Wynik wyszukiwania - "transformacja energetyczna" - Wiadomości

Andrzej Duda o transformacji energetycznej na konferencji COP28

Człowiek i jego potrzeby muszą być na czele transformacji energetycznej, a nadal zbyt mało uwagi poświęca się wymiarowi ludzkiemu. Aby uczynić transformację energetyczną sprawiedliwą, nie możemy podważać jakości życia ludzi - powiedział w piątek podczas konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju prezydent Andrzej Duda.
01.12.2023

Iberdrola chce mieć w Polsce znaczący udział w rynku OZE i stawia na rozwój organiczny

Iberdrola, która ma obecnie w Polsce 212 MW zainstalowanej mocy w energetyce wiatrowej, chce osiągnąć znaczący udział w krajowym rynku OZE. Firma ma w portfelu projekty we wczesnym etapie na ok. 2 GW. Stawia na rozwój organiczny, choć monitoruje rynek pod kątem innych możliwości. Podtrzymuje zainteresowanie morską energetyką wiatrową - powiedział PAP Biznes Alejandro Rodriguez Anguita, szef Iberdrola w Polsce.
28.11.2023

Prezes PGG: dekarbonizacja Europy skutkuje postępującą karbonizacją światowej gospodarki

Dekarbonizacja Europy skutkuje przenoszeniem produkcji i konsumpcji węgla do krajów azjatyckich oraz rozwijających się, a w efekcie postępującą karbonizacją światowej gospodarki - ocenił w czwartek prezes Polskiej Grupy Górniczej (PGG) Tomasz Rogala.
24.11.2023

Idea Rozwoju Twojego Biznesu: energia odnawialna to zysk i konieczność dla polskich firm

Mądre korzystanie z energii odnawialnej staje się obecnie koniecznością. Wiąże się to zarówno z polską i unijną polityką przeciwdziałania zmianom klimatu i transformacji energetycznej, ale także z rosnącymi cenami energii elektrycznej. Ale to jednocześnie wielka szansa dla naszej gospodarki, zwłaszcza małych firm.
23.11.2023

Firmy inwestują w zieloną energię. To odpowiedź na kryzys energetyczny

Transformacja energetyczna dzieje się tu i teraz. Zobowiązują do niej nie tylko unijne rozporządzenia i państwowe strategie, lecz także bieżąca sytuacja w Europie. Między innymi za sprawą wojny w Ukrainie i rosnących cen prądu polski biznes zaczął bardziej interesować się zieloną energią. Nowy raport specjalny EFL omawia znaczenie inwestowania w OZE w świetle kryzysu energetycznego i klimatycznego.
23.11.2023

RWE: aukcja CfD w 2025 roku kluczowa dla powodzenia programu offshore w Polsce

Polski rynek morskiej energetyki wiatrowej jest dla firmy RWE, wiodącego światowego koncernu w dziedzinie energii odnawialnej i numeru dwa na świecie w sferze morskiej energii wiatrowej, rynkiem strategicznym.
23.11.2023

Hitachi Energy rozszerza swoją produkcję w Szwecji

Firma Hitachi Energy, globalny lider technologiczny, który kształtuje zrównoważoną przyszłość energetyczną dla wszystkich, poinformowała, że rozszerza swoją produkcję w Smedjebacken i Ludvice, w regionie Dalarna w Szwecji. To część ogłoszonego wcześniej planu zatrudnienia ponad 2000 dodatkowych pracowników w ciągu najbliższych dwóch lat.
22.11.2023

KE pozytywnie oceniła polski KPO. 59,8 mld na transformację, w tym offshore wind

Komisja Europejska pozytywnie oceniła zmieniony polski Krajowy Plan Odbudowy o wartości 59,8 mld euro; zatwierdzenie przez Radę umożliwi Polsce otrzymanie płatności zaliczkowych w wysokości 5,1 mld euro z funduszy REPowerEU. Nowe inwestycje mają na celu wspieranie transformacji energetycznej, w tym sieci przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej oraz morskich farm wiatrowych.
22.11.2023

Sukces partnerstwa publiczno-prywatnego. PreZero świętuje 10 lat ITPOK w Poznaniu

Minęło już 10 lat od zawarcia pomiędzy Miastem Poznań a spółką PreZero Zielona Energia śmiałej umowy partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), w ramach której w mieście powstała nowoczesna Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK). Podczas jubileuszowej konferencji przedstawiano rolę zakładu w systemie gospodarowania odpadami oraz strategię skutecznej współpracy z samorządem.
20.11.2023

IVECO promuje elektryczną mobilność razem z zespołem Metallica podczas europejskiego etapu światowej trasy koncertowej M72

IVECO ogłosiło historyczne partnerstwo z Rock & Roll Hall Of Famers Metallica podczas premiery nowej, pełnej gamy pojazdów w Barcelonie. Marka będzie wspierać zespół podczas europejskiego etapu ich światowej trasy koncertowej M72, która wypełni obiekty na całym kontynencie od maja do lipca 2024 roku.
19.11.2023

