Wynik wyszukiwania - "transport" - Wiadomości

MFiPR: wyższa opłata środowiskowa dla dużych flot samochodów spalinowych

Więcej za użytkowanie spalinówek w ramach opłaty środowiskowej zapłacą tylko te korporacje, które mają wiele aut służbowych i rzeczywiście zatruwają powietrze - napisał na platformie X wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko. Zmiany w opłacie mają wejść w życie od 2026 r.
11.07.2024

Trenerzy Akademii Kierowców Girteki rozwijają kompetencje w zakresie szkoleń z jazdy elektrycznymi samochodami ciężarowymi

Girteka, największy przewoźnik drogowy w Europie, promuje inicjatywy na rzecz dekarbonizacji i zrównoważonego transportu drogowego, w oparciu o elektryczne samochody ciężarowe czy rozwiązania intermodalne. Tu kluczową rolę odgrywają zarówno umiejętności i wiedza kierowców jak i instruktorów, którzy odpowiadają za ich przygotowanie. Trenerzy Akademii Kierowców Girteki wzięli udział w szkoleniu i testach funkcjonalności nowego elektrycznego samochodu ciężarowego Volvo.
02.07.2024

NFOŚiGW: dodatkowe 60 mln zł na dofinansowania dla elektryków w leasingu

Budżet programu "Mój Elektryk" został zwiększony o dodatkowe 60 mln do 960 mln zł – poinformował w poniedziałek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Pieniądze te maja pozwolić dofinansować ok. 2 tys. kolejnych aut elektrycznych w umowach leasingu - dodano.
02.07.2024

Przeciw „szarej strefie” w obrocie odpadami

W obecności Wicewojewody Pomorskiego Emila Rojka Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej kadm. SG Andrzej Prokopski, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku Czesław Kalinowski i Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Karolina Bogdewicz podpisali wczoraj w Gdańsku porozumienie w sprawie współdziałania w zakresie międzynarodowego przemieszczania odpadów.
27.06.2024

Program „Mój Elektryk” napędza rynek: Grupa PKO Leasing sfinansowała blisko 3 tys. pojazdów elektrycznych

Grupa PKO Leasing do programu „Mój elektryk” przystąpiła pod koniec grudnia 2021, wspierając zarówno klientów biznesowych, jak i indywidualnych w procesie uzyskania dotacji do nabycia pojazdów zeroemisyjnych. Od tego czasu sfinansowała blisko 3 tys. samochodów - plasując się w czołówce wszystkich podmiotów przyjmujących wnioski o dofinansowanie do leasingu lub wynajmu długoterminowego pojazdów elektrycznych.
27.06.2024

Samoloty zasilane zielonym paliwem w Polsce: jak daleka jest to przyszłość?

European Energy podpisała umowę z Metafuels AG, szwajcarską firmą zajmującą się technologiami lotniczymi, w sprawie utworzenia zakładu produkującego syntetyczne paliwo lotnicze (eSAF) w pobliżu Padborg w południowej Danii. Nowy zakład ma zostać zbudowany w sąsiedztwie instalacji produkującej zielony wodór firmy European Energy.
27.06.2024

Licznik Elektromobilności: na koniec maja w Polsce było ponad 115 tys. aut elektrycznych

Pod koniec maja po krajowych drogach jeździło ponad 115 tys. samochodów osobowych z napędem elektrycznym - wynika z opublikowanego we wtorek Licznika Elektromobilności. Na koniec ubiegłego miesiąca zarejestrowanych było ponad 66 tys. pojazdów całkowicie elektrycznych.
25.06.2024

Podpisanie umowy na dostarczenie kolejnej partii zeroemisyjnych autobusów Yutong do Jeleniej Góry

Prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak i Prezes Busnex Poland Marcin Kucharski podpisali dziś umowę na dostawę czterech zeroemisyjnych autobusów Yutong U12 z opcją na dostawę piątego autobusu.
24.06.2024

PKP będzie uczestniczyć w kształtowaniu rynku wodoru w Polsce

PKP będzie uczestniczyć w kształtowaniu rynku wodoru w Polsce - poinformowała spółka. PKP przystąpiły do Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej ponieważ transformacja technologiczna kolei jest warunkiem utrzymania konkurencyjności - dodano.
14.06.2024

SwipBox wprowadza rozwiązania elektronicznych etykiet do obsługi opakowań wielokrotnego użytku

SwipBox planuje wdrożenie cyfrowego rozwiązania do etykietowania, które ułatwi obieg opakowań wielokrotnego użytku. Rozwiązanie jest obecnie na etapie testów rynkowych, realizowanych przy współpracy z dostawcą usług logistycznych, dao oraz BEAUTYCOS.
26.05.2024

Green Cities 2024 zakończone - czy miasto może funkcjonować bez korków?

3 dni, 5 sesji naukowych, 3 dyskusje panelowe, 106 uczestników z 13 krajów z całego świata. Na 6. konferencję Green Cities - Greener Logistics for Greener Cities uczestnicy przyjechali z Polski i Europy, ale także z najdalszych zakątków świata: Australii, Japonii, Stanów Zjednoczonych, Kanady czy Brazylii. W Szczecinie spotkali się specjaliści najwyższej rangi, jeśli chodzi o logistykę miejską.
26.05.2024

Pierwsza z ośmiu wytwornic pary dotarła na plac budowy elektrowni Hinkley Point C

Pierwsza z ośmiu wytwornic pary o masie 520 ton dostarczony został bezpiecznie na teren budowy elektrowni Hinkley Point C. Generator został przetransportowany drogą morską oraz lądową.
13.05.2024

20 lat Polski w UE: świętujemy ograniczając emisje w ramach wirtualnego rajdu rowerowego

W maju mija 20 lat od dołączenia Polski oraz 9 innych krajów do Unii Europejskiej. W ramach obchodów, pod patronatem Komisji Europejskiej zorganizowano Wirtualny Rajd Rowerowy, w którym mogą brać udział drużyny z firm w całej Europie.
13.05.2024

EKG 2024: dostawy do miast mogą być zeroemisyjne, ale potrzebne są konsultacje z interesariuszami

Rośnie rynek dostaw kurierskich w miastach. Dostarczanie towarów do odbiorców końcowych może być zeroemisyjne i nie zatruwać powietrza, ale promujące to zmiany w prawie wymagają konsultacji z firmami transportowymi - zgodzili się uczestnicy panelu „Zeroemisyjna logistyka miejska - przyszłość rynku dostaw w miastach”. Wydarzenie to miało miejsce podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
09.05.2024

Za nami trzecia edycja targów H2POLAND! [WIDEO]

W dniach 24 i 25 kwietnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyło się Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Wydarzenie było w całości poświęcone dekarbonizacji oraz technologiom wodorowym.
05.05.2024

Zeroemisyjne autobusy Yutong wyjadą na ulice Ostrowca Świętokrzyskiego

Zakończyła się dostawa 9 zeroemisyjnych autobusów dla Ostrowca Świętokrzyskiego. Ostrowiec Świętokrzyski stawia na rozwój elektromobilności w transporcie publicznym. Dzięki temu na ulice miasta wyjedzie dziewięć autobusów elektrycznych marki Yutong.
02.05.2024

W Jarosławiu pojawił się zeroemisyjny autobus

We wtorek 30 kwietnia br. odbyło się oficjalne przekazanie elektrycznego autobusu AUTOSAN SANCITY 10LFE dla Gminy Miejskiej Jarosław. To już kolejne podkarpackie miasto, które będzie miało w swoim taborze nowoczesne, miejskie autobusy Autosan.
01.05.2024

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził projekt zwiększenia możliwości przesyłu gazu w kierunku Ukrainy

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził projekt przepustowości przyrostowej dla granicy pomiędzy obszarami rynkowymi Polska – Ukraina. Decyzja stanowi podstawę do przeprowadzenia aukcji przepustowości przyrostowej w punkcie GCP GAZ-SYSTEM/UA TSO. Aukcja odbędzie się 1 lipca 2024 r. na Platformie GSA. Decyzja stanowi podstawę do przeprowadzenia aukcji przepustowości przyrostowej w punkcie GCP GAZ-SYSTEM/UA TSO. Aukcja odbędzie się 1 lipca 2024 r. na Platformie GSA.
01.05.2024

PESA straci wielomiliardową umowę w Rumunii? Sąd zablokował kontrakt

To miał być jeden z największych kontraktów polskiego zakładu produkującego tabory kolejowe. Mimo wygrania w grudniu 2023 roku przetargu o równowartości 3,9 mld zł na 62 regionalnych pociągów elektrycznych, umowa została zablokowana decyzją sądu. Uwzględnił on uwzględnił apelację francuskiego Alstomu i nakazał ponowną ocenę oferty polskiego producenta.
28.04.2024

Fluxys mianowany operatorem sieci wodorowej w Belgii

Wdrażając federalną ustawę wodorową z 11 lipca 2023 roku federalny minister energii Tinne Van der Straeten wyznaczył 26 kwietnia Fluxys hydrogen, spółkę zależną Fluxys Belgium, na operatora rozwoju i zarządzania siecią przesyłową wodoru w Belgii na lądzie i w morzu.
27.04.2024

Orlen inwestuje w ultraszybkie stacje ładowania

Fundusz ORLEN VC zainwestował w EUROLOOP – producenta ultraszybkich stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Ładowarki polskiego startupu, z których korzystają już kierowcy w siedmiu krajach Europy, są jednymi z najszybszych na rynku. Zapewniają dostęp do prądu stałego o mocy do 720 kW.
24.04.2024

Unimot przygotowuje dodatkową infrastrukturę importową dla LPG

Jeden z głównych sprzedawców LPG - Unimot - przewiduje, że w efekcie sankcji przywóz rosyjskiego gazu płynnego powinien ustać około października. Firma przewiduje z tego powodu czasowe zawirowania na rynku i przygotowuje dodatkową infrastrukturę importową.
24.04.2024

Europarlament przyjął bardziej rygorystyczne normy emisji CO2 dla ciężarówek i autobusów

Parlament Europejski przyjął w środę cele redukcji emisji CO2 dla nowych pojazdów ciężarowych o dużej ładowności (HDV). Rozporządzenie dotyczące emisji z nowych ciężarówek, autobusów i naczep zostało zatwierdzone 341 głosami za, przy 268 głosach sprzeciwu i 14 wstrzymujących się.
11.04.2024

Przy granicy z Litwą zatrzymano transport ponad 300 ton nielegalnych odpadów

Funkcjonariusze podlaskiej KAS i inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska zatrzymali w pobliżu granicy z Litwą transport ponad trzystu ton nielegalnych odpadów. Było to łącznie trzynaście ciężarówek z takim ładunkiem. Śledztwo wszczęła prokuratura w Suwałkach.
29.03.2024

NIK: miasta nieskuteczne w walce ze smogiem pochodzącym z transportu

Mimo prób ograniczenia zanieczyszczeń komunikacyjnych, samorządy siedmiu miast - m.in. Warszawy, Krakowa i Wrocławia - nie rozwiązały problemu nadmiernej emisji spalin pochodzących z transportu - uznała Najwyższa Izba Kontroli w opublikowanym w poniedziałek raporcie.
26.03.2024

