Wynik wyszukiwania - " OZE" - Wiadomości

Shanghai Electric prezentuje zaawansowane morskie turbiny wiatrowe na targach Carbon Neutrality Expo

Koncern Shanghai Electric zaprezentował szereg swoich najnowszych rozwiązań energetycznych podczas drugiej edycji Międzynarodowych Targów Neutralności w Szanghaju, poświęconych technologiom, produktom i osiągnięciom, które odbywały się w dniach od 5 do 8 czerwca.
11.06.2024

Kolejny raport, kolejne ostrzeżenie. Dekarbonizacja sektorów trudnych do ograniczenia zagrożona

Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej stwierdza, że ambitne cele transformacji energetycznej w zakresie dekarbonizacji sektorów trudnych do ograniczenia nie przebiegają zgodnie z planem. Państwa grupy G7 zbyt wolno wdrażają wytyczne w zakresie tempa transformacji energetycznej.
09.06.2024

Trzydniowe święto wiatru. Zakończyła się Konferencja PSEW w Świnoujściu

Inwestycje w przyszłość energetyki wiatrowej, nowoczesne technologie, edukacja kadry oraz rozbudowa infrastruktury sieciowej – to główne nurty dyskusji podczas 19. edycji Konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW), która właśnie zakończyła się w Świnoujściu.
07.06.2024

Wiatr wieje od Wschodu. Chiny liderem produkcji turbin wiatrowych

Najnowszy raport Wood MacKenzie poświęcony rynkowi turbin wiatrowych stwierdza, że czterech chińskich producentów OEM znajduje się w pierwszej piątce światowego rankingu.
31.05.2024

Wiatr, energia, geopolityka. Energia wiatrowa to również władza

Transformacja sektora energetycznego sprawia, że wzrasta udział odnawialnych źródeł energii, w tym energii wiatrowej. Inwestycje w rozwój infrastruktury stają się elementem światowej geopolityki, a wraz z turbinami napędzanymi wiatrem kręci się biznes.
29.05.2024

Polenergia buduje blisko 40 nowych stacji ładowania. Huby przy Autostradzie A2 zasilą elektryczne ciężarówki

Polenergia buduje blisko 40 nowych stacji ładowania pojazdów elektrycznych o łącznej mocy prawie 7 MW. Największa polska prywatna grupa energetyczna postawi gęstą sieć punktów ładowania przy Autostradzie A2, która pozwoli między innymi na zasilanie elektrycznych ciężarówek. W sieci Polenergii pojawią się też pierwsze ultraszybkie stacje o mocy 400 kW, wyposażone w kable chłodzone cieczą. Po oddaniu inwestycji do użytkowania Grupa będzie dysponowała liczbą ponad 70 stacji ładowania z planem budowy kilkudziesięciu kolejnych.
29.05.2024

Prezes PGE: energetyka węglowa nie jest w stanie funkcjonować zgodnie z zasadami rynkowymi

Grupa PGE opublikowała zgodne z wcześniejszymi szacunkami wyniki finansowe za I kwartał 2024 roku. Znacząco wzrosły w tym czasie nakłady inwestycyjne, których wysokość przekroczyła 2 mld zł. Dalszy rozwój i możliwości finansowania kolejnych projektów OZE mocno ogranicza jednak segment energetyki konwencjonalnej, który stanowi dla grupy coraz większe obciążenie. – To potwierdza konieczność wydzielania tego segmentu i zmiany jego struktury właścicielskiej – podkreśla prezes Grupy PGE Dariusz Marzec.
29.05.2024

Będzie się kręcić. Na Morzu Północnym rusza budowa elektrowni wiatrowej He Dreiht

He Dreiht, jeden z największych niemieckich projektów morskiej energetyki wiatrowej, wchodzi w fazę realizacji.
17.05.2024

Grunt to zbadać dno. Trwa kampania geotechniczna dla projektu Baltica 1 [wideo]

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, kontynuuje przygotowania do budowy swojej infrastruktury energetycznej na Bałtyku. Ok. 80 km od polskiego wybrzeża, na wysokości Łeby, tempa nabiera wstępna kampania geotechniczna mająca na celu rozpoznanie struktury dna dla realizacji projektu morskiej elektrowni Baltica 1, która będzie przekształcać wiatr w megawatogodziny czystej energii.
14.05.2024

Projekt budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej nabiera tempa. Ruszają prace geologiczne w miejscu planowanej inwestycji

W maju ruszają prace geologiczne w miejscu planowanej budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na Pomorzu. Pierwszy etap badań zakończy się w tym roku, a wyniki zostaną wykorzystane w trwającym procesie projektowania elektrowni przez konsorcjum Westinghouse i Bechtel. – Chcemy dobrze poznać strukturę gruntu, na którym posadowiona będzie elektrownia. Dzięki temu będziemy mogli dopracować sam projekt elektrowni z perspektywy bezpieczeństwa – podkreśla Leszek Hołda, prezes Bechtel Polska.
14.05.2024

Mierz siły na zamiary. Najbogatsze gospodarki świata nie dają rady z transformacją

Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej stwierdza, że ambitne cele transformacji energetycznej w celu potrojenia udziału odnawialnych źródeł energii do 2030 roku są zagrożone. Państwa grupy G7 również nie spełniają oczekiwań w zakresie tempa transformacji.
12.05.2024

Arabskie sny. Światowych liderów dyskusje prosto z Rijadu

Za nami spotkanie Światowego Forum Ekonomicznego poświęcone globalnej współpracy, wzrostowi i energii na rzecz rozwoju. Wydarzenie zgromadziło ponad 1000 liderów ze wszystkich sektorów, zaś jednym z głównych tematów była transformacja energetyczna.
10.05.2024

Chińczyki trzymają się mocno. Energia odnawialna w Państwie Środka

Najnowszy raport „Energy Transition Outlook China” stwierdza, że Chiny stają się liderem zielonej energii dzięki rozwojowi energii odnawialnej. Mimo postępu we wdrażaniu OZE, szacuje się, że w 2050 roku paliwa kopalne będą stanowić 40 proc. koszyka energetycznego Państwa Środka.
09.05.2024

Rząd zaakceptował rewizję KPO w sprawie dodatkowego terminalu technicznego offshore w Darłowie

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie zmiany Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, przedłożoną przez Minister Funduszy i Polityki Regionalnej. Wśród najważniejszych zmian inwestycyjnych znajduje się powstanie dodatkowego terminalu technicznego w Darłowie, który będzie umożliwiał budowę farm wiatrowych.
02.05.2024

Zielona majówka w Trójmieście

Trójmiasto jest doskonałym miejscem na majówkowy wypad, który podkreśli zrównoważoną turystykę. Te trzy miasta oferują bogactwo udogodnień i atrakcji dla mieszkańców i turystów, promując przy tym ekologiczny styl życia. Przygotowaliśmy trzy propozycje spędzenia wolnego czasu w Trójmieście, w ramach których minimalizujemy zużycie energii, wspieramy lokalne przedsiębiorstwa i czerpiemy relaks w otoczeniu pięknej przyrody.
29.04.2024

Głos z Davos mówi jasno: 3 sektory czeka wzrost. OZE jednym z nich

Analiza Światowego Forum Ekonomicznego wyróżnia trzy sektory, które czeka dynamiczny rozwój: sektor odnawialnych źródeł energii, sektor finansowy oraz sektor turystyczny.
26.04.2024

Energia odnawialna na fali wznoszącej. Potencjał OZE w świetle najnowszych danych

Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej stwierdza, że w 2023 roku ustanowiono rekord we wdrażaniu odnawialnych źródeł energii w sektorze energetycznym. Wzrost mocy OZE był nierównomiernie rozłożony na całym świecie, co stawia pod znakiem zapytania ambitne cele klimatyczne.
23.04.2024

Wiatr wieje jak nigdy wcześniej. Rynek turbin wiatrowych z rekordami

Najnowszy raport Wood MacKenzie poświęcony globalnemu rynkowi turbin wiatrowych stwierdza, że wolumen zamówień osiągnął nowy rekord w ubiegłym roku. Spowolnienie wzrostu odnotował sektor morskiej energetyki wiatrowej, który nie dotrzymał kroku dynamice sektora onshore wind.
19.04.2024

Trwa 39. Konferencja EuroPOWER & 9. OZE POWER

Dzisiaj rozpoczęła się 39. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & OZE POWER. Nowa odsłona kongresu tworzy platformę dialogu będącą centrum konsultacji społecznych przedstawicieli nowego rządu ze wszystkimi kluczowymi reprezentantami branży.
18.04.2024

Energia z morza. Cykl edukacyjnych vodcastów Ørsted oraz TOK FM

Co ma wspólnego Pałac Kultury i Nauki z morską turbiną wiatrową? Kiedy popłynie pierwszy prąd z morza do polskich gospodarstw? Czy można budować farmy wiatrowe w zgodzie z naturą? W jaki sposób partnerstwa technologiczne generują innowacyjność w branży? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można znaleźć w serii vodcastów Ørsted oraz TOK FM „Energia z morza”. Pierwszy odcinek jest już dostępny.
18.04.2024

Otoczenie ekonomiczne inwestycji offshore [wideo]

Podczas konferencji „Offshore Wind 2.0. Ryzyko, bezpieczeństwo i finansowanie” rozmawialiśmy z Ewą Kruchelską, wiceprzewodniczącą Rady Nadzorczej CRIST, o otoczeniu ekonomicznym i kryteriach bankowalności projektów morskich elektrowni wiatrowych.
15.04.2024

Equinor i Polenergia szykują się do aukcji OZE w 2025

Equinor i Polenergia złożyły wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla infrastruktury przyłączeniowej morskiej farmy wiatrowej Bałtyk I, która jest przygotowywana do udziału w aukcji w 2025 roku. Bałtyk I to projekt największej farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim i jednocześnie najbardziej zaawansowany projekt tzw. drugiej fazy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. – Przy realizacji farmy wiatrowej Bałtyk I skorzystamy z najlepszych rozwiązań wypracowanych przy budowie wcześniejszych projektów, Bałtyk II i Bałtyk III.
09.04.2024

Rola ubezpieczycieli w rozwoju polskiego offshore wind [wideo]

„Offshore Wind 2.0. Ryzyko, bezpieczeństwo i finansowanie” to wydarzenie poświęcone często pomijanemu aspektowi rozwoju morskiej energetyki wiatrowej – ubezpieczeniom i ryzykom finansowym. Podczas konferencji rozmawialiśmy z Tomaszem Librontem, prezesem zarządu Smartt Re, o roli instytucji ubezpieczających w budowaniu nowego sektora polskiego przemysłu.
06.04.2024

Pierwsze gondole dla 14 MW turbin Siemens Gamesa już w Szkocji

Z zakładu Siemens Gamesa w Cuxhaven wysłano pierwsze z 60 gondoli przeznaczonych dla morskiej farmy wiatrowej Moray West u wybrzeży północno-wschodniej Szkocji.
05.04.2024

Cel transformacji energetycznej niemożliwy do osiągnięcia. Co dalej?