Umowa koalicyjna: przeznaczymy całość wpływów z ETS na inwestycje w transformację energetyczną

Przyspieszymy zieloną transformację energetyczną poprzez stworzenie stabilnego prawa oraz budowę systemów wspomagania finansowego i technologicznego. Przeznaczymy całość wpływów z ETS na inwestycje w transformację energetyczną - wynika z opublikowanej w piątek umowy koalicyjnej KO, Polski 2050, PSL i Nowej Lewicy.
10.11.2023

Trwa XIX Ogólnopolska Konferencja Systemy Zarządzania w Energetyce

Dziś wystartowała XIX edycja Ogólnopolskiej Konferencji Systemy Zarządzania w Energetyce, która odbywa się w Krakowie i potrwa do 8 listopada.
06.11.2023

Posłanka Trzeciej Drogi: atom powinien być stabilizatorem polskiego systemu energetycznego

Atom powinien być stabilizatorem polskiego systemu energetycznego, obok wiatru i słońca - powiedziała Paulina Henning-Kloska (Trzecia Droga - Polska 2050). Zapowiedziała, że po przejęciu ministerstwa klimatu i środowiska, przeprowadzone zostaną audyty projektów jądrowych.
05.11.2023

Zieloni: zobowiązania międzynarodowe w sprawie energetyki jądrowej będą utrzymane

Jesteśmy sobie w stanie poradzić bez energii jądrowej, ale wszystkie zobowiązania międzynarodowe, które zostały poczynione przez obecny rząd, będą utrzymane – zapewniła w niedzielę w Poznaniu współprzewodnicząca Partii Zieloni Urszula Zielińska.
05.11.2023

Agencja Rozwoju Przemysłu: We wrześniu zrównoważona produkcja i sprzedaż węgla

Tegoroczny wrzesień był pierwszym od pół roku miesiącem, kiedy miesięczne krajowe wydobycie oraz sprzedaż węgla kamiennego były zrównoważone - wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). W poprzednich sześciu miesiącach kopalnie więcej węgla wydobywały niż sprzedawały.
03.11.2023

Statkraft publikuje raport na temat globalnych trendów energetycznych. OZE będą wzrastać mimo międzynarodowych zawirowań

Statkraft, największy producent energii odnawialnej w Europie, obecny w 21 krajach na całym świecie, opublikował swój coroczny raport „Low Emissions Scenario”, w którym przeanalizowane zostały czynniki oraz skutki globalnej transformacji energetycznej. Od zeszłego roku norweska firma rozwija swoje portfolio OZE w Polsce, gdzie zabezpieczyła portfel projektów na wczesnym etapie o mocy około 500 MW.
02.11.2023

Jak przyśpieszyć rozwój energetyki słonecznej. PSF wskazuje szybkie kroki

Słaba infrastruktura energetyczna nie może być wymówką dla nierozwijania OZE. Ambitne cele klimatyczne, dialog z branżą i likwidacja barier administracyjno-prawnych to według Ewy Magiery prezeski Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki niezbędne szybkie kroki do transformacji energetycznej Polski
30.10.2023

Globalna polityka klimatyczna na nie. Głos buntu czy wołającego na puszczy?

Polityczne strategie klimatyczne wywołują różne emocje – zarówno akceptacji, jak również sprzeciwu. Troska o środowisko niejednokrotnie wiąże się z decyzjami ograniczającymi emisje dwutlenku węgla, co często wiążę się ze znacznymi kosztami transformacji energetycznej. Taka sytuacja może budzić uzasadniony głos sprzeciwu.
30.10.2023

W europarlamencie konferencja na temat wyzwań dla rozwoju energetyki wiatrowej

W Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się konferencja dotycząca wyzwań dla rozwoju energetyki wiatrowej. "Tylko dzięki współpracy i solidarności możemy zapewnić płynną i skuteczną transformację energetyczną" - przekonywał organizator wydarzenia, europoseł Ryszard Czarnecki (PiS).
26.10.2023

Hitachi Energy zwiększa zdolności produkcyjne, aby sprostać zapotrzebowaniu na transformację energetyczną

Firma Hitachi Energy, globalny lider technologiczny, dążący do zapewnienia zrównoważonej przyszłości energetycznej dla wszystkich, ogłosiła we wtorek, 24 października 2023 r., że na całym świecie umożliwiła integrację z systemem elektroenergetycznym łączy wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC) o mocy ponad 150 gigawatów (GW) - co wystarczyłoby do zaspokojenia szczytowego zapotrzebowania na moc w Japonii.
24.10.2023

Rozpoczęto prace w ramach pierwszego etapu projektu obejmującego montaż paneli fotowoltaicznych JA Solar o mocy 50 MW na dachu bazy produkcyjnej w Baotou