Orlen Laboratorium gotowe do badań nad czystym wodorem w transporcie

Zaledwie tygodnie dzielą ORLEN Laboratorium we Włocławku od otrzymania akredytacji dla zaawansowanych metod badawczych czystego wodoru dla branży transportowej. Będzie to druga taka akredytacja w Polsce, a także druga - po zakładzie w Trzebini - dla pracowni z Grupy ORLEN. Nowoczesny obiekt, który będzie obsługiwać cały włocławski hub wodorowy, już teraz pozwala zdobywać bezcenne doświadczenie uczestnikom Akademii Wodorowej, organizowanej przez ORLEN.
25.03.2024

Zieleń. Transport. Powietrze. Społeczna debata kandydatów do władz Warszawy już 26 marca

Na dwa tygodnie przed wyborami samorządowymi warszawskie organizacje społeczne zapraszają dziennikarzy, lokalnych aktywistów i wszystkich mieszkańców miasta na debatę przedwyborczą. 26 marca (wtorek) o godz. 18:30 kandydaci do Rady Miasta będą pytani, jak zamierzają zmienić Warszawę w zdrowszą przestrzeń do życia. Debata będzie transmitowana online.
20.03.2024

W styczniu br. liczba osobowych aut elektrycznych wzrosła o 66 proc. r/r

W styczniu br. liczba osobowych aut elektrycznych w Polsce wzrosła o 66 proc. r/r do ponad 52 tys. szt. - wynika z Polish EV Outlook Index opublikowanego w środę. Dodano, że flota całkowicie elektrycznych pojazdów dostawczych i ciężarowych zwiększyła się do blisko 6 tys. szt. - o 75 proc. r/r.
21.02.2024

51,8 mld euro - kolejny rekord w eksporcie żywności z Polski w 2023 roku

W 2023 r. krajowi przedsiębiorcy sprzedali za granicę towary rolno-spożywcze o rekordowej wartości 51,8 mld euro (236 mld zł), tj. za kwotę o 8,1 proc. wyższą niż rok wcześniej – poinformował dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Henryk Smolarz. Największe przychody uzyskano z eksportu mięsa i przetworów mięsnych.
18.02.2024

Deltamarin i BAR Technologies rozwijają wspólny projekt statku napędzanego siłą wiatru

Deltamarin i BAR Technologies wprowadzają nową, wspólnie opracowaną konstrukcję kadłuba, zoptymalizowaną pod kątem wiatru. Obie firmy podkreślają, że ich partnerstwo w ramach tego przedsięwzięcia wskazuje na ich ciągłe zaangażowanie w dekarbonizację żeglugi oraz sięganie po przyszłościowe rozwiązania dla żeglugi. Wiatr, który niegdyś był głównym napędem statków i okrętów przemierzających morza i oceany w ich wizji wraca do łask, zaczynając nowy rozdział w historii transportu morskiego.
17.02.2024

Pierwszy kontenerowiec na amoniak będzie pływał po Morzu Północnym

Yara Eyde – tak nazywać się będzie pierwszy na świecie kontenerowiec napędzany amoniakiem. Powstanie w Chinach i docelowo będzie pływał między Norwegią i Niemcami.
17.02.2024

Koniec narzekania na brak infrastruktury w Polsce? Przełom na rynku. 10 tysięcy punktów ładowania już niebawem?

Rok 2024 przyniesienie znaczący wzrost liczby dostępnych punktów ładowania pomimo faktu, że obecnie proces inwestycyjny związany z budową infrastruktury w Polsce spowolnił z powodu zmian kadrowych w spółkach energetycznych. Na koniec roku liczba punktów ładowania powinna zbliżyć się do 10 tysięcy – szacuje Grigoriy Grigoriev, dyrektor generalny Powerdot w Polsce. Infrastruktura przestanie być czynnikiem ograniczającym rozwój elektromobilności. Już w tej chwili w Polsce są miasta, w których dostępna infrastruktura z nawiązką pokry
07.02.2024

Delloite: dla 60 proc. Polaków przy zakupie auta elektrycznego najważniejszy jest koszt ładowania

Według opublikowanego w poniedziałek badania Delloite, dla 60 proc. Polaków najważniejszym argumentem za zakupem samochodu elektrycznego jest niższa cena ładowania niż zakupu paliwa. Podkreślono, że troska o środowisko schodzi na dalszy plan.
05.02.2024

Kolejny niemiecki dystrykt stawia na wodorowe Solarisy

Solaris oraz operator transportu publicznego Lokale Nahverkehrsgesellschaft mbH Krein Gross-Gerau (LNVG), nawiązali współpracę, podpisując kontrakt na dostawę 23 autobusów wodorowych Urbino hydrogen. Oferta obejmuje 15 standardowych modeli Urbino 12 hydrogen oraz 8 przegubowych Urbino 18 hydrogen. Pojazdy 12-metrowe zostaną dostarczone do listopada 2024 roku, a 18-metrowe do połowy 2025 roku.
31.01.2024

Na ulicach Warszawy trwają testy autobusu z napędem wodorowym

Miejskie Zakłady Autobusowe poinformowały o trwających testach kolejnego autobusu wodorowego. Od 19 stycznia pojazd wyprodukowany przez polskiego wykonawcę można zobaczyć na ulicach stolicy.
27.01.2024

Gdynia w stronę elektromobilności. Ładowanie samochodu z latarni miejskiej

Gdynia wprowadziła możliwość ładowania samochodów elektrycznych prosto z miejskiej latarni. Ładowanie będzie dostępne nocą i nie trzeba być mieszkańcem Gdyni aby móc z niego korzystać. Pierwsze takie rozwiązanie działa już przy ulicy Filipkowskiego 23 na Chwarznie-Wiczlinie
26.01.2024

Rada Miasta Krakowa odrzuciła uchwałę komitetu “Kraków dla Kierowców” o likwidacji strefy czystego transportu

Na środowej sesji krakowscy radni odrzucili inicjatywę uchwałodawczą komitetu „Kraków dla Kierowców”, której celem było odwołanie Strefy Czystego Transportu w mieście. Jednocześnie wielu radnych wyraziło poparcie dla idei wprowadzenia SCT w Krakowie. Podkreślano, że w związku z unieważnieniem dotychczasowej uchwały o SCT, należy po wyborach samorządowych podjąć prace nad nową uchwałą wprowadzającą strefę, w celu dalszej poprawy jakości powietrza w mieście.
19.01.2024

Negocjatorzy Rady UE i PE osiągnęli porozumienie polityczne w sprawie obniżenia emisji CO2 z ciężarówek i autobusów

Negocjatorzy Rady UE i Parlamentu Europejskiego osiągnęli w czwartek wstępne porozumienie polityczne w sprawie norm emisji CO2 dla pojazdów ciężkich (HDV). Celem jest dalsza redukcja emisji CO2 w sektorze transportu drogowego i wprowadzenie nowych celów na lata 2030, 2035 i 2040.
18.01.2024

Uchwała o Strefie Czystego Transportu w Krakowie unieważniona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie postanowił unieważnić uchwałę Rady Miasta Krakowa dotyczącą wprowadzenia w mieście Strefy Czystego Transportu. Uchwałę o SCT zaskarżył wojewoda małopolski i dwie osoby prywatne.
11.01.2024

Nowy materiał usprawni technologie wodorowe

Japoński zespół opracował nowy materiał, który pozwala transportować jony wodoru w temperaturze pokojowej. Oznacza to łatwiejszą produkcję wodorowych baterii i ogniw paliwowych.
01.01.2024

Rekordowo długi kabel położony w Morzu Północnym rozpoczyna przesył energii między Danią a Wielką Brytanią

775 km długości ma leżący pod wodą kabel przesyłowy, który umożliwi transfer energii między Danią a Wielką Brytanią przez Morze Północne. To najdłuższe na świecie międzysystemowe połączenie kablowe typu HVDC. Może przesyłać energię elektryczną wystarczającą do zasilenia nawet 2,5 miliona domów w Wielkiej Brytanii i przynieść w ciągu 10 lat 500 mln funtów oszczędności konsumentom. Cała inwestycja kosztowała 7 mld funtów.
31.12.2023

Japońskie firmy angażują się w projekt statku do transportu skroplonego CO2

Wykorzystując technologie i doświadczenie konstrukcyjne Mitsubishi Shipbuilding i Nihon Shipyard pracują nad stworzeniem infrastruktury dla morskich przewoźników LCO2, dążąc do ujednolicenia jej z transportem lądowym. Japońskie firmy dążą do ujednolicenia specyfikacji i projektów statków w celu realizacji projektu międzynarodowego transportu skroplonego CO2 (LCO2) na dużą skalę począwszy od 2028 roku.
30.12.2023

PKP Intercity uwzględnia możliwość instalacji napędu wodorowego w pociągach hybrydowych

Pociągi hybrydowe, na zakup których PKP Intercity przed świętami ogłosiło przetarg, mają mieć możliwość przekształcenia z hybryd spalinowo-elektrycznych na wodorowo-elektryczne - poinformował PAP rzecznik prasowy PKP Intercity Cezary Nowak.
26.12.2023

Światowe Forum Ekonomiczne chce zeroemisyjnych ciężarówek

Dekarbonizacja zatacza coraz szersze kręgi. Tym razem padło na sektor transportowy – Światowe Forum Ekonomiczne z aprobatą wypowiada się o zeroemisyjnych ciężarówkach.
24.12.2023

Historyczne zamówienie. Rumunia za miliardy kupuje pociągi od PESA

Rumuński minister ds. transportu Ionel Irinel Scrioșteanu podał w mediach społecznościowych, że władze wydadzą do 4,1 mld lei (prawie 3,9 mld zł) na 62 regionalnych pociągów elektrycznych od polskiej firmy PESA, po odrzuceniu odwołania konkurencyjnego Alstomu.
22.12.2023

Wzmożone cele redukcji emisji CO2 dla średnich i ciężkich samochodów ciężarowych. Komentarz eksperta

Wyzwanie związane z redukcją emisji CO2 stanowi istotny aspekt wielu dyskusji publicznych. Jedną z branż, które mają w tej kwestii wiele do zrobienia jest niewątpliwie transport. Nad tym, jak ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, a jednocześnie zminimalizować negatywne skutki tych zmian dla gospodarki debatowali w ostatnim czasie europosłowie.
18.12.2023

PARP: 12 grudnia kończy się nabór wniosków dla miast z Polski Wschodniej w konkursie na ekologiczny transport

Do 12 grudnia 12 miast z makroregionu Polski Wschodniej może jeszcze składać swoje wnioski do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, aby zdobyć dotacje z UE na kompleksowe systemy miejskiego ekologicznego transportu - przypomina PARP.
09.12.2023

Rada Warszawy przyjęła uchwałę wprowadzającą w stolicy Strefę Czystego Transportu

Rada Warszawy głosami radnych KO przyjęła w czwartek uchwałę o Strefie Czystego Transportu (SCT), która od lipca 2024 r. ograniczy ruch samochodów w stolicy. Za było 37 radnych, przeciw 16, dwie osoby wstrzymały się od głosu.
08.12.2023

Grupa organizacji społecznych chce realnej walki ze smogiem transportowym w Warszawie

