Wynik wyszukiwania - " energetyka" - Wiadomości

Gaz-System podpisał umowę czarteru pierwszej w Polsce jednostki FSRU

Gaz-System podpisał umowę czarteru określającą warunki dostarczenia i obsługi jednostki FSRU w Zatoce Gdańskiej. Kontrakt został zawarty z firmą White Eagle Energy Ltd., spółką z grupy Mitsui O.S.K. Lines.
25.04.2024

G-TEC zakończył projekt geodezyjny dla Baltic Power, morskiej farmy wiatrowej budowanej na polskim Bałtyku

Projekt realizowany przez G-TEC, będącego podwykonawcą dla konsorcjum, w skład którego wchodzą DEME Offshore, TFKable Group i NKT, obejmował około 130 km eksportowych i 127 km międzysystemowych, które połączą 76 turbin wiatrowych i dwie podstacje morskie.
23.04.2024

Vattenfall i BASF podpisują umowę sprzedaży udziałów niemieckich morskich farm wiatrowych Nordlicht 1 i 2

Vattenfall zgodził się sprzedać 49% udziałów w morskich farmach wiatrowych uzgodniły Nordlicht 1 i 2 firmie BASF. W ten sposób obie firmy mają pogłębić swoje partnerstwo w dziedzinie energii odnawialnej.
23.04.2024

Rusza nowy program grantowy dla projektów proekologicznych

Fundacja E.ON ogłasza start międzynarodowego programu grantowego „E.ON łączy energię dla klimatu”. Do udziału zaprasza organizacje non-profit, start-upy, instytucje edukacyjno-naukowe i think tanki z całej Polski. Dziesięć najlepszych projektów związanych z ochroną klimatu otrzyma wsparcie w łącznej kwocie 100 000 euro.
22.04.2024

Orlen wykorzystuje energię odnawialną przy wydobyciu gazu ze złoża Sleipner

Instalacja wydobywcza złoża Sleipner, w którym udziały ma PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen, została podłączona do źródła odnawialnej energii wytwarzanej na lądzie. Pozwoli to wyłączyć tam dwie turbiny gazowe i uniknąć emisji 160 tys. ton CO2 rocznie - poinformował w piątek Orlen.
19.04.2024

Trwa 39. Konferencja EuroPOWER & 9. OZE POWER

Dzisiaj rozpoczęła się 39. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & OZE POWER. Nowa odsłona kongresu tworzy platformę dialogu będącą centrum konsultacji społecznych przedstawicieli nowego rządu ze wszystkimi kluczowymi reprezentantami branży.
18.04.2024

Orlen otrzyma 62 mln wsparcia z UE na projekty wodorowe

62 mln euro bezzwrotnego wsparcia z UE otrzymał realizowany przez Orlen projekt Clean Cities - Hydrogen mobility in Poland. Dofinansowanie obejmie budowę w Polsce 16 ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru i instalacji produkcji "zielonego", odnawialnego wodoru - podał koncern.
18.04.2024

W USA powstanie pierwszy kablowiec na potrzeby tamtejszej morskiej energetyki wiatrowej

Kalypso Offshore Energy podpisał list intencyjny (LOI) z Royal IHC w sprawie budowy pierwszego w USA innowacyjnego statku do układania kabli (Cable Lay Vessel) zgodnego z ustawą Jones Act. Jednostka będzie zaangażowana przy pracach związanych z budową morskich farm wiatrowych na amerykańskich wodach.
17.04.2024

Czy wodór stanie się kluczowym elementem tranformacji energetycznej?

W procesie transformacji energetycznej wodór ma potencjał stać się kluczowym czynnikiem napędowym. Jednak osiągnięcie tego wymaga współpracy na szczeblu międzynarodowym, obniżenia kosztów oraz integracji z istniejącymi systemami energetycznymi. Dopiero wtedy będziemy mogli wykorzystać jego pełny potencjał.
15.04.2024

Westinghouse rozwija współpracę z Bułgarią przy realizacji projektów jądrowych

Westinghouse Electric Company podpisała protokoły ustaleń z 17 istotnymi bułgarskimi dostawcami w sprawie współpracy przy realizacji planowanych projektów jądrowych z wykorzystaniem technologii AP1000 w elektrowni jądrowej Kozłoduj położonej w północnej Bułgarii, a także innych projektów w regionie. Ten ważny krok jest wynikiem ciągłej współpracy z lokalnymi dostawcami w następstwie sympozjum dla dostawców zorganizowanego przez Westinghouse w lutym 2024 r. z udziałem bułgarskich przedsiębiorstw.
15.04.2024

Windar Renovables i Navantia Seanergies sfinalizowały pierwsze zamówienie na monopale dla morskiej farmy wiatrowej Moray West

Fabryka monopali w stoczni Navantia Seanergies w Fene (A Coruña), zbudowana przez Windar Renovables i Navantia Seanergies wykonała swoje pierwsze zamówienie na nowy rodzaj fundamentów dla farm wiatrowych na morzu.
11.04.2024

Na lotnisku Ławica działa farma fotowoltaiczna o mocy 4 MW - w planach instalacja o mocy do 50 MW

Z końcem ub. roku na terenie lotniska Poznań-Ławica zaczęła działać farma fotowoltaiczna o mocy 4 MW. Władze portu - należącego m.in. do samorządu województwa, planują budowę większej instalacji o mocy do 50 MW - podał we wtorek wielkopolski urząd marszałkowski.
03.04.2024

Strategie Hitachi Energy dla polskiego offshore wind [wideo]

Podczas tegorocznych targów Edu Offshore Wind mieliśmy okazję porozmawiać z Hubertem Krukowskim, wiceprezesem zarządu Hitachi Energy w Polsce. Udzielił on interesującego wglądu w strategie firmy mające na celu dynamizację polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej, podkreślając inwestycje w innowacje i edukacyjne partnerstwa.
21.03.2024

Poziom recyklingu tworzyw sztucznych w Europie rośnie, w Polsce o 8,7% od 2018 roku

Cyrkularne tworzywa sztuczne stanowią obecnie 13,5% wszystkich tworzyw wykorzystywanych do produkcji plastikowych wyrobów i części w Europie - wskazuje najnowsza edycja wydawanego co dwa lata raportu stowarzyszenia Plastics Europe „Tworzywa sztuczne w obiegu zamkniętym - analiza sytuacji w Europie”.. Tym samym europejski system tworzyw sztucznych jest w połowie drogi do osiągnięcia pośredniego celu wyznaczonego w mapie drogowej The Plastics Transition, zakładającego wykorzystanie cyrkularnych surowców w nowych produktach na pozio
19.03.2024

Wyspy, które niekoniecznie otacza woda

Wyspy energetyczne na morzu i na lądzie omawia Dariusz Rudziński, dyrektor w ENMARO.
18.03.2024

Łącząc siły dla zrównoważonej przyszłości - Polski Kongres Klimatyczny 2024

Wielkie wyzwania wymagają wielkich odpowiedzi. W dniach 19-20 marca 2024 roku, stolica Polski stanie się epicentrum europejskich dyskusji na temat klimatu i energii podczas Polskiego Kongresu Klimatycznego i Central Northern European Climate Summit w Warszawie.
18.03.2024

Coraz więcej węgla i gazu, ale ma być zielono. Transformacja energetyczna na rozdrożu

Światowe Forum Ekonomiczne było wyjątkowo produktywne w lutym w skupianiu swojej uwagi nad odnawialnymi źródłami energii. Jednocześnie szereg gospodarek, na czele z globalnym liderem OZE – Chinami, zwiększa inwestycje w sektor energetyczny oparty na paliwach kopalnych.
09.03.2024

Kongres Energetyki Przyszłości 2024 – informacje i zapisy

W dniach 16-17 kwietnia 2024 r. w Toruniu odbędzie się Kongres Energetyki Przyszłości, organizowany przez Stowarzyszenie „Z energią o prawie”. Będzie to już trzecia edycja tego wydarzenia, które na stałe wpisało się w kalendarz kluczowych wydarzeń sektora energetycznego.
04.03.2024

Wiceszef MKiŚ: nie ma możliwości zatrzymania projektu jądrowego

Nie ma możliwości dzisiaj, abyśmy zatrzymali projekt jądrowy - zapowiedział w sobotę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, wiceminister klimatu Maciej Bando. Dodał, że jedną z najważniejszych rzeczy jest zamknięcie finansowania elektrowni.
02.03.2024

Zielona energia na bok. Chiny idą w energetykę węglową

Chiny będące światowym liderem odnawialnych źródeł energii nie są w stanie osiągnąć celów klimatycznych wyznaczonych na 2025 rok w wyniku wzrostu zużycia węgla i inwestycji w energetykę węglową.
01.03.2024

Paliwa kopalne odchodzą w niebyt? Rekordowy udział energii odnawialnej w Europie

Jak donosi najnowszy raport think-tanku Ember, produkcja energii elektrycznej z paliw kopalnych w UE spadła o rekordowe 19 proc. w 2023 roku, zaś łączny udział energii odnawialnej wzrósł do rekordowego poziomu 44 proc. Taki stan jest konsekwencją zwiększonego udziału OZE w unijnym koszyku energetycznym.
26.02.2024

Orlen planuje budowę 17. ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru

Orlen planuje budowę 17. ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru dla autobusów transportu publicznego, samochodów ciężarowych i osobowych. Całodobowe placówki mają być zlokalizowane w całej Polsce. Koncern ogłosił zapytanie, dotyczące realizacji projektu. Odpowiedzi można składać do 27 lutego.
20.02.2024

Powoli, ale do przodu. Perspektywy globalnego sektora wodorowego

Sektor wodorowy w ostatnich latach doświadczył znaczącego wzrostu z racji inwestycji wywołanych postępującą transformacją energetyczną. Konsekwencją takiego stanu rzeczy są liczne analizy, które pozwalają z optymizmem patrzyć na dalszą ekspansję wodoru.
13.02.2024

Wybudowano instalacje fotowoltaiczne pozyskujące światło z dwóch stron paneli

Energa Wytwarzanie, spółka zależna Energi z Grupy Orlen, wybudowała pięć małych instalacji fotowoltaicznych o mocy do 1 MW każda, w których wykorzystano technologię bifacjalną, czyli umożliwiającą produkcję prądu poprzez pozyskiwanie światła słonecznego z dwóch stron paneli.
08.02.2024

Energetyczna rewolucja w Lubinie: gmina stawia na zieloną energię z e2V

Gmina Lubin, w odpowiedzi na rosnące potrzeby ekologiczne i społeczne, rozpoczęła strategiczną współpracę z firmą Ekovoltis, czołowym dostawcą odnawialnej energii elektrycznej. W ramach tej umowy 106 GWh energii pochodzącej z odnawialnych źródeł zostanie dostarczone do infrastruktury komunalnej, w tym placówek służby zdrowia, żłobków, szkół, urzędów oraz jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, co zapewni mieszkańcom dostęp do niezbędnych usług życia codziennego w sposób zrównoważony dla środowiska i nowoczesny.
25.01.2024

Król Danii przyjedzie do Szczecina. Interesuje go offshore

Ambasada Królestwa Danii w Polsce oficjalnie potwierdziła, że nowo mianowany król Danii Fryderyk X w swoją pierwszą zagraniczną podróż uda się do Polski. Monarcha odwiedzi m.in. Szczecin, gdzie jego wizyta dotyczyć będzie zagadnień związanych z energetyką i offshore.
24.01.2024

Greenpeace blokuje wydobycie surowców na Morzu Północnym. Wśród "poszkodowanych" PGNiG

W norweskim sądzie zakończyła się sprawa, którą młodzieżowe organizacje klimatyczne pod egidą Greenpeace zgłosiły przeciwko władzom państwa. W wyniku tego sąd w Oslo zadecydował o unieważnieniu aprobaty trzech pól naftowych i gazowych z racji na "brak odpowiednich badań wpływu na środowisko." Swoje udziały w koncesjonowanych obszarach posiada PGNiG.
22.01.2024

Dobre wiatry dla Polski: 200 tys. miejsc pracy, 75 proc. polskich firm w łańcuchu dostaw i wzrost PKB o 450 mld zł

200 tys. nowych miejsc pracy, 75 proc. udziału polskich firm w zapleczu usługowym i produktowym oraz wzrost PKB o 450 mld zł - tyle może przynieść Polsce w najbliższych dekadach energetyka wiatrowa na lądzie i morzu. Warunkiem jest stworzenie odpornego, zrównoważonego i konkurencyjnego łańcucha dostaw. „Jest się o co bić” - mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).
11.01.2024

Ostatnia część turbozespołu elektrowni gazowo-parowej dostarczona do Ostrołęki

Turbina gazowa – ostatni kluczowy element turbozespołu powstającej w Ostrołęce elektrowni gazowo-parowej – została dostarczona na plac budowy. Wyprodukowane we francuskiej fabryce General Electric w Belfort urządzenie należy do najbardziej nowoczesnych, które montowane są w elektrowniach typu CCGT.
06.01.2024

Kluczowy terminal FSRU w Grecji rozpoczyna pracę. 20 stycznia ma odbyć się odbiór pierwszej partii LNG

W tym miesiącu swoją działalność zgodnie z przeznaczeniem zaczął pływający terminal do regazyfikacji gazu, Alexandroupolis. W ubiegłym miesiącu przybył na wody Morza Trackiego nieopodal greckiego wybrzeża. Będzie dostarczał gaz państwom Europy Południowo-Wschodniej.
05.01.2024

Orlen podjął finalną decyzję inwestycyjną w sprawie Baltic Power

Grupa Orlen podjęła finalną decyzję inwestycyjną dotyczącą budowy pierwszej polskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Inwestycja, która w 2026 roku włączy do polskiego systemu moc blisko 1,2 GW, będzie realizowana wspólnie z kanadyjskim Northland Power. Baltic Power będzie w stanie wyprodukować czystą, dostępną energię, która może zasilić 1,5 miliona gospodarstw domowych. W ramach przygotowania infrastruktury instalacyjnej dla branży offshore koncern rozpoczął również budowę terminala w Świnoujściu.
05.01.2024

W Rybniku w 2023 r. najlepsze powietrze od lat

Średnioroczne stężenie pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu osiągnęło w minionym 2023 r. najniższy wynik w kilkunastoletniej historii pomiarów w Rybniku – przekazał w środę tamtejszy magistrat. Według rybnickiego samorządu to efekt antysmogowych działań miasta i mieszkańców.
04.01.2024

Globalna rozbudowa gazociągów. Aż 80 procent buduje Azja

Mimo transformacji energetycznej i wzrostu udziału zielonej energii w globalnym mixie energetycznym, paliwa kopalne nieprędko odejdą do lamusa. Na całym świecie gwałtowny rozwoju odnotowuje sektor gazociągowy, zarówno na kontynencie azjatyckim, jak i w Stanach Zjednoczonych, zaś spore nadzieje z gazem wiąże Ameryka Południowa.
25.12.2023

Podsumowanie projektów offshore PGE Baltica w 2023 roku

PGE Baltica, spółka z grupy PGE odpowiedzialna za realizację Programu Offshore, kończy kolejny rok intensywnych działań na rzecz realizacji budowy morskich projektów, w tym Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Podpisano kluczowe umowy, sfinalizowano kontrakty i wydano decyzje umożliwiające podjęcie kolejnych kroków w realizacji największego jak dotąd w Polsce projektu energetycznego opartego o odnawialne źródła energii.
20.12.2023

Wielka Brytania pozyskuje inwestorów do największej na świecie farmy wiatrowej

Niemiecki RWE oraz pochodzący ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich Masdar podpisały umowę inwestycyjną o równowartości 13,9 mld dolarów. Miało to miejsce podczas międzynarodowego szczytu klimatycznego COP28. Inwestycja jest kluczowa dla rozwoju brytyjskiego sektora energii odnawialnej.
07.12.2023

Zaprezentowano raport "Prognoza zapotrzebowania na wodór odnawialny w Polsce do 2030 r."

Podczas trzeciej edycji HYDROGENCONFERENCE.PL odbywającej się na Uniwersytecie Warszawskim zaprezentowano raport: analiza zapotrzebowania na wodór odnawialny RFNBO w Polsce do 2030 r.
29.11.2023

Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej

- Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. - Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach.
27.11.2023

Firma Huasun osiąga wybitny kamień milowy - rekordową moc wyjściową modułów słonecznych HJT

Firma Huasun kolejny raz podniosła poprzeczkę, osiągając nową, rekordową moc wyjściową modułów fotowoltaicznych opartych na heterozłączach (HJT). Zaledwie sześć tygodni od poprzedniego osiągnięcia z końca września moduł solarny Huasun Himalaya G12-132 HJT o niespotykanej mocy wyjściowej 750.544W i imponującej skuteczności przekształcania energii wynoszącej 24,16% uzyskał certyfikację TÜV SÜD, czołowej niezależnej jednostki badawczej i certyfikującej.
14.11.2023

Precop 28 ze śladem węglowym znacząco mniejszym od innych konferencji

Każdy uczestnik październikowej konferencji Precop 28 w Katowicach przyczynił się do wyemitowania 49,5 kilograma CO2 dziennie wobec od 125 do 357 kg ekwiwalentu CO2 dziennej emisji na innych międzynarodowych i krajowych konferencjach - podali w poniedziałek organizatorzy katowickiego forum.
13.11.2023

Elektryczny samochód FOTON idealny do dostarczania towaru końcowemu odbiorcy

Wielozadaniowy i ekonomiczny elektryczny samochód dostawczy FOTON model eAmumark to pojazd idealny do wykorzystania w transporcie „ostatniej mili”, czyli dostarczenia ładunku do końcowego odbiorcy tam, gdzie obowiązują obostrzenia dotyczące wjazdu ze względu na ochronę środowiska naturalnego.
13.11.2023

Rada OZE Konfederacji Lewiatan przygotowała 18 rekomendacji dotyczących rozwoju źródeł odnawialnych i poprawy efektywności energetycznej

Rada OZE Konfederacji Lewiatan przygotowała 18 rekomendacji dla nowego rządu. Mają one pomóc w rozwoju źródeł odnawialnych i wesprzeć poprawę efektywności energetycznej w kraju. Wśród zaleceń znajduje się m.in. rozwój energetyki wiatrowej na lądzie i na morzu, poprawa transparentności rynku energii oraz przeciwdziałanie dalszej jego monopolizacji, wypracowanie strategii dla zielonych certyfikatów, czy rozwój źródeł biogazu i biometanu.
31.10.2023

Litewskie władze ogłaszają kolejną aukcję morskiej farmy wiatrowej

Litwa przygotowuje się do drugiej już aukcji w związku z planowaną morską farmą wiatrową. Jak podało tamtejsze Ministerstwo Energii, zostały przeprowadzone konsultacje z przedstawicielami branży offhsore oraz zainteresowanymi, innymi organizacjami i firmami, podczas których omówiono przygotowania do aukcji, jej warunki oraz planowany termin przetargu.
18.10.2023

KSSE i Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych będą współpracować

Przyspieszenie elektryfikacji floty samochodów oraz wsparcie inwestycji służących elektromobilności, wdrażania nowych technologii, a także badań i rozwoju w tej sferze - to niektóre obszary współpracy Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych i Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
17.10.2023

Innowacyjna technologia magazynowania energii która przyczyni się do osiągnięcia celów neutralności węglowej w Europie

SERMATEC, lider w branży magazynowania energii, zaliczył swój wyczekiwany debiut na targach ZeroEmission Mediterranean 2023 w Rzymie, na stoisku B18 C17 w dniach 10-12 października 2023 r., gdzie zaprezentował swoje najnowocześniejsze komercyjne, przemysłowe i mieszkaniowe systemy magazynowania energii (ESS). W ramach opracowanej koncepcji zielonego i zrównoważonego rozwoju firma SERMATEC pragnie umożliwić europejskim firmom oszczędzanie energii i sprostanie wyzwaniom związanym z wysokimi podatkami od emisji dwutlenku węgla.
16.10.2023

Kopalnia Silesia uruchomiła instalację kogeneracyjną zasilaną metanem

Należąca do Grupy Bumech kopalnia węgla kamiennego Silesia w Czechowicach-Dziedzicach uruchomiła w środę instalację kogeneracyjną zasilaną metanem. Warta 45 mln zł inwestycja została zrealizowana w siedem miesięcy - poinformował Bumech.
12.10.2023

W środę rozpocznie się budowa portu offshorowego w Świnoujściu

Budowa portu offshorowego w Świnoujściu rozpocznie się w środę - poinformował PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Terminal instalacyjny, dzięki któremu stawiane będą morskie turbiny wiatrowe ma zacząć działać na przełomie 2024 i 2025 roku.
11.10.2023

Nowe koncesje na offshore tylko dla PGE i Orlenu, kolejne porty zaangażowane w energetykę

Nowe koncesje na morskie farmy wiatrowe tylko dla PGE i Orlenu. Ustka ma mieć port instalacyjno-serwisowy, a terminal kontenerowy Baltic Hub w Porcie Gdańsk jest w rozmowach o offshore z PGE.
02.10.2023

Flota turbin gazowych HA firmy GE Vernova przepracowała 2 miliony godzin

Dział Gas Power GE Vernova (spółki GE notowanej na NYSE) osiągnął dziś kamień milowy dla swojej zaawansowanej floty wysokowydajnych turbin gazowych klasy H, która przekroczyła pułap ponad dwóch milionów godzin komercyjnej pracy w 88 jednostkach na całym świecie.
07.09.2023

Prezes KGHM: miedź napędza rewolucję energetyczną

Miedź napędza rewolucję energetyczną; to kluczowy, strategiczny surowiec, bez którego transformacja energetyczna nie jest możliwa – powiedział we wtorek w Karpaczu prezes KGHM Polska Miedź Tomasz Zdzikot.
06.09.2023

W 2024 r. Tauron uruchomi nowy portfel inwestycji w OZE o łącznej mocy ponad 300 MW

Grupa Tauron, która zakończyła dotąd budowę czterech farm wiatrowych i jednej fotowoltaicznej o łącznej mocy ok. 200 MW, w przyszłym roku zamierza uruchomić nowy portfel inwestycji w OZE o łącznej mocy ponad 300 MW – zapowiedział w Karpaczu wiceprezes ds. strategii i rozwoju Taurona Patryk Demski.
06.09.2023

Orlen i Horisont Energi: porozumienie o potencjalnej współpracy przy sekwestracji CO2

Orlen podpisał we wtorek z firmą Horisont Energi list intencyjny ws. objęcia do 50 proc. udziałów w koncesji na sekwestrację CO2 w złożu Polaris na Morzu Barentsa. Zgodnie z planami Orlenu pod koniec dekady usługa sekwestracji mogłaby być komercyjnie dostępna.
05.09.2023

Obiekty starej elektrociepłowni w Siechnicach zostaną zrewitalizowane

Dobiega końca budowa nowej elektrociepłowni Czechnica-2 w Siechnicach, realizowana przez Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja, należący do PGE Energia Ciepła. Obiekty starej ciepłowni mają zostać zrewitalizowane na potrzeby mieszkańców.
26.08.2023

RelyOn Nutec wchodzi na polski rynek

RelyOn Nutec, globalny lider w dziedzinie szkoleń z zakresu bezpieczeństwa, inwestuje w Polsce i przejmuje GoRopes, cenione trójmiejskie centrum szkoleniowe specjalizujące się w kursach dla sektora energetyki wiatrowej zgodnych ze standardami Global Wind Organization (GWO), szkoleniach dostępu linowego oraz sprzedaży, wynajmie i inspekcjach PPE. Inwestycja w Polsce to pierwszy projekt RelyOn w regionie Morza Bałtyckiego i kolejny krok w rozwoju oferty firmy dla dynamicznie rozwijającego się sektora morskiej energetyki wiatrowej.
20.06.2023

Potencjał geotermii w krajowym ciepłownictwie nie jest w pełni wykorzystywany. Zainteresowanie samorządów i inwestorów powoli rośnie

Geotermia jest stabilnym źródłem czystej energii, które nie zależy od pogody. Może stanowić alternatywę dla ropy, gazu czy węgla, zwłaszcza że zasoby eksploatacyjne tej energii odpowiadają mniej więcej połowie rocznej produkcji ciepła koncesjonowanych wytwórców ciepła w Polsce. Mimo to są zagospodarowywane tylko w niewielkim stopniu. W ostatnich latach widać jednak rosnące zainteresowanie geotermią wśród krajowych inwestorów, czemu sprzyja też coraz większa dostępność finansowania takich inwestycji ze środków NFOŚiGW.
16.06.2023

Sejmowa komisja pozytywnie o poprawkach PiS do projektu zmiany Prawa energetycznego

Sejmowa komisja energii pozytywnie zaopiniowała w środę 11 poprawek, złożonych przez klub PiS w II czytaniu projektu zmiany Prawa energetycznego. Poprawki PiS zakładają m.in. że interkonektory mogą posiadać tylko operatorzy przesyłowi.
14.06.2023

Europejski debiut YuanTech Solar na targach Intersolar Europe 2023

YuanTech Solar, nowy producent w branży systemów fotowoltaicznych, zaprezentuje podczas targów Intersolar Europe 2023 swoją kompleksową linię modułów TOPCon oraz najnowszy przenośny system zasilania energią słoneczną dla gospodarstw domowych - YuanHome Solar Kit. Impreza odbędzie się w dniach od 14 do 16 czerwca 2023 roku. Firma spodziewa się znacznej frekwencji ze strony lokalnych dystrybutorów, instalatorów i użytkowników końcowych na swoim stoisku (stoisko nr C4.360).
07.06.2023

Wody z dawnej kopalni zasilą przyszłą fabrykę Izery w Jaworznie

Jaworznicki Obszar Gospodarczy (JOG), gdzie ma powstać m.in. fabryka aut elektrycznych Izera, będzie zasilany w oczyszczoną wodę z wyrobisk dawnej kopalni Jan Kanty w Jaworznie – zakłada zainaugurowany we wtorek projekt. Stacja uzdatniania wód dołowych ma powstać do końca 2025 roku.
06.06.2023

Łukaszewska-Trzeciakowska: musimy wzmacniać nasze sieci energetyczne

Musimy wzmacniać nasze sieci energetyczne. Absolutnym priorytetem jest, by one były przygotowane na zmieniający się miks energetyczny - powiedziała w poniedziałek Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
06.06.2023

Bank Pekao S.A. wspólnie z IFC sfinansuje rozbudowę fabryki separatorów wykorzystywanych w akumulatorach samochodów elektrycznych

Bank Pekao oraz International Finance Corporation (IFC) wraz z innymi instytucjami finansowymi udzieli firmie SK Hi-Tech Battery Materials Poland Sp. z o.o. finansowania na rozbudowę fabryki produkującej separatory do akumulatorów w samochodach elektrycznych.
30.05.2023

EcoFlow wprowadza DELTA 2 Max – najlepszą przenośną stację zasilania, która zapewni codzienną energię na 10 lat

Przenośna stacja zasilania 2 kWh oferuje niezrównaną moc i wygodę w domu i w podróży.
30.05.2023

PGE zapowiada większe inwestycje w OZE i dystrybucję. W pierwszym kwartale przeznaczyła na nie prawie cały osiągnięty zysk [WIDEO]

– Osiągnęliśmy w pierwszym kwartale br. dobre wyniki finansowe, aczkolwiek nie są one wystarczające dla naszych potrzeb, ponieważ jesteśmy w trakcie ogromnego procesu inwestycyjnego – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Jak wskazuje, spółka jest m.in. największym inwestorem offshore na Bałtyku, uczestniczy w projekcie jądrowym i realizuje szeroko zakrojone inwestycje w OZE i magazyny energii. Jednocześnie w tym roku przeznaczy w sumie ok. 10 mld zł na finansowanie rządowej Tarczy Solidarności
26.05.2023

Odmowy przyłączenia do sieci zabiją rozwój zielonych paliw w Polsce?

