Wynik wyszukiwania - "ev" - Wiadomości

Przechodzenie na ekologiczne floty staje się faktem

Efektywna elektryfikacja firmowych flot, optymalizacja całkowitego kosztu posiadania (TCO) samochodów elektrycznych, rozwój prywatnej sieci infrastruktury ładowania, alternatywne formy finansowania, etapy wdrażania EV w przedsiębiorstwie oraz wymiana najlepszych międzynarodowych praktyk, to tylko część z tematów przewodnich ścieżki Green Fleet Forum ESG, która odbędzie się podczas Kongresu Nowej Mobilności 2023.
13.09.2023

Elektryk w każdym domu. Chiński boom na pojazdy elektryczne

W miarę globalnych wysiłków dekarbonizacyjnych, sektor pojazdów elektrycznych (EV) stał się kluczowym graczem zielonej transformacji. Chiny odgrywają wiodącą rolę w tym wyścigu, będąc największym na świecie rynkiem samochodów elektrycznych.
12.09.2023

Nowy rekord samochodu elektrycznego - ponad 100 godzin jazdy bez przerwy

Izraelski startup Elektron ustanowił rekord odległości przejechanej samochodem elektrycznym. Firma poinformowała w czwartek, że pojazd przejechał ponad 100 godzin bez przerwy; pokonał dystans prawie 2 tys. kilometrów, korzystając z technologii bezprzewodowego ładowania.
26.05.2023

EV tracą na wartości dwa razy szybciej niż samochody benzynowe

EV kupione w 2020 roku stracą w tym roku ponad połowę swojej wartości, w porównaniu z zaledwie 37 proc. w przypadku samochodów benzynowych.
11.05.2023

Cztery wiodące w Polsce klastry motoryzacyjne podjęły współpracę

Cztery działające w Polsce klastry motoryzacyjne, skupiające w sumie ponad 400 firm i organizacji z tego sektora, zamierzają zacieśnić współpracę. Wspólne inicjatywy mają pomóc w wykorzystaniu szans związanych m.in. z transformacją w kierunku elektromobilności.
11.05.2023

W Turku auto elektryczne można wypożyczyć na kartę biblioteczną; pionierski eksperyment

Miejska biblioteka w Turku, prawdopodobnie jako pierwsza na świecie, zaczęła oferować możliwość wypożyczenia samochodu elektrycznego na użytek własny. Rozpoczęty w poniedziałek program pilotażowy potrwa trzy tygodnie, do końca maja.
09.05.2023

Recykling akumulatorów litowo-jonowych w świetle prawa UE

Zgodnie z szacunkami unijnych agencji, do 2030 r. po drogach państw członkowskich Unii Europejskiej (dalej: UE) będzie jeździć co najmniej 30 milionów pojazdów elektrycznych. Oczekuje się, że samochody elektryczne znacznie zmniejszą emisję gazów cieplarnianych w sektorze transportu drogowego. Elektryczne pojazdy wykorzystują baterie litowo-jonowe (dalej: baterie Li-on).
11.04.2023

Leasys - nowy europejski podmiot w branży mobilności

5 kwietnia br. odbyła się prezentacja Leasys, nowej spółki w branży mobilności, powstałej w wyniku konsolidacji z Free2move Lease. Leasys specjalizuje się w operacyjnym leasingu wielomarkowym, a jej współwłaścicielami są Stellantis i Crédit Agricole.
06.04.2023

Powstaną huby do ładowania elektryków przy autostradach, z mapy Polski zniknie 5 „białych plam”

Szykują się kolejne duże inwestycje w infrastrukturę do ładowania aut elektrycznych w Polsce wymuszone legislacją unijną. Do 2026 roku przy autostradach i drogach ekspresowych powstanie co najmniej kilkadziesiąt „hubów” o mocy nie mniejszej niż 400 kW - szacuje Power Dot. Większość z obecnych ok. 150 stacji ładowania będzie musiała zostać przebudowana, jeśli mają spełnić unijne wymogi pakietu „Fit for 55”. Z mapy Polski będzie musiało zniknąć pięć „białych plam” – oceniają eksperci.
05.04.2023

PSPA: wartość polskiego sektora produkcji baterii sięgnęła 38 mld zł

W 2022 r. wartość polskiego sektora produkcji baterii litowo-jonowych sięgnęła 38 mld zł - podkreśla Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. Aby utrzymać pozycję Polski w czołówce producentów, niezbędne są surowce, wykwalifikowane kadry i innowacyjność.
05.04.2023

Zachodniopomorskie gminy mogą składać wnioski do WFOŚiGW o dotację na montaż stacji ładowania

30 zachodniopomorskich gmin może otrzymać łącznie 2,7 mln zł dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie na montaż stacji ładowania pojazdów elektrycznych, hybrydowych i autobusów zeroemisyjnych. We wtorek ruszył nabór wniosków.
05.04.2023

Obniżka cen pozwoliła Tesli ustanowić rekord sprzedaży EV

Przez pierwszy kwartał gigant motoryzacyjny sprzedał ponad 420 000 egzemplarzy swoich kultowych elektryków.
04.04.2023

Czy warsztaty w kraju są gotowe na serwisowanie aut elektrycznych?

Samochody elektryczne szturmem zdobywają polskie drogi. Choć pozbawione są wielu newralgicznych komponentów, które mogą ulec awarii, nie oznacza jednak, że są mniej problematyczne niż te, z napędem spalinowym. O specyficznych wymaganiach aut elektrycznych oraz problemach, z jakimi wiąże się ich naprawa, opowiadają eksperci serwisu autobaza.pl.
04.04.2023

KONGRES MOVE: Polski przemysł motoryzacyjny musi zachować konkurencyjność

Najwięksi uczestnicy procesu transformacji na elektromobilność w Polsce, spotkali się w Poznaniu na kongresie MOVE 2023 - International Mobility Congress na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Producenci podkreślali, że do osiągnięcia sukcesu zeroemisyjności niezbędna jest tania i czysta energia oraz dostęp do energii odnawialnej. W rozmowach ze stroną rządową mówiono także o konieczności wprowadzenia programów wsparcia i specjalnych rozwiązań, po to, aby zachować konkurencyjność sektora przemysłu motoryzacyjnego.
03.04.2023

Kongres Move: dyskusje o e-mobility z walką o utrzymanie polskich fabryk w tle

Czy producenci samochodów utrzymają swoje inwestycje w Polsce, jak finansować e-mobility, jakie wyzwania związane z rewolucją nisko i zero emisyjną stoją przed polską energetyką, co z zieloną energią dla produkcji – to tylko część pytań, na które odpowiedzą eksperci podczas tegorocznego kongresu MOVE. Wyzwania motoryzacyjne do roku 2035, elektryfikacja ciężkiego transportu drogowego oraz mobilność w kontekście zeroemisyjnego celu na 2035 rok dla miast i mieszkańców – to główne tematy tegorocznego kongresu.
28.03.2023

Ponad 21 godzin trwała akcja gaszenia elektrycznego mercedesa [GALERIA]

Ponad dwadzieścia jeden godzin trwała akcja gaszenia elektrycznego mercedesa w Tuchomiu na Kaszubach. By schłodzić baterie auta, samochód trzeba było umieścić w kontenerze napełnionym wodą.
28.03.2023

Na torze Hungaroring firma Yadea zaprezentowała swoje zaawansowane technicznie motocykle elektryczne

Yadea (01585.HK), wiodąca na świecie marka elektrycznych pojazdów dwukołowych, ma zaszczyt poinformować o swojej pierwszej imprezie Test Ride na renomowanym torze Hungaroring na Węgrzech, która pozwoliła uczestnikom zapoznać się z najnowszymi modelami Yadea i poznać zaangażowanie firmy w innowacyjność i zrównoważony rozwój.
28.03.2023

Prezes Toyoty widzi przyszłość w wodorze

Chociaż wielu graczy na rynku motoryzacyjnym jest mocno zaangażowanych w produkcję pojazdów elektrycznych (EV), Toyota chce postawić na napęd wodorowy.
23.03.2023

VW zainwestuje 180 mld euro w elektryki

Volkswagen (VW) potwierdził swoje zaangażowanie w rewolucję elektromobilności poprzez inwestycję o wartości 180 mld euro w rozwój fabryk i technologii.
15.03.2023

Tesla poraz kolejny tnie ceny!

Tesla już po raz piąty w tym roku dokonała obniżek cen dwóch swoich modeli pojazdów elektrycznych (EV).
07.03.2023

Wiceszef MAP: przejście w 100 proc. na pojazdy elektryczne nie jest do końca ekologiczne

Zakaz rejestracji nowych pojazdów spalinowych uderzy w zwykłych ludzi – mówił w Lublinie w poniedziałek wiceminister aktywów państwowych Jan Kanthak. Wskazując na problemy związane z przejściem w 100 proc. na auta elektryczne, zauważył m.in., że nie jest do końca ekologiczne rozwiązanie.
07.03.2023

Burmistrz Cieszyna: miasto kupi sześć autobusów elektrycznych

Cieszyn kupi sześć autobusów o napędzie elektrycznym: cztery większe i dwa mniejsze. Burmistrz Gabriela Staszkiewicz powiedziała w poniedziałek PAP, że powinny one dotrzeć w 2024 r. Miasto ogłosiło już przetarg na dostawę podjazdów.
06.03.2023

Tesla przysiesza produkcję w Niemczech

Tesla ujawniła, że jej zakład w Berlinie produkuje już teraz 4 000 pojazdów elektrycznych (EV) tygodniowo.
03.03.2023

Rusza innowacyjny program pilotażowy z zakresu e-mobilności od Wolt i Port

Wolt, platforma specjalizująca się w szybkich dostawach, rozpoczęła współpracę ze start-upem Port. Dzięki partnerstwu warszawscy kurierzy, współpracujący z Wolt będą mogli podczas pilotażu, bezpłatnie korzystać z rowerów elektrycznych, znajdujących się na parkingu APCOA przy stacji metra Centrum. Głównym celem programu jest wspieranie idei zrównoważonego rozwoju, przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności dostaw zamówień do klientów.
01.03.2023

Rosnąca liczba elektryków na drogach wymaga nowych wytycznych dotyczących bezpieczeństwa. Wyzwaniem są m.in. sposób gaszenia pożarów i warunki techniczne w garażach [WIDEO]

Na koniec stycznia br. w Polsce było zarejestrowanych już łącznie 67,1 tys. pojazdów z napędem elektrycznym, ale ich liczba szybko wzrasta i – jak szacuje PSPA – w 2025 roku sprzedaż samochodów zeroemisyjnych przekroczy już poziom 100 tys. sztuk rocznie. Ponieważ jednak wciąż są one jeszcze nowością na rynku, postępowania z nimi uczą się zarówno ich użytkownicy, jak i odpowiednie służby, w tym straż pożarna. Kwestie gaszenia pożarów elektryków stają się tematem odpowiednich wytycznych. Statystyki pokazują, że do takich zdarzeń do
28.02.2023

PKN Orlen: w nowej strategii przyśpieszenie inwestycji w sieć punktów ładowania elektryków

PKN Orlen w nowej strategii zapowie przyśpieszenie inwestycji w sieć punktów ładowania elektryków - powiedziała w rozmowie z PAP członek Zarządu ds. Sprzedaży Detalicznej PKN Orlen Patrycja Klarecka. Dodała, że poprzednie plany "są nieadekwatne" do tego co dzieje się na rynku.
24.02.2023

Volvo Trucks zdobywa 32 procent w rynku elektrycznych samochodów ciężarowych

Od momentu zejścia z linii produkcyjnej w 2019 roku, pierwszej ciężarówki elektrycznej, Volvo Trucks sprzedał do chwili obecnej ponad 4 300 sztuk.
24.02.2023

Bentley przestanie produkować 12-cylindrowe silniki i przejdzie na elektrykę

Gigant motoryzacyjny zobowiązał się do przeznaczenia 2,5 mld funtów do 2030 roku na produkcję pojazdów elektrycznych.
24.02.2023

5 szybkich i sprawiedliwych społecznie rozwiązań dla czystego transportu miejskiego [RAPORT]

Zmiany w sposobie przemieszczania się po mieście nie sprawią, że będzie nam się żyło gorzej. Wręcz przeciwnie. Możemy jednocześnie zmniejszać emisyjność transportu i wspierać mieszkańców, dla których takie zmiany są największym wyzwaniem. Taki jest wniosek z nowego raportu opublikowanego dziś przez Clean Cities Campaign.
23.02.2023

Szef Renault krytykuje obniżkę cen Tesli

Obniżanie cen pojazdów elektrycznych (EV) niszczy zaufanie do ich wartości ze strony klientów.
21.02.2023

Budimex Mobility nabył od Enea Operator 109 stacji ładowania elektryków

Budimex Mobility – spółka należąca do lidera na rynku budowlanym w Polsce - podpisał umowę kupna 109 stacji ładowania samochodów elektrycznych od firmy Enea Operator.
20.02.2023

Dzień Baterii. Umożliwiają rozwój technologiczny, ale wymagają uwagi

Corocznie 18 lutego obchodzony jest na świecie Dzień Baterii. To nie przypadek. Tego dnia urodził się włoski naukowiec i wynalazca Alessandro Volta. Właśnie jemu przypisuje się wynalezienie pierwszej baterii. Dziś trudno bez nich wyobrazić sobie smartfony, samochody i wiele innych przedmiotów codziennego użytku. Należy jednak pamiętać, że rozwój niesie też za sobą konsekwencje – dlatego warto mieć na uwadze bezpieczne unieszkodliwianie zużytych akumulatorów.
20.02.2023

Normy CO2 dla pojazdów ciężarowych: gdzie infrastruktura do ładowania i tankowania?