Temat strefy czystego transportu połączył warszawskich rodziców, ruchy społeczne i organizacje walczące o zielone i bardziej przyjazne miasto. 5 inicjatyw wspólnie obala mity na temat strefy i apeluje do radnych Warszawy o jak najszybsze przyjęcie uchwały w tej sprawie. Wszystko po to, by lepiej zadbać o zdrowie mieszkańców Warszawy.
07.12.2023

Warszawa. Na czwartkowej sesji radni mają głosować w sprawie strefy czystego transportu

W porządku obrad czwartkowej sesji Rady Warszawy pierwszym punktem będzie projekt uchwały wprowadzającej strefę czystego transportu. Największe kontrowersje wzbudza obszar, który ma być objęty ograniczeniami wjazdu.
07.12.2023

Crowley współpracuje z Terraline, aby poprowadzić projekt pilotażowy dotyczący elektrycznych ciężarówek

Crowley i Terraline, producenci pojazdów elektrycznych ogłosili 7 listopada, że grupa należąca do Crowley zajmująca się transportem lądowym będzie współpracować w ramach pilotażowego projektu ciężarówki testowej EV500. Podpisała umowę na testowanie ciężarówek Terraline od 2024 roku wraz opcją zamówienia elektrycznych ciężarówek z dostawą w 2026 roku.
05.12.2023

Wyjątkowe zamówienie dla Hanwha Ocean. Stocznia zbuduje największe na świecie statki do transportu amoniaku

Południowokoreańska stocznia ogłosiła, że 14 listopada uzyskała zamówienie o wartości około 500 milionów dolarów na budowę czterech bardzo dużych zbiornikowców amoniaku (Very Large Ammonia Carriers, VLAC) dla greckiego przedsiębiorstwa żeglugowego Naftomar Shipping and Trading Co. Ltd. Inc (Naftomar). Każdy statek będzie w stanie przetransportować 93 000 m3 amoniaku, będącego nadzieją dla dekarbonizacji żeglugi jako zielone paliwo.
26.11.2023

Eksport wołowiny do Chin szansą dla polskiego rolnictwa?

Zainteresowanie eksportem na rynek chiński jest duże, ponieważ konsumpcja mięsa wołowego w Chinach każdego roku rośnie. Eksport do Chin będzie motorem rozwoju polskiego rolnictwa – przekazał dla PAP prezes zarządu Związku Polskie Mięso dr Witold Choiński.
26.11.2023

Emisja gazów cieplarnianych mogłaby spaść o 30%... gdyby nie SUV-y

Emisja gazów cieplarnianych mogłaby spaść o ponad 30%, gdyby nie SUV-y - poinformował w piątek portal The Guardian, powołując się na raport Global Fuel Economy Initiative (GFEI).
25.11.2023

Komisja Europejska przygotowała plany zwiększenia inwestycji w europejskie sieci elektroenergetyczne

Komisja Europejska przygotowała plany zwiększenia inwestycji w europejskie sieci elektroenergetyczne; obejmują dziesiątki projektów, które będą miały priorytetowy dostęp do pozwoleń i funduszy unijnych - podaje Reuters.
25.11.2023

Trwa cyfrowa dekarbonizacja transportu drogowego w Girtece: nowe oprogramowanie redukuje emisję CO2

Girteka, bazujący na cyfryzacji usług największy europejski przewoźnik drogowy, przy współpracy z globalnym producentem samochodów ciężarowych, wdrożył nowe oprogramowanie, które wspiera ekologiczną jazdę i redukcję emisji CO2. Technologia wykorzystywana jest już w ponad 100 autach ciężarowych i ma być wdrożona w kolejnych.
22.11.2023

Wojewoda mazowiecki o strefie czystego transportu: nazywam ją strefą wykluczenia transportowego

Ja ją nazywam strefą wykluczenia transportowego, dlatego że jedna trzecia Warszawy ma być objęta strefą do której nie wjadą samochody ze starszych roczników - powiedział w środę wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński na antenie tvp.info pytany o ocenę pomysły wprowadzenia w Warszawie strefy czystego transportu.
22.11.2023

Czym najlepiej poruszać się po mieście? Warszawska edycja Wielkiego Testu Mobilności Miejskiej 2023

Arval Service Lease Polska, lider rynku wynajmu długoterminowego pojazdów i rozwiązań z zakresu nowej mobilności sprawdził, jakie środki transportu są najbardziej efektywne w ruchu miejskim. Test przeprowadzono w warunkach rzeczywistych, a do wyniku wliczano czas i koszt przejazdu oraz generowany ślad węglowy. Badanie przeprowadzono w tym samym czasie na pięciu różnych trasach, z udziałem 20 uczestników, którzy korzystali z różnych środków transportu: samochodów elektrycznych, spalinowych, rowerów, a także komunikacji miejskiej.
20.11.2023

Licznik Elektromobilności: wzrasta liczba elektrycznych samochodów w Polsce

Na koniec października br. po polskich drogach jeździły 90 902 samochody elektryczne, to wzrost o 69 proc. r/r - wynika z opublikowanego w piątek przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) raportu "Licznik Elektromobilności".
17.11.2023

Rzecznik ITS: strefy czystego transportu są potrzebne, ale ich wprowadzenie może generować niepożądane zjawiska

Strefy czystego transportu są popularne w całej Europie, dlatego powinniśmy oswajać się z myślą, że zawitają także do polskich miast. Musimy mieć także świadomość, że ich implementacja może generować pewne negatywne zjawiska - podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik Instytutu Transportu Samochodowego Mikołaj Krupiński.
17.11.2023

Przeciwnicy Strefy Czystego Transportu w Krakowie zapowiadają demonstracje

Przeciwnicy Strefy Czystego Transportu (SCT) w Krakowie sądzą, że po jej wprowadzeniu nie będą w stanie normalnie funkcjonować. Na 22 listopada zapowiedzieli demonstrację. Dyrektor Zarządu Transportu Publicznego (ZTP) uspokaja, że SCT dotyczy tak naprawdę bardzo starych samochodów - "wraków".
16.11.2023

16 listopada zostanie zaprezentowany raport „Prognoza zapotrzebowania na wodór odnawialny”

16 listopada o godz. 9.00 podczas trzeciej edycji hydrogenconference.pl, która odbędzie się na Uniwersytecie Warszawskim (budynek przy ul. Dobrej 55) zostanie przedstawiony raport „Prognoza zapotrzebowania na wodór odnawialny w Polsce do 2030 r.”
14.11.2023

Nowe podejście Girteki do zielonego transportu: pojazdy elektryczne w systemie intermodalnym

Wobec globalnego dążenia do zrównoważonych łańcuchów dostaw, kluczową rolę w redukcji emisji gazów cieplarnianych (GHG) odgrywają usługi transportowe. Przewóz drogowy towarów, który odpowiada za 77% całkowitej emisji pochodzącej z transportu w Unii Europejskiej stał się głównym celem polityki dekarbonizacyjnej.
02.11.2023

Girteka i CargoBeamer biją rekordy w przewozach intermodalnych – razem przetransportowali 20 000 naczep

Girteka, największy europejski przewoźnik drogowy, oraz CargoBeamer, wiodący operator połączeń kolejowych i terminali bezdźwigowych dla naczep w Europie, osiągnęli kamień milowy w rozwoju współpracy. W październiku 2023 r. Girteka zrealizowała transport 20-tysięcznej naczepy pociągiem CargoBeamer. Girteka jest pierwszym przewoźnikiem drogowym, który osiągnął tak dużą skalę w przewozach intermodalnych we współpracy z CargoBeamer.
24.10.2023

Gebrüder Weiss stawia na ekologiczne samochody transportowe

Firma logistyczna chce wykorzystać dziesięć własnych e-vanów do dostarczania towarów zamówionych online do klientów w stolicy Węgier. Od 2024 roku przyjazne dla klimatu przewozy będą oferowane także w innych węgierskich miastach. Zamówiono także dziesięć kolejnych pojazdów.
09.10.2023

Projekt w sprawie rozszerzenia systemu SENT

System Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT) ma zostać rozszerzony o 11 rodzajów odpadów, takich jak farby, lakiery czy kleje - przewiduje projekt rozporządzenia opublikowany w poniedziałek na stronach RCL. Jak dodano, rozszerzenie SENT ma ograniczyć szarą strefę w gospodarce odpadowej.
25.09.2023

Trwają prace nad systemem sprzedaży polskiego samochodu elektrycznego

ElectroMobility Poland, właściciel marki Izera, planuje zbudować nowoczesny, efektywny i „lekki” system dystrybucji oparty na sprzedaży w internecie, a także nowoczesne formy sprzedaży bezpośredniej, takie jak m.in. zlokalizowane w miastach concept stores czy mobilne pop-up stores. Koncepcja sprzedaży, nad którą pracuje EMP, wpisuje się w zmiany, które w ostatnich latach zachodzą na rynku motoryzacyjnym, i ma stanowić atut w podjęciu konkurencji rynkowej przez nową markę z Polski.
18.09.2023

Kurs na biopaliwa. Roczny popyt wyniesie 250 Mtoe w 2050 roku

W tym roku dobrze znana na Bałtyku firma Viking Line oferuje pasażerom możliwość zakupu biopaliwa w celu zrekompensowania surowca zużywanego podczas podróży. Wkrótce operator szwedzki będzie oferować podobne rozwiązanie klientom cargo. Biopaliwa mają więc perspektywy, a kombinacja handlowa zaproponowana przez przedsiębiorstwo może zwielokrotnić popyt na ten rodzaj paliw.
11.09.2023

G20: Światowi liderzy zawarli porozumienie w sprawie korytarza kolejowego z Indii na Bliski Wschód i do Europy

Na marginesie szczytu G20 w Delhi światowi przywódcy ogłosili w sobotę międzynarodowe porozumienie w sprawie korytarza kolejowego, łączącego porty Indii z krajami Bliskiego Wschodu oraz z Europą.
10.09.2023

Gdynia testuje wodorowe autobusy z Portugalii

W Gdyni trwają testy kolejnego wodorowego autobusu. Tym razem miasto testuje pojazd portugalskiego producenta Caetano.
06.09.2023

Gigantyczny reaktor dla instalacji hydrokrakingu w Orlen Lietuva dotarł do Możejek

Gigantyczny, ważący około 1500 ton reaktor, kluczowy element budowanej w rafinerii Orlen Lietuva instalacji hydrokrakingu, w poniedziałek dotarł do Możejek – poinformowało przedsiębiorstwo. Z powodu upałów i deszczy transport przybył z trzydniowym opóźnieniem.
21.08.2023

Największe elementy do budowy polskiej elektrowni jądrowej będą transportowane drogą morską

Realizowana przez Urząd Morski w Gdyni konstrukcja morska będzie jedną z kluczowych inwestycji, która umożliwi sprawny transport i rozładunek wielkogabarytowych elementów budowanej na Pomorzu elektrowni jądrowej.
01.08.2023

Adrian Zandberg: transport publiczny musi być traktowany jako usługa publiczna

W starzejącym się polskim społeczeństwie transport publiczny musi być traktowany jako usługa publiczna - powiedział w sobotę w Giżycku lider Lewicy Adrian Zandberg. Zapowiedział, że jeśli Lewica będzie miała realny wpływ na rząd po wyborach, to zostaną zwiększone środki na fundusz połączeń autobusowych.
22.07.2023