Osiągnięcie trzykrotnego zwiększenia udziału mocy odnawialnych źródeł energii do 2030 roku jest zagrożone. Jak zauważa Międzynarodową Agencję Energii Odnawialnej, realizacja ambitnego celu wymaga poczynienia olbrzymich nakładów finansowych.
30.03.2024

Strategie Hitachi Energy dla polskiego offshore wind [wideo]

Podczas tegorocznych targów Edu Offshore Wind mieliśmy okazję porozmawiać z Hubertem Krukowskim, wiceprezesem zarządu Hitachi Energy w Polsce. Udzielił on interesującego wglądu w strategie firmy mające na celu dynamizację polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej, podkreślając inwestycje w innowacje i edukacyjne partnerstwa.
21.03.2024

Kolejna edycja, nowy patron. Morska Energetyka Wiatrowa na PG po raz dziewiąty

Absolwenci Morskiej Energetyki Wiatrowej na Politechnice Gdańskiej są jednomyślni w swoich opiniach. – To program dla wizjonerów naszych czasów – podkreślają. Piątkowa uroczystość zakończenia VII oraz inauguracji IX edycji kierunku była jednocześnie okazją do przywitania nowego partnera strategicznego. Tym razem patronat nad studiami objęła grupa Industria Project.
05.03.2024

Wszczęto postępowanie ws. infrastruktury przyłączeniowej MFW Bałtyk I

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia "Infrastruktura przyłączeniowa morskiej farmy wiatrowej MFW Bałtyk I".
25.02.2024

Ciszę robisz, dalej jedziesz. Azja Południowo-Wschodnia rozbudowuje potencjał OZE

Azja Południowo-Wschodnia z uwagi na swój potencjał odnawialnych źródeł energii może odegrać ważną rolę w łańcuchach dostaw czystej energii, zarówno jako konsument technologii niskoemisyjnych oraz dostawca minerałów krytycznych.
19.02.2024

Pierwszy na świecie chemikaliowiec napędzany wiatrem oddany do użytku

Chemship oddał dziś do użytku swój pierwszy statek z napędem wspomaganym wiatrem. Tym samym MT Chemical Challenger stał się pierwszym na świecie chemikaliowcem wyposażonym w zrównoważoną technologię wiatrową. Statek będzie obsługiwał transatlantycką trasę firmy żeglugowej Chemship między wschodnim wybrzeżem Stanów Zjednoczonych a Morzem Śródziemnym.
19.02.2024

Studia podyplomowe z morskiej energetyki wiatrowej na UG po raz trzeci

Uniwersytet Gdański uruchamia trzecią edycję studiów podyplomowych Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju: morska energetyka wiatrowa, które są organizowane przez Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG i Centrum Badań nad Gospodarką Morską UG. To studia z dużym potencjałem, kształcące kadry dla jednego z najszybciej rozwijających się sektorów energetycznych w Polsce, w Europie i na świecie.
30.01.2024

Ignitis oraz CIP zdobywają drugi obszar offshore wind w Estonii

Ignitis Renewables i Copenhagen Infrastructure Partners (CIP), za pośrednictwem swojego funduszu Growth Markets Fund II, wygrały przetarg oparty na aukcji na rozwój farmy wiatrowej na morzu w na budowę morskiej farmy wiatrowej na obszarze Liivi 1 w Estonii, składając najwyższą ofertę w wysokości 1,16 miliona euro.
23.01.2024

Szef Vestas apeluje w Davos o "nową epokę" w aukcjach dla energetyki wiatrowej

Podczas trwającego od wczoraj Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, Henrik Andersen, dyrektor generalny Vestas, podniósł kwestię aukcji w sektorze energetyki wiatrowej. Jego zdaniem niezbędne jest przeprowadzenie globalnych reform, które zakończą destrukcyjną konkurencję cenową i stworzą bardziej sprzyjające warunki dla rozwoju branży.
16.01.2024

2023 rok za nami. Energia wiatrowa i energia słoneczna na fali wznoszącej

Za nami 2023 rok, przez co możemy pokusić się o podsumowanie sytuacji w sektorze odnawialnych źródeł energii z perspektywy minionych 12 miesięcy. Zeszły rok obfitował w kolejne rekordy oddawanych mocy, pomimo trudności będących pokłosiem spowolnienia gospodarczego oraz zawirowań geopolitycznych, na czele z trwającym niemal 2 lata konfliktem rosyjsko-ukraińskim.
15.01.2024

Vestas zapowiada budowę kolejnej fabryki w Szczecinie

Duńska firma Vestas, światowy potentat w branży offshore zapowiada budowę kolejnego zakładu produkcyjnego w Szczecinie. W fabryce powstawać będą łopaty najnowszej generacji do turbin wiatrowych. Zgodnie z planem zakład ruszy pełną parą w 2026 roku i ma wygenerować ponad tysiąc nowych miejsc pracy.
11.01.2024

Branża wiatrowa proponuje 10 kroków dla budowy silnego przemysłu w Polsce

Branża energetyki wiatrowej proponuje 10 kroków do budowy w Polsce silnego przemysłu, pracującego na jej rzecz. Przedstawione w środę na konferencji prasowej postulaty zakładają m.in. aktualizację celów, wsparcie dla lokalnych producentów, szkolenie kadr.
11.01.2024

Wiceminister klimatu: będziemy rozwijać energetykę jądrową i OZE

Nie możemy polegać na imporcie źródeł energii, musimy postawić na stabilny miks energetyczny - atom plus OZE - przekonuje na łamach poniedziałkowego "Super Expressu" wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.
08.01.2024

Chińskie recepty na rozwój morskich farm wiatrowych. Spójna strategia rządu i prowincji

Dwa lata temu włączona do sieci została morska farma wiatrowa Shanwei Jiazi 2 i w ten sposób zrealizowany został projekt o mocy 1,4 mln kW. To największa morska farma wiatrowa w Chinach, która została w pełni ukończona i oddana do użytku przez CGN.
29.11.2023

PSEW wrzuca piąty bieg dla polskiego offshore wind [wideo]

21 i 22 listopada w Warszawie spotkali się kluczowi gracze sektora offshore wind. Zorganizowana przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) Konferencja Offshore Wind Poland, już po raz czwarty, zgromadziła inwestorów, wykonawców, usługodawców, przedstawicieli stowarzyszeń branżowych oraz decydentów politycznych. Podczas wydarzenia przedstawiono konkretne kroki, które należy podjąć, aby w pełni wykorzystać potencjał wiatru na Bałtyku.
24.11.2023

Konferencja Offshore Wind Poland 2023 - pięć postulatów branży wiatrowej

Już dzisiaj rozpoczyna się czwarta odsłona jednej z najważniejszych w Polsce konferencji dotyczących sektora offshore wind – Offshore Wind Poland 2023. Podczas wydarzenia uczestnicy dowiedzą się o kluczowych informacjach dotyczących morskiej energetyki wiatrowej w Polsce oraz zmianach regulacyjnych, które uwolnią jej potencjał.
21.11.2023

Gruszki na wierzbie, fotowoltaika na wodzie. Pływająca elektrownia słoneczna o największej mocy uruchomiona

W Indonezji uruchomiono pływającą elektrownię słoneczną o największej mocy w Azji Południowo-Wschodniej. Stanowi ona część rządowego planu wykorzystania krajowych zbiorników wodnych do generowania większej ilości mocy pochodzącej z odnawialnych źródeł energii.
20.11.2023

Raport EY: Polska wyłania się na znaczącego gracza na rynku morskiej energetyki wiatrowej

Nowy Indeks Atrakcyjności Krajów w zakresie Energii Odnawialnej (RECAI) przeprowadzony przez EY plasuje Polskę na 15. pozycji. Tym samym wyrasta ona na znaczącego gracza na rynku odnawialnych źródeł energii. Według raportu światowych przywódców wzywa się do potrojenia światowej mocy w zakresie energii odnawialnej do 11 000 GW do 2030 r., przy czym przewiduje się, że prawie 80% z 15 rynków, na których wyznaczane są cele w zakresie morskiej energii wiatrowej na 2030 r., nie osiągnie swoich celów.
17.11.2023

Przyszłość polskiego sektora energii. Relacja z 38. EuroPOWER & 8. OZE POWER

8-9 listopada 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER. 540 uczestników wzięło udział w wydarzeniu, podczas którego przedstawiciele rządu, politycy i decydenci oraz zarządy kluczowych dla rynku podmiotów, dyskutowali o wyzwaniach i perspektywach polskiego sektora energii.
14.11.2023

Szybciej niż planowano. Najnowszy raport Komisji Europejskiej nie pozostawia złudzeń

Zgodnie z najnowszym raportem Komisji Europejskiej „State of the Energy Union Report 2023”, UE musi ograniczyć emisję gazów cieplarnianych prawie trzy razy szybciej niż w ciągu ostatniej dekady, aby osiągnąć swoje cele klimatyczne.
05.11.2023

PGE i Ørsted sfinalizowały kontrakty na dostawy komponentów dla części morskiej projektu Baltica 2

Grupa PGE i Ørsted podpisały kontrakt na kolejną dostawę fundamentów dla Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. To ostatnia z umów dotyczących dostaw kluczowych elementów dla części offshore projektu Baltica 2, zamykająca tzw. poziom Tier 1 w obszarze morskim inwestycji.
30.10.2023

Przez trudy do gwiazd. Najwyżej na świecie położona farma wiatrowa już działa

Troska o środowisko zdaje się sięgać szczytów. Te słowa może potwierdzać najwyżej na świecie położona farma wiatrowa, która w chińskim Zhegu, na wysokości 5200 metrów, została oddana do użytku.
22.10.2023

Rusza trzecia edycja konkursu „PGE Turniej Maszyn Wodnych"

W poniedziałek, 6 listopada br., rozpoczynają się eliminacje regionalne do konkursu „PGE Turniej Maszyn Wodnych 2023" organizowanego przez Piaseczyńską Fundację Ekologiczną i Fundację PGE. To już trzecia edycja konkursu, w której uczniowie szkół podstawowych i średnich wykażą się umiejętnością budowy modelu turbiny przetwarzającej energię potencjalną wody na energię mechaniczną.
19.10.2023

W stronę słońca. Największa farma słoneczna w Japonii już w tym roku

EDP Renovaveis SA rozpocznie realizację największej farmy słonecznej w Japonii. Projekt o mocy 44 MW jest dużym wyzwaniem, wpisującym się w strategię ekspansji spółki na rynki azjatyckie.
11.10.2023

Nowe koncesje na offshore tylko dla PGE i Orlenu, kolejne porty zaangażowane w energetykę

Nowe koncesje na morskie farmy wiatrowe tylko dla PGE i Orlenu. Ustka ma mieć port instalacyjno-serwisowy, a terminal kontenerowy Baltic Hub w Porcie Gdańsk jest w rozmowach o offshore z PGE.
02.10.2023

Equinor liderem zielonej energii

Equinor aktywnie bierze udział w transformacji energetycznej Polski rozwijając morską i lądową energetykę odnawialną. Firma jest również jednym z głównych dostawców gazu ziemnego do Polski poprzez Baltic Pipe, zapewniając tym samym bezpieczeństwo energetyczne kraju. Działania firmy i jej wkład w rozwój energetyki opartej o zeroemisyjne źródła w Polsce zostały docenione przez kapitułę Konkursu organizowanego przez Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych, która uhonorowała Equinor tytułem Lidera Zielonej Energii.
28.09.2023

W 2024 r. Tauron uruchomi nowy portfel inwestycji w OZE o łącznej mocy ponad 300 MW

Grupa Tauron, która zakończyła dotąd budowę czterech farm wiatrowych i jednej fotowoltaicznej o łącznej mocy ok. 200 MW, w przyszłym roku zamierza uruchomić nowy portfel inwestycji w OZE o łącznej mocy ponad 300 MW – zapowiedział w Karpaczu wiceprezes ds. strategii i rozwoju Taurona Patryk Demski.
06.09.2023

Buda: rządowe wsparcie dla instalacji fotowoltaicznych na blokach sięgnęło już 67 mln zł

67 mln zł rządowego wsparcia trafiło już do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych na budowę instalacji fotowoltaicznych na budynkach wielorodzinnych - poinformował w sobotę minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Cała pula wsparcia wynosi 100 mln euro.
26.08.2023

Seaway7: globalna perspektywa dla polskiego offshore wind

Rozwój sektora offshore wind nabiera tempa. To generuje określone wyzwania, a Seaway7 ma konkretną ofertę rozwiązań. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku Richard Den Hollander, Business Development Director w Seaway7, opowiedział nam o kluczowych aspektach działalności firmy i jej zaangażowaniu w Polsce.
16.08.2023

Orlen planuje budowę elektrowni fotowoltaicznych w zakładzie w Płocku i w terminalu w Mościskach

Orlen ogłosił postępowania na budowę dwóch elektrowni fotowoltaicznych wraz z infrastrukturą, jednej na terenie zakładu produkcyjnego w Płocku - o mocy do 2 MW, drugiej w Terminalu Paliw w Mościskach - o mocy do 356 kW. Oferty w obu postępowaniach można składać do 8 września.
15.08.2023

MKiŚ: nie są prowadzone w żadne prace nad podatkiem od fotowoltaiki

Nie są prowadzone żadne prace nad podatkiem od fotowoltaiki - zapewnił w poniedziałek rzecznik resortu klimatu. Podkreślono natomiast, że dzięki programom uruchomionym przez rząd: Mój Prąd, Czyste Powietrze czy Energia dla Wsi, dostęp do energii ze słońca ma prawie 1,3 mln prosumentów.
15.08.2023

