Wynik wyszukiwania - "energia" - Wiadomości

Hennig-Kloska: jest przestrzeń do dalszej obniżki cen tzw. taryf energii

Jest przestrzeń do dalszej obniżki cen tzw. taryf energii - powiedziała w środę minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Jak dodała, w resorcie klimatu zakończyły się prace ws. mrożenia cen energii i w ciągu najbliższych tygodni mają zostać przedstawione decyzje rządu w tej sprawie.
28.02.2024

Ministerstwo Przemysłu będzie się zajmowało surowcami energetycznymi

Ministerstwo Przemysłu, które powstaje od 1 marca 2024 r., będzie zajmowało się górnictwem i hutnictwem, ale również atomem, ropą naftową i gazem; będzie się zajmowało surowcami energetycznymi - przekazała w piątek w Katowicach szefowa MP Marzena Czarnecka.
18.02.2024

Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej spotkał się z wiceprezesem EDF

Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Maciej Bando spotkał sięw piątek z Ambasadorem Francji Etienne de Poncins i wiceprezesem Grupy EDF, odpowiedzialnym za rozwój nowych projektów jądrowych Vakisem Ramany - poinformował w piątek resort klimatu.
17.02.2024

Kolejny raz Stoen Operator wspiera ukraiński sektor energetyczny

Od dwóch lat nie ustają rosyjskie ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną. Stoen Operator realizuje kolejną formę pomocy i wspiera ukraińskich operatorów sieci elektroenergetycznych specjalistycznym sprzętem do odbudowy sieci.
15.02.2024

Minister klimatu: pracujemy nad korzystniejszym rozliczaniem prosumentów

Resort pracuje nad zmianą w sposobie rozliczania prosumentów tak, by była dla nich bardziej korzystna; nie będzie jednak powrotu do starych zasad, czyli rozliczania ilościowego (net meteringu) - poinformowała PAP minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Zapowiedziała też 400 mln zł na przydomowe wiatraki.
14.02.2024

Tauron: rada nadzorcza odwołała prezesa Pawła Szczeszka i powołała na p.o. prezesa Karolinę Muchę-Kuś

Rada nadzorcza Tauronu odwołała we wtorek prezesa Pawła Szczeszka i 4 wiceprezesów oraz delegowała z rady nadzorczej do czasowego wykonywania czynności prezesa Karolinę Muchę-Kuś - podał koncern w raporcie bieżącym.
13.02.2024

EWG Taczalin i Respect Energy podpisały umowę PPA do 2031 roku

EWG Taczalin i Respect Energy podpisały umowę PPA (Power Purchase Agreement) na prawie 8 lat. W ramach umowy EWG Taczalin będzie dostarczać Respect Energy i jej klientom 100 GWh zielonej energii rocznie.
13.02.2024

Olsztyn. Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów rozpoczyna produkcję energii

W olsztyńskiej Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów rozpocznie się w piątek rozruch części, która będzie produkować energię elektryczną. Cała instalacja ma być oddana do użytku w czerwcu.
02.02.2024

Rząd Danii jest gotów wspierać Polskę w rozwoju energetyki odnawialnej

Rząd Danii i nasz sektor komercyjny gotów jest wspierać Polskę w rozwoju energetyki odnawialnej - wskazał w czwartek w Senacie duński minister ds. klimatu, energii i zaopatrzenia Lars Aagaard.
01.02.2024

1 lutego 2024 r. rusza kolejna tura pomocy dla branż energochłonnych

Od 1 lutego firmy z sektorów wydobywczego i przetwórstwa przemysłowego, które szczególnie odczuły wzrost cen energii, mogą wnioskować o pomoc z rządowego programu wsparcia - poinformowało w środę ministerstwo rozwoju i technologii.
01.02.2024

Stabilność i niskie ceny coraz ważniejsze. Trendy w sektorze energii dla firm w 2024 r.

Coraz ściślejsze unijne wymagania wynikające z dyrektyw RED III czy EED i utrzymująca się niepewność dotycząca cen energii w kraju mogą być czynnikami, które w 2024 r. przekonają kolejne firmy do transformacji energetycznej. Równolegle stały wzrost liczby podpisywanych umów cPPA w ostatnich miesiącach sugeruje, że stabilne, a przy tym niższe ceny energii z OZE przekonują biznes w Polsce do przechodzenia na alternatywne źródła.
31.01.2024

500 tys. zł na wymianę źródeł ogrzewania na ekologiczne w Białymstoku

500 tys. zł przeznaczyło miasto Białystok na dotacje dla mieszkańców na wymianę źródeł ogrzewania na ekologiczne. Od 5 lutego do 5 kwietnia będą mogli składać wnioski o dofinansowanie - poinformował w środę prezydent miasta Tadeusz Truskolaski.
31.01.2024

Grupa PGE w 2023 r. zainwestowała 3,8 mld zł w rozwój sieci dystrybucyjnych

Grupa PGE w 2023 r. zainwestowała 3,8 mld zł w modernizację i rozbudowę sieci dystrybucyjnych, rozwój sieć łączności LTE 450 i instalację Liczników Zdalnego Odczytu. Rekordowe inwestycje to gwarancja stabilnych dostaw energii elektrycznej i zwiększanie możliwości przyłączania nowych odnawialnych źródeł energii.
30.01.2024

Equinor i BP wymieniają się udziałami w przedsięwzięciach w ramach morskiej energetyki wiatrowej

Equinor zawarł transakcję zamiany z BP, w ramach której norweska firma energetyczna przejmie pełną własność umowy najmu i projektów Empire Wind, a brytyjskie przedsiębiorstwo naftowe przejmie pełną własność umowy najmu i projektów Beacon Wind.
27.01.2024

Francja potwierdziła zainteresowanie udziałem w polskim programie energetyki jądrowej

Francja potwierdziła zainteresowanie udziałem w polskim programie energetyki jądrowej przy budowie drugiej elektrowni atomowej - poinformowało w piątek Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
27.01.2024

Sztuczna roślina produkuje prąd

Zespół z Northeastern University stworzył sztuczną roślinę ozdobną, która produkuje prąd z energii wiatru i deszczu. Według badaczy takie urządzenia wykonane w większej skali mogłyby produkować ekologiczną energię.
25.01.2024

Zielone certyfikaty – czym są i czy mogą obniżyć rachunek za prąd w firmie?

Zarządzanie rachunkami za energię to na pierwszy rzut oka skomplikowany proces. Przedsiębiorcy są jednak świadomi, jak duży koszt w strukturze wydatków firmy stanowi energia i coraz częściej szukają rozwiązań pozwalających na oszczędności. Mimo że to koszt energii jest największą składową rachunku, warto przyjrzeć się także innym czynnikom wpływającym na jego wysokość – zielonym certyfikatom. Na nich także można oszczędzać.
17.01.2024

Roboty przemysłowe też mogą oszczędzać energię

Efektywny energetycznie może być budynek, ale robot? Dotychczas zwracano uwagę głównie na jego precyzję, zasięg czy udźwig. Jednak wraz ze wzrostem cen energii, wyrażony w kilowatach pobór mocy staje się jednym z najważniejszych parametrów robota przemysłowego.
16.01.2024

Raport – podsumowanie średnich cen dostaw energii w 2023 r.

Średnia cena dostaw rynku dnia następnego energii elektrycznej w 2023 r. wyniosła dla całej opisywanej strefy 97,16 EUR/MWh, co w świetle mrocznych perspektyw z miesięcy poprzedzających ten okres dostaw należy poczytywać za bardzo pozytywny rezultat. Polski rynek rozliczył się średnią wartością 117,04 EUR/MWh (ok. 20% powyżej średniej). W Europie kontynentalnej drożej wyceniana była energia spotowa we Włoszech i Grecji.
14.01.2024

23 proc. energii zużytej w 2022 r. w UE pochodziło ze źródeł odnawialnych

23 proc. energii zużytej w 2022 r. w Unii Europejskiej pochodziło ze źródeł odnawialnych. W porównaniu z 2021 r. oznacza to wzrost o 1,1 pkt. proc. - podał Eurostat. W Polsce było to 16,9 proc.
04.01.2024

Rekordowo długi kabel położony w Morzu Północnym rozpoczyna przesył energii między Danią a Wielką Brytanią

775 km długości ma leżący pod wodą kabel przesyłowy, który umożliwi transfer energii między Danią a Wielką Brytanią przez Morze Północne. To najdłuższe na świecie międzysystemowe połączenie kablowe typu HVDC. Może przesyłać energię elektryczną wystarczającą do zasilenia nawet 2,5 miliona domów w Wielkiej Brytanii i przynieść w ciągu 10 lat 500 mln funtów oszczędności konsumentom. Cała inwestycja kosztowała 7 mld funtów.
31.12.2023

Kolejne zamówienie Vestas w USA. Tym razem to projekt o mocy 135 MW

Firma zdobywa zamówienie na projekt o mocy 135 MW w USA realizowany przez Steelhead Americas, północnoamerykańskie "ramię rozwojowe" przedsiębiorstwa.
31.12.2023

Paradoks litu ciemną stroną transformacji energetycznej

Plany cięcia emisji gazów cieplarnianych windują zapotrzebowanie na lit - kluczowy składnik baterii w telefonach komórkowych, pojazdach elektrycznych i magazynach energii ze źródeł odnawialnych. Wydobycie tego metalu, zwanego dziś „białym złotem”, zużywa zaś olbrzymie ilości wody, zanieczyszcza środowisko i często wywołuje protesty lokalnych społeczności. Eksperci mówią o „paradoksie litu”.
31.12.2023

Vestas pozyskuje zamówienie na 167 MW w USA w energetyce wiatrowej

Firma otrzymała zamówienie o mocy 167 MW na zasilenie nieujawnionego projektu wiatrowego w USA. Zamówienie obejmuje 45 turbin V150 platformy o mocy 4 MW.
30.12.2023

Przy budowie elektrowni jądrowej w Polsce będzie pracowało 800-1000 specjalistów Bechtela

Bechtel, wykonawca przy budowie polskiej elektrowni jądrowej, na potrzeby przedsięwzięcia zatrudni na miejscu 600-700 specjalistów, do tego dojdzie ok. 200-300 specjalistów z USA - powiedział PAP Ahmet Tokpinar, wiceprezes amerykańskiej firmy Bechtel.
30.12.2023

Pełczyńska-Nałęcz: właśnie wpłynęło 5 mld euro z programu RePowerEU będącego częścią KPO

Do Polski właśnie wpłynęło 5 mld euro z programu RePowerEU będącego częścią KPO - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
28.12.2023

Orlen gotowy na dalsze zwiększanie efektywności zarządzania aktywami energetycznymi

Grupa Orlen planuje wdrożenie technologii Wirtualnej Elektrowni (VPP), która ułatwi koordynację źródeł wytwarzania energii na terenie całego kraju poprzez centralny system sterowania. Oprócz ułatwienia kooperacyjnego bilansowania, optymalizacji produkcji i umożliwienia raportowania poszczególnych jednostek wytwórczych, projekt ma na celu automatyzację procesów wewnętrznych, co dodatkowo wzmocni przewagę konkurencyjną Orlenu.
28.12.2023

Sejmowa komisja energii pozytywnie o części projektu budżetu na 2024 r.