Greenpeace: Podróże koleją w UE są średnio dwa razy droższe niż samolotem

Podróże koleją w UE są średnio dwa razy droższe niż samolotem, co pogarsza stan środowiska naturalnego. We Francji cena biletu kolejowego jest 2,6 razy wyższa niż przelot na tej samej trasie - głosi czwartkowy raport Greenpeace, który cytuje w sobotę radio France Info.
22.07.2023

PCC Intermodal SA włącza do eksploatacji lokomotywy elektryczne Traxx od Alstom

Z końcem czerwca 2023 roku Alstom, globalny lider w dziedzinie inteligentnej i zrównoważonej mobilności, dostarczył cztery wielosystemowe lokomotywy elektryczne Traxx 3 MS wiodącemu operatorowi intermodalnemu – PCC Intermodal SA. Kontrakt na dostawę lokomotyw, wraz z certyfikacją i szkoleniami, został zrealizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, którego celem jest promocja i wdrażanie niskoemisyjnych rozwiązań transportowych.
03.07.2023

Kongres H2POLAND: rewolucja wodorowa w Polsce

Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND jest odpowiedzią na potrzebę popularyzowania wiedzy dotyczącej technologii nisko- i zeroemisyjnych. Wydarzenie jest platformą wymiany informacji i doświadczeń pomiędzy przedsiębiorcami, naukowcami i przedstawicielami administracji publicznej. Istotnym elementem konferencji jest ekspozycja najnowszych rozwiązań poświęconych nisko i zeroemisyjnej gospodarce.
18.05.2023

Tauron buduje stację 110 KV i linie zasilające dla lotniska Katowice

Stację elektroenergetyczną 110 KV Pyrzowice Lotnisko oraz kilkadziesiąt kilometrów linii energetycznych buduje pod kątem zasilania m.in. lotniska Katowice spółka Tauron Dystrybucja. Przygotowywane od kilku lat i prowadzone obecnie prace potrwają do przyszłego roku.
18.05.2023

Konsekwentna polityka dywersyfikacyjna zapewniła Polsce bezpieczeństwo

Konsekwentna polityka dywersyfikacyjna zapewniła Polsce bezpieczeństwo pod względem możliwości dostaw, pomimo całkowitego wstrzymania przesyłu gazu z Rosji przez Białoruś i Ukrainę. powiedziała "Kurierowi Lubelskiemu" minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
12.05.2023

Japonia. Pierwszy transport niskoemisyjnego amoniaku

Do Japonii dotarła pierwsza dostawa certyfikowanego niskoemisyjnego amoniaku. Na potrzeby Fuji Oil Company zrealizowały ją linie Mitsui O.S.K.
22.04.2023

Rząd zdecydował o zakazie przywożenia do Polski zboża i innej żywności z Ukrainy

Na sobotniej konwencji PiS prezes partii Jarosław Kaczyński poinformował, że rząd zdecydował o zakazie przywożenia do Polski zboża i dziesiątków innych rodzajów żywności z Ukrainy . "Jesteśmy gotowi załatwić sprawę zboża z Ukrainy porozumieniem międzypaństwowym."
15.04.2023

Rosną zielone płuca Afryki i Ameryki Południowej. Nowy projekt Bolloré Logistics

Bolloré Logistics, w ramach swojego zobowiązania do zrównoważonego rozwoju, podejmuje inicjatywę zalesienia Afryki oraz Ameryki Południowej.
13.04.2023

Kolejna firma paliwowa chce inwestować w elektromobilność

Do końca 2024 r. sieć MOYA należąca do firmy Anwim powinna liczyć 500 stacji paliw – powiedział PAP Sebastian Król partner Enterprise Investors, większościowego akcjonariusza Anwimu. Jak dodał, ze względu na zmiany jakie zachodzą na rynku, m.in rozwój elektromobilności, czas wyznaczyć nowe cele.
10.04.2023

Japonia będzie wspierać upowszechnianie pojazdów na wodór

Rząd Japonii będzie wspierał upowszechnianie pojazdów na wodór, który przy spalaniu nie emituje dwutlenku węgla. W najnowszym projekcie Tokio przewiduje sześciokrotne zwiększenie zaopatrzenia kraju w to paliwo do 2040 roku – podała we wtorek agencja Kyodo.
04.04.2023

DHL Parcel inwestuje w kolejne elektryki MAN

Do zeroemisyjnej floty DHL Parcel dołączyły nowe samochody elektryczne marki MAN eTGE. Zaawansowane technologicznie pojazdy już teraz można spotkać na ulicach polskich miast. Łącznie, tylko do końca tego roku DHL Parcel będzie miał w swojej flocie blisko 500 eko pojazdów, realizując w ten sposób założenia strategii GoGreen i przybliżając się do celu, jakim jest zerowa emisja CO2.
21.03.2023

W Strasburgu o celach klimatycznych w transporcie samochodowym

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk odbędzie 13 marca spotkania z ministrami ds. transportu Czech, Niemiec i Włoch, a także – w formule zdalnej - Węgier, Rumunii i Słowacji. Tematem będą europejskie cele klimatyczne w zakresie transportu samochodowego. W polskiej delegacji uczestniczy także wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński. Spotkania odbędą się w Strasburgu, w siedzibie Parlamentu Europejskiego.
13.03.2023

Lepsza logistyka pomoże zaoszczędzić energię w miastach

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej wraz z zagranicznymi partnerami chcą stworzyć platformę, która zminimalizuje zużycie energii potrzebnej na dostarczanie towarów i usług do mieszkańców. Będzie to centralny element nowoczesnej miejskiej logistyki.
13.03.2023

Morawiecki: staliśmy się gwarantem bezpieczeństwa dla naszego regionu

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki w wywiadzie opublikowanym w niedzielę na portalu i.pl pytany był o politykę bezpieczeństwa energetycznego.
12.03.2023

W 2050 roku ma być wykorzystywana w przemyśle ciężkim i transporcie połowa wodoru

Do połowy XXI wieku 50% wodoru ma być wykorzystywane w przemyśle ciężkim, głównie w produkcji stali i wyrobów chemicznych, oraz w sektorze transportu - wskazali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
11.03.2023

Rusza innowacyjny program pilotażowy z zakresu e-mobilności od Wolt i Port

Wolt, platforma specjalizująca się w szybkich dostawach, rozpoczęła współpracę ze start-upem Port. Dzięki partnerstwu warszawscy kurierzy, współpracujący z Wolt będą mogli podczas pilotażu, bezpłatnie korzystać z rowerów elektrycznych, znajdujących się na parkingu APCOA przy stacji metra Centrum. Głównym celem programu jest wspieranie idei zrównoważonego rozwoju, przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności dostaw zamówień do klientów.
01.03.2023

Rosnąca liczba elektryków na drogach wymaga nowych wytycznych dotyczących bezpieczeństwa. Wyzwaniem są m.in. sposób gaszenia pożarów i warunki techniczne w garażach [WIDEO]

Na koniec stycznia br. w Polsce było zarejestrowanych już łącznie 67,1 tys. pojazdów z napędem elektrycznym, ale ich liczba szybko wzrasta i – jak szacuje PSPA – w 2025 roku sprzedaż samochodów zeroemisyjnych przekroczy już poziom 100 tys. sztuk rocznie. Ponieważ jednak wciąż są one jeszcze nowością na rynku, postępowania z nimi uczą się zarówno ich użytkownicy, jak i odpowiednie służby, w tym straż pożarna. Kwestie gaszenia pożarów elektryków stają się tematem odpowiednich wytycznych. Statystyki pokazują, że do takich zdarzeń do
28.02.2023

MI: Cele klimatyczne w transporcie: ambitnie, ale rozsądnie

W Sztokholmie trwa dwudniowy szczyt Rady Unii Europejskiej ds. Transportu i Energii. Polskę reprezentuje m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Przedstawiciele krajów UE, EOG i Szwajcarii dyskutują nad tym, jak realizować ambitne cele klimatyczne w sposób, który nie zakłóci rozwoju gospodarczego.
28.02.2023

Carsmile: w 2023 r. udział elektryków w łącznej sprzedaży samochodów wzrośnie do 5-7 proc.

Na koniec 2023 roku, udział elektryków w łącznej sprzedaży nowych samochodów w Polsce sięgnie od 5 do nawet 7 proc. - szacują eksperci Carsmile. Wskazują, że potencjał rynku to nawet 10 proc., ale przeszkodą do osiągnięcia tego poziomu są wysokie ceny elektryków.
18.02.2023

Naukowcy z Politechniki Opolskiej opracowali quada napędzanego azotem

Po trwających pięć lat pracach zbudowano prototypowy egzemplarz quada napędzanego sprężonym azotem. Jak informuje uczelnia, rozwiązanie opracowane przez tajwańskiego naukowca Dien Shaw, może znaleźć zastosowanie w wielu sferach gospodarki.
12.02.2023

Bolloré Logistics spełnia swoje zielone zobowiązania

Globalny gigant transportowo-spedycyjny Bolloré Logistics konsekwentnie realizuje strategię wdrażania systemowych rozwiązań na rzecz zrównoważonego wpływu przemysłu na środowisko. Firma redukuje swój ślad węglowy i chroni bioróżnorodność. Jeszcze przed końcem ubiegłego roku kolejne 7 oddziałów zostało wyróżnionych za skuteczną implementację proekologicznej polityki przedsiębiorstwa.
07.02.2023

Aż 42% badanych jest przeciwko Strefom Czystego Transportu. Argumenty za i przeciw komentują eksperci autobaza.pl

Kraków jako pierwszy oficjalnie ogłosił powstanie Strefy Czystego Transportu. Warszawa i Gliwice są na etapie konsultacji społecznych. Choć przykłady z zachodu pokazują, że takie strefy mają znaczący, pozytywny wpływ na jakość życia, Polacy wciąż są wobec nich sceptyczni. Problemowi przyjrzeli się eksperci serwisu autobaza.pl.
31.01.2023

12 autobusów elektrycznych będzie przewozić pasażerów w Piotrkowie Tryb.

Dwanaście bezemisyjnych autobusów elektrycznych będzie obsługiwać ruch pasażerski w Piotrkowie Trybunalskim. Podpisano umowę na dostawę kolejnych autobusów elektrycznych - poinformował kierownik piotrkowskiego biura prasowego Jarosław Bąkowicz.
30.01.2023

Szczyt branży motoryzacyjnej w listopadzie. Znamy datę!

