Wynik wyszukiwania - "co2" - Wiadomości

MOL i Chevron współpracują przy instalacji wiatrowego napędu na statku do transportu LNG

Celem obniżenia emisji CO2 w ramach transportu morskiego japońska firma Mitsui O.S.K. Lines (MOL) we współpracy z Chevron Shipping Company ogłosiły zawarcie umowy na instalację technologii Wind Challenger na budowanym gazowcu. Statek ten będzie pierwszą na świecie jednostką do transportu LNG od początku wyposażoną w system napędu wspomaganego wiatrem.
15.09.2024

Odpowiedzialność za środowisko i emisję CO2 spoczywa nie tylko na dostawcach usług w chmurze

Firmy muszą w pełni zaangażować się w odpowiedzialny hosting danych oraz stałą optymalizację zasobów – alarmują eksperci SAS.
12.09.2024

WAGO ELWAG wdraża energetyczne innowacje w swoim zakładzie produkcyjnym: Fotowoltaika w akcji

Transformacja energetyczna nabiera tempa w Polsce. Dookoła każdy z nas słyszy takie pojęcia jak zrównoważony rozwój, odnawialne źródła energii, dekarbonizacja czy ślad węglowy. Coraz więcej firm dołącza do zielonej rewolucji. Jedną z nich jest WAGO ELWAG, producent i dostawca nowatorskich komponentów dla przemysłu, techniki procesowej i automatyki budynkowej.
12.09.2024

Komputronik inwestuje ponad 800 tysięcy złotych w instalację fotowoltaiczną. Jest w stanie zastąpić 7 555 drzew

Sieć sklepów z elektroniką – Komputronik – zainstalowała na budynku swojej siedziby głównej przy ul. Wołczyńskiej 37 w Poznaniu panele fotowoltaiczne (pv) oraz zmodernizowała dach. Instalacja o mocy 49,61 kWp zredukuje emisję CO2 w ciągu jednego roku aż o 37,7 ton. Łączny koszt inwestycji wyniósł ponad 806 tysięcy złotych. Została ona sfinansowana ze środków własnych spółki.
10.09.2024

Dalkia Polska Solutions wybuduje jednostki kogeneracyjne dla Edison Next Poland

Dalkia Polska Solutions, działając jako generalny wykonawca, podpisała umowę z Edison Next Poland na budowę dwóch nowoczesnych jednostek kogeneracji gazowej w ramach rozbudowy ciepłowni w Rzeszowie. Nowe instalacje będą składały się z czterech agregatów kogeneracyjnych o mocy 4 × 1,5 MWe/1,6 MWt każdy. Projekt ten jest kluczowym elementem transformacji energetycznej zakładu Edison Next Poland i przyczyni się do zwiększenia efektywności energetycznej oraz redukcji emisji CO2 zakładu.
10.09.2024

Pekin i Waszyngton zorganizują szczyt w sprawie gazów cieplarnianych

Pekin i Waszyngton zorganizują szczyt w sprawie innych gazów cieplarnianych niż dwutlenek węgla, zapowiedział w piątek amerykański wysłannik ds. klimatu John Podesta składający obecnie wizytę w Chinach, powiadomiła agencja AFP.
06.09.2024

Redukcja emisji i wychwytywanie CO2 szansą na zachowanie konkurencyjności polskiego przemysłu

Skupiamy się na działaniu, którego efektem jest redukcja emisji dwutlenku węgla, w ciągu minionych 20 lat, o połowę - z 800 kg do 400 kg na tonę cementu. Ale to nie wszystko - do 2030 roku wdrożymy nowoczesną technologię wychwytywania CO2 - mówił prezes Holcim Polska dr inż. Maciej Sypek podczas XXXIII edycji Forum Ekonomicznego w Karpaczu (3-5 września br.).
06.09.2024

Resort klimatu przygotował projekt ustawy wdrażający cło węglowe

MKiŚ przygotowało projekt ustawy wdrażającej mechanizm CBAM dostosowujący ceny towarów na granicach UE przez uwzględnienie emisji CO2. Mechanizm będzie miał początkowo zastosowanie do towarów przywożonych na obszar celny UE takich m.in. jak cement, energia elektryczna, nawozy.
30.08.2024

Ograniczenie produkcji CO2 to za mało, by Polska osiągnęła klimatyczną neutralność

Co łączy Polskę i Norwegię? Oba kraje, ale też firmy działające na ich terenie, mają konkretne cele do osiągnięcia w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Oczywiście w trosce o klimat, ale także własne finanse, bo za emisje trzeba słono płacić kupując uprawnienia z aukcji lub od innych uczestników, którzy skutecznie zredukowali swoje emisje i posiadają nadwyżki uprawnień. I Polska i Norwegia mają sprzyjające warunki geologiczne do tego, by ograniczać emisję wdrażając technologie CCS polegające na wychwytywaniu dw
22.08.2024

Przełom w sprzątaniu? Jak CO2 zrewolucjonizuje nasze domowe porządki i poprawi kondycję planety

Wykorzystanie dwutlenku węgla do produkcji środków czystości jest możliwe. Właśnie na taką innowacyjną technologię stawia Unilever, który poszukuje skutecznych i jednocześnie znacznie lepszych dla środowiska alternatyw w zakresie produkcji środków czyszczących i piorących. Sztuczna inteligencja, obliczenia kwantowe czy współpraca z liderami technologicznymi są niezbędne, by tworzyć nowy wymiar produktów, które dostarczą konsumentom oczekiwaną jakość, ale przede wszystkim nie będą szkodliwe dla planety.
22.08.2024

Stuart inwestuje w zieloną przyszłość logistyki – nowy cel do 2035 roku

Stuart, platforma logistyczna będąca europejskim liderem segmentu B2B w logistyce miejskiej, ogłasza plan osiągnięcia zerowej emisji netto do 2035 roku. Do celu firmę przybliża strategia zrównoważonego rozwoju, która już dziś przynosi wymierne efekty – w pierwszym półroczu 2023, Stuart zredukował swoją emisję dwutlenku węgla o 15 proc. na kilometr.
13.08.2024

Huta w Dąbrowie Górniczej zredukuje emisję CO2 o 56 000 ton rocznie

E.ON Business Solutions Polska dostarczył i zamontował nowoczesne wymienniki ciepła na terenie huty ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej. Zastosowana technologia pozwoli znacząco zwiększyć efektywność energetyczną w procesie wytapiania surówki. Montaż takich wymienników stanowi ważny krok w budowie układu odzysku ciepła dla nagrzewnic wielkopiecowych. Instalacja ma zostać uruchomiona w grudniu tego roku. Dzięki niej firma m.in. zredukuje emisję CO2 w swoim procesie o 56 tys. ton rocznie.
05.08.2024

W Japonii zwodowano pierwszy przybrzeżny tankowiec napędzany metanolem

Stocznia MOL Coastal Shipping przeprowadziła ceremonię chrztu i wodowania Daiichi Meta Maru, pierwszego w Japonii tankowca przybrzeżnego napędzanego metanolem. Statek ma zostać dostarczony do zamawiającego w grudniu.
04.08.2024

Grupa Lorenz publikuje Raport z postępów w zakresie zrównoważonego rozwoju za rok 2023

Długoterminowy projekt promujący praktyki rolnictwa regeneratywnego w uprawie ziemniaków, potwierdzenie celów klimatycznych przez inicjatywę Science Based Targets oraz opracowanie Lorenz Nutrition Profile, czyli profilu składników odżywczych obecnych i przyszłych receptur produktów - to kluczowe momenty w roku sprawozdawczym 2023 dla Lorenz. Firma opublikowała kolejny raport z postępów w zakresie zrównoważonego rozwoju, konsekwentnie dążąc do realizacji założonych celów w kluczowych obszarach działania.
29.07.2024

Baltic Power coraz bliżej instalacji. Trwa produkcja OSS

Przygotowania do instalacji farmy Baltic Power nabierają tempa, a w tym procesie istotną rolę odgrywają rodzime przedsiębiorstwa. W Gdańsku i Gdyni powstają stacje elektroenergetyczne, które będą odbierać energię z turbin i przesyłać ją na ląd, a w Kluczborku - dźwigi stacji morskiej. Tzw. local content w całym cyklu pracy farmy ustalono na rekordowym poziomie, przekraczającym 20 proc.
25.07.2024

Holenderscy naukowcy opracowali projekt pasażerskiego samolotu elektrycznego

Holenderscy naukowcy z politechniki w Delft (TU Delft) i ze startupu Elysian opracowali projekt pasażerskiego samolotu elektrycznego. Maszyna ma zabrać na pokład 90 osób, osiągnąć zasięg 800 km i zmniejszyć emisję CO2 oraz innych substancji o 90 proc. Pełnowymiarowy prototyp maszyny ma powstać do 2030 r.
16.07.2024

W Grudziądzu powstaje pierwsza w Polsce instalacja wykorzystująca luźną słomę

OPEC Grudziądz realizuje budowę nowoczesnego kotła parowego o mocy 12,5 MW, który będzie wykorzystywał biomasę w postaci luźnej słomy. To kolejny krok firmy w kierunku zwiększenia udziału biomasy w produkcji ciepła systemowego i energii elektrycznej oraz redukcji emisji CO2.
12.07.2024

Cel osiągnięty 7 lat przed terminem. Amazon zasila już całą swoją globalną działalność energią odnawialną

Amazon, globalny lider w dziedzinie technologii i handlu elektronicznego, już w 2023 r. zasilał całą swoją globalną działalność – w tym centra danych, budynki korporacyjne, sklepy spożywcze i centra logistyczne – w 100 proc. energią ze źródeł odnawialnych. Firmie udało się osiągnąć ten cel 7 lat przed – pierwotnie zakładanym na 2030 r. – terminem.
11.07.2024

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.
04.07.2024

Ewolucja komunikacji. Czy Strefy Czystego Transportu wpłyną na wybory kierowców?

1 lipca w Warszawie zostanie wprowadzona Strefa Czystego Transportu (SCT). Na wyznaczonym obszarze ruch pojazdów niespełniających określonych norm emisji spalin będzie ograniczony. SCT są odpowiedzią na rosnące zanieczyszczenie powietrza w miastach, które ma negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców oraz środowisko. Ich głównym celem jest poprawa jakości powietrza, redukcja emisji szkodliwych gazów oraz hałasu, a także promowanie zrównoważonego transportu.
01.07.2024

Samoloty zasilane zielonym paliwem w Polsce: jak daleka jest to przyszłość?

European Energy podpisała umowę z Metafuels AG, szwajcarską firmą zajmującą się technologiami lotniczymi, w sprawie utworzenia zakładu produkującego syntetyczne paliwo lotnicze (eSAF) w pobliżu Padborg w południowej Danii. Nowy zakład ma zostać zbudowany w sąsiedztwie instalacji produkującej zielony wodór firmy European Energy.
27.06.2024

Orlen opracuje własną technologię wykorzystania CO2 z procesów technologicznych

Grupa Orlen opracuje własną technologię zagospodarowania CO2 z procesów petrochemicznych, produkcji biogazu i emitowanych gazów. Według szacunków pozwoli to na wykorzystanie ok. 100 tys. ton CO2 rocznie - poinformował koncern.
19.06.2024

Dekarbonizacja europejskich rafinerii TotalEnergies dzięki zielonemu wodorowi od Air Products

TotalEnergies oraz Air Products zawarły 15-letnią umowę na coroczne dostawy 70 000 ton zielonego wodoru na terenie Europy, której realizacja rozpocznie się w 2030 r. To pierwsze tego rodzaju wieloletnie porozumienie jest wynikiem procesu przetargowego ogłoszonego przez TotalEnergies, w ramach którego dostawca zintegrowanych rozwiązań energetycznych chce pozyskiwać 500 000 ton zielonego wodoru rocznie na potrzeby dekarbonizacji swoich rafinerii na terenie Europy.
19.06.2024

Nowe samochody bez emisji od 2035: Dlaczego warto walczyć o ten cel?

Po nowym rozdaniu mandatów w europarlamencie zagrożone jest flagowe działanie mające przyspieszyć transformację energetyczną europejskiej gospodarki, wzmocnić jej konkurencyjność oraz tworzyć nowe miejsca pracy w sektorach motoryzacyjnym i energetycznym. Straci także Polska.
18.06.2024

EDP ​​Renewables inauguruje swój drugi projekt dotyczący energii odnawialnej w Grecji

EDP Renewables (EDPR), światowy lider w rozwoju energii odnawialnej na całym świecie, rozszerza swoją obecność w Grecji i dziś zainaugurował swój drugi projekt odnawialny, farmę wiatrową „Erimia”, zlokalizowaną w regionie Malesina. Ten nowy projekt stanowi kolejny krok w misji EDPR polegającej na redukcji tysięcy ton emisji CO2 rocznie, zapewniając jednocześnie czystą energię tysiącom gospodarstw domowych i przyczyniając się do wysiłków na rzecz przejścia na czystą energię w kraju.
17.06.2024

40 proc. emisji gazów cieplarnianych generowanej przez ludzi pochodzi z budynków

40 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej w wyniku działalności ludzi pochodzi z budynków - wynika z opublikowanego raportu. Budynki komercyjne i użyteczności publicznej są bardziej energochłonne niż nieruchomości mieszkalne - dodano.
17.06.2024

Poparcie dla stref czystego transportu największe w miastach, w których mają powstać

Połowa Polaków poparłaby powstanie strefy czystego transportu (SCT) we własnym mieście, a co trzecia osoba byłaby temu przeciwna - wynika z badania “SCT: Czy chcemy oddychać świeżym powietrzem w miastach?”. Realnie największa szansa na powstanie stref jest w dużych miastach, zwłaszcza w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, a tu poparcie dla nich sięga 60 proc.
17.06.2024

Ogromne emisje CO2 na skutek wojny wywołanej przez Rosję

Wojna Rosji przeciw Ukrainie bezpośrednio spowodowała lub przyczyni się do emisji 175 mln ton dwutlenku węgla do atmosfery – poinformowano w czwartek w raporcie ukraińskiego ministerstwa środowiska i ukraińskich oraz międzynarodowych organizacji pozarządowych.
13.06.2024

Pierwszy na świecie wodorowy piec krematoryjny

Kalfrisa zrobiła ważny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju, opracowując pierwszą na świecie komorę kremacyjną zasilaną wodorem. Innowacja ta stanowi znaczący postęp w dekarbonizacji spalania, procesu, który tradycyjnie generuje emisje CO2 ze względu na wykorzystanie paliw kopalnych, takich jak olej napędowy, propan lub gaz ziemny.
07.06.2024

Będą nowe przepisy dot. norm emisji CO2 dla ciężarówek w Europie. Co to oznacza dla Polski?

Rada Unii Europejskiej przyjęła w pierwszym czytaniu nowe standardy dla pojazdów ciężkich. Nowe przepisy jeszcze bardziej ograniczą emisje CO2 samochodów ciężarowych. Wprowadzą też nowe cele redukcyjne na rok 2030, 2035 i 2040. Dzisiejsze rozstrzygnięcie rady to koniec procedury legislacyjnej – teraz rozporządzenie będzie podpisane i ukaże się w Dzienniku Urzędowym UE. Wejdzie w życie 20 dni po publikacji.
07.06.2024

Realizacja celów gospodarki wodorowej do 2030 roku coraz mniej realna. Konkurencyjność polskiego przemysłu będzie się pogarszać

Zainteresowanie inwestycjami wodorowymi ze strony sektora prywatnego jest coraz większe: w tym roku ma ruszyć produkcja zielonego wodoru w ZE PAK, a realizowany przez Polenergię na Górnym Śląsku projekt H2Silesia, który zakłada budowę wielkoskalowej fabryki o mocy ok. 105 MW, otrzymał niedawno prawie 143 mln euro dofinansowania Komisji Europejskiej w ramach unijnej inicjatywy IPCEI Hy2Infra. Pomimo kolejnych inicjatyw w Polsce rozwój rynku wodoru wciąż napotyka jednak trzy główne bariery: regulacyjną, finansową i techniczną.
06.06.2024

Znamy już laureatów II edycji programu EkoPRODUCENT Cemex Polska

Program EkoPRODUCENT Cemex Polska promuje wykorzystanie produktów niskoemisyjnych przez naszych klientów, którzy wybierając cementy o niskim współczynniku klinkierowym mają realny wpływ na ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. Dzięki potwierdzonym danym o emisyjności CO2 w Deklaracjach Środowiskowych III typu (EPD), nasi klienci mogą świadomie dokonywać zakupu produktów niskoemisyjnych i uzyskać tytuł EkoPRODUCENT.
05.06.2024

Rocznie 40 mln ton metrycznych CO2e mniej dzięki wykorzystaniu rozwiązań SolarEdge

SolarEdge Technologies, światowy lider w dziedzinie inteligentnych technologii energetycznych, opublikował Raport Zrównoważonego Rozwoju 2023, szczegółowo opisujący postępy poczynione w ramach strategii zrównoważonego rozwoju Spółki w obszarach Środowisko, Społeczeństwo, Zarządzanie (ESG) i reprezentujący jej zobowiązanie do odpowiedzialności i przejrzystości wobec interesariuszy.
28.05.2024

OX2 oficjalnie otwiera farmę wiatrową Juniewicze

Farma wiatrowa Juniewicze to już czwarta farma wiatrowa zrealizowana w Polsce przez OX2, czołowego dewelopera OZE oraz lidera pod względem przeprowadzonych inwestycji wiatrowych w Europie. 16 turbin wiatrowych o łącznej mocy 48 MW, zasilać będzie rocznie około 32 tys. gospodarstw domowych. 22 maja odbyło się oficjalne otwarcie FW Juniewicze na Mazowszu.
24.05.2024

Maciej Sypek, prezes Holcim Polska: niezbędny będzie dostęp do tanich i niskoemisyjnych źródeł energii oraz stworzenie mechanizmu różnicowego

W lutym, po 28 latach funkcjonowania pod marką Lafarge, firma zmieniła swoją nazwę na Holcim. Maciej Sypek, prezes organizacji podkreśla, ze to kolejny element transformacji. Dzięki tej strategicznej zmianie firma rozszerzyła zakres oferowanych produktów i rozwiązań dla zrównoważonego budownictwa.
23.05.2024

Zmiany klimatu mogą zaostrzać przebieg chorób mózgu

Zmiany klimatu, które wpływają na parametry pogody i wywołują anomalie pogodowe, mogą negatywnie oddziaływać na ludzi z chorobami mózgu – wynika z badania, które publikuje czasopismo „Lancet Neurology”.
18.05.2024

Wzrost stężenia CO2 największy od 50 tys. lat

Obecnie stężenie dwutlenku węgla w atmosferze rośnie 10 razy szybciej niż w czasie najsilniejszego przyrostu w czasie minionych 50 tys. lat. To wynik analizy gazu uwięzionego w antarktycznym lodzie.
16.05.2024

W UE zatwierdzono bardziej rygorystyczne normy emisji CO2 dla pojazdów ciężkich

Rada UE przyjęła w poniedziałek rozporządzenie o normach emisji CO2 dla pojazdów ciężkich, zaostrzające dotychczasowe przepisy. Zgodnie z nowymi regulacjami obowiązek redukcji obowiązuje niemal wszystkie nowe pojazdy ciężkie, które mają certyfikowaną wartość emisji CO2, w tym mniejsze ciężarówki, autobusy miejskie, autokary i przyczepy.
13.05.2024

20 lat Polski w UE: świętujemy ograniczając emisje w ramach wirtualnego rajdu rowerowego

W maju mija 20 lat od dołączenia Polski oraz 9 innych krajów do Unii Europejskiej. W ramach obchodów, pod patronatem Komisji Europejskiej zorganizowano Wirtualny Rajd Rowerowy, w którym mogą brać udział drużyny z firm w całej Europie.
13.05.2024

Prawie 30 proc. mniej emisji CO2 vs. 2020 r. i certyfikat Top Employer. Eurocash publikuje Raport Zrównoważonego Rozwoju za 2023 r.

W 2023 r. Eurocash nie tylko istotnie zmniejszył emisje CO2 - już o 30 proc. w stosunku do bazowego roku 2020; ale też zwiększył deklarację ich redukcji z 42 do 47,7 proc. do 2030 r. Poza tym usystematyzował oczekiwania wobec dostawców, wspierał w transformacji energetycznej franczyzobiorców, a za strategię i praktyki związane z polityką pracowniczą został doceniony prestiżowym certyfikatem Top Employer. Te i inne działania w obszarze zrównoważonego rozwoju Grupa podsumowała w opublikowanym właśnie raporcie za 2023 rok, który zos
08.05.2024

Komisarz UE ds. energii: potrzebne są długoterminowe plany rozwoju OZE

UE potrzebuje długoterminowych planów rozwoju OZE, wykraczających poza 2030 r. - mówiła we wtorek komisarz UE ds. energii Kadri Simson na Europejskim Kongresie Gospodarczym. Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta wskazał, że powinniśmy skupić się na implementacji Fit 55.
08.05.2024

Budowa nowoczesnych bloków gazowych w Poznaniu osiąga zaawansowanie na poziomie 89%

Budowa dwóch nowych bloków gazowych przebiega zgodnie z harmonogramem. Stan zaawansowania prac budowlanych przekroczył 89%. Planowane przekazanie nowych bloków do eksploatacji ma nastąpić na przełomie 2024 i 2025 r. W najbliższych miesiącach rozpoczną się prace rozruchowe, przygotowujące do testów weryfikujących zgodność wszystkich parametrów instalacji. Roczna redukcja emisji dzięki inwestycji Veolia Energia Poznań wyniesie 390 tys. ton.
06.05.2024

Nagłe topnienie wiecznej zmarzliny intensyfikuje emisje CO2 z gleby i napędza zmiany klimatyczne

Emisje dwutlenku węgla z gleby są znacznie bardziej intensywne na obszarach, na których doszło do topnienia wiecznej zmarzliny, niż na terenach, na których jest ona nietknięta - informuje czasopismo „Nature Geoscience”. To kolejne badanie, które potwierdza działanie jednego ze znanych klimatycznych sprzężeń zwrotnych.
06.05.2024

W Jarosławiu pojawił się zeroemisyjny autobus

We wtorek 30 kwietnia br. odbyło się oficjalne przekazanie elektrycznego autobusu AUTOSAN SANCITY 10LFE dla Gminy Miejskiej Jarosław. To już kolejne podkarpackie miasto, które będzie miało w swoim taborze nowoczesne, miejskie autobusy Autosan.
01.05.2024

PIE: w Polsce emisja CO2 z konsumpcji mięsa jest niższa niż w UE

Mieszkańcy Polski rocznie jedzą średnio 8-krotnie mniej wołowiny niż średnia UE - podał Polski Instytut Ekonomiczny. Dodał, że konsumpcja mięsa w Polsce przekłada się na emisję 1,1 tony CO2 na mieszkańca – o 0,7 t mniej niż średnia UE-27.
30.04.2024

H2POLAND and NetZero Forum – dekarbonizacja i technologie wodorowe na europejskiej agendzie

Trwające w Poznaniu H2POLAND i Net Zero to pierwsze w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej targi poświęcone w całości technologiom wodorowym i dekarbonizacyjnym. Forum to spotkania, podczas których kluczową rolę ogrywają rozmowy o przyszłości dekarbonizacji oraz europejskiej gospodarce. Partnerami medialnymi wydarzenia są portale ZielonaGospodarka.pl oraz GospodarkaMorska.pl.
25.04.2024

Nowe kierunki w polskiej energetyce. Podsumowanie 39. Konferencji EuroPOWER & 9. OZE POWER

18-19 kwietnia 2024 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 39. Konferencja Energetycznaj EuroPOWER & 9. OZE POWER. Jest to najważniejsze spotkanie branży energetycznej, podczas którego kluczowi jej przedstawiciele analizują najbardziej aktualne wyzwania, problemy i szanse sektora energetycznego w Polsce. 39. edycja wydarzenia zgromadziła 700 uczestników, którzy wysłuchali wystąpień i debat z udziałem liderów polskiej energetyki.
25.04.2024

Niskoemisyjna i naturalna przyszłość branży budowlanej

Ograniczanie emisji CO2 w branży budowlanej staje się koniecznością – wymaga tego osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r. Nie uda się to bez upowszechnienia w budownictwie naturalnych materiałów i technologii oraz zasad Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ), czyli ponownego wykorzystania zasobów. Rozwiązań, które to umożliwią, dostarcza realizowany przez Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB) i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego (OSBN) projekt „Dekarbonizacja procesów budowlany
25.04.2024

Gaz-System: kierunki rozwoju to biometan, wodór i CO2

Operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System będzie odgrywał aktywną rolę w procesie transformacji energetycznej, w obszarach transportu biometanu, wodoru i CO2 - powiedział prezes spółki Sławomir Hinc. Potwierdził też zaangażowanie w projekt FSRU w Gdańsku.
24.04.2024

Na polskich budowach przybywa betonów o obniżonym śladzie węglowym od Cemex

Klienci Cemex Polska coraz chętniej wybierają produkty dla zrównoważonego budownictwa. W 2023 roku dużą popularnością cieszyły się m.in. betony o obniżonym śladzie węglowym marki Vertua, które pozwalają na redukcję emisji dwutlenku węgla nawet o blisko 70% w porównaniu do standardowych rozwiązań. Promowanie zrównoważonych produktów wpisuje się w globalną strategię Cemex pt. „Future in Action”, której celem jest przeciwdziałanie niekorzystnym zmianom klimatu.
22.04.2024

Fundacja One More Tree sadzi drzewa dla lepszego jutra

W ostatnich latach coraz częściej zaczynamy zdawać sobie sprawę z konieczności ochrony środowiska naturalnego i działań na rzecz jego poprawy. Jednym z kluczowych działań w tym obszarze jest sadzenie drzew, co może mieć ogromny wpływ na jakość powietrza, bioróżnorodność i jakość życia mieszkańców. Jedną z organizacji, która podejmuje się tego wyzwania, jest Fundacja One More Tree. Prezes fundacji, Maksymilian Liberski, opowiedział o działaniach przez nią podejmowanych podczas jednego z wydarzeń w Gdańsku.
16.04.2024

Europarlament przyjął bardziej rygorystyczne normy emisji CO2 dla ciężarówek i autobusów

Parlament Europejski przyjął w środę cele redukcji emisji CO2 dla nowych pojazdów ciężarowych o dużej ładowności (HDV). Rozporządzenie dotyczące emisji z nowych ciężarówek, autobusów i naczep zostało zatwierdzone 341 głosami za, przy 268 głosach sprzeciwu i 14 wstrzymujących się.
11.04.2024

W drodze do neutralności klimatycznej

Aby ograniczyć emisję dwutlenku węgla, konsorcjum ENCASE prowadzi badania i rozwija technologie w zakresie wychwytywania i składowania tego związku chemicznego. W prace zaangażowani są naukowcy z Politechniki Warszawskiej.
09.04.2024

Czy tani węgiel ustabilizuje odmrożone ceny energii?