Sejmowa komisja energii, klimatu i aktywów państwowych pozytywnie zaopiniowała w środę projekt ustawy budżetowej na 2024 r. w obszarach, którymi komisja się zajmuje. Opinia trafi do komisji finansów publicznych.
28.12.2023

Ekologicznie w nowym roku. Tauron wspiera efektywność energetyczną

O kilkanaście procent może spaść domowe zapotrzebowanie na energię elektryczną dzięki zmianie nawyków jej użytkowania. Na przykład wprowadzenie rozwiązań z zakresu smart home może przełożyć się na redukcję zapotrzebowania na prąd o 30 proc. W nowym poradniku dostępnym na lepiej.tauron.pl/ebooki energetycy radzą jak zyskać dzięki dobrym nawykom w nadchodzącym roku.
27.12.2023

Ignitis zwiększył inwestycje i przychody na polskim rynku energii w 2023 roku

Inwestycje Ignitis w Polsce tylko w 2023 r. wyniosły ponad 170 mln euro. Spółka kontynuowała swój udział w rozwój sektora energii wiatrowej – a w nadchodzącym roku uruchomi dwie farmy wiatrowe na lądzie o łącznej mocy 187 MW. Grupa zamyka rok z podwojonym wolumenem sprzedaży energii na rynku polskim względem roku 2022 i rekordową umową PPA z Umicore.
27.12.2023

Enea podłączy 4,3 GW nowych mocy wytwórczych OZE

Enea zawarła z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) umowę kredytu inwestycyjnego, a pozyskany 1 mld zł zostanie przeznaczony na inwestycje w obszarze dystrybucji - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie.
23.12.2023

Koszt braku dekarbonizacji to przede wszystkim wyższe ceny energii

Gdyby Polska pozostała przy węglu, cena energii elektrycznej na rynku hurtowym w latach 2030-2060 byłaby wyższa średnio o nawet 120 proc. w porównaniu do scenariusza przyspieszonego rozwoju OZE - przekonują w raporcie Polski Instytut Ekonomiczny oraz Polski Fundusz Rozwoju.
21.12.2023

Port Czystej Energii w Gdańsku: trwa rozruch instalacji [WIDEO]

Spółka Port Czystej Energii, administrująca powstającą spalarnię odpadów w Gdańsku, poinformowała, że trwa rozruch instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych.
19.12.2023

Minister Klimatu pokieruje działami: energia, klimat, środowisko

Energia, klimat, środowisko będą tymi działami administracji rządowej, za które odpowiadać będzie Minister Klimatu i Środowiska - wynika z rozporządzenia premiera ws. szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska.
19.12.2023

Prezes URE zatwierdził taryfy sprzedawcom i dystrybutorom energii elektrycznej

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na sprzedaż energii elektrycznej w 2024 r. czterem tzw. sprzedawcom z urzędu. Ceny w taryfach spadają średnio o 31 proc. - poinformował w piątek URE. Odbiorcy nie odczują zmian, jeśli ceny energii dalej zostaną zamrożone.
16.12.2023

Port Czystej Energii przygotowuje się do rozruchów

W Porcie Czystej Energii rozpoczyna się kolejny etap prac przygotowawczych do rozruchów instalacji. Za kilka dni rozpocznie się operacja dmuchania parowego. Jej celem jest oczyszczenie rurociągów pomiędzy kotłem parowym a turbiną. W tym czasie z instalacji będzie wydobywać się początkowo rdzawy dym, a później coraz mniej widoczna czysta para wodna, słyszalne będą też świsty i huki. To w pełni bezpieczne i planowane procesy, będące ważnym etapem przygotowania instalacji do rozruchów i późniejszej eksploatacji.
15.12.2023

Włoski minister energii: państwo nigdy nie zbuduje nowych elektrowni jądrowych

We Włoszech państwo nigdy nie zbuduje nowych elektrowni jądrowych - oświadczył minister środowiska i bezpieczeństwa energetycznego Gilberto Pichetto Fratin. W wywiadzie dla dziennika „La Repubblica”, opublikowanym w poniedziałek, zaznaczył zarazem, że możliwa jest budowa małych reaktorów przez firmy.
11.12.2023

W Estonii niskie temperatury doprowadziły do niemal rekordowego dziennego zużycia energii

Niskie temperatury doprowadziły w czwartek w Estonii do niemal rekordowego dziennego zużycia energii - podała telewizja ERR.
08.12.2023

Budynki pasywne. Czeka nas rewolucja?

Energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. To kluczowe zagadnienie zarówno w prowadzeniu inwestycji, jak i w regulacjach unijnych. Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne? Kto pokryje koszt termomodernizacji w Europie?
07.12.2023

Donald Tusk w ogniu pytań o projekty ustawy dot. cen energii i wiatraków

Posłowie PiS pytają lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, kto przygotował projekt ustawy dotyczącej cen energii i wiatraków. Zarzucają także, że za propozycją może stać osoba, która reprezentuje duże przedsiębiorstwa energetyczne.
07.12.2023

Siemens Energy otrzyma 7,5 mld euro pomocy rządowej

Po trwających kilka tygodni negocjacjach, pod koniec listopada ustalono wysokość wkładu niemieckiego rządu do pakietu pomocowego dla firmy Siemens Energy na 7,5 mld euro. Większość ekonomistów nie uważa tej decyzji rządu za zasadną – poinformował portal Tagesschau.
07.12.2023

Minister klimatu zaapelowała o przyjęcie rządowego proj. ustawy o cenach energii

Podczas pierwszego czytania projektów ustawy o cenach energii minister klimatu zaapelowała o przyjęcie propozycji rządowej i odrzucenie projektu poselskiego, autorstwa KO i Polski 2050 - TD. Krzysztof Gadowski (KO) ripostował, że projekt poselski powstał, bo rządzący nie troszczyli się o Polaków.
06.12.2023

Minister klimatu: zamrażanie cen energii w projekcie opozycji omija w ogóle małe i średnie firmy

W projekcie ustawy zgłoszonym przez posłów obecnej opozycji ws. zamrożenia cen energii w ogóle ominięto małe i średnie firmy; to bardzo złe rozwiązanie — oceniła we wtorek minister klimatu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Dodała, że te firmy mogą przez to "w ogóle zniknąć z naszego otoczenia".
06.12.2023

EC Będzin odwoła się od blisko 247-milionowej kary za nierozliczenie uprawnień do emisji CO2

Spółka EC Będzin Wytwarzanie, produkująca ciepło dla mieszkańców Sosnowca, Będzina i Czeladzi, ma zapłacić ponad 247,8 mln zł kary za nierozliczenie w terminie uprawnień do emisji CO2 za rok 2020. Spółka zapowiada odwołanie od decyzji katowickiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w tej sprawie.
05.12.2023

Hołownia: Sejm zajmie się natychmiast kwestią zamrożenia cen energii i jak najszybciej tematem uwolnienia energii z wiatru

Sejm kwestią zamrożenia cen energii zajmie się natychmiast; tematem uwolnienia energii z wiatru zajmie się, być może w trybie projektu rządowego, jak najszybciej - mówił marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiadając, że te dwie kwestie zostaną najprawdopodobniej wydzielone z jednego poselskiego projektu.
05.12.2023

Baltic Power. Okoliczności sukcesu [wideo]

Baltic Power jako pierwszy projekt budowy morskiej farmy wiatrowej w kraju zamknął etap pozyskiwania finansowania i przystąpił do fazy budowy. Otwiera to nowy rozdział w historii polskiej energetyki, wyznaczając kurs ku zrównoważonej przyszłości. Podczas zorganizowanej przez PSEW konferencji Offshore Wind Poland 2023, Jarosław Broda, członek zarządu Baltic Power, odsłonił kulisy sukcesu, który nabiera szczególnego znaczenia zwłaszcza w kontekście wyzwań, jakie niesie ze sobą globalny kryzys branży związany z niestabilną rzeczywis
05.12.2023

Łukaszewska-Trzeciakowska: liczymy na notyfikację KE wsparcia atomu do końca 2024 roku

Zgodnie z przyjętym harmonogramem rząd liczy, że do końca 2024 r. zdobędzie notyfikację Komisji Europejskiej systemu wsparcia rządowego projektu budowy elektrowni jądrowej - poinformowała minister klimatu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
05.12.2023

Wojewoda mazowiecki: "afera wiatrakowa" uderza w konkurencyjność krajowej gospodarki

Potrzebujemy taniej, polskiej energii, która zwiększy konkurencyjność naszej gospodarki, uniezależni nas od zagranicznych dostawców i zapewni niskie ceny rachunków w naszych domach. "Afera wiatrakowa" uderza we wszystkie te elementy, dlatego jest tak groźna - ocenił wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński.
05.12.2023

PZU podpisał umowę z liderem ubezpieczeń dla sektora jądrowego Nuclear Risk Insurers Europe

TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych podpisał umowę ze światowym liderem ubezpieczeń dla sektora jądrowego Nuclear Risk Insurers Europe - poinformowała we wtorek Grupa PZU. Porozumienie pozwoli polskiej spółce zdobyć ekspercką wiedzę w dziedzinie ubezpieczeń w branży - ocenił ubezpieczyciel.
05.12.2023

Nowe otwarcie energetyki wiatrowej według PSEW. 5 zasad dobrej ustawy dla wiatraków

Zdaniem PSEW atak na wiatraki i wykorzystywanie ich do walki politycznej to świadome osłabianie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Energia z wiatru dziś jest potrzebna do obniżenia rachunków za prąd i zwiększenia naszej suwerenności. Szybkie uwolnienie potencjału energetyki wiatrowej jest kluczowe dla ograniczenia cen energii i to zrozumiałe, że zapisy odblokowujące energię z wiatru znalazły się w ustawie o odmrażaniu cen energii. Są w niej środki zaradcze zarówno na skutki, jak i przyczyny drastycznie wysokich cen.
05.12.2023

Minister Klimatu: koszty zamrażania cen energii w projekcie opozycji są niedoszacowane

Koszty zamrażania cen energii w 2024 r. w projekcie ustawy, zgłoszonym przez posłów obecnej opozycji, są niedoszacowane - oceniła we wtorek minister klimatu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Projekt zakłada utrzymanie zamrożonych cen przez I połowę 2024 r.
05.12.2023

Ponad 600 pracowników Grupy Enea angażuje się w programy społecznie odpowiedzialne

Przez ponad 12 lat działania wolontariatu pracowniczego w Grupie Enea udało się zrealizować wiele dużych i małych przedsięwzięć oraz akcji, pomagając dzieciom i młodzieży, dorosłym i seniorom, osobom chorym i potrzebującym, a także wielu instytucjom działającym na terenie całej Polski. Z roku na rok w akcje społeczne włącza się coraz więcej pracowników. Przybywa inicjatyw zgłaszanych przez wolontariuszy.
05.12.2023

Rosyjskie surowce, atom, polityka klimatyczna, czyli o energii po europejsku [RELACJA]

Jak ratować klimat zachowując przy tym bezpieczeństwo - i to w dobie kryzysu energetycznego? Na takie pytania odpowiadali uczestnicy konferencji Energy Security in Central and Eastern Europe.
04.12.2023

Budowanie potencjału Klastrów Energii jako element bezpieczeństwa energetycznego

Gryficki Klaster Energii wraz z partnerami zaprasza do udziału w wydarzeniu na temat budowania potencjału klastrów energii w Polsce. To wydarzenie będzie miejscem spotkań praktyków i dyskusji o przyszłości Klastrów Energii i budowaniu bezpieczeństwa energetycznego lokalnych społeczności.
04.12.2023

Dzisiaj o 12 wyniki konkursu FakeHunter Challenge: Energia i Klimat

Zarejestrowane osoby, działające samodzielnie lub w zespołach, miały trzy dni, od 23 do 25 listopada, na zgłaszanie znalezionych w sieci fałszywych informacji dotyczących m.in. sfery energetycznej, paliwowej oraz odnawialnych źródeł energii.
01.12.2023

Pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej będzie mógł zostać wiceminister ds. energii

Pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej będzie mógł zostać wiceminister w resorcie właściwym do spraw energii – wynika z opublikowanej w środę na stronach Kancelarii Premiera informacji na temat projektowanego rozporządzenia MKiŚ.
30.11.2023

Tauron zakończył I etap budowy farmy fotowoltaicznej w Mysłowicach

Koncern energetyczny Tauron zakończył pierwszy etap budowy farmy fotowoltaicznej na poprzemysłowym terenie w Mysłowicach. Farma powstaje w dwóch etapach: w pierwszym, obecnym - ok. 37 MW, a następnie dalsze 55 MW. Drugi etap ma zostać zrealizowany w perspektywie 2025 r.
30.11.2023

Produkcja Bitcoinów zużywa gigantyczne ilości wody

Tzw. kopanie Bitcoinów wiąże się nie tylko z ogromnymi stratami energii, ale także wody, m.in. wykorzystywanej do chłodzenia komputerów. Jedna transakcja tą walutą średnio oznacza zużycie takiej ilości wody, jaką można napełnić przeciętny przydomowy basen.
30.11.2023

Klaster energii i wodoru w Rudzie Śląskiej ma walczyć z kosztami energii

W Rudzie Śląskiej powstał klaster energii i wodoru, który ma służyć m.in. optymalizacji kosztów energii. Przy europejskiej dotacji opracowana zostanie też koncepcja wykorzystanie infrastruktury pogórniczej do produkcji energii z odnawialnych źródeł i jej magazynowania.
29.11.2023

EDP Renewables przyspiesza transformację energetyczną za sprawą rozwiązań opartych na OZE

Grupa niedawno dokonała oficjalnego otwarcia elektrowni słonecznej z magazynem energii na pustyni w USA, która pozwala ograniczyć do minimum spalanie gazu przez lokalną społeczność; inna inicjatywa grupy praktycznie zlikwidowała zapotrzebowanie na paliwo na wyspie należącej do Singapuru. EDP inwestuje w liczne przykładowe zastosowania czystych technologii, które mają na celu ograniczenie emisji CO2 i wsparcie wspólnych wysiłków na rzecz klimatu przed szczytem COP 28.
27.11.2023

Komisja Europejska przygotowała plany zwiększenia inwestycji w europejskie sieci elektroenergetyczne

Komisja Europejska przygotowała plany zwiększenia inwestycji w europejskie sieci elektroenergetyczne; obejmują dziesiątki projektów, które będą miały priorytetowy dostęp do pozwoleń i funduszy unijnych - podaje Reuters.
25.11.2023

PGE Energia Ciepła uruchomiła innowacyjną instalację Hybrydowego Węzła Ciepła

PGE Energia Ciepła uruchomiła pilotażową instalację Hybrydowego Węzła Ciepła w Zgierzu. To pierwszy tego typu projekt w Polsce zrealizowany przez PGE Energia Ciepła w budynku mieszkalnym wielolokalowym we współpracy z TBS.
22.11.2023

Hitachi Energy rozszerza swoją produkcję w Szwecji

Firma Hitachi Energy, globalny lider technologiczny, który kształtuje zrównoważoną przyszłość energetyczną dla wszystkich, poinformowała, że rozszerza swoją produkcję w Smedjebacken i Ludvice, w regionie Dalarna w Szwecji. To część ogłoszonego wcześniej planu zatrudnienia ponad 2000 dodatkowych pracowników w ciągu najbliższych dwóch lat.
22.11.2023

Już jutro startuje konkurs #FakeHunter Challenge: „Energia i Klimat”. Szukaj fake newsów, wygrywaj nagrody!