Organizowany przez Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych XVIII Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego odbędzie się w dniach 22-23 listopada 2023 roku w warszawskim hotelu Sound Garden. Organizatorzy liczą na to, iż podobnie jak ostatnio, najważniejsze doroczne spotkanie branży odbędzie się stacjonarnie, obiecując jednocześnie, iż dostępna będzie forma online.
26.01.2023

Udaremniono zrzut 30 ton nielegalnych odpadów

Inspektorzy Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej WIOŚ we Wrocławiu udaremnili zrzut 30 ton nielegalnych odpadów. W namierzeniu sprawcy pomogło wykorzystanie dronów. Odpady zostały zwrócone do wysyłającego.
26.01.2023

PE naciska na zaostrzenie przepisów UE w sprawie przewożenia odpadów

Parlament Europejski przyjął stanowisko negocjacyjne do rozmów z rządami państw Unii Europejskiej w sprawie nowego prawa, które ma zmienić unijne procedury i środki kontroli dotyczące przewozu odpadów. W 2020 r. eksport odpadów z UE do państw spoza Unii osiągnął 32,7 mln ton, co stanowi około 16 proc. światowego handlu odpadami. Ponadto co roku około 67 mln ton odpadów jest przemieszczanych między państwami UE.
19.01.2023

Norwegia chce ładować statki na terenie farm wiatrowych. Rząd dofinansuje projekt

Norweska grupa VARD poinformowała, że ich spółka córka Seaonic wraz z partnerami otrzymała 38 milionów koron norweskich (NOK) na realizację projektu budowy infrastruktury umożliwiającej ładowanie bezemisyjnych statków. Jednostki mają posłużyć m.in. do obsługi morskich farm wiatrowych.
30.12.2022

W Brukseli porozumienie w sprawie reformy ETS i utworzenia Społecznego Funduszu Klimatycznego

Reprezentująca Radę UE (państwa członkowskie) czeska prezydencja i Parlament Europejski osiągnęły w weekend wstępne porozumienie w sprawie reformy unijnego systemu handlu emisjami CO2. Zostaną nimi objęte żegluga morska, budynki i transport drogowy. Zdecydowano również o utworzeniu Społecznego Funduszu Klimatycznego, aby wspierać znajdujące się w trudnej sytuacji gospodarstwa domowe i firmy.
19.12.2022

EURO 7 – czyste pojazdy, mieszane uczucia

10 listopada Komisja Europejska opublikowała nową propozycję normy Euro 7. Po raz pierwszy norma Euro dotyczy nie tylko emisji spalin, ale odnosi się również do samochodów elektrycznych. Zainteresowane środowiska przyjęły ją różnie – możemy się spotkać tutaj ze skrajnymi opiniami na jej temat.
23.11.2022

Wiatr, prąd i wodór. Branżę jachtową czeka rewolucja?

Ekologia – to już nie tylko hasło, ale przede wszystkim idea, która przyświeca producentom jachtów i łodzi motorowych. Czy silniki elektryczne i z napędem wodorowym mogą całkowicie wyprzeć silniki spalinowe na tych jednostkach? „Ta rewolucja już się rozpoczęła” – mówi Marcin Hołub, Prezes Zarządu mPower.
17.11.2022

Maersk: Żegluga z użyciem paliw kopalnych musi mieć swoją datę końcową.

Zdaniem duńskiego konglomeratu działającego również w sektorze energetycznym i morskim jedynym pewnym sposobem na obniżenie emisji gazów cieplarnianych w żegludze i zachętą do polityki zeroemisyjności jest wyznaczenie końca użycia paliw kopalnych za pomocą globalnych przepisów.
13.11.2022

Głogów, Bolesławiec i Legnica otrzymają z NFOŚiGW ponad 20 mln złotych na zakup autobusów elektrycznych

Trzy miasta: Głogów, Bolesławiec i Legnica otrzymają łącznie ponad 20 mln złotych na zakup zeroemisyjnych autobusów komunikacji miejskiej o napędzie elektrycznym oraz budowę stacji ładowania. Wsparcie uwzględnia zarówno dotacje jak i pożyczki. Umowy w tej sprawie podpisano 8 listopada 2022 roku.
09.11.2022

Badanie: 47 proc. kierowców przeciwnych produkcji wyłącznie aut elektrycznych, a 23 proc. - za

23-proc. polskich kierowców podoba się pomysł, by koncerny motoryzacyjne produkowały wyłącznie elektryki, a 47-proc. badanych jest temu przeciwnych - wynika z badania „Nadchodzi czas aut elektrycznych”.
08.11.2022

Zaostrzone normy emisji CO2 dla aut osobowych i dostawczych w UE przesądzone

Komisja Europejska, Rada Unii Europejskiej i Parlament Europejski osiągnęły porozumienie w trialogu w sprawie norm emisji CO2 dla samochodów osobowych i dostawczych. Współprawodawcy potwierdzili cel 100% redukcji emisji w 2035 r., rewizję przepisów w 2026 r. oraz ważny dla motoryzacji motyw 9a dotyczący roli paliw neutralnych pod względem emisji CO2 po 2035 r.
28.10.2022

Będą zmiany w przepisach o jakości wodoru do samochodów

Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących badania jakości wodoru używanego w samochodach z ogniwami paliwowymi - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
28.10.2022

Motoryzacja pod prąd

Rosnące ceny energii w połączeniu z wysokimi kosztami surowców negatywnie wpływają na unijny sektor motoryzacyjny - alarmuje Europejskie Stowarzyszenie Producentów Części Motoryzacyjnych (CLEPA) razem z innymi organizacjami reprezentującymi europejski ekosystem motoryzacyjny. Konkurencja w USA czy w Azji za energię elektryczną płaci kilkukrotnie mniej, co przełoży się na konkurencyjność branży automotive, jednej z głównych gałęzi europejskiej gospodarki - podnoszą eksperci.
27.10.2022

Raport: koszt jazdy elektrykiem porównywalny z autem spalinowym

Rosnące ceny energii sprawiają, że koszt przejechania 100 km elektrykiem staje się porównywalny z tym ponoszonym przez posiadaczy aut spalinowych - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu serwisu autobaza.pl.
25.10.2022

Niemal 260 tysięcy kilometrów zeroemisyjnie przejechanych po autostradach

Przez dwa wakacyjne miesiące użytkownicy samochodów elektrycznych nie płacili za przejazdy polskimi autostradami. W tym czasie pokonali ponad 256 tys. kilometrów, ograniczając emisje dwutlenku węgla do atmosfery o ponad 33 tony.
24.10.2022

Komisja transportu PE: stacje elektrycznego ładowania pojazdu powinny być co 60 km

W krajach UE samochody powinny mieć możliwość elektrycznego ładowania co 60 km i tankowania wodoru co 100 km - takie stanowisko zajęła we wtorek komisja transportu Parlamentu Europejskiego.
05.10.2022

Brak układów scalonych kosztuje europejski sektor motoryzacyjny 100 mld EUR

Przemysł motoryzacyjny stał się główną ofiarą globalnego kryzysu półprzewodników: Allianz Trade szacuje, że kryzys doprowadził do niedoboru około 18 mln pojazdów na całym świecie. Najbardziej ucierpiał europejski sektor motoryzacyjny, któremu nie pomógł słaby sektor półprzewodników. Szacujemy, że kryzys związany z półprzewodnikami będzie w okresie 2021-2022 kosztował Europę około 100 mld EUR.
28.09.2022

Elektryczna rewolucja w Indiach!

Elektryczne riksze są teraz średnio tańsze lub w tej samej cenie co benzynowe.
21.09.2022

Krakowskie MPK rozstrzygnęło przetarg na dostawę czterech autobusów elektrycznych

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie wybrało w przetargu dostawcę czterech elektrycznych autobusów o długości 12 metrów, z opcją zamówienia kolejnych trzech takich pojazdów. Będzie to hiszpańska firma Irizar e-mobility z ofertą za 24,2 mln zł.
21.09.2022

Nowa mobilność. Polacy gotowi na zmianę nawyków transportowych?

Połowa kierowców w Polsce i niemal 80 proc. w dużych miastach często doświadcza korków na drogach. Nowe badanie opinii zrealizowane dla Clean Air Fund pokazuje, że ratunek widzimy nie tylko w budowie obwodnic, a w uspokajaniu ruchu i tworzeniu alternatyw dla jazdy własnym samochodem.
21.09.2022

KNM 2022: mechanizmy wsparcia finansowego i rozwój infrastruktury będą stymulować rynek elektromobilności w Polsce

Sektor automotive jest wysoce zintegrowany, bardzo innowacyjny i trzeba w nim szukać klucza do sukcesu gospodarczego w kolejnych latach - powiedział Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA), podsumowując trzecią edycję Kongresu Nowej Mobilności, który pod hasłem „E-Mobility in Poland. What’s next?” odbył się w dniach 12-14 września w Łodzi.
19.09.2022

Dotacje na zakup autobusów elektrycznych dla Opoczna i Piotrkowa Trybunalskiego

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa uczestniczyła w podpisaniu umów w ramach programu „Zielony Transport Publiczny” Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zakup 17 autobusów elektrycznych dla Opoczna i Piotrkowa Trybunalskiego. Wydarzenie odbyło się 12 września 2022 r. w Opocznie.
13.09.2022

Elektromobilność zmieni motoryzacyjny rynek wtórny

Ogromne zmiany dla polskich firm - elektromobilność zmieni motoryzacyjny rynek wtórny.
13.09.2022

Oszczędność paliwa i czasu - Google Maps wprowadza nową funkcję

Kierowcy mogą wybrać w Google Maps trasę zoptymalizowaną pod kątem niższego zużycia paliwa, co pomoże nie tylko zaoszczędzić pieniądze na paliwie, ale jednakowo zmniejszyć emisję dwutlenku węgla
13.09.2022

37 polskich miast będzie musiało wprowadzić strefy czystego transportu?

Przyjęty przez Komisję Europejską w czerwcu Krajowy Plan Odbudowy dla Polski zakłada, że w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, gdzie stwierdzone zostanie przekroczenia normy zanieczyszczeń powietrza mają powstać strefy czystego transportu. W czasie Kongresu Nowej Mobilności w połowie września 2022 r. samorządowcy wraz ekspertami będą wypracowywali optymalny sposób wdrażania stref w polskich miastach.
06.09.2022

Polish Battery Day. Jak utrzymać pozycję bateryjnego lidera?

Wartość eksportu akumulatorów trakcyjnych stanowi ponad 2% PKB Polski i w najbliższych latach przewidywany jest jej wzrost. By utrzymać wiodącą pozycję w Europie i na świecie, konieczne będzie utrzymanie dobrej koniunktury i warunków biznesowych dla tego obszaru. W równym stopniu potrzebne będzie rozwijanie innowacji w polskim ekosystemie elektromobilności. O tym, jak można to osiągnąć debatować będzie międzynarodowe grono ekspertów bateryjnych podczas Kongresu Nowej Mobilności 2022, największej konferencji poświęconej elektromob
19.07.2022

TIER Mobility nawiązuje współpracę z berlińską firmą Swobbee i uruchamia swój pierwszy bateriomat w Polsce

TIER Mobility, globalny lider mikromobilności, rozszerza swoją sieć przyjaznych dla środowiska rozwiązań w zakresie ładowania i po raz pierwszy uruchamia innowacyjną stację wymiany akumulatorów firmy Swobbee, berlińskiego dostawcy usług battery-as-a-service (BaaS).
05.07.2022

Śrubena Unia: kiedy potrzeba naprawdę precyzyjnych, zielonych rozwiązań

Producenci taboru kolejowego i zarządzający infrastrukturą kolejową m.in. z Chin, Australii, Hongkongu czy też z Francji coraz chętniej sięgają po produkty powstające w żywieckiej spółce Śrubena Unia. Nie jest więc przypadkiem, że znalazły się one również w chińskich kolejach dużych prędkości.
04.07.2022