Brak zakazu, ale cele bardzo ambitne - Komisja Europejska opublikowała w Walentynki swoją propozycję rewizji norm emisji CO2 dla pojazdów ciężkich (HDV), proponując niezwykle ambitne cele pośrednie na lata 2030 (45%) i 2035 (65%). Chociaż wniosek dopuszcza różnorodność technologiczną, z celem 90% do 2040 r., głównym problemem pozostają warunki mające pomóc w realizacji zaprezentowanych celów.
17.02.2023

Tesla wycofuje z rynku prawie 363 tys. pojazdów

Tesla poinformowała w czwartek o dobrowolnym wycofaniu około 363 tys. samochodów wyposażonych w oprogramowanie "Full Self-Driving" (FSD). Zamierza naprawić m.in. system reakcji na ograniczenia prędkości, nieprawidłową jazdę na skrzyżowaniach, czy niezatrzymywanie na znakach stop. Wykryte wady mogą być przyczyną wypadków.
17.02.2023

Ciech: rośnie rynek EV, a wraz z nim zapotrzebowanie na "białe złoto"

Większe zapotrzebowanie na sodę kalcynowaną ze względu na coraz większe znaczenie litu.
17.02.2023

Dzięki coraz większym inwestycjom w badania i rozwój GWM zgłasza ponad 6000 patentów

Według listy z 2022 r. opublikowanej przez AutoPat, międzynarodową platformę danych patentowych dla przemysłu motoryzacyjnego, koncern GWM był właścicielem 6042 ujawnień patentowych i 4652 zezwoleń, co oznacza wzrost z roku na rok odpowiednio o 62,86% i 42,87%.
17.02.2023

Elektromobilność pod ziemią

Cicha praca, brak spalin, mniejsza awaryjność, a do tego szybkie ładowanie podobnie jak w samochodzie elektrycznym. To zalety stosowania lokomotyw wyposażonych w akumulatory nowej generacji. Przekonali się o tym maszyniści z Ruchu Borynia.
16.02.2023

Ford wykorzysta chińską technologię produkcji baterii do EV w amerykańskich fabrykach

Producent samochodów zapłaci za wykorzystanie technologii CATL do produkcji baterii litowo-żelazowo-fosforanowych, które, jak twierdzi, mają obniżyć koszty produkcji elektryków.
15.02.2023

Finansowanie zielonych inwestycji dla producentów części utrudnione

Rozporządzenie w sprawie taksonomii nakłada od ubiegłego roku na przedsiębiorstwa obowiązek zgłaszania, jaka część ich działalności gospodarczej jest zrównoważona. W przepisach wykonawczych i wytycznych Komisja określa warunki, w jakich działalność gospodarcza może zostać uznana za przyczyniającą się do łagodzenia zmian klimatu, czyli właśnie zrównoważoną.
15.02.2023

PSPA i Politechnika Poznańska współpracują na rzecz e-mobility

W piątek odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy między Politechniką Poznańska a Polskim Stowarzyszeniem Paliw Alternatywnych. Zawarte porozumienie pozwoli na szeroką współpracę podmiotów na rzecz elektromobilności.
14.02.2023

Goldman Sachs: do 2035 r. blisko co drugi sprzedawany nowy samochód będzie elektryczny

Wraz z globalnym dążeniem do zerowej emisji dwutlenku węgla gwałtownie rośnie popularność pojazdów elektrycznych. Do 2035 roku pojazdy elektryczne będą stanowiły około połowy sprzedaży nowych samochodów na świecie – wynika z badań Goldman Sachs Research.
13.02.2023

Przemysł motoryzacyjny przekroczy cele Porozumienia Paryskiego o 75 proc.

Przemysł motoryzacyjny może przekroczyć cel 1,5°C w zakresie globalnego ocieplenia określony w Porozumieniu Paryskim o 75 proc., jeśli nie zostaną podjęte żadne działania.
09.02.2023

Elektryczna waga ciężka na drogach. Czy to wykonalne?

Już w połowie lutego spodziewana jest propozycja Komisji Europejskiej ws. nowych limitów emisji CO2 dla pojazdów ciężarowych (HDV). W 2019 r. mieliśmy pierwsze w historii standardy obniżki CO2 dla tej kategorii pojazdów, gdzie zdecydowano o obniżce o 15% do 2025 i 20% do 2030 r. Czy wzorem pojazdów osobowych i dostawczych wyznaczony zostanie moment, w którym produkcja ciężarówek z napędem konwencjonalnym będzie w Europie zakazana? W ocenie ekspertów, mając na uwadze całokształt zmiennych, na tym etapie nie należy wyznaczać daty
09.02.2023

Francuski rząd: 100 tys. stacji ładowania samochodów elektrycznych w drugim kwartale roku

Cel 100 tys. stacji ładowania samochodów elektrycznych, początkowo zakładany na 2021 rok, powinien zostać osiągnięty w drugim kwartale 2023 roku - powiedziała we wtorek Olivia Gregoire, minister ds. małych i średnich przedsiębiorstw, podczas debaty w Senacie na temat samochodów elektrycznych.
08.02.2023

W Polsce dostępnych jest niemal 110 w pełni elektrycznych modeli samochodów

O ponad 1/3 w ciągu ostatnich 12 miesięcy zwiększyła się oferta samochodów w pełni elektrycznych na polskim rynku. Wzrastają również pojemności akumulatorów trakcyjnych oraz moce ładowania. Średni zasięg osobowych samochodów całkowicie elektrycznych, oferowanych w dziewięciu segmentach rynku, przekracza już 430 km (WLTP) – wynika z 6. edycji „Katalogu pojazdów elektrycznych” PSPA.
07.02.2023

Już wkrótce obowiązkowe stacje ładowania przy budynkach niemieszkalnych

Od 1 stycznia 2025 roku każdy budynek niemieszkalny, niebędący własnością małego lub średniego przedsiębiorstwa, posiadający więcej niż 20 stanowisk postojowych będzie musiał posiadać minimum jeden punkt ładowania oraz niezbędną infrastrukturę na co najmniej 1 na 5 stanowisk postojowych.
06.02.2023

Węgry wspierają rozwój fabryk baterii dla EV wśród nasilających się protestów

Rząd Węgier chwali się wielkimi zagranicznymi inwestycjami w sektorze baterii do samochodów elektrycznych, jednak w kraju nasilają się protesty przeciwko powstawaniu nowych zakładów. „Fabryki baterii pochłaniają ogromne ilości energii elektrycznej, której Węgrom obecnie brakuje” – mówią PAP liderzy protestujących ugrupowań.
04.02.2023

Ponad 5 mld zł na wsparcie elektromobilności w najbliższych latach

Ponad 5 mld zł przeznaczy w najbliższych latach rząd na programy wsparcia dla elektromobilności – poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska we wtorkowym komunikacie.
31.01.2023

12 autobusów elektrycznych będzie przewozić pasażerów w Piotrkowie Tryb.

Dwanaście bezemisyjnych autobusów elektrycznych będzie obsługiwać ruch pasażerski w Piotrkowie Trybunalskim. Podpisano umowę na dostawę kolejnych autobusów elektrycznych - poinformował kierownik piotrkowskiego biura prasowego Jarosław Bąkowicz.
30.01.2023

BOŚ: do 250 mln zł wzrasta pula środków do wykorzystania w programie "Mój elektryk" w leasingu

Do 250 mln zł wzrasta łączna kwota do wykorzystania w tzw. ścieżce leasingowej "Mój elektryk" – przekazał Bank Ochrony Środowiska w czwartek.
26.01.2023

Zimno skraca zasięgi EV

Jak wykazały badania spadek temperatury, może spowodować spadek zasięgu EV nawet o 41 proc.
25.01.2023

Trendy w branży motoryzacyjnej w 2023 r.

Od początku 2020 roku prognozowanie w branży motoryzacyjnej stało się trudniejsze. Z problemów pandemicznych, płynnie przeszliśmy do zawirowań związanych z wojną w Ukrainie i widma kryzysu energetycznego. Co czeka nas w roku 2023? Wszelkie przewidywania powinniśmy rozpocząć od słów „Jeśli nie wydarzy się żadna katastrofa…”
24.01.2023

Vattenfall i NH Hotel Group rozbudują infrastrukturę ładowania dla EV

Vattenfall InCharge i NH Hotel Group współpracują w celu utworzenia i obsługi publicznych stacji szybkiego ładowania w prawie 50 hotelowych lokalizacjach w całych Niemczech. Instalacje będą gotowe pod koniec 2024 roku.
23.01.2023

DPD Polska: ponad 5 milionów paczek obsłużonych zrównoważoną flotą.

DPD Polska zwiększa zasięg zeroemisyjnej floty. Ubiegły rok zamknęła z liczbą 300 elektrycznych busów kurierskich, które obsłużyły w 2022 roku ponad 4,5 miliona paczek i pokonały prawie 2 mln kilometrów.
23.01.2023

PKO BP: po uwzględnieniu dopłaty auto elektryczne w leasingu jest o 8 proc. tańsze niż spalinowe

W zeszłym roku średnia cena netto leasingowego samochodu elektrycznego wyniosła 156 tys. zł, a spalinowego 140 tys. zł. To oznacza, że po uwzględnieniu 27 tys. dofinansowania z programu "Mój Elektryk", auto elektryczne jest o 8 proc. tańsze niż spalinowe – poinformowali eksperci z PKO Leasing.
19.01.2023

PSPA: od wsparcia zależy, czy Polska będzie hubem produkcyjnym pojazdów zeroemisyjnych

Od instrumentów wsparcia zależy, czy Polska stanie się hubem produkcyjnym pojazdów zeroemisyjnych i ich podzespołów, czy też znaczenie przemysłu motoryzacyjnego w krajowej gospodarce będzie spadać - oceniło w środowym komentarzu Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych.
19.01.2023

Czego potrzebujemy, aby przyspieszyć rozwój e-mobilności w Polsce?

Do wejścia w życie unijnego rozporządzenia o zakazie rejestracji nowych samochodów z napędem spalinowym zostało 12 lat. Nie jest to dużo czasu mając na uwadze ogromną skalę inwestycji, jakich trzeba dokonać, aby móc spełnić założenia regulatora. Jak wynika z najnowszych danych PSPA, w Polsce na jeden punkt ładowania przypada ok. 13 samochodów z napędem elektrycznym. Według wytycznych Unii Europejskiej to zbyt dużo, aby zapewnić komfort podróży. Ekspert Asseco wskazuje 5 czynników, które mogą wpłynąć na rozwój e-mobilności w Polsc
19.01.2023

Samochody solarne Lightyear 2 będą dostępne w wynajmie od Arval

Lightyear, holenderska firma z sektora hi-tech, produkująca pojazd Lightyear 0, pierwszy na świecie samochód elektryczny zasilany energią słoneczną, podpisała umowę przedwstępną z firmą Arval z Grupy BNP Paribas, europejskim liderem w zakresie wynajmu długoterminowego pojazdów z pełną obsługą. Zamówienie dotyczy 10 000 sztuk solarnego pojazdu elektrycznego Lightyear 2, budowanego z myślą o rynku masowym. Partnerstwo to pozwoli klientom korporacyjnym i konsumentom z kluczowych rynków Arval w Europie doświadczyć mobilności opartej
17.01.2023

Eksperci: liczba samochodów z napędem elektrycznym wzrosła w 2022 o 26 349 sztuk

Pod koniec grudnia 2022 r. po polskich drogach jeździło 61 570 elektrycznych samochodów osobowych. Ich liczba zwiększyła się w 2022 r. o 26 349 sztuk, czyli o 33 proc. więcej niż w analogicznym okresie w 2021 r. – wynika z Licznika Elektromobilności opracowanego przez PZPM i PSPA.
12.01.2023

Części do elektryków tak samo „zielone” jak elektryki

Producenci części motoryzacyjnych ostrzegają, że grozi im wykluczenie z rynków finansowych. W ramach swoich dążeń do kierowania pieniędzy na ekologiczne projekty Bruksela określiła produkcję pojazdów elektrycznych (EV) jako realizującą cele klimatyczne. To samo nie odnosi się jednak bezpośrednio do poszczególnych części i komponentów pojazdów elektrycznych. Ich producenci uważają, że jest to poważne przeoczenie i dodają, że wydają miliardy na innowacje w celu ulepszania swoich produktów. O ile zasady się nie zmienią, ryzykują wyk
12.01.2023

Budżet na dopłaty do najszybszych stacji ładowania zarezerwowany w mniej niż godzinę

Ponad 125 mln zł, które NFOŚiGW przeznaczył na dotacje do stacji o mocy co najmniej 150 kW, zostało zarezerwowane przez beneficjentów niemal od razu po rozpoczęciu drugiej tury naborów w ramach programu dofinansowania do infrastruktury ładowania. Wciąż można ubiegać się o dotacje do ładowarek o niższej mocy.
12.01.2023

Nawet 3 500 euro rocznie oszczędności na każdym EV podłączonym do systemu telematycznego – wyniki analizy Webfleet

Europejskie floty korzystające z pojazdów elektrycznych (EV) zaoszczędziły rocznie średnio 3 599 euro w przeliczeniu na pojazd. • Korzystając z modelu elektrycznego, zamiast tradycyjnego pojazdu spalinowego można rocznie zredukować zużycie paliwa o 5 665 litrów na pojazd. • Transformacja na pojazdy elektryczne pozwala wygenerować rocznie ponad 3 000 euro oszczędności na pojazd w Wielkiej Brytanii i Niderlandach. W Polsce oszczędności te wynoszą do 2 000 euro na pojazd.
10.01.2023

Prognozy Carsmile: duży wzrost sprzedaży elektryków w 2023 roku

Rok 2023 przyniesie znaczący wzrost udziału aut elektrycznych w rejestracjach nowych pojazdów – szacują eksperci Carsmile. Będzie to spowodowane m.in. dużą liczbą zamówień ze strony firm, dla których leasing czy wynajem elektryków jest stosunkowo łatwym sposobem realizacji strategii ESG. Sporo zamówień będzie też napływało z administracji publicznej ze względu na ustawowy obowiązek zelektryfikowania połowy floty urzędów państwowych w ciągu najbliższych 2 lat.
10.01.2023

Kolejki do ładowarek będą coraz dłuższe

Na jeden ogólnodostępny punkt ładowania przypada w Polsce już 11,8 auta z wtyczką i mimo rozwoju sieci sytuacja szybko się pogarsza. Unia wyznaczyła ambitne cele, których nie osiągniemy bez zmiany prawa - pisze w poniedziałek "Puls Biznesu".
09.01.2023

Niedobór metali ziem rzadkich – potrzebna strategia ich pozyskiwania

W najbliższych dwóch dekadach wielokrotnie wzrośnie zapotrzebowanie na metale ziem rzadkich, a ich niedobór uwidoczni się już za kilka lat - prognozują eksperci, postulując stworzenie strategii pozyskiwania tych krytycznych surowców – także odzysku z urządzeń, w których zostały użyte.
08.01.2023

W stolicy 232 ładowarki do aut elektrycznych, to mało na tle UE

W Warszawie są 232 ogólnodostępne ładowarki do samochodów elektrycznych. Z tą liczbą stacji do ładowania aut stolica Polski znajduje się w ogonie UE.
16.12.2022

Po polskich drogach jeździ więcej osobowych BEV niż PHEV

Według danych z końca listopada 2022 r., w Polsce było zarejestrowane łącznie 62 135 osobowych i użytkowych samochodów z napędem elektrycznym. Przez pierwsze jedenaście miesięcy 2022 r. ich liczba zwiększyła się o 23 869 sztuk, tj. o 39% więcej niż w analogicznym okresie 2021 r. – wynika z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PZPM i PSPA.
13.12.2022

Ceny prądu rosną. Czy korzystanie z elektryka przestanie się opłacać?