Zwały niesprzedanego węgla zalegające przy polskich kopalniach, magazyny pełne surowca z importu, a do tego spadające zapotrzebowanie oraz zapowiedzi rekordowego wydobycia przez Indonezję mogą nie być dobrą informacją dla rodzimych producentów. Co jednak oznaczają dla polskich odbiorców energii, która w zdecydowanej większości wytwarzana jest w blokach węglowych? Dla nich taka sytuacja może okazać się korzystna, zwłaszcza w obliczu planowanego z początkiem lipca odmrożenia cen.
08.04.2024

Rekordowy 15,5 proc. spadek emisji dwutlenku węgla w Unii Europejskiej

Rekordowy 15,5 proc. spadek emisji dwutlenku węgla odnotowano w 2023 r. – poinformowała w środę Komisja Europejska. Ma to najprawdopodobniej związek ze zwiększoną dekarbonizacją sektora energetycznego.
05.04.2024

Bolloré Logistics Italy nabywa ciężarówki na biopaliwo LNG

Bolloré Logistics Italy coraz bardziej angażuje się w zrównoważone rozwiązania. Uzyskała wyłączność na korzystanie z dwóch ciężarówek na biopaliwo od swojego partnera, Grupy Alha, wiodącej włoskiej firmy w sektorze ładunków lotniczych, świadczącej usługi obsługi ramp i magazynów, a także krajowego i międzynarodowego transportu drogowego.
04.04.2024

Paulina Hennig-Kloska: na cele transformacji energetycznej przeznaczymy blisko 500 mld zł

Na cele transformacji energetycznej w Polsce przeznaczymy w ciągu najbliższych lat 500 mld złotych – powiedziała w środę na konferencji prasowej w Kaliszu minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
04.04.2024

Raport: jedynie 2 proc. badanych uważa, że transformacja energetyczna doprowadzi do redukcji CO2

Jedynie 2 proc. badanych uważa, że transformacja energetyczna doprowadzi do redukcji emisji CO2, a 3 proc. sądzi, że transformacja wzmocni bezpieczeństwo energetyczne - wynika z raportu opublikowanego w środę przez Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych.
03.04.2024

46 tys. wypożyczeń nowych rowerów miejskich w ciągu miesiąca w województwie śląskim

Rowery miejskie zostały wypożyczone 46 tys. razy w ciągu pierwszego miesiąca działalności Metroroweru. Firma Nextbike poinformowała w środę PAP, że najwięcej wypożyczeń odnotowano w Katowicach (26 tys.).
03.04.2024

Kryzys klimatyczny na fotografii - już 10 kwietnia wystawa zdjęć współorganizowana przez PAP

„Wizualizacja kryzysu klimatycznego” - tak brzmi tytuł wystawy fotograficznej poświęconej jednemu z największych wyzwań współczesnego świata - walce ze zmianami klimatu. Jej autorzy wierzą, że za pomocą efektownego fotoreportażu można zainspirować pozytywne działania na rzecz zmniejszenia emisji CO2. Niezwykłe zdjęcia można będzie zobaczyć w Warszawie już 10 kwietnia.
03.04.2024

Nowy cel UE – Polska bez szans?

Chociaż Komisja Europejska ostatecznie odrzuciła wariant redukcji emisji CO2 o 95% do 2040 r., to poziom 90% i tak ma niewiele wspólnego ze złotym środkiem. Na ten moment KE udało się więc osiągnąć inny cel – wywołać sporo kontrowersji i opór wobec proponowanej ścieżki. Same dążenia do zeroemisyjności nie są niczym nowym – co więc Bruksela chce powiedzieć, wyznaczając nowy etap? Dlaczego Polskę czekają trudne negocjacje?
28.03.2024

NIK: nieprawidłowości organów ochrony środowiska w postępowaniach dot. spalania odpadów

Organy ochrony środowiska nie wywiązały się należycie z części zadań związanych z wydawaniem zezwoleń i pozwoleń na spalanie odpadów oraz nadzorem nad tą działalnością - wynika z kontroli NIK. Nieprawidłowości polegały m.in. na opóźnieniach w rozpatrywaniu spraw i nierealizowaniu obowiązku kontroli.
27.03.2024

Kanada. Obciążanie emitentów opłatami za zanieczyszczenia skutecznie zmniejsza emisje

Nakładanie opłat za zanieczyszczenia na emitentów przemysłowych jest trzy razy skuteczniejsze od obciążania opłatami konsumentów – wynika z najnowszego raportu Kanadyjskiego Instytutu Klimatu.
26.03.2024

Rola węgla kamiennego w zrównoważonej transformacji energetycznej

W idealnym świecie wszyscy mieszkańcy Ziemi zdecydowaliby w pewnym momencie, że rezygnują z technologii emitujących CO2 do atmosfery i od teraz żyją ekologicznie. Idealny świat jednak nie istnieje, a funkcjonowanie tego, który znamy nadal w dużej mierze uzależnione jest od energii wytwarzanej z surowców kopalnych. Nie kwestionując zasadności transformacji energetycznej, faktem jest, że elementem energetycznego miksu jeszcze długo będzie pozostawał węgiel.
22.03.2024

Simply Blue Group częścią konsorcjum budującego pierwszą na świecie farmę wodorostów na morskiej farmie wiatrowej

Simply Blue Group, deweloper projektów niebieskiej gospodarki z siedzibą w Irlandii, dołączył do konsorcjum North Sea Farm 1 Project (NSF1), aby zbudować pierwszą na świecie komercyjną farmę wodorostów zlokalizowaną na morskiej farmie wiatrowej. Farma o powierzchni 10 hektarów, zlokalizowana u wybrzeży Holandii na Morzu Północnym, ma zostać uruchomiona jesienią tego roku, kiedy zostanie rozmieszczona i obsiana, a pierwsze zbiory spodziewane są wiosną 2025 r.
17.03.2024

Eksperci: budynki w polskich miastach odpowiadają nawet za 80 proc. emisji CO2

W naszej strefie klimatycznej budynki odpowiadają średnio za 60 do 80 proc. emisji CO2, dlatego bez transformacji sektora budynków nie będzie transformacji miast, a bez transformacji miast nie uda się transformacja klimatyczna - wskazali eksperci podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.
13.03.2024

Nowa era dialogu i innowacji na 39. Konferencji EuroPOWER & 9. OZE POWER 

18 i 19 kwietnia 2024 r. w hotelu The Westin Warsaw odbędzie się 39. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & OZE POWER. Nowa odsłona kongresu stworzy platformę dialogu będącą centrum konsultacji społecznych przedstawicieli nowego rządu ze wszystkimi kluczowymi reprezentantami branży.
13.03.2024

Orlen stawia na innowacyjne projekty CCS

Zatłaczanie 150 000 ton CO2 rocznie do złóż ropy naftowej na Bałtyku z użyciem innowacyjnej technologii naprzemiennego zatłaczania wody złożowej (tzw. WAG), współpraca z Instytutem Nafty i Gazu - Państwowym Instytutem Badawczym (INiG-PIB) w realizacji prac nad uruchomieniem wielkoskalowych instalacji oraz określenie potencjału sekwestracyjnego w polskiej części Morza Bałtyckiego - to tylko niektóre projekty z udziałem LOTOS Petrobaltic z Grupy ORLEN, których realizacja rozpocznie się lub będzie kontynuowana w 2024 roku. Dodatkowo
12.03.2024

Pierwszy rorowiec, na którym zamontowano stałe żagle ssące. "Renesans wiatru" w żegludze

Firma Bound4blue pomyślnie zainstalowała trzy 22-metrowe żagle (określane też żaglopłatami) eSAILs na statku ro-ro Ville de Bordeaux, należącego do francuskiego armatora Louis Dreyfus Armateurs. To pierwsza w historii instalacja stałego żagla ssącego na rorowcu u czołowego europejskiego armatora. W tym celu wcześniej statek przeszedł modernizację w Gdańskiej Stoczni Remontowej S.A.
10.03.2024

MAE: rekordowy poziom emisji dwutlenku węgla związanych z energią w 2023 roku

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) podała w piątek, że emisje dwutlenku węgla związane z energią wzrosły w 2023 roku do rekordowego poziomu, jednak dzięki czystym technologiom ten wzrost był mniej dynamiczny niż wcześniej. Po raz pierwszy połowa energii w gospodarkach rozwiniętych pochodziła ze źródeł niskoemisyjnych.
01.03.2024

Orlen: większe niż szacowano wydobywalne zasoby złoża Adriana na Morzu Norweskim

Odwiert rozpoznawczy PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen wykonany na koncesji PL211 CS na Morzu Norweskim potwierdził, że w złożu Adriana znajdują się zasoby wydobywalne gazu ziemnego i kondensatu w ilości 28 do 43 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. To więcej niż szacowano - podał koncern.
29.02.2024

Hanwha Ocean wprowadza inteligentne rozwiązanie dla statków, pomagające armatorom zmniejszyć emisję CO2

Południowokoreański gigant branży stoczniowej ogłosił, że opracował inteligentną technologię statku, która monitoruje wskaźnik intensywności emisji dwutlenku węgla. Rozwiązanie ma zapewnić armatorom szereg możliwości spełnienia rygorystycznych przepisów środowiskowych.
28.02.2024

Skuteczna dekarbonizacja w nieruchomościach. Na czym się opiera?

Na rynku nieruchomości wyzwaniem staje się duża emisyjność budynków już istniejących. W Polsce stare budynki odpowiadają za 38 proc. całościowych emisji CO2. – Coraz większe znacznie zaczyna mieć nie tylko zmiana przeznaczenia budynków, ale i modernizacja istniejących. W różnych sektorach obserwujemy rosnącą rolę właśnie w zakresie modernizacji, jak i w przypadku projektów typu brownfield – wskazuje Marcin Kosieniak, specjalista MEP.
27.02.2024

Minister ds. UE o podatku od aut spalinowych: to nie jest najlepsze rozwiązanie

Minister ds. UE Adam Szłapka, pytany przez dziennikarzy o nowy podatek dla posiadaczy samochodów spalinowych, który ma być zapisany w tzw. kamieniach milowych, odpowiedział, że „w kwestii kamieni milowych to nad tym jeszcze cały czas pracuje ministerstwo funduszy i tam będą pewne zmiany”.
27.02.2024

Masowe zalesianie niekoniecznie takie dobre

Prowadzone na szeroką skalę zalesianie gruntów przynosi dużo mniejsze korzyści niż dotychczas sądzono. Jego efekty uboczne mogą nawet o jedną trzecią niwelować pozytywy związane z usuwaniem dwutlenku węgla - informuje pismo „Science”.
27.02.2024

Somfy Climate: odpowiedź na pojawiające się wyzwania klimatyczne

Somfy, lider w dziedzinie automatyzacji okien, drzwi i bram wprowadza na rynek innowację – Somfy Climate, czyli szereg rozwiązań, które stanowią ogromny krok w dziedzinie zarządzania komfortem termicznym w budynkach. To nie tylko odpowiedź na rosnące wyzwania związane z klimatem, ale także potwierdzenie zaangażowania firmy w tworzenie inteligentnych rozwiązań dla bardziej zrównoważonej przyszłości. Pierwsza publiczna prezentacja produktów serii odbędzie się podczas trwających międzynarodowych targów R+T w Stuttgarcie.
26.02.2024

Z końcem 2023 r. Iberdrola osiągnęła ponad 42 GW mocy w OZE

Iberdrola kontynuuje działania w kierunku dekarbonizacji. Z końcem minionego roku firma osiągnęła 42 175 MW mocy zainstalowanej w instalacjach OZE. Dzięki produkcji zielonej energii wynoszącej blisko 80 000 mln kWh (wzrost o 6,3% r/r) firma unkinęła emisji 14 mln ton CO2 do atmosfery. Jest to równowartość emisji 1 mln samochodów pokonujących trasę 100 000 km każdy.
26.02.2024

Dania. Rządowy raport proponuje podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej

Eksperci zaproponowali w środę w raporcie zamówionym przez rząd Danii wprowadzenie podatku od emisji dwutlenku węgla w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.
22.02.2024

CBAM graniczny podatek węglowy – obowiązki importerów w okresie przejściowym

W 2023 r. weszło w życie unijne rozporządzenie ustanawiające mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 (z ang. Carbon Border Adjustment Mechanism, CBAM). Nakłada ono na część importerów określone obowiązki, za których naruszenie już teraz grożą wysokie kary, do 50 euro za tonę niezgłoszonych emisji.
21.02.2024

"Rzeczpospolita": Wpływy z CO2 nie poszły na ochronę klimatu

W ciągu ostatnich dziesięciu lat do budżetu wpłynęło ponad 100 mld zł ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2. Tylko w 2023 roku było to 24,4 mld zł. Zgodnie z prawem UE 50 proc. tych pieniędzy powinno trafiać na cele klimatyczne - pisze we wtorek "Rzeczpospolita".
20.02.2024

Deltamarin i BAR Technologies rozwijają wspólny projekt statku napędzanego siłą wiatru

Deltamarin i BAR Technologies wprowadzają nową, wspólnie opracowaną konstrukcję kadłuba, zoptymalizowaną pod kątem wiatru. Obie firmy podkreślają, że ich partnerstwo w ramach tego przedsięwzięcia wskazuje na ich ciągłe zaangażowanie w dekarbonizację żeglugi oraz sięganie po przyszłościowe rozwiązania dla żeglugi. Wiatr, który niegdyś był głównym napędem statków i okrętów przemierzających morza i oceany w ich wizji wraca do łask, zaczynając nowy rozdział w historii transportu morskiego.
17.02.2024

Pierwszy kontenerowiec na amoniak będzie pływał po Morzu Północnym

Yara Eyde – tak nazywać się będzie pierwszy na świecie kontenerowiec napędzany amoniakiem. Powstanie w Chinach i docelowo będzie pływał między Norwegią i Niemcami.
17.02.2024

Pfeifer & Langen Polska wyda w br. 200 mln zł na inwestycje energetyczne

Trzy z czterech cukrowni Pfeifer & Langen Polska zmienią w tym roku paliwo na gaz ziemny. Na inwestycje – głównie związane z realizacją strategii zrównoważonego rozwoju – firma wyda w tym roku ponad 200 mln zł - poinformowała spółka.
14.02.2024

Rotorowy zawrót głowy. Wiatr obniży zużycie paliwa statku i zmniejszy emisje CO2 o 30%

Porty muszą przygotować się do obsługi statków z żaglami i rotorami. Oldendorff i Norsepower ogłosiły w lutym br. zawarcie porozumienia w sprawie wykorzystania rotorów w celu redukcji emisji CO2 przez masowiec eksploatowany przez niemieckiego armatora. Norsepower Rotor Sails pozwoli na wykorzystanie technologii napędu wiatrowego i zmniejszenie zużycia paliwa w czasie podróży. Przy dobrych wiatrach można nawet liczyć na zmniejszenie emisji CO₂ do 30%.
13.02.2024

Polskie biura stają się coraz bardziej przyjazne dla środowiska

Drukujemy na papierze makulaturowym, kupujemy energooszczędne sprzęty, segregujemy odpady biurowe. Wiele na to wskazuje, że pojęcie zrównoważonego rozwoju trafiło do biznesowego krwioobiegu. Opinie zebrane w badaniu Canon Polska i agencji badawczej K+Research by Insight Lab pokazują, że średnie i duże firmy podchodzą z pełną powagą do kwestii środowiskowych i społecznych. Szacunek do idei zrównoważonego rozwoju przejawia się zarówno w codziennych biurowych czynnościach, jak i w decyzjach biznesowych.
12.02.2024

Minister klimatu: unijny cel redukcji emisji CO2 o 90 proc. do 2040 r. nie wiąże Polski

Przedstawiony przez Komisję Europejską cel redukcji emisji CO2 o 90 proc. do 2040 r. nie jest wiążący dla Polski, to otwarcie dyskusji - podkreśliła w rozmowie z PAP minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że propozycja KE będzie przez nas "twardo i ambitnie" negocjowana.
10.02.2024

Ekspert: zalecenie KE redukcji emisji gazów cieplarnianych o 90 proc. do 2040 roku to fantastyka

Opublikowane we wtorek przez Komisję Europejską zalecenia redukcji emisji gazów cieplarnianych netto o 90 proc. do 2040 roku, to fantastyka i "przestawianie leżaków na tonącym Titanicu" - ocenił w rozmowie z PAP Thomas O'Donnell, ekspert ds. energetyki z amerykańskiego think tanku Wilson Center.
08.02.2024

Rekordowe spadki emisji i produkcji prądu z węgla w UE w 2023 r.

Wytwarzanie energii elektrycznej z paliw kopalnych spadło w UE w 2023 r. o 19 proc., emisje z sektora energii także o 19 proc., a udział prądu ze słońca i wiatru przekroczył po raz pierwszy 25 proc. - wynika z opublikowanych w środę danych think-tanku Ember.
07.02.2024

Komisja Europejska przedstawia zalecenia dotyczące celu redukcji emisji do 2040 r.

Komisja Europejska opublikowała we wtorek szczegółową ocenę sposobów osiągnięcia przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 r. Na tej podstawie KE zaleca redukcję emisji gazów cieplarnianych netto o 90 proc. do 2040 r. w porównaniu z poziomami z 1990 r.
07.02.2024

Wiceminister klimatu: widzimy małą przestrzeń na kolejne zobowiązania redukcyjne

Widzimy małą przestrzeń na kolejne zobowiązania redukcji emisji CO2 – powiedziała we wtorek wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska. Podkreśliła, że Polska koncentruje się na obecnym celu redukcyjnym, czyli 55 proc. do 2030 r. i dojścia do neutralności klimatycznej w 2050 r.
07.02.2024

Reuters: Polska wycofa z TSUE pozwy przeciwko polityce klimatycznej Unii

Polska planuje wycofać z Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu pozwy złożone tam przez poprzedni rząd przeciwko niektórym aspektom polityki klimatycznej Unii - poinformowała w piątek agencja informacyjna Reutera.
02.02.2024

NFOŚiGW: blisko 900 gmin skorzysta z programu "Czyste Mieszkanie"

W sumie 886 gmin może skorzystać z programu "Czyste Mieszkanie", dzięki któremu można otrzymać dotację np. na wymianę "kopciucha" w mieszkaniu - poinformował w czwartek NFOŚiGW. W zakończonym drugim naborze do programu zgłosiło się ponad 500 samorządów.
01.02.2024

Projektowanie dla ludzi i planety - zrównoważone inspiracje na 2024 rok

Budynki odpowiadają za 38 proc. globalnych emisji CO2. Tymczasem poprzez podejmowanie bardziej świadomych decyzji projektowych emisję można zmniejszyć nawet o połowę. Co więcej, może przyczynić się to również do wsparcia społeczności oraz wdrażania efektywniejszych rozwiązań. Jak tego dokonać? Na przykład inspirując się przyjaznymi dla otoczenia projektami z całego świata. Wybrane z nich prezentuje Arup, międzynarodowa firma zajmująca się zrównoważoną inżynierią. Realizacje te wyznaczają kierunki współczesnej inżynierii i zachęca
01.02.2024

Rada i PE uzgodniły ograniczenie emisji substancji zubożających warstwę ozonową

Rada (państwa członkowskie) i Parlament Europejski porozumiały się w poniedziałek w sprawie wprowadzenia w UE przepisów, mających na celu ograniczenie emisji gazów fluorowanych i substancji zubożających warstwę ozonową.
30.01.2024

Chrzest dużego kontenerowca napędzanego metanolem dla Maersk. To początek nowej "zielonej floty"

Podczas ceremonii w stoczni HD Hyundai Heavy Industries (HD HHI) w Ulsan w Korei Południowej pierwszy na świecie duży kontenerowiec zasilany metanolem otrzymał nazwę Ane Maersk. Statek należy do serii 18 jednostek napędzanych zielonym paliwem, które zostaną dostarczone w latach 2024–2025. Na początku lutego rozpocznie działalność na trasie AE7 łączącej Azję i Europę, co ma stanowić kamień milowy dla zaangażowania firmy w zakresie transportu niskoemisyjnego.
28.01.2024

U. Zielińska: negocjacje co do celu redukcji emisji CO2 na 2040 r. dopiero się zaczną

Nie ma jeszcze stanowiska Polski ws. celu klimatycznego na 2040 r., zostanie ono wypracowane po ogłoszeniu przez KE propozycji redukcji emisji CO2 - zaznaczyła w czwartek wiceminister klimatu Urszula Zielińska. Dodała, że dopiero komunikat KE rozpocznie negocjacje w tej sprawie.
26.01.2024

CIECH dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym śledzi na bieżąco emisje CO2 i zużycie energii

CIECH, jeden z największych producentów sody kalcynowanej i oczyszczonej w Unii Europejskiej, korzysta z analityki biznesowej i oprogramowania Business Inteligence do śledzenia na bieżąco emisji CO2. Za pomocą specjalnie przygotowanego narzędzia Dashboard ESG, działającego w chmurze obliczeniowej, Grupa gromadzi, zarządza, przetwarza i analizuje dane, mające zobrazować efekty licznych projektów związanych z transformacją energetyczną oraz realizacją zobowiązań określonych w strategii ESG.
22.01.2024