Firma JA Solar ogłosiła w ostatnim czasie rozpoczęcie realizacji pierwszego etapu projektu instalacji paneli fotowoltaicznych (PV) o mocy 50 MW na dachu bazy produkcyjnej w Baotou. Projekt ten jest uważany za ważny krok w promowaniu ekologicznej produkcji i działalności całego przedsiębiorstwa.
21.10.2023

Śląskie. Projekty służące transformacji energetycznej pomogą utrzymać kilkaset miejsc pracy

Kilkaset miejsc pracy ma być utrzymanych lub stworzonych w wyniku realizacji ośmiu przedsięwzięć wpisujących się w transformację energetyczną woj. śląskiego. Warte łącznie blisko 400 mln zł inwestycje otrzymają prawie 126 mln zł unijnego dofinansowania - poinformował w piątek Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego.
21.10.2023

Samorządy w obliczu energetycznych wyzwań

Polskie miasta w coraz większym stopniu podejmują wyzwania, jakie stawia przed nimi polityka klimatyczna Unii Europejskiej. Zmieniają także swoje podejście do energetyki w przestrzeni miejskiej. Dążenie do niskoemisyjności i wspieranie „zielonych” rozwiązań nie może mieć miejsca bez rozwoju nowych technologii w obszarze dystrybucji i przesyłu energii elektrycznej.
06.10.2023

Pierwsza edycja konferencji Green Energy Tricity zakończona sukcesem

Wrzesień zakończył się jednym z ważniejszych wydarzeń dla biznesu - pierwszą edycją konferencji Green Energy Tricity (GET), która w dniach 26-27 września przekazała przedsiębiorcom takie tematy, jak: odnawialne źródła energii w kontekście technologicznym, magazynowanie ciepła, transformacja energetyczna mająca przynosić przedsiębiorcom zyski i oszczędności, technologia wodorowa i energetyka wiatrowa, obniżanie śladu węglowego w firmach czy obniżenie rosnących kosztów energii.
04.10.2023

Prezes InnoEnergy: transformacja energetyczna daje Polsce szansę na „dogonienie” Europy

„Transformacja energetyczna jest wielką szansą dla Polski, żeby po wielu latach >>gonienia
02.10.2023

Fińska energetyka wiatrowa bije rekordy, przygotowując grunt pod transformację w kierunku zrównoważonej przyszłości

Hitachi Energy wspiera transformację energetyczną w Finlandii: ponad połowa energii wiatrowej generowanej w tym kraju przechodzi przez transformatory i rozwiązania w zakresie przyłączeń sieciowych dostarczone przez koncern.
29.09.2023

Zielona transformacja energetyczna w pomarańczowych barwach Industrii

Na naszych oczach praktycznie w każdej dziedzinie życia dokonuje się transformacja energetyczna. W tym szerokim pojęciu, odmienianym w ostatnich miesiącach przez niemal wszystkie przypadki, mieści się szereg aktywności. O doświadczeniach na tym polu jednego z największych biur inżynierskich w Polsce – Industria Project – opowiada jego prezes dr Włodzimierz Werochowski.
22.09.2023

Equinor włącza się do porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej

Jako firma biorąca aktywny udział w transformacji energetycznej Polski poprzez rozwijanie morskiej i lądowej energetyki odnawialnej, a także będąca jednym z głównych dostawców gazu do kraju poprzez Baltic Pipe, Equinor dołączył do grona sygnatariuszy porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej. Celem inicjatywy jest włączenie się w dialog i rozwój rynku związanego z technologiami, które norweski koncern traktuje jako kluczowe narzędzie zmniejszania emisyjności trudnych do dekarbonizacji sektorów przemysłu.
19.09.2023

Krynica Forum: do transformacji energetycznej niezbędne są kompetentne kadry

Odpowiednio wykształceni w zakresie ochrony środowiska ludzie są niezbędni do przeprowadzenia udanej transformacji energetycznej - ocenili eksperci podczas Krynica Forum. Wskazali, że transformacja energetyczna, której celem jest zerowa emisja w 2050 r., to szansa dla naszego sektora edukacyjnego i całej polskiej gospodarki.
15.09.2023

Kongres Energetyki Rozproszonej – głos organizacji branżowych

W dniach 25–26 września 2023 r. na terenie kampusu AGH odbędzie się I Kongres Energetyki Rozproszonej. KER łączy sprawdzoną formułę spotkań integrujących środowiska branżowe (Fora Energetyki Rozproszonej) z konferencją naukową, której tematyka obejmie praktyczne aspekty nowej energetyki. Kongres organizuje Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica, a współorganizatorami są Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska oraz Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.
14.09.2023

Czy polski przemysł ma plan, jak odejść od węgla?