W obliczu nieuchronnych podwyżek cen energii właściciele aut elektrycznych i hybryd typu plug-in stoją przed dylematem – czy eksploatacja aut nisko- i bezemisyjnych będzie się opłacać. Eksperci Schneider Electric podpowiadają, co zrobić, aby zniwelować wpływ rosnących cen na codzienne użytkowanie elektryków, udowadniając tym samym, że jazda autem elektrycznym pozostaje znacznie tańsza niż pojazdem spalinowym.
12.12.2022

E-auta napędzą polskie automotive

Firmy motoryzacyjne znad Wisły nie liczą na rychłą poprawę koniunktury, choć spodziewa się jej większość Europy. Liczą natomiast mocno na elektromobilność i już się do niej szykują - czytamy we wtorkowym wydaniu "Pulsu Biznesu".
06.12.2022

EURO 7 – czyste pojazdy, mieszane uczucia

10 listopada Komisja Europejska opublikowała nową propozycję normy Euro 7. Po raz pierwszy norma Euro dotyczy nie tylko emisji spalin, ale odnosi się również do samochodów elektrycznych. Zainteresowane środowiska przyjęły ją różnie – możemy się spotkać tutaj ze skrajnymi opiniami na jej temat.
23.11.2022

InPost rozbudowuje zeroemisyjną flotę we współpracy z Arval

InPost, wiodąca platforma dostaw dla e-commerce w Europie i Arval Service Lease Polska z Grupy BNP Paribas, lider rynku wynajmu długoterminowego i zrównoważonej mobilności, zawarły kolejną długoterminową umowę najmu elektrycznych samochodów dostawczych. Flota firmy kurierskiej wzbogaci się m.in. o 100 aut marki Ford E-Transit.
22.11.2022

Elektryki to 40 proc. mniej pracy

Dyrektor Forda powiedział, że produkcja pojazdów elektrycznych (EV) będzie wymagała o 40 proc. mniej pracowników niż produkcja ich benzynowych lub dieslowskich odpowiedników, a firma jest "całkowicie wymyślana na nowo".
21.11.2022

Real Madryt w zielonych BMW na Mistrzostwach Świata!

Gwiazdy Realu Madryt otrzymały samochody elektryczne (EV) w ramach promowania walki ze zmianami klimatu.
21.11.2022

Pierwsza ultraszybka stacja ładowania elektryków PKN Orlen

PKN Orlen uruchomił pierwszą w swojej sieci ultraszybką stację ładowania o mocy 175 kW. Urządzenie pozwala naładować samochód od 10 do 80 proc. pojemności jego baterii w ok. 20 minut. To aż o dwie trzecie szybciej w porównaniu ze stacjami ładowania o standardowej mocy do 50kW.
16.11.2022

Tata łączy siły, aby wprowadzić silniki wodorowe do Indii

Firma chce produkować więcej zeroemisyjnych pojazdów, aby przyczynić się do realizacji celów klimatycznych w kraju.
16.11.2022

PKN ORLEN rozwija sieć stacji ładowania w Europie

PKN ORLEN rozwija sieć stacji pod kątem dostępności paliw alternatywnych w Europie. Do 2026 roku uruchomionych zostanie 434 stacji ładowania na terenie Niemiec. Obecnie Grupa ORLEN posiada w Polsce już 470 takich obiektów. Koncern umożliwia także naładowanie samochodu w 63 lokalizacjach w Niemczech oraz Czechach.
15.11.2022

Głogów, Bolesławiec i Legnica otrzymają z NFOŚiGW ponad 20 mln złotych na zakup autobusów elektrycznych

Trzy miasta: Głogów, Bolesławiec i Legnica otrzymają łącznie ponad 20 mln złotych na zakup zeroemisyjnych autobusów komunikacji miejskiej o napędzie elektrycznym oraz budowę stacji ładowania. Wsparcie uwzględnia zarówno dotacje jak i pożyczki. Umowy w tej sprawie podpisano 8 listopada 2022 roku.
09.11.2022

Badanie: 47 proc. kierowców przeciwnych produkcji wyłącznie aut elektrycznych, a 23 proc. - za

23-proc. polskich kierowców podoba się pomysł, by koncerny motoryzacyjne produkowały wyłącznie elektryki, a 47-proc. badanych jest temu przeciwnych - wynika z badania „Nadchodzi czas aut elektrycznych”.
08.11.2022

Elektromobilność napędza PKB

Polski przemysł motoryzacyjny musi przestawić zwrotnice na elektromobilne tory. Inaczej wyląduje na europejskiej bocznicy, a fabryki zaczną zwalniać pracowników - czytamy w piątkowym wydaniu "Pulsu Biznesu".
04.11.2022

Wodorowy NesoBus wozi już warszawiaków

Od czwartku warszawiacy mogą podróżować pierwszym polskim autobusem wodorowym NesoBus, który przyjechał do stolicy na testy. Do 16 listopada będzie obsługiwał linie 106 i 178.
03.11.2022

Pierwsza w Polsce elektryczna śmieciarka w Świebodzicach

Gmina Świebodzice na Dolnym Śląsku zakupiła, z 90% dofinansowaniem z Rządowego Funduszu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych BGK, pierwszą w Polsce elektryczną śmieciarkę, a także pojazd elektryczny do zamiatania ulic i dwa samochody funkcjonalne do użytku zakładu gospodarki komunalnej i straży miejskiej. Nowe pojazdy są w pełni ekologiczne i z uwagi na wyjątkowo niski poziom hałasu umożliwiają swobodną obsługę terenów zamieszkałych nawet we wczesnych godzinach porannych.
03.11.2022

Burmistrz Cieszyna: sześć autobusów elektrycznych dotrze w 2024 r.

Cieszyn kupi sześć kolejnych autobusów o napędzie elektrycznym. Burmistrz miasta Gabriela Staszkiewicz powiedziała PAP, że dotrą one do wiosny 2024 r. Przetarg, który ma wyłonić dostawcę, ogłoszony zostanie jeszcze w br.
01.11.2022

Będą zmiany w przepisach o jakości wodoru do samochodów

Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących badania jakości wodoru używanego w samochodach z ogniwami paliwowymi - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
28.10.2022

UE zgadza się na ograniczenia sprzedaży nowych samochodów z silnikami spalinowymi od 2035 r.

Czeska prezydencja w Unii Europejskiej poinformowała w czwartek, że osiągnięto wstępne porozumienie Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej , które przewiduje, że w krajach UE od 2035 r. kupno nowego samochodu z silnikiem spalinowym będzie praktycznie niemożliwe.
28.10.2022

LG Energy Solution Wrocław do 2025 r. osiągnie maksymalne moce produkcyjne

Koreański producent baterii do aut elektrycznych LG Energy Solution Wrocław, który ma swoje zakłady w Biskupicach Podgórnych koło Wrocławia, do 2025 r. chce osiągnąć maksymalne moce produkcyjne. To największa fabryka baterii do aut elektrycznych w Europie.
26.10.2022

Raport: koszt jazdy elektrykiem porównywalny z autem spalinowym

Rosnące ceny energii sprawiają, że koszt przejechania 100 km elektrykiem staje się porównywalny z tym ponoszonym przez posiadaczy aut spalinowych - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu serwisu autobaza.pl.
25.10.2022

Polska musi szykować się na przyjęcie elektrycznych ciężarówek

Elektromobilność coraz śmielej wkracza do transportu ciężkiego. Za cztery lata rynek e-ciężarówek ma być wart sześć razy więcej niż obecnie. Rewolucja może być najbardziej odczuwalna w Polsce - czytamy w poniedziałek w "Pulsie Biznesu".
24.10.2022

Niemal 260 tysięcy kilometrów zeroemisyjnie przejechanych po autostradach

Przez dwa wakacyjne miesiące użytkownicy samochodów elektrycznych nie płacili za przejazdy polskimi autostradami. W tym czasie pokonali ponad 256 tys. kilometrów, ograniczając emisje dwutlenku węgla do atmosfery o ponad 33 tony.
24.10.2022

Producent iPhone'a chce połowę światowego rynku EV

Foxconn, firma produkująca iPhone'y, ogłosiła, że chce wejść w nowy sektor - i z wielkimi ambicjami zostać producentem pojazdów elektrycznych (EV).
21.10.2022

Żabka w hybrydowych Toyotach

Żabka kontynuuje działania mające na celu ochronę środowiska i zmniejszenie swojego śladu węglowego. W trosce o komfort użytkowników, mieszkańców miast oraz planety, we współpracy z liderem rynku motoryzacyjnego w Polsce – Toyotą – zasila swoją flotę pracowniczą 500 autami hybrydowymi Toyota Yaris Cross.
17.10.2022

Elektryczna francja: Macron ogłosił zwiększenie do 7 tys. euro dopłaty na zakup EV

„Premia ekologiczna” zostanie zwiększona do 7 tys. euro dla połowy gospodarstw domowych kupujących samochód elektryczny – zapowiedział prezydent Francji Emmanuel Macron w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla dziennika „Les Echos”.
17.10.2022

Technologia NASA naładuje elektryka w pięć minut

Szybkie i łatwe ładowanie pojazdów elektrycznych (EV), to już nie rocket science.
11.10.2022

Rynek ładowania elektryków wzrośnie siedmiokrotnie do końca dekady

Europejski rynek infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych wzrośnie niemal siedmiokrotnie do końca tej dekady, wynika z analiz Bain & Company. Do dynamicznego rozwoju branży przyczyni się realizacja ambitnych celów redukcji emisji dwutlenku węgla w Unii Europejskiej oraz chęć zmniejszenia uzależnienia od dostaw rosyjskich surowców.
06.10.2022

75 proc. polskich firm elektryfikuje flotę, aby ograniczyć koszty

Według danych Iron Mountain koszt przejechania jednego kilometra przez samochód elektryczny jest aż o 47% niższy niż w przypadku modelu zasilanego silnikiem spalinowym. Biznes bez wątpienia dostrzega dziś korzyści ekonomiczne związane z elektryfikacją firmowych pojazdów.
06.10.2022

Grupa PKO Leasing wytycza szlak transportu zeroemisyjnego w Polsce

W ciągu pierwszych 8 miesięcy tego roku Grupa PKO Leasing zarejestrowała najwięcej samochodów zeroemisyjnych ze wszystkich firm leasingowych i CFM na rynku. 70 proc. wypłaconego przez NFOŚiGW dofinansowania w ramach programu „Mój elektryk” trafiło do klientów Grupy. Co czwarty wniosek, który wpłynął do BOŚ Banku od beneficjentów, ubiegających się o dopłaty do leasingu i wynajmu długoterminowego samochodów elektrycznych, został przekazany za pośrednictwem Grupy PKO Leasing.PKO Leasing oraz Masterlease zostali wyróżnieni przez BOŚ
05.10.2022

Komisja transportu PE: stacje elektrycznego ładowania pojazdu powinny być co 60 km

W krajach UE samochody powinny mieć możliwość elektrycznego ładowania co 60 km i tankowania wodoru co 100 km - takie stanowisko zajęła we wtorek komisja transportu Parlamentu Europejskiego.
05.10.2022

PureCity wybiera lokalizacje dla sieci miejskich elektrostacji

PureCity realizuje wizje lokalne w ponad 200 miejscach w całej Polsce i wybiera lokalizacje pierwszych nośników sieci cyfrowej reklamy zewnętrznej dedykowanej markom stawiającym na realizację celów ESG. Spółka, która w połowie września podpisała umowy partnerskie z Elocity oraz stacjeladowania.com dynamicznie realizuje plan uruchomienia pierwszych 50 stacji do końca stycznia 2023 roku.
04.10.2022

Podpisano umowę na zakup czterech autobusów elektrycznych komunikacji miejskiej

8,5 mln zł przekaże miastu Łomża NFOŚiGW na zakup czterech autobusów elektrycznych komunikacji miejskiej. W poniedziałek umowę w tej sprawie podpisali w Łomży prezydent tego miasta Mariusz Chrzanowski i wiceprezes tego Funduszu Artur Michalski.
03.10.2022

Nowy elektryczny samochód z tyskiej fabryki Stellantis trafi do sprzedaży w 2023 r.

Koncern Stellantis, który w fabryce w Tychach przygotowuje produkcję nowych modeli samochodów elektrycznych, podał, że pierwszy z nich, pod marką Jeep, trafi do sprzedaży w 2023 r. W ostatnich dniach tyski zakład informował o wyprodukowaniu 12,5-milionowego pojazdu w swej historii.
02.10.2022

Elektromobilność jedyną drogą? Czas to przemyśleć

Zaniepokojeni sytuacją na świecie producenci samochodów, producenci części motoryzacyjnych, producenci paliw oraz stowarzyszenia branżowe wzywają do negocjacji trójstronnych w celu pełnego wdrożenia wyników ogólnego podejścia Rady, by umożliwić korzystanie z pojazdów z silnikiem spalania wewnętrznego z wykorzystaniem paliw neutralnych pod względem emisji CO2.
30.09.2022

Czy w Polsce zabraknie stacji ładowania samochodów elektrycznych?