W ubiegłym roku projekty OZE, które złożyły wnioski o przyłączenie do sieci, o łącznej mocy ponad 50 GW, dostały w tej sprawie odmowy. Stawia to pod znakiem zapytania rozwój w najbliższym czasie inwestycji w "zieloną energię" w Polsce.
24.05.2023

Komisja ds. energii i klimatu za przyjęciem nowelizacji specustawy przesyłowej z poprawkami

We wtorek sejmowa Komisja do spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych omawiała projekt nowelizacji tzw. specustawy przesyłowej. Posłowie opowiedzieli się za przyjęciem projektu z poprawkami.
24.05.2023

WUG: w 2022 r. spadła efektywność odmetanowania kopalń, wzrosła - zagospodarowania ujętego gazu

Blisko 4,5 proc. mniej metanu niż rok wcześniej wydzieliło się w ub. roku przy eksploatacji węgla kamiennego. W instalacje odmetanowania ujęto prawie 11 proc. mniej gazu niż rok wcześniej. Zmniejszyła się efektywność odmetanowania, wzrósł natomiast wskaźnik zagospodarowana ujętego gazu - wynika z danych WUG.
22.05.2023

Marek Woźniak na kongresie H2POLAND: wodór może ochronić ludzkość przed katastrofą klimatyczną

„Cieszę się, że na nasze zaproszenie odpowiedzieli goście reprezentujący Polskę i zagranicę. Podczas konferencji H2POLAND możemy się wymienić spostrzeżeniami, gdzie jesteśmy, jakie są perspektywy, jak możemy współpracować i jak sobie pomóc. To nasza wielka wodorowa przygoda, która - mam nadzieję - będzie się rozwijała i przełoży się na liczne ekonomiczne sukcesy” - przekonywał Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. W jego opinii, rozwój technologii wodorowych może się przyczynić do ochrony ludzkości przed katastrof
22.05.2023

Rewolucja wodorowa nie wydarzy się sama

Pierwsze wyniki projektu JIVE (Joint Initiative for hydrogen Vehicles across Europe) obejmującego wdrożenie 300 autobusów wodorowych i 18 stacji tankowania przekroczyły zakładane oczekiwania. Spalanie wodoru na 100km nie przekracza 9 kg, a czas tankowania nie różni się od tradycyjnego czasu tankowania paliw płynnych.
19.05.2023

Grupa Orlen na konferencji GAZTERM. "Wzmacniamy niezależność gazową Polski"

W Międzyzdrojach rozpoczęła się 26. edycja konferencji GAZTERM. Uczestniczy w niej międzynarodowe grono menadżerów, decydentów politycznych, naukowców i ekspertów, które dyskutuje na temat całego spektrum aktualnych problemów dotyczących rynku gazu oraz możliwych scenariuszy jego rozwoju i transformacji.
15.05.2023

Infrastruktura musi się szybciej dostosować do rosnącej produkcji energii z OZE. Obecnie większość wniosków o przyłączenie takiej instalacji otrzymuje decyzję odmowną

Jak wskazuje Krzysztof Kobyłka, ekspert WiseEuropa, w Polsce transformacja energetyczna nadal przebiega zbyt wolno, ale rynek pokłada duże nadzieje w przygotowywanej właśnie aktualizacji „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku”. Dziś kluczowe w kontekście polskiej transformacji energetycznej jest sprzyjające prawo, odblokowanie możliwości inwestowania w OZE m.in. poprzez liberalizację tzw. ustawy wiatrakowej, która nadal jest zbyt restrykcyjna, ułatwienia dla inwestycji w długoterminowe kontrakty cPPA, magazyny energii, a prz
15.05.2023

Polska i Japonia wzmocniły współpracę w dziedzinie wodoru

4 maja 2023 r. minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz minister ekonomii, handlu i przemysłu Japonii Yasutoshi Nishimura podpisali Memorandum o współpracy w dziedzinie wodoru. Celem porozumienia jest pogłębienie polsko-japońskiej współpracy w zakresie produkcji odnawialnego, niskoemisyjnego wodoru oraz rozwoju zrównoważonego i przystępnego cenowo łańcucha dostaw tego surowca w obszarach: energetyki, transportu, ciepłownictwa i przemysłu.
04.05.2023

Energia na szwedzkich falach. Duńczycy z Polakami przetarli morski szlak

Tuż za miedzą szwedzka firma Ocean Harvesting otrzymała 400 tys. EUR finansowanie na ulepszenie systemu sterowania i optymalizacji projektu konwertera energii fal InfinityWEC, który ma doprowadzić do morskiego projektu próbnego InfinityWEC w skali 1:3. Ponad 10 lat temu Polacy brali udział w projektowaniu i zbudowali elektrownię do pozyskiwania energii z fal morskich dla Danii.
04.05.2023

Ciepłownictwo szuka nowych sposobów na zazielenianie. Jednym z pomysłów jest odzyskiwanie ciepła z serwerowni [WIDEO]

Polskie ciepłownictwo czeka w nadchodzących latach zwrot ku rozwiązaniom nisko- i zeroemisyjnym. Skala związanych z tym potrzeb inwestycyjnych sektora jest szacowana na kilkadziesiąt miliardów euro. Jednak bez tych inwestycji ciepłownictwo wciąż będzie ponosić wysokie koszty paliw kopalnych i zanieczyszczenia środowiska, a także konsekwencje związane z niewypełnieniem unijnych wymogów klimatycznych. – Technologia, technologia i jeszcze raz technologia plus odejście od węglowodorów. Na bazie tego musimy zmienić polskie ciepłownict
01.05.2023

bp ocenia możliwości inwestycji w bałtycki offshore wind [WIDEO]

– Kryzys związany z wojną w Ukrainie, który spowodował zawirowania na rynkach energetycznych, przyczyni się do przyspieszenia zielonej transformacji, także w Polsce – ocenia Bogdan Kucharski, prezes bp w Polsce. Na tutejszym rynku koncern skupia się głównie na rozwoju oferty pozapaliwowej i segmentu mobility & convenience, ale sukcesywnie zmierza też w kierunku OZE i elektromobilności. W tym roku na stacjach należących do sieci pojawią się pierwsze szybkie ładowarki dla elektryków. Z czasem bp chce zaoferować rozwiązania dla wszy
28.04.2023

Wizyta minister klimatu i środowiska w Kopenhadze na WindEurope. W tle m.in. temat morskich farm wiatrowych

Otwarcie polskiego stoiska wystawowego podczas konferencji WindEurope, dyskusja na temat potencjału współpracy w łańcuchu dostaw morskiej energetyki wiatrowej, a także spotkanie z ministrem klimatu, energii i gospodarki komunalnej Danii były głównymi punktami wizyty minister Anny Moskwy w Kopenhadze, która odbyła się 26 kwietnia 2023 roku.
27.04.2023

EKG 2023: trzy scenariusze drogi Polski do atomu według Baker McKenzie [WIDEO]

Najwyższy czas na prawdziwą atomizację Polski - wynika z najnowszego raportu kancelarii Baker McKenzie i Polityki Insight, szeroko dyskutowanego podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Jak przekonywał Michał Piekarski, partner w kancelarii, dokument jest zaproszeniem do dyskusji - już nie o tym czy, ale w jaki sposób najsprawniej rozwijać krajowy sektor energii jądrowej.
25.04.2023

Dekarbonizacja transportu: branża liczy na wsparcie, gwarancje finansowe i jasną politykę rządu [WIDEO]

Systemowe wsparcie dla inwestycji w transport niskoemisyjny, w tym gwarancje finansowe ze strony państwa oraz opracowanie szczegółowej polityki rządu w zakresie transportu intermodalnego - takie oczekiwania zgłaszali eksperci i menedżerowie branży logistycznej, uczestniczący w debacie o dekarbonizacji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (24-26 kwietnia 2023 r.).
25.04.2023

Wojciech Dąbrowski w Korei: energetyka jądrowa ważnym elementem polskiej ścieżki transformacji

„Elektrownia jądrowa w regionie konińskim będzie zapewniać stabilne dostawy taniej i czystej energii, zastępując wygaszane źródła węglowe” - mówił Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej podczas otwarcia sesji plenarnej pt. „Polityka energetyki jądrowej na rzecz neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla i bezpieczeństwa energetycznego” w trakcie międzynarodowej konferencji ICAPP, która odbyła się w Gyeongju w Korei Południowej. W spotkaniu poświęconym dyskusji o obecnych i przyszłych kierunkach
25.04.2023

Anwil dzieki projektowi HySTrAm zastąpi gaz ziemny w produkcji amoniaku

Anwil uczestniczy w międzynarodowym projekcie HySTrAm, obejmującym technologię, która może częściowo lub w pełni zastąpić gaz ziemny w produkcji amoniaku. Zadaniem spółki jest przetestowanie opracowanych rozwiązań w warunkach rzeczywistych - podał Magazyn GO!, wewnętrzny periodyk Grupy Orlen.
14.04.2023

Paris Rhône - licząca ponad sto lat marka urządzeń elektrycznych - poszerza ofertę o systemy magazynowania energii

Paris Rhône Energy, nowa marka należąca do Paris Rhône, producenta urządzeń elektrycznych z ponad 100-letnim dorobkiem, niedawno zaprezentowała swój pierwszy kompletny domowy system zasilania z serii PEX. Premiera systemu miała miejsce 11 kwietnia na platformie Indiegogo.
14.04.2023

Kadri Simson otworzy IV Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2023

„Zmiany klimatyczne postępują coraz szybciej i pod każdą szerokością geograficzną jesteśmy narażeni na coraz groźniejsze anomalia pogodowe. Dlatego musimy działać razem i bardzo się cieszę, że będę częścią IV Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2023”- przekazała Kadri Simson, która otworzy swoim przemówieniem rozpoczynające się 20 kwietnia wydarzenie.
06.04.2023

SMR-y będą podstawą rozwoju Polski w następnej dekadzie

Dla zapewnienia rozwoju Polski w latach 30. niezbędne są stabilne dostawy energii, z których będą mogli korzystać inwestorzy. Mogą je zagwarantować przede wszystkim elektrownie atomowe - to główny wniosek z debaty „Czy małe modułowe reaktory jądrowe zapewnią Polsce tanią energię?”, która odbyła się 4 kwietnia w Centrum Prasowym PAP.
05.04.2023

PGG i JSW chcą wychwytywać ok. 50 proc. metanu z kopalnianego powietrza

Polska Grupa Górnicza i Jastrzębska Spółka Węglowa pracują nad tym, by wychwytywać ok. 50 proc. metanu z kopalnianej atmosfery; obecnie to ok. 37-38 proc. Celem jest też wykorzystanie ujętego metanu na poziomie 90-95 proc. – wynika z wtorkowej informacji spółek.
05.04.2023

Greenvolt sprzeda polską farmę wiatrową za 18,8 miliona euro

List intencyjny przewiduje sprzedaż farmy wiatrowej w północno-zachodniej Polsce za kwotę 2,35 miliona euro za MWp. • Rozwiązanie Behind The Meter - dostawa energii z instalacji przyłączonych do sieci odbiorcy - umożliwia pokonanie ograniczeń związanych z przyłączaniem instalacji energii odnawialnej do sieci elektrycznej. • Transakcja umożliwi Greenvolt przejście do kolejnego etapu utworzonej przez spółkę strategii rotacji aktywów. • Celem jest sprzedaż w tym roku co najmniej 200 MWp łącznie w Polsce i w Portugalii.
04.04.2023

Szefowie spółek węglowych do Parlamentu Europejskiego: rozporządzenie metanowe szkodliwe

Szefowie polskich spółek węglowych zaapelowali w rozesłanym we wtorek liście do posłów Parlamentu Europejskiego o przeciwstawienie się próbom przyjęcia projektu tzw. rozporządzenia metanowego w obecnym, jak zaznaczyli, szkodliwym kształcie.
04.04.2023

Wiceszef MAP o metanie: mam nadzieję, że UE nie zmusi nas, byśmy nie respektowali prawa

Mam nadzieję, że Unia Europejska nie zmusi nas do tego, żebyśmy nie respektowali prawa skierowanego przeciwko jednemu państwu – mówił w poniedziałek w Jastrzębiu-Zdroju wiceszef MAP Marek Wesoły, odnosząc się do prac nad unijnym rozporządzeniem metanowym.
04.04.2023

DISE zaprasza na IX Kongres Energetyczny, który odbędzie się 27-28 września we Wrocławiu

Ostatnie wydarzenia przyspieszyły transformację energetyczną. W związku z tym kierunek rozwoju wyznacza m.in. dywersyfikacja. Związane z tym zagadnienia zostaną poruszone 27-28 września podczas IX Kongresu Energetycznego. W związku z tym DISE zaprasza do debaty decydentów, którzy nadadzą biegu zmianom.
30.03.2023

Wymiana oświetlenia miast i gmin bardziej opłacalna i bezpieczna niż egipskie ciemności po zmroku

Koszty oświetlenia to jeden z większych wydatków dla miast i gmin. Mogą stanowić 30-50% rocznego budżetu. Z powodu wysokich cen energii coraz więcej samorządów decyduje się na czasowe wyłączenie oświetlenia, co wpływa na pogorszenie bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców. Alternatywą dla „egipskich ciemności” jest przejście na technologię LED, która w połączeniu z inteligentnymi systemami zarządzania oświetleniem może przynieść znacznie większe oszczędności energii bez uszczerbku na bezpieczeństwie oraz komforcie.
29.03.2023

Europejski Zielony Ład: Porozumienie w sprawie ograniczenia emisji CO2 z transportu morskiego dzięki zrównoważonym paliwom

Komisja z zadowoleniem przyjmuje porozumienie polityczne osiągnięte przez Parlament Europejski i Radę, które zwiększa wkład sektora transportu morskiego w osiągnięcie ogólnounijnego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55% do 2030 roku oraz w osiągnięcie w 2050 roku neutralności klimatycznej.
27.03.2023

Kotły elektrodowe zasilane energią z wiatru i słońca ogrzeją Gdańsk [WIDEO]

Kotły elektrodowe w gdańskiej elektrociepłowni przekształcają nadmiar zielonej energii w systemie elektroenergetycznym w ciepło. Dzięki zastosowanej technologii „power to heat” w ostatnich zimowych miesiącach kotłownia przyczyniła się do ograniczenia emisji CO2 o ponad 920 t i zużycia węgla o 440 t. – Tym samym zielone ciepło dla Gdańska stało się faktem, ale potencjał tych kotłów jest dużo większy – mówi Elżbieta Kowalewska, dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła. Kotłownia o mocy 130 MW została oddana do użytku w grudniu
24.03.2023

Forum Silesia 2030: zielona transformacja potrzebuje przemysłu wydobywczego

Zielona transformacja Europy potrzebuje przemysłu wydobywczego, ukierunkowanego m.in. na pozyskiwanie surowców, bez których niemożliwa jest produkcja wiatraków czy paneli fotowoltaicznych - mówiono w środę w Brukseli podczas konferencji Silesia 2030.
22.03.2023

Wiceminister Wesoły: uzależnienie polskiej energetyki od gazu w 2022 r. kosztowałoby dodatkowo ok. 200 mld zł

Większe uzależnienie polskiej energetyki od gazu tylko w ubiegłym roku kosztowałoby dodatkowo ok. 200 mld zł – poinformował w środę wiceminister aktywów państwowych Marek Wesoły. Jak ocenił, przejście „w miarę suchą nogą” przez kryzys energetyczny było możliwe dzięki krajowej energetyce węglowej.
22.03.2023

PSG ukończyła budowę gazociągu - Białystok zabezpieczony energetycznie [WIDEO]

W powiecie zambrowskim zakończyła się budowa gazociągu wysokiego ciśnienia, łączącego Białystok z systemem przesyłowym między Polska i Litwą. Inwestycja, którą realizowała Polska Spółka Gazownictwa (PSG), kosztowała 21 mln zł.
21.03.2023

Forum Operatorów Farm Wiatrowych 2023

Polskie realia funkcjonowania operatorów farm wiatrowych są bardzo zmienne, przez co nieustannie dostarczają nowych wątków i tematów do dyskusji. Nie zabrakło ich tym samym podczas tegorocznego Forum Operatorów Farm Wiatrowych, które PSEW zorganizował po raz kolejny w Sopocie.
21.03.2023

GWM prezentuje nową technologię hybrydową, aby przyspieszyć przejście na pojazdy elektryczne

10 marca GWM zorganizował w swoim centrum technologicznym w Chinach wydarzenie INTELLIGENT NEV DAY.
13.03.2023

Konferencja na temat odbudowy energetycznej Ukrainy

Pięćdziesiąt cztery osoby przyjechały do Gryfic by uczestniczyć w konferencji na temat odbudowy Ukrainy przez firmy z Polski i UE. Organizatorami konferencji byli Gryficki Klastr Energii i Polsko - Ukraińską Izbą Gospodarczą w Warszawie.
13.03.2023

Hiconics prezentuje na targach ENEX najnowszą generację mieszkaniowych systemów magazynowania energii serii HiEnergy i WISDOM

Hiconics, ekologiczna marka należąca do Midea Industrial Technology, zaprezentowała swoje produkty z zakresu domowych magazynów energii z serii MINERGY, HiEnergy i WISDOM na targach ENEX, które odbyły się w Kielcach 8 marca 2023 r. Na wystawie zaprezentowano trójfazowe i jednofazowe rozwiązania nowej generacji domowych magazynów energii Hiconics z serii HiEnergy.
10.03.2023

Norwegia obawia się działalności rosyjskiego wywiadu w sektorze energetycznym

W ocenie Norweskiej Służby Policji Bezpieczeństwa (norw. Politiets sikkerhetstjeneste, PST), rosyjskie służby będą stanowiły największe zagrożenie dla Norwegii w 2023 r.
09.03.2023

Tigo Energy zaprezentuje zintegrowane rozwiązanie do produkcji i magazynowania energii słonecznej, które trafi na polski rynek podczas targów ENEX

Po debiucie we Włoszech, w Niemczech, Czechach i Hiszpanii Tigo wprowadza w Polsce rozwiązanie Energy Intelligence (EI) Residential, zapewniając szybkie, elastyczne i niezawodne wytwarzanie energii słonecznej wraz z jej magazynowaniem.
07.03.2023

PKEE: pracując zdalnie możemy zmniejszyć zużycie prądu o 38 proc.

Już 6 kwietnia br. zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej, wskazujące m.in. na konieczność pokrycia przez pracodawcę kosztów energii czy usług telekomunikacyjnych. Ekwiwalent za tzw. „home office” to dodatkowy zastrzyk gotówki dla domowego budżetu. Jak wynika z analizy Krajowej Agencji Poszanowania Energii dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej – pracując w domu jesteśmy w stanie dodatkowo obniżyć nasze rachunki za prąd nawet o 38 proc. dzięki zastosowaniu kilku prostych nawyków.
01.03.2023

Prezes PGG: unijne rozporządzenie metanowe oznaczałoby zamknięcie 7 kopalń w 2027 roku

Wprowadzenie w proponowanym kształcie unijnych regulacji ws. redukcji emisji metanu oznaczałoby zamknięcie 7 kopalń Polskiej Grupy Górniczej w 2027 roku, a 2 kolejnych w 2031 r. - ocenił prezes PGG Tomasz Rogala. Szef największej górniczej spółki liczy, że proponowane przepisy nie wejdą w życie.
24.02.2023

Jak właściwie dobrać źródła wytwórcze dla kontraktów cPPA - warsztaty podczas Konferencji RE-Source Poland Hub

Warsztaty dla odbiorców energii już 21 marca br. w godz. 9:00-12:00 w Warszawie. W trakcie warsztatów uczestnicy dowiedzą się m.in. jak rozpocząć starania o zakontraktowanie zielonych źródeł wytwórczych zarówno w modelu cPPA, jak również w modelu dzierżawy źródeł wytwórczych. Wydarzenie jest częścią corocznej międzynarodowej Konferencji RE-Source Poland, która odbędzie się w dniach 21-22 marca w Warszawie.
24.02.2023

Szef MAP poprosił europosłów o pomoc w zmianie projektu UE dot. redukcji emisji metanu

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin zaapelował w liście do polskich europosłów o pomoc i podjęcie niezbędnych działań w celu zmiany unijnego rozporządzenia dotyczącego redukcji emisji metanu w branży surowcowo-energetycznej - dowiedziała się we wtorek PAP.
22.02.2023

Biznes walczy o wiatraki: nie zmieniajmy ustawy z 500 na 700 metrów

Przedstawiciele globalnych firm i korporacji działających w Polsce, zwrócili się z apelem do rządzących – z premierem Mateuszem Morawieckim na czele – o wykorzystanie potencjału zielonej energii dla dalszego rozwoju biznesu i tworzenia miejsc pracy w Polsce. Google, Mercedes, IKEA, AMAZON mówią wprost: „Bez udziału zielonej energii, polskiej gospodarce grozi utrata konkurencyjności i atrakcyjności rynkowej. Zmiana minimalnej odległości z 500 na 700 metrów niszczy potencjał energetyki wiatrowej. Nasze firmy traktują priorytetowo i
20.02.2023

Arctech zwiększa niezależność energetyczną Litwy

Arctech, wiodący na świecie dostawca rozwiązań z zakresu śledzenia położenia słońca i modułów BIPV, poinformowała o podpisaniu umowy na dostawę systemu SkyLine o mocy 78,8MW, umożliwiającego śledzenie położenia słońca, z duńskim realizatorem projektów z zakresu energii odnawialnej European Energy na Litwie. Będzie to pierwsza realizacja firmy w tym kraju, która zwiększy portfolio instalacji w regionie do 400 MW. European Energy projektuje, konstruuje i obsługuje farmy wiatrowe oraz słoneczne na całym świecie. Od momentu powstania
15.02.2023

Fundacja Energy Act for Ukraine i Menlo Electric dostarczą instalacje fotowoltaiczne dla ukraińskich szkół i szpitali

Współpraca ma na celu zabezpieczenie szkół i szpitali przed przerwami w dostawie prądu spowodowanymi trwającymi atakami rakietowymi na infrastrukturę energetyczną Ukrainy. Obie organizacje poszukują partnerów do udziału w programach 100RESforSchools i 50RESforHospitals, których celem jest zaopatrzenie 150 ukraińskich instytucji w instalacje PV i magazyny energii.
08.02.2023

Kolejne mediacje w sporze Taurona z Rafako - w najbliższy czwartek

Mediacje w sporze Taurona z Rafako wokół bloku energetycznego w Jaworznie będą kontynuowane; następne spotkanie przy udziale Prokuratorii Generalnej zaplanowano na najbliższy czwartek, 26 stycznia - dowiedziała się nieoficjalnie PAP w Tauronie.
25.01.2023

Raport DISE: oszczędzanie, dywersyfikacja i rozwój OZE to najbliższa przyszłość energetyki w Europie

Dążenie do całkowitego uniezależnienia się od gazu pochodzącego z Rosji, poczynienie jak największych oszczędności w wykorzystywaniu energii, w tym gazu ziemnego, pilna poprawa efektywności energetycznej oraz szybki rozwój energetyki odnawialnej – to rekomendacje zawarte w przygotowanym przez DISE raporcie „Gaz zakładnikiem geopolityki. Wykorzystanie gazu ziemnego na cele energetyczne w Unii Europejskiej w aspekcie oddziaływania czynników geopolitycznych”, który miał swoja premierę w Centrum Prasowym PAP.
24.01.2023

Projekt Solartechnik dostarczy prąd z farm słonecznych w Pomorskim i Lubuskim

Firma Projekt Solartechnik przez blisko 6 lat będzie dostarczać spółce Respect Energy energię elektryczną z farm fotowoltaicznych w miejscowościach Żabice (Lubuskie) i Gniewino (Pomorskie), o łącznej mocy 22 megawatów. Do końca 2028 r. deklarowany wolumen sprzedaży wyniesie 130 gigawatogodzin.
19.01.2023

Jackery rozszerza swoją ofertę w zakresie wysokiej klasy generatorów słonecznych Pro o produkty 3000 Pro i 1500 Pro, które zaprezentowano podczas CES 2023

Jackery, światowy lider w dziedzinie nowoczesnych, przenośnych stacji zasilania i ekologicznych rozwiązań energetycznych do stosowania na zewnątrz, rozszerzyła swoją ofertę w zakresie wysokiej klasy produktów Pro o dwa kolejne innowacyjne, przenośne generatory słoneczne, 3000 Pro i 1500 Pro, zapewniając swoim klientom szerszy wybór rozwiązań do stosowania na zewnątrz. Dwa nowe produkty zadebiutowały podczas CES 2023 - największej imprezy technologicznej na świecie, która odbyła się w centrum wystawienniczym w Las Vegas w dniach 5
11.01.2023

Columbus sprzedaje farmy fotowoltaiczne za ponad 97 mln euro z udziałem w zyskach

