Wynik wyszukiwania - "środowisko" - Wiadomości

Przywództwo w zrównoważonym rozwoju. Lider na ‘open space’

Wśród uczestników, szeroko pojętego życia gospodarczego, obserwujemy, wyraźnie widoczne szczere zainteresowanie tematami związanymi z ESG - zrównoważonym rozwojem. To jest właśnie tzw. jedyny optymalny moment dla każdego, na to, aby przysłowiowo, wziąć sprawy w swoje ręce i działać. Kto bierze sprawy w swoje ręce i zaczyna działać? Przywódca, Lider Zmian.
03.03.2024

W przegotowanej wodzie jest mniej mikroplastiku

Dzięki przegotowaniu wody można zmniejszyć ilość zawartego w niej mikroplastiku - informuje pismo “Environmental Science & Technology Letters”
29.02.2024

W lutym rekordowa liczba pożarów w Amazonii – blisko 3 tysiące

Dobiegający końca luty był rekordowym miesiącem pod względem liczby pożarów, jakie pojawiły się w brazylijskiej części Puszczy Amazońskiej. Wybuchło ich tam prawie 3 tysiące.
29.02.2024

Projekt rozporządzenie dot. ekoschematów - oświadczenie zamiast zdjęć geotagowanych

O realizacji praktyk w ramach ekoschematu „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi” będzie można informować w formie oświadczenia - zakłada projekt rozporządzenie ministra rolnictwa, który został skierowany do konsultacji publicznych. Dotychczas można to było zrobić tylko w formie zdjęć geotagowanych.
28.02.2024

Minister środowiska RPA: kłusownicy zabili prawie 500 nosorożców w 2023 roku

W Republice Południowej Afryki odnotowano w 2023 r. 499 przypadków kłusownictwa nosorożców, o 51 więcej niż w roku poprzednim, stało się to mimo wysiłków podjętych na rzecz ochrony zwierząt - poinformowała we wtorek minister środowiska tego kraju Barbara Creecy.
28.02.2024

Piotr Otawski został Generalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska

Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska wręczyła nominację Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska Piotrowi Otawskiemu – poinformował resort we wtorek.
28.02.2024

Parlament Europejski poparł surowsze unijne procedury dotyczące transportu odpadów

Parlament Europejski w Strasburgu zatwierdził we wtorek nowe unijne procedury i instrumenty kontroli dotyczące transportu odpadów. Przy 587 głosach "za", 8 "przeciw" i 33 wstrzymujących się, posłowie poparli porozumienie osiągnięte z Radą, które ma na celu skuteczniejszą ochronę środowiska i zdrowia ludzkiego.
28.02.2024

Masowe zalesianie niekoniecznie takie dobre

Prowadzone na szeroką skalę zalesianie gruntów przynosi dużo mniejsze korzyści niż dotychczas sądzono. Jego efekty uboczne mogą nawet o jedną trzecią niwelować pozytywy związane z usuwaniem dwutlenku węgla - informuje pismo „Science”.
27.02.2024

Grupa Azoty i Politechnika Krakowska zamierzają współpracować w obszarze kształcenia oraz prac naukowo-technicznych

Grupa Azoty oraz Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Krakowskiej zawarły ramową umowę o współpracy. Pozwoli ona nawiązać długoterminowe partnerstwo w zakresie prowadzenia prac naukowo-technicznych oraz kształcenia, w szczególności w ramach kierunków związanych ze zrównoważonym rozwojem.
26.02.2024

Costa Project. Inżynierowie zrównoważonej przyszłości

800 lat łącznego doświadczenia zespołu i ponad 200 zrealizowanych projektów – to spółka Costa Project, która już od 2016 r. definiuje nowe standardy w branży inżynieryjno-konsultingowej, stawiając zwłaszcza na zrównoważony rozwój. Od momentu swojego powstania firma konsekwentnie łączy innowacyjność z odpowiedzialnością ekologiczną i śmiało przekształca ambitne wizje w realne sukcesy projektowe, mając na względzie zarówno potrzeby klientów, jak również środowisko naturalne.
26.02.2024

W Rzeszowie zakończył się pierwszy panel klimatyczny – wypracowano ponad 50 rekomendacji

Ponad 50 rekomendacji zostało wypracowanych w trakcie pierwszego Rzeszowskiego Panelu Klimatycznego. Wśród propozycji znalazły się m.in. konieczność rozbudowy infrastruktury kolejowej oraz regulacje na rzecz budownictwa zeroemisyjnego. Władze Rzeszowa zapowiadają, że rekomendacje będą zrealizowane.
20.02.2024

Wiceminister klimatu: do czerwca br. pojawi się projekt ustawy wiatrakowej

Do czerwca br. resort przygotuje projekt ustawy wiatrakowej, która będzie szeroko konsultowana - wynika z poniedziałkowej wypowiedzi wiceministra klimatu i środowiska Miłosza Motyki. Dodał, że projektowane przepisy nie będą zawierały norm hałasu dla wiatraków na lądzie.
19.02.2024

Wiceminister klimatu i środowiska: Puszczy Białowieskiej nadal grozi utrata dziedzictwa UNESCO

Puszczy Białowieskiej nadal grozi odebranie przez UNESCO statusu dziedzictwa przyrodniczego - ocenił w rozmowie z PAP wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała.
18.02.2024

Marszałek województwa mazowieckiego nakazał usunąć niebezpieczne odpady

Marszałek województwa mazowieckiego cofnął bez odszkodowania decyzję starosty wołomińskiego udzielającą FOREKO Sp. z o.o. zezwolenia na zbieranie odpadów na działkach położonych przy ul. Łukasiewicza 11 w Wołominie. Firma ma trzy miesiące na usunięcie odpadów.
16.02.2024

Koperski: stan wód jest zły; bez wspólnego działania z wędkarzami niewiele da się zrobić

Zdaniem wiceministra infrastruktury Przemysława Koperskiego stan wód w Polsce jest zły. W czwartek na spotkaniu z środowiskiem wędkarskim podkreślił, że bez wspólnego działania w krótkim czasie niewiele da się zrobić. Deklarował partnerski dialog.
16.02.2024

Kwestie klimatyczne coraz bardziej obecne w strategiach firm. Część z nich wyprzedza nawet unijne regulacje

W obliczu globalnych wyzwań związanych ze zmianami klimatu i degradacją środowiska coraz więcej firm uwzględnia ten obszar w swoich strategiach i decyzjach biznesowych. – Przedsiębiorstwa są gotowe do wprowadzania zmian prośrodowiskowych, a nawet pójścia o krok dalej, wyprzedzająco w stosunku do legislacji unijnej i krajowej – mówi ekonomistka UW dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.
16.02.2024

Wiceministrowie klimatu i środowiska rozmawiali w Paryżu o transformacji energetycznej

Ministrowie ds. energii z całego świata spotkali się w Paryżu na konferencji Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE). W wydarzeniu, które odbywa się 13 i 14 lutego 2024 r., biorą udział wiceministrowie klimatu i środowiska Miłosz Motyka oraz Krzysztof Bolesta.
14.02.2024

Toruń. Wojewoda uchylił pozwolenie na budowę "drapacza chmur" nad Wisłą w obszarze Natura 2000

Wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel uchylił w całości decyzję pozwolenia na budowę "drapacza chmur" w Toruniu nad Wisłą w obszarze Natura 2000. Rzecznik prasowa wojewody Natalia Szczerbińska poinformowała PAP, że sprawa została skierowana do ponownego rozpatrzenia.
13.02.2024

Dorożała: będzie moratorium na odstrzał czterech gatunków ptaków oraz ochrona ciężarnych loch dzików

Moratorium na odstrzał czterech gatunków ptaków oraz ochronę ciężarnych loch dzików – zapowiedział we wtorek na konferencji prasowej wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała. Zapowiedział także powołanie zespołu, który zajmie się m.in. kwestią badań lekarskich dla myśliwych.
13.02.2024

Polskie biura stają się coraz bardziej przyjazne dla środowiska

Drukujemy na papierze makulaturowym, kupujemy energooszczędne sprzęty, segregujemy odpady biurowe. Wiele na to wskazuje, że pojęcie zrównoważonego rozwoju trafiło do biznesowego krwioobiegu. Opinie zebrane w badaniu Canon Polska i agencji badawczej K+Research by Insight Lab pokazują, że średnie i duże firmy podchodzą z pełną powagą do kwestii środowiskowych i społecznych. Szacunek do idei zrównoważonego rozwoju przejawia się zarówno w codziennych biurowych czynnościach, jak i w decyzjach biznesowych.
12.02.2024

Poznań. W 2023 r. ponad 14 tys. interwencji straży miejskiej związanych z ochroną środowiska

Ponad 1 tys. ptaków, prawie 270 bezpańskich psów i prawie 140 kotów przekazali w ubiegłym roku weterynarzom i pracownikom schroniska poznańscy strażnicy miejscy. Łącznie w 2023 r. Straż Miejska w Poznaniu odebrała ponad 14 tys. zgłoszeń dotyczących ochrony środowiska.
09.02.2024

Gdańsk na trzy dni stanie się Europejską Stolicą Atomistyki

Już w marcu 2024 na Pomorze zjadą się polscy i światowi eksperci i praktycy w dziedzinie fizyki jądrowej i energii atomowej. Spotkają się w ramach pierwszej edycji wydarzenia Baltic Nuclear Energy Forum.
07.02.2024

W Poznaniu ponad Ponad 450 kontroli ws. spalania nielegalnych odpadów i wykorzystywania niedozwolonych źródeł ciepła