Prawie 9-krotnie – do ok. 42 tys. – może wzrosnąć liczba ogólnodostępnych punktów ładowania w Polsce w ciągu trzech lat. Warunkiem jest optymalizacja prawa oraz kontynuacja programów wsparcia finansowego. Bez wprowadzenia niezbędnych zmian przed ładowarkami mogą tworzyć się kolejki. W najnowszym wydaniu raportu „Polish EV Outlook” PSPA prezentuje dwa scenariusze rozbudowy infrastruktury ładowania w Polsce.
29.09.2022

52 proc. Polaków chce kupić elektryka

W ciągu dwóch lat auto planuje kupić 45 proc. Polaków - to o 12 pkt proc. więcej wobec wyników z 2020 roku; ponad połowa badanych wskazuje na samochód elektryczny – wynika z badania EY Mobility Consumer Index 2022. Co trzecia osoba myśli o zakupie auta nowego z salonu.
28.09.2022

Brak układów scalonych kosztuje europejski sektor motoryzacyjny 100 mld EUR

Przemysł motoryzacyjny stał się główną ofiarą globalnego kryzysu półprzewodników: Allianz Trade szacuje, że kryzys doprowadził do niedoboru około 18 mln pojazdów na całym świecie. Najbardziej ucierpiał europejski sektor motoryzacyjny, któremu nie pomógł słaby sektor półprzewodników. Szacujemy, że kryzys związany z półprzewodnikami będzie w okresie 2021-2022 kosztował Europę około 100 mld EUR.
28.09.2022

Kraków wyleasinguje 96 samochodów elektrycznych dla swoich spółek i jednostek organizacyjnych

Gmina Kraków zamierza pozyskać w najmie długoterminowym 96 samochodów elektrycznych dla swoich spółek i jednostek organizacyjnych. Postępowanie w tej sprawie ogłosił Krakowski Holding Komunalny SA, który jest liderem grupy zakupowej.
26.09.2022

Już ponad 3100 elektryków w leasingu z dopłatą BOŚ

Już ponad 4100 wniosków o dopłaty wpłynęło do Banku Ochrony Środowiska w ramach ścieżki leasingowej programu „Mój elektryk”. Ponad 3100 z nich zostało już pozytywnie rozpatrzonych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a łączna wartość przyznanego dofinansowania sięgnęła 98 mln zł.
26.09.2022

Rośnie potencjał rynku ładowania EV

Wartość globalnego rynku stacji ładowania pojazdów elektrycznych wzrośnie z 17,6 mld USD w 2021 roku do 111,9 mld USD w 2028 roku, co oznacza średnie roczne tempo wzrostu na poziomie 30,3% - wynika z najnowszego raportu Fortune Business Insights. To obecnie najszybciej rosnący segment branży współdzielonej mobilności, który stwarza ogromne możliwości dla potencjalnych inwestorów, uważa Paulius Insoda, CEO w NFQ Technologies, międzynarodowej firmie IT pomagającej globalnym markom w tworzeniu innowacji, która niedawno otworzyła swó
22.09.2022

TotalEnergies wygrywa kontrakt na 4 400 ładowarek EV w Belgii

TotalEnergies został wybrany przez rząd flamandzki do zainstalowania 4 400 punktów ładowania pojazdów elektrycznych (EV) w regionie.
21.09.2022

Elektryczna rewolucja w Indiach!

Elektryczne riksze są teraz średnio tańsze lub w tej samej cenie co benzynowe.
21.09.2022

Kryzys energetyczny może zabić rewolucję EV zanim się zacznie...

Czy warto przesiąść się z benzyny, skoro ładowanie samochodu idzie w górę?
13.09.2022

Za kilka lat na rynku bardziej pojemne i trwałe baterie litowo-jonowe

Opracowana na Harvardzie nowa technologia budowy akumulatorów ma wejść do produkcji. W ciągu kilku lat mają się pojawić pojemne baterie, które będą się ładowały w ciągu kilku minut i np. w samochodzie będą działały przez kilkanaście lat.
07.09.2022

Apel do kalifornijczyków o unikanie ładowania pojazdów elektrycznych

Przedłużająca się fala ekstremalnych upałów, a co za tym idzie wysokie zapotrzebowanie na prąd, zrodziło apele, żeby mieszkańcy Kalifornii nie ładowali swych pojazdów elektrycznych. Wystąpiły o to zakłady energetyczne.
01.09.2022

Jazda samochodem elektrycznym obecnie droższa niż benzynowym

Korzystanie z samochodu zasilanego energią eklektyczną w Holandii jest obecnie droższe niż jazda samochodem benzynowym - informuje dziennik „De Telegraaf”. Z wyliczeń gazety wynika, że przejechanie 100 kilometrów autem benzynowym kosztuje około 15 euro, natomiast "elektrykiem" - o jedno euro więcej.
31.08.2022

Produkcja EV jest bezpieczna - kanadyjskie surowce do produkcji samochodów zastąpią zagrożone dostawy

Rząd Kanady podpisał we wtorek porozumienie z Volkswagenem i Mercedesem w sprawie udostępnienia kanadyjskich surowców do produkcji samochodów elektrycznych tych firm. Inne źródła dostaw mogą być zagrożone.
24.08.2022

Vattenfall i Netto Germany uruchomią 470 punktów szybkiego ładowania dla EV

Vattenfall i dyskont spożywczy Netto będą współpracować przy tworzeniu stacji szybkiego ładowania w Niemczech. Początkowo w ponad 270 sklepach Netto ma powstać około 470 stacji ładowania z 940 punktami ładowania. Stacje ładowania, będą zasilane odnawialną energią elektryczną.
22.08.2022

Bye bye EV! BMW chce masowo produkować samochody wodorowe

Wodór jako nośnik energii będzie odgrywał ważną rolę w wielu regionach świata. BMW przyspiesza seryjną produkcję samochodów na wodór.
15.08.2022

Chińska firma Wuling wprowadza do międzynarodowej sprzedaży swój pierwszy pojazd elektryczny Air ev

W dniu 8 sierpnia firma Wuling, chiński producent samochodów, świętowała wprowadzenie na rynek indonezyjski swojego pierwszego pojazdu elektrycznego – Air ev (wersja z kierownicą po prawej stronie). Jest to ważny kamień milowy dla Wuling New Energy, jeśli chodzi o zasięg globalny firmy, ponieważ tym samym notuje ona milion wyprodukowanych modeli. Airlangga Hartarto, minister koordynujący sprawy gospodarcze, oraz Agus Gumiwang Kartasasmita, minister ds. przemysłu w Indonezji, wraz z ambasadorem Chin w Indonezji Lu Kangiem, wzięli
11.08.2022

Elektryki coraz popularniejsze mimo spadków na rynku motoryzacyjnym

Według danych z końca lipca 2022 r., w Polsce było zarejestrowane łącznie 52 881 osobowych i użytkowych samochodów z napędem elektrycznym. Przez pierwsze siedem miesięcy 2022 r. ich liczba zwiększyła się o 14 098 sztuk, tj. o 44% więcej niż w analogicznym okresie 2021 r. – wynika z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PZPM i PSPA.
10.08.2022

ChargeEuropa po cichu buduje sieć darmowego ładowania aut elektrycznych

ChargeEuropa, firma z siedzibą w Polsce twierdzi, że ma patent na budowę i obsługę rentownych sieci ładowania aut elektrycznych w miastach, które dopiero zmierzają się z tym wyzwaniem. Po oficjalnym uruchomieniu w lipcu pilotażowej sieci w Warszawie, firma zapewniła sobie ponad 1000 lokalizacji na kolejne dwa lata i połączyła siły z największymi światowymi markami w zakresie zrównoważonego rozwoju, w tym BMW, Netflix, Bolt czy Opel.
09.08.2022

Losy EV w rękach BMW i Ventures

Do inicjatywy BMW – produkcji ekologicznego litu do baterii EV – dołącza inwestor Breakthrough Energy Ventures. Firmy chcą uczynić produkcję surowca – elastyczną – poprzez modułową platformę produkującą wodorotlenek i węglan litu do baterii.
08.08.2022

Volkswagen i Energy Web zapewniają "inteligentne, całodobowe ładowanie z OZE" EV

Volkswagen i Energy Web opracowały nowe inteligentne rozwiązanie w zakresie ładowania, które umożliwia właścicielom pojazdów elektrycznych (EV) zasilanie swoich samochodów energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych, kiedy tylko jest to możliwe.
08.08.2022

Iberdrola i bp współpracują w celu rozwoju infrastruktury ładowania EV i produkcji zielonego wodoru

Iberdrola i bp ogłosiły w czwartek 28 lipca zamiar nawiązania strategicznej współpracy mającej na celu przyspieszenie transformacji energetycznej. Firmy zamierzają działać w obszarze rozbudowy infrastruktury szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych, aby wspierać odejście od diesla. Drugim punktem jest rozwój wielkoskalowych węzłów produkcji zielonego wodoru w Hiszpanii, Portugalii i Wielkiej Brytanii.
31.07.2022

Pierwsza ładowarka dla elektrycznych autobusów MPK stanie na Janowie

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne - Łódź rozpoczęło montaż szybkich ładowarek, które będą służyć do uzupełniania baterii autobusów elektrycznych podczas postoju na pętlach. Pierwsza ładowarka będzie działać na Janowie - w sumie będzie ich sześć.
28.07.2022

Siemens inwestuje w WiTricity i przyspiesza bezprzewodowe ładowanie EV

Firmy będą współpracować w celu upowszechniania otwartych, interoperacyjnych standardów bezprzewodowego ładowania w globalnej infrastrukturze pojazdów elektrycznych (EV). Siemens dokonuje strategicznych inwestycji w WiTricity i udziela licencji na swoją technologię przyszłych urządzeń do bezprzewodowego ładowania pojazdów elektrycznych.
28.07.2022

Prezes Ferrari odrzuca wątpliwości dotyczące wydajności pojazdów elektrycznych

We wtorkowej rozmowie z CNBC CEO Ferrari rozwiał obawy, że nadchodząca elektryczna oferta firmy będzie miała gorsze osiągi. Prezes podkreślał, że luksusowy producent samochodów ma "głębokie zrozumienie" dynamiki pojazdu.
27.07.2022

Elektryki na baterie z drewna - rewolucja Northvolt i Stora Enso

Firma Northvolt nawiązała współpracę z firmą Stora Enso w celu zbadania możliwości opracowania baterii z wykorzystaniem produktów drewnopochodnych pochodzących z lasów nordyckich.
27.07.2022

CATL i Ford wspólnie promują EV

CATL i Ford nawiązują międzynarodową współpracę strategiczną obejmującą dostawy akumulatorów w Ameryce Północnej, Europie i Chinach. Obie firmy zamierzają wspólnie poszukiwać nowych możliwości biznesowych na całym świecie, promując tym samym światową sprzedaż pojazdów elektrycznych.
22.07.2022

FluxJet, pierwszy na świecie pojazd elektryczny do ultraszybkiego transportu z prędkością ponad 1 000 km/h

Przełomowa kanadyjska koncepcja radykalnie poprawi przystępność cenową i czas podróży dla pasażerów, zmniejszy emisję dwutlenku węgla i przyczyni się do znacznego wzrostu gospodarczego w regionie.
22.07.2022

Polish Battery Day. Jak utrzymać pozycję bateryjnego lidera?

Wartość eksportu akumulatorów trakcyjnych stanowi ponad 2% PKB Polski i w najbliższych latach przewidywany jest jej wzrost. By utrzymać wiodącą pozycję w Europie i na świecie, konieczne będzie utrzymanie dobrej koniunktury i warunków biznesowych dla tego obszaru. W równym stopniu potrzebne będzie rozwijanie innowacji w polskim ekosystemie elektromobilności. O tym, jak można to osiągnąć debatować będzie międzynarodowe grono ekspertów bateryjnych podczas Kongresu Nowej Mobilności 2022, największej konferencji poświęconej elektromob
19.07.2022

Audi i VW wchodzą w partnerstwo recyklingu baterii EV

Volkswagen (VW) i Audi nawiązały współpracę z Redwood Materials w celu recyklingu swoich akumulatorów do pojazdów elektrycznych (EV).
15.07.2022

Polacy chcą jeździć elektrykami

Z 39 proc. do 46 proc. wzrósł odsetek osób w ciągu ostatniego roku, według których samochód przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza - wynika z badania "Postawy ekologiczne Polek i Polaków". Dodano, że 19 proc. pytanych rozważa zakup auta elektrycznego, choć dla większości jest ono za drogie.
15.07.2022

Kolejny ekologiczny prom elektryczny zwodowany w stoczni Crist. Jego ładowanie trwa kilka minut

Następca słynnej Elektry, dwustronny prom hybrydowy Altera o numerze P315, zwodowano w stoczni Crist w Gdyni. Ta supernowoczesna i ekologiczna jednostka wypłynęła do fińskiego armatora FinFerries w niedzielę (10 lipca).
14.07.2022

Nowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych w Hucie Miedzi Cedynia

Dwie nowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych oraz dwie stacje ładowania baterii do wózków elektrycznych, z których jedna zasilana jest z instalacji fotowoltaicznej, zostały uruchomione w Hucie Miedzi Cedynia. Od prawie dwóch lat w tym oddziale KGHM trwa wdrażanie rozwiązań z zakresu elektromobilności.
11.07.2022

Milion elektryków premiera Morawieckiego w 2030 roku? RAPORT

Milion elektryków premiera Morawieckiego w 2030 roku?
07.07.2022

Carsmile: pierwszy milion aut elektrycznych możliwy do osiągnięcia do 2032 r.

Pierwszy milion aut elektrycznych w Polsce możliwy do osiągnięcia do 2032 roku, pod warunkiem przedłużenia programu dopłat do zakupu elektryków oraz ułatwienia procesu budowy stacji ładowania - wskazują eksperci platformy Carsmile.
06.07.2022

Już od 4 lipca darmowe autostradowe przejazdy dla pojazdów zeroemisyjnych

EV Klub Polska, Autopay, Wallbox oraz Partnerzy kampanii Elektromobilni.pl uruchomią od 4 lipca drugą odsłonę „Autostrady do elektromobilności”. Jest to efekt odniesionego sukcesu pierwszej edycji, kiedy zelektryfikowani kierowcy wykonali blisko 4 tys. darmowych przejazdów o łącznej długości ponad 160 tys. kilometrów i przyczynili się do redukcji niemal 19 tys. kg dwutlenku węgla.
04.07.2022

Posh pozyskuje 3,8 mln dolarów na automatyzację recyklingu baterii z EV

Startup z Doliny Krzemowej dąży do tego, aby demontaż baterii z EV był szybki, bezpieczny i skalowalny.
03.07.2022

Wielki wakacyjny test infrastruktury ładowania: jak szykuje się GreenWay?