Columbus Energy sprzedaje portfel 102,5 MW farm fotowoltaicznych za ponad 97 mln euro. Kupującym jest spółka ENGIE Zielona Energia, należąca do francuskiego koncernu energetycznego ENGIE.
23.12.2022

Kryzys skłania firmy do inwestowania w OZE i inteligentne systemy energetyczne. Dla 80 proc. z nich to nieuchronny kierunek zmian

Niemal połowa małych i średnich przedsiębiorców uważa, że ostatnie podwyżki cen energii były dla nich dotkliwe. Niemal tyle samo planuje u siebie wdrożenie rozwiązań z zakresu inteligentnej transformacji energetycznej, licząc, że pomogą im one obniżyć koszty energii – wynika z badań przeprowadzonych przez Fundację Digital Poland i Schneider Electric. Tym, co przedsiębiorców powstrzymuje przed inwestycjami w tzw. Elektryczność 4.0, są koszty początkowe oraz pozorny brak wsparcia ze strony państwa. Eksperci radzą, by finansowania s
20.12.2022

Raport PKEE: Polska realizuje transformację energetyczną i potrzebuje unijnego wsparcia [WIDEO]

Nakłady na transformację sektora energetycznego z uwzględnieniem działań osłonowych do 2030 roku mogą wynieść nawet 135 mld EUR – wynika z raportu „Polska ścieżka transformacji energetycznej”, przygotowanego przez PKEE we współpracy z Ernst & Young Consulting. „Polska zrobiła bardzo dużo, jeśli chodzi o transformację i ma bardzo ambitne plany, które konsekwentnie realizuje. Potrzebujemy jednak wsparcia ze strony UE” – podkreślił Wojciech Dąbrowski, prezes Rady Zarządzającej PKEE i prezes zarządu PGE.
19.12.2022

Ważą się losy nowych taryf za prąd na 2023 rok. Dziś spodziewana jest decyzja prezesa URE

Do 17 grudnia br. prezes Urzędu Regulacji Energetyki powinien zatwierdzić nowe taryfy na sprzedaż energii elektrycznej, aby mogły one zacząć obowiązywać od początku stycznia. Jednak duża część gospodarstw domowych w ogóle ich nie odczuje. Dzięki rozwiązaniom osłonowym wdrożonym przez rząd cena netto prądu dla tych, które nie przekroczą określonego limitu zużycia, zostanie zamrożona na poziomie cen tegorocznych. Natomiast za energię zużytą ponad limitem w 2023 roku będzie obowiązywać cena maksymalna na poziomie 693 zł za MWh.
16.12.2022

GWM wzmacnia międzynarodową strategię w zakresie wykorzystania nowych źródeł energii

2 grudnia koncern GWM zorganizował w Tajlandii konferencję dla zagranicznych dystrybutorów. Ponad 200 partnerów z przeszło 50 krajów i regionów z całego świata dyskutowało o strategii rozwoju i planowaniu działań w zakresie nowych źródeł energii stosowanych przez firmę.
08.12.2022

TÜV SÜD przyznaje spółce YuanTech Solar certyfikat IEC 61215 i IEC 61730a

TÜV SÜD, uznany na świecie niezależny organ certyfikujący, przyznał spółce YuanTech Solar, nowemu chińskiemu producentowi z branży fotowoltaiki, certyfikat IEC 61215 i IEC 61730. Oznacza to, że wyprodukowane przez YuanTech Solar moduły fotowoltaiczne serii TOPCon/PERC pozytywnie przeszły wszystkie testy wymagane normą IEC 61215 dotyczącą wydajności modułów fotowoltaicznych oraz normą IEC 61730 odnoszącą się do bezpieczeństwa modułów fotowoltaicznych oraz że spółka YuanTech Solar posiada certyfikat umożliwiający jej wprowadzanie p
06.12.2022

Zużycie prądu przez telewizor, pralkę czy piekarnik można zmniejszyć o kilkadziesiąt procent. To pozwoli skorzystać z zamrożenia cen energii

Zamrożenie cen prądu, które zacznie obowiązywać od stycznia przyszłego roku, oznacza, że gospodarstwa domowe będą mogły rozliczać swoje rachunki po cenach tegorocznych i uniknąć podwyżek, ale tylko wtedy, gdy ich zużycie energii mieści się w ustawowym limicie. – Warto przyjrzeć się temu, jakie zużycie generują najpopularniejsze w domu sprzęty – mówi ekspert PKEE Włodzimierz Cupryszak. Jak wskazuje, dzięki wdrożeniu kilku prostych nawyków można zredukować zużycie prądu przez żelazko, piekarnik czy pralkę nawet o kilkadziesiąt proc
06.12.2022

Timmermans: spalanie większej ilości węgla chwilowe; potrzebne przyspieszenie w OZE

Redukcja zależności energetycznej UE od Rosji może skutkować spalaniem większej ilości węgla, jest to jednak sytuacja chwilowa - ocenił w poniedziałek wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Podkreślił, że konieczne jest przyspieszenie transformacji w kierunku energii odnawialnej.
05.12.2022

Byli górnicy i aktywiści klimatyczni wspólnie o transformacji

Era węgla w Polsce się kończy, ale odejście od tego paliwa musi następować w sposób sprawiedliwy. Sprawiedliwa transformacja to człowiek na pierwszym miejscu – mówili w Katowicach wspólnie aktywiści klimatyczni i byli górnicy. Podkreślali konieczność otwartego dialogu obu środowisk.
05.12.2022

IKS „Solino” z Grupy Orlen szukają dostawcy dwóch mikroinstalacji fotowoltaicznych

Inowrocławskie Kopalnie Soli (IKS) „Solino” z Grupy Orlen ogłosiły postępowanie na dostawę dwóch mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy 6,3 kWp każda do samodzielnego montażu dla Kopalni Soli „Mogilno” oraz Kopalni Soli i Podziemnego Magazynu Ropy i Paliw „Góra”.
01.12.2022

Projekt fotowoltaicznej jednostki termicznej nr 1 Shanghai Electric w Dubaju zostaje podłączony do sieci

Jest to największy na świecie projekt termicznej energetyki fotowoltaicznej pod względem mocy zainstalowanej, wielkości inwestycji i rezerwy ciepła ze stopionej soli.
01.12.2022

Eksperymentalna biogazownia włączona do systemu ogrzewania

Ciepło produkowane w doświadczalnej biogazowni, zbudowanej w gospodarstwie doświadczalnym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (UPP) w Przybrodzie (pow. poznański, woj. wielkopolskie), zaczęło być wykorzystywane do ogrzewania części domów w miejscowości - poinformowała uczelnia.
24.11.2022

ESOLEO i FOX POLSKA podpisały długoterminową umowę na dostawę i serwis pomp ciepła FOXAIR

Producent FoxESS Polska obecny na rynku już ponad 2 lat to innowacyjna i globalna firma, znana z kompleksowych rozwiązań w zakresie fotowoltaiki i magazynowania energii, która we wspomnianym okresie dostarczyła ponad 150000 urządzeń na rynek polski.
23.11.2022

Spółka Energi z Grupy Orlen wymienia w Koszalinie oświetlenie uliczne na energooszczędne

Energa Oświetlenie, spółka zależna Energi z Grupy Orlen, modernizuje oświetlenie uliczne w Koszalinie (Zachodniopomorskie). Wymiana opraw z sodowych na ledowe m.in. znacznie zredukuje zużycie energii elektrycznej oraz zmniejszy emisję dwutlenku węgla - podała Energa Grupa Orlen.
22.11.2022

Od przyszłego roku mechanizmy na rynku energii będą mieć ograniczony wpływ na rachunki odbiorców prądu. Będą jednak decydować o tempie transformacji energetycznej

Przyjęta przez rząd tarcza solidarnościowa spowoduje, że od 2023 roku mechanizmy kształtujące ceny energii na rynku hurtowym będą mieć mniejsze niż do tej pory przełożenie na wysokość rachunków gospodarstw domowych i tzw. odbiorców wrażliwych. – Pozostają jednak kluczowe dla takich uczestników rynku jak producenci i sprzedawcy energii elektrycznej – mówi Angelina Bartosik z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Pośrednio będą więc mieć wpływ na tempo prowadzonych przez te podmioty inwestycji w transformację energetyczną.
18.11.2022

Marszałek woj. śląskiego na COP27: ważna rola miast i regionów w przeciwdziałaniu zmianom klimatu

Wiele spraw związanych z kryzysem klimatycznym odbywa się na poziomie samorządów; dlatego miasta i regiony powinny być uwzględnione w procesie przeciwdziałania zmianom klimatu, mając w tej materii znacznie więcej swobody niż dotąd - mówił podczas COP27 marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski.
17.11.2022

Ciepłownictwo czekają ogromne inwestycje. Sektor potrzebuje wsparcia nie tylko na modernizację, ale też na zakup surowców przed zimą

Polska produkcja ciepła jest najbardziej w Europie uzależniona od węgla – ciepłownie systemowe spalają co roku ok. 14,5 mln t tego surowca. Dlatego w najbliższych latach ten sektor nieuchronnie czeka transformacja i przechodzenie na technologie nisko- i zeroemisyjne.
16.11.2022

Prezes PGG: obecne projekty przepisów UE dot. redukcji emisji metanu oznaczają zamknięcie kopalń

Projektowane przepisy europejskie dotyczące redukcji emisji metanu w branży surowcowo-energetycznej w obecnym kształcie oznaczają zamknięcie polskich kopalń po 2027 r. – przestrzegał w poniedziałek na konferencji Śląski Ład prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala.
15.11.2022

Famur wzmacnia swój portfel zielonych inwestycji - przejmuje za 59 mln euro Impact Clean Power Technology

Za ponad 59 mln euro Grupa Famur nabyła większościowy pakiet akcji spółki Impact Clean Power Technology, polskiego producenta systemów bateryjnych. Akwizycja ma wzmocnić pozycję Grupy m.in. w obszarach elektromobilności i magazynowania energii – wynika z informacji przekazanej przez Famur.
09.11.2022

Projekt Solartechnik z projektami fotowoltaicznymi o mocy 2,7 GW

Od początku tego roku firma Projekt Solartechnik powiększyła portfel projektów fotowoltaicznych na różnym etapie rozwoju o ponad 1 gigawat, by w końcu września br. osiągnąć niespełna 2,7 GW szacunkowej łącznej mocy projektów - poinformowała w środę spółka.
09.11.2022

Gospodarstwa domowe powinny uważniej przyjrzeć się swoim rachunkom za prąd. Wiele opłat zależne jest od zużycia energii

Zgodnie z podpisaną przez prezydenta ustawą w przyszłym roku gospodarstwa domowe zapłacą maksymalnie 693 zł za 1 MWh energii. Ta cena będzie dotyczyć zużycia ponad limit 2 MWh, określony w tarczy solidarnościowej, dla którego ceny prądu zostały zamrożone na tegorocznym poziomie. Te mechanizmy to dodatkowa motywacja dla gospodarstw domowych, by zacząć redukować zużycie energii. Dzięki racjonalnemu korzystaniu z prądu może się okazać, że podwyżki będą dla odbiorców praktycznie nieodczuwalne. – Warto uważniej przyjrzeć się swojemu r
07.11.2022

Od stycznia tarcza solidarnościowa zamrozi ceny energii. Kilka zmian w codziennych nawykach pomoże zmieścić się w limitach przewidzianych w ustawie

W 2023 roku zacznie działać tzw. tarcza solidarnościowa, która ma uchronić polskie gospodarstwa domowe przed drastycznymi podwyżkami cen prądu. Wprowadza ona limity zużycia energii, dla których cena zostanie zamrożona na poziomie z tego roku. – Jeśli okaże się, że nie mieścimy się w limicie albo jeśli jesteśmy blisko jego górnej granicy, trzeba sprawdzić, które z domowych urządzeń odpowiadają za największe zużycie energii – mówi Marcin Sołtys, ekspert Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Jak wskazuje, dzięki zmianie nawyków k
04.11.2022

Risen Energy: globalne zyski w zakresie wytworzonej energii - mapa porównawcza i analiza techniczna poszczególnych technologii ogniw

Wraz z szybkim rozwojem technologii fotowoltaicznych - począwszy od półprzewodników typu p aż po półprzewodniki typu n - różnice w ilości energii wytwarzanej przy zastosowaniu różnych technologii ogniw przyciągają coraz więcej uwagi. Obecnie główne technologie ogniw to PERC, TOPCon i HJT. Każda z nich ma określone zalety i wady, ale wśród badań porównawczych dotyczących wytwarzania energii wciąż brakuje systematycznego porównania całego cyklu życia produktu w oparciu o perspektywę globalnych scenariuszy zastosowań.
26.10.2022

OZE: pierwsze efekty liberalizacji ustawy wiatrakowej – najwcześniej za trzy lata

Pierwsze efekty oczekiwanej przez branżę OZE liberalizacji tzw. ustawy wiatrakowej będą widoczne najwcześniej za trzy lata – oceniali szefowie spółek energetyki odnawialnej podczas środowej konferencji PRECOP 27 w Katowicach. Apelowali o nowelizację ustawy.
20.10.2022

Rachunek za energię tworzy nawet kilkanaście pozycji. Część z nich możemy obniżyć, zmniejszając zużycie prądu

Wartość zużytej energii to tylko część kwoty widniejącej na rachunku za prąd. Składa się na niego nawet kilkanaście pozycji, m.in. opłaty dystrybucyjne i podatki. – Część z nich to koszty stałe, ale większość to opłaty zmienne, zależne od naszego zużycia energii. To oznacza, że im mniej prądu zużyjemy, tym te kwoty będą niższe i tym niższa będzie ostateczna wartość rachunku – mówi Włodzimierz Cupryszak, ekspert ds. regulacji Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.
19.10.2022

Konsumenci mają wpływ na wysokość rachunków za prąd. Im mniejsze zapotrzebowanie na energię na rynku – tym ceny są niższe

– Cenę prądu dostarczanego do naszych domów kształtuje wiele czynników, ale wpływają na nią również nasze codzienne zachowania. Sami możemy więc przyczynić się nie tylko do obniżenia wysokości rachunków za energię, ale i wpłynąć na niższe ceny jej sprzedaży – mówi Maciej Maciejowski, ekspert Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.
14.10.2022

PSEW: więcej OZE w systemie uchroni nas przed blackoutem

23 września po raz pierwszy w historii Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły okres zagrożenia na rynku mocy. To skutek zbyt niskiej rezerwy w naszym systemie energetycznym. Tym razem na szczęście nie doszło do blackoutu, jednak przyszłość jest niepewna. Jeśli nie odblokujemy rozwoju OZE, zwłaszcza energetyki wiatrowej na lądzie oraz nie zaczniemy działać na rzecz efektywnego magazynowania energii, takie sytuacje mogą się powtarzać – mówi prof. Piotr Kacejko z Politechniki Lubelskiej, członek Komitetu Elektrotechniki PAN, wsp
06.10.2022

Kongres Energetyczny DISE: „zielony” wodór jest nowym gazem ziemnym

Potrzeba długoterminowych regulacji prawnych, zapewnienia finansowania projektów, a także edukacji, by w pełni wykorzystać wodór w polskiej gospodarce - to główne wnioski z panelu dyskusyjnego poświęconemu temu gazowi, który odbył się podczas VIII Kongresu Energetycznego DISE pod hasłem „Bezpieczeństwo dostaw energii w dobie transformacji”.
30.09.2022

Porady, animacje oraz interaktywne treści – Polski Komitet Energii Elektrycznej zaprezentował nową stronę internetową kampanii „Liczy się energia”

Z czego wynika wysokość cen energii, ile prądu zużywają poszczególne urządzenia, i co zrobić, żeby zmniejszyć wysokość swoich rachunków? Na te i wiele innych pytań znajdziemy odpowiedź na nowej, odmienionej stronie internetowej kampanii „Liczy się energia”, która prowadzona jest przez Polski Komitet Energii Elektrycznej.
30.09.2022

Gospodarka, technologia, zielona energia wśród tematów EFNI 2022 w Sopocie

Przyszłość Polski, Europy i świata, wpływ wojny na współpracę międzynarodową, globalna gospodarka, metaverse. Te i wiele innych tematów omówią podczas inspirujących dyskusji uczestnicy i paneliści tegorocznej XI edycji Europejskiego Forum Nowych Idei.
26.09.2022

Usługi abonamentowe coraz popularniejsze również w energetyce. Firmy mogą korzystać z OZE bez angażowania dużych środków na start

83 proc. firm handlowych i 82 proc. firm produkcyjnych wskazuje, że wysokie ceny energii stanowią dla nich obecnie największą barierę w prowadzeniu działalności – wynika z badania PIE i BGK. Aby ograniczyć koszty i uniezależnić się od gwałtownych wahań na rynku energii, wiele przedsiębiorstw planuje albo już realizuje inwestycje we własne źródła OZE.
23.09.2022

Projekt Solartechnik zbuduje pięć elektrowni słonecznych o łącznej mocy 5 MW

Firma Projekt Solartechnik zbuduje pięć elektrowni słonecznych o łącznej mocy 5 MW w miejscowościach Kownacica, Sobolew i Tarnogród Wieś - poinformowała spółka. Odnawialne źródła energii będą służyć Grupie Formika - producentowi opakowań dla przemysłu spożywczego, kosmetycznego i farmaceutycznego.
19.09.2022

PKN Orlen zbuduje w Wałbrzychu do 2024 r. stację tankowania wodoru

PKN Orlen zbuduje w Wałbrzychu (Dolnośląskie) do 2024 r. jedną ze swych stacji tankowania wodoru. Inwestycja zostanie dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Do 2030 r. koncern na inwestycje w wodór przeznaczy 7,4 mld zł.
19.09.2022

Polska gotowa na odcięcie od rosyjskiej ropy. Unijne embargo zacznie obowiązywać za niecałe trzy miesiące

Na początku grudnia, zgodnie z szóstym pakietem unijnych sankcji, zacznie obowiązywać embargo na rosyjską ropę, co oznacza, że przestanie ona płynąć do państw UE drogą morską. W ocenie prezesa POPiHN Leszka Wiwały Polska jest na to dobrze przygotowana. – Ropy będziemy mieli pod dostatkiem. Tym, co jest najtrudniejsze, to nie skąd sprowadzać ropę, ale jak to zrobić, ponieważ pula tankowców jest dość ograniczona, a konkurencja duża – zauważa ekspert. Do rozwiązania jest szereg kwestii związanych z transportem surowca i logistyką.
19.09.2022

KNM 2022: mechanizmy wsparcia finansowego i rozwój infrastruktury będą stymulować rynek elektromobilności w Polsce

Sektor automotive jest wysoce zintegrowany, bardzo innowacyjny i trzeba w nim szukać klucza do sukcesu gospodarczego w kolejnych latach - powiedział Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA), podsumowując trzecią edycję Kongresu Nowej Mobilności, który pod hasłem „E-Mobility in Poland. What’s next?” odbył się w dniach 12-14 września w Łodzi.
19.09.2022

Zyska: jesteśmy uczestnikami wojny w wymiarze gospodarczym, energetycznym

My także jesteśmy uczestnikami wojny, ale w wymiarze gospodarczym, w wymiarze energetycznym - powiedział w poniedziałek wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska na konferencji w Rzeszowie, mówiąc o uzależnieniu państw europejskich od rosyjskich paliw.
12.09.2022

Rozwiązaniem kryzysu energetycznego Europy jest energetyka oparta na rozwiązaniach pływających

Pływające rozwiązania energetyczne Karpowership mogą zaoszczędzić Europie od 30% do 60% kosztów gazu i umożliwić uzyskanie do 2 tys. MW mocy wytwórczej. System dwupaliwowy zainstalowany z całą infrastrukturą na pokładzie (paliwo płynne i gaz ziemny). Możliwość wdrożenia w ciągu zaledwie 30 dni.
08.09.2022

Karpacz’22: porozumienie KGHM z Nuclearelectrica przyspieszy wdrożenie technologii SMR

Prezesi KGHM Polska Miedź i Nuclearelectrica SA podpisali 6 września na Forum Ekonomicznym w Karpaczu porozumienie wyznaczające ramy współpracy pomiędzy Polską i Rumunią w kwestii energetyki jądrowej, które przyspieszy powstanie elektrowni w oparciu o technologię małych reaktorów modułowych (SMR). „Rozpoczynamy współpracę międzynarodową i budujemy szerszą koalicję” – mówi Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź.
08.09.2022

Karpacz’22: infrastruktura portowa potrzebuje rezerwy mocy, żeby łańcuch logistyczny działał sprawnie

Silny port to silne i bezpieczne państwo. Inwestycje w portach morskich powinny być prowadzone na wyrost, aby w każdym momencie można było wykorzystać infrastrukturę portową do przeładunków zapewniających bezpieczeństwo energetyczne, żywnościowe czy militarne Polski - uważa Łukasz Greinke, prezes zarządu Morskiego Portu Gdańsk.
08.09.2022

EFNI: koniec ery silnika spalinowego?

Wyzwania związane z dekarbonizacją przemysłu i transformacją w kierunku mobilności zeroemisyjnej wychodzą poza sektor motoryzacji. Zapewnienie odpowiedniej ilościowo i jakościowej infrastruktury rodzi olbrzymie wyzwania dla producentów i dystrybutorów energii elektrycznej. W tej sytuacji niezbędna jest pomoc rządu w systemowej transformacji. Będą o tym rozmawiać uczestnicy Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie.
07.09.2022

Moskwa: przewodnicząca KE nie ma kompetencji, by zmuszać jakiekolwiek państwo do oszczędzania energii

Rozumiem, że przewodnicząca KE by chciała, żebyśmy oszczędzali energię i może apelować, ale nie ma żadnych kompetencji, żeby jakiekolwiek państwo do tego zmuszać - mówiła w środę na antenie Polsat News minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
07.09.2022

Shanghai Electric ukończył Fazę B piątego etapu realizacji kompleksu Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park o mocy 900 MW

Shanghai Electric ogłosiła, że oddano do eksploatacji Fazę B piątego etapu realizacji kompleksu Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park o mocy 900 MW. W ramach największej na świecie elektrowni fotowoltaicznej w budowie, inwestycja ta pomoże Dubajowi poprawić i przekształcić swój koszyk energetyczny poprzez zapewnienie dostawy energii elektrycznej na poziomie 2,268 mld kWh rocznie po jej ukończeniu, co wystarczy na zasilenie ponad 240000 gospodarstw domowych i da możliwość obniżenia emisji CO2 o 1,1 mln ton rocznie.
05.09.2022

Nowa era sprzętu do kopania kryptowalut zasilanego energią słoneczną

Firma Mecobit Solar to globalny podmiot, którego działalność skupia się na tworzeniu wysokiej klasy i przystępnych cenowo rozwiązań w obszarze energii słonecznej. Równolegle z udoskonalaniem swoich innowacyjnych rozwiązań, firma wprowadziła produkty Solar System, które zasilają sprzęt do wydobywania kryptowalut i inne podobne urządzenia.
30.08.2022

Pylontech w rankingu 50 najbardziej innowacyjnych spółek Forbes Chiny 2022

Pylon Technologies (Pylontech), dostawca dedykowanych systemów akumulatorowego magazynowania energii (ang. BESS) ogłosił, że znalazł się w rankingu 50 najbardziej innowacyjnych spółek sektora nowej energii Forbes Chiny 2022.
30.08.2022

Kryzys energetyczny w zimie coraz bardziej realny. Trzeba przyspieszyć rozwój OZE i odejść od węgla

Kryzys energetyczny w zimie coraz bardziej realny. IGSPW: Zabraknie od 4 do 6 mln t węgla
29.08.2022

Krajowe sieci elektroenergetyczne pilnie wymagają rozbudowy i modernizacji

Krajowe sieci elektroenergetyczne pilnie wymagają rozbudowy i modernizacji. Polska może korzystać przy tym z własnych rozwiązań technologicznych
26.08.2022

Wysokie ceny gazu wstrzymują produkcję - branże energochłonne muszą się przygotować na przerwy w dostawach

Rekordowy wzrost cen gazu skłonił Grupę Azoty i Anwil do czasowego wstrzymania produkcji m.in. nawozów azotowych. Jak podają spółki, tylko w ciągu ostatniego tygodnia gaz podrożał o 40 proc., a od wybuchu wojny – już kilkukrotnie. Ceny to jeden problem, ale drugim mogą być przerwy w dostawach surowca.
25.08.2022

Nawet kilkaset złotych oszczędności rocznie. Rzadsze koszenie trawy czy zmiana nawyków podczas prasowania pomoże obniżyć rachunki za prąd

– Dzięki zmianie codziennych nawyków dotyczących tylko trzech urządzeń elektrycznych można zaoszczędzić na rachunkach za prąd nawet 300 zł rocznie – wskazuje Magda Smokowska z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.
25.08.2022

Europa wysycha!

Prawie połowa terytorium Europy jest objęta stanem ostrzegawczym, a dla kolejnych 17 proc. obszarów wydano ostrzeżenie alarmowe w związku z trwającą suszą – pokazuje nowy raport Globalnego Obserwatorium Susz, przygotowany na zlecenie Komisji Europejskiej.
25.08.2022

Energetyka wiatrowa to technologia wolności i pokoju

Wojna w Ukrainie zmieniła nasze podejście do życia, bezpieczeństwa energetycznego i niezależności. Szantaż energetyczny, rosnące ceny i krytyczna wizja braku surowców uświadomiły nam, jak istotne i ważne dla pokojowego świata są odnawialne źródła energii. Dziś już każdy zdaje sobie sprawę z kosztów niezależności. „Energetyka wiatrowa oznacza nie tylko niezależność energetyczną, ale jest również technologią pokoju. Być może właśnie dlatego Rosja definiuje rozwój OZE w sąsiednich krajach jako zagrożenie dla jej narodowych interesów
23.08.2022

Katowicka miejska spółka komunalna zamówiła farmę fotowoltaiczną o mocy 1 MW

Budowę farmy fotowoltaicznej w miejscu zamkniętej i zrekultywowanej części składowiska odpadów zamówiło w czwartek Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach. Inwestycja o mocy 1 MW ma kosztować nieco ponad 5,7 mln zł – poinformowały władze miasta.
18.08.2022

Premier: chcemy, by spółki energetyczne poniosły koszt zmiany na rynku surowcowym

Rząd chce, aby spółki energetyczne poniosły koszt zmiany na rynku surowcowym - powiedział w środę na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
10.08.2022

PGG uruchomi nową instalację do produkcji tzw. ekogroszku

W pierwszej połowie 2024 r. Polska Grupa Górnicza (PGG) uruchomi w kopalni Ziemowit w Lędzinach nową instalację do produkcji tzw. ekogroszku o rocznej wydajności pół miliona ton. Zakład umożliwi też tworzenie mieszanek energetycznych dostosowanych do potrzeb odbiorców - wynika z informacji spółki.
10.08.2022

Ecoflow zaprezentuje nową przenośną stację zasilania DELTA 2 podczas targów IFA 2022

EcoFlow, firma tworząca ekologiczne rozwiązania energetyczne, ogłosiła dzisiaj, że weźmie udział w targach IFA 2022, które odbędą się w dniach 2-6 września w Berlinie. Podczas wydarzenia EcoFlow po raz pierwszy zaprezentuje EcoFlow DELTA 2 – najnowszą przełomową pozycję w jej katalogu przenośnych stacji zasilania do użytku rodzinnego.
10.08.2022

Energetyczna strategia rządu budzi wątpliwości...