Tematem kolejnej, już ósmej edycji #FakeHunter Challenge jest dezinformacja w dziedzinie energetyki i problemów klimatycznych Ziemi. Najlepsi łowcy fake newsów otrzymają atrakcyjne nagrody pieniężne.
22.11.2023

Marek Suski ponownie szefem Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych

Posłowie wybrali we wtorek Marka Suskiego (PiS) na przewodniczącego sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Jego zastępcami zostało pięciu posłów: dwóch z KO i po jednym z PSL-TD, Polski 2050-TD i Konfederacji. Suski także w poprzedniej kadencji Sejmu był szefem tej komisji.
21.11.2023

Dyrektywa RED III w sprawie OZE przyjęta. Polska zobowiązana do realizacji jej celów m.in. w ciepłownictwie i energetyce

W niedzielę w życie weszła kluczowa dla zwiększenia wykorzystania zielonej energii dyrektywa RED III. Jej głównym celem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych poprzez szerokie wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Dyrektywa RED III zakłada również, że zgodnie z nowelizacją państwa członkowskie do 2030 roku muszą pozyskiwać 45% energii z OZE. Czy realizacja założeń strategii “Fit for 55”, jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych w UE przynajmniej o 55% jest możliwa do zrealizowania?
21.11.2023

Świadome zużywanie energii powinno być elementem dekarbonizacji [wideo]

Poprawa efektywności energetycznej jest ważna. Gospodarstwa domowe odpowiadają za ok. 30 proc. zużywanej w Polsce energii. Świadome zmiany w codziennych nawykach, mające na celu oszczędność energii, mogą i powinny stanowić jeden z filarów polskiej dekarbonizacji.
21.11.2023

Prezes PGG: aktualna produkcja węgla o 5 mln mniejsza od zakładanej w umowie społecznej

Aktualna produkcja węgla kamiennego (energetycznego) w Polsce jest ok. 5 mln ton mniejsza od zakładanej w zawartej ponad 2 lata temu umowie społecznej dla górnictwa - wskazuje prezes Polskiej Grupy Górniczej (PGG) Tomasz Rogala.
14.11.2023

Rusza konkurs #FakeHunter Challenge: Energia i klimat

W dniach 23-25 listopada odbędzie się ósma edycja konkursu #FakeHunter Challenge, którego celem jest walka z dezinformacją w sieci. Tym razem zapraszamy do tropienia fake newsów w temacie „Energia i Klimat”. Już teraz można zgłosić swój udział w konkursie i zawalczyć o cenne nagrody. Za pierwsze miejsce przysługuje nagroda o wartości 8 tys. zł, za drugie 6 tys. zł, a trzecie 3 tys. zł.
13.11.2023

Co motywuje firmy do podpisywania tzw. korporacyjnych umów na zakup energii w sektorze energii odnawialnej?

Umowy typu Corporate Power Purchase Agreement są długoterminowymi umowami na zakup energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. Początkowo tym rodzajem umów zainteresowane były firmy uważane za liderów innowacji, którzy chcieli wykorzystać swoją siłę nabywczą do wprowadzenia pozytywnych zmian na świecie. Aktualnie grono odbiorców znacząco się poszerzyło, wśród nich są firmy wytwórcze, przemysł energochłonny, instytucje publiczne jak również duże centra handlowe.
07.11.2023

Państwowy Instytut Geologiczny poszukuje złóż wodoru

Potrzeba dodatkowych badań, by ocenić, czy nagromadzenia wodoru na obszarze Polski mogą mieć charakter złóż - przekazał PAP Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy. Dodano, że dotychczasowe poszukiwania nie wykazały złoża wodoru, takiego typu jak to odkryte we Francji.
04.11.2023

Polacy coraz częściej oszczędzają energię – jak przygotować się na sezon grzewczy w tym roku?

Trwający kryzys energetyczny stwarza nowe wyzwania dla każdego z nas, szczególnie gdy musimy sięgać coraz głębiej do swoich portfeli. Oszczędzanie energii jest najczęściej wybieranym sposobem na zmniejszenie wysokości rachunków. Najnowsze badania firmy Resideo1 pokazują główne trendy zmniejszania rachunków za energię wśród mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej. Większość Polaków (77%) zaobserwowała wzrost kosztów przeznaczonych na ogrzewanie w swoim budżecie domowym, szacują że rachunki wzrosły nawet o 41–60%.
27.10.2023

Ostatnia chwila na zmianę sprzedawcy energii. Co warto wiedzieć, co sprawdzić i jak się przygotować?

Trwa gorący czas na rynku zakupu i sprzedaży energii. Kto nowy rok chce rozpocząć opierając się na świeżych rozliczeniach, powinien już teraz podjąć intensywne kroki w celu zmiany sprzedawcy energii elektrycznej. Q4 2023r. to dla zainteresowanych obniżeniem rachunków za energię elektryczną właściwy moment na dokonanie tej zmiany.
27.10.2023

Jaka przyszłość czeka polski sektor energii? Dyskusja ekspertów podczas 38. EuroPOWER & 8. OZE POWER

Już 8-9 listopada 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbędzie się 38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER. Przedstawiciele zarządów kluczowych dla rynku podmiotów, administracji rządowej, politycy, eksperci, przedstawiciele świata nauki oraz członkowie izb gospodarczych i stowarzyszeń branżowych po raz drugi w tym roku spotkają się, aby tym razem przeanalizować priorytety i wyzwania sektora energetycznego w Polsce po jesiennych wyborach.
26.10.2023

Rusza nabór dotyczący wsparcia dla branż energochłonnych

W środę rusza nabór wniosków o wsparcie dla branż energochłonnych w związku z wysokimi cenami energii - poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Na wsparcie rząd przeznaczył 5,5 mld zł.
25.10.2023

7R City Park Gdańsk South II. Magazyn, w którym trzyma się ciepło

Park magazynowy 7R City Park Gdańsk South II w Lublewie Gdańskim to modelowy przykład wizji, która za sprawą współpracy świadomych podmiotów na każdym etapie inwestycji, tworzy nowy standard w zakresie zrównoważonego budownictwa magazynowego w Polsce. Kluczowym warunkiem do ograniczenia strat energii i śladu węglowego obiektów było odpowiednie ocieplenie przestrzeni dachowej o łącznej powierzchni ok. 25 tys. mkw.
24.10.2023

EBOR zainwestuje 75 mln euro w R.Power - spółkę z rynku energii

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zainwestuje 75 mln euro w firmę R.Power z rynku energii - poinformowała w poniedziałek spółka. Dodała, że pieniądze zostaną przeznaczone na strategię rozwoju, która zakłada osiągnięcie 1 GW w obszarze fotowoltaiki w ciągu dwóch lat w krajach UE.
23.10.2023

Linia bezpośrednie w świetle dyrektywy 2019/944 i polskiego prawa energetycznego

Linie bezpośrednie w obszarze energetyki stanowią fascynujący element ewoluującego prawa unijnego oraz krajowego. Jak zauważył już R. Zajdler linia bezpośrednia umożliwiena przedsiębiorstwom uzyskiwanie energii elektrycznej z dedykowanego źródła, co pozwoli na istotne ograniczenie kosztów pozyskiwania energii elektrycznej związanych z usługą przesyłu oraz dystrybucji, jak również potencjalne subsydiowanie niektórych odbiorców.
20.10.2023

Światowe Forum Ekonomiczne nagradza ProjectZero

Inicjatywa miasta Sønderborg mająca na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2029 uznana za model dekarbonizacji miast na świecie, który można „powielać, dostosowywać i skalować”.
18.10.2023

Rekordowa produkcja energii z wiatru. OZE odpowiadały za połowę zapotrzebowania kraju na energię

Do Polski zawitała jesień, a wraz z nią silne wiatry, które w miniony weekend dały się dość mocno odczuć mieszkańcom kraju. Plusy są takie, że silny wiatr napędzał produkcję energii elektrycznej z farm wiatrowych. Według danych PSE w sobotę (07.10) od północy aż do godziny 7.00 farmy pracowały z mocą przekraczającą nawet 8,2 GW (co stanowi przekroczenie rekordowych 8 GW).
11.10.2023

Kanadyjczycy budują łańcuchy dostaw do budowy reaktorów BWRX-300

Kanadyjski producent najcięższych elementów dla przemysłu jądrowego BWXT buduje łańcuch dostaw elementów do budowy reaktorów BWRX-300. Konstrukcje te zamierza stawiać w Polsce spółka Orlenu i Synthosu. Wcześniej pierwszy BWRX-300 ma powstać w Kanadzie.
09.10.2023

W pierwszym półroczu br. Tauron o 10 proc. zwiększył produkcję energii z OZE

Elektrownie wodne, wiatrowe i fotowoltaiczne Grupy Tauron w pierwszej połowie tego roku wyprodukowały 10 proc. energii elektrycznej więcej niż w porównywalnym okresie rok wcześniej; wzrosła też moc zainstalowana segmentu źródeł odnawialnych Grupy - podał w czwartek Tauron.
05.10.2023

Vestas nie zwalnia tempa i pozyskuje kolejne zamówienia dla farm wiatrowych z całego świata

Jedna z czołowych firm zajmujących się energetyką wiatrową tylko 29 września bierze zlecenia związane z usługami dla energetyki wiatrowej w kilku krajach. Dąży tu do utrzymania swojej wieloletniej pozycji lidera i partnera dla inwestycji w zeroemisyjne źródła energii.
04.10.2023

Kariera zawodowa na energetycznej ścieżce

Dziś energetyka to sektor kluczowy dla wszystkich gałęzi gospodarki. O tym, jak wiele możliwości budowania i rozwijania kariery zawodowej oferuje ta branża, można przekonać się na stronie Stoen Operator. Stołeczny operator systemu dystrybucyjnego w witrynie internetowej udostępnił nowe zakładki dotyczące pracy w spółce oraz programu stażowego #Z energią na staż.
03.10.2023

Polska idąc śladami Danii ma szansę na stanie się liderem zielonej energii

W Danii źródła odnawialne stanowią już 70 proc. mocy zainstalowanych - dokładnie tyle samo wynosi nadal udział węgla w polskim miksie energetycznym. Skandynawscy partnerzy uczestniczący w konferencji zorganizowanej przez European Energy Polska podkreślali jednak, że nasz kraj ma potencjał, aby w perspektywie najbliższych lat dokonać znaczącego postępu w dziedzinie OZE.
22.09.2023

Baltic Power z umowami kredytowymi dla pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej

Grupa Orlen i Northland Power zawarły umowy kredytowe na finansowanie wspólnego projektu Baltic Power, pierwszej farmy wiatrowej, która powstanie na polskich wodach Bałtyku. Porozumienie zawarte z konsorcjum 25 polskich i międzynarodowych instytucji finansowych jest jednym z kluczowych elementów procesu przygotowania inwestycji.
19.09.2023

No to cóż, że ze Szwecji? Szwecja inwestuje w energetykę jądrową

W zeszłym miesiącu szwedzki rząd zatwierdził plan zniesienia zakazu wydobycia uranu w tym kraju. Sztokholm również planuje budowę co najmniej dziesięciu reaktorów nuklearnych w ciągu najbliższych 20 lat, aby zaspokoić zapotrzebowanie na niskoemisyjną energię.
18.09.2023

Zarządzanie bezpieczeństwem w dobie odnawialnych źródeł energii i elektromobilności

Starostwo Powiatowe w Stargardzie wspólnie z Gryfickim Klastrem Energii zaprasza do udziału w konferencji dt. zarządzania bezpieczeństwem w dobie odnawialnych źródeł energii i elektromobilności. Dynamika rozwoju branży energetycznej i samochodów elektrycznych wymusza działania edukacyjne mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców miast. Spotkanie jest kierowane do straży pożarnych, policji, straży miejskiej, zarządców nieruchomości. Organizatorzy zamierzają pokazać najnowsze rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo.
14.09.2023

We Wrocławiu powstało nowoczesne laboratorium – pracuje nad oszczędzaniem energii

We Wrocławskim Parku Technologicznym przy ul. Duńskiej 9 otwarto właśnie innowacyjne laboratorium wyposażone w urządzenia  Viessmann. To pierwsza tego typu inwestycja, jaka powstała przy Centrum Badań i Rozwoju tej firmy, która umożliwi pracę nad nowymi rozwiązaniami w zakresie oszczędzania energii.
13.09.2023

W Warszawie powstanie środkowoeuropejskie centrum szkoleniowe dla energetyki jądrowej

Amerykanie zdecydowali, że w Polsce powstanie centrum szkoleniowe dla energetyki jądrowej dla Europy Środkowo-Wschodniej, poinformowała PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Centrum powstanie w Warszawie i rozpocznie działalność w tym roku, dodała.
13.09.2023