Jak obecnie wygląda sytuacja w zakładach przemysłowych korzystających z węgla w procesach technologicznych w kontekście transformacji energetycznej? Czy polskie przedsiębiorstwa mają środki na inwestycje pozwalające na odejście od tego paliwa? Firma DUON już po raz drugi przeprowadziła badanie dotyczące znajomości nowych standardów, planowanych zmian oraz wyzwań, jakie stoją przed polskim przemysłem.
12.09.2023

Minister Moskwa: 726,5 mld zł nakładów na nowe moce wytwórcze w elektroenergetyce

Skumulowane nakłady inwestycyjne na nowe moce wytwórcze w sektorze elektroenergetyki oszacowaliśmy na poziomie 726,5 mld zł - napisała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa do uczestników wtorkowej konferencji „Energia dla Lubelskiego”.
12.09.2023

Nomad Electric zbuduje elektrownie fotowoltaiczne za 66 mln złotych

Nomad Electric podpisał kontrakt z międzynarodowym inwestorem, na budowę elektrowni PV o łącznej wartości 66 mln złotych. Instalacje zostaną zbudowane w formule EPC, w zakresie prac znajduje się także budowa linii kablowych wraz z przyłączeniem do urządzeń Operatora Systemu Dystrybucyjnego.
07.09.2023

Hitachi Energy i Google Cloud łączą wiedzę w zakresie energetyki i technologii cyfrowych, aby wspierać inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju

Hitachi Energy, globalny lider technologiczny wspierający zrównoważoną przyszłość energetyczną dla wszystkich i Google Cloud podpisały strategiczną umowę o współpracy oraz współtworzeniu produktów i usług oprogramowania w chmurze zaprojektowanych w celu wspierania światowej transformacji energetycznej. Pierwsza demonstracja wartości tej współpracy, Velocity Suite Power Prices firmy Hitachi Energy, jest już dostępna w Google Cloud Marketplace.
24.08.2023

Badanie opinii: Polska i UE powinny więcej inwestować w transformację energetyczną

Zdaniem 44% ankietowanych transformacja energetyczna jest istotna dla cen energii i stabilności jej dostaw w przyszłości - wynika z badania agencji Yotta przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.
17.08.2023

363 MWh w 24 godziny! Vestas ustanawia światowy rekord

Vestas ogłasza rekord wydajności pojedynczej turbiny w czasie 24 godzin. Prototyp modelu V236-15.0 MW™ odnotował fenomenalną produkcję 363 megawatogodzin energii.
10.08.2023

Na Dolnym Śląsku o zmianach energetycznych

Zmiany energetyczne to wyrażenie odmieniane przez wszystkie przypadki. Z ekspertami z UE spotkanie zorganizował Wałbrzyski Klaster Energii i Wodoru Wklaster. Spotkanie w ramach programu START odbyło się w hotelu Piotr w Boguszowie Gorcach. Celem warsztatu było opracowanie "Teorii Zmiany" dla części podregionu Wałbrzych oraz usprawnienie związku istniejącej listy projektów z celami rozwoju. Wklaster jest partnerem Gryfickiego Klastra Energii.
02.08.2023

Największe elementy do budowy polskiej elektrowni jądrowej będą transportowane drogą morską

Realizowana przez Urząd Morski w Gdyni konstrukcja morska będzie jedną z kluczowych inwestycji, która umożliwi sprawny transport i rozładunek wielkogabarytowych elementów budowanej na Pomorzu elektrowni jądrowej.
01.08.2023

PCC Intermodal SA włącza do eksploatacji lokomotywy elektryczne Traxx od Alstom

Z końcem czerwca 2023 roku Alstom, globalny lider w dziedzinie inteligentnej i zrównoważonej mobilności, dostarczył cztery wielosystemowe lokomotywy elektryczne Traxx 3 MS wiodącemu operatorowi intermodalnemu – PCC Intermodal SA. Kontrakt na dostawę lokomotyw, wraz z certyfikacją i szkoleniami, został zrealizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, którego celem jest promocja i wdrażanie niskoemisyjnych rozwiązań transportowych.
03.07.2023

Przed dalszymi podwyżkami cen energii trwale zabezpieczy jedynie transformacja energetyczna

Transformacja polskiej energetyki to jedyny sposób, by trwale ustabilizować ceny energii w naszym kraju. Eksperci są zgodni, że konieczne jest konsekwentne budowanie mocy w źródłach odnawialnych oraz w energetyce jądrowej. Umożliwi to systematyczne odchodzenie od wytwarzania energii ze źródeł kopalnych, a więc uniezależnienie od wahań cen surowców i kosztów emisji CO2.
27.05.2023

Polacy są za przyspieszeniem transformacji energetycznej. Tylko co trzeci ocenia jej tempo jako wystarczające

Jedna trzecia Polaków ocenia, że tempo transformacji energetycznej kraju jest wystarczające – wynika z badania agencji YOTTA dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Oczekiwania co do konieczności jej przyspieszenia, zdaniem ekspertów, wynikają z obserwowanych od ponad roku skutków zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę oraz embarga na rosyjskie surowce. Badani są podzieleni w kwestii tego, kto powinien w największym stopniu sfinansować proces zielonej transformacji – Polska we własnym zakresie czy Unia Europejska. Branża energety
25.05.2023

Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków coraz bliżej

25 maja br. w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni rozpocznie się trzecia edycja Trójmiejskiego Dnia Zielonych Budynków – konferencji poświęconej tematyce odpowiedzialności ekologicznej ze szczególnym wskazaniem na branżę budowlaną oraz projektową.
24.05.2023

Timmermans: klęski żywiołowe to nie rezultat ideologii a kryzysu klimatycznego

Ostatnie klęski żywiołowe to nie rezultat ideologii a kryzysu klimatycznego; walka z nim to nie ideologia a pragmatyzm – powiedział w czwartek w Łodzi wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans podczas rozpoczęcia w Łodzi Samorządowego Kongresu Klimatycznego.
19.05.2023

Reforma ETS: Co cięcia emisji oznaczają dla europejskich przedsiębiorstw?

Trwająca reforma systemu ETS to ważny element ograniczania przez Unię Europejską emisji gazów i drogi do neutralności klimatycznej kontynentu. W ramach wdrażanych przepisów całkowicie zniesione mają być bezpłatne uprawnienia, a do systemu ETS włączono po raz pierwszy gazy z sektora morskiego.
17.05.2023

PKEE: 600 miliardów złotych w 7 lat. Transformacja energetyczna w Polsce wymaga gigantycznych nakładów

Inwestycje w transformację rynku energetycznego do 2030 roku wyniosą nawet 135 mld EUR (600 mld złotych), jak wynika z raportu analityków EY przygotowanego na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Oznacza to konieczność wsparcia spółek energetycznych, na których spoczywa ciężar transformacji energetycznej Polski. Tylko dzięki dodatkowym funduszom, przede wszystkim z Unii Europejskiej, możliwe będzie zapełnienie luki inwestycyjnej wynikającej z realizacji przez Polskę celu osiągnięcia neutralności klimatycznej.
17.05.2023

Infrastruktura musi się szybciej dostosować do rosnącej produkcji energii z OZE. Obecnie większość wniosków o przyłączenie takiej instalacji otrzymuje decyzję odmowną

Jak wskazuje Krzysztof Kobyłka, ekspert WiseEuropa, w Polsce transformacja energetyczna nadal przebiega zbyt wolno, ale rynek pokłada duże nadzieje w przygotowywanej właśnie aktualizacji „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku”. Dziś kluczowe w kontekście polskiej transformacji energetycznej jest sprzyjające prawo, odblokowanie możliwości inwestowania w OZE m.in. poprzez liberalizację tzw. ustawy wiatrakowej, która nadal jest zbyt restrykcyjna, ułatwienia dla inwestycji w długoterminowe kontrakty cPPA, magazyny energii, a prz
15.05.2023

Sasin: chcemy zaproponować Polakom pakt energetyczny

Chcemy zaproponować Polakom pakt energetyczny, który będzie odpowiedzią zarówno na politykę Putina, ale też na dyktat Brukseli, który ma nas złamać i który ma spowodować, że społeczeństwo straci szansę na szybki rozwój – powiedział w niedzielę w Warszawie wicepremier i szef MAP Jacek Sasin.
14.05.2023

Wodór jako paliwo przyszłości – jak zastąpić gaz ziemny w produkcji nawozów

Zanim wodór upowszechni się w transporcie jako paliwo przyszłości, musimy jeszcze pokonać szereg problemów związanych z jego właściwościami fizycznymi czy kosztami wytworzenia i przechowywania. W zasięgu ręki mamy jednak wykorzystanie wodoru, jako znakomitej alternatywy dla gazu ziemnego, używanego w produkcji nawozów azotowych. Jak oceniają eksperci Multiconsult Polska, w niedalekiej przyszłości, Polska mogłaby stać się światowym hubem amoniaku, wytwarzanego z zielonego wodoru.
14.05.2023

35 proc. Polaków na termomodernizację przeznaczyło od 10 do 30 tys. zł

35 proc. Polaków, którzy przeprowadzili termomodernizację w ciągu ostatnich 5 lat, przeznaczyło na nią od 10-30 tys. zł. – wynika z badania Zimno, cieplej, gorąco... Co Polacy wiedzą o termomodernizacji? Spośród osób, które przeprowadziły termomodernizację, 91 proc. poleciłoby ją innym – dodano.
14.05.2023

Podkarpackie. Naukowcy opracowali powłokę wydłużającą prace paneli fotowoltaicznych

Powłokę, wydłużającą pracę paneli fotowoltaicznych, opracowali naukowcy z podkarpackich uczelni. Projekt naukowców z Uniwersytetu Rzeszowskiego i Politechniki Rzeszowskiej otrzymał blisko 200 tys. dofinansowania w ramach programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji.
13.05.2023