– Musimy zadbać o to, żeby nie zabrakło w Polsce ani ciepła, ani energii elektrycznej w najbliższych miesiącach, ale naprawdę potrzebny jest rzetelny, realny i konsekwentnie realizowany program wytwarzania energii elektrycznej i ciepła z innych źródeł niż tylko węgiel – mówi Andrzej Radzikowski, przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.
09.08.2022

Pierwsze SMR-y PKN Orlen mają zostać uruchomione już do 2030 r.

Podejmujemy konsekwentnie działania, aby jeszcze w tej dekadzie pierwsze SMR-y mogły zostać oddane do użytku w Polsce - zapewnił członek zarządu PKN Orlen ds. korporacyjnych Armen Artwich, odnosząc się do planów koncernu budowy mikro i małych reaktorów jądrowych.
05.08.2022

Ponad 2 tys. firm kupuje od Taurona prąd wyłącznie ze źródeł odnawialnych

Ponad 2 tys. biznesowych klientów Taurona kupuje w tym roku prąd w ramach produktów opartych wyłącznie na odnawialnych źródłach energii. W tej formule Grupa dostarczy firmom trzy terawatogodziny energii, dwukrotnie więcej niż rok wcześniej – podał w poniedziałek Tauron.
01.08.2022

PSG stosuje nowoczesne metody wykrywania nieszczelności rurociągów

Od 2018 roku w wyniku gwałtownego wzrostu zainteresowania paliwem gazowym, wynikającego m.in. z transformacji energetycznej, nastawienia na ekologię i masowego odchodzenie od węgla, Polska Spółka Gazownictwa znacząco zwiększyła obszar gazociągów wymagających monitoringu. Wybudowanie sieci gazowniczej to ważny krok w temacie gazyfikacji. Drugim, może i ważniejszym, jest jej prawidłowe użytkowanie, które może mieć wpływ na bezpieczeństwo użytkowników. Dlatego Polska Spółka Gazownicza sięga po nowoczesne metody, aby wykryć zagrożeni
28.07.2022

Kolejne podwyżki cen energii i ciepła - kryzys milionów gospodarstw domowych

Nadchodzący sezon jesienno-zimowy w Polsce może się okazać najcięższym od lat. Odbiorców ciepła systemowego czekają kilkudziesięcioprocentowe podwyżki rachunków, na które dodatkowo nałożą się drastyczne podwyżki cen energii elektrycznej.
27.07.2022

Ukraina liderem zielonej transformacji w Europie?

Zielona transformacja powojennej Ukrainy jest drogą do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i szansą na ożywienie gospodarcze. Jest też niezbędna do integracji z Unią Europejską, a przy przewidywanej skali odbudowy, Ukraina mogłaby stać się europejskim liderem w zielonej transformacji, piszą autorzy raportu „Zielona odbudowa. Powojenna zielona transformacja Ukrainy” - Krzysztof Bocian, Dominika Jędrzejczak, Krzysztof Kobyłka i Olha Stohnushenko, analitycy WiseEuropa.
21.07.2022

Węgiel? To się polakom nie opłaca!

Górnicy protestujący w PGG mówili o skandalicznie niskich cenach polskiego węgla i domagali się podniesienia cen, po których jest sprzedawany do polskiej energetyki, do poziomów notowanych na giełdach. To jednak – w opinii ekspertów i spółek energetycznych – wiązałoby się z ogromnym wzrostem cen energii dla odbiorców.
20.07.2022

Czy podwyżki cen energii wywołają w Polsce recesję?

Rosnące ceny i obawy o dostępność węgla i gazu, a także kurcząca się rezerwa mocy elektrowni konwencjonalnych windują ceny energii elektrycznej na rynku hurtowym, gdzie w ostatnich tygodniach rekord goni rekord.
19.07.2022

GameChange Solar otrzymuje zamówienia na 200 MW systemów Genius Tracker™ dla Kolumbii

Firma GameChange Solar poinformowała dzisiaj o otrzymaniu zamówień na systemy Genius Tracker™ o mocy 200 MW dla instalacji w Kolumbii. Wysyłka systemów rozpoczęła się już w tym miesiącu.
14.07.2022

Morawiecki: ekologiczne równa się ekonomiczne

Ekologiczne równa się ekonomiczne – przekonywał w środę w Boronowie (Śląskie) premier Mateusz Morawiecki, zachęcając do termomodernizacji domów i wymiany źródeł ciepła w ramach programu „Czyste powietrze”. Przypomniał, że w ostatnim czasie poprawiono warunki korzystania z tego programu.
14.07.2022

Morskie farmy wiatrowe na Bałtyku szansą na transformację energetyczną w Polsce

Ministerstwo Infrastruktury w ciągu kilku miesięcy ma ogłosić wyniki postępowania rozstrzygającego w sprawie wydania pozwoleń na budowę farm wiatrowych w 11 lokalizacjach w polskiej strefie Morza Bałtyckiego. O możliwość realizacji tych inwestycji ubiegają się m.in. polskie koncerny: Grupa Orlen, Tauron czy PGE.
04.07.2022

Nie milkną echa po I Środkowoeuropejskim Forum Technologii Wodorowych H2POLAND

Nie milkną echa pierwszej edycji Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Dwa dni, trzy sceny, blisko 100 prelegentów i ponad 1500 gości z całej Europy, uczestniczących w konferencjach, panelach dyskusyjnych oraz targach. O zasadności i potrzebie wprowadzania technologii wodorowych na szeroką skalę nikogo nie trzeba było przekonywać. Wodór okazał się już nie tylko marzeniem o przyszłości, a sprawą aktualną tu i teraz. Reprezentanci dolin wodorowych, samorządowcy, świat nauki i biznesu nie tylko zaprezentowali
04.07.2022

Luke Nosek: Polska obrała najlepsza drogę, kierując się w stronę energetyki jądrowej

Polska ma ogromną wizję dotyczącą rozwoju energetyki jądrowej - uważa Luke Nosek, współzałożyciel Gigafund i PayPal, inwestor w SpaceX Elona Muska oraz Last Energy, który był gościem tegorocznego Kongresu 590 w Nadarzynie. Jego zdaniem wybór właśnie tego bezemisyjnego źródła wytwarzania energii - to dla naszego kraju najbezpieczniejsze i najbardziej efektywne rozwiązanie.
04.07.2022

Budowa gospodarki wodorowej a rozwój przemysłu gazowniczego - takim zagadnieniem 28 czerwca paneliści rozpoczęli drugi dzień VIII Kongresu Polskiego Przemysłu Gazowniczego

Polska Spółka Gazownictwa miała swój udział w panelu VII, gdzie poruszono kwestie rozwiązań systemowych dla dostaw gazu. Tematyka sesji dotyczyła głównie nowych modeli biznesowych, kierunków zmian w systemie dystrybucyjnym w Polsce, finansowania projektów gazowych, rozwoju rynku oraz modernizacji systemu ciepłowniczego.
30.06.2022

EIG uruchamia chilijską platformę energetyki odnawialnej - Grupo Cerro

Powstanie nowego podmiotu wiąże się również z niedawno sfinalizowanym przejęciem portfela ANPAC obejmującego 11 elektrowni wodnych przepływowych oraz istniejących elektrowni Cerro Dominador. Platforma ma przyczynić się do przyspieszenia transformacji energetycznej w Chile poprzez innowacyjne projekty, w ramach których energia ze źródeł odnawialnych dostarczana będzie całodobowo.
30.06.2022

PSPA na EV Experience: elektromobilność to największy przełom od czasów rewolucji przemysłowej w XIX wieku

Tłumy miłośników motoryzacji i przedstawicieli czołowych, globalnych firm, które w miniony weekend uczestniczyły w imprezie EV Experience powered by LG Energy Solution Wrocław, zorganizowanym na Torze Modlin przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), stanowią dowód na to, że elektromobilność w Polsce wrzuca kolejny, wyższy bieg.
28.06.2022

Integracja w ramach Trójmorza - tematem przewodnim zakończonej 7. edycji Kongresu 590

„Łączymy wszystkim” – pod takim hasłem przebiegała 7. edycja Kongresu 590, która odbyła się w podwarszawskim Nadarzynie, w dniach 22-23 czerwca. „Poruszaliśmy problemy w obecnej sytuacji dla Polski najważniejsze, czyli współpracy międzynarodowej krajów Trójmorza oraz modeli zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski” – mówił, podsumowując kongres, Wojciech Majewski, CEO, Kongres 590.
28.06.2022

Prezes PGE: NABE niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego

Wydzielenie aktywów węglowych grup energetycznych do NABE jest niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, a jednocześnie umożliwienia rozwoju w kierunku odnawialnych źródeł energii; to także gwarancja utrzymania energetyki w polskich rękach – ocenia prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
24.06.2022

Kongres 590: jeśli KGHM chce pozostać liderem rynku, musi mieć stabilne źródło energii

Energetyka jądrowa od kilkudziesięciu lat zapewnia pewność dostaw bezpiecznej, bezemisyjnej energii elektrycznej - nadszedł czas na uruchomienie SMR-ów w Polsce - stwierdzili uczestnicy debaty „Czy energetyka jądrowa może powstrzymać kryzys klimatyczny”, która odbyła się podczas Kongresu 590.
24.06.2022

Kongres 590: nadrzędnym celem jest utrzymanie krajowej energetyki w polskich rękach [WIDEO]

Bez Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), bez uwolnienia kapitału, który jest dziś zamrożony w przemyśle węglowym, transformacja energetyczna jest niemożliwa – zgodzili się uczestnicy panelu „NABE kluczowym elementem realizacji rządowego planu transformacji energetycznej”, zorganizowanego podczas Kongresu 590.
23.06.2022

Jolywood nawiązuje współpracę z IBC SOLAR

Jolywood, jeden z czołowych producentów modułów bifacjalnych z ogniwami typu n i technologią TOPCon, nawiązała współpracę z czołowym dostawcą kompleksowych rozwiązań w zakresie energii słonecznej, firmą IBC SOLAR. Strony podejmują wspólne działania nad dwoma bifacjalnymi modułami Jolywood o podwyższonych parametrach.
23.06.2022

Jak znaleźć oszczędności na rynku energii?

Kryzys energetyczny stawia przed firmami wiele przeszkód. Zderza je z brakiem surowców, wysokimi cenami i obliguje do szukania nowych często droższych rozwiązań. Eksperci z Expense Reduction Analysts międzynarodowej sieci konsultingowej, wspierają biznes w redukcji kosztów i dzięki autorskiej metodologii opracowują skuteczne strategie działania, które pozwalają zmniejszyć wydatki na energię nawet o 10%.
15.06.2022

Naftohaz i Symbio Infrastructure zawierają umowę w zakresie dostaw kanadyjskiego niskoemisyjnego LNG i zielonego wodoru do Ukrainy

Państwowa spółka akcyjna Naftohazu Ukrainy zawarła umowę z kanadyjskim deweloperem energetycznym Symbio Infrastructure („Symbio”) na zakup skroplonego gazu ziemnego (LNG) i zielonego wodoru w stanie ciekłym (LH2) z prowincji Quebec w Kanadzie.
14.06.2022

Platforma handlu zieloną energią reo.pl – już działa wygodna forma obrotu produkcją z OZE [WIDEO]

Wytwórcy i odbiorcy zielonej energii mają teraz do dyspozycji narzędzie, dzięki któremu mogą bezpośrednio i bezpiecznie dokonywać transakcji kupna i sprzedaży energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, minimalizując przy tym koszty związane z jej obrotem. To platforma reo.pl, która, choć działa dopiero od miesiąca, wzbudza zainteresowanie i powiększa liczbę klientów, reprezentujących przede wszystkim małe i średnie firmy.
14.06.2022

Moskwa: liczymy na otwarcie reformy ETS-u podczas czeskiej prezydencji

Liczymy, że w czasie rozpoczynającej się w lipcu tego roku czeskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej otwarte zostanie zagadnienie reformy systemu uprawnień do emisji (ETS) - poinformowała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
13.06.2022

Enea uruchomiła pierwszą farmę fotowoltaiczną

W Jastrowiu w Wielkopolsce powstała pierwsza farma fotowoltaiczna Grupy Enea. Obiekt został zaprojektowany i wykonany przez spółki Grupy. Instalacja o mocy 3 MW złożona z ponad 7,4 tys. paneli wytwarza już energię elektryczną, która przekazywana jest do sąsiadującego z farmą GPZ Jastrowie należącego do Enei Operator. Inwestycja powstała dzięki współpracy z samorządem gminnym, a odpowiedzialna za projekt spółka Enea Nowa Energia zapowiada kolejne inwestycje w farmy PV we współpracy z samorządami.
13.06.2022

Zadziwiająca chlorella - stosowana jako suplement diety może posłużyć w przemyśle energetycznym

Mają piękny zielony kolor, są łatwe w hodowli i doskonale pochłaniają dwutlenek węgla. Ich potencjał można wykorzystać w przemyśle energetycznym. Nad rozwiązaniami technologicznymi, które umożliwią wykorzystanie glonów Chlorella na dużą skalę, pracuje zespół naukowców w Katedrze Inżynierii Środowiska na Wydziale Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie.
12.06.2022

Sondaż: połowa Niemców za pozostawieniem elektrowni atomowych

Trzy ostatnie działające w kraju elektrownie jądrowe mają zostać wyłączone do końca bieżącego roku. Jednak co drugi Niemiec jest temu przeciwny – wynika z sondażu, przeprowadzonego w tym tygodniu dla dziennika „Bild”. Rosnące ceny energii sprawiły, że większość Niemców opowiada się za przedłużeniem funkcjonowania elektrowni jądrowych.
11.06.2022

EKF: wiceprezes Pekao S.A. deklaruje wsparcie dla wielkich, zielonych inwestycji w Polsce [WIDEO]

100 miliardów przez kolejne dwie dekady – tyle, zdaniem Jerzego Kwiecińskiego, wiceprezesa zarządu Pekao S.A., będą wynosić roczne wydatki na transformację energetyczną Polski. „Nasz bank i cały sektor chce zaangażować się w finansowanie zielonych inwestycji, które będą procentować w przyszłości. Mamy nadzieję, że polskie firmy staną się europejskimi liderami nowej, zeroemisyjnej gospodarki” – zaznaczył ekspert.
08.06.2022

Konferencja PSEW2022: polski wiatr to bezpieczeństwo, niezależność i tania energia

Zielona energia z wiatru to dla Polski oszczędność, niezależność energetyczna i zeroemisyjne źródło energii przyjazne dla środowiska. Farmy wiatrowe na lądzie oraz na morzu przy odpowiednich warunkach oraz wsparciu przyczynią się do zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego kraju, oraz wzmocnienia polskiej gospodarki poprzez budowę nowoczesnego i silnego łańcucha dostaw.
08.06.2022

Frans Timmermans odwiedził Saule Technologies

Frans Timmermans, wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej ds. Europejskiego Zielonego Ładu odwiedził wrocławską fabrykę Saule Technologies - firmy, która jako pierwsza na świecie rozpoczęła komercjalizację perowskitowych ogniw fotowoltaicznych.
07.06.2022

MA'ADEN i GlassPoint podpisują porozumienie w sprawie stworzenia największej na świecie solarnej instalacji pary technologicznej

Czołowa spółka wydobywcza z Arabii Saudyjskiej podpisała porozumienie w sprawie wsparcia badań nad stworzeniem pierwszej w Królestwie solarnej instalacji pary technologicznej w celu dekarbonizacji rafinerii tritlenku diglinu.
03.06.2022

Davos 2022: polska energetyka wymaga inwestycji w wysokości co najmniej 1,3 bln zł do 2030 roku [WIDEO]

Polski sektor energetyczny wymaga 1,3 - 1,7 biliona zł inwestycji do 2030 roku. To wysiłek porównywalny z odbudową Polski po II wojnie światowej – uważa Paweł Strączyński, wiceprezes Pekao S.A. ds. finansowych.
26.05.2022

Prezes Pekao: za nami kolejny projekt zwiększający udział zielonego finansowania w portfolio kredytowym

Na Pomorzu powstanie największa w Polsce farma fotowoltaiczna zajmująca powierzchnię 300 ha, o całkowitej mocy docelowej 285,6 MW. Jej budowę współfinansuje Bank Pekao S.A. Za realizację tej inwestycji będą odpowiedzialne firmy: Goldbeck Solar, poprzez spółkę celową Stigma Sp. z o.o. oraz Respect Energy.
20.05.2022

Rozwiązania CATL do magazynowania energii o różnorodnych zastosowaniach wyróżniają się na targach ees Europe 2022

Contemporary Amperex Technology Co., Limited (CATL), globalny lider innowacyjnych technologii w dziedzinie nowej energii, znalazł się w centrum uwagi dzięki wielokrotnie nagradzanym rozwiązaniom magazynowania energii o zróżnicowanych zastosowaniach podczas ees Europe 2022, największej międzynarodowej wystawy akumulatorów i systemów magazynowania energii w Europie, która odbyła się w dniach 11-13 maja w Messe München w Monachium.
17.05.2022

Komercyjne innowacje - ładowanie EV z magazynowaniem energii słonecznej

Sungrow, wiodący światowy dostawca rozwiązań z zakresu falowników i systemów magazynowania energii z odnawialnych źródeł, wprowadza do oferty szereg nowych produktów, aby pobudzić wzrost zainteresowania rynku komercyjnego i mieszkaniowego. Obejmują one kompleksowe rozwiązania do ładowania pojazdów elektrycznych z magazynowaniem energii słonecznej, nowy licznik z 2CT do modernizacji istniejących elektrowni oraz nowy model SG125CX do zastosowań komercyjnych, maksymalizujący oszczędności energii i zapewniający bardziej zrównoważone
16.05.2022

Europejscy producenci stali mają ponad 60 projektów dekarbonizacyjnych

Europejscy producenci stali przygotowali ponad 60 dużych projektów, które do 2030 r. powinny zmniejszyć emisję CO2 o 81,5 mln ton - wynika z danych stowarzyszenia Eurofer. Jego prezes, a zarazem dyrektor generalny ArcelorMittal Europe, Geert Van Poelvoorde, zaapelował o wsparcie tych przedsięwzięć.
13.05.2022

Intersolar Europe 2022: Sungrow przedstawia długoterminowe innowacje ukierunkowane na budowanie zrównoważonej przyszłości energetycznej

Podczas targów Intersolar Europe 2022 w Monachium firma Sungrow, wiodący światowy dostawca rozwiązań z zakresu falowników i systemów magazynowania energii z odnawialnych źródeł, zaprezentuje swoje najnowsze kompleksowe portfolio rozwiązań w obszarze PV, magazynowania energii i ładowania pojazdów elektrycznych.
12.05.2022

SBF: fotowoltaika - ważny element niezależności energetycznej Polski

Można zająć jedną Elektrownię w Czarnobylu, ale nie można zająć setek tysięcy domów i firm wyposażonych w systemy OZE, magazyny energii.
12.05.2022

Diesel tak samo ekologiczny jak samochód z napędem elektrycznym?

Škoda Octavia Combi 2.0 TDI zużywa w cyklu swojego „życia” 164 MWh energii - to niższy wynik niż hybrydowej Toyoty Prius (167 MWh) czy w pełni elektrycznego Fiata 500e (171 MWh) - wynika z badania Life Cycle Assessment organizacji Green NCAP. Firma, która ocenia pojazdy pod kątem ekologii, przebadała pełny cykl życia pojazdów z różnymi napędami i ich emisje, a wnioski są zaskakujące. Czy można zatem stwierdzić, że samochód z napędem diesla jest tak samo ekologiczny jak elektryk?
12.05.2022

Enea i Jenox Akumulatory zbudują prototyp domowego magazynu energii

Rozwój energetyki prosumenckiej i efektywne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii to kluczowe argumenty, dla których Grupa Enea, jeden z najważniejszych podmiotów na rynku energii w Polsce, oraz firma Jenox Akumulatory, wytwarzająca blisko milion samochodowych baterii rocznie, postanowiły realizować projekty badawczo-rozwojowe w zakresie magazynowania energii, w tym rozwiązań dla prosumentów.
11.05.2022

Risen Energy podpisuje umowy na dostawę modułów solarnych o mocy powyżej 2 GW ze stelażem ze stopu stali o wysokiej wytrzymałości

Risen Energy Co., Ltd., chiński producent modułów solarnych, poinformował niedawno, że spółka podpisała umowy na dostawę modułów solarnych serii 210 o mocy 2 GW ze stelażem ze stopu stali o wysokiej wytrzymałości, które wprowadzono na rynek w listopadzie 2021 r., a które zostaną wykorzystane przy realizacji projektów w Hiszpanii, a także w prowincji Hainan i Guangxi oraz o wolumenie dostaw już dziś przekraczającym moc 300 MW.
02.05.2022

Shanghai Electric Wind Power Group w czołówce chińskich producentów turbin wiatrowych w 2021 r.

W opublikowanym przez BloombergNEF rankingu 10 najlepszych producentów turbin wiatrowych w Chinach w 2021 r. spółkę Shanghai Electric Wind Power Group uznano za jednego z pięciu najlepszych producentów turbin wiatrowych w Chinach, przy czym w ocenie tej uwzględniono również najnowszą morską elektrownię wiatrową, której moc przewyższała w 2021 r. potencjał wszystkich pozostałych chińskich graczy branżowych.
02.05.2022

Rośnie zainteresowanie tanią energią jądrową z SMR-ów

Przyspieszają prace nad włączeniem taniej, stabilnej i niezależnej od warunków pogodowych energii jądrowej do miksu energetycznego Polski. W odróżnieniu od programu rządowego, który zakłada uruchomienie wielkoskalowej elektrowni atomowej w 2033 r., KGHM i Tauron widzą przyszłość energetyki jądrowej w SMR - małych reaktorach modułowych, które zostaną uruchomione już w 2029 r.
28.04.2022

EcoFlow i inteligentne domy w Europie - odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie energetyczne

Ecosystem jest pierwszym kompleksowym rozwiązaniem służącym do wytwarzania, magazynowania i wykorzystania energii elektrycznej.
28.04.2022

12 polskich firm podpisało memorandum o wspólpracy w programie jądrowym

Bechtel, zaufany lider w dziedzinie inżynierii, budownictwa i zarządzania projektami, podpisał dziś memorandum porozumienia z 12 polskimi firmami w sprawie potencjalnej budowy dwóch nowych cywilnych elektrowni jądrowych. Polska dąży do przejścia na czystsze źródła energii przy jednoczesnym zachowaniu niezależności. Protokoły ustaleń zostały podpisane podczas ceremonii w Rezydencji Ambasadora USA w Warszawie.
27.04.2022

Eleport i Bolt wspólnie dostarczą minimum 300 ogólnodostępnych stacji ładowania w Polsce

Eleport to nowa w Polsce, jednak znana w Europie firma technologiczna. Posiada ponad 100000 własnych i partnerskich punktów ładowania. Zajmuje się budową nowoczesnej i?inteligentnej infrastruktury do ładowania aut elektrycznych. Eleport jest przede wszystkim operatorem ogólnodostępnych stacji i?dostawcą usługi ładowania. Dzięki współpracy z Boltem powstaną nowoczesne stacje ładowania. Polska pozostaje też silnym kandydatem do ewentualnej ekspansji usługi Bolt Drive, czyli carsharingu. Na ten moment usługa ta jest testowana w Es
19.04.2022

Po polskich drogach jeździ o 140 proc. więcej elektryków

Licznik elektromobilności w Polsce przekroczył 40 tys. pojazdów, a od początku roku liczba nowych rejestracji zwiększyła się o ponad 70 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2021 r. Samochody - głównie osobowe oraz niewielkie dostawcze - kupują przedsiębiorcy z małych i średnich firm, korzystając z dofinansowania, m.in. w ramach programu „Mój Elektryk”. Jesteśmy póki co na początku drogi, ale potencjał jest ogromny - mówi Agnieszka Szwaj z Webfleet Solutions.
13.04.2022

Czy do 2040 roku Polsce uda się odejść od węgla i przejść na OZE?

