocean, dołączył do Brytyjskiej Izby Żeglugi, stowarzyszenia branżowego brytyjskiego przemysłu żeglugowego, które zrzesza około 200 członków.
13.01.2022

Air France – KLM wykorzysta zrównoważone paliwo lotniczego (SAF)

Grupa Air France-KLM jest przekonana, że stosowanie zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF) ma kluczowe znaczenie w dekarbonizacji lotnictwa. Te niekopalne paliwa produkowane są obecnie ze zużytego oleju spożywczego lub odpadów leśnych i pochodzących z rolnictwa.
12.01.2022

Na polskich drogach coraz więcej elektryków

W 2021 r. na polskie drogi wyjechało ponad 20 tys. samochodów z napędem elektrycznym więcej niż rok wcześniej - wynika z opublikowanego we wtorek Licznika Elektromobilności.
12.01.2022

Nabieramy tempa. Światowy system nowej energii GWM rozwija się błyskawicznie

GWM zaproponowała w 2021 r. cel osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla w ciągu najbliższych lat i wprowadziła różnorodne, nowe produkty energetyczne na rynek zagraniczny celem przyspieszenia swojego nowego układu energetycznego.
11.01.2022

Auto elektryczne bez kosztów ładowania dostępne od ręki. Arval i Columbus ruszają ze wspólną ofertą

Auto elektryczne, które naładujesz bez wyjeżdżania z domu, nic za to nie płacąc? To możliwe. Dzięki współpracy Arval Service Lease Polska i Columbus Energy, zeroemisyjny pojazd może być właściwie samowystarczalny – użytkownik korzysta z wynajętego samochodu i zainstalowanego w domu lub firmie punktu ładowania, a energia pochodzi z instalacji fotowoltaicznej.
10.01.2022

Kolejne lokomotywy z Pesy dla Rail Capital Partners

Rail Capital Partners i Pesa Bydgoszcz w grudniu 2021 r. zakończyły negocjacje w sprawie dostaw na początku 2020 r. czterech lokomotyw GAMA 111Ed z systemem dojazdowym Marathon. Fabryka już w styczniu przekazała pierwszą z lokomotyw z przeznaczeniem dla LTG Cargo Polska.
07.01.2022

PKP Intercity ogłosiło przetarg na 16 lokomotyw hybrydowych

PKP Intercity ogłosiło przetarg na dostawę 16 lokomotyw hybrydowych (elektryczno-spalinowych) - wynika z ogłoszenia zamieszczonego w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
07.01.2022

UK: Rekordowy udział samochodów elektrycznych w sprzedaży - 27,5 proc.

Ponad jedną czwartą wszystkich nowych samochodów, sprzedanych w 2021 r. w Wielkiej Brytanii, stanowiły te z różnego typu silnikami elektrycznymi - poinformowało w czwartek Stowarzyszenie Producentów i Sprzedawców Samochodów (SMMT).
07.01.2022

PZPM: pandemia przyspieszyła decyzje koncernów motoryzacyjnych o przenoszeniu produkcji do Europy

Pandemia i zerwane przez nią łańcuchy dostaw przyspieszyły decyzje koncernów motoryzacyjnych o przenoszeniu produkcji do Europy - powiedział PAP prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego Jakub Faryś. Dodał, że od klimatu inwestycyjnego zależy, czy część tej produkcji trafi do Polski.
07.01.2022

Wzrost opłat za tranzyt przez Kanał Sueski i zachęty finansowe dla rozwiązań ekologicznych

Poprzez zaplanowany na luty wzrost opłat tranzytowych za przepływ przez znajdujący się w Egipcie Kanał Sueski wpływy do skarbu państwa wzrosną rocznie o 400 mln dol. - poinformował w poniedziałek Osama Mounir Rabie, prezes państwowej instytucji zajmującej się zarządzaniem kanałem.
04.01.2022

Turecki przewoźnik rozpocznie loty przy użyciu paliwa, które redukuje emisje o 87 proc.

Turecki przewoźnik Turkish Airlines rozpocznie loty na linii Stambuł-Sztokholm przy użyciu nowego, specjalnego paliwa SAF, które redukuje szkodliwe emisje o 87 proc. - podała w czwartek turecka agencja Anatolia.
31.12.2021

Globalny Przegląd 2021: GWM przyspiesza globalizację

GWM przyspiesza tempo globalizacji pomimo trudnej sytuacji spowodowanej pandemią COVID-19 i niedoboru czipów. Spółka wzięła udział w kilku międzynarodowych targach motoryzacyjnych i wprowadziła na rynek kilka flagowych modeli, pokazując światu, że nadeszła pora na zrealizowanie największej w historii strategii globalizacji.
28.12.2021

Dlaczego rewolucja czystych technologii w żegludze nabiera tempa?

Zaledwie kilka tygodni temu, nastroje panujące podczas COP26 były prawdopodobnie pozytywne i pełne nadziei, a kluczowi gracze w branży żeglugowej wykazali bezprecedensową gotowość do zwiększenia wysiłków na rzecz dekarbonizacji. Jednakże fragmentacja przedstawiona na MEPC 77 ukazała nieco inny obraz sytuacji.
26.12.2021

Metropolia chce zastosować na tablicach z rozkładami jazdy eko elektroniczny papier

Montaż pierwszych tablic przystankowych z rozkładami jazdy opartymi o papier elektroniczny planuje na przyszły rok Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Dotąd takie rozwiązanie wprowadziły Gdynia i Warszawa; GZM w przyszłym roku chce przeprowadzić jego pilotaż.
25.12.2021

Gliwice odebrały 15 hybrydowych autobusów przegubowych od MAN

Piętnaście 18-metrowych autobusów miejskich o napędzie hybrydowym odebrało samorządowe Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Gliwicach (PKM). Wcześniej spółka kupiła 10 konwencjonalnych autobusów 12-metrowych; w 2022 r. ma otrzymać 10 elektryków.
24.12.2021