Minister Moskwa: 726,5 mld zł nakładów na nowe moce wytwórcze w elektroenergetyce

Skumulowane nakłady inwestycyjne na nowe moce wytwórcze w sektorze elektroenergetyki oszacowaliśmy na poziomie 726,5 mld zł - napisała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa do uczestników wtorkowej konferencji „Energia dla Lubelskiego”.
12.09.2023

Jarosińska-Jedynak: przeznaczymy ok. 22 mld euro z Polityki Spójności m.in. na efektywność energetyczną

Prawie 22 mld euro z Polityki Spójności przeznaczymy na efektywność energetyczną i redukcję emisji gazów cieplarnianych, energię odnawialną oraz inteligentne systemy i sieci energetyczne - poinformowała w poniedziałek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
12.09.2023

MKiŚ: sprzedawcy energii będą zobowiązani do jasnego informowania klientów o zmianach w rozliczeniach

Sprzedawcy energii zobowiązani będą do jasnego informowania odbiorców o zmianach w rozliczeniach; premiowana będzie też oszczędność energii - przewiduje podpisana nowela rozporządzenia taryfowego, o czym poinformował w poniedziałek resort klimatu i środowiska.
11.09.2023

Za 6 lat popłynie w Polsce prąd z „małego atomu”. Orlen stawia na modułowe reaktory jądrowe

Reaktory modułowe (SMR) mają zapewnić Polakom stabilną i zeroemisyjną energię elektryczną oraz ciepło. „Budując małe reaktory jądrowe dajemy poważny impuls dla całej gospodarki. Jesteśmy w stanie utrzymać w Polsce przemysł, a nawet zwiększyć jego produkcję” – stwierdził Dawid Jackiewicz, wiceprezes ORLEN Synthos Green Energy podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
11.09.2023

J. Kowalski: 11 września wejdzie w życie ustawa dot. ułatwień w powstawaniu rolniczych biogazowni

W poniedziałek 11 września wejdzie w życie w życie ustawa dot. ułatwień w powstawaniu rolniczych biogazowni – poinformował w piątek wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski. Podkreślił, że to kierunek walki o tańszą energię i ciepło oraz sposób na produkcję naturalnego nawozu.
08.09.2023

Spółki energetyczne wspierają powstanie Powiatowego Centrum Promocji Energetyki w Wejherowie

W Wejherowie, gdzie znajduje się jedna z najlepszych szkół technicznych w Polsce, powstanie Powiatowe Centrum Promocji Energetyki. Będą tam organizowane wykłady i zajęcia poświęcone nowym technologiom oraz kierunkom rozwoju branży energetycznej. Centrum będzie też miejscem spotkań absolwentów szkoły z potencjalnymi pracodawcami oraz lokalnego biznesu z firmami produkującymi i dystrybuującymi energię odnawialną.
04.09.2023

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii

Kancelaria Prezydenta poinformowała w środę , że Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. Celem ustawy jest zwiększenie ich udziału w krajowym zużyciu energii brutto. Promuje ona m.in. rozwój klastrów energii oraz zwalnia z pozwoleń na budowę fotowoltaikę do 150 kW.
30.08.2023

Bydgoszcz: Centrum Onkologii otrzyma z NFOŚiGW wsparcie na inwestycje ograniczające zużycie energii

Centrum Onkologii w Bydgoszczy zawarło we wtorek umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie przedsięwzięć zmniejszających zużycie energii w dziewięciu budynkach. Wsparcie sięgnie 9,8 mln zł, czyli 95 proc. kosztów inwestycji.
30.08.2023

ENGIE rozpoczyna inwestycje w biogazowanie w Polsce. Podpisano list intencyjny

W Centrum Konferencyjnym Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej podpisano list intencyjny dotyczący budowy nowoczesnej instalacji do produkcji biometanu. ENGIE, światowy lider transformacji energetycznej, działający w obszarze niskoemisyjnej energii i usług, planuje w przemysłowej części Głogowa produkować ekologiczne paliwo, a tym samym przyczyniać się do ograniczania emisji gazów cieplarnianych.
29.08.2023

PGE: Limity zużycia energii, objęte mrożeniem cen wzrosną nawet do 4000 kWh

Rząd zdecydował o zwiększeniu limitów zużycia energii o 1000 kWh po zamrożonych cenach z 2022 roku. Po zmianach limit zużycia dla wszystkich gospodarstw domowych wyniesie 3000 kWh (było 2000 kWh), a dla rolników i rodzin z Kartą Dużej Rodziny 4000 kWh (było 3000 kWh).
24.08.2023

Wyższe limity zamrożenia cen energii - Sejm przyjął ustawę

W środę 16 sierpnia Sejm przegłosował ostateczną wersję ustawy zwiększającej limity zużycia energii po zamrożonych cenach. Dzięki temu przeciętna polska rodzina zapłaci w tym roku za prąd od 3000 do nawet 4000 zł mniej. Ustawa oczekuje teraz na podpis prezydenta.
18.08.2023

Prezydent podpisał dokument dotyczący zmian w energetyce

Zostały zakończone prace związane z drukiem sejmowym 3237, tj. Ustawą o zmianie ustawy - Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ma przede wszystkim na celu implementację szeregu aktów prawa europejskiego z obszaru energetyki, w tym w szczególności dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/944 z dnia 5 czerwca 2019 roku w sprawie wspólnych zasad r
17.08.2023

Nowatorska farba chroni przed zimnem i gorącem

Nowego typu farba, która może mieć różne kolory zatrzymuje ciepło. Może więc chronić przed zimnem i upałami budynki, pociągi czy ciężarówki – twierdzą autorzy wynalazku.
16.08.2023

JLL realizuje zobowiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju i różnorodności

JLL opublikował raport ESG za 2022 r., podsumowujący postępy w realizacji kluczowego celu w zakresie zrównoważonego rozwoju, jakim jest przekształcenie przestrzeni zajmowanych przez firmę w budynki o zerowej emisji dwutlenku węgla. Realizuje tym samym zobowiązania w ramach polityki World GBC Net Zero Carbon Buildings Commitment 2030. Firma informuje również, że jest na dobrej drodze do osiągnięcia kluczowych celów w zakresie różnorodności.
12.08.2023

Prof. Martinek: przyszłość nadprzewodników to wielka zagadka

Mimo ostatnich rewelacyjnych doniesień koreańskich naukowców, na nadprzewodnikową rewolucję możemy jeszcze długo poczekać. Może też ona nigdy nie nadejść. Z drugiej strony, rozwój techniki może nas zaskoczyć. Badania nad nadprzewodnikami są bowiem mocno nieprzewidywalne - mówi PAP prof. dr hab. Jan Martinek z Instytutu Fizyki Molekularnej PAN.
12.08.2023

„Stop manipulacji!" – PGE startuje z kampanią informacyjną dotyczącą cen energii

PGE Polska Grupa Energetyczna startuje z kampanią informacyjną pt. „Stop manipulacji!", której celem jest zwiększenie wiedzy Polaków na temat kształtowania cen energii. Jest to reakcja na działania dezinformacyjne, kwestionujące realnie niskie koszty energii elektrycznej w Polsce. Obecnie Polacy korzystają z jednych z najniższych cen prądu w Europie.
08.08.2023

Irlandzka rewolucja wodorowa: Zielona przyszłość gospodarki wodorowej Wyspy Szmaragdowej

Irlandia jest krajem, który w ostatnich latach zasłynął ze swojego ambitnego podejścia do przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Kraj ten przyjął 12 lipca 2023 roku strategię wodorową, mającą stworzyć ramy rozwoju. dla sektora wodorowego. Strategia ta, będąca prawdopodobnie jedną z najbardziej przełomowych i innowacyjnych na świecie, ma na celu wykorzystanie obfitej energii wiatru morskiego kraju do produkcji wystarczającej ilości zielonego wodoru na potrzeby krajowe i eksportu.
02.08.2023

Niemiecka Strategia Wodorowa: Czy rewolucja wodorowa wydarzy się za Odrą?

Niemiecka Strategia Wodorowa (National Wasserstofstrategie) została zaktualizowana w lipcu 2023 po długich debatach niemieckiego rządu. Zarysowuje ona śmiały plan dotyczący najważniejszych wyzwań związanych z energetyką, dekarbonizacją przemysłu, transportu drogowego i ogrzewania.
02.08.2023

Bechtel: eksploatacja komercyjna reaktora trzech elektrowni Vogtle ważnym krokiem milowym dla amerykańskiego sektora jądrowego

Bechtel, firma działająca w dziedzinie inżynierii, zamówień i budownictwa zakończyła budowę nowych reaktorów 3 i 4 elektrowni jądrowej Vogtle w stanie Georgia, wydała dzisiaj oświadczenie wygłoszone przez Brendana Bechtela, prezesa i dyrektora generalnego Bechtel, na rozpoczęcie eksploatacji komercyjnej reaktora 3. Ma to mieć "znacznie większy wpływ niż pojedyncza inwestycja."
02.08.2023

Zełenski: musimy być gotowi na rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną

Musimy być gotowi na rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną jesienią i zimą - powiedział w niedzielę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, który tego dnia przebywa w Iwano-Frankiwsku na zachodzie Ukrainy.
30.07.2023

PFR: Chiny nie będą stanowić zagrożenia dla europejskiej sytuacji energetycznej w trakcie nadchodzącej zimy

Chiny nie będą stanowić zagrożenia dla europejskiej sytuacji energetycznej w trakcie nadchodzącej zimy. Aktywność gospodarcza Chin, która miała być głównym czynnikiem napędzającym import gazu, pozostaje ograniczona – stwierdzono w raporcie PFR przesłanym PAP.
30.07.2023

Sejmowa komisja energii nie wprowadziła merytorycznych zmian w projekcie ustawy o gwarancjach dla NABE

Poprawki o charakterze legislacyjnym i redakcyjnym wprowadziła w piątek sejmowa komisja energii, klimatu i aktywów do projektu ustawy o gwarancjach Skarbu Państwa dla zobowiązań Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Suma gwarancji ma sięgnąć 70 mld zł.
29.07.2023

KGHM wytypował potencjalne lokalizacje dla swoich SMR-ów w woj. dolnośląskim; Orlen z kolei analizuje kolejne

KGHM wytypował miejsca, gdzie mógłby postawić małe reaktory atomowe w Dolnośląskim i w województwach sąsiadujących. Orlen z kolei, po wytypowaniu wstępnych siedmiu lokalizacji dla swoich SMR-ów, analizuje kolejne miejsca gdzie mogłyby one powstać.
22.07.2023

Qair podpisał 15-letni kontrakt PPA z Żabka Polska Sp. z o.o.

Niezależny producent energii odnawialnej Qair ogłasza zawarcie 15-letniego kontraktu cPPA (corporate Power Purchase Agreement) polegającego na finansowym rozliczeniu sprzedaży energii odnawialnej z firmą Żabka Polska Sp. z o.o. W całym okresie kontrakt obejmuje łącznie blisko 1.7 TWh energii pochodzącej z parku wiatrowego oraz wielkoskalowej farmy fotowoltaicznej.
11.07.2023

Do Sejmu trafił projekt podniesienia limitu zużycia energii elektrycznej z zamrożoną ceną

Do Sejmu trafił we wtorek projekt, dzięki któremu będzie większy limit zużycia energii elektrycznej dla gospodarstw domowych z zamrożoną ceną, a nadmiarowe dochody spółek węglowych zostaną obciążone składką solidarnościową w wysokości 33%.
11.07.2023

Szwecja. Przedstawiciele dolnośląskich gmin zapoznali się ze szwedzkim modelem przetwarzania odpadów

Delegacja przedstawicieli kilkunastu dolnośląskich gmin wzięła udział w wizycie w zakładzie przetwarzania odpadów Sysav w szwedzkim Malmo. Samorządowcy zapoznali się z rozwiązaniami, które mogłoby być stosowane w ich gminach. Szwedzki zakład, którego centralnym punktem jest spalarnia odpadów, zapewnia 60 proc. zapotrzebowania na ciepło w Malmo i Burlov.
06.07.2023

URE: wysoki wzrost liczby odmów przyłączeń do sieci elektroenergetycznej i gazowej

Oddziały terenowe URE w latach 2021-2022 odnotowały wysoki, ok. 9-krotny wzrost liczby odmów przyłączeń do sieci elektroenergetycznej i ok. 2,5-krotny do sieci gazowej w porównaniu do lat 2019-2020 - poinformował Urząd Regulacji Energetyki w czwartek. Według URE wskazuje to na niejasność przepisów.
06.07.2023

Moskwa: być może we wrześniu, październiku będzie trzeba reagować na ceny energii; mamy już rozwiązania w kilku wariantach

W przypadku cen energii dziś sytuacja jest stabilna, ale być może wrzesień, październik to będą okresy, że będzie trzeba reagować – powiedziała w wywiadzie dla Energetyka24 minister klimatu Anna Moskwa. Takie rozwiązania mamy w kilku wariantach, łącznie z gotowymi ustawami – zaznaczyła.
25.06.2023

Tauron planuje zwiększyć inwestycje w sieci elektroenergetyczne do 3 mld zł w 2024 r.