Vortex Energy rozpoczyna budowę 110 MW projektów wiatrowych i fotowoltaicznych w Polsce

Vortex Energy, wiodąca firma z branży energii odnawialnej w Polsce, rozpoczęła budowę portfela projektów, w skład którego wchodzą lądowe farmy wiatrowe o mocy 53 MW i farmy fotowoltaiczne o mocy 57 MW. Łączna wartość realizowanych inwestycji wyniesie 123 mln dolarów. Jest to zgodne ze zobowiązaniem Vitola do zainwestowania 1 mld USD w energię odnawialną w Polsce w ciągu najbliższych pięciu lat, jak ogłoszono w styczniu 2023 r. po przejęciu Vortex Energy. Wszystkie projekty mają zostać ukończone w latach 2024/2025.
22.01.2024

DPD Polska z flotą ponad 500 samochodów elektrycznych

Z taśmy produkcyjnej do oddziałów i w ręce kurierów - DPD Polska systematycznie rozbudowuje swoje możliwości operacyjne w oparciu o zieloną technologię. Niskoemisyjna flota samochodowa przekroczyła 500 pojazdów, w skład której wchodzą takie modele jak: eSprinter, eVito Furgon oraz MAN eTGE. Firma dodatkowo posiada flotę ponad 80 elektrycznych rowerów cargo. Inwestując w zielone środki transportu oraz infrastrukturę do jej obsługi, DPD zmierza w stronę ambitnego celu środowiskowego – NET-ZERO 2040.
20.01.2024

Prezydent Grudziądza o inwestycji biomasowej OPEC GRUDZIĄDZ [wideo]

W udostępnionym w mediach społecznościowych filmie, prezydent Grudziądza Maciej Glamowski wypowiedział się o inwestycji biomasowej OPEC GRUDZIĄDZ Sp. z o.o., która jest finansowanej przez NFOŚIGW, a realizowanej przez SBB ENERGY S.A.
17.01.2024

M. Przydacz: rząd, ustami wiceminister klimatu, wyznacza nierealne cele transformacji energetycznej

Transformacja energetyczna powinna zakładać realne cele, tymczasem rząd, ustami wiceminister klimatu Urszuli Zielińskiej, wyznacza cele nierealne - powiedział w środę w Sejmie Marcin Przydacz (PiS), żądając wyjaśnień ws. słów o przyjęciu celu redukcji emisji CO2 o 90 proc. do 2040 r.
17.01.2024

20 000 ton CO2 oszczędności dzięki programowi Young Energy Europe

Podczas programu Young Energy Europe 2023 w Polsce 70 kreatywnych uczestników zaprezentowało projekty dotyczące efektywności energetycznej, dzięki którym możliwe jest redukcja emisji CO2 prawie o 20 000 ton. Liczby te odzwierciedlają wagę i rosnącą świadomość potrzeby i chęci działań w zakresie transformacji energetycznej w życiu społecznym i w biznesie.
15.01.2024

Allegro przyspiesza dekarbonizację i zabezpiecza cenę zielonej energii na dekadę dzięki umowie z R.Power

Allegro, największy marketplace pochodzący z Europy, podpisało długoterminową umowę z R.Power, jednym z największych niezależnych producentów energii w Polsce. Umowa zabezpiecza cenę ponad 200 GWh zielonej energii elektrycznej wyprodukowanej przez farmy fotowoltaiczne R.Power między 2025 a 2035 rokiem, pozwalając w tym czasie Allegro na ograniczenie emisji CO2e aż o blisko 150 tys. ton.
13.01.2024

Transformacja energetyczna rybnickiej elektrowni

31 grudnia 2023 r., po pięćdziesięciu latach pracy, zakończono eksploatację dwóch najstarszych węglowych bloków energetycznych nr 3 i 4 w Elektrowni Rybnik, należącej do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE. Wyłączone bloki docelowo zastąpione zostaną nowoczesnym blokiem gazowym o mocy 882 MW, którego przekazanie do eksploatacji zaplanowano na grudzień 2026 r.
09.01.2024

Terminal kontenerowy w Indiach ma być w 100% zasilany energią odnawialną

PSA Mumbai ma stać się pierwszym w Indiach terminalem kontenerowym, który jest całkowicie zasilany bezemisyjną energią odnawialną. Odpowiada za to farma fotowoltaiczna o moc 7,8 MW, powstała we współpracy z O2 Power. Zdaniem spółki inwestycja pozytywnie wpłynie na ograniczenie emisji CO2 przez branżę portową.
05.01.2024

Emisja gazów cieplarnianych w Niemczech na najniższym poziomie od lat 50. XX w.

Emisja gazów cieplarnianych w Niemczech w 2023 r. była najmniejsza od lat 50. XX w. - informuje w czwartek agencja dpa. Według wstępnych obliczeń think tanku Agora Energiewende emisje CO2 spadły w porównaniu z 2022 r. o 73 mln ton, do 673 mln ton. Zdaniem ekspertów nie oznacza to jeszcze trwałego sukcesu.
04.01.2024

Sytuacja branży chemicznej w obliczu zaostrzającej się polityki klimatycznej

Bez realnego uszczelnienia granic UE branża chemiczna może sobie nie poradzić w rywalizacji z tanim, nieekologicznym importem - ostrzegł prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego Tomasz Zieliński. Dodał, że bardzo ważny dla rozwoju branży chemicznej w Polsce jest też dopływu środków unijnych.
02.01.2024

Szwecja. Znacznie obniżono normy zawartości biopaliw w benzynie i ropie; zwiększy to emisje CO2, ale tankowanie będzie tańsze

W Szwecji od poniedziałku weszły w życie przepisy znacznie obniżające normy zawartości biopaliw w benzynie i oleju napędowym. Reforma przyczyni się do wzrostu emisji CO2, co wzbudza kontrowersje, ale tankowanie na stacjach paliw już jest tańsze.
01.01.2024

Japońskie firmy angażują się w projekt statku do transportu skroplonego CO2

Wykorzystując technologie i doświadczenie konstrukcyjne Mitsubishi Shipbuilding i Nihon Shipyard pracują nad stworzeniem infrastruktury dla morskich przewoźników LCO2, dążąc do ujednolicenia jej z transportem lądowym. Japońskie firmy dążą do ujednolicenia specyfikacji i projektów statków w celu realizacji projektu międzynarodowego transportu skroplonego CO2 (LCO2) na dużą skalę począwszy od 2028 roku.
30.12.2023

European Energy ma swój udział w dekarbonizacji sektora morskiego transportu

Przemysł i branża transportowa to po energetyce dwa obszary, które odpowiadają za największą część emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Dlatego European Energy angażuje się w produkcję zielonych paliw do napędzanych e-metanolem kontenerowców Maersk. To przełom w myśleniu o realizacji modelu zeroemisyjnej gospodarki.
20.12.2023

Aktywiści klimatyczni składają Lufthansie "ofertę": zapłacą za blokadę lotnisk, jeśli linie lotnicze pokryją koszty emisji CO2

Aktywiści klimatyczni z grupy "Ostatnie Pokolenie" złożyli Lufthansie "ofertę" w związku z roszczeniami o odszkodowanie z powodu akcji protestacyjnych. Ogłosili, że są gotowi zapłacić 740 tys. euro żądanego odszkodowania, ale w zamian Lufthansa musiałaby pokryć wielomiliardowe roczne koszty społeczne emisji CO2.
19.12.2023

EC Będzin odwołała się od blisko 248-milionowej kary za nierozliczenie uprawnień do emisji CO2

Spółka EC Będzin Wytwarzanie, produkująca ciepło dla Sosnowca, Będzina i Czeladzi, odwołała się od decyzji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach o nałożeniu ponad 247,8 mln zł kary za nierozliczenie w terminie uprawnień do emisji CO2 za rok 2020.
18.12.2023

Wzmożone cele redukcji emisji CO2 dla średnich i ciężkich samochodów ciężarowych. Komentarz eksperta

Wyzwanie związane z redukcją emisji CO2 stanowi istotny aspekt wielu dyskusji publicznych. Jedną z branż, które mają w tej kwestii wiele do zrobienia jest niewątpliwie transport. Nad tym, jak ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, a jednocześnie zminimalizować negatywne skutki tych zmian dla gospodarki debatowali w ostatnim czasie europosłowie.
18.12.2023

Rada ds. klimatu Holandii: sposobem na niższą emisję CO2 jest m.in. wprowadzenie podatku od mięsa

Holendrzy powinni ograniczyć latanie, kupować mniej rzeczy, a rząd powinien wprowadzić podatek od mięsa - takie są porady Naukowej Rady ds. Klimatu (WKR) jako sposobu na szybszą redukcję emisji gazów cieplarnianych.
18.12.2023

Holenderski Urząd Statystyczny: produkcja energii elektrycznej z elektrowni węglowych spadła w 2023 r. o 79 proc.

Coraz mniej prądu produkowanego w Holandii pochodzi z węgla, rośnie natomiast ilość energii wiatrowej, informuje w środę Holenderski Urząd Statystyczny (CBS). Jak zaznacza urząd, z tego powodu spadły emisje CO2.
13.12.2023

Orlen obejmie 50 proc. udziałów w koncesji do sekwestracji CO2 na Morzu Barentsa

PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen podpisało z norweską firmą Horisont Energi umowę objęcia 50 proc. udziałów w leżącej na Morzu Barentsa koncesji Polaris, która posłuży do zatłaczania i magazynowania dwutlenku węgla - poinformował w poniedziałek Orlen.
11.12.2023

Katowicki WIOŚ: kara dla EC Będzin obligatoryjna i wyliczona zgodnie z przepisami

Blisko 248-milionowa kara, nałożona na spółkę EC Będzin Wytwarzanie za nierozliczenie w terminie uprawnień do emisji CO2 za rok 2020, jest obligatoryjna, a jej wysokość wynika z liczby nieumorzonych uprawnień pomnożonych przez ponad 100 euro oraz kursu tej waluty – wyjaśnił Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach.
07.12.2023

EC Będzin odwoła się od blisko 247-milionowej kary za nierozliczenie uprawnień do emisji CO2

Spółka EC Będzin Wytwarzanie, produkująca ciepło dla mieszkańców Sosnowca, Będzina i Czeladzi, ma zapłacić ponad 247,8 mln zł kary za nierozliczenie w terminie uprawnień do emisji CO2 za rok 2020. Spółka zapowiada odwołanie od decyzji katowickiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w tej sprawie.
05.12.2023

Xiaomi publikuje inauguracyjną Białą Księgę dotyczącą działań na rzecz klimatu

Xiaomi zaprezentowało dziś swoją pierwszą Białą Księgę dotyczącą działań na rzecz klimatu, szczegółowo opisującą, w jaki sposób firma pracuje nad złagodzeniem zmian klimatycznych. Alain Lam Sai-wai, wiceprezes i dyrektor finansowy Xiaomi, przedstawił Białą Księgę podczas konferencji COP28, najważniejszego szczytu klimatycznego w tym roku.
05.12.2023

Crowley współpracuje z Terraline, aby poprowadzić projekt pilotażowy dotyczący elektrycznych ciężarówek

Crowley i Terraline, producenci pojazdów elektrycznych ogłosili 7 listopada, że grupa należąca do Crowley zajmująca się transportem lądowym będzie współpracować w ramach pilotażowego projektu ciężarówki testowej EV500. Podpisała umowę na testowanie ciężarówek Terraline od 2024 roku wraz opcją zamówienia elektrycznych ciężarówek z dostawą w 2026 roku.
05.12.2023

KAS: po zwycięstwie nad "kopciuchami" czas na ograniczenie w mieście ruchu tych aut, które najbardziej zanieczyszczają powietrze

Po zwycięstwie nad "kopciuchami" czas na ograniczenie w mieście ruchu tych aut, które najbardziej zanieczyszczają powietrze. Dalsza poprawa jakości powietrza w Krakowie będzie wymagać utworzenia skutecznej strefy czystego transportu (SCT) – przekonują aktywiści Krakowskiego Alarmu Smogowego.
30.11.2023

Wyjątkowe zamówienie dla Hanwha Ocean. Stocznia zbuduje największe na świecie statki do transportu amoniaku

Południowokoreańska stocznia ogłosiła, że 14 listopada uzyskała zamówienie o wartości około 500 milionów dolarów na budowę czterech bardzo dużych zbiornikowców amoniaku (Very Large Ammonia Carriers, VLAC) dla greckiego przedsiębiorstwa żeglugowego Naftomar Shipping and Trading Co. Ltd. Inc (Naftomar). Każdy statek będzie w stanie przetransportować 93 000 m3 amoniaku, będącego nadzieją dla dekarbonizacji żeglugi jako zielone paliwo.
26.11.2023

Emisja gazów cieplarnianych mogłaby spaść o 30%... gdyby nie SUV-y

Emisja gazów cieplarnianych mogłaby spaść o ponad 30%, gdyby nie SUV-y - poinformował w piątek portal The Guardian, powołując się na raport Global Fuel Economy Initiative (GFEI).
25.11.2023

CHEP Polska otrzymuje pierwszą gwiazdkę Lean & Green

Lean & Green to program zrzeszający 600 europejskich firm, które dokumentują swoje osiągnięcia w zmniejszaniu śladu węglowego. Działa w 14 krajach tworząc społeczność biznesową poświęconą zrównoważonej logistyce. Uczestników nagradza certyfikatami za konkretne osiągnięcia w drodze do zero emisyjności. Do grona wyróżnionych dołączył również CHEP Polska, otrzymując lokalnie pierwszą gwiazdkę.
24.11.2023

Narzędzie do raportowania emisji CO2 pomoże firmom zredukować ilość dwutlenku węgla wytwarzanego przez ich floty

Webfleet, cieszące się globalnym zaufaniem rozwiązanie Bridgestone do zarządzania flotą, otrzymał dziś certyfikat dla swojego narzędzia do raportowania emisji CO2 od TÜV Rheinland, jednej z wiodących na świecie jednostek weryfikujących. Certyfikowany Raport dotyczący emisji CO2 Webfleet umożliwia firmom dokładny pomiar bezpośredniej emisji dwutlenku węgla wytwarzanej przez pojazdy w ich flocie w oparciu o dane dotyczące jazdy.
23.11.2023

W Niemczech powstaje największa europejska biogazownia

W Friesoythe w Dolnej Saksonii obecnie powstaje jedna z największych biogazowni w Europie. Jest ona budowana na obszarze około 13,5 hektara. Z rocznych 1 mln ton nawozów z regionu ma powstać zielone paliwo.
13.11.2023

Zanieczyszczenie powietrza na 4. miejscu przyczyn przedwczesnych zgonów na świecie

Zanieczyszczenie powietrza zajmuje już czwartą pozycję na liście przyczyn przedwczesnych zgonów na świecie – powiedział PAP dr Piotr Dąbrowiecki z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Jego szkodliwy wpływ na zdrowie potwierdzają również polskie badania.
12.11.2023

Bądź człowiekiem – nie truj rodziny i nie truj sąsiada

Benzyna alkilatowa jest czystsza od zwykłej benzyny, ma minimalny zapach, długi okres przydatności do użycia i jest bezpieczniejsza dla środowiska. Jest też wydajniejsza energetycznie, czyli potrzebujesz jej znacznie mniej niż tradycyjnego paliwa bezołowiowego. Wreszcie, o czym warto pamiętać, maszyny, w których ją zastosujesz, będą się łatwiej uruchamiać, a ich silniki – pracować elastyczniej.
09.11.2023

Polska Organizacja Biometanu interweniuje w sprawie wykluczenia paliw biometanowych z rozwiązań zakładanych w prawodawstwie UE

Zdaniem Polskiej Organizacji Biometanu (POB), propozycja Komisji Europejskiej w sprawie rejestracji pojazdów napędzanych po 2035 roku wyłącznie paliwami zdekarbonizowanymi, jest szczególnie niekorzystna dla branży biometanu.
08.11.2023

ESG w budownictwie – to nie koszt, tylko dźwignia rentowności firmy. Komentarz dr inż. Ewy Kosmali - Global Sustainability Director w Grupie Selena

Środowisko naturalne, społeczeństwo i ład korporacyjny (ESG) mają znaczący wpływ na prowadzenie biznesu i stają się coraz bardziej namacalne. Mają też istotne znaczenie w sektorze budownictwa. Według danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej budownictwo odpowiada za 40 proc. globalnych (bezpośrednich i pośrednich) emisji CO2. Dlatego tak ważne jest ograniczenie emisyjności budownictwa.
06.11.2023

PTEZ: nie ma zagrożenia bezpieczeństwa dostaw ciepła do gospodarstw domowych

Rentowność sektora ciepłownictwa koncesjonowanego jest obecnie na dobrym poziomie i nie ma zagrożenia bezpieczeństwa dostaw ciepła do gospodarstw domowych - poinformowało Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych (PTEZ).
02.11.2023

Girteka i CargoBeamer biją rekordy w przewozach intermodalnych – razem przetransportowali 20 000 naczep

Girteka, największy europejski przewoźnik drogowy, oraz CargoBeamer, wiodący operator połączeń kolejowych i terminali bezdźwigowych dla naczep w Europie, osiągnęli kamień milowy w rozwoju współpracy. W październiku 2023 r. Girteka zrealizowała transport 20-tysięcznej naczepy pociągiem CargoBeamer. Girteka jest pierwszym przewoźnikiem drogowym, który osiągnął tak dużą skalę w przewozach intermodalnych we współpracy z CargoBeamer.
24.10.2023

Drugi raport Wedla „Z przyjemnością dla przyszłości”. Droga ku zrównoważonemu rozwojowi, a na niej pierwszy krok do dekarbonizacji

Wedel dzieli się z interesariuszami swoim podejściem do zrównoważonego rozwoju, przedstawiając dane niefinansowe za rok 2022 r. według standardu GRI. Obliczenie śladu węglowego i podjęcie zobowiązania wdrożenia pomiaru emisji CO2 w organizacji, jako stałego elementu wewnętrznej kontroli, to krok milowy w historii czekoladowej marki w obszarze ESG (środowisko, społeczeństwo, ład korporacyjny).
23.10.2023

Elektryczne statki na Tamizie ze stoczni Wielkiej Brytanii i Polski

Latem na wody Tamizy wypłynął Earth Clipper. To pierwszy w Europie hybrydowy szybki statek pasażerski, zbudowany zgodnie z przepisami High-Speed Craft Code. Dołączył on do zbudowanych w Remontowej promów plug-in hybrid vessel (ładowane szybko z lądu w czasie krótkiego postoju), które przewożą pasażerów i samochody między brzegami Tamizy w Woolwich.
20.10.2023

Z Ziobro: kieruję wniosek do TK o ocenę rozporządzenia o redukcji emisji CO2 ws. nowych pojazdów po 2035 r.

Podjąłem decyzję, aby skierować wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, aby dokonał oceny, czy rozporządzenie Rady UE i PE ws. redukcji emisji CO2 w przypadku nowych pojazdów po 2035 r. jest zgodne z polską konstytucją - powiedział w piątek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
20.10.2023

Rewolucja w opłatach drogowych – UE stawia na dekarbonizację transportu, co to oznacza dla przewoźników?

Zmienia się system opłat dla pojazdów ciężarowych za korzystanie z dróg i autostrad w Unii Europejskiej. O ich wysokości decydować mają już nie tylko koszty utrzymania infrastruktury i sytuacja gospodarcza kraju, ale też kwestie środowiskowe, dążenie do dekarbonizacji, wykorzystywania proekologicznych technologii i alternatywnych paliw.
19.10.2023

Polscy konsumenci domagają się oznaczania produktów pod kątem emisji CO2

Czterech na pięciu Polaków przywiązuje dużą wagę do tego, aby produkty były wytwarzane z materiałów pochodzących z recyklingu, a większość jest skłonna dostosować swoją konsumpcję, aby zmniejszyć wpływ na klimat. Jednocześnie trzech na pięciu konsumentów chce, aby informacja dotycząca całkowitej emisji CO2 cyklu życia produktów była dostępna. Pokazują to wyniki najnowszego badania konsumenckiego Stena Recycling, które w całości zostanie przedstawione podczas międzynarodowej konferencji Circular Initiative.
19.10.2023

Zabawa w stronę eko. Proekologiczne klocki LEGO trudniejsze, niż się wydawało

Plan LEGO mający na celu poprawę rezygnację z tworzyw sztucznych na bazie ropy naftowej został zakończony po tym, jak odkryto, że produkcja nowych klocków prowadzi do wyższej emisji dwutlenku węgla.
15.10.2023

Ponad połowa polskich kierowców źle ocenia zakaz sprzedaży samochodów spalinowych od 2035 r.

Ponad 50 proc. polskich kierowców źle ocenia zakaż sprzedaży nowych aut spalinowych od 2035 roku – wynika z raportu "E-rewolucja w świecie motoryzacji". Dla blisko połowy ankietowanych, największym wyzwaniem w zastąpieniu aut spalinowych elektrykami, jest cena tych ostatnich.
10.10.2023

Standard Power wybiera zatwierdzoną technologię małych reaktorów modułowych NuScale i ENTRA1 Energy do zasilania centrów danych

Standard Power planuje otworzyć dwa zaawansowane obiekty energetyki jądrowej w Ohio i Pensylwanii, które dostarczą niemal 2 GW czystej energii do centrów danych. Obiekty mają być gotowe do 2029 roku.
09.10.2023

Dwuwymiarowe struktury chwytają CO2

MXeny i MBeny – wyjątkowe, krystaliczne struktury o grubości kilku atomów mogą sprawnie wychwytywać dwutlenek węgla. Mogą znacząco pomóc w zmniejszaniu jego ilości w atmosferze – uważają naukowcy.
08.10.2023

Stowarzyszone spółki należące do Grupy Hanwha dążą do ustanowienia łańcucha wartości czystego wodoru

Południowokoreański koncern ogłosił potencjalne utworzenie kompleksowego łańcucha wartości czystego wodoru poprzez współpracę z siedmioma swoimi spółkami stowarzyszonymi, Hanwha Corporation, Hanwha Energy, Hanwha Solutions, Hanwha Aerospace, Hanwha Ocean, Hanwha Impact i Hanwha Power Systems. Oczekuje się, że łańcuch wartości wodoru będzie wykorzystywał energię odnawialną i amoniak oraz obejmował produkcję, magazynowanie, transport i utylizację czystego wodoru.
26.09.2023

Szwedzki rząd informuje o problemach związanych z osiągnięciem celów klimatycznych

Rząd Szwecji w przedstawionym w środę projekcie budżetu na 2024 roku przewiduje wzrost emisji dwutlenku węgla; ocenia również, że w najbliższych latach nie uda się osiągnąć ambitnych celów klimatycznych.
20.09.2023

Już 1000 samochodów elektrycznych InPost w Polsce

Grupa InPost, lider rozwiązań logistycznych dla branży e-commerce w Europie, powiększyła swoją ekologiczną flotę elektrycznych samochodów do 1000 pojazdów. Firma w ramach strategii dekarbonizacji sukcesywnie powiększa flotę ekologicznych aut dostawczych, a także samochodów frachtowych. Ekologiczna flota InPost obejmuje też 15 ciągników siodłowych z napędem LNG. To kolejny krok w kierunku zmniejszania emisji CO2 w transporcie. W 2022 roku blisko 30 mln paczek trafiło do adresatów za pośrednictwem auta EV InPost.
20.09.2023

Kraków. Bilety w komunikacji miejskiej informują o śladzie węglowym podróży

Bilety komunikacji miejskiej w Krakowie będą zwierały informację o śladzie węglowym przejazdu tym środkiem transportu. Według wyliczeń urzędników każdy pasażer wybierając komunikację miejską zamiast samochodu, ogranicza siedmiokrotnie emisję CO2 każdego dnia.
18.09.2023

Czy Polacy wolą burgery bez czerwonego mięsa?