Dom z energią wodorową? Tak może wyglądać bezemisyjna przyszłość

Czy można całkowicie uniezależnić się od dostawców energii? Zapewne niejeden właściciel nieruchomości dziś zadaje sobie takie pytania, galopująca inflacja i wysokie ceny energii inspirują do szukania alternatyw. – To jest technologicznie możliwe, ale na pewno jest to nowy rynek i czeka nas jeszcze sporo pracy, zanim tego typu systemy zagoszczą w ofertach specjalistów – mówi ekspert od technologii wodorowych, Marcin Hołub.
09.05.2023

Naukowcy opracowali drewniany tranzystor

Szwedzki zespół opracował pierwszy na świecie w pełni działający tranzystor z drewna. Na razie powstał w ramach badań podstawowych, ale zdaniem naukowców może znaleźć różne zastosowania, w tym do sterowania wzbogaconych o elektronikę roślin.
29.04.2023

GWM z impetem wkracza na ścieżkę nowych źródeł energii z Ekosystemem Leśnym

Ostatnio ponad 300 dziennikarzy i przedstawicieli dystrybutorów z przeszło 60 krajów i regionów z całego świata odwiedziło Centrum B+R firmy GWM w chińskim Baodingu w ramach wystawy Auto Shanghai 2023, aby dowiedzieć się o innowacyjnych osiągnięciach GWM w ramach Ekosystemu Leśnego i inteligentnych pojazdów zasilanych nowymi źródłami energii.
29.04.2023

G7: Ministrowie uzgodnili przyspieszenie odejścia od paliw kopalnych

Ministrowie środowiska i energii państw grupy G7 zobowiązali się w niedzielę do przyspieszenia procesu odchodzenia od paliw kopalnych, by osiągnąć neutralność pod względem emisji CO2 do 2050 roku, ale nie podali terminu rezygnacji z energii węglowej.
17.04.2023

Raport: już prawie 40 proc. światowej energii elektrycznej pochodzi ze źródeł odnawialnych i nuklearnych; to przełom, początek końca paliw kopalnych

Rok 2022 był przełomowy; rekordowa ilość energii elektrycznej została wyprodukowana ze źródeł odnawialnych, co oznacza początek końca paliw kopalnych. W 2023 roku zużycie węgla, ropy i gazu zacznie spadać - głosi raport think tanku Ember, cytowany w środę przez CNN.
14.04.2023

Kolejna firma paliwowa chce inwestować w elektromobilność

Do końca 2024 r. sieć MOYA należąca do firmy Anwim powinna liczyć 500 stacji paliw – powiedział PAP Sebastian Król partner Enterprise Investors, większościowego akcjonariusza Anwimu. Jak dodał, ze względu na zmiany jakie zachodzą na rynku, m.in rozwój elektromobilności, czas wyznaczyć nowe cele.
10.04.2023

Zyska: w ciągu ostatnich lat osiągnęliśmy niewyobrażalny postęp w rozwoju OZE

W ciągu ostatnich lat osiągnęliśmy niewyobrażalny postęp w rozwoju OZE, przekraczając w styczniu 23 GW mocy zainstalowanej. Chcielibyśmy, aby w 2040 r. w Polsce osiągnięto czterokrotny wzrost mocy pochodzącej z OZE - mówił w środę w Studiu PAP wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
05.04.2023

Tusk: zrobimy wszystko, żeby europejskie pieniądze służyły spokojnej transformacji energetycznej

Zrobimy wszystko, żeby gigantyczne europejskie pieniądze pracowały nie przeciwko polskiemu przemysłowi, ale na rzecz ewolucyjnej spokojnej transformacji energetycznej – zadeklarował w sobotę w Sosnowcu szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.
26.03.2023

PIE: utrzymanie węgla koksowego na liście surowców krytycznych UE wesprze JSW

Utrzymanie węgla koksowego na liście unijnych surowców krytycznych pomaga w zapewnieniu UE dywersyfikacji dostaw istotnych dla transformacji energetycznej - zwrócili uwagę analitycy PIE. Wskazali, że największym producentem węgla koksowego w UE jest Jastrzębska Spółka Węglowa.
26.03.2023

Tusk: samorząd może zmienić ruiny po kopalniach w miejsca kwitnące

Samorząd jest najlepszym gospodarzem, uprawnionym do tego, żeby wykorzystywać grunty i nieruchomości, które są pozostałością po zamykanych kopalniach; zamienienie ruin w miejsca kwitnące jest możliwe - mówił szef PO Donald Tusk we wtorek w Wodzisławiu Śląskim.
22.03.2023

Sasin: gazyfikacja kolejnych gmin - element transformacji energetycznej

Podłączanie kolejnych gmin do sieci gazowej to element transformacji energetycznej - oświadczył wicepremier, szef MAP Jacek Sasin w niedzielę w miejscowości Ostrożne koło Zambrowa (Podlaskie), podczas otwarcia połączenia lokalnej sieci gazowej z gazociągiem Polska-Litwa.
19.03.2023