Ponad 450 kontroli dotyczących spalania nielegalnych odpadów i wykorzystywania niedozwolonych źródeł ciepła przeprowadziła od początku roku Straż Miejska Miasta Poznania – poinformował w poniedziałek poznański magistrat.
06.02.2024

Polska Organizacja Biometanu z propozycjami poprawek do Podręcznika procedur administracyjnych OZE

12 stycznia br. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt "Podręcznika procedur administracyjnych OZE”. Dyrektor Generalny Michał Tarka, wraz z Członkami POB, wnieśli swoje uwagi do niniejszego projektu.
05.02.2024

Statek Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego w Szczecinie oczyszcza wody ze śmieci

Statek do usuwania zanieczyszczeń z wód śródlądowych oraz przybrzeżnych zaprojektowali wspólnie z konstruktorami ze świnoujskiej stoczni Alumare Sp. z o.o. naukowcy ZUT. Badacze Wydziału Techniki Morskiej i Transportu pod kierownictwem dziekana profesora Maciej Taczala pracowali nad prototypem jednostki przez ponad 2 lata.
01.02.2024

Ekologia i luksus – czy mogą iść w parze? Odpowiadają architekci

Przez lata luksus kojarzony był ze zbytkiem i beztroską. Przykładów na to wciąż nie brakuje – wystarczy wspomnieć hipokryzję liderów latających na pojedyncze spotkania, a nawet konferencje ekologiczne prywatnymi odrzutowcami. Proces zmian myślenia zaszedł już jednak tak daleko, że na obecnym etapie wydaje się nie do odwrócenia. Presja środowiskowa, także w segmencie dóbr luksusowych, powoduje, że brak szacunku do środowiska naturalnego jest i już pozostanie passé.
01.02.2024

GIOŚ: blisko 18 ton nielegalnych elektroodpadów wróciło do Holandii

Bisko 18 ton odpadów zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego nielegalnie wysłanego do Polski wróciło do Holandii - podał we wtorek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ). Wśród odpadów były m.in. płytki elektroniczne, obudowy sprzętu elektrycznego i gniazdka elektryczne.
30.01.2024

Minister klimatu: za kwartał rozwiązania ws. ochrony odbiorców prądu w II poł. 2024 r.

W ciągu kwartału mają zostać zaprezentowane pierwsze rozwiązania ws. ochrony gospodarstw domowych w drugiej połowie 2024 r. w związku z cenami prądu - zapowiedziała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Jak wynikało z jej wypowiedzi, pomoc miałaby objąć głównie biedniejsze rodziny.
30.01.2024

Sąd zgodził się na budowę wielkiej fabryki akumulatorów pod Montrealem, mimo protestów ekologów

W oczekiwanej od kilku dni decyzji sąd w Quebec odrzucił w piątek wniosek organizacji ekologów o wstrzymanie budowy fabryki akumulatorów Northvolt pod Montrealem – podało Quebeckie centrum praw środowiska (CQDE).
28.01.2024

Ministerstwo klimatu rozważa stworzenie oddzielnej strategii dla reaktorów SMR

Ministerstwo klimatu rozważa stworzenie oddzielnej strategii rozwoju reaktorów modułowych SMR, zamiast aktualizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej - poinformował w środę sejmową komisję ochrony środowiska wiceminister klimatu Miłosz Motyka.
25.01.2024

Według naukowców to globalne ocieplenie było głównym powodem historycznej suszy w Amazonii

Wywołane działalnością człowieka globalne ocieplenie, a nie fenomen El Nino, było główną przyczyną ubiegłorocznej suszy w Amazonii – ocenili w środę naukowcy. Susza pozbawiała mieszkańców żywności i zabijała zagrożone gatunki delfinów.
25.01.2024

Wycinka 36 zabytkowych drzew w szpitalnym parku w Radomiu; dyrektor lecznicy uznany za winnego

Sąd w Radomiu uznał za winnego dyrektora miejscowego szpitala psychiatrycznego w sprawie związanej z wycinką 36 drzew w parku otaczającym lecznicę, które były wpisane do rejestru zabytków. Postępowanie zostało jednak warunkowo umorzone - poinformował PAP rzecznik Sądu Okręgowego w Radomiu Arkadiusz Guza.
23.01.2024

W Osowie działa jedna z największych farm fotowoltaicznych w Polsce z zastosowaniem trackerów solarnych

Grupa Electrum i R.Power oddały do użytku jeden z największych projektów PV w Polsce z wykorzystaniem trackerów solarnych. Obiekt o mocy 21 MW składa się z 38 888 modułów PV. Farma wytworzy energię, która odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu około 7 tysięcy gospodarstw domowych.
23.01.2024

PERN planuje budowę kolejnych instalacji fotowoltaicznych

PERN zamierza wybudować w swych bazach paliw w Koluszkach i w Boronowie, a także na terenie stacji pomp w Rypinie, Pelplinie i Łasinie kolejne instalacje fotowoltaiczne. W każdej z lokalizacji będą miały one moc do 50 kWp. Spółka ogłosiła już przetarg; oferty można składać do 14 lutego.
23.01.2024

CIECH dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym śledzi na bieżąco emisje CO2 i zużycie energii

CIECH, jeden z największych producentów sody kalcynowanej i oczyszczonej w Unii Europejskiej, korzysta z analityki biznesowej i oprogramowania Business Inteligence do śledzenia na bieżąco emisji CO2. Za pomocą specjalnie przygotowanego narzędzia Dashboard ESG, działającego w chmurze obliczeniowej, Grupa gromadzi, zarządza, przetwarza i analizuje dane, mające zobrazować efekty licznych projektów związanych z transformacją energetyczną oraz realizacją zobowiązań określonych w strategii ESG.
22.01.2024

Poczta Polska efektywna energetycznie

Poczta Polska zakończyła montaż paneli fotowoltaicznych w sortowni Zabrzu. Kolejne instalacje PV montowane są już w Lisim Ogonie pod Bydgoszczą, Lublinie i Pruszczu Gdańskim, a do końca roku powstaną również we Wrocławiu i Komornikach.
22.01.2024

Gdańsk. Inspektorzy Ochrony Środowiska nałożyli milionową karę za nielegalne zbieranie odpadów

Główny Inspektor Ochrony Środowiska utrzymał w mocy decyzję o wymierzeniu kary 1 miliona złotych, którą pomorscy inspektorzy wymierzyli spółce z Gdańska za nielegalne zbieranie odpadów.
19.01.2024

Będą kolejne zakupy pojazdów niskoemisyjnych dla komunikacji miejskiej w Warszawie

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podkreślił, że będą kontynuowane zakupy pojazdów niskoemisyjnych dla komunikacji miejskiej. "Realizujemy plan, by jak największy odsetek komunikacji miejskiej był przyjazny dla środowiska" - powiedział.
17.01.2024

Posłowie PiS zapowiadają kontrolę poselską w resorcie klimatu ws. celów klimatycznych do 2040 r.

Posłowie PiS zapowiedzieli, że w środę przeprowadzą kontrolę poselską w resorcie klimatu. Chcą zapytać, czy wiceminister klimatu Urszula Zielińska dostała instrukcje ws. stanowiska rządu o celach klimatycznych do 2040 r., a jeśli tak, to czy nie wyszła poza te instrukcje.
17.01.2024

M. Przydacz: rząd, ustami wiceminister klimatu, wyznacza nierealne cele transformacji energetycznej

Transformacja energetyczna powinna zakładać realne cele, tymczasem rząd, ustami wiceminister klimatu Urszuli Zielińskiej, wyznacza cele nierealne - powiedział w środę w Sejmie Marcin Przydacz (PiS), żądając wyjaśnień ws. słów o przyjęciu celu redukcji emisji CO2 o 90 proc. do 2040 r.
17.01.2024

MKiŚ pracuje nad założeniami ws. wsparcia zakupu zeroemisyjnych aut ciężarowych

Ruszyły prace nad założeniami dotyczącymi finansowego wsparcia zakupu zeroemisyjnych samochodów ciężarowych powyżej 12 ton, czyli kategorii N3, oraz infrastruktury ich ładowania - poinformował we wtorek wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.
16.01.2024

Elektryczne auto z laboratorium do kontroli powietrza wyjedzie na ulice Ciechanowa

Dzięki unijnemu dofinansowaniu w wysokości 0,5 mln zł ciechanowski urząd kupi dla Straży Miejskiej elektryczny samochód z mobilnym laboratorium do pomiaru jakości powietrza. To kolejne narzędzie po antysmogowym dronie wykorzystywanym już od ponad roku - podał ratusz.
16.01.2024

Promocja OZE, termomodernizacji - to główne cele stowarzyszenia "Zbliżamy z naturą"

Promocja odnawialnych źródeł energii, ułatwianie termomodernizacji, poprawa stanu środowiska i jakości życia - to główne cele stowarzyszenia "Zbliżamy z naturą". Na poniedziałkowej gali stowarzyszenie przyznało nagrody za promocję działań proekologicznych.
16.01.2024

Wiceminister Zielińska: trzeba zwiększyć wysiłki na rzecz neutralności klimatycznej, ale w sposób sprawiedliwy

Polska zwiększy wysiłki na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej; musi się to jednak odbywać w sposób sprawiedliwy - powiedziała w poniedziałek w Brukseli przed rozpoczęciem nieformalnego spotkania ministrów środowiska UE wiceszefowa resortu klimatu i środowiska RP Urszula Zielińska.
15.01.2024