Fitch pozytywnie ocenia wydzielenie aktywów węglowych z PGE

Agencja ratingowa Fitch opublikowała raport na temat postępów procesu wydzielenia aktywów węglowych z polskich spółek energetycznych. W ocenie instytucji postęp w projekcie NABE jest pozytywnym czynnikiem dla profilu kredytowego spółek energetycznych. Sprzedaż aktywów węglowych zmniejszy ryzyko biznesowe spółek, zwiększy ich zdolność do zaciągania zadłużenia, a także wpłynie korzystnie na ich profil ESG.
07.08.2023

RelyOn Nutec wchodzi na polski rynek

RelyOn Nutec, globalny lider w dziedzinie szkoleń z zakresu bezpieczeństwa, inwestuje w Polsce i przejmuje GoRopes, cenione trójmiejskie centrum szkoleniowe specjalizujące się w kursach dla sektora energetyki wiatrowej zgodnych ze standardami Global Wind Organization (GWO), szkoleniach dostępu linowego oraz sprzedaży, wynajmie i inspekcjach PPE. Inwestycja w Polsce to pierwszy projekt RelyOn w regionie Morza Bałtyckiego i kolejny krok w rozwoju oferty firmy dla dynamicznie rozwijającego się sektora morskiej energetyki wiatrowej.
20.06.2023

PGE stawia większy nacisk na magazyny energii [WIDEO]

W kolejnych latach udział energii z OZE w polskim miksie energetycznym ma sukcesywnie rosnąć. – Zielona transformacja, oparta na źródłach odnawialnych, wymaga jednak potężnych inwestycji w magazyny energii – podkreśla Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE. W pomorskim Żarnowcu PGE planuje budowę największej tego typu instalacji w Europie – bateryjnego magazynu energii o mocy powyżej 200 MW i pojemności powyżej 820 MWh. Na potrzeby bilansowania popytu i podaży w systemie niezbędne są jednak nie tylko magazyny wielkoskalowe, ale
13.06.2023

Innowacyjne partnerstwo wobec palących wyzwań w branży morskiej energetyki wiatrowej. Ørsted i Sieć Badawcza Łukasiewicz rozpoczynają współpracę

Ørsted, światowy lider w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej oraz działający od 1946 roku Łukasiewicz – Instytut Elektrotechniki, należący do Sieci Badawczej Łukasiewicz podpisały umowę o współpracy. Głównym celem partnerstwa jest opracowanie innowacyjnej technologii recyklingu łopat turbin morskich elektrowni wiatrowych.
25.05.2023

Barbara Adamska: nie ma bezpiecznego systemu elektroenergetycznego, opartego o OZE bez magazynów energii [WIDEO]

– Potrzebujemy w systemie więcej energii z OZE ze względu nie tylko na cele klimatyczne, ale przede wszystkim na ceny energii. Nie osiągniemy niższych cen bez zwiększenia udziału energii z OZE, a do tego niezbędne są magazyny energii – podkreśla Barbara Adamska, prezeska Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii. Jak wskazuje, w Polsce ten rynek dopiero raczkuje, ale zainteresowanie rośnie, szczególnie ze strony prosumentów, m.in. dzięki dotacjom z programu Mój Prąd. Biorąc pod uwagę, że w Polsce jest obecnie ok. 1,2 mln pro
23.05.2023

Infrastruktura musi się szybciej dostosować do rosnącej produkcji energii z OZE. Obecnie większość wniosków o przyłączenie takiej instalacji otrzymuje decyzję odmowną

Jak wskazuje Krzysztof Kobyłka, ekspert WiseEuropa, w Polsce transformacja energetyczna nadal przebiega zbyt wolno, ale rynek pokłada duże nadzieje w przygotowywanej właśnie aktualizacji „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku”. Dziś kluczowe w kontekście polskiej transformacji energetycznej jest sprzyjające prawo, odblokowanie możliwości inwestowania w OZE m.in. poprzez liberalizację tzw. ustawy wiatrakowej, która nadal jest zbyt restrykcyjna, ułatwienia dla inwestycji w długoterminowe kontrakty cPPA, magazyny energii, a prz
15.05.2023

Greenvolt wzmacnia produkcję energii odnawialnej wprowadzając pierwsze rozwiązanie hybrydowe w Polsce

Moc wytwórcza elektrowni wiatrowych zostanie uzupełniona energią uzyskaną z paneli fotowoltaicznych. Pionierskie rozwiązanie hybrydowe w Polsce pozwoli podnieść moc wytwórczą o 10 MW, do całkowitej wartości 37,5 MW dzięki wykorzystaniu wiatru i nasłonecznienia. Wdrożenie systemu bateryjnego magazynowania energii 3MW o pojemności do 12 MW pozwala na optymalizację mocy wytwórczej ze źródeł odnawialnych.
11.05.2023

EDPR zakończyła budowę swojej największej rozproszonej elektrowni słonecznej o mocy 19 WMp w Anhui w Chinach

Inwestycja jest największą rozproszoną elektrownią słoneczną, którą Grupa EDP zrealizowała w jednej lokalizacji, i przyczynia się do osiągnięcia celów spółki związanych z transformacją energetyczną w Chinach.
11.05.2023

Konferencja PSEW2023 zbliża się wielkimi krokami [WIDEO]

Liberalizacja ustawy 10H oraz postępujące prace nad morskimi farmami wiatrowymi na Bałtyku pozwalają branży wiatrowej z optymizmem spoglądać w przyszłość. Jednak jest jeszcze wiele zagadnień i wyzwań, które wymagają wypracowania rozwiązań w gronie ekspertów i decydentów. O kierunku rozpędzającej się transformacji energetycznej w oparciu o energetykę wiatrową oraz cały sektor OZE będzie tegoroczna Konferencja PSEW2023 20-22 czerwca w Serocku.
11.05.2023

J. Buzek: Europa boryka się z kumulacją kryzysów. Odpowiedzią jest energetyka odnawialna i zacieśnienie współpracy z USA [WIDEO]

Na zmiany wywołane pandemią COVID-19 Europa zareagowała przyspieszoną cyfryzacją. W tej chwili największym wyzwaniem są dla niej zagrożenia związane z wojną w Ukrainie i bezpieczeństwem energetycznym. UE odpowiada na nie m.in. solidarnością i zacieśnieniem współpracy z USA w obszarze energii. Jednocześnie intensyfikuje plany transformacji zakładającej osiągnięcie neutralności klimatycznej – wskazuje poseł Parlamentu Europejskiego i były przewodniczący PE, prof. Jerzy Buzek.
09.05.2023

PGE i Ørsted wybrały Inżyniera Kontraktu do nadzoru inwestorskiego nad wykonaniem przyłącza lądowego dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

PGE i Ørsted, realizujące wspólnie projekt budowy Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, podpisały z konsorcjum firm Biuro Studiów, Projektów i Realizacji „Energoprojekt‐Katowice" SA oraz „Energopomiar" Sp. z o.o. umowę na pełnienie funkcji Inżyniera Kontraktu przy budowie części lądowej projektu.
28.04.2023

Equinor i Polenergia stawiają na aktywne wsparcie budowy farm morskich Bałtyk

– Farmy wiatrowe na Bałtyku będą służyć ludziom i środowisku. Dlatego od początku naszych wspólnych inwestycji prowadzimy intensywny dialog z mieszkańcami, samorządami i przedsiębiorcami z regionu – mówią przedstawiciele Equinor i Polenergii. Spółki podsumowały swoje działania przy projektach MFW Bałtyk I, II i III w pierwszym kwartale bieżącego roku.
28.04.2023

bp ocenia możliwości inwestycji w bałtycki offshore wind [WIDEO]

– Kryzys związany z wojną w Ukrainie, który spowodował zawirowania na rynkach energetycznych, przyczyni się do przyspieszenia zielonej transformacji, także w Polsce – ocenia Bogdan Kucharski, prezes bp w Polsce. Na tutejszym rynku koncern skupia się głównie na rozwoju oferty pozapaliwowej i segmentu mobility & convenience, ale sukcesywnie zmierza też w kierunku OZE i elektromobilności. W tym roku na stacjach należących do sieci pojawią się pierwsze szybkie ładowarki dla elektryków. Z czasem bp chce zaoferować rozwiązania dla wszy
28.04.2023

Niemcy odchodzą od energetyki jądrowej wbrew globalnym trendom

Od kilku dni kluczowym tematem w mediach branżowych jest odłączenie od sieci ostatnich bloków jądrowych w Niemczech - Emsland, Isar 2 i Neckarwestheim 2. Krok spotkał się z dużą krytyką. Odejście naszych sąsiadów od atomu kontrastuje z trendem wzrostu zainteresowania energetyką jądrową na świecie ze względu na cele klimatyczne.
26.04.2023

Rynek biogazu uwolni polski potencjał (RELACJA)

Biogaz może być jednym z ważnym filarów rozwoju energetyki rozproszonej w Polsce. Korzyści płynące z rozwoju tego rynku zostały dostrzeżone w szczególności po wybuchu wojny na Ukrainie i po wdrożeniu planów szybkiego odejścia od zużycia paliw kopalnych. Aby dogonić Europę, Polska potrzebuje regulacji – o tym dyskutowali uczestnicy panelu eksperckiego „Potencjał biogazu i biometanu – energia z odpadów – szansa na tańszy prąd i ciepło” zorganizowanego podczas 37. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 7. OZE POWER .
20.04.2023

Bezpieczna i czysta energia dla Polski. 37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER

13-14 kwietnia 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER. Prawie pół tysiąca uczestników wysłuchało merytorycznych debat i wystąpień liderów sektora, którzy poruszyli najbardziej aktualne tematy związane z polską energetyką.
20.04.2023

Morskie farmy słoneczne znakomitym uzupełnieniem MEW. Crist i StoGda uczestniczą w innowacyjnym projekcie badawczym

Wiele mówi się o morskiej energetyce wiatrowej i w Polsce ten obszar aktywności znalazł już uznania władz, uczelni i stał się popularny w naszym społeczeństwie. Na świecie do pozyskiwania energii podchodzi się już bardziej otwarcie i notujemy pierwsze instalacje farm słonecznych na morzu. Montowane są przy brzegu i jako instalacje pływające.
20.04.2023

Niemcy projektują przyszły system sieciowy. OZE będą zintegrowane z infrastrukturą wodorową

Do 25 kwietnia br. można składać uwagi do najnowszego projektu planu rozwoju sieci w Niemczech w latach 2037-2045. Po raz pierwszy plan uwzględnia system sieciowy będący podstawą osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2045 r. Dokument zakłada, że w 2037 r. Niemcy będą dysponować już rozbudowaną infrastrukturę wodorową.
19.04.2023

Rośnie zainteresowanie firm długoterminowymi PPA na zieloną energię [WIDEO]

Według platformy RE-Source Polska zajmuje obecnie 11. miejsce pod względem zakontraktowanej mocy w korporacyjnych PPA na zieloną energię z wynikiem niemal 1 GW. Polski rynek takich długoterminowych kontraktów wciąż jeszcze raczkuje, a standardy rynkowe dopiero zaczynają się klarować. Jednak polityka dekarbonizacji, a przede wszystkim wzrost cen i niestabilność rynku energii powodują, że na kontrakty cPPA decyduje się coraz więcej przedsiębiorstw. Według prognoz w perspektywie najbliższych lat w Polsce można oczekiwać już ok. 3–7
19.04.2023

Polski nie stać na rezygnację z atomu. Niemcy robią błąd [37. EuroPOWER & 7. OZE POWER]

W ocenie przedstawicieli administracji rządowej i branży jądrowej Polska podjęła słuszną decyzję o inwestycji w energetykę jądrową ze względu na rosnące zapotrzebowanie na tanią i stabilną energię dla gospodarki. Polska w tym względzie nie powinna oglądać się na Niemcy, a zwrócić uwagę na fakt, że wiele krajów podejmuje decyzje o nowych planach inwestycyjnych. Dyskusję o przyszłości energetyki jądrowej w Polsce podjęto podczas Konferencji Energetycznej 37. EuroPOWER & 7. OZE POWER. Wydarzenie było organizowane pod patronatem medi
17.04.2023