W okresie przedświątecznym składanych jest nawet o 92 proc. więcej wniosków kredytowych w tym ekowniosków

Według najnowszych danych dotyczących przedświątecznej aktywności kredytowej klientów Inbanku w Polsce, w tym roku jest ona wyraźnie większa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.
23.12.2021

Volkswagen, Stellantis, GM użyją ekologicznego litu do baterii do pojazdów elektrycznych [WIDEO]

Wiodący producenci samochodów, Volkswagen, Stellantis i General Motors, będą używać litu pozyskiwanego z wód geotermalnych do produkcji baterii do pojazdów elektrycznych. Metoda ta ma znacznie mniejszy ślad ekologiczny niż produkcja litu na słonych pustyniach i w kopalniach.
15.12.2021

Jakub Przygoński ambasadorem kampanii „Elektromobilność – zielone światło dla klimatu”

Wystartowała kampania edukacyjno-informacyjna pn. „Elektromobilność – zielone światło dla klimatu”. Celem kampanii jest pokazanie korzyści płynących z posiadania auta elektrycznego oraz wpływu elektromobilności na środowisko naturalne, poprawę warunków życia, zdrowia oraz rozwój gospodarczy. Kampania realizowana jest we współpracy Fundacji Czyste Powietrze, Fundacji Pozytywnych Idei (organizatorów Szczytu Klimatycznego TOGETAIR) z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
14.12.2021

PKN Orlen planuje otwarcie w 2022 r. pierwszej stacji tankowania wodoru

Polski Koncern Naftowy Orlen planuje otwarcie pierwszej w Polsce stacji tankowania pojazdów wodorem w marcu lub kwietniu przyszłego roku - poinformował PAP członek zarządu PKN Orlen ds. operacyjnych Józef Węgrecki.
08.12.2021

Czy Chiny zdekarbonizują łańcuchy dostaw ciężarówkami napędzanymi wodorem?

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy na chińskie drogi wyjechało 170 bezemisyjnych ciężkich pojazdów elektrycznych z ogniwami paliwowymi (FCEV) - napędzanych przez Johnson Matthey (JM) i Shanghai REFIRE Technology (REFIRE).
07.12.2021

KPMG: udział pojazdów elektrycznych w rynku gwałtownie wzrośnie do roku 2030

Ponad połowa menedżerów globalnych firm motoryzacyjnych uważa, że do 2030 roku udział pojazdów elektrycznych w rynku gwałtownie wzrośnie – wynika z globalnego badania firmy doradczej KPMG.
07.12.2021

PGNiG: kontrakt o wartości 70 mln zł na dostawy LNG do warszawskich autobusów

PGNiG Obrót Detaliczny po raz trzeci wygrało przetarg na dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG) dla floty Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie - poinformowała w poniedziałek spółka. Wartość umowy wynosi 70 mln zł.
07.12.2021

Czterech gigantów motoryzacyjnych nie podpisało zobowiązania do sprzedaży wyłącznie pojazdów o zerowej emisji

Czterech największych producentów samochodów na świecie – Volkswagen, Toyota, Renault-Nissan i Hyundai-Kia – nie podpisało zobowiązania podjętego na COP26, aby do 2035 roku sprzedawać wyłącznie samochody o zerowej emisji.
06.12.2021

DB Schenker rozpoczyna współpracę z Volta Trucks, aby szybciej zmienić flotę pojazdów miejskich na elektryczne

Już kilka dni po zakończeniu konferencji COP 26 w Glasgow nawiązanie ścisłej współpracy potwierdziły firmy DB Schenker, jeden z wiodących dostawców usług logistycznych na świecie i lider europejskiego transportu lądowego oraz Volta Trucks - wiodący producent i dostawca usług w zakresie innowacyjnych elektrycznych pojazdów użytkowych.
01.12.2021

Krytyczne spotkanie IMO nie przyspieszyło dekarbonizacji żeglugi

Dalsze rozmowy dotyczące żeglugi zaplanowano na przyszły rok po tym, jak delegaci na spotkaniu Międzynarodowej Organizacji Morskiej, które miało na celu przyspieszenie dekarbonizacji sektora, nie poczynili postępów.
01.12.2021

W stolicy będą nowe zasady korzystania z elektrycznych hulajnóg

Ratusz podpisał porozumienie z pięcioma operatorami wypożyczającymi elektryczne hulajnogi. Określono w nim nowe zasady korzystania z jednośladów. Będą specjalne "strefy postoju", ograniczenie prędkości oraz zakaz wjazdu w niektóre miejsca.
01.12.2021

GEFCO: Ekologiczne rozwiązania w transporcie i paliwa alternatywne to rzeczywistość

Instytucje publiczne oraz firmy w ostatnich latach podjęły wiele inicjatyw na rzecz rozwoju strategii paliw alternatywnych, których celem jest zastąpienie niektórych lub wszystkich paliw kopalnych. Takie zmiany umożliwiają spedytorom korzystanie z transportu bardziej przyjaznego dla środowiska i obniżenie wydatków na paliwa, co sprzyja poprawie rentowność firm z branży TSL.
30.11.2021

INPOST buduje stacje ładowania elektryków

InPost – lider wśród platform dostaw dla e-commerce w Europie – we współpracy z GreenWay Polska rozpoczął budowę sieci stacji ładowania dla samochodów elektrycznych. Stacje znajdą się w centrach dystrybucyjnych InPost oraz przy Paczkomatach®.
26.11.2021

Gdynia planuje budowę kubaturowych parkingów

Gdynia planuje budowę buforowych parkingów kubaturowych w okolicach Śródmieścia, aby ograniczyć liczbę samochodów wjeżdżających i parkujących w ścisłym centrum miasta. Wszystko w duchu zrównoważonej mobilności miejskiej. Dzięki inwestycji pojawiłoby się około 700 nowych miejsc parkingowych.
24.11.2021

Senacka komisja chce zmian w noweli ustawy o elektromobilności

Senacka nadzwyczajna komisja ds. klimatu zaproponowała kolejne poprawki do noweli ustawy o elektromobilności. Zmiany wprowadzone przez senatorów dotyczą ustanawiania w miastach stref czystego transportu.
24.11.2021

DHL Express inwestuje w fotowoltaikę w swoich oddziałach

DHL Express deklaruje, że w przypadku części oddziałów uda się pozyskać nawet do 100% energii z odnawialnych źródeł.
23.11.2021

KO: uregulować kwestie zwrotu pracownikom kosztów za używanie samochodów elektrycznych

Rząd będzie musiał wydać rozporządzenie, określające zasady zwrotu pieniędzy za użytkowanie do celów służbowych samochodów innych niż spalinowe, czyli np. elektrycznych lub hybrydowych - zakłada projekt ustawy autorstwa posłów KO. Dotąd ta sprawa nie jest uregulowana.
23.11.2021

Bezpieczne reaktory do zasilania statków coraz bliżej [VIDEO]

W ślad za COP26 międzynarodowym szczytem klimatycznym, wspieranym przez ONZ, podjęto kolejny krok w kierunku umieszczenia reaktorów atomowych na pokładach statków handlowych.
22.11.2021

Uber do 2025 roku będzie miał 50 proc. EV – ale teraz jest to mniej niż 5 proc.

Zobowiązanie Ubera do uczynienia przejazdów taksówkami ekologicznymi i zero emisyjnymi w siedmiu europejskich stolicach jest "daleko w tyle" za zaplanowanym harmonogramem, wynika z nowego raportu środowiskowego think tanku.
18.11.2021

Linia lotnicza Etihad współpracuje z Microsoftem, aby osiągnąć zero netto

Linia lotnicza postawiła sobie za cel osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050 roku i będzie korzystać z technologii Microsoftu, aby pomóc w ustaleniu właściwych celów i ścieżki do osiągnięcia tego celu.
18.11.2021

Winnicki: podpisanie deklaracji ws samochodów zeroemisyjnych to zdrada polskich interesów

To zdrada polskich interesów narodowych - tak podpisanie przez Polskę deklaracji zobowiązującej sygnatariuszy do przyspieszenia przejścia na samochody o zerowej emisji ocenił poseł Konfederacji Robert Winnicki. Poseł Dobromir Sośnierz uznał deklarację za kolejne "wariactwo klimatyczne".
16.11.2021

NFOŚiGW: blisko 40 mln zł dla czterech miast na zielony transport

W ramach pierwszego naboru programu Zielony Transport Publiczny Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przekaże 38,9 mln zł dla czterech miast na zakup elektrycznych autobusów oraz infrastruktury towarzyszącej - poinformował w poniedziałek Fundusz.
16.11.2021

PKN Orlen szuka rozwiązań do obsługi ładowarek samochodowych wykorzystujących System Centralny

PKN Orlen ogłosił zapytanie, dotyczące informacji na temat istniejących na rynku polskim i zagranicznym rozwiązań w zakresie obsługi ładowarek samochodowych wykorzystujących System Centralny, zapewniający m.in. ich integrację, także tych zlokalizowanych w Niemczech, w Czechach i na Litwie.
16.11.2021

Polska wśród sygnatariuszy deklaracji o przejściu na samochody zeroemisyjne

24 państwa rozwinięte, w tym Polska, a także władze 39 miast i regionów oraz sześciu producentów samochodów podpiszą w środę na COP26 deklarację zobowiązującą sygnatariuszy do przyspieszenia przejścia na pojazdy o zerowej emisji, aby osiągnąć cele porozumienia paryskiego - ogłosił brytyjski rząd.
10.11.2021

PLK ogranicza emisję CO2

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. do końca roku zamontują 15 nowych instalacji fotowoltaicznych. Panele na kolejowych budynkach m.in. w Kielcach, Włoszczowie, Siedlcach i Przemyślu pozwolą ograniczyć emisję CO2. To jedno z działań PLK na rzecz ograniczania oddziaływania kolei na środowisko i poprawy efektywności energetycznej kolei.
09.11.2021

Solar CarPort od Saule na premierze elektrycznego BMW iX w Poznaniu

Nowe, w pełni elektryczne BMW iX może być ładowane w stacji Solar CarPort. Podczas sobotniego wieczoru elektromobilności w BMW Smorawiński zaprezentowano najnowszy model BMW iX wraz z możliwością jego ładowania w innowacyjnej stacji od firmy Saule Technologies.
08.11.2021

Wybór nowego zielonego centrum DB Schenker wspierał Colliers

Colliers, międzynarodowa firma doradcza oferująca usługi w zakresie nieruchomości oraz zarządzania inwestycjami, pomagała w relokacji gdyńskiej siedziby biura frachtu oceanicznego firmy DB Schenker, wiodącego dostawcy usług w zakresie globalnej logistyki. DB Schenker przeniósł się do nowoczesnej powierzchni zlokalizowanej w Tensor Office Park w budynku X. Rolą Colliers było wsparcie w znalezieniu nowej lokalizacji wpisującej się w potrzeby Klienta oraz doradztwo w negocjacjach umowy najmu.
08.11.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

Nikola i TC Energy łączą siły w celu stworzenia wielkoskalowych centrów czystego wodoru

Firmy zamierzają przyspieszyć wdrażanie pojazdów elektrycznych o dużej ładowności i bezemisyjnych ogniw paliwowych oraz wodoru w sektorach przemysłowych poprzez tworzenie hubów w kluczowych lokalizacjach geograficznych
06.11.2021

Przedstawiciele IFAR debatowali w Warszawie o przyszłości lotnictwa

Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa był gospodarzem 12th IFAR Summit 2021 Warsaw, które odbyło się w dniach 18-21 października 2021. Wydarzenie zgromadziło ponad 60 przedstawicieli najważniejszych międzynarodowych organizacji oraz firm lotniczych. Głównym tematem obrad było zrównoważone lotnictwo.
04.11.2021

Dania i USA apelują o zeroemisyjną żeglugę do 2050 roku

Dania i Stany Zjednoczone wezwały Międzynarodową Organizację Morską (IMO) do wyznaczenia bardziej ambitnych celów w zakresie osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla (CO2) w sektorze żeglugi do 2050 roku.
04.11.2021

Powstaje projekt elektrycznego jachtu dla niepełnosprawnych

Konstruktorzy z Gliwic i Żor rozpoczęli prace nad projektem zasilanego bateriami litowymi 12-metrowego jachtu w pełni dostosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Prototyp łodzi – pierwszej takiej na rynku – ma być gotowy najpóźniej jesienią 2023 roku.
04.11.2021

Producenci aut wykorzystują kryzys półprzewodników?

Ile trzeba czekać w salonie na auto…? Różnie. Zależy ile emituje CO2… Oczywiście takich słów nie usłyszymy w salonie od sprzedawcy, ale przyglądając się realizacji zamówień na auta można odnieść wrażenie, iż w większości przypadków szybciej realizowane są zamówienia na auta hybrydowe czy elektryki, twierdzą analitycy autobaza.pl.
28.10.2021

Droga do tańszych samochodów napędzanych wodorem

Samochody zasilane wodorem byłyby tańsze, gdyby nauka znalazła zamiennik platyny, niezbędnej obecnie jako katalizator reakcji zachodzących w ogniwach paliwowych. W tej roli najlepiej zapowiadają się inspirowane naturalnymi proteinami katalizatory węglowe, co sprawdził zespół chemików.
26.10.2021

Sześć zmian jakie elektromobilność wywoła w branży TSL

Rosnąca sprzedaż samochodów elektrycznych już teraz wywołuje zmiany w łańcuchach dostaw, a w perspektywie kolejnych lat jeszcze bardziej wpłynie na logistykę dla branży motoryzacyjnej. Piotr Firak, dyrektor logistyki pojazdów gotowych z GEFCO wskazuje sześć największych zmian, jakie elektromobilność wywoła w transporcie i logistyce.
26.10.2021

Tesla odesłała częściową odpowiedź związaną ze śledztwem ws. bezpieczeństwa aut

Producent samochodów elektrycznych Tesla przesłał częściową odpowiedź agencji USA ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego (NHTSA) ws. śledztwa dotyczącego bezpieczeństwa na drodze i systemu zaawansowanego wspomagania kierowcy podczas jazdy Tesla Autopilot - poinformowała w poniedziałek NHTSA.
26.10.2021

10 000 km bez emisji dla elektromobilności

Polska Izba Rozwoju Elektromobilności (PIRE) rozpoczyna The eMobi Road to COP, czyli wyprawę przez Europę do Glasgow, aby podczas tegorocznego szczytu klimatycznego COP 26 wręczyć petycję o ustanowieniu Światowego Dnia Elektromobilności. W inauguracji wydarzenia, które odbyło się 19 października 2021 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, udział wziął minister Michał Kurtyka.
20.10.2021

Minister Michał Kurtyka podczas debaty Perspektywy rozwoju elektromobilności. Priorytety polskie i brytyjskie

Kwestie rozwoju elektromobilności w Polsce i w Wielkiej Brytanii były głównym tematem debaty organizowanej przez redakcję Rzeczpospolitej, w której wzięli udział przedstawiciele rynku pojazdów zeroemisyjnych z obu krajów.
19.10.2021

Elektryki jadą na COP26, aby zwiększyć globalną świadomość

Uczestnicy szczytu i inicjatywy „Elektrycznej drogi na COP26” chcą pokazać, że pojazdy elektryczne są łatwe w obsłudze i tym samym wzywają do zakupu elektryków w Europie.
17.10.2021

BMW inwestuje w technologię ekologicznego pozyskiwania litu

Lilac Solutions opracowało technologię wymiany jonowej, która opiera się na ekstrakcji litu z naturalnych złóż solanki. Ma to znacznie poprawić wydajność, koszty oraz zrównoważony rozwój, a także obniżyć emisje.
17.10.2021

W porcie morskim Gävle będzie produkowany zielony wodór

Szwedzka firma energetyczna Svea Vind Offshore poinformowała o podpisaniu porozumienia z portem Gävle w sprawie produkcji wodoru na jego terenie. Działania w tym zakresie rozpoczną się w 2023 roku, natomiast wodór wesprze dekarbonizację transportu drogowego w regionie.
14.10.2021

Minister Michał Kurtyka na Kongresie Nowej Mobilności

Kwestie wpływu pakietu Fit for 55 na dekarbonizację sektora transportu oraz zagadnienia związane z rozwojem elektromobilności w Polsce były głównym tematem dyskusji z udziałem ministra klimatu i środowiska podczas II edycji Kongresu Nowej Mobilności, zorganizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. Wydarzenie odbyło się 7 października 2021 r. w Łodzi.
11.10.2021

Olej napędowy w pojazdach ciężarowych zastąpi RNG

Skutki zmian klimatu stają się coraz bardziej zauważalne i konieczne jest pilne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych (GHG). Jednym z elementów strategii osiągniecia celów klimatycznych jest ograniczenie emisji z transportu.
10.10.2021

Google Maps pomoże wybrać bardziej ekologiczną trasę

Sundar Pichai, dyrektor generalny Google i Alphabet, poinformował, że mając na uwadze potrzebę pilnych działań na rzecz ograniczenia zmian klimatu, koncern będzie wprowadzał funkcje, które pomogą wybrać bardziej ekologiczne rozwiązania. Dzięki aplikacji Google Maps poznamy, która trasa będzie korzystniejsza dla naszego otoczenia.
09.10.2021

Trójmiasto. Mobilna stacja tankowania LNG częścią ciekawego projektu. Kto z niej skorzysta?

Mobilna stacja tankowania LNG za ponad 700 tys. zł powstanie na zamówienie Instytutu Morskiego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni już w połowie przyszłego roku w Trójmieście. Skorzystają z niej m.in. mniejsze jednostki morskie jak na przykład tramwaje wodne. Urządzenie ma wyróżniać szczególna innowacyjność. Ale to tylko część projektu, który realizuje Instytut.
08.10.2021

Raport WEI: klimatyczne korzyści z promocji aut elektrycznych w Polsce są przeceniane

Warsaw Enterprise Institute w raporcie: „Pod prąd – elektromobilności” przedstawia wyliczenia, z których wynika, że klimatyczne korzyści z promocji aut elektrycznych w Polsce są przeceniane.
07.10.2021

Projekt ustawy o zmianie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych przyjęty przez Radę Ministrów

Rząd chce wesprzeć rozwój elektromobilności oraz infrastruktury paliw alternatywnych, a tym samym zachęcić konsumentów do zakupu pojazdów napędzanych tymi paliwami. Nowe rozwiązania mają ułatwić oraz przyspieszyć rozwój elektromobilności w Polsce.
06.10.2021

Horała: do 2035 roku zbudujemy docelowy system transportowy kraju

Do 2035 roku zbudujemy docelowy system transportowy najwyższej, światowej jakości - powiedział we wtorek w Poznaniu wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. Dzięki realizacji CPK przejazd pociągiem między Poznaniem a Warszawą potrwa ok. 1,5 godz. - dodał.
06.10.2021

Lufthansa jako pierwsze linie lotnicze na świecie chce korzystać z syntetycznej ropy

Lufthansa chce być pierwszym na świecie przedsiębiorstwem lotniczym, które w swoich samolotach używać będzie syntetycznej ropy zamiast tradycyjnego paliwa. Idea ma na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i ograniczenie zanieczyszczenia powietrza - informuje w środę na swojej stronie Skynews.
05.10.2021

Elektryka można kupić przez internet

Honda Motor Co. w poniedziałek rozpoczęła sprzedaż nowych samochodów przez Internet, stając się pierwszym dużym japońskim producentem samochodów, który umożliwił klientom na rynku krajowym cały proces online, od konsultacji po kontrakty.
04.10.2021

Obajtek: dostrzegamy rosnące znaczenie odnawialnych źródeł energii w transporcie

Dostrzegamy rosnące znaczenie odnawialnych źródeł energii w transporcie. Rynek paliw w istotny sposób kształtują zapisy Dyrektywy RED II, zwiększającej wykorzystanie biopaliw oraz przyjęty w lipcu przez KE pakiet "fit for 55" - powiedział, cytowany w czwartkowym komunikacie, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
01.10.2021

Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny w sercu Krakowa

2 dni spotkań, 30 prelegentów z całego świata, wystąpienia, dyskusje, warsztaty, pokazy artystyczne i wiele innych aktywności czeka na uczestników Carbon Footprint Summit 2021, który startuje 8 października w Hali Cracovia. To już druga edycja krakowskiego szczytu klimatycznego, którego celem jest integracja środowisk nauki, technologii, aktywizmu i biznesu dla wspólnego działania na rzecz klimatu.
30.09.2021

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński na nieformalnym spotkaniu ministrów UE ds. energii i transportu

Pakiet „Fit for 55” oraz rozwój elektromobilności i infrastruktury paliw alternatywnych to główne tematy nieformalnego spotkania ministrów UE ds. energii i transportu, w którym udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński. Spotkanie odbyło się w dniach 21-23 września w Słowenii.
28.09.2021

Eurostat: najstarsze samochody w Europie jeżdżą po polskich drogach

Prawie 38 proc. jeżdżących po polskich drogach samochodów osobowych ma powyżej 20 lat, co jest najwyższym odsetkiem w Unii Europejskiej – wynika z danych Eurostatu.
27.09.2021

Na terenie Europy i Ameryki Północnej powstanie 7,9 mln punktów ładowania EV do 2025 roku

Niezależna firma analityczna Berg Insight prognozuje, że liczba podłączonych punktów ładowania samochodów elektrycznych w Europie i Ameryce Północnej osiągnie poziom 7,9 miliona do 2025 roku.
24.09.2021

BP i ExxonMobile przez brak kierowców ciężarówek zamyka niektóre stacje benzynowe

Z powodu braku kierowców ciężarówek w Wielkiej Brytanii tymczasowo zamknięto niektóre stacje benzynowe. Zrobimy wszystko, by rozwiązać ten problem, będzie więcej egzaminów na kierowców ciężarówek - zapowiedział minister transportu Grant Shapps w piątek.
24.09.2021

Polska kolej na szybkim torze do neutralności klimatycznej

Dzięki rekordowym inwestycjom w tabor oraz infrastrukturę polska kolej jest na dobrej drodze do pełnej neutralności klimatycznej, a za sprawą rosnącej świadomości ekologicznej wśród pasażerów transport szynowy ma ogromny potencjał rozwojowy - uznali uczestnicy dyskusji odbywającej się na 14. Międzynarodowych Targach Kolejowych TRAKO 2021 w Gdańsku.
23.09.2021

Zielona infrastruktura energetyczna zasili miejskie autobusy

Przedsiębiorstwo transportu publicznego w Mediolanie do 2030 roku planuje zastąpienie autobusów miejskich z silnikiem Diesla pojazdami w 100 proc. elektrycznymi. Jednym z elementów strategii, a także kolejnym krokiem w kierunku troski o środowisko jest dostosowanie infrastruktury energetycznej w zajezdniach spółki. Przewoźnik zamontował innowacyjne i ekologiczne rozdzielnice średniego napięcia SM AirSeT, wykorzystujące czyste powietrze zamiast gazu cieplarnianego SF6. Zastosowanie rozdzielnic z technologią bez gazu SF6 pozwoli un
22.09.2021

Pokaz drugiej na świecie lokomotywy na wodór wyprodukowanej w Pesie

Pesa Bydgoszcz wyprodukowała prototyp lokomotywy z napędem wodorowym. To drugi tego typu, po chińskim, pojazd na świecie. Pokaz lokomotywy odbył się we wtorek w Gdańsku podczas 14. Międzynarodowych Targów Kolejowych Trako.
22.09.2021

PSPA: w 2025 r. w Polsce będzie ponad 150 tys. punktów ładowania

W 2025 r. w Polsce będzie działać ok. 150 tys. punktów ładowania aut elektrycznych - ocenia Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. PSPA szacuje, że punktów ogólnodostępnych będzie ok. 43 tys., a niepublicznych - między 90 a 115 tys.
21.09.2021

Elektryczne vany DHL Express wyruszają na polskie drogi

DHL Express dekarbonizuje flotę w Polsce. Do 2025 roku 60 proc. pojazdów kurierskich będzie elektrycznych. Do końca tego roku na polskie drogi wyjedzie 13 e-vanów. Pierwszy z nich właśnie zaczął obsługiwać trasę we Wrocławiu. Wymiana floty związana jest z inicjatywą GoGreen, w ramach której grupa DP DHL do 2050 roku planuje zredukować emisję CO2 do zera.
17.09.2021

Lotos Kolej odebrała pierwszą lokomotywę TRAXX DC3 z Akiem

Spółka Lotos Kolej, na mocy umowy dzierżawy, zasiliła we wrześniu swoją flotę kolejną, nowoczesną lokomotywą typu TRAXX, pierwszą z serii DC3 – o numerze E594-001. Jednostkę dostarczyła firma Akiem, która tym samym potwierdza swoją pozycję lidera na europejskim rynku oraz ambicje, by zapewnić polskim przewoźnikom najnowocześniejszy tabor.
17.09.2021

GWM prezentuje nowego SUVa coupe - HAVAL H6S to szereg atrakcyjnych rozwiązań

GWM przedstawiła wyjątkowy, nowy model pojazdu HAVAL H6S podczas ogólnoświatowych obchodów dziesięciolecia marki HAVAL H6. Dwa dni później model HAVAL H6S zadebiutował na targach motoryzacyjnych Chengdu Motor Show.
16.09.2021

Prowadzenie samochodu będzie nielegalne do 2050 roku?

W najnowszym raporcie IDTechEx stwierdzono, że autonomiczne samochody powstrzymają ludzkość przed manualnym prowadzeniem pojazdów - ponieważ bezpieczeństwo i wpływ na środowisko staną się priorytetem.
16.09.2021

Rusza 20. edycja Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu

Bezpiecznie i zdrowo dzięki zrównoważonej mobilności - to hasło przewodnie tegorocznego Europejskiego tygodnia zrównoważonego transportu (ETZT). Motto zwraca uwagę na trudności, jakie Europa i świat odczuły w czasie pandemii COVID-19.
16.09.2021

Sztuczna inteligencja ograniczy emisję CO2 z promu Stena Line na linii Gdynia-Karlskrona

Przy pomocy sztucznej inteligencji Stena Line ograniczy zużycie paliwa i emisję dwutlenku węgla z promu Stena Nordica, który kursuje na linii Gdynia-Karlskrona (Szwecja). To ósmy statek we flocie Stena Line wyposażony w moduł sztucznej inteligencji Stena Fuel Pilot, który wspiera kapitanów w energooszczędnym operowaniu statkiem.
16.09.2021

Eksperci przemysłu lotniczego na MSPO: mamy rewolucję w napędach, ta dekada będzie krytyczna

„Przemysł lotniczy, aby kontynuować rozwój musi postawić na zielone technologie, jak napędy wodorowe czy hybrydowe” – powiedział 8 września Marian Lubieniecki podczas XXXI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.
14.09.2021

Holandia liderem pod względem liczby stacji ładowania samochodów na prąd w UE

Holandia przoduje pod względem liczby stacji ładowania samochodów elektrycznych w Unii Europejskiej. Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) ostrzega, iż cele klimatyczne dla przemysłu samochodowego nie zostaną osiągnięte, jeżeli nie polepszy się infrastruktura ładowania samochodów.
10.09.2021

Hyundai chce do 2028 roku stworzyć wodorowe wersje wszystkich pojazdów użytkowych

Południowokoreański koncern Hyundai ogłosił we wtorek, że do 2028 roku stworzy napędzane wodorem wersje wszystkich swoich modeli autobusów, ciężarówek i innych pojazdów użytkowych, by stać się liderem na rynku aut wodorowych – podała agencja Yonhap.
08.09.2021

Biznes chce zielonej kolei

Postępujące zmiany klimatu skłaniają firmy do poszukiwania bardziej ekologicznych form transportu towarów. Emisyjność jest kryterium, które biznes coraz częściej bierze pod uwagę planując łańcuchy logistyczne. Z raportu przygotowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRIS) dla Fundacji ProKolej wynika, że to właśnie w transporcie kolejowym przedsiębiorcy z różnych branż upatrują największych szans na ograniczenie śladu węglowego.
07.09.2021

Mercedes-Benz edukuje fanów US Open na temat elektromobilności. Pomoże także Alicia Keys

Aby uczcić wprowadzenie na rynek swojej pierwszej linii pojazdów elektrycznych, Mercedes-Benz USA przygotował elektromobilne centrum US Open 2021, aby edukować fanów tenisa na temat swoich wysiłków w zakresie elektryfikacji. Energia wyprodukowana przez fanów zasili ekskluzywny koncert Alicii Keys.
07.09.2021

Zmiany klimatyczne zakłócą łańcuchy dostaw bardziej niż Covid-19

Pojawienie się pandemii Covid-19 spowodowało bezprecedensowe, ogólnoświatowe zakłócenia w łańcuchach dostaw. Problemy dotyczyły od postoju linii produkcyjnych po braki kontenerów do transportu spowodowane restrykcjami wprowadzanymi przez poszczególne kraje. Eksperci twierdzą, że to kropla w morzu w porównaniu z zakłóceniami, jakie spowodują zmiany klimatu.
01.09.2021

Eksperci: skutki pandemi dotknęły 17 tys. pracowników sektora automotive w Polsce

Skutki kryzysu wywołanego COVID-19 dla branży motoryzacyjnej są dotkliwe; w całej Europie poszkodowanych zostało 1,1 mln pracowników, z czego ponad 17 tys. w Polsce - przekazali we wtorek eksperci Personnel Service.
31.08.2021

Zielonym Jelczem w Himalaje

Ponad 10 000 km słynną ciężarówką przejadą uczestnicy projektu “Jelczem w Himalaje”. 21 sierpnia wyruszyła wyprawa, która podąża śladami ekspedycji himalajskich z lat 70. i 80. Dzięki panelom fotowoltaicznym od Columbusa wyprawa zyska nieograniczony dostęp do czystej energii ze słońca.
25.08.2021

Nowy energooszczędny model SUV-a z serii TANK

Niedawno z linii produkcyjnej w bazie produkcyjnej GWM w Jingmen zjechał pierwszy model TANK „X” (nie jest to jego oficjalna nazwa – w dalszej części nazywany będzie TANK „X”). Miało to miejsce po uniezależnieniu się marki TANK. Opublikowany wcześniej szkic rozbudził oczekiwania użytkowników w kontekście premiery TANK „X”. Biorąc pod uwagę jego stale rosnącą popularność, przewiduje się, że model ten będzie po TANK 300 kolejnym hitem z serii TANK.
19.08.2021

Polski startup zrewolucjonizuje logistykę wewnętrzną?

Cyfryzacja procesów obejmuje coraz więcej zadań, które od początku historii sektora produkcyjnego znajdowały się w rękach człowieka. Te dwa światy, ludzi i maszyn, łączy startup Optimatik, który w ramach S5 - Akceleratora Technologii 5G w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej i przy wsparciu specjalistów firmy Ericsson, rozwija autorską platformę 5G do optymalizacji floty pojazdów autonomicznych i tradycyjnych wózków widłowych, rewolucjonizując logistykę wewnętrzną w zakładach przemysłowych i centrach logistycznych.
18.08.2021

CEVA Logistics przejmuje Cargex i rozszerza wachlarz usług, w tym dla towarów szybko psujących się

Przejęcie Cargex przyspieszy strategię ekspansji CEVA Logistics w regionie LATAM i na świecie, a firma stanie się wiodącym dostawcą usług logistycznych dla towarów szybko psujących się.
17.08.2021

W Katowicach od niedzieli 107 docelowych wypożyczalni rowerów miejskich

Dwie kolejne stacje wypożyczania rowerów miejskich ruszą od niedzieli w Katowicach. Według magistratu stacje przy ul. Dworcowej i w Nowym Nikiszowcu będą już ostatnimi z wszystkich przewidzianych w tym roku do uruchomienia 107 wypożyczalni systemu City by Bike.
13.08.2021

Lepszy transport miejski dzięki otwartym danym - rzeczywisty czas przyjazdu autobusów, trolejbusów i tramwajów w planerach podróży

Już od pewnego czasu, dzięki Systemowi Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, możliwe było sprawdzanie rzeczywistego czasu przyjazdu autobusów, trolejbusów i tramwajów na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, zarówno na montowanych sukcesywnie tablicach na przystankach, jak i w internecie. Od teraz dzięki współpracy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i firmy Vooom będzie to także możliwe w bardzo wielu aplikacjach oferujących planowanie podróży komunikacją miejską - np. Google Maps.
12.08.2021

Japońskie trio chce produkować silniki napędzane wodorem

Kawasaki Heavy Industries, Yanmar Power Technology i Japan Engine Corporation utworzyło HyEng Corporation w ramach rozwoju napędu zerowego netto.
09.08.2021

KLM – zielone linie lotnicze

KLM z popiera cel UE, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Dlatego linie lotnicze przyjmują pakiet Fit for 55 jako część Europejskiego Zielonego Ładu. Możemy liczyć na nasze pełne poparcie dla środków zawartych w tym pakiecie, które naprawdę pomogą branży lotniczej stać się bardziej zrównoważoną.
06.08.2021

DHL Express ma w swojej flocie pierwsze w pełni elektryczne samoloty towarowe

DHL Express, światowy lider międzynarodowych przesyłek ekspresowych, jako pierwszy na świecie zamówił dwanaście w pełni elektrycznych samolotów towarowych „Alice” firmy Eviation. Model ten umożliwia liniom lotniczym – zarówno towarowym, jak i pasażerskim – posiadanie floty o zerowej emisji. DHL Express ma otrzymać elektryczne samoloty w 2024 roku.
03.08.2021

NFOŚiGW będzie udzielał dopłat do leasingu elektryków

Od 2 sierpnia ruszy nabór dla banków zainteresowanych dystrybucją dopłat do leasingu pojazdów zeroemisyjnych w ramach programu "Mój elektryk" - poinformował NFOŚiGW. Budżet programu to obecnie 0,5 mld zł w tym 400 mln zł z przeznaczeniem na dopłaty dla leasingu.
27.07.2021

1,2 mld zł na zeroemisyjne autobusy w drugim naborze programu "Zielony Transport Publiczny"

Na podstawie Krajowego Plan Odbudowy (KPO) przyjętego przez Radę Ministrów, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wesprze kwotą 1,2 mld zł dokonywane przez samorządy zakupy autobusów elektrycznych i wodorowych. Wsparcie zostanie skierowane do miast, szczególnie mniejszych i tracących funkcje społeczno-gospodarcze, które borykają się z problemem smogu, jak również do samorządów, które eliminują zjawisko wykluczenia transportowego przez rozwój samorządowego transportu lokalnego.
26.07.2021

Koleje Śląskie przystąpiły do programu Zielona Kolej

Do programu Zielona Kolej, zakładającego przechodzenie branży kolejowej na zasilanie energią z odnawialnych źródeł, przystąpił w środę regionalny przewoźnik woj. śląskiego - Koleje Śląskie. Inicjatywę, powołaną przez Centrum Efektywności Energetycznej Kolei, koordynuje spółka PKP Energetyka.
22.07.2021

PSPA: koniec silnika spalinowego w Europie jest nieuchronny

Koniec silnika spalinowego w Europie jest nieuchronny - powiedziała PAP dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych Maciej Mazur. Jak wyjaśnił, w dążeniu do całkowitej dekarbonizacji transportu w UE pomoże też planowana norma Euro 7.
18.07.2021

Nowe limity CO2 mogą uśmiercić auta spalinowe

Pomysł przestawienia się w krótkim czasie przemysłu motoryzacyjnego w Polsce wyłącznie na elektromobilność może okazać się nierealny i mieć katastrofalne skutki ekonomiczne - pisze w środę "Rzeczpospolita".
14.07.2021

Pesa zbuduje trzy lokomotywy elektryczne dla PCC Intermodal

Firma zajmująca się transportem intermodalnym PCC Intermodal zawarła umowę Pesą Bydgoszcz PESA Bydgoszcz na dostawę trzech lokomotyw elektrycznych 111E – Gama. Pojazdy wyruszą na trasy za około rok.
07.07.2021

Media wychwalają GWM POER, inteligentnego pickupa nowej generacji

Niedawno w Australii, Nowej Zelandii i kilku innych miejscach na świecie odbyły się jazdy testowe modeli GWM, które przyciągnęły na miejsce wydarzenia licznych entuzjastów offroadu. Wielu profesjonalistów i przedstawicieli wpływowych mediów chwali GWM POER za jego wyjątkowy wygląd, doskonałą i niezwykle sprawnie działającą jednostkę napędową, a także zastosowaną w nim unikalną, inteligentną technologię.
02.07.2021

GWM organizuje VIII Festiwal Technologiczny i oficjalnie ogłasza Strategię do 2025 r.

Konferencja, podczas której ogłoszono Strategię globalną GWM do 2025 roku, oraz ceremonia otwarcia VIII Festiwalu Technologicznego odbyły się w Centrum Technologicznym HAVAL w Baoding w dniu 28 czerwca.
02.07.2021

PKO Leasing: już blisko 20 proc. polskich firm planuje nabycie „elektryka”

Jedna piąta przedsiębiorców rozważa nabycie samochodu o napędzie elektrycznym, przy czym aż 90 proc. z nich deklaruje, że jak „elektryk” to w leasingu lub wynajmie długoterminowym – wynika z badań przedstawionych w najnowszym raporcie PKO Leasing.
28.06.2021

61 proc. Polaków chce jeździć elektrycznymi autami

61 proc. Polaków deklaruje chęć posiadania samochodu elektrycznego, przeciwnego zdania jest 35,6 proc., a 3,4 proc. nie ma zdania w tej kwestii - wynika z najnowszego badania opinii publicznej na temat samochodów elektrycznych przeprowadzonego przez platformę analityczno-badawczą UCE RESEARCH.
22.05.2021

OKMARIT Logistic & Shipbroking Ltd.

OOG & Project Cargo Freight Forworder
transport specjalny, transport ładunków ponadgabarytowych, transport hal produkcyjnych, transport magazynów, transport linii produkcyjnych, transport elementów infrastruktury, transport turbin wiatrowych, transport zbiorników, fracht morski, ładunki nienormatywne, ładunki ponadnormatywne, spedycja międzynarodowa, agenci okrętowi, usługi logistyczne trójmiasto, usługi spedycyjne trójmiasto, spedycja morska trójmiasto, transport nadgabarytowy, przeładunki w polskich portach, project cargo, usługi przeładunkowe, przewozy nadgabarytowe, spedycja ładunków nadgabarytowych, spedycja trójmiasto, agenci okrętowi trójmiasto, maklerzy morscy trójmiasto, maklerzy morscy, agent statkowy, logistyka, transport morski, spedycja międzynarodowa trójmiasto, usługi spedycyjne, usługi logistyczne, usługi transportowe, spedycja morska, logistyka morska, przeładunek ładunków

BOLLORE LOGISTICS POLAND SP. Z O.O.

Spedycja morska, spedycja lotnicza, spedycja samochodowa, door-to-door
spedycja morska,spedycja lotnicza,spedycja samochodowa,door-to-door,door to door,door to door Afryka,door to door Africa,spedycja kontenerowa,globalny łańcuch dostaw,transport intermodalny,odprawy celne,logistyka,rozwiązania logistyczne,transport,logistyka magazynowa,logistyka morska,logistyka lotnicza,ponadgabarytowy transport morski,ponadgabarytowy transport lotniczy,ponadgabarytowy transport drogowy

Dziękujemy za wysłane grafiki.