Szybki transport w Sztokholmie zapewnią elektryczne promy Candela P-12 Shuttle

Czy może być coś szybszego niż metro i tramwaje w mieście? Eksperci twierdzą, że duże miasta nie wykorzystują w pełni potencjału transportu rzecznego. Szwedzki producent łodzi elektrycznych Candela wdroży w stolicy Szwecji pierwsze elektryczne promy, które mają zapewnić szybki transport mieszkańców z przedmieść miast do centrum – w zaledwie 25 minut.
26.06.2022

KPO przewiduje utworzenie funduszu wspierającego MŚP w zakresie rozwiązań niskoemisyjnych

Komponent E w KPO przewiduje wsparcie dla gospodarki niskoemisyjnej; planowane jest utworzenie specjalnego funduszu dla wsparcie m.in. MŚP w zakresie opracowywania zero- i niskoemisyjnych produktów - przekazał Grzegorz Rebkowiec, starszy menadżer w Crido.
17.06.2022

Brambles przyspiesza termin wdrożenia zerowego poziomu emisji netto o 10 lat

W ramach przyjętego programu zrównoważonego rozwoju globalna firma logistyczna funkcjonująca pod marką CHEP przyspiesza realizację strategii dekarbonizacji, intensywnie pracując nad pionierskimi, regeneracyjnymi łańcuchami dostaw.
10.06.2022

Parlament Europejski decyduje o przyszłości transportu w Unii. Polskie firmy i organizacje apelują o głosowanie zgodnie z interesem ludzi, klimatu i polskiej gospodarki

8 czerwca Parlament Europejski zagłosuje w sprawie stanowiska w kwestii nowych standardów redukcji emisji CO2 dla samochodów osobowych i dostawczych. To głosowanie kluczowe dla powodzenia polityki klimatycznej UE i przyszłości polskiej gospodarki. Posłanki i posłowie zdecydują czy w 2035 r. wprowadzić 100% redukcję emisji CO2 – a więc w praktyce przestawić europejską motoryzacją na sprzedaż tylko zeroemisyjnych samochodów. Polski biznes i organizacje pozarządowe apelują o wsparcie tej decyzji. Pomoże w rozwoju polskiej gospodarki
06.06.2022

Reaktywacja Amber Train? Spółki kolejowe rozmawiają o rozwoju połączenia intermodalnego

W połowie maja przedstawiciele łotewskich, estońskich i litewskich spółek kolejowych spotkali się w celu omówienia współpracy w zakresie przewozu ładunków kontenerowych w ramach projektu Amber Train. Jest to połączenie intermodalne łączące kraje bałtyckie ze Skandynawią i Europą Zachodnią. Jest szansa na jego reaktywację.
29.05.2022

Scania Polska i Ekoen – strategiczne partnerstwo

W ramach współpracy pomiędzy Scania Polska i Ekoen pierwsze ogólnodostępne HUBy szybkiego ładowania dla pojazdów ciężarowych zostaną uruchomione przy serwisach Scania m. in. w Nadarzynie, Choroszczy k. Białegostoku oraz w Gliwicach. Celem kooperacji jest obniżanie śladu węglowego w transporcie oraz dostarczanie klientom kompleksowych rozwiązań w zakresie elektrycznych pojazdów ciężarowych i systemów ich ładowania.
28.05.2022

Ekologiczna inwestycja Madrytu – 60 autobusów elektrycznych Solaris

Przewoźnik stolicy Hiszpanii, EMT Madryt, zamówił 60 autobusów elektrycznych marki Solaris. Madryt postawił na baterie High Energy i ładowanie pantografowe, które zapełni autobusom wysoką operacyjność w każdych warunkach. Ciche i nie emitujące spalin autobusy Urbino 12 electric to flagowe pojazdy producenta. Wartość umowy to ponad 30 milionów EUR.
16.05.2022

UTK: kolej wozi najwięcej węgla, kruszyw i produktów ropopochodnych

Węgiel, kruszywa i produkty rafinacji ropy naftowej, to towary, które w ubiegłym roku były najczęściej wożone pociągami - podał Urząd Transportu Kolejowego.
14.05.2022

UE za bezemisyjnym transportem drogowym do 2035 roku

Europosłowie komisji ochrony środowiska Parlamentu Europejskiego poparli w środę wprowadzenie bezemisyjnego transportu drogowego do 2035 roku w przypadku nowych samochodów osobowych i lekkich pojazdów użytkowych.
12.05.2022

Od 4 lat Bruksela ma strefę czystego transportu. Efekt? Mniej zanieczyszczeń niż w Warszawie

Eksperci TRUE Initiative w tym samym czasie zbadali poziom zanieczyszczeń emitowany przez samochody w Warszawie i Brukseli. Oba miasta są porównywalnej wielkości, ale od 2018 r. stolica Belgii ma strefę czystego transportu i przepisy promujące bardziej ekologiczne pojazdy. Badania potwierdzają, że samochody w Brukseli zanieczyszczają powietrze znacznie mniej niż te w Warszawie.
26.04.2022

Dynamiczny rynek - polacy coraz chętniej kupują elektryki

Flota samochodów całkowicie elektrycznych w Polsce, pomimo trudnej sytuacji na polskim i europejskim rynku motoryzacyjnym, w ciągu trzech kolejnych lat powiększy się ponad 14-krotnie, z 20 tys. do 290 tys. Udział pojazdów zeroemisyjnych w sprzedaży wszystkich nowych pojazdów osobowych może przekroczyć 10% już w 2024 r. – wynika z najnowszej edycji raportu „Polish EV Outlook”, opracowanego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA).
24.03.2022

Ranking Firmy przyjazne elektromobilności - zgłoś się

Przedsiębiorco! Jeśli masz w swojej firmie auta elektryczne – weź udział w rankingu „Firmy przyjazne elektromobilności. Ranking realizowany jest przez Fundację Czyste Powietrze w ramach kampanii Elektromobilność – Zielone Światło dla Klimatu.
14.03.2022

Minister Moskwa o wyzwaniach sektora energetycznego

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa uczestniczyła w 4. Forum Akademicko-Gospodarczym „Niezbędne zmiany w gospodarce szansą dla nauki i biznesu”. Głównym tematem konferencji, która odbyła się 16 lutego 2022 r., były zmiany zachodzące w gospodarce, w tym także w sektorze energetyki.
18.02.2022

Licznik elektromobilności: rośnie liczba stacji ładowania w Polsce

Według danych z końca stycznia 2022 r., w Polsce było zarejestrowanych 39 328 samochodów osobowych oraz 1 738 samochodów użytkowych z napędem elektrycznym. W styczniu ich liczba zwiększyła się odpowiednio o 1 451 szt., tj. o 88% w pierwszej grupie i o 81 szt. czyli o 145% w drugiej, w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 r. – wynika z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PZPM i PSPA.
18.02.2022

W 2022 r. wzrośnie sprzedaż aut używanych oraz elektrycznych

Prawie 1/3 ankietowanych w 2022 roku planuje zakup samochodu. W tej liczbie 57 proc. sięgnie po pojazd używany, a pozostali po nowy. Kupujący auta z drugiej ręki coraz częściej będą zwracać uwagę na wiarygodne źródło pochodzenia i stan pojazdu. Choć największą popularnością wciąż cieszyć się będą napędy spalinowe, znacznie wzrośnie grupa osób nabywających elektryki. To główne wnioski z drugiej edycji badania „Portfele Polaków pod lupą” przeprowadzonego na zlecenie Volkswagen Financial Services.
07.02.2022

Flota autonomicznych robotów dostawczych Starship Tech zostanie rozbudowana dzięki dofinansowaniu w wysokości 50 mln euro [WIDEO]

Firma Starship Technologies pozyskała 50 mln euro finansowania z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) na rozbudowę swojej floty elektrycznych, autonomicznych robotów dostawczych.
05.02.2022

Wodorowa rewolucja na kolei coraz bliżej. Powstanie pierwsza polska mikrosieć trakcyjna z wykorzystaniem elektrolizerów

PKP Energetyka konsekwentnie inwestuje w nowoczesne rozwiązania technologiczne dla polskiej kolei. Spółka ogłosiła przetarg na dostawę komponentów do budowy systemu magazynowania energii opartego o wodór. Będzie to pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce dedykowane kolei, stanowiące istotny krok w kierunku rozwoju kolei opartej o odnawialne źródła energii.
03.02.2022

Biogaz tańszy od oleju napędowego? Szwedzkie nadzieje na dekarbonizację transportu

Koszt tankowania pojazdów biogazem jest o 30-35 proc. niższy niż w przypadku zastosowania oleju napędowego – przekonuje szwedzka spółka Svensk Biogas.
02.02.2022

IKEA i Bolt współpracują nad zeroemisyjnym łańcuchem dostaw

Globalna sieć sklepów z artykułami wyposażenia wnętrz IKEA oraz firma Bolt Logistics, zajmująca się dostawami na ostatni kilometr, podjęły współpracę w celu rozmieszczenia w tym roku w Kanadzie 30 pojazdów elektrycznych.
02.02.2022

Ministerstwo klimatu proponuje wymagania techniczne dla stacji tankowania wodoru

Ministerstwo klimatu opublikowało we wtorek projekt rozporządzenia ws. wymagań technicznych dla stacji tankowania wodoru. W Polsce nie ma obecnie żadnej ogólnodostępnej stacji tankowania wodoru, rządowa strategia wodorowa przewiduje, że do 2025 r. powstaną 32 takie stacje.
01.02.2022

Zachodniopomorski Klaster Morski w Szczecinie gotowy na offshore. Firmy z branży chcą grać do jednej bramki

Przedstawicieli sektora stoczniowego, serwisowego, transportu i konstrukcyjnego, oraz szeroko rozumianej gospodarki morskiej skupia stowarzyszenie, jakim jest Zachodniopomorski Klaster Morski. W świadomości przedsiębiorców klaster jest już od dziesięciu lat. Czym zajmuje się na co dzień?
01.02.2022

Rajdowe MŚ - inauguracja nowej hybrydowej ery w Monte Carlo

W weekend w rajdowych mistrzostwach świata, które zainauguruje runda w Monte Carlo, rozpocznie się nowa era. Najszybsze obecnie samochody WRC zostaną zastąpione przez auta kategorii Rally1, wyposażone w napęd hybrydowy.
21.01.2022

Pierwsze nowe wagony i unowocześnione lokomotywy z FPS zasilają flotę PKP Intercity

PKP Intercity odebrało już pierwsze 8 z puli 81 nowych wagonów wyprodukowanych przez poznańską Fabrykę Pojazdów Szynowych H. Cegielski – poinformowano w środę na konferencji prasowej w Poznaniu. Wartość całego kontraktu wynosi niemal 700 mln zł.
20.01.2022

NFOŚiGW: miliony złotych na elektryki w Radomiu i modernizację ciepłowni w Szydłowcu

Blisko 18 mln zł wsparcia na zakup 6 autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą dla Radomia oraz 6 mln zł na modernizację ciepłowni miejskiej w Szydłowcu - przewidują podpisane w czwartek umowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
31.12.2021

W 2022 r. droższe samochody, spadek udziału leasingu, więcej elektryków

Duże podwyżki cen samochodów i stabilizacja sprzedaży, pojawienie się nowych produktów na rynku finansowania pojazdów oraz spadek udziału klasycznego leasingu, wzrost rynku elektryków - przewidują na rok 2022 analitycy platformy Carsmile.
30.12.2021