Po rozczarowującym 2022 roku branża apeluje o inwestycje w łańcuchy dostaw

Zgodnie z szacunkami organizacji branżowej Global Wind Energy Council (GWEC), w perspektywie do 2027 r. w skali globalnej w energetyce wiatrowej powinno pojawić się łącznie 680 GW nowych mocy. Problemem są niedoinwestowane łańcuchy dostaw komponentów.
07.04.2023

Greenvolt sprzeda polską farmę wiatrową za 18,8 miliona euro

List intencyjny przewiduje sprzedaż farmy wiatrowej w północno-zachodniej Polsce za kwotę 2,35 miliona euro za MWp. • Rozwiązanie Behind The Meter - dostawa energii z instalacji przyłączonych do sieci odbiorcy - umożliwia pokonanie ograniczeń związanych z przyłączaniem instalacji energii odnawialnej do sieci elektrycznej. • Transakcja umożliwi Greenvolt przejście do kolejnego etapu utworzonej przez spółkę strategii rotacji aktywów. • Celem jest sprzedaż w tym roku co najmniej 200 MWp łącznie w Polsce i w Portugalii.
04.04.2023

JDR Cable Systems rozpoczął testy kabli dla morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku

Spółka JDR Cable Systems poinformowała, że rozpoczęła prace związane z przygotowaniem kabli dla projektu morskiej farmy wiatrowej Arcadis Ost 1 na Morzu Bałtyckim.
28.03.2023

Kotły elektrodowe zasilane energią z wiatru i słońca ogrzeją Gdańsk [WIDEO]

Kotły elektrodowe w gdańskiej elektrociepłowni przekształcają nadmiar zielonej energii w systemie elektroenergetycznym w ciepło. Dzięki zastosowanej technologii „power to heat” w ostatnich zimowych miesiącach kotłownia przyczyniła się do ograniczenia emisji CO2 o ponad 920 t i zużycia węgla o 440 t. – Tym samym zielone ciepło dla Gdańska stało się faktem, ale potencjał tych kotłów jest dużo większy – mówi Elżbieta Kowalewska, dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła. Kotłownia o mocy 130 MW została oddana do użytku w grudniu
24.03.2023

Przed polskimi dostawcami części motoryzacyjnych trudny zwrot w kierunku zeroemisyjności. Dostępność i koszt zielonej energii będą decydujące dla ich przyszłości

Producenci samochodów będą w najbliższym czasie decydowali o tym, gdzie będą lokowane produkcje nowych generacji zeroemisyjnych pojazdów. Część marek motoryzacyjnych przestawi się na nie jeszcze przed 2035 rokiem, czyli graniczną datą wyznaczoną przez UE. Jeśli produkcja nowych pojazdów elektrycznych i wodorowych będzie lokowana w Polsce, to oznacza wyzwania dla krajowych dostawców części i podzespołów, z których połowa dziś produkuje na potrzeby napędów spalinowych. Kolejnym dużym wyzwaniem może się okazać dostępność zielonej en
20.03.2023

Nowelizacja ustawy wiatrakowej wkrótce wejdzie w życie. Niekorzystne regulacje to niejedyny problem branży w Polsce

Ustawa 10H, określająca minimalną odległość między wiatrakami a zabudowaniami mieszkalnymi, na kilka lat zamroziła projekty wiatrakowe na lądzie i spowodowała odwrót inwestorów od polskiego rynku. Nowelizacja, którą 13 marca podpisał prezydent, zakłada liberalizację wymogów, ale poprawki wprowadzone w toku prac parlamentarnych sprawiają, że nie będzie ona tak korzystna, jak chciała branża. To oznacza szereg wyzwań dla inwestorów. – Poza 10H napotykamy też inne problemy i dziś najważniejszym jest brak możliwości przyłączenia do si
16.03.2023

Biznes walczy o wiatraki: nie zmieniajmy ustawy z 500 na 700 metrów

Przedstawiciele globalnych firm i korporacji działających w Polsce, zwrócili się z apelem do rządzących – z premierem Mateuszem Morawieckim na czele – o wykorzystanie potencjału zielonej energii dla dalszego rozwoju biznesu i tworzenia miejsc pracy w Polsce. Google, Mercedes, IKEA, AMAZON mówią wprost: „Bez udziału zielonej energii, polskiej gospodarce grozi utrata konkurencyjności i atrakcyjności rynkowej. Zmiana minimalnej odległości z 500 na 700 metrów niszczy potencjał energetyki wiatrowej. Nasze firmy traktują priorytetowo i
20.02.2023

Kryzys skłania firmy do inwestowania w OZE i inteligentne systemy energetyczne. Dla 80 proc. z nich to nieuchronny kierunek zmian

Niemal połowa małych i średnich przedsiębiorców uważa, że ostatnie podwyżki cen energii były dla nich dotkliwe. Niemal tyle samo planuje u siebie wdrożenie rozwiązań z zakresu inteligentnej transformacji energetycznej, licząc, że pomogą im one obniżyć koszty energii – wynika z badań przeprowadzonych przez Fundację Digital Poland i Schneider Electric. Tym, co przedsiębiorców powstrzymuje przed inwestycjami w tzw. Elektryczność 4.0, są koszty początkowe oraz pozorny brak wsparcia ze strony państwa. Eksperci radzą, by finansowania s
20.12.2022

Raport PKEE: Polska realizuje transformację energetyczną i potrzebuje unijnego wsparcia [WIDEO]

Nakłady na transformację sektora energetycznego z uwzględnieniem działań osłonowych do 2030 roku mogą wynieść nawet 135 mld EUR – wynika z raportu „Polska ścieżka transformacji energetycznej”, przygotowanego przez PKEE we współpracy z Ernst & Young Consulting. „Polska zrobiła bardzo dużo, jeśli chodzi o transformację i ma bardzo ambitne plany, które konsekwentnie realizuje. Potrzebujemy jednak wsparcia ze strony UE” – podkreślił Wojciech Dąbrowski, prezes Rady Zarządzającej PKEE i prezes zarządu PGE.
19.12.2022

Termomodernizacja budynku pozwoli ograniczyć rachunki za energię i ogrzewanie. Nie wystarczy tylko wymiana źródła ciepła

Niższe rachunki za ogrzewanie i prąd to podstawowy cel inwestycji termomodernizacyjnych. To wbrew powszechnemu przekonaniu nie wiąże się tylko z wymianą źródła ciepła, ale także ze zmniejszeniem zapotrzebowania budynku na energię, a to oznacza m.in. ocieplenie ścian czy wymianę drzwi i okien. – Do termomodernizacji nie trzeba Polaków zachęcać, bo dobrze zdają sobie sprawę z korzyści – mówi wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński. Poza mniejszymi rachunkami są wśród nich także ograniczanie smogu oraz lepsze samopoczucie
19.12.2022

Ciepłownictwo będzie w większym stopniu stawiać na OZE. Toruński system wykorzystujący geotermię już dziś spełnia wymogi UE w tym zakresie

Od kilku tygodni system ciepłowniczy w Toruniu jest zasilany przez źródła geotermalne, co automatycznie zmniejsza zapotrzebowanie na gaz. To odnawialne źródło ciepła jest niezależne od zawirowań na rynkach surowców i w łańcuchach dostaw, dlatego stanowi ważny element dywersyfikacji i zwiększania bezpieczeństwa dostaw ciepła dla mieszkańców. Dzięki temu Toruń już w tej chwili z nawiązką spełnia unijne wymogi dotyczące efektywności energetycznej, które zaczną obowiązywać dopiero za cztery lata.
28.11.2022

Łódź chce mocniej inwestować w efektywność energetyczną budynków mieszkalnych. Łódzcy studenci wspólnie z duńskimi ekspertami opracują plany modernizacji

Według Komisji Europejskiej efektywność energetyczna jest najszybszą i najtańszą reakcją na kryzys energetyczny, z którym boryka się w tej chwili Europa. Jednak jej potencjał – zwłaszcza w kontekście budownictwa – wciąż jest niewykorzystany. Praktyczne wzorce w tym obszarze ma wyznaczyć projekt „Inżynierowie Nowej Generacji”, który został właśnie zainicjowany w Łodzi. Studenci Politechniki Łódzkiej – we współpracy z duńską firmą Danfoss i Ambasadą Danii – opracują kompleksowe plany modernizacji i poprawy efektywności energetyczne
09.11.2022

W ciągu ostatnich 20 lat prawie 3 mld zł trafiło na wsparcie termomodernizacji budynków. BGK spłaca część kredytu zaciągniętego na ten cel

Jak wynika z Długoterminowej Strategii Renowacji Budynków, którą rząd przyjął na początku tego roku, spośród 14,2 mln budynków w Polsce nawet 70 proc. nie spełnia standardów efektywności energetycznej, a duża ich część nie ma nawet izolacji cieplnej i wymaga głębokiej termomodernizacji. Taka inwestycja często przekracza jednak możliwości finansowe indywidualnych inwestorów, spółdzielni, wspólnot, a nawet samorządów. Te jednostki mogą się ubiegać o wsparcie Banku Gospodarstwa Krajowego, który w ramach premii z Funduszu Termomodern
24.10.2022

Ukraina. Minister: 90 proc. mocy energetyki wiatrowej wyłączonych z powodu wojny

W wyniku inwazji rosyjskiej 90 proc. mocy ukraińskiej energetyki wiatrowej i około 45-50 proc. mocy energetyki słonecznej jest wyłączonych z eksploatacji - poinformował w niedzielę minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko.
23.10.2022

Szybki przyrost mocy w fotowoltaice pociąga za sobą rozwój technologii. Nowe materiały i funkcjonalności obniżają koszty produkcji energii

Fotowoltaika od trzech lat jest w Polsce najszybciej rozwijającą się technologią OZE. Na tym rynku stale rośnie popularność tych rozwiązań wśród konsumentów i biznesu, ale też zachodzą na nim zmiany technologiczne: pojawiają się nowe, sprawniejsze materiały, kolejne funkcjonalności i możliwości recyklingu zużytych paneli. Wiele z tych zmian to odpowiedź rynku na zmieniające się otoczenie prawne, jak np. nowy system rozliczeń, który wszedł w życie w tym roku.
26.09.2022

EFNI: koniec ery silnika spalinowego?

Wyzwania związane z dekarbonizacją przemysłu i transformacją w kierunku mobilności zeroemisyjnej wychodzą poza sektor motoryzacji. Zapewnienie odpowiedniej ilościowo i jakościowej infrastruktury rodzi olbrzymie wyzwania dla producentów i dystrybutorów energii elektrycznej. W tej sytuacji niezbędna jest pomoc rządu w systemowej transformacji. Będą o tym rozmawiać uczestnicy Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie.
07.09.2022

Rozwój fotowoltaiki nie zwalnia!

– Rozwój rynku fotowoltaiki będą w najbliższych latach w coraz większym stopniu napędzać klienci biznesowi, a nie indywidualni – ocenia Ireneusz Kulka z EDP Energia Polska. Do inwestycji w instalacje PV skłaniają ich rosnące w szybkim tempie ceny energii. Firmy szukają możliwie największych instalacji, które zapewnią im większą niezależność energetyczną, a jedynym ograniczeniem – jak podkreśla ekspert – są tylko warunki przyłączenia do sieci dystrybucyjnej. To właśnie z sektorem klientów biznesowych EDP Energia Polska wiąże naj
18.08.2022

Ustawa wiatrakowa nie przyspieszy znacząco rozowju onshore

Długo wyczekiwane przez branżę przepisy, które liberalizują zasady dotyczące budowy nowych elektrowni wiatrowych na lądzie, zostały już przyjęte przez rząd i mają trafić do Sejmu po wakacyjnej przerwie. Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że nowa regulacja przyczyni się do budowy 6–10 GW nowych mocy, ale – jak wskazuje szefowa Forum Energii ZPP Dominika Taranko – zapełnienie luki, która powstała na rynku przez ostatnie sześć lat, może potrwać dłuższy czas.
26.07.2022

Nowe regulacje dla biogazu i biometanu mają pomóc w uniezależnieniu się od gazu sprowadzanego z Rosji

Wprowadzenie definicji biometanu, wsparcie produkcji, określenie zasad prowadzenia działalności gospodarczej w tym zakresie i wprowadzenie gwarancji pochodzenia – to najważniejsze zmiany przewidziane w projektowanej nowelizacji ustawy o OZE, które mają zdynamizować rynek biometanu i biogazu. W tej chwili brak szczegółowych regulacji ogranicza bowiem jego rozwój.
27.06.2022

Czy warto ubezpieczyć instalację PV?