Koncern energetyczny Tauron planuje zwiększyć nakłady inwestycyjne w sieci elektroenergetyczne do 3 mld zł w 2024 r. – podał zarząd firmy na piątkowej konferencji prasowej w Katowicach. Środki te trafią na przyłączenia nowych klientów, w tym OZE oraz modernizację i przebudowę sieci.
24.06.2023

Ponad 272,1 mln zł dofinansowania z NFOŚiGW na rozbudowę ekospalarni

Krakowski Holding Komunalny otrzymał dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w łącznej wysokości ponad 272,1 mln zł z przeznaczeniem na rozbudowę ekospalarni. Zostanie ona powiększona o Zakład Odzysku Energii, trzecią linię.
17.05.2023

Sasin: chcemy zaproponować Polakom pakt energetyczny

Chcemy zaproponować Polakom pakt energetyczny, który będzie odpowiedzią zarówno na politykę Putina, ale też na dyktat Brukseli, który ma nas złamać i który ma spowodować, że społeczeństwo straci szansę na szybki rozwój – powiedział w niedzielę w Warszawie wicepremier i szef MAP Jacek Sasin.
14.05.2023

PKEE: Polacy wiedzą o programach wsparcia związanych z energią elektryczną

Dwóch na trzech Polaków słyszało o istnieniu choć jednego programu ograniczającego wpływ wzrostu cen energii na budżet gospodarstwa domowego – tak wynika z badania agencji YOTTA przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Najpopularniejszym programem jest dodatek węglowy, a jego znajomość deklaruje aż 80 proc. respondentów.
14.05.2023

PSE rozstrzygnęły przetarg na zdolności przesyłowe na połączeniu elektroenergetycznym Polska-Ukraina

Rozstrzygnięto przetarg na zdolności przesyłowe w dniach 15-31 maja dla polskiej części połączenia elektroenergetycznego z Ukrainą Rzeszów Chmielnicka – poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE).
13.05.2023

Najpopularniejsze klocki na świecie i gigantyczne kontenerowce stawiają na zielone paliwa

Klocki, opieka zdrowotna i statki będą zielone, jak nigdy dotąd. Po zielonej energii, czas na zielone paliwo, które zacznie uczestniczyć w transformacji polskiej gospodarki. Wszystkie te działania odbywają się przy udziale European Energy A/S, prowadzącej w Polsce wiele procesów inwestycyjnych w OZE. Spółka nawiązała współpracę z producentem klocków LEGO, firmą logistyczną Maersk oraz farmaceutyczną Novo Nordisk, którym będzie dostarczać tzw. zielony e-metanol, wytwarzany z pomocą odnawialnych źródeł energii.
12.05.2023

Duże firmy wstrzymują produkcję podczas niedoborów energii na rynku

Wobec rosnących kosztów energii większość przedsiębiorstw szuka w tej chwili sposobów na zoptymalizowanie jej kosztów. Dla części z nich, przede wszystkim dla dużych, energochłonnych biznesów, sposobem może być udział w programie DSR (Demand Side Response).
12.05.2023

PSE będzie ograniczać w niedzielę produkcję OZE, po raz pierwszy także PV

Operator systemu przesyłowego energii elektrycznej PSE poinformował, że w niedzielę będzie przymusowo redukował produkcję źródeł odnawialnych: wiatrowych i po raz pierwszy fotowoltaicznych. To efekt prognozowanej wysokiej produkcji i niskiego zapotrzebowania.
23.04.2023

Ukraina. Władze: otrzymaliśmy 1,5 tys. ton pomocy z Polski na potrzeby sektora energetycznego

Od maja 2022 roku z Polski na Ukrainę przybyło 80 ładunków pomocy humanitarnej na potrzeby infrastruktury energetycznej; to około 1,5 tys. ton sprzętu - poinformował ukraiński resort energetyki. Tylko w minionym tygodniu z Polski dotarło 12 transportów z 174 tonami pomocy.
23.04.2023

Shanghai Electric nawiązuje współpracę z międzynarodowymi partnerami przemysłowymi, aby promować strategiczne tworzenie połączeń wielu źródeł energii i trybu komplementarnego

W 2022 r. najnowszy pakiet mocy wytwórczych morskich elektrowni wiatrowych Shanghai Electric w Chinach zajął pierwsze miejsce po raz ósmy z rzędu. Projekt fotowoltaiczny w Dubaju realizowany wspólnie z ACWA Power wszedł w kluczowy etap budowy. W planach jest wprowadzenie do produkcji nowej generacji urządzeń wytwarzających wodór z wody poddanej elektrolizie.
25.03.2023

Morawiecki: staliśmy się gwarantem bezpieczeństwa dla naszego regionu

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki w wywiadzie opublikowanym w niedzielę na portalu i.pl pytany był o politykę bezpieczeństwa energetycznego.
12.03.2023

Premier Morawiecki chce rozmawiać ze spółkami energetycznymi, aby zrewidowały swoją politykę cenową

Będę rozmawiał z wicepremierem szefem MAP Jackiem Sasinem, żeby spółki energetyczne zrewidowały swoją politykę cenową - mówił premier Mateusz Morawiecki w sobotę na spotkaniu z mieszkańcami Jasła (Podkarpacie). Dodał, że dziś ceny energii są niższe niż kilka miesięcy temu.
11.03.2023

Mapa średnich cen energii w styczniu 2023 r.

Firma Energy Solution Sp. z o.o., zajmująca się działalnością doradczą dla odbiorców energii elektrycznej i paliwa gazowego przygotowała comiesięczną analizę średnich cen energii. W styczniu 2023 roku na rynku SPOT za 1 MWh płacono w UE średnio ponad 127 Euro, czyli niemal połowę mniej, niż wynosiła średnia cena z ubiegłego miesiąca. W Polsce cena ta oscylowała w ubiegłym miesiącu wokół 133 Euro. Uśredniona cena zakupu energii dla kontraktu terminowego (BASE Y) na 2023 r. wynosiła w styczniu nieco ponad 164 Euro. W Polsce spółki
08.02.2023

Szefowa Komisji Europejskiej: nie ma powrotu do uzależnienia energetycznego od Rosji

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała do konsekwentnego przechodzenia na energię odnawialną. "W żadnym wypadku nie może być powrotu do uzależnienia od rosyjskich paliw kopalnych" - powiedziała w sobotę w Duesseldorfie.
29.01.2023

Rusza nabór wniosków w ramach programu „Energia dla wsi”

Od 25 stycznia 2023 r. rolnicy i spółdzielnie energetyczne mogą składać wnioski o dofinansowanie do odnawialnych źródeł energii w ramach programu „Energia dla wsi”. Całkowity budżet programu to 1 mld zł - poinformowało we wtorek Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
24.01.2023

Setki piekarzy protestowało w Paryżu z powodu gwałtownego wzrostu cen energii

Setki piekarzy, niektórzy ubrani w fartuchy i wymachujący bagietkami, protestowało na ulicach Paryża, ostrzegając, że przetrwaniu wytwórców chleba i croissantów zagrażają ceny energii elektrycznej, które gwałtownie wzrosły w 2023 roku oraz wysokie ceny surowców potrzebnych do wypieków.
24.01.2023

Orlen Południe wybuduje za 4,2 mln zł farmę fotowoltaiczną - zakończenie inwestycji w trzecim kwartale 2023 r.

W rafinerii w Trzebini (Małopolskie) spółki Orlen Południe z Grupy Orlen powstanie farma fotowoltaiczna wytwarzająca energię na potrzeby instalacji produkcyjnych. Inwestycja ma być gotowa w trzecim kwartale 2023 r. Jej koszt to 4,2 mln zł - podał „Magazyn GO!”, wewnętrzny periodyk Grupy Orlen.
14.01.2023

MKiŚ: dzięki działaniom rządu znacząco obniżono potencjalne podwyżki rachunków za ciepło

Dzięki wdrożonym przez rząd rozwiązaniom znacząco zostały obniżone potencjalne podwyżki rachunków za ciepło - podkreśla resort klimatu i środowiska. Dodaje, że na aktualną wysokość rachunków wpływ ma, oprócz wojny, wyjściowa stawka, jaką za ciepło do tej pory płacili mieszkańcy.
05.01.2023

Padł rekord wytwarzania energii z wiatru

W środę 4 stycznia 2023 r. padły rekordy wytwarzania energii z wiatru.
05.01.2023

W 2023 ceny energii mają być zamrożone

Minister Klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiedziała, że w nowym roku nie dojdzie do zmian cen w sektorze energii. Taryfy mają być znane, gdyż URE już kończy proces taryfikacji w większości spółek.
05.01.2023

Niemiecki operator sieci poszukuje dostawcy podmorskich kabli w formule EPCI

Niemiecki operator systemu przesyłowego 50Hertz Transmission poszukuje dostawcy morskiego systemu przesyłowego o napięciu 525 kV. Łączna długość okablowania ma wynieść 3536 kilometrów.
02.01.2023

ARP: w listopadzie 2022 r. krajowy węgiel 2-3-krotnie droższy niż rok wcześniej

W listopadzie ub. roku, podobnie jak w kilku poprzednich miesiącach, krajowy węgiel dla energetyki był przeszło dwa razy droższy niż rok wcześniej, a węgiel dla ciepłownictwa podrożał trzykrotnie - wynika z indeksów cenowych opublikowanych w poniedziałek przez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP).
02.01.2023

W 2022 r. Gaz-System przesłał do odbiorców 17,5 proc. mniej gazu niż rok wcześniej

Operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System przesłał w całym 2022 r. do odbiorców o 17,5 proc. gazu mniej niż w 2021 r. - wynika z danych publikowanych przez operatora. Przesył do odbiorców wyniósł nieco ponad 16 mld m sześc.
02.01.2023

Niektórzy klienci indywidualni E.ON Polska zapłacą więcej za prąd

Klienci jednego z dużych sprzedawców energii elektrycznej, firmy E.ON Polska, którzy korzystają z taryfy dla gospodarstw domowych G i jednocześnie pod swoimi adresami mają zarejestrowaną działalność gospodarczą, od 1 stycznia 2023 r. zapłacą więcej za prąd.
30.12.2022

Minister Moskwa: nie będzie sytuacji, że zabraknie środków na zamrożenie cen prądu

Nie będzie sytuacji, że zabraknie środków na zamrożenie cen prądu. Mamy mechanizm zapasowy, który zabezpiecza pierwsze płatności - mówiła w czwartek minister klimatu Anna Moskwa pytana o ewentualną nowelizację ustawy o limitach cen prądu.
29.12.2022

Eksperci: rząd w Budapeszcie wciąż jest zainteresowany sprowadzaniem energii z Rosji

Węgry cały czas są zainteresowane sprowadzaniem energii z Rosji i w przeciwieństwie do krajów regionu nie wykonują poważnych kroków w celu uzależnienia się od rosyjskich surowców - twierdzą w rozmowie z PAP polscy i węgierscy eksperci.
29.12.2022

Energetyka to nasz „wielki zbiorowy obowiązek”

W godzinach szczytu warto zrezygnować z korzystania z urządzeń pobierających dużo energii, takich jak piekarniki, płyty indukcyjne, pralki czy grzejniki elektryczne – Albert Gryszczuk, Zklaster Dystrybucja. ZKlaster Dystrybucja przyłącza się do apelu Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. o oszczędzanie energii, w związku z występującymi zimą godzinami szczytu między 15:00 i 18:00
16.12.2022

Hywind Tampen: pierwsza na świecie energia odnawialna dla morskiej ropy i gazu [WIDEO]

Hywind Tampen to pływająca farma wiatrowa, która zapewni energię elektryczną dla pól naftowych i gazowych Snorre i Gullfaks na norweskim Morzu Północnym. Będzie to pierwsza na świecie pływająca farma wiatrowa zasilająca morskie platformy naftowe i gazowe.
19.11.2022

RPO interweniuje w Bojanowie w sprawie lamp ulicznych. Burmistrz: szukamy oszczędności

Zastępca rzecznika praw obywatelskich poprosił burmistrza Bojanowa o wyjaśnienia w związku ze skargą mieszkanki gminy w sprawie szybciej wyłączanych lamp ulicznych. Burmistrz Maciej Dubiel powiedział PAP, że gmina szuka oszczędności. Zapowiedział też, że niebawem oświetlenie ulic będzie skromniejsze.
18.11.2022

Prezydent podpisał ustawę o maksymalnych cenach energii

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę o maksymalnych cenach energii dla gospodarstw domowych, sektora MŚP i samorządów. W 2023 r. gospodarstwa domowe po przekroczeniu limitów mają zapłacić nie więcej niż 693 zł za MWh, a samorządy i MŚP - 785 zł za MWh.
02.11.2022

Dzisiaj rząd przyjmie uchwałę w sprawie budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Polsce

Rząd w środę przyjmie uchwałę w sprawie budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Polsce - wynika z porządku obrad Rady Ministrów.
02.11.2022

Eurostat: ceny prądu w Polsce spadły w pierwszej połowie br. o 3 proc.