Wzrosty cen energii stawia transport publiczny w coraz słabszej kondycji

Nie tylko strach przed podróżowaniem komunikacją publiczną w dobie COVID-19 osłabił pozycję przewoźników. Nałożyły się na to upowszechnienie się pracy zdalnej, wielomiesięczne zamknięcie szkół, kin, restauracji czy teatrów. Teraz do tego dochodzą wysokie ceny energii oraz wchodzące od przyszłego roku zmiany podatkowe, które wpłyną na finanse samorządów.
09.12.2021

Rolls-Royce dostawcą zielonych silników do hybrydowych holowników

Silniki, z których każdy ma moc 2000 kW, będą napędzać cztery nowe holowniki, które Rio Maguari buduje dla firmy Svitzer.
06.12.2021

Polacy przejechali ponad 10000 km samochodami elektrycznymi na COP26 w Glasgow

Polska Izba Rozwoju Elektromobilności (PIRE) zrealizowała projekt The eMobi Road to COP26, czyli zeroemisyjną wyprawę przez Europę do Glasgow, aby podczas tegorocznego szczytu klimatycznego COP 26 wręczyć petycję w sprawie ustanowienia przez ONZ Światowego Dnia Elektromobilności. Wydarzenie zostało zainaugurowane 19 października 2021 r. przy udziale ministra i prezydenta COP24 w Katowicach - Michała Kurtyki.
17.11.2021

Zeroemisyjny InPost - w 2021 roku elektryczna flota przekroczy 300 aut

InPost – lider wśród platform dostaw dla e-commerce w Europie – powiększa flotę o kolejne kilkaset pojazdów elektrycznych, w tym ponad 250 Nissanów e-NV200 oraz 10 eSprinterów w Mercedes Benz, które dołączą do obecnej floty samochodów elektrycznych InPost. Samochody będą wykorzystywane przez kurierów oraz na potrzeby dostaw do Paczkomatów® w miastach partnerskich programu Green City.
10.11.2021

W Szczecinie podpisano umowę na autobusy elektryczne i stacje ładowania pojazdów

Dwa autobusy elektryczne i trzy stacje ładowania zeroemisyjnych pojazdów komunikacji publicznej trafią do Szczecina. Samorząd otrzymał na ten cel dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
09.11.2021

Jak transport morski wpłynie na opanowanie globalnego handlu wodorem i przyspieszenie transformacji eksportu energii?

Do 2050 roku nastąpi nawet sześciokrotny wzrost międzynarodowego zapotrzebowania na H2, a jedna trzecia morskiego handlu energią w świecie zerowej emisji netto będzie związana z tym niskoemisyjnym gazem – prognozuje WoodMac.
02.11.2021

W Glasgow korek odrzutowców, którymi na COP26 przybyli światowi przywódcy

Na lotnisku w Glasgow utworzył się w poniedziałek korek prywatnych odrzutowców, którymi światowi przywódcy i liderzy biznesu przybyli na szczyt klimatyczny COP26 - donosi "Daily Mail". Dodaje, że wśród osób, które wybrały ten emitujący wiele CO2 środek transportu, jest pouczający świat w kwestii klimatu prezes Amazona Jeff Bezos.
02.11.2021

GWM prezentuje nowinki technologiczne na Międzynarodowych Targach Gospodarki Cyfrowej Chiny 2021

W dniu 6 września GWM uczestniczyła w Międzynarodowych Targach Gospodarki Cyfrowej Chiny 2021 (CIDEE), prezentując liczne modele i inteligentne produkty, mające na celu przybliżenie globalnym użytkownikom osiągnięć w dziedzinie naukowej i inteligentnej technologii.
22.10.2021

CEVA Logistics jako pierwsza firma otrzymuje nowy certyfikat IATA CEIV Lithium Battery

Nowy certyfikat Center of Excellence for Independent Validators (CEIV) IATA jest gwarancją dla nadawców baterii litowych. CEVA, rozszerzając rozwiązania logistyczne w transporcie baterii dzięki doświadczeniu w branży motoryzacyjnej i technologicznej, wspiera rozwój nowego programu IATA CEIV Lithium Battery. Jako pierwsze certyfikat CEIV otrzymały oddziały CEVA w Amsterdamie i Hong Kongu
21.10.2021

Licznik Elektromobilności: ponad 31 tys. aut z napędem elektrycznym

Na koniec września w Polsce były zarejestrowane łącznie 31 tys. 633 samochody osobowe z napędem elektrycznym, a przez pierwsze dziewięć miesięcy br. przybyło ich o 120 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2020 r. – wynika z Licznika Elektromobilności.
19.10.2021

IATA: linie lotnicze do 2050 r. planują osiągnąć zerową emisyjność CO2

Linie lotnicze do 2050 r. zobowiązały się osiągnąć neutralność klimatyczną - wynika z uchwały przyjętej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Powietrznego (IATA). Do ograniczenia CO2 ma się przyczynić m.in. zrównoważone paliwo lotnicze, rozwiązania technologiczne w samolotach, infrastruktura.
05.10.2021

Zyska: uważam, że wodór to przyszłość transportu ciężkiego

Czekamy na wdrożenie wodoru do masowej produkcji, do masowego zastosowania, co też pozwoli na obniżenie kosztów – powiedział we wtorek wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Zaznaczył, że jego zdaniem wodór to "przyszłość transportu ciężkiego".
15.09.2021

Modernizacja kolei elementem ochrony środowiska

Eksperci Instytutu Staszica przedstawili aktualny stan prac infrastrukturalnych na polskiej kolei, w kontekście bieżących i przyszłych wyzwań związanych z ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem kraju w raporcie pt. „Modernizacja polskiej sieci transportu kolejowego jako szansa dla branży logistycznej i transportowej w kontekście zrównoważonego rozwoju".
13.09.2021

PKN Orlen uruchomi jesienią sieć paczkomatów; RUCH rozwija współpracę z e-sklepami

PKN Orlen zapowiada, że uruchomi własną sieć automatów paczkowych jesienią. Jednocześnie, jak oznajmił koncern, spółka RUCH rozwija współpracę z e-sklepami, których klienci będą mogli zamawiać i odbierać przesyłki także na stacjach Orlen, w punktach RUCH-u oraz w innych, partnerskich.
01.09.2021

Bez emisji CO2 w godzinę z Warszawy do Wrocławia?!

Elektryczne i ekologiczne, autonomiczne pojazdy, podróże w kapsułach poruszających się z prędkością dźwięku. To nie science-fiction! Futurystyczne wizje przyszłości sprzed lat dziś zaczynają być teraźniejszością. Zatłoczone, zakorkowane i zanieczyszczone miasta potrzebują rozwiązań, które usprawnią komunikację i transport.
20.08.2021

Hybrydowo-elektryczny katalizator do zielonego lotnictwa

Surf Air Mobility startuje z "lotami hybrydowo-elektrycznymi. Podczas prób, które były pierwszymi na trasie regionalnej, regularnej trasie linii lotniczej, samolot Ampaire z technologią Electric EEL przemierzył cieśninę Pentland Firth z lotniska Kirkwall (KOI) na Orkadach do regionalnego lotniska Wick John O'Groats (WIC) w północnej Szkocji.
18.08.2021

Grupa Orlen Unipetrol zwiększa potencjał w transporcie kolejowym

Grupa Orlen Unipetrol, działająca na terenie Czech, dzięki umowie ze spółką Ermewa powiększyła tabor kolejowy o 81 dzierżawionych cystern typu Safety++ do przewozu LPG. Powstały one we współpracy z polską spółką Chemet.
12.08.2021

Przejęcie w Finlandii: DB Schenker rozszerza swoją sieć

DB Schenker przejmuje fińską grupę logistyczną Vähälä Yhtiöt. Klienci będą mogli dalej korzystać z dobrze znanych im usług Frankfurt/Vantaa/Oulu/Jyväskylä.
10.08.2021

Jak wygląda rynek rowerów i dwukołowych pojazdów elektrycznych?

Do 2050 roku 70 proc. światowej populacji będzie mieszkać w miastach . Wraz ze wzrostem tej liczby oraz świadomości zagrożenia zmianami klimatycznymi rośnie również zapotrzebowanie na rozwiązania w zakresie mobilności, które wyróżnia mniejszy wpływ na środowisko.
09.08.2021

Biden: do 2030 r. połowa produkowanych w kraju samochodów będzie elektryczna

Prezydent USA Joe Biden podpisał w czwartek rozporządzenie promujące rozwój produkcji samochodów elektrycznych. Dokument ten zakłada, że do 2030 roku pojazdy elektryczne będą stanowić połowę produkowanych w kraju samochodów.
06.08.2021

Na świecie pojawią się miliony ton zużytych baterii z pojazdów elektrycznych

Dynamiczny wzrost branży pojazdów elektrycznych sprawia, że w najbliższych latach na świecie pojawią się miliony ton akumulatorów nienadających się już do użycia w samochodach. Eksperci apelują o pilne opracowanie wydajnych metod recyklingu i ostrzegają przed potencjalnym zagrożeniem ekologicznym.
04.08.2021

Samochody spalinowe tracą udziały w rynku na rzecz zeroemisyjnych pojazdów

Pojazdy z silnikami benzynowymi i diesla znacząco tracą udział w europejskim rynku samochodów osobowych na rzecz aut z napędem elektrycznym.
26.07.2021

Niemcy utrzymają dotacje dla osób, którzy kupią samochód elektryczny przed 2026 rokiem

Jak informują portale branżowe, w Niemczech termin obowiązywania większej premii za zakup samochodów elektrycznych zostanie przedłużony do końca 2025 roku. Już niebawem na niemieckich drogach będzie się poruszało ponad milion pojazdów z napędem elektrycznym.
20.07.2021

Wielka Brytania wprowadzi ban na ciężarówki z silnikami benzynowymi i dieslowymi

Jak donoszą brytyjskie media, Wielka Brytania ma w planie wprowadzenie zakazu sprzedaży nowych ciężarówek na benzynę i olej napędowy po 2040 roku. Jest to element szerszego pakietu inicjatyw ekologicznych mających na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej w transporcie.
15.07.2021

Powstanie europejska sieć ładowania dla ciężarówek dalekobieżnych

Giganci transportowi planują zainwestować 593 miliony dolarów w europejską sieć ładowania dla ciężarówek dalekobieżnych.
13.07.2021

Niemcy chcą rozwijać technologie ładowania indukcyjnego pojazdów

Tesvolt, niemiecki producent systemów magazynowania energii idzie o krok dalej. Wraz ze spółką Stercom Power Solutions, w której jest udziałowcem, chce rozwijać technologie ładowania indukcyjnego samochodów elektrycznych, ale nie tylko.
10.07.2021

Niemcy rozważają ograniczenia na autostradach w celu walki ze zmianami klimatu

Środowisko międzynarodowe poszukuje wielu środków, które umożliwią skuteczną redukcję emisji dwutlenku węgla (CO2) oraz innych zanieczyszczeń do powietrza. Niemcy idą o krok dalej – rozważają ograniczenie prędkości na autostradzie do 130 km/h w celu walki z ze zmianami klimatu.
08.07.2021

Rynek wynajmu zielonych aut rośnie - Virtuo dodaje Tesla Model 3 Long Range do swojej floty w ramach elektryfikacji

Europejska wypożyczalnia samochodów Virtuo dodaje do swojej floty dziesiątki Tesli, aby zelektryfikować więcej swoich pojazdów i ograniczyć emisję. To kolejny dowód na transformację sektora i podążanie za nowymi, zielonymi trendami.
24.06.2021

Już 20 proc. przedstawicieli sektora MSP rozważa zakup aut hybrydowych lub elektrycznych

Już 20 proc. przedstawicieli sektora MSP rozważa budowę floty pojazdów w oparciu o hybrydy plug-in lub samochody elektryczne – napisano w opublikowanym w poniedziałek raporcie „Floty samochodów kluczem do elektromobilności”, opracowanym przez PKO Leasing.
21.06.2021

Cyfryzacja, elektryfikacja i autonomiczna jazda całkowicie przeobrażą branżę pojazdów ciężarowych

Cyfryzacja, elektryfikacja i autonomiczna jazda całkowicie przeobrażą w najbliższych latach branżę samochodów ciężarowych – ocenił Michael Kobriger, członek zarządu MAN Truck & Bus. Według niego ciężarówki bez kierowców zaczną przemierzać europejskie drogi szybciej, niż nam się wydaje.
10.06.2021

Intermodal - for a better future!