W 2040 r. jedna trzecia wytwarzanej w Polsce energii elektrycznej nadal będzie pochodzić z węgla kamiennego, którego łączne zużycie w energetyce i ciepłownictwie wyniesie wówczas ok. 26,4 mln ton – wynika z najnowszych analiz, przygotowanych pod egidą Głównego Instytutu Górnictwa (GIG).
05.04.2022

Odnawialne źródła energii w aktualnej sytuacji geopolitycznej - Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2022

Rekonfiguracja sytuacji w Europie po rosyjskim ataku na Ukrainę spowodowała konieczność zmiany myślenia o kierunku transformacji energetycznej kontynentu. Niemcy zapowiedziały przejście własnej energetyki w 100% na OZE. Miałoby to się zdarzyć już w 2035 roku. Na ile realne jest przyspieszenie dywersyfikacji źródeł energii i skokowego zwiększenia udziału OZE? Odpowiedzi będą szukać uczestnicy Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022.
01.04.2022

35 mln zł od PKN Orlen i NCBiR w programie NEON na innowacyjne bioprodukty

PKN Orlen i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosiły wspólny program grantowy NEON. W pierwszym konkursie na projekty związane z produkcją eklogicznej biomasy z roślin, których uprawa nie zaburzy ekosystemu, do rozdysponowania jest 35 mln zł - podał koncern.
01.04.2022

Tauron w tym roku zamierza zwiększyć inwestycje w OZE

Koncern Tauron zamierza w tym roku zwiększyć inwestycje, szczególnie w segment odnawialnych źródeł energii, przy założeniu utrzymania stabilnej sytuacji finansowej i wyników finansowych grupy – poinformował w czwartek wiceprezes Taurona ds. finansów Krzysztof Surma.
31.03.2022

Rekordowe wyniki KGHM za 2021 rok i nowa strategia i polityka klimatyczna

Wzrost produkcji, wzrost przychodów, rekordowy wynik operacyjny oraz solidny wynik netto – Grupa Kapitałowa KGHM podsumowuje 2021 rok, który zamknęła m.in. najwyższą w historii wartością skorygowanej EBITDA w wysokości 10,3 mld zł. Miedziowy gigant zanotował 6 proc. wzrost produkcji miedzi w całej grupie.
24.03.2022

Wkróce szkolenia odchodzących z kopalń górników na potrzeby energetyki wiatrowej

Wkróce ruszy pilotażowy program szkoleń dla odchodzących z branży pracowników sektora górniczego na potrzeby energetyki wiatrowej. Początkowo kursami zostanie objętych 16 pracowników Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK).
22.03.2022

Orlen EkoUtylizacja chce wybudować instalację termicznego przekształcania odpadów niebezpiecznych

Orlen EkoUtylizacja planuje budowę instalacji termicznego przekształcania odpadów niebezpiecznych, medycznych i weterynaryjnych o wydajności nie mniejszej niż 50 tys. ton w ciągu roku. W ramach ogłoszonego przez tę spółkę zaproszenia do złożenia oferty odpowiedzi można składać do 1 kwietnia.
20.03.2022

Technologie dekarbonizacji pomogą Warszawie ograniczyć emisję dwutlenku węgla

Nowe opracowanie wydawnictwa Economist Impact analizuje sposoby, w jakie Warszawa może osiągnąć cel zerowej emisję dwutlenku węgla netto do 2050 roku.
16.03.2022

Wnioski z 14 Forum Gospodarczego TIME. O cyfryzacji, Zielonym Ładzie i skutkach ignorancji

Kolejne,14-te już Forum Gospodarcze TIME organizowane przez największe i najbardziej aktywne organizacje ICT, stało się okazją do przedstawienia głównych barier blokujących wykorzystanie potencjału innowacji cyfrowych dla wzrostu konkurencyjności polskiej gospodarki. Głównym tematem była zielona transformacja cyfrowa jako podstawa sieciowej gospodarki o obiegu zamkniętym (S-GOZ). W trakcie Forum przedstawiono cały szereg koncepcji i rozwiązań cyfrowych, które podnoszą innowacyjność i konkurencyjność gospodarki w czasie pokoju i j
14.03.2022

Risen Energy wygrywa przetarg na dostawę modułów fotowoltaicznych 210 mm 650 W+ dla pokazowego zakładu Sinopec wytwarzającego ekologiczny wodór

Projekt ma się stać największym na świecie zakładem wytwarzającym wodór przy użyciu paneli fotowoltaicznych.
11.03.2022

Tauron: na hałdzie w Libiążu testy nowych sposobów rekultywacji i zazielenienia hałd

Na hałdzie pogórniczych odpadów w małopolskim Libiążu trwają testy mieszanek glebowych stworzonych z wykorzystaniem odpadów z kopalń i elektrowni. Naukowcy posadzili tam na różnych mieszankach setki roślin, by sprawdzić, jak najskuteczniej zazieleniać zdegradowany teren.
08.03.2022

Koalicja kilkudziesięciu NGO od Lizbony po Kijów apeluje o embargo na rosyjską ropę i gaz w celu powstrzymania finansowania wojny przeciwko Ukrainie

Koalicja kilkudziesięciu organizacji pozarządowych z całej Europy apeluje do Komisji Europejskiej i rządów Państw Członkowskich o zaprzestanie importu rosyjskiej ropy i gazu. Nie możemy wspierać rosyjskiego agresora zyskami z eksportu węglowodorów. Zakończenie naszego uzależnienia od paliw kopalnych, począwszy od rosyjskiej ropy, gazu i węgla, nie jest już wyłącznie celem klimatycznym, ale pilnym imperatywem moralnym i kwestią bezpieczeństwa Europy.
04.03.2022

Pilotażowy projekt PKM Jaworzno autobusu zasilanego wodorem Air Products

W obliczu rosnącego zainteresowania rynku rozwiązaniami niskoemisyjnymi, Air Products, światowy lider w produkcji i dystrybucji wodoru, rozpoczyna strategiczną współpracę z miastem Jaworzno w zakresie przeprowadzenia pilotażowego pokazu potencjału technologii wodorowej w transporcie publicznym.
02.03.2022

PGE i Orsted wnioskują o obszar sąsiadujący z MFW Baltica, która będzie jedną z największych na świecie morskich farm wiatrowych

PGE i Orsted starają się wspólnie o obszar 45.E.1 na Ławicy Słupskiej. Ten obszar o powierzchni 17 km kw. sąsiaduje bezpośrednio z lokalizacją Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, największej farmy wiatrowej budowanej na polskich wodach Morza Bałtyckiego i jednej z największych na świecie. Wniosek do Ministerstwa Infrastruktury został złożony 23 lutego 2022 roku.
25.02.2022

W ramach nowego segmentu działalności GWM zajmuje się badaniami i rozwojem energii wodorowej [WIDEO]

27 stycznia 2022 r. odbyły się zorganizowane przez GWM ceremonia otwarcia zakładu Arte.Futuro i konferencja poświęcona wprowadzeniu marki na rynek brazylijski, prezentujące niezwykłe osiągnięcie trzech platform „Hydrogen-L.E.M.O.N. Technology” i wysoko wydajnych rozwiązań w celu zademonstrowania rozwoju energii wodorowej na całym świecie.
24.02.2022

W 3-4 lata Tauron chce odejść od papierowych umów dzięki technologii blockchain

W perspektywie najbliższych trzech-czterech lat grupa energetyczna Tauron chce maksymalnie ograniczyć przesyłanie klientom umów w formie papierowej. Zastąpi je oparty na technologii blockchain system wdrażany we współpracy z firmą Billon Digital Services - przekazała spółka w czwartek. Dzięki technologii łańcucha bloków (ang. blockchain) możliwe jest zdalne przekazywanie zabezpieczonych dokumentów oraz ich podpisywanie bez konieczności przesyłania umów w formie papierowej. Przeprowadzony w Tauronie półroczny pilotaż potwierdzi
18.02.2022

Kopalnia Brzeszcze wykorzystuje energetycznie całość ujętego metanu

Ponad 80 tys. megawatogodzin energii elektrycznej oraz 250 tys. gigadżuli ciepła mogą wyprodukować rocznie dwie zasilane metanem instalacje, działające od ub. roku w należącej do spółki Tauron Wydobycie kopalni Brzeszcze. To jedyna polska kopalnia, wykorzystująca całość ujętego metanu.
15.02.2022

Dotacje z funduszu ekologicznego do fotowoltaiki w przedsiębiorstwach

Firmy z woj. śląskiego mogą starać się o dofinansowanie budowy mikroinstalacji fotowoltaicznych w trzeciej edycji programu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach "50 kW na start". Nowością jest brak kryterium wielkości starających się o dotacje firm.
15.02.2022

NuScale ogłosi zawarcie historycznej umowy z KGHM, która zapoczątkuje wdrożenie pierwszego małego reaktora modułowego w Polsce

Nawiązując do wrześniowej zapowiedzi współpracy obu stron, NuScale Power i KGHM podpisują strategiczną umowę o rozpoczęciu prac nad wdrożeniem zaawansowanych małych reaktorów modułowych (SMR) w Polsce.
15.02.2022

Lustra i króliki - rewolucja w technologii fotowoltaicznej

Pozyskiwanie energii za pomocą zwierciadła - polski startup technologiczny rusza z produkcją nowego rodzaju paneli fotowoltaicznych światła odbitego.
14.02.2022

Tauron zakończy do połowy br. reorganizację pod kątem wydzielania konwencjonalnych aktywów wytwórczych

Do połowy tego roku Grupa Tauron chce zamknąć wewnętrzną reorganizację związaną z przygotowaniem wydzielania konwencjonalnych aktywów wytwórczych - poinformował p.o. prezesa firmy Artur Michałowski. Trwają analizy dot. m.in. alokacji pracowników do spółki konsolidującej wytwórcze aktywa węglowe.
08.02.2022

Maxeon Solar Technologies wydłuża gwarancję na produkty, wydajność energetyczną i serwis dla swojej sztandarowej linii produktów aż do 40 lat

Nowa 40-letnia gwarancja podkreśla niezrównaną długoterminową produkcję energii i zwiększa wartość produktu, komfort klientów i wiodący w branży zrównoważony rozwój.
06.02.2022

Kloc: unijne cło od śladu węglowego spełni swoją rolę, jeśli będzie uzupełnieniem ETS

Przygotowywany w UE mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 (tzw. CBAM), określany jako cło od śladu węglowego, spełni swą rolę tylko wtedy, gdy będzie w stanie uzupełnić istniejące mechanizmy zapobiegania ucieczce emisji w ramach ETS - ocenia europosłanka Izabela Kloc.
04.02.2022

Prawie 2 tys. firm kupuje od Taurona prąd z gwarancją "zielonego" pochodzenia

Prawie 2 tys. klientów biznesowych Grupy Tauron kupuje w tym roku prąd w ramach produktów opartych w stu procentach na odnawialnych źródłach energii. W tej formule Grupa dostarczy przedsiębiorstwom trzy terawatogodziny energii - poinformował w środę Tauron.
02.02.2022

NECP Tracker - na bieżąco śledzimy politykę klimatyczną

Dziś (1 lutego) pojawiła się polska wersja narzędzia NECP Tracker (National Energy and Climate Plans Tracker). Narzędzie NECP Tracker zostało uruchomione w ramach projektu LIFE_UNIFY, a od dziś jest dostępne na stronie www.chronmyklimat.pl i przedstawia rozbudowaną wersję wskaźników dotyczących polskiej perspektywy ochrony klimatu.
01.02.2022

Prezes PGE GIEK Andrzej Legeżyński wiceprezydentem stowarzyszenia Euracoal

Prezes należącej do Grupy PGE spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Andrzej Legeżyński został wiceprezydentem Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal. Szefem tej międzynarodowej organizacji od roku jest Czech Vladimir Budinski.
01.02.2022

Tauron Ciepło w dwa lata zamierza rozbudować sieć i zwiększyć moc o 110 megawatów

W ciągu najbliższych dwóch lat sieć ciepłownicza spółki Tauron Ciepło zostanie rozbudowana poprzez przyłączenie do niej nowych odbiorców, zamawiających ok. 110 megawatów mocy cieplej - wynika z informacji tego największego dostawcy ciepła sieciowego w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej.
01.02.2022

PGE z najwyższym ratingiem BBB+ wśród grup energetycznych i stabilną perspektywą

„Rating agencji Fitch na poziomie BBB+, najwyższym wśród polskich grup energetycznych, potwierdza naszą wiarygodność kredytową.
28.01.2022

Energetycy z Taurona konserwują ok. 200 bocianich gniazd

Około 200 ulokowanych na słupach energetycznych bocianich gniazd konserwują w sezonie jesienno-zimowym energetycy z Taurona. W ramach prowadzonych do końca lutego prac gniazda są oczyszczane, a czasem także uszczuplane lub odbudowywane, zaś w razie potrzeby przenoszone na specjalne platformy.
28.01.2022

Szef MRiT w Paryżu: sprawiedliwa transformacja energetyczna to ochrona europejskiego przemysłu i miejsc pracy

Wzmocnienie stosunków gospodarczych, pakiet Fit for 55 i obecna sytuacja energetyczna Europy – to niektóre tematy wtorkowych rozmów w Paryżu ministra rozwoju i technologii Piotra Nowaka z francuskimi ministrami resortów gospodarczych.
26.01.2022

Tauron zbuduje największą w Polsce farmę fotowoltaiczną

Największą w Polsce farmę fotowoltaiczną o docelowej mocy 100 megawatów zbuduje na poprzemysłowym terenie w Mysłowicach (Śląskie) Grupa Tauron. Na realizację pierwszego etapu inwestycji spółka pozyskała 82,5 mln zł nieoprocentowanej, częściowo umarzalnej pożyczki z NFOŚiGW.
25.01.2022

Risen Energy zdobywa dwie nagrody podczas 6. Międzynarodowego Forum Heterozłączy

6. Międzynarodowe Forum Liderów Masowej Produkcji Heterozłączy i Współpracy na rzecz Wspierania Łańcucha Dostaw zostało pomyślnie zakończone w Wuxi, mieście znajdującym się w sercu delty rzeki Jangcy we wschodnich Chinach.
25.01.2022

Wiceprezes NFOŚiGW: w drugim kwartale nowy program antysmogowy „Ciepłe mieszkanie”

Na początku drugiego kwartału tego roku uruchomiony zostanie program „Ciepłe mieszkanie”, wspierający m.in. wymianę źródeł ciepła oraz stolarki okiennej i drzwiowej w budynkach wielorodzinnych – zapowiedział wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski.
25.01.2022

Orlen Południe planuje budowę w Trzebini elektrowni fotowoltaicznej o mocy do 1,5 MW

Orlen Południe planuje budowę w Trzebini elektrowni fotowoltaicznej o mocy zainstalowanej do 1,5 MW i stacji transformatorowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Spółka ogłosiła w tej sprawie zapytanie ofertowe. Odpowiedzi w tym postępowaniu można składać do 28 lutego.
22.01.2022

W 2022 roku PGG zwiększy produkcję tzw. ekogroszków do 1 mln ton

Polska Grupa Górnicza (PGG), która w 2021 r. sprzedała blisko 700 tys. tzw. ekogroszków do indywidualnego ogrzewania domów, w tym roku planuje zwiększenie sprzedaży tego rodzaju węgla do ok. 1 mln ton. Wzrośnie udział paliwa o znacznie obniżonej emisyjności – podała PGG.
22.01.2022

Grupa Orlen planuje budowę 9 nowych hubów wodorowych w Polsce, Czechach i na Słowacji

Grupa Orlen, w ramach projektu Hydrogen Eagle, planuje m.in. budowę 9 nowych hubów wodorowych, w tym 5 w Polsce, 3 w Czechach i jednego na Słowacji. Produkcja nisko i zeroemisyjnego wodoru będzie odbywała się tam w oparciu o odnawialne źródła energii i technologię przetwarzania odpadów komunalnych.
21.01.2022

W Katowicach w siedem lat wymieniono 6,3 tys. źródeł ciepła, ok. 15 tys. wciąż do wymiany

Blisko 6,3 tys. źródeł ciepła wymieniono w minionych siedmiu latach w Katowicach dzięki dofinansowaniu z miejskiego programu antysmogowego. Władze miasta szacują, że do wymiany kwalifikuje się jeszcze ok. 15 tys. systemów grzewczych, przyczyniających się do powstawania smogu.
21.01.2022

W Łebie powstanie port serwisowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power

Wchodząca w skład Grupy ORLEN spółka Baltic Power wygrała przetarg na dzierżawę terenu w porcie w Łebie, przeznaczonego do obsługi morskiej farmy wiatrowej. W tym miejscu zlokalizowany zostanie port serwisowy do obsługi inwestycji, której budowa planowana jest na lata 2024-2026. W tym czasie na morzu stanie ok. 70 turbin o łącznej mocy do 1,2 GW, które będą serwisowane przez flotę statków operującą z portu w Łebie.
18.01.2022

Steinhoff: Na handlu prawami do emisji CO2 Polska zarobiła w zeszłym roku 25 mld zł. To nie system ETS jest problemem, ale uzależnienie od węgla

– Nie chciałbym, żebyśmy tkwili w przekonaniu, że w Polsce wszystko byłoby idealnie, gdyby nie Unia ze swoją polityką klimatyczno-energetyczną – mówi Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki.
12.01.2022

Nowa oferta energetycznego dachu dla przemysłu i logistyki od Grupy Selena

Grupa Selena inwestuje w rozwój fotowoltaiki na dachach wielkopowierzchniowych. Polski lider branży chemii budowlanej rozszerza ofertę dla klientów biznesowych i oferuje kompletne rozwiązania dachowe obejmujące hydroizolacje dachów i instalacje fotowoltaiczne. Całe rozwiązanie dachowe objęte jest 15-letnią gwarancją.
12.01.2022

PKEE: nie mamy wpływu na ceny prądu, ale na wysokość rachunków już tak

Wzrost cen prądu wynika z obiektywnych czynników, na które firmy energetyczne nie maja wpływu - podkreśla Polski Komitet Energii Elektrycznej. Wskazuje wzrost cen uprawnień do emisji CO2, wzrosty na cenach surowców energetycznych oraz rosnące zapotrzebowanie na energię w związku z ożywieniem gospodarczym. Indywidualni odbiorcy mogą jednak zredukować dotkliwość podwyżek, zmniejszając zużycie prądu.
10.01.2022

Po wygaśnięciu mechanizmów osłonowych ceny energii w Polsce mogą wrócić do najwyższych poziomów w UE. Konieczne jest przyspieszenie inwestycji

– Długoterminowe rekomendacje dotyczące rynku energii elektrycznej w Polsce mogą być tylko jedne. Zakończmy ten karnawał konsumpcji i wejdźmy w inwestycje, przeprowadźmy transformację energetyczną, bo nic nas od niej nie ochroni – mówi Grzegorz Onimichowski, ekspert Instytutu Obywatelskiego.
10.01.2022

Już w 2023 roku na Morzu Północnym mają się pojawić parki energii falowej [WIDEO]

W rejonie Morza Północnego w 2023 roku mogą się już pojawić parki energii falowej, wyposażone w urządzenia Symphony Wave Power.
08.01.2022

Koszt zakupu energii elektrycznej dla miejskich jednostek jest o 70 proc. wyższy niż rok temu

Samorząd Poznania wyda o 70 proc. więcej pieniędzy niż przed rokiem na zakup energii elektrycznej dla swoich jednostek i trzykrotnie więcej za dostawy gazu – podał poznański magistrat. Podwyżki najbardziej wpłyną na wzrost kosztów komunikacji miejskiej.
07.01.2022

Tauron ws. blokady wysyłki węgla z kopalń: nasze elektrownie pracują bez przeszkód

Elektrownie Grupy Tauron pracują bez przeszkód, a minimalna wielkość zapasów węgla dla poszczególnych jednostek jest zachowana - poinformowali we wtorek przedstawiciele Taurona, odnosząc się do rozpoczętej przez związkowców blokady wysyłki węgla z kopalń Polskiej Grupy Górniczej.
05.01.2022

Farmy wiatrowe na Morzu Północnym dostarczyły prąd dla 2 mln domostw w 2021 roku

Farmy wiatrowe na belgijskim Morzu Północnym wyprodukowały w ubiegłym roku 6,77 TWh energii. Odpowiada to rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną prawie 2 milionów gospodarstw domowych - informuje belgijski dziennik "De Tijd".
05.01.2022

Plany PERN: odnawialne źródła energii, obniżenie śladu węglowego, inwestycje za ponad 1 mld zł

Odnawialne źródła energii, obniżenie śladu węglowego i inwestycje o wartości ponad 1 mld zł to najważniejsze, jak podał we wtorek PERN, wyzwania dla tej spółki w 2022 r. Chodzi m.in. o budowę rurociągu paliwowego Boronów-Trzebinia, rozbudowę baz paliw i budowę farm fotowoltaicznych.
05.01.2022

Polska zielona transformacja to wzorst sprzedaży węgla ponad pół miliona ton wyższa od wydobycia

W listopadzie ub. roku, podobnie jak w dwóch poprzednich miesiącach, polskie kopalnie sprzedały ponad pół miliona ton węgla więcej niż w tym czasie wyprodukowały, zmniejszając tym samym stan zapasów na zwałach - wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).
04.01.2022

Vestas w czołówce pod względem ograniczenia wpływu na środowisko

Firma Vestas została uznana przez CDP za lidera w zakresie ograniczania wpływu na środowisko i zmiany klimatyczne.
31.12.2021

Po Nowym Roku pierwsze kontrole realizacji uchwały antysmogowej

W Rybniku, gdzie w kończącym się roku przez 68 dni przekroczone były dobowe normy zawartości w powietrzu pyłu zawieszonego PM10, po Nowym Roku rozpoczną się kontrole realizacji regionalnej uchwały antysmogowej. Nakazuje ona wymianę kotłów węglowych użytkowanych dłużej niż 10 lat.
31.12.2021

Czym jest "zielona inflacja" i czy zagraża ona projektom energii odnawialnej?

Doradcy polityczni i ekonomiści twierdzą, że cena nowych projektów w zakresie energii odnawialnej niezaprzeczalnie rośnie.
31.12.2021

PKEE: tarcza antyinflacyjna zredukuje efekty podwyżek cen prądu o 70 proc.

Eksperci Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej policzyli, jaki wpływ na wysokość rachunków za energię dla gospodarstw domowych w 2022 roku będzie miał ogłoszony w grudniu 2021 r. wzrost taryf oraz rządowa tarcza antyinflacyjna. Przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci za prąd w 2022 r. miesięcznie średnio ok. 21 złotych więcej niż w 2021 r. Dzięki rządowej tarczy antyinflacyjnej od stycznia do marca przeciętny rachunek wzrośnie jednak tylko o 6 zł.
28.12.2021

Gaz w Europie drożeje, działania rządu złagodzą podwyżki rachunków

Ponad 80 proc. gazu zużywanego w Polsce pochodzi z zagranicy. To dlatego krajowa cena błękitnego paliwa jest ściśle powiązana ze światowymi cenami tego surowca, które na giełdach biją obecnie wszelkie rekordy. Efektem są znaczące podwyżki cen gazu w całej Europie, w tym także w Polsce. Działania osłonowe wprowadzone przez polski rząd złagodzą podwyżki dla gospodarstw domowych korzystających z gazu ziemnego.
28.12.2021

Zakład gazu ziemnego BP posiada certyfikat niskiej emisji metanu

Zakład w Teksasie otrzymał klasę "A" - co oznacza, że intensywność emisji metanu jest niższa niż 0,05 proc.
27.12.2021

PKEE: Cała Europa zmaga się z podwyżkami cen energii. Głównymi powodami unijna polityka klimatyczna i handel emisjami

Inflacja i rosnące ceny energii w coraz większym stopniu drenują kieszenie Polaków. W ramach walki z drożyzną i przyjętej na początku grudnia tarczy antyinflacyjnej rząd zniósł jednak akcyzę na energię elektryczną sprzedawaną gospodarstwom domowym i obniżył stawkę VAT na energię z 23 na 5 proc.
27.12.2021

Największa na świecie morska elektrownia wiatrowa rozpoczęła produkcję energii

Pierwszy prąd z największej na świecie morskiej farmy wiatrowej Hornsea 2 popłynął do sieci elektroenergetycznej. Pełne uruchomienie projektu nastąpi w 2022 roku.
25.12.2021

ExxonMobil ogłasza cel "2030 zero netto"

Firma naftowo-gazowa chce wdrożyć technologie niskoemisyjne w swojej działalności, aby osiągnąć redukcję emisji i osiągnąć zero netto do 2030 roku, w rejonie basenu Permskiego, który jest zagłębiem łupkowym.
23.12.2021

Pyzik: inwestycje w czyste technologie węglowe będą realizowane w latach 2023-29

Inwestycje w czyste technologie węglowe, zapisane w umowie społecznej dotyczącej transformacji górnictwa, będą realizowane w latach 2023-29 – potwierdził w środę wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik. Plany w tym zakresie uznał za "bardzo ambitne".
22.12.2021

Związkowcy kontynuują blokadę wysyłki węgla z części kopalń PGG

Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej kontynuują w środę rozpoczęty dzień wcześniej protest, polegający na blokadzie kolejowej wysyłki węgla z kopalń do elektrowni. W kopalniach zorganizowano masówki, podczas których związki informują górników o przebiegu zakończonych fiaskiem rozmów płacowych.
22.12.2021

Krowy... ogrzeją brytyjskie domy i pomogą zmniejszyć emisję

Dane Stowarzyszenia Sieci Energetycznych (ENA) pokazują, że obecnie produkowana jest wystarczająca ilość zielonego gazu – biometanu, aby zaopatrzyć 770 654 domy w energię elektryczną i ciepło.
21.12.2021

TotalEnergies zainstaluje aż 800 zielonych punktów ładowania samochodów elektrycznych w jednym mieście

TotalEnergies zainstaluje w Belgii i będzie obsługiwać 800 publicznych punktów ładowania pojazdów elektrycznych (EV). Będą one obsługiwane przez firmę przez najbliższe 10 lat, a instalacja ma dotyczyć całego miasta – Gandawy.
18.12.2021

EDF i RWE podpisują 15-letni PPA dla największej morskiej farmy wiatrowej o mocy 1,4 GW

Farma wiatrowa ma zostać oddana do użytku w 2026 roku i będzie jedną z największych na świecie.
18.12.2021

„Szanghajski Dzień Energii Elektrycznej” prezentuje odwiedzającym chiński pawilon zorganizowany na Targach Dubaj Expo 2020 osiągnięcia w dziedzinie nowej energii i inteligentnych urządzeń

Chiński pawilon, zorganizowany na Targach Dubaj Expo 2020, przyciągnął odwiedzających wydarzeniem, które odbyło się 1 grudnia pod nazwą „Szanghajski Dzień Energii Elektrycznej”, podczas którego zaprezentowano kilka największych osiągnięć technologicznych spółki Shanghai Electric, które przyczynią się do zbudowania bardziej ekologicznej i inteligentniejszej przyszłości świata.
17.12.2021

Wiceprezes PGNiG OD: wzrost cen gazu to problem globalny

W pandemii, na skutek ograniczeń i lockdownów zapotrzebowanie na gaz ziemny było bardzo niskie, co przełożyło się na spadki cen. Potem gospodarki ruszyły, wzrosło zapotrzebowanie na gaz i jego ceny także - uważa Marcin Szczudło, wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny.
15.12.2021

Fundusz ekologiczny pożyczy JSW Koks 70 mln zł na modernizację baterii w Koksowni Przyjaźń

70 mln zł preferencyjnej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zasili modernizację baterii koksowniczej nr 4 w Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej. Wartą kilkaset milionów zł inwestycję realizuje spółka JSW Koks, do której należy dąbrowska koksownia.
14.12.2021

Raport PKN Orlen: Cyfryzacja napędza dekarbonizację

Zmiany klimatyczne postępują. Zrównoważony rozwój w przedsiębiorstwach stał się takim samym kryterium oceny skuteczności biznesowej, jak wyniki finansowe. O tym, że digitalizacja może istotnie wspierać dążenia do redukcji emisji gazów cieplarnianych, mówi najnowszy raport przygotowany przez PKN ORLEN we współpracy z firmą Accenture pt. „Nie ma dekarbonizacji bez digitalizacji. Zrównoważony rozwój potrzebuje technologii cyfrowych”.
09.12.2021

Tauron przygotował nową formułę współpracy ze startupami

46 innowacyjnych rozwiązań, przygotowanych przez startupy, przetestowano dotąd na infrastrukturze energetycznej Grupy Tauron. Część pomysłów została wdrożona m.in. w obszarach obsługi klienta i elektromobilności. W połowie grudnia Tauron przedstawi nową formułę współpracy ze startupami.
09.12.2021

Firmy z łańcucha dostaw morskiej energetyki wiatrowej otrzymają 4 mln euro wsparcia

OWGP ogłosił nową rundę finansowania, aby pomóc brytyjskim firmom przyspieszyć ich rozwój w łańcuchu dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej.
08.12.2021

Debata: Wodór paliwo przyszłości, jak zacząć?