MAX Premium Burgers opublikował swój raport na temat zrównoważonego rozwoju za 2022 rok . Udział opakowań z materiałów odnawialnych wykorzystywanych przy produkcji w restauracji wzrósł do 94%. W Danii udało się osiągnąć cel, co drugi burger sprzedawany w MAX nie zawierał czerwonego mięsa. W Szwecji, Norwegii i Polsce brakuje do tego zaledwie kilku punktów procentowych.
17.09.2023

W CIECH Soda w Inowrocławiu wdrożono metodę odzyskiwania dwutlenku węgla

Wdrożenie innowacyjnej metody metody odzyskiwania dwutlenku węgla wdrożone w zakładzie produkcyjnym CIECH Soda Polska w Inowrocławiu pozwala na zmniejszenie emisji o ok. 3-4 tys. t rocznie - poinformowała w czwartek rzeczniczka Grupy CIECH Żaneta Przybylska.
15.09.2023

Katowice. Apel o działania na rzecz upowszechnienia technologii CCS

O stworzenie kompleksowego ogólnokrajowego programu, służącego upowszechnieniu w Polsce technologii CCS, zaapelowali w środę w Katowicach przedstawiciele kilku gałęzi przemysłu i związkowcy. Chodzi o technologie wychwytywania dwutlenku węgla ze spalin i magazynowania tego gazu.
13.09.2023

Prezes Orlenu: technologia CCS jest opłacalna, dla części przemysłu nie ma alternatywy

Technologia sekwestracji dwutlenku węgla (CCS) jest już opłacalna przy dzisiejszych cenach emisji CO2 - ocenia prezes Orlenu. Dlatego koncern zamierza uruchomić tego typu działalność - najpierw na norweskim szelfie, w dalszej perspektywie na Bałtyku.
06.09.2023

Höegh LNG i Aker BP tworzą strategiczne partnerstwo na rzecz rozwiązań w zakresie transportu i składowania CO2

Höegh LNG i Aker BP zawarły strategiczne partnerstwo w celu opracowania w pełni kompleksowej oferty transportu i składowania CO2 (CCS) dla przemysłowych emitentów w Europie Północnej. Umowa ma łączyć mocne strony, wiedzę i technologie obu firm w celu stworzenia silnego łańcucha wartości dla CCS na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, który obejmuje gromadzenie, transport i bezpieczne zatłaczanie CO2 w celu stałego składowania w podmorskich zbiornikach.
04.09.2023

Chiny. Emisje CO2 wzrosły o 10 proc. mimo ambitnych celów związanych z energią odnawialną

Emisja CO2 w Chinach wzrosła o 10 proc. rok do roku w drugim kwartale 2023 r. – pisze w środę portal Al-Dżazira na podstawie danych brytyjskiej organizacji Carbon Brief. Obecnie Chiny, które zobowiązały się, że do 2060 r. osiągną neutralność węglową, odpowiadają za 30 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych. Ambitne cele chińskiej energetyki napotykają na znaczne przeszkody - komentują analitycy.
31.08.2023

W. Dąbrowski: PGE w tym roku zapłaci 26 mld zł za uprawnienia do emisji CO2

PGE w tym roku zapłaci 26 mld zł za uprawnienia do emisji CO2 - poinformował w środę Wojciech Dąbrowski prezes PGE. Dlatego musimy przyśpieszyć, dlatego musimy budować coraz więcej i szybciej odnawialnych źródeł energii - dodał. Koszty zakupu uprawnień do emisji będą rosły - wskazał.
30.08.2023

Głęboka dekarbonizacja miast niezbędna do osiągnięcia kluczowych celów klimatycznych

Najnowszy raport Danfoss przedstawia nową mapę drogową dla procesu dekarbonizacji miast.
24.08.2023

Port Portsmouth stawia na energię słoneczną

Zakończono instalację nowego systemu słonecznego i baterii na terenie portu w Portsmouth, który jest teraz w pełni operacyjny. Modernizacja ma wpłynąć na ograniczenie emisji CO2 w myśl polityki dekarbonizacji branży morskiej.
14.08.2023

Belgia emituje coraz więcej CO2 z powodu zamykania reaktorów jądrowych

Belgia wyemitowała o 13 procent więcej CO2 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy niż w tym samym okresie ubiegłego roku - pisze "De Standaard" w poniedziałek, powołując się na badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Gandawie. Zamknięcie reaktorów jądrowych Doel 3 i Tihange 2 jest przyczyną wyraźnego wzrostu.
14.08.2023

Naukowcy z PW wyprodukują gaz na paliwo z wykorzystaniem CO2 i wody

Pierwsze polskie urządzenie do syntezy paliw sztucznych powstaje na Politechnice Warszawskiej. Z CO2 i wody produkowany będzie gaz, który dalej będzie można przekształcić w paliwa niezanieczyszczone przez związki siarki, tlenki azotu czy cząstki stałe - czyli takie, które będzie można stosować po 2035 roku.
14.08.2023

European Energy podpisuje umowę na zakup biogenicznego CO2 do produkcji e-metanolu

EE North America (EENA), spółka zależna European Energy z siedzibą w Danii, podpisała list intencyjny (LOI) z Montauk Renewables z siedzibą w Pensylwanii na zakup biogenicznie produkowanego CO2 do produkcji e-metanolu, który będzie wykorzystywany jako paliwo żeglugowe.
08.08.2023

Światowy dzień długu ekologicznego - od środy ludzkość żyje na ekologiczny kredyt

Od środy ludzkość żyje na ekologiczny kredyt: od 1 stycznia do 2 sierpnia zużyła tyle zasobów, ile ekosystemy Ziemi są w stanie odbudować w ciągu roku. Ludzkość zaczęła zaciągać dług ekologiczny w początku lat 70. ubiegłego wieku.
03.08.2023

Spotkanie i warsztaty dotyczące technologii CCUS w Warszawie

13 i 14 czerwca w Warszawie odbyło się spotkanie grupy technicznej Carbon Sequestration Leadership Forum (CSLF) oraz warsztaty dot. rozwoju technologii wychwytu, transportu, utylizacji i składowania dwutlenku węgla (z ang. CCUS carbon capture, utilisation and storage). W spotkaniu wziął udział wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio. Gospodarzem i współorganizatorem wydarzenia było Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
15.06.2023

Dekarbonizacja transportu ciężkiego w Polsce. Raport FPPE na temat elektryfikacji ciężarówek

Raport pokazuje, co powinniśmy zrobić, aby transport - kluczowy element polskiej gospodarki - pozostał konkurencyjny. Przeanalizowano dostępne rozwiązania, obowiązujące prawo i sprawdzono jak poszczególne instrumenty wpłyną na koszty (TCO). W wyniku tej analizy powstał zbiór gotowych rekomendacji do wdrożenia dedykowanych instrumentów dla wsparcia dekarbonizacji transportu. To pierwsza gotowa recepta na dekarbonizację ciężarówek w Polsce.
26.05.2023

PKEE: 600 miliardów złotych w 7 lat. Transformacja energetyczna w Polsce wymaga gigantycznych nakładów

Inwestycje w transformację rynku energetycznego do 2030 roku wyniosą nawet 135 mld EUR (600 mld złotych), jak wynika z raportu analityków EY przygotowanego na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Oznacza to konieczność wsparcia spółek energetycznych, na których spoczywa ciężar transformacji energetycznej Polski. Tylko dzięki dodatkowym funduszom, przede wszystkim z Unii Europejskiej, możliwe będzie zapełnienie luki inwestycyjnej wynikającej z realizacji przez Polskę celu osiągnięcia neutralności klimatycznej.
17.05.2023

Liczba rejestracji aut elektrycznych w okresie styczeń-kwiecień br. wyższa o 71%

Jak wynika z udostępnionego Licznika Elektromobilności. Wzrosła liczba zarejestrowanych w Polsce osobowych i użytkowych aut całkowicie elektrycznych. Przez pierwsze cztery miesiące br. zwiększyła się o 7201 sztuk. To o 71% więcej niż w analogicznym okresie 2022 roku.
17.05.2023

Na ulice Warszawy wyjedzie testowy chiński autobus elektryczny

Chiński elektrobus zadebiutuje 17 maja br. na ulicach stolicy. Miejskie Zakłady Autobusowe będą testowały pojazd przez rok, szczególnie latem i zimą. Ma to pozwolić go sprawdzić w różnych warunkach atmosferycznych. Na jednym ładowaniu ma przejeżdżać nawet 400 kilometrów.
17.05.2023

Indie złożą skargę do Światowej Organizacji Handlu przeciw unijnemu podatkowi od towarów wysokoemisyjnych

Rząd w New Delhi zamierza złożyć skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciw planowi Unii Europejskiej wprowadzenia 20-30% podatku od importu towarów wysokoemisyjnych, takich jak stal, ruda żelaza i cement z Indii - poinformowały źródła w indyjskim rządzie, na jakie powołuje się w środę portal Euractiv.
17.05.2023

Zielona transformacja do 2050 roku może wygenerować dla światowej gospodarki ponad 10 bilionów dolarów

Przemysł związany z wprowadzaniem zielonej transformacji do 2050 roku ma przynieść światowej gospodarce dodatkowe 10,3 biliona dolarów, co stanowiłoby równowartość 5,2% światowego PKB, jak tak wynika z raportu „The Global Green Economy. Wykorzystanie szansy” sporządzonego przez specjalistów z Oxford Economics oraz firmy Arup. Raport prezentuje jednocześnie nowe spojrzenie na to, jakie konkretne działania podjąć w celu zbudowania polityki, która będzie efektywna zarówno ekologicznie, jak i gospodarczo.
12.05.2023

TAURON wspiera redukcję śladu węglowego firm

O blisko 600 tysięcy ton ograniczyły emisję dwutlenku węgla firmy i instytucje, które skorzystały w ubiegłym roku z odnawialnych źródeł energii TAURONA. Łączna wartość unikniętej emisji CO2 dzięki rozwiązaniom energetycznego lidera dla biznesu przekroczyła w minionym roku aż 1,2 mln ton. Wartość ta wprost przekłada się na redukcję śladu węglowego, która będzie miała kluczowe znaczenie, szczególnie dla przedsiębiorstw zorientowanych w swojej działalności na rynki unijne.
11.05.2023

Knud E. Hansen ujawnia koncepcję projektu zbiornikowca do transportu CO2 [GALERIA]

Duńskie biuro projektowe Knud E. Hansen opracowało nowy zbiornikowiec - dedykowany do transportu dwutlenku węgla (CO2).
03.05.2023

Nowy beton ma pochłaniać dwutlenek węgla

Zespół z Massachusetts Institute of Technology (USA) opracował metodę pochłaniania CO2 przy okazji otrzymywania betonu. Tymczasem to jego produkcja odpowiada dzisiaj za znaczną część emisji dwutlenku węgla.
03.04.2023

Pilotażowy projekt NASA daje nowe spojrzenie na bilans emisji CO2

W międzynarodowym badaniu, w którym udział wzięło 60 naukowców, wykorzystano dane pomiarowe z misji Orbiting Carbon Observatory-2 (OCO-2) oraz sieci obserwacji naziemnych. Na ich podstawie określono wahania stężenia dwutlenku węgla w ziemskiej atmosferze w okresie 2015-2020. Dla ponad 50 krajów były to pierwsze dane na temat ich „wkładu” w produkcję gazów cieplarnianych.
13.03.2023

Sprzeczne doniesienia dotyczące zgody Bidena na kontrowersyjny projekt odwiertów ropy na Alasce

Pragnący zachować anonimowość urzędnik administracji Bidena zaprzeczył w sobotę doniesieniom mediów, że w przyszłym tygodniu Biały Dom ogłosi zgodę na kontrowersyjny projekt odwiertów ropy naftowej na Alasce. Sprzeciwiają się temu grupy ekologów i rdzennych Amerykanów.
11.03.2023

W 2050 roku ma być wykorzystywana w przemyśle ciężkim i transporcie połowa wodoru

Do połowy XXI wieku 50% wodoru ma być wykorzystywane w przemyśle ciężkim, głównie w produkcji stali i wyrobów chemicznych, oraz w sektorze transportu - wskazali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
11.03.2023

Wintershall Dea i Fluxys badają możliwości transgranicznego przesyłu CO2

Niemiecki Wintershall Dea i belgijski Fluxys podpisały umowę o współpracy przy budowie transgranicznej sieci rurociągów CO2 łączącej oba kraje.
08.03.2023

Dania wydaje pierwsze pozwolenia na składowanie CO2 na Morzu Północnym

Rozwój technologii składowania dwutlenku węgla (CO2) na Morzu Północnym wszedł w fazę wydawania pozwoleń. Duńskie ministerstwo klimatu i energii poinformowało, że administracja wydała trzy licencje na wdrożenie technologii wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla (CCS).
27.02.2023

Raport: każdy miliarder emituje milion razy więcej dwutlenku węgla niż przeciętna osoba

Najbogatszy jeden procent zarobił prawie dwie trzecie bogactwa, które powstało od 2020 roku, czyli prawie dwa razy więcej pieniędzy niż reszta światowej populacji - wynika z nowego raportu Oxfam. Dodatkowo każdy miliarder na świecie emituje milion razy więcej dwutlenku węgla niż przeciętna osoba
26.02.2023

Knut Ørbeck-Nilssen, CEO Maritime DNV: Dekarbonizacja wymaga partnerstwa

Postęp w dekarbonizacji jest godny uznania, ale należy go przyspieszyć. Armatorzy muszą współpracować z innymi branżami i zainteresowanymi stronami, jeśli oczekujemy osiągnięcia bardziej ambitnych celów dekarbonizacji – podkreśla Knut Ørbeck-Nilssen, CEO Maritime, DNV w rozmowie z Sidsel Norvik, dyrektorką Nor-Shipping.
20.02.2023

Emisja CO2 na Bałtyku w kontekście przepisów środowiskowych

Od wielu lat wiadomo, że emisja CO2 jest ogromnym problemem na całym świecie. W protokole z Kioto zdefiniowano dwutlenek węgla (CO2) jako jeden z sześciu gazów cieplarnianych, który jest uważany za najbardziej niebezpieczny dla środowiska z uwagi na zbyt dużą emisję.
19.02.2023

Normy CO2 dla pojazdów ciężarowych: gdzie infrastruktura do ładowania i tankowania?

Brak zakazu, ale cele bardzo ambitne - Komisja Europejska opublikowała w Walentynki swoją propozycję rewizji norm emisji CO2 dla pojazdów ciężkich (HDV), proponując niezwykle ambitne cele pośrednie na lata 2030 (45%) i 2035 (65%). Chociaż wniosek dopuszcza różnorodność technologiczną, z celem 90% do 2040 r., głównym problemem pozostają warunki mające pomóc w realizacji zaprezentowanych celów.
17.02.2023

Są nowe cele PE redukcji emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i pojazdów dostawczych

Parlament Europejski zatwierdził nowe cele redukcji emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i pojazdów dostawczych. To element pakietu „Gotowi na 55”.
14.02.2023

Badanie: elektryczne ciężarówki akumulatorowe emitują o 63 proc. mniej gazów cieplarnianych niż diesle

Od momentu wydobycia surowców do produkcji auta po fazę eksploatacji, elektryczne samochody ciężarowe mogą zapewnić największe redukcje emisji gazów cieplarnianych – oceniają naukowcy z International Council on Clean Transportation.
13.02.2023

Przemysł motoryzacyjny przekroczy cele Porozumienia Paryskiego o 75 proc.

Przemysł motoryzacyjny może przekroczyć cel 1,5°C w zakresie globalnego ocieplenia określony w Porozumieniu Paryskim o 75 proc., jeśli nie zostaną podjęte żadne działania.
09.02.2023

Grzywna dla niemieckich koncernów motoryzacyjnych za manipulację emisjami

Niemieckie koncerny motoryzacyjne Mercedes-Benz, BMW, Volkswagen i Audi zmówiły się w celu manipulowania danymi o emisjach zanieczyszczeń przez pojazdy z silnikami Diesla – uznał w czwartek urząd antymonopolowy Korei Płd. Trzem koncernom urząd planuje wymierzyć łączną grzywnę w wysokości 42,3 mld wonów (33,48 mln dolarów).
09.02.2023

Macron: musimy podwoić wysiłki w ograniczaniu emisji CO2

Jeżeli do 2030 r. chcemy osiągnąć nasze cele klimatyczne musimy podwoić wysiłki w ograniczaniu emisji CO2 - ogłosił prezydent Francji Emmanuel Macron. Zaznaczył, że Francja wyemitowała w 2022 r. 410 mln ton CO2, a do 2030 r. planuje ograniczyć tę ilość do 270 mln ton.
30.01.2023

Brunatnice mogą usuwać z atmosfery do 550 milionów ton dwutlenku węgla rocznie

Brązowe algi mogą usuwać z atmosfery do 550 milionów ton dwutlenku węgla rocznie
16.01.2023

Aktywiści klimatyczni pomalowali bramę wejściową do kancelarii premier Borne we Francji

Aktywiści klimatyczni pomalowali w środę bramę wejściową do kancelarii premier Francji Elisabeth Borne w ramach protestu przeciw "zbrodniom klimatycznym" popełnianym przez państwo. Francuskie sądy nakazały rządowi wdrożenie planu redukcji gazów cieplarnianych do końca 2022 roku.
04.01.2023

Chevron inwestuje w technologię wychwytywania CO2

Dostawca rozwiązań w zakresie wychwytywania i usuwania dwutlenku węgla, firma Svante, zebrała 318 milionów USD, aby przyspieszyć produkcję swojej technologii wychwytywania dwutlenku węgla, którą wykorzysta Chevron.
17.12.2022

Jak konopie walczą ze zmianami klimatu?

Naukowcy twierdzą, że jest dwa razy bardziej skuteczna w pochłanianiu dwutlenku węgla niż drzewa i może być kluczem w walce ze zmianami klimatu.
09.12.2022

PKO BP: skok cen uprawnień do emisji CO2 w ostatnim kwartale roku sięga 27 proc.

Skok cen uprawnień do emisji CO2 w ostatnim kwartale roku sięga 27 proc. - poinformował w czwartek PKO BP. Analitycy dodali, że rynkowi sprzyjał spadek temperatur w Europie i zwiększone zapotrzebowanie na ciepło, co przyczyniło się do wzrostów cen paliw i energii, w tym węgla.
08.12.2022

Solidarna Polska złożyła projekt ws. zawieszenia funkcjonowania w Polsce systemu ETS

Solidarna Polska złożyła w środę w Sejmie poselski projekt ustawy, który ma zmierzać do zawieszenia funkcjonowania w Polsce unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 (ETS). To rozwiązanie pozwoli na obniżenie cen energii i ciepła- mówił lider szef tej partii Zbigniew Ziobro.
30.11.2022

Projekt: środki ze sprzedaży emisji do uprawnień CO2 na rekompensaty za zamrożenie cen gazu

Środki ze sprzedaży emisji do uprawnień CO2 mają być przekazywana na cele związane z finansowaniem rekompensat dla podmiotów stosujących cenę maksymalną gazu - zakłada projekt ustawy o zamrożeniu cen gazu na 2023 r., który w poniedziałek opublikowano na stronie Sejmu.
28.11.2022

Equinor opracowuje koncepcję nowego statku do przewozu CO2

Norweski koncern naftowy połączył siły z rodzimą firmą projektową Breeze Ship Design, aby opracować koncepcję statku do przewozu CO2 i jego bezpośredniego wtłaczania na morzu.
22.11.2022

SP przygotowała projekt ws. zawieszenia funkcjonowania w Polsce systemu ETS

Zawieszenie obowiązku sporządzania raportów na temat wielkości emisji CO2 za okres od 1 stycznia 2022 - zakłada projekt przygotowany przez Solidarną Polskę. Ma to zmierzać - według polityków SP - do zawieszenia funkcjonowania w Polsce unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 (ETS).
09.11.2022

Stężenie dwutlenku węgla, metanu i podtlenku azotu sięgają rekordowych poziomów

Atmosferyczne stężenia trzech gazów cieplarnianych - dwutlenku węgla (CO2), metanu (CH4) i podtlenku azotu (N2O) - osiągnęły nowe rekordowe wartości w 2021 roku - wynika z nowego raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej ONZ (WMO). Dotychczas niespotykane poziomy dotyczą w szczególności metanu. Jego stężenie jest największe od momentu rozpoczęcia pomiarów gazu cieplarnianego.
07.11.2022

Prezes PGE: w tym roku, jako PGE zapłacimy 12 mld zł za emisje CO2

W tym roku, jako PGE zapłacimy 12 mld zł za emisje CO2 - powiedział w niedzielę prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski. To pokazuje skalę wydatków przekazywanych przez przedsiębiorstwa energetyczne do UE, a które mogłyby być przez nie inwestowane - dodał.
06.11.2022

Czy Mistrzostwa Świata w Katarze mogą być naprawdę neutralne pod względem emisji CO2?

Organizatorzy Mistrzostw Świata w Katarze, które rozpoczną się w przyszłym miesiącu, zadeklarowali kibicom i gościom, że turniej będzie neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla - ale ich twierdzenia zostały nazwane "wprowadzającymi w błąd" i "nieuczciwymi".
31.10.2022

Zaostrzone normy emisji CO2 dla aut osobowych i dostawczych w UE przesądzone

Komisja Europejska, Rada Unii Europejskiej i Parlament Europejski osiągnęły porozumienie w trialogu w sprawie norm emisji CO2 dla samochodów osobowych i dostawczych. Współprawodawcy potwierdzili cel 100% redukcji emisji w 2035 r., rewizję przepisów w 2026 r. oraz ważny dla motoryzacji motyw 9a dotyczący roli paliw neutralnych pod względem emisji CO2 po 2035 r.
28.10.2022

Na Morzu Północnym Magseis Fairfield kończy pilotażowy projekt monitoringowy CCS

Magseis Renewables, spółka należąca w całości do Magseis Fairfield, zakończyła akwizycję danych sejsmicznych 3D o wysokiej rozdzielczości na obszarze składowania dwutlenku węgla (CCS) u wybrzeży Norwegii.
10.10.2022

Messi i jego prywatne podróże wrogiem klimatu!