Polscy naukowcy zaangażowani w projekt badania zdrowia planety

W Kenii zmieniający się klimat zakłóca sezonowość pór roku - region cierpi na niedobór wody. W Brazylii mierzą się z rabunkową eksploatacją zasobów naturalnych. Międzynarodowy zespół z udziałem naukowców z Polski chce wesprzeć te społeczności w budowaniu "odporności" planety na zmieniające się warunki funkcjonowania.
15.01.2024

Śmieciowa dieta polskich bocianów

W diecie "polskich" bocianów łatwiej znaleźć śmieci, niż przysłowiowe żaby (które i tak wcale nie są ich przysmakiem) – potwierdzają badania międzynarodowego zespołu naukowców. Eksperci przeanalizowali tzw. wypluwki, czyli naturalnie wypluwane przez bociany niestrawione resztki pokarmu.
10.01.2024

Zrównoważony rozwój priorytetem dla firmy Damen

Pierwsze litery od angielskich rzeczowników Enviromental Social Governece. Środowisko, kwestie społeczne i zarządzanie, w skrócie ESG, to jeden z najgorętszych tematów w biznesie w ogóle, w tym oczywiście, w szeroko rozumianej branży morskiej: przemyśle stoczniowym i żegludze.
10.01.2024

Wodorowe Solarisy także dla Düsseldorfu

Niemiecki przewoźnik Rheinbahn Düsseldorf zamówił 10 autobusów wodorowych Solaris Urbino 12 hydrogen. Producent dostarczy autobusy do Düsseldorfu w 2025 roku. Miasto postawiło sobie za cel osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2035 roku.
09.01.2024

RDOŚ próbuje ograniczyć proces osuszania torfowiska w rezerwacie Rotuz

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska z Katowic próbuje ograniczyć proces osuszania torfowiska w rezerwacie przyrody Rotuz na Śląsku Cieszyńskim oraz jego sukcesję przez drzewa – poinformowała instytucja. Część drzew wycięto, a resztę zaobrączkowano – wyjaśniono.
08.01.2024

Grupa Air France KLM – największym użytkownikiem zrównoważonych paliw lotniczych (SAF) na świecie

Air France - KLM potwierdza swoje zaangażowanie w dekarbonizację lotnictwa poprzez wykorzystywanie zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF). Linie były pierwszym na świecie użytkownikiem SAF. Aktualnie pracują nad kontraktowaniem dostaw, potrzebnych do osiągnięcia postawionych sobie celów – do 2030 roku, udział SAF w całości wykorzystywanego paliwa ma wynosić minimum 10%.
08.01.2024

Eksperci z PAN wzywają do ochrony bioróżnorodności lasów i ograniczenia wycinki drzew

Ochrona bioróżnorodności lasów powinna być ważniejsza niż maksymalizacja ich wydajności produkcyjnej - apelują eksperci z Polskiej Akademii Nauk. Wzywają też do opracowania nowej polityki leśnej i sugerują m.in. bezzwłoczne ograniczenie wycinki na terenach chronionych i najcenniejszych przyrodniczo.
08.01.2024

VII edycja konkursu Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego

W erze globalnej konkurencji i rosnącej presji związanej z ochroną środowiska, umiejętność prowadzenia biznesu zgodnie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego przestaje być jedynie atutem, stając się wręcz niezbędnym elementem dla przedsiębiorstw. Również konsumenci odgrywają kluczową rolę w tym kontekście.
08.01.2024

Minister klimatu: koalicja 15 października chce powiększania parków narodowych, ale należy to konsultować

Koalicja 15 października chce powiększania i tworzenia nowych parków narodowych, ale te decyzje należy konsultować i uwzględniać głos różnych stron, które funkcjonują na danym terenie - mówiła w piątek w Białowieży (Podlaskie) minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
05.01.2024

Spór o farmy fotowoltaiczne na Pogórzu Izerskim

W gminie Mirsk na Pogórzu Izerskim pojawili się inwestorzy, którzy chcą budować ogromne farmy fotowoltaiczne. Ekolodzy i część mieszkańców mówią stanowcze nie, bo ich zdaniem ucierpi przyroda i oszpecone zostaną naturalne krajobrazy. Niechcianym inwestorom sprzyja bałagan administracyjny.
05.01.2024

Dotacje na kulturowy wypas owiec, który jest uznawany za ekologiczny sposób zachowania bioróżnorodności

2 mln zł dotacji mogą uzyskać bacowie z Małopolski na wypas kulturowy owiec. Organizacje pozarządowe zrzeszające hodowców owiec mają czas na składanie wniosków do 26 stycznia.
04.01.2024

OX2 oddała do użytku dwie farmy wiatrowe: Grajewo i Sulmierzyce

OX2 przekazała do eksploatacji DIF Capital Partners farmę wiatrową Grajewo oraz farmę wiatrową Sulmierzyce. Łączna moc zainstalowana projektów wynosi 64,5 MW.
03.01.2024

Klimatyczne TOP-3 od Światowego Forum Ekonomicznego

2023 rok obfitował w szereg wydarzeń mających niebagatelny wpływ na kształtowanie globalnej polityki klimatycznej. Za nami grudniowy szczyt COP28, zaś również w mijającym miesiącu Światowe Forum Ekonomiczne dokonało wyboru przedstawienia najważniejszych tegorocznych inicjatyw promujących nowe technologie klimatyczne.
03.01.2024

Polacy daleko w kolejce po wodór

Znaczenie wodoru w globalnej gospodarce rośnie, ale Polska spóźnia się z jego wykorzystaniem - informuje środowa "Rzeczpospolita".
03.01.2024

Wpływ fajerwerków na jakość powietrza – dane firmy SeaData

W ostatnią noc minionego roku firma SeaData, będąca ekspertem w dziedzinie monitorowania danych środowiskowych, zaobserwowała znaczący spadek jakości powietrza (wzrost zawartości pyłów zawieszonych PM10/PM2.5 w powietrzu). To zjawisko, odnotowane dokładnie o północy, gdy entuzjastyczne tłumy witają Nowy Rok, było ściśle powiązane z intensywnym użytkowaniem fajerwerków.
02.01.2024

Do końca 2030 r. Orlen chce 10-krotnie zwiększyć moce recyklingu plastiku

Do końca 2030 r. Orlen chce10-krotnie zwiększyć moce recyklingu plastiku - poinformowała spółka w piątek. Orlen dołącza do międzynarodowego projektu recyklingowego NEXTLOOPP, który ma rozwijać technologię wytwarzania tworzyw z odpadów .
29.12.2023

Wycinka drzew we Wrocławiu; spór między mieszkańcami, miastem, a kolejarzami

Od listopada trwa wycinka drzew wzdłuż terenów kolejowych na wrocławskich Krzykach. Mieszkańcy są oburzeni i twierdzą, że pod topór idą także drzewa, na których wycięcie trzeba mieć pozwolenie. Miejscy urzędnicy potwierdzają, że wycięto przynajmniej o jedno drzewo za dużo. Zapowiadane są dalsze kontrole.
29.12.2023

Sztuczna inteligencja przewiduje działanie mikroplastiku na glebę

Naukowcy wykorzystali sztuczną inteligencję do oceny wpływu, jaki różne typy mikroplastiku wywierają na glebę. Kluczowe znaczenie ma rozmiar cząstek, ale liczy się też m.in. ich kształt i typ tworzywa.
29.12.2023

Komisja środowiska pozytywnie zaopiniowała propozycje budżetowe na 2024 r.

Sejmowa Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa pozytywnie zaopiniowała w czwartek rządowe propozycje budżetowe na 2024 r. w zakresie m.in. środowiska i budżetów wojewodów w zakresie leśnictwa, gospodarki komunalnej i ochrony środowiska.
29.12.2023

Podłoża kokosowe. Co warto o nich wiedzieć i jak je stosować?

Odpowiednie podłoże jest podstawą udanych upraw. Nowoczesne ogrodnictwo poszukuje innowacyjnych i bardziej wydajnych rozwiązań, które wspierają zdrowy rozwój roślin. Odpowiedzią na te potrzeby jest podłoże kokosowe — ekologiczny i uniwersalny substrat, który świetnie sprawdzi się w uprawie większości roślin doniczkowych, warzyw, ziół, roślin ozdobnych, a także w hydroponice. Czym dokładnie jest i dlaczego zyskało tak dużą popularność wśród ogrodników?
28.12.2023

Ignitis zwiększył inwestycje i przychody na polskim rynku energii w 2023 roku

Inwestycje Ignitis w Polsce tylko w 2023 r. wyniosły ponad 170 mln euro. Spółka kontynuowała swój udział w rozwój sektora energii wiatrowej – a w nadchodzącym roku uruchomi dwie farmy wiatrowe na lądzie o łącznej mocy 187 MW. Grupa zamyka rok z podwojonym wolumenem sprzedaży energii na rynku polskim względem roku 2022 i rekordową umową PPA z Umicore.
27.12.2023

Jak wygląda zrównoważona fabryka przyszłości?