W pierwszej połowie 2022 roku ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosły we wszystkich państwach UE z wyjątkiem pięciu, w tym Polski, gdzie ceny prądu spadły o 3 proc. - wynika z danych opublikowanych w poniedziałek przez Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat).
31.10.2022

Ekspert o projekcie atomowym: dobrze, że coś się rusza, od lat to było polskie Yeti

To dobrze, że coś się rusza w projekcie atomowym, który od lat był polskim Yeti - powiedział w sobotę PAP ekspert rynku energetycznego Piotr Maciążek. Dodał, że budowa nowoczesnego, stabilnego, niskoemisyjnego źródła energii jest dla Polski kluczowa.
29.10.2022

Farma fotowoltaiczna wytworzy prąd na potrzeby wodociągów w Krzeszowicach

Zakończyła się budowa farmy fotowoltaicznej na terenie spółki komunalnej Wodociągi i Kanalizacja w Krzeszowicach (Małopolskie). Inwestycja o wartości ponad 1,76 mln zł powstała przy wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
29.10.2022

Na Pomorzu uruchomiono największą farmę fotowoltaiczną w tej części Europy [WIDEO]

300 hektarów czyli 422 pełnowymiarowe boiska piłkarskie – tyle zajmuje największa w tej części Europy farma fotowoltaiczna, która została w zeszłym tygodniu oficjalnie otwarta w miejscowości Zwartowo w województwie Pomorskim.
19.10.2022

Morawiecki: w cenie 785 zł za MWh blisko połowę stanowi koszt emisji CO2

W cenie 785 zł za MWh, którą uzgadniamy dla samorządów czy dla małych i średnich firm, blisko połowę stanowi koszt emisji CO2 – powiedział w środę w radiowej Trójce premier Mateusz Morawiecki.
13.10.2022

Analitycy: większość polskich gospodarstw domowych korzysta z wysokoenergetycznych urządzeń

Ponad 80 proc. polskich gospodarstw domowych korzysta ze sprzętów RTV i AGD o niskiej efektywności energetycznej - wskazali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dodali, że ich wymiana pozwoliłaby zredukować zużycie energii elektrycznej o jedną piątą.
08.10.2022

Alpejskie ośrodki narciarskie chcą oszczędzać energię m.in. dzięki wolniejszym wyciągom

Alpejskie ośrodki narciarskie zamierzają oszczędzać energię dzięki wolniejszym wyciągom - informuje belgijski dziennik „De Standaard”. Aby zmniejszyć rachunki planowana jest także rezygnacja z nocnych jazd oraz ograniczenie godzin otwarcia, wynika z ustaleń dziennikarzy.
05.10.2022

"Puls Biznesu”: Resort klimatu myśli o sankcjach na import LPG

Resort klimatu analizuje polską infrastrukturę LPG, by ewentualne sankcje na import gazu z Rosji wprowadzić "odpowiedzialnie" i z "okresem przejściowym” – informuje we wtorek "Puls Biznesu".
04.10.2022

PKO BP: Firmy skutecznie przerzucają wyższe koszty energii i pracy na ceny

Firmy skutecznie przerzucają wyższe koszty energii i pracy na ceny. Postępują indeksacje umów handlowych. Wobec silnego wzrostu inflacji i napiętego otoczenia rynkowego, RPP w przyszłym tygodniu będzie kontynuować cykl podwyżek stóp procentowych - prognozują analitycy PKO BP.
30.09.2022

Minister Maląg: przyjęty w ustawie limit zużycia energii nie jest za niski

Przyjęty w ustawie limit zużycia energii nie jest za niski. Statystyki pokazują, że roczne zużycie energii na osobę wynosi 700 kWh, więc limit 2 tys. kWh powinien wystarczyć na rodzinę trzyosobową – powiedziała we wtorek w "Poranku Rozgłośni Katolickich Siódma-Dziewiąta" –szefowa MRiPS Marlena Maląg.
27.09.2022

Polska nie jest przygotowana na kryzys energetyczny

71 proc. badanych uważa, że Polska nie jest przygotowana na kryzys energetyczny; 16 proc. jest przeciwnego zdania, a 13 proc. nie ma w tym temacie zdania - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu".
22.09.2022

„DGP”: Ustawy prądem napędzane

Rząd chce stworzyć mechanizmy chroniące klientów przed wysokimi cenami nie tylko prądu, lecz także gazu – czytamy we wtorkowym „Dzienniku Gazecie Prawnej”.
20.09.2022

Czechy. W nadzwyczajnym wystąpieniu telewizyjnym premier zaapelował o oszczędzanie energii

W nadzwyczajnym wystąpieniu telewizyjnym i radiowym w niedzielę wieczorem premier Czech Petr Fiala zaapelował o oszczędzanie energii. Zapewnił, że urzędy państwowe zaczną oszczędności od siebie. Zapewnił, że dzięki wprowadzeniu górnej granicy cen energii kraj poradzi sobie z zimą.
18.09.2022

Francja wyłącza oświetlenie i zachęca do oszczędzania energii

Francja pomimo dobrej sytuacji w zakresie źródeł wytwórczych (70 proc. udziału energetyki jądrowej) wprowadza szereg ograniczeń związanych z zużyciem energii elektrycznej i ciepła. Ograniczeniu konsumpcji energii mają pomóc nawet wyłączone reklamy na lotniskach i dworcach.
14.09.2022

Czechy zatwierdziły limit cenowy na energię elektryczną i gaz

Gabinet premiera Petra Fiali zgodził się w poniedziałek na ograniczenie cen energii elektrycznej i gazu. W wyniku zaproponowanych rozwiązań skorzystać mają głównie gospodarstwa domowe i drobni konsumenci.
13.09.2022

Olsztyńska grupa zakupowa chce kupować prąd kontraktowo

Olsztyńska grupa zakupowa zdecydowała o powtórzeniu przetargu na zakup energii elektrycznej - poinformował olsztyński ratusz. Wyjaśniono, że w nowym przetargu grupa wybierze dostawcę, który "doliczy stałą marżę do cen giełdowych", a grupa ma kupować energię na zasadzie zakupów kontraktowych.
13.09.2022

Apel do szkół o oszczędzanie energii i wody

Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa zaapelował do szkół o oszczędzanie energii i wody, a także o kształtowanie postaw ekologicznych. Chodzi m.in. o zmniejszenie temperatury grzejników. Miasto uspokaja, że żadne dziecko nie będzie w zimie marzło.
08.09.2022

Fiński rząd przyjął energetyczny pakiet pomocowy; VAT na prąd obniżony o ponad połowę

Obniżka stawki VAT na energię elektryczną z 24 do 10 proc., odpisy rachunków za prąd w rozliczeniu podatkowym, niższe opłaty za przedszkola oraz podwyżka kwot zasiłków – takie rozwiązania przewiduje przedstawiony w czwartek przez rząd Finlandii pakiet pomocowy, mający zrekompensować obywatelom skutki rosnących cen energii i wysokiej inflacji.
02.09.2022

Potencjał rozwoju offshore wind na niemieckich morzach może sięgać 82 GW

Według badań uznanego niemieckiego Instytutu Fraunhofera (Fraunhofer IWES), do 2045 roku łączna moc zainstalowana w morskiej energetyce wiatrowej w Niemczech będzie wyższa niż zakładał rząd. Wskazał on wówczas na 70 GW. Według najnowszych analiz, potencjał niemieckiej części Morza Bałtyckiego i Północnego jest szacowany na 82 GW.
27.08.2022

UK: rekordowa podwyżka cen energii o 80 proc.

Brytyjczyków czeka rekordowa, wynosząca 80 proc. podwyżka cen energii. Od 1 października średnie rachunki zwiększą się z 1971 do 3549 funtów rocznie - ogłosił w piątek Ofgem, regulator rynku energii.
26.08.2022

Grecki rząd podwoi dopłaty do rachunków za prąd dla odbiorców indywidualnych i firm

Grecki rząd podwoi dopłaty do rachunków za energię we wrześniu dla odbiorców indywidualnych i przedsiębiorstw, zwiększając kwotę na ten cel do 1,9 mld euro - przekazał we wtorek minister energii Kostas Skrekas. To zwiększenie wsparcia finansowego, jakie władze wprowadziły w zeszłym roku w celu ochrony konsumentów przed rosnącymi kosztami.
23.08.2022

Pożar na Serra da Estrela wyemitował 25 razy więcej energii, niż bomba atomowa z Hiroszimy

Pożar w masywie górskim Serra da Estrela, we wschodniej Portugalii, wyemitował 25 razy więcej energii, niż eksplozja bomby atomowej w Hiroszimie w 1945 roku - powiadomiły służby obrony cywilnej tego kraju (ANEPC).
17.08.2022

Bayern Monachium będzie oszczędzał energię

Rezygnacja z długiego oświetlania stadionu, podgrzewania gazem murawy na boisku czy z ciepłej wody w toaletach na terenie obiektu to część działań wprowadzonych przez władze piłkarskiego mistrza Niemiec Bayernu Monachium, które mają na celu zredukowanie wykorzystania energii.
05.08.2022

Polacy i oszczędzanie energii? Niekoniecznie

60 proc. Polaków nie zamierza zmniejszać zużycia energii. Oszczędzanie deklaruje 37 proc. – wynika z sondażu United Surveys dla DGP i RMF, opublikowanego w środowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej".
03.08.2022

Prezes Taurona: to nie spółki energetyczne ani rząd odpowiadają za wzrost cen energii

To nie spółki energetyczne ani polski rząd odpowiadają za wzrost cen energii – podkreślił w rozmowie z PAP prezes Taurona Paweł Szczeszek. Wskazał na wojnę w Ukrainie wraz z wojną gospodarczą, w której kluczowe są rosyjskie surowce energetyczne.
27.07.2022

Badanie IBRiS: Polaków do oszczędzania energii elektrycznej najbardziej motywuje obniżenie kosztów

Jak wynika z najnowszego badania IBRiS, dla 86 proc. Polaków kluczowym argumentem przemawiającym za ograniczeniem zużycia prądu jest chęć zmniejszenia wysokości rachunków, zaś dla 72 proc. – troska o środowiska naturalne. Co ciekawe, aż 91 proc. uważa się za osoby oszczędzające energię elektryczną.
20.07.2022

Japonia planuje produkcję energii z prądów morskich

Japońska firma IHI podała, że zakończyła testy urządzenia pozwalającego generować energię z prądów morskich.
07.07.2022

W obliczu kryzysu Austria powraca do generacji węglowej. Przebuduje jedną z elektrociepłowni

Austria otrzymuje 80 proc. gazu z Rosji i od czasu wybuchu wojny na Ukrainie usilnie poszukuje alternatywnych dostawców. Przygotowuje się także na kryzys energetyczny, dlatego rząd postawił przebudować jedną z elektrociepłowni gazowych na węglową.
26.06.2022

Rzeszów. MPWiK postawił na energię fotowoltaiczną i ogranicza emisję dwutlenku węgla

Prawie 1,5 tys. ton mniej dwutlenku węgla emituje rocznie rzeszowski MPWiK dzięki farmom fotowoltaicznym. Obecnie firma dysponuje dwoma takimi farmami o powierzchni 4,5 hektara i wieloma mniejszymi instalacjami. Planuje budowę kolejnych.
25.06.2022

Liczy się energia – 34 % badanych zauważyło kampanię edukacyjną PKEE

Od stycznia do marca Polski Komitet Energii Elektrycznej realizował kampanię „Liczy się energia”, której głównym celem było zbudowanie świadomości odbiorców na temat racjonalnego zużycia energii elektrycznej oraz czynników kształtujących ceny energii. Jak wynika z badania przeprowadzonego po jej zakończeniu, Kampania została zauważona przez 34% Polaków.
22.06.2022

Nadprzewodząca dioda ma odmienić komputery i zmniejszyć zużycie energii

Badaczom udało się opracować nadprzewodzącą diodę, co do tej pory uważano za niewykonalne. Z czasem takie urządzenia mają uczynić komputery wielokrotnie szybszymi i oszczędniejszymi.
06.05.2022

Zielone chemikalia od Intela i wiele ambitnych planów

Firma Intel Corporation ogłosiła swoje zobowiązanie do osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych netto w działalności globalnej do 2040 roku.
02.05.2022

Belgia odnotowuje rekordy produkcji w offshore wind, rozważa przyspieszenie rozwoju OZE

Belgia cieszy się z wyników produkcji energii w farmach morskich na Morzu Północnym. W lutym osiągnęły kolejny rekord produkcji. W związku z inwazją Rosji na Ukrainie, Belgia zachęca Komisję Europejską do przyspieszenia rozwoju OZE. Sam kraj widzi w OZE szansę na niezależność energetyczną. Rząd rozważa także wydłużenie działania dwóch elektrowni jądrowej.
27.03.2022

Naimski: oferta USA w sprawie zielonego atomu będzie rozpatrywana przez rząd jesienią

Polska wspólnie z USA pracuje nad realizacją umowy dotyczącej współpracy w cywilnej energetyce jądrowej. Amerykańska propozycja w tej sprawie będzie rozpatrywana przez polski rząd jesienią – przekazał PAP pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
26.03.2022