Polska elektromobilność wjedzie w sezon wakacyjny z liczbą około 50 tysięcy zarejestrowanych w kraju samochodów elektrycznych. Według ekspertów GreenWay Polska, wzrost liczby aut z zieloną tablicą na polskich drogach i podróży wakacyjnych będą ważnym testem wydajności dla infrastruktury ładowania w kraju. Spółka przygotowała się budując nowe stacje i podnosząc moce w wielu lokalizacjach, a także wymieniając urządzenia, które nie działały zgodnie z oczekiwaniami.
03.07.2022

Enea realizuje unikatowy projekt badawczy dotyczący optymalizacji wykorzystania samochodów elektrycznych we flotach służbowych

Enea Operator realizując projekt optymalizacji wykorzystania samochodów elektrycznych rozpoczęła kolejny etap elektryfikacji swojej floty. Elektryfikacja transportu jest jedną z kluczowych dróg transformacji energetycznej. Wpisuje się w strategię neutralności klimatycznej, której głównym celem jest redukcja emisji CO2.
01.07.2022

Chery wyposaży swoje „nowe modele energetyczne” w technologię ADAS, aby wejść na rynek europejski

Według doniesień, Chery wkrótce wejdzie na rynek europejski i zaoferuje tamtejszym konsumentom nowe pojazdy elektryczne OMODA z udoskonaloną funkcją ADAS.
30.06.2022

[WIDEO] Najszybszy na świecie elektryczny "latający" prom sprawi, że dojazd do pracy w Sztokholmie będzie szybszy niż samochodem czy metrem

Najszybsza na świecie jednostka elektryczna będzie wkrótce pływała po archipelagu wokół Sztokholmu, starając się uatrakcyjnić transport publiczny drogą wodną.
30.06.2022

GreenWay przejmuje sieć 70 stacji ładowania Revnet

Kierowcy elektryków korzystający z sieci ładowania GreenWay będą mieli do dyspozycji siedemdziesiąt nowych ładowarek. To wynik zakupu sieci Revnet przez GreenWay. Wszystkie stacje Revnet zostaną włączone do sieci i udostępnione w aplikacji GreenWay jeszcze w tym roku. GreenWay przejmuje sieć Revnet po ogłoszeniu wsparcia inwestycyjnego w wysokości 85 mln Euro, jakie otrzymał w lutym tego roku.
28.06.2022

Jakim autem wjedziemy do centrum Berlina lub Wiednia? Analiza stref niskiej emisji spalin w europejskich stolicach

Wakacyjne podróże samochodem, choć dają elastyczność i swobodę, wymagają od kierowcy znajomości obowiązujących przepisów w wielu krajach. Coraz częściej, oprócz tradycyjnych ograniczeń drogowych, spotykane są także obostrzenia związane z wjazdem do centrów miast i zlokalizowanych w nich stref niskiej emisji. Aby uniknąć niespodzianek w postaci wysokich mandatów, przed wyjazdem warto skontrolować, w których aglomeracjach możemy spodziewać się stref o ograniczonym ruchu dla pojazdów spalinowych. Eksperci autobaza.pl sprawdzają, jak
27.06.2022

„Mapa drogowa” elektromobilności - Jak nadrobić 10 lat zacofania i zdążyć do 2035 roku? [RAPORT]

Przez najbliższe 3 lata sprzedaż samochodów elektrycznych musi wzrosnąć aż 12-krotnie, aby Polska spełniła wymagania programu „Fit for 55” nie doprowadzając przy tym, do załamania w branży motoryzacyjnej. Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego, od 2035 r. mamy wstrzymać rejestracje nowych aut z tradycyjnym napędem.
23.06.2022

Carsmile: pełna elektryfikacja sprzedaży nowych aut w 2035 r. wymaga zwiększenia sprzedaży o 45 razy

Dojście do pełnej elektryfikacji sprzedaży nowych aut w 2035 r., wymaga zwiększenia sprzedaży "elektryków" o 45 razy w stosunku do obecnego poziomu - oszacowali eksperci platformy Carsmile. Dodali, że aktualnie średnio miesięcznie sprzedaje się w Polce ok. 800 sztuk aut elektrycznych.
22.06.2022

ENGWE uruchamia kampanię crowdfundingową dla modelu X26 All-Terrain eBike: potężnego elektrycznego roweru wyczynowego z silnikiem o mocy 1000 W

Mając na celu opracowanie najbardziej wydajnego produktu z serii ENGWE dla użytkowników ze Stanów Zjednoczonych i Europy, firma ENGWE połączyła takie elementy, jak silnik o mocy 1000 W, system podwójnej baterii i system potrójnego zawieszenia, aby stworzyć potężny model X26, który zostanie objęty crowdfundingiem. Kampanię uruchomiono w serwisie Indiegogo.
19.06.2022

Ekspert: Pogrzeb aut spalinowych jest blisko

Parlament Europejski przegłosował 8 czerwca wprowadzenie z końcem 2035 roku zakazu rejestracji nowych samochodów spalinowych na terenie Unii Europejskiej. Zmiana w motoryzacji przyspiesza.
13.06.2022

Kętrzyn coraz bliżej bezpłatnej komunikacji miejskiej. Miasto podpisało umowę na dostawę „elektryków” Yutong.

Trwają przygotowania do uruchomienia w Kętrzynie bezpłatnej dla mieszkańców komunikacji publicznej, realizowanej przez zeroemisyjny tabor autobusowy. Samorząd podpisał już umowę na dostawę „elektryków” z firmą Busnex, oficjalnym przedstawicielem marki Yutong w Polsce. Zawarli ją burmistrz Kętrzyna, Ryszard Niedziółka oraz Marcin Kucharski, prezes firmy Busnex Poland. Na ulice Kętrzyna wyjadą cztery autobusy Yutong E10, a w ramach kontraktu zostaną także zainstalowane dwie stacje do ich ładowania.
12.06.2022

Rynek elektromobilności rośnie – coraz więcej inwestycji i miejsc pracy

Elektromobilność to sektor, dzięki któremu w ciągu najbliższych lat możemy osiągnąć pozycję światowego lidera, wynika z raportu „Elektromobilność w Polsce: inwestycje, trendy, zatrudnienie”. To w Polsce zlokalizowanych jest 30% europejskich mocy produkcyjnych baterii do samochodów elektrycznych i to w Polsce znajduje się największa w Europie fabryka produkująca tego typu komponenty. Branża rozwija się i już dziś daje zatrudnienie tysiącom pracowników.
07.06.2022

Przełom w ładowaniu aut elektrycznych w Polsce: Power Dot postawi 1250 stacji o dużej mocy, dostępnych dla każdego

Paneuropejski operator Power Dot, korzystający m.in. z finansowania największego francuskiego funduszu infrastrukturalnego, jest w trakcie budowy 650 stacji o mocy powyżej 100 kW. Oznacza to 10-krotne zwiększenie obecnej infrastruktury szybkiego ładowania w Polsce. Do końca 2025 roku ma powstać w naszym kraju w sumie 1250 obiektów z logo Power Dot. Będą otwarte dla wszystkich użytkowników bez obowiązku rejestracji.
07.06.2022

Polska utrzyma silną pozycję w europejskiej branży motoryzacyjnej, o ile postawi na e-mobilność

W ostatnich latach Polska stała się jednym z głównych producentów samochodów, części i komponentów motoryzacyjnych w Europie. W 2020 roku znalazła się na 5. miejscu, jeśli chodzi o liczbę aut osobowych w Unii Europejskiej. Duży rynek wewnętrzny, potencjał wytwórczy i integralność z globalnym łańcuchem dostaw sprawiają, że branża motoryzacyjna nad Wisłą bardzo się rozwinęła. Czekają ją jednak zmiany związane z unijnym planem zakazu sprzedaży nowych samochodów spalinowych od 2035 r. Według ekspertów EMIS z ISI Emerging Markets Grou
07.06.2022

Metropolia zamówi 71 aut elektrycznych, aby samorządy mogły wypełnić ustawowe obowiązki

Metropolia ogłosiła przetarg na zakup, najem i leasing 71 samochodów elektrycznych oraz 59 ładowarek dla swoich gmin członkowskich i ich jednostek budżetowych. Stopniowa wymiana samochodów służbowych na pojazdy elektryczne jest obowiązkiem, który wynika z zapisów ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Grupowe zamówienie samochodów ma przynieść oszczędności, podobnie jak w przypadku grup zakupowych energii elektrycznej oraz gazu.
06.06.2022

Carsmile: zelektryfikowane samochody produkowane szybciej niż modele z tradycyjnym napędem

Zelektryfikowane samochody są szybciej produkowane niż ich odpowiedniki z tradycyjnym napędem, co wynika m.in. z presji na rozwój elektromobilności - wskazuje platforma Carsmile. Dodaje, że producenci szybciej realizują też zamówienia na lepiej wyposażone modele.
03.06.2022

GreenWay Polska pierwszą spółką z Certyfikatem Energia 2051

Polenergia Sprzedaż przyznała pierwszy w Polsce zielony Certyfikat Energia 2051. Otrzymała go spółka GreenWay Polska, która jest największym w kraju operatorem sieci ładowania aut elektrycznych. Certyfikat Energia 2051 potwierdza, że stacje GreenWay Polska w wybranych lokalizacjach, od początku lipca do końca grudnia 2021 roku, zasilane były w 100 proc. energią z odnawialnych źródeł Grupy Polenergia.
02.06.2022

PSPA: Ładowarka w bloku? Tak, to możliwe! [RAPORT, WIDEO]

Tylko w czterech przypadkach możliwa jest odmowa zainstalowania infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych w domach wielorodzinnych – wynika z najnowszego raportu PSPA. W opracowaniu oraz na dedykowanej stronie www.ladowarkawbloku.pl znajdują się również odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania oraz opis formalności, jakie muszą zostać spełnione, by móc w pełni korzystać z niepublicznego punktu ładownia.
31.05.2022

Na co zwracać uwagę ubiegając się o dopłatę do samochodu zeroemisyjnego z programu „Mój Elektryk”?

W Polsce jeździ już ponad 45 tys. elektrycznych samochodów osobowych – wynika z danych PZMP i PSPA. Aut na prąd będzie coraz więcej, bo elektryfikacja transportu to globalny trend, napędzany w Polsce „Moim Elektrykiem” – rządowym programem dotacji.
31.05.2022

Siemens uruchomił pierwszą stację szybkiego ładowania na śląskim odcinku autostrady A1

Przy rybnickim węźle autostrady A1 firma Siemens uruchomiła pierwszą stację szybkiego ładowania, dającą możliwość naładowania akumulatorów auta elektrycznego kilkakrotnie szybciej niż za pomocą wolnych ładowarek prądu przemiennego. To zarazem setna stacja operatora Noxo Energy - pierwsza ultraszybka.
31.05.2022

Brytyjczycy chcą lądowych punktów ładowania statków

Brytyjska Izba Żeglugi wezwała rząd Wielkiej Brytanii do zobowiązania brytyjskich portów do instalacji lądowych punktów ładowania statków.
31.05.2022

Elocity i Budimex łączą siły - będą dostarczać nowe punkty ładowania samochodów elektrycznych

Elektromobilność w Polsce rozwija się intensywnie, a kolejne firmy decydują się dołączyć do grona pionierów ekologicznego transportu. Jedną z nich jest Budimex, który w nową dla siebie branżę wkracza w towarzystwie doświadczonego partnera, spółki Elocity.
24.05.2022

Grupa PKO Leasing z nową ofertą finansowania urządzeń zasilających pojazdy elektryczne

- Grupa PKO Leasing rozszerza zakres finansowania rozwiązań wspierających rozwój elektromobilności, - Liczba aut elektrycznych w Polsce dynamicznie rośnie. Rozbudowa infrastruktury ładowania, przy zwiększającym się popycie na pojazdy zeroemisyjne, jest niezbędna dla odpowiedniego rozwoju elektromobilności w Polsce.
23.05.2022

Rośnie popularność programu „Mój Elektryk”

Już niemal 4 tys. wniosków o wsparcie z programu „Mój Elektryk” wpłynęło do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Dotacje do zakupu nowych pojazdów elektrycznych przyczyniają się do wzrostu popytu na samochody elektryczne – zauważa Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA).
23.05.2022

W Norwegii ruszył największy zakład recyklingu zużytych baterii EV

Największy w Europie zakład recyklingu akumulatorów wykorzystywanych w samochodach elektrycznych rozpoczął działalność. O pierwszy operacjach poinformowała Hydrovolt, spółka joint venture szwedzkich firm Northvolt i Hydro.
23.05.2022

„Mój elektryk”: ponad 100 wniosków klientów VW FS rozpatrzonych pozytywnie

Volkswagen Financial Services podsumował pierwsze pół roku uczestnictwa w programie „Mój elektryk”. Firma była 1 z 3 pierwszych podmiotów, z którymi Bank Ochrony Środowiska podpisał umowy współpracy. VW FS poinformował o pozytywnym rozpatrzeniu przez BOŚ 113 wniosków swoich klientów, którzy otrzymali dotacje na kwotę ponad 3 mln zł.
16.05.2022

Ekologiczna inwestycja Madrytu – 60 autobusów elektrycznych Solaris

Przewoźnik stolicy Hiszpanii, EMT Madryt, zamówił 60 autobusów elektrycznych marki Solaris. Madryt postawił na baterie High Energy i ładowanie pantografowe, które zapełni autobusom wysoką operacyjność w każdych warunkach. Ciche i nie emitujące spalin autobusy Urbino 12 electric to flagowe pojazdy producenta. Wartość umowy to ponad 30 milionów EUR.
16.05.2022

UE za bezemisyjnym transportem drogowym do 2035 roku

Europosłowie komisji ochrony środowiska Parlamentu Europejskiego poparli w środę wprowadzenie bezemisyjnego transportu drogowego do 2035 roku w przypadku nowych samochodów osobowych i lekkich pojazdów użytkowych.
12.05.2022

Rola magazynowania energii w rozwoju elektromobilności

Transformacja energetyczna to proces, który systemowo dotyczy wszystkich sektorów gospodarki, firm i osób fizycznych. Jednym z jej elementów jest rozwój elektromobilności, który w ostatnim czasie zdecydowanie przyspieszył na świecie, ale także w Polsce. Po polskich drogach jeździ już ponad 40 tys. samochodów z napędem elektrycznym. Jednak jak poradzą sobie sieci przesyłowe przy milionie samochodów i jak ważną rolę będą pełnić magazyny energii?
10.05.2022

Dopłaty do używanych samochodów elektrycznych? Z taką inicjatywą wychodzi EV Klub Polska

Dotacje do używanych samochodów elektrycznych są niezbędne do rozwoju elektromobilności w Polsce na masową skalę – wynika z raportu EV Klub Polska, opracowanego we współpracy z PSPA i OTOMOTO.
10.05.2022