Świat stanął przed koniecznością podjęcia zdecydowanych działań w kierunku zielonej transformacji. Jednak aby osiągnąć cel neutralności klimatycznej Unii Europejskiej do 2050 roku, kluczowe jest przekształcenie całego sektora produkcyjnego, co spowoduje znaczące przemiany w funkcjonowaniu i organizacji fabryk. Odpowiadając na te zmiany, Arup, międzynarodowa firma zajmująca się zrównoważoną inżynierią, opracowała koncepcję przyjaznego dla otoczenia zakładu, dostosowanego do zmian klimatycznych. Jak wygląda zielona fabryka przyszło
27.12.2023

Jadalne opakowania z SGGW - przyjazne środowisku i człowiekowi

Opakowania do żywności nie muszą być wykonane z zanieczyszczających planetę tworzyw sztucznych. Mogą być biodegradowalne, kompostowalne i... jadalne. Nad ich wytwarzaniem pracują naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
27.12.2023

Selena FM laureatem Konkursu Innowator ESG 2023

Selena FM z platynową nagrodą w Konkursie „Innowator ESG 2023”. Wyróżnienie w kategorii E – Innowacja w obszarze środowiska zostało przyznane firmie za innowacyjne podejście w zaprojektowaniu jednoskładnikowej piany poliuretanowej do energooszczędnej izolacji drzwi i okien. Konkurs promuje najlepsze praktyki z zakresu ESG. Organizowany jest przez Polskie Stowarzyszenie ESG.
23.12.2023

Minister klimatu: w 2024 r. 250 mln zł na likwidację nielegalnych składowisk

W projekcie budżetu na 2024 r. zapisano 250 mln zł na likwidację nielegalnych składowisk odpadów - oświadczyła w czwartek w czasie debaty budżetowej minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
22.12.2023

Mikołaj Dorożała nowym wiceministrem klimatu i środowiska

Mikołaj Dorożała na wniosek minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski został powołany przez premiera Donalda Tuska na stanowisko wiceministra klimatu i środowiska w randze podsekretarza stanu - poinformował w środę resort.
20.12.2023

Rada ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii z udziałem wiceministra Miłosza Motyki

Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka uczestniczył w posiedzeniu Rady ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii (TTE). Obrady odbyły się 19 grudnia 2023 r. w Brukseli. W trakcie posiedzenia unijni ministrowie ds. energii osiągnęli porozumienie polityczne w sprawie przedłużenia okresu stosowania trzech nadzwyczajnych rozporządzeń Rady przyjętych w grudniu 2022 r.
20.12.2023

Minister klimatu: prezydent podpisał ustawę dot. wsparcia odbiorców energii - to dobra decyzja

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dot. wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła. Do czerwca 2024 r. utrzymamy ochronę najbardziej wrażliwych odbiorców; to dobra decyzja - napisała w mediach społecznościowych minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
16.12.2023

Karmienie bydła wyłącznie trawą generuje większy ślad węglowy

Hodowle krów, w których zwierzęta przez całe swoje życie pozostają na diecie opartej wyłącznie na trawie, mogą wiązać się z ogólnie większym śladem węglowym niż te, w których w połowie życia zwierzęta przestawiane są na karmę zbożową - czytamy w najnowszym „PLOS ONE”.
15.12.2023

Koalicja Klimatyczna: Mimo rozwodnionego porozumienia, COP28 to początek końca ery paliw kopalnych

Negocjacje podczas Szczytu Klimatycznego COP28 w Dubaju zakończono z dobowym opóźnieniem. Przedmiotem największego sporu między “petropaństwami” a krajami już dziś cierpiącymi przez zmiany klimatu były paliwa kopalne. Choć w ostatecznym tekście globalnego przeglądu (ang. Global Stocktake) znalazł się zaledwie zwrot o stopniowym wycofywaniu paliw kopalnych, to mimo wszystko COP28 wyznacza początek końca ery paliw kopalnych.
13.12.2023

Nowa inwestycja PGE na Lubelszczyźnie zwiększy możliwość realizacji zielonych inwestycji

PGE Dystrybucja Oddział Lublin, spółka z Grupy PGE, zakończyła realizację inwestycji związanej z uruchomieniem nowego Głównego Punktu Zasilającego (GPZ) Felin, której łączny koszt wyniósł blisko 27 mln zł. Stacja 110/15 kV Felin przyczyni się do rozwoju energetyki odnawialnej w województwie lubelskim, a zastosowane rozwiązania techniczne pozwolą również na zapewnienie stabilnych dostaw energii elektrycznej do odbiorców w regionie.
12.12.2023

Paulina Hennig-Kloska kandydatką na ministra klimatu i środowiska w rządzie Donalda Tuska

Wiceprzewodnicząca Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska jest kandydatką na ministra klimatu i środowiska
12.12.2023

Orlen testuje asfalty pochłaniające zanieczyszczenia powietrza

Orlen testuje asfalty pochłaniające zanieczyszczenia powietrza - poinformował we wtorek Orlen. W Orlen Asfalt testowana jest technologia wykorzystania do budowy i remontów dróg asfaltu i kruszyw odzyskanych ze starych nawierzchni, która pozwoli oszczędzać ponad 400 mln zł rocznie - dodano.
12.12.2023

Powstał projekt końcowego porozumienia COP28, wiele krajów przyjęło go krytycznie

To ogromny krok naprzód - oświadczył w poniedziałek przewodniczący odbywającej się w Dubaju konferencji klimatycznej COP28 sułtan Ahmed al-Dżaber, informując o powstaniu projektu porozumienia, które ma być ogłoszone we wtorek, w ostatnim dniu obrad. Tekst przez niektóre kraje został przyjęty chłodno lub nawet krytycznie.
12.12.2023

Ptaki mogą przyczynić się do ratowania raf koralowych

Obecność ptaków morskich na wyspach sąsiadujących z tropikalnymi rafami koralowymi może zwiększyć tempo wzrostu koralowców ponad dwukrotnie – ustalił międzynarodowy zespół badaczy.
12.12.2023

Opublikowano rozporządzenia zw. z opłatami za jednorazowy plastik

Do jednorazowych kubków z plastiku doliczana będzie opłata w wysokości 20 gr, a w przypadku pojemników na żywność 25 gr. - wynika z jednego z trzech rozporządzeń opublikowanych w poniedziałek w Dzienniku Ustaw.
12.12.2023

W Europie ponad 200 tys. km siedlisk ryb rzecznych utraconych przez bariery

Ponad 200 tys. km siedlisk ryb rzecznych w europejskich rzekach zostało zniekształconych z powodu stawianych barier i tworzenia jezior zaporowych. Taka fragmentacja swobodnie płynącej rzeki przyczynia się do utraty różnorodności biologicznej w środowisku wodnym.
11.12.2023

Francuski sąd nakazał demontaż siedmiu turbin wiatrowych z powodu negatywnego wpływu na środowisko

Sąd Apelacyjny w Nimes nakazał rozbiórkę siedmiu turbin wiatrowych w departamencie Herault na południu Francji z powodu negatywnego wpływu na środowisko, w tym z uwagi na ginące od turbin ptaki.
11.12.2023

Hitachi nagrodzona pieczęcią Terra Carta 2023 Inicjatywy na rzecz Zrównoważonych Rynków

Hitachi jest jedną z 17 globalnych firm, które otrzymały pieczęć Terra Carta 2023 Inicjatywy na rzecz Zrównoważonych Rynków (Sustainable Markets Initiative). Pieczęć Terra Carta jest przyznawana globalnym firmom, które aktywnie przewodzą w tworzeniu przyszłości przyjaznej dla klimatu i przyrody. Zwycięzcy zostali wyłonieni przez panel globalnych ekspertów zajmujących się ochroną środowiska, biznesem, polityką i filantropią.
07.12.2023

SeaData zauważa spadek jakości powietrza z nadejściem zimy

Z początkiem zimy obserwuje się znaczący spadek jakości powietrza zarówno w miastach, jak i na obszarach przemysłowych. Ten trend, rejestrowany przez urządzenia firmy SeaData, staje się bardziej zauważalny wraz z nadejściem chłodniejszych temperatur. Głównymi czynnikami przyczyniającymi się do pogorszenia jakości powietrza jest wzrost zapotrzebowania na ogrzewanie związany z niższymi temperaturami. Zimowe warunki sprzyjają również zwiększonemu ruchu pojazdów w mieście.
06.12.2023

EC Będzin odwoła się od blisko 247-milionowej kary za nierozliczenie uprawnień do emisji CO2

Spółka EC Będzin Wytwarzanie, produkująca ciepło dla mieszkańców Sosnowca, Będzina i Czeladzi, ma zapłacić ponad 247,8 mln zł kary za nierozliczenie w terminie uprawnień do emisji CO2 za rok 2020. Spółka zapowiada odwołanie od decyzji katowickiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w tej sprawie.
05.12.2023

Zakład PepsiCo w Żninie uruchamia nowoczesną linię produkcyjną Pepsi

Zakład napojowy PepsiCo w Żninie stale się modernizuje, stawiając na wydajność przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska. Taka właśnie jest nowa linia produkcyjna zbudowana i uruchomiona w niespełna dwa miesiące. W zakładzie rozlewane są kultowe napoje Pepsi, Mirinda, 7UP i Mountain Dew.
05.12.2023

Minister Klimatu: koszty zamrażania cen energii w projekcie opozycji są niedoszacowane

Koszty zamrażania cen energii w 2024 r. w projekcie ustawy, zgłoszonym przez posłów obecnej opozycji, są niedoszacowane - oceniła we wtorek minister klimatu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Projekt zakłada utrzymanie zamrożonych cen przez I połowę 2024 r.
05.12.2023

Sustainability w hotelarstwie to absolutna konieczność – Leonardo Hotels prekursorem odpowiedzialnych działań

Unijna dyrektywa o ESG nakłada na przedsiębiorstwa obowiązek raportowania. ESG to nowy standard: jest nastawione na prezentowanie realnych i mierzalnych działań, kładzie nacisk na odpowiedzialność i zaangażowanie. Liderzy branży hotelarskiej również przykładają ogromną wagę do praktyk odpowiedzialnych społecznie, skupiając się na zasadzie DEI (Diversity, Equity & Inclusion): Leonardo Hotels jest prekursorem na tej płaszczyźnie w branży hotelarskiej – mówi Magdalena Młynarczyk, Director of Sales & Marketing Leonardo Hotels Poland
04.12.2023

Aktywistki klimatyczne zakłóciły mszę w katedrze w Turynie lekturą encykliki papieża Franciszka

W katedrze w Turynie na północy Włoch aktywistki klimatyczne zakłóciły niedzielną mszę; tuż przed kazaniem zaczęły czytać fragmenty ekologicznej encykliki papieża Franciszka "Laudato si'". Ich zachowanie potępił metropolita stolicy Piemontu arcybiskup Roberto Repole.
03.12.2023

Pracownicy Cemex Polska sadzą drzewa za każdą wypełnioną przez klientów ankietę

W miejscowości Wieliszew pojawiło się 200 nowych drzew. Nasadzenia zaplanowano w związku z akcją Cemex Polska, w ramach której firma obiecała zasadzić jedno drzewko w zamian za wypełnienie ankiety badającej satysfakcję klientów. Wolontariusze Cemex Polska wspólnie z przedstawicielami Fundacji Aeris Futuro zadbali o nasadzenia.
03.12.2023

Papież do uczestników COP28: trzeba powstrzymać delirium przemocy wobec środowiska

Papież Franciszek w przesłaniu do uczestników konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju zaapelował, by "powstrzymać delirium przemocy" wobec środowiska. Podkreślił, że jego niszczenie jest "wykroczeniem przeciwko Bogu, nie tylko grzechem osobistym, ale strukturalnym" i "poważnym niebezpieczeństwem, które zagraża wszystkim i może wywołać konflikt między pokoleniami.
02.12.2023

Powrót do korzeni. Jak stosować nawozy ekologiczne?

Uprawa roślin stanowi nieodłączny element ludzkiego życia. Wraz z rozwojem przemysłu rolniczego, stosowanie nawozów chemicznych stało się powszechne, ze względu na szybkie efekty, jakie zapewniają i niskie koszty. Jednakże coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z ich szkodliwego wpływu na środowisko, a nawozy naturalne wracają do łask i stanowią ważny krok w kierunku bardziej zrównoważonego ogrodnictwa.
02.12.2023

Polska przyjęła deklarację o potrojeniu mocy wytwórczej energii jądrowej do 2050 r.

Atom jest przyszłością czystej, bezpiecznej i stabilnej energii, jest przyszłością sprawiedliwej transformacji energetycznej – podkreślił prezydent Andrzej Duda, przyjmując w sobotę w Dubaju deklarację o potrojeniu mocy wytwórczej energii jądrowej w skali globalnej do 2050 r.
02.12.2023

Plany branży mięsnej na COP28: lobby nastawione na przekonywanie, że produkcja mięsa jest korzystna dla środowiska

Lobbyści producentów mięsa i produktów mleczarskich będą przekonywać uczestników rozpoczętego w Dubaju szczytu klimatycznego COP28, że produkcja żywności odzwierzęcej jest korzystna dla środowiska i stanowi element "zrównoważonej diety" - ujawnił brytyjski dziennik "The Guardian", któremu razem z organizacją DeSmog udało się dotrzeć do strategii PR branży mięsnej.
01.12.2023

Polacy chcą budownictwa przyjaznego dla środowiska

Większość Polaków uważa, że współczesne budownictwo powinno wykorzystywać drewno certyfikowane. Potwierdza to aż 76% respondentów badania* zrealizowanego na zlecenie Forest Stewardship Council® – organizacji, która wyznacza standardy dla odpowiedzialnej gospodarki leśnej. Dla ponad połowy ankietowanych drewno to także przyszłość budownictwa, a branża powinna szukać sposobów na zastąpienie betonu i stali materiałami odnawialnymi. Badanie potwierdza stałą potrzebę wdrażania zmian w budownictwie z korzyścią dla ludzi, klimatu i plan
24.11.2023

Wodorosty „największym niewykorzystanym zasobem” naszej planety

Ostatni odcinek programu CNN „Call to Earth: Sea of Hope” został poświęcony pracy Vincenta Doumeizela, który uważa, że wodorosty to wciąż niewykorzystany zasób mogący zaradzić największym wyzwaniom naszej planety. Seria „Call to Earth” jest realizowana w ramach globalnej inicjatywy CNN na rzecz ochrony przyrody o tej samej nazwie.
23.11.2023

Jak żyje się w Twoim mieście? Zobacz wyniki drugiej edycji Indeksu Zdrowych Miast!

Grupa LUX MED we współpracy ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie, Fundacją Gospodarki i Administracji Publicznej i Open Eyes Economy Summit (OEES) ogłaszają wyniki drugiej edycji Indeksu Zdrowych Miast, w którym prezentują warunki życia w 66 polskich miastach na prawach powiatu. Dzięki analizie, samorządy mogą zweryfikować wprowadzane praktyki i ich realny wpływ na jakość życia mieszkańców. Zwycięzcą ponownie okazała się Warszawa. Tuż obok na podium znalazły się Bielsko-Biała i Sopot.
22.11.2023

Nawyki ekologiczne Polaków to troska o środowisko czy własny portfel? [BADANIE]

Czasy wysokiej inflacji wydają się wpływać na przyzwyczajenia Polaków. Ponad 84 proc. badanych deklaruje, że segreguje śmieci. Stopniowy wzrost notują też skłonności do oszczędzania wody, prądu oraz ograniczania konsumpcji - wynika z badania “Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2023” zrealizowanego przez Autopay.
20.11.2023

Znamy zwycięzcę finałowej edycji konkursu EKO HESTIA SPA

Nagroda w wysokości 100 tysięcy złotych trafi do Goczałkowic-Zdroju. To wyróżnienie za skuteczne działania na rzecz środowiska. Zwycięzcę wybrała kapituła konkursu EKO HESTIA SPA.
17.11.2023

Odpadowe "wieczne chemikalia" można przekształcić w przydatne substancje

PFAS, powszechnie znane jako „wieczne chemikalia”, długotrwale utrzymują się w środowisku i w naszych organizmach. Japońscy chemicy opracowali prostą metodę, która pozwala nie tylko pozbyć się PFAS, ale także uzyskać z nich przydatne substancje – informuje „Journal of the American Chemical Society”.
17.11.2023

Wiceszef NFOŚiGW: od 2015 r. do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska trafiło 23 mld zł

Od 2015 r. do 2023 r. do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej trafiło 23 mld zł na projekty ekologiczne - podkreślił w czwartek podczas posiedzenia Rady ds. Samorządu Terytorialnego wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski.
16.11.2023

Czy Polsce 2050 przypadnie resort klimatu?

Z dużym prawdopodobieństwem tak, od początku o ten resort zabiegamy - powiedziała w czwartek w Polsat News posłanka Polski 2050 Paulina Henning-Kloska, pytana czy klimat i środowisko to resort, który przypadnie właśnie Polsce 2050.
16.11.2023

Premier Kanady wysyła sprzeczne sygnały w kwestii polityki klimatycznej

Premier Kanady Justin Trudeau wysyła sprzeczne sygnały w kwestii swojej polityki klimatycznej - oceniła we wtorek agencja Reutera, powołując się na ekspertów ds. środowiska. W ich opinii Trudeau złagodził swoją politykę dotyczącą podatku od emisji dwutlenku węgla, aby zmniejszyć obciążenia związane z kosztami życia w regionie, który jest bastionem jego partii.
14.11.2023

Kraków apeluje aby nie palić liści

Z apelem o niepalenie liści, opadłych z drzew, zwrócił się do mieszkańców krakowski magistrat. Odbiór zielonych odpadów od mieszkańców oferowany jest bezpłatnie i odbywa się według ustalonego harmonogramu.
13.11.2023

Kraków. Przeciwnicy strefy czystego powietrza złożyli w ratuszu projekt uchwały dot. likwidacji strefy

Przeciwnicy Strefy Czystego Transportu (SCT) w Krakowie nie ustępują i w piątek złożyli w urzędzie miasta projekt obywatelskiej uchwały dot. likwidacji strefy. Liczą też, że sąd pozytywnie rozpatrzy skargę wojewody na SCT.
10.11.2023

Około jedna piąta gatunków roślin i zwierząt Europy zagrożona wymarciem

Około jednej piątej gatunków roślin i zwierząt Europy grozi wymarcie - wynika z nowych analiz ponad 14,6 tys. gatunków zagrożonych. Jako jeden z najważniejszych czynników negatywnie wpływających na te gatunki wymienia się zmiany krajobrazu związane z rozwojem rolnictwa.
09.11.2023

Bądź człowiekiem – nie truj rodziny i nie truj sąsiada

Benzyna alkilatowa jest czystsza od zwykłej benzyny, ma minimalny zapach, długi okres przydatności do użycia i jest bezpieczniejsza dla środowiska. Jest też wydajniejsza energetycznie, czyli potrzebujesz jej znacznie mniej niż tradycyjnego paliwa bezołowiowego. Wreszcie, o czym warto pamiętać, maszyny, w których ją zastosujesz, będą się łatwiej uruchamiać, a ich silniki – pracować elastyczniej.
09.11.2023

Greenpeace w proteście przeciwko budowie terminala gazowego w Zatoce Gdańskiej

Planowana w Zatoce Gdańskiej budowa terminala do importu skroplonego gazu ziemnego spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem aktywistów klimatycznych z Greenpeace'u.
08.11.2023

Koalicja Klimatyczna: rolnictwo to nasza wspólna sprawa. Czas na pakt społeczny dla polskiego rolnictwa

Zapewnienie godziwych dochodów rolnikom, odpowiedniej jakości i ilości żywności wszystkim mieszkańcom Polski oraz zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich powinno stać się priorytetem dla każdego polityka i decydenta w naszym kraju - wskazują wspólnie Koalicja Klimatyczna, Koalicja Żywa Ziemia, Koalicja Ratujmy Rzeki, Koalicja Rolnictwo dla Przyrody oraz Koalicja Stop Fermom Przemysłowym.
07.11.2023

Od 6 lat nie poprawia się stan wody w Bałtyku

Warunki środowiskowe do życia w akwenie Morza Bałtyckiego na przestrzeni ostatnich lat nie uległy poprawie niemal w ogóle – wynika z raportu helsińskiej Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku HELCOM, która sporządza obszerny dokument o poziomie zanieczyszczeń morza raz na 6 lat.
02.11.2023

Panama. Po tygodniu protestów dojdzie do negocjacji z kanadyjskimi nabywcy złóż miedzi

Wobec trwających drugi już tydzień wielotysięcznych demonstracji ulicznych w stolicy Panamy przeciwko kontraktowi na eksploatację bogatych panamskich złóż miedzi, podpisanemu przez rząd tego kraju z kanadyjską First Quantum Minerals, firma ta ogłosiła we wtorek, że zgadza się na "podjęcie dialogu w sprawie zawartego porozumienia".
01.11.2023

Cmentarze toną w śmieciach – ten problem trwa od lat

1 listopada to przede wszystkim czas refleksji i wspominania naszych bliskich. Niestety, do niechlubnej części tradycji należy też widok przepełnionych kontenerów na cmentarzach. Wypalone i potłuczone znicze, plastikowe wieńce i doniczki z kwiatami, kartony i resztki ziemi w jednym pojemniku. Wszystkie te odpady wymagają odpowiedniego zagospodarowania, a zalegają na cmentarzach i w ich okolicach jeszcze na długo po świętach, zaśmiecając środowisko i szpecąc otoczenie.
31.10.2023

Szkoła podstawowa w Rudzie Śląskiej otworzyła ekopracownię pod chmurką

Szkoła Podstawowa nr 16 im. Janusza Korczaka otworzyła w czwartek "Ogródek korczakowski", czyli ekopracownię pod chmurką. Budowa ekopracowni to zwycięski projekt w konkursie organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
26.10.2023

Znamy zwycięzcę konkursu „Klimatyczny Człowiek Roku” w kategorii „Młody Naukowiec”

Tytuł „Klimatycznego Człowieka Roku” w kategorii „Młody Naukowiec” zdobył dr hab. Krzysztof Zawierucha, który zajmuje się między innymi badaniem lodowców. Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się 24 października 2023 r. na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który na co dzień jest jego miejscem pracy.
25.10.2023

CEVA Logistics i Orange Polska. Od 15 lat wspólnie dla zrównoważonego rozwoju i środowiska

CEVA Logistics podsumowuje 15 lat współpracy z Orange Polska, jedną z największych sieci telefonii komórkowej w naszym kraju. CEVA, jako główny operator logistyczny tej sieci, odpowiada za zarządzanie dostawami produktów do klientów i salonów sprzedaży Orange w całej Polsce.
25.10.2023

Mimo niskich temperatur złota alga nadal utrzymuje się w starorzeczach Odry

Mimo niskich temperatur "złota alga" nadal utrzymuje się w starorzeczach Odry; dla niektórych miejsc wydano odpowiednie alerty ostrzegające przed ewentualnym zakwitem glonu - poinformował we wtorek resort klimatu i środowiska. Eksperci rekomendują też rozszerzenie monitoringu na dorzecze Wisły.
25.10.2023

IOŚ-PIB: Uboczne produkty spalania węgla powinny mieć pierwszeństwo nad surowcami naturalnymi. Można je wykorzystać przy megainwestycjach

Naukowcy, branża budowlana i eksperci środowiskowi apelują o nadanie ubocznym produktom spalania węgla kamiennego i brunatnego statusu produktów priorytetowych w inwestycjach finansowanych z publicznych środków. Brakuje niektórych regulacji, które utorowałyby drogę do wykorzystania surowców zalegających na powstałych przez ostatnie dziesięciolecia hałdach.
24.10.2023

Drugi raport Wedla „Z przyjemnością dla przyszłości”. Droga ku zrównoważonemu rozwojowi, a na niej pierwszy krok do dekarbonizacji

Wedel dzieli się z interesariuszami swoim podejściem do zrównoważonego rozwoju, przedstawiając dane niefinansowe za rok 2022 r. według standardu GRI. Obliczenie śladu węglowego i podjęcie zobowiązania wdrożenia pomiaru emisji CO2 w organizacji, jako stałego elementu wewnętrznej kontroli, to krok milowy w historii czekoladowej marki w obszarze ESG (środowisko, społeczeństwo, ład korporacyjny).
23.10.2023

Do 150 tys. zł dla gospodarstwa na ograniczenie zrzutu azotanów do wód

Maksymalnie 150 tys. zł będzie mogło otrzymać jedne gospodarstwo na inwestycje związane z ograniczeniem zrzutu azotanów do wód, poinformował w piątek resort infrastruktury. Nabór wniosków będzie trwał od 25 października do 24 listopada br. Wnioski należy składać do ARiMR.
20.10.2023

Iberdrola osiągnęła 41 303 MW mocy zainstalowanej w OZE

Iberdrola kontynuuje realizację strategii zakładającej przewodzenie w transformacji energetycznej, przyspieszanie dekarbonizacji i zmniejszanie zależności od paliw kopalnych. W ciągu ostatnich 12 miesięcy firma zainstalowała prawie 3 000 MW nowych mocy w OZE (2 952 MW), co oznacza, że na koniec września osiągnęła łącznie 41 303 MW mocy w źródłach odnawialnych.
18.10.2023

Allegro przełamuje bariery związane ze sprzedażą rzeczy używanych

Na Allegro pojawiła się nowa zakładka „Lista rzeczy na sprzedaż ”, która ułatwi użytkownikom sprzedaż na Allegro Lokalnie produktów zakupionych wcześniej na Allegro. Nowa funkcjonalność to odpowiedź na rosnące zainteresowanie Polaków obiegiem rzeczy używanych.
17.10.2023

Globalne ocieplenie daje się we znaki owadom. Kawy i kakao nie będzie miał kto zapylać

Globalne ocieplenie spowoduje, że uprawy roślin - takich jak kawa, kakao, arbuz czy mango - mogą być zagrożone z powodu spadku liczby zapylających je owadów – informuje pismo „Science Advances”.
15.10.2023

Geofizyka Toruń S.A. z białym certyfikatem

Rozważne i efektywne korzystanie z energii to nie tylko optymalizacja kosztów, ale również wyraz świadomej troski o środowisko w jakim żyjemy. W Geofizyce Toruń świadomość ta przekłada się na konkretne działania. Jednym z ich wymiernych efektów jest przyznanie Spółce w lutym br. przez Urząd Regulacji Energetyki, świadectwa – tzw. białego certyfikatu – potwierdzającego oszczędność energii wynikającą z przedsięwzięcia służącego poprawie efektywności energetycznej.
04.10.2023

W ciągu ostatnich dwóch lat szwajcarskie lodowce straciły 10 proc. objętości

Z powodu ocieplenia w ciągu ostatnich dwóch lat szwajcarskie lodowce straciły 10 proc. objętości - poinformowała agencja Associated Press, powołując się na Szwajcarską Akademię Nauk.
29.09.2023

PGE i Liga Ochrony Przyrody podejmują temat ochrony przyrody w miastach

„Ochrona przyrody w miastach” to tytuł konferencji, której organizatorem była Liga Ochrony Przyrody, a partnerem strategicznym była Polska Grupa Energetyczna. Patronat merytoryczny nad wydarzeniem, które odbyło się 27 września 2023 roku w Warszawie, objęło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Podczas konferencji poruszano aspekty związane z ochroną środowiska w miastach, zwłaszcza obszarów dotyczących energetyki, edukacji ekologicznej, adaptacji miast do zmian klimatu czy nowego unijnego wsparcia dla miast.
29.09.2023

Dzięki turystce włoska langusta zamiast na talerz trafiła do morza [WIDEO]

Turystka ze Szwajcarii, przebywająca na wakacjach na Sardynii zamówiła w luksusowej restauracji langustę za 200 euro po to, by uwolnić ją z akwarium i wypuścić do morza. Skorupiak zamiast do wrzątku trafił do torebki i zaraz do morza. Wszystko odbyło się na oczach zdumionych klientów lokalu.
27.09.2023

Projekt wspierający inwestycje energetyczne i środowiskowe

Projekt rozporządzenia umożliwiającego wsparcie inwestycji w obszarze energetyki i środowiska w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, opublikowano w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
25.09.2023

Pająki wskaźnikiem zanieczyszczenia środowiska

Żyjące w pobliżu skażonych rtęcią rzek i zbiorników wodnych pająki mogą przenosić to skażenie na zwierzęta lądowe i są dobrym wskaźnikiem zanieczyszczenia – informuje pismo „Environmental Sciences & Technology Letters”.
16.09.2023

We Wrocławiu powstało nowoczesne laboratorium – pracuje nad oszczędzaniem energii

We Wrocławskim Parku Technologicznym przy ul. Duńskiej 9 otwarto właśnie innowacyjne laboratorium wyposażone w urządzenia  Viessmann. To pierwsza tego typu inwestycja, jaka powstała przy Centrum Badań i Rozwoju tej firmy, która umożliwi pracę nad nowymi rozwiązaniami w zakresie oszczędzania energii.
13.09.2023

Działalność bobrów w Arktyce zwiększa emisję gazu cieplarnianego

Wraz ze zmianami klimatu bobry przemieszczają się coraz dalej na północ i budują tamy, zalewając nowe obszary, co prowadzi do emisji metanu, który jest gazem cieplarnianym, informuje pismo „Environmental Research Letters”.
10.09.2023

Startuje jesienna odsłona ogólnopolskiej akcji "Książka za drzewo"

12 września na Rynku w Katowicach startuje ogólnopolska akcja "Książka za drzewo". Uczestnicy jesiennej edycji za posadzenie drzewa otrzymają książkę.
09.09.2023

Ekolodzy rozdają sadzonki drzew i kwiatów za surowce wtórne

Sadzonki drzew i kwiatów w zamian za surowce wtórne przekazują w sobotę mieszkańcom Szczyrku Zieloni z Fundacji Ekologicznej Arka. Anna Sobańska, jedna z inicjatorek wydarzenia, powiedziała, że akcja odbywa się na placu Jakuba, czyli w centralnym miejscu kurortu.
09.09.2023

Wsparcie dla pszczół gniazdujących w ziemi w Cementowni Cemex w Chełmie

Cemex Polska podejmuje liczne inicjatywy wspierające zachowanie bioróżnorodności. Wśród prowadzonych przez firmę projektów związanych z ochroną środowiska, szczególne miejsce zajmuje ochrona owadów zapylających. W tym roku należąca do firmy Cementownia Chełm wzbogaciła się o nową infrastrukturę dla pszczół.
13.08.2023

W stolicy Uzbekistanu, Taszkencie, każde drzewo będzie mieć "paszport" i opiekuna

Władze Taszkentu, stolicy Uzbekistanu, poinformowały, że każde drzewo w mieście będzie mieć dokument tożsamości i osobistego opiekuna. To element przekształcania miasta w zielone płuca kraju, poinformowała agencja informacyjna Fergana.
13.08.2023

Światowy dzień długu ekologicznego - od środy ludzkość żyje na ekologiczny kredyt

Od środy ludzkość żyje na ekologiczny kredyt: od 1 stycznia do 2 sierpnia zużyła tyle zasobów, ile ekosystemy Ziemi są w stanie odbudować w ciągu roku. Ludzkość zaczęła zaciągać dług ekologiczny w początku lat 70. ubiegłego wieku.
03.08.2023

Użycie drewna w budownictwie nie jest neutralne dla środowiska

Pozyskiwanie drewna do celów budowlanych, nawet jeśli odbywa się w sposób zrównoważony, nie jest neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla, dowodzą autorzy raportu opracowanego dla amerykańskiego World Resources Institute.
01.08.2023

MFiPR: Dobry klimat w miastach Polski Wschodniej. Rusza nabór projektów do dofinansowania w obszarze adaptacji miast do zmian klimatu

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje o ruszającym 31 lipca naborze projektów do dofinansowania w obszarze adaptacji miast do zmian klimatu. Inwestycje pomogą w odbetonowaniu miast i ich zazielenieniu. Będą też sprzyjać ochronie bioróżnorodności.
31.07.2023

Jak sztuczna inteligencja wspiera ochronę lasów i środowiska?

Z osiągnięć badaczy sztucznej inteligencji korzysta coraz więcej branż. Nowe możliwości zyskali również leśnicy, którzy mogą sprawniej dbać o ochronę lasów. Wszystko dzięki rozwiązaniom z zakresu leśnictwa precyzyjnego, które było głównym tematem spotkania zorganizowanego przez IDEAS NCBR w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Sękocinie.
31.07.2023

Ukraina. Minister: każdy dzień rosyjskiej inwazji to 102 mln euro strat w środowisku naturalnym kraju

Każdy dzień rosyjskiej inwazji przynosi straty w środowisku naturalnym Ukrainy w wysokości 102 mln euro - oświadczył w sobotę ukraiński minister ochrony środowiska i zasobów naturalnych Rusłan Striłec.
08.07.2023

Rząd za projektem specustawy ws. rewitalizacji rzeki Odry

Lepsza ochrona środowiska wodnego Odry, wsparcie dla inwestycji, powołanie Inspekcji Wodnej, która ma reagować m.in. na nielegalne zrzuty ścieków - takie rozwiązania zakłada przyjęty w środę przez rząd projekt specustawy odrzańskiej, o którym poinformowała KPRM.
18.05.2023

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o likwidacji poprzemysłowych "bomb ekologicznych"

Usunięcie i ograniczenie negatywnego oddziaływania na środowisko i zdrowie ludzi wielkoobszarowych terenów zdegradowanych poprzez m.in. zagospodarowanie znajdujących się tam niebezpiecznych odpadów - przewiduje rządowy projekt ustawy, który w środę wpłynął do Sejmu.
17.05.2023

Szef ITS: krytyka samochodów elektrycznych, pod kątem oddziaływania na środowisko, często bywa zasadna (wywiad)

Transport nisko- i zeroemisyjny stanowi remedium na wiele problemów, jednak elektromobilność nie jest pozbawiona wad, a krytyka samochodów elektrycznych, pod kątem oddziaływania na środowisko, bywa często zasadna - ocenił w rozmowie z PAP dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego prof. Marcin Ślęzak.
22.04.2023

Badania starorzecza Odry w związku z śnięciem ryb. GIOŚ przedstawił opinię

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przeprowadził badania w starorzeczu Odry w województwie dolnośląskim. Pomiary mają związek z wystąpieniem śnięcia ryb w zbiorniku Czernica, niedaleko Wrocławia.
16.04.2023

Elektrownie PGE GiEK ponownie wyróżnione w systemie EMAS za działania prośrodowiskowe

Elektrownia Opole oraz Elektrownia Dolna Odra należące do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE po raz kolejny zostały wyróżnione certyfikatami EMAS, które przyznawane są podmiotom wdrażającym najlepsze rozwiązania z zakresu ochrony środowiska oraz ekoinnowacji. Obecność elektrowni PGE GiEK w gronie organizacji posiadających rejestrację w systemie EMAS potwierdza, że spełniają one restrykcyjne normy z obszaru ochrony środowiska. System EMAS jest najbardziej wiarygodnym spośród obecnie funkcjonujących system
28.02.2023

Raport: każdy miliarder emituje milion razy więcej dwutlenku węgla niż przeciętna osoba

Najbogatszy jeden procent zarobił prawie dwie trzecie bogactwa, które powstało od 2020 roku, czyli prawie dwa razy więcej pieniędzy niż reszta światowej populacji - wynika z nowego raportu Oxfam. Dodatkowo każdy miliarder na świecie emituje milion razy więcej dwutlenku węgla niż przeciętna osoba
26.02.2023

W Jarocinie zakończono rewitalizację trzech parków za 16 mln zł. Dotacja z NFOŚ wyniosła 12,5 mln zł

Dzięki dotacji w wysokości 12,5 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska udało się zrewitalizować - ku uciesze wszystkich mieszkańców – aż trzy parki – powiedział PAP burmistrz wielkopolskiego Jarocina Adam Pawlicki.
12.02.2023

Pozytywna opinia senackiej komisji środowiska ws. części budżetu na 2023 r.

Senacka Komisja Środowiska przegłosowała w środę pozytywną opinię do części budżetu państwa na rok 2023, dotyczących zakresu działania komisji.
04.01.2023

MFiPR: kolejny krok do uruchomienia konkursów o dofinansowanie w programie funduszy na infrastrukturę, klimat i środowisko

Opublikowanie Szczegółowego Opisu Priorytetów to kolejny krok do uruchomienia pierwszych konkursów o dofinansowanie w programie Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS) - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
02.01.2023

Bogata w złoża gazu Holandia jest zmuszona do importowania surowca zza granicy

Pomimo posiadania największych w Europie złóż, kraj musi importować ten surowiec. Wydobycie z Groningenveld w północnej prowincji Groningen zostało zredukowane ze względu na osiadanie gleby nad polem i trzęsienia ziemi.
18.12.2022

Zdaniem respondentów hodowla przemysłowa zwierząt stawia zyski ponad ich dobrostan oraz środowisko

Według badań wśród ankietowanych z 13 krajów, w tym Polski, hodowla przemysłowa zwierząt stawia zyski ponad środowisko, ochronę klimatu i dobrostan zwierząt - wynika z badania przeprowadzonego na zalecenie organizacji ekologicznej Compassion in World Farming.
12.11.2022

"Rzeczpospolita”: Trucicieli kary nie dotykają

Wyroki za przestępstwa środowiskowe zapadają rzadko, gdyż w Polsce nie ma systemu monitorowania zanieczyszczeń – informuje piątkowa "Rzeczpospolita”.
19.08.2022

Ustawa o przeciwdziałaniu przestępczości środowiskowej ma charakter innowacyjny

Rozwiązania ustawy o przeciwdziałaniu przestępczości środowiskowej mają rewolucyjny, innowacyjny charakter - mówił podczas środowej konferencji minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
18.08.2022

Vantage nawiązuje współpracę z Supercar Blondie, dzięki której globalne działania spółki z obszaru ESG nabierają rozpędu

Spółka Vantage, międzynarodowy broker oferujący szeroki zakres usług, ma przyjemność poinformować, że nawiązała współpracę z Alexandrą Mary „Alex” Hirschi, celebrytką mediów społecznościowych, znaną w sieci jako Supercar Blondie, w celu uruchomienia globalnego programu ESG (środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny).
10.07.2022

EKO-KONSULT wieloletni pionierzy w zakresie doradztwa środowiskowego

Firma EKO-KONSULT powstała 30 lat temu, w krótkim czasie stając się pionierem w zakresie doradztwa środowiskowego. Poprzez swoje wydawnictwa, liczne artykuły i szkolenia, EKO-KONSULT kształtował świadomość firm doradczych i konsultingowych w zakresie prawa, procedur i metod ocen środowiskowych. Od początku swojej działalności EKO-KONSULT opracował prawie 700 raportów, ponad 300 opinii i ekspertyz środowiskowych, a artykułów dotyczących branży – około 200.
10.06.2022

Europejski Instytut Innowacji i Technologii będzie wspierać transformację środowiskową UE

Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) będzie skupiać się głównie na transformacji środowiskowej w Unii Europejskiej, a w szczególności dążeniu UE do zeroemisyjności.
09.06.2022

Aplikacja pomoże chronić przyrodę Wielkich Jezior Mazurskich

Fundacja HumanDoc otrzymała dotację w wysokości 744 804 zł z MF EOG na projekt pn. „Zakorzenianie w przyrodzie” - budowa eko-aplikacji dedykowanej Krainie Wielkich Jezior Mazurskich.
15.04.2022

Prawie milion złotych na odtworzenie tras migracji ryb w dopływach Raby

Niemal milion złotych ma kosztować odbudowa i zabezpieczenie tras migracji ryb wędrownych w dopływach rzeki Raby. W ramach projektu przewidziano udrożnienie trzech stopni wodnych na dopływach Raby oraz odtworzenie miejsc tarliskowych - poinformował NFOŚiGW.
11.04.2022

Rząd za uchwałą ws. przyjęcia programu „Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027"

Rada Ministrów przyjęła na wtorkowym posiedzeniu uchwałę w sprawie przyjęcia programu „Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027" - podało Centrum Informacyjne Rządu.
05.01.2022

Rząd zajmie się programem funduszy UE na infrastrukturę, klimat i środowisko

Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmie się projektem uchwały ws. przyjęcia programu FEnIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021–2027) - wynika z porządku posiedzenia Rady Ministrów. Przewidywana wartość dofinansowania to 25 mld euro.
03.01.2022

Pseudoturyści pomalowali głaz nad Morskim Okiem; to nie pierwszy przypadek

Pseudoturyści pomalowali granitowy głaz nad Morskim Okiem w Tatrach. Napisy sprayami i mazakami wykonano w różnych odstępach czasu i nie jest to pierwszy przypadek takiej dewastacji na terenie Tatr. O incydencie poinformował w niedzielę leśniczy obwodu Morskie Oko Grzegorz Bryniarski.
12.12.2021

Wydobycie złota na cenzurowanym. Chodzi o kwestie środowiskowe

Sektor wydobycia złota ryzykuje ostracyzmem ze strony dużych funduszy emerytalnych i inwestorów, jeżeli nie będzie w stanie uzasadnić wpływu swojej działalności na środowisko.
04.12.2021

Policja i WIOŚ podpisały porozumienie w zakresie wykrywania przestępstw przeciwko środowisku

Ponad 700 nielegalnych składowisk odpadów i wysypisk śmieci wykryły służby środowiskowe w woj. świętokrzyskim. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zastrzega, że miejsc, gdzie odpady są bezprawnie wywożone, może być jeszcze więcej. W wykrywaniu przestępstw i wykroczeń przeciwko środowisku ma pomóc porozumienie między świętokrzyską policją i WIOŚ.
29.09.2021

PepsiCo wykorzysta 100 proc. energii odnawialnej w USA w 2020 roku

Nowy raport dotyczący zrównoważonego rozwoju ujawnił działania podjęte przez firmę w ciągu ostatniego roku oraz zielone cele, jakie mają być realizowane w przyszłości.
10.07.2021

Raport innogy: Polacy są gotowi na ponoszenie kosztów zmian klimatycznych, ale oczekują zaangażowania władz i biznesu

Jak wynika z raportu innogy „Zielone miasta i gminy” Polacy są gotowi na ponoszenie kosztów na rzecz zmian klimatycznych, ale wymagają tego również od instytucji publicznych i firm. Rosnąca świadomość ekologiczna sprawia, że społeczeństwo oczekuje realnych działań zmniejszających zarówno problem zanieczyszczenia powietrza, jak i wprowadzania na rynek ekologicznych produktów i usług.
18.03.2021

Mobilne laboratorium KGHM do oceny zanieczyszczeń środowiska

Mobilne laboratorium do oceny zanieczyszczeń powietrza, wód i gleby działa w należącym do Grupy Kapitałowej KGHM Centrum Badań Jakości. Wyposażone w sprzęt diagnostyczny auto zintegrowano z dronem, który w wypadku zagrożenia bezpiecznie pobierze próbki powietrza z terenów zanieczyszczonych.
25.02.2021

Polski smog różni się od smogu londyńskiego czy kalifornijskiego

Polski smog - ze względu na warunki pogodowe, w których powstaje, ale i ze względu na swój skład - to co innego, niż znany z literatury smog londyński - mówi prof. Grzegorz Wielgosiński z PŁ. W jego ocenie pojęcie "smog polski" powinno funkcjonować jako określenie odrębnego typu smogu.
22.01.2021

Kwestie środowiskowe coraz ważniejsze dla inwestorów. Nie będą finansować spółek nieraportujących swojego wpływu na klimat

ESG, czyli czynniki niefinansowe obejmujące np. dbałość firmy o środowisko i kwestie ważne społecznie, mają coraz większe znaczenie w podejmowaniu decyzji przez inwestorów. Takich danych szukają m.in. ubezpieczyciele czy banki, które dzięki nim mogą ocenić, czy firma działa w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju i opłaca się udzielić jej finansowania. W tym roku duże polskie spółki giełdowe będą już po raz czwarty obowiązkowo publikować dane ESG w swoich raportach niefinansowych, ale już wkrótce większą wagę do tego aspektu
18.01.2021

Indeksy giełdowe coraz bardziej „zielone”

"W tym roku zamierzamy podjąć kolejne kroki w stronę uzieleniania indeksów giełdowych, czyli uwzględniania w ich wyznaczaniu czynników ESG oraz celów dotyczących dekarbonizacji" – powiedziała wiceprezes GPW Benchmark Aleksandra Bluj.
13.01.2021

Badania świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski w 2020 r.

Ponad 96% respondentów deklaruje, że regularnie segreguje odpady. Według 94% badanych zmiany klimatu to ważny albo bardzo ważny problem. Ponad 3/4 mieszkańców Polski jest skłonnych wydać więcej na „czystą” energię, a blisko 6 na 10 planuje zmienić swój piec na bardziej ekologiczne źródło energii. To tylko niektóre wyniki badań dotyczących świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski przeprowadzonych w październiku 2020 r. dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
07.01.2021

Beton przyjazny naturze?

Nad specjalnymi prefabrykatami nawierzchniowymi, które pomogą nie tylko w oczyszczaniu powietrza, ale także filtracji wody opadowej i redukcji hałasu, pracują naukowcy z Politechniki Warszawskiej.
04.01.2021

Już prawie 80 proc. Polaków uważa zagrożenia środowiskowe za poważne

Zdaniem 97,5 proc. klimatologów za kryzys klimatyczny odpowiada człowiek. Świadomość społeczna tego faktu jest coraz większa: tylko 3 na 100 Polaków nie dostrzega niszczącego wpływu człowieka na środowisko – wynika z nowej edycji raportu „Ziemianie atakują”.
21.12.2020

Grupa Technologiczna ASE

Grupa Technologiczna ASE Razem tworzymy technologie przyszłości
Wodór,H2,Magazyny Energii,Poprawa jakości energii elektrycznej,Zarządzanie energią,LNG,Odpowiedzialny przemysł,Nowe technologie,Technologie wodorowe,OZE,Bezpieczeństwo techniczne,Bezpieczeństwo wybuchowe,Analizy bezpieczeństwa ,Konsulting środowiskowy,zielona energia,czysty wodór,Grupa Technologiczna ASE

WP Law Kancelaria Prawna Woźniccy & Partners sp.j.

Prawo ochrony środowiska i sprawy środowiskowe
ocena oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko,pomoc w uzyskaniu decyzji środowiskowych,przywrócenie stosunków wodnych,prawo,prawo ochrony środowiska,system kaucyjny,audyty karne,audyty cywilne,doradztwo prawne,doradztwo prawne dla osób prawnych,doradztwo prawne spółek,doradztwo prawne NGO,doradztwo prawne dla osób fizycznych,postępowania przedsądowe,negocjacje,likwidacja szkód,likwidacja szkód środowiskowych,obsługa postępowań administracyjnych,obsługa postępowań sądowo-administracyjnych,ocena oddziaływania postępowania na środowisko,audyty administracyjne

3Bird

automatyczny system radarowej detekcji lotów ptaków i nietoperzy, 3Gsc, Robin Radar B.V., śledzenie przelotów ptaków w czasie rzeczywistym, radarowe badanie awifauny, badanie awifauny, opracowania środowiskowe w sektorze energetycznym, opracowania środowiskowe w sektorze offshore, 3bird radar system, 3bird, 3 bird, przedinwestycyjne radarowe monitoringi ornitologiczne, przedinwestycyjny radarowy monitoring inwestycyjny, radarowe badania ornitologiczne

Zintegrowana strategia multienergetyczna bp Polska

W obliczu narastającego na całym świecie popytu na energię oraz cywilizacyjnych wyzwań ekologicznych, kluczowym celem dla tradycyjnych koncernów paliwowych staje się ewolucja w kierunku nowoczesnych przedsiębiorstw multienergetycznych. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku mieliśmy okazję porozmawiać na ten temat z Bogdanem Kucharskim, prezesem bp Polska.
07.09.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.