Rok 2021 Europejskim Rokiem Kolei! W 2020 roku dzięki klientom, którzy wybrali intermodal PCC Intermodal zredukowało emisje CO2 o ponad 315 tys. ton. To kolejny rekord! Jaki będzie w 2021? Kto zgadnie?! Dla tego słój miodu!
28.05.2021

Nie będzie elektromobilności w Europie bez gigafabryk, rafinerii i surowców

Jednym z filarów transformacji sektora transportu jest elektromobilność. Rosnący popyt na zeroemisyjne samochody jest uwarunkowany nie tylko dostępem do surowców i technologii, ale zakładów produkcyjnych.
19.05.2021

Globalna flota pojazdów elektrycznych wzrośnie do 145 mln w 2030 roku

Międzynarodowa Agencja Energetyki (IEA) szacuje, że w 2030 roku po światowych drogach będzie poruszać się ok. 145 mln pojazdów elektrycznych. Ta liczba może rosnąć i sięgnąć poziomu nawet 230 mln, o ile rządy państw przyśpieszą realizację polityk w obszarze zrównoważonego rozwoju i elektromobilności.
06.05.2021

MAN Energy Solutions przeprowadziła niezależne badanie dotyczące dekarbonizacji żeglugi

Firma MAN Energy Solutions, zajmująca się napędami i systemami energetycznymi, zleciła nowe niezależne badanie dotyczące dekarbonizacji żeglugi. Na podstawie analizy danych i raportu, wywnioskowano, że aby osiągnąć ambitne cele w zakresie ograniczenia emisji, przemysł „może być zmuszony do przedyskutowania zakazu używania paliw kopalnych” - i być może wcześniej niż jest to przewidywane.
24.04.2021

W pełni elektryczne Ferrari zostanie zaprezentowane w 2025 r. [foto]

Elektromobilność to przyszłość transportu, o czym wiedzą doskonale producenci samochodów osobowych. Do peletonu firm biorących udział w wyścigu po najlepsze rozwiązanie z obszaru pojazdów napędzanych energią elektryczną, dołącza legendarna włoska marka Ferrari.
20.04.2021

Kurtyka: w najbliższych tygodniach spodziewana decyzja ws. zaangażowania państwa w projekt Izery

W najbliższych tygodniach spodziewana jest decyzja o bezpośrednim zaangażowaniu inwestycyjnym Skarbu Państwa w projekt spółki ElectroMobility Poland, zakładający budowę fabryki samochodów elektrycznych Izera - poinformował w czwartek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
15.04.2021

GEFCO dostarcza auta elektryczne Polestar dla klientów indywidualnych w Chinach

GEFCO, globalny ekspert w dziedzinie multimodalnych łańcuchów dostaw i wiodący dostawca logistyki dla branży motoryzacyjnej w Europie, rozwija współpracę z Polestar, marką aut elektrycznych klasy premium, w zakresie dostaw nowych pojazdów do odbiorców indywidualnych w Szanghaju i Pekinie. Działania koordynuje Moveecar, marka GEFCO skupiająca się na zarządzaniu autami w trakcie eksploatacji.
01.04.2021

MFIPR: Zielona i inteligentna mobilność - wysłuchanie dla Krajowego Planu Odbudowy

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje: nisko i zeroemisyjny transport, rozwój kolei oraz poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego - to inwestycje i reformy zawarte w części Krajowego Planu Odbudowy (KPO) poświęconej mobilności.
30.03.2021

MKiŚ: ekologiczny transport publiczny - filarem rozwoju elektromobilności w Polsce

Filarem strategii rozwoju elektromobilności w Polsce jest czysty transport publiczny - powiedział Szymon Byliński z Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Dodał, że nowa ustawa o elektromobilności wprowadzi ułatwienia w instalowaniu stacji ładowania pojazdów elektrycznych m.in. w domach wielorodzinnych.
23.03.2021

Niemcy: szybki internet, odejście od węgla i... ograniczenie prędkości na autostradach

Szybszy internet, bezemisyjne autobusy, infrastruktura neutralna dla klimatu. Ochrona środowiska będzie istotną częścią programu wyborczego partii Zielonych. Przewodniczący: Annalena Baerbock i Robert Habeck przedstawili projekt programu w piątek w Berlinie - pisze portal SPIEGEL.
19.03.2021

Poprawa jakości powietrza w UE możliwa bez rewolucji w transporcie

Radykalna poprawa jakości powietrza jest możliwa bez rewolucji w transporcie - to główny wniosek opublikowanego w środę raportu brukselskiej organizacji pozarządowej Transport & Environment. Wystarczy skupić się na wspieraniu i wzmacnianiu już widocznych trendów w miastach - doradzają analitycy.
17.03.2021

Transport w stylu eco

Transport w stylu eko – ADECON kupił niskoemisyjne samochody ciężarowe.
11.03.2021

Prace nad nową ustawą o elektromobilności na finiszu

To, jakie efekty przyniesie wprowadzenie w miastach stref czystego transportu, do których nie będą mogły wjeżdżać auta najbardziej zanieczyszczające powietrze, pokazał przykład wiosennego lockdownu.
01.03.2021

Polska może stać się liderem w produkcji i wykorzystaniu wodoru w regionie.

Dobiegają końca konsultacje publiczne strategii wodorowej przedstawionej w styczniu przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dokument wskazuje sześć celów, związanych m.in. z produkcją i wykorzystaniem wodoru w różnych dziedzinach gospodarki, np. transporcie, do realizacji przed 2030 rokiem. Zakłada także przygotowanie ram prawnych dla całego sektora.
19.02.2021

Ekspert: dopuszczenie ruchu e-hulajnóg po drogach dla rowerów to jedyny możliwy kompromis

Dopuszczenie ruchu m.in. hulajnóg elektrycznych na drogach dla rowerów może budzić kontrowersje wśród rowerzystów, ale to chyba jedyny możliwy kompromis - ocenił Przemysław Skoczyński z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Transportu Samochodowego.
18.02.2021

Transport publiczny przechodzi na elektromobilność. Autobusy elektryczne osiągają już wymagane zasięgi i bardzo krótkie czasy ładowania

Transport publiczny jest w coraz większym stopniu zeroemisyjny. 130 autobusów elektrycznych kupiły już Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie. Do 2027 roku sprzedaż elektrycznych autobusów zwiększy się na całym świecie niemal siedmiokrotnie. W zajezdniach dominują dziś systemy nocnego ładowania pojazdów, a na pętlach ładowania błyskawicznego przez pantografy. Przyszłością branży mogą być jednak ogniwa wodorowe. Niebawem po drogach czterech miast na Pomorzu będzie jeździło ponad 40 autobusów właśnie z takim napędem.
20.01.2021

Polska potrzebuje Stref Czystego Transportu

O tym, że zasady funkcjonowania Stref Czystego Transportu muszą być zmienione, jeśli chcemy wykorzystać potencjał tego narzędzia w walce ze smogiem, wiadomo od dawna. Teraz, kiedy ustawa o elektromobilności jest nowelizowana, pojawiła się szansa na naprawę sytuacji. Jeśli z niej nie skorzystamy, w Polsce nadal ani jedna taka strefa nie powstanie. Zmiany w regulacji muszą być jednak przemyślane. Zdaniem większości ekspertów najlepiej zrobimy sięgając po sprawdzone rozwiązania z innych krajów Europy, gdzie ustanowiono już ponad 250
14.12.2020

Grupa GeoFusion Sp. z o.o.

Zabezpieczamy Twoją otoczenie, byś spokojnie mógł spoglądać w przyszłość.
badania termowizyjne , badania geofizyczne , usługi saperskie , Badania geofizyczno-inżynierskie dla obiektów budowlanych , Badania geofizyczne dla potrzeb inżynierii transportowej , Badania skarp i osuwisk , Nieinwazyjne badania archeologiczne , Badania skażeń gruntów i wód podziemnych , Charakterystyka warunków gruntowo-wodnych , Badania wałów przeciwpowodziowych i zapór , Kompleksowe oczyszczanie terenu z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych (PWiN) , Oczyszczanie zbiorników wodnych z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych (PWiN) , Prowadzenie nadzoru saperskiego podczas wykonywania prac ziemnych , Opracowywanie ekspertyz i opinii saperskich

BOLLORE LOGISTICS POLAND SP. Z O.O.

Spedycja morska, spedycja lotnicza, spedycja samochodowa, door-to-door
spedycja morska,spedycja lotnicza,spedycja samochodowa,door-to-door,door to door,door to door Afryka,door to door Africa,spedycja kontenerowa,globalny łańcuch dostaw,transport intermodalny,odprawy celne,logistyka,rozwiązania logistyczne,transport,logistyka magazynowa,logistyka morska,logistyka lotnicza,ponadgabarytowy transport morski,ponadgabarytowy transport lotniczy,ponadgabarytowy transport drogowy

OKMARIT Logistic & Shipbroking Ltd.

OOG & Project Cargo Freight Forworder
transport specjalny, transport ładunków ponadgabarytowych, transport hal produkcyjnych, transport magazynów, transport linii produkcyjnych, transport elementów infrastruktury, transport turbin wiatrowych, transport zbiorników, fracht morski, ładunki nienormatywne, ładunki ponadnormatywne, spedycja międzynarodowa, agenci okrętowi, usługi logistyczne trójmiasto, usługi spedycyjne trójmiasto, spedycja morska trójmiasto, transport nadgabarytowy, przeładunki w polskich portach, project cargo, usługi przeładunkowe, przewozy nadgabarytowe, spedycja ładunków nadgabarytowych, spedycja trójmiasto, agenci okrętowi trójmiasto, maklerzy morscy trójmiasto, maklerzy morscy, agent statkowy, logistyka, transport morski, spedycja międzynarodowa trójmiasto, usługi spedycyjne, usługi logistyczne, usługi transportowe, spedycja morska, logistyka morska, przeładunek ładunków

Za nami trzecia edycja targów H2POLAND!

W dniach 24 i 25 kwietnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyło się Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Wydarzenie było w całości poświęcone dekarbonizacji oraz technologiom wodorowym.
30.04.2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.