Sukcesywny wzrost cen surowców, a więc i energii elektrycznej, oraz świadomości ekologicznej Polaków przyczynił się do boomu w fotowoltaice i rosnącej liczby mikroinstalacji zainstalowanych w polskich domach. Szacuje się, że w tej chwili już co siódmy dom w Polsce ma własną instalację PV. Ten wzrost zainteresowania dostrzegli też ubezpieczyciele, którzy poszerzają swoją ofertę o ubezpieczenie właśnie takich instalacji.
09.05.2022

Coraz więcej inwestycji w duże farmy fotowoltaiczne. Czy system elektroenergetyczny podoła wyzwaniom związanym regulacją mocy?

Fotowoltaika w Polsce to nie tylko przydomowe instalacje. Równie szybko przybywa dużych instalacji przemysłowych. Wzrost inwestycji w tym segmencie rynku to głównie efekt wprowadzenia wsparcia dla takich źródeł w ramach systemu aukcyjnego. Fotowoltaika w Polsce to nie tylko przydomowe instalacje. Równie szybko przybywa dużych instalacji przemysłowych. Wzrost inwestycji w tym segmencie rynku to głównie efekt wprowadzenia wsparcia dla takich źródeł w ramach systemu aukcyjnego.
20.04.2022

Inwestycja w fotowoltaikę korzystniejsza niż lokata bankowa

W tym roku liczba gospodarstw domowych w Polsce korzystających z energii wyprodukowanej we własnych mikroinstalacjach fotowoltaicznych przekroczy milion. Coraz więcej osób przekonuje się do inwestycji w fotowoltaikę, ponieważ własne źródło zielonej energii oznacza oszczędność, niezależność i bezpieczeństwo energetyczne.
11.04.2022

Co analitycy wróżą sektorowi offshore?

Na co zwracać uwagę w dalszej części roku, w sektorze energetyki wiatrowej? Jakie są dominujące trendy? Czy wojna na Ukrainie i odejście od rosyjskich surowców energetycznych przyspieszy transformację, a tym samym rozwój sektora offshore?
03.04.2022

PGE inwestuje w źródła geotermalne - w Szczecinie podpisano list intencyjny

List intencyjny dotyczący rozwoju źródeł geotermalnych podpisano w sobotę w Szczecinie. Wody geotermalne mają być w przyszłości wykorzystywane do ogrzewania mieszkań, według wstępnych szacunków mogą dać 20 megawatów energii.
02.04.2022

Odnawialne źródła energii w aktualnej sytuacji geopolitycznej - Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2022

Rekonfiguracja sytuacji w Europie po rosyjskim ataku na Ukrainę spowodowała konieczność zmiany myślenia o kierunku transformacji energetycznej kontynentu. Niemcy zapowiedziały przejście własnej energetyki w 100% na OZE. Miałoby to się zdarzyć już w 2035 roku. Na ile realne jest przyspieszenie dywersyfikacji źródeł energii i skokowego zwiększenia udziału OZE? Odpowiedzi będą szukać uczestnicy Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022.
01.04.2022

PKN Orlen powołał fundusz venture capital, który zainwestuje w innowacje ok. 100 mln euro

Ok. 100 mln euro w 10 lat zainwestuje w spółki technologiczne oferujące przełomowe innowacyjne rozwiązania fundusz Orlen Venture Capital, który powołał PKN Orlen. Według koncernu, to największy fundusz korporacyjny w Polsce, a jego działalność ma umocnić międzynarodową pozycję Grupy Orlen.
30.03.2022

Zielona transformacja jest tańsza niż trwanie przy paliwach kopalnych

Produkcja energii wciąż odpowiada za ok. 70 proc. globalnych emisji gazów cieplarnianych. Bez natychmiastowych działań nie będzie możliwe ograniczenie tych emisji o połowę przed 2030 rokiem, co zaprzepaści szansę na powstrzymanie globalnego wzrostu temperatury poniżej bezpiecznej granicy 1,5°C.
16.03.2022

Rewojucja na rynku pracy - powstaną nowe zawody związane z OZE i elektromobilnością

Przechodzenie na zieloną energię oznacza dla Polski nie tylko zmiany w energetyce, ale i dogłębne przeobrażenia na rynku pracy. Dotyczy to w pierwszej kolejności sektora wydobywczego i górnictwa, które zatrudnia w Polsce 77,7 tys. pracowników.
14.02.2022

Brytyjczycy chcą zasilić statki w portach energią z OZE

Wielka Brytania planuje przyśpieszyć dekarbonizację żeglugi morskiej. Jednostki, które stacjonują w portach, mogłyby pobierać i konsumować bezemisyjną energię wyprodukowaną na lądzie, przyczyniając się do obniżenia emisji szkodliwych zanieczyszczeń.
13.02.2022

PSL: zamiast obowiązującej zasady 10H zakazów dla wiatraków, wprowadźmy zasadę 10H korzyści

Zamiast obowiązującej zasady 10H zakazów dla wiatraków, wprowadźmy zasadę 10H korzyści; teren w promieniu 10-krotności wysokości wiatraka powinien być strefą tańszej energii - podkreślili w czwartek politycy PSL.
10.02.2022

Floating solar - szansa dla wszystkich

Producenci i operatorzy energii słonecznej i wodnej, deweloperzy systemów fotowoltaicznych, przedsiębiorstwa, konsumenci indywidualni, firmy zajmujące się czystą energią oraz dostawcy rozwiązań technologicznych – wszyscy mają szansę wykorzystać rosnącą wartość ekonomiczną pływającej fotowoltaiki. Tak wynika z raportu Deloitte.
29.01.2022

Finansowanie instalacji fotowoltaicznych za pomocą leasingu konsumenckiego coraz popularniejsze

Energetyka prosumencka w Polsce zanotowała w ostatnich latach skokowy wzrost – liczba prosumentów w ciągu sześciu lat skoczyła z ok. 4 tys. do ponad 740 tys. To głównie zasługa fotowoltaiki i przydomowych mikroinstalacji PV, których zakup jest wspierany przez rządowe programy.
24.01.2022

Magazyny energii mogą przyspieszyć zwrot z inwestycji w fotowoltaikę. Brakuje jednak systemów dopłat i odpowiedniego

W 2020 roku operatorzy sieci dystrybucyjnych odmówili wydania warunków przyłączenia dla OZE aż 768 razy, a w 2019 roku – 437 razy. Najczęstszym powodem był brak dostatecznej elastyczności systemu elektroenergetycznego. Problem ten mogą rozwiązać magazyny energii, ograniczające wpływ źródeł wytwórczych i odbiorców na sieć. Takie rozwiązanie byłoby korzystne zwłaszcza dla posiadaczy przydomowej fotowoltaiki.
14.01.2022

Już w 2023 roku na Morzu Północnym mają się pojawić parki energii falowej [WIDEO]

W rejonie Morza Północnego w 2023 roku mogą się już pojawić parki energii falowej, wyposażone w urządzenia Symphony Wave Power.
08.01.2022

Vestas w czołówce pod względem ograniczenia wpływu na środowisko

Firma Vestas została uznana przez CDP za lidera w zakresie ograniczania wpływu na środowisko i zmiany klimatyczne.
31.12.2021

Czym jest "zielona inflacja" i czy zagraża ona projektom energii odnawialnej?

Doradcy polityczni i ekonomiści twierdzą, że cena nowych projektów w zakresie energii odnawialnej niezaprzeczalnie rośnie.
31.12.2021

Elektryk czy tankowanie wodorem, jak wygląda zielona motoryzacja

Najpierw usuńmy z drogi główne pytanie. Co to jest pojazd napędzany wodorowymi ogniwami paliwowymi? I czym różni się on od wielu pojazdów elektrycznych zasilanych z akumulatorów, które są wprowadzane na rynek przez producentów takich jak Jaguar i Audi, Nissan i Renault?
31.12.2021

Największa na świecie morska elektrownia wiatrowa rozpoczęła produkcję energii

Pierwszy prąd z największej na świecie morskiej farmy wiatrowej Hornsea 2 popłynął do sieci elektroenergetycznej. Pełne uruchomienie projektu nastąpi w 2022 roku.
25.12.2021

Zielone deski snowboardowe z energii słonecznej z pustyni

Zmiany klimatyczne zagrażają przyszłości sportów śnieżnych, podczas gdy nadmiernie zanieczyszczone wybrzeża wpływają na miejsca do surfowania na całym świecie.
22.12.2021

URE: fotowoltaika zdominowała aukcje dla OZE z grudnia 2021 r.

Instalacje fotowoltaiczne o mocy ok. 879 MW oraz turbiny wiatrowe na lądzie o mocy 460 MW mogą powstać w wyniku grudniowej serii aukcji dla OZE - poinformował Urząd Regulacji Energetyki. W aukcjach dla hybrydowych instalacji OZE nie było ofert.
21.12.2021

Siemens Gamesa – powiew zielonej energii

Siemens Gamesa to firma działająca w branży zielonej energii, która już 40 lat temu dostrzegła potencjał płynący z połączenia natury i inżynierii. Dziś urzeczywistnia nadal tę wizję, produkując czystą energię niezbędną dla poprawnego funkcjonowania naszych domów, mieszkań, szkół i szpitali, od największych miast począwszy, na małych wsiach w najbardziej odległych miejscach na Ziemi skończywszy.
21.12.2021

TotalEnergies zainstaluje aż 800 zielonych punktów ładowania samochodów elektrycznych w jednym mieście

TotalEnergies zainstaluje w Belgii i będzie obsługiwać 800 publicznych punktów ładowania pojazdów elektrycznych (EV). Będą one obsługiwane przez firmę przez najbliższe 10 lat, a instalacja ma dotyczyć całego miasta – Gandawy.
18.12.2021

EDF i RWE podpisują 15-letni PPA dla największej morskiej farmy wiatrowej o mocy 1,4 GW

Farma wiatrowa ma zostać oddana do użytku w 2026 roku i będzie jedną z największych na świecie.
18.12.2021

IEA przewiduje, że globalna moc z OZE wzrośnie o 60 proc. w ciągu najbliższych pięciu lat

Instalacje odnawialnych źródeł energii pobiją w tym roku rekord – wynika z najnowszego raportu IEA.
13.12.2021

Rolnicy inwestują w OZE

Panele fotowoltaiczne na dachach to coraz częstszy widok na polskiej wsi. Rolnicy coraz chętniej korzystają z rozwiązań OZE, w czym pomaga m.in. możliwość uzyskania dofinansowania z programu Agroenergia.
06.12.2021

BASF podpisuje najdłuższą umowę na zakup morskiej energii wiatrowej z Ørsted

Niemiecki gigant chemiczny BASF i Ørsted zawarły 25-letnią umowę zakupu energii elektrycznej (CPPA), na mocy której BASF będzie odbierał 186 MW z planowanej przez Ørsted morskiej farmy wiatrowej Borkum Riffgrund 3 na niemieckiej części Morza Północnego.
14.11.2021

Rzeczywistość transformacji energetycznej: produkcja paliw kopalnych będzie rosła co najmniej do 2040 roku

Pomimo celów Porozumienia Paryskiego i zobowiązań do osiągnięcia zerowej emisji netto, producenci paliw kopalnych są na dobrej drodze do znacznego zwiększenia produkcji w ciągu najbliższych 20 lat, ujawnia Production Gap Report.
14.11.2021

Koncerny sprzedadzą 5,5 mln elektrycznych samochodów w 2021 roku

Według wyliczeń analityków BloombergNEF, sprzedaż samochodów osobowych z napędem elektrycznym wzrośnie o ponad 80 proc. w 2021 roku do poziomu 5,6 mln sztuk. Jest to efekt m.in. zobowiązań przemysłu z ostatnich dwóch lat do rozwoju zeroemisyjnego transportu. Producenci samochodów będą musieli podjąć się realnych działań na rzecz ograniczenia emisji w sektorze transportu.
13.11.2021