Ekspert: Utracona zielona przyszłość górników

Po tym, jak Sejm oddalił wiatraki od domów na 700 metrów, staje się jasne, że alternatywnych miejsc pracy dla górników w Polsce nie będzie. 700 m to zbyt mało, żeby odblokować energetykę wiatrową w Polsce po latach obowiązywania zasady 10H. Równocześnie to zbyt dużo, aby wielu górników mogło marzyć o zielonej i bezpiecznej przyszłości.
13.03.2023

KUKE będzie wspierać projekty związane z transformacją energetyczną w Polsce

MRiT pracuje nad nowelizacją ustawy o gwarantowanych ubezpieczeniach eksportowych, która umożliwi KUKE wspieranie projektów związanych z transformacją energetyczną w Polsce – podano w środę w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
09.02.2023

Orlen: rekordowa liczba dostaw LNG

Aż 58 ładunków LNG odebrała w Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Grupa ORLEN w 2022 roku. To najwięcej od początku funkcjonowania gazoportu. Łączny wolumen dostaw do Świnoujścia wyniósł 4,4 mln ton LNG, co oznacza wzrost o 57 proc. rok do roku. Intensyfikacja importu LNG pozwoliła zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne krajowych odbiorców gazu pomimo trudnej sytuacji na europejskim rynku tego surowca.
04.01.2023

Pyzik: umowa społeczna z harmonogramem wygaszania kopalń do 2049 r. pozostaje w mocy

Umowa społeczna z harmonogramem stopniowego wygaszania aktywów produkcyjnych węgla kamiennego do 2049 r. pozostaje w mocy - wskazał w barbórkowym liście do górników wiceminister aktywów Piotr Pyzik. Jak zauważył, Europa czeka na odpowiedź, czy polityka klimatyczno-energetyczna UE będzie skorygowana.
01.12.2022

Czarny scenariusz transformacji energetycznej

Zawieszenie lub rezygnację z celów klimatycznych i powrót do produkcji energii z węgla w długim okresie - zakłada jeden ze scenariuszy zawartych w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego. KE szacuje, że odejście od rosyjskich paliw może oznaczać 100 mld euro oszczędności rocznie.
30.11.2022

Kongres 590: pokrycie kosztów transformacji energetycznej wymaga wielu źródeł finasowania

Koszty transformacji energetycznej Polski są tak duże, że nie będą ich w stanie udźwignąć spółki produkujące energię i państwo. Wsparcie finansowe tych inwestycji powinno popłynąć z instytucji finansowych, polskich oraz zagranicznych jak EBOR i EBI - wskazywali uczestnicy panelu „Finansowanie kluczowych inwestycji energetycznych”, który odbył się podczas Kongresu 590 w Rzeszowie.
20.11.2022

Dziennik Gazeta Prawna": Kosztowne domknięcie energetycznej tarczy

Nawet 30 mld zł lub więcej mogą kosztować szykowane w rządzie rozwiązania osłonowe dla odbiorców gazu – wynika z ustaleń "Dziennika Gazety Prawnej".
14.11.2022

Energetyka jądrowa ma być w Polsce podstawą i uzupełnieniem dla niestabilnych źródeł OZE

Ostatnie dni przyniosły ważne rozstrzygnięcia dla polskiej energetyki jądrowej. Rząd podjął decyzję, że pierwszą elektrownię jądrową wybuduje w oferowanej przez amerykański Westinghouse technologii AP1000. Zapowiedział też działania przygotowujące do budowy kolejnej wielkoskalowej inwestycji tego typu w Polsce. Elektrownię jądrową chcą też wybudować spółka PGE i kontrolowany przez Zygmunta Solorza ZE PAK, które podpisały w tej sprawie list intencyjny z koreańskim KNHP. Ta inicjatywa może być uzupełnieniem rządowego programu energ
07.11.2022

Polacy uważają, że wojna w Ukrainie powinna dać impuls do przyspieszenia zielonej transformacji

65 proc. Polaków uważa, że wojna w Ukrainie i jej wpływ na ceny ropy i gazu powinny dać impuls do przyspieszenia zielonej transformacji - wynika z badania Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Jednocześnie 41 proc. twierdzi, że do 2030 r. Polsce uda się znacząco ograniczyć emisję CO2.
27.10.2022

Rusza nabór dla Programu priorytetowego „Przemysł dla transformacji – zwiększenie potencjału przedsiębiorstw do produkcji rozwiązań zero i niskoemisyjnych

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłasza nabór wniosków w ramach programu priorytetowego „Przemysł dla transformacji – zwiększenie potencjału przedsiębiorstw do produkcji rozwiązań zero i niskoemisyjnych”.
25.10.2022

PKN ORLEN na Krynica Forum ’22: transformacja energetyki to wyzwanie dla całego pokolenia

