Wynik wyszukiwania - "fotowoltaika" - Wiadomości

RWE z sukcesami powiększa swoje zielone portfolio w Polsce

RWE z sukcesami rozszerza swoje zielone portfolio w Polsce. Firma uzyskała od polskiego Urzędu Regulacji Energetyki kontrakty różnicowe (CfD) na projekty solarne o łącznej mocy 66 megawatów (MWac). Ten sukces w ostatnich aukcjach OZE oznacza kolejny, ważny kamień milowy w zaangażowaniu RWE w transformację energetyczną Polski - cel, który firma aktywnie realizuje od momentu wejścia na polski rynek w 2007 roku.
08.12.2023

Budynki pasywne. Czeka nas rewolucja?

Energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. To kluczowe zagadnienie zarówno w prowadzeniu inwestycji, jak i w regulacjach unijnych. Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne? Kto pokryje koszt termomodernizacji w Europie?
07.12.2023

European Energy rozwija moce OZE w Polsce – globalnie z solidnymi wynikami

Dywersyfikacja portfolio, w którego skład wchodzą lądowe i morskie elektrownie wiatrowe, elektrownie fotowoltaiczne oraz instalacje w technologii Power-to-X sprawiła, że w trzecim kwartale 2023 European Energy zanotowała rekordowe wyniki finansowe.
04.12.2023

Tauron zakończył I etap budowy farmy fotowoltaicznej w Mysłowicach

Koncern energetyczny Tauron zakończył pierwszy etap budowy farmy fotowoltaicznej na poprzemysłowym terenie w Mysłowicach. Farma powstaje w dwóch etapach: w pierwszym, obecnym - ok. 37 MW, a następnie dalsze 55 MW. Drugi etap ma zostać zrealizowany w perspektywie 2025 r.
30.11.2023

Premier: w Dekalogu polskich spraw m.in. walka z betonozą i rozwój biogazowni

Walka z betonozą, rozwój biogazowni, profesjonalny i opłacalny dla klientów system kaucyjny oraz rozwój fotowoltaiki na budynkach publicznych oraz ich termomodernizacja - to założenia Dekalogu polskich spraw w części dotyczącej "pięknej i czystej Polski".
24.11.2023

Firmy inwestują w zieloną energię. To odpowiedź na kryzys energetyczny

Transformacja energetyczna dzieje się tu i teraz. Zobowiązują do niej nie tylko unijne rozporządzenia i państwowe strategie, lecz także bieżąca sytuacja w Europie. Między innymi za sprawą wojny w Ukrainie i rosnących cen prądu polski biznes zaczął bardziej interesować się zieloną energią. Nowy raport specjalny EFL omawia znaczenie inwestowania w OZE w świetle kryzysu energetycznego i klimatycznego.
23.11.2023

Fotowoltaika w mieście szansą dla przemysłu

W Konstantynowie Łódzkim powstaje instalacja fotowoltaiczna o mocy ponad 13 MW, realizowana przez Firmę Varitex, która zapewni energię dla lokalnych przedsiębiorców. Instalacja o takiej mocy pozwala na zasilenie prawie 4 tys. gospodarstw domowych przez rok.
21.11.2023

Dyrektywa RED III w sprawie OZE przyjęta. Polska zobowiązana do realizacji jej celów m.in. w ciepłownictwie i energetyce

W niedzielę w życie weszła kluczowa dla zwiększenia wykorzystania zielonej energii dyrektywa RED III. Jej głównym celem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych poprzez szerokie wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Dyrektywa RED III zakłada również, że zgodnie z nowelizacją państwa członkowskie do 2030 roku muszą pozyskiwać 45% energii z OZE. Czy realizacja założeń strategii “Fit for 55”, jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych w UE przynajmniej o 55% jest możliwa do zrealizowania?
21.11.2023

Zielona energia trafi do kolejnych 6 tys. gospodarstw domowych na Mazowszu

PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE uruchomiła dwie farmy PV – Huszlew i Huszlew 2 – o łącznej mocy 13 MW. Nowe instalacje słoneczne powstały na terenie powiatu łosickiego w województwie mazowieckim.
15.11.2023

W Krakowie przetarg na instalacje fotowoltaiczne w szkołach

Jednostka miejska Klimat-Energia-Gospodarka Wodna ogłosiła przetarg na budowę kolejnych czterech instalacji fotowoltaicznych na dachach szkół w Krakowie. Do tej pory zrealizowano budowę 10 takich instalacji, a docelowo mają się one pojawić na większości placówek oświatowych.
14.11.2023

Umowa koalicyjna: przeznaczymy całość wpływów z ETS na inwestycje w transformację energetyczną

Przyspieszymy zieloną transformację energetyczną poprzez stworzenie stabilnego prawa oraz budowę systemów wspomagania finansowego i technologicznego. Przeznaczymy całość wpływów z ETS na inwestycje w transformację energetyczną - wynika z opublikowanej w piątek umowy koalicyjnej KO, Polski 2050, PSL i Nowej Lewicy.
10.11.2023

Konferencja Agrowoltaika. Nowoczesne rolnictwo napędzane energią słońca

Już 15 listopada w Warszawie rusza pierwsza w Polsce konferencja poświęcona agrowoltaice - Konferencja Agrowoltaika. Nowoczesne rolnictwo napędzane energią słońca. Zachęcamy do rejestracji.
08.11.2023

Polska najszybciej rozwijającym się rynkiem pomp ciepła w UE

Polska jest najszybciej rozwijającym się rynkiem pomp ciepła w Unii Europejskiej – wynika z raportu Zero Carbon Analytics. Łącznie w 21 państwach europejskich sprzedano 3 mln pomp ciepła w 2022, co stanowi wzrost o 38 proc. rdr. W Polsce wzrost ten wyniósł ponad 100 proc. rdr – dodano.
08.11.2023

Agrowoltaika: podwójne wykorzystanie gruntów - do produkcji rolnej i energii

Agrowoltaika, czyli połączenie na tym samym obszarze produkcji rolnej i produkcji energii z paneli może być receptą na ochronę gruntów rolnych przed zmianami klimatycznymi, jak i na brak gruntów pod fotowoltaikę - przekonuje Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki.
05.11.2023

Instalacja fotowoltaiczna jest optymalna przy co najmniej 40-procentowej autokonsumpcji

Spożytkowanie na własne potrzeby co najmniej 40 proc. energii wytworzonej w domowej instalacji fotowoltaicznej znacznie optymalizuje opłacalność instalacji i jakość jej pracy - wskazuje Grupa Tauron. Poziom autokonsumpcji prądu z fotowoltaiki jest kluczowy dla wysokości rachunków, jakie otrzymują prosumenci.
03.11.2023

Enea Nowa Energia rozpoczęła prace przy budowie farmy fotowoltaicznej Dygowo I

Enea Nowa Energia rozpoczęła prace przy budowie farmy fotowoltaicznej Dygowo I w woj. zachodniopomorskim, podpisała też umowę na wykonanie farmy Jastrowie II - poinformowała w piątek Grupa Enea. Instalacje powiększą moc zainstalowaną w PV o 16 MW.
27.10.2023

Electrum rozpoczęło budowę farm fotowoltaicznych w Sztumie i Mikołajkach Pomorskich

Grupa Electrum, wiodący polski biznes Climate Tech, rozpoczęła realizację kolejnych wielkoskalowych inwestycji jako generalny wykonawca. Właśnie ruszyła budowa dwóch farm fotowoltaicznych o łącznej zainstalowanej mocy 117,1 MW w miejscowościach Sztum oraz Mikołajki Pomorskie w województwie pomorskim. Zakończenie obu realizacji jest planowane na wiosnę 2025.
25.10.2023

Branża nieruchomości poszukuje zielonych rozwiązań

Już nie tylko panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła. Na rynku nieruchomości szuka się bardziej zaawansowanych rozwiązań, zwłaszcza w branży sanitarnej zajmującej się ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją. – Zdarza się coraz częściej, że w budowie nowych zakładów produkcyjnych znane brandy decydują się na wybór rozwiązań nie najtańszych, lecz najlepiej działających z punktu widzenia ochrony środowiska i wykorzystania naturalnych zasobów – przyznaje Marcin Kosieniak, MEP specialist.
24.10.2023

POLOmarket sięga po fotowoltaikę

Do końca pierwszego kwartału 2024 r. co drugi sklep największej polskiej sieci supermarketów będzie wyposażony z instalację fotowoltaiczną, która zaspokoi aż 30 proc. rocznego zapotrzebowania na energię każdej placówki. Inwestycje w OZE to jeden z filarów działań POLOmarketu w zakresie długoterminowych działań ESG spółki.
24.10.2023

Moduły fotowoltaiczne ultrawysokiej mocy w nieczynnej przestrzeni górniczej

Fotowoltaika zastępuje węgiel kamienny w coraz większym wymiarze. Przykładem przejścia z nieodnawialnych źródeł energii na energię słoneczną jest projekt realizowany przez Trinę Solar w Ningxia w Chinach, gdzie na terenie byłej kopalni węgla utworzono elektrownię słoneczną o mocy 2GW, opartej na modułach Vertex, o ultrawysokiej mocy. Przewiduje się, że po podłączeniu stacji do sieci będzie można zredukować zużycie standardowego węgla o 960 000 ton i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o około 2,62 mln ton rocznie.
23.10.2023

Czy firmy, które korzystają z zielonej energii odnoszą już korzyści?

Odnawialne źródła energii, energia jądrowa, wodór, magazynowanie energii i paliwa alternatywne to przyszły krajobraz energetyczny Europy. Firmy, które korzystają z zielonej energii już teraz odnoszą wymierne korzyści. Dla Polski transformacja energetyczna oznacza jednak wyzwania związane m.in. z decentralizacją sieci elektroenergetycznych i wprowadzeniem regulacji umożliwiających wielkie inwestycje infrastrukturalne.
23.10.2023

SolarEdge z wyróżnieniem w konkursie Diamenty Green Industry

Firma SolarEdge Technologies, światowy lider w dziedzinie inteligentnych technologii energetycznych, otrzymała wyróżnienie w konkursie „Diamenty Green Industry”. Wyróżnienie w kategorii „Lider technologii dla przemysłu” trafiło do SolarEdge podczas wydarzenia „Green Industry Summit”.
23.10.2023

Rozpoczęto prace w ramach pierwszego etapu projektu obejmującego montaż paneli fotowoltaicznych JA Solar o mocy 50 MW na dachu bazy produkcyjnej w Baotou

Firma JA Solar ogłosiła w ostatnim czasie rozpoczęcie realizacji pierwszego etapu projektu instalacji paneli fotowoltaicznych (PV) o mocy 50 MW na dachu bazy produkcyjnej w Baotou. Projekt ten jest uważany za ważny krok w promowaniu ekologicznej produkcji i działalności całego przedsiębiorstwa.
21.10.2023

"Mój Prąd" również dla osób korzystających z programu "Czyste Powietrze"

Beneficjenci programu "Czyste Powietrze", którzy otrzymali wsparcie do instalacji fotowoltaicznych, będą mogli starać się o dotacje na zakup dodatkowych urządzeń z programu "Mój Prąd" - powiedział PAP wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski.
20.10.2023

Polska w pierwszej piątce krajów z największą liczbą instalacji fotowoltaicznych

W ostatnich latach Europa przeszła wielkie zmiany w zakresie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, a rok 2024 wydaje się kluczowym momentem, w którym te zmiany nabiorą jeszcze większego tempa. Jak wynika z przygotowanego przez norweską firmę Otovo rankingu fotowoltaiki na 13 rynkach w Europie, Polska zajmuje czwarte miejsce pod względem liczby gospodarstw domowych z instalacjami fotowoltaicznymi. To dowodzi rosnącego zaangażowania Polaków w rozwijanie energii słonecznej jako odnawialnego źródła energii.
19.10.2023

ARP Energia sp. z o.o. utworzyła w Częstochowie elektrownię fotowoltaiczną o mocy ok. 2 MW

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy ok. 2 MW w Częstochowie otwarta! Inwestycja została zrealizowana przez spółkę ARP Energia sp. z o.o. należącą do Grupy Kapitałowej Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Od wielu lat ARP S.A. angażuje się w projekty związane z transformacją energetyczną Polski.
13.10.2023

EDPR przekracza 1 GwP w zakresie mocy zainstalowanej w regionie Azji i Pacyfiku

Firma EDP Renewables (EDPR) zwiększyła ponad dwukrotnie swoją zainstalowaną moc fotowoltaiczną w regionie Azji i Pacyfiku, z około 480 MWp w lutym 2022 r. do ponad 1 GWp. Jest to ważny kamień milowy dla firmy udowadniający jej zaangażowanie w napędzanie transformacji energetycznej w regionie Azji i Pacyfiku.
12.10.2023

Projekt Solartechnik sprzedał KGHM farmę fotowoltaiczną w Żukach o mocy 5,2 MW

Niespełna miesiąc od podpisana przez Projekt Solartechnik przedwstępnej umowy na sprzedaż spółce KGHM Polska Miedź gotowych farm fotowoltaicznych, pierwsza z ośmiu zakontraktowanych elektrowni słonecznych - farma w Żukach - stała się własnością miedziowej spółki - podał we wtorek Projekt Solartechnik.
10.10.2023

PGE zakończyła budowę I etapu jednej z największych farm fotowoltaicznych w Polsce

PGE zakończyła na Podkarpaciu budowę I etapu jednej z największych w Polsce farm fotowoltaicznych – PV Jeziórko. Na działkach o powierzchni około 50 ha powstała instalacja o mocy ponad 50 MW. Na koniec pierwszego kwartału 2024 roku farma osiągnie moc 100 MW, a docelowo zostanie rozbudowana do ok. 220 MW.
07.10.2023

Biznes w drodze do niższych emisji. Jak pomaga energia słoneczna?

Ambitne plany Unii Europejskiej zakładają redukcję emisji gazów o 55 proc. do 2030 r. oraz uzyskanie statusu kontynentu neutralnego klimatycznie do 2050 r. To z kolei nakłada na społeczeństwo, w tym sektory biznesu, przemysłu, produkcji szereg obowiązków. Ważnym elementem jest Europejski System Handlu Uprawnieniami (ETS) – dziś firmy, które nie wpiszą się w politykę klimatyczną, wydają krocie na zakup uprawnień.
06.10.2023

Projekt Solartechnik uruchomił farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 40 MW

Firma Projekt Solartechnik uruchomiła w miejscowościach Górzyca i Żabice (Lubuskie) farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 40 MW - poinformował w piątek inwestor. Panele zamontowane na obu farmach mogą wytworzyć ponad 44 GWh zielonej energii rocznie, wystarczającej do zasilenia 24 tys. mieszkań.
06.10.2023

Rośnie popyt na instalacje fotowoltaiczne w modelu usługowym

Coraz więcej firm w Polsce, głównie z branży nieruchomości i handlu detalicznego, zainteresowanych jest pozyskaniem instalacji fotowoltaicznych w modelu usługowym (PV as a Service – PVaaS). Oprócz możliwości obniżenia kosztów energii i prowadzenia bardziej zrównoważonego rozwoju, projekty usługowe pozwalają spółkom ograniczy wydatki inwestycyjne.
06.10.2023

Grupa Ignitis z bardzo dobrymi wynikami i znaczącymi postępami w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Grupa energetyczna Ignitis poinformowała o bardzo dobrych wynikach za pierwsze półrocze 2023 r. – skorygowany zysk EBITDA Grupy rok do roku wzrósł o 22,8%, do poziomu 253,5 mln EUR. Drugi co do wielkości udział Grupy w inwestycjach zanotowano w Polsce, gdzie nakłady inwestycyjne wyniosły ponad 92 mln EUR.
04.10.2023

Raen podpisał list intencyjny dotyczący nabycia udziałów w spółce realizującej projekty OZE

Zarząd Raen S.A. z siedzibą w Warszawie informuje, że w dniu 2 października 2023 roku podpisał List intencyjny z ERA PV sp. z o.o. z siedzibą w Płochocinie, w którym wyraził zainteresowanie dokonaniem inwestycji i nabyciem udziałów w ERA PV w ilości pozwalającej na przejęcie nad nią kontroli.
03.10.2023

Cable pooling przez najbliższe lata… tylko na papierze

Cable pooling już istnieje, ale tylko na papierze – bo problemem są operatorzy sieci. W trudnej sytuacji jest również fotowoltaika, która została uziemiona, tak jak w 2016 roku uziemiona została energetyka wiatrowa. Właśnie tak brzmią najważniejsze wnioski z dyskusji w ramach panelu „Rozproszona generacja OZE i potencjał magazynowania energii odnawialnej – jak podnieść stabilność wytwarzania z OZE?”, który odbył się w ramach IX Kongresu Energetyczego organizowanego przez Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych we Wrocławiu.
03.10.2023

Iberdrola kończy budowę pierwszej w Hiszpanii hybrydowej elektrowni w formule cable pooling

Iberdrola zakończyła budowę pierwszej w Hiszpanii hybrydowej elektrowni w formule cable pooling, łączącej farmę wiatrową z farmą fotowoltaiczną. Instalacja, która powstała w regionie Castilla y León, w prowincji Burgos, jest aktualnie w procesie uruchamiania. Dzięki zastosowaniu technologii hybrydowej, pozwalającej na optymalizację wykorzystania sieci i minimalizację wpływu instalacji na środowisko, Iberdrola wzmocni pozycję lidera innowacji w obszarze energetyki odnawialnej.
29.09.2023

Enea kupiła od PAD RES farmę fotowoltaiczną o mocy 35 MW zlokalizowaną w Wielkopolsce

Położona pod Koninem Farma Fotowoltaiczna Genowefa o mocy 35 MW powiększyła moce wytwórcze OZE Grupy Enea. Działająca instalacja została zakupiona od firmy PAD RES, która jest wiodącym deweloperem w sektorze czystych źródeł energii. To kolejna z ogłoszonych w ostatnich tygodniach inwestycji Enei realizujących strategię konsekwentnego zwiększania zainstalowanej mocy OZE Grupy.
26.09.2023

PGE otworzyła nowe farmy fotowoltaiczne na Podlasiu

PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE zakończyła prace budowlane na dwóch farmach PV, Gutki i Gutki 2, o łącznej mocy 12 MW. Nowe instalacje słoneczne powstały na terenie powiatu grajewskiego w województwie podlaskim. Wytworzona przez nie energia elektryczna zasili blisko 7 tys. gospodarstw domowych.
25.09.2023

We wschodniej Wielkopolsce otwarto farmę fotowoltaiczną o mocy 200 MW

Hiszpańska firma EDP Renewables oficjalnie otworzyła w czwartek farmę fotowoltaiczną Przykona o mocy 200 MW. Instalacja znajduje się na zrekultywowanym terenie po kopalni odkrywkowej węgla brunatnego koło Turku we wschodniej Wielkopolsce.
21.09.2023

Qair Polska uruchamia farmę fotowoltaiczną w Kaliszu Pomorskim o mocy 60 MW

Qair, niezależny producent energii odnawialnej, uruchamia wielkoskalową elektrownię fotowoltaiczną w Kaliszu Pomorskim o mocy 60 MW. Inwestycja jest jednym z największych tego typu obiektów w Polsce. Powstała na terenie województwa zachodniopomorskiego, które jest krajowym liderem w produkcji zielonej energii. Elektrownia mogłaby zasilić w prąd około 20 tysięcy gospodarstw domowych, redukując emisję dwutlenku węgla o 50 tysięcy ton rocznie.
15.09.2023

Polenergia Fotowoltaika wchodzi do Czech. W Pradze rozpoczyna działalność Polenergia Solárni

Polenergia Fotowoltaika, lider sprzedaży mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce, rozpoczyna działalność w Republice Czeskiej. Powołana w Pradze Polenergia Solární będzie projektować i dostarczać systemy fotowoltaiczne dla naszych południowych sąsiadów. – Z początkiem września w Czechach ruszył nowy program dopłat do fotowoltaiki i magazynów energii. Okoliczności naszej ekspansji są więc bardzo sprzyjające – mówi Kamil Sankowski, Członek Zarządu Polenergii Fotowoltaika.
13.09.2023

Minister Moskwa: 726,5 mld zł nakładów na nowe moce wytwórcze w elektroenergetyce

Skumulowane nakłady inwestycyjne na nowe moce wytwórcze w sektorze elektroenergetyki oszacowaliśmy na poziomie 726,5 mld zł - napisała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa do uczestników wtorkowej konferencji „Energia dla Lubelskiego”.
12.09.2023

KGHM kupił instalacje fotowoltaiczne od Projekt Solartechnik o łącznej mocy 50 MW

KGHM Polska Miedź kupił osiem instalacji fotowoltaicznych od spółki Projekt Solartechnik o łącznej mocy 50 MW – podała we wtorek komunikacie miedziowa spółka. Farmy kupione przez KGHM zlokalizowane są w województwach: dolnośląskim, łódzkim, pomorskim i wielkopolskim.
12.09.2023

Liderzy Trzeciej Drogi: stawiamy na zieloną energię i szacunek do pracy

Stawiamy na zieloną energię i szacunek do pracy - oświadczyli w sobotę liderzy Trzeciej Drogi Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) i Szymon Hołownia (Polska 2050). Zapowiedzieli inwestycje w biogazownie, fotowoltaikę i energię wiatrową, a także ustanowienie dwóch niedziel handlowych w miesiącu.
09.09.2023

Tauron opublikował poradnik dotyczący formalności przy fotowoltaice

Blisko 50 tys. złotych oszczędności może wygenerować rocznie w firmie najpopularniejsza mirkoinstalacja fotowoltaiczna o mocy 50 KWp – wynika z wyliczeń Taurona. Większe instalacje mogą przynosić rocznie nawet kilkaset tysięcy oszczędności. Zdaniem ekspertów energetycznego lidera fotowoltaika pozostaje jedną z kluczowych technologii generujących oszczędności w biznesie. Jak sprawnie przeprowadzić formalności inwestycji Tauron wyjaśnia w nowym poradniku.
02.09.2023

Min. Buda: właściciele fotowoltaiki na blokach za nadwyżkę energii będą mogli otrzymać pieniądze

Właściciele fotowoltaiki na budynkach wielorodzinnych za nadwyżkę wyprodukowanej energii będą mogli otrzymać pieniądze, a nie tylko redukcję należności na rachunku za prąd - poinformował PAP minister Rozwoju i technologii Waldemar Buda.
30.08.2023

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii

Kancelaria Prezydenta poinformowała w środę , że Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. Celem ustawy jest zwiększenie ich udziału w krajowym zużyciu energii brutto. Promuje ona m.in. rozwój klastrów energii oraz zwalnia z pozwoleń na budowę fotowoltaikę do 150 kW.
30.08.2023

Dodatkowe 450 mln zł w V edycji programu "Mój prąd"

O dodatkowych 450 mln zł w piątej edycji programu "Mój Prąd" - poinformowała w środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Zaznaczyła, że do tej pory z programu wypłacono łącznie ponad 2 mld zł na ponad 470 tys. wniosków.
30.08.2023

Bydgoszcz: Centrum Onkologii otrzyma z NFOŚiGW wsparcie na inwestycje ograniczające zużycie energii

Centrum Onkologii w Bydgoszczy zawarło we wtorek umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie przedsięwzięć zmniejszających zużycie energii w dziewięciu budynkach. Wsparcie sięgnie 9,8 mln zł, czyli 95 proc. kosztów inwestycji.
30.08.2023

Grupa Orlen wybuduje w powiecie tureckim dwie nowe farmy fotowoltaiczne

Energa z Grupy Orlen zbuduje w powiecie tureckim w Wielkopolsce dwie nowe farmy fotowoltaiczne: PV Mitra (ok. 65,6 MW) i PV Żuki (ok. 2,4 MW). Mają one powstać w drugiej połowie 2024 roku – poinformowała w poniedziałek spółka.
28.08.2023

Buda: rządowe wsparcie dla instalacji fotowoltaicznych na blokach sięgnęło już 67 mln zł

67 mln zł rządowego wsparcia trafiło już do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych na budowę instalacji fotowoltaicznych na budynkach wielorodzinnych - poinformował w sobotę minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Cała pula wsparcia wynosi 100 mln euro.
26.08.2023

Tauron Dystrybucja z powodu nadużyć klientów prowadzi kontrole mikroinstalacji fotowoltaicznych

Tauron Dystrybucja prowadzi kontrole mikroinstalacji fotowoltaicznych z powodu nadużyć klientów - poinformowała spółka w poniedziałek. Tauron wskazał, że tylko na obszarze gliwickim wykrył ponad 1,5 tys. niepoprawnych nastaw falowników i 1,6 tys. przypadków przekroczeń mocy zainstalowanej.
21.08.2023

Port Portsmouth stawia na energię słoneczną

Zakończono instalację nowego systemu słonecznego i baterii na terenie portu w Portsmouth, który jest teraz w pełni operacyjny. Modernizacja ma wpłynąć na ograniczenie emisji CO2 w myśl polityki dekarbonizacji branży morskiej.
14.08.2023

Rząd obradował o złagodzeniu wymagań środowiskowych dla parkingów czy instalacji PV

Projekt rozporządzenia dotyczący podniesienia progów, powyżej których konieczne jest uzyskanie decyzji środowiskowej w przypadku budowy garaży lub parkingów, czy instalacji fotowoltaicznych (PV), to jeden z punktów, którym we wtorek ma się zająć rząd - wynika z porządku obrad Rady Ministrów.
09.08.2023

Rząd planuje złagodzić wymagania środowiskowe dla parkingów, garaży i instalacji PV

Rząd planuje podniesienie progów wielkości garaży, parkingów i instalacji fotowoltaicznych (PV), powyżej których wymagana jest decyzja środowiskowa. Zgodnie z wykazem prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, rozporządzenie ma się pojawić do końca roku.
03.08.2023

Jakie przewidywania dla fotowoltaiki na najbliższe miesiące?

Fotowoltaika stała się w Polsce najchętniej wykorzystywanym odnawialnym źródłem energii. Moc zainstalowana wzrosła rok do roku o 67 proc. (listopad 2021 do listopad 2022, “Informacja statystyczna o energii elektrycznej ARE”). Co więcej, właśnie w listopadzie 2022 r. moc zainstalowaną oceniono na 12 GW, co stanowiło aż 54 proc. odnawialnych źródeł energii w kraju. Drugą pozycję zajmowały instalacje wiatrowe (36 proc. przy zainstalowanej mocy 7,8 GW). Aktualne informacje na ten temat zamieszczamy tutaj.
03.08.2023

Fotowoltaika w Polsce rośnie. W ciągu miesiąca o 445 MW więcej

Z raportu Agencji Rynku Energii wynika, że fotowoltaika w Polsce cieszy się niesłabnącą popularnością. W ciągu ostatniego roku całkowita moc elektrowni tego typu wzrosłą o 3,82 GW, a w ciągu samych ostatnich dwóch miesięcy o niemal 1 GW.
02.08.2023

Qair podpisał 15-letni kontrakt PPA z Żabka Polska Sp. z o.o.

Niezależny producent energii odnawialnej Qair ogłasza zawarcie 15-letniego kontraktu cPPA (corporate Power Purchase Agreement) polegającego na finansowym rozliczeniu sprzedaży energii odnawialnej z firmą Żabka Polska Sp. z o.o. W całym okresie kontrakt obejmuje łącznie blisko 1.7 TWh energii pochodzącej z parku wiatrowego oraz wielkoskalowej farmy fotowoltaicznej.
11.07.2023

Moduły Astronergy stabilnie wytwarzają energię w największej elektrowni fotowoltaicznej TOPCon w Europie

Aby uczcić dwa miesiące stabilnej pracy największej w Europie instalacji fotowoltaicznej z technologią TOPCon typu n - niemieckiej instalacji fotowoltaicznej w Döllen - 30 czerwca odbyła się uroczystość inauguracyjna poświęcona sukcesowi instalacji, która generuje ekologiczną energię za pomocą instalacji złożonych z modułów fotowoltaicznych ASTRO TOPCon serii N o całkowitej mocy 154,77 MW firmy Astronergy.
11.07.2023

Sun Contracting Poland Development rozwija w Polsce fotowoltaikę szczytową o mocy 67 megawatów

Rozbudowa fotowoltaiki w naszym kraju w roku 2022, która sięgnęła 4,9 GW, pozwoliła znaleźć się Polsce w gronie krajów o największym potencjale fotowoltaicznym w Europie - to spore osiągnięcie. Aby w pełni wykorzystać ten potencjał, Sun Contracting Poland Development zawitała do portu w Gdyni, gdzie będzie miała główną siedzibę. Pierwsze projekty tej spółki są już w realizacji.
09.06.2023

Europejski debiut YuanTech Solar na targach Intersolar Europe 2023

YuanTech Solar, nowy producent w branży systemów fotowoltaicznych, zaprezentuje podczas targów Intersolar Europe 2023 swoją kompleksową linię modułów TOPCon oraz najnowszy przenośny system zasilania energią słoneczną dla gospodarstw domowych - YuanHome Solar Kit. Impreza odbędzie się w dniach od 14 do 16 czerwca 2023 roku. Firma spodziewa się znacznej frekwencji ze strony lokalnych dystrybutorów, instalatorów i użytkowników końcowych na swoim stoisku (stoisko nr C4.360).
07.06.2023

IBC SOLAR Poland dołącza do Stowarzyszenia DAFA

Dostawca systemów i rozwiązań fotowoltaicznych IBC SOLAR Poland dołączyła do grona członków Stowarzyszenia Wykonawców Dachów Płaskich i Fasad DAFA. Firma zaangażowała się też w najnowszą inicjatywę merytoryczną Stowarzyszenia pod hasłem „fotowoltaika na dachach płaskich”.
04.06.2023

MRiT: Fotowoltaika na szybkiej ścieżce rozwoju

Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało komunikat, w którym odnosi się do krytyki ustawy dotyczącej inwestycji OZE, w szczególności fotowoltaiki.
04.06.2023

Fotowoltaika dla rolnika – czyste powietrze, zwiększona wydajność upraw, pewne źródło dochodu

Nowoczesne gospodarstwa rolne zużywają ogromne ilości energii potrzebnej do zasilania budynków gospodarczych, urządzeń elektrycznych i maszyn, co dla rolników oznacza znaczące wydatki. Wydzierżawienie gruntów pod fotowoltaikę jest rozwiązaniem optymalizującym bilans kosztów i przychodów oraz pozwalającym na uzyskanie niezależności energetycznej od występujących podwyżek cen prądu. Korzyścią takiego rozwiązania jest pozytywny wpływ na środowisko naturalne, a w konsekwencji na produkt końcowy danego gospodarstwa rolnego.
28.05.2023

W Bydgoszczy PKN Orlen zbudował niemal samowystarczalną energetycznie stację paliw

Dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych i instalacji do równoczesnej produkcji ciepła i chłodu ORLEN zbudował stację paliw, która sama wytwarza prawie 90 proc. prądu potrzebnego do jej działania. Pilotaż innowacyjnego systemu przeprowadzono w Bydgoszczy. Już wkrótce koncern rozpocznie jego wdrażanie na kolejnych stacjach w całym kraju.
19.05.2023

Miliardy złotych w dotacjach na OZE czekają

Aż pięć rządowych programów pozwala obecnie na sięgnięcie po dofinansowanie inwestycji w energetykę prosumencką i źródła odnawialne w gospodarstwie domowym lub rolnym. W przewodniku Woltair znajdziecie informacje o źródłach wsparcia, z których można skorzystać w 2023 roku.
17.05.2023

Trina Solar zaprezentuje zintegrowane rozwiązania solarne na targach Intersolar Europe 2023

Intersolar, czyli największe europejskie targi branży PV odbędą się w Monachium w dniach 14-16 czerwca 2023 r. W ich trakcie Trina Solar zaprezentuje pełne portfolio swoich produktów, obejmujące struktury montażowe, systemy magazynowania energii i szeroką gamę modułów fotowoltaicznych. Firma przybliży też uczestnikom targów działania, które podejmuje na swojej ścieżce rozwoju w kierunku dostawcy zintegrowanych rozwiązań, prowadząc wszystkie elementy swojej działalności zgodnie z wizją bezpiecznej energetycznie przyszłości.
17.05.2023

Menlo Electric finansuje instalację fotowoltaiczną w szpitalu dziecięcym w ukraińskim Czernihowie

Ukraińska organizacja charytatywna Energy Act For Ukraine Foundation zorganizowała oficjalne otwarcie hybrydowej instalacji fotowoltaicznej w Obwodowym Szpitalu Dziecięcym w Czernihowie. Zainstalowała ją firma Menlo Electric.
16.05.2023

Tauron na budowie farmy fotowoltaicznej w Mysłowicach zakończył montaż paneli słonecznych

Na budowie pierwszego etapu największej w Polsce farmy fotowoltaicznej, którą na poprzemysłowym terenie w Mysłowicach (Śląskie) stawia Tauron, zamontowano już wszystkie panele słoneczne, podał we wtorek koncern. Docelowa moc instalacji ma wynieść ok. 100 MW.
16.05.2023

Podkarpackie. Naukowcy opracowali powłokę wydłużającą prace paneli fotowoltaicznych

Powłokę, wydłużającą pracę paneli fotowoltaicznych, opracowali naukowcy z podkarpackich uczelni. Projekt naukowców z Uniwersytetu Rzeszowskiego i Politechniki Rzeszowskiej otrzymał blisko 200 tys. dofinansowania w ramach programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji.
13.05.2023

PGE wybuduje farmę fotowoltaiczną o mocy 7 MW w okolicach Ostrołęki

PGE Energia Odnawialna, z Grupy PGE prowadzi postępowanie przetargowe na budowę farmy fotowoltaicznej PV Pokrzywnica o mocy 7 MW. Instalacja słoneczna powstanie w pobliżu Ostrołęki. Jest to kolejna inwestycja, którą spółka uruchomi w ciągu najbliższego roku na Mazowszu.
08.05.2023

Wielkimi krokami zbliża się IV edycja Kongresu PV

IV edycja Kongresu PV, najważniejszego wydarzenia sektora energetyki słonecznej w Polsce, już za miesiąc. W tym roku tematem przewodnim będę rola fotowoltaiki w budowaniu niezależności energetycznej i elektryfikacji przemysłu. Porozmawiamy też o konieczności rozbudowy i modernizacji sieci, kryzysie energetycznym i akceptacji społecznej dla farm słonecznych. Wydarzeniem towarzyszącym Kongresu PV będzie druga edycja Konferencji O&M, na której omówimy najlepsze międzynarodowe praktyki i standardy branżowe w zakresie eksploatacji i z
08.05.2023

Turcja. Otwarto największą w Europie elektrownie słoneczną; na wschodzie kraju odkryto nowe złoża ropy

W centralnej Turcji otwarto we wtorek największą w Europie elektrownie słoneczną składającą się z ponad 3,2 mln paneli. Przy okazji uroczystości prezydent kraju Recep Tayyip Erdogan ogłosił również odkrycie nowego złoża ropy, które będzie w stanie zaspokoić 10 proc. dziennego zapotrzebowania kraju na ten surowiec - poinformowała agencja Anatolia.
03.05.2023

Astronergy zwiększa swoje możliwości produkcyjne dzięki technologii TOPCon o mocy 28 GW

Podstawy produkcyjne Astronergy zostały uzupełnione 27 kwietnia o urządzenia TOPCon typu N o mocy 28 GW, ponownie zaznaczając wzrost mocy produkcyjnej firmy w zakresie modułów TOPCon typu N po załadowaniu modułu TOPCon typu N o mocy 5 GW na początku kwietnia bieżącego roku.
02.05.2023

Risen Energy publikuje sprawozdanie roczne za 2022 r., odnotowując wzrost przychodów o 56,05% rok do roku

NINGBO, Chiny, 28 kwietnia 2023 r. /PRNewswire/ -- Risen Energy Co., Ltd., producent wysoko wydajnych produktów fotowoltaicznych o czołowej międzynarodowej pozycji, opublikował sprawozdanie roczne za 2022 rok dnia 21 kwietnia.
02.05.2023

Ponad 26,5 mln zł będą kosztować farma fotowoltaiczna i pompy ciepła w porcie lotniczym Olsztyn Mazury

Ponad 26,5 mln zł będą kosztować farma fotowoltaiczna i pompy ciepła, które zostaną zainstalowane w Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury. Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020- podało we wtorek biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego.
25.04.2023

PSE ograniczyło w niedzielę moc z fotowoltaiki o ok. 2,2 GW

Operator sieci przesyłowej energii elektrycznej PSE ograniczył w niedzielę moc polskich źródeł fotowoltaicznych o ok. 2,2 GW w celu zbilansowania systemu elektroenergetycznego. Produkcja OZE była zbyt wysoka w stosunku do potrzeb systemu i możliwości eksportu.
23.04.2023

Columbus wchodzi na główny parkiet GPW

Już 12 kwietnia Columbus Energy S.A. przejdzie z rynku New Connect na główny parkiet Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Firma jest liderem w dziedzinie fotowoltaiki w Polsce. Debiutowi nie towarzyszy emisja akcji.
11.04.2023

PGE zachęca do bycia PRO EKO – startuje część produktowa wiosennej odsłony kampanii „PGE Prowadzimy w zielonej zmianie"

PGE Obrót rozpoczęła wiosenną odsłonę kampanii produktowej, w której zachęca do korzystania z linii produktów PRO EKO: instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła i magazynów energii od PGE.
04.04.2023

Metamateriały zwiększą efektywność ogniw fotowoltaicznych

Tylko ze stosunkowo niewielkiej części promieniowania słonecznego padającego na ogniwa fotowoltaiczne produkowana jest energia. Reszta energii jest tracona, głównie w postaci ciepła. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad materiałem o ujemnym współczynniku załamania, który nie tylko zredukuje nagrzewanie się ogniwa, ale również pozwoli na zwiększenie efektywności uzyskiwania energii.
27.03.2023

Gdański Uniwersytet Medyczny otrzymał dofinansowanie na fotowoltaikę

Gdański Uniwersytet Medyczny otrzymał od WFOŚiGW w Gdańsku 1 mln zł dotacji i 1 mln zł pożyczki na montaż instalacji fotowoltaicznych o wartości 2,4 mln zł - poinformował w piątek fundusz. Jak dodano, to czwarta uczelnia, która wzięła udział w naborze "Brodziec – adaptacja do zmian klimatu".
25.03.2023

Shanghai Electric nawiązuje współpracę z międzynarodowymi partnerami przemysłowymi, aby promować strategiczne tworzenie połączeń wielu źródeł energii i trybu komplementarnego

W 2022 r. najnowszy pakiet mocy wytwórczych morskich elektrowni wiatrowych Shanghai Electric w Chinach zajął pierwsze miejsce po raz ósmy z rzędu. Projekt fotowoltaiczny w Dubaju realizowany wspólnie z ACWA Power wszedł w kluczowy etap budowy. W planach jest wprowadzenie do produkcji nowej generacji urządzeń wytwarzających wodór z wody poddanej elektrolizie.
25.03.2023

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna podąża ścieżką zrównoważonego rozwoju

Budowa farm fotowoltaicznych, sztuczna inteligencja zarządzająca systemem ciepła oraz poprawa efektywności energetycznej - realizacja celów biznesowych, może iść w parze z ochroną środowiska, co udowadnia Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Spółka realizuje projekty ekologiczne, dzieląc się dobrymi praktykami z przedsiębiorcami.
24.03.2023

Ponad 500 bloków z fotowoltaiką

Wielki sukces programu wsparcia budowy instalacji fotowoltaicznych w budynkach wielorodzinnych. W niecałe dwa miesiące od uruchomienia naboru zarządcy i właściciele budynków wielorodzinnych złożyli już 512 wniosków o dofinansowanie opiewających w sumie na kwotę wsparcia ponad 31,7 mln zł. Wartość planowanych inwestycji wynosi 79,8 mln zł.
22.03.2023

W nowej edycji programu "Mój Prąd" także pompy ciepła i kolektory

Od kwietnia rusza piąta edycja programu "Mój Prąd", w ramach której współfinansowane będą obok fotowoltaiki także pompy ciepła czy kolektory słoneczne - poinformowała w niedzielę w Kozienicach (Mazowieckie) minister klimatu Anna Moskwa.
22.03.2023

Moskwa: zainstalowanie 27 gigawatów mocy w fotowoltaice do 2030 r. jest możliwe

Uzyskanie 27 gigawatów zainstalowanej mocy w fotowoltaice do 2030 roku jest możliwe – powiedziała PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zaznaczając, że to cel konserwatywny.
16.03.2023

Moskwa w Brukseli: Polska jest krajem fotowoltaiki

Polska jest krajem fotowoltaiki - powiedziała w środę minister klimatu i środowiska RP Anna Moskwa, która brała udział w Brukseli w Solar Power Summit. Na tym szczycie spotkali się przedstawiciele biznesu branży fotowoltaicznej, organizacji promujących pozyskiwanie prądu z energii słonecznej, a także urzędnicy unijni i politycy z krajów UE.
09.03.2023

Equinix wspiera budowę pięciu farm PV

Equinix, Inc. (Nasdaq: EQIX), znacznie zwiększył swoje zaangażowanie w projekty energii odnawialnej, podpisując pięć nowych długoterminowych umów o zakup energii (PPA) w Hiszpanii o łącznej mocy 225 megawatów (MW). Oczekuje się, że po uruchomieniu w 2025 roku inwestycje te będą generować więcej niż wynosi zużycie energii w centrach danych Equinix International Business Exchange (IBX) w Madrycie, Barcelonie i Sewilli.
08.03.2023

Electrum zrealizuje jeden z największych projektów fotowoltaicznych w Polsce z wykorzystaniem trackerów solarnych

Pochodząca z Białegostoku Grupa Electrum o profilu Climate Tech zbuduje farmę solarną o mocy 21 MW dla R.Power. Instalacja powstanie w miejscowości Osów w województwie lubuskim. Będzie to jeden z największych projektów fotowoltaicznych w Polsce, zrealizowanych z zastosowaniem trackerów solarnych, które dla Electrum dostarczy firma Solar Steel.
28.02.2023

Jak ograniczyć koszt serwisowania farmy słonecznej?

Według wstępnych prognoz Instytutu Energetyki Odnawialnej, wartość inwestycji na rynku fotowoltaiki w roku 2023 r. osiągnąć może nawet 19 mld zł. Obroty handlowe branży w minionym roku miały wynieść o miliard więcej, a moc zainstalowanych w Polsce paneli słonecznych przekroczyła w grudniu wartość 12 GW. Choć instalacje PV to biznes rozwojowy, zarówno na inwestycję początkową, jak i na późniejszą eksploatację farm solarnych wydać trzeba coraz więcej.
28.02.2023

Wpłynęło 205 wniosków o dofinansowanie OZE w budynkach wielorodzinnych

Wpłynęło już 205 wniosków od właścicieli i zarządów budynków wielorodzinnych o dofinansowanie m.in. fotowoltaiki - poinformowało w sobotę Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Dodano, że można uzyskać wsparcie w wysokości 50 proc. zakupu, montażu, budowy lub modernizacji instalacji OZE.
25.02.2023

ŚGP INDUSTRIA inwestuje w dużą farmę fotowoltaiczną

W dniu 14.02.2023 r. miało miejsce oficjalne podpisanie umowy na dostawę i wykonanie instalacji fotowoltaicznej o mocy do 3 MW, która zlokalizowana będzie na kopalni Jaźwica w gminie Nowiny w powiecie kieleckim. ML SYSTEM podjął się wykonania zadania polegającego na budowie farmy PV na zrekultywowanym zwałowisku północnym kopalni. Jest to najnowsza inwestycja Spółki w odnawialne źródła energii. Produkcja zielonej energii z zeroemisyjnych źródeł energii to jeden z kluczowych celów planu do 2030 r. „W kierunku Zielonej Transformacj
20.02.2023

Odliczenie od podatku i co jeszcze? Ulgi dla właścicieli fotowoltaiki w 2023

Rosnące ceny prądu i związana z tym coraz większa potrzeba niezależności energetycznej, spowodowały znaczny wzrost zainteresowania fotowoltaiką. Korzyści takiej inwestycji jest wiele, jednak często barierą przed jej realizacją staje się wysoki koszt instalacji. Można go jednak obniżyć. Pomogą w tym nie tylko odliczenia kosztu instalacji od podatku dochodowego czy ulgi w ramach rządowych dotacji, ale również oferty fotowoltaiki na wynajem.
20.02.2023

Rumunia. W lipcu rozpocznie się budowa największej elektrowni słonecznej w Europie

W okręgu Arad na zachodzie Rumunii powstanie największa w Europie elektrownia fotowoltaiczna. Pierwsze panele słoneczne zainstalowane zostaną w drugim kwartale 2023 roku - poinformowały w piątek lokalne władze, cytowane przez bukareszteński portal Ziare.
18.02.2023

Słońce przyniesie 700 GW do 2025 roku

Światowa roczna moc produkcyjna energii pochodzącej ze słońca ma przekroczyć 700 GW do 2025 roku - to dwa razy więcej niż 360 GW ogłoszone pod koniec ubiegłego roku.
16.02.2023

Chiński projekt PV w stawie hodowlanym może być odpowiedzą dla trudnych morskich warunków

Trina Solar twierdzi, że moduły użyte w 100 MW projekcie mogą sprostać wymagającemu środowisku morskiemu.
15.02.2023

Voltalia i Photosol zawierają umowy PPA z Leroy Merlin

Leroy Merlin podpisał umowy PPA z dwoma francuskimi deweloperami OZE Voltalia i Photosol.
15.02.2023

PAD RES zabezpiecza 38 mln euro dla polskich projektów PV

Polski deweloper energii odnawialnej PAD RES pozyskał 38 mln euro kredytu pomostowego na wsparcie budowy 14 w pełni komercyjnych projektów fotowoltaicznych.
13.02.2023

Three Seas przejmuje udziały w R Power

Fundusz inwestycyjny Three Seas Initiative zainwestuje 150 mln euro w R Power i obejmie mniejszościowy pakiet udziałów w spółce.
13.02.2023

Projekt Solartechnik z projektami fotowoltaicznymi o mocy 3,1 gigawata

Wyspecjalizowana w projektach fotowoltaicznych, energetyce przemysłowej i farmach wiatrowych firma Projekt Solartechnik, z początkiem tego roku dysponowała projektami fotowoltaicznymiw różnej fazie rozwoju o łącznej mocy rzędu 3,1 gigawata - poinformowała spółka, będąca częścią Grupy Famur i TDJ.
09.02.2023

PGE z pozwoleniami na elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 250 MW

W ubiegłym roku Grupa PGE pozyskała pozwolenia na budowę projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 251,5 MW, a w realizacji są projekty o łącznej mocy 198 megawatów – wnika z czwartkowej informacji Grupy, która do 2030 r. chce mieć 3 gigawaty mocy fotowoltaicznych.
09.02.2023

Orlen KolTrans planuje montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy do 50 kWp

Orlen KolTrans z Grupy Orlen zamierza zamontować na dachu budynków warsztatu napraw cystern, który znajduje się na terenie zakładu produkcyjnego PKN Orlen w Płocku (Mazowieckie) instalacji fotowoltaicznej o mocy do 50 kWp. Spółka ogłosiła właśnie zapytanie ofertowe w tej sprawie.
08.02.2023

Unimot trzykrotnie zwiększył możliwości produkcji paneli fotowoltaicznych

Unimot z powodu dużego zainteresowania rozbudował linię produkcyjną polskich modułów fotowoltaicznych. Jak poinformowała we wtorek spółka, zdolności produkcyjne jej polskiej fabryki wzrosły z 15 do 45 MW rocznie.
07.02.2023

Jak usunąć śnieg z paneli fotowoltaicznych?

W zimie śnieg na fotowoltaice to częste zjawisko. Panele fotowoltaiczne zimą stanowią wyzwanie dla właścicieli instalacji. Dzień trwa krócej, słońce jest niżej, więc produkcja energii jest zdecydowanie mniejsza. Samo odśnieżanie paneli jest niezwykle ważne dla zachowania ich sprawności. Mniejsze nasłonecznienie sprawia, że uzyskanie takiej samej ilości energii z nich jak latem jest niemożliwe, ale należy zadbać o regularne odśnieżanie paneli fotowoltaicznych.
06.02.2023

Rekordowa umowa o finansowanie na rynku fotowoltaiki: Otovo z 120 mln EUR na rozwój leasingu konsumenckiego

Otovo, jedyna firma w Polsce, która oferuje leasing konsumencki na sfinansowanie instalacji fotowoltaicznej, zamknęła nową rundę finansowania.
30.01.2023

Powstanie jeden z największych parków odnawialnej energii w Europie Środkowo-Wschodniej

Fundusz, zarządzany przez Polski Fundusz Rozwoju, zawarł umowę pożyczki o wartości do 90 mln zł na budowę farmy solarno-wiatrowej Kleczew Solar & Wind - poinformował PFR w piątek. Będzie to jeden z największych parków odnawialnej energii w Europie Środkowo-Wschodniej. Ruszy w 2023 r. - dodano.
28.01.2023

Tauron: prosumenci zużywają średnio jedynie 20 proc. prądu ze swoich instalacji

Prosumenci zużywają średniorocznie jedynie około 20 procent prądu ze swoich domowych instalacji fotowoltaicznych; reszta wytworzonej w nich energii trafia do sieci dystrybucyjnej - wynika z analiz grupy Tauron. Energetycy zachęcają wytwórców prądu ze słońca, by zużywali go więcej.
27.01.2023

Spółka GameChange Solar wybrana do realizacji grupy inwestycji o łącznej mocy 2,3 GW z użyciem systemów Genius Tracker™ na Florydzie, USA

GameChange Solar ogłosiła, że spółka została wybrana jako wykonawca szeregu inwestycji o łącznej mocy 2,3 GW w amerykańskim stanie Floryda. Wśród projektów są systemy zaprojektowane tak, aby przetrzymać wiatry o prędkości nawet 240 km/h.
24.01.2023

Green Genius, RGreen zbudują farmy słoneczne na Litwie

Green Genius i RGreen Invest zawarły umowę dotyczącą budowy ośmiu projektów fotowoltaicznych na Litwie o łącznej mocy 65,7 MW.
23.01.2023

AKVA Group i Inseanergy współpracują w celu dekarbonizacji za pomocą pływających ogniw słonecznych

Producent sprzętu dla przemysłu rolniczego AKVA Group i norweska firma zajmująca się technologią pływających farm słonecznych Inseanergy podpisały list intencyjny w sprawie dostawy i integracji rozwiązań w zakresie zielonej energii dla branży pozyskiwania żywności ze środowiska wodnego.
23.01.2023

PUNKPIRATES i realizacja strategii w zakresie projektów fotowoltaicznych

Spółka przyjęła dwa modele biznesowe. Pierwszy z nich zakłada nabycie gotowych, działających projektów fotowoltaicznych a następnie zwiększenie ich efektywności poprzez wykorzystanie dodatkowych źródeł energii typu wiatr, woda, magazyny energii, jak również przy wykorzystaniu urządzeń zwiększających produkcję energii. Drugi model zakłada nabycie projektów w fazie RTB (Ready to build) lub wcześniejszej (greenfield lub brownfield) celem modyfikacji i dokończenia ich już w Spółce. Oba przyjęte modele zakładają długofalową produkcję
19.01.2023

Kenia: Inwestycje w energię odnawialną sposobem na walkę ze zmianami klimatycznymi

Dystrybutor energii odnawialnej w Kenii zapewnia fundusze na pomoc w walce ze zmianami klimatycznymi. Jak powiadomił portal nation.africa, firma Distributed Power Africa Kenya (DPA) uzyskała tam finansowanie na wdrożenie rozwiązań w zakresie energii słonecznej w zastosowaniach komercyjnych i przemysłowych.
08.01.2023

Wielomilionowa kara dla BO Energy od UOOKiK

rezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 28 mln zł kary na spółkę BO Energy (wcześniej FG Energy), zajmującą się sprzedażą i montażem instalacji fotowoltaicznych - poinformował we wtorek Urząd. Spółka będzie musiała zwrócić pieniądze konsumentom, którzy odstąpili od umowy.
03.01.2023

Polenergia zawiera umowę znaczącą dla projektu farmy fotowoltaicznej Strzelino

Zarząd spółki pod firmą Polenergia S.A. ("Emitent") informuje, że w dniu 23 grudnia 2022 roku, spółka zależna Emitenta - Polenergia Obrót 2 sp. z o.o. rozwijająca projekt farmy fotowoltaicznej Strzelino o łącznej mocy zainstalowanej 45,2 MWp zawarła ze spółką P_Q sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku umowę dotyczącą budowy Farmy Fotowoltaicznej Strzelino. Projekt wygrał aukcję zwykłą OZE przeprowadzoną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Umowa EPC ma zostać wykonana w terminie do 31 grudnia 2023 roku.
24.12.2022

Farmy PV Szprotawa wygrały aukcje OZE

Nowa słoneczna inwestycja Polenergii wygrała aukcję zwykłą na sprzedaż energii elektrycznej z Odnawialnych Źródeł Energii dla wytwórców energii elektrycznej w instalacjach o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 1 MW. Cztery projekty Farm Fotowoltaicznych Szprotawa otrzymają 15-letnie wsparcie części wolumenu produkcji co oznacza, że Grupa ma szansę zwiększyć moc rozwijanych projektów OZE o dodatkowe 47 MWp. W ciągu najbliższych dwóch latach zainstalowane słoneczne moce Polenergii wzrosną czterokrotnie z obecnych
21.12.2022

Kehua zajmuje 5. miejsce w rankingu światowych dostawców falowników z magazynem energii w 2021 r.

Uznana na arenie międzynarodowej instytucja badawcza IHS Markit (obecnie część S&P Global) opublikowała ranking 10 najlepszych dostawców falowników z magazynem energii w 2021 roku. Kehua, która odnotowała znaczący wolumen dostaw falowników z magazynem energii, uplasowała się na 5. miejscu wśród najlepszych na świecie dostawców falowników z magazynem energii. Pozycja zajęta w ranking przez Kehua potwierdza rosnące znaczenie spółki na rynku falowników z magazynem energii i osiągnięcia spółki w branży energii odnawialnej.
19.12.2022

Risen Energy przedstawia wizję nowej ery energetyki słonecznej

Risen Energy, czołowy chiński producent modułów fotowoltaicznych, znalazł się w grupie podmiotów, które podzieliły się swoją wizją i poglądami na temat kluczowych innowacji kształtujących przyszłość odnawialnych źródeł energii podczas Dorocznej Konferencji Chińskiej Branży Energetyki Słonecznej 2022 (China's Solar Industry Annual Conference 2022), jednej z największych imprez branżowych, która gromadzi w jednym miejscu czołowych ekspertów, największych graczy rynkowych i naukowców w celu omówienia i zaoferowania opinii na temat m
14.12.2022

Astronergy robi postępy w kierunku osiągnięcia neutralności węglowej

Firma Astronergy otrzymała w ostatnim czasie dwie prestiżowe nagrody na jednej z konferencji branżowych. Wyróżniono jej nieustające starania na rzecz postępu w technologii produkcji ogniw i modułów fotowoltaicznych.
13.12.2022

Przeważająca większość Polaków uważa, że bezpieczeństwo jest najważniejszą cechą instalacji fotowoltaicznej [RAPORT]

Jaka powinna być fotowoltaika? Przede wszystkim bezpieczna. Tak uważa zdecydowana większość (93%) respondentów biorących udział w badaniu przeprowadzonym niedawno przez globalnego lidera inteligentnych technologii energetycznych – firmę SolarEdge.
13.12.2022

W Jaworze powstanie farma fotowoltaiczna o mocy 12 MW

Farma fotowoltaiczna o mocy 12 MW powstanie na terenach rolniczych i nieużytkach w Jaworze na Dolnym Śląsku. Siłownia ma rozpocząć pracę do końca 2023 r., a produkowana tam energia w pierwszej kolejności zasili jaworskie szkoły i przedszkola, stacje uzdatniania wody, przepompownię czy miejską oczyszczalnię.
11.12.2022

Łódź. Energię ze słońca będzie czerpać 59 miejskich obiektów

Ponad 1 mln zł oszczędności rocznie ma przynieść inwestycja Miasta Łódź w fotowoltaikę. Panele zostaną zamontowane na 59 miejskich placówkach – przedszkolach, szkołach, żłobkach i domach pomocy społecznej. Inwestycja o wartości ok. 10 mln zł ma się zwrócić w ciągu ok. 10 lat.
10.12.2022

PGE rozpoczęła budowę jednej z największych w Polsce farm fotowoltaicznych

PGE rozpoczęła na Podkarpaciu budowę jednej z największych w Polsce farm fotowoltaicznych - PV Jeziórko. Do końca 2023 r., na działkach o powierzchni około 100 ha, powstanie instalacja o mocy 100 MW.
08.12.2022

IKS „Solino” z Grupy Orlen szukają dostawcy dwóch mikroinstalacji fotowoltaicznych

Inowrocławskie Kopalnie Soli (IKS) „Solino” z Grupy Orlen ogłosiły postępowanie na dostawę dwóch mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy 6,3 kWp każda do samodzielnego montażu dla Kopalni Soli „Mogilno” oraz Kopalni Soli i Podziemnego Magazynu Ropy i Paliw „Góra”.
01.12.2022

Energa: PV Gryf zwiększy moc do 26 MW z 20 MW

Farma fotowoltaiczna PV Gryf w Wielkopolsce dzięki zwiększonej do 26 MW z 20 MW mocy będzie mogła zasilić ok. 13 tys. gospodarstw domowych. Umożliwi to współpraca inwestora, Energi Wytwarzania, i inżyniera kontraktu, Energi Green Development - podała w poniedziałek Energa z Grupy Orlen.
29.11.2022

EDP Renewables rozpoczyna budowę jednej z największych w kraju farm PV

W miejscowości Chotków, w gminie Brzeźnica, powstanie wkrótce jeden z największych w Polsce projektów fotowoltaicznych.
24.11.2022

Innowacje firmy Hisense oparte na wartości stają się kluczową siłą napędową rozwoju marki

Zapewnienie rozwoju w sytuacji globalnych turbulencji stało się obecnie bardzo ważnym przedsięwzięciem realizowanym przez firmy. W ostatnich latach, Hisense, cieszący się uznaniem na całym świecie producent urządzeń elektronicznych, stał się siłą o czołowej pozycji na rynku i marką pierwszego wyboru dla milionów konsumentów. W celu uchylenia rąbka tajemnicy nadzwyczajnego wzrostu odnotowanego przez Hisense, w partnerskiej publikacji w Financial Times z 21 listopada omówiono działania firmy Hisense skutkujące nieustannymi osiągnię
23.11.2022

Bydgoszcz - milion watów ze słońca

"Mamy to. Ponad milion watów ze słońca z miejskich budynków stało się faktem" - chwali się prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Miasto akcentuje, że w realizacji proekologicznych działań pomaga mu Unia Europejska.
23.11.2022

Vitol inwestuje 1 mld USD w polskie OZE - przejmie krajowego dewelopera Vortex

Koncern energetyczny zamierza zainwestować 1 mld USD w rozwój energetyki wiatrowej i słonecznej w kraju.
18.11.2022

Umowa PPA Velux i BayWa r.e. na budowę 2 farm fotowoltaicznych w tym Agri-PV

Grupa VELUX powierza BayWa r.e. budowę dwóch parków słonecznych, tak aby do 2024 roku całą swoją europejską działalność zasilać zieloną energią elektryczną
17.11.2022

W Białymstoku dzięki fotowoltaice miasto zaoszczędziło ponad 371 tys. zł

Dzięki ośmiu instalacjom fotowoltaicznym działającym na jednostkach miejskich Białystok zaoszczędził na kosztach energii ponad 371 tys. zł. Do końca 2022 r. powstaną kolejne trzy instalacje, a w 2023 r. planowanych jest kolejnych 20 - poinformowano we wtorek na konferencji prasowej w urzędzie miasta.
15.11.2022

Okna generujące energię elektryczną?

Całe, naturalne światło wpadające przez okna może pewnego dnia zrobić znacznie więcej niż tylko poprawić nasz nastrój.
15.11.2022

JA Solar dostawcą wszystkich modułów dla największego w Malezji projektu fotowoltaicznego z trackerem jednoosiowym

Niedawno w malezyjskim Marang do eksploatacji oddano projekt fotowoltaiczny o mocy 116 MW, dla którego wszystkie moduły dostarczyła firma JA Solar („spółka”), czołowy światowy producent produktów fotowoltaicznych o dużej mocy.
15.11.2022

Energia ze słońca: czeka nas rewolucja w energetyce

Choć branża fotowoltaiczna boryka się z wieloma barierami, to jednak przez najbliższe 10 lat będzie się intensywnie rozwijała. Powinniśmy być przygotowani na rewolucję w energetyce - przyznali to wszyscy uczestnicy debaty „Energia ze słońca – koszty i korzyści”. Dyskusję przeprowadzono w ramach konferencji „Transformacja energetyczna dla przyszłości Polski”, która odbyła się w Centrum Prasowym PAP.
14.11.2022

Naukowcy ze Śląska: przydomowe mikroinstalacje wiatrowe mogą być dobrym uzupełnieniem dla fotowoltaiki

Małe turbiny wiatrowe o pionowej osi obrotu mają szansę w większej skali zagościć w polskich gospodarstwach domowych. Naukowcy z Politechniki Śląskiej pracują bowiem nad rozwiązaniem, które będzie pracować w zurbanizowanym otoczeniu, będzie obracać się cicho już przy bardzo niskich prędkościach wiatru, co daje mu przewagę nad dostępnymi już turbinami. Pomysłodawcy Silesian Wind Generator podkreślają, że przydomowe turbiny wiatrowe mogą być dobrym uzupełnieniem instalacji fotowoltaicznych i wspólnie zapewniać podaż energii praktyc
10.11.2022

Niestabilność legislacyjna załamuje rynek wiatrowy w Polsce (RELACJA)

Rozwój sektora energetyki wiatrowej na lądzie był jednym z tematów poruszanych podczas 36. edycji Konferencji Energetycznej EuroPOWER oraz 6 edycji OZE POWER. Wydarzenie było realizowane pod patronatem GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. Obecnie główną barierą rozwoju sektora onshore w Polsce nie jest ekonomia i technologia, ale regulacje często wdrażane są bez zrozumienia po stronie branży OZE. Czarne chmury wiszą też nad dużą energetyką słoneczną.
10.11.2022

PKN Orlen planuje budowę 30 mikroinstalacji fotowoltaicznych na stacjach paliw

PKN Orlen ogłosił dwuetapowe postępowanie dotyczące budowy 30 mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy od ok. 20 do 50 kWp, które byłyby posadowione na dachach i wiatach stacji paliw koncernu. Pierwsza tura prowadzona jest w trybie zapytania o informację. Odpowiedzi można składać do 28 listopada.
08.11.2022

Albania planuje pływającą fotowoltaikę

Albańska spółka skarbu państwa SENA ogłosiła przetarg na pływającą farmę fotowoltaiczną. Zlokalizowana na jeziorze inwestycja ma produkować 12,9MW mocy.
08.11.2022

Tauron wybuduje farmę fotowoltaiczną o mocy 46 MW w pow. polkowickim

Farmę fotowoltaiczną o łącznej mocy 46 MW wybuduje w powiecie polkowickim (woj. dolnośląskie) Grupa Tauron - przekazał koncern w poniedziałek. Budowa ma rozpocząć się jeszcze w tym roku, a zakończyć w pierwszej połowie 2024 r.
07.11.2022

Farma fotowoltaiczna wytworzy prąd na potrzeby wodociągów w Krzeszowicach

Zakończyła się budowa farmy fotowoltaicznej na terenie spółki komunalnej Wodociągi i Kanalizacja w Krzeszowicach (Małopolskie). Inwestycja o wartości ponad 1,76 mln zł powstała przy wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
29.10.2022

Orlen zakończył budowę jednej z największych farm fotowoltaicznych w kraju

Grupa Orlen zakończyła realizację jednej z największych farm fotowoltaicznych w kraju. Instalacja o łącznej mocy 62 MW zlokalizowana w okolicach Wielbarka (woj. warmińsko-mazurskie) osiągnie pełne zdolności produkcyjne w pierwszym kwartale 2023 r. - podał koncern w piątek.
28.10.2022

Polscy naukowcy opracowali wydajne moduły termoelektryczne o gęstości mocy ponad dziesięciokrotnie przewyższającej ogniwa fotowoltaiczne

Moduły termoelektryczne o gęstości mocy ponad dziesięciokrotnie przewyższającej ogniwa fotowoltaiczne opracowali naukowcy z AGH w Krakowie, Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz Instytutu Fizyki PAN w Warszawie. Teraz szukają inwestorów, aby zautomatyzować ich produkcję i obniżyć koszty ich wytworzenia.
28.10.2022

Wojna na Ukrainie przyspieszyła rozwój fotowoltaiki w Europie

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Statkraft powodem ekspansji energii słonecznej i jej dynamicznego wzrostu w Europie, są głównie zwiększone ambicje w zakresie wykorzystania energii odnawialnej oraz konieczność zmniejszenia zależności od rosyjskiego gazu.
27.10.2022

Gorzów Wielkopolski chce niezależności energetycznej i planuje budowę własnej elektrowni słonecznej

Gorzów Wielkopolski przygotowuje się do budowy Miejskiej Elektrowni Słonecznej – farmy fotowoltaicznej o docelowej mocy 250 MW - poinformował rzecznik Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. Wiesław Ciepiela.
26.10.2022

Risen Energy: globalne zyski w zakresie wytworzonej energii - mapa porównawcza i analiza techniczna poszczególnych technologii ogniw

Wraz z szybkim rozwojem technologii fotowoltaicznych - począwszy od półprzewodników typu p aż po półprzewodniki typu n - różnice w ilości energii wytwarzanej przy zastosowaniu różnych technologii ogniw przyciągają coraz więcej uwagi. Obecnie główne technologie ogniw to PERC, TOPCon i HJT. Każda z nich ma określone zalety i wady, ale wśród badań porównawczych dotyczących wytwarzania energii wciąż brakuje systematycznego porównania całego cyklu życia produktu w oparciu o perspektywę globalnych scenariuszy zastosowań.
26.10.2022

R Power z 30 mln euro finansowania na rozwój projektów PV m.in. w Polsce

Polski deweloper z sektora energetyki słonecznej R Power podpisał z Eiffel Investment Group umowę kredytową na kwotę 30 mln euro, która umożliwi realizację projektów solarnych w całej Europie.
26.10.2022

10 mln złotych finansowania na budowę farm PV dla Nomad Electric

Nomad Electric, polski czołowy dostawca kompleksowych usług z zakresu projektowania, budowy oraz serwisowania wielkopowierzchniowych instalacji PV, podpisał z mBankiem umowę finansowania o wartości 10 mln złotych. Spółka ma możliwość zwiększenia kredytu do 20 mln złotych. Środki zostaną przeznaczone na realizację obecnego portfela zamówień na budowę farm w modelu EPC.
26.10.2022

GoldenPeaks Capital nawiązał współpracę z Kronospan

GoldenPeaks Capital, firma specjalizująca się w budowie i eksploatacji systemów solarnych z naciskiem na region Europy Wschodniej, zawarła 12-letnią umowę na sprzedaż energii fotowoltaicznej z austriacką Grupą Kronospan w Polsce. Roczny wolumen zakontraktowanej sprzedaży energii szacuje się na ponad 180 GWh i jest to jedna z największych umów z branży fotowoltaiki, jakie dotychczas zawarto w Polsce.
26.10.2022

PGE wybuduje trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 15 MW

PGE Energia Odnawialna otrzymała pozwolenie na budowę trzech sąsiadujących ze sobą farm fotowoltaicznych PV Żółtańce 1, PV Żółtańce 2 i PV Żółtańce 3. Instalacje o łącznej mocy 15 MW powstaną na wydzierżawionych przez spółkę 18 ha gruntów znajdujących się w powiecie chełmskim na Lubelszczyźnie.
25.10.2022

Sunly pozyskało nowego inwestora oraz 200 mln euro na rozwój

Niezależny producent energii odnawialnej Sunly, spółka-matka krakowskiej Grupy Alseva, pozyskał blisko 200 milionów euro na kolejne inwestycje w sektorze odnawialnych źródeł energii w Polsce i krajach bałtyckich. W podwyższeniu kapitału, oprócz dotychczasowych akcjonariuszy, udział wzięła Mirova, spółka związana z Natixis Investment Managers – wiodącą francuską firmą zarządzającą inwestycjami w obszarze zrównoważonej gospodarki. W wyniku transakcji Mirova stanie się największym inwestorem Sunly, przy czym żaden z udziałowców nie
20.10.2022

MRiT: w 2023 r. pilotaż programu fotowoltaicznego dla szpitali powiatowych

Przygotowywany jest program fotowoltaiczny dedykowany szpitalom powiatowym - poinformowała w środę wiceminister rozowju i technologii Kamila Król. Dodała, że w ramach pilotażu w 2023 r. na ten cel zostanie wydanych 20 mln zł.
20.10.2022

IBC SOLAR umacnia swoją pozycję w branży OZE w Polsce

IBC SOLAR Energy, międzynarodowy oddział projektowy IBC SOLAR AG, sprzedał spółce Afcon Renewable Energy dwa projekty budowy parków słonecznych o łącznej mocy 120 megawatów. Projekty znajdują się na końcowym etapie developmentu i zlokalizowane są w zachodniej Polsce.
13.10.2022

EDP Energia Polska sfinalizowała przejęcie Zielona-Energia.com

EDP Energia Polska zamknęła kolejny etap poszerzania swojego udziału w polskim rynku PV. Realizowany od wielu miesięcy proces zmiany własnościowej spółki Zielona-Energia.com został formalnie zakończony podpisaniem umowy 3 października 2022 roku.
04.10.2022

Energia z paneli fotowoltaicznych zasila Skanska

Zrównoważone budownictwo to kierunek, który obiera coraz więcej deweloperów. Kilka lat temu Skanska była pierwszą spółką mieszkaniową w stolicy, która do zasilania placu budowy swojego osiedla wykorzystała wyłącznie energię wiatrową. W przypadku realizacji projektu NU! Warszawa Wola, spółka kładzie jeszcze większy nacisk na inwestycję w OZE. Budowę pierwszego etapu tego osiedla zasila zarówno energia wiatrowa, jak i ta pozyskiwana z paneli fotowoltaicznych.
27.09.2022

Odstąpienie od umowy dzierżawy pod farmę fotowoltaiczną

W ostatnich latach, w związku z intensywnym rozwojem branży energii odnawialnej wielu rolników podpisało z firmami zajmującymi się takimi inwestycjami, umowy dzierżawy swoich gruntów celu wybudowania na nich w przyszłości farm fotowoltaicznych lub wiatrowych.
20.09.2022

TVN Warner Bros. Discovery kontynuuje inwestycje w fotowoltaikę

TVN Warner Bros. Discovery zainstalowała kolejne 26 paneli fotowoltaicznych na hubie technologicznym spółki. Na dachach dwóch budynków zamontowano w sumie 94 panele, a łączna moc instalacji wynosi 35,5 kW. Wyprodukowana w ten sposób energia już teraz służy spółce do zasilania anten telewizyjnych. Proekologiczna inicjatywa spółki przyczyni się do zredukowania emisji dwutlenku węgla o niemal 30 ton rocznie – czyli tyle, ile pochłonąć musiałby areał około 6 hektarów lasu.
19.09.2022

PGE EO do końca roku uruchomi 19 farm fotowoltaicznych o mocy do 1 MW

Do końca roku PGE Energia Odnawialna uruchomi 19 farm fotowoltaicznych o mocy do 1 MW, które wygrały zeszłoroczną aukcję na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł energii. Będą to instalacje w województwach zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubuskim, łódzkim, lubelskim i mazowieckim.
13.09.2022

W Szwecji powstanie farma słoneczna o mocy 550 MW

Fińska spółka energetyczna Ilmatar Solar zainstaluje jedną z największych elektrowni słonecznych w Europie. Jej mocy wyniesie 550 MW i będzie zlokalizowana w gminie Motala w Östergötland w Szwecji.
13.09.2022

Fundusz zarządzany przez PFR objął zielone obligacje R.Power o wartości 120 mln zł

PFR Fundusz Inwestycyjny FIZAN, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju, objął zielone obligacje firmy R.Power o wartości 120 mln zł. Jest to już druga w ciągu ostatniego miesiąca emisja obligacji w ramach których spółka pozyskała łącznie 200 mln zł kapitału na rozwój polskiej części portfela projektów PV. Tym samym R.Power staje się jednym z liderów rynku energetyki odnawialnej w Polsce. Firma coraz dynamiczniej rozwija swoje projekty także na rynkach europejskich.
09.09.2022

Niemiecki ib vogt pozyskuje środki na projekt solarny o mocy 135 MWp w Polsce

Niemiecka spółka ib vogt GmbH poinformowała w środę, że otrzymała finansowanie dla swojego, projektu solarnego o mocy 135 MWp w zlokalizowanego w południowo-wschodniej Polsce.
04.09.2022

Instalacje fotowoltaiczne i magazyny energii powstaną na gruntach trzech nadleśnictw

Na gruntach kolejnych trzech nadleśnictw na terenie województwa małopolskiego powstaną instalacje fotowoltaiczne i magazyny energii dzięki współpracy spółki Tauron Zielona Energia oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie.
31.08.2022

Projekt Solartechnik z portfelem fotowoltaiki o mocy ponad 2,1 gigawata

Wyspecjalizowana w projektach fotowoltaicznych, energetyce przemysłowej i farmach wiatrowych firma Projekt Solartechnik, w połowie tego roku dysponowała projektami fotowoltaicznymi w różnej fazie rozwoju o łącznej mocy ponad 2,1 gigawata - poinformowała spółka, będąca częścią Grupy Famur i TDJ.
30.08.2022

Nowe przepisy dotyczące planowania przestrzennego przyśpieszą rozwój branży OZE

MRiT przekłada szczególną wagę do rozwoju OZE. Proponowana nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadza uproszczone procedury uchwalania planów miejscowych dla np. fotowoltaiki.
29.08.2022

Kaufland inwestuje w fotowoltaikę i energooszczędne LED-y

Jednym z priorytetów strategii zrównoważonego rozwoju sieci Kaufland jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. W związku z tym detalista konsekwentnie inwestuje w rozwiązania przyjazne środowisku oraz zwiększające efektywność energetyczną sieci. Firma zakończyła właśnie wymianę energooszczędnego oświetlenia LED we wszystkich swoich sklepach i planuje zrealizować jeszcze w tym roku finansowym projekt instalacji paneli fotowoltaicznych w kolejnych obiektach.
26.08.2022

RWE wzmacnia działalność w energetyce odnawialnej nabywając projekty solarne o mocy 3 gigawatów

Przejęcie przez RWE polskiego dewelopera fotowoltaicznego wraz z zespołem ok. 60 specjalistów, dodatkowo wzmacnia ugruntowaną działalność firmy w zakresie energetyki odnawialnej. Transakcja jest strategicznym uzupełnieniem globalnego planu rozwoju energetyki słonecznej RWE o mocy 10 GW
25.08.2022

GoldenPeaks Capital zakończył finansowanie 2 projektów fotowoltaicznych w Polsce

GoldenPeaks Capital jest jednym z najszybciej rozwijających się niezależnych producentów zielonej energii w Europie oraz jednym z największych właścicieli systemów fotowoltaicznych w Polsce. Właśnie z sukcesem zakończyli proces finansowania dwóch projektów fotowoltaicznych, które obejmują budowę elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 176 MW w 15 różnych regionach Polski.
25.08.2022

Energia ze słońca od Eprosument S.A. w bazach PERN

Eprosument S.A. wygrał przetarg dotyczący solaryzacji 20 obiektów PERN.
22.08.2022

Nowe przepisy o planowaniu przestrzennym spowolnią rozwój fotowoltaiki

Projektowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii przepisy o planowaniu przestrzennym w odniesieniu do budowy farm PV zablokują rozwój tej gałęzi energetyki - ocenia Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki. Według resortu, zmiany przyspieszą rozwój OZE.
22.08.2022

SolarDuck przeprowadził testy pływającej platformy słonecznej

Holenderski spółka SolarDuck poinformowała, że przetestował już swoją pływającą platformę słoneczną w LiR National Ocean Test Facility (NOTF). Jest to uznany ośrodek w Irlandii, który posiada obiekty do testowania i rozwoju technologii morskich. Jedną z nich jest pływająca fotowoltaika.
21.08.2022

Słońce z PV zamknięte w butelce szkockiej whisky

Rozlewnia whisky Glenmorangie w Livingston została wyposażona w 1 476 paneli fotowoltaicznych, aby zmniejszyć rachunki za energię i ślad węglowy.
15.08.2022

PERN planuje budowę instalacji fotowoltaicznych w kolejnych bazach paliw

PERN planuje budowę trzech mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy do 50 kWp każda w dwóch kolejnych swych bazach paliw, w Rejowcu i Emilianowie. W ramach ogłoszonego przez spółkę postępowania w tej sprawie, oferty można składać do 25 sierpnia.
12.08.2022

Iberdrola rozpoczyna podłączanie "największej w Europie" elektrowni słonecznej

Kosztująca 300 mln euro elektrownia słoneczna Francisco Pizarro w Estremadurze składa się z prawie 1,5 mln modułów fotowoltaicznych, a jej łączna moc wynosi 590 MW. Obiekt ten, ma być największym tego typu obiektem w Europie.
11.08.2022

TVN nadaje dzięki fotowoltaice!

TVN - czołowy nadawca telewizyjny w Polsce, należący do wiodącego globalnego koncernu mediowego Warner Bros. Discovery - zaczął wykorzystywać zieloną energię do transmisji antenowych.
11.08.2022

EDP wzmacnia zaangażowanie w rynek polskiej fotowoltaiki

Przejęcie Zielona-Energia.com pozwoli EDP wzmocnić swoją pozycję na polskim rynku rozproszonej energetyki słonecznej, na który weszła w 2020 roku. Dodając do tego własny wzrost organiczny oraz niedawne przejęcie Soon Energy, EDP tylko w pierwszej połowie tego roku zakontraktowało już prawie 30MWp.
10.08.2022

PGE Obrót zachęca do instalacji PV i magazynów energii

PGE Obrót zachęca klientów do montowania instalacji fotowoltaicznej w zestawie z magazynami energii. Firma proponuje szczegółowe i fachowe doradztwo w tym zakresie, pomagając m.in. w formalnościach związanych z dofinansowaniem takiej inwestycji.
10.08.2022

Chiny wsparły Kiszyniów w budowie elektrowni słonecznej

Zapowiadający działania w sektorze energetycznym rząd Mołdawii Natalii Gavrility zainaugurował oficjalnie w miejscowości Criuleni, na wschodzie kraju, elektrownię słoneczną. Kiszyniów w realizacji tej inwestycji został wsparty przez rząd Chińskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.
05.08.2022

PGE Energia Odnawialna wyłoniła wykonawców pięciu nowych inwestycji fotowoltaicznych

PGE Energia Odnawialna, z Grupy PGE, rozstrzygnęła przetargi na budowę pięciu kolejnych farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 17 MW. Nowe instalacje PV powstaną w województwach wielkopolskim i lubuskim.
02.08.2022

Ostatni etap budowy farmy PV Wielbark

Zakończył się ostatni etap montażu paneli na terenie inwestycji Energi Wytwarzania - farmie fotowoltaicznej Wielbark. Zainstalowano ich niemal 105 tys. sztuk, o łącznej mocy około 48 MW - poinformowała Energa.
01.08.2022

Średniej wielkości instalacja fotowoltaiczna zwróci się już w 3,5 roku!

Eksperci z firmy Da Vinci Green Energy przygotowali kolejną edycję autorskiego wskaźnika PVPI - PV Profitability Index, określającego opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Najnowszy odczyt wskaźnika, uwzględniający aktualne ceny energii, pokazuje, że inwestycja w instalację fotowoltaiczną zwraca się wg danych z czerwca i lipca 2022 już po 3,5 roku. Jak to możliwe?
26.07.2022

Rystad Energy: Gwałtownie rośnie zapotrzebowanie na recykling modułów PV

Zapotrzebowanie na recykling modułów fotowoltaicznych i pozostałych komponentów instalacji słonecznych będzie gwałtownie rósł w najbliższych latach wraz ze wzrostem liczby instalacji, a także ryzykiem wystąpienia problemów w dostawach. Według szacunków Rystad Energy, rynek materiałów nadających się do recyklingu po zakończeniu ich eksploatacji wyniesie w 2030 roku ponad 2,7 mld dolarów. Obecnie jest on wart ,,zaledwie” 170 mln dolarów.
26.07.2022

Studenci z Politechniki Wrocławskiej zbudowali stanowisko fotowoltaiczne wytwarzające i magazynujące wodór

Studenckie Koło Naukowe „Płomień” skonstruowało stanowisko fotowoltaiczne wyposażone w część do wytwarzania, magazynowania i zagospodarowania wodoru. Młodzi inżynierowie prowadzą też badania sprawności paneli w zależności od naturalnych zabrudzeń, zacienienia czy temperatury paneli.
25.07.2022

GoodWe udowadnia niezawodność dzięki instalacji fotowoltaicznej o mocy 80 MW zlokalizowanej w chińskiej prowincji Gansu

Z uwagi na fakt, że Chiny aktywnie dążą do wdrożenia agendy dekarbonizacji prowadzącej do przejścia do 2060 r. na gospodarkę bezemisyjną, coraz bardziej istotne staje się przyspieszenie tempa wdrażania innowacyjnych rozwiązań w zakresie ekologicznych technologii i modeli biznesowych.
25.07.2022

Prąd ze słońca napędzi oszczędności dla firm

Nawet o blisko 80 procent może zmniejszyć swoje koszty energii elektrycznej firma, która zainwestuje w panele fotowoltaiczne – wynika z wyliczeń TAURONA. Zdaniem ekspertów technologia ta jest jednym z kluczowych rozwiązań generujących oszczędności w biznesie. Jak z niej skorzystać, TAURON wyjaśnia w darmowym ebooku.
21.07.2022

Grupa Azoty zainteresowana projektem budowy elektrowni fotowoltaicznej „Brzezinka” o mocy 270 MWp

Grupa Azoty S.A. zawarła umowę o prowadzenie negocjacji wraz z wyłącznością na ich prowadzenie, dotyczących potencjalnego nabycia 100% udziałów w kapitale zakładowym Solarfarm Brzezinka sp. z o.o. Na mocy podpisanej umowy, strony wyraziły zainteresowanie współpracą przy projekcie budowy elektrowni fotowoltaicznej „Brzezinka” o mocy około 270 MWp.
21.07.2022

Index PVPI w lipcu jest wyjątkowo korzystny! Średniej wielkości instalacja fotowoltaiczna zwróci się już w 3,5 roku!

Eksperci z firmy Da Vinci Green Energy przygotowali kolejną edycję autorskiego wskaźnika PVPI - PV Profitability Index, określającego opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Najnowszy odczyt wskaźnika, uwzględniający aktualne ceny energii, pokazuje, że inwestycja w instalację fotowoltaiczną zwraca się wg danych z czerwca i lipca 2022 już po 3,5 roku. Jak to możliwe?
20.07.2022

Green Fuels for Denmark otrzymuje status IPCEI

W ubiegłym roku duński rząd umieścił Green Fuels for Denmark na krótkiej liście jako jeden z dwóch projektów Power-to-X kwalifikujących się do finansowania publicznego, pod warunkiem że Komisja Europejska uzna go za Ważny Projekt Wspólnego Europejskiego Interesu (IPCEI), przyczyniający się do zrównoważonego wzrostu gospodarczego, tworzenia miejsc pracy i konkurencyjności gospodarki UE. W dniu dzisiejszym Komisja Europejska przyznała status IPCEI projektowi Green Fuels for Denmark, którego celem jest produkcja dużych ilości zrówno
18.07.2022

Rusza budowa największej farmy fotowoltaicznej w Polsce

Na teren przyszłej farmy fotowoltaicznej TAURONA w Mysłowicach rozpoczęły się prace związane z przygotowaniem gruntu. Elektrownia o łącznej mocy 100 MW powstaje na zrekultywowanym składowisku odpadów paleniskowych. Największa elektrownia fotowoltaiczna w Polsce zacznie działać w drugiej połowie przyszłego roku.
14.07.2022

Niezależność energetyczna dzięki fotowoltaice w Porcie Lotniczym Bydgoszcz

O tym jak istotne jest poszukiwanie alternatywnych źródeł energii pokazały ostatnie miesiące. Port Lotniczy Bydgoszcz rozpoczął budowę niezależności energetycznej, odpowiadając na potrzeby własne i mieszkańców regionu. Pierwszych 110 modułów fotowoltaicznych zostało już zamontowanych, a wkrótce pojawią się kolejne.
14.07.2022

W Nisku rozpoczęła się budowa farmy fotowoltaicznej

W poniedziałek na terenie zakładu KFA Armatura w Nisku (Podkarpackie) rozpoczęła się budowa jednej z największych farm fotowoltaicznych w regionie. Inwestycja o wartości kilku milionów złotych ma być oddana jesienią tego roku. Moc farmy to 1,8 MWp.
12.07.2022

Nowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych w Hucie Miedzi Cedynia

Dwie nowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych oraz dwie stacje ładowania baterii do wózków elektrycznych, z których jedna zasilana jest z instalacji fotowoltaicznej, zostały uruchomione w Hucie Miedzi Cedynia. Od prawie dwóch lat w tym oddziale KGHM trwa wdrażanie rozwiązań z zakresu elektromobilności.
11.07.2022

Fotowoltaika na biurowcu – to się opłaca! Case study realizacji na budynku Pro Concept

Panele fotowoltaiczne na budynkach biurowych stają się codzienną praktyką przedsiębiorstw, które w dobie wzrostu cen energii szukają szybkiego sposobu na redukcję kosztów utrzymania nieruchomości. Instalacja na biurowcu Pro Concept we Wrocławiu, którą oddano do użytku na początku 2022 roku, po pół roku przynosi inwestorom realne korzyści.
05.07.2022

Antaisolar wprowadza nowy produkt BIPV, który przyczyni się do realizacji celów w zakresie zeroemisyjności budynków

W dniu 29 czerwca firma Antaisolar, czołowy dostawca obsługujący cały łańcuch przemysłowy w branży systemów montażowych instalacji fotowoltaicznych, zorganizowała wydarzenie online z okazji wprowadzenia na rynek nowego produktu. Podczas wydarzenia oficjalną premierę miał nowy produkt Antaisolar o nazwie Taiyang Roof – moduł fotowoltaiczny zintegrowany z budynkiem (BIPV).
04.07.2022

Sieć Biedronka będzie zasilana zieloną energią PV

Biedronka podpisała umowę z firmą Grow Energy, na podstawie której do końca 2025 roku 2 tysiące sklepów sieci zostanie wyposażone w efektywne instalacje fotowoltaiczne. Dzięki tej inwestycji sieć ograniczy wykorzystanie energii ze źródeł konwencjonalnych.
01.07.2022

PGE podpisała umowy na budowę czterech farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 25 MW

PGE Energia Odnawialna podpisała umowy na budowę czterech kolejnych farm fotowoltaicznych. Tym razem instalacje PV o mocy 5, 6 i 8 megawatów powstaną na Mazowszu i Podlasiu.
29.06.2022

Jedna z największych transakcji na rynku PV - Famur sprzedaje portfel projektów solarnych za 750 mln zł

Należący do Grupy FAMUR Projekt Solartechnik (PST) pozyska łącznie do 750 mln zł w zamian za portfel 184 MW wybudowanych projektów solarnych. Kupującym jest spółka Spoleto, należąca do międzynarodowego niezależnego producenta energii Alternus Energy Group (Alternus). To jedna z największych wartościowo transakcji w historii branży PV w regionie CEE.
28.06.2022

Branża cyfrowa będzie działać na rzecz bezpiecznego rozwoju rynku fotowoltaiki w Polsce

Związek Cyfrowa Polska, który reprezentuje krajową branżę cyfrową, inicjuje kampanię „Jasne jak słońce”, której celem jest podkreślenie znaczenia cyberbezpieczeństwa w procesie transformacji energetycznej. Organizacja będzie edukować biznes i decydentów w tym zakresie, a także promować rozwiązania pochodzące z bezpiecznych źródeł.
27.06.2022

Rzeszów. MPWiK postawił na energię fotowoltaiczną i ogranicza emisję dwutlenku węgla

Prawie 1,5 tys. ton mniej dwutlenku węgla emituje rocznie rzeszowski MPWiK dzięki farmom fotowoltaicznym. Obecnie firma dysponuje dwoma takimi farmami o powierzchni 4,5 hektara i wieloma mniejszymi instalacjami. Planuje budowę kolejnych.
25.06.2022

Jolywood nawiązuje współpracę z IBC SOLAR

Jolywood, jeden z czołowych producentów modułów bifacjalnych z ogniwami typu n i technologią TOPCon, nawiązała współpracę z czołowym dostawcą kompleksowych rozwiązań w zakresie energii słonecznej, firmą IBC SOLAR. Strony podejmują wspólne działania nad dwoma bifacjalnymi modułami Jolywood o podwyższonych parametrach.
23.06.2022

Średniej wielkości instalacja fotowoltaiczna zwróci się szybciej niż kiedykolwiek dotąd!