Lotnisko w Edynburgu współpracuje z Ørsted w celu dekarbonizacji podróży lotniczych

Lotnisko w Edynburgu chce stać się jednym z najbardziej przyjaznych środowisku portów lotniczych na świecie.
09.11.2021

Aker Offshore Wind, Ocean Winds i Statkraft łączą siły w rozwoju farm wiatrowych w Norwegii

Aker Offshore Wind, Ocean Winds i Statkraft podpisały umowę o współpracy w zakresie wspólnego rozwoju, budowy i eksploatacji morskich farm wiatrowych oraz infrastruktury towarzyszącej na obszarze koncesji Utsira Nord w Norwegii.
08.11.2021

Polska rośnie w fotowoltaikę! Lightsource bp zrealizuje w kraju dziewięć projektów

Polska plasuje się w unijnej czołówce pod względem przyrostu nowych mocy w fotowoltaice. Według Solar Power Europe wyprzedzają nas jedynie Niemcy, Holandia i Hiszpania. Ubiegły rok był rekordowy dla polskiego sektora PV – moc zainstalowana wzrosła aż o 200 proc. w ujęciu rocznym.
20.10.2021

Kolejne farmy wiatrowe na lądzie obniżą ceny energii

Branża energetyki wiatrowej z niecierpliwością wyczekuje liberalizacji tzw. ustawy odległościowej, która na kilka lat zastopowała w Polsce budowę nowych wiatraków na lądzie. Nad nowelizacją pracuje resort rozwoju, choć prace chwilowo uległy spowolnieniu.
18.10.2021

Zatwierdzono prototyp hybrydowej platformy morskiej farmy wiatrowej

Prototyp zbudowanej z betonu oraz tworzyw sztucznych, wraz z komponentami - innowacyjnej hybrydowej pływającej platformy został zatwierdzony jako jedna z technologii do pozyskiwania energii wiatrowej na pełnym morzu.
15.10.2021

Polska branża offshore liczy już około 400 firm

Polski łańcuch dostaw dla branży offshore obejmuje dziś ponad 400 przedsiębiorstw – podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Branżowi eksperci oceniają, że udział krajowych firm w projektach pierwszej fazy rozwoju morskich farm wiatrowych będzie sięgał 20–25 proc., ale potencjał krajowego przemysłu w tym obszarze jest nawet dwukrotnie większy. Jak największe lokalne zaangażowanie ma zapewnić porozumienie sektorowe, które branża offshore podpisała z rządem w połowie września.
05.10.2021

Polacy chcą czystej energii

Nasz kraj stoi węglem i energią elektryczną dzięki niemu wytwarzaną, ale już prawie trzy czwarte z nas uważa, że powinniśmy odchodzić od „brudnej” energetyki na rzecz przyjaznej środowisku. Mało tego, więcej niż co drugi z nas jest przekonany, że można pogodzić ekologiczną energetykę z akceptowalnymi cenami prądu - czytamy w "DGP".
30.09.2021

Rekordowe lato. Aż jedna dziesiąta energii elektrycznej w UE pochodzi ze słońca

Po raz pierwszy panele słoneczne wygenerowały jedną dziesiątą energii elektrycznej w UE w szczytowych miesiącach czerwcu i lipcu tego roku, ale roczny wzrost produkcji energii słonecznej musi się podwoić, aby osiągnąć cele UE w zakresie ograniczenia emisji na rok 2030.
25.08.2021

Polska stawia na zieloną produkcję i rozwój segmentu piw bezalkoholowych

Jednym z najważniejszych celów Kompanii Piwowarskiej jest osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla w browarach i współpraca z partnerami w zmniejszaniu śladu węglowego w całym łańcuchu dostaw – do 2030 roku o 30 proc. Firma chce zmniejszać zużycie wody w swoich trzech browarach, używać wyłącznie opakowań realizujących założenia gospodarki obiegu zamkniętego i pozyskiwać surowce wykorzystywane do warzenia piwa w sposób zrównoważony.
10.08.2021

PSSE myśli i działa "eko". Chce zazieleniać strefy ekonomiczne i rozwijać energetykę obywatelską

List intencyjny o współpracy podpisały Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE) oraz Energa Green Development z Grupy Orlen - Podstawą są wspólne modele działania, wspieranie i rozwijanie rodzimych inwestycji z naciskiem na tzw. zieloną gospodarkę. Przyszłość widzimy w energetyce rozproszonej i wykorzystaniu lokalnych zasobów oraz dostosowaniu do tego prawa - mówi Maciej Kazienko, wiceprezes PSSE.
09.08.2021

Transformacja energetyczna, wymaga transformacji rynku pracy, szczególnie dla górnków

Do końca tej dekady od 14 do 36 tys. górników będzie potrzebować wsparcia na rynku pracy: przebranżowienia, relokacji do innych kopalni albo wcześniejszego odejścia na emeryturę. Jednocześnie do tego czasu na Śląsku istnieje możliwość stworzenia nawet 75–85 tys. nowych miejsc pracy, a największe szanse na zastąpienie górniczych etatów mają budownictwo, przetwórstwo przemysłowe i energetyka oparta na OZE – pokazują szacunki Instytutu Badań Strukturalnych.
04.08.2021

Nawet cena węgla w wysokości 200 euro nie uczyni czystego wodoru konkurencyjnym

Ponieważ czysty wodór pozostaje znacznie mniej opłacalny niż paliwa kopalne, Unia Europejska (UE) musi wprowadzić politykę, która drastycznie obniżyłaby koszty jego produkcji. Według badań przeprowadzonych przez think tank Agora Energiewende i jego partnera Guidehouse wspieranie wykorzystania odnawialnego wodoru zgodnie ze strategią wodorową Komisji Europejskiej będzie kosztować 10-24 mld euro rocznie do końca obecnej dekady.
22.07.2021

Tylko szybka transformacja energetyczna pozwoli uniknąć wzrostu cen energii wobec nowej polityki UE

Komisja Europejska przyjęła pakiet Fit for 55, aby dostosować politykę unijną do obniżenia emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomami z 1990 roku. Efektem zmian w polityce klimatycznej UE będzie dalszy wzrost cen energii.
21.07.2021

Technologia UK Power Networks zwiększy niezawodność dostaw energii

Duży projekt mający na celu zwiększenie niezawodności dostaw energii elektrycznej do domów i firm w Bedfordshire i Cambridgeshire osiągnął kamień milowy. W przyszłości pozwoli na podłączenie większej ilości zeroemisyjnych źródeł energii.
16.07.2021

Konieczne są krajowe inwestycje w recykling paneli fotowoltaicznych

Boom na fotowoltaikę trwa nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie, co pociąga za sobą także zapotrzebowanie na recykling paneli PV. Szacuje się, że w naszym kraju tylko w najbliższych latach do utylizacji lub recyklingu trafi ponad 100 tys. ton zużytych instalacji fotowoltaicznych. Ich producenci i dostawcy są coraz bardziej świadomi narastającego problemu. W Europie zainteresowanie recyklingiem paneli PV jest w tej chwili ogromne. Za sześć lat wartość tego rynku na Starym Kontynencie wzrośnie trzykrotnie.
14.07.2021

Czy Arabia Saudyjska będzie oazą zielonej energii?

Arabia Saudyjska w ramach programu rozwoju Vision 2030, chce produkować 30 procent swojej energii ze źródeł odnawialnych.
02.07.2021

Innowacyjni Polacy budują wirtualną elektrownię o dużej mocy pochodzącej z OZE

W Polsce trwa boom na odnawialne źródła energii, w tym przede wszystkim fotowoltaikę. Źródła OZE są czyste i coraz wydajniejsze, jednak wciąż mają pewne ograniczenia. – Energetyka ze źródeł odnawialnych jest nieprzewidywalna i komponentem uzupełniającym bezpieczeństwo energetyczne są elektrownie wirtualne – tłumaczy Grzegorz Nowaczewski, założyciel Virtual Power Plant.
25.06.2021

BOŚ Bank i NCBR chcą wspierać zielone technologie

Bank Ochrony Środowiska (BOŚ Bank) podpisał z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) umowę w zakresie wspierania rozwoju zielonych technologii. - Współpraca BOŚ Banku, NCBR oraz kapitału prywatnego ma umożliwić komercjalizację pomysłów i przyczynić się do sukcesów polskich przedsiębiorców wprowadzających na rynek nowoczesne rozwiązania - poinformowali sygnatariusze umowy.
15.06.2021

Do końca dekady Polskie Sieci Elektroenergetyczne zainwestują w Pomorskiem 4,5 mld zł

4,5 mld zł zainwestują w województwie pomorskim do 2030 roku Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) w budowę lub modernizację stacji i linii przesyłowych - poinformował w czwartek w Gdańsku wiceprezes zarządu PSE Włodzimierz Mucha.
10.06.2021

Budka apeluje do rządu: nie zabijajcie energetyki z paneli fotowoltaicznych

Lider PO Borys Budka zaapelował do rządu, by wycofał się z planowanych zmian dotyczących fotowoltaiki, które w jego ocenie uderzą w przyszłych producentów tego typu energii. Zabiliście wiatraki, nie zabijajcie energetyki z paneli fotowoltaicznych – podkreślił Budka.
10.06.2021

EY: USA najbardziej atrakcyjnym miejscem dla inwestycji w OZE, Polska awansuje o 6 pozycji

USA pozostały najbardziej atrakcyjnym krajem jeśli chodzi o inwestycje w OZE - wynika z najnowszego rankingu firmy doradczej EY. Za USA uplasowały się Chiny i Indie. Polska znalazła się na 22. jego miejscu, awansując w ciągu dwóch lat o sześć pozycji.
09.06.2021

Kurtyka: przed nami nowe rozwiązania dla przemysłów energetyki przyszłości

Szef resortu klimatu i środowiska Michał Kurtyka podkreślił, że przekazane przed kilkoma dniami do konsultacji publicznych zmiany w prawie przemodelują dotychczasowy system energetyczny w Polsce. Dodał, że resort chce otworzyć dyskusję nt. nowych rozwiązań dotyczących linii bezpośredniej.
07.06.2021

Tysiące pracowników straci pracę po odejściu Czech od węgla. Szansa w OZE i atomie

Odejście Czech od węgla może spowodować utratę 25 tys. miejsc pracy - twierdzą eksperci Association for International Affairs. Szansą na stworzenie nowych miejsc pracy upatruje się w rozwoju odnawialnych źródeł energii.
04.06.2021

Resort klimatu proponuje m.in. koniec systemu opustów czy dynamiczne ceny prądu

Szybka zmiana sprzedawcy prądu, koniec systemu opustów dla prosumentów, dynamiczne ceny energii elektrycznej - to niektóre propozycje resortu klimatu w projekcie zmian Prawa energetycznego i ustawy o OZE.
02.06.2021

MRPiT: Wiceminister Anna Kornecka: "energetyka wiatrowa na lądzie to tania energia i poprawa jakości życia Polaków"

– Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii informuje: "Konsultacje publiczne nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw dobiegają końca. Inwestycja w energetykę wiatrową na lądzie pomoże nam zrealizować założenia Polskiego Ładu. Zapewnimy Polakom dostęp do czystej i tańszej energii"– powiedziała dziś na konferencji prasowej wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.
01.06.2021

Minister Kurtyka podczas polsko-hiszpańskich konsultacji międzyrządowych

Minister klimatu i środowiska, Michał Kurtyka, wziął udział w polsko-hiszpańskich konsultacjach międzyrządowych w Madrycie. Rozmowom, które odbyły się 31 maja, przewodniczyli premierzy Polski i Hiszpanii: Mateusz Morawiecki oraz Pedro Sánchez.
01.06.2021

NordLink połączył Norwegię i Niemcy. Kabel podwodny umożliwi wymianę energii z OZE

W maju otwarto połączenie międzysystemowe NordLink o mocy 1400 MW oraz długości 623 km. Kabel podmorski HVDC łączy dwa punkty – Adger w Norwegii oraz Szlezwik-Holsztyn w Niemczech.
31.05.2021