Emisja dwutlenku węgla uwolniona z podróży piłkarza z ostatniego kwartału, jest większa niż przeciętny Francuz byłby w stanie wyemitować w okresie 150 lat.
10.10.2022

Dania i Belgia podpisują przełomowe porozumienie w sprawie transportu CO2

Dania, Flandria i Belgia podpisały umowę o współpracy w zakresie transportu CO2 pomiędzy tymi dwoma krajami w celu jego trwałego składowania w formacjach geologicznych.
07.10.2022

Premier Morawiecki w Pradze: proponujemy nałożyć maksymalną cenę na uprawnienia do emisji CO2; to zmniejszy ceny prądu w Europie

Mechanizm ograniczania cen energii elektrycznej zaproponowany w 2014 r. nie zadziałał; proponujemy nałożyć maksymalną cenę na uprawnienia do emisji CO2, co zmniejszy ceny prądu w Europie - mówił w Pradze premier Mateusz Morawiecki. Ocenił, że polityka energetyczna UE była realizowana pod dyktando Niemiec. W czwartek w Pradze odbywa się szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EPC), na który przybyli przywódcy 44 europejskich państw.
07.10.2022

26 ofert w pierwszej w Wielkiej Brytanii rundzie licencyjnej CCS

Bezpieczeństwo energetyczne jest ostatnio najgorętszym tematem, i sprawia, że sektor ropy naftowej i gazu ziemnego ponownie znalazł się na pierwszym miejscu. Ale nie powoduje to, że wysiłki podejmowane na rzecz dekarbonizacji zostały zastopowane - wręcz przeciwnie - prężne działania w tym kierunku wspierają transformację energetyczną i prowadzą ku niskoemisyjnej przyszłości. Świadczy o tym 26 ofert otrzymanych podczas pierwszej w historii Wielkiej Brytanii rundy licencyjnej na składowanie dwutlenku węgla (CCS), obejmującej 13 obs
26.09.2022

Premier: chcemy dbać o klimat, ale z drugiej strony Europa odpowiada za 8-9 proc. emisji CO2

Z jednej strony chcemy oczywiście dbać o klimat, ale z drugiej strony Europa odpowiada za 8-9 proc. emisji CO2 – zaznaczył w sobotę premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami powiatu ryckiego na Lubelszczyźnie.
25.09.2022

Ocean Południowy pochłania najwięcej ciepła

Na łamach popularnego magazynu naukowego Nature Communications pojawiły się wyniki badań przeprowadzonych za pomocą modelu cyrkulacji ciepła w oceanach. Olbrzymie zbiorniki wody pochłaniają najwięcej ciepła - bez nich zmiany klimatyczne postępowałyby o wiele szybciej. Według naukowców najwięcej ciepła pochłania Ocean Południowy.
20.09.2022

T-Mobile Polska zredukuje roczną emisję CO2 w Polsce o 145 tys. ton

Dzięki przyjętej dwa lata temu radykalnej strategii w zakresie ochrony środowiska, sieć komórkowa T-Mobile zredukuje swoją emisję CO2 w Polsce o 145 tys. ton rocznie – powiedział Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska.
20.09.2022

Premier: obniżenie stawek ETS to najprostszy sposób obniżenia cen energii

Domagam się od Komisji Europejskiej realnych działań mających na celu obniżenie cen energii w Europie. Obniżenie stawek systemu handlu emisjami CO2 to najprostsze rozwiązanie; niech KE skończy z polityką, która jeszcze dokłada ciężarów - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.
05.09.2022

Stężenie gazów cieplarnianych i poziom morza osiągnęły kolejne rekordy w 2021

Stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze, globalny poziom mórz i zawartość ciepła w oceanach osiągnęły rekordowe wartości w 2021 roku - wynika z opublikowanego w środę corocznego raportu o stanie klimatu amerykańskiej Narodowej Agencji Oceanów i Atmosfery (NOAA). Miniony rok był też jednym z sześciu najcieplejszych lat w historii pomiarów.
01.09.2022

Müller: zmiany w ustalaniu ceny krańcowej i w opłatach za emisję CO2 mogą ulżyć obywatelom Europy

Zmiany w polityce ustalania ceny krańcowej oraz w opłatach, związanych z polityką klimatyczną UE mogą ulżyć obywatelom Europy w kwestii wysokich cen energii - powiedział w środę na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller.
31.08.2022

Szefowa KE: potrzebujemy systemu handlu emisjami, żeby zmniejszać emisje dwutlenku węgla

Potrzebujemy unijnego systemu handlu emisjami ETS, żeby zmniejszać emisje dwutlenku węgla; to CO2 powoduje zmiany klimatyczne - oznajmiła we wtorek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w Kopenhadze na spotkaniu premierów państw regionu Morza Bałtyckiego.
31.08.2022

Pierwsza na świecie komercyjna umowa dotyczącą transgranicznego transportu i składowania CO2 podpisana

TotalEnergies w poniedziałek 29 sierpnia ogłosił w swoim komunikacie podpisanie umowy pomiędzy Northern Lights i Yara na transport i składowanie CO2 wychwyconego z Yara Sluiskil - fabryki amoniaku i nawozów sztucznych w Holandii. Jest to pierwsza na świecie komercyjna umowa dotyczącą transgranicznego transportu i składowania CO2.
30.08.2022

Macron z zainteresowaniem przyjął propozycję Morawieckiego dot. zamrożenia kosztów emisji CO2

Prezydent Francji Emmanuel Macron z "bardzo dużym zainteresowaniem" przyjął propozycję premiera Mateusza Morawieckiego dot. zamrożenia kosztów emisji CO2 na poziomie 30 euro za tonę - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. To jest też element bezpieczeństwa energetycznego Europy - dodał.
30.08.2022

Premier: na wtorkowym spotkaniu na Bornholmie poruszę kwestię systemu uprawnień do emisji CO2

Podczas wtorkowego spotkania na Bornholmie organizowanym przez Danię poruszę kwestię ETS-u, czyli systemu uprawnień do emisji CO2, aby obniżyć łączny koszt energii dla gospodarki i gospodarstw domowych - poinformował w poniedziałek w Paryżu premier Mateusz Morawiecki.
30.08.2022

Morawiecki chce zamrożenia kosztów emisji CO2

Chcę, aby koszty emisji CO2 w systemie handlu emisjami EU ETS zostały zamrożone na dwa lata na poziomie 30 euro za tonę - oświadczył premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek w Paryżu, przed rozmowami z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
30.08.2022

Morawiecki: chcę zamrożenia kosztów emisji CO2 na poziomie 30 euro za tonę

Chcę, aby koszty emisji CO2 w systemie handlu emisjami EU ETS zostały zamrożone na dwa lata na poziomie 30 euro za tonę - oświadczył premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek w Paryżu, przed rozmowami z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
29.08.2022

USA przeznacza 31 mln dolarów na rozwój technologii CCS

Amerykański Departament Energii (DOE) przeznacza ponad 31 mln dolarów na rozwój technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS).
29.08.2022

Europosłanka PiS Wiśniewska: unijny handel emisjami przyczynia się do nakręcania inflacji

Zamiast stymulować rozwój niskoemisyjnej gospodarki, unijny system handlu prawami do emisji (ETS) w gruncie rzeczy przyczynia się do nakręcania inflacji w UE - mówi w rozmowie z PAP eurodeputowana PiS Jadwiga Wiśniewska. Komentuje w ten sposób bijące rekordy ceny praw do emisji, wynikające ze zwiększania przez niektóre państwa Unii udziału węgla w miksie energetycznym.
26.08.2022

Premier: podczas wizyty we Francji zaproponuję zawieszenie lub zmniejszenie opłat za uprawnienia do emisji CO2

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że po raz kolejny zaproponuje zawieszenie lub zmniejszenie, do poziomu 25-30 euro za tonę, opłat za prawo do emisji CO2. Ma na ten temat rozmawiać z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem podczas zbliżającej się wizyty.
26.08.2022

Woda w wino, a węgiel w.. cukier. Nowe plany Coca-Cola

Czy wychwycony dwutlenek węgla można zamienić w cukier? Coca-Cola uważa, że tak - i nawiązała współpracę z Uniwersytetem Kalifornijskim w Berkeley, aby urzeczywistnić ten pomysł.
26.08.2022

Londyńska Econic Tech komercjalizuję technologię przekształcania CO2 w polimery

Londyńska firma Econic Technologies pozyskała 10,4 mln funtów na wsparcie komercjalizacji swojej technologii, która umożliwia wykorzystanie dwutlenku węgla do produkcji polimerów.
24.08.2022

PGE EC: ok. 56 mln zł dofinansowania do nowej elektrociepłowni PGE

Ok. 56 mln zł wyniesie dofinansowanie do budowy nowej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Kielcach ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - poinformowała w czwartek spółka PGE Energia Ciepła. Dodano, że dzięki inwestycji zmniejszą się opłaty za emisję CO2.
18.08.2022

PLL LOT rozpoczęły współpracę z Łukasiewicz – Instytutem Lotnictwa

Polskie Linie Lotnicze LOT oraz Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa wykorzystają nowoczesną technologię do obliczania emisji dwutlenku węgla, tlenków azotu i tlenku węgla z samolotów LOT-u.
16.08.2022

Prosty i tani materiał sprawnie wychwytuje CO2

Badacze z Berkeley (USA) wytworzyli doskonały materiał do wyłapywania dwutlenku węgla oparty na niedrogim polimerze. Ich zdaniem będzie można go stosować nie tylko w przemyśle, ale i w układach wydechowych samochodów, a może nawet na budynkach i meblach.
09.08.2022

UE inwestuje 1,8 mld euro w projekty w dziedzinie czystych technologii, m.in. w Polsce

UE zainwestuje ponad 1,8 mld euro w 17 innowacyjnych projektów w dziedzinie czystych technologii w ramach trzeciej rundy przydzielania dotacji z funduszu innowacyjnego. Wybrane projekty zlokalizowane są w Bułgarii, Finlandii, Francji, Holandii, Islandii, Niemczech, Norwegii, Polsce i Szwecji.
12.07.2022

Polenergia Fotowoltaika Liderem Transformacji Energetycznej

Polski Kongres Klimatyczny przyznał Polenergii Fotowoltaika nagrodę Lidera Transformacji Energetycznej. Kapituła konkursu wyróżniła kompleksowy ekosystem rozwiązań Polenergia 360. Nagrody, których patronem honorowym jest Komisja Europejska oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska, rozdane zostały po raz pierwszy w historii.
01.07.2022

Zielona stal dla floating offshore od RWE i Tata Steel

Tata Steel i RWE zawiązały partnerstwo w celu zbadania możliwości produkcji komponentów stalowych, które mogłyby zostać wykorzystane w zaawansowanych technologicznie pływających fundamentach i konstrukcjach wiatrowych na Morzu Celtyckim. Firmy będą współpracować w celu zidentyfikowania elementów stalowych, które mogłyby być dostarczane przez Tata Steel dla projektów offshore na Morzu Celtyckim.
30.06.2022

Carbon Looper - ubrania wychwytujące CO2

Carbon Looper to potencjalnie początek zmiany paradygmatu myślenia o tekstyliach i przemyśle modowym. Tradycyjnie produkcja odzieży i niezrównoważone wykorzystanie zasobów naturalnych idą ze sobą w parze. A gdyby tak było odwrotnie i tekstylia mogłyby mieć pozytywny wpływ na naszą planetę, przyczyniając się do zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery?
29.06.2022

Na Islandii powstaje największa na świecie instalacja do bezpośredniego wychwytywania CO2

Na Islandii rozpoczęła się budowa największej na świecie instalacji do bezpośredniego wychwytywania dwutlenku węgla z powietrza, prowadzonej przez szwajcarski startup Climeworks AG - zmniejszy emisję CO2 o 0,0001%.
29.06.2022

CCS: Fluxys i Equinor zdekarbonizują Europę

Obie firmy uzgodniły, że opracują duży projekt infrastrukturalny dotyczący transportu wychwyconego CO2 z emitorów do bezpiecznych składowisk na Morzu Północnym. Projekt jest na etapie studium wykonalności, a decyzja inwestycyjna ma zostać podjęta do 2025 roku.
29.06.2022

[WIDEO] Game changer: wychwycony węgiel przekształcony w surowiec do produkcji tworzyw sztucznych

Konsorcjum, któremu przewodzą firmy Danone i LanzaTech, znalazło sposób na produkcję tworzyw sztucznych z wykorzystaniem węgla wychwyconego z procesów przemysłowych. Uważa się, że jest to "przełom technologiczny", który będzie miał znaczący wpływ na wiele sektorów, w tym na sektor opakowań i tekstyliów.
29.06.2022

4,3 mln zł oszczędności na energii elektrycznej

Sescom zaoszczędził 4,3 mln złotych na energii elektrycznej dla jednej z największych marek paliwowych. W trakcie trwającego dwa lata kontraktu, w 2020 roku wygenerowano oszczędności na poziomie 6 proc., a w 2021 roku na poziomie 11 proc.
22.06.2022

Zadziwiająca chlorella - stosowana jako suplement diety może posłużyć w przemyśle energetycznym

Mają piękny zielony kolor, są łatwe w hodowli i doskonale pochłaniają dwutlenek węgla. Ich potencjał można wykorzystać w przemyśle energetycznym. Nad rozwiązaniami technologicznymi, które umożliwią wykorzystanie glonów Chlorella na dużą skalę, pracuje zespół naukowców w Katedrze Inżynierii Środowiska na Wydziale Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie.
12.06.2022

Europarlament za celem zerowej emisji dla samochodów osobowych i dostawczych w 2035 roku

Parlament Europejski opowiedział w środę za zmianą norm emisji CO2 i wprowadzeniem zerowej emisji dla nowych samochodów osobowych i lekkich pojazdów dostawczych w 2035 roku. To część pakietu Gotowi na 55 (Fit for 55 in 2030).
09.06.2022

Rosyjska agresja pogłębia kryzys klimatyczny nie tylko w Ukrainie. Zmusi jednak Zachód do szybszej rezygnacji z paliw kopalnych

Dodatkowa emisja CO2, wygenerowana w wyniku wojny w Ukrainie, w ciągu roku sięgnie ok. 695 mln ton. To więcej, niż wyniesie planowana redukcja emisji w państwach UE w latach 2022–2025 – obliczył Polski Instytut Ekonomiczny. Szybkie zakończenie rosyjsko-ukraińskiej wojny jest więc kluczowe również dla powodzenia zielonej transformacji w Europie.
09.06.2022

Europejski system handlu emisjami, który obejmuje ponad 10 tys. elektrowni i fabryk, czeka reforma

Celem unijnego systemu handlu emisjami (ETS) jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla pochodzących z przemysłu. EU pracuje nad aktualizacją systemu ETS, która dostosuje go do podwyższonych celów w zakresie redukcji emisji.
09.06.2022

Lotos Petrobaltic z Orlenem pracują nad spławianiem Wisłą CO2 do wyrobisk na Bałtyku

Lotos Petrobaltic z Orlenem i Grupą Azoty pracują nad projektem spławiania Wisłą dwutlenku węgla do wyrobisk na dnie Bałtyku, a następnie, w dłuższej pespektywie, nad produkcją z CO2 paliw syntetycznych w nowo powstałym zakładzie w Elblągu - poinformowały we wtorek spółki.
08.06.2022

Europosłanka Kloc: głosowanie w sprawie tzw. cła od śladu węglowego ważne dla Polski

Stawką planowanego niebawem w europarlamencie głosowania nad tzw. cłem od śladu węglowego jest konkurencyjność unijnego - w tym także polskiego - przemysłu - oceniła w poniedziałek europosłanka PiS Izabela Kloc. To będzie ważne głosowanie zwłaszcza dla Polski - oceniła.
06.06.2022

Parlament Europejski decyduje o przyszłości transportu w Unii. Polskie firmy i organizacje apelują o głosowanie zgodnie z interesem ludzi, klimatu i polskiej gospodarki

8 czerwca Parlament Europejski zagłosuje w sprawie stanowiska w kwestii nowych standardów redukcji emisji CO2 dla samochodów osobowych i dostawczych. To głosowanie kluczowe dla powodzenia polityki klimatycznej UE i przyszłości polskiej gospodarki. Posłanki i posłowie zdecydują czy w 2035 r. wprowadzić 100% redukcję emisji CO2 – a więc w praktyce przestawić europejską motoryzacją na sprzedaż tylko zeroemisyjnych samochodów. Polski biznes i organizacje pozarządowe apelują o wsparcie tej decyzji. Pomoże w rozwoju polskiej gospodarki
06.06.2022

Zielona chemia szansą na alternatywne pochłanianie CO2

Technologie pochłaniania dwutlenku węgla wciąż są modyfikowane, a naukowcy z całego świata pracują nad ich ulepszaniem bądź nad wprowadzaniem nowych pomysłów. Wiele stosowanych obecnie absorbentów CO2, choć spełnia swoją główną funkcję pochłaniacza dwutlenku węgla, posiada różnego rodzaju wady, a część z nich jest, jednocześnie, szkodliwa dla środowiska naturalnego.
25.05.2022

ExxonMobil: rynek CCS osiągnie wartość 4 bln USD

Gigant naftowy uważa, że do 2050 roku. wychwytywanie dwutlenku węgla zdominuje 60 proc. rynku O&G wartego 6,5 mld USD.
12.05.2022

PGE dostarczy zieloną energię dla CMC Poland

PGE Obrót zawarła z jednym z najbardziej energochłonnych odbiorców w Polsce umowę na sprzedaż energii. Jej częścią jest umowa typu PPA (Power Purchase Agreement) na dostarczenie zielonej energii o wolumenie ponad 90 GWh w skali roku. To jeden z największych na polskim rynku energetycznym kontrakt polegający na bezpośrednim zakupie energii elektrycznej od wytwórców energii.
10.05.2022

Pod lodami Antarktydy kryje się gigantyczny system wodny

W osadach pod lodowcem Antarktydy naukowcy znaleźli potężny system cyrkulującej wody głęboki nawet na 2 km. Może mieć on znaczenie dla ruchu mas lodowych w stronę morza i uwalniania CO2, a przez to dla klimatu.
06.05.2022

Rozwój morskich farm wiatrowych na Morzu Północnym może się zderzyć z ekologią

Badania przeprowadzone przez The North Sea Foundation, holenderską organizację pozarządową pokazują, że rozwój wiedzy ekologicznej w coraz większym stopniu nie nadąża za potrzebami transformacji energetycznej. Raport określa korzyści i zagrożenia wynikające z wprowadzenia na szeroką skalę morskich farm wiatrowych, ponieważ jest coraz bardziej prawdopodobne, że ambicje związane z pozyskiwaniem energii z wiatru na morzu zderzą się z ochroną środowiska na obszarze Morza Północnego.
29.04.2022

Innowacyjna technologia wychwytu i odzysku CO2 stosowana w CIECH z coraz lepszymi wynikami

Innowacyjna instalacja wychwytu CO2, zastosowana w zakładzie CIECH w Inowrocławiu, oparta na metodzie wychwytu oraz odzysku dwutlenku węgla w procesie produkcji sody kalcynowanej, przeszła pierwszy etap modernizacji, która zaowocowała zwiększeniem skali odzysku CO2 do 6 tys. ton rocznie.
29.04.2022

Ekstrakcja wyciągów roślinnych z wykorzystaniem dwutlenku węgla korzystna dla środowiska

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu badają właściwości olejów z niekonwencjonalnych źródeł olejarskich. Tym razem pod lupę wzięli olej z poziomki. Okazuje się, że ten mały leśny owoc jest skarbnicą witamin oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych.
27.04.2022

Minister Moskwa: Polska zaproponuje Radzie UE rodzaj "rosyjskiego ETS"

Polska będzie proponować na najbliższej Radzie UE projekt sankcjonowania importu energii z Rosji poprzez "rosyjski ETS", tj. system analogiczny do opłat za emisje CO2 - poinformowała we wtorek minister klimatu Anna Moskwa po spotkaniu z komisarz ds. energii Kadri Simson.
27.04.2022

EKG – spotkanie prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego z Kadri Simson, komisarz do spraw energii UE

Zmiany definicji efektywnego systemu ciepłowniczego i chłodniczego oraz wysokosprawnej kogeneracji, jak również uwzględnienie m.in. kotłów elektrodowych do realizacji celów OZE w systemach ciepłowniczych były tematem dwustronnych rozmów Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa zarządu PGE z Kadri Simson, komisarz UE do spraw energii podczas pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Instytucje europejskie są w kluczowym momencie prac nad reformami pakietu Fit for 55, które koncentrują się nie tylko na elektroenerge
26.04.2022

Lotos Petrobaltic planuje realizację projektu geosekwestracji dwutlenku węgla

Spółka Lotos Petrobaltic poinformowała w czwartek na Twitterze, że planuje realizację projektu geosekwestracji dwutlenku węgla w złożu B3 na Bałtyku. Dzięki temu będzie można wydobyć więcej węglowodorów. Potrzebna jest jednak zmiana prawa geologicznego i górniczego.
22.04.2022

Komisja PE przyjęła opinię w sprawie mechanizmu CBAM, który ma zapobiec ucieczce emisji CO2

Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego przyjęła opinię autorstwa europosłanki Izabeli Kloc (PiS) na temat ustanowienia mechanizmu dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji dwutlenku węgla, tzw. CBAM. Ma on zapobiec ucieczce emisji CO2 poza UE.
22.04.2022

ZE PAK przyspiesza zieloną transformację! Ostatni blok węglowy zamknie już w 2024 roku

Koncern energetyczny ZE PAK zamierza przyspieszyć zamknięcie ostatniego bloku na węgiel z 2030 r. na koniec 2024 r. Jak poinformowała w czwartek spółka, jednym z głównych powodów jest brak wsparcia z rynku mocy dla bloków węglowych od 2025 r.
14.04.2022

Elektrownie węglowe wyemitowały w 2021 r. o prawie 70 proc. więcej CO2

Cztery elektrownie węglowe w Holandii wyemitowały w zeszłym roku o 69 procent więcej CO2 niż rok wcześniej, wynika z ustaleń portalu NOS. „Po latach stopniowego spadku emisji CO2 w naszym kraju widzimy, że ten proces się zatrzymał” - mówi Mark Bressers z Urzędu ds. Emisji (NEa).
14.04.2022

Hy-Chess zielony as w rękawie PGNiG z najwyższą oceną NCBR

PGNiG jako lider konsorcjum, wspólnie z Politechniką Śląską oraz Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu prowadzą działania zmierzające do komercjalizacji systemu „Hy-Chess”. To technologia pozwalająca wytwarzać ekologiczne paliwa, jak zielony wodór czy syntetyczny gaz ziemny, w sposób bezemisyjny produkować energię elektryczną oraz magazynować ją w postaci sprężonego dwutlenku węgla.
12.04.2022

PGE: szereg propozycji dla ustabilizowania rynku uprawnień do emisji CO2

Poprawa monitoringu i nadzoru, ograniczenie transakcji finansowych, dodatkowe mechanizmy stabilizacji rynku proponuje największa polska spółka energetyczna PGE w ramach reformy EU-ETS - system handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.
12.04.2022

PGE: Jak zmienić unijny system ETS, aby wspierał transformację energetyczną?

PGE Polska Grupa Energetyczna od dłuższego czasu zwraca uwagę na potrzebę reformy rynku handlu uprawnieniami do emisji CO2. Ostatnie wahania cen i niedobory uprawnień wskazują, że unijny system ETS przestaje motywować wytwórców energii do inwestowania w odnawialne źródła energii.
11.04.2022

Wójcik: w obecnej sytuacji nie ma zgody na politykę klimatyczną UE

W sytuacji wojny na Ukrainie, tuż po zakończeniu pandemii, nie można akceptować europejskiej polityki Zielonego Ładu, programu Fit for 55, systemu ETS – stwierdził w piątek w Katowicach minister w KPRM, wiceszef Solidarnej Polski Michał Wójcik.
09.04.2022

Raport IPCC: klimatyczne „teraz albo nigdy”, emisje nie mogą wzrastać! [WIDEO, RAPORT]

Jeszcze jest nadzieja na uniknięcie najgorszego scenariusza związanego ze zmianami klimatycznymi. Jest to jednak ostatni moment, by podjąć zdecydowane kroki i przejść na niskoemisyjną gospodarkę. Zwiększenie zużycia paliw kopalnych poprzez zastąpienie jednego źródła, innymi spowoduje, że cel klimatyczny stanie się nieosiągalny.
07.04.2022

Bezemisyjna produkcja ciepła, wodoru, amoniaku z wykorzystaniem reaktora wysokotemperaturowego

Narodowe Centrum Badań Jądrowych bierze udział w realizacji międzynarodowego projektu GEMINI 4.0 realizowanego przez ponad 20 instytucji z Europy, Azji i USA. Partnerzy opracują koncepcję wykorzystania reaktora wysokotemperaturowego do bezemisyjnej produkcji ciepła technologicznego i komunalnego, wodoru, amoniaku i innych zastosowań.
07.04.2022

BP dołącza do Światowego Centrum Dekarbonizacji Morskiej

BP dołączyło do Światowego Centrum Dekarbonizacji Morskiej (Global Centre for Maritime Decarbonisation, GCMD) jako partner strategiczny. Wstąpienie do organizacji zostało przypieczętowane uroczystym podpisaniem umowy w Singapurze.
06.04.2022

To działa! Northern Lights pionierem w zastosowaniu innowacji do CCS

Projekt PCI Northern Lights to sieć transgranicznego transportu CO2 oparta o statki handlowe. Łączy ona europejskie inicjatywy w zakresie wychwytywania dwutlenku węgla ze stałą infrastrukturą składowania dwutlenku węgla w norweskim rejonie Morza Północnego.
05.04.2022

Forum Energii: wzrost PKB dzięki inwestycjom w redukcję emisji w ciepłownictwo

Przy ambitnym podejściu do redukcji węgla w ciepłownictwie i ogrzewnictwie, inwestycjach w zieloną energię, dobrych ramach prawnych, modernizacja ciepłownictwa w Polsce może zwiększyć polskie PKB o ponad 2 proc. rocznie przez kolejne 30 lat - twierdzi Forum Energii.
05.04.2022

Strupczewski: w Niemczech dopłaty do OZE w 2020 r. przekroczyły 30 mld euro rocznie

W Niemczech dopłaty do OZE w 2020 r. przekroczyły 30 mld euro rocznie, co oznacza, że każda rodzina w RFN dopłaca do OZE 1,5 tys. euro rocznie – powiedział prof. Andrzej Strupczewski podczas konferencji o energetyce jądrowej w Senacie.
05.04.2022

Risen Energy wprowadza ultraniskoemisyjne moduły BIPV i HJT

Risen Energy Co., Ltd., największy w Chinach producent paneli słonecznych, zakończyła właśnie konferencję prasową w Ninghai w prowincji Zhejiang, na której zaprezentowała najnowszą linię modułów BIPV, w tym modeli Super Top i Super Tile, jak również ofertę heterozłączy HJT - Hyper-ion. Każdy z nowych produktów zapewnia jeszcze niższy poziom emisji CO2 oraz lepsze parametry wytwarzania energii elektrycznej, w ogromnym stopniu zwiększając zakres możliwości rozwoju i wdrażania modułów BIPV i HJT.
05.04.2022

MKiŚ konsultuje nową metodykę obliczania emisji gazów cieplarnianych

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji projekt rozporządzenia, określającego nową metodykę obliczania emisji gazów cieplarnianych, określenia wskaźników ich emisji oraz wartości opałowej paliw i wartości energetycznej energii elektrycznej.
04.04.2022

Maersk i CMA CGM pomogą Electroluxowi obniżyć emisyjność transportu morskiego

Szwedzki producent sprzętu gospodarstwa domowego Electrolux nawiązał współpracę z podmiotami zajmującymi się żeglugą kontenerową Maersk i CMA CGM w celu wykorzystania biopaliw opartych na olejach odpadowych i skroplonym gazie ziemnym (LNG) do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń w transporcie morskim.
04.04.2022

KE przyznała ponad miliard euro na innowacyjne projekty na rzecz transformacji klimatycznej UE

Komisja Europejska podpisała umowy o udzielenie dotacji w wysokości 1,1 mld euro ze środków funduszu innowacyjnego unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) na realizację siedmiu wielkoskalowych projektów. W pierwszych 10 latach realizacji projekty mają doprowadzić do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o ponad 76 megaton równoważnika CO2.
01.04.2022

E-PowerPack Alfa Laval – przełomowe osiągnięcie na drodze zrównoważonego rozwoju w branży morskiej

Od kilkunastu lat branża morska podejmuje starania w celu osiągnięcia zerowych emisji zanieczyszczeń węglowych. Jedno z wielu rozwiązań firmy Alfa Laval, generator E-PowerPack, jest kolejną konkretną odpowiedzą na potrzeby przemysłu morskiego. Przetwarzając ciepło odpadowe wprost na energię elektryczną, generator E-PowerPack Alfa Laval bezpośrednio przyczynia się do zmniejszenia zużycia paliwa i emisji CO2.
31.03.2022

Paliwa płynne z dwutlenku węgla, czy to możliwe?

Większość globalnego zapotrzebowania na energię jest nadal zaspokajana przez spalanie paliw kopalnych, co przyczynia się do powstawania efektu cieplarnianego poprzez uwalnianie ogromnych ilości CO2. Aby ograniczyć postępowanie tego procesu, trzeba szukać możliwości wykorzystania tego gazu cieplarnianego jako surowca do produkcji podstawowych substancji chemicznych.
29.03.2022

ESMA: brak poważnych nieprawidłowości na rynku uprawnień do emisji CO2

Europejski urząd nadzoru finansowego ESMA nie stwierdził poważniejszych nieprawidłowości w funkcjonowaniu rynkowego obrotu uprawnieniami do emisji CO2 i instrumentami pochodnymi w systemie EU-ETS. Urząd w poniedziałek opublikował raport z badania tego rynku.
28.03.2022

MKiŚ: będzie aktualizacja PEP2040 w zw. planowanym ograniczeniem importu rosyjskich surowców

Szybkie ograniczenie importu rosyjskich surowców energetycznych przez Polskę jak i Europę będzie miało swoje odzwierciedlenie w aktualizacji polityki energetycznej kraju PEP2040 - zapowiedział we wtorek wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
22.03.2022

Polska sprzedała uprawnienia do emisji CO2 za ponad 250 mln euro

16 marca, na niemieckiej giełdzie European Energy Exchange odbyła się kolejna w tym roku aukcja uprawnień do emisji CO2. Polska sprzedała uprawnienia za łączną kwotę ponad 25 mln euro.
20.03.2022

Ogniwa paliwowe, które usuną 99 proc.dwutlenku węgla z powietrza

Gospodarka wodorowa jest od dawna promowana jako przełomowy aspekt niskoemisyjnej przyszłości. Czy innowacyjny system elektrochemiczny zasilany wodorem zaprezentowany przez inżynierów z University of Delaware stanie się sposobem na skuteczne wychwytywanie dwutlenku węgla z powietrza?
19.03.2022

Nadzór budowlany: deklaracje o źródłach ciepła pomogą identyfikować źródła emisji

Ponad 2,5 mln deklaracji o źródle ciepła złożyli do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków właściciele domów i budynków - poinformował w czwartek Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.
18.03.2022

Bydgoskie lotnisko szuka wykonawcy do budowy instalacji fotowoltaicznej

Port Lotniczy Bydgoszcz ogłosił przetarg na budowę instalacji fotowoltaicznej złożonej z ponad 100 paneli, co zwiększy bezpieczeństwo energetyczne i wpłynie na redukcję emisji dwutlenku węgla - poinformował w czwartek rzecznik lotniska Mateusz Dul.
18.03.2022

Mercedes-Benz inwestuje w zeroemisyjną fabrykę w Jaworze

Budowę nowej bocznicy kolejowej i centrum logistycznego dla fabryki Mercedesa w Jaworze (Dolnośląskie) przewiduje umowa podpisana przez Mercedes-Benz Manufacturing Poland i Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną „INVEST-PARK”. Koszt inwestycji to kilkadziesiąt mln zł.
17.03.2022

Czy polski biegun zimna znikie z ociplenim klimatu?

Do końca wieku średnia temperatura w regionie podlaskim wzrośnie o ok. 3 st. C – prognozuje hydrobiolog prof. dr hab. Andrzej Górniak z Uniwersytetu w Białymstoku. Jego zdaniem, niedługo mówienie o „polskim biegunie zimna” nie będzie już miało uzasadnienia.
08.03.2022

Polsko-Rumuńskie konsultacje Międzyrządowe

Polityka klimatyczno-energetyczna oraz leśnictwo to główne tematy rozmów w ramach polsko-rumuńskich konsultacji międzyrządowych. W wydarzeniu, które odbyło się 3 marca 2022 r., udział wzięli pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa Edward Siarka oraz Główny Geolog Kraju Piotr Dziadzio.
04.03.2022

Borys o cenach uprawnień do emisji CO2: spadły o 30 proc. wobec szczytu w lutym

Nastąpiło załamanie cen CO2 - wskazał we wtorek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Dodał, że spadek wyniósł 30 proc. od szczytu w lutym, co daje szanse m.in. na obniżkę cen energii elektrycznej.
02.03.2022

Zielona transformacja w ochronie zdrowia – zmiany potrzebne od zaraz

Sektor medyczny bardziej zanieczyszcza środowisko niż np. przemysł stoczniowy czy lotniczy. Gdyby uznać światowy system ochrony zdrowia za osobny kraj, zająłby 5. miejsce wśród największych emitentów CO₂ .
24.02.2022

Morawiecki: proponowałem szefowej KE wyłączenie z ETS niektórych instytucji

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył w Brukseli, że proponował w piątek szefowej KE Ursuli von der Leyen wyłączenie wszystkich instytucji finansowych i pozaprzemysłowych z możliwości nabywania uprawnień do emisji CO2 w systemie ETS.
18.02.2022

Polska silna w CO2

O 6 proc. zwiększyła się emisja gazów cieplarnianych w UE w III kw. 2021 r. w porównaniu z podobnym okresem 2020 roku. Bruksela uspokaja jednak, że neutralność klimatyczna Unii w 2050 roku jest osiągalna - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".
18.02.2022

Ekolodzy: aby zmniejszyć emisje CO2 trzeba odejść od chowu przemysłowego

Żeby zmniejszyć emisje CO2 trzeba zrezygnować z przemysłowego chowu zwierząt, postawić na lokalną produkcję i skrócić łańcuchy dostaw - oceniają organizacje ekologiczne. Wielkie gospodarstwa z intensywną hodowlą zagrażają mniejszym, w konsekwencji doprowadza to do wyludniania wsi.
15.02.2022

Prezes PGG: potrzebne rozwiązania pomiędzy ambicją dekarbonizacji a sytuacją Polski

Należy poszukać rozwiązań pomiędzy ambicjami dekarbonizacyjnymi wspólnoty unijnej, a faktyczną sytuacją Polski jako kraju członkowskiego UE - ocenia prezes PGG Tomasz Rogala. Jego zdaniem, zmiana węglowego miksu energetycznego nie może prowadzić do wzrostu uzależnienia od innych nośników.
15.02.2022

Minister Moskwa rozmawiała w Brukseli nt. reformy systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa spotkała się w poniedziałek w Brukseli z wiceszefem Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem, żeby rozmawiać o reformie systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 (ETS). "Ten system nie może być pozostawiony spekulantom finansowym" - zadeklarowała minister.
15.02.2022

Gdyby nie opłata za emisję CO2, koszt wytworzenia energii elektrycznej w Polsce byłby mniejszy o 60 proc.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska potwierdza informację, że 60% kosztów wytworzenia energii elektrycznej w Polsce to koszt uprawnień do emisji CO2.
11.02.2022

W zakładzie PKN Orlen powstanie ekologiczna instalacja za ok. 346 mln zł

W zakładzie głównym PKN Orlen do 2024 r. powstanie instalacja oczyszczania gazów poprocesowych, która umożliwi dalszą redukcję emisji związków siarki do atmosfery. Prace rozpoczną się w marcu br. - poinformował koncern. Wartość inwestycji szacowana jest na 346 mln zł.
07.02.2022

Badanie: glony glebowe wychwytują około 3,6 gigaton węgla rocznie

Glony glebowe wychwytują około 3,6 gigaton węgla rocznie, co odpowiada 30 proc. emisji dwutlenku węgla wytwarzanym przez człowieka - ustalili naukowcy z międzynarodowego konsorcjum, do którego należy Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wyniki badania opublikowano w New Phytologist.
03.02.2022

Wiceminister klimatu: wpływy z ETS trafiają m.in. do przemysłu energochłonnego

25 proc. wpływów z systemu ETS w Polsce trafia w formie rekompensat do przemysłu energochłonnego, w planach są fundusze wsparcia energetyki, na które trafi do 60 proc. wpływów z ETS - poinformował w Sejmie wiceminister klimatu Adam Gibourge-Czetwertyński.
28.01.2022

Müller: w tym kształcie Polska nie poprze "Fit for 55"

Nie ma mowy, aby Polska poparła pakiet "Fit for 55" w obecnym kształcie, gdyż oznaczałby to bardzo duże obciążenie dodatkowymi opłatami osoby biedniejsze, średnio zamożne, a także polskich przedsiębiorców - oświadczył we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.
25.01.2022

MKiŚ: w połowie roku do KE trafi sprawozdanie z wydania środków uzyskanych z akcji CO2 za 2021

Sprawozdanie z wydatkowania środków uzyskanych ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 za 2021 roku zostanie przekazane do Komisji w połowie 2022 roku - przekazał w piątek resort klimatu i środowiska.
22.01.2022

Projekt: wytwórcy ciepła będą mogli wliczać realne koszty uprawnień CO2 do taryf

Zapewnienie wytwórcom ciepła kształtującym taryfy możliwość pokrycia koniecznych do poniesienia kosztów uprawnień do emisji CO2 w okresie objętym wnioskiem taryfowym - przewiduje opublikowany w czwartek projekt przygotowany przez resort klimatu i środowiska.
21.01.2022

WEPA ogranicza puste przebiegi i emisję dwutlenku węgla dzięki rozwiązaniom Współpracy Transportowej CHEP

Dostawca zrównoważonych artykułów higienicznych oszczędza 113,8 ton CO2 i 141 000 kilometrów rocznie dzięki współdzieleniu ciężarówek w ramach współpracy z liderem poolingu palet
21.01.2022

Raport: gaz i spekulacje najsilniej wpłynęły na ceny CO2 w grudniu 2021

Ceny gazu, ale i działania spekulacyjne miały największy wpływ na rynek uprawnień do emisji CO2 i rekordowe ceny oraz silne wahania na nim - ocenia Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami w raporcie z rynku CO2 za grudzień 2021 r.
20.01.2022

Coca-Cola HBC Polska i CHEP stawiają na neutralność węglową

Wieloletnie partnerstwo z firmą CHEP wpisuje się w strategię Coca-Cola „Net Zero 2040”, polegającą na osiągnięciu zerowej emisji netto do roku 2040. Obie firmy nie ustają we wspólnym zaangażowaniu na rzecz ograniczenia emisji CO2.
17.01.2022

Holandia. Transakcja bitcoinem emituje tyle CO2, co gospodarstwo domowe przez trzy tygodnie

Pojedyncza transakcja bitcoinem powoduje taką samą emisję dwutlenku węgla, jak przeciętne gospodarstwo domowe w ciągu trzech tygodnie - szacuje holenderski bank centralny, De Nederlandsche Bank (DNB).
15.01.2022

Sasin: być może trzeba będzie wypowiedzieć pakiet klimatyczny

Być może trzeba będzie wypowiedzieć pakiet klimatyczno-energetyczny, jeśli partnerzy w UE pozostaną głusi na nasze argumenty - powiedział w czwartek wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
14.01.2022

MAAT4 wybuduje elektrownię fotowoltaiczną dla Mostostalu

Firma MAAT4 do końca marca 2022 roku wybuduje dla Spółki z Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal - Mostostalu Siedlce elektrownię fotowoltaiczną o mocy przekraczającej 2000 kW. Będzie to jedno z największych tego typu przedsięwzięć w Polsce. Dzięki inwestycji Mostostal Siedlce zaoszczędzi rocznie blisko 1,5 mln zł i zredukuje emisję CO2 o ponad 1,7 mln kg, a miasto Siedlce zyska zielone źródło energii.
13.01.2022

Tusk krytykuje rząd za drożyznę i zapowiada projekty ustaw ws. cen gazu

Lider PO Donald Tusk zapowiedział projekty ustaw, których celem będzie ochrona drobnych przedsiębiorców oraz instytucji typu szpitale, DPS-y lub placówki kulturalne przed skutkami podwyżki cen gazu. Krytykował też rządzących, którzy odpowiadają według niego za drożyznę w Polsce.
12.01.2022

Niemcy: znaczny wzrost emisji dwutlenku węgla w 2021 roku; "cios dla ochrony klimatu"

Emisja dwutlenku węgla w Niemczech w ubiegłym roku wyniosła 772 mln ton. Odpowiada to wzrostowi o 33 mln ton w porównaniu z rokiem 2020. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez think tank Agora Energiewende, którym dysponuje portal RND. "To cios dla ochrony klimatu" - pisze portal.
07.01.2022

Obajtek: obniżka VAT na paliwa pozwoli obniżyć ceny do ok. 5 zł za litr

Obniżka VAT na paliwa pozwoli obniżyć ceny do ok. 5 zł za litr – podkreślił w piątek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Wskazał, że koncern również dąży do stabilizacji cen. Podał przykład zakupu praw do emisji dwutlenku węgla w 2019/2020 po 23-24 euro. Dziś kosztują one ok. 85 euro.
07.01.2022

MKiŚ: podpisano nowelę ws. procentowego określenia kosztów zakupu energii elektrycznej

Minister Klimatu i Środowiska podpisała nowelę rozporządzenia, które nakłada sprzedawców energii z urzędu obowiązek dołączania do faktury informacji dotyczących procentowego określenia kosztów zakupu energii elektrycznej - przekazał w środę resort.
06.01.2022

Rzońca: system handlu emisjami uderza w biedniejsze kraje UE; Buzek: ceny energii rosną na całym świecie

Unijny system handlu emisjami uderza w biedniejsze państwa UE. Trzeba go szybko zreformować, jak postuluje polski rząd - uważa europoseł Bogdan Rzońca (PiS). Europoseł Jerzy Buzek (PO) wskazuje, że ceny energii gwałtownie rosną na całym świecie. Przyznaje jednocześnie, że reforma jest potrzebna, a jej projekt jest gotowy.
05.01.2022

Morawiecki w Euractiv: UE potrzebuje głębokiej reformy systemu handlu emisjami

Unia Europejska stoi przed kluczowymi decyzjami. Obecna koncepcja unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) jest błędna. Konieczne jest przeprowadzenie głębokiej reformy systemu – pisze w artykule opublikowanym na portalu Euractiv premier Mateusz Morawiecki.
03.01.2022

Müller: premier zaapelował do D. Tuska, by namówił kolegów z EPP do modyfikacji systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do przewodniczącego EPP Donalda Tuska, by namówił swoich kolegów, koleżanki i przywódców wszystkich państw europejskich, którzy należą do EPP, by zmodyfikować unijny system handlu uprawnieniami do emisji CO2 - podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller.
31.12.2021

Analitycy: Fit for 55 może w niewystarczającym stopniu ograniczyć wzrost globalnej temperatury

Pakiet Fit for 55 może w niewystarczającym stopniu przyczynić się do ograniczenia wzrostu globalnej temperatury do 1,5 st. C - ocenili analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
31.12.2021

Prezes URE: trudno wskazać średni poziom zmian taryf na ciepło w całym sektorze

Trudno wskazać średni poziom zmian taryf na ciepło w całym sektorze - ocenił w rozmowie z PAP prezes URE Rafał Gawin. Jak wskazał, zmiany taryf na prąd i gaz największych podmiotów obrazują sytuację całego rynku, natomiast ciepłownictwo ma znacznie bardziej lokalny charakter.
28.12.2021

Naukowcy szukają rozwiązań dla efektywnej produkcji energii z zasobów geotermalnych

Naukowcy z Akademii Górniczo Hutniczej (AGH) w Krakowie szukają nowych rozwiązań, które pozwoliłyby skuteczniej korzystać z istniejących w Polsce zasobów geotermalnych. Badają m.in. celowość wykorzystania dwutlenku węgla, który byłby nośnikiem energii geotermalnej na dużych głębokościach.
25.12.2021

Zaczarowany ołówek, który zamieni się w świąteczną choinkę

Zazwyczaj ołówki są wykonywane z drzewa. Ale jeden z duńskich start-upów wpadł na nowy pomysł: z ołówków wyrastają drzewa.
21.12.2021

Skrócenie semestru zimowego na uczelniach pozwoliłoby zmniejszyć emisje CO2

Przesunięcie kilku tygodni nauki z semestru zimowego na semestr letni i jednoczesne wydłużenie okresu ferii zimowych mogłoby zmniejszyć roczne emisje CO2 pochodzącego z uniwersytetów o ponad 4 proc. - poinformowali na łamach „iScience” naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu (Wlk. Brytania).
17.12.2021

W Japonii odnotowano rekordowo niski poziom emisji gazów cieplarnianych

Emisje gazów cieplarnianych w Japonii spadają konsekwentnie od siedmiu lat i w roku podatkowym 2020 osiągnęły rekordowo niski poziom, między innymi w związku z ograniczeniem działalności firm w czasie pandemii Covid-19 – wynika z piątkowych danych rządowych.
10.12.2021

Jak podwyżka cen emisji o 100 USD wpłynęłaby na światowe gospodarki?

Gwałtowny i nieoczekiwany wzrost kosztów emisji CO2 o 100 USD za tonę mógłby w krótkim okresie spowodować wzrost inflacji i spadek PKB o 1 proc. do 2 proc. w większości krajów OECD. Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez Narodowy Instytut Badań Gospodarczych i Społecznych (NIESR) z Wielkiej Brytanii, wpływ ten byłby większy w gospodarkach intensywnie korzystających z węgla.
09.12.2021

SDCM: fabryczna regeneracja części do aut pozwoliła w 2020 r. zmniejszyć emisję CO2 o 800 tys. ton

Fabryczna regeneracja części samochodowych pozwoliła w 2020 r. zmniejszyć emisję CO2 o 800 tys. ton, a roczna wartość tego rynku w UE to 4,7 mld euro - podało Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych. Dodało, że w Polsce przestarzałe przepisy hamują rozwój tego sektora.
07.12.2021

COP26 a gospodarka morska. Co z tego wynika?

W zeszłym miesiącu zakończył się szczyt klimatyczny COP26, którego efekty będą miały długofalowe skutki dla całego sektora morskiego. Nie ma poczucia triumfu, za to jest satysfakcja, że udało się wypracować zgodę, biorąc pod uwagę napięte stosunki geopolityczne.
06.12.2021

Krytyczne spotkanie IMO nie przyspieszyło dekarbonizacji żeglugi

Dalsze rozmowy dotyczące żeglugi zaplanowano na przyszły rok po tym, jak delegaci na spotkaniu Międzynarodowej Organizacji Morskiej, które miało na celu przyspieszenie dekarbonizacji sektora, nie poczynili postępów.
01.12.2021

Siemens uruchamia nowe narzędzie do śledzenia rzeczywistego śladu węglowego swoich produktów

Siemens opracował nowe narzędzie do śledzenia prawdziwego śladu węglowego produktu, biorąc pod uwagę zarówno jego produkcję, jak i łańcuch dostaw. Obraz wpływu na środowisko poszczególnych elementów łańcucha dostaw – będzie od tej pory ogólnodostępny.
01.12.2021

Morawiecki dla "SE": zaproponuję, by zaprzestać spekulacji uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla

W rozmowie z "SE" szef rządu został zapytany, czy widzi jakiekolwiek szanse, żeby część cen, tych spekulacyjnych, wróciła w najbliższej perspektywie np. w branży budowlanej do normalnych, akceptowalnych poziomów.
01.12.2021

W Wielkiej Brytanii powstanie zakład recyklingu polistyrenu, głównego budulca styropianu

Polistyren to popularne tworzywo sztuczne, które służy do uzyskiwania styropianu i styroduru. Na terenie Europy powstanie zakład recyklingowy, który pozwoli ograniczenie emisji dwutlenku węgla (CO2) w produkcji tworzyw sztucznych, oraz ponowne wykorzystanie styrenu.
29.11.2021

KGHM powalczy o zielone hutnictwo

Relatywnie łatwo można zdekarbonizować górnictwo miedziowe, ale hutnictwo to już wyzwanie. Jak to osiągnąć - wyjaśnia w rozmowie z piątkowym "Pulsem Biznesu" Radosław Żydok, dyrektor departamentu analiz w KGHM.
26.11.2021

Projektowane unijne cło od śladu węglowego tematem konferencji Śląski Ład

Przygotowywany w Unii Europejskiej mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 (tzw. CBAM), określany jako cło od śladu węglowego, będzie głównym tematem czwartej edycji konferencji Śląski Ład, która odbędzie się w najbliższy poniedziałek w Katowicach.
26.11.2021

Jak zmienia się klimat w Polsce? Nowe badania

Ponad 30 klimatologów przeanalizowało różne aspekty zmian klimatu w Polsce. Według scenariuszy czeka nas coraz więcej dni z uciążliwymi upałami, mniej dni bardzo mroźnych i nieco więcej opadów. Nastąpi również wydłużenie okresu wegetacyjnego - przewidują.
25.11.2021

PLK ogranicza emisję CO2

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. do końca roku zamontują 15 nowych instalacji fotowoltaicznych. Panele na kolejowych budynkach m.in. w Kielcach, Włoszczowie, Siedlcach i Przemyślu pozwolą ograniczyć emisję CO2. To jedno z działań PLK na rzecz ograniczania oddziaływania kolei na środowisko i poprawy efektywności energetycznej kolei.
09.11.2021

Zespół ds. kryzysu klimatycznego PAN: wzywamy do działań zmierzających do głębokich redukcji emisji CO2

Wzywamy do podjęcia konsekwentnych działań na wszystkich poziomach decyzyjnych, zmierzających do głębokich redukcji emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych w najbliższych dekadach oraz do realizacji scenariusza, w którym emisje CO2 spadają do zera netto około 2050 r. – piszą naukowcy z zespołu ds. kryzysu klimatycznego przy prezesie PAN.
09.11.2021

Nikola i TC Energy łączą siły w celu stworzenia wielkoskalowych centrów czystego wodoru

Firmy zamierzają przyspieszyć wdrażanie pojazdów elektrycznych o dużej ładowności i bezemisyjnych ogniw paliwowych oraz wodoru w sektorach przemysłowych poprzez tworzenie hubów w kluczowych lokalizacjach geograficznych
06.11.2021

Global Carbon Project: emisja CO2 na świecie powróciła do poziomu sprzed pandemii

Emisja CO2 na świecie wróciła do poziomu notowanego przed pandemią Covid-19 – pokazuje raport organizacji Global Carbon Project. W 2021 r. emisja CO2 wyniesie 36,4 Gt i będzie o 4,9 proc. większa niż w roku poprzednim - szacuje organizacja.
06.11.2021

IEA: jeśli obietnice będą spełnione, wzrost temperatury nie przekroczy 1,8 st. C

Jeśli wszystkie nowe zobowiązania ogłoszone podczas trwającej w Glasgow konferencji klimatycznej COP26 zostaną zrealizowane, uda się zatrzymać wzrost temperatury na Ziemi w granicach 1,8 st. C - oceniła w czwartek Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA).
05.11.2021

MKiŚ: deklaracja odejścia Polski od węgla z COP26 spójna z naszą umową społeczną

Deklaracja odejścia Polski od węgla z COP26 jest potwierdzeniem naszej umowy społecznej - powiedział PAP rzecznik resortu klimatu Aleksander Brzózka. Doprecyzował, że w deklaracji znaleźliśmy się w grupie państw, które odejdą od węgla w latach 40-tych lub tak szybko, jak to będzie możliwe po tej dacie.
05.11.2021

Rotterdam World Gateway współpracuje z Shell nad osiągnięciem neutralności emisyjnej

Rotterdam World Gateway (RWG) nawiązał współpracę z koncernem naftowym Shell, aby zrównoważyć emisje CO2 i stać się całkowicie neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla do 2024 roku.
05.11.2021

Kowalczyk: będę podejmował próbę obniżenia cen uprawnień do emisji CO2 dla fabryk nawozów

Będę podejmował próbę obniżenia cen uprawnień do emisji CO2 dla fabryk nawozów, bo cen gazu nie jesteśmy w stanie obniżyć – powiedział wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk w czwartek.
05.11.2021

Dania i USA apelują o zeroemisyjną żeglugę do 2050 roku

Dania i Stany Zjednoczone wezwały Międzynarodową Organizację Morską (IMO) do wyznaczenia bardziej ambitnych celów w zakresie osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla (CO2) w sektorze żeglugi do 2050 roku.
04.11.2021

Jak transport morski wpłynie na opanowanie globalnego handlu wodorem i przyspieszenie transformacji eksportu energii?

Do 2050 roku nastąpi nawet sześciokrotny wzrost międzynarodowego zapotrzebowania na H2, a jedna trzecia morskiego handlu energią w świecie zerowej emisji netto będzie związana z tym niskoemisyjnym gazem – prognozuje WoodMac.
02.11.2021

PSP: od 1 października 189 interwencji w związku z emisją tlenku węgla; zmarły dwie osoby

Od 1 października strażacy interweniowali 189 razy w związku z emisją tlenku węgla; wskutek zatrucia czadem zmarły dwie osoby, a 51 wymagało hospitalizacji - poinformował PAP bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej.
02.11.2021

Alarmujące dane: stężenie gazów cieplarnianych rośnie pomimo działań proklimatycznych

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) opublikowała niepokojące dane dotyczące koncentracji emisji gazów w 2020 roku. Pomimo zamrożenia gospodarczego wywołanego COVID-19, emisje gazów wzrosły do rekordowego poziomu w 2020 roku.
31.10.2021

Grupa Azoty: ok. 2,7 mld zł do 2030 r. na projekty zielone i dekarbonizacyjne

Grupa Azoty zaprezentowała strategię do 2030 r. Zakłada w niej uruchomienie projektu "Zielone Azoty", redukcję emisji, dekarbonizację, budowę OZE, technologie wodorowe i ewentualne użycie źródeł jądrowych. Nakłady na te projekty mają wynieść ok. 2,7 mld zł.
30.10.2021

Producenci aut wykorzystują kryzys półprzewodników?

Ile trzeba czekać w salonie na auto…? Różnie. Zależy ile emituje CO2… Oczywiście takich słów nie usłyszymy w salonie od sprzedawcy, ale przyglądając się realizacji zamówień na auta można odnieść wrażenie, iż w większości przypadków szybciej realizowane są zamówienia na auta hybrydowe czy elektryki, twierdzą analitycy autobaza.pl.
28.10.2021

Wódka z powietrza i cukier z CO2 dla misji na Marsa NASA

Nowojorski startup Air Co. produkuje alkohol z wychwyconego CO2 i zielonego wodoru. Nazywa swoją wódkę najbardziej zrównoważonym alkoholem na świecie. Firma produkuje również środki do dezynfekcji rąk i perfumy.
27.10.2021

Ochrona strategicznych złóż kopalin w projekcie zmiany Prawa geologicznego i górniczego

Ochronę strategicznych złóż kopalin, regulacje dot. składowania CO2, czy zachęty dla magazynowania wodoru zawiera projekt zmiany Prawa geologicznego i górniczego (P.g.g.), który ministerstwo klimatu przesłało do konsultacji.
27.10.2021

Raport ONZ: koncentracja gazów cieplarnianych w 2020 roku osiągnęła rekordowy poziom

Koncentracja gazów cieplarnianych osiągnęła rekordowy poziom w 2020 roku - przekazała w poniedziałek Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO), jedna z agend ONZ. Tempo wzrostu rocznej koncentracji dwutlenku węgla (CO2), metanu (CH4) i podtlenku azotu (N2O) było wyższe niż średnia z lat 2011-2020 - dodano.
26.10.2021

MAE: „Kraje muszą potroić inwestycje w energię odnawialną do 2030 roku, aby walczyć ze zmianami klimatu”

W swoim flagowym raporcie MAE szacuje, że do 2030 roku trzeba zainwestować prawie 4 biliony dolarów – potroić roczne inwestycje w projekty i infrastrukturę energii odnawialnej, aby zatrzymać galopujące zmiany klimatyczne.
18.10.2021

Wiceminister rolnictwa: kierujemy wniosek do UOKiK o sprawdzenie sytuacji dotyczącej sprzedaży nawozów

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Ryszard Bartosik zapowiedział w czwartek w Sejmie wniosek do UOKiK o "dokładne" sprawdzenie sytuacji dotyczącej sprzedaży nawozów.
15.10.2021

Francuski sąd: Państwo musi wykonać swoje zobowiązania w sprawie redukcji emisji gazów

Państwo francuskie musi wykonać swoje dotychczas niezrealizowane zobowiązania w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych – zdecydował w czwartek Sąd Administracyjny w Paryżu.
15.10.2021

Olej napędowy w pojazdach ciężarowych zastąpi RNG

Skutki zmian klimatu stają się coraz bardziej zauważalne i konieczne jest pilne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych (GHG). Jednym z elementów strategii osiągniecia celów klimatycznych jest ograniczenie emisji z transportu.
10.10.2021

Za dwa lata Norwegia zamknie ostatnią arktyczną kopalnię węgla

Norweska państwowa firma węglowa Store Norske Spitsbergen Kullkompani zamknie swoją ostatnią kopalnię położoną na terenie arktycznego archipelagu Svalbard w 2023 roku.
09.10.2021

Szef PAIH: polscy poddostawcy też powinni przechodzić na zieloną energię

Polscy poddostawcy firm lokujących inwestycje w Polsce, coraz silniej zwracających uwagę na ślad węglowy, też powinni korzystać z zielonej energii – mówił w czwartek w Chorzowie prezes PAIH Krzysztof Drynda. Jak zaznaczył, pozwoli to utrzymać atrakcyjność inwestycyjną Polski.
08.10.2021

Cronimet PL wspiera neutralności pod względem redukcji emisji CO2

Na przełomie ostatnich paru lat zrealizowano kilka inwestycji wpływających na ograniczenie CO2 do atmosfery.
08.10.2021

PKN Orlen: ponad 2 mld zł na inwestycje w technologie związane z dekarbonizacją

Mamy budżet ponad 2 mld zł, który przeznaczymy na tworzenie i doskonalenie technologii związanych z dekarbonizacją - mówił w czwartek Arkadiusz Majoch z PKN Orlen. Dodał, że jedną z tych technologii jest CCU.
08.10.2021

Lasy pochłaniają tylko 3 proc. rocznej krajowej emisji CO2

W Niemczech lasy zmagazynowały w 2019 r. około 8,3 mln ton węgla więcej niż w roku poprzednim. Odpowiada to 30,6 mln ton dwutlenku węgla - wynika z nowych danych federalnego Urzędu Statystycznego, które przytacza „Der Spiegel”.
07.10.2021

Interesy stojące za polityką klimatyczną mierzą w polską suwerenność

Za polityką klimatyczną UE stoją wielkie interesy i pieniądze, wymierzone w polską suwerenność - ocenili w środę uczestnicy dyskusji zatytułowanej "Jak sytuacja energetyczna wpływa na kształtowanie wizerunku Polski", odbywającej się w ramach Kongresu 590 w Warszawie.
07.10.2021

IATA: linie lotnicze do 2050 r. planują osiągnąć zerową emisyjność CO2

Linie lotnicze do 2050 r. zobowiązały się osiągnąć neutralność klimatyczną - wynika z uchwały przyjętej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Powietrznego (IATA). Do ograniczenia CO2 ma się przyczynić m.in. zrównoważone paliwo lotnicze, rozwiązania technologiczne w samolotach, infrastruktura.
05.10.2021

Śląski Ruch Klimatyczny złożył projekt uchwały o alarmie klimatycznym dla Katowic

Projekt uchwały o alarmie klimatycznym dla Katowic wraz z listą ok. 500 podpisów osób popierających tę inicjatywę złożyli w czwartek w urzędzie miasta przedstawiciele Śląskiego Ruchu Klimatycznego. Zakłada on m.in. osiągnięcie przez Katowice zerowych emisji CO2 do 2050 roku.
01.10.2021

Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny w sercu Krakowa

2 dni spotkań, 30 prelegentów z całego świata, wystąpienia, dyskusje, warsztaty, pokazy artystyczne i wiele innych aktywności czeka na uczestników Carbon Footprint Summit 2021, który startuje 8 października w Hali Cracovia. To już druga edycja krakowskiego szczytu klimatycznego, którego celem jest integracja środowisk nauki, technologii, aktywizmu i biznesu dla wspólnego działania na rzecz klimatu.
30.09.2021

Vattenfall zwiększa cele w zakresie redukcji emisji

W 2020 roku szwedzka firma energetyczna zredukowała bezwzględną emisję dwutlenku węgla o prawie 40 proc. w stosunku do roku 2017 - 10 lat przed planowanym terminem.
25.09.2021

Analitycy: utrzymanie cen emisji CO2 na poziomie 30 euro do 2025 r. oznacza powolną dekarbonizację

Utrzymanie cen emisji CO2 na poziomie 30 euro do 2025 r. będzie oznaczało realizację scenariusza powolnej dekarbonizacji - stwierdza w analizie Polski Instytut Ekonomiczny. Według ekspertów na efektywną transformację pozwolą kwoty rzędu 60 i 120 euro.
24.09.2021

P-TECC: USA odpowiedzą na wyzwania kryzysu klimatycznego

Stany Zjednoczone odpowiedzą na wyzwania związane z kryzysem klimatycznym; USA traktują je jako szansę na największe w historii inwestycje - deklarowali przedstawiciele amerykańskiej administracji podczas forum biznesowego konferencji P-TECC w Warszawie.
23.09.2021

Airbus: nowy A220 zużywa mniej paliwa i mniej emituje CO2

Nowy Airbus A220 zużywa o około 25 proc. mniej paliwa niż samoloty poprzedniej generacji i - co z tym związane - emituje do atmosfery o 25 proc. mniej CO2 - poinformował w poniedziałek podczas konferencji w Warszawie szef marketingu produktów w Airbus Antonio Da Costa.
20.09.2021

Główne amerykańskie linie lotnicze stawiają sobie za cel wyprodukowanie trzech miliardów galonów zrównoważonego paliwa do 2030 roku

Cel ten wzrasta w stosunku do ich poprzedniego zobowiązania wynoszącego dwa miliardy galonów, jako część zobowiązania branży lotniczej do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 roku.
20.09.2021

PGNiG: transformacja z użyciem gazu zapewni szybką redukcję emisji CO2

Sposobem na szybką redukcję emisji CO2 w Polsce jest transformacja energetyczna przy użyciu gazu – ocenił we wtorek w Karpaczu wiceprezes PGNiG Robert Perkowski. Zwracał przy tym uwagę, że Polska posiada nowoczesną infrastrukturę przesyłową.
09.09.2021

13,5 proc. emisji z transportu w UE pochodzi z żeglugi

Żegluga morska i śródlądowa w UE odpowiadała za 13,5 proc. emisji gazów cieplarnianych z transportu w Unii Europejskiej - wynika z raportu Europejskiej Agencji Środowiska oraz Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa na Morzu.
02.09.2021

Koreański parlament uchwalił ustawę o neutralności klimatycznej do 2050 roku

Parlament Korei Południowej uchwalił ustawę zobowiązującą kraj do obniżenia emisji dwutlenku węgla o ponad 35 proc. przed 2030 rokiem i osiągnięcia neutralności pod względem emisji CO2 do roku 2050 – podała w środę agencja Yonhap.
02.09.2021

„Zielone Ogrodzenie” w Grupie Azoty już rośnie

Kilka godzin wspólnych starań pracowników Grupy Azoty i efekt na lata. Tak w skrócie można podsumować proekologiczną akcję nasadzenia roślin na ogrodzeniu Grupy Azoty, która odbyła się 31 sierpnia. Całe przedsięwzięcie jest kontynuacją zaangażowania spółki w działania zmierzające w kierunku redukcji emisji CO2.
01.09.2021

W ekologicznym cemencie drzemie potencjał do zmniejszenia emisji CO2

Powstał nowy rodzaj cementu, którego produkcja wymaga o dwie trzecie mniejszej emisji CO2 w porównaniu do tradycyjnego - tzw. cementu portlandzkiego. Wytwarzanie najważniejszego materiału budowlanego odpowiada obecnie za ok. 8 proc. emisji dwutlenku węgla spowodowanej działalnością człowieka.
23.08.2021

Emisje CO2 z rafinerii ropy naftowej jeszcze wzrosną

Emisje CO2 z rafinerii ropy naftowej w 2018 roku wyniosły 1,3 gigaton, a w latach 2020-2030 mogą wzrosnąć do nawet 16,5 gigatona rocznie – wykazał globalny raport. Na podstawie jego wyników naukowcy zalecają wprowadzenie różnych strategii łagodzenia skutków tego zjawiska w zależności od regionu i wieku rafinerii.
22.08.2021

Droga do dekarbonizacji jest na dnie

Członkowie konsorcjum zgadzają się wesprzeć Greensand, pilotażowy projekt składowania dwutlenku węgla, w celu wsparcia ambitnych duńskich celów redukcji emisji CO2 o 70 proc. do 2030 roku.
20.08.2021

Przemysł metalurgiczny musi ograniczyć o 75 proc. emisje CO2, aby zrealizować cele klimatyczne

Emisje CO2 w sektorze metalurgicznym muszą spaść o 75 proc. w stosunku do obecnego poziomu, aby ograniczyć wzrost średniej globalnej temperatury na powierzchni Ziemi o 2 stopnie Celsjusza – przekonuje firma konsultingowa Wood Mackenzie.
13.08.2021

Czy polityka klimatyczna i cięcie emisji zagraża państwom Europy Środkowej i Wschodniej?

Plan cięcia emisji CO2 przedstawiony w lipcu przez Komisję Europejską może doprowadzić do spadku konkurencyjności przemysłu i ponadproporcjonalnie obciążyć budżety domowe konsumentów w krajach Europy Środkowej - mówi w rozmowie z PAP Konrad Popławski, ekspert warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich.
12.08.2021

Australia odrzuca walkę ze zmianami klimatu

Premier Australii Scott Morrison odrzucił we wtorek ambitne cele dotyczące zmian klimatu, uznając, że jego kraj już zrobił wystarczająco w tym względzie. Decyzja została ogłoszona dzień po publikacji raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu ONZ (IPCC).
11.08.2021

Turyści stawiają na ekologiczny wypoczynek

Jak wynika z nowego raportu Booking.com 76 proc., podróżujących twierdzi, że podczas wyjazdu podejmie działania, które będą miały pozytywny wpływ na gospodarkę w danym miejscu – czy to poprzez zakupy w działających na rzecz innych sklepach, czy wybór miejsc zapewniających autentyczne doświadczenia reprezentatywne dla danej kultury. Nowocześni podróżnicy od dłuższego czasu sukcesywnie modyfikują zasady sektora turystyki.
11.08.2021

Do 25 lutego 2022 r. koniec prac naprawczych bloku energetycznego w Jaworznie

Tauron i Rafako do 25 lutego 2022 r. zakończą prace naprawcze bloku o mocy 910 MW w Jaworznie – podał w poniedziałek Tauron Polska Energia. Sprawę ich finansowania i zakresu mają rozstrzygnąć mediacje pomiędzy inwestorem a wykonawcą prowadzone przy udziale Prokuratorii Generalnej.
03.08.2021

Naukowcy: zmiany klimatu w Wielkiej Brytanii już są widoczne

W Wielkiej Brytanii już mają miejsce wpływające na życie ludzi zmiany klimatu, czego dowodzą coraz częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe - napisano w opublikowanym w czwartek przez urząd meteorologiczny Met Office dorocznym raporcie o stanie klimatu.
30.07.2021

Obajtek: PKN Orlen korzysta z inwestycji z ostatnich lat, przyszłością petrochemia i energetyka

Wyniki w pierwszym półroczu 2021 roku pokazują, że PKN Orlen zaczął częściowo konsumować efekty decyzji inwestycyjnych z ostatnich kilku lat, a postawienie na petrochemię i energetykę było słuszne - ocenia prezes Daniel Obajtek. Wybór partnera do realizacji środków zaradczych przy połączeniu z Lotosem nastąpi zgodnie z harmonogramem.
30.07.2021

Ember: popyt na energię elektryczną w Europie odbudował się, ale emisje spadły

Popyt na energię elektryczną w Europie wrócił do poziomu sprzed pandemii, ale towarzysząca produkcji prądu emisja CO2 jest o 12 proc. niższa - szacuje think-tank Ember. Jak zaznacza, udział węgla w Polsce utrzymał się na dawnym poziomie.
28.07.2021

Nowa umowa partnerska Shanghai Electric zawarta podczas WAIC 2021 doprowadzi do rozwoju i przemiany wielu branż dzięki transformacji cyfrowej

Shanghai Electric pojawiła się ostatnio na wspólnej scenie z globalnymi spółkami podczas Industry Intelligence Conference (Konferencji Wywiadu Branżowego) w ramach World Artificial Intelligence Conference 2021 (Światowej Konferencji Sztucznej Inteligencji; WAIC 2021) w Szanghaju, aby omówić korzyści płynące z wywiadu branżowego i transformacji cyfrowej.
27.07.2021

Pakiet Fit for 55 ma doprowadzić do wzrostu cen CO2 do 90 EUR do 2030 roku

Pakiet Fit for 55 doprowadzi do wzrostu cen CO2 do 90 euro do 2030 roku, przy czym wzrost cen spodziewany jest zwłaszcza w drugiej połowie dekady - wynika z analizy Independent Commodity Intelligence Services (ICIS).
25.07.2021

Analitycy: redukcja emisji w UE sięgnie14 proc. dzięki m.in. granicznemu podatkowi węglowemu

Redukcja emisji w krajach unijnych dzięki częściowemu zniesieniu darmowych uprawnień i wprowadzeniu tzw. granicznego podatku węglowego wyniesie 14 proc. w 2030 r., a w reszcie świata – 0,3 proc.- stwierdzili analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
24.07.2021

Sejm za poprawkami Senatu do zmiany ustawy o rynku mocy

Sejm przyjął w piątek poprawki Senatu do zmiany ustawy o rynku mocy. Wszystkie mają charakter redakcyjny i precyzujący. Ustawa przewiduje m.in. ulgi w opłatach mocowych dla przedsiębiorstw energochłonnych.
23.07.2021

Ekspert Koalicji Klimatycznej:Trzeba dążyć do neutralności klimatycznej dekadę wcześniej

– Pakiet Fit for 55 jest krokiem w dobrym kierunku, ale niewystarczającym – ocenia dr Zbigniew Karaczun z warszawskiej SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej. Jak podkreśla, UE – żeby zatrzymać zmiany klimatu – powinna zwiększyć swoje ambicje dotyczące redukcji CO2 i dążyć do osiągnięcia neutralności klimatycznej dekadę wcześniej.
23.07.2021

Prognozy: koralowcom budującym rafy zagrażają zmiany klimatyczne

Ocieplenie klimatu zagraża trzem ważnym gatunkom koralowców budujących rafy. Z prognoz wynika, że zmienią one zasięg zajmowanych terenów. Może to mieć negatywne konsekwencje nie tylko dla przyrody, ale także dla milionów ludzi.
21.07.2021

IEA: emisja CO2 w 2023 r. będzie największa w historii; nakłady na energię odnawialną są za małe

Globalna emisja CO2 będzie w 2023 r. największa w historii, a w kolejnych latach będzie nadal rosła. Na odbudowę ekonomiczną po pandemii przeznaczono 16 bln dolarów, z czego zaledwie 2 proc. pójdzie na czystą energię - ostrzega we wtorek Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA).
21.07.2021

Shell ujawnia plany dotyczące wielkoskalowej instalacji CCS

Proponowany projekt Polaris CCS miałby być zlokalizowany w kompleksie Scotford w pobliżu Edmonton i wychwytywać dwutlenek węgla z rafinerii i zakładów chemicznych.
14.07.2021

Kanada zobowiązała się do obniżki emisji CO2

Kanada przekazała w poniedziałek ONZ swoje zobowiązanie do redukcji emisji gazów cieplarnianych o 40 do 45 proc. do 2030 r. Zobowiązanie do obniżki emisji gazów cieplarnianych dotyczy cięć w porównaniu z poziomami z 2005 r.
13.07.2021

12 lipca rusza program „Mój elektryk”. Na dopłaty przeznaczono 500 mln zł.

Wyższe dofinansowanie dla uprawnionych posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz wsparcie dla firm i organizacji, dopłaty do leasingu pojazdu, a także rozszerzenie katalogu pojazdów, na które można otrzymać wsparcie – oto cechy nowej odsłony programu dopłat do pojazdów zeroemisyjnych, w tym elektrycznych oraz wodorowych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiada start programu „Mój elektryk”. Na dopłaty przeznaczył 500 mln zł.
05.07.2021

Wiceprezes PGE dla "Rzeczpospolitej": nie dopuszczamy możliwości zamknięcia kopalni Turów

Nie dopuszczamy możliwości zamknięcia kopalni Turów, wierzymy, że znajdą się środki na sprawiedliwą transformację kompleksów Bełchatów i Turów – podkreślił w rozmowie z poniedziałkową "Rzeczpospolitą" Paweł Śliwa, wiceprezes Polskiej Grupy Energetycznej.
05.07.2021

Ciech Soda Polska wymieni ponad 14 tys. opraw świetlnych na bardziej "zielone"

W zakładach spółki Ciech Soda Polska w Inowrocławiu i Janikowie wymienionych zostanie ponad 14 tys. opraw oświetleniowych, co przełoży się na zmniejszenie zużycia energii o prawie 10 tys. MWh rocznie i ponad 3 mln zł oszczędności – poinformowała w środę Grupa Ciech.
30.06.2021

Bank Pekao do 2030 roku chce osiągnąć neutralność klimatyczną

W perspektywie 2030 roku Bank Pekao chce osiągnąć własną neutralność klimatyczną. W ciągu najbliższych zamierza także zorganizować finansowanie projektów zrównoważonych na kwotę co najmniej 30 mld zł – wynika z ogłoszonej w piątek strategii ESG Banku Pekao do 2024 roku.
25.06.2021

Polsko-francuskie rozmowy o Pakiecie Mobilności i zrównoważonym transporcie

Potencjalne pola do współpracy przy projektach infrastrukturalnych realizowanych w Polsce, Pakiet Mobilności I oraz niskoemisyjny transport były omawiane podczas spotkania ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka z ministrem delegowanym ds. transportu w Ministerstwie Transformacji Ekologicznej Francji, Jeanem-Baptiste Djebbarim. Spotkanie na prośbę strony francuskiej odbyło się w Warszawie 24 czerwca 2021 roku.
25.06.2021

Opłata mocowa dla gospodarstw domowych będzie rosnąć - bez poprawek w II czytaniu projektu noweli ws. rynku mocy

Żadnych poprawek nie zgłosiły w środę kluby parlamentarne czasie II czytania w Sejmie projektu zmiany ustawy o rynku mocy. Odpowiadając na pytania przedstawiciel rządu przyznał, że opłata mocowa dla gospodarstw domowych będzie rosnąć.
24.06.2021

Falownik Solis zasila pierwsze wybudowane przez Sinopec stanowisko zaopatrzenia w paliwo gazowe neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla i wyposażone w system zintegrowanych ogniw fotowoltaicznych BIPV

Na stacji paliw Liuhua, Baise, Guangxi, Chiny, uruchomiono pierwsze wybudowane przez Global Energy Major Sinopec stanowisko zaopatrzenia w paliwo gazowe wyposażone w system zintegrowanych ogniw fotowoltaicznych i neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla.
20.06.2021

Drożejące prawa do emisji CO2 mogą zwiększyć koszty prowadzenia firm

Rosnące ceny praw do emisji CO2 mogą zwiększyć koszty prowadzenia firm – stwierdza Polski Instytut Ekonomiczny. Według analityków wzrost wydatków na zieloną transformację w ramach KPO jest szansą na ich ograniczenie, a Polska na cele środowiskowe planuje przeznaczyć ponad 52 proc. tych środków.
19.06.2021

Rząd zajmie się zmianami w ustawie śmieciowej, w tym kwestią naliczania opłat za odpady

Zmiany w tzw. ustawie śmieciowej m.in. ws. określenia maksymalnej opłaty za odpady przy metodzie wyliczania jej na podstawie zużytej wody a także projekt propozycji wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2022 roku - to niektóre punkty wtorkowego posiedzenia rządu.
15.06.2021

Poziom dwutlenku węgla drastycznie wzrasta

Poziom dwutlenku węgla jest o 50 proc. wyższy niż w czasach przedindustrialnych. NOAA podaje, że średni poziom w maju wyniósł 419,1 ppm.
14.06.2021

Szwajcarzy nie chcą wyższego opodatkowania paliw w celu redukcji emisji CO2

Szwajcarzy odrzucili w niedzielę w referendum projekty trzech ustaw mających pomóc chronić środowisko, w tym propozycję przewidującą podwyższenie opłat i podatków za paliwa, która miała przyczynić się do redukcji emisji CO2.
14.06.2021

Wielka Brytania wprowadza zakaz sprzedaży żarówek halogenowych

Brytyjskie media donoszą, że we wrześniu 2021 roku zostanie wprowadzony zakaz żarówek i świetlówek halogenowych. Decyzja ma związek z prowadzoną w tym kraju polityką klimatyczną.
09.06.2021

Orange deklaruje neutralność klimatyczną do 2040 roku. Operator już wprowadził na polski rynek pierwszą w pełni neutralną dla klimatu usługę telekomunikacyjną

W Wielkopolsce Orange Polska korzysta już z dwóch farm wiatrowych, które produkują zieloną energię pokrywającą ok. 9 proc. całkowitego rocznego zapotrzebowania operatora. Dzięki temu usługa Orange Flex stała się pierwszą na polskim rynku całkowicie neutralną klimatycznie usługą telekomunikacyjną. Jej obsługa i sprzedaż są wolne od papieru i plastiku, a emisje CO2, których nie da się wyeliminować, operator równoważy m.in. inwestycjami w bioróżnorodny las.
09.06.2021

Czy drewniane domy są ekologiczne i będą stanowić alternatywę dla tradycyjnego budownictwa?

W Polsce rośnie zainteresowanie domami z drewna. Choć według GUS w 2020 roku oddano u nas do użytkowania ponad 900 nowych budynków mieszkalnych o konstrukcji drewnianej, to zdaniem ekspertów faktyczna liczba stawianych domów z drewna może być kilkukrotnie wyższa.
01.06.2021

Grupa Shanghai Electric Wind Power wprowadza pierwszą ofertę publiczną na rynek SSE STAR, zapewniając nowy impuls dla światowego przemysłu energetyki wiatrowej

Dnia 19 maja 2021 r. w budynku Giełdy Papierów Wartościowych w Szanghaju odbyła się ceremonia z okazji pierwszej oferty publicznej (IPO) Shanghai Electric Wind Power Group Co., Ltd. („Shanghai Electric Wind Power Group”) (688660), spółki zależnej Shanghai Electric Group Co. Ltd. („Shanghai Electric” lub „Spółka”) (601727.SS i 02727.HK), na giełdzie Shanghai Stock Exchange Science and Technology Innovation Board. Wejście na giełdę zapoczątkowało znaczącą erę w historii Spółki.
01.06.2021

Zmiany klimatyczne są ogromnym zagrożeniem i szansą dla biznesu...

Kryzys klimatyczny z jednej strony wyłonił nową kategorię ryzyk dla biznesu, a z drugiej wymusił na firmach zmiany w ich modelu działalności i zarządzania. Zrównoważony rozwój zaczął odgrywać coraz większą rolę w strategii przedsiębiorstw, zwłaszcza tych dużych. Ze względu na skalę swojej działalności w nadchodzących latach mogą one odegrać decydującą rolę w przeciwdziałaniu zmianom klimatu i rozwiązywaniu związanych z tym globalnych problemów.
28.05.2021

Ułożono pierwszą powierzchnię z niskoemisyjnego betonu z grafenem

Brytyjscy naukowcy opracowali beton z grafenem, który jest o 30 proc. mocniejszy, niż standardowy. Doprowadzili też do pierwszego zastosowania tego materiału. Ze względu na skalę zużycia betonu na świecie, taka innowacja może się przełożyć na kolosalne zmniejszenie emisji CO2.
28.05.2021

Tauron Dystrybucja przyłączył podstację trakcyjną Bochnia na potrzeby m.in. Pendolino

Tauron Dystrybucja, spółka z grupy energetycznej Tauron przyłączyła do sieci podstację trakcyjną Bochnia (Małopolskie). Dzięki inwestycji za 58 mln zł w regionie kursować mogą szybkie pociągi Pendolino, zwiększone zostało też bezpieczeństwo energetyczne obszaru.
25.05.2021

Rekordowy poziom CO2, metanu i sześciofluorku siarki w atmosferze. Bez zmian czeka nas katastrofa klimatyczna

– Pandemia to mały problem, z którym ludzkość da sobie radę wcześniej czy później. Będą kolejne pandemie, na które musimy być przygotowani, a metody, które stosujemy, dają nadzieję, że poradzimy sobie z kolejnymi. Natomiast są znacznie większe problemy – zmiany klimatu uderzą w znacznie większą grupę osób i będą miały znacznie bardziej drastyczne konsekwencje niż pandemia COVID-19.
24.05.2021

Kraje G7 zgodziły się wstrzymać międzynarodowe finansowanie projektów węglowych

Państwa G7 porozumiały się w piątek w sprawie zaprzestania międzynarodowego finansowania projektów węglowych, które emitują dwutlenek węgla, aby osiągnąć uzgodnione cele w zakresie zmian klimatycznych.
21.05.2021

W Rotterdamskim porcie powstanie największy hub do wychwytywania emisji CO2

Rząd holenderski oznajmił czterem największym firmom, w tym Royal Dutch Shell Plc i Exxon Mobil Corp., że w nadchodzących latach wyda aż 2,1 miliarda euro, aby zdeponować część emisji dwutlenku węgla pod ziemią.
16.05.2021

Czy Polska potrafi połączyć ekologię z ekonomią?

Potrafimy łączyć ekologię z ekonomią - mówił w środę minister klimatu Michał Kurtyka podczas 5. edycji Kongresu 590. Dodał, że Polska będzie schodzić z 70 proc. udziału węgla w miksie energetycznym do 11 proc. w 2040 roku.
06.05.2021

Ambasadorowie państw UE przyjęli porozumienie o zwiększeniu celu redukcji emisji do 2030 r.

Ambasadorowie państw UE przyjęli w środę porozumienie, zakładające zwiększenie celu redukcji emisji gazów cieplarnianych w UE z 40 proc. do co najmniej 55 proc. do 2030 r. w porównaniu z poziomem z 1990 roku.
05.05.2021

PGNiG: z gazem ziemnym w drodze do neutralności klimatycznej

Grupa Kapitałowa PGNiG rozwinie działania związane ze wsparciem procesu krajowej transformacji energetycznej w okresie przejściowym i rozpocznie inicjatywy zmierzające do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Do 2026 roku skupi się na zwiększeniu dostępności gazu ziemnego przy równoległym rozwoju projektów związanych m.in. z biometanem i wodorem.
05.05.2021

Europa wkrótce będzie mogła wysyłać CO2 na Islandię, aby zamienić go w minerał w podłożu wulkanicznej wyspy.

Islandzki startup Carbfix buduje hub Coda Terminal, który będzie odbierał dwutlenek węgla, transportowany na specjalnie zaprojektowanych do tego celu statkach. Tam zostanie przekształcony w skałę za pomocą techniki imitującej i przyspieszającej naturalny proces mineralizacji węgla, tym samym zapewniając trwałe rozwiązanie magazynowe.
02.05.2021

NATO chce redukować emisje i być ekologiczne

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg, w czwartek, podczas szczytu klimatycznego obiecał, że NATO stanie się bardziej ekologiczne: Moim celem jest, by tegoroczny szczyt NATO przyjął plan redukcji emisji przez wojsko.
23.04.2021

Kerry : USA prawdopodobnie przekroczą zobowiązanie do ograniczenia emisji o 50-52% do 2030 roku

Stany Zjednoczone prawdopodobnie przekroczą swoje zobowiązanie do zmniejszenia emisji o 50% do 52% do 2030 r. , w porównaniu z poziomami z 2005 r. - powiedział w czwartek dziennikarzom specjalny wysłannik ds.klimatu USA John Kerry.
23.04.2021

ABAX osiągnął neutralność węglową dwa lata wcześniej niż planowano

Na początku 2020 roku Grupa ABAX rozpoczęła swoją podróż w kierunku neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla. Cel zamierzano osiągnąć w 2022 roku. W swoim pierwszym „Raporcie Zrównoważonego Rozwoju” ABAX ogłasza, że stał się neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla dwa lata wcześniej niż planowano.
21.04.2021

Powstanie innowacyjna elektrownia gazowa. Produktem ubocznym będzie tylko CO2 i woda

Amerykański startup Net Power zaprojektował turbinę gazową, która emituje znacznie mniej zanieczyszczeń w porównaniu do obecnie stosowanych konwencjonalnych rozwiązań. Produktem ubocznym jest jedynie dwutlenek węgla (CO2) i woda. Ten pierwszy będzie magazynowany pod ziemią. W planie jest budowa dwóch takich jednostek.
21.04.2021

USA zobowiążą się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o połowę do 2030 r.

USA zobowiążą się do ograniczenia o co najmniej 50 proc. emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. w stosunku do 2005 r. - informuje w czwartek agencja Reutera, powołując się na dwa źródła. USA negocjuje również podniesienie celów redukcji emisji m.in. z Japonią i Kanadą.
15.04.2021

Wzrost kosztów emisji CO2 ma być uwzględniany w taryfach na ciepło

Ministerstwo klimatu proponuje zmienić sposób kalkulowania w taryfach na ciepło cen emisji CO2, tak by taryfy te uwzględniały ich ostatnie, znaczące wzrosty. Resort opublikował w poniedziałek projekt nowego rozporządzenia taryfowego dla ciepła.
29.03.2021

Innowacyjny Kraków! Instytucje miejskie będą kupować energię z odnawialnych źródeł

W ramach nowej umowy z Eneą SA instytucje miejskie będą kupować wyłącznie energię z odnawialnych źródeł – poinformował w poniedziałek Urząd Miasta Krakowa. Oznacza to, że przez najbliższe dwa lata "zielona energia" będzie wykorzystywana do napędzania tramwajów, elektrycznych autobusów, oświetlenia ulic oraz miejskich budynków użyteczności publicznej.
29.03.2021

Arabia Saudyjska zasadzi na pustyni 10 mld drzew, by walczyć z emisją CO2

W przeciągu najbliższych dekad Arabia Saudyjska planuje zasadzić 10 mld drzew. To element szerszego planu zmniejszenia emisji CO2 i zanieczyszczenia gleby przedstawionego przez saudyjskiego następcę tronu Mohammada ibn Salmana.
28.03.2021

W. Brytania: Wskutek lockdownu emisja gazów cieplarnianych spadła najmocniej od 1926 r.

Restrykcje epidemiczne, a zwłaszcza ograniczenie transportu, spowodowały w zeszłym roku największy od prawie 100 lat spadek emisji gazów cieplarnianych w Wielkiej Brytanii - poinformował w czwartek rząd w Londynie.
26.03.2021

PGE: wysokie ceny emisji CO2 grożą wzrostem importu prądu

Stale rosnący import energii elektrycznej jest niepokojący, utrzymanie się cen emisji CO2 na poziomie 40 euro za tonę grozi dalszym wzrostem importu - ocenił wiceprezes PGE Paweł Strączyński. Jak dodał, taki scenariusz grozi wygaszaniem krajowej generacji.
24.03.2021

Grupa Deutsche Post DHL przeznacza 7 mld euro w redukcję emisji CO2

Grupa Deutsche Post DHL ogłosiła, że w ciągu dekady przeznaczy 7 mld euro na ograniczenie emisji CO2. Główne kierunki inwestycji to alternatywne paliwa lotnicze, flota pojazdów elektrycznych oraz neutralnie emisyjne budynki.
23.03.2021

PGNiG ogranicza emisje związane z zagospodarowaniem norweskiego złoża

Na złożu gazowo-ropnym Duva, w którym PGNiG Upstream Norway ma 30 proc. udziałów, z powodzeniem zakończono instalację głowic eksploatacyjnych. Zastosowana metoda montażu pozwoliła znacząco zredukować koszty operacji oraz związane z nią emisje dwutlenku węgla.
22.03.2021

Miliard ludzi mieszka w miastach, w których rezygnuje się z paliw kopalnych

W 2020 r. zwiększyła się liczba miast na świecie pracujących nad zastąpieniem paliw kopalnych energią odnawialną. Szacuje się, że łącznie mieszka w nich miliard osób - wynika z raportu think tanku REN21 zajmującego się alternatywnymi źródłami energii.
18.03.2021

Stolica Indii najbardziej zanieczyszczoną stolicą na świecie

Według raportu szwajcarskiej grupy IQAir zajmującej się pomiarami zanieczyszczeń powietrza Nowe Delhi w ubiegłym roku po raz trzeci z rzędu miało najgorszą jakość powietrza na całym świecie.
17.03.2021

Shanghai Electric uruchomi ośrodka badań i rozwoju produkcji wodoru w technologii PEM

Jako jeden z największych chińskich producentów urządzeń energetycznych Shanghai Electric przoduje w dziedzinie rozwoju technologii produkcji ekologicznego wodoru. Podczas tegorocznych Sesji Dwustronnych prowadzono aktywną debatę nad 14. Planem Pięcioletnim, którego głównym celem jest właśnie produkcja ekologicznego wodoru. Dzięki silnemu wsparciu władz oraz ogólnemu zainteresowaniu przedstawicieli przemysłu rok 2021 jawi się jako rok zerowy dla branży energetyki wodorowej.
17.03.2021

Popioły powstające w wyniku spalania węgla mogą absorbować CO2

Popioły, powstające w procesach spalania węgla w energetyce, mogą być przetwarzane w zeolity – tzw. sita molekularne - o wysokiej skuteczności wychwytywania CO2 – wskazują naukowcy, którzy przez ponad trzy lata sprawdzali taką możliwość w ramach międzynarodowego projektu badawczego.
16.03.2021

Awarie przemysłowe, stan środowiska niepokoją Rosjan i Greenpeace

Główne problemy ekologiczne ważne dla Rosjan w codziennym życiu to zanieczyszczenie powietrza, wody, stan lasów – problemy, które wpływają na zdrowie ludzi. Coraz więcej Rosjan zwraca też uwagę na zmiany klimatu i globalne zmiany w przyrodzie.
16.03.2021

Sympozjum dotyczące alternatywnych paliw o niskiej i zerowej emisji dwutlenku węgla dla żeglugi

W dniach 9-10 lutego 2021 roku Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) zorganizowała zdalne sympozjum podczas, którego omówiono stan prac nad dostępnością opcji paliw o niskiej i zerowej emisji dwutlenku węgla, które zapewnią żegludze przejście do dekarbonizacji i umożliwią osiągnięcie założonych celów emisyjnych.
12.03.2021

5 miliardów dolarów od przemysłu morskiego na przyspieszenie dekarbonizacji

Organizacje żeglugowe reprezentujące większość światowego przemysłu morskiego popierają propozycję rządów dotyczącą funduszu badawczo-rozwojowego o wartości 5 miliardów dolarów, aby przyspieszyć stosowanie paliw i technologii o zerowej emisji dwutlenku węgla w branży żeglugowej.
12.03.2021

„Zielony Ład” na polskiej kolei będzie zależał od klientów

Przekonanie pasażerów i klientów do korzystania z transportu kolejowego może być najtrudniejszym elementem wprowadzania ekologicznych rozwiązań na kolei - oceniali uczestnicy dyskusji o efektywności energetycznej na konferencji „Zielony Ład na polskiej kolei”.
11.03.2021

Pod koniec 2021 zostanie uruchomiona pierwsza lokomotywa z napędem wodorowym

Podczas czwartkowej konferencji „Zielony Ład na polskiej kolei” prezes Pesa Bydgoszcz Krzysztof Zdziarski oznajmił, że koniec roku 2021 to realny termin uruchomienia pierwszej lokomotywy napędzanej wodorem.
11.03.2021

UE: samochody osobowe i dostawcze - obowiązkowa rejestracja emisji CO2

Na podstawie nowego rozporządzenia wykonawczego przyjętego 4 marca 2021 przez KE od 2021 roku będą gromadzone dane dotyczące rzeczywistego zużycia paliwa i energii przez nowe samochody osobowe i dostawcze. Dane te umożliwią monitorowanie rozbieżności między typem homologacji a rzeczywistą emisją CO2, co pozwoli na dokładniejsze określenie w rzeczywistych warunkach drogowych.
11.03.2021

Coraz więcej firm przestawia się na zieloną energię i ograniczanie emisji CO2

Kryzys klimatyczny i zrównoważony rozwój odgrywają coraz ważniejszą rolę w strategii dużych firm. Ze względu na skalę swojej działalności będą one mieć w nadchodzących latach decydującą rolę w przeciwdziałaniu zmianom klimatu i rozwiązywaniu związanych z tym globalnych problemów.
11.03.2021

Globalne emisje CO2 z żeglugi spadły o 1 procent

Światowe emisje CO2 z żeglugi zmniejszyły się o 1 procent w zeszłym roku, jedną z przyczyn pandemia koronawirusa, która zmniejszyła aktywność morską na całym świecie – stwierdził dostawca danych morskich, Marine Benchmark.
07.03.2021

Elektryfikacja ciepłownictwa w Polsce. Droga do czystego ciepła

Mimo szumnych deklaracji rządowych, postępy w zakresie poprawy czystości powietrza w Polsce są słabe. Tempo modernizacji budynków jest powolne, ze środków publicznych nadal wspiera się wymianę starych węglowych pieców na inne – węglowe, czego nikt w Europie już nie robi. Tymczasem w stronę „czystego ciepła” popłynie w kolejnych latach ogromny strumień europejskich pieniędzy.
27.01.2021

Polski smog różni się od smogu londyńskiego czy kalifornijskiego

Polski smog - ze względu na warunki pogodowe, w których powstaje, ale i ze względu na swój skład - to co innego, niż znany z literatury smog londyński - mówi prof. Grzegorz Wielgosiński z PŁ. W jego ocenie pojęcie "smog polski" powinno funkcjonować jako określenie odrębnego typu smogu.
22.01.2021

Tropikalne lasy deszczowe będą emitować więcej CO2 niż go pochłoną

W ciągu kilku najbliższych dziesięcioleci wzrost temperatur może sprawić, że lądowe ekosystemy, w tym także tropikalne lasy deszczowe będą uwalniały więcej dwutlenku węgla niż go pochłoną - informuje pismo “Science Advances”.
22.01.2021

10 klimatycznych i pogodowych zdarzeń rekordowego 2020 roku

Rok 2020 z wielu powodów był nieprzewidywalny i anormalny. Pandemia COVID-19 wpłynęła na życie ludzi na całym świecie, ale ekstremalne zdarzenia klimatyczne i pogodowe również były dotkliwie. Przyjrzyjmy się najważniejszych z nich.
21.01.2021

Europejski Zielony Ład może zwiększyć emisję CO2 w innych państwach

Efektem dążenia UE do osiągnięcia w 2050 roku neutralności klimatycznej w ramach Europejskiego Zielonego Ładu może być przeniesienie ich emisji gazów cieplarnianych do innych państw bez faktycznej zmiany ogólnoświatowego bilansu - uważają eksperci.
20.01.2021

Kwestie środowiskowe coraz ważniejsze dla inwestorów. Nie będą finansować spółek nieraportujących swojego wpływu na klimat

ESG, czyli czynniki niefinansowe obejmujące np. dbałość firmy o środowisko i kwestie ważne społecznie, mają coraz większe znaczenie w podejmowaniu decyzji przez inwestorów. Takich danych szukają m.in. ubezpieczyciele czy banki, które dzięki nim mogą ocenić, czy firma działa w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju i opłaca się udzielić jej finansowania. W tym roku duże polskie spółki giełdowe będą już po raz czwarty obowiązkowo publikować dane ESG w swoich raportach niefinansowych, ale już wkrótce większą wagę do tego aspektu
18.01.2021

Copernicus: badanie potwierdza redukcję emisji podczas pierwszej fali COVID-19 w Europie

Usługa monitorowania atmosfery programu Copernicus wraz z hiszpańskim Centrum Superkomputerowym w Barcelonie potwierdzają wywołane blokadą redukcje emisji tlenków azotu (NOx) i CO2 z paliw kopalnych w całej Europie podczas pierwszej fali pandemii COVID-19. Wykorzystując sztuczną inteligencję, badanie dostarcza informacje o dziennym podziale emisji sektorowych i przestrzennych, a także informacje na temat udziału poszczególnych krajów i typach zanieczyszczeń.
18.12.2020

Pandemia zmniejszy emisje CO2?

Międzynarodowa Agencja Energetyczna ocenia, że w wyniku pandemii koronawirusa globalne zapotrzebowanie na energię w całym 2020 roku spadnie o ok. 5 proc. Emisje CO2 związane z nią będą o ok. 7 proc. mniejsze. Spadek o 2,4 gigaton przywraca roczną emisję dwutlenku węgla do stanu sprzed dekady. Zapotrzebowanie na energię będzie jednak coraz większe.
11.12.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.