RWE ostrzega przed wstrzymaniem importu energii z Rosji

Prezes największej niemieckiej firmy energetycznej RWE Markus Krebber ostrzegł przed wstrzymaniem importu energii z Rosji - informuje "Financial Times". Jak pisze brytyjska gazeta, według Krebbera embargo uderzyłoby w niemieckie gospodarstwa domowe i w przemysł.
16.03.2022

Rosjanie niszczą instalacje OZE na Ukrainie, branża będzie domagać się odszkodowań w sądach

Ukraińskie Stowarzyszenie Energetyki Odnawialnej alarmuje na temat instalacji OZE w obliczu wojny na Ukrainie. Tamtejsza branża osiągnęła w ostatnich latach znaczące wynik. Na początku 2022 roku moc zainstalowana w OZE wyniosła 9,5 GW, a inwestycje w przemysł – ponad 12 mld dolarów. Według szacunków połowa tych instalacji jest zagrożona zniszczeniem.
13.03.2022

Dekarbonizacja produkcji stali zwiększy znacznie popyt na energię elektryczną

Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej (EIA) bada obecnie wpływ przyśpieszonego wdrażania niskoemisyjnej produkcji stali na sektor energetyczny. Rozwój „ekologicznej” stali zwiększy znacznie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Dekarbonizacja tego sektora wymaga przyspieszenia rozwoju OZE oraz technologii produkcji zielonego wodoru.
13.03.2022

PGE organizuje warsztaty dla potencjalnych wykonawców i planuje inwestycje w infrastrukturę dystrybucyjną

Rozwój nowych mocy odnawialnych wymaga wielomiliardowych nakładów na sieci dystrybucyjne. Spółka PGE Dystrybucja z Grupy PGE ma największy obszar dystrybucyjny w Polsce. W tym roku zrealizuje szereg inwestycji w infrastrukturę, czyli linie energetyczne, transformatory i rozdzielnie, w tym kablowanie sieci. Spółka organizuje warsztaty dla potencjalnych wykonawców, które będą dotyczyć planowanych programów inwestycyjnych. W ten sposób liczy na usprawnienie całego procesu inwestycyjnego.
04.03.2022

Sasin: otrzymałem zapewnienie o udziale amerykańskiego kapitału w budowie elektrowni jądrowej w Polsce

Chcemy, by Amerykanie dostarczyli nam nie tylko technologię jądrową, ale też kapitał - powiedział w niedzielę wicepremier Jacek Sasin. Poinformował, że dostał zapewnienie pokaźnego udziału amerykańskiego kapitału w inwestycji, rzędu miliarda dolarów.
20.02.2022

Macron zapowiedział budowę sześciu nowych reaktorów EPR2

Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział w czwartek w fabryce w Belfort budowę sześciu nowych reaktorów EPR2 i ośmiu innych, które będą przedmiotem badań do 2050 r. Obiecał również wzrost mocy produkcyjnych energii solarnej, z farm wiatrowych i innych źródeł odnawialnych.
10.02.2022

Analitycy: 26-proc. wzrost zużycia węgla do produkcji energii elektrycznej w Polsce

Produkcja energii elektrycznej z węgla osiągnęła w Polsce najwyższą wartość od 8 lat; w 2021 r. wzrosła o 26 proc. wobec 2020 r. - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. To wynik zwiększonego zapotrzebowania na rynku krajowym i wyższego eksportu.
30.01.2022

Technologie floating mogą uniezależnić kraje wyspiarskie od konsumpcji paliw

Nowe technologie energii odnawialnej, takie jak morskie pływające elektrownie słoneczne, energia fal oraz morska energetyka wiatrowa, w połączeniu z ekologicznymi paliwami, są w stanie zabezpieczyć w pełni dostawy energii dla krajów wyspiarskich. Jest to wniosek płynący z badań ekspertów, którzy przeanalizowali miks energetyczny Malediwów oparty w 100 proc. na OZE.
29.01.2022

KE proponuje zaklasyfikować jako „zieloną" energię nuklearną i gaz ziemny

Komisja Europejska zaproponowała zaklasyfikowanie energii nuklearnej oraz gazu ziemnego jako „zielonych” źródeł energii w ramach systemu unijnego, który ma pomóc rynkom finansowym zdecydować, co jest zrównoważoną inwestycją – informuje „Financial Times”.
01.01.2022

Minister Moskwa: w 2022 r. na "Mój prąd" przeznaczymy 1 mld zł

Na nową edycję programu "Mój prąd" zarezerwowaliśmy budżet 1 mld zł, a wysokość dotacji będzie zależeć od skali inwestycji np. od tego czy oprócz paneli fotowoltaicznych zdecydujemy się także na montaż magazynu energii - mówi w rozmowie z PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
01.01.2022

EDPR zabezpiecza umowę typu PPA dla 35,7 MW mocy z farmy wiatrowej w Polsce

Umowa PPA wchodzi w życie w styczniu 2022 r. i będzie obowiązywać przez 10 lat. Umowa dotyczy 51 proc. energii wytworzonej w farmie wiatrowej o łącznej mocy zainstalowanej 70 MW.
29.12.2021

Premierowy odcinek podcastu Uwaga wodór! Czy zielony wodór uratuje świat?

Dzisiaj premierowy odcinek podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski rozmawiają o perspektywach rewolucji wodorowej.
20.12.2021

Ustawa o obniżce akcyzy na paliwa i energię wróciła do komisji

Ustawa o obniżce akcyzy na paliwa i energię została we wtorek skierowana do komisji. W trakcie debaty w Senacie zgłoszone zostały poprawki, w tym wniosek o obniżkę akcyzy na olej opałowy.
15.12.2021

Energia odnawialna – buzzwordem – nigdy nie będzie w 100 proc. ekologiczna…

Przejście na czystą energię jest najlepszą szansą, jaka jest na spowolnienie kryzysu klimatycznego – wytwarzając energię, która w efekcie powoduje mniejszą emisję gazów cieplarnianych niż paliwa kopalne czy dywersyfikacja dostaw energii i zmniejszanie zależności od paliw niszczących ziemię.
05.12.2021

Ørsted podjął ostateczną decyzję inwestycyjną w sprawie dwóch morskich farm wiatrowych

Na łamach ZielonaGospodarka.pl informowaliśmy, że duński deweloper Ørsted stoi przed ostateczną decyzją inwestycyjną (FID) w sprawie dwóch niemieckich morskich farm wiatrowych - Gode Wind 3 (242 MW) i Borkum Riffgrund 3 (900 MW). Firma poinformowała, że zaangażuje się w projekty.
03.12.2021

W ramach projektu Domy Dobrej Energii panele fotowoltaiczne będą montowane w domach dziecka

Wystartował projekt Domy Dobrej Energii, w którego ramach na dachach placówek opiekuńczo-wychowawczych zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne spółki Energa Obrót. Placówki te zmniejszą koszty użytkowania i ograniczą bezpośredni wpływ na środowisko. Projekt wspiera Fundacja Orlen.
02.12.2021

Crido: w Europie odbiorcy energii wspierani obniżkami VAT, dotacjami, zamrażaniem cen

Obniżenie stawki VAT, obniżki innych opłat, dotacje bezpośrednie, zamrażanie cen - to najczęstsze w Europie metody wsparcia odbiorców energii w sytuacji wysokich cen - wynika z zestawienia firmy doradczej Crido.
26.11.2021

Dogger Bank nieopłacalny dla Norwegów? Rząd zwiększy inwestycje w offshore wind w 2022 roku

Inwestycja norweskiego potentata energetycznego Equinor w morską farmę wiatrową Dogger Bank (3,6 GW), obecnie największy na świecie projekt morskiej energetyki wiatrowej w budowie, będzie nieopłacalna – wynika z badanias finansowanego przez rząd norweski. Nie zmienia to faktu, że Norwegia ma ambicję zwiększenia nakładów budżetowych na rozwój offshore wind. Przychody norweskiej branży OZE stale rosną, podczas gdy sektor ropy i gazu odnotowuje spadki, jednak w dalszym ciągu pozostając najbardziej dochodowym segmentem energetyki w N
26.11.2021

Zyska: roczne straty związane z obecnym systemem rozliczeń z prosumentami mogą sięgnąć 1 mld zł

Do końca roku będziemy mieli zapewne 1 mln instalacji fotowoltaicznych. Roczne straty związane z obecnym systemem rozliczeń z prosumentami mogą sięgnąć 1 mld zł – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska w środę w Senacie.
25.11.2021

Izraelsko-polski kontrakt zrewolucjonizuje polski rynek OZE

Wiodący izraelski deweloper w dziedzinie energii odnawialnej Nofar Energy utworzy spółkę joint venture z Electrum, polską spółką technologiczną, wyspecjalizowaną w zakresie energetyki. Współpraca ma na celu opracowanie projektów wiatrowych i słonecznych w Polsce o wysokiej mocy - aż do 1,25 GW. Porozumienie oznacza wejście Nofar Energy na polski rynek energii odnawialnej, co daje dużą szansę na dynamiczny rozwój tej gałęzi gospodarki.
24.11.2021

EY: globalny rozwój energii odnawialnej będzie wymagał 5,2 bln dolarów inwestycji do 2050 r

Globalny rozwój energii odnawialnej będzie wymagał 5,2 bln dolarów inwestycji do 2050 r. - wynika z analizy EY. Oprócz znanych technologii energetycznych, jak energia słoneczna i wiatrowa potrzebne będzie zbadanie potencjału biopaliw, energii jądrowej i wychwytywania dwutlenku węgla.
17.11.2021

Sejmowe komisje za projektem o rekompensatach dla gmin za zmianę opodatkowania wiatraków

Sejmowe komisje energii i klimatu oraz samorządu poparły projekt ustawy o rekompensacie gminom dochodów utraconych w 2018 r. w związku ze zmianą zakresu opodatkowania elektrowni wiatrowych. Koszty rekompensat oszacowano na 524,43 mln zł.
16.11.2021

GE wspiera redukcję kosztów produkcji energii wiatrowej

W dobie rosnących cen energii elektrycznych na rynkach europejskich państwa poszukują sposobów, jak zatrzymać ten proces. Jedną z odpowiedzi jest wykorzystanie zielonych, innowacyjnych technologii, które pozwolą obniżyć koszty produkowanej energii, a także wspomóc proces transformacji energetycznej.
10.11.2021

OX2 nabędzie od Vattenfall prawa do budowy farmy wiatrowej Klevberget o mocy 150 MW w szwedzkim Västernorrland

Zgodnie z umową, OX2 nabędzie 100 proc. udziałów w projekcie od Vattenfall. Farma wiatrowa posiada już prawomocne pozwolenie. Będzie ona stanowiła uzupełnienie szwedzkiego portfela projektów OX2 w zakresie lądowej energetyki wiatrowej na późnym etapie rozwoju.
09.11.2021

W Niemczech ceny energii elektrycznej są jednymi z najwyższych na świecie

W Niemczech ceny energii elektrycznej są obecnie wyższe niż w większości krajów świata. Wyższe ceny można znaleźć w krajach rozwijających się – informuje w poniedziałek „Spiegel”.
09.11.2021

Polenergia inwestuje w Edison Energia

Polenergia - największa polska prywatna grupa energetyczna - podpisała przedwstępną umowę nabycia 100 proc. akcji spółki Edison Energia. Połączenie sił obu spółek pozwoli Polenergii na znaczne zwiększenie udziału w dynamicznie rozwijającym się w Polsce obszarze szeroko rozumianej energetyki rozproszonej. Transakcja uwarunkowana jest uzyskaniem zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
05.11.2021

Unikalna w skali światowej instalacja Petrobaltic produkuje ropę i gaz jednocześnie [WIDEO]

Z początkiem października ruszył specjalny system osuszania, sprężania i eksportu gazu na morskiej kopalni ropy Petrobaltic, pracującej na złożu B8 na Morzu Bałtyckim. To jedyna w Europie i unikalna w skali światowej instalacja.
29.10.2021

Ekspert: potrzebujemy przewagi odnawialnych źródeł energii w polskim miksie energetycznym

W ciągu 10 lat ceny dystrybucji energii mogą wzrosnąć nawet o 60 proc.; potrzebujemy przewagi odnawialnych źródeł energii w polskim miksie energetycznym - ocenił prezes firmy SunSol Michał Kitkowski. Dodał, że nowy system rozliczeń prosumentów umożliwi zarabianie na wyprodukowanej energii.
29.10.2021

KE przedstawiła propozycje działań w związku ze wzrostem cen energii

Komisja Europejska zaprezentowała w środę zestaw propozycji dotyczących reagowania na wzrost cen energii. Wśród pomysłów jest m.in. częściowe płacenie rachunków osób szczególnie dotkniętych kryzysem oraz tymczasowe obniżenie stawek podatkowych.
14.10.2021

ECO-POWR™ - pomysł na siłownię zasilaną energią ludzkich mięśni

Godzina treningu na bieżni czy rowerku linii ECO-POWR™ generuje średnio nawet do 150 wat energii elektrycznej, która może zasilić np. małą lodówkę lub laptopa. Kilka urządzeń, na których użytkownicy intensywnie trenują 5 godzin dziennie, zaspokoi sporą część zapotrzebowania klubu na energię, a wyciskający „siódme poty” klubowicze otrzymają nagrody za wytworzone kilowatogodziny.
14.10.2021

Sukces gdańskich urbanistów na 17. Biennale Architektury 2021 w Wenecji [WIDEO]

Projekt CRUNCH ma na celu prognozowanie możliwości innowacyjnego wykorzystania takich zasobów jak woda, energia czy żywność, aby efektywniej nimi gospodarować w przyszłości. W jego przebieg zaangażowały się Miasto Gdańsk oraz Olivia Centre.
10.10.2021

Gazprom: współczujemy tym, których dotknął szok cenowy gazu

Gazprom szczerze współczuje wszystkim krajom, które dotknął szok cenowy na rynku gazu – oświadczyła w czwartek wiceprezes Gazpromu Jelena Burmistrowa, podkreślając, że rozwiązaniem są długoterminowe umowy na dostawy gazu.
08.10.2021

Naukowcy proponują nowy sposób uzyskania paliwa - z napromieniowanych odpadów

Organiczne odpady, powstające przy produkcji biodiesla, można przekształcić w odnawialny dodatek do benzyny, wykorzystując promieniowanie odpadów radioaktywnych. O takim rozwiązaniu informują naukowcy w piśmie “Communications Chemistry”.
26.09.2021

GPW: Towarowa Giełda energii powołała Radę Rynku Rolnego

Towarowa Giełda Energii powołała Radę Rynku Rolnego, w skład której wchodzą eksperci z branży rolno- spożywczej. Rada ma m.in. doradzać TGE w zakresie rozwoju Giełdowego Rynku Rolnego – poinformowała GPW w poniedziałkowej informacji prasowej.
24.08.2021

Cel paryski zagrożony - pięć krajów odpowiada za plany budowy 80 proc. nowych elektrowni węglowych

Pięć krajów azjatyckich jest odpowiedzialnych za plany budowy 80 proc. nowych elektrowni węglowych na świecie, co zagraża realizacji celów klimatycznych z Paryża, pomimo dostępności tańszych źródeł odnawialnych – wynika z raportu opublikowanego przez finansowy think-tank Carbon Tracker.
03.08.2021

CATL wprowadza na rynek swoją przełomową technologię, oferując pierwszą generację baterii sodowo-jonowych

Contemporary Amperex Technology Co., Ltd (CATL) pomyślnie przeprowadziła swoją pierwszą imprezę internetową „Tech Zone”, która odbyła się 29 lipca. Dr Robin Zeng, prezes CATL, zaprezentował podczas tego wydarzenia pierwszą generację baterii sodowo-jonowych firmy wraz z rozwiązaniem baterii akumulatorowej AB – które jest w stanie zintegrować ogniwa sodowo-jonowe i litowo-jonowe w jednym pakiecie.
30.07.2021

Technologia UK Power Networks zwiększy niezawodność dostaw energii

Duży projekt mający na celu zwiększenie niezawodności dostaw energii elektrycznej do domów i firm w Bedfordshire i Cambridgeshire osiągnął kamień milowy. W przyszłości pozwoli na podłączenie większej ilości zeroemisyjnych źródeł energii.
16.07.2021

W czasie pandemii w Polsce przybyło 200 proc. mocy w fotowoltaice. Polacy inwestują, żeby obniżyć rachunki za prąd

Rok 2020 okazał się najlepszym w historii dla polskiej fotowoltaiki. Moc zainstalowana w PV wzrosła aż o 200 proc. W czasie pandemii przyłączono w Polsce aż 2 GW nowych mocy ze źródeł fotowoltaicznych, co może wynikać z faktu, że w dobie niepewności własne źródło energii elektrycznej dla wielu Polaków okazało się rozwiązaniem zwiększającym poczucie bezpieczeństwa.
11.06.2021

W Bełchatowie powstanie instalacja termicznego przetwarzania odpadów

PGE Energia Ciepła planuje budowę Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii niedaleko Elektrowni Bełchatów. Realizacja pierwszego tego typu przedsięwzięcia w woj. łódzkim ma zakończyć się w 2024 r. Obiekt ma przetwarzać rocznie 180 tys. ton odpadów komunalnych.
23.03.2021

Uchwała ws. terminala instalacyjnego dla offshore w Porcie Gdynia - ma być przyjęta jeszcze w marcu

Rząd do końca I kwartału planuje przyjąć uchwałę ws. lokalizacji w terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych w morskim Porcie Gdynia - wynika z Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
22.03.2021

Energia ze słońca, wiatru lub odpadów

Koncepcja Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ) nie „faworyzuje" żadnego źródła energii – ważne, aby było ono z jednej strony wydajne, a z drugiej jak najbardziej przyjazne środowisku. Jak to wygląda w praktyce?
22.03.2021

Tauron - możliwe przejęcie wybranych aktywów ciepłowniczych czeskiej grupy CEZ

Grupa Tauron, która analizuje obecnie przyszłość swoich aktywów ciepłowniczych, rozszerzy prowadzone analizy o możliwość przejęcia wybranych polskich aktywów czeskiej grupy CEZ, szczególnie elektrociepłowni w Chorzowie - wynika ze środowej informacji Taurona.
10.03.2021

PIE: na transformację energetyczną najlepiej przygotowane Katowice, Gliwice, Jaworzno

Katowice, Gliwice i Jaworzno są najlepiej przygotowane na transformację energetyczną - ocenił w raporcie Polski Instytut Ekonomiczny. Według analityków regiony te nie ucierpiały w znaczący sposób na likwidacji kopalń, a ich struktura gospodarcza jest zdywersyfikowana.
02.03.2021

Prezes URE: Przyjęcie nowej polityki energetycznej przyspieszy transformację i niezbędne inwestycje

Do 2040 roku zostanie zbudowany niemal nowy system elektroenergetyczny, którego silną podstawą będą źródła nisko- i zeroemisyjne – wskazuje rząd w niedawno przyjętej strategii dla polskiej energetyki na nadchodzące dwie dekady.
23.02.2021

USA: Teksas wstrzymuje eksport gazu ziemnego z powodu rekordowych mrozów

W Teksasie występują rekordowe mrozy i śnieżyce. Zginęło już 21 osób, dochodzi do masowych awarii sieci energetycznej, wiele domów pozbawionych jest prądu. Gubernator Greg Abbott zakazał w środę eksportu gazu ziemnego, surowiec ma być wykorzystany do produkcji prądu na miejscu.
18.02.2021

USA: Zimowe burze obnażyły niedostatki w produkcji energii elektrycznej

Zimowy sztorm w Teksasie obnażył słabość systemu energetycznego co jest sygnałem ostrzegawczym dla USA - zauważają amerykańskie media. Kryzys widoczny w ekstremalnych warunkach pogodowych rodzi pytania jak kraj poradzi sobie przechodząc na energię odnawialną.
18.02.2021

OZE i atom mogą zastąpić węgiel szybciej, niż przewiduje rząd

Wprowadzenie energetyki jądrowej i połączenie jej z OZE to jedyny realny sposób osiągnięcia przez Polskę neutralności klimatycznej – wskazuje Instytut Sobieskiego. Eksperci podkreślają, że odejście od węgla może nastąpić szybciej, niż przewidują to plany rządowe. Kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje to, w jaki sposób zbilansować energię z atomu i odnawialnych źródeł, żeby było to optymalne ekonomicznie. Wyzwaniem będzie również dostosowanie do nowych mocy sieci przesyłowych, a także zagospodarowanie odpadów z elektrowni jądrowej.
28.01.2021

Czy sztuczne Słońce zasili Ziemię?

Jądrowa fuzja - według jej zwolenników - ma zapewnić mieszkańcom Ziemi dostęp do taniej, czystej energii. Kolejne kraje coraz intensywniej działają na tym polu i ogłaszają sukcesy w eksperymentach. Czy fuzja to same zalety?
08.01.2021

Simson: fundusze UE istotnym instrumentem transformacji klimatycznej

Fundusze europejskie, z których skorzysta także Polska, to najbardziej istotny instrument przeprowadzenia transformacji klimatycznej – oceniła unijna komisarz ds. energii Kadri Simson podczas internetowej debaty „Śląski Ład”. Zapewniła, że Polska może liczyć na wsparcie KE w procesie transformacji.
16.12.2020

Grupa Technologiczna ASE

Grupa Technologiczna ASE Razem tworzymy technologie przyszłości
Wodór,H2,Magazyny Energii,Poprawa jakości energii elektrycznej,Zarządzanie energią,LNG,Odpowiedzialny przemysł,Nowe technologie,Technologie wodorowe,OZE,Bezpieczeństwo techniczne,Bezpieczeństwo wybuchowe,Analizy bezpieczeństwa ,Konsulting środowiskowy,zielona energia,czysty wodór,Grupa Technologiczna ASE

ROJAM

Organizujemy szkolenia wysokościowe m.in.: IRATA, ITRA, GWO i inne , dokonujemy okresowych przeglądów środków ochrony indywidualnej oraz sprzedajemy sprzęt wysokościowy.
szkolenie IRATA ,szkolenie GWO ,szkolenie GWO BST ,kurs GWO BST ,szkolenie GWO ART ,GWO EFA ,GWO SLS ,PETZL ,OTDL ,szkolenia z technik dostępu linowego ,szkolenia do pracy na wysokości ,szkolenia dla branży wiatrowej ,szkolenia dla techników turbin wiatrowych ,szkolenia na wiatraki ,praca na turbinach wiatrowych ,onshore ,offshore , wiatraki , turbiny wiatrowe , serwis turbin wiatrowych , inspekcja środków ochrony indywidualnej , praca na wysokości , sprzedaż sprzętu wysokościowego , przegląd systemów asekuracyjnych , przegląd drabin , przegląd punktów asekuracyjnych , szkolenia specjalistyczne , energetyka wiatrowa , energia z wiatru , praca na wiatrakach , turbina wiatrowa , wind turbine service , Avanti , Haca , 3M , RUD , Hailo , Somain , Tractel , Soll , przegląd zestawów ewakuacyjnych , GWO Sea Survival , GWO Manual Handling , GWO First Aid , branża wiatrowa , ITRA , szkolenie z bezpiecznej pracy na wysokości , energia odnawialna , przeglądy i naprawy skrzydeł ,SKYLOTEC MILAN ,Ur

CS Kompozyty Sp. z o.o.

zielone kompozyty,energia z odpadów,zielony wodór,kompozyty,farby,napędy,wodór

Port Czystej Energii w Gdańsku: trwa rozruch instalacji

Spółka Port Czystej Energii, administrująca powstającą spalarnię odpadów w Gdańsku, poinformowała, że trwa rozruch instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych. Czytaj więcej >>
19.12.2023

Uroczyste wbicie łopaty pod budowę fabryki morskich wież wiatrowych w Gdańsku

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. razem z partnerem strategicznym GRI Renewable Industries S.L. oraz firmą Baltic Towers Sp. z o.o. rozpoczyna realizację nowej inwestycji na rzecz wsparcia rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej (MEW). To przełomowe wydarzenie dla polskiego sektora energii odnawialnej.
01.09.2023

Nowa farma wiatrowa Polenergii zasili 20 tys. domów

Polenergia uruchomiła Farmę Wiatrową Piekło. To dwunasta lądowa elektrownia wiatrowa Grupy.
23.08.2023

Strategia partnerstwa dla offshore wind. RWE w Polsce

Pilna potrzeba dekarbonizacji sektora energetycznego kieruje uwagę wszystkich na rosnącą rolę energii odnawialnej. RWE, jako doświadczony deweloper branży OZE, dostrzega olbrzymi potencjał i znaczenie polskiego rynku offshore wind dla przyszłości energetycznej kraju. Między innymi o tym mieliśmy okazje porozmawiać z Pålem Coldevinem, wiceprezesem wykonawczym RWE Offshore Wind ds. rozwoju offshore w krajach nordyckich, Polsce i krajach bałtyckich, podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku.
21.08.2023

Seaway7: globalna perspektywa dla polskiego offshore wind

Rozwój sektora offshore wind nabiera tempa. To generuje określone wyzwania, a Seaway7 ma konkretną ofertę rozwiązań. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku Richard Den Hollander, Business Development Director w Seaway7, opowiedział nam o kluczowych aspektach działalności firmy i jej zaangażowaniu w Polsce.
16.08.2023

Tauron Zielona Energia. Energia jutra dla Polski

Nadchodzi era zrównoważonej energetyki, a jednym z istotnych graczy tego sektora na polskim rynku jest Tauron Zielona Energia. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku mieliśmy okazję porozmawiać z prezesem zarządu, panem Wojciechem Więcławkiem, na temat ambitnych planów firmy w zakresie inwestycji w odnawialne źródła energii.
01.08.2023

Na Pomorzu uruchomiono największą farmę fotowoltaiczną w tej części Europy

300 hektarów czyli 422 pełnowymiarowe boiska piłkarskie – tyle zajmuje największa w tej części Europy farma fotowoltaiczna, która została w zeszłym tygodniu oficjalnie otwarta w miejscowości Zwartowo w województwie Pomorskim.
19.10.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.