W pełni elektryczne BMW i7 już w listopadzie wyjedzie na europejskie drogi

W listopadzie tego roku, dokładnie 45 lat po debiucie pierwszej generacji, na polskim rynku zadebiutuje nowe BMW serii 7. Ma umocnić markę w segmencie luksusowym, w którym BMW i tak ma już silną pozycję i notuje dynamiczne wzrosty sprzedaży, mimo globalnych problemów z dostawami. Nową limuzyną – naszpikowaną technologicznymi nowinkami – chce wyznaczyć w tym segmencie nowy standard.
10.05.2022

M-Sport Ford Puma Hybrid Rally1 pisze nową historię Rajdowych Mistrzostw Świata FIA WRC

Po 25 latach królowania na odcinkach specjalnych kilka generacji samochodów klasy WRC przeszło do rajdowej historii. Od tego roku zastąpiły je auta klasy Rally1 – takie, jak m.in. M-Sport Ford Puma Hybrid Rally1, wyposażona w napęd hybrydowy typu plug-in, który na energii elektrycznej zapewnia jej zasięg ok. 5 km.
06.05.2022

Tąpnięcie na rynku diesli. Auta w UE rozpędza już prąd

W I kwartale 2022 r. sprzedaż aut z dieslem stopniała r./r. o jedną trzecią, benzynowych o prawie 23 proc. Za to rejestracje samochodów czysto elektrycznych podskoczyły o połowę - pisze w piątek "Rzeczpospolita”.
06.05.2022

Używane samochody elektryczne Tesla stały się droższe niż nowe

Portale branżowe donoszą, że w Stanach Zjednoczonych ceny popularnych samochodów elektrycznych marki Tesla znacznie wzrosły. Eksperci przeanalizowali oferty sprzedaży opublikowane na stronie internetowej firmy i odkryli, że wiele używanych samochodów jest droższych od nowych modeli. Wpłynęło na to kilka czynników.
04.05.2022

Aston Martin dąży do osiągnięcia zerowej emisji do 2039 roku

Firma zobowiązała się, do dekarbonizacji swoich zakładów produkcyjnych już do 2030 roku, a emisja z łańcucha dostaw zostanie zredukowana o 30 proc., a redukcja w całym łańcuchu ma nastąpić do 2039 roku.
02.05.2022

Polski bezemisyjny Solaris Urbino 9 LE electric zwycięzcą prestiżowego konkursu busplaner Innovation Award 2022!

26 kwietnia, podczas uroczystej gali w Berlinie, Solaris odebrał Innovation Award w kategorii „Intercity Bus”. To kolejne wyróżnienie busplanera przyznane pojazdom Solarisa i jeszcze jeden dowód na to, że bezemisyjność wychodzi poza ścisłe centra miast.
28.04.2022

Licznik Elektromobilności: Polacy coraz częściej wybierają samochody zeroemisyjne

Według danych z końca marca 2022 r., w Polsce były zarejestrowane łącznie 45 242 osobowe i użytkowe samochody z napędem elektrycznym. W I kwartale br. ich liczba zwiększyła się o 5708 sztuk, tj. o 57% więcej niż w analogicznym okresie 2021 r., kiedy zarejestrowano 3628 sztuk – wynika z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PZPM i PSPA.
22.04.2022

„Mobilność 2032: czy jesteś gotowy?” pierwsza globalna edycja corocznej konferencji

Webfleet Solutions, jeden z wiodących globalnych dostawców rozwiązań telematycznych należący do grupy Bridgestone, zaprasza na pierwszą globalną edycję corocznej konferencji Webfleet Mobility Conference, w której wezmą udział eksperci z 21 krajów, w tym z Polski. Jednodniowa, bezpłatna wirtualna konferencja odbędzie się 26 kwietnia 2022 r. pod hasłem „Mobilność 2032: Czy jesteś gotowy?”.
21.04.2022

Coraz więcej elektryków z drugiej ręki - raport autobaza.pl

Wojna w Ukrainie, wciąż zerwane łańcuchy dostaw czy brak półprzewodników – to główne czynniki obecnej sytuacji na rynku motoryzacji. W I kwartale 2022 r. na rynku było aż o 20% mniej ofert samochodów używanych niż w analogicznym okresie w przedpandemicznym 2019 r. – wynika z najnowszych danych autobaza.pl.
19.04.2022

Rosnący trend na elektryki

2022 ma być rokiem samochodów elektrycznych. Dopłaty do leasingu rosną wprost proporcjonalnie do zainteresowania. Dotyczy to również Polski. Jeśli przed nami zakup pojazdu, warto przeanalizować i tę możliwość. Ile będziemy musieli zapłacić za ekologiczną alternatywę?
17.04.2022

Mój elektryk MAN eTGE

Aż do 70 000 PLN mniej można zapłacić za samochód MAN TGE z napędem elektrycznym. MAN jako jeden z pierwszych producentów samochodów dostawczych od początku roku 2022 oferuje kompleksową pomoc w uzyskaniu dopłat do zakupu samochodów w ramach programu „Mój elektryk”. Dołączenie do programu to odpowiedź MAN Truck & Bus Polska oraz MAN Financial Services na rosnący trend elektromobilności.
14.04.2022

EV Experience. Największy test samochodów elektrycznych w Polsce!

Pod koniec czerwca na Torze Modlin odbędzie się wydarzenie o absolutnie unikalnej, nowoczesnej formule oraz skali, w pełni poświęcone elektromobilności. Na fanów motoryzacji czekać będzie kilkaset zeroemisyjnych pojazdów oraz liczne atrakcje.
13.04.2022

PSPA: do połowy roku autobusy elektryczne w 64 przedsiębiorstwach komunikacji miejskiej

Do połowy tego roku 64 polskie przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej będą dysponować autobusami elektrycznymi w swoich flotach; w ciągu kolejnych miesięcy łączna liczba e-busów w Polsce wyniesie prawie 850 sztuk - wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA).
08.04.2022

Elektryki szkodzą flamingom!

Akumulatory litowo-jonowe są kluczowym elementem pojazdów elektrycznych (EV), które cieszą się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ świat stara się odchodzić od nieekologicznych samochodów napędzanych benzyną i olejem napędowym. Z kolei lit jest kluczowym pierwiastkiem, dzięki któremu samochody elektryczne mogą się poruszać – ale prowadzi to do zagrożenia niektórych gatunków flamingów.
05.04.2022

Dynamiczny start Grupy PKO Leasing w programie „Mój elektryk”

Co czwarty wnioskodawca wybiera Grupę PKO Leasing jako firmę leasingową pośredniczącą w uzyskaniu dotacji w ramach programu „Mój elektryk”. Co trzeci wniosek zaakceptowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), został złożony za pośrednictwem Grupy PKO Leasing. Ponad 95 proc. wniosków przygotowanych przez PKO Leasing zostało wypełnionych poprawnie, co znacznie usprawnia i przyspiesza proces uzyskania przez klientów dotacji.
04.04.2022

Elektryki na siarkę - rozwiązują problem wydajności akumulatorów i ceny

Naukowcy odkryli nowy sposób produkcji i stabilizacji rzadkiej formy siarki, która funkcjonuje w elektrolicie węglanowym – płynie transportującym energię, stosowanym w komercyjnie używanych akumulatorach litowo-jonowych. Dzięki temu baterie siarkowe nie tylko stałyby się opłacalne, ale miałyby też trzykrotnie większą pojemność niż baterie litowo-jonowe i wytrzymałyby ponad 4000 ładowań, co odpowiada 10 latom użytkowania – co rówież stanowi dodatkową zaletę.
01.04.2022

Premiera polskiego, elektrycznego, autonomiczego bolidu - doceniona innowacja AGH [WIDEO]

Działający w AGH akademicki zespół wyścigowy AGH Racing zaprezentował pierwszy w Polsce bolid autonomiczny stworzony na bazie regulaminu zawodów Formuła Student.
30.03.2022

Łańcuch dostaw akumulatorów EV – perspektywa 2030

Kraje azjatyckie posiadają około 3/4 zdolności produkcyjnych ogniw baterii. Według raportu „Analiza łańcucha dostaw akumulatorów pojazdów elektrycznych”, opublikowanego przez Automotive from Ultima Media we współpracy z operatorem logistycznym GEFCO, w 2030 roku zdolności produkcyjne Azji wyniosą nieco ponad 55%, podczas gdy Europa i Ameryka Północna będą posiadały według prognoz odpowiednio 33,25% i 9,8% rynku.
29.03.2022

Sektor zielonej motoryzacji potrzebuje miedzi - KGHM chce zwiększyć paletę wydobywanych surowców

Dysponujemy całkiem obiecującym złożem niklu w Kanadzie i zamierzamy jak najszybciej przystąpić do jego eksploracji - powiedział w wywiadzie dla poniedziałkowego "Dziennika Gazety Prawnej" prezes KGHM Marcin Chludziński.
28.03.2022

Energa uruchomiła w Braniewie stację ładowania elektryków [WIDEO]

W Braniewie działa już stacja łącząca oświetlenie uliczne z usługą ładowania pojazdów elektrycznych. To technologiczna nowość na polskim rynku. Stację uruchomiła Energa Oświetlenie, spółka Energi z Grupy ORLEN.
25.03.2022

Wyjątkowe elektryki od Triggo ruszą na polskie drogi [WIDEO]

Testy pojazdu przez służby ratunkowe w Singapurze, pilotaż zdalnego sterowania w Wielkiej Brytanii, publiczna emisja akcji, a także rozpoczęcie procedury pozyskania europejskiej homologacji oraz przygotowanie do masowej produkcji – to ubiegłoroczne osiągnięcia notowanej na NewConnect spółki Triggo, która właśnie opublikowała raport za 2021 rok.
25.03.2022

Northvolt planuje budowę niemieckiej gigafabryki i recyklingu akumulatorów EV

Firma Northvolt ogłosiła we wtorek, że zamierza zbudować trzecią gigafabrykę w niemieckiej dolinie czystej energii, oraz ma nadzieję, że pierwsze baterie zostaną wyprodukowane już w 2025 roku.
24.03.2022

Już 7 kwietnia kongres MOVE po raz czwarty

Za niecałe trzy tygodnie rusza kolejna edycja jednego z najważniejszych wydarzeń motoryzacyjnych w Polsce – MOVE International Mobility Congress. Dla kilkuset gości przygotowano szereg paneli tematycznych, pokazy oraz interaktywne stoiska dedykowane nowym trendom w elektromobilności. Gospodarzami Kongresu, organizowanego w ramach Poznań Motor Show, są Grupa MTP oraz Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA).
21.03.2022

Raport: po polskich drogach jeździ coraz więcej elektryków

Po polskich drogach pod koniec lutego br. jeździło ponad 42,7 tys. pojazdów elektrycznych; od początku roku przybyło ich 3177, czyli o 71 proc. więcej niż rok temu - wynika z "Licznika elektromobilności". Polski rynek napędzają hybrydy typu plug-in - dodano.
19.03.2022

Mercedes-Benz inwestuje w zeroemisyjną fabrykę w Jaworze

Budowę nowej bocznicy kolejowej i centrum logistycznego dla fabryki Mercedesa w Jaworze (Dolnośląskie) przewiduje umowa podpisana przez Mercedes-Benz Manufacturing Poland i Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną „INVEST-PARK”. Koszt inwestycji to kilkadziesiąt mln zł.
17.03.2022

Odbyło się pierwsze, inauguracyjne posiedzenie Komitetu Bateryjnego Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych

W dniu 15 marca w Centrum Nowej Mobilności odbyło się pierwsze, inauguracyjne posiedzenie Komitetu Bateryjnego Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych - PSPA.
16.03.2022

Jak tanio kupić elektryka?

Coraz więcej aut z jasnozielonymi tablicami przemierza polskie drogi. Jak wynika z danych Licznika Elektromobilności, który został uruchomiony przez PZPM i PSPA tylko w 2021 roku wzrost sprzedaży samochodów elektrycznych i zelektryfikowanych (PHEV) w Polsce sięgnął prawie 94 proc. Coraz więcej samochodów elektrycznych i hybrydowych to z jednej strony efekt rosnącej świadomości społecznej, a z drugiej większej dostępności pojazdów tego typu i korzystnych form ich (do)finansowania. Sprawdźmy więc, jak taniej kupić samochód elektryc
15.03.2022

Mity na temat samochodów elektrycznych

Samochody elektryczne są z nami już od wielu lat. Przez ten czas narosło wokół nich wiele mitów, które nieustannie powracają w dyskusjach o elektromobilności. Poznajmy więc te najczęściej powielane i rozprawmy się z nimi raz na zawsze.
14.03.2022

Ranking Firmy przyjazne elektromobilności - zgłoś się

Przedsiębiorco! Jeśli masz w swojej firmie auta elektryczne – weź udział w rankingu „Firmy przyjazne elektromobilności. Ranking realizowany jest przez Fundację Czyste Powietrze w ramach kampanii Elektromobilność – Zielone Światło dla Klimatu.
14.03.2022

Vattenfall testuje technologię bezprzewodowego ładowania elektrycznych taksówek

Gigant sektora energetyki Vattenfall nawiązał współpracę z Volvo Cars oraz innymi partnerami z sektora motoryzacji w celu przetestowania rozwiązania do automatycznego ładowania i płatności InCharge, które zostało wprowadzone już w 2016 roku i aktualnie ma 30 000 podłączonych punktów ładowania w północnej Europie.
09.03.2022

Transport ciężki. Polska z potencjałem w segmencie elektryfikacji

Globalny problem z nadmierną emisją substancji szkodliwych generowaną przez ciężki transport drogowy, stanowi wyznanie zarówno dla koncernów, jak też całego rynku. Państwa o największym znaczeniu w tym sektorze muszą stać się prekursorami zmian, by spełnić założenia dążenia do neutralności emisyjnej.
08.03.2022

Jak wygląda sytuacja w sektorze motoryzacji i elektromobilności?

Już 17 marca br. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zaprezentuje wnioski z badania Branżowego Bilansu Kapitału Ludzkiego sektora motoryzacji i elektromobilności. W branży rośnie zapotrzebowanie na kompetencje z zakresu IT. Widocznym problemem w najbliższym czasie będzie utrudniona możliwość planowania produkcji, która wynika z braku dostaw surowców.
04.03.2022

W ramach nowego segmentu działalności GWM zajmuje się badaniami i rozwojem energii wodorowej [WIDEO]

27 stycznia 2022 r. odbyły się zorganizowane przez GWM ceremonia otwarcia zakładu Arte.Futuro i konferencja poświęcona wprowadzeniu marki na rynek brazylijski, prezentujące niezwykłe osiągnięcie trzech platform „Hydrogen-L.E.M.O.N. Technology” i wysoko wydajnych rozwiązań w celu zademonstrowania rozwoju energii wodorowej na całym świecie.
24.02.2022

Dlaczego aż 57 proc. Polaków preferuje auta z silnikiem tradycyjnym?