Na portalu chronmyklimat.pl odbyła się debata pt. „Zielony, purpurowy, szary - wodór w gospodarce neutralnej dla klimatu”. Spotkanie było okazją do konfrontacji opinii pomiędzy polskimi i niemieckimi planami wykorzystania wodoru, a także do międzysektorowej dyskusji o przyszłości tego paliwa.
08.12.2021

Samorządowcy: walka ze smogiem wymaga jednolitego podejścia i determinacji

Smog nie jest wyłącznie domeną dużych miast. O zmaganiach i strategiach walki o wyższą jakość powietrza dyskutowano w ramach VI Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach. Wśród panelistów dominowało przekonanie o konieczności budowania spójnej polityki antysmogowej oraz zwiększania świadomości mieszkańców małych miejscowości.
07.12.2021

NFOŚiGW: 13 grudnia ruszy nabór dla OSD na modernizację linii energetycznych

13 grudnia rozpocznie się pierwszy nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji związanych m.in. z modernizacją linii energetycznych dla operatorów systemu dystrybucyjnego (OSD) - podał w piątek NFOŚiGW. Budżet pierwszego naboru to 100 mln zł.
03.12.2021

SBF POLSKA PV: regulacje zmieniające system prosumencki są sprzeczne z przepisami krajowymi i europejskimi

Dyskusja wokół zmiany zasad rozliczenia właścicieli domowych instalacji fotowoltaicznych jest obecnie skoncentrowana na czynnikach ekonomicznych. Niemniej jednak dogłębna analiza prawna uchwalonej ustawy wskazuje szereg problemów prawnych zarówno na gruncie prawa krajowego, jak i europejskiego.
02.12.2021

Inżynieria środowiskowa i efektywność energetyczna

Po raz pierwszy w historii ludzkości środowisko naturalne staje się większym priorytetem w społeczeństwie niż ekonomia. Dziś rzeczywiście pokazuje to aktualna polityka Unii Europejskiej, która przejawia się w niespotykanym w swoich rozmiarach kryzysie energetycznym. Czy jednak możemy pogodzić te dwa tak ważne aspekty naszego życia?
02.12.2021

Senacka komisja ds. klimatu: Tychy przykładem zielonej transformacji

Oczyszczalnia ścieków i aquapark w Tychach są w całości zasilane prądem z wytworzonego w oczyszczalni biogazu, zaś nadwyżka energii wystarczyłaby dla miejskiej sieci trolejbusowej. To przykład zielonej transformacji wart upowszechnienia w całej Polsce – wskazują członkowie senackiej komisji ds. klimatu.
02.12.2021

PGE tworzy Centrum Badań i Rozwoju Gospodarki Obiegu Zamkniętego

PGE Polska Grupa Energetyczna rozpoczęła budowę Centrum Badań i Rozwoju Gospodarki Obiegu Zamkniętego w Bełchatowie. Zadaniem Centrum będzie opracowywanie i wdrażanie rozwiązań mających na celu optymalne wykorzystanie odpadów poprzemysłowych z energetyki oraz odzysk cennych surowców z wyeksploatowanych instalacji OZE.
30.11.2021

Przedstawiciel KE: po 2026 r. możliwe stopniowe odchodzenie od darmowych uprawnień do emisji CO2

Przygotowywany w UE mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 w latach 2023-25 byłby ograniczony do kilku sektorów; po 2026 r. możliwe będzie jego rozszerzenie i rozłożone na 10 lat odchodzenie od darmowych uprawnień do emisji CO2 – wskazuje Vicente Hurtado Roa z KE.
30.11.2021

Pyzik: projektowane cło od śladu węglowego pozytywne dla konkurencyjności i transformacji

Przygotowywany w UE mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 (tzw. CBAM), określany jako cło od śladu węglowego, powinien pozytywnie wpłynąć na konkurencyjność firm oraz transformację w wymiarze społecznym – ocenia wiceszef MAP Piotr Pyzik.
30.11.2021

Projektowane unijne cło od śladu węglowego tematem konferencji Śląski Ład

Przygotowywany w Unii Europejskiej mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 (tzw. CBAM), określany jako cło od śladu węglowego, będzie głównym tematem czwartej edycji konferencji Śląski Ład, która odbędzie się w najbliższy poniedziałek w Katowicach.
26.11.2021

PGG: możliwości transportu węgla do energetyki o ok. 200 tys. ton mniejsze od potrzeb

Do końca tego roku możliwości kolejowego transportu węgla z kopalń do elektrowni będą o ok. 200 tys. ton mniejsze od potrzeb - ocenia Polska Grupa Górnicza (PGG), będąca największym dostawcą węgla dla energetyki. Spółka deklaruje możliwość załadunku węgla także w weekendy.
26.11.2021

SBF POLSKA PV: zmiana systemu prosumenckiego może doprowadzić do likwidacji 13,5 tys. firm i 86 tys. miejsc pracy

Plan likwidacji systemu opustów wywołał poruszenie na rynku fotowoltaicznym oraz rozgrzał do czerwoności dyskusję publiczną o przyszłości prosumentów w Polsce.
25.11.2021

Stacja zasilania EcoFlow DELTA Pro znalazła się w rankingu 100 najlepszych wynalazków 2021 r. opublikowanym przez magazyn „Time”

Pierwsza w tej branży ekologiczna przenośna stacja zasilania została uwzględniona w kategorii zrównoważonego rozwoju.
17.11.2021

Polacy przejechali ponad 10000 km samochodami elektrycznymi na COP26 w Glasgow

Polska Izba Rozwoju Elektromobilności (PIRE) zrealizowała projekt The eMobi Road to COP26, czyli zeroemisyjną wyprawę przez Europę do Glasgow, aby podczas tegorocznego szczytu klimatycznego COP 26 wręczyć petycję w sprawie ustanowienia przez ONZ Światowego Dnia Elektromobilności. Wydarzenie zostało zainaugurowane 19 października 2021 r. przy udziale ministra i prezydenta COP24 w Katowicach - Michała Kurtyki.
17.11.2021

PGNiG ma ograniczony wpływ na cenę gazu dla odbiorców

Na wysokość rachunków za gaz odbiorców zarówno indywidualnych, jak i hurtowych największy wpływ mają notowania błękitnego paliwa na giełdach towarowych. Za ich wysokie obecnie poziomy odpowiada przewaga popytu nad podażą wywołana przez czynniki pogodowe, ożywienie po pandemii oraz politykę głównego dostawcy gazu do Europy - rosyjskiego Gazpromu.
15.11.2021

Tauron: współpraca z PGE dotyczy morskiej energetyki wiatrowej

Współpraca Grupy Tauron z Polską Grupą Energetyczną (PGE), której dotyczy poniedziałkowa informacja Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, dotyczy rozwoju energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim - wyjaśniają przedstawiciele Taurona.
09.11.2021

Lotnisko w Edynburgu współpracuje z Ørsted w celu dekarbonizacji podróży lotniczych

Lotnisko w Edynburgu chce stać się jednym z najbardziej przyjaznych środowisku portów lotniczych na świecie.
09.11.2021

TÜV Rheinland przyznaje modułom wielkoformatowym GCLSI 210 mm certyfikat zgodności z normami IEC

GCL System Integration Technology Co., chińska spółka wiodąca w branży fotowoltaiki (PV) ogłosiła, że nowa generacja produkowanych przez nią jedno- i dwustronnych modułów monokrystalicznych (ogniwa 60/66) pomyślnie przeszła przeprowadzane przez TÜV Rheinland testy modułów fotowoltaicznych pod względem ich zgodności z wymaganiami norm IEC i otrzymały certyfikat zgodności z normą IEC 61215 PV moduły fotowoltaiczne (PV) z krzemu monokrystalicznego do zastosowań naziemnych - kwalifikacja konstrukcji i aprobata typu oraz IEC 61730 PV
08.11.2021

Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”: Bełchatów polskim Zagłębiem Ruhry? Tylko wtedy, gdy transformacja będzie naprawdę sprawiedliwa

Bełchatów stoi przed wielkim wyzwaniem. Region musi zaprzestać wydobywania węgla, czyniąc to w sposób, który nie zagrozi interesom jego mieszkańców. Udana transformacja Zagłębia Ruhry stanowi dowód, że odejście od węgla może być bodźcem rozwoju.
08.11.2021

Aker Offshore Wind, Ocean Winds i Statkraft łączą siły w rozwoju farm wiatrowych w Norwegii

Aker Offshore Wind, Ocean Winds i Statkraft podpisały umowę o współpracy w zakresie wspólnego rozwoju, budowy i eksploatacji morskich farm wiatrowych oraz infrastruktury towarzyszącej na obszarze koncesji Utsira Nord w Norwegii.
08.11.2021

Czy Szwajcaria - lider innowacji na rzecz klimatu, będzie współpracować z Polską?

Szwajcaria jest postrzegana jako jeden z liderów innowacji, które mogą się przyczynić do transformacji energetycznej i osiągnięcia całkowitej neutralności klimatycznej w 2050 roku. Takie technologie, opracowane przez szwajcarskie firmy i naukowców, można do 18 listopada br. zobaczyć na wystawie „Cleantech – technologia dla zielonej przyszłości” zorganizowanej w warszawskim centrum innowacji Venture Café Warsaw.
05.11.2021

PKEE: fakty i mity na temat wzrostu cen prądu

W kontekście doniesień medialnych dotyczących skali możliwych podwyżek cen energii dla gospodarstw domowych, kluczowe jest doprecyzowanie, jak nowe taryfy przełożą się w praktyce na wysokość rachunków za energię elektryczną. Istotne pozostaje również wyjaśnienie faktycznych czynników mających wpływ na obecnie obserwowany wzrost cen energii elektrycznej.
05.11.2021

EcoFlow wprowadza na rynek przenośną jednostkę zasilającą RIVER mini

Akumulator o pojemności 210Wh może zostać w pełni naładowany w ciągu 1,5 godziny i jest dostępny na wybranych rynkach światowych.
05.11.2021

Impact’21: Łukasiewicz ma kompetencje, by budować gospodarkę wodorową

„W tym roku w ramach dotacji celowych uruchomiliśmy program >>Gospodarka wodorowa
04.11.2021

Grupa Orlen: do 2023r. powstanie za ok.127,5 mln zł instalacja do produkcji i destylacji UCO FAME

Na terenie zakładu spółki Orlen Południe w Trzebini do 2023 r. powstanie za ok. 127,5 mln zł instalacja do produkcji i destylacji UCO FAME, która z olejów posmażalniczych i tłuszczów zwierzęcych będzie produkować 30 tys. ton estrów drugiej generacji oraz 7000 ton gliceryny technicznej rocznie.
04.11.2021

PKN Orlen planuje budowę elektrowni fotowoltaicznej przy Terminalu Paliw w Sokółce

PKN Orlen planuje budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy zainstalowanej do 1,25 MW wraz z niezbędną do jej wykonania infrastrukturą towarzyszącą na terenie Terminala Paliw w Sokółce (Podlaskie). Spółka ogłosiła we wtorek zapytanie ofertowe na realizację inwestycji w formule zabudowy "pod klucz".
03.11.2021

Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa wśród członków założycieli w programie Clean Aviation

26 października 2021 w Brukseli odbyło się spotkanie Grupy Przygotowującej Partnerstwo Clean Aviation (Clean Aviation Preparatory Group). Na spotkaniu potwierdzono, że Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa znalazł się w grupie członków założycieli partnerstwa Clean Aviation wśród największych europejskich firm lotniczych, instytutów badawczych oraz takich instytucji, jak EASA.
03.11.2021

ARP: we wrześniu spadek krajowych cen węgla dla energetyki, wzrost dla ciepłownictwa

Ceny polskiego węgla kamiennego dla energetyki we wrześniu br. spadły o 1,3 proc. wobec sierpnia, a ceny dla ciepłownictwa wzrosły o 6,3 proc. – podała we wtorek Agencja Rozwoju Przemysłu. Krajowy węgiel zarówno dla energetyki jak i ciepłownictwa był we wrześniu br. tańszy niż przed rokiem.
03.11.2021

Ekologiczna technologia na rzecz zrównoważonego rozwoju - firma Hisense uczestniczy w osiągnięciu neutralności węglowej

W dniu 31 października rozpoczął się szczyt COP26, na którym około 200 krajów zbierze się i omówi działania zmierzające do ochrony i odbudowy ekosystemów. Oparta na ekologicznej technologii, firma Hisense kontynuuje integrację inicjatyw związanych z ochroną środowiska we wszystkich aspektach produkcji, łańcucha dostaw i rozwoju produktów energooszczędnych.
02.11.2021

ARP: we wrześniu sprzedaż węgla ponad pół miliona ton wyższa od wydobycia

We wrześniu tego roku polskie kopalnie sprzedały ponad pół miliona ton węgla więcej niż w tym czasie wyprodukowały, zmniejszając tym samym stan zapasów na zwałach - wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu. W trzech kwartałach br. zarówno produkcja, jak i sprzedaż węgla były wyższe niż przed rokiem.
02.11.2021

Ceny energii rosną w całej Europie. Powodem m.in. wysokie koszty praw do emisji CO2 i kryzys gazowy

Rosnące ceny surowców energetycznych i bezprecedensowo wysokie koszty zakupu uprawnień do emisji CO2 w unijnym systemie ETS – to główne czynniki, które przekładają się na rekordowe wzrosty cen energii na europejskich rynkach. W I połowie roku według Eurostatu podwyżki objęły 16 z 27 rynków. Ostatnie tygodnie przyniosły kolejne wzrosty cen prądu. Niektóre z krajów podejmują działania na rzecz ich obniżania i ochrony odbiorców, np. obniżają podatki za energię elektryczną. Możliwe, że interweniować będzie również Komisja Europejska,
02.11.2021

Malinkiewicz na Impact’21: z perowskitami jesteśmy krok do przodu przed konkurencją

„Na całym świecie trwają badania nad perowskitami, ale tylko w Polsce istnieje fabryka, gdzie powstają przemysłowo produkowane panele fotowoltaiczne, w których wykorzystywana jest technologa perowskitowa. I tylko u nas, znajduje się ich pierwsza, komercyjna instalacja” – mówiła na Impact’21 dr Olga Malinkiewicz, założycielka Saule Technologies.
29.10.2021

Partia Zieloni za rozszerzeniem grupy osób uprawnionych do górniczych odpraw

Partia Zieloni opowiada się za rozszerzeniem grona uprawnionych do górniczych odpraw pieniężnych o grupę nawet 1000 osób zatrudnionych w Spółce Restrukturyzacji Kopalń (SRK), które – jak się obawiają - mogą stracić pracę, gdy zakończy się likwidacja poszczególnych zakładów.
29.10.2021

Zielony wodór może odegrać kluczową rolę w dekarbonizacji transportu

Wodór jest najlepszym źródłem energii - o możliwych zastosowaniach tego surowca, koniecznych inwestycjach i przewagach nie tylko nad paliwem kopalnym, ale także prądem elektrycznym przekonywali uczestnicy panelu „Czy wodór jest przyszłością elektromobilności”, który odbył się w ramach kongresu Impact’21 w Poznaniu.
29.10.2021

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński o raporcie „Zielona kolej – klimat, energetyka, transport”

Dążenie do zmniejszania śladu węglowego transportu oraz potencjał elektromobilności w Polsce to główne tematy rozmów podczas premiery raportu UN Global Compact Network Poland „Zielona kolej – klimat, energetyka, transport”. W wydarzeniu, które odbyło się 25 października 2021 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, udział wziął wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.
27.10.2021

Risen Energy ogłasza nadejście ery Fotowoltaika 7.0

Producent modułów solarnych organizuje seminarium poświęcone technologii kryjącej się za oraz wykorzystywanej w modułach o wysokiej mocy.
25.10.2021

Local content po norwesku. Equinor daje przykład na local content po polsku

Niedawno Equinor poinformował, że przyznał firmie COSL Offshore Management AS kontrakt na wykonanie czterech odwiertów na Statfjord Øst za pomocą platformy COSLPromoter od wiosny 2023 r. Ponadto platforma ma opcje późniejszego wykonania pięciu odwiertów dla partnerów Statfjord. Wszystkie zlecenia zostaną zrealizowane przez firmy norweskie. Czy na taką samą politykę Equinor można będzie liczyć przy budowie w Polsce morskich farm wiatrowych?
25.10.2021

PKN Orlen, przy wsparciu unijnym, zbuduje stacje tankowania wodoru w Poznaniu, Katowicach i we Włocławku

PKN Orlen w ramach "Clean Cities – Hydrogen mobility in Poland (Phase I)", jednego z największych krajowych projektów produkcji wodoru, zbuduje dwie stacje tankowania wodoru w Poznaniu i Katowicach oraz mobilną stację we Włocławku. Koncern otrzymał prawie 2 mln euro unijnego wsparcia na ten cel.
22.10.2021

Orlen Oil szuka wykonawcy projektu koncepcyjnego instalacji fotowoltaicznej

Orlen Oil z Grupy Orlen poszukuje wykonawcy projektu koncepcyjnego i analizy biznesowej, dotyczącej instalacji fotowoltaicznej na terenie zakładów produkcyjnych w Jedliczu i Trzebini oraz w tamtejszym Centrum Dystrybucyjnym spółki. Oferty w ogłoszonym przetargu można składać do 5 listopada.
22.10.2021

Ecobat przejmuje dystrybutora akumulatorów w krajach Beneluksu - firmę Emrol

Transakcja ta wzmacnia pozycję Ecobat w Europie jako lidera w dziedzinie magazynowania energii, poprzez ekspansję na nowe rynki e-mobilności i energii motorycznej.
20.10.2021

Konferencja KOMTECH: innowacje w magazynowaniu energii i zasilaniu maszyn górniczych

Hybrydowe i grawitacyjne magazyny energii odnawialnej, magazynowanie energii w sprężonych gazach w nieczynnych kopalniach oraz innowacyjne technologie akumulatorów i systemów ładowania pojazdów górniczych - to niektóre z najciekawszych projektów zaprezentowanych podczas dorocznej konferencji naukowo-technicznej KOMTECH w Szczyrku (11-13 października 2021 r.).
20.10.2021

Polska rośnie w fotowoltaikę! Lightsource bp zrealizuje w kraju dziewięć projektów

Polska plasuje się w unijnej czołówce pod względem przyrostu nowych mocy w fotowoltaice. Według Solar Power Europe wyprzedzają nas jedynie Niemcy, Holandia i Hiszpania. Ubiegły rok był rekordowy dla polskiego sektora PV – moc zainstalowana wzrosła aż o 200 proc. w ujęciu rocznym.
20.10.2021

SEG Solar zwiększa zdolności produkcyjne w Kambodży

SEG Solar Inc. podała informację o znacznym, sięgającym 500 MW rocznie, zwiększeniu liczby produkowanych w kambodżańskiej fabryce, wysoko wydajnych modułów SEG 540W+ 182 mm. Fabrykę produkcyjną wyposażono w najnowocześniejszą technologię, a jej zadaniem jest zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania rynku Ameryki Północnej na energię słoneczną. Produkcja rozpocznie się w październiku 2021 r. i przewiduje się, że pierwsza partia modułów solarnych trafi do USA w 4 kwartale 2021 r.
15.10.2021

Kilkanaście spółek Grupy Energa kolejny rok w "zielonym" rejestrze EMAS

Kilkanaście spółek Grupy Energa, która jest częścią Grupy Orlen przeszło zewnętrzny audyt zarządzania środowiskowo-energetycznego, przedłużając na kolejny rok swą obecność w "zielonym" rejestrze EMAS, który promuje Komisja Europejska. Pierwsze spółki Grupy Energa zostały tam wpisane w 2016 r.
15.10.2021

22. konferencja KOMTECH pod znakiem klastrów energii i współpracy z samorządami lokalnymi na rzecz Zielonego Ładu

Podczas 22. Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej KOMTECH Instytut Techniki Górniczej KOMAG pokazał elementy budowanej strategii. Dyrektor instytutu, prof. Dariusz Prostański zdefiniował przyszłe kierunki badawcze i rolę KOMAG-u w procesie transformacji regionu. Nowoczesne systemy magazynowania energii i zarządzania nią, robotyzacja, automatyzacja i informatyzacja, zarówno w sferze projektowej, badawczej, jak i certyfikacyjnej, to główne determinanty rozwoju instytutu.
14.10.2021

KOMAG dąży do budowy magazynu energii na Śląsku

Do zbudowania ogromnych magazynów energii na terenach zlikwidowanych kopalń zachęca Instytut Techniki Górniczej KOMAG na swojej konferencji. 22. edycja Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej KOMTECH odbywa się w dniach 11-13 października w Szczyrku, tym razem pod hasłem „Innowacyjne Techniki i Technologie w dobie Zielonej Transformacji”.
13.10.2021

Śląsk powinien stać się krajowym centrum OZE i nowych technologii

Śląsk posiada wszystkie walory do tego, aby stać się krajowym centrum energii odnawialnej i nowych technologii. Do takiej transformacji konieczna jest jednak ścisła współpraca między interesariuszami. Struktura klastra energii nadaje się do tego znakomicie – ocenili uczestnicy panelu „Wykorzystanie klastrów w rewitalizacji terenów po górniczych”, który odbył się w Szczyrku w ramach 22. Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej KOMTECH.
13.10.2021

Autoiso: wszyscy zapłacimy za neutralność klimatyczną w 2050 roku

Analitycy autobaza ostrzegają: nastąpi znaczny wzrost kosztów użytkowania samochodów spalinowych, co doprowadzi do zmniejszenia całkowitej liczby pojazdów w Polsce.
13.10.2021

PGG: olbrzymi wzrost zainteresowania krajowym węglem

Niespotykany od lat boom cenowy na międzynarodowych rynkach węgla, a także rekordowy poziom cen gazu, skutkują olbrzymim wzrostem zainteresowania energetyki i ciepłownictwa tańszym, krajowym surowcem – oceniają przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej (PGG).
08.10.2021

Cronimet PL wspiera neutralności pod względem redukcji emisji CO2

Na przełomie ostatnich paru lat zrealizowano kilka inwestycji wpływających na ograniczenie CO2 do atmosfery.
08.10.2021

PGNiG na Kongresie 590: dywersyfikujemy dostawy gazu, by zapewnić bezpieczeństwo dostaw do Polski

PGNiG kieruje się zasadą zabezpieczenia ciągłych nieprzerwanych dostaw gazu do polskich odbiorców. Z tym wiąże się konieczność dywersyfikacji dostaw gazu na polski rynek i możliwie jak najszybsze uniezależnienie się od dostaw z Rosji - powiedział Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG SA podczas panelu dyskusyjnego „Nowe możliwości polskiej gospodarki” odbywającego się w ramach 6. edycji Kongresu 590 w Warszawie (5-6 października).
08.10.2021

KGHM na Kongresie 590: zaniedbanie wydobycia podczas pandemii spowodowało deficyt surowców na świecie

KGHM jest oczywiście beneficjentem wysokich cen surowców w obecnym okresie, ale można też zastanowić się, czy przypadkiem gospodarka światowa nie była beneficjentem niskich cen surowców przed tą sytuacją - wskazał Paweł Gruza, wiceprezes zarządu ds. aktywów zagranicznych KGHM Polska Miedź S.A., który uczestniczył w panelu dyskusyjnym „Polski globalny biznes w czasach pandemii”, odbywającym się w ramach Kongresu 590 w Warszawie.
08.10.2021

Tobiszowski: nie ma pewności czy gaz i atom będą miały ułatwiony dostęp do finansowania

Nie mamy dziś pewności, czy sektor gazowy i atomowy zostaną uznane za "zrównoważone środowiskowo" i dzięki temu będą miały ułatwiony dostęp do finansowania - ocenia europoseł PiS Grzegorz Tobiszowski. Jego zdaniem, niepewność w tym zakresie grozi pogłębianiem kryzysu energetycznego w Europie.
08.10.2021

KGHM na Kongresie 590 – transformacja energetyczna nie odbędzie się bez miedzi

Osiągnięcie przez Unię Europejską ambitnych celów klimatycznych nie będzie możliwe bez miedzi – metalu wykorzystywanego m.in. w fotowoltaice czy elektromobilności. Zapotrzebowanie na nią w skali globalnej szacuje się na 22 mln ton w ciągu najbliższych lat. Fakt ten wyjaśnia zainteresowanie gości Kongresu 590 wystąpieniami przedstawicieli KGHM Polska Miedź SA – podmiotu kluczowego dla udanej transformacji energetycznej Polski i Europy.
07.10.2021

Marcin Żółtek, TFI PZU: zielone inwestowanie to maksymalizacja zysku w perspektywie długofalowej

Inwestując w sposób zgodny z zasadami zielonego ładu, staramy się zidentyfikować zagrożenia dla dochodowości firm płynące z tego, że korzystają ze środowiska w sposób nieodpowiedzialny. Te wybory mają na celu maksymalizację dochodowości w perspektywie długofalowej, ponieważ pewne modele biznesowe są nie do utrzymania na dłuższą metę - powiedział w trakcie debaty podczas Kongresu 590 Marcin Żółtek, wiceprezes zarządu TFI PZU.
06.10.2021

ARP: w sierpniu wzrost krajowych cen węgla dla energetyki, spadek dla ciepłownictwa

Ceny polskiego węgla kamiennego dla energetyki w sierpniu br. wzrosły o 1 proc. wobec lipca, a ceny dla ciepłownictwa spadły o 2 proc. – podała w piątek Agencja Rozwoju Przemysłu. Krajowy węgiel dla energetyki oraz ciepłownictwa był w sierpniu br. tańszy niż przed rokiem.
02.10.2021

MKiŚ: kopalnie podejmują procedurę uzyskania decyzji środowiskowych

Kopalnie węgla kamiennego, którym - na podstawie obowiązujących wcześniej przepisów - przedłużono koncesje wydobywcze bez oceny oddziaływania na środowisko, obecnie podejmują procedurę uzyskania decyzji środowiskowych - zapewnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
02.10.2021

Expo 2020 w Dubaju - Shanghai Electric zaprezentuje rozwiązania z zakresu inteligentnej energii i produkcji

Shanghai Electric poinformowała, że począwszy od dnia 1 października, zaprezentuje odwiedzającym Pawilon Chiński na Expo 2020 w Dubaju, szereg innowacji w dziedzinie inteligentnej energii i zaawansowanej produkcji.
01.10.2021

Greenpeace chce wstrzymania pozwoleń na wydobycie węgla dla części kopalń

Greenpeace chce, by pozwolenia na wydobycie węgla kamiennego przez kopalnie, którym w ostatnich latach przedłużono koncesje bez oceny oddziaływania na środowisko i konsultacji społecznych, zostały wstrzymane do czasu uzupełnienia dokumentacji. Kopalnie nie widzą do tego żadnych podstaw.
01.10.2021

Sejmowa Komisja ds. Energii za nowelizacją tzw. ustawy górniczej

Sejmowa Komisja ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych jednogłośnie zarekomendowała we wtorek przyjęcie nowelizacji tzw. ustawy górniczej, wydłużającej do końca 2023 r. możliwość przekazywania kopalń do spółki restrukturyzacyjnej oraz ich likwidacji ze środków budżetowych do roku 2027.
29.09.2021

CATL liderem wysokiej jakości zrównoważonych procesów produkcji w branży akumulatorów

Zakład CATL w Ningde, który zapewnia ekstremalne możliwości produkcyjne oraz inteligentną optymalizację efektywności energetycznej wraz z zarządzeniem w czasie rzeczywistym, to pierwsza baza produkcyjna akumulatorów, która uzyskała to wyróżnienie.
29.09.2021

MAP liczy na kierunkową zgodę KE ws. programu dla górnictwa do końca tego roku

Resort aktywów państwowych liczy, że do końca tego roku uda się uzyskać kierunkową zgodę Komisji Europejskiej na polskie propozycje dotyczące programu dla górnictwa węgla kamiennego, zaś notyfikacja programu nastąpiłaby w roku 2022 – ocenia wiceszef MAP Artur Soboń.
29.09.2021

Ekogroszek zniknie z rynku?!

Proponowane przez resort klimatu rozporządzenie dotyczące wymagań jakościowych dla paliw stałych wyeliminuje z rynku wszystkie tzw. ekogroszki produkowane przez polskie spółki węglowe i uniemożliwi realizację inwestycji zapisanych w umowie społecznej o transformacji górnictwa – ocenia Solidarność.
28.09.2021

Marcin Chludziński: dla KGHM energia jądrowa to samowystarczalność energetyczna i niższe koszty

Poprzez inwestycję w energetykę jądrową, KGHM zapewni sobie samowystarczalność energetyczną, ograniczy koszty z tytułu opłat za CO2 oraz utrzyma konkurencyjność na rynkach światowych – powiedział prezes KGHM Marcin Chludziński, oceniając podpisanie listu intencyjnego o współpracy KGHM z amerykańskim producentem małych reaktorów jądrowych, firmą NuScale Power.
27.09.2021

EcoFlow generator zasilania awaryjnego DELTA Max zaspokajający dwudniowe zapotrzebowanie na energię przeciętnego gospodarstwa domowego

Na rynki światowe wchodzi najnowszy generator akumulatorowy EcoFlow z serii DELTA o mocy podstawowej 2016 Wh z możliwością jej rozszerzenia do 6048 Wh.
27.09.2021

Ekologiczne inwestycje w Orlen Południe na końcowym etapie realizacji

Orlen Południe rozpocznie w listopadzie produkcję ekologicznego glikolu propylenowego w budowanej tam największej w Europie instalacji tego typu. W ramach inwestycji, także w tym roku, ruszy również pierwszy w Polsce hub wodorowy oferujący wodór wysokiej czystości do zasilania ogniw paliwowych.
24.09.2021

Henrike Hahn: sektor energochłonny też może być zielony

Są już przykłady skutecznego wykorzystywania nowych technologii w przemyśle energochłonnym, co pokazuje, że sektor ten może przejść na zieloną energię – podkreślała podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach niemiecka europosłanka Henrike Hahn.
22.09.2021

PKN Orlen planuje zakup pierwszej w Polsce lokomotywy na wodór

PKN Orlen, w ramach współpracy z PESA Bydgoszcz, planuje zakup nowoczesnej lokomotywy, która będzie pierwszym w Polsce pojazdem szynowym wykorzystującym napęd wodorowy. Pojazd powstał na bazie lokomotywy manewrowej SM42, która zyskała innowacyjny i nowoczesny wygląd - podał koncern.
22.09.2021

PKN Orlen wybrał doradcę finansowego dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power

Konsorcjum Pekao Investment Banking i Green Giraffe zostało doradcą finansowym dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Będzie ono odpowiadało za pozyskanie finansowania do realizacji projektu PKN Orlen w partnerstwie Northland Power. Jego rozpoczęcie planowane jest na 2023 r.
22.09.2021

EKG: sektor energochłonny potrzebuje wsparcia w procesie transformacji

Dzisiaj na świecie mało kto kwestionuje konieczność powstrzymania globalnego ocieplenia. Ale sektor energochłonny potrzebuje wsparcia w procesie transformacji - podkreślali eksperci podczas panelu „Europejski Zielony Ład” w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
21.09.2021

Grupy energetyczne przeciwne wykluczeniu gazu z mechanizmów wsparcia

Przedstawiciele krajowych grup energetycznych są przeciwni możliwemu wykluczeniu inwestycji w aktywa gazowe z mechanizmów unijnego wsparcia transformacji energetycznej. „Gaz jest niezbędnym paliwem przejściowym, szczególnie w ciepłownictwie” – przekonuje prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
21.09.2021

Prezes PGE: decyzja TSUE o karze dla Polski kuriozalna, nie godzimy się z nią

Decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE dotycząca 0,5 mln euro kary dla Polski za każdy dzień pracy kopalni węgla brunatnego Turów "jest dość kuriozalna"; "my się z nią całkowicie nie godzimy" - skomentował w poniedziałek prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.
21.09.2021

ICCPP prezentuje bezproszkową technologię atomizacji z nową generacją rdzeni ceramicznych GENE TREE

ICCPP, międzynarodowa firma zajmująca się atomizacją, zaprezentowała swoją pierwszą w historii markę technologii rdzeni ceramicznych GENE TREE na konferencji 2021 Nano-tech Ceramic Core Global Online Launch Conference, odbywającej się 16 września. Premiera GENE TREE oznacza rewolucję w badaniach i rozwoju atomizacji elektrycznej, a także wprowadzenie do przemysłu nowej generacji produktów z rdzeniem ceramicznym.
21.09.2021

Ponad 2,9 mld zł zysku EBITDA Grupy Tauron w pierwszym półroczu 2021

W pierwszym półroczu br. Grupa Tauron wypracowała 382 mln zł zysku netto, a wartość EBITDA - zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację i odpisy na aktywa niefinansowe – przekroczyła 2,9 mld zł. Na inwestycje Grupa wydała 1,3 mld zł - wynika z opublikowanych w środę danych.
16.09.2021

Brak działań w transformacji energetycznej UE będzie nas kosztować 11 mld zł rocznie

W 2030 roku w statystycznym polskim domu koszt ogrzewania węglem może sięgnąć już ok. 5,5 tys. zł, z czego ponad 2 tys. zł przypadnie na opłaty za emisje. Ten koszt można znacznie zmniejszyć, ale warunkiem koniecznym są odpowiednie działania z zakresu efektywności energetycznej.
15.09.2021

Tauron uruchomił setną stację ładowania pojazdów elektrycznych

Grupa energetyczna Tauron, która od 2018 r. rozbudowuje sieć ładowarek samochodów elektrycznych, uruchomiła setną stację ładowania pojazdów. Cztery najnowsze ładowarki, działające w ramach programu Operator, udostępniono w woj. śląskim: w Pyrzowicach, Wiśle, Cieszynie i Bielsku-Białej.
14.09.2021

Prezes Bogdanki: chcemy produkować węgiel tak długo, jak będzie potrzebny

Chcemy produkować węgiel tak długo, jak będzie potrzebny – zadeklarował podczas 30. Forum Ekonomicznego w Karpaczu prezes Bogdanki Artur Wasil. Potwierdził, że kopalnia zamierza rozpoznawać także złoża węgla semi-koksowego i koksowego oraz inwestować w inne obszary.
10.09.2021

Ekologiczny projekt edukacyjny Energi i PKN Orlen - interaktywne zabawy np. o segregacji odpadów

Trwa 11. edycja Planety Energii, ogólnopolskiego programu edukacyjnego Energi z Grupy Orlen, który pierwszy raz organizowany jest z Fundacją Orlen. Interaktywne zabawy dla dzieci, poświęcone nauce o odnawialnych źródłach energii, ekologii i segregacji odpadów, gościć będą w 50 miejscowościach.
10.09.2021

NFOŚiGW wesprze m.in. inteligentne liczniki i modernizację sieci

Wsparcie zakupu i montażu inteligentnych liczników energii elektrycznej oraz modernizacja sieci energetycznych pod kątem włączania do nich ładowarek do aut elektrycznych – to niektóre projekty, jakie zamierza finansować NFOŚiGW dzięki środkom wspomagającym transformację energetyki.
09.09.2021

PFR i Bank Pekao SA uruchamiają nowy program finansowania inwestycji w OZE o łącznej wartości 1 mld zł

W odpowiedzi na rosnące koszty energii i potrzebę realizacji polityki klimatyczno-energetycznej, Polski Fundusz Rozwoju wraz Bankiem Pekao SA ogłosiły podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu uruchomienie nowego programu finansowania inwestycji w odnawialne źródła energii. PFR przeznacza na program pilotażowy do 300 mln zł, które połączone z kapitałem własnym inwestorów i finansowaniem dłużnym pozyskanym od Banku Pekao SA, umożliwi realizację pierwszych 500 MW nowych instalacji fotowoltaicznych zbudowanych w oparciu o rynkowe ceny
09.09.2021

PGNiG: transformacja z użyciem gazu zapewni szybką redukcję emisji CO2

Sposobem na szybką redukcję emisji CO2 w Polsce jest transformacja energetyczna przy użyciu gazu – ocenił we wtorek w Karpaczu wiceprezes PGNiG Robert Perkowski. Zwracał przy tym uwagę, że Polska posiada nowoczesną infrastrukturę przesyłową.
09.09.2021

PGG zapewnia o stabilnej polityce cen węgla dla sektora komunalno-bytowego

Obserwowany w ostatnich miesiącach znaczący wzrost cen węgla na międzynarodowych rynkach nie przekłada się na podobną zwyżkę cen dla krajowego sektora komunalno-bytowego – wynika z informacji Polskiej Grupy Górniczej, która zapewnia o prowadzeniu stabilnej polityki cenowej.
09.09.2021

Prezes PGNiG: w perspektywie 10 lat zapotrzebowanie na gaz może wzrosnąć o blisko 50 proc.

W perspektywie najbliższych 10 lat krajowe zapotrzebowanie na gaz może wzrosnąć o blisko 50 proc. – ocenił podczas 30. Forum Ekonomicznego w Karpaczu prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNIG) Paweł Majewski. Przypomniał, że spółka chce wykorzystywać w sieci gazowej także biometan.
08.09.2021

Wiceprezes PGNiG: transformacja z użyciem gazu zapewni szybką redukcję emisji CO2

Sposobem na szybką redukcję emisji CO2 w Polsce jest transformacja energetyczna przy użyciu gazu – ocenił we wtorek w Karpaczu wiceprezes PGNiG Robert Perkowski. Zwracał przy tym uwagę, że Polska posiada nowoczesną infrastrukturę przesyłową.
08.09.2021

Zielony Ład w polskim wydaniu - stoimy przed wielką szansą na technologiczny skok w przyszłość

Unia Europejska ma ambitny plan, by do roku 2050 cała wspólnota stała się neutralna dla klimatu. Choć eksperci szacują, że transformacja energetyczna Polski wymaga inwestycji na kwotę ponad półtora biliona złotych, kryje się za nią również szansa na wielką rewolucję cyfrową, dzięki której polska gospodarka stanie się bardziej konkurencyjna - na co wskazują eksperci firmy Schneider Electric.
06.09.2021

Soboń: pod koniec września spotkanie plenarne ws. umowy dla energetyki i węgla brunatnego

Prace nad umową społeczną, określającą zasady transformacji energetyki i sektora węgla brunatnego, prowadzone są obecnie w zespołach roboczych; kolejne spotkanie plenarne zaplanowano na koniec września – poinformował wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.
03.09.2021

PSE: kolejna szansa dla samorządów na granty w programie „WzMOCnij swoje otoczenie”

Do 30 września samorządowcy i organizacje pozarządowe mogą ubiegać się o otrzymanie grantu w wysokości 20 tys. zł w ramach ostatniej tury tegorocznej edycji programu „WzMOCnij swoje otoczenie”, organizowanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Grant może być przeznaczony na realizację projektów, które przyczynią się do poprawy życia i bezpieczeństwa mieszkańców. Laureaci zostaną wyłonieni w październiku.
02.09.2021

ARP: w lipcu spadek krajowych cen węgla dla energetyki i dla ciepłownictwa

Ceny polskiego węgla kamiennego dla energetyki w lipcu br. spadły o 1,5 proc. wobec czerwca, a ceny dla ciepłownictwa spadły o 1 proc. – podała w środę Agencja Rozwoju Przemysłu. Krajowy węgiel – zarówno dla energetyki, jak i dla ciepłownictwa - był w lipcu br. tańszy, niż przed rokiem.
02.09.2021

PKN Orlen planuje budowę mikroinstalacji fotowoltaicznych na wiatach i dachach 30 stacji paliw

PKN Orlen zamierza wybudować mikroinstalacje fotowoltaiczne na wiatach i dachach 30 swych stacji paliw w różnych regionach Polski. W związku z planowaną inwestycją koncern ogłosił przetarg, w którym oferty można składać do 27 września.
02.09.2021

PKN Orlen bada rynek technologii obniżających emisję CO2

PKN Orlen ogłosił zapytanie, dotyczące dostępnych na rynku technologii, które umożliwiają obniżenie emisji CO2 oraz podnoszą efektywność energetyczną w procesach rafineryjnych i petrochemicznych. Odpowiedzi w tym postępowaniu można składać do 17 września – podał koncern.
31.08.2021

Czy sztuczna inteligencja przyspieszy odejście przemysłu od węgla w UE?

Przemysł to drugi po energetyce największy emitent gazów cieplarnianych. Bez jego dekarbonizacji nie da się osiągnąć neutralności klimatycznej UE w 2050 roku. Szansą dla firm z tego sektora jest digitalizacja i rozwiązania oparte m.in. na danych z internetu rzeczy czy sztucznej inteligencji.
30.08.2021

Nowa kampania PGNiG Obrót Detaliczny: dzieci przypominają dorosłym o zasadach bezpieczeństwa

PGNiG Obrót Detaliczny rusza z kolejną odsłoną kampanii społecznej Akcja Świadomy Klient. W nowej edycji to dzieci przypominają dorosłym, by nie dali się oszukać nieuczciwym sprzedawcom, podszywającym się pod spółkę.
27.08.2021

PSE: blisko miliard złotych na budowę elektroenergetycznych autostrad na Dolnym Śląsku

Już w 2030 roku będzie gotowa nowoczesna sieć elektroenergetycznych autostrad w regionie dolnośląskim. Na budowę tej infrastruktury przesyłowej Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. przeznaczą niemal 1 miliard złotych. Po jej ukończeniu powstanie nowoczesny układ zasilania południowo-zachodniej Polski.
19.08.2021

Gliwice rozpoczęły nabór wniosków o dotacje do ekoinwestycji mieszkańców

Gliwicki samorząd rozpoczął nabór wniosków mieszkańców o granty do wymian pieców węglowych w budynkach jednorodzinnych. To jedno z kilkunastu miast regionu, które mogą otrzymać środki na ten cel z funduszy unijnych dzielonych w regionie. Granty będą udzielane w 2022 r. i wiosną 2023 r.
10.08.2021

Nowy konkurs na stanowisko prezesa Taurona

Rada nadzorcza spółki Tauron Polska Energia ogłosiła w piątek nowy konkurs na stanowisko prezesa firmy. Przed dwoma dniami wyłoniono trzech wiceprezesów Taurona, nie wybrano jednak prezesa. Spółką czasowo kieruje nowy wiceprezes ds. handlu Artur Michałowski.
06.08.2021

„Samorząd przyjazny energii” - wystartował nowy program grantowy

Samorządy z całej Polski mogą ponownie ubiegać się wsparcie projektów obejmujących elektromobilność, bezpieczeństwo energetyczne czy walką ze smogiem. Ogłoszony właśnie przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej konkurs „Samorząd przyjazny energii” potrwa do końca września.
06.08.2021

Komisarz Breton: KE uznaje rolę węgla koksowego w transformacji przemysłu stalowego

Komisja Europejska uznaje zasadniczą rolę, jaką węgiel koksowy odgrywa w procesie transformacji przemysłu stalowego w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu - napisał unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton w odpowiedzi na pytanie europosłanki Izabeli Kloc dot. tego surowca.
05.08.2021

Projekt: pogórnicze tereny i infrastruktura mogą posłużyć do magazynowania energii

Pogórnicze tereny i infrastruktura szybowa dawnych kopalń mają wielki potencjał, by służyć magazynowaniu energii, przy zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań i technologii w tej dziedzinie - wskazują twórcy koncepcji Śląskiego Systemu Magazynowania Energii, zaprezentowanej w czwartek w Warszawie.
30.07.2021

Prezes Taurona ustąpi ze stanowiska tydzień później

Prezes Taurona Paweł Strączyński, który - zgodnie z wcześniejszą deklaracją - miał odejść ze stanowiska szefa firmy 28 lipca, ustąpi tydzień później, z dniem 4 sierpnia - poinformował we wtorek Tauron. Obecnie trwa konkurs na stanowiska nowego prezesa spółki i jego trzech zastępców.
28.07.2021

Veolia zbuduje system kogeneracyjny zasilany gazem, biomasą i biogazem

Za niespełna dwa lata w należącej do Grupy Veolia ciepłowni w Tarnowskich Górach (Śląskie) powstanie system kogeneracyjny, wykorzystujący do produkcji prądu i ciepła gaz ziemny, biomasę leśną oraz biogaz z miejscowej oczyszczalni ścieków. We wtorek wmurowano kamień węgielny pod tę inwestycję.
28.07.2021

Tauron zainwestuje ponad 100 mln zł w gazowe źródło energii

Kosztem ponad 100 mln zł w należącej do spółki Tauron Ciepło elektrociepłowni w Katowicach powstanie kocioł gazowy o mocy do 140 megawatów termicznych. Inwestycję zrealizuje "pod klucz" Mostostal Warszawa - poinformował w poniedziałek Tauron.
27.07.2021

Rekordowa umowa PGNiG Obrót Detaliczny na dostawę paliwa LNG

PGNiG Obrót Detaliczny podpisało z Grupą Zakupową Bisek największą w historii umowę sprzedaży paliwa LNG na cele transportowe. W ramach tego wieloletniego kontraktu spółka dostarczy kontrahentowi 30000 ton skroplonego gazu ziemnego (LNG).
23.07.2021

MKiŚ: wydano trzy nowe koncesje na eksploatację węgla, pięć w trakcie rozpatrywania

W minionych trzech latach w Polsce wydano trzy nowe koncesje na eksploatację węgla kamiennego, zaś na różnych etapach rozpatrywania jest pięć kolejnych wniosków koncesyjnych – poinformował we wtorek wiceminister klimatu i środowiska, główny geolog kraju Piotr Dziadzio.
21.07.2021

PGE: nowy blok w Elektrowni Turów został zaprojektowany i wykonany prawidłowo, obecny postój jest planowy

Nowy blok energetyczny w Elektrowni Turów został oddany do eksploatacji w maju br. Blok obecnie jest w postoju zaplanowanym i uzgodnionym z generalnym wykonawcą inwestycji – konsorcjum firm Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe GmbH, Budimex SA oraz Técnicas Reunidas SA, co wynika wprost z zapisów kontraktu. Wszystkie działania prowadzone obecnie na nowym bloku mają na celu jego dalszą, stabilną pracę w przyszłości.
21.07.2021

ONDE debiutuje na GPW: chce być liderem w budowie farm wiatrowych i fotowoltaicznych

W poniedziałek 19 lipca na rynku głównym warszawskiej giełdy zadebiutuje spółka ONDE. W ramach grupy kapitałowej firma prowadzi działalność w segmencie budownictwa dla OZE (w obszarze farm wiatrowych oraz fotowoltaicznych) oraz w branży budownictwa drogowo-inżynieryjnego. Ponadto od marca 2021 r. spółka zaczęła samodzielnie projektować instalacje do produkcji energii odnawialnej.
17.07.2021

Eksperci: badania geofizyczne przy ujęciu wody dla Poznania są bezpieczne

Badania geofizyczne prowadzone na zlecenie PGNiG przy ujęciu wody w podpoznańskiej Mosinie są bezpieczne. Zdaniem ekspertów mikrodrgania - wywoływane w trakcie badań sejsmicznych związanych z poszukiwaniem złóż ropy i gazu - nie mają negatywnego wpływu na ujęcia wód pitnych.
16.07.2021

Rekordy cen emisji CO2 uderzają w polski przemysł i energetykę

Ceny uprawnień do emisji CO2 pobiły w ubiegłym tygodniu rekord, osiągając prawie 59 euro za tonę. Jeszcze na początku 2018 roku były na poziomie kilku euro. Stały, wyraźny wzrost bezpośrednio przekłada się na podwyżki cen energii i dotkliwie odczuwają go przedsiębiorstwa, zwłaszcza duzi, przemysłowi odbiorcy energii.
16.07.2021

Morawiecki: transformacja przemysłu wydobywczego rozłożona na dekady

Transformacja przemysłu wydobywczego będzie rozłożona na dekady; utracone w tradycyjnym przemyśle miejsca pracy będą zastępowane nowymi, w nowoczesnych branżach; na Śląsk trafi duży strumień środków budżetowych i unijnych – zadeklarował w wywiadzie dla TVP Katowice premier Mateusz Morawiecki.
14.07.2021

Paneliści konferencji „Śląski Ład” przedstawili wyzwania dot. transformacji energetyki

Wyzwania związane z transformacją energetyki zgodną z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu i Polskiego Ładu przedstawili w poniedziałek paneliści konferencji „Śląski Ład”. Mówiono m.in. o wykorzystaniu funduszu Trójmorza, ochronie europejskiej stali i zagospodarowaniu hałd.
12.07.2021

Shanghai Electric wśród 50 najwyżej wycenianych marek w Chinach

Spółka Shanghai Electric została sklasyfikowana wśród 50 najwyżej wycenianych marek w Chinach w najnowszym rankingu „500 najcenniejszych chińskich marek” opublikowanym przez World Brand Lab. Z rankingu wynika, że wartość marki Shanghai Electric przekroczyła 145 mld w 2021 r., co oznacza wzrost o 37,4% w stosunku do poprzedniego roku, sytuując spółkę w czołówce chińskiej branży produkcji maszyn.
12.07.2021

Stowarzyszenie magazynowania energii i KSSE będą współpracować

Wsparcie eksperckie, wymiana doświadczeń i informacji, upowszechnianie i promowanie dobrych praktyk w zakresie magazynowania energii i energetyki odnawialnej - to założenia nawiązanej w czwartek współpracy Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii i Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
09.07.2021

Wynajmij „elektryka” na testy

Zaledwie 18 proc. polskich kierowców miało okazję choć raz jeździć samochodem elektrycznym - wynika z badań Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. Aby przekonać niezdecydowanych, Arval Service Lease Polska wprowadza m.in. możliwość próbnego najmu pojazdów elektrycznych. Usługa Try & Love it to jeden z elementów Arval GO ELECTRIC, nowego zestawu rozwiązań, które mają ułatwić firmom przejście na pojazdy zeroemisyjne we flotach.
08.07.2021

W pierwszym półroczu Tauron przyłączył blisko 44 tys. nowych mikroinstalacji OZE

W pierwszym półroczu br. działająca na południu Polski firma Tauron Dystrybucja przyłączyła do sieci energetycznej blisko 44 tys. mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy ok. 317 megawatów – wynika z czwartkowej informacji Grupy Tauron.
08.07.2021

Węglokoks Energia zbuduje gazowe źródło energii w Rudzie Śląskiej

Do maja 2023 roku w Rudzie Śląskiej powstanie nowe źródło ciepła i prądu, zasilane gazem ziemnym. Dwa silniki kogeneracyjne i trzy gazowe kotły wodne zastąpią wysłużoną ciepłownię węglową o nominalnej mocy ponad 40 megawatów termicznych - wynika ze środowej informacji inwestora.
08.07.2021

Nowe możliwości dla odbiorców energii - PSE S.A. stworzą bazę informacji rynku energii w Polsce

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. objęły właśnie funkcję Operatora Informacji Rynku Energii. Za trzy lata spółka uruchomi nowoczesną bazę informacji obejmującą wszystkie podmioty działające na rynku energii elektrycznej. Jednolity system gromadzenia, przetwarzania i udostępniania informacji ułatwi firmom i konsumentom m.in. zmianę sprzedawcy energii, uregulowanie płatności czy też porównanie ofert potencjalnych dostawców.
07.07.2021

Green Genius kupi projekty farm fotowoltaicznych i biogazowni w Polsce

Wyspecjalizowana w projektach biogazowych i fotowoltaicznych na kilku europejskich rynkach międzynarodowa firma Green Genius zamierza nabyć kolejne projekty tego typu w Polsce, rozszerzając krajowe portfolio o przedsięwzięcia o łącznej mocy 200 MW - poinformował we wtorek inwestor.
07.07.2021

W ramach projektu farmy wiatrowej Baltic Power główny etap badań geotechnicznych dna Bałtyku

Na obszarze planowanej farmy wiatrowej Baltic Power i trasie jej przyłączy 12 specjalistycznych jednostek rozpoczyna główny etap badań geotechnicznych dna Morza Bałtyckiego. Wyniki badań pozwolą opracować plan posadowienia fundamentów turbin i stacji elektroenergetycznych oraz poprowadzenia łączy.
05.07.2021

W Zielonej Górze powstanie Europejskie Centrum Elektromobilności

Podpisanie listu intencyjnego zapoczątkowało projekt Europejskiego Centrum Elektromobilności (ECE) w Zielonej Górze. Wydarzeniu towarzyszył cykl debat w ramach Europejskiego Kongresu Elektromobilności. Paneliści byli zgodni, że na drodze do powszechnego stosowaniu pojazdów z napędem elektrycznym konieczne jest stawienie czoła kilku wyzwaniom.
02.07.2021

Wiceminister Zyska: za 3-4 lata ok. 20 gigawatów mocy w OZE

W ciągu 3-4 lat wolumen mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii sięgnie w Polsce ok. 20 gigawatów – ocenił w środę pełnomocnik rządu ds. OZE, wiceminister klimatu Ireneusz Zyska. Zapewnił, że krajowa energetyka jeszcze przez wiele lat będzie korzystać także ze źródeł konwencjonalnych.
01.07.2021

Gazowe inwestycje przyspieszają. PKN Orlen do 2025 roku wybuduje blok gazowy w Ostrołęce

Zamiast bloku węglowego do 2025 roku w Ostrołęce ma powstać nowoczesna elektrownia gazowa, którą kosztem 2,5 mld zł wybuduje PKN Orlen. Koncern energetyczny podpisał w tym tygodniu z firmą GE Power aneks do umowy, który otwiera drogę do rozpoczęcia tej inwestycji.
01.07.2021

W kierunku zielonej energii – PKN ORLEN zbuduje elektrownię gazową w Ostrołęce

W Ostrołęce do 2025 roku powstanie nowoczesna elektrownia gazowa. Będzie to możliwe dzięki podpisanemu przez Grupę ORLEN oraz firmę GE Power aneksowi do umowy na budowę elektrowni Ostrołęka C. Szacowana na ok. 2,5 mld zł inwestycja - to element długofalowej strategii ORLEN2030, której celem jest rozwój nisko- i zeroemisyjnych źródeł energii oraz umocnienie Grupy ORLEN na pozycji lidera sektora energetycznego w tej części Europy.
30.06.2021

PKN Orlen i Synthos łączą siły

PKN ORLEN i Synthos podpisały porozumienie o współpracy dotyczące rozwoju i wdrożenia zeroemisyjnych technologii jądrowych MMR i SMR. Jego realizacja wpisuje się w strategiczny cel Koncernu, jakim jest osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2050 roku i zapewni poprawę bezpieczeństwa energetycznego Polski.
29.06.2021

Shanghai Electric prezentuje swoje produkty na SNEC 2021 – na pierwszy plan wysuwa się nowy system zarządzania akumulatorem

Shanghai Electric Guoxuan New Energy Technologyzaprezentowała swoje rozwiązania energetyczne stworzone, aby przyczynić się do neutralności węglowej, podczas XV edycji międzynarodowych targów i konferencji poświęconych branży fotowoltaicznej i inteligentnej energii International Photovoltaic Power Generation and Smart Energy Conference & Exhibition (SNEC 2021), które niedawno odbyły się w Szanghaju.
29.06.2021

Właścicielu, zarządco - od 1 lipca br. rusza obowiązek składania deklaracji w ramach Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB)

1 lipca wchodzi w życie obowiązek składania deklaracji o źródłach ogrzewania budynków w całej Polsce. Każdy właściciel czy zarządca budynku na złożenie deklaracji będzie miał 12 miesięcy w przypadku źródeł ciepła i spalania paliw kiedykolwiek uruchomionych przed dniem 1 lipca, w przypadku źródeł ciepła i spalania paliw uruchomionych po 1 lipca będzie to 14 dni.
28.06.2021

BGK: wkrótce ruszą kredyty w ramach programu "Czyste powietrze"

Pierwsze banki w lipcu zaoferują kredyty termomodernizacyjne w programie "Czyste powietrze". Kredyt taki będzie można zaciągnąć na maksymalnie 12 lat, a jego wartość wyniesie nawet 100 tys. zł – informuje w poniedziałek Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).
28.06.2021

Dzięki Smart Field PGNiG zwiększy o 120 mln m sześć. wydobycie gazu ziemnego ze złoża w Brońsku

Dzięki wykonaniu dwóch nowych odwiertów Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. zwiększy wydobycie gazu ze złoża Brońsko (pow. kościański, woj. wielkopolskie) o 13 proc., czyli 120 mln m sześć. rocznie – poinformowała w poniedziałek spółka.
28.06.2021

Zielona Góra wchodzi na wyższy poziom w rozwoju elektromobilności

Z inicjatywy Partnerów Ekoenergetyka-Polska S.A, Urząd Miasta Zielona Góra, Uniwersytet Zielonogórski, Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., Polski Fundusz Rozwoju S.A. oraz Stowarzyszenie Polska Izba Rozwoju Elektromobilności 30 czerwca 2021roku, zainaugurują projekt na stworzenie jednego z najważniejszych ośrodków tworzenia wiedzy i promocji elektromobilności w Europie - Europejskiego Centrum Elektromobilności w Zielonej Górze.
28.06.2021

Solis wyróżniony w skali globalnej – otrzymuje znak „Top PV Brand 2021” dla falowników w 8 krajach na 5 kontynentach

Solis został wyróżniony znakiem Top PV Brand 2021 dla falowników w USA, Brazylii, Kolumbii, Meksyku, Pakistanie, RPA, Holandii i Indiach. Wyróżnienie to zostało przyznane na podstawie wyników ankiet przeprowadzonych wśród instalatorów systemów solarnych na tych rynkach przez EUPD Research – instytucję z siedzibą w Bonn (Niemcy), zajmującą się badaniami ekonomicznymi i rynkowymi.
23.06.2021

Posiedzenie Rady UE ds. Energii

Kwestie transeuropejskiej infrastruktury energetycznej, strategii wodorowej UE oraz modernizacji sektora budownictwa w ramach inicjatywy Komisji Europejskiej pt Fala renowacji , były głównymi tematami poruszonymi podczas posiedzenia Rady UE ds. Energii, które odbyło się 11 czerwca 2021 roku w Luksemburgu. Ponadto poruszono również temat zrównoważonego finansowania, tzw. Taksonomii UE. W obradach wziął udział wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
14.06.2021

Do końca dekady Polskie Sieci Elektroenergetyczne zainwestują w Pomorskiem 4,5 mld zł

4,5 mld zł zainwestują w województwie pomorskim do 2030 roku Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) w budowę lub modernizację stacji i linii przesyłowych - poinformował w czwartek w Gdańsku wiceprezes zarządu PSE Włodzimierz Mucha.
10.06.2021

FoxESS Polska uruchamia pierwszy w Polsce program lojalnościowy dla instalatorów fotowoltaiki FOX TEAM

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku, FoxESS postanowił uruchomić Ogólnopolski Program Profesjonalnych Instalatorów Fotowoltaiki FOX TEAM.
10.06.2021

Należący do EIG Cerro Dominador otwiera elektrownię wykorzystującą skoncentrowaną energię słoneczną (CSP) w Chile

Pierwsza elektrownia CSP w Ameryce Łacińskiej zapewni w 100% odnawialną energię przez 24 godziny na dobę. Zakład zasili krajowy system energii elektrycznej w Chile elastyczną, niezawodną i bezpieczną energią.
09.06.2021

Dworczyk: zarówno my, jak i nasi partnerzy czescy chcemy zakończyć spór ws. Turowa, zawierając porozumienie

Zarówno my, jak i nasi partnerzy czescy chcemy zakończyć spór w sprawie kopalni Turów, zawierając porozumienie; trwają prace nad porozumieniem, które, jesteśmy przekonani, doprowadzi do zakończenia sporu - zapewniał w poniedziałek w Radiu Zet szef KPRM Michał Dworczyk.
08.06.2021

Dworczyk o cofnięciu decyzji środowiskowej dla Batic Pipe: analizujemy sytuację, aby zaplanować dalsze działania

Szef KPRM Michał Dworczyk, odnosząc się w piątek do cofnięcia decyzji środowiskowej na jeden z odcinków rurociągu Baltic Pipe podkreślił, że sprawa jest przez Polskę analizowana. – Analizujemy sytuację, aby móc zaplanować dalsze działania – podkreślił.
04.06.2021

Silniejszy i aktywniejszy odbiorca na rynku energii

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy m.in. wdrażającej unijną dyrektywę rynkową 2019/944. Nowelizacja ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii proponuje nie tylko innowacyjne rozwiązania niezbędne do poprawy funkcjonowania rynku energii i gazu w Polsce, ale przede wszystkim, wzmacnia pozycję odbiorców i wspiera ich aktywizację na rynku energii.
02.06.2021

Antaisolar ogłosiła zawarcie umowy z One Stop Warehouse dotyczącej systemów montażowych do paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 2GW

Dnia 26 maja firma Antaisolar, czołowy dostawca dla całego łańcucha dostaw w branży systemów montażu modułów fotowoltaicznych, uczciła 15. rocznicę jej powstania, ogłaszając podpisanie umowy na systemy montażowe do modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy 2GW, zawartej z One Stop Warehouse, największym dystrybutorem w Australii, a także nawiązanie strategicznej współpracy z mieszczącą się w Bangladeszu Paramount Group (Paramount).
27.05.2021

MAP do 28 czerwca czeka na uwagi do projektu programu transformacji sektora elektroenergetycznego

Do 28 czerwca można zgłaszać uwagi w ramach konsultacji projektu programu transformacji sektora elektroenergetycznego - poinformowało MAP. Projekt zakłada, że do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) trafią aktywa związane z wytwarzaniem energii z węgla od PGE, Tauronu i Enei.
26.05.2021

36 MWh ciepła z cukrowni w Środzie Wlkp. i Gostyniu

W minionym sezonie grzewczym w kotłowniach cukrowni firmy Pfeifer & Langen Polska S.A. w Środzie Wielkopolskiej i Gostyniu wyprodukowano łącznie 36 MWh ciepła. Zakłady ogrzewały około 3 tys. mieszkań – podała spółka.
23.05.2021

Jutro wchodzi w życie nowela ustawy o efektywności energetycznej

W sobotę wchodzi w życie nowelizacja ustawy o efektywności energetycznej - poinformował w piątkowym komunikacie Urząd Regulacji Energetyki. Ustawa przewiduje m.in. obowiązek zamontowania do 2027 roku ciepłomierzy i wodomierzy zdalnego odczytu.
21.05.2021

Dron sprawdzi, czym mieszkańcy Skawiny palą w piecu

Nowo zakupiony dron, będzie od przyszłego sezonu grzewczego w Skawinie kontrolował czy mieszkańcy nie palą śmieci w piecach. Przez cały rok urządzenie ma też być pomocne w sytuacjach kryzysowych, np. podczas powodzi czy pożarów.
20.05.2021

Prezydent Duda otwierając Kongres 590 przypomniał o transformacji energetycznej i szczycie klimatycznym

Wspólnym wysiłkiem musimy jak najszybciej powrócić na drogę dynamicznego i zrównoważonego rozwoju - mówił prezydent Andrzej Duda, który otworzył w środę Kongres 590.
05.05.2021

Transformacja energetyczna wśród tematów poruszanych z prezydent Kaljulaid przez Andrzeja Dudę

Prezydent Andrzej Duda oświadczył, że podczas spotkania z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid poruszono temat bezpieczeństwa energetycznego; rozmawiano o Nord Stream2, energii odnawialnej oraz tworzeniu połączeń energetycznych w naszej części Europy.
04.05.2021

Kurs na wiatr. Świat stawia na morskie farmy wiatrowe

Inwestycje w rozwój morskich farm wiatrowych poza Chinami wzrosną o 57% w ciągu najbliższych 18 miesięcy – prognozuje Westwood Offshore. Energia z elektrowni wiatrowych będzie zapewniać 30% całej światowej produkcji energii elektrycznej do 2050 r. – przewiduje DNV.
29.04.2021

Komisja Europejska uruchomiła program pn. Forum Inwestycji Zrównoważonej Energii

Poziom inwestowania w projekty sprzyjające osiąganiu celów UE w zakresie klimatu i energii na 2030 r. są niewystarczające, dlatego ważne jest wykorzystanie prywatnych środków.
26.04.2021

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w szczycie klimatycznym

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w rozpoczynającym się w czwartek szczycie klimatycznym zwołanym przez prezydenta USA Joe Bidena. Prezydent Duda zabierze głos podczas piątkowej debaty dotyczącej zagadnień wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy w połączeniu z ambitną polityką klimatyczną.
22.04.2021

Komisja Europejska opublikowała zasady klasyfikowania zielonych inwestycji

Komisja Europejska opublikowała w środę system klasyfikacji zielonych inwestycji w sektorach od przemysłu po transport. Brakuje w nim jednak ciągle energetyki jądrowej i gazowej. Decyzja, czy zakłady z tych sektorów mogą być klasyfikowane jako zielone nie została jeszcze podjęta.
21.04.2021

PKP Energetyka: impuls inwestycyjny w OZE szacowany jest do 10 mld zł

PKP Energetyka poprzez realizację programu "Zielonej kolei" ma dać impuls inwestycyjny dot. odnawialnych źródeł energii szacowany do 10 mld zł - przekazał PAP prezes spółki Wojciech Orzech. Zgodnie z założeniami do 2030 roku 85 proc. energii zasilanej kolej w Polsce ma pochodzić z OZE.
21.04.2021

WindEurope: procedury administracyjne hamują budowę nowych mocy OZE

Pieniędzy na inwestycje w nowe źródła wiatrowe jest dość, przeszkodą spowalniającą budowy są procedury administracyjne - ocenia Wind Europe. Jak podkreśla organizacja, Europa musi przyspieszyć, jeśli chce osiągnąć 55 proc. cel redukcji emisji w 2030 r.
21.04.2021

W Ciechanowie powstanie ekologiczna elektrociepłownia na biomasę z turbiną parową

W Ciechanowie (Mazowieckie) powstanie elektrociepłownia na biomasę z turbiną parową. Miejska spółka Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej podpisała umowę z wykonawcą na realizację inwestycji, której wartość wyniesie 48,7 mln zł - poinformował we wtorek Urząd Miasta.
20.04.2021

Akademickie Konsultacje Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku

Młodzieżowa Rada Klimatyczna działająca przy Ministrze Klimatu i Środowiska organizuje Akademickie Konsultacje Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku “Młodzi Energetycy o PEP40”.
20.04.2021

Wsie i miasta wybierają coraz częściej ekologiczne systemy ogrzewania

W ciągu ostatnich trzech lat odsetek deklarujących ogrzewanie węglem zmniejszył się o 9 punktów procentowych, z 59 proc. do 50 proc.; największe zmiany w sposobie ogrzewania zaszły na wsi oraz w mniejszych miastach - wynika z badań CBOS.
20.04.2021

World Bank: Amoniak i wodór najważniejszymi paliwami w drodze do neutralności węglowej

Amoniak i wodór to neutralnie węglowo paliwa morskie, które prawdopodobnie będą najważniejsze w przyszłości – wynika z nowej serii raportów wydanych przez Bank Światowy. Według nich obecnie te dwa zielone paliwa są „najbardziej obiecujące" dla światowej żeglugi.
20.04.2021

Restrukturyzacja energetyki - możliwe, że odbiorcy energii nie skorzystają na stworzeniu NABE

Pomysł MAP, by wydzielić ze spółek energetycznych ok. 70 węglowych bloków do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego niesie ze sobą ryzyko wyższych rachunków dla odbiorców - oceniają analitycy. Według resortu aktywów państwowych, NABE uwolni spółki od "węglowego balastu".
19.04.2021

Seatech Engineering opracowuje koncepcję ultranowoczesnego katamaranu badawczego dla MEWO

Seatech Engineering opracowuje koncepcję i wstępny projekt katamaranu badawczego dla firmy MEWO S.A. (Subsea Solutions). Wyposażona w szereg nowoczesnych, innowacyjnym rozwiązań jednostka to prawdziwe pływające laboratorium dla 35-osobowej załogi.
19.04.2021

Kogo objemą poprawki ustawy o efektywności energetycznej

Senat wprowadził szereg poprawek do nowelizacji ustawy o efektywności energetycznej. Ustawa przewiduje m. in. obowiązek zamontowania do 2027 r. ciepłomierzy i wodomierzy zdalnego odczytu.
15.04.2021

Inteligentne liczniki i CRISE ujęte w poprawkach projektu ustawy

Kolejne poprawki zgłoszono w środę w czasie ponownego II czytania rządowego projektu zmiany Prawa energetycznego. Zakłada on m.in. stworzenie CSIRE (centralnego systemu informacji rynku energii) oraz wprowadza harmonogram montażu tzw. inteligentnych liczników.
14.04.2021

Tauron spodziewa się utrzymania poziomu zysku EBITDA i spadku wielkości inwestycji

Grupa energetyczna Tauron spodziewa się w tym roku utrzymania ubiegłorocznego poziomu zysku EBITDA oczyszczonego o zdarzenia jednorazowe. Niższe niż w ubiegłym roku będą wydatki na inwestycje – ocenił w czwartek wiceprezes Taurona ds. finansowych Marek Wadowski.
01.04.2021

Tauron przyspieszy "zielony zwrot", a inwestycje w OZE muszą być zdynamizowane

"Zielony zwrot" zapoczątkowany w Tauronie musi być przyspieszony, a inwestycje w odnawialne źródła energii zdynamizowane - zadeklarował nowy prezes Taurona Paweł Strączyński. Zapowiedział m.in. aktualizację strategii Grupy, unowocześnienie zarządzania, uporządkowanie aktywów i uzdrowienie finansów.
01.04.2021

TAURON Polska Energia S.A. ma nowego Prezesa Zarządu

Rada Nadzorcza TAURON Polska Energia S.A. powołała 1 kwietnia 2021 r. Pawła Strączyńskiego na stanowisko prezesa zarządu. Nowy prezes zapowiada zwiększenie możliwości pozyskiwania finansowania i odblokowanie potencjału rozwojowego Spółki.
01.04.2021

KGHM będzie przygotowywać aktualizację strategii; stawia na inwestycje w udostępnienie złóż

Grupa KGHM będzie w drugim kwartale przygotowywać aktualizację strategii rozwoju. Spółka kładzie w tym roku nacisk m.in. na inwestycje w udostępnienie złóż - poinformował PAP Biznes prezes Marcin Chludziński.
25.03.2021

KGHM rozmawia ws. akwizycji w obszarze OZE

Grupa KGHM prowadzi rozmowy w sprawie akwizycji aktywów OZE, zarówno fotowoltaicznych, jak i wiatrowych - poinformował PAP Biznes prezes Marcin Chludziński.
25.03.2021

Minister Kurtyka program "Czyste powietrze" coraz bardziej przyspiesza

Program antysmogowy "Czyste powietrze" coraz bardziej przyspiesza, w ciągu roku podwoiła się liczba wniosków o dotację, a w zeszłym tygodniu do NFOŚiGW wpłynęło ich ponad 3 tys. - przekazał w środę minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
24.03.2021

Tauron chce ograniczyć swoją produkcję energii z węgla

Tauron pracuje nad strategią dostosowania spółki do konieczności ograniczania produkcji energii elektrycznej z węgla kamiennego. Przedstawiciele firmy zastrzegają, że tempo i zakres działań w tym zakresie zależy m.in. od unijnych regulacji, opłacalności produkcji i mechanizmów pomocowych.
24.03.2021

Grupa Kapitałowa PGE odnotowała 148 mln zł zysku netto w 2020 r. z czego blisko 6 mld zł EBITDA

Grupa Kapitałowa PGE zanotowała w 2020 r. 148 mln zł zysku netto, blisko 6 mld zł zysku EBITDA, a przychody ze sprzedaży wyniosły niemal 45,8 mld zł - wynika z opublikowanych we wtorek wyników rocznych największej polskiej spółki energetycznej.
23.03.2021

Czy stopień wodny w Siarzewie ma być budowany, czy nie?

To koniec dyskusji, czy stopień wodny w Siarzewie ma być budowany, czy nie - powiedział w czwartek w Ciechocinku wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Dodał, że jesteśmy w momencie faktycznego rozpoczęcia realizacji tej inwestycji.
18.03.2021

60-proc. wzrost popytu na gaz - prognozuje Gaz-System

Operator gazociągów przesyłowych Gaz-System w najnowszej wersji Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju systemu przesyłowego zakłada 60-proc. wzrost popytu na gaz w Polsce. Zużycie najbardziej ma wzrosnąć w elektroenergetyce.
18.03.2021

Nord Stream 2 łamie zasady bezpieczeństwa i zagraża sytuacji gospodarczej Polski

Nord Stream 2 łamie zasady UE dotyczące bezpieczeństwa energetycznego - ocenił w środę sekretarz stanu USA Antony Blinken, zeznając przed komisją spraw zagranicznych Izby Reprezentantów.
11.03.2021

UE: W Brukseli - Polska walczy o gaz ziemny w procesie transformacji energetycznej

W Brukseli trwają prace nad nowymi regulacjami dot. klasyfikacji inwestycji energetycznych. Polscy europosłowie zabiegają, aby uwzględniały one gaz ziemny jako paliwo przejściowe w procesie transformacji. Chcą przekonać do tego Komisję Europejską.
09.03.2021

Oczekiwania inwestorów to jeden z powodów korzystania firm z zielonej energii

Działający w Polsce sprzedawcy energii elektrycznej dostarczają coraz więcej „zielonej” energii elektrycznej. Odbiorcy biznesowi z kolei mają różne metody zdobycia prądu z OZE. Wśród powodów takiego podejścia są oczekiwania inwestorów i kontrahentów.
15.02.2021

ROJAM

Organizujemy szkolenia wysokościowe m.in.: IRATA, ITRA, GWO i inne , dokonujemy okresowych przeglądów środków ochrony indywidualnej oraz sprzedajemy sprzęt wysokościowy.
szkolenie IRATA ,szkolenie GWO ,szkolenie GWO BST ,kurs GWO BST ,szkolenie GWO ART ,GWO EFA ,GWO SLS ,PETZL ,OTDL ,szkolenia z technik dostępu linowego ,szkolenia do pracy na wysokości ,szkolenia dla branży wiatrowej ,szkolenia dla techników turbin wiatrowych ,szkolenia na wiatraki ,praca na turbinach wiatrowych ,onshore ,offshore , wiatraki , turbiny wiatrowe , serwis turbin wiatrowych , inspekcja środków ochrony indywidualnej , praca na wysokości , sprzedaż sprzętu wysokościowego , przegląd systemów asekuracyjnych , przegląd drabin , przegląd punktów asekuracyjnych , szkolenia specjalistyczne , energetyka wiatrowa , energia z wiatru , praca na wiatrakach , turbina wiatrowa , wind turbine service , Avanti , Haca , 3M , RUD , Hailo , Somain , Tractel , Soll , przegląd zestawów ewakuacyjnych , GWO Sea Survival , GWO Manual Handling , GWO First Aid , branża wiatrowa , ITRA , szkolenie z bezpiecznej pracy na wysokości , energia odnawialna , przeglądy i naprawy skrzydeł ,SKYLOTEC MILAN

Zintegrowana strategia multienergetyczna bp Polska

W obliczu narastającego na całym świecie popytu na energię oraz cywilizacyjnych wyzwań ekologicznych, kluczowym celem dla tradycyjnych koncernów paliwowych staje się ewolucja w kierunku nowoczesnych przedsiębiorstw multienergetycznych. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku mieliśmy okazję porozmawiać na ten temat z Bogdanem Kucharskim, prezesem bp Polska.
07.09.2023

Uroczyste wbicie łopaty pod budowę fabryki morskich wież wiatrowych w Gdańsku

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. razem z partnerem strategicznym GRI Renewable Industries S.L. oraz firmą Baltic Towers Sp. z o.o. rozpoczyna realizację nowej inwestycji na rzecz wsparcia rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej (MEW). To przełomowe wydarzenie dla polskiego sektora energii odnawialnej.
01.09.2023

Strategia partnerstwa dla offshore wind. RWE w Polsce

Pilna potrzeba dekarbonizacji sektora energetycznego kieruje uwagę wszystkich na rosnącą rolę energii odnawialnej. RWE, jako doświadczony deweloper branży OZE, dostrzega olbrzymi potencjał i znaczenie polskiego rynku offshore wind dla przyszłości energetycznej kraju. Między innymi o tym mieliśmy okazje porozmawiać z Pålem Coldevinem, wiceprezesem wykonawczym RWE Offshore Wind ds. rozwoju offshore w krajach nordyckich, Polsce i krajach bałtyckich, podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku.
21.08.2023

Seaway7: globalna perspektywa dla polskiego offshore wind

Rozwój sektora offshore wind nabiera tempa. To generuje określone wyzwania, a Seaway7 ma konkretną ofertę rozwiązań. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku Richard Den Hollander, Business Development Director w Seaway7, opowiedział nam o kluczowych aspektach działalności firmy i jej zaangażowaniu w Polsce.
16.08.2023

Kiedy popłynie prąd z BC-Wind? Rozmowa z Kacprem Kostrzewą

W obliczu rosnącego zapotrzebowania na energię odnawialną, Polska kieruje swoje spojrzenie na offshore wind. Potencjał morskich farm wiatrowych przyciąga uwagę inwestorów i ekspertów. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku, mieliśmy okazję porozmawiać z Kacprem Kostrzewą, dyrektorem projektu BC-Wind w Ocean Winds, na temat ich przedsięwzięcia MFW oraz planów na przyszłość.
10.08.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.