Jesteśmy obecnie w momencie, w którym największe wyzwanie stanowi połączenie krótkookresowej potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego z długookresowymi wyzwaniami transformacji. Transformacja to zadanie dla pokolenia – mówił Karol Wolff, dyrektor Biura Strategii i Projektów Strategicznych w PKN ORLEN, podczas panelu „Transformacja energetyczna gwarantem bezpieczeństwa?”, który odbył się w trakcie Krynica Forum ’22.
25.10.2022

Atom ratuje klimat, czyli transformacja energetyczna z udziałem energetyki jądrowej i odnawialnych źródeł energii

Aby zapobiec niekorzystnym zmianom klimatycznym, konieczne jest przeprowadzenie odpowiednio skoordynowanej transformacji energetycznej w najbliższych dziesięcioleciach. Najlepszą drogą do realizacji tych założeń jest wsparcie i rozwój energetyki jądrowej i pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł.
18.10.2022

Zielona energia mogła zasypać lukę węglową

Gdybyśmy od 2017 r. rozwijali energetykę wiatrową na lądzie, dziś mielibyśmy nadwyżkę węgla, zamiast borykać się z jego brakiem - informuje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".
13.10.2022

Transformacja energetyczna to największe wyzwanie dla Polski - BCC apeluje o konsensus

Ważą się losy polskiego modelu gospodarczego i polskiej energetyki. Brakuje planu na poprawę sytuacji. Przedsiębiorcy zrzeszeni w BCC zwracają uwagę na niezrozumiałą praktykę kontrolowanych przez Skarb Państwa koncernów w kwestii nieproporcjonalnego podnoszenia cen względem ponoszonych kosztów. Dotyczy to szczególnie kosztów paliw płynnych, energii elektrycznej i węgla.
07.10.2022

PGNiG: do zielonej gospodarki dojedziemy na błękitnym paliwie

W perspektywie najbliższych 20-30 lat nie ma innej, osiągalnej technologii, która byłaby w stanie zastąpić gaz na drodze do zeroemisyjnej gospodarki – powiedział dr Robert Perkowski, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych w PGNiG SA podczas pierwszego dnia VIII Kongresu Energetycznego DISE we Wrocławiu. Tematem przewodnim wydarzenia było bezpieczeństwo dostaw energii w dobie transformacji.
30.09.2022

Zielona transformacja. Czy to jest możliwe w Polsce?

Do 17% w Polsce wzrósł udział energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w 2021 r. Polski miks energetyczny w dalszym ciągu opiera się jednak na paliwach kopalnych. Wzrost udziału OZE jest kluczowy dla przyspieszenia dekarbonizacji transportu. O tym jak go zwiększyć będą rozmawiać międzynarodowi eksperci podczas Kongresu Nowej Mobilności 2022 – największego wydarzenia branży e-mobility w regionie CEE.
22.08.2022

Transformacja energetyki

Zielony Zwrot TAURONA. Energia na okrągło – tym hasłem promowany jest najnowszy raport zintegrowany online. Na stronie raport.tauron.pl można znaleźć nie tylko informacje podsumowujące 2021 rok, ale również opis sytuacji przedsiębiorstwa w roku bieżącym. Grupa TAURON od lat wskazywana jest wśród polskich spółek jako lider raportowania zintegrowanego.
22.08.2022

Ekspert: Bez pomysłu na Śląsk

Czytając projekt ustawy o Funduszu Transformacji Śląska, aż kłuje w oczy, że polski rząd totalnie nie ma pomysłu na transformację „serca przemysłowego Polski”. Na kolanie powstaje rozwiązanie kompletnie oderwane od śląskiej rzeczywistości. Kolejny raz, Warszawa wie lepiej.
08.08.2022

GEH zakłada, że pierwszy reaktor BWRX u polskiego klienta ruszy w 2029 r.

Firma GE-Hitachi Nuclear Energy (GEH) zakłada, że pierwszy reaktor BWRX-300 u polskiego klienta zacznie działać w 2029 r. - mówi PAP wiceprezes GEH David Sledzik. Pierwszy BWRX-300 ma powstać w Kanadzie, operator planuje dostać licencję na eksploatację w 2028 r.
08.08.2022

Niemcy: nie powiodła się transformacja energetyczna

Premier Saksonii Michael Kretschmer (CDU) uważa, że stawianie na produkcję większej ilości energii elektrycznej z wiatru i słońca nie jest dobrą alternatywą przy obecnym kryzysie energetycznym. Jego zdaniem transformacja energetyczna w RFN nie powiodła się, a „uruchamianie elektrowni na węgiel brunatny to szaleństwo” – pisze w poniedziałek portal tygodnika „Spiegel”.
02.08.2022

Naukowcy apelują do niemieckiego rządu o niewycofywanie się z energetyki jądrowej

Dwudziestu niemieckich naukowców wezwało rząd RFN, aