Wynik wyszukiwania - "ue" - Wiadomości

Banki i instytucje prorozwojowe Unii Europejskiej zwiększają wsparcie na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym

Wspólna inicjatywa na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym (JICE) zwiększa deklarowane wsparcie do 16 mld euro. Zaangażowały się w nią banki z wielu państw Europy oraz podmioty unijne. Wśród uczestników tego przedsięwzięcia jest BGK.
24.04.2024

TOGETAIR 2024 już trwa - Roberta Metsola i Mark Brzeziński uroczyście otworzyli scenę CLIMATE CARE

Rozpoczął się TOGETAIR 2024 - to już V edycja Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego, która w tym roku odbywa się w prestiżowej przestrzeni Varso Place w Warszawie - najwyższego budynku w Unii Europejskiej. Do otwarcia sceny CLIMATE CARE prowadzonej dziś przez Przemysława Białkowskiego dołączyli Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego oraz Mark Brzeziński, The Ambassador of the United States to Poland. Inaugurację wydarzenia poprzedziło śniadanie prasowe, które miało miejsce na 49. piętrze budynku.
22.04.2024

Orlen otrzyma 62 mln wsparcia z UE na projekty wodorowe

62 mln euro bezzwrotnego wsparcia z UE otrzymał realizowany przez Orlen projekt Clean Cities - Hydrogen mobility in Poland. Dofinansowanie obejmie budowę w Polsce 16 ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru i instalacji produkcji "zielonego", odnawialnego wodoru - podał koncern.
18.04.2024

W Ciechanowie ok. 10 mln zł z UE na ekologiczne inwestycje

Ciechanów otrzymał prawie 10,5 mln zł wsparcia z UE m.in. na zagospodarowanie Parku Miejskiego Jeziorko i "odbetonowanie" placu przed miejskim ratuszem, gdzie pojawi się więcej zieleni. Unijne fundusze pozwolą też na zrefinansowanie wcześniejszych inwestycji.
02.04.2024

Rada UE formalnie przyjęła dyrektywę o ochronie środowiska poprzez prawo karne

Rada UE formalnie przyjęła we wtorek dyrektywę o ochronie środowiska poprzez prawo karne. Dyrektywa ustanawia ogólnounijne normy minimalne dotyczące definicji przestępstw i sankcji. Zastępuje poprzedni akt z 2008 roku.
26.03.2024

Kopacz: Zapisy Zielonego Ładu wymagają korekty

Zapisy Zielonego Ładu wymagają korekty - oceniła w rozmowie z PAP wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Ewa Kopacz (PO). "Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski powinien być tym, który pójdzie do Ursuli von der Leyen i rzetelnie powie jak wygląda sytuacja" - dodała.
10.03.2024

Komisarz ds. energii: UE nie może zamknąć granic dla importu paneli słonecznych

Unia Europejska powinna wspierać borykających się z trudnościami europejskich producentów paneli fotowoltaicznych, ale nie może zamknąć swoich granic przed ich importem - powiedziała w poniedziałek komisarz UE ds. energii Kadri Simson.
04.03.2024

Parlament Europejski poparł surowsze unijne procedury dotyczące transportu odpadów

Parlament Europejski w Strasburgu zatwierdził we wtorek nowe unijne procedury i instrumenty kontroli dotyczące transportu odpadów. Przy 587 głosach "za", 8 "przeciw" i 33 wstrzymujących się, posłowie poparli porozumienie osiągnięte z Radą, które ma na celu skuteczniejszą ochronę środowiska i zdrowia ludzkiego.
28.02.2024

Minister ds. UE o podatku od aut spalinowych: to nie jest najlepsze rozwiązanie

Minister ds. UE Adam Szłapka, pytany przez dziennikarzy o nowy podatek dla posiadaczy samochodów spalinowych, który ma być zapisany w tzw. kamieniach milowych, odpowiedział, że „w kwestii kamieni milowych to nad tym jeszcze cały czas pracuje ministerstwo funduszy i tam będą pewne zmiany”.
27.02.2024

Grupa Orlen przygotowała raport o transformacji energetycznej Europy Środkowej

Grupa Orlen opracowała pierwszy kompleksowy raport na temat tempa i kierunków transformacji energetycznej Europy Środkowej - ogłosił w środę koncern. Jak wyjaśnił Orlen, dokument analizuje ścieżki odchodzenia od paliw kopalnych i wskazuje potencjał rozwoju technologii umożliwiających ten proces.
14.02.2024

Reuters: Ukraina w rozmowach akcesyjnych z UE może chcieć złagodzenia Zielonego Ładu

Władze Ukrainy mogą w negocjacjach akcesyjnych z Unią Europejską dążyć do złagodzenia Zielonego Ładu w zamian za rezygnację z subsydiów dla rolników – informuje agencja Reutera, powołując się na niewymienione z nazwiska źródło w ukraińskim rządzie.
13.02.2024

Polski projekt budowy SMR-ów z poparciem Komisji Europejskiej

Redukcja emisji gazów cieplarnianych o 90 proc. i zużycia paliw kopalnych o 80 proc. już do 2040 roku - to najnowszy cel klimatyczny Komisji Europejskiej dla całej UE. Jego osiągnięcie, zdaniem „unijnego rządu”, będzie możliwe m.in. dzięki szerokiemu wykorzystaniu technologii małych reaktorów jądrowych (SMR). Pierwszy z nich, opracowywany przez Orlen Synthos Green Energy, może stanąć w Polsce jeszcze w tej dekadzie.
12.02.2024

Komisja Europejska przedstawia zalecenia dotyczące celu redukcji emisji do 2040 r.

Komisja Europejska opublikowała we wtorek szczegółową ocenę sposobów osiągnięcia przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 r. Na tej podstawie KE zaleca redukcję emisji gazów cieplarnianych netto o 90 proc. do 2040 r. w porównaniu z poziomami z 1990 r.
07.02.2024

Ambitny cel klimatyczny na 2040 rok pilnie potrzebny, ale musi być wdrażany z troską o wszystkich obywateli

Dziś w godzinach popołudniowych Komisja Europejska ma zaproponować cel redukcji emisji gazów cieplarnianych dla Unii Europejskiej oraz mapę drogową dojścia do jego osiągnięcia. Najprawdopodobniej wskaże cel –90 proc. względem 1990 roku. Organizacje pozarządowe podkreślają: plany na 2040 rok to szansa korzystnych reform w Europie – nie tylko dla przyrody, ale także najbardziej wrażliwych grup, w tym rolników.
06.02.2024

Reuters: Polska wycofa z TSUE pozwy przeciwko polityce klimatycznej Unii

Polska planuje wycofać z Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu pozwy złożone tam przez poprzedni rząd przeciwko niektórym aspektom polityki klimatycznej Unii - poinformowała w piątek agencja informacyjna Reutera.
02.02.2024

Rada i PE uzgodniły ograniczenie emisji substancji zubożających warstwę ozonową

Rada (państwa członkowskie) i Parlament Europejski porozumiały się w poniedziałek w sprawie wprowadzenia w UE przepisów, mających na celu ograniczenie emisji gazów fluorowanych i substancji zubożających warstwę ozonową.
30.01.2024

Grupa Elemental i Mitsubishi Corporation ogłaszają strategiczne partnerstwo w zakresie recyklingu metali z grupy platynowców

Elemental Holding SA i Mitsubishi Corporation zawarły strategiczne partnerstwo dotyczące recyklingu metali z grupy platynowców (PGM), obejmujące globalne operacje Elemental od zbiórki aż po rafinację i sprzedaż oczyszczonych metali.
23.01.2024

Eurostat: w 2022 roku UE wyeksportowała 32 mln ton odpadów

W 2022 roku UE wyeksportowała 32,1 mln ton odpadów do krajów spoza Wspólnoty (spadek o 3 proc. w porównaniu z rokiem 2021); import odpadów z krajów spoza Unii zmniejszył się o 5 proc. i wyniósł 18,7 mln ton - wynika z danych opublikowanych w czwartek przez Eurostat.
19.01.2024

Negocjatorzy Rady UE i PE osiągnęli porozumienie polityczne w sprawie obniżenia emisji CO2 z ciężarówek i autobusów

Negocjatorzy Rady UE i Parlamentu Europejskiego osiągnęli w czwartek wstępne porozumienie polityczne w sprawie norm emisji CO2 dla pojazdów ciężkich (HDV). Celem jest dalsza redukcja emisji CO2 w sektorze transportu drogowego i wprowadzenie nowych celów na lata 2030, 2035 i 2040.
18.01.2024

Koalicja Klimatyczna: ambitny cel klimatyczny UE na 2040 jest w interesie Polski

Koalicja Klimatyczna z niepokojem przyjmuje oświadczenia niektórych przedstawicieli strony rządowej, którzy odżegnują się od poparcia dla celu redukcji emisji gazów cieplarnianych o 90 proc. do 2040 roku w Unii Europejskiej z powodu rzekomych zagrożeń dla polskiej gospodarki. Polska powinna poprzeć ten cel i dążyć do jego jak najpilniejszej realizacji. Zwłaszcza, że zgodnie z najnowszą wiedzą naukową redukcje w UE powinny sięgnąć nie 90, lecz 100 proc. do 2040 roku.
18.01.2024

PE zatwierdził przepisy, które mają ograniczyć emisję gazów fluorowanych i substancji zubożających warstwę ozonową

We wtorek Parlament Europejski w Strasburgu zatwierdził nowe unijne przepisy mające na celu ograniczenie emisji gazów fluorowanych i substancji zubażających warstwę ozonową.
17.01.2024

Wiceminister Zielińska: trzeba zwiększyć wysiłki na rzecz neutralności klimatycznej, ale w sposób sprawiedliwy

Polska zwiększy wysiłki na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej; musi się to jednak odbywać w sposób sprawiedliwy - powiedziała w poniedziałek w Brukseli przed rozpoczęciem nieformalnego spotkania ministrów środowiska UE wiceszefowa resortu klimatu i środowiska RP Urszula Zielińska.
15.01.2024

23 proc. energii zużytej w 2022 r. w UE pochodziło ze źródeł odnawialnych

23 proc. energii zużytej w 2022 r. w Unii Europejskiej pochodziło ze źródeł odnawialnych. W porównaniu z 2021 r. oznacza to wzrost o 1,1 pkt. proc. - podał Eurostat. W Polsce było to 16,9 proc.
04.01.2024

Europejska Karta Wiatru podpisana. Uproszczenie procedur, plany rozwoju, nowe kryteria aukcji

Uproszczenie procesu wydawania pozwoleń dla energetyki wiatrowej, zmiana zasad aukcji dla źródeł wiatrowych, 10-letnie plany rozwoju - to niektóre założenia Europejskiej Karty Wiatru, podpisanej przez 26 państw UE w tym i Polskę, oraz ok. 300 podmiotów z branży.
20.12.2023

Orlen opublikował nową Strategię Zrównoważonego Rozwoju na lata 2024-2030

Co najmniej 45 proc. nakładów inwestycyjnych Orlenu w roku 2030 będzie zgodne z taksonomią UE - zakłada opublikowana w poniedziałek przez spółkę nowa Strategia Zrównoważonego Rozwoju na lata 2024-2030.
18.12.2023

Konfederacja Lewiatan: realizacja przepisów UE ws. opakowań wiąże się ze zwiększeniem inwestycji

Realizacja przepisów unijnego rozporządzenia ws. opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR) wiąże się z koniecznością zwiększonych inwestycji, m.in. w infrastrukturę związaną z gospodarką odpadami i ich recyklingiem – oceniła Konfederacja Lewiatan.
11.12.2023

Jest unijne porozumienie ws. pakietu gazowo-wodorowego; kraje UE będą mogły prawnie zakazać importu gazu z Rosji

Parlament Europejski i państwa Unii Europejskiej porozumiały się w piątek po południu w Brukseli w sprawie wprowadzenia w UE pakietu gazowo-wodorowego. Nowe przepisy dadzą państwom członkowskim m.in. podstawę prawną do wprowadzenia całkowitego zakazu importu gazu z Rosji, w tym LNG. Mają przyczynić się także do zwiększenia w UE inwestycji w wodór.
09.12.2023

Kraje UE i Parlament Europejski porozumiały się w sprawie nowych przepisów dotyczących charakterystyki energetycznej budynków

Kraje członkowskie UE i Parlament Europejski osiągnęły porozumienie w sprawie nowych przepisów dotyczących charakterystyki energetycznej budynków. Zmieniona dyrektywa ustanawia bardziej ambitne wymagania wobec nowych i odnawianych budynków w UE oraz zachęca państwa członkowskie do renowacji zasobów budowlanych.
08.12.2023

Komisyjne budowanie sieci energetycznych. UE sfinansuje ponad 100 projektów

UE wybrała ponad 100 projektów elektroenergetycznych będących przedmiotem wspólnego zainteresowania („PCI”) i ułatwiła wydawanie pozwoleń na ich budowę, w tym poprzez finansowanie – zwłaszcza w ramach Instrumentu "Łącząc Europę" (CEF) – informuje Komisja Europejska w dokumencie, który pod koniec listopada br. rozesłała do najważniejszych organów UE.
04.12.2023

Komisja Europejska przygotowała plany zwiększenia inwestycji w europejskie sieci elektroenergetyczne

Komisja Europejska przygotowała plany zwiększenia inwestycji w europejskie sieci elektroenergetyczne; obejmują dziesiątki projektów, które będą miały priorytetowy dostęp do pozwoleń i funduszy unijnych - podaje Reuters.
25.11.2023

W 2023 r. po raz pierwszy zarejestrowano w Unii Europejskiej więcej samochodów elektrycznych niż diesli

W tym roku po raz pierwszy w krajach Unii Europejskiej zarejestrowano więcej nowych samochodów elektrycznych niż z silnikiem diesla, informuje we wtorek Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA).
22.11.2023

Unia nie wyrabia z transformacją, ale mamy zapas gazu. Czy to koniec marzeń o zeroemisyjności?

W corocznym raporcie na temat stanu unii energetycznej unijne władze stwierdzają, że tempo działań na rzecz klimatu musi znacznie wzrosnąć. Znaczną część miejsca w raporcie zajmuje konflikt ukraińsko-rosyjski, który odcisnął piętno na europejskiej polityce energetycznej.
21.11.2023

Dyrektywa RED III w sprawie OZE przyjęta. Polska zobowiązana do realizacji jej celów m.in. w ciepłownictwie i energetyce

W niedzielę w życie weszła kluczowa dla zwiększenia wykorzystania zielonej energii dyrektywa RED III. Jej głównym celem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych poprzez szerokie wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Dyrektywa RED III zakłada również, że zgodnie z nowelizacją państwa członkowskie do 2030 roku muszą pozyskiwać 45% energii z OZE. Czy realizacja założeń strategii “Fit for 55”, jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych w UE przynajmniej o 55% jest możliwa do zrealizowania?
21.11.2023

Polska i Czechy podpisały deklarację ws. ograniczenia transgranicznego przenoszenia zanieczyszczeń powietrza

Polska i Czechy podpisały deklarację potwierdzającą gotowość do wdrożenia działań ograniczających transgraniczne przenoszenie zanieczyszczeń powietrza - poinformowało w środę Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
16.11.2023

Regulacje prawne UE dotyczące procedur ocen oddziaływania na środowisko (OOŚ)

Procedura ocen oddziaływania na środowisko (OOŚ) wprowadzona została do systemu prawnego UE w 1985 roku. Zgodnie z tą procedurą duże projekty budowlane i/lub rozwoje, muszą przed rozpoczęciem realizacji zostać ocenione pod kątem wpływu, jaki mogą wywierać na środowisko, zarówno przyrodnicze, jak i na zdrowie i życie ludzi.
09.11.2023

Polska najszybciej rozwijającym się rynkiem pomp ciepła w UE

Polska jest najszybciej rozwijającym się rynkiem pomp ciepła w Unii Europejskiej – wynika z raportu Zero Carbon Analytics. Łącznie w 21 państwach europejskich sprzedano 3 mln pomp ciepła w 2022, co stanowi wzrost o 38 proc. rdr. W Polsce wzrost ten wyniósł ponad 100 proc. rdr – dodano.
08.11.2023

Co dalej z offshore – czy nowy rząd sięgnie po potencjał wiatru z morza?

Już 21 listopada w trakcie debaty politycznej na Konferencji Offshore liderzy kluczowych partii przedstawią swoje plany i wizje na transformację energetyczną, rozwój OZE i ułatwienia regulacyjne dla offshore.
26.10.2023

EBOR zainwestuje 75 mln euro w R.Power - spółkę z rynku energii

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zainwestuje 75 mln euro w firmę R.Power z rynku energii - poinformowała w poniedziałek spółka. Dodała, że pieniądze zostaną przeznaczone na strategię rozwoju, która zakłada osiągnięcie 1 GW w obszarze fotowoltaiki w ciągu dwóch lat w krajach UE.
23.10.2023

Włoskie władze: Unijne terminy przystosowania budynków mieszkalnych do zeroemisyjności są niemożliwe do osiągnięcia

Mamy ponad 21 mln domów z najniższymi certyfikatami energetycznymi; europejski cel, jakim jest uczynienie istniejących budynków zeroemisyjnymi do roku 2050, nie jest możliwy do osiągnięcia we Włoszech – oznajmił włoski minister środowiska Gilberto Pichetto Fratin.
18.10.2023

Biznes w drodze do niższych emisji. Jak pomaga energia słoneczna?

Ambitne plany Unii Europejskiej zakładają redukcję emisji gazów o 55 proc. do 2030 r. oraz uzyskanie statusu kontynentu neutralnego klimatycznie do 2050 r. To z kolei nakłada na społeczeństwo, w tym sektory biznesu, przemysłu, produkcji szereg obowiązków. Ważnym elementem jest Europejski System Handlu Uprawnieniami (ETS) – dziś firmy, które nie wpiszą się w politykę klimatyczną, wydają krocie na zakup uprawnień.
06.10.2023

UE z ogromną inwestycją na projekty wspierające zdrowe gleby

Unia Europejska zainwestuje 90 mln euro w 17 nowych projektów badawczych. Celem projektów będzie odbudowa i ochrona zdrowia gleby na potrzeby zrównoważonej produkcji zdrowej żywności, ochrony różnorodności biologicznej, budowania odporności na zmianę klimatu oraz realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu - podała KE.
26.09.2023

Przyjęto środki ograniczające stosowanie mikrodrobin plastiku

Komisja Europejska przyjęła w czwartek na podstawie przepisów Unii Europejskiej w dziedzinie chemikaliów (REACH) środki ograniczające stosowanie mikrodrobin plastiku celowo dodawanych do produktów.
26.09.2023

W jaki sposób Niemcy przewozili śmieci do Polski?

35 tys. ton odpadów z Niemiec, które trafiło do Polski, było przewożonych pod przykrywką fałszywych dokumentów - mówiła w Brukseli na konferencji prasowej Magda Gosk, zastępca Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. W środę w Komisji Europejskiej odbywa się wysłuchanie w związku ze skargą Polski na Niemcy ws. nielegalnego składowania odpadów.
20.09.2023

Czekamy na reakcję Niemiec w sprawie śmieci podrzuconych na teren Polski

Oczekujemy od Niemiec zabrania 35 tys. ton odpadów, które trafiły do Polski, a także poniesienia kosztów tej operacji - poinformowała w środę w mediach społecznościowych minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
20.09.2023

Krynica Forum: Europa na własne życzenie przegrywa globalny wyścig wodorowy

Wodór, niezależnie od swego „koloru”, to jedno z najskuteczniejszych narzędzi do osiągnięcia przez Polskę i Europę ambitnych celów klimatycznych - zgodzili się uczestnicy panelu poświęconego gospodarce wodorowej podczas Krynica Forum 2023. Eksperci wspólnie apelowali także o ochronę na arenie unijnej produkcji tzw. szarego wodoru, którego Polska jest jednym z największych wytwórców na świecie.
15.09.2023

Jarosińska-Jedynak: priorytetem na agendzie UE jest nadal zielona energia

Priorytetem na agendzie Unii Europejskiej jest nadal zielona energia i o tym muszą pamiętać przedsiębiorcy, którzy w tej perspektywie finansowej będą jednym z większych odbiorców środków europejskich - powiedziała w piątek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
15.09.2023

Szefowa MKiŚ w liście do polskich europosłów: rynek mocy to filar bezpieczeństwa energetycznego Polski

Przedłużenie rynku mocy to filar bezpieczeństwa energetycznego Polski na najbliższe lata - podkreśliła w liście adresowanym do polskich europosłów szefowa MKiŚ Anna Moskwa. Zaapelowała, aby w czwartkowym głosowaniu odrzucili unijne przepisy, które nie zawierają tych korzystnych dla Polski rozwiązań.
14.09.2023

Fala upałów. Większość Polaków nie ma się gdzie przed nimi ukryć

Fale upałów stały się powszechnym problemem, także w naszej szerokości geograficznej. Co roku pochłaniają one coraz więcej osób, zwłaszcza wśród seniorów. W Polsce ryzyko potęgowane przez nieodpowiednie warunki mieszkaniowe - stare, niemodernizowane budynki nie są w stanie chronić mieszkańców przed wysoką temperaturą. Kluczem do ratowania życia jest renowacja domów.
17.08.2023

1,5 miliona pszczół w Lafarge i zarządzanie bioróżnorodnością na terenie zakładów

W sierpniu obchodzony był Wielki Dzień Pszczół - owadów które odgrywają wyjątkową rolę w ekosystemie i wpływają na dobrostan człowieka. Lafarge w Polsce wdrożył w swoich zakładach kruszywowych i cementowych oparty na naukowej metodologii system zarządzania różnorodnością biologiczną, który przyczynia się do lepszej ochrony roślin, zwierząt i siedlisk, ale również sprzyja wzrostowi liczby pszczół.
16.08.2023

Międzynarodowy handel wodorem - wyzwania i perspektywy dla Unii Europejskiej

27.06.2023

PARP ogłasza nowy konkurs z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości poinformowała, że 14 czerwca rozpocznie się nabór wniosków z nowego programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Samorządy będą mogły otrzymać pieniądze na inwestycje drogowe.
26.05.2023

UE i BGK sfinansują plany Orlenu

Bank Gospodarstwa Krajowego sfinansuje dwa projekty realizowane przez PKN Orlen. Kosztem 3,6 mln euro powstanie 13 stacji ładowania dostawczych aut elektrycznych i pięć stacji wodorowych, donosi w środę "Puls Biznesu".
17.05.2023

Indie złożą skargę do Światowej Organizacji Handlu przeciw unijnemu podatkowi od towarów wysokoemisyjnych

Rząd w New Delhi zamierza złożyć skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciw planowi Unii Europejskiej wprowadzenia 20-30% podatku od importu towarów wysokoemisyjnych, takich jak stal, ruda żelaza i cement z Indii - poinformowały źródła w indyjskim rządzie, na jakie powołuje się w środę portal Euractiv.
17.05.2023

Regulacje prawne UE dotyczące procedur OOŚ

Procedura OOŚ wprowadzona została do systemu prawnego UE w 1985 roku. Zgodnie z tą procedurą duże projekty budowlane i/lub rozwoje, muszą przed rozpoczęciem realizacji zostać ocenione pod kątem wpływu, jaki mogą wywierać na środowisko, zarówno przyrodnicze, jak i na zdrowie i życie ludzi.
12.05.2023

Minister Moskwa: PE poparł kompromis ws. rozporządzenia metanowego

Parlament Europejski poparł kompromis ws. rozporządzenia metanowego - napisała we wtorek na Twitterze minister klimatu Anna Moskwa. Stosunkiem głosów 499 za wobec 73 przeciw PE podniósł limity emisji metanu z kopalń do 5 ton na 1000 ton węgla.
09.05.2023

Wiceminister klimatu: liczymy zgodę PE na wyższe limity emisji metanu

Ministerstwo klimatu liczy na potwierdzenie przez Parlament Europejski we wtorek w głosowaniu kompromisu ws. limitów emisji metanu z kopalń węgla - powiedział PAP wiceminister Adam Gibourge-Czetwertyński. Kompromis zakłada limit 5 ton metanu na 1000 ton węgla.
09.05.2023

Szefowie dyplomacji UE i USA będą rozmawiać we wtorek w Brukseli o energetyce

Wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych Josep Borrell i unijna komisarz ds. energii Kadri Simson będą współprzewodniczyć we wtorek spotkaniu ministerialnemu Rady ds. Energii UE-USA w Brukseli z udziałem amerykańskiego sekretarza stanu Antony'ego Blinkena i wiceministra energii USA Davida Turka.
03.04.2023

Branża urządzeń chłodniczych i grzewczych apeluje o zmiany w rozporządzeniu o F-gazach

Branża urządzeń chłodniczych i grzewczych apeluje do europosłów oraz państw członkowskich o realistyczne podejście do zmian w rozporządzeniu unijnym ograniczającym użycie fluorowanych gazów cieplarnianych (F-gazów). Organizacje zrzeszające największe firmy z branży oceniają, że obecny kształt nowelizacji nie tylko uniemożliwia realizację celów dotyczących ochrony klimatu, ale także zagraża długofalowemu bezpieczeństwu energetycznemu Polski, opóźniając możliwość odejścia od paliw kopalnych. Spowoduje też olbrzymie skutki gospodarc
28.03.2023

PIE: utrzymanie węgla koksowego na liście surowców krytycznych UE wesprze JSW

Utrzymanie węgla koksowego na liście unijnych surowców krytycznych pomaga w zapewnieniu UE dywersyfikacji dostaw istotnych dla transformacji energetycznej - zwrócili uwagę analitycy PIE. Wskazali, że największym producentem węgla koksowego w UE jest Jastrzębska Spółka Węglowa.
26.03.2023

KE proponuje naprawę towarów zamiast ich wymieniania

Komisja Europejska przyjęła w środę nowy wniosek w sprawie wspólnych zasad UE promujących naprawę towarów. Ma to - jak argumentuje KE - przynieść oszczędności konsumentom i przyczynić się do realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu m.in. przez ograniczenie ilości odpadów.
23.03.2023

Wsparcie dla Ukrainy, konkurencyjność i energia to główne tematy Rady Europejskiej

Zwiększenie produkcji amunicji i dostarczanie jej Ukrainie; zapewnienie konkurencyjności UE w długim okresie; zapewnienie odbiorcom energii po dostępnych cenach to jedne z głównych tematów rozpoczynającego się w czwartek w Brukseli spotkania szefów unijnych państw i rządów. Napisał o tym w zaproszeniu wystosowanym do przywódców UE przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.
22.03.2023

Pompy ciepła jedną z kluczowych technologii europejskiego przemysłu

Zgodnie z przyjętą przez Komisję Europejską propozycją „Net-Zero Industry Act” technologia pomp ciepła jest wskazana już nie tylko jako kluczowa dla fali renowacji budynków, realizacji celów zmniejszenia zależności energetycznej od Rosji, czy dekarbonizacji, ale także jest wśród ośmiu technologii, które w Unii mają być podstawą europejskiego zielonego przemysłu.
17.03.2023

Adamczyk w Strasburgu: nie ma zgody na proponowaną przez KE normę emisji spalin Euro 7

Nie ma zgody na proponowaną przez Komisję Europejską normę Euro 7. Jej przyjęcie spowodowałoby ogromne zwiększenie kosztów produkcji samochodów osobowych i ciężarowych. Będziemy robić wszystko, aby ta propozycja nie weszła w życie - powiedział w wywiadzie dla PAP minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
14.03.2023

Wodór w polityce energetycznej Niemiec i Austrii

Wodór odnawialny (zwany też wodorem zielonym) produkowany za pomocą instalacji OZE, postrzegany jest jako narzędzie mogące zastąpić wykorzystanie paliw kopalnych w sektorze przemysłowym Unii Europejskiej (dalej: UE).
14.03.2023

Adamczyk: realizacja celów klimatycznych w transporcie musi uwzględniać możliwości państw

Realizacja celów klimatycznych w transporcie musi uwzględniać możliwości gospodarek poszczególnych państw - zaznaczył w poniedziałek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Narzucanie przez UE zbyt ambitnych celów klimatycznych może powodować zwiększenie wykluczenia komunikacyjnego - dodał.
14.03.2023

Polska krytyczna wobec projektu sprawozdania Parlamentu Europejskiego dot. ograniczenia pestycydów w UE

Polska krytycznie odnosi się do projektu sprawozdania komisji ochrony środowiska Parlamentu Europejskiego dotyczącego pestycydów, którego autorką jest europosłanka Zielonych Sarah Wiener – wynika ze źródeł PAP. Projekt zakłada ograniczenie stosowania w Unii Europejskiej pestycydów o 80 proc. do 2030 r. Komisja Europejska chce ograniczenia o 50 proc. Obie propozycje są dla wielu krajów UE nie do zaakceptowania.
09.03.2023

Do 2025 roku 65% opakowań ma być poddawanych recyklingowi

Narastające składowiska odpadów stają się coraz większym problemem. Zgodnie z celami określonymi w Dyrektywie 2018/852 Unii Europejskiej o opakowaniach i odpadach opakowaniowych, kraje członkowskie mają do 2025 roku poddawać recyklingowi 65% odpadów opakowaniowych. Wymagania mogą zostać spełnione tylko przy wykorzystaniu gospodarki o zamkniętym obiegu oraz przez wywarcie zmian na producentach.
06.03.2023

Europosłowie: nowe unijne prawo dot. pestycydów może uderzyć w rolnictwo w UE; ceny żywności wzrosną

Bruksela pracuje nad nowymi przepisami, które zakładają znaczne ograniczenie stosowania pestycydów do 2030 r. Część europosłów ostrzega jednak, że zbyt „ambitne” podejście może uderzyć w unijne rolnictwo, a w efekcie ceny żywności wzrosną. „Nie możemy fundować sobie w czasie wojny kryzysu żywnościowego” – mówi Adam Jarubas (PSL). „W przypadku wielu państw członkowskich chodzi o 100 proc. ich terenów rolniczych” – ostrzega Krzysztof Jurgiel (PiS).
02.03.2023

Gaz-System otrzymał w 2022 r. 1,3 mld zł unijnych środków

Gaz-System otrzymał w ubiegłym roku ponad 1,3 mld zł środków z funduszy unijnych - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie. Dodano, że łącznie dofinansowanie dla projektów operatora w bieżącej perspektywie UE osiągnęło równowartość ok. 5,7 mld zł.
01.03.2023

Wiatr i słońce zaoszczędziły UE 12 mld euro

Jak wynika z nowego raportu Ember, w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrost produkcji energii z wiatru i słońca na terenie UE pozwolił uniknąć 12 mld euro wydatków związanych z rosyjskim gazem.
28.02.2023

Unia stawia na zastąpienie gazu ziemnego poprzez zwiększoną produkcję biometanu – w Polsce dotychczas nie powstała żadna biometanownia

Na początku lutego br., Parlament Europejski przyjął stanowisko w sprawie kluczowego rozporządzenia i dyrektywy nt. unijnego rynku wodoru oraz gazu ziemnego i gazów odnawialnych, które zakłada m.in. wprowadzenie rozwiązań mających przyśpieszyć produkcję i wykorzystanie biometanu w UE. Wśród postulatów ujętych w nowej legislacji jest - zgodnie z celami Komisji Europejskiej ujętymi w REPowerEU – zwiększenie przez państwa członkowskie produkcji biometanu do 35 mld m3 do 2030 r. Działania te mają na celu zastąpienie 20% gazu obecni
24.02.2023

Normy CO2 dla pojazdów ciężarowych: gdzie infrastruktura do ładowania i tankowania?

Brak zakazu, ale cele bardzo ambitne - Komisja Europejska opublikowała w Walentynki swoją propozycję rewizji norm emisji CO2 dla pojazdów ciężkich (HDV), proponując niezwykle ambitne cele pośrednie na lata 2030 (45%) i 2035 (65%). Chociaż wniosek dopuszcza różnorodność technologiczną, z celem 90% do 2040 r., głównym problemem pozostają warunki mające pomóc w realizacji zaprezentowanych celów.
17.02.2023

KE pozywa Belgię przed TSUE w związku z zanieczyszczeniem wód w Walonii

Komisja Europejska podjęła w środę decyzję o skierowaniu sprawy przeciwko Belgii do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku z niepodjęciem przez ten kraj wystarczających działań w sprawie zanieczyszczenia azotanami wód w Walonii - jednym z trzech regionów federalnych.
16.02.2023

Atom uwzględniony w unijnych przepisach dotyczących zielonego wodoru

Komisja Europejska przedstawiła długo oczekiwane regulacje określające zasady, w jakich wodór może być oznaczany jako pochodzący z odnawialnych źródeł energii.
15.02.2023

REPowerEU w Krajowych Planach Odbudowy?