Branża lotnicza chce wykorzystywać wodór jako paliwo. W pracach badawczych będzie uczestniczyć polski przemysł

– Polski przemysł lotniczy ma szansę zaistnieć w zielonej transformacji tego sektora – ocenia Marek Darecki, prezes Doliny Lotniczej. Jak wskazuje, „zazielenienie” lotnictwa to proces, od którego nie ma już odwrotu, a największy potencjał w dekarbonizacji tego sektora stwarza wykorzystanie ciekłego wodoru jako paliwa. – To właśnie chcemy robić w Dolinie Lotniczej – zaznacza ekspert. Szansą na rozwój prac w tym zakresie może być utworzenie Podkarpackiej Doliny Wodorowej.
28.05.2021

Rozwiązania Taurona mają ograniczyć zużycie energii w parkach miejskich

Tauron Nowe Technologie zainstalował w parkach miejskich w Grodkowie, Prudniku i Otmuchowie (woj. opolskie) innowacyjne oświetlenie. Jak poinformowało w piątek biuro prasowe spółki, dzięki zastosowanym rozwiązaniom możliwe jest zaoszczędzenie do 90 proc. energii.
28.05.2021

Chiny. Stację benzynowa w 100 proc. zasilana energią słoneczną otwarta

W Chinach powstała stacja benzynowa, która jest całkowicie zasilana energią elektryczną produkowaną przez instalację fotowoltaiczną zainstalowaną na dachu kompleksu.
24.05.2021

Grupa energetyczna CzEZ chce rezygnować z węgla i inwestować w zieloną energię

Największa czeska grupa energetyczna CzEZ zapowiedziała w czwartek, że zamierza koncentrować się na inwestycjach w odnawialne źródła energii i będzie rezygnować z wykorzystywania węgla. Przewiduje także budowę nowego bloku w elektrowni jądrowej w Dukovanach.
21.05.2021

Jak połączyć fotowoltaikę z innymi projektami, aby użytkować grunty w sposób zrównoważony?

Grupa Iberdrola, ogłosiła, że ​​poszukuje nowych koncepcji i rozwiązań, które umożliwiłyby wprowadzenie połączenia fotowoltaiki z rolnictwem, ogrodnictwem, hodowlą, hodowlą ryb lub pszczelarstwem, które korzystnie wpłyną na zrównoważony sposób użytkowania gruntów.
17.05.2021

Pot nową formą energii odnawialnej? Niezwykłe odkrycie naukowców z Tokyo

Naukowcy z Tokyo University of Science odkryli nową technologię, która umożliwiłaby użytkownikom smartwatchwów zasilanie tego gadżetu… potem.
16.05.2021

Pakiet Fit-for-55. Cele nie wystarczą do rozwoju OZE, potrzebne są regulacje

W ostatnim czasie z ust europejskich decydentów i ekspertów nie schodzi określenie pakiet Fit-for-55. Jest to pakiet regulacji i działań, które będą niezbędne na drodze do neutralności klimatycznej Unii Europejskiej w 2050 roku. Branżowe organizacje wskazują, że Europa wyznaczaniem samych celów nie zbliży się do neutralności klimatycznej.
14.05.2021

Forum Energii: OZE, pompy ciepła, znaczny wzrost efektywności drogą do czystego ciepłownictwa

Elektryfikacja, rozumiana jako wykorzystanie pomp ciepła i energii z OZE, w parze ze zmniejszeniem o ponad połowę energochłonności budynków, to - według think tanku Forum Energii - droga do neutralności emisyjnej ciepłownictwa.
14.05.2021

Know how dla zainteresowanych fotowoltaiką od Grupy Tauron

Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej, gdzie montować panele, jak sprawdza się instalacja w zależności od pogody, jakie formalności trzeba spełnić, z jakimi kosztami się liczyć - to częste pytania osób zainteresowanych fotowoltaiką. Poradnik z odpowiedziami przygotowała Grupa Tauron.
06.05.2021

GameChange Solar buduje w południowym Teksasie instalację fotowoltaiczną Genius Tracker™ o mocy 631 MW

GameChange Solar ogłasza szybkie uruchomienie w południowym Teksasie instalacji Genius Tracker™ o mocy 631 MW. Projekt będzie największą w skali stanu instalacją fotowoltaiczną, a docelowo, po ukończeniu budowy, jedną z największych w kraju. Obejmuje on rozmieszczenie w Hrabstwie Wharton (niedaleko obszaru metropolitarnego Houston) 1,4 miliona paneli solarnych na działce o powierzchni 4.000 akrów.
05.05.2021

Globalny cel neutralności klimatycznej nie będzie możliwy bez elektryfikacji i zielonego wodoru

Elektryfikacja będzie głównym elementem transformacji gospodarki światowej, którą umożliwią gwałtownie spadające koszty odnawialnych źródeł energii. Rolę uzupełniającą tej technologii odegra zielony wodór, który będzie wykorzystywany tam, gdzie elektryfikacja jest trudna lub niemożliwa - wynika z raportów Energy Transitions Commission (ETC), koalicji 45 globalnych liderów sektora energetycznego.
04.05.2021

Przełomowa technologia czujników wycieku H2 pozwoli na bezpieczne stosowanie wodoru

Wodór jako czyste źródło energii stanowi alternatywę dla paliw kopalnych. Pojawiają się jednak obawy ograniczające jego wykorzystanie w pojazdach elektrycznych. Dobrą wiadomością jest fakt, że prace technologiczno-badawcze obniżają to ryzyko. Badania naukowców z Uniwersytetu w Georgii rzucają nowe światło na ten problem. 
04.05.2021

Globalna gospodarka może stracić przez zmiany klimatu do 18 proc. PKB

Gigant ubezpieczeniowy Swiss Re wyliczył, że jeśli nie zostaną podjęte skuteczne działania na rzecz walki ze zmianami klimatu, to globalna gospodarka poniesie finansowe straty odpowiadające 18 proc. światowego PKB.
03.05.2021

Kosztowna zeroemisyjność. 1,4 biliona dolarów będzie kosztowała armatorów żegluga ekologiczna

5,1 mld dol. wyniesie koszt przejścia całej floty liniowej na eksploatację zeroemisyjną. Do 2050 r armatorzy wydadzą 1,4 bilion dol. na dostosowanie flot do wymagań narzuconych przez IMO. Te koszty poniosą również porty i terminale, a w ostateczności finalny konsument.
02.05.2021

Polscy konsumenci w czołówce UE pod względem wydatków na nośniki energii

Wydatki na energię elektryczną, paliwa płynne, stałe, gaz i ciepło to łącznie ponad 8 proc. budżetu przeciętnego gospodarstwa domowego w Polsce, co daje nam 5. miejsce w UE - wskazali analitycy PIE. Dodali, że najwięcej pochłaniają wydatki na energię elektryczną i ciepło.
01.05.2021

PAIH: projekt Baltic Power korzystny dla postrzegania Polski jako wiodącego miejsca do inwestycji

Projekt Baltic Power budowy farmy wiatrowej PKN Orlen na Bałtyku we współpracy z kanadyjską spółką Northland Power będzie korzystnie wpływał na postrzeganie Polski jako wiodącego miejsca do inwestycji w regionie – ocenia Romi Jaszczynski z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) w Toronto.
29.04.2021

PGE będzie budować farmę fotowoltaiczną na terenie elektrowni w Opolu

PGE otrzymała pozwolenie na budowę farmy fotowoltaicznej na terenach należących do Elektrowni Opole. Jak poinformował w czwartek Maciej Gelberg z biura prasowego PGE, nowa instalacja będzie mogła rocznie wyprodukować około 1 100MWh energii elektrycznej.
29.04.2021

Tauron: nie może być mowy o niekontrolowanym zamykaniu elektrowni węglowych

Nie może być mowy o niekontrolowanym zamykaniu elektrowni węglowych ze szkodą dla pracowników - zapewnił w środę zarząd Grupy Tauron podczas spotkania ze związkowcami, skupionymi w działającej w firmie Radzie Społecznej. Związki nie rezygnują jednak z rozpoczętych protestów.
28.04.2021

Telekomy stają się bardziej zielone. Orange stopniowo przechodzi na energię odnawialną, a w 2040 roku chce być neutralny klimatycznie

– Branża telekomunikacyjna jest jednym z największych konsumentów energii elektrycznej w Polsce. Dlatego ciąży na nas ogromna odpowiedzialność związana z przechodzeniem na gospodarkę niskoemisyjną – mówi Julien Ducarroz, prezes zarządu Orange Polska. Plany operatora zakładają, że do 2025 roku 60 proc. wykorzystywanej przez niego energii będzie pochodzić z odnawialnych źródeł. W tym celu buduje m.in. dwie farmy wiatrowe w okolicach Poznania. Inwestuje też w fotowoltaikę, a także energooszczędne światłowody. Ważnym aspektem jest ta
28.04.2021

Ambitna, zrównoważona transformacja energetyczna wg Ministra Kurtyki

Transformacja energetyczna powinna być realizowana w sposób ambitny, konsekwentny i zrównoważony. Trzeba patrzeć na nią oczami wielu grup społecznych, wiekowych, zawodowych - mówił w środę podczas otwarcia konferencji EuroPOWER minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
28.04.2021

Zużycie energii z OZE rośnie kilkukrotnie szybciej niż energii konwencjonalnej podaje Pekao

W skali globalnej zużycie energii z OZE rośnie w tempie kilkukrotnie szybszym niż energii konwencjonalnej - wynika z raportu Banku Pekao na temat perspektyw sektora OZE w Polsce na tle trendów globalnych i regionalnych. Zdaniem analityków wszystko wskazuje na nieuchronne przyspieszenie „zielonej rewolucji”.
28.04.2021

Fotowoltaika i farma wiatrowa w Maroku zasili w energię brytyjskie domy

Firma Xlinks poinformowała o planach budowy 10,6 GW mocy zainstalowanej w elektrowni wiatrowej i słonecznej w Maroku. Kompleks będzie połączony z Wielką Brytanią podmorskim kablem HVDC o długości 3800 km.
27.04.2021

Ørsted i Enefit łączą siły. W planie budowa farmy wiatrowej na wodach Zatoki Ryskiej

Duński gigant wiatrowy Ørsted nawiązał współpracę z koncernem energetycznym Enefit, będącym jednym z liderów w segmencie energetyki wiatrowej działających w krajach bałtyckich. Dwa podmioty liczą na współpracę w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. Firmy będą także wspólnie zaangażowane w rozwój pierwszej morskiej farmy na wodach Zatoki Ryskiej.
27.04.2021

Orbital Marine uruchamia najpotężniejszą na świecie turbinę pływową

Orbital Marine Power, szkocka firma zajmująca się energią pływową, uruchomiła turbinę pływową o mocy 2 MW. Wysłano ją z portu w Dundee na archipelag Orkney na północy Szkocji w celu uruchomienia i instalacji.
27.04.2021

LOTOS Petrobaltic w programie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Gdańska spółka LOTOS Petrobaltic S.A. oraz przedstawiciele firm: Grupa Przemysłowa Baltic, Gdańska Stocznia Remontowa im. J. Piłsudskiego, Remontowa Shipbuilding, CRIST i Polski Rejestr Statków podpisali pod koniec marca list intencyjny, w którym zadeklarowali gotowość współpracy oraz wzajemnego wsparcia swego zaangażowania w łańcuch dostaw materiałów i usług w programie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Bałtyku.
26.04.2021

Amazon zdominuje światowy rynek energii odnawialnej

Amazon ogłosił w ubiegłym tygodniu dziewięć nowych projektów dotyczących energii wiatrowej i słonecznej w skali przemysłowej w USA, Kanadzie, Hiszpanii, Szwecji oraz Wielkiej Brytanii. Aktualnie firma prowadzi na całym świecie 206 projektów w zakresie energii odnawialnej, w tym 71 projektów obejmujących pozyskiwanie energii z wiatru i słońca w skali przemysłowej. Kolejne 135 projektów dotyczy paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na obiektach i sklepach, które będą generować 8,5 GW.
26.04.2021