Auta z silnikiem tradycyjnym preferuje 57 proc. Polaków, 22 proc. stawa na hybrydy, a 9 proc. hybrydy z możliwością ładowania - wynika z opublikowanego w poniedziałek badania firmy Deloitte. Samochody w pełni elektryczne wybrałoby tylko 4 proc. respondentów.
21.02.2022

Raport ISR: liczba elektromobilnych ofert rośnie lawinowo

Mimo że pandemia koronawirusa wywróciła rynek motoryzacyjny do góry nogami, to udało się zaobserwować również takie trendy, które COVID-19 się oparły. Najnowszy raport OTOMOTO – Internetowy Samochód Roku (ISR), który powstał przy współpracy PSPA, przedstawia zmiany w popycie i podaży na rynku pierwotnym i wtórnym. Podsumowuje gigantyczne wzrosty segmentu pojazdów nisko- i zeroemisyjnych. Tradycyjnie też omawia zestawienia najpopularniejszych marek i modeli samochodów osobowych oraz dostawczych.
18.02.2022

Licznik elektromobilności: rośnie liczba stacji ładowania w Polsce

Według danych z końca stycznia 2022 r., w Polsce było zarejestrowanych 39 328 samochodów osobowych oraz 1 738 samochodów użytkowych z napędem elektrycznym. W styczniu ich liczba zwiększyła się odpowiednio o 1 451 szt., tj. o 88% w pierwszej grupie i o 81 szt. czyli o 145% w drugiej, w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 r. – wynika z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PZPM i PSPA.
18.02.2022

Vantage sponsorem nowego zespołu McLarena w wyścigach terenowych pojazdów elektrycznych

Vantage, międzynarodowy broker działający na wielu rynkach obrotu instrumentami finansowymi, ogłasza nawiązanie wieloletniego partnerstwa z McLaren Racing w charakterze oficjalnego partnera zespołu McLaren Extreme E (MX). Ogłoszenie to poprzedza rozpoczęcie sezonu 2022, a pierwszy wyścig, Desert X Prix w Arabii Saudyjskiej, zaplanowano na 19 i 20 lutego.
16.02.2022

Britishvolt i Lotus współpracują nad rozwojem akumulatorów do sportowych elektryków

Britishvolt i Lotus podpisały umowę o współpracy w zakresie badań i rozwoju akumulatorów do zasilania następnej generacji elektrycznych samochodów sportowych.
08.02.2022

W 2022 r. wzrośnie sprzedaż aut używanych oraz elektrycznych

Prawie 1/3 ankietowanych w 2022 roku planuje zakup samochodu. W tej liczbie 57 proc. sięgnie po pojazd używany, a pozostali po nowy. Kupujący auta z drugiej ręki coraz częściej będą zwracać uwagę na wiarygodne źródło pochodzenia i stan pojazdu. Choć największą popularnością wciąż cieszyć się będą napędy spalinowe, znacznie wzrośnie grupa osób nabywających elektryki. To główne wnioski z drugiej edycji badania „Portfele Polaków pod lupą” przeprowadzonego na zlecenie Volkswagen Financial Services.
07.02.2022

Orlen podpisał listy intencyjne z 17 miastami ws. stacji tankowania wodorem

Orlen podpisał listy intencyjne z 17 miastami ws. stacji tankowania wodorem - poinformował w środę dyrektor biura paliw alternatywnych PKN Orlen Grzegorz Jóźwiak. Prezes Orlenu Daniel Obajtek dodał, że miasta, które są partnerami koncernu uruchomiły już proces akwizycji autobusów.
02.02.2022

Rynek statków elektrycznych osiągnie 16,2 mld USD w 2030 roku. Polska ma udział w jego rozwoju [GALERIA]

Prognozuje się, że rynek statków elektrycznych na świecie wzrośnie z 4,7 mld USD w 2021 r. do 16,2 mld USD do 2030 r., przy rocznej dynamice wynoszącej 14,9% w latach 2021–2030 – szacują autorzy raportu Electric Ship Market by Type - Global Forecast to 2030.
02.02.2022

Ministerstwo klimatu proponuje wymagania techniczne dla stacji tankowania wodoru

Ministerstwo klimatu opublikowało we wtorek projekt rozporządzenia ws. wymagań technicznych dla stacji tankowania wodoru. W Polsce nie ma obecnie żadnej ogólnodostępnej stacji tankowania wodoru, rządowa strategia wodorowa przewiduje, że do 2025 r. powstaną 32 takie stacje.
01.02.2022

Autobusy elektryczne droższe w użytkowaniu niż spalinowe

Zakup i użytkowanie autobusów elektrycznych jest droższe niż autobusów z silnikiem spalinowym – przyznaje stołeczny ratusz. Być może z tego powodu będziemy więcej płacić za bilety – komentuje w rozmowie z PAP opozycyjny radny.
01.02.2022

Enefit zaoferuje w 2022 r. w Polsce usługi ładowania aut na prąd

Działający pod marką Enefit estoński koncern Eesti Energia zaoferuje w 2022 r. w Polsce usługi związane z ładowaniem aut elektrycznych - poinformował PAP dyrektor zarządzający Enefit Polska Maciej Kowalski. Enefit planuje także rozbudowę polskich mocy PV.
31.01.2022

Valean: nasze propozycje pomogą UE ograniczyć emisje z transportu o 90 proc.

Wszystkie nasze propozycje pomogą UE osiągnąć cel ograniczenia emisji z transportu o 90 proc. do 2050 roku, ale poprawią także nasz system transportowy na wiele innych sposobów – oświadczyła unijna komisarz ds. transportu Adina Valean.
31.01.2022

Resort klimatu określił wzór nalepki dla samochodów mogących wjechać do strefy czystego transportu

Resort klimatu i środowiska zaproponował wzór nalepki dla pojazdów uprawnionych do wjazdu do strefy czystego transportu. Ma ona mieć 10 na 5 cm i być naklejana w lewym dolnym rogu przedniej szyby. Zgodnie z przepisami maksymalna opłata za wydanie takiej nalepki wyniesie 5 zł.
28.01.2022

Polska ma szansę napędzić rozwój e-mobilności i umocnić pozycję Europy

W ciągu najbliższych kilkunastu lat będziemy obserwowali wygaszanie produkcji samochodów z tradycyjnymi silnikami. Przykładowo General Motors ogłosiło, że planuje zaprzestać tworzenia aut spalinowych do 2035 roku.
24.01.2022

Shell przekształca pompy paliwowe w ładowarki dla samochodów elektrycznych

Shell uruchomił w Wielkiej Brytanii swój pionierski punkt ładowania pojazdów elektrycznych (EV). Po raz pierwszy w historii firmy, istniejący punkt sprzedaży benzyny i oleju napędowego został przystosowany do obsługi wyłącznie pojazdów elektrycznych.
24.01.2022

PSPA: zakończył się nabór dopłaty do ultraszybkich stacji ładowania elektryków

Zakończył się nabór na dofinasowanie do ogólnodostępnych stacji ładowania o mocy co najmniej 150 kW - poinformowało w piątek Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA). Budżet programu wynosił 315 mln zł.
22.01.2022

Rajdowe MŚ - inauguracja nowej hybrydowej ery w Monte Carlo

W weekend w rajdowych mistrzostwach świata, które zainauguruje runda w Monte Carlo, rozpocznie się nowa era. Najszybsze obecnie samochody WRC zostaną zastąpione przez auta kategorii Rally1, wyposażone w napęd hybrydowy.
21.01.2022

PZU: ubezpieczenie AC pojazdów elektrycznych też z ochroną szkody ładowarek, kabli i baterii

PZU rozszerzył ubezpieczenie AC dla pojazdów elektrycznych; objął ochroną szkody dotyczące ładowarek, a także kabli ładujących oraz baterii - poinformował we wtorek ubezpieczyciel.
18.01.2022

PSPA: w 2021 r. zarejestrowano ponad dwukrotnie więcej aut z napędem elektrycznym

W Polsce w 2021 roku było zarejestrowanych ponad 39, 6 tys. osobowych i użytkowych aut z napędem elektrycznym - niemal dwukrotnie więcej wobec 2020 r. - wynika z Licznika Elektromobilności, prowadzonego m.in. przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych.
18.01.2022

Nowe samochody elektryczne i hybrydowe dla placówek SG w największych aglomeracjach miejskich

Osiem nowych aut elektrycznych i hybrydowych trafiło do placówek Straży Granicznej w największych aglomeracjach miejskich - przekazała PAP rzeczniczka SG por. Anna Michalska. Nowe auta będą użytkowane w portach lotniczych w aglomeracjach, gdzie występuje smog.
14.01.2022

Na polskich drogach coraz więcej elektryków

W 2021 r. na polskie drogi wyjechało ponad 20 tys. samochodów z napędem elektrycznym więcej niż rok wcześniej - wynika z opublikowanego we wtorek Licznika Elektromobilności.
12.01.2022

Auto elektryczne bez kosztów ładowania dostępne od ręki. Arval i Columbus ruszają ze wspólną ofertą

Auto elektryczne, które naładujesz bez wyjeżdżania z domu, nic za to nie płacąc? To możliwe. Dzięki współpracy Arval Service Lease Polska i Columbus Energy, zeroemisyjny pojazd może być właściwie samowystarczalny – użytkownik korzysta z wynajętego samochodu i zainstalowanego w domu lub firmie punktu ładowania, a energia pochodzi z instalacji fotowoltaicznej.
10.01.2022

UK: Rekordowy udział samochodów elektrycznych w sprzedaży - 27,5 proc.

Ponad jedną czwartą wszystkich nowych samochodów, sprzedanych w 2021 r. w Wielkiej Brytanii, stanowiły te z różnego typu silnikami elektrycznymi - poinformowało w czwartek Stowarzyszenie Producentów i Sprzedawców Samochodów (SMMT).
07.01.2022

NFOŚiGW: miliony złotych na elektryki w Radomiu i modernizację ciepłowni w Szydłowcu

Blisko 18 mln zł wsparcia na zakup 6 autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą dla Radomia oraz 6 mln zł na modernizację ciepłowni miejskiej w Szydłowcu - przewidują podpisane w czwartek umowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
31.12.2021

W 2022 r. droższe samochody, spadek udziału leasingu, więcej elektryków

Duże podwyżki cen samochodów i stabilizacja sprzedaży, pojawienie się nowych produktów na rynku finansowania pojazdów oraz spadek udziału klasycznego leasingu, wzrost rynku elektryków - przewidują na rok 2022 analitycy platformy Carsmile.
30.12.2021

Iława wybrała elektryczne autobusy Yutong.

Kolejny samorząd postawił na elektromobilność w transporcie publicznym.
30.12.2021

Volkswagen, Stellantis, GM użyją ekologicznego litu do baterii do pojazdów elektrycznych [WIDEO]

Wiodący producenci samochodów, Volkswagen, Stellantis i General Motors, będą używać litu pozyskiwanego z wód geotermalnych do produkcji baterii do pojazdów elektrycznych. Metoda ta ma znacznie mniejszy ślad ekologiczny niż produkcja litu na słonych pustyniach i w kopalniach.
15.12.2021

Jakub Przygoński ambasadorem kampanii „Elektromobilność – zielone światło dla klimatu”

Wystartowała kampania edukacyjno-informacyjna pn. „Elektromobilność – zielone światło dla klimatu”. Celem kampanii jest pokazanie korzyści płynących z posiadania auta elektrycznego oraz wpływu elektromobilności na środowisko naturalne, poprawę warunków życia, zdrowia oraz rozwój gospodarczy. Kampania realizowana jest we współpracy Fundacji Czyste Powietrze, Fundacji Pozytywnych Idei (organizatorów Szczytu Klimatycznego TOGETAIR) z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
14.12.2021

Straż miejska pomoże uruchomić auto z rozładowanym akumulatorem

Straż miejska w Rzeszowie pomoże mieszkańcom stolicy Podkarpacia, gdy w samochodzie rozładuje się im akumulator. Strażnicy kupili w tym celu specjalne, profesjonalne urządzenie rozruchowe.
13.12.2021

KPMG: udział pojazdów elektrycznych w rynku gwałtownie wzrośnie do roku 2030

Ponad połowa menedżerów globalnych firm motoryzacyjnych uważa, że do 2030 roku udział pojazdów elektrycznych w rynku gwałtownie wzrośnie – wynika z globalnego badania firmy doradczej KPMG.
07.12.2021

Czterech gigantów motoryzacyjnych nie podpisało zobowiązania do sprzedaży wyłącznie pojazdów o zerowej emisji

Czterech największych producentów samochodów na świecie – Volkswagen, Toyota, Renault-Nissan i Hyundai-Kia – nie podpisało zobowiązania podjętego na COP26, aby do 2035 roku sprzedawać wyłącznie samochody o zerowej emisji.
06.12.2021

79 proc. respondentów chce, by Polska posiadała własną markę samochodów elektrycznych

79 proc. badanych Polaków chce, by rząd Polski wspierał budowę własnej marki samochodów elektrycznych - wynika z badania. Polacy są zdania, że własna marka przyczyni się do większej dostępności i popularyzacji aut elektrycznych oraz rozbudowy infrastruktury ładowania - powiedział Tomasz Wierzbiński z Kantar Polska.
03.12.2021

Sejm poparł część poprawki Senatu do noweli o elektromobilności

Sejm w czwartek poparł część poprawek Senatu do noweli o elektromobilności, która zakłada m.in. możliwość ustanawiania stref czystego transportu we wszystkich gminach, niezależnie od liczby mieszkańców.
02.12.2021

Od czwartku nowe znaki drogowe informujące o punktach ładowania samochodów elektrycznych

Od czwartku na polskich drogach pojawiają się nowe znaki informujące kierowców o najbliższych ładowarkach pojazdów elektrycznych. Według szacunków Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych w naszym kraju funkcjonuje prawie 2 tys. punktów ładowania pojazdów elektrycznych.
01.12.2021

W stolicy będą nowe zasady korzystania z elektrycznych hulajnóg

Ratusz podpisał porozumienie z pięcioma operatorami wypożyczającymi elektryczne hulajnogi. Określono w nim nowe zasady korzystania z jednośladów. Będą specjalne "strefy postoju", ograniczenie prędkości oraz zakaz wjazdu w niektóre miejsca.
01.12.2021

GEFCO: Ekologiczne rozwiązania w transporcie i paliwa alternatywne to rzeczywistość

Instytucje publiczne oraz firmy w ostatnich latach podjęły wiele inicjatyw na rzecz rozwoju strategii paliw alternatywnych, których celem jest zastąpienie niektórych lub wszystkich paliw kopalnych. Takie zmiany umożliwiają spedytorom korzystanie z transportu bardziej przyjaznego dla środowiska i obniżenie wydatków na paliwa, co sprzyja poprawie rentowność firm z branży TSL.
30.11.2021

TrybEco przejmuje Volt Scooters i pozyskuje kapitał na międzynarodową ekspansję

Europejski rynek rowerów elektrycznych urósł w 2020 roku o 25%. Jednym z beneficjentów tego wzrostu jest firma TrybEco działająca w branży mikroelektromobilności. Łódzka spółka za 5 lat chce sprzedawać 15 tys. hybrydowych rowerów elektrycznych rocznie.
26.11.2021

INPOST buduje stacje ładowania elektryków

InPost – lider wśród platform dostaw dla e-commerce w Europie – we współpracy z GreenWay Polska rozpoczął budowę sieci stacji ładowania dla samochodów elektrycznych. Stacje znajdą się w centrach dystrybucyjnych InPost oraz przy Paczkomatach®.
26.11.2021

Senacka komisja chce zmian w noweli ustawy o elektromobilności

Senacka nadzwyczajna komisja ds. klimatu zaproponowała kolejne poprawki do noweli ustawy o elektromobilności. Zmiany wprowadzone przez senatorów dotyczą ustanawiania w miastach stref czystego transportu.
24.11.2021

W UK obowiązek instalowania punktów ładowania samochodów elektrycznych w nowych domach

Od przyszłego roku we wszystkich nowo budowanych domach oraz budynkach komercyjnych w Anglii będzie obowiązek instalowania punktów ładowania samochodów elektrycznych - ogłosił w poniedziałek brytyjski rząd.
23.11.2021

Kawa ma usprawnić baterie do pojazdów elektrycznych

Naukowcy z Indonezji wytworzyli ze zużytej mielonej kawy grafen, który może ich zdaniem pomóc obniżyć wagę baterii stosowanych w pojazdach elektrycznych i skrócić czas ich ładowania – podała w poniedziałek singapurska stacja telewizyjna CNA.
23.11.2021

Vattenfall z Volvo testował elektryczne ciężarówki odporne na polarne temperatury!

Jak daleko zajedzie elektryczny samochód ciężarowy na jednym ładowaniu, gdy temperatura spadnie do -30°C?
21.11.2021

TotalEnergies i Daimler łączą siły w celu zwiększenia produkcji samochodów ciężarowych napędzanych wodorem

TotalEnergies i Daimler Trucks połączyły siły w celu zbadania rozwiązań opartych na wodorze, mających na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w europejskim transporcie drogowym.
20.11.2021

Senackie komisje poparły ustawę o elektromobilności z poprawkami

Senackie połączone komisje gospodarki oraz infrastruktury poparły ustawę o elektromobilności z poprawkami, które zaproponowali senaccy legislatorzy.
19.11.2021

Uber do 2025 roku będzie miał 50 proc. EV – ale teraz jest to mniej niż 5 proc.

Zobowiązanie Ubera do uczynienia przejazdów taksówkami ekologicznymi i zero emisyjnymi w siedmiu europejskich stolicach jest "daleko w tyle" za zaplanowanym harmonogramem, wynika z nowego raportu środowiskowego think tanku.
18.11.2021

NFOŚiGW: blisko 40 mln zł dla czterech miast na zielony transport

W ramach pierwszego naboru programu Zielony Transport Publiczny Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przekaże 38,9 mln zł dla czterech miast na zakup elektrycznych autobusów oraz infrastruktury towarzyszącej - poinformował w poniedziałek Fundusz.
16.11.2021

PKN Orlen szuka rozwiązań do obsługi ładowarek samochodowych wykorzystujących System Centralny

PKN Orlen ogłosił zapytanie, dotyczące informacji na temat istniejących na rynku polskim i zagranicznym rozwiązań w zakresie obsługi ładowarek samochodowych wykorzystujących System Centralny, zapewniający m.in. ich integrację, także tych zlokalizowanych w Niemczech, w Czechach i na Litwie.
16.11.2021

GWM prezentuje pierwszą na świecie stację ładowania G-Charge Supercharging Station

3 listopada GWM zaprezentowało w Bangkoku w Tajlandii pierwszą na świecie stację ładowania G-Charge Supercharging Station. Jest to najnowsze zaprezentowane użytkownikom osiągnięcie spośród rozwiązań opartych na energii pozyskiwanej z nowych źródeł.
15.11.2021

Pierwsza w Europie fabryka baterii LFP do elektryków powstanie w Serbii

Spółka ElevenEs opracowała własną technologię produkcji baterii litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP) do samochodów elektrycznych, autobusów, ciężarówek, wózków widłowych, innych pojazdów przemysłowych oraz systemów magazynowania energii. Przy wsparciu funduszy unijnych wybuduje w Suboticy w Serbii pierwszą w Europie fabrykę tego typu, której moc produkcyjna ma wynieść 16 GWh/rok.
14.11.2021

Zeroemisyjny InPost - w 2021 roku elektryczna flota przekroczy 300 aut

InPost – lider wśród platform dostaw dla e-commerce w Europie – powiększa flotę o kolejne kilkaset pojazdów elektrycznych, w tym ponad 250 Nissanów e-NV200 oraz 10 eSprinterów w Mercedes Benz, które dołączą do obecnej floty samochodów elektrycznych InPost. Samochody będą wykorzystywane przez kurierów oraz na potrzeby dostaw do Paczkomatów® w miastach partnerskich programu Green City.
10.11.2021

Solar CarPort od Saule na premierze elektrycznego BMW iX w Poznaniu

Nowe, w pełni elektryczne BMW iX może być ładowane w stacji Solar CarPort. Podczas sobotniego wieczoru elektromobilności w BMW Smorawiński zaprezentowano najnowszy model BMW iX wraz z możliwością jego ładowania w innowacyjnej stacji od firmy Saule Technologies.
08.11.2021

GEFCO partnerem logistycznym Citroëna - obsługa innowacyjnego auta elektrycznego AMI

GEFCO, światowy ekspert w dziedzinie multimodalnych łańcuchów dostaw i wiodący dostawca logistyki dla branży motoryzacyjnej w Europie, został partnerem logistycznym Citroëna we Włoszech w zakresie obsługi innowacyjnego i w pełni elektrycznego pojazdu czterokołowego AMI. W ramach umowy GEFCO będzie zarządzać transportem, operacjami poprodukcyjnymi i magazynowaniem, a także dostawą pod drzwi i przekazaniem auta nowemu właścicielowi.
04.11.2021

Producenci aut wykorzystują kryzys półprzewodników?

Ile trzeba czekać w salonie na auto…? Różnie. Zależy ile emituje CO2… Oczywiście takich słów nie usłyszymy w salonie od sprzedawcy, ale przyglądając się realizacji zamówień na auta można odnieść wrażenie, iż w większości przypadków szybciej realizowane są zamówienia na auta hybrydowe czy elektryki, twierdzą analitycy autobaza.pl.
28.10.2021

Elemental Strategic Metals zbuduje zakład recyklingu baterii i odzysku metali za ok. 380 mln zł

Kosztem ok. 380 mln zł firma Elemental Strategic Metals zbuduje w Zawierciu zakład zajmujący się odzyskiwaniem metali, także szlachetnych, ze zużytych baterii laptopów, telefonów komórkowych czy aut elektrycznych oraz z przetworzonych katalizatorów samochodowych. Powstanie co najmniej 100 miejsc pracy.
26.10.2021

Tesla odesłała częściową odpowiedź związaną ze śledztwem ws. bezpieczeństwa aut

Producent samochodów elektrycznych Tesla przesłał częściową odpowiedź agencji USA ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego (NHTSA) ws. śledztwa dotyczącego bezpieczeństwa na drodze i systemu zaawansowanego wspomagania kierowcy podczas jazdy Tesla Autopilot - poinformowała w poniedziałek NHTSA.
26.10.2021

Licznik Elektromobilności: ponad 31 tys. aut z napędem elektrycznym

Na koniec września w Polsce były zarejestrowane łącznie 31 tys. 633 samochody osobowe z napędem elektrycznym, a przez pierwsze dziewięć miesięcy br. przybyło ich o 120 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2020 r. – wynika z Licznika Elektromobilności.
19.10.2021

Czy 007 staje się elektryczny dzięki Davidowi Beckhamowi?

James Bond jest synonimem jazdy Aston Martins. Ale czy agent może ścigać się samochodem po najbardziej malowniczych miejscach na świecie w bezemisyjnej edycji? Nowy elektryczny Aston Martin DB6 może pojawić się na drogach do 2023 roku – a jego koszt to 1 milion funtów.
18.10.2021

Elektryki jadą na COP26, aby zwiększyć globalną świadomość

Uczestnicy szczytu i inicjatywy „Elektrycznej drogi na COP26” chcą pokazać, że pojazdy elektryczne są łatwe w obsłudze i tym samym wzywają do zakupu elektryków w Europie.
17.10.2021

BMW inwestuje w technologię ekologicznego pozyskiwania litu

Lilac Solutions opracowało technologię wymiany jonowej, która opiera się na ekstrakcji litu z naturalnych złóż solanki. Ma to znacznie poprawić wydajność, koszty oraz zrównoważony rozwój, a także obniżyć emisje.
17.10.2021

Dążąc do neutralności węglowej, GWM konsekwentnie prowadzi badania i rozwój technologii hybrydowych

Zmierzając do neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla, firma GWM wprowadziła ostatnio na rynek szereg pojazdów z napędem hybrydowo-elektrycznym, które odzwierciedlają najnowsze wyniki prac badawczo-rozwojowych w zakresie technologii hybrydowej w celu promowania badań i rozwoju tej branży oraz unowocześniania modeli.
15.10.2021

Raport WEI: klimatyczne korzyści z promocji aut elektrycznych w Polsce są przeceniane

Warsaw Enterprise Institute w raporcie: „Pod prąd – elektromobilności” przedstawia wyliczenia, z których wynika, że klimatyczne korzyści z promocji aut elektrycznych w Polsce są przeceniane.
07.10.2021

Elektryka można kupić przez internet

Honda Motor Co. w poniedziałek rozpoczęła sprzedaż nowych samochodów przez Internet, stając się pierwszym dużym japońskim producentem samochodów, który umożliwił klientom na rynku krajowym cały proces online, od konsultacji po kontrakty.
04.10.2021

PIE: cena i mała dostępność punktów ładowania to bariery rozwoju elektromobilności

Głównymi barierami rozwoju elektromobilności są cena i mała dostępność punktów ładowania - uważają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Dodali, że Polska posiada obecnie ok. 0,8 proc. wszystkich takich punktów w Unii Europejskiej.
01.10.2021

Blisko połowa nowych samochodów elektrycznych w Polsce w portfelu ARC Europe Polska

49 proc. nowych samochodów elektrycznych w Polsce jest pod ochroną assistance firmy ARC Europe Polska (dawniej Starter24), wynika z raportu Samar. Co więcej, 7 na 10 najpopularniejszych marek elektryków sprzedawanych w Europie jest obsługiwanych przez Grupę ARC Europe. Powód?
28.09.2021

W październiku rozpocznie się masowa wymiana baterii w samochodach Chevrolet Bolt

Na początku tygodnia General Motors poinformował, że w połowie października rozpocznie wymianę baterii w pojazdach elektrycznych Chevrolet Bolt, które mogą wywołać pożar tych aut. W sierpniu koncern podjął decyzję o przekazaniu do napraw wszystkich pojazdów elektrycznych.
24.09.2021

Na terenie Europy i Ameryki Północnej powstanie 7,9 mln punktów ładowania EV do 2025 roku

Niezależna firma analityczna Berg Insight prognozuje, że liczba podłączonych punktów ładowania samochodów elektrycznych w Europie i Ameryce Północnej osiągnie poziom 7,9 miliona do 2025 roku.
24.09.2021

Toyota uruchomiła drugą linię produkcyjną małej elektrycznej przekładni do napędów hybrydowych

W wałbrzyskich zakładach Toyoty uruchomiono drugą linię produkcyjną małej elektrycznej przekładni do niskoemisyjnych napędów hybrydowych. Przekładania współpracuje z silnikiem o pojemności 1,5 l, którego produkcja ruszyła w czerwcu 2020 r. w Jelczu-Laskowicach.
22.09.2021

PSPA: w 2025 r. w Polsce będzie ponad 150 tys. punktów ładowania

W 2025 r. w Polsce będzie działać ok. 150 tys. punktów ładowania aut elektrycznych - ocenia Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. PSPA szacuje, że punktów ogólnodostępnych będzie ok. 43 tys., a niepublicznych - między 90 a 115 tys.
21.09.2021

Gdańscy radni PiS interweniują w sprawie przetargu na zakup samochodów elektrycznych

Mamy wątpliwości co do tego, czy przetargi w Gdańsku odbywają się zgodnie z prawem zamówień publicznych - oświadczyli w poniedziałek radni Prawa i Sprawiedliwości. Ich zdaniem, w czasie rozpisywania przetargu na dostawę ośmiu aut elektrycznych dla jednostek miejskich mogło dojść do nieprawidłowości.
21.09.2021

99 proc. kierowców niesłusznie uważa akumulatory pojazdów elektrycznych za zawodne

Najnowsze badanie dotyczące samochodów elektrycznych, określiło, że prawie wszyscy brytyjscy kierowcy uważają, że baterie pojazdów elektrycznych są przyczyną awarii. W rzeczywistości jest to mit, który należy obalić.
20.09.2021

GWM prezentuje nowego SUVa coupe - HAVAL H6S to szereg atrakcyjnych rozwiązań

GWM przedstawiła wyjątkowy, nowy model pojazdu HAVAL H6S podczas ogólnoświatowych obchodów dziesięciolecia marki HAVAL H6. Dwa dni później model HAVAL H6S zadebiutował na targach motoryzacyjnych Chengdu Motor Show.
16.09.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.