Parlament Europejski w głosowanie opowiedział się za włączeniem instrumentu REPowerEU do Krajowych Planów Odbudowy, co ma zwiększyć niezależność od rosyjskich paliw kopalnych, przyspieszyć zieloną transformację i walkę z ubóstwem energetycznym.
14.02.2023

Są nowe cele PE redukcji emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i pojazdów dostawczych

Parlament Europejski zatwierdził nowe cele redukcji emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i pojazdów dostawczych. To element pakietu „Gotowi na 55”.
14.02.2023

Ekspert: zagrożeniem dla prognoz KE jest wzrost cen surowców energetycznych

Komisja Europejska obniżyła prognozę inflacji w Polsce na 2023 r. o 3,1 punkt procentowy, do 11,7 proc. To druga największa rewizja w całej UE – zwrócił uwagę w komentarzu dla PAP Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Według niego zagrożeniem dla prognoz jest wzrost cen surowców energetycznych.
13.02.2023

UE redukcją emisji metanu zamknie kopalnie

Przyjęcie unijnego rozporządzenia dotyczącego redukcji emisji metanu w branży surowcowo-energetycznej oznacza likwidację polskiego górnictwa węgla i utratę nawet kilkuset tysięcy miejsc pracy – przestrzegła we wtorek śląsko-dąbrowska i górnicza Solidarność.
08.02.2023

Szynkowski vel Sęk: tzw ustawa wiatrakowa z poprawką o 700 metrach wypełnia kamienie milowe

Minister ds UE Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że nie widzi problemu z poprawką mówiącą, że elektrownie wiatrowe mogą być budowane w odległości nie mniejszej niż 700 m od budynków mieszkalnych. Według niego nie zmienia to liberalizacji tzw. ustawy wiatrakowej i wypełnia kamienie milowe.
07.02.2023

Producenci biopaliw i biopłynów będą musieli rejestrować zapasy i transakcje w unijnej bazie danych

Producenci biopaliw i biopłynów będą musieli rejestrować zapasy i transakcje w unijnej bazie danych - przypomina Krajowa Izba Biopaliw. muszą też przekazywać informacje o właściwościach biopaliw i biopłynów, w tym o emisjach gazów cieplarnianych.
04.02.2023

Orban: energia z Azerbejdżanu to obecnie najbardziej realny scenariusz dywersyfikacji dla Europy

W chwili obecnej najbardziej realnym scenariuszem dywersyfikacji dla Europy jest transport energii z Azerbejdżanu - powiedział w poniedziałek w Budapeszcie premier Węgier Viktor Orban na wspólnej konferencji z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem.
31.01.2023

Raport: UE przed wyzwaniem luki podażowej po rezygnacji z dostaw gazu z Rosji

Unia Europejska stoi przed wyzwaniem luki podażowej powstałej po rezygnacji z dostaw gazu z Rosji - wynika z raportu Instytutu Jagiellońskiego. Bez działań na rzecz oszczędności energii już w tym roku może zabraknąć od 25 do 49 mld m sześc. gazu. - szacują analitycy.
31.01.2023

Szefowa Komisji Europejskiej: nie ma powrotu do uzależnienia energetycznego od Rosji

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała do konsekwentnego przechodzenia na energię odnawialną. "W żadnym wypadku nie może być powrotu do uzależnienia od rosyjskich paliw kopalnych" - powiedziała w sobotę w Duesseldorfie.
29.01.2023

Zielony wodór w świetle nowelizowanej dyrektywy RED II

Wodór w polityce energetyczno-klimatycznej UE
29.01.2023

KE wspiera Harmony Link - połączenie do wymiany energii elektrycznej między Litwą a Polską

Projekt budowy kabla podmorskiego między Polską a Litwą – Harmony Link, był głównym tematem rozmowy wiceministrów Anny Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej i Adama Guibourge-Czetwertyńskiego z wiceministrem energii Litwy Albinasem Zananaviciusem.
24.01.2023

KE rozpoczyna konsultacje w sprawie reformy struktury rynku energii elektrycznej

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek o rozpoczęciu konsultacji społecznych w sprawie reformy struktury rynku energii elektrycznej w UE, która ma doprowadzić do "lepszej ochrony konsumentów przed nadmierną zmiennością cen, wspierać ich dostęp do bezpiecznej energii z czystych źródeł i zwiększać odporność rynku".
23.01.2023

UE przeznaczy 1 mln euro na przełomowe porozumienie WTO w sprawie subsydiów dla rybołówstwa

UE zobowiązała się przeznaczyć 1 mln euro na mechanizm finansowania rybołówstwa, który jest częścią osiągniętego w zeszłym roku porozumienia Światowej Organizacji Handlu (WTO) w sprawie subsydiów dla rybołówstwa. Nowy mechanizm finansowania rybołówstwa, ustanowiony w listopadzie 2022 r., ma na celu wspieranie zrównoważonego charakteru rybołówstwa i położenie kresu szkodliwym subsydiom w tym sektorze.
20.01.2023

PE naciska na zaostrzenie przepisów UE w sprawie przewożenia odpadów

Parlament Europejski przyjął stanowisko negocjacyjne do rozmów z rządami państw Unii Europejskiej w sprawie nowego prawa, które ma zmienić unijne procedury i środki kontroli dotyczące przewozu odpadów. W 2020 r. eksport odpadów z UE do państw spoza Unii osiągnął 32,7 mln ton, co stanowi około 16 proc. światowego handlu odpadami. Ponadto co roku około 67 mln ton odpadów jest przemieszczanych między państwami UE.
19.01.2023

Naukowcy: rok 2022 był w Europie drugim najcieplejszym w historii

Rok 2022 był w Europie drugim najcieplejszym w historii, a zmiany klimatyczne spowodowały rekordowe ekstrema pogodowe, które zmniejszyły plony, wysuszyły rzeki i doprowadziły do tysięcy zgonów - poinformował w najnowszym raporcie Copernicus Climate Change Service (C3S), unijny program obserwacji Ziemi.
11.01.2023

ExxonMobil pozywa Unię Europejską

ExxonMobil wystąpił w środę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w Luksemburgu przeciwko decyzji Rady Unii Europejskiej w sprawie nałożenia na firmy energetyczne dodatkowej opłaty od tzw. nieoczekiwanych zysków - poinformował amerykański koncern naftowo-gazowy w komunikacie prasowym.
29.12.2022

KE zatwierdza niemiecki program wsparcia OZE o wartości 28 mld euro

Komisja Europejska poinformowała w środę, że zatwierdziła niemiecki program wsparcia w wysokości 28 miliardów euro dla energii odnawialnej. Ma on na celu szybkie zwiększenie wykorzystania energii wiatrowej i słonecznej.
21.12.2022

W Brukseli porozumienie w sprawie reformy ETS i utworzenia Społecznego Funduszu Klimatycznego

Reprezentująca Radę UE (państwa członkowskie) czeska prezydencja i Parlament Europejski osiągnęły w weekend wstępne porozumienie w sprawie reformy unijnego systemu handlu emisjami CO2. Zostaną nimi objęte żegluga morska, budynki i transport drogowy. Zdecydowano również o utworzeniu Społecznego Funduszu Klimatycznego, aby wspierać znajdujące się w trudnej sytuacji gospodarstwa domowe i firmy.
19.12.2022

W stolicy 232 ładowarki do aut elektrycznych, to mało na tle UE

W Warszawie są 232 ogólnodostępne ładowarki do samochodów elektrycznych. Z tą liczbą stacji do ładowania aut stolica Polski znajduje się w ogonie UE.
16.12.2022

Top 100 osób sprzyjających dekarbonizacji żeglugi. Polka w czołówce decydentów

Ursula von der Leyen, Magda Kopczyńska, Frans Timmermans i Adina Vălean z Komisji Europejskiej znalazły się na czołowych pozycjach „Lloyd's List Top 100 People in Shipping for 2022”. Decyzje podjęte przez trzech komisarzy i dyrektora działu mobilności i transportu odcisnęły piętno na żegludze międzynarodowej, które będzie trwało przez co najmniej dwa lata – uzasadniają swoją decyzję eksperci, którzy projektowali ranking ludzi mających decydujący wpływ na zmiany w globalnym transporcie morskim w najbliższym okresie.
12.12.2022

UE. Komisarz Simson: Europa Środkowo-Wschodnia bezpieczniejsza energetycznie m.in. dzięki Baltic Pipe

Europa Środkowo-Wschodnia jest dziś bezpieczniejsza energetycznie m.in. dzięki budowie gazociągu Baltic Pipe i interkonektorów Polska-Litwa, Polska-Słowacja i Grecja-Bułgaria. W regionie powstają terminale LNG, istniejące są rozbudowywane, a UE jest gotowa wesprzeć te wysiłki - przekonywała unijna komisarz ds. energii Kadri Simson na konferencji zorganizowanej w Brukseli przez Central Europe Energy Partners (CEEP).
09.12.2022

KE zaproponuje sankcje na sektor górniczy Rosji

Komisja Europejska zaproponuje nałożenie restrykcji na sektor górniczy Rosji w ramach dziewiątego pakietu sankcji UE, który ma ograniczyć Kremlowi możliwość finansowania wojny z Ukrainą - podał we wtorek "Financial Times", powołując się na trzy osoby, znające szczegóły tego planu.
07.12.2022

IEA: Rosja na zawsze straciła Europę jako największego klienta

Szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) Fatih Birol powiedział we wtorek, podczas konferencji energetycznej w Oslo, że Rosja na zawsze straciła Europę jako największego nabywcę surowców energetycznych.
30.11.2022

Rada UE zatwierdziła dyrektywę ws. sprawozdawczości przedsiębiorstw dotyczącej zrównoważonego rozwoju

Rada UE ostatecznie zatwierdziła w poniedziałek dyrektywę o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD). Oznacza to, że przedsiębiorstwa wkrótce będą musiały publikować szczegółowe informacje o kwestiach związanych ze zrównoważonym rozwojem.
28.11.2022

Żegluga wzywa unijnych ustawodawców do poszerzenia zakresu systemu handlu emisjami (ETS)

W liście otwartym do decydentów UE przedstawiciele interesów sektora morskiego domagają się, by w ETS dla transportu morskiego uwzględnić cały cykl życia paliw - od pozyskania surowców, przez etap produkcji, na spalaniu skończywszy.
26.11.2022

Analiza: Węgry, Rumunia i Polska z najniższym wzrostem cen energii i gazu w UE

Węgry, Rumunia i Polska zanotowały najniższy w UE wzrost cen energii i gazu od stycznia do października br. wobec tego samego okresu 2021 r. - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Na walkę z kryzysem energetycznym kraje Europy wydały prawie 675 mld euro - dodał.
24.11.2022

EURO 7 – czyste pojazdy, mieszane uczucia

10 listopada Komisja Europejska opublikowała nową propozycję normy Euro 7. Po raz pierwszy norma Euro dotyczy nie tylko emisji spalin, ale odnosi się również do samochodów elektrycznych. Zainteresowane środowiska przyjęły ją różnie – możemy się spotkać tutaj ze skrajnymi opiniami na jej temat.
23.11.2022

UE zatwierdza program o wartości 500 mln euro na rzecz ekologicznych statków

Program będzie wspierał projekty zwiększające efektywność energetyczną i ekologiczność statków używanych do celów pasażerskich, towarowych i transportu kombinowanego.
20.11.2022

Belgia europejską bramą do importu zielonego wodoru

Belgia uruchamia międzynarodową platformę zielonego wodoru - „Globalne Forum Zielonego Wodoru”, o czym poinformowała minister energii Tinne Van der Straeten (Zieloni) na konferencji klimatycznej w Szarm el-Szejk (COP27) - podaje nadawca VRT. Kraj chce stać się europejską bramą do importu zielonego wodoru.
16.11.2022

Europosłanka Kloc: projekt przepisów UE ws. redukcji emisji metanu wymaga poprawek

Projektowane przepisy europejskie dotyczące redukcji emisji metanu w branży surowcowo-energetycznej wymagają poprawek; ich wprowadzenie w okresie kilku lat zagroziłoby egzystencji szeregu polskich kopalń – przekonywała w poniedziałek w Chorzowie europosłanka Izabela Kloc.
14.11.2022

Europejski Tygodzień Redukcji Odpadów - 3R!

W ramach Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów Koalicja 5 Frakcji zachęca do wspólnego MIERZENIA WYŻEJ i podejmowania działań w ramach Zasady 3R: Reduce, Reuse, Recycle.
14.11.2022

SP przygotowała projekt ws. zawieszenia funkcjonowania w Polsce systemu ETS

Zawieszenie obowiązku sporządzania raportów na temat wielkości emisji CO2 za okres od 1 stycznia 2022 - zakłada projekt przygotowany przez Solidarną Polskę. Ma to zmierzać - według polityków SP - do zawieszenia funkcjonowania w Polsce unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 (ETS).
09.11.2022

EBI: zagrożenia dla inwestycji w firmach UE stwarza m.in kryzys energetyczny

Kryzys energetyczny, inflacja i zacieśnienie polityki monetarnej stwarzają zagrożenia dla inwestycji w przedsiębiorstwach UE - wynika z badania Europejskiego Banku Inwestycyjnego dot. poziomu inwestycji. Zwrócono uwagę, że unijne firmy poczyniły postępy w inwestowaniu na rzecz klimatu.
08.11.2022

Zielony wodór tanieje...

Zielony wodór stał się teraz tańszą alternatywą, dla produkcji gazu ze źródeł - które powodują zanieczyszczenie środowiska.
07.11.2022

Premier: KE grozi nam karami za wdrożenie obniżonej stawki VAT na nośniki energetyczne

KE zabrania nam kontynuacji tarczy antyinflacyjnej, właściwie grozi nam karami za wdrożenie obniżonej stawki VAT na nośniki energetyczne, za chwilę będziemy mieli postępowanie, kolejne kary - mówił premier Mateusz Morawiecki. Nie chcemy otwierać kolejnego frontu - dodał.
07.11.2022

Kazachstan rozpoczyna projekt wodorowy o wartości 50 mld dolarów

Kazachstan podpisał umowę ze szwedzką firmą energetyczną na budowę projektu wodorowego o wartości 50 mld dolarów (43,2 mld funtów).
30.10.2022

Kto odpowiada za szalejącą inflację i drogą energię w Europie?

Agresywne zamykanie w UE własnych źródeł energii, kopalń węgla w całej Europie w tak szybkim nieskoordynowanym tempie było po prostu głupotą. Płacą za to absolutnie wszyscy Europejczycy - mówi prezes Polskiej Grupy Górniczej SA Tomasz Rogala w rozmowie z czwartkową "Gazetą Polską Codziennie".
20.10.2022

KE zatwierdziła polski program rekompensat dla przedsiębiorstw energochłonnych

Komisja Europejska zatwierdza w poniedziałek polski program o wartości 10 mld euro dotyczący rekompensat kosztów pośrednich emisji dla przedsiębiorstw energochłonnych.
18.10.2022

Komitet Regionów: kryzys energetyczny nie może podważać globalnych ambicji klimatycznych UE

Unijni samorządowcy wezwali państwa członkowskie i Radę UE do jednoznacznego poparcia pełnego zaangażowania władz samorządowych we wdrażanie porozumienia paryskiego. Zapis taki miałby się znaleźć w konkluzjach nadchodzącego szczytu klimatycznego ONZ (COP27).
12.10.2022

Polityka spójności głównym tematem Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast

Walka z kryzysami, stymulowanie transformacji energetycznej, a przede wszystkim wyrównywanie szans rozwojowych europejskich regionów - to najważniejsze aspekty unijnej polityki spójności, omawiane podczas rozpoczętego w poniedziałek 20. Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast.
11.10.2022

BASF otrzyma od UE 134 mln euro na rzecz produkcji wodoru

Komisja Europejska zatwierdziła niemiecki plan o wartości 134 mln euro, mający na celu wsparcie firmy BASF w produkcji wodoru ze źródeł odnawialnych.
07.10.2022

Szczyt Rady Europejskiej w Pradze; wśród tematów Ukraina, energetyka i gospodarka

W piątek przywódcy 27 krajów UE spotkają się na nieformalnym szczycie Rady Europejskiej w Pradze. Będą rozmawiać o agresji Rosji na Ukrainę, energetyce i sytuacji gospodarczej.
07.10.2022

Von der Leyen: UE jest gotowa do dyskusji o wprowadzeniu limitu na ceny gazu do produkcji energii elektrycznej

Unia Europejska jest gotowa do dyskusji na temat wprowadzenia limitu na ceny gazu do produkcji energii elektrycznej; byłby to pierwszy krok na drodze do reformy strukturalnej rynku energii elektrycznej - powiedziała w środę podczas debaty w Parlamencie Europejskim przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
05.10.2022

Rosyjskie surowce, ceny energii, skutki gospodarcze wojny tematami posiedzenia Rady ECOFIN

Uniezależnienie Europy od rosyjskich surowców i Plan REPowerEU, wysokie ceny energii i skutki gospodarcze wojny w Ukrainie były głównymi tematami posiedzenia Rady ECOFIN - podało we wtorek ministerstwo finansów. W spotkaniu udział wzięła minister finansów Magdalena Rzeczkowska.
05.10.2022

Von der Leyen: po sabotażu Nord Stream potrzebne stress testy infrastruktury energetycznej UE

Akty sabotażu przeciwko gazociągom Nord Stream pokazały, jak wrażliwa jest nasza infrastruktura energetyczna. Musimy przeprowadzić stress testy tej infrastruktury. Musimy przygotować się na nagłe zakłócenia - powiedziała w środę w Parlamencie Europejskim przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
05.10.2022

Komisja transportu PE: stacje elektrycznego ładowania pojazdu powinny być co 60 km

W krajach UE samochody powinny mieć możliwość elektrycznego ładowania co 60 km i tankowania wodoru co 100 km - takie stanowisko zajęła we wtorek komisja transportu Parlamentu Europejskiego.
05.10.2022

Politico: ws. wniosku o limit cen gazu szefowa KE ryzykuje, że zostanie uznana za niemiecką marionetkę

Wiernie spełniając życzenia Berlina i nie uwzględniając wniosku 15 krajów członkowskich, w tym Polski, o wprowadzenie limitów cenowych na gaz, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ryzykuje, że zostanie uznana za niemiecką marionetkę zarówno przez kolegów z KE, jak i przez państwa Wspólnoty - ocenia we wtorek brukselski portal Politico.
04.10.2022

Parlament Europejski za ograniczeniem szkodliwych chemikaliów w odpadach

Aby stworzyć wolne od toksyn środowisko i prawdziwą gospodarkę o obiegu zamkniętym, deputowani Parlamentu Europejskiego uzgodnili we wtorek, że nałożą surowsze limity na trwałe zanieczyszczenia organiczne.
04.10.2022

Rada UE uzgodniła środki nadzwyczajne w celu obniżenia cen energii

Unijni ministrowie odpowiedzialni za energetykę osiągnęli w piątek porozumienie polityczne w sprawie regulacji zaproponowanych przez Komisję Europejską w sprawie wysokich cen energii. Rozporządzenie wprowadza wspólne działania mające na celu ograniczenie zapotrzebowania na energię elektryczną oraz gromadzenie i redystrybucję nadwyżki przychodów sektora energetycznego.
01.10.2022

KE wzywa Polskę do usunięcia barier w dostępie do wymiaru sprawiedliwości w związku z jakością powietrza

Komisja Europejska wszczęła w czwartek drugi etap procedury naruszeniowej przeciwko Polsce i wezwała do usunięcia barier w dostępie do wymiaru sprawiedliwości dla organizacji oraz osób fizycznych i prawnych w związku z planami ochrony powietrza na mocy dyrektywy w sprawie jakości powietrza.
29.09.2022

EUSEW: Czy Europa uniezależni się od surowców z Rosji?!

– Od lat pracujemy nad niezależnością i dywersyfikacją źródeł energii. Najistotniejszym aspektem niezależności energetycznej jest zrównoważony rozwój. Potrzebujemy więcej lokalnych OZE. Potrzebujemy większej efektywności i oszczędności energii, niższego zużycia, żeby jak najlepiej wykorzystać nasze zasoby – podkreśliła Ditte Juul Jørgensen, Dyrektor Generalna ds. Energii w Komisji Europejskiej, w rozmowie z TOGETAIR podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Energii (EUSEW), który odbywa się w Brukseli w dniach 26-30 września.
29.09.2022

Borrell: UE wzmocni bezpieczeństwo energetyczne po incydentach z Nord Stream

Unia Europejska wzmocni ochronę swojej infrastruktury energetycznej po incydentach, które spowodowały wycieki z gazociągów Nord Stream - powiedział w środę szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell.
28.09.2022

WiseEuropa: Równowaga kierunkowa. Jak pogodzić cele polityki handlowej, klimatycznej i przemysłowej UE

– Transformacja jedynie unijnej gospodarki będzie niewystarczająca by powstrzymać zmiany klimatu. Wyzwaniem jest rozszerzenie tego procesu na państwa trzecie i wykorzystanie szansy przez Europę Środkowo-Wschodnią na zmianę pozycji w łańcuchu dostaw. Zielona transformacja pozwoli przejąć produkcję przemysłową i zwiększyć udziały w rynku – piszą autorzy raportu Równowaga kierunkowa. Jak pogodzić cele polityki handlowej, klimatycznej i przemysłowej UE: Tymoteusz Goździk, Kamil Laskowski i Wojciech Lewandowski.
28.09.2022

Rozmowy wiceminister Małgorzaty Golińskiej z Komisją Petycji Parlamentu Europejskiego

Wiceminister Małgorzata Golińska uczestniczyła w spotkaniu z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego - członkami Komisji Petycji (PETI). Rozmowy odbyły się 21 września 2022 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
22.09.2022

Dziewięć krajów Morza Północnego stawia sobie za cel 260 GW morskiej energii wiatrowej do 2050 roku

Ministrowie Współpracy Energetycznej Państw Morza Północnego po raz pierwszy uzgodnili w ubiegłym tygodniu zagregowane, niewiążące cele w zakresie morskiej energetyki dla całego regionu NSEC.
20.09.2022

UE ogłosi propozycje rozwiązania kryzysu energetycznego

W najbliższą środę Parlament Europejski ma się spotkać na sesji plenarnej w Strasburgu.
13.09.2022

Będzie debata na temat "katastrofy ekologicznej na Odrze"; europosłanka PiS: obawiam się politycznej awantury

W czwartek w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbędzie się debata na temat "katastrofy ekologicznej na Odrze". "Obawiam się, że polski rząd zostanie oskarżony o spowodowanie tej katastrofy, że nie będzie szansy na merytoryczną dyskusję" - mówi PAP europosłanka Anna Zalewska (PiS).
12.09.2022

Buda w "DGP" o rynku energii: zadziałamy komplementarnie wobec KE

Instrumenty do interwencji w zakresie rynku energii posiada Komisja Europejska; zaproponujemy rozwiązania komplementarne wobec tych wprowadzanych przez KE - powiedział "Dziennikowi Gazecie Prawnej" minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
12.09.2022

Premier De Croo : propozycje KE „nie wystarczą”, aby obniżyć ceny energii

Propozycje Komisji Europejskiej, aby państwa UE chroniły konsumentów i firmy przed gwałtownymi wzrostami cen energii, „nie wystarczą”, by obniżyć ceny - oświadczył w czwartek belgijski premier Alexander De Croo, cytowany przez agencję Belga.
09.09.2022

Moskwa: w dobie obecnego kryzysu należy wprowadzić sztywną cenę uprawnień do emisji CO2 [WYWIAD]

W dobie obecnego kryzysu energetycznego, niezbędna jest reforma systemu ETS, wprowadzenie stałych cen uprawnień do emisji na minimum dwa lata, bądź tymczasowe zawieszenie obowiązku ich rozliczeń – podkreśla minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
09.09.2022

Premier: ponaglam KE do pilnych działań ws. cen energii

Ponaglam Komisję Europejską do pilnych działań ws. cen energii, należy obniżyć ceny stawek ETS oraz zmienić sposób kalkulacji cen energii - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Przekazał, że we wtorek będzie rozmawiał na ten temat z premierem Czech, które przewodniczą obecnie Radzie UE.
06.09.2022

Europosłanka PiS pyta Komisję Europejską o "paraliżujące europejską gospodarkę" ceny energii

Europosłanka PiS Izabela Kloc (PiS) skierowała w poniedziałek pytanie do Komisji Europejskiej o to, czy zamierza podjąć "oczekiwaną przez wielu przywódców państw członkowskich reformę systemu ETS zmierzającą do ustanowienia maksymalnej ceny emisji w okresie kryzysu energetycznego". "Ceny energii paraliżują europejską gospodarkę" - uzasadnia.
06.09.2022

Rosja chce przejąć Zaporoską Elektrownię Atomową, by uniemożliwić Ukrainie eksport energii do UE

Ukraina może pomóc UE złagodzić kryzys energetyczny tej zimy dzięki eksportowi energii elektrycznej i właśnie dlatego Rosja chce przywłaszczyć Zaporoską Elektrownię Atomową – napisał w poniedziałek na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy.
06.09.2022

Komisja Europejska nie komentuje krytyki pod swoim adresem ze strony szefa RE Charlesa Michela ws. cen energii

Komisja Europejska nie skomentowała krytycznych słów, które padły pod jej adresem ze strony szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela w sprawie jej działań dot. rosnących cen energii w UE. Jak powiedział rzecznik KE Eric Mamer, Komisja prowadzi prace nad propozycją, która ma zaradzić tej sytuacji.
05.09.2022

Szefowa KE: potrzebujemy systemu handlu emisjami, żeby zmniejszać emisje dwutlenku węgla

Potrzebujemy unijnego systemu handlu emisjami ETS, żeby zmniejszać emisje dwutlenku węgla; to CO2 powoduje zmiany klimatyczne - oznajmiła we wtorek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w Kopenhadze na spotkaniu premierów państw regionu Morza Bałtyckiego.
31.08.2022

Szefowa KE: pracujemy nad interwencją kryzysową i reformą strukturalną rynku energii elektrycznej

Pilną interwencję w sprawie wysokich cen energii elektrycznej zapowiedziała w poniedziałek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas Forum Strategicznego w Bledzie w Słowenii.
30.08.2022

Zielony handel UE przyniesie korzyści polskim przedsiębiorcom

Polscy przedsiębiorcy będą mogli odnieść ekonomiczne korzyści z wprowadzenia polityki zielonego handlu przez Unię Europejską, jeśli rozwiną kompetencje w obszarze górnictwa miejskiego, czyli odzyskiwania surowców dotychczas pomijanych przez tradycyjny recykling, a ich produkcja przemysłowa będzie bardziej zrównoważona środowiskowo, piszą w raporcie „Zielony zwrot. Zmiany regulacyjne kierunku unijnej polityki handlowej” analitycy WiseEuropa, Kamil Laskowski i Wojciech Lewandowski.
24.08.2022

Prawie dwie trzecie Europy stoi w obliczu suszy lub zagrożenia suszą

Prawie dwie trzecie terytorium Europy obejmuje stan ostrzegawczy lub alarmowy w związku z suszą spowodowaną falą upałów i niskimi opadami - poinformowało we wtorek Europejskie Obserwatorium ds. Susz (EDO).
24.08.2022

Czy populacja ryb się odrodzi? KE proponuje limity połowów na Bałtyku m.in. utrzymanie limitów dla połowów łososia i przyłowów dorsza

Komisja Europejska przyjęła we wtorek projekt dotyczący uprawnień do połowów na 2023 rok na Morzu Bałtyckim. Proponuje zwiększenie uprawnień do połowów śledzia ze stada centralnego i gładzicy, przy jednoczesnym utrzymaniu obecnych uprawnień połowów łososia oraz przyłowów dorsza, a także śledzia ze stada zachodniego
23.08.2022

UE szykuje się na trudny sezon grzewczy - plan redukcji zużycia gazu będzie pierwszym testem jedności

Unia Europejska liczy się z możliwością całkowitego odcięcia dostaw gazu przez Rosję. W ostatnich miesiącach Gazprom już wstrzymał eksport m.in. do Polski, Bułgarii, Łotwy, Finlandii, Danii i Holandii, ograniczył też dostawy przez Nord Stream 1 do Niemiec o 80 proc. Chociaż państwa członkowskie i instytucje unijne podejmują wysiłki na rzecz dywersyfikacji dostaw błękitnego surowca, to i tak w sezonie grzewczym mogą się pojawić problemy z jego dostępnością. To dlatego Komisja Europejska przyjęła plan redukcji zużycia gazu – na poc
22.08.2022

Pożary na terenie UE objęły w tym roku ponad 660 tys. hektarów

Chociaż sezon największych pożarów jeszcze się nie skończył, to liczba pożarów w krajach Unii Europejskiej rośnie, a od stycznia ogień szalał na powierzchni ponad 660 tys. hektarów, co stanowi rekord na tym etapie roku - wynika z badań Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów EFFIS.
16.08.2022

UE przyjęła rozporządzenie zakładające dobrowolne zmniejszenie zapotrzebowania na gaz ziemny o 15 proc. Polska przeciwko

Unia Europejska przyjęła rozporządzenie zakładające dobrowolne zmniejszenie zapotrzebowania na gaz ziemny o 15 procent - poinformowała w piątek Rada na swoich stronach internetowych.
07.08.2022

UE: w Brukseli ruszyła procedura pisemna ws. rozporządzenia o redukcji zużycia gazu w UE

"Procedura pisemna wymagana dla przyjęcia rozporządzenia o ograniczeniu wykorzystania gazu ziemnego w Unii Europejskiej rozpoczęła się w czwartek i potrwa do piątku do godz. 12" - przekazało PAP źródło unijne.
04.08.2022

Rozwiązaniem na suszę w rolnictwie jest wykorzystywanie wody z oczyszczonych ścieków komunalnych w rolnictwie

Komisja Europejska opublikowała wytyczne, mające pomóc państwom członkowskim w stosowaniu przepisów, dotyczących bezpiecznego ponownego wykorzystania oczyszczonych ścieków komunalnych do nawadniania w rolnictwie. Chce, aby kraje UE wykorzystywały więcej tej wody
03.08.2022

Bruksela pracuje nad ostatecznym przyjęciem przepisów dotyczących redukcji zużycia gazu

W Brukseli trwają prace nad ostatecznym przyjęciem nowych przepisów dotyczących redukcji zużycia gazu w UE. Państwa członkowskie osiągnęły 26 lipca polityczne porozumienie w tej sprawie. Czechy, które sprawują obecnie prezydencję w UE, przygotowują dokument prawny.
03.08.2022

Czy będzie kompromis dekarbonizacyjny żeglugi? Wodór, metanol czy amoniak - co wybierze branża?

Amoniak, metanol i wodór są wykorzystywane jako „czystsze paliwa”, które mają przyczynić się do dekarbonizacji żeglugi. Na drodze do ich upowszechnienia stoją jednak poważne bariery.
02.08.2022

Projekt KE o redukcji stosowania pestycydów o 50 proc. spowoduje spadek produkcji rolnej

Projekt Komisji Europejskiej wprowadzenia redukcji stosowania pestycydów o 50 proc. spowoduje spadek produkcji rolnej - stwierdził wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas czwartkowego spotkania z organizatorami protestów rolniczych w Holandii.
28.07.2022

EBI: w 2021 r. Polska największym beneficjentem finansowania regionów spójności

Grupa Europejskiego Banku Inwestycyjnego w 2021 roku zapewniła 36,6 mld euro finansowania regionom spójności UE, a Polska ze wsparciem na poziomie 4,5 mld euro jest największym beneficjentem tego finansowania - poinformował w środę EBI.
27.07.2022

Minister Anna Moskwa przed nadzwyczajnym spotkaniem ministrów ds. energii UE

„Polski Rząd od dawna zwracał uwagę na potrzebę podjęcia działań na rzecz jak najszybszego uniezależnienia UE od dostaw surowców energetycznych z Rosji. Rosyjska inwazja militarna na Ukrainę wyraźnie unaoczniła zarówno ryzyka, jak i bezpośrednie skutki tej zależności” – podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas konferencji prasowej przed Nadzwyczajną Radą UE ds. Energii. Spotkanie odbyło się 25 lipca 2022 r. w Warszawie.
26.07.2022

Czy państwa UE do wiosny zredukują zużycie gazu o 15 proc.?

Od 1 sierpnia 2022 r. do 31 marca 2023 r. państwa członkowskie Unii Europejskiej mają zredukować zużycie gazu o 15 proc. - to główny pomysł Komisji Europejskiej na zapobieżenie kryzysowi energetycznemu podczas nadchodzącej zimy. KE przedstawiła plan w środę w Brukseli.
22.07.2022

Shell rozpocznie budowę największej w Europie wytwórni odnawialnego wodoru

Spółki zależne Shell plc, Shell Nederland B.V. oraz Shell Overseas Investments B.V., podjęły ostateczną decyzję inwestycyjną dotyczącą budowy Holland Hydrogen I — wytwórni odnawialnego wodoru, która po rozpoczęciu działania w 2025 roku będzie największym takim zakładem w Europie.
18.07.2022

Zielony wodór - 5,4 mld euro wsparcia dla 15 krajów UE w tym Polski

Komisja Europejska zatwierdziła 5,4 mld euro wsparcia dla 15 krajów członkowskich na projekty związane z technologią wodorową - poinformowało w piątek Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dodano, że pierwszy projekt zgłosiło międzynarodowe konsorcjum, w którego skład wchodzi polski Synthos.
15.07.2022

UE inwestuje 1,8 mld euro w projekty w dziedzinie czystych technologii, m.in. w Polsce

UE zainwestuje ponad 1,8 mld euro w 17 innowacyjnych projektów w dziedzinie czystych technologii w ramach trzeciej rundy przydzielania dotacji z funduszu innowacyjnego. Wybrane projekty zlokalizowane są w Bułgarii, Finlandii, Francji, Holandii, Islandii, Niemczech, Norwegii, Polsce i Szwecji.
12.07.2022

Ekonomiczne, prawne i społeczne uwarunkowania produkcji i korzystania z odnawialnych źródeł energii - podsumowanie międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez FAPA

Fundacja FAPA Polska Izba Bankowości Spółdzielczej wraz z partnerami naukowymi: Polskim Stowarzyszeniem Prawników Agrarystów oraz Katedrą Finansów Instytutu Ekonomii Finansów SGGW w Warszawie – zorganizowała międzynarodową konferencję naukową pt. „Ekonomiczne, prawne i społeczne uwarunkowania produkcji i korzystania z odnawialnych źródeł energii”.
11.07.2022

14 organizacji branżowych apeluje do Orlenu o zaangażowanie się w prace nad ustawą biopaliwową

14 organizacji apeluje do Orlenu o zaangażowanie się w prace nad ustawą biopaliwową. Obawiamy się, że ograniczenie wykorzystania surowców rolnych do produkcji biopaliw spowoduje kryzys na rynku rzepaku. Jego ceny spadają - stwierdził dyrektor Krajowej Izby Biopaliw Adam Stępień w rozmowie z PAP.
08.07.2022

Rząd Ukrainy prosi Parlament Europejski o poparcie taksonomii

Ewentualne odrzucenie tzw. taksonomii podczas głosowania w Parlamencie Europejskim spowoduje brak finansowania inwestycji gazowych i w energetyce jądrowej w UE - przekonywał w środę podczas debaty w PE europoseł Bogdan Rzońca (PiS). "Rząd Ukrainy (...) prosi nas, posłów, o poparcie taksonomii. To nas zobowiązuje" - powiedział eurodeputowany PO Jerzy Buzek.
07.07.2022

UE za uznaniem atomu i gazu za "zielone"

Parlament Europejski opowiedział się w środę przeciwko wyłączeniu energii jądrowej i gazu z procesu transformacji energetycznej w UE. Oznacza to, że te źródła energii będą uznawane za "zielone" i na inwestycje w nie będzie można pozyskać środki unijne. "Wygrała gospodarka europejska" - powiedział po głosowaniu europoseł Bogdan Rzońca (PiS).
06.07.2022

Parlament Europejski odrzucił sprawozdanie o rewizji unijnego systemu handlu emisjami

Europosłowie odrzucili na sesji plenarnej w Strasburgu sprawozdanie o rewizji unijnego systemu handlu emisjami. W efekcie trzy projekty wchodzące w skład pakietu Gotowi na 55 (Fit for 55) odesłano do komisji ochrony środowiska naturalnego PE.
09.06.2022

Europejski Instytut Innowacji i Technologii będzie wspierać transformację środowiskową UE

Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) będzie skupiać się głównie na transformacji środowiskowej w Unii Europejskiej, a w szczególności dążeniu UE do zeroemisyjności.
09.06.2022

PE przyjmie stanowisko ws. propozycji mających pomóc osiągnąć cele klimatyczne

W środę Parlament Europejski przyjmie swoje stanowisko w sprawie ośmiu propozycji, które mają pomóc UE osiągnąć jej ambicje klimatyczne.
07.06.2022

Parlament Europejski decyduje o przyszłości transportu w Unii. Polskie firmy i organizacje apelują o głosowanie zgodnie z interesem ludzi, klimatu i polskiej gospodarki

8 czerwca Parlament Europejski zagłosuje w sprawie stanowiska w kwestii nowych standardów redukcji emisji CO2 dla samochodów osobowych i dostawczych. To głosowanie kluczowe dla powodzenia polityki klimatycznej UE i przyszłości polskiej gospodarki. Posłanki i posłowie zdecydują czy w 2035 r. wprowadzić 100% redukcję emisji CO2 – a więc w praktyce przestawić europejską motoryzacją na sprzedaż tylko zeroemisyjnych samochodów. Polski biznes i organizacje pozarządowe apelują o wsparcie tej decyzji. Pomoże w rozwoju polskiej gospodarki
06.06.2022

Włochy. Komisarz UE: z planu odbudowy także środki na pomoc w dostępie do gazu LNG

Unijny komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni powiedział w sobotę, że państwa UE będą mogły wykorzystać środki z krajowych planów odbudowy, by wzmocnić swoje możliwości użytkowania skroplonego gazu LNG. To jeden ze sposobów uniezależnienia się krajów Unii od rosyjskiego surowca.
04.06.2022

Port Rotterdam odegra kluczową rolę w planie UE - 20 mln ton H2

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans zabrał głos podczas Światowego Szczytu Wodorowego, aby potwierdzić strategię UE. Ogłosił również nowe plany portu w Rotterdamie, przez który będzie przepływać 40 proc. importowanego ekologicznego wodoru.
12.05.2022

UE za bezemisyjnym transportem drogowym do 2035 roku

Europosłowie komisji ochrony środowiska Parlamentu Europejskiego poparli w środę wprowadzenie bezemisyjnego transportu drogowego do 2035 roku w przypadku nowych samochodów osobowych i lekkich pojazdów użytkowych.
12.05.2022

Polska chce przyspieszyć derusyfikację energetyki UE

Niezależnie od tego, co dzieje się na Wschodzie, nie zakładamy dużych zmian w strategii energetycznej w kontekście wykorzystania gazu ziemnego w produkcji energii elektrycznej – wskazała w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej” minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
09.05.2022

Tąpnięcie na rynku diesli. Auta w UE rozpędza już prąd

W I kwartale 2022 r. sprzedaż aut z dieslem stopniała r./r. o jedną trzecią, benzynowych o prawie 23 proc. Za to rejestracje samochodów czysto elektrycznych podskoczyły o połowę - pisze w piątek "Rzeczpospolita”.
06.05.2022

Minister Anna Moskwa na spotkaniu ministrów ds. energii UE: Musimy solidarnie sprzeciwić się rosyjskiemu szantażowi gazowemu

Bezpieczeństwo energetyczne i derusyfikacja to tematy nadzwyczajnej rady unijnych ministrów ds. energii. W spotkaniu, które obyło się 2 maja 2022 r. w Brukseli, uczestniczyła szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa.
04.05.2022

EKG – spotkanie prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego z Kadri Simson, komisarz do spraw energii UE

Zmiany definicji efektywnego systemu ciepłowniczego i chłodniczego oraz wysokosprawnej kogeneracji, jak również uwzględnienie m.in. kotłów elektrodowych do realizacji celów OZE w systemach ciepłowniczych były tematem dwustronnych rozmów Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa zarządu PGE z Kadri Simson, komisarz UE do spraw energii podczas pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Instytucje europejskie są w kluczowym momencie prac nad reformami pakietu Fit for 55, które koncentrują się nie tylko na elektroenerge
26.04.2022

Komisja PE przyjęła opinię w sprawie mechanizmu CBAM, który ma zapobiec ucieczce emisji CO2

Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego przyjęła opinię autorstwa europosłanki Izabeli Kloc (PiS) na temat ustanowienia mechanizmu dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji dwutlenku węgla, tzw. CBAM. Ma on zapobiec ucieczce emisji CO2 poza UE.
22.04.2022

Wójcik: w obecnej sytuacji nie ma zgody na politykę klimatyczną UE

W sytuacji wojny na Ukrainie, tuż po zakończeniu pandemii, nie można akceptować europejskiej polityki Zielonego Ładu, programu Fit for 55, systemu ETS – stwierdził w piątek w Katowicach minister w KPRM, wiceszef Solidarnej Polski Michał Wójcik.
09.04.2022

Piotr Müller: projekty realizowane ze środków UE nie są zagrożone w zw. z karami za Turów

Żadne projekty realizowane ze środków unijnych nie są zagrożone w związku z karami UE za Turów, gdyż zostaną one sfinansowane z budżetu krajowego - poinformował w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.
08.04.2022

We wtorek rząd zajmie się projektem ustawy o rolnictwie ekologicznym

Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się projektem ustawy o rolnictwie ekologicznym i produkcji ekologicznej - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
05.04.2022

KE przyznała ponad miliard euro na innowacyjne projekty na rzecz transformacji klimatycznej UE

Komisja Europejska podpisała umowy o udzielenie dotacji w wysokości 1,1 mld euro ze środków funduszu innowacyjnego unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) na realizację siedmiu wielkoskalowych projektów. W pierwszych 10 latach realizacji projekty mają doprowadzić do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o ponad 76 megaton równoważnika CO2.
01.04.2022

Oszczędzanie energii kluczowe również dla bezpieczeństwa

Niestabilna i trudna sytuacja polityczno-ekonomiczna sprawiła, że kluczowe staje się zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski, jak i krajów członkowskich Unii Europejskiej. Niezwykle istotna jest również zmiana zachowań konsumentów, które pozwolą na ograniczenie zużycia energii elektrycznej przez gospodarstwa domowe do czego zachęca Polski Komitet Energii Elektrycznej w ramach kampanii „Liczy się energia”.
01.04.2022

KE zamknęła dochodzenia antymonopolowe w sprawie działań Qatar Energy

KE zamknęła dochodzenia antymonopolowe w sprawie działań Qatar Energy. Dochodzenie UE rozpoczęte w 2018 r. koncentrowało się na umowach Qatar Energy z europejskimi importerami na dostaw gazu i możliwości sprzedaży skroplonego gazu ziemnego w w Europie.
31.03.2022

Finansowanie transformacji energetycznej w Polsce w obecnej sytuacji geopolitycznej

„Musimy uniezależnić się od rosyjskiej ropy naftowej, węgla i gazu. […] Im szybciej przejdziemy na odnawialne źródła energii i wodór w połączeniu z większą efektywnością energetyczną, tym szybciej staniemy się naprawdę niezależni i będziemy panować nad systemem energetycznym” – powiedziała na początku marca przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen. Konflikt w Ukrainie i sankcje wobec Rosji zmusiły Komisję Europejską do rewizji dotychczasowej strategii transformacji energetycznej.
31.03.2022

Waszczykowski pyta KE o związki organizacji ekologicznych z rosyjskim lobby energetycznym

Europoseł, były szef MSZ Witold Waszczykowski wystosował do Komisji Europejskiej dwie interpelacje, dotyczące wpływów Władimira Putina w Unii Europejskiej. W pierwszej pyta, jaką rolę pełniły organizacje ekologiczne sponsorowane przez Rosję w kształtowaniu polityki klimatycznej UE. W drugiej, które kraje UE przyznały Rosjanom i Białorusinom najwięcej tak zwanych złotych paszportów.
31.03.2022

"300gospodarka": Timmermans: Nie ma mowy o odłożeniu w czasie celów polityki klimatycznej UE

Nie ma mowy o odłożeniu w czasie celów polityki klimatycznej UE - pisze w poniedziałek serwis "300gospodarka", cytując wiceprzewodniczącego KE Franza Timmermansa. Wiceszef KE nie wyklucza nałożenie embarga na import węglowodorów z Rosji.
28.03.2022

MAE: Znajdujemy się w punkcie zwrotnym gospodarki zasobami: ropą, gazem i źródłami odnawialnymi

"Znajdujemy się w punkcie zwrotnym gospodarki zasobami: ropą, gazem i źródłami odnawialnymi" – powiedział w czwartek Fatih Birol, dyrektor Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) podczas spotkania ministerialnego w Paryżu na temat bezpieczeństwa energetycznego w związku z agresją Rosji na Ukrainę.
25.03.2022

Niezależność energetyczna UE od rosyjskich surowców, oparta na OZE mrzonką?!

Mówienie dziś w Brukseli "sprzeciwmy się Władimirowi Putinowi poprzez zbudowanie farm wiatrowych i słonecznych" jest mrzonką. Priorytetem UE powinno być bezpieczeństwo energetyczne. Wspólne zakupy gazu przez Unię to właściwy kierunek - mówi w rozmowie z PAP europoseł Bogdan Rzońca (PiS).
24.03.2022

Europa szuka surowców i zielonej energii, aby uniezależnić się od Rosji i zadbać o bezpieczeństwo energetyczne

Wojna w Ukrainie sprawiła, że Rosja, będąca do tej pory głównym dostawcą w sektorze ropy naftowej i gazu ziemnego, przestała być zaufanym partnerem dla rządów wielu państw. Kraje europejskie, w tym Polska, muszą szukać alternatyw, aby zachować bezpieczeństwo energetyczne. Nowe odkrycia złóż na Morzu Czarnym sprawiają, że Stary Kontynent może myśleć o dywersyfikacji dostaw tych surowców.
23.03.2022

W Unii pojawia się myśl o solidarności energetycznej

Każde z państw UE przegląda swój miks i założenia polityki energetycznej. My za wiele nie musimy zmieniać, bo naszym priorytetem było bezpieczeństwo energetyczne – powiedziała w środowej rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
23.03.2022

Rozmowy z komisarzem UE ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa w sprawie dyrektywy ściekowej

Rozmowy z komisarzem UE ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa w sprawie dyrektywy ściekowej
16.03.2022

Rząd ma przyjąć ustawę rozstrzygającą remisowe wyniki w postępowaniach na offshore

W trzecim kwartale rząd ma przyjąć projekt ustawy, który rozwiązywać ma remisy w postępowaniach rozstrzygających dla wniosków zw. z morską energetyką wiatrową - poinformowano w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych rządu.
15.03.2022

Gróbarczyk: jest gotowy plan dojścia do zgodności z dyrektywą ściekową

W Polsce przygotowany został konkretny plan dojścia do zgodności z unijną dyrektywą ściekową - poinformował w poniedziałek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk cytowany w komunikacie resortu.
14.03.2022

Woźniak: w ciągu 3-5 lat Unia Europejska może uniezależnić się od rosyjskiego gazu

Natychmiastowa rezygnacja z rosyjskiego gazu i ropy jest niemożliwa, ale Unia Europejska może się uniezależnić od nich w ciągu 3-5 lat – powiedział w niedzielę w Polsat News były prezes PGNiG Piotr Woźniak.
14.03.2022

Morawiecki: uwolnimy się od rosyjskich surowców, Niemcy popełniły błąd z NS2

Jest wielka determinacja, żeby uniezależnić się od surowców rosyjskich - powiedział premier Mateusz Morawiecki w piątek na briefingu w trakcie nieformalnego szczytu UE.
11.03.2022

Morawiecki pisze do przywódców UE - proponuje "mapę drogową" ws. uniezależnienia UE od surowców z Rosji

Premier Mateusz Morawiecki napisał list do przywódców UE, w którym przekonuje o konieczności przygotowania "mapy drogowej" uniezależnienia się Unii od paliw i surowców z Rosji. Proponuje też wprowadzenie zakazów i restrykcji ws. m.in. węgla, ropy i innych produktów ropopochodnych oraz gazu.
10.03.2022

KE zaprezentowała plan szybkiego uniezależnienia się UE od dostaw gazu z Rosji

Komisja Europejska zaprezentowała we wtorek plan szybkiego uniezależnienia się Unii od dostaw rosyjskiego gazu. Chce, aby „na długo przed 2030 rokiem” wspólnota była całkowicie niezależna od importu tego surowca z Rosji.
09.03.2022

Goldman Sachs: Trzy scenariusze energetyczne dla Europy i strefy euro na rok 2022

Goldman Sachs zakłada trzy scenariusze energetyczne dla Europy i strefy euro w 2022 r.: w pierwszym nie występują dalsze zakłócenia dostaw, drugi zakłada, że import gazu przez Ukrainę zostaje wstrzymany do końca roku. W trzecim przyjmujemy całkowite wstrzymanie importu gazu z rosyjskich rurociągów do Europy do końca roku.
08.03.2022

Borys o cenach uprawnień do emisji CO2: spadły o 30 proc. wobec szczytu w lutym

Nastąpiło załamanie cen CO2 - wskazał we wtorek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Dodał, że spadek wyniósł 30 proc. od szczytu w lutym, co daje szanse m.in. na obniżkę cen energii elektrycznej.
02.03.2022

Czy OZE zastąpi w UE rosyjski gaz?

Unia Europejska może sobie poradzić bez gazu z Rosji następnej zimy, ale musi ponieść wysokie koszty - ocenia think-tank Breugel. Według niego, decydujące znaczenie będzie miało znaczące obniżenie popytu na gaz.
02.03.2022

UE. Czy uda się uniezależnić od rosyjskiej ropy i gazu?

Jesteśmy zależni od rosyjskiej ropy i gazu, będziemy zmniejszać tę zależność tak szybko, jak będzie to możliwe. Nadeszła pora to poważnie zredukować - powiedział w poniedziałek w Brukseli szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Zastrzegł, że będziemy musieli ponieść koszty uniezależnienia się od rosyjskich paliw.
01.03.2022

MKiŚ: Minister Moskwa o przyszłości polityki energetycznej na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady UE ds. energii

Bezpieczeństwo energetyczne w kontekście wojny w Ukrainie, polityka klimatyczno-energetyczna, w tym ceny energii i kwestie gazu, to główne tematy rozmów na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady UE ds. energii. W wydarzeniu, które odbyło się 28 lutego 2022 r. w Brukseli, udział wzięła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
01.03.2022

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński w Brukseli o cenach energii i systemie ETS

Rosnące ceny energii i system handlu emisjami to główne tematy rozmów wiceministra klimatu i środowiska Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego z przedstawicielami Komisji Europejskiej: Kimem Jorgensenem - szefem gabinetu Komisarz Margrethe Verstager, Michaelem Hagerem - szefem gabinetu Komisarza Valdisa Dombrovskisa, Diederikiem Maartenem Samsomem - szefem gabinetu Fransa Timmermansa, Maciejem Gołubiewskim - szefem gabinetu Komisarza Janusza Wojciechowskiego oraz Kurtem Vandenberghe - członkiem gabinetu Przewodniczącej KE Ursuli von de
25.02.2022

Ekspert: zasady ESG mają być stosowane w globalnych łańcuchach dostaw

Zgodnie z propozycją KE, zasady ESG (Environmental, Social, Corporate Governance) mają być stosowane w globalnych łańcuchach dostaw - podkreśliła Magdalena Hilgner z EY. Wskazała, że regulacja ma objąć ok. 13 tys. największych firm z UE i 4 tys. firm z krajów trzecich.
24.02.2022

KE: innowacyjny dodatek do pasz zmniejszy emisję metanu przez krowy mleczne

Państwa członkowskie UE zatwierdziły w środę wprowadzenie do obrotu na terytorium Wspólnoty innowacyjnego dodatku paszowego, który powoduje ograniczenie wytwarzania metanu w jelitach hodowlanych krów mlecznych - poinformowała Komisja Europejska.
24.02.2022

Morawiecki: proponowałem szefowej KE wyłączenie z ETS niektórych instytucji

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył w Brukseli, że proponował w piątek szefowej KE Ursuli von der Leyen wyłączenie wszystkich instytucji finansowych i pozaprzemysłowych z możliwości nabywania uprawnień do emisji CO2 w systemie ETS.
18.02.2022

Polska silna w CO2

O 6 proc. zwiększyła się emisja gazów cieplarnianych w UE w III kw. 2021 r. w porównaniu z podobnym okresem 2020 roku. Bruksela uspokaja jednak, że neutralność klimatyczna Unii w 2050 roku jest osiągalna - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".
18.02.2022

Minister klimatu: mamy wątpliwości co do kontynuacji systemu EU ETS w obecnym kształcie

Mamy bardzo duże wątpliwości co do kontynuacji systemu EU ETS w obecnym kształcie. Pomimo podjęcia stosownych działań pojawia się ciągły deficyt uprawnień - mówiła w trakcie spotkania z Fransem Timmermansem szefowa resortu klimatu Anna Moskwa.
14.02.2022

Premier: rekompensaty dla sektorów energochłonnych mają zapobiec przeniesieniu produkcji poza UE

Przyjęty przez rząd projekt ustawy o systemie rekompensat dla sektorów energochłonnych, ma na celu ograniczenie ryzyka przeniesienia produkcji do krajów, w których nie jest prowadzona tak ambitna, jak w UE, polityka klimatyczna - tłumaczy premier Mateusz Morawiecki.
05.02.2022

Gazprom wezwał PGNiG na arbitraż ws. dywidend z zysków EuRoPol Gazu; PGNiG żądania Gazpromu - bezzasadne

Gazprom wezwał PGNiG na arbitraż dotyczący wypłaty dywidend z zysków spółki EuRoPol Gazu oraz ws. naruszenia przysługujących mu praw, wynikających z zasad nadzoru korporacyjnego w EuRoPol Gazie - podała polska spółka. PGNiG uważa żądania Gazpromu za bezzasadne.
03.02.2022

Projekt dotyczący taksonomii energetycznej po konsultacjach – dobry dla Polski

Przygotowany przez Komisję Europejską po konsultacjach projekt dotyczący taksonomii uwzględnia gaz oraz energię nuklearną i jest dobry dla Polski; KE uwzględniła dużą część polskich poprawek - przekazało PAP polskie źródło dyplomatyczne.
02.02.2022

Zatwierdzona do użytku wraz z komponentami hybrydowa platforma pływająca [WIDEO]

Prototyp hybrydowej, zbudowanej z betonu oraz tworzyw sztucznych, wraz z komponentami - innowacyjnej hybrydowej pływającej platformy został zatwierdzony jako jedna z technologii do pozyskiwania energii wiatrowej na pełnym morzu.
02.02.2022

Belgijski rząd dopłaci do rachunków za energię eklektyczną i tymczasowo obniży podatek VAT za prąd

Rząd w Brukseli osiągnął porozumienie w sprawie rekompensat wysokich cen energii. Tymczasowo obniżony zostanie podatek VAT na prąd z 21 do 6 proc. oraz pojawi się dopłata 100 euro rocznie do rachunku za energię. Partie koalicyjne przez wiele tygodni spierały się o to, jak pomóc gospodarstwom domowym zamortyzować wysokie ceny energii.
02.02.2022

Kowalczyk: Zielony Ład jest faktem, teraz trzeba go umiejętnie wdrożyć

Europejski Zielony Ład jest już zatwierdzony przez KE, teraz dyskusja powinna dotyczyć tego, jak go wdrożyć do polskiego rolnictwa, by nie powodował nadmiernych obciążeń dla rolników - powiedział PAP wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
31.01.2022

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński na nieformalnych spotkaniach ministrów UE ds. środowiska i energii

Sprawiedliwa transformacja, rosnące ceny energii, efektywność energetyczna, gospodarka wodorowa oraz walka z wylesianiem to tylko niektóre tematy nieformalnych spotkań ministrów UE ds. środowiska oraz energii. W wydarzeniach, które odbyły się 20-22 stycznia 2022 r. w Amiens we Francji, uczestniczył wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
26.01.2022

45 proc. badanych przeciw płaceniu kar za Turów

45 proc. respondentów jest przeciwnych płaceniu kar nałożonych na Polskę w związku z odmową wstrzymania wydobycia węgla w kopalni Turów, 28 proc. popiera opcję płacenia kar, a 27 proc. nie ma zdania - wynika z sondażu dla portalu wPolityce.pl.
26.01.2022

Ciepłownictwo w kontekście Fit for 55 tematem debaty z udziałem europarlamentarzystów

Przyszłość ciepłownictwa sieciowego w UE w kontekście wdrażania pakietu Fit for 55 będzie tematem debaty online organizowanej 10 lutego w Brukseli z inicjatywy m.in. europosła Grzegorza Tobiszowskiego (PiS). Unijne regulacje zmierzają w kierunku odejścia od węgla w ciepłownictwie.
21.01.2022

Müller: budujemy koalicję państw, które sprzeciwiają się niektórym rozwiązaniom pakietu Fit for 55

Budujemy koalicję państw, które sprzeciwiają się niektórym rozwiązaniom pakietu Fit for 55 - mówił we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Chodzi o sprzeciw - jak wskazał - wobec obciążenia transformacją mniej zamożnych obywateli UE.
18.01.2022

Tusk: Polacy potrzebują informacji od rządzących, skąd takie ceny gazu

Polacy potrzebują uczciwej informacji od rządzących, skąd takie ceny gazu – mówił we wtorek w Kościanie (Wielkopolskie) lider Platformy Donald Tusk. Przewodniczący PO odwiedził przed świtem lokalną piekarnię.
18.01.2022

Ziobro: będzie skarga na zieloną politykę Unii

Jako prokurator generalny przygotowuję wniosek do TK, by sprawdzić, czy tryb przyjęcia decyzji o drastycznej zmianie systemu UE ETS, na którą zgodzili się Donald Tusk i Ewa Kopacz, nie naruszał przepisów Konstytucji RP - poinformował Zbigniew Ziobro na łamach "Gazety Polskiej".
18.01.2022

Müller o fuzji Orlenu i Lotosu: tworzymy koncern, który podejmie wyzwania transformacji energetycznej

Tworzymy koncern multienergetyczny, który będzie mógł podjąć wyzwania transformacji energetycznej - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że warunki fuzji Orlenu i Lotosu zostały narzucone przez Komisję Europejską.
14.01.2022

Wiceminister MAP: polskie magazyny gazu zapełnione w 83 proc.

Nasze magazyny gazu są zapełnione w 83-proc., a np. w Niemczech w 50-proc. - poinformował w Sejmie w czwartek wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki, podkreślając, że wzrost cen gazu to wynik działań Rosji, która dąży m.in. do zawarcia korzystnych kontraktów.
13.01.2022

KE czeka do 14 stycznia na dokumenty ws. przejęcia przez Orlen Grupy Lotos

Do 14 stycznia 2022 r. PKN Orlen ma przedstawić KE dokumenty związane z przejęciem Lotosu, w tym umowy sprzedaży aktywów wskazanych przez Komisję. W mediach pojawiają się spekulacje dotyczące potencjalnych inwestorów.
11.01.2022

Kolejne lokomotywy z Pesy dla Rail Capital Partners

Rail Capital Partners i Pesa Bydgoszcz w grudniu 2021 r. zakończyły negocjacje w sprawie dostaw na początku 2020 r. czterech lokomotyw GAMA 111Ed z systemem dojazdowym Marathon. Fabryka już w styczniu przekazała pierwszą z lokomotyw z przeznaczeniem dla LTG Cargo Polska.
07.01.2022

Morawiecki: Można by wpuścić kilkaset milionów dodatkowych uprawnień, wtedy ich cena pójdzie w dół

Połowa ceny za energię to kwestia ETS. Można by wpuścić kilkaset mln dodatkowych uprawnień, wtedy ich cena pójdzie w dół – powiedział Interii premier Mateusz Morawiecki. Zapytał przy tym: panie Tusk, pani von der Leyen, w waszych rękach jest możliwość obniżenia inflacji, dlaczego tego nie robicie?
07.01.2022

Brukselski think-tank: transformacja energetyczna odbędzie się kosztem wyczerpania surowców

Przejście na gospodarkę bezemisyjną rozwiązuje jeden problem, tworząc drugi, równie poważny - informuje w czwartek brukselska wywiadownia gospodarcza Eurointelligence. Dążenie do obniżenia emisji dwutlenku węgla spowoduje ekspresowe wyczerpanie złóż niektórych surowców naturalnych, a co za tym idzie, wzrost ich cen - ostrzega.
07.01.2022

Szef MRiT: Polska powinna dostać więcej pieniędzy na transformację

Kraje jak nasz, z energetyką opartą na węglu, powinny dostać więcej środków na transformację – mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" minister rozwoju i technologii Piotr Nowak. Kraje wyżej rozwinięte weszły na technologiczny szczyt, wciągnęły drabinę i mówią nam: wspinajcie się. To nie fair – uważa.
05.01.2022

Atom może być zieloną inwestycją

Bruksela może pozwolić na finansowanie energetyki jądrowej i gazowej ze środków publicznych. To ukłon w stronę Polski i krajów naszego regionu - pisze we wtorek "Rzeczpospolita".
04.01.2022

Minister Moskwa: nie uzyskaliśmy od KE informacji o możliwym terminie wszczęcia postępowania przeciw Gazpromowi

Nie uzyskaliśmy od Komisji Europejskiej informacji o tym, kiedy możliwe jest wszczęcie postępowania antymonopolowego przeciwko Gazpromowi – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.
03.01.2022

Rząd zajmie się programem funduszy UE na infrastrukturę, klimat i środowisko

Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmie się projektem uchwały ws. przyjęcia programu FEnIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021–2027) - wynika z porządku posiedzenia Rady Ministrów. Przewidywana wartość dofinansowania to 25 mld euro.
03.01.2022

Morawiecki w Euractiv: UE potrzebuje głębokiej reformy systemu handlu emisjami

Unia Europejska stoi przed kluczowymi decyzjami. Obecna koncepcja unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) jest błędna. Konieczne jest przeprowadzenie głębokiej reformy systemu – pisze w artykule opublikowanym na portalu Euractiv premier Mateusz Morawiecki.
03.01.2022

Sadoś: projekt KE w sprawie taksonomii korzystny dla Polski; uwzględnia gaz i energię atomową

Projekt Komisji Europejskiej w sprawie tzw. taksonomii jest niezwykle korzystny dla Polski, ponieważ uwzględnia w Unii Europejskiej rolę gazu ziemnego i energii atomowej - powiedział PAP Stały Przedstawiciel RP przy UE Andrzej Sadoś.
03.01.2022

Müller: premier zaapelował do D. Tuska, by namówił kolegów z EPP do modyfikacji systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do przewodniczącego EPP Donalda Tuska, by namówił swoich kolegów, koleżanki i przywódców wszystkich państw europejskich, którzy należą do EPP, by zmodyfikować unijny system handlu uprawnieniami do emisji CO2 - podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller.
31.12.2021

PKEE: tarcza antyinflacyjna zredukuje efekty podwyżek cen prądu o 70 proc.

Eksperci Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej policzyli, jaki wpływ na wysokość rachunków za energię dla gospodarstw domowych w 2022 roku będzie miał ogłoszony w grudniu 2021 r. wzrost taryf oraz rządowa tarcza antyinflacyjna. Przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci za prąd w 2022 r. miesięcznie średnio ok. 21 złotych więcej niż w 2021 r. Dzięki rządowej tarczy antyinflacyjnej od stycznia do marca przeciętny rachunek wzrośnie jednak tylko o 6 zł.
28.12.2021

Vestas dostarczy kolejne turbiny wiatrowe do Polski, tym razem na teren farmy Korytnica II

Iberdrola, hiszpański deweloper OZE, zainstaluje 14 turbin wiatrowych o mocy jednostkowej 3,6 MW na farmie wiatrowej Korytnica II w Polsce. Za realizację dostawy turbin będzie odpowiedzialny Vestas. Pierwsza energia popłynie w 2023 roku.
28.12.2021

Sasin: dwie trzecie ceny prądu to obciążenia unijne

Dwie trzecie ceny prądu to obciążenia unijne - powiedział "Polsce Times.pl" wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Ocenił też, że "to, że koszty zielonej transformacji obciążają obywateli, to ogromny błąd unijnych technokratów".
20.12.2021

Fundusze unijne mają wspierać wodór, wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla

Zaktualizowane zasady wyboru projektów energetycznych, które otrzymają wsparcie UE, zostały w środę nieformalnie uzgodnione przez posłów do PE i słoweńską prezydencję Rady UE. Fundusze unijne mają wspierać wodór, wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla. Według ustaleń, do finansowania unijnego nie będą już kwalifikować się projekty bazujące na gazie ziemnym.
17.12.2021

Polska wraz z innymi państwami podejmuje temat wysokich cen nawozów w UE

Na spotkaniu ministerialnym w Brukseli Polska wraz z innymi państwami podjęła temat wysokich cen nawozów w UE. "Stawiają pod znakiem zapytania opłacalność produkcji" - powiedział dziennikarzom wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Ciecióra. Podkreślił, że Polska oczekuje działań KE w tej kwestii.
14.12.2021

Czechy: przyszła minister środowiska nie wie, kiedy zakończą się negocjacje w sprawie Turowa

Przyszła minister środowiska w formowanym gabinecie Petra Fiali, Anna Hubaczkova powiedziała w czwartek, że potrafi wyobrazić sobie horyzont czasowy zakończenia polsko-czeskich rozmów na temat kopalni Turów. Poinformowała, że po nominacji będzie chciała rozmawiać przede wszystkim z samorządami.
03.12.2021

Minister Anna Moskwa na posiedzeniu Rady UE ds. Energii

Pakiet „Fit for 55”, a także ceny energii elektrycznej i gazu to główny temat obrad podczas posiedzenia Rady Unii Europejskiej ds. Energii. W wydarzeniu, które odbyło się 2 grudnia 2021 r. w Brukseli, udział wzięli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński. Minister Moskwa odbyła też szereg spotkań bilateralnych, w tym m.in. z komisarz ds. energii UE Kadri Simson.
03.12.2021

Polska na europejskim podium w produkcji wodoru

Polska jest trzecim w Unii Europejskiej i piątym na świecie producentem wodoru - poinformował w środę w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Jak dodał, zgodnie z polską strategią wodorową do 2030 r. mają powstać 32 stacje tankowania i bunkrowania wodoru.
01.12.2021

Wodorowa strategia UE może wpaść w poślizg

Europejska Strategia Wodorowa zakłada uruchomienie produkcji zielonego wodoru na poziomie 6 GW do 2024 roku oraz 40 GW do 2030 roku. W ocenie ekspertów ośrodka analitycznego ICIS, realizacja tych celów może być znacznie opóźniona przez zasadę dodatkowości oraz niewystarczającą dostępność źródeł i dojrzałość projektów.
28.11.2021

PE: Unia Europejska powinna stworzyć własne źródło zaopatrzenia w krytyczne surowce

Projekt sprawozdania PE, będący przedmiotem poniedziałkowej debaty oraz głosowania we wtorek, podkreśla zależność Unii od kluczowych zasobów potrzebnych do transformacji cyfrowej i ekologicznej. Według europosłów, Unia Europejska powinna stworzyć własne źródło zaopatrzenia w krytyczne surowce.
23.11.2021

Wiceminister Adam Guibourgé–Czetwertyński na 1. posiedzeniu Zespołu ds. edukacji ekologicznej

Przygotowanie scenariuszy lekcyjnych na zajęcia w ramach godziny wychowawczej to główny temat rozmów podczas pierwszego posiedzenia Zespołu ds. edukacji ekologicznej, w tym klimatycznej, i promocji ekologicznych warunków życia. W spotkaniu, które odbyło się 19 listopada 2021 r., udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé–Czetwertyński.
22.11.2021

Kaczyński: nie chcę w tej chwili rozstrzygać, ale opcja weta pakietu "Fit for 55" też wchodzi w grę

Wicepremier, szef PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że nie chce w tej chwili rozstrzygać, czy Polska zawetuje unijny pakiet "Fit for 55", ale - jak dodał - na pewno taka opcja też wchodzi w grę.
16.11.2021

Katastrofy klimatyczne wywołują już ponad trzykrotnie więcej przesiedleń niż konflikty

W ciągu 30 lat światowa produkcja żywności musi zwiększyć się o ponad połowę; przeszkodą będą m.in. zmiany klimatu – wynika z badania Biura Analiz Parlamentu Europejskiego, które opublikowano przy okazji szczytu klimatycznego ONZ (COP26) w Glasgow.
15.11.2021

PKN Orlen ma zgodę KE na nowy termin realizacji środków zaradczych przy fuzji z Lotosem

PKN Orlen poinformował w piątek, że otrzymał zgodę Komisji Europejskiej na wydłużenie do 14 stycznia 2022 r. terminu na realizację środków zaradczych, które zobowiązany jest zrealizować w związku z planowanym przejęciem kontroli nad Grupą Lotos.
15.11.2021

TSUE/ W Luksemburgu rozpoczął się proces ws. kopalni węgla brunatnego Turów

We wtorek rano przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu rozpoczął się proces w sprawie skargi wniesionej przez Czechy przeciwko Polsce dotyczącej kopalni węgla brunatnego Turów.
09.11.2021

Kreml: nie widzimy problemów z zapełnianiem zbiorników gazu w Europie

Kreml nie widzi naruszeń w realizowaniu polecenia prezydenta Władimira Putina dotyczącego zapełniania podziemnych zbiorników gazu w krajach europejskich; pytania w tej sprawie należy kierować do koncernu Gazprom - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
08.11.2021

Poziom recyklingu tworzyw sztucznych w Rumunii jest wyższy niż w Austrii, Francji i na Węgrzech

Wskaźnik recyklingu odpadów tworzyw sztucznych w Rumunii wynosi 45 proc. i jest wyższy niż średni wskaźnik dla UE wynoszący 42 proc. oraz lepszy niż w Austrii, Francji i na Węgrzech, gdzie średni wskaźnik ten wynosi około 30 proc.
02.11.2021

MKiŚ: drugi nabór wniosków o dofinansowanie z Funduszu Innowacyjnego KE

KE w ramach Funduszu Innowacyjnego uruchomiła drugi nabór wniosków na dofinansowanie projektów od firm wykorzystujących innowacyjne technologie w obszarze energii odnawialnej, energochłonnych gałęzi przemysłu czy magazynowania energii - podało MKiŚ w sobotnim komunikacie.
31.10.2021

Rząd w Senacie o Turowie: brak podstaw prawnych do działań TSUE

Działania TSUE wobec Polski w sprawie kopalni Turów nie maja podstaw prawnych, pretensje Czech na działalność kopalni nie mają podstaw faktycznych - deklarowali przedstawiciele rządu, przedstawiając w czwartek w Senacie informację o sytuacji wokół Turowa.
29.10.2021

Jak regiony UE odchodzą od węgla - Czesi stawiają na gaz i atom, Niemcy wydają 40 mld euro

Czechy i Niemcy chcą zakończyć proces dekarbonizacji swoich gospodarek do 2038 roku, jednak napotykają na problemy. W Niemczech, które inwestują 40 mld euro w regionach górniczych, jest niska akceptacja społeczna dla transformacji na terenach dawnej NRD. Czechy borykają się natomiast z opóźnieniami w rozbudowie energetyki jądrowej oraz niepewnością co do polityki unijnej względem gazu jako paliwa zastępującego węgiel w okresie przejściowym.
25.10.2021

Parlament Europejski nalega na przyspieszenie działań na rzecz klimatu

Parlament Europejski nalega na przyspieszenie działań na rzecz klimatu na całym świecie oraz na to, by UE była światowym liderem w walce ze zmianami klimatu.
22.10.2021

Europarlament wezwał Radę Europejską do zmierzenia się z kryzysem cen energii

Europarlament wezwał Radę Europejską do zmierzenia się z kryzysem cen energii oraz kryzysem praworządności podczas dwudniowego szczytu UE, który rozpoczyna się w czwartek w Brukseli.
22.10.2021

Bezkonkurencyjny zielony wodór z ZEPAK

Największa prywatna grupa energetyczna w Polsce, otrzymała finansowanie z Unii Europejskiej na budowę instalacji do produkcji zielonego wodoru. 4,5 mln euro bezzwrotnego dofinansowania zostało przyznane w ramach pierwszego naboru Innovation Fund.
21.10.2021

Think Tank PE: blisko 2,2 mld osób na świecie nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej

Blisko 2,2 mld osób na świecie, czyli prawie jedna trzecia światowej populacji, nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej, a 4,2 mld - do bezpiecznie zarządzanych usług sanitarnych – podkreślono w analizie Think Tanku Parlamentu Europejskiego.
20.10.2021

Dziesięć państw członkowskich wzywa UE do oznaczenia energii jądrowej jako energii niskoemisyjnej

Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Finlandia, Francja, Węgry, Polska, Rumunia, Słowacja i Słowenia zwróciły się do Komisji Europejskiej o włączenie energii jądrowej do ram zielonej taksonomii UE i uznanie jej za technologię niskoemisyjną. Dałoby to projektom energetyki jądrowej dostęp do pomocy państwa.
20.10.2021

UE pozyskuje 12 mld EUR w ramach największej na świecie emisji zielonych obligacji

Komisja UE pozyskuje 12 mld EUR w ramach największej na świecie emisji zielonych obligacji wyemitowała pierwszą zieloną obligację w celu sfinansowania zrównoważonych inwestycji na rzecz ożywienia gospodarczego i odporności. Rekordowy popyt przyciągnęła również największa jak dotąd w skali światowej sprzedaż papierów dłużnych o wartości 12 mld euro.
19.10.2021

PIE: Polityka Gazpromu ws. dostaw gazu do UE motywowana politycznie

Polityka Gazpromu ws. dostaw do państw Unii jest w dużej mierze motywowana politycznie - stwierdził w czwartkowej analizie Polski Instytut Ekonomiczny. Według ekspertów Moskwa, wzmacniając problemy z podażą gazu, stara się zwiększyć presję w UE na szybkie uruchomienie gazociągu Nord Stream 2.
15.10.2021

KE przedstawiła propozycje działań w związku ze wzrostem cen energii

Komisja Europejska zaprezentowała w środę zestaw propozycji dotyczących reagowania na wzrost cen energii. Wśród pomysłów jest m.in. częściowe płacenie rachunków osób szczególnie dotkniętych kryzysem oraz tymczasowe obniżenie stawek podatkowych.
14.10.2021

Europosłowie: wszystkie kraje G20 powinny być neutralne dla klimatu do 2050 r.

Wszystkie kraje G20 powinny być neutralne dla klimatu do 2050 r., potrzeba co najmniej 100 mld USD rocznie na finansowanie klimatu dla krajów rozwijających się, a okres potrzebny do przyspieszenia tempa działań na rzecz klimatu należy skrócić do pięciu lat – to niektóre z postulatów Komisja Środowiska Parlamentu Europejskiego.
13.10.2021

Małecki: za wysokie ceny energii odpowiadają UE i Rosja

Za wysokie ceny energii elektrycznej odpowiada polityka klimatyczna UE i wysokie koszty emisji CO2 oraz spekulacyjna gra Rosji na rynkach gazu - oświadczył we wtorek na posiedzeniu sejmowej komisji energii wiceminister aktywów Maciej Małecki.
13.10.2021

Czy Nord Stream 2 docelowo osłabi UE?

Gazociąg Nord Stream 2 łączący Rosję z Niemcami po dnie Bałtyku to projekt polityczny, który docelowo wpłynie na osłabienie Unii Europejskiej, twierdzi we wtorek hiszpański dziennik online “El Independiente”.
13.10.2021

KE: należy zrobić więcej, aby przeciwdziałać zanieczyszczeniu wody azotanami

Azotany nadal powodują szkodliwe zanieczyszczenie wód w UE; nadmierna ilość azotanów w wodzie jest szkodliwa zarówno dla zdrowia ludzkiego, jak i dla ekosystemów, gdyż powoduje niedobór tlenu i eutrofizację - informuje KE w najnowszym sprawozdaniu w sprawie wdrożenia dyrektywy azotanowej.
12.10.2021

Ministrowie Kurtyka i Kościński: My, Europejczycy potrzebujemy energii jądrowej!

Minister finansów Tadeusz Kościński oraz minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka wraz z 11 innymi ministrami krajów UE opublikowali w poniedziałek apel w sprawie rozwoju energetyki jądrowej w Europie w dzienniku „Le Figaro” oraz innych europejskich gazetach zatytułowany: „My, Europejczycy potrzebujemy energii jądrowej!”.
12.10.2021

Subsydiowanie przemysłu paliw kopalnych „dolewa oliwy” do kryzysu klimatycznego

Wszyscy są zgodni co do tego, że w transformacji energetycznej kluczowe są technologie zeroemisyjne – OZE oraz energetyka jądrowa. Mimo wszystko w dalszym ciągu dotowana jest energetyka konwencjonalna, która jest wspierana w każdej minucie subsydiami w wysokości 11 mln dolarów.
09.10.2021

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński na posiedzeniu Rady UE ds. Środowiska

Pakiet Fit for 55, strategia leśna, COP26 i ceny energii w Europie to główne tematy Rady ds. Środowiska (ENVI), w której uczestniczył wiceminister klimatu Adam Guibourge-Czetwertyński. Posiedzenie odbyło się 6 października 2021 r. w Luksemburgu.
08.10.2021

Ceny gazu w Europie w dół o 25 proc., po zwyżce o 60 proc. w dwa dni

Ceny gazu w Europie spadają w czasie czwartkowego handlu o 25 proc., po wzrostach w czasie 2 poprzednich sesji o 60 proc. - informują maklerzy.
08.10.2021

Sąd UE oddalił skargę na polski rynek mocy

Sąd UE oddalił w środę skargę firm Tempus Energy i T Energy na decyzję Komisji Europejskiej, zatwierdzającą polski mechanizm rynku mocy. Skarżący domagali się anulowania zgody Komisji.
07.10.2021

Parlament Europejski debatował nad gwałtownym wzrostem cen energii

Parlament Europejski debatował w środę nad przyczynami drastycznego wzrostu cen energii. "Musimy przemyśleć politykę energetyczną Unii" - apelowała europosłanka PiS Beata Szydło, występująca w imieniu frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR).
07.10.2021

Szymański: podczas prezydencji Portugalii w UE Polska koncentrowała się na transformacji energetycznej, migracji, Rosji

Sprawiedliwy podział kosztów transformacji energetycznej, polityka migracyjna, utrzymanie relacji z Rosją na minimalnym poziomie to kwestie, na które Polska zwracała uwagę podczas portugalskiej prezydencji w UE – relacjonował minister ds. UE w kancelarii premiera Konrad Szymański.
04.10.2021

Wodór tak, gaz nie. Europosłowie chcą zmian w finansowaniu projektów energetycznych

Zdaniem europosłów z komisji przemysłu i energii (ITRE) wspierając rozwój infrastruktury energetycznej UE powinna się skupić raczej na finansowaniu infrastruktury wodorowej oraz związanej z wychwytywaniem i składowaniem dwutlenku węgla, a odchodzić od finansowania projektów gazowych.
30.09.2021

KE: analizujemy sytuację wokół kopalni z perspektywy kwestii środowiskowych

Komisja Europejska analizuje sytuację wokół kopalni Turów z punktu widzenia regulacji unijnych dotyczących środowiska naturalnego - powiedziała w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka KE ds. środowiskowych Vivian Loonela.
24.09.2021

Pluciński: negocjacje pakietu Fit for 55 będą niezwykle trudne

Zmiany legislacyjne związane z pakietem Fit for 55 dotkną niemalże każdą dziedzinę gospodarki, a negocjacje związane z tym pakietem będą niezwykle trudne - ocenił w czwartek zastępca Stałego Przedstawiciela RP przy UE Arkadiusz Pluciński.
24.09.2021

Ponad jedna trzecia czeskiej energii elektrycznej pochodzi z węgla, ze słońca i wody - niespełna 10 proc.

W Czechach najwięcej energii elektrycznej wyprodukowano z węgla – ok. 37 proc., z siłowi jądrowych pochodziło 33,6 proc., z gazu ok. 11 proc., a ze słońca i wody uzyskano niecałe dziesięć proc. Największa elektrownia węglowa Poczerady nie spełnia norm europejskich zanieczyszczając powietrze nie tylko dwutlenkiem węgla, ale też i rtęcią.
24.09.2021

Wiceminister Edward Siarka o strategii leśnej UE

Wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka spotkał się w Brukseli z komisarzem ds. rolnictwa UE, Januszem Wojciechowskim. Głównym tematami spotkania były: strategia leśna oraz kwestie dotyczące gospodarki leśnej UE.
23.09.2021

13,5 proc. emisji z transportu w UE pochodzi z żeglugi

Żegluga morska i śródlądowa w UE odpowiadała za 13,5 proc. emisji gazów cieplarnianych z transportu w Unii Europejskiej - wynika z raportu Europejskiej Agencji Środowiska oraz Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa na Morzu.
02.09.2021

Zielony Ład będzie miał wpływ na rolnictwo

Unijny komisarz ds. rolnictwa, Janusz Wojciechowski oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi, Grzegorz Puda podczas XXX Forum Ekonomicznego wezmą udział w panelu na temat Zielonego Ładu.
02.09.2021

Tusk: musimy zrobić wszystko, by uniknąć katastrofy klimatycznej

Lider PO Donald Tusk wezwał w środę do podjęcia wszelkich możliwych działań, by przeciwdziałać zbliżającej się katastrofie klimatycznej. Przekonywał, że konieczne jest włączenie tej kwestii do priorytetów państwa oraz sojusz m.in. nauki i polityki. Tu nie może być rozbieżnych interesów - mówił.
19.08.2021

UE zasadzi 3 mld drzew do 2030 roku

Nowa strategia leśna UE na rok 2030 jest częścią pakietu "Fit for 55" przedstawionego tydzień temu przez Komisję Europejską. Jest to jedna z wiodących inicjatyw Europejskiego Zielonego Ładu i opiera się na unijnej strategii na rzecz różnorodności biologicznej na rok 2030.
18.08.2021

Zorganizuj Dzień Zrównoważonej Energii w ramach UE - EUSEW

Europejski Tydzień Zrównoważonej Energii lub EUSEW odbędzie się w formacie cyfrowym w dniach od 25 do 29 października, a rejestracja zostanie otwarta we wrześniu. Imprezy odbędą się w całej Europie, a wyróżniające się innowacyjne projekty zostaną nagrodzone w dziedzinie efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii.
16.08.2021

Szefowa KE: nie stać nas na zmianę klimatu

Polska ma szansę znacząco skorzystać ze Społecznego Funduszu Klimatycznego o wartości 72 mld euro i nie jest to jedyne wsparcie, jakie otrzyma – deklaruje w poniedziałkowym wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
02.08.2021

Pakiet klimatyczny KE "Fit for 55" oznacza problemy w całej Europie

Realizacja pakietu klimatycznego "Fit for 55" oznaczałaby problemy nie tylko dla rolnictwa w całej Europie - pisze w sobotę "Nasz Dziennik". Według Jana Krzysztofa Ardanowskiego, Komisja Europejska mówi wprost, że chce zakończyć wszelką hodowlę zwierząt w UE.
02.08.2021

Ember: popyt na energię elektryczną w Europie odbudował się, ale emisje spadły

Popyt na energię elektryczną w Europie wrócił do poziomu sprzed pandemii, ale towarzysząca produkcji prądu emisja CO2 jest o 12 proc. niższa - szacuje think-tank Ember. Jak zaznacza, udział węgla w Polsce utrzymał się na dawnym poziomie.
28.07.2021

Pakiet Fit for 55 ma doprowadzić do wzrostu cen CO2 do 90 EUR do 2030 roku

Pakiet Fit for 55 doprowadzi do wzrostu cen CO2 do 90 euro do 2030 roku, przy czym wzrost cen spodziewany jest zwłaszcza w drugiej połowie dekady - wynika z analizy Independent Commodity Intelligence Services (ICIS).
25.07.2021

„Fit for 55” to szansa na skuteczną dekarbonizację przemysłu. Jak będzie wyglądać niskoemisyjna przyszłość?

Dekarbonizacja przemysłu to kolejny wielki krok na drodze do osiągnięcia przez europejskie państwa neutralności węglowej, co jest głównym celem Europejskiego Zielonego Ładu. Przygotowany przez Unię Europejską pakiet legislacyjny „Fit for 55” ma do 2030 roku doprowadzić do redukcji emisji dwutlenku węgla o 55 proc. w stosunku do poziomu z roku 1990.
23.07.2021

Ekspert Koalicji Klimatycznej:Trzeba dążyć do neutralności klimatycznej dekadę wcześniej

– Pakiet Fit for 55 jest krokiem w dobrym kierunku, ale niewystarczającym – ocenia dr Zbigniew Karaczun z warszawskiej SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej. Jak podkreśla, UE – żeby zatrzymać zmiany klimatu – powinna zwiększyć swoje ambicje dotyczące redukcji CO2 i dążyć do osiągnięcia neutralności klimatycznej dekadę wcześniej.
23.07.2021

Zmowa Dailmer, BMW i Volkswagen ograniczyła rozwój techniczny redukcji emisji tlenku azotu

Jak czytamy na stronie Komisji Europejskiej, ta wydała decyzję, w której za porozumienie naruszające unijne reguły konkurencji uznała zmowę producentów samochodów Daimler, BMW, Volkswagen, Audi oraz Porsche i nałożyła na nich karę w łącznej wysokości 875 mln euro. Zmowa w znaczny sposób ograniczyła rozwój techniczny redukcji emisji tlenku azotu.
22.07.2021

Ekspert XJTLU: Unia Europejska i Chiny otwarte na współpracę w dziedzinie zarządzania klimatem

Dr Evans Fanoulis, adiunkt na uczelni Xi'an Jiaotong-Liverpool University w zakresie stosunków międzynarodowych, w swojej prezentacji na temat unijnych priorytetów innowacji w trakcie 3. Światowego Szczytu Outsourcingu Produkcji w Chinach (19-20 lipca), odniesie się do działań UE w odpowiedzi na zmiany klimatu.
16.07.2021

Polska wygrała spór o gazociąg OPAL

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że Komisja Europejska naruszyła zasadę solidarności energetycznej wydając decyzję w sprawie gazociągu OPAL. Wyrok wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Polski i może mieć istotne znaczenie dla dalszych losów projektu Nord Stream 2.
15.07.2021

Analitycy: Na świecie jest realizowanych ponad 70 projektów budowy małych reaktorów jądrowych

Na świecie realizowanych jest ponad 70 projektów budowy małych reaktorów jądrowych, tzw. SME. Zainteresowanie tym rodzajem reaktorów rośnie też w Unii Europejskiej - informują w czwartek analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
15.07.2021

MFIPR: Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Negocjacje z Komisją Europejską

Trwają negocjacje z Komisją Europejską (KE) o rozszerzeniu wsparcia z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST). Polski rząd zabiega, by pieniądze z FST trafiły również do województwa lubelskiego, łódzkiego oraz małopolskiego. Dziś odbyło się kolejne spotkanie z KE, któremu przewodniczył wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.
14.07.2021

Puda o masowym przetwórstwie: po raz pierwszy kierunek KE zgodny z rozwojem Polski

Po raz pierwszy w historii kierunek KE jest zgodny z kierunkiem rozwoju naszego państwa - wspierania małych i średnich gospodarstw - mówił we wtorek minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda, pytany o przyszłość masowego przetwórstwa.
14.07.2021

Władze Francji: oferujemy Polsce strategiczne partnerstwo w UE wokół energii jądrowej

Francuska oferta dla Polski w obszarze energetyki jądrowej będzie miała wymiar strategiczny; oba kraje wspólnie mogą skutecznie zabiegać o właściwe miejsce atomu w europejskiej transformacji - przekonują przedstawiciele francuskich władz.
13.07.2021

Sejm/ Komisja odrzuciła poprawki do projektu noweli o izbach rolniczych

Sejmowa komisja rolnictwa nie poprała w czwartek poprawek do projektu noweli ustawy o izbach rolniczych, który przewiduje wsparcie z budżetu kosztów uczestnictwa polskich organizacji rolniczych w organizacjach UE.
09.07.2021

Projekt ws. wsparcia finansowego polskich organizacji rolniczych w UE wraca do komisji

W związku ze złożeniem poprawek, projekt noweli ustawy o izbach rolniczych, przewidujący wsparcie z budżetu kosztów uczestnictwa polskich organizacji rolniczych w ponadnarodowych organizacjach rolnych działających w UE, został skierowany ponownie do sejmowych komisji.
08.07.2021

Rząd we wtorek m.in. o noweli ustawy ws. wsparcia organizacji rolniczych w UE

Przedłużenie wsparcia z budżetu państwa uczestnictwa polskich organizacji rolniczych w strukturach unijnych – przewiduje projekt noweli ustawy o izbach rolniczych, którym we wtorek ma zająć się rząd – wynika z porządku obrad Rady Ministrów.
29.06.2021

UE/ Rada dała zielone światło dla wprowadzenia "prawa klimatycznego"

Rada UE zaakceptowała w poniedziałek wprowadzenie "prawa klimatycznego" w Unii. Są to ramy dla prawodawstwa w UE, dotyczącego klimatu na nadchodzące 30 lat. Ich zastosowanie ma doprowadzić do tzw. neutralności klimatycznej do 2050 roku.
28.06.2021

Gigant Siemens Gamesa przedstawia skuteczny plan obniżenia kosztów zielonego wodoru

Jak wynika z białej księgi Siemens Gamesa Renewable Energy, tak zwana „zielona” produkcja wodoru przy użyciu lądowych turbin wiatrowych może osiągnąć do 2030 roku parytet cenowy z wodorem z paliw kopalnych
11.06.2021

UE. KE wzywa Polskę do poprawy przepisów w sprawie zanieczyszczenia powietrza

Komisja Europejska wezwała w środę Polskę do dokonania prawidłowej transpozycji do prawodawstwa krajowego wszystkich wymogów przewidzianych w dyrektywie w sprawie redukcji krajowych emisji niektórych rodzajów zanieczyszczeń atmosferycznych (dyrektywa NEC).
09.06.2021

Wiceminister Guibourgé – Czetwertyński na Kongresie Polityki Miejskiej

Przygotowanie miast do zmian klimatu oraz wykorzystanie miejskiej przestrzeni do zwiększenia różnorodności biologicznej to główne kwestie poruszone przez wiceministra Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego podczas panelu dyskusyjnego nt. polityki klimatycznej polskich miast z sieci NAZCA, który odbył się 8 czerwca 2021 roku.
09.06.2021

COCERAL: konieczna analiza unijnych strategii Zielonego Ładu

Realizacja unijnych strategii Zielonego Ładu doprowadzi o spadku produkcji zbóż w UE i uzależnienia od importu, wzrosną ceny ziarna - wynika z analizy przygotowanej przez COCERAL udostępnionej PAP przez Izbę Zbożowo-Paszową.
09.06.2021

KE proponuje, by kraje członkowskie mogły dotować do 100 proc. kosztów projektów OZE

Komisja Europejska proponuje zmiany w wytycznych o pomocy państwa w celu umożliwienia krajom UE dotowania do 100 proc. wartości projektów dotyczących energii odnawialnej. Inwestycje w gaz zostaną objęte wytycznymi, jeśli kraje wykażą, że służą celom klimatycznym UE.
08.06.2021

Rada UE przyjęła wart 17,5 mld euro Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji

Rada Unii Europejskiej (państwa członkowskie UE) przyjęła w poniedziałek rozporządzenie ustanawiające fundusz o wartości 17,5 mld euro na rzecz sprawiedliwej transformacji ekologicznej. To jeden ze środków, dzięki którym UE zamierza zmniejszyć o 55 proc. emisję gazów cieplarnianych do 2030 r. oraz osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku.
07.06.2021

UE i Bill Gates łączą siły w celu rozwoju zielonych technologii

Unia Europejska i założyciel Microsoft Bill Gates łączą siły. W ramach wspólnej inicjatywy chcą pozyskać do 1 mld dolarów na rozwój technologii niskoemisyjnych, które pozwolą Europie zrealizować ambicje w zakresie polityki klimatycznej.
07.06.2021

Kraje UE porozumiały się ws. reformy ruchu lotniczego w celu ograniczenia emisji

Kraje Unii Europejskiej porozumiały się w czwartek w sprawie reformy zarządzania ruchem lotniczym w UE, która ma na celu zmniejszenie emisji z lotnictwa i poprawę bezpieczeństwa.
03.06.2021

UE zwiększa cele klimatyczne

Komisarz UE ds. Energii Kadri Simson oświadczyła, że cele dotyczące wykorzystania odnawialnych źródeł energii zostaną zwiększone w ramach pakietu Fit for 55, który zostanie przedstawiony Komisji już w lipcu.
30.05.2021

Jarosińska-Jedynak: chcemy, by program Czyste Powietrze przyspieszył dzięki środkom europejskim

37 proc. środków w ramach Krajowego planu Odbudowy i 30 proc. z polityki spójności trafią na działania klimatyczne; chcemy, żeby z tych funduszy nabrał przyspieszenia m.in. program Czyste Powietrze - mówiła w czwartek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
13.05.2021

UE chce zaostrzyć przepisy dotyczące zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby

Komisja Europejska chce zaostrzyć przepisy dotyczące zanieczyszczenia powietrza, wody, gleby i stosowania chemikaliów. Ma to przyczynić się do poprawy zdrowia Europejczyków.
12.05.2021

Rośnie znaczenie biopaliw. Nowy cel OZE dla transportu może wynieść 26 proc.

Według przecieków medialnych z początku maja, Unia Europejska planuje zwiększyć udział Odnawialnych Źródeł Energii w całkowitym zużyciu energii do poziomu 38-40 proc. do 2030 roku. Dotyczy to także transportu, w którym nowy cel OZE ma wynieść 26 proc.
07.05.2021

Domowe aerozole zaniezczyszczają powietrze bardziej niż transport samochodowy

Najnowsze dane z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii pokazują, że produkty aerozolowe domowego użytku, emitują obecnie bardziej szkodliwe zanieczyszczenia powietrza, w szczególności lotnymi związkami organicznymi (LZO), niż wszystkie pojazdy kraju.
04.05.2021

Morawiecki: Unia Europejska stawia na polskie rolnictwo

Polskie rolnictwo - zielone, ekologiczne, ale też efektywne - to rolnictwo, na które stawia i będzie stawiać Unia Europejska - podkreślił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Jak przypomniał, w ramach UE udało się wynegocjować ponad 150 mld zł na kolejne lata dla polskich rolników.
04.05.2021

Polskie rolnictwo czeka szereg rewolucyjnych zmian. Bez odpowiedniej strategii państwa może stracić konkurencyjność w UE

Trwają prace nad planem strategicznym dla wspólnej polityki rolnej. Organizacje ekologiczne alarmują, że zaproponowany przez resort rolnictwa projekt jest zbyt zachowawczy i nie gwarantuje osiągnięcia celów unijnej strategii „Od pola do stołu”. Zdaniem eksperta Koalicji Klimatycznej bez odpowiedniej strategii dla tego sektora Polska straci nie tylko część środków unijnych na dofinansowanie rolnictwa, ale też postępować będzie degradacja środowiska, a małe i średnie gospodarstwa będą upadać. To oznacza też utratę konkurencyjności
28.04.2021

Region Morza Bałtyckiego, współpraca i zrównoważony rozwój pod projektowym parasolem

Społeczności Regionu Bałtyckiego intensywniej niż dotąd będą w najbliższej dekadzie działać wspólnie na rzecz zrównoważonego rozwoju. Takie cele i zdania wyznacza „Baltic 2030 Action Plan”. Lokalne samorządy i organizacje otoczenia biznesu, które chcą się zaangażować we wspólne przedsięwzięcia będą działały pod parasolem wsparcia partnerów projektu Umbrella 2.0.
28.04.2021

Europosłowie PiS i PO pozytywnie o porozumieniu w sprawie celu klimatycznego na 2030 r.

Europosłowie PiS i PO wyrażają się pozytywnie o porozumieniu w sprawie celu klimatycznego na 2030 rok. "To dla Polski szansa na sprawiedliwą transformację" - uważa europoseł Jerzy Buzek (PO). "Ważne, że udało się ustalić cel na poziomie 55 proc., a nie 60 proc." - wskazuje europoseł Bogdan Rzońca (PiS).
21.04.2021

Prawie 7,5 mln zł z funduszy europejskich na inteligentne specjalizacje MŚP

Prawie 7,5 mln zł z funduszy europejskich trafi na innowacje dla małych i średnich przedsiębiorstw w konkursie „Bony na innowacje dla MŚP” - poinformowała w poniedziałek Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
19.04.2021

Budżet UE dla programu FENG to aż 36 mld na innowacje

Budżet programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) to 36 mld zł - poinformowało w piątek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Dodano, że środki te trafią m.in. na badania, wdrażanie innowacji, wykorzystywanie zaawansowanych technologii oraz transformację przemysłową.
16.04.2021

UE: ponad 1 miliard euro dotacji na innowacyjne start-upy oraz MiSP

Start-upy mogą teraz zacząć ubiegać się o dotacje i inwestycje kapitałowe od akceleratora Europejskiej Rady Innowacji (EIC), funduszu Horizon Europe - uruchomionego w ubiegłym miesiącu. Dostępne finansowanie zadeklarowane na 2021 rok to ponad 1 miliard euro.
13.04.2021

UE powinna przeznaczyć 30 proc. środków budżetu na działania klimatyczne

30 proc. środków budżetu Unii Europejskiej powinno wspierać klimatyczne działania Unii - poinformowało we wtorek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, relacjonując wysłuchanie dla Umowy Partnerstwa
07.04.2021

KE: uprawy ekologiczne mają objąć 25% użytków rolnych do 2030 roku

Komisja Europejska opublikowała w czwartek plan działań na rzecz rozwoju produkcji ekologicznej. Jego ogólnym celem jest zwiększenie produkcji i konsumpcji produktów ekologicznych oraz zajęcie do 2030 roku pod uprawy ekologiczne 25 proc. użytków rolnych.
25.03.2021

Koalicja Ratujmy Rzeki przeciwko regulacji Odry na potrzeby rozwoju żeglugi śródlądowej

Członkowie Koalicji Ratujmy Rzeki sprzeciwiają się regulacji Odry na potrzeby rozwoju żeglugi śródlądowej. Przygotowana przez nich petycja „Stop niszczeniu Odry” trafi teraz do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.
16.03.2021

Morskie paliwa przyszłości – grupy żeglugowe naciskają na UE

Grupy żeglugowe i handlowe wzywają Unię Europejską do przyspieszenia rozwoju nad pracami dotyczącymi wprowadzenia amoniaku i zielonego wodoru jako najlepszych opcji morskich paliw, które umożliwią przemysłowi przyspieszenie dekarbonizacji.
12.03.2021

KE: to ostatni moment do przygotowania się do zmian klimatu

Nowa strategia klimatyczna, którą przedstawił w środę wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, kładzie nacisk na działania adaptacyjne, jakie - według planu KE - powinno podjąć jak najwięcej ludzi.
24.02.2021

Naimski: rząd chce finansować z KPO operatora informacji o rynku energii

Rząd chce wpisać do powstającego Krajowego Planu Odbudowy (KPO) sfinansowanie Operatora Informacji o Rynku Energii - poinformował pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
23.02.2021

Resort klimatu zdziwiony decyzją Czech o pozwaniu Polski przed TSUE ws. Turowa

Polskie ministerstwo klimatu i środowiska wyraziło zdziwienie decyzją czeskiego rządu o pozwaniu Polski przed Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z działalnością kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów.
22.02.2021

Rada UE zatwierdziła finansowanie międzynarodowego eksperymentalnego reaktora termojądrowego

Rada UE podjęła w poniedziałek decyzję zapewniającą dalsze unijne finansowanie projektu międzynarodowego eksperymentalnego reaktora termojądrowego (ITER) w wieloletnich ramach finansowych Wspólnoty
22.02.2021

MKiŚ: Polska niezwłocznie przystąpiła do realizacji wyroku TSUE ws. Puszczy Białowieskiej

Polska niezwłocznie przystąpiła do realizacji wyroku TSUE ws. Puszczy Białowieskiej - przekazało w czwartek ministerstwo klimatu i środowiska. Resort dodał, że Lasy Państwowe sporządziły projekt nowego aneksu do planu urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Białowieża, który niebawem trafi do KE.
19.02.2021

KE o jakości powietrza w Polsce, Belgii i Czechach

Komisja Europejska przeszła do drugiego etapu procedury naruszenia prawa UE wobec Belgii, Czech i Polski w sprawie przestrzegania wymogów dyrektywy unijnej dotyczącej jakości powietrza w Europie.
18.02.2021

UE i KE: Polska ma wykonać wyrok TSUE w sprawie ochrony przyrody w Puszczy Białowieskiej

Komisja Europejska wezwała w czwartek Polskę do wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie ochrony przyrody w Puszczy Białowieskiej. Chodzi o dyrektywę siedliskową i ptasią.
18.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.