IKEA zainwestuje 4 miliardy euro w odnawialne źródła energii

Grupa Ingka, podmiot zarządzający międzynarodową siecią sklepów IKEA, poinformowała o ambitnym planie inwestycyjnym na najbliższe lata. Na kilka dni przed Dniem Ziemi zadeklarowała gotowość do inwestycji w odnawialne źródła energii w wysokości 4 mld euro. W ten sposób skandynawski producent mebli oraz detalista chce zmniejszyć swój wpływ na środowisko.
23.04.2021

Kanada zapowiada znaczące zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych

Premier Justin Trudeau zapowiedział podczas wirtualnego szczytu klimatycznego w czwartek, że Kanada obniży emisje gazów cieplarnianych o 40 do 45 proc. w ciągu najbliższych lat.
23.04.2021

Marszałek woj. śląskiego na TOGETAIR: przyspieszajmy transformację energetyczną

Gorąco zachęcam, aby przyspieszać procesy transformacji energetycznej – mówił w czwartek na szczycie klimatycznym TOGETAIR marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski. Wezwał jednocześnie do koncentrowania tam interwencji finansowej - ze względu na największe skutki gospodarcze i społeczne transformacji.
22.04.2021

KGHM dla klimatu - miedź kluczowym elementem polityki klimatycznej na świecie

Być może wielu nie zdaje sobie sprawy, ale dziś jeden z najbardziej strategicznych surowców na świecie ma kolor nie tyle miedziany, co coraz bardziej zielony. Dlaczego? Miedź to metal kluczowy dla prowadzenia procesów związanych z Green Deal. A sam proces wydobycia surowca również staje się coraz bardziej ekologiczny.
22.04.2021

Japończycy podwyższyli cel redukcji emisji gazów cieplarnianych

Premier Japonii Yoshihide Suga ogłosił w czwartek, że rząd w Tokio podwyższył cel redukcji emisji gazów cieplarnianych do 46 proc. w 2030 roku w porównaniu z rokiem 2013. Krytycy oceniali poprzedni cel na poziomie 26 proc. jako mało ambitny.
22.04.2021

Uniwersytet Morski zbuduje Centrum Offshore w Porcie Gdańsk

Dynamiczny rozwój technologii off-shorowych i rynku off-shore w Europie i na świecie zmuszają wszystkie instytucje związane z gospodarką morską do zweryfikowania swoich planów i już podjętych działań w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. Również Uniwersytet Morski w Gdyni intensywnie pracuje w tym zakresie pod kierunkiem JM Rektora prof. dr. hab. inż. kpt. ż.w. Adama Weintrita, co podsumowano w zorganizowanym 15 kwietnia seminarium. Już w tym roku planowany jest również przetarg na budowę Centrum Offshore w Porcie Gdańsk.
21.04.2021

Baltic Power stawia na local content - uruchomiono formularz rejestracyjny dla potencjalnych dostawców

Morska energetyka wiatrowa na Bałtyku to szansa na budowę nowej gałęzi gospodarki. Jej rozwój wymaga silnego i sprawnie działającego łańcucha dostaw. Wielkie inwestycje w ten sektor przełożą się na rozwój setek przedsiębiorstw oraz utworzenie tysięcy dobrze płatnych miejsc pracy.
21.04.2021

Port Gdynia i Ørsted – współpraca w przeddzień budowy polskich morskich farm wiatrowych

21 kwietnia br. Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. i Ørsted podpisały list w sprawie współpracy w zakresie bezzałogowych pojazdów, dronów, robotyki i zrównoważonego transportu dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
21.04.2021

Komisja Europejska opublikowała zasady klasyfikowania zielonych inwestycji

Komisja Europejska opublikowała w środę system klasyfikacji zielonych inwestycji w sektorach od przemysłu po transport. Brakuje w nim jednak ciągle energetyki jądrowej i gazowej. Decyzja, czy zakłady z tych sektorów mogą być klasyfikowane jako zielone nie została jeszcze podjęta.
21.04.2021

Klimatyczny Kwartał wizytówką Krakowa

Władze Krakowa we współpracy z mieszkańcami chcą stworzyć Klimatyczny Kwartał – miejsce, w którym będą wprowadzone rozwiązania przyjazne klimatowi, a mieszkańcy tego rejonu będą mogli realizować swoje potrzeby życiowe w bezpośrednim sąsiedztwie, bez konieczności dalekich podróży.
21.04.2021

PKP Energetyka: impuls inwestycyjny w OZE szacowany jest do 10 mld zł

PKP Energetyka poprzez realizację programu "Zielonej kolei" ma dać impuls inwestycyjny dot. odnawialnych źródeł energii szacowany do 10 mld zł - przekazał PAP prezes spółki Wojciech Orzech. Zgodnie z założeniami do 2030 roku 85 proc. energii zasilanej kolej w Polsce ma pochodzić z OZE.
21.04.2021

Kryteria środowiskowe nową zmianą w zamówieniach publicznych

Od początku tego roku w Czechach instytucje zamawiające muszą rozważyć, czy w każdym nowo publikowanym przetargu możliwe jest wprowadzenie kryteriów środowiskowych. Eksperci wskazują, że Polska również prędzej czy później będzie zobligowana do wprowadzenia takich kryteriów na krajowym, wartym ok. 300 mld zł rocznie, rynku zamówień publicznych.
21.04.2021

Akademickie Konsultacje Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku

Młodzieżowa Rada Klimatyczna działająca przy Ministrze Klimatu i Środowiska organizuje Akademickie Konsultacje Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku “Młodzi Energetycy o PEP40”.
20.04.2021

World Bank: Amoniak i wodór najważniejszymi paliwami w drodze do neutralności węglowej

Amoniak i wodór to neutralnie węglowo paliwa morskie, które prawdopodobnie będą najważniejsze w przyszłości – wynika z nowej serii raportów wydanych przez Bank Światowy. Według nich obecnie te dwa zielone paliwa są „najbardziej obiecujące" dla światowej żeglugi.
20.04.2021

W pełni elektryczne Ferrari zostanie zaprezentowane w 2025 r. [foto]

Elektromobilność to przyszłość transportu, o czym wiedzą doskonale producenci samochodów osobowych. Do peletonu firm biorących udział w wyścigu po najlepsze rozwiązanie z obszaru pojazdów napędzanych energią elektryczną, dołącza legendarna włoska marka Ferrari.
20.04.2021

Sejmowa komisja przyjęła część poprawek Senatu do ustawy o efektywności energetycznej

Sejmowa Komisja ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych pozytywnie zaopiniowała w poniedziałek część poprawek Senatu do ustawy o efektywności energetycznej. Ustawa przewiduje m. in. obowiązek zamontowania do 2027 r. ciepłomierzy i wodomierzy zdalnego odczytu.
20.04.2021

Kto wybuduje blok w elektrowni atomowej Dukovany w Czechach?

Wicepremier, minister przemysłu i handlu Karel Havliczek poinformował w poniedziałek po posiedzeniu rządu, że rosyjska korporacja Rosatom nie zostanie poproszona przez władze Czech o udzielenie odpowiedzi na pytania o bezpieczeństwo i strukturę własności.
19.04.2021

Fotowoltaika motorem transformacji energetycznej ale i cyberzagrożeniem

W piątek 9 kwietnia padł w Polsce rekord generacji mocy z fotowoltaiki – podały PSE. Niska temperatura i duże nasłonecznienie spowodowały, że systemy pracowały z mocą przekraczającą 2,7 GW. Fotowoltaika bije w Polsce rekordy popularności i stanowi jeden z motorów transformacji energetycznej. Okazuje się jednak, że może być podatna na zagrożenia związane z cyberbezpieczeństwem. W panelach PV wykorzystuje się urządzenia sterowane przez internet, które mogą być podatne na cyberataki.
19.04.2021

Państwo kupi od spółek aktywa węglowe, które będą stopniowo wycofywane

Skarb Państwa kupi od państwowych spółek energetycznych aktywa węglowe, które znajdą się w Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). To 70 bloków na węgiel, które będą stopniowo wycofywane - wynika z informacji Ministerstwa Aktywów Państwowych.
16.04.2021

Podkarpacie przyszłą "Doliną wodorową"

O zastosowaniu wodoru jako paliwa przyszłości oraz potrzebnej infrastrukturze dyskutowano w czwartek w trakcie konferencji online "Wodorowa przyszłość". Spotkanie zorganizował samorząd Rzeszowa.
15.04.2021

Sejm za nowelą dotyczącą wsparcia z Funduszu Modernizacyjnego

Sejm w czwartek znowelizował przepisy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, wprowadzające m.in. regulacje dotyczące Funduszu Modernizacyjnego. Pozwolą one ubiegać się o wsparcie z tego funduszu.
15.04.2021

Ministerstwo klimatu: morskie farmy wiatrowe ogromnym znaczeniem dla gospodarki

Projekt budowy morskich farm wiatrowych ma ogromne znaczenie gospodarcze – powiedział w czwartek wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
15.04.2021

Na śląsku spodziewane ograniczenia dot. FST dla nowych inwestycji węglowych

Spodziewamy się, że ew. ograniczenia w możliwości wykorzystania wsparcia Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST) będą dotyczyły terenów, na których powstawałyby całkiem nowe inwestycje węglowe - powiedział w poniedziałek marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski.
12.04.2021

Strategic Marine przedstawia nowy model Strat Cat CTV

Strategic Marine, stocznia z Singapuru, wprowadziła na rynek statek Strat Cat (CTV) nowej generacji przeznaczony na rynek morskiej energetyki wiatrowej.
12.04.2021

Przełomowy projekt SkyWalker w instalacji turbin wiatrowych

Norweski Nekkar uzyskał dotację w wysokości 21 milionów NOK od Innovation Norway na prace nad projektem SkyWalker, przełomowym rozwiązaniu do instalacji turbin wiatrowych.
09.04.2021

Innowacyjny Kraków! Instytucje miejskie będą kupować energię z odnawialnych źródeł

W ramach nowej umowy z Eneą SA instytucje miejskie będą kupować wyłącznie energię z odnawialnych źródeł – poinformował w poniedziałek Urząd Miasta Krakowa. Oznacza to, że przez najbliższe dwa lata "zielona energia" będzie wykorzystywana do napędzania tramwajów, elektrycznych autobusów, oświetlenia ulic oraz miejskich budynków użyteczności publicznej.
29.03.2021

KGHM rozmawia ws. akwizycji w obszarze OZE

Grupa KGHM prowadzi rozmowy w sprawie akwizycji aktywów OZE, zarówno fotowoltaicznych, jak i wiatrowych - poinformował PAP Biznes prezes Marcin Chludziński.
25.03.2021

Zielony wodór z metanolu pomoże zredukować CO2 w sektorze morskim

W dobie dekarbonizacji sektora morskiego z rozwiązaniem przychodzi projekt Element 1. Alternatywne pozyskiwanie wodoru z metanolu do zasilania ogniw PEW bezpośrednio na statku może stanowić rozwiązanie problemu magazynowania i dystrybucji surowca.
17.03.2021

Kancelaria Radcy Prawnego Legal Consulting - Mateusz Romowicz

Partner merytoryczny ZielonaGospodarka.pl
obsługa prawna,obsługa prawna offshore,obsuga prawna oze,obsługa prawna odnawialne źródła energii,wspieranie inwestycji w sektorze oze,prawo offshore,prawo mfw,obsługa prawna morskich farm wiatrowych

Strategia partnerstwa dla offshore wind. RWE w Polsce

Pilna potrzeba dekarbonizacji sektora energetycznego kieruje uwagę wszystkich na rosnącą rolę energii odnawialnej. RWE, jako doświadczony deweloper branży OZE, dostrzega olbrzymi potencjał i znaczenie polskiego rynku offshore wind dla przyszłości energetycznej kraju. Między innymi o tym mieliśmy okazje porozmawiać z Pålem Coldevinem, wiceprezesem wykonawczym RWE Offshore Wind ds. rozwoju offshore w krajach nordyckich, Polsce i krajach bałtyckich, podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku.
21.08.2023

Seaway7: globalna perspektywa dla polskiego offshore wind

Rozwój sektora offshore wind nabiera tempa. To generuje określone wyzwania, a Seaway7 ma konkretną ofertę rozwiązań. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku Richard Den Hollander, Business Development Director w Seaway7, opowiedział nam o kluczowych aspektach działalności firmy i jej zaangażowaniu w Polsce.
16.08.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.