Eksperci z firmy Da Vinci Green Energy przygotowali kolejną edycję autorskiego wskaźnika PVPI - PV Profitability Index, określającego opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Najnowszy odczyt wskaźnika, uwzględniający aktualne ceny energii, pokazuje, że inwestycja w instalację fotowoltaiczną zwraca się według danych z maja 2022 już po 4,4 roku. To szybciej niż kiedykolwiek dotąd!
23.06.2022

Skanska z zieloną energią od Polenergii

Krakowskie, poznańskie oraz warszawskie inwestycje spółki biurowej Skanska zasilane są w 100 proc. z odnawialnych źródeł Grupy Polenergia. Za realizację kontraktu odpowiada spółka Polenergia Sprzedaż, która gwarantuje roczne dostawy 10 GWh zielonej energii w wyjątkowym na polskim rynku standardzie Energia2051. Unikalny na polskim rynku standard potwierdzony Certyfikatem TÜV SÜD wyznacza kierunek, którym mogą podążać wszyscy indywidualni i biznesowi odbiorcy energii elektrycznej pragnący już teraz zredukować swój ślad węglowy.
22.06.2022

Vattenfall - prosto z farmy wiatrowej na stok narciarski

W ramach inicjatywy recyklingowej Vattenfall – łopaty turbin z holenderskiej farmy wiatrowej Irene Vorrink zostaną przerobione na narty, deski snowboardowe i materiały budowlane dla farm słonecznych.
18.06.2022

Moduł z serii Jolywood Solar Niwa w centrum uwagi na Targach Genera jako najlepszy polikrystaliczny moduł solarny

Genera 2022 - Targi Energetyki i Środowiska - jedna z największych komercyjnych platform przemysłu czystej energii, odbyła się w dniach 14-16 czerwca. 25. jubileuszowa edycja Targów zgromadziła licznych producentów wystawiających swoje najnowsze produkty.
17.06.2022

Inwestując w PV i pompę ciepła rocznie można oszczędzić ok. 10 tys. zł

Instalując w panele fotowoltaiczne oraz pompę ciepła, można rocznie na ogrzewaniu zaoszczędzić ok. 10 tys. zł - przekonuje w rozmowie z PAP wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski. Dodał, że w "Moim prądzie" 4.0 do tej pory złożono ponad 1,3 tys. wniosków, choć kolejne kilkanaście tys. jest już przygotowywanych.
16.06.2022

PGE wybuduje dwanaście nowych farm fotowoltaicznych

PGE Energia Odnawialna przyspiesza program budowy nowych inwestycji fotowoltaicznych. Spółka podpisała umowy na realizację kolejnych dwunastu jednomegawatowych projektów. Instalacje PV powstaną na Podlasiu, Mazowszu, Podkarpaciu oraz w województwach: łódzkim, opolskim, dolnośląskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim.
13.06.2022

Enea uruchomiła pierwszą farmę fotowoltaiczną

W Jastrowiu w Wielkopolsce powstała pierwsza farma fotowoltaiczna Grupy Enea. Obiekt został zaprojektowany i wykonany przez spółki Grupy. Instalacja o mocy 3 MW złożona z ponad 7,4 tys. paneli wytwarza już energię elektryczną, która przekazywana jest do sąsiadującego z farmą GPZ Jastrowie należącego do Enei Operator. Inwestycja powstała dzięki współpracy z samorządem gminnym, a odpowiedzialna za projekt spółka Enea Nowa Energia zapowiada kolejne inwestycje w farmy PV we współpracy z samorządami.
13.06.2022

SolarSpot zaoferuje rozliczenie 1:1 w Net-billingu od Orange Energia

SolarSpot, jeden z liderów branży odnawialnych źródeł energii, zaoferuje nowym klientom we współpracy z Orange Energia ofertę z rozliczeniem energii 1:1. To kompleksowe rozwiązanie od Orange Energia pozwoli pomniejszyć rachunek Klienta o wartość wyprodukowanej przez niego energii, wyliczoną po tej samej stawce, po jakiej będzie mu sprzedawać energię.
10.06.2022

Frans Timmermans odwiedził Saule Technologies

Frans Timmermans, wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej ds. Europejskiego Zielonego Ładu odwiedził wrocławską fabrykę Saule Technologies - firmy, która jako pierwsza na świecie rozpoczęła komercjalizację perowskitowych ogniw fotowoltaicznych.
07.06.2022

PGE Obrót z nagrodą Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki za umowę z CMC Poland

PGE Obrót, spółka z Grupy PGE została wyróżniona nagrodą Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki wspólnie z CMC Poland. Największy sprzedawca energii został doceniony „za udaną realizację umowy cPPA, będącą ekologiczną i ekonomiczną odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorstw energochłonnych”.
06.06.2022

Niemiecki inwestor Quarzwerke wraz z BayWa r.e. uruchomił największą w kraju pływającą elektrownię fotowoltaiczną

W najbliższych tygodniach firma BayWa r.e. zrealizuje jedną z największych w Niemczech pływających elektrowni słonecznych dla rodzinnej firmy Quarzwerke GmbH, specjalizującej się w wydobyciu, przetwarzaniu i rafinacji minerałów przemysłowych, w Haltern am See.
06.06.2022

Smocza łuska zasili ekologiczny kampus Google w Dolinie Krzemowej [WIDEO]

Kampus został pokryty łącznie 90 000 panelami fotowoltaicznymi „pierwszymi w swoim rodzaju” w kształcie smoczej łuski.
01.06.2022

Koncepcja nowego solarnego transportu publicznego podbiła Nowy Jork [WIDEO]

Projekt kolejki solarnej Sunglider zdobył jedną z dwóch głównych nagród w konkursie New York Product Design Awards. Wśród autorów koncepcji są pracownicy, studenci i absolwenci Wydziału Architektury PW.
31.05.2022

Niemcy zniosą ograniczenia dla pływających farm fotowoltaicznych

Federalny projekt ustawy przewiduje, że pływające farmy fotowoltaiczne mogą pokrywać tylko 15 procent powierzchni zbiornika wodnego. Bundesrat zatwierdził poprawkę zaproponowaną przez władze Nadrenii Północnej-Westfalii, usuwającą z projektu ustawy limit powierzchni w przypadku sztucznych zbiornikach wodnych.
27.05.2022

MKiŚ: w maju łączna moc w fotowoltaice przekroczyła 10 GW

W maju br. łączna moc zainstalowana w fotowoltaice w Polsce przekroczyła 10 GW, co daje wysokie 7 miejsce w Europie - przekazał w środę resort klimatu i środowiska.
26.05.2022

Do 2050 roku branża OZE zatrudni 5 razy więcej pracowników niż obecnie!

Branża energii odnawialnej to szybko rozwijający się multidyscyplinarny obszar obejmujący biznes, nauki o środowisku, inżynierię i nauki społeczne. Sektor ten jest bardzo rozległy. Trudno zamknąć go w określone ramy bo wliczają się w niego nie tylko dobrze nam znane i klasyczne zawody takie jak monter czy elektryk. To można na pewno powiedzieć rosnące wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i znaczne ulepszenia technologii czystej energii generują coraz większą liczbę miejsc pracy. Poniżej krótka analiza w tym temacie.
26.05.2022

Menlo Electric i Risen Energy podpisują umowę na dostawę modułów fotowoltaicznych o wartości ponad 200 milionów złotych

Menlo Electric i Risen Energy podpisały kontrakt o wartości ponad 200 milionów złotych na dostawy modułów fotowoltaicznych o mocy 150 MW, które zostaną dostarczone w drugiej połowie 2022 roku. Łącznie dostawy Risen Energy do Menlo Electric w 2022 roku wyniosą 300 MW, czyniąc Menlo jednym z 5 największych dystrybutorów Risen Energy w Europie.
26.05.2022

Wiceminister Ireneusz Zyska o rozwoju fotowoltaiki

Rozwój sektora fotowoltaiki w Polsce to główny temat rozmów podczas konferencji nt. publikacji raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2022”. W wydarzeniu, które odbyło się 25 maja 2022 r. w Warszawie, udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
25.05.2022

Publikacja raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2022” już wkrótce. Sukces wieńczący złotą dekadę krajowej fotowoltaiki i co dalej?

Trwają końcowe prace nad jubileuszową X edycją raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce”. Prezentacja wyników odbędzie się w dniu 25 maja.
25.05.2022

Czy fotowoltaika nadal się opłaca? TAURON przygotował poradnik o nowym systemie

Do sieci elektroenergetycznej TAURONA podłączonych jest już ponad 300 tysięcy prosumentów. Blisko 80 procent właścicieli mikroinstalacji zainstalowało ją z chęci wygenerowania oszczędności – wynika z danych TAURONA. Eksperci z Grupy opublikowali poradnik wyjaśniający jak korzystać z nowego systemu rozliczeń prosumentów.
25.05.2022

Inwestycja fotowoltaiczna IKEA Industry Zbąszynek będzie jedną z największych tego typu w Europie

IKEA Industry Zbąszynek oficjalnie rozpoczyna budowę jednej z największych farm fotowoltaicznych na użytek własny w Polsce i w Europie. Panele słoneczne o łącznej mocy 19 MW staną na terenie zakładów IKEA Industry w Babimoście i Zbąszynku. Inwestycja przyniesie oszczędności w kosztach energii i obniży ślad klimatyczny. Przyczyni się w ten sposób do realizacji celu IKEA jakim jest stanie się biznesem pozytywnym dla klimatu do 2030 r.
24.05.2022

PGE wybuduje kolejne farmy fotowoltaiczne w czterech województwach

PGE Energia Odnawialna, z Grupy PGE, wybuduje siedem nowych farm fotowoltaicznych. Spółka wyłoniła wykonawców czterech inwestycji i ogłosiła przetargi na wykonawców trzech kolejnych instalacji. Farmy o łącznej mocy 29 MW powstaną na Podlasiu, Mazowszu, Wielkopolsce i w województwie lubuskim.
23.05.2022

Uwaga na ewidencję akcyzową przy instalacjach fotowoltaicznych

Każdy podmiot gospodarczy, który produkuje energię z wykorzystaniem fotowoltaiki, podlega określonym obowiązkom akcyzowym. W zależności od mocy instalacji i tego, do jakich celów wykorzystywana jest energia – zakres tych obowiązków jest różny.
22.05.2022

PERN planuje kolejne instalacje fotowoltaiczne w swych obiektach

PERN ogłosił postępowanie przetargowe na uzyskanie warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej instalacji fotowoltaicznych w kolejnych obiektach spółki.
20.05.2022

Komercyjne innowacje - ładowanie EV z magazynowaniem energii słonecznej

Sungrow, wiodący światowy dostawca rozwiązań z zakresu falowników i systemów magazynowania energii z odnawialnych źródeł, wprowadza do oferty szereg nowych produktów, aby pobudzić wzrost zainteresowania rynku komercyjnego i mieszkaniowego. Obejmują one kompleksowe rozwiązania do ładowania pojazdów elektrycznych z magazynowaniem energii słonecznej, nowy licznik z 2CT do modernizacji istniejących elektrowni oraz nowy model SG125CX do zastosowań komercyjnych, maksymalizujący oszczędności energii i zapewniający bardziej zrównoważone
16.05.2022

Sungrow przedstawia falownik modułowy „1+X" do instalacji fotowoltaicznych na skalę użytkową

Sungrow, wiodący światowy dostawca rozwiązań w zakresie falowników i systemów magazynowania energii z odnawialnych źródeł, wprowadziła do oferty innowacyjny falownik modułowy „1+X", który ma dużą szansę stać się liderem na rynku. Jest on przeznaczony do nowej generacji elektrowni słonecznych na skalę użytkową. Falownik ten ma znacznie usprawnić obsługę i konserwację, co z kolei przekłada się na realne zyski.
13.05.2022

Branża PV idzie w ślady offshore i walczy o ułatwienia dla firm

Wojna w Ukrainie zmienia świat, Europę i Polskę. Przede wszystkim ukazuje, że putinowska Rosja i jej sposób prowadzenia wojny niczym nie różni się od działań innych zbrodniarzy wojennych XX wieku. Najwięksi przywódcy świata zgodnie uważają, że z takim partnerem nie może być współpracy gospodarczej.
12.05.2022

IBC SOLAR wprowadza zmiany strategiczne i komunikacyjne

Podczas największych targów branży PV w Europie IBC SOLAR, światowy dostawca kompleksowych rozwiązań w zakresie energii słonecznej, zaprezentuje nową strategię segmentu biznesowego oraz przedstawi odświeżoną identyfikację wizualną. Wprowadzone zmiany mają zwrócić uwagę na działania marki pod kątem zrównoważonego rozwoju i ekologii.
11.05.2022

Columbus Energy, Saule Technologies i Google Cloud rozpoczynają strategiczną współpracę nad innowacjami w sektorze energetyki i internetu rzeczy (IoT)

Columbus Energy i Saule Technologies zawarły z Google Cloud umowę o strategicznej współpracy przy tworzeniu nowych produktów wykorzystujących perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne oraz rozwiązań z dziedziny energetyki rozproszonej i internetu rzeczy. Google Cloud będzie również partnerem technologicznym obu firm, dostarczającym im usługi chmury obliczeniowej.
11.05.2022

PGNiG przejmuje Solgen - spółkę z branży fotowoltaicznej

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) podpisało umowę kupna 100 proc. udziałów spółki Solgen, która prowadzi działalność na rynku usług fotowoltaicznych i pomp ciepła - poinformowało PGNiG w środowym komunikacie.
11.05.2022

W Australii ma zostać uruchomiona największa na świecie farma fotowoltaiczna

Konkurencja z Rosją na kluczowych azjatyckich rynkach daje Australii możliwość wypełnienia przestrzeni, którą w wyniku sankcji musiał opuścić Kreml – pisze w poniedziałek na swoim portalu anglojęzyczna stacja Al-Dżazira.
10.05.2022

Czy warto ubezpieczyć instalację PV?

Sukcesywny wzrost cen surowców, a więc i energii elektrycznej, oraz świadomości ekologicznej Polaków przyczynił się do boomu w fotowoltaice i rosnącej liczby mikroinstalacji zainstalowanych w polskich domach. Szacuje się, że w tej chwili już co siódmy dom w Polsce ma własną instalację PV. Ten wzrost zainteresowania dostrzegli też ubezpieczyciele, którzy poszerzają swoją ofertę o ubezpieczenie właśnie takich instalacji.
09.05.2022

Na Pomorzu powstanie największa farma fotowoltaiczna w Polsce

Budowę na Pomorzu farmy fotowoltaicznej o docelowej mocy 285,6 MW sfinansuje Pekao w konsorcjum trzech banków; łącznie finansowanie wyniesie 763,4 mln zł - poinformowało w piątek Pekao. Po uruchomieniu produkcji ma to być największa farma fotowoltaiczna w kraju.
06.05.2022

Menlo Electric z umową finansowania o wartości ponad 30 mln zł

Jeden z najszybciej rozwijających się dystrybutorów fotowoltaiki w Europie poinformował o podpisaniu umowy finansowania z mBankiem o wartości powyżej 30 mln zł. Finansowanie ma wesprzeć międzynarodowy rozwój spółki.
04.05.2022

Recycling, czyli co z fotowoltaiką po 25 latach?

W ostatnich tygodniach, w związku z imponującym nasłonecznieniem, elektrownie fotowoltaiczne biją kolejne rekordy produkcji energii elektrycznej. Świetne warunki pogodowe dla pracy elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych sprawiły, że te dwa źródła 28 marca br. we wczesnych godzinach popołudniowych pokryły prawie połowę zapotrzebowania na energię w Polsce, a to dopiero początek - sezon rekordów w fotowoltaice dopiero się rozpoczyna.
04.05.2022

PERN przygotowuje się do budowy instalacji fotowoltaicznych w swych bazach - rozstrzygnięto przetarg

PERN rozstrzygnął przetarg na uzyskanie warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej dla instalacji fotowoltaicznych w dziewięciu bazach paliw i ropy. Najkorzystniejszą ofertę przedstawił spółka Columbus Energy, jak podkreślił PERN, wiodący dostawca usług na rynku nowoczesnej energetyki.
04.05.2022

Amazon zasilany prądem w 100 proc. z OZE

Amerykański koncern Amazon obiecał do 2025 pozyskiwać 100 proc. energii ze źródeł odnawialnych. Firma zapowiedziała 37 projektów OZE w 19 krajach. Duża ich część obejmie Stany Zjednoczone.
03.05.2022

Moduły Jolywood Solar Niwa zdobywają złoty medal i błyszczą na polskich targach energetycznych

25 kwietnia w siedzibie Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpoczęła się Międzynarodowe Targi GREENPOWER. Złotym medalem MTP uhonorowano moduły TOPCon z seri Niwa. Grupa EC, jeden z podmiotów zajmujących się dystrybucją produktów Jolywood Solar w Polsce, zaprezentował podczas targów moduły z serii Niwa, a przedstawiciele Jolywood Solar wzięli udział w ceremonii przyznania nagród. Międzynarodowe Targi GREENPOWER to największa w Polsce wystawa produktów sektora nowej energii, przyciągająca przedsiębiorstwa międzynarodowe i krajow
02.05.2022

IBC SOLAR zaprezentuje na targach Intersolar Europe innowacje w fotowoltaice

Proekologiczna zabudowa targowa w oparciu o zasadę „od kołyski do kołyski“ (z ang. cradle-to-cradle) oraz bazujące na 40-letnim doświadczeniu nawiązanie do zrównoważonego rozwoju. Tym wyróżni się wiodący dostawca kompleksowych rozwiązań w zakresie energii słonecznej podczas największych targów branży PV w Europie.
02.05.2022

Inwestor z USA chce zostać udziałowcem Columbusa

Columbus Energy, wiodący dostawca usług z zakresu nowoczesnej energetyki, ma szansę pozyskać zagranicznego inwestora. Spółka zawarła Term-Sheet, na podstawie którego może pozyskać 200 mln zł z grupy inwestycyjnej ze Stanów Zjednoczonych.
02.05.2022

Czy Net-billing zapewni rozwój energetyki obywatelskiej?

Od kwietnia br. wprowadzony został nowy model rozliczania gospodarstw, które korzystają z fotowoltaiki tzw. net-billing. Zdaniem prezesa zarządu PGE Obrót Mariusza Rędaszka, nowe podejście ma zapewnić dalszy rozwój energetyki obywatelskiej, jednocześnie poprawiając bezpieczeństwo dostaw energii.
28.04.2022

Blisko 200 tysięcy mikroinstalacji w sieci Energi Operatora

Niemal 30 tysięcy nowych mikroinstalacji, o łącznej mocy ponad 255 MW, zostało przyłączonych do sieci Energa-Operator w I kwartale 2022 roku. Warto zauważyć, że tylko w ciągu dwóch ostatnich lat liczba tego rodzaju źródeł, na terenie działania Spółki, wzrosła niemal sześciokrotnie.
25.04.2022

EDP Renewables i Bristol Myers Squibb zawierają umowę PPA dla elektrowni Cattlemen Solar Park

Zawarcie długoterminowej umowy umożliwi zaprojektowanie, budowę i eksploatację farmy fotowoltaicznej w stanie Teksas. Wyprodukowana w niej energia wystarczy do pokrycia potrzeb ponad 37 000 przeciętnych gospodarstw domowych.
25.04.2022

Australijczycy chcą ładować auto drukowanymi panelami słonecznymi

Naukowcy w Australii testują drukowane panele słoneczne. Zostaną one podłączone do auta elektrycznego marki Tesla.
23.04.2022

UE przyjęła dyrektywę obniżającą VAT na moduły fotowoltaiczne

Unia Europejska przyjęła dyrektywę będącą podstawą do obniżenia podatku VAT na niektóre towary, w tym moduły fotowoltaiczne. Dzięki nowym przepisom instalacje fotowoltaiczne dla prosumentów będą o wiele tańsze w UE.
23.04.2022

„Mój Prąd 4.0” - można otrzymać z NFOŚiGW ponad 20 tys. dotacji na fotowoltaikę

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił kolejny, czwarty już nabór wniosków dla osób fizycznych w cieszącym się wielką popularnością programie „Mój Prąd”. Wnioski można składać za pośrednictwem Generatora Wniosków o Dofinansowanie (GWD) dostępnego na stronie Funduszu. Wsparcie finansowe obejmie teraz nie tylko domowe mikroinstalacje fotowoltaiczne (PV), ale także magazyny energii i ciepła oraz inteligentne systemy zarządzania energią. Maksymalne dofinansowanie z NFOŚiGW na panele wraz ze zintegrowanymi u
19.04.2022

Pływająca na jeziorze elektrownia uwolni Niemcy od rosyjskich paliw kopalnych

Niemiecka firma całkowicie przestawi się na zasilanie energią słoneczną. Pływająca na jeziorze elektrownia słoneczna ma pomóc uwolnić się Niemcom od rosyjskich paliw kopalnych.
18.04.2022

W Grecji powstała największa elektrownia słoneczna w Europie

W ubiegłą środę w Grecji zainaugurowano otwarcie parku fotowoltaicznego. To największa tego elektrownia słoneczna w Europie. Panele mogą zasilić w energię 75 tysięcy gospodarstw domowych.
17.04.2022

Pierwsze posiedzenie Rady Koordynacyjnej do spraw Rozwoju Sektora Fotowoltaiki

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska odbyło się inauguracyjne posiedzenie Rady Koordynacyjnej do spraw Rozwoju Sektora Fotowoltaiki, któremu przewodniczył Ireneusz Zyska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. OZE. Spotkanie jest realizacją postanowień Porozumienia o współpracy na rzecz rozwoju sektora fotowoltaiki, podpisanego 16 grudnia 2021 r.
12.04.2022

PGE EO - wystartował przetarg na budowę farmy PV o mocy 153 WM

Spółka PGE Energia Odnawialna poinformowała we wtorek o rozpisaniu przetargu na budowę farmy fotowoltaicznej Jeziórko na Podkarpaciu. Docelowa moc instalacji to 153 MW.
12.04.2022

IBC SOLAR zacieśnia współpracę z holenderskim producentem systemów montażowych

IBC SOLAR zacieśnia współpracę z holenderskim producentem systemów montażowych
11.04.2022

EDPR i pływające elektrownie fotowoltaiczne

EDPR uzyskała 70 MVA mocy przyłączeniowej do sieci w gminie Alqueva na okres 15 lat, co pozwoli spółce zrealizować obiekty OZE o łącznej mocy zainstalowanej 154 MW.
06.04.2022

Energa Green Grupy ORLEN rozpoczyna trzecią dużą inwestycję OZE w Wielkopolsce

Energa Green Development, spółka zależna Energi z Grupy ORLEN, uzyskała warunki przyłączenia do sieci oraz pozwolenie na budowę dla pierwszego etapu inwestycji budowy farmy fotowoltaicznej PV Mitra w gm. Przykona.
06.04.2022

Risen Energy wprowadza ultraniskoemisyjne moduły BIPV i HJT

Risen Energy Co., Ltd., największy w Chinach producent paneli słonecznych, zakończyła właśnie konferencję prasową w Ninghai w prowincji Zhejiang, na której zaprezentowała najnowszą linię modułów BIPV, w tym modeli Super Top i Super Tile, jak również ofertę heterozłączy HJT - Hyper-ion. Każdy z nowych produktów zapewnia jeszcze niższy poziom emisji CO2 oraz lepsze parametry wytwarzania energii elektrycznej, w ogromnym stopniu zwiększając zakres możliwości rozwoju i wdrażania modułów BIPV i HJT.
05.04.2022

Od 1 kwietnia obowiązuje nowy system rozliczeń prosumentów

Od 1 kwietnia zmienia się sposób rozliczania dla nowych prosumentów; nie będą oni rozliczani ilościowo z wyprodukowanej energii, a będą ją sprzedawać. Branża fotowoltaiczna (PV) zwraca uwagę, że produkcja z prądu z paneli nadal będzie się opłacać, szczególnie w dobie drożejącej energii.
01.04.2022

PERN planuje uruchomić w tym roku instalację fotowoltaiczną na dachu swego biurowca w Płocku

PERN zamierza uruchomić do końca roku na dachu budynku zarządu w Płocku (Mazowieckie) oraz na terenach wokół niego instalacje fotowoltaiczne, które będą generowały zieloną energię na potrzeby biurowca - podał PERN.
28.03.2022

Odnawialne Źródła Energii na Pomorzu. Kolejne 4 projekty z dotacją z RPO WP

We wtorek, 29 marca br., marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski podpiszą kolejne 4 umowy o dofinansowanie projektów, których przedmiotem jest produkcja energii ze źródeł odnawialnych. Dotacje otrzymają: Gmina Kępice, Gmina Miasta Lębork, Gmina Pruszcz Gdański oraz Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe „ZDUNEK”. Podpisanie umów odbędzie się o godz. 11:00 w sali Herbowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku.
28.03.2022

Test LeTID Fraunhofera potwierdza wytrzymałość modułów IBC SOLAR w ekstremalnych warunkach

Naukowcy z uznanego Centrum Fraunhofera CSP przebadali panele PV marki IBC SOLAR pod kątem tego, jak zachowują się pod wpływem długotrwałej ekspozycji na światło oraz wysokie temperatury. Wyniki testów LeTID wykazały, że moduły oferowane przez jednego z wiodących dostawców systemów PV i rozwiązań dla magazynowania energii charakteryzują się bardzo niskim stopniem degradacji i otrzymały doskonałe wyniki końcowe.
24.03.2022

UOKiK postawił zarzuty spółkom FG Energy i Krajowy Projekt Energetyczny

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił zarzuty spółkom z branży fotowoltaiki FG Energy oraz Krajowy Projekt Energetyczny, większość z nich dotyczy utrudniania klientom odstąpienia od umowy i związanych z tym kosztów - przekazał w środę Urząd.
23.03.2022

URE: na koniec 2021 r. moc mikroinstalacji OZE wynosiła 6,1 GW

Na koniec 2021 r. mikroinstalacje OZE w Polsce osiągnęły moc 6,1 GW, ponad 850 tys. takich instalacji wyprodukowało w sumie 2,76 TWh energii elektrycznej, czyli ok. 1,6 proc. krajowej produkcji - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Prezesa URE.
22.03.2022

Branża PV: wojna na Ukrainie grozi opóźnieniami projektów w Polsce

Wojna na Ukrainie grozi w Polsce opóźnieniami w budowie farm fotowoltaicznych, m.in. z powodu braków kadrowych - ocenia Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki. Według organizacji, OZE to element bezpieczeństwa energetycznego i ich rozwój powinien przyspieszyć.
22.03.2022

Tauron właścicielem nowej instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii w Zakopanem

W Zakopanem odbyła się uroczystość przekazania do użytku instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii, która została przyłączona przez Tauron Polska Energia na potrzeby Centrum Szkoleniowego Księżówka. W wydarzeniu, które odbyło się 17 marca 2022 r., uczestniczył Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. OZE.
18.03.2022

Polska musi budować niezależność energetyczną opartą na OZE

Im szybciej zbudujemy niezależność energetyczną naszego kraju, tym lepiej – powiedział w czwartek w Zakopanem wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska, odnosząc się do rosyjskiego szantażu energetycznego.
18.03.2022

Planowana moc farmy fotowoltaicznej Orlen Wielbark wyniesie docelowo 62 MW

Docelowa moc budowanej farmy PV Wielbark (Warmińsko-mazurskie) przez Grupę Orlen będzie wynosić 62 MW. Farma znajdzie się na terenie ok. 119 ha, co czyni ją jedną z największych powstających w Polsce farm fotowoltaicznych - podała w czwartek Grupa Orlen.
17.03.2022

Selena ESG: Hale magazynowe mogą magazynować… również energię

Budynki magazynowe i zakłady produkcyjne cechują się prostą konstrukcją w pełni dostosowaną do swojej funkcji. Zwykle są zaplanowane na podstawie podłużnego prostokąta z płaskim lub nieznacznie nachylonym dachem. Taki budynek łatwo i szybko można postawić oraz dowolnie zaaranżować jego wnętrze. Minimalistyczna bryła obok licznych atutów konstrukcyjnych, posiada też swoje minusy w użytkowaniu. W przypadku tego typu obiektów problem stanowi m. in. doświetlenie wnętrz i utrzymanie w nich komfortowych warunków klimatycznych.
16.03.2022

Columbus planuje ambitnie zakończyć pierwszy kwartał

Columbus Energy, wiodący dostawca usług na rynku nowoczesnej energetyki, osiągnął prawie 66 mln zł przychodów w lutym i chce zamontować 40 000 kWp do końca pierwszego kwartału.
16.03.2022

Wiedeń tworzy elektrownię fotowoltaiczną na cmentarzu

Od dziesięciu lat w Wiedniu buduje się tzw. obywatelskie elektrownie słoneczne, w których każdy może kupić atrakcyjne udziały. Wiosną wiedeńska firma energetyczna, Wien Energie, uruchomi kolejną, już 29 obywatelską elektrownię fotowoltaiczną, tym razem na Cmentarzu Centralnym w Wiedniu, gdzie pochowani są m.in. Beethoven, Brahms i Schubert.
14.03.2022

Kolejni inwestorzy wchodzą na polski rynek fotowoltaiki

Międzynarodowy, niezależny producent energii elektrycznej Sonnedix przejął firmę Sun Power Energy, która jest deweloperem OZE w Polsce z grupą 20 specjalistów zatrudnionych w Warszawie. Transakcja daje firmie Sonnedix niemal 1 GW zainstalowanych w projektach fotowoltaicznych w całej Polsce.
13.03.2022

Grupa Famur z kredytem na budowę 140 farm fotowoltaicznych

140 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 134 MW stworzy Grupa Famur dzięki środkom z zawartej właśnie umowie kredytowej typu project finance na kwotę 428 mln zł.
12.03.2022

NCBR: ponad 390 mln zł na projekty dotyczące energetyki odnawialnej trafi do konsorcjów przemysłowo-naukowych

Ponad 390 mln zł na projekty dotyczące energetyki odnawialnej trafi do konsorcjów przemysłowo-naukowych w ramach programu „Nowe technologie w zakresie energii”, wspierającego osiągnięcie przez Polskę neutralności klimatycznej - poinformowało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
10.03.2022

Główny Instytut Górnictwa będzie współpracował z Energoprojektem-Katowice

Identyfikacja i szacowanie potencjału technicznego terenów pod inwestycje związane z instalacjami fotowoltaicznymi, a także odzysk surowców krytycznych, niezbędnych dla nowoczesnych technologii – to główne pola współpracy zawiązanej przez Główny Instytut Górnictwa z biurem projektowym Energoprojekt-Katowice.
10.03.2022

Pływająca farma fotowoltaiczna w Holandii przetrwała największe sztormy na Morzu Północnym

Pływająca farma fotowoltaiczna o mocy 50 kW, opracowana i wdrożona przez holenderską firmę Oceans of Energy, zderzyła się z dwoma sztormami, które nawiedziły Morze Północne w ciągu ostatniego miesiąca. Jak się okazuje, instalacja pozostała nienaruszona.
02.03.2022

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o OZE dot. gminnych projektów fotowoltaicznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o OZE - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP. Zmiany mają umożliwić samorządom terytorialnym zakończenie realizacji rozpoczętych tzw. projektów parasolowych i grantowych na montaż lub zakup mikroinstalacji fotowoltaicznej.
23.02.2022

Wykorzystać każdy metr – czyli jak dach przemysłowy może generować oszczędności

Wejście w nowy rok dla polskiego przemysłu nie było optymistyczne. Jak wskazuje indeks PMI, w styczniu nastąpiło wyraźne wyhamowanie tego sektora. Polscy przedsiębiorcy coraz bardziej odczuwają skutki podwyżek energii, gazu a w ostatnim czasie również paliw.
22.02.2022

Co jest przyczyną wyłączeń instalacji fotowoltaicznej?

Dynamiczny przyrost liczby instalacji fotowoltaicznych powoduje, że w niektórych rejonach kraju pojawia się zbyt wysokie napięcie w sieci elektroenergetycznej. Szczególnie w słoneczne dni, gdy skoki napięcia są duże, zdarza się, że instalacja fotowoltaiczna sama się wyłącza. Co zrobić, gdy spotka nas ten problem? Jak można temu zapobiegać?
22.02.2022

EDPR dodała rekordowe 2,6 MW nowej mocy z OZE do swojego portfela

Spółka konsekwentnie realizuje swój plan strategiczny i stopniowo zbliża się do celu 20 GW mocy zainstalowanej, założonego w planie biznesowym na lata 2021-2025. EDPR dodała również rekordowe 2,6 MW nowej mocy, zwiększając łączną moc zainstalowaną do 13,6 GW.
18.02.2022

Fotowoltaika: Stilo Energy rozpoczyna emisję akcji serii N z prawem poboru

Stilo Energy S.A., notowany na rynku NewConnect jeden z wiodących podmiotów działających na polskim rynku fotowoltaiki, rozpoczyna 16 lutego 2022 ofertę publiczną akcji z zachowaniem prawa poboru. Inwestorom zostało zaoferowanych do 212.089 akcji serii N. Pierwszeństwo objęcia nowych akcji mają dotychczasowi akcjonariusze zgodnie z parytetem 8:1, co oznacza, że osiem obecnych akcji Stilo Energy uprawnia do nabycia jednej nowej akcji. Dniem ustalenia prawa poboru był 21 stycznia 2022 roku. Cenę emisyjną wyznaczono na poziomie 10
18.02.2022

Kolejny duży projekt farmowy w portfolio Columbusa

Columbus, wiodący dostawca usług na rynku nowoczesnej energetyki, sfinalizował umowę zakupu projektu farmy fotowoltaicznej o mocy 61 MW i ma szansę zwiększyć inwestycje do ponad 90 MW.
14.02.2022

HG Solutions i Polonus Energy. W kierunku zielonej energii

Prąd i woda to niezbyt dobre połączenie. Aby na jednostkach pływających wszystko działało jak należy, trzeba kwestie elektryczności powierzyć fachowcom. A jeśli spoglądają oni coraz odważniej w stronę zielonej energii, mamy miks godny XXI wieku.
14.02.2022

Producent surowców zainwestował w pływającą farmę fotowoltaiczną o mocy 3 MW

Niemiecki deweloper OZE BayWa r.e. finalizuje budowę pływającej elektrowni fotowoltaicznej o mocy 3 MWp dla producenta surowców mineralnych Quarzwerke. Niemiecka firma przemysłowa chce w ten sposób zmniejszyć emisje zanieczyszczeń w swojej działalności.
13.02.2022

Czy Polskę zaleją zużyte panele fotowoltaiczne?

Boom na fotowoltaikę od kilku lat trwa w całej Europie. Szacuje się, że w Polsce do 2025 roku będzie zainstalowanych ponad 420 tys. ton paneli. Z uwagi na to, że ich średnia żywotność wynosi 20–30 lat, już wkrótce pierwsze zainstalowane systemy fotowoltaiczne stracą swoją użyteczność.
11.02.2022

PERN przygotowuje się do budowy instalacji fotowoltaicznych

W związku z planowaną przez PERN budową instalacji fotowoltaicznych w bazach magazynowych, spółka ogłosiła w czwartek postępowanie ws. uzyskania warunków ich przyłączenia do sieci elektroenergetycznej. Dotyczy to bazy ropy naftowej w Adamowie oraz 8 baz paliw w całej Polsce.
10.02.2022

Panele na bocznicach, magazynach i budynkach trzech przewoźników towarowych.

CARGO Master, CEMET i TKP Silesia planują produkcję odnawialnej energii nietrakcyjnej na własne potrzeby przy wsparciu PKP Energetyka.
07.02.2022

PKN Orlen planuje elektrownię fotowoltaiczną o mocy do 2 MW na terenie Terminala Paliw w Żurawicy

PKN Orlen planuje budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy zainstalowanej do 2 MW wraz z niezbędną do jej wykonania infrastrukturą towarzyszącą na terenie Terminala Paliw w Żurawicy (Podkarpackie). Termin składania ofert w ramach ogłoszonego przez spółkę postępowania wyznaczono do 5 marca.
07.02.2022

PKO BP współfinansuje budowę 299 MW instalacji PV Grupy R.Power

PKO BP poinformował w czwartek, że znalazł się w składzie konsorcjum banków, które udzieli 864 mln zł kredytu na budowę przez Grupę R.Power instalacji fotowoltaicznych o mocy 299 MW. Projekty te wygrały aukcje OZE w 2021 roku.
04.02.2022

Statkraft i Better Energy z kontraktem PPA na dostawę energii z farmy PV w Polsce

Spółki Better Energy i Statkraft podpisały 10-letnią umowę PPA na zakup energii elektrycznej, którą wyprodukuje elektrownia fotowoltaiczna w Polsce o mocy 36 MW. Pierwsza energia ma trafić do sieci już w 2023 roku. Instalacja będzie dostarczała do Polski energię słoneczną bez wsparcia publicznego.
03.02.2022

Na terenie PZL Mielec uruchomiono instalacje fotowoltaiczną

W Polskich Zakładach Lotniczych - PZL Mielec uruchomiona została instalacja fotowoltaiczna zbudowana z 1600 paneli. Inwestycja, która produkować ma ok. 650 MWh energii rocznie, kosztowała niemal 2,5 mln zł.
01.02.2022

2022 rok czasem fotowoltaiki dla biznesu? Inbank wspiera liderów branży

W 2022 roku polski rynek fotowoltaiki czeka rewolucja, głównie za sprawą nowych zasad rozliczania nadwyżek energii elektrycznej wytwarzanej przez prosumentów. Czołowe firmy instalatorskie planują jednak dalszą ekspansję, szczególnie w segmencie produktów skierowanych do klientów biznesowych. Oddział Inbanku w Polsce dostarcza rozwiązania typu „embedded finance” dla ponad 180 firm działających w sektorze „zielonej energii”, w tym liderów branży, takich jak Columbus Energy czy Edison Energia.
28.01.2022

Naukowcy i praktycy debatowali o przyszłości OZE

Instalacje fotowoltaiczne nadal będą się opłacały, choć zwrot poniesionych na nie nakładów wydłuży się do około 12 lat - powiedział na Forum Praktyków w Kamieniu Śląskim prof. Sławomir Zator z Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki Politechniki Opolskiej.
27.01.2022

Tauron zbuduje największą w Polsce farmę fotowoltaiczną

Największą w Polsce farmę fotowoltaiczną o docelowej mocy 100 megawatów zbuduje na poprzemysłowym terenie w Mysłowicach (Śląskie) Grupa Tauron. Na realizację pierwszego etapu inwestycji spółka pozyskała 82,5 mln zł nieoprocentowanej, częściowo umarzalnej pożyczki z NFOŚiGW.
25.01.2022

Menlo Electric i Jinko Solar z umową na ponad 200 mln PLN w 2022 r.

Menlo Electric został autoryzowanym dystrybutorem modułów Jinko Solar po roku ścisłej współpracy obu firm. Partnerstwo zaowocuje sprzedażą modułów na poziomie ponad 200 MW w 2022 roku, z czego 70 MW zostanie dostarczonych jeszcze w pierwszym kwartale.
21.01.2022

RWE odnosi sukces w polskich aukcjach dla odnawialnych źródeł energii

• Dwustronny kontrakt różnicowy na projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 20 MW AC • Oddanie instalacji do użytku planowane na koniec 2023 roku • Rozpoczęcie budowy kolejnych projektów fotowoltaicznych o mocy ponad 60 MW AC w tym roku
19.01.2022

Tauron uruchomił farmę fotowoltaiczną Choszczno II

Niespełna rok po uruchomieniu 6-megawatowej farmy fotowoltaicznej w gminie Choszczno (Zachodniopomorskie), Tauron zakończył budowę w pobliżu drugiej instalacji o mocy 8 megawatów. Wraz z 5-megawatową instalacją w Jaworznie Grupa ma trzy elektrownie słoneczne i planuje budowę kolejnych.
18.01.2022

Przystanki autobusowe z wiatami z panelami fotowoltaicznymi

W nowym roku na przystankach autobusowych pojawi się 9 kolejnych wiat wykorzystujących energię słoneczną do oświetlenia. W sumie w Warszawie będzie już 20 tego typu zadaszeń - poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.
11.01.2022

Nowa umowa Stilo Energy na budowę elektrowni fotowoltaicznej za 3,43 mln zł netto

Stilo Energy S.A., jeden z wiodących podmiotów działających na polskim rynku fotowoltaiki, podpisał kolejną umowę na realizację elektrowni fotowoltaicznej dla jednego z liderów na europejskim rynku produkcji specjalistycznych materiałów dla upraw florystycznych i botanicznych. Wartość inwestycji to 3,43 mln zł netto.
06.01.2022

KNF nałożyła 2,4 mln zł kary na PGF Polską Grupę Fotowoltaiczną

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła 2,4 mln zł kary na PGF Polską Grupę Fotowoltaiczną za nienależyte wykonanie obowiązków informacyjnych – podała KNF w poniedziałkowym komunikacie.
03.01.2022

Minister Moskwa: w 2022 r. na "Mój prąd" przeznaczymy 1 mld zł

Na nową edycję programu "Mój prąd" zarezerwowaliśmy budżet 1 mld zł, a wysokość dotacji będzie zależeć od skali inwestycji np. od tego czy oprócz paneli fotowoltaicznych zdecydujemy się także na montaż magazynu energii - mówi w rozmowie z PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
01.01.2022

9 najwydajniejszych pływających elektrowni fotowoltaicznych na świecie

Z każdym dniem na całym świecie przybywa instalacji fotowoltaicznych, które są instalowane w wodzie. Te pływające systemy solarne lub "floatovoltaics" są odpowiednim rozwiązaniem w sytuacjach, gdy naziemna powierzchnia jest ograniczona. Ale jaki jest wymiar tego niszowego rynku? Gdzie znajdują się istniejące instalacje? Jaka jest wielkość tego segmentu energetycznego?
26.12.2021

OX2 zabezpiecza blisko 150 MW energii wiatrowej i słonecznej na polskiej aukcji

OX2 w Polsce wygrało państwową aukcję zwykłą na sprzedaż energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, uzyskując wsparcie dla projektów farm wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej blisko 120 MW oraz dla inwestycji farm fotowoltaicznych o mocy 28 MW.
23.12.2021

URE: fotowoltaika zdominowała aukcje dla OZE z grudnia 2021 r.

Instalacje fotowoltaiczne o mocy ok. 879 MW oraz turbiny wiatrowe na lądzie o mocy 460 MW mogą powstać w wyniku grudniowej serii aukcji dla OZE - poinformował Urząd Regulacji Energetyki. W aukcjach dla hybrydowych instalacji OZE nie było ofert.
21.12.2021

Podpisano porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju fotowoltaiki

Przedstawiciele administracji rządowej oraz zainteresowane podmioty sektora energetyki słonecznej podpisali porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju sektora fotowoltaiki - poinformowało w czwartek Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
17.12.2021

EDPR zabezpiecza kolejny projekt PV, o mocy 25 MW, na Węgrzech

Spółka uzyskała na niego piętnastoletni kontrakt typu CfD (Contract-for-Difference). Budowa projektu rozpocznie się w 2022, a oddanie do użytku przewidziane jest w ostatnim kwartale 2023 roku.
17.12.2021

Columbus Energy bez emisji akcji i z nowymi nazwiskami w radzie nadzorczej

Akcjonariusze Columbus Energy na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu podjęli decyzję o zmianach w radzie nadzorczej spółki i przychylili się do wniosku zarządu w sprawie odstąpienia od głosowania nad uchwałami dotyczącymi IPO. Decyzja została podyktowana potrzebą rozważenia potencjalnych nowych możliwości współpracy i finansowania, które pojawiły się już po terminie zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia, w obszarze rozwoju nowych projektów farm fotowoltaicznych na terenie Polski.
14.12.2021

Polscy naukowcy będą badać fotowoltaikę przy użyciu "sztucznego słońca"

Politechnika Świętokrzyska (PŚk) wzbogaciła swoje laboratoria o "sztuczne słońce". Specjalistyczne urządzenie symulujące światło słoneczne umożliwi badania m.in. efektywności paneli fotowoltaicznych – poinformowała w czwartek kielecka uczelnia.
10.12.2021

Cios w prosumenta

W efekcie zmiany przepisów impet rozwoju fotowoltaiki prosumenckiej w Polsce spadnie o połowę - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".
06.12.2021

PGE Energia Odnawialna ma pozwolenie na budowę dwóch farm fotowoltaicznych

PGE Energia Odnawialna otrzymała pozwolenie na budowę dwóch farm fotowoltaicznych PV Gutki 1 i PV Gutki 2. Instalacje o łącznej mocy 12 MW powstaną na wydzierżawionych przez spółkę gruntach prywatnych znajdujących się w powiecie grajewskim na Podlasiu - poinformowała w piątek spółka.
03.12.2021

W ramach projektu Domy Dobrej Energii panele fotowoltaiczne będą montowane w domach dziecka

Wystartował projekt Domy Dobrej Energii, w którego ramach na dachach placówek opiekuńczo-wychowawczych zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne spółki Energa Obrót. Placówki te zmniejszą koszty użytkowania i ograniczą bezpośredni wpływ na środowisko. Projekt wspiera Fundacja Orlen.
02.12.2021

Columbus Energy partnerem Świętokrzyskiego Klastra Wodorowego

Columbus Energy został partnerem Świętokrzyskiego Klastra Wodorowego. Celem utworzenia klastra jest zastąpienie użytkowania paliw kopalnych przez lokalne firmy zielonym wodorem, wytwarzanym z zeroemisyjnych źródeł energii m.in. fotowoltaiki.
30.11.2021

Izraelsko-polski kontrakt zrewolucjonizuje polski rynek OZE

Wiodący izraelski deweloper w dziedzinie energii odnawialnej Nofar Energy utworzy spółkę joint venture z Electrum, polską spółką technologiczną, wyspecjalizowaną w zakresie energetyki. Współpraca ma na celu opracowanie projektów wiatrowych i słonecznych w Polsce o wysokiej mocy - aż do 1,25 GW. Porozumienie oznacza wejście Nofar Energy na polski rynek energii odnawialnej, co daje dużą szansę na dynamiczny rozwój tej gałęzi gospodarki.
24.11.2021

DHL Express inwestuje w fotowoltaikę w swoich oddziałach

DHL Express deklaruje, że w przypadku części oddziałów uda się pozyskać nawet do 100% energii z odnawialnych źródeł.
23.11.2021

Koło Bełchatowa powstanie centrum PGE do obsługi m.in. farm wiatrowych

PGE Energia Odnawialna uruchomi w Piaskach koło Bełchatowa regionalne centrum serwisowe do obsługi swoich farm wiatrowych i fotowoltaicznych - poinformowała w czwartek spółka z Grupy PGE. Inwestycja zostanie zrealizowana na przełomie 2021 i 2022 roku.
19.11.2021

Logistyka dla branży fotowoltaicznej

O potencjale polskiego rynku fotowoltaiki, wymaganiach względem pracy operatora logistycznego oraz charakterystyce transportów dla tej branży rozmawiamy z Radosławem Dziekanem, specjalistą ds. kluczowych klientów, GEFCO Polska.
18.11.2021

PSE: moc fotowoltaiki w polskim systemie przekroczyła 6,1 GW

Moc zainstalowana fotowoltaiki w polskim systemie elektroenergetycznym na koniec września br. wyniosła 6,126 GW - poinformował w poniedziałek operator systemu przesyłowego energii elektrycznej PSE, opierając się na przesłanych mu danych.
16.11.2021

Columbus wprowadza pakiety ofertowe dla klientów indywidualnych

W listopadzie Columbus uruchomił nową ofertę fotowoltaiki dla gospodarstw domowych. Klienci mają do wyboru trzy warianty usług: smart, smart+ i pro, zróżnicowane zakresem.
15.11.2021

Branża PV spodziewa się wzrostu sprzedaży instalacji dla firm

Branża fotowoltaiki spodziewa się w 2022 r. wzrostu sprzedaży średnich i dużych instalacji PV do firm, stających w obliczu podwyżek cen prądu. Wcześniej jednak czasowo podskoczyć ma sprzedaż instalacji prosumenckich - w związku ze zmianą modelu rozliczeń.
12.11.2021

Zielony i zeroemisyjny internet od Microsoftu

AES Corporation podpisała 15-letnią umowę PPA z Microsoftem, na dostarczanie zielonej energii, aby wesprzeć firmę w osiągnięciu jej celu zero netto do 2030 roku.
11.11.2021

URE: koncesja dla największej elektrowni fotowoltaicznej w Polsce PAK-PCE Fotowoltaika

Oddział Urzędu Regulacji Energetyki w Poznaniu wydał koncesję dla największej elektrowni fotowoltaicznej w Polsce PAK-PCE Fotowoltaika w gminie Brudzew (woj. wielkopolskie) - podał w środę URE. Moc elektrowni wynosi 70 MW.
11.11.2021

Raben z siedmioletnim kontraktem z PGE Obrót na zakup zielonej energii

Grupa Raben poinformowała we wtorek o podpisaniu umowy ze spółką PGE Obrót na zakup zielonej energii z farm fotowoltaicznych. Począwszy od 2023 roku Raben w Polsce będzie korzystać wyłącznie z zeroemisyjnej energii.
10.11.2021

PLK ogranicza emisję CO2

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. do końca roku zamontują 15 nowych instalacji fotowoltaicznych. Panele na kolejowych budynkach m.in. w Kielcach, Włoszczowie, Siedlcach i Przemyślu pozwolą ograniczyć emisję CO2. To jedno z działań PLK na rzecz ograniczania oddziaływania kolei na środowisko i poprawy efektywności energetycznej kolei.
09.11.2021

TÜV Rheinland przyznaje modułom wielkoformatowym GCLSI 210 mm certyfikat zgodności z normami IEC

GCL System Integration Technology Co., chińska spółka wiodąca w branży fotowoltaiki (PV) ogłosiła, że nowa generacja produkowanych przez nią jedno- i dwustronnych modułów monokrystalicznych (ogniwa 60/66) pomyślnie przeszła przeprowadzane przez TÜV Rheinland testy modułów fotowoltaicznych pod względem ich zgodności z wymaganiami norm IEC i otrzymały certyfikat zgodności z normą IEC 61215 PV moduły fotowoltaiczne (PV) z krzemu monokrystalicznego do zastosowań naziemnych - kwalifikacja konstrukcji i aprobata typu oraz IEC 61730 PV
08.11.2021

Polenergia inwestuje w Edison Energia

Polenergia - największa polska prywatna grupa energetyczna - podpisała przedwstępną umowę nabycia 100 proc. akcji spółki Edison Energia. Połączenie sił obu spółek pozwoli Polenergii na znaczne zwiększenie udziału w dynamicznie rozwijającym się w Polsce obszarze szeroko rozumianej energetyki rozproszonej. Transakcja uwarunkowana jest uzyskaniem zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
05.11.2021

PGE EO rozpoczęła budowę pięciu elektrowni fotowoltaicznych

Spółka PGE Energia Odnawialna poinformowała w czwartek o rozpoczęciu budowy pięciu nowych farm fotowoltaicznych. Wszystkie instalacje mają zostać ukończone w drugiej połowie 2022 r.
05.11.2021

Grecja chce ograniczyć budowę lądowych farm wiatrowych

Grecki rząd rozważa wprowadzenie nowych przepisów zakazujących instalowania turbin wiatrowych na obszarach wysokich gór oraz na niewielkich wyspach.
04.11.2021

PKN Orlen planuje budowę elektrowni fotowoltaicznej przy Terminalu Paliw w Sokółce

PKN Orlen planuje budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy zainstalowanej do 1,25 MW wraz z niezbędną do jej wykonania infrastrukturą towarzyszącą na terenie Terminala Paliw w Sokółce (Podlaskie). Spółka ogłosiła we wtorek zapytanie ofertowe na realizację inwestycji w formule zabudowy "pod klucz".
03.11.2021

Jak bardzo wzrost cen ograniczy instalację projektów PV?

Około 50 GW z 90 GW planowanych projektów fotowoltaicznych (PV) na 2022 rok może zostać anulowanych, ponieważ koszty transportu, materiałów i produkcji szybują w górę.
01.11.2021

Sukces fotowoltaiki w UK – panele na dachach osiągnęły rekordowy poziom 97MW w ostatnim kwartale

Energia słoneczna wyprodukowana w ostatnim kwartale pochodzi z paneli zakładanych na dachach – stanowiła ponad 90 proc. wszystkich instalacji fotowoltaicznych. Osiągnięto rekordowy poziom, z 97 MW zainstalowanymi na domach i firmach w całym kraju.
01.11.2021

Menlo Electric ogłasza przetarg na moduły o mocy 250 MW; „dystrybucja fotowoltaiki coraz bardziej przypomina trading surowcami”

Dystrybutor sprzętu fotowoltaicznego Menlo Electric ogłosił przetarg na moduły o mocy 250 MW z dostawami w 2022 roku. Przetarg obejmuje szeroką gamę produktów, w tym moduły w czarnej ramie, bifacial i full black. Moduły będą oferowane instalatorom B2C i B2B w całej Europie Środkowej.
31.10.2021

Ekspert: potrzebujemy przewagi odnawialnych źródeł energii w polskim miksie energetycznym

W ciągu 10 lat ceny dystrybucji energii mogą wzrosnąć nawet o 60 proc.; potrzebujemy przewagi odnawialnych źródeł energii w polskim miksie energetycznym - ocenił prezes firmy SunSol Michał Kitkowski. Dodał, że nowy system rozliczeń prosumentów umożliwi zarabianie na wyprodukowanej energii.
29.10.2021

PGE EO ma pozwolenie na budowę 25 MW farmy PV w Podlaskiem

PGE Energia Odnawialna otrzymała pozwolenie na budowę farmy fotowoltaicznej Augustynka w powiecie siemiatyckim na Podlasiu. Instalacja o mocy 25 MW powstanie na wydzierżawionych przez spółkę gruntach prywatnych - poinformowała w poniedziałek PGE EO.
25.10.2021

Perowskity Saule coraz bliżej wejścia na NewConnect

Saule S.A., spółka specjalizująca się w produkcji ogniw perowskitowych, przyspiesza wejście na ASO NewConnect.
22.10.2021

BP rozrusza polskie PV za pół miliarda euro

Lightsource BP, największy europejski gracz na rynku energii fotowoltaicznej, zadeklarował zainwestowanie w Polsce 500 mln euro. Docelowo mają powstać farmy słoneczne o mocy 2 GW - czytamy we wtorkowej "Rzeczpospolitej".
19.10.2021

Panele fotowoltaiczne na dachu elektrowni wodnej w Dychowie

Na dachu elektrowni szczytowo-pompowej Dychów (Lubuskie), należącej do PGE Energia Odnawialna, zamontowano panele fotowoltaiczne. Blisko 50 kW mikroinstalacja pozwoli w 25 proc. zaspokoić potrzeby energetyczne obiektu związane z bieżącą działalnością pozaprodukcyjną.
14.10.2021

EDP otwiera największy kompleks fotowoltaiczny w stanie São Paulo o łącznej mocy zainstalowanej 547 MWdc

Zlokalizowana w mieście Pereira Barreto farma fotowoltaiczna będzie piątą pod względem wielkości w Brazylii i największą na świecie elektrownią słoneczną zrealizowaną przez EDP
12.10.2021

Sztokholmski Norvik Port uruchamia największy portowy system ogniw słonecznych w Szwecji

Sztokholmski Norvik Port, najnowszy duży port w Szwecji, zainstalował nowy system ogniw słonecznych „większy niż w jakimkolwiek innym szwedzkim porcie”, w ramach wysiłków na rzecz osiągnięcia długoterminowych celów środowiskowych.
30.09.2021

Rusza program „Agroenergia” - finansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych, wiatrowych oraz pomp ciepła

1 października 2021r. ruszy nabór w 1., wdrażanej przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ze środków udostępnionych przez NFOŚiGW, części programu „Agroenergia”. Będzie ona dotyczyć dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych i wiatrowych oraz pomp ciepła o mocy powyżej 10 kW, ale nie większej niż 50 kW, w tym także instalacji hybrydowych oraz magazynów energii elektrycznej jako instalacji towarzyszącej zwiększającej autokonsumpcję energii w miejscu jej wytworzenia. Nabór w niej potrwa do wyczerpania
29.09.2021

Justyna Kowalczyk-Tekieli i Kacper Tekieli dzielą się swoją energią z firmą Da Vinci

Da Vinci Green Energy – spółka oferująca innowacyjne rozwiązania ekologiczne dla domów - rozpoczęła współpracę promocyjną z mistrzynią olimpijską w biegach narciarskich, Justyną Kowalczyk-Tekieli i jej mężem, alpinistą - Kacprem Tekielim.
29.09.2021

Australijski start-up tworzy najbardziej wydajne ogniwo słoneczne na świecie zastępując srebro miedzią

Główny inżynier start-upu Vince Allen wiedział, że on i jego zespół dokonali w swoich laboratoriach czegoś wyjątkowego.
26.09.2021

Samowystarczalny kamper na energię słoneczną powstał w Holandii

Studenci z politechniki w Eindhoven na południu kraju opracowali elektryczny kamper, który dzięki panelom słonecznym jest całkowicie samowystarczalny energetycznie.
19.09.2021

EDPR podpisuje z siecią Walmart umowę na ponad 50 instalacji fotowoltaicznych

Inwestycje o łącznej mocy zainstalowanej 38,3 MW znajdują się w siedmiu stanach USA i obejmują instalacje na dachach oraz systemy naziemne. Wykorzystując najnowsze osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska EDPR wspólnie z siecią Walmart realizują zobowiązanie detalisty do budowy instalacji fotowoltaicznych przyjaznych owadom i ptakom zapylającym, których przykład stanowi naziemny park słoneczny w centrum dystrybucyjnym w Laurens (Karolina Południowa).
17.09.2021

PZU będzie ubezpieczać instalacje fotowoltaiczne m.in. gospodarstw domowych

PZU wprowadza ubezpieczenie m.in. dla gospodarstw domowych, małych i średnich przedsiębiorstw i gospodarstw rolnych, które wykorzystują ogniwa fotowoltaiczne, kolektory słoneczne lub pompy ciepła do produkcji energii na własny użytek - poinformowała w środę spółka.
16.09.2021

Rozpoczął się montaż 40 tys. paneli fotowoltaicznych na farmie PV Gryf

Rozpoczął się montaż ok. 40 tys. paneli fotowoltaicznych na terenie farmy PV Gryf (pow. turecki, woj. wielkopolskie), która ma zostać uruchomiona w grudniu – poinformowała we wtorek Grupa Energa.
15.09.2021

Zielonym Jelczem w Himalaje

Ponad 10 000 km słynną ciężarówką przejadą uczestnicy projektu “Jelczem w Himalaje”. 21 sierpnia wyruszyła wyprawa, która podąża śladami ekspedycji himalajskich z lat 70. i 80. Dzięki panelom fotowoltaicznym od Columbusa wyprawa zyska nieograniczony dostęp do czystej energii ze słońca.
25.08.2021

Spółdzielnie energetyczne oferują solidne zyski z inwestycji w małe elektrownie słoneczne

Ponieważ stopy procentowe są bliskie zeru lub nawet ujemne, nie ma sensu oszczędzać pieniędzy w banku. Wspólnoty energetyczne w całej Europie uruchamiają projekty budowy małych elektrowni słonecznych, w które można bezpiecznie zainwestować bardzo małe kwoty, a mimo to uzyskać stosunkowo wysokie zyski.
24.08.2021

Analitycy przewidują, że rosnący popyt na odnawialne źródła energii będzie stymulował popyt metali bazowych

Analitycy z Wood Mackenzie nakreślili trzy możliwe scenariusze dla metali, przy czym wzrost popytu dla każdego z nich zależy od powodzenia międzynarodowych wysiłków na rzecz ograniczenia globalnego ocieplenia. Scenariusz bazowy zakłada, że do końca wieku temperatury wzrosną o 2,8 do 3 stopni Celsjusza w stosunku do czasów przedindustrialnych.
13.08.2021

Rynek OZE rośnie - Grupa UNIMOT odpowiada innowacyjną linią produkcyjną paneli fotowoltaicznych

W fabryce PZL Sędziszów, uruchomiona została linia produkcyjna polskich modułów fotowoltaicznych Grupy UNIMOT. Szeroki wachlarz wysokiej klasy modułów pojawi się m.in. w ofercie AVIA Solar, należącej do Grupy, na początku IV kwartału tego roku.
11.08.2021

Rośnie moc fotowoltaiki

Moc zainstalowana źródeł fotowoltaicznych (PV) wyniosła na koniec czerwca 5232 MW - wynika z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE). Jak podkreślił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, to kolejny miesiąc ze świetnym wynikiem dla PV w Polsce.
11.08.2021

Aplikacja PGNiG „skroi na miarę” ofertę fotowoltaiki

PGNiG Obrót Detaliczny, we współpracy z Centrum Startupowym InnVento, przygotowuje pilotażowy projekt aplikacji LeadGen - prototyp symulatora modelu nasłonecznienia i oceny zapotrzebowania na docelową moc instalacji. Oprogramowanie zbierze kluczowe parametry dla rozwiązań fotowoltaicznych, jak położenie nieruchomości, nasłonecznienie, wysokość budynków oraz zbada jakość powietrza. Aplikacja LeadGen będzie stosowana w ramach programu „Fotowoltaika dla domu".
11.08.2021

Instalacja fotowoltaiczna z magazynami energii na własnym podwórku? Przeczytaj, jak my to robimy

Dlaczego inwestujemy w odnawialne źródła energii? Chcemy konkretnych działań - zarówno w interesie firmy, jak i społeczeństwa. Wierzymy w społeczną odpowiedzialność biznesu. Dlatego realizujemy innowacyjne rozwiązania napędzane troską o środowisko, które równocześnie są zgodne z celami biznesowymi firmy.
22.07.2021

Morawiecki: poważnie traktujemy zmiany klimatyczne

Z dużą uwagą przyglądamy się cyklom zmian klimatu, programy takie jak Czyste powietrze czy dopłat do paneli fotowoltaicznych to dowód, że rząd poważnie traktuje problem zmian klimatycznych - oświadczył w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.
19.07.2021

Konieczne są krajowe inwestycje w recykling paneli fotowoltaicznych

Boom na fotowoltaikę trwa nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie, co pociąga za sobą także zapotrzebowanie na recykling paneli PV. Szacuje się, że w naszym kraju tylko w najbliższych latach do utylizacji lub recyklingu trafi ponad 100 tys. ton zużytych instalacji fotowoltaicznych. Ich producenci i dostawcy są coraz bardziej świadomi narastającego problemu. W Europie zainteresowanie recyklingiem paneli PV jest w tej chwili ogromne. Za sześć lat wartość tego rynku na Starym Kontynencie wzrośnie trzykrotnie.
14.07.2021

Japonia: do 2030 roku energia słoneczna będzie tańsza niż jądrowa

Energia słoneczna do 2030 roku stanie się najtańszym źródłem prądu w Japonii, wyprzedzając energię jądrową, której koszty rosną z powodu zaostrzenia przepisów bezpieczeństwa po katastrofie w Fukushimie – oceniło japońskie ministerstwo gospodarki.
13.07.2021

PGNiG Obrót Detaliczny oferuje klientom indywidualnym fotowoltaikę

PGNiG Obrót Detaliczny uruchomiło pilotażową ofertę fotowoltaiczną dla klientów indywidualnych w Trójmieście, Poznaniu, Katowicach oraz przylegających do nich miastach i powiatach – poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie.
12.07.2021

Blisko 3 miliony złotych na fotowoltaikę w Wejherowie

W najbliższy czwartek 8 lipca marszałek Mieczysław Struk podpisze z wójtem gminy Wejherowo Przemysławem Kiedrowskim umowę na dofinansowanie z funduszy europejskich inwestycji. Dofinansowanie ułatwi montaż paneli fotowoltaicznych na domach mieszkańców gminy, a także budynkach publicznych. Podpisanie umowy rozpocznie się o godz. 13.00 w gabinecie marszałka Struka.
07.07.2021

Green Genius kupi projekty farm fotowoltaicznych i biogazowni w Polsce

Wyspecjalizowana w projektach biogazowych i fotowoltaicznych na kilku europejskich rynkach międzynarodowa firma Green Genius zamierza nabyć kolejne projekty tego typu w Polsce, rozszerzając krajowe portfolio o przedsięwzięcia o łącznej mocy 200 MW - poinformował we wtorek inwestor.
07.07.2021

Australia wstrzymuje gigantyczny projekt wodorowy z obawy o środowisko

Władze Australii zaskoczyły deweloperów decyzją wstrzymania planu realizacji projektu wodorowego o wartości 36 mld dolarów na terenie Australii Zachodniej. Jeszcze nie tak dawno temu przedsięwzięciu nadano status przyśpieszonej realizacji inwestycji.
24.06.2021

Solis wyróżniony w skali globalnej – otrzymuje znak „Top PV Brand 2021” dla falowników w 8 krajach na 5 kontynentach

Solis został wyróżniony znakiem Top PV Brand 2021 dla falowników w USA, Brazylii, Kolumbii, Meksyku, Pakistanie, RPA, Holandii i Indiach. Wyróżnienie to zostało przyznane na podstawie wyników ankiet przeprowadzonych wśród instalatorów systemów solarnych na tych rynkach przez EUPD Research – instytucję z siedzibą w Bonn (Niemcy), zajmującą się badaniami ekonomicznymi i rynkowymi.
23.06.2021

NFOŚiGW: ubożsi powinni dostać możliwość prefinansowania termomodernizacji domów

Osoby mniej zamożne powinny dostać możliwość prefinansowania termomodernizacji domów w "Czystym powietrzu" – uważa wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski. Dodał, że nowy komponent programu, dedykowany właśnie do takich osób miałby ruszyć w 2022 roku.
21.06.2021

Falownik Solis zasila pierwsze wybudowane przez Sinopec stanowisko zaopatrzenia w paliwo gazowe neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla i wyposażone w system zintegrowanych ogniw fotowoltaicznych BIPV

Na stacji paliw Liuhua, Baise, Guangxi, Chiny, uruchomiono pierwsze wybudowane przez Global Energy Major Sinopec stanowisko zaopatrzenia w paliwo gazowe wyposażone w system zintegrowanych ogniw fotowoltaicznych i neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla.
20.06.2021

Wynalazek polskich naukowców zrewolucjonizuje elektronikę, w tym fotowoltaikę

Azotek galu, którego technologię wytwarzania opracowali polscy naukowcy pod koniec XX wieku, może się okazać następcą krzemu. Tranzystory wykonane z tego półprzewodnika są kilkunastokrotnie mniejsze i są w stanie przenosić większe ładunki energii.
16.06.2021

Rozwój fotowoltaiki pomaga w walce ze smogiem

Wprowadzając zmiany, nie można wylać dziecka z kąpielą. Proponuję utrzymanie systemu opustów dla osób inwestujących jednocześnie w fotowoltaikę i pompy ciepła – deklaruje Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste powietrze” w środowej "Rzeczpospolitej".
16.06.2021

Aksiom Services Group, spółka należąca do Ara Partners, przejmuje Anesco, wiodący podmiot na ryku energii ze źródeł odnawialnych w Wielkiej Brytanii

Ara Partners, prywatny fundusz inwestycyjny działający w obszarze dekarbonizacji przemysłu, ogłosiła dzisiaj przejęcie Anesco Holdings – spółki macierzystej Anesco Group. Warunków transakcji nie ujawniono.
15.06.2021

Nowa ustawa MKiŚ a fotowoltaika. Ile straci przeciętne gospodarstwo domowe?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) podaje, że trwają przegotowania nad projektem nowelizacji prawa energetycznego. Niestety jeden z zapisów w noweli likwiduje upusty dla nowo powstałych instalacji fotowoltaicznych. W konsekwencji zapisu gospodarstwa domowe mogą stracić do 1000 złotych rocznie. Co jeszcze zmieni się dla posiadaczy fotowoltaiki?
14.06.2021

Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej: opóźnić o 2 lata przepisy dla nowych prosumentów

Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej postuluje co najmniej dwuletnie vacatio legis dla zmiany systemu rozliczania prosumentów z energii. Według projektu ministerstwa klimatu, likwidacja systemu opustów nastąpi z końcem tego roku.
12.06.2021

Czwartkowe zaćmienie Słońca obniżyło moc fotowoltaiki w Europie o 4,9 GW

Maksymalny ubytek mocy źródeł fotowoltaicznych w Europie, spowodowany czwartkowym zaćmieniem słońca, wyniósł 4,9 GW i był zgodny z szacunkami - poinformowała w piątek ENTSO-E, organizacja europejskich operatorów przesyłowych energii elektrycznej.
11.06.2021

W czasie pandemii w Polsce przybyło 200 proc. mocy w fotowoltaice. Polacy inwestują, żeby obniżyć rachunki za prąd

Rok 2020 okazał się najlepszym w historii dla polskiej fotowoltaiki. Moc zainstalowana w PV wzrosła aż o 200 proc. W czasie pandemii przyłączono w Polsce aż 2 GW nowych mocy ze źródeł fotowoltaicznych, co może wynikać z faktu, że w dobie niepewności własne źródło energii elektrycznej dla wielu Polaków okazało się rozwiązaniem zwiększającym poczucie bezpieczeństwa.
11.06.2021

Seraphim i Rodina zawierają umowę na dostawę modułów fotowoltaicznych o mocy 1GW

Jiangsu Seraphim Solar System Co., czołowy w skali globalnej producent modułów fotowoltaicznych ogłosił, że zawarł umowę na dostawę modułów fotowoltaicznych o mocy 1GW z Rodina Energy Group LLC, globalnym dostawcą usług EPC oraz O&M. Obie strony uzgodniły, że będą współpracować przy dostarczaniu wysokiej jakości produktów i usług fotowoltaicznych klientom na całym świecie, aby zdobyć większy udział na rynkach zagranicznych.
08.06.2021

Główny nurt naftowy i gazowy stawia na odnawialne źródła energii – BP inwestuje w zieloną energię

Chociaż niektórzy obserwatorzy mogą twierdzić, że znajdujemy się u progu przejścia na czystą energię, w rzeczywistości powszechne przejście na odnawialne źródła energii rozpoczęło się wiele lat temu.
07.06.2021

Holandia: Panele słoneczne zakłócają komunikację między służbami ratowniczymi

Coraz popularniejsze panele słoneczne stanowią zagrożenie dla komunikacji między służbami ratunkowymi, takimi jak policja i straż pożarna - ostrzega rządowa agencja Telecom w raporcie opublikowanym w czwartek.
03.06.2021

Słoneczna przyszłość Czech

Czechy deklarują odejście od węgla, a odnawialne źródła odegrają kluczową rolę w jego zastąpieniu, powiedział minister przemysłu i handlu Karel Havlíček. Nie ma innego wyjścia – oznajmił.
31.05.2021

Chiny. Stację benzynowa w 100 proc. zasilana energią słoneczną otwarta

W Chinach powstała stacja benzynowa, która jest całkowicie zasilana energią elektryczną produkowaną przez instalację fotowoltaiczną zainstalowaną na dachu kompleksu.
24.05.2021

Wyścig po słońce: pierwsza na świecie górska farma słoneczna

Szwajcarska górska wioska Bourg-Saint-Pierre cieszy się wyjątkową sławą. Na wysokości 1810 metrów nad poziomem morza, na zbiorniku Lac des Toules w Wallis funkcjonuje unikatowa elektrownia słoneczna.
20.05.2021

Jak połączyć fotowoltaikę z innymi projektami, aby użytkować grunty w sposób zrównoważony?

Grupa Iberdrola, ogłosiła, że ​​poszukuje nowych koncepcji i rozwiązań, które umożliwiłyby wprowadzenie połączenia fotowoltaiki z rolnictwem, ogrodnictwem, hodowlą, hodowlą ryb lub pszczelarstwem, które korzystnie wpłyną na zrównoważony sposób użytkowania gruntów.
17.05.2021

European Energy wzmacnia swoje działania Power to X i dołącza do organizacji Hydrogen Denmark

Duński deweloper farm wiatrowych i słonecznych European Energy dołącza do duńskiej organizacji Hydrogen Denmark, aby wzmocnić swoje działania w zakresie wodoru i rozwiązań Power-to-X.
16.05.2021

Know how dla zainteresowanych fotowoltaiką od Grupy Tauron

Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej, gdzie montować panele, jak sprawdza się instalacja w zależności od pogody, jakie formalności trzeba spełnić, z jakimi kosztami się liczyć - to częste pytania osób zainteresowanych fotowoltaiką. Poradnik z odpowiedziami przygotowała Grupa Tauron.
06.05.2021

GameChange Solar buduje w południowym Teksasie instalację fotowoltaiczną Genius Tracker™ o mocy 631 MW

GameChange Solar ogłasza szybkie uruchomienie w południowym Teksasie instalacji Genius Tracker™ o mocy 631 MW. Projekt będzie największą w skali stanu instalacją fotowoltaiczną, a docelowo, po ukończeniu budowy, jedną z największych w kraju. Obejmuje on rozmieszczenie w Hrabstwie Wharton (niedaleko obszaru metropolitarnego Houston) 1,4 miliona paneli solarnych na działce o powierzchni 4.000 akrów.
05.05.2021

Sunport Power – uruchomiono pierwszą, pozasieciową instalację fotowoltaiczną z modułami S1

Po trwających łącznie cztery miesiące montażu i testach, w Japonii uruchomiono pierwszą przemysłową, niezależną od sieci instalację fotowoltaiczną z lekkimi i elastycznymi panelami wykonanymi w technologii MWT. Z pomocą podłączonego systemu magazynowania energii, dachowa instalacja fotowoltaiczna będzie zaopatrywać znajdujący się pod nią zakład w energię elektryczną na potrzeby własne.
28.04.2021

Fotowoltaika i farma wiatrowa w Maroku zasili w energię brytyjskie domy

Firma Xlinks poinformowała o planach budowy 10,6 GW mocy zainstalowanej w elektrowni wiatrowej i słonecznej w Maroku. Kompleks będzie połączony z Wielką Brytanią podmorskim kablem HVDC o długości 3800 km.
27.04.2021

Seraphim Solar i Menlo Electric nawiązują istotną współpracę w Europie Środkowej

21.04.2021

Fotowoltaika motorem transformacji energetycznej ale i cyberzagrożeniem

W piątek 9 kwietnia padł w Polsce rekord generacji mocy z fotowoltaiki – podały PSE. Niska temperatura i duże nasłonecznienie spowodowały, że systemy pracowały z mocą przekraczającą 2,7 GW. Fotowoltaika bije w Polsce rekordy popularności i stanowi jeden z motorów transformacji energetycznej. Okazuje się jednak, że może być podatna na zagrożenia związane z cyberbezpieczeństwem. W panelach PV wykorzystuje się urządzenia sterowane przez internet, które mogą być podatne na cyberataki.
19.04.2021

NCBR wspiera innowacyjny projekt gaśnicy do pożarów instalacji fotowoltaicznych

Firma EkoEnergia Polska, lokator Kieleckiego Parku Technologicznego (KPT), wraz z naukowcami z Politechniki Świętokrzyskiej oraz Politechniki Warszawskiej pracują nad stworzeniem gaśnicy do gaszenia pożarów instalacji fotowoltaicznych – poinformował w czwartek KPT. Projekt wsparło NCBR.
15.04.2021

W piątek w Polsce padł rekord generacji prądu ze źródeł odnawialnych

W piątek w Polsce padł rekord wytwarzania energii elektrycznej przez źródła odnawialne. Jak podał operator przesyłowy energii elektrycznej PSE, o godz. 12.45 OZE dostarczały 7860,3 MW mocy. Poprzedni rekord został pobity o prawie 1300 MW.
09.04.2021

Tauron zamierza certyfikować instalatorów fotowoltaiki

Tauron, który tylko w ub. roku przyłączył do sieci energetycznej 97,7 tys. mikroelektrowni słonecznych o mocy 658 megawatów, zamierza wydawać firmom instalującym fotowoltaikę specjalne certyfikaty, potwierdzające ich wiarygodność i kompetencje.
09.04.2021

W co wierzą Polacy? W fotowoltaikę!

Kilkuset naukowców, ekonomistów, przedsiębiorców i przedstawicieli ministerstw, będzie dyskutować na IV Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Między innymi o energetyce.
07.04.2021

Phytonics stworzył folię poprawiającą wydajność paneli fotowoltaicznych

Niemieccy naukowcy z firmy Phytonics, po ponad siedmiu latach prac badawczo-rozwojowych wprowadzili na rynek folię antyrefleksyjną do paneli fotowoltaicznych.
02.04.2021

Fotowoltaika - inwestycja we wspólną przyszłość z Polonus Energy

Specjaliści z Polonus Energy, która jest częścią firmy HG Solutions sp. z o. o powstałej w odpowiedzi na kierunek rozwoju branży elektrotechnicznej, odpowiedzieli na zapotrzebowanie rynku zielonej energii OZE. Istnieje możliwość montażu paneli fotowoltaicznych na dachu lub gruncie – w zależności od warunków technicznych, stopnia nasłonecznia i kąta padania promieni.
30.03.2021

Rosnące ceny prądu przekonują firmy do inwestowania w odnawialne źródła energii

Firmy szukają możliwości obniżenia rachunków za prąd. Pierwszym krokiem często jest zmiana sprzedawcy energii. Tylko na takim działaniu mogą zaoszczędzić ponad 30 proc. Coraz więcej przedsiębiorstw skłania się też ku inwestycjom w odnawialne źródła energii i produkcję prądu na własne potrzeby.
23.03.2021

EDPR podpisuje umowę typu Build & Transfer na projekt PV o mocy 200 MWac w USA

Umowa zawarta z NIPSCO otwiera drogę do zaprojektowania i zbudowania elektrowni słonecznej w Indianie. Obiekt ma zostać oddany do użytku w 2022 r.
23.03.2021

Ceny referencyjne dla OZE nie zmobilizują inwestorów ostrzega Lewiatan

Utrzymanie lub obniżenie w tym roku, w stosunku do 2020 r., cen referencyjnych energii w aukcjach dla OZE nie wpłynie mobilizująco na inwestorów - ocenia Konfederacja Lewiatan.
22.03.2021

Tauron zwiększył produkcję energii z wiatru o 40%

O 40 proc. wzrosła w ubiegłym roku produkcja energii z wiatru w grupie energetycznej Tauron. To efekt dokonanego wcześniej zakupu farm wiatrowych, ale także wysokiej wietrzności, która podniosła produktywność farm, głównie w województwach kujawsko-pomorskim, mazowieckim i wielkopolskim.
16.03.2021

Tauron: połowa zainteresowanych fotowoltaiką skorzystała z kredytu

Połowa gospodarstw domowych, które zdecydowały się w ubiegłym roku na uruchomienie instalacji fotowoltaicznych we współpracy z Grupą Tauron, sfinansowała to przedsięwzięcie z darmowego lub niskooprocentowanego kredytu - podała w poniedziałek spółka.
15.03.2021

Agrofotowoltaika jedną z możliwości na utrzymanie wzrostu mocy PV

Szybki rozwój fotowoltaiki w Polsce może zwolnić z powodu braku miejsca pod nowe farmy. Jedną z recept na to może być agrofotowoltaika, czyli łączenie na jednym obszarze upraw rolnych i specjalnych paneli - ocenia Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki.
13.03.2021

Umowa dzierżawy gruntów pod instalację fotowoltaiczną (PV) – na co właściciele gruntów powinni zwrócić uwagę przed podpisaniem takiej umowy ?

W ciągu ostatnich lat widoczne jest w Polsce wzmożone zainteresowanie w inwestycje w farmy fotowoltaiczne (PV) o dużych mocach, instalowanych na gruntach. Wraz ze wzrostem powyższego zainteresowania powstało wiele firm i spółek, które zawodowo trudnią się poszukiwaniem i pozyskiwaniem gruntów pod instalacje fotowoltaiczne dla przyszłych inwestorów lub zarobkowo trudnią się w przygotowywaniu projektów inwestycyjnych w farmy fotowoltaiczne celem ich dalszej odsprzedaży dla inwestorów końcowych.
10.03.2021

SE: moc fotowoltaiki w polskim systemie na koniec 2020 r. przekroczyła 3,9 GW

Moc zainstalowana fotowoltaiki w polskim systemie elektroenergetycznym wyniosła 1 stycznia 2021 r. 3935,74 M- poinformował we wtorek operator systemu przesyłowego energii elektrycznej PSE.
02.03.2021

Risen Energy zwiększa udział w rynku dzięki panelowym modułom serii 210 Titan

Risen Energy Co., Ltd., producent paneli słonecznych, dobrze rozpoczął rok, realizując pierwszą dostawę eksportową panelowych modułów serii 210 Titan, co przynosi doskonałe perspektywy rozwoju dla firmy na rynkach światowych.
25.02.2021

Wiceprezes Taurona: instalacje prosumenckie generują milionowe nakłady na dostosowanie sieci

Grupa Tauron, która w samym ub. roku przyłączyła do sieci blisko 98 tys. mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii, tylko na związane z nimi układy pomiarowe wydała ponad 37 mln zł, zaś dostosowanie sieci energetycznej to wydatki rzędu kilkuset milionów zł – oceniają przedstawiciele spółki.
18.02.2021

Wiceminister Zyska: do połowy roku możliwy kolejny nabór w ramach programu "Mój prąd"

Rządowy program „Mój prąd”, zapewniający wspófinansowanie prosumenckich instalacji fotowoltaicznych, będzie kontynuowany - zapewnił w czwartek wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Ocenił, że kolejny nabór wniosków w ramach tego programu może rozpocząć się do połowy tego roku.
18.02.2021

Zmiany definicji i regulacji przestrzennych w projekcie nowelizacji ustawy o OZE

Zmiany definicji małej instalacji OZE, przedłużenie terminów działania niektórych mechanizmów wsparcia oraz złagodzenie regulacji o planowaniu przestrzennym dla źródeł odnawialnych znalazły się w projekcie nowelizacji ustawy o OZE przedstawionym przez resort klimatu.
16.02.2021

Moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce przekroczyła 3600 MW

Moc zainstalowana fotowoltaiki w polskim systemie elektroenergetycznym wyniosła 1 grudnia 2020 r. dokładnie 3661,7 MW - poinformowały w środę Polskie Sieci Elektroenergetyczne - operator przesyłowy energii elektrycznej.
20.01.2021

W Polsce powstanie największa elektrownia fotowoltaiczna w Europie Środkowo-Wschodniej

Na Pomorzu powstanie największa elektrownia fotowoltaiczna Europy Środkowo-Wschodniej. W ciągu roku farma wytworzy 230 GWh zielonej energii. Tym samym w ciągu najbliższych 30 lat jest w stanie zredukować emisję CO2 o 5 mln ton. – W całym cyklu życia elektrowni wyprodukujemy około 6 TWh energii. Dla porównania Polska w tej chwili charakteryzuje się popytem na poziomie około 150 TWh, więc jest to znacząca inwestycja – podkreśla Sebastian Jabłoński, prezes Respect Energy. Wkrótce mają powstać kolejne zielone elektrownie, zwłaszcza ż
08.01.2021

Tauron zbudował farmę fotowoltaiczną na terenie dawnej elektrowni w Jaworznie

Na należącym do grupy energetycznej Tauron terenie dawnej Elektrowni Jaworzno I powstała farma fotowoltaiczna o mocy 5 megawatów - podała w środę Grupa, Docelowo, w ramach programu Tauron PV, ma ona uruchomić na swoich terenach podobne instalacje o łącznej mocy 150 MW.
23.12.2020

Polonus Energy

Polonus Energy to marka własna HG Solutions Sp. z o.o.
fotowoltaika,maty grzewcze,panele grzewcze na podczerwień,ogrzewanie podłogowe,projekty instalacji fotowoltaicznych,dobór paneli fotowoltaicznych,pomiary instalacji fotowoltaicznych,instalacje fotowoltaiczne,instalacja fotowoltaiczna,instalacja fotowoltaiczna na hali produkcyjnej,instalacja fotowoltaiczna na myjni bezdotykowej,rozwiązania fotowoltaiczne

HELIUS ENERGIA

Fotowoltaika, panele fotowoltaiczne
fotowoltaika,panele fotowoltaiczne

Dziękujemy za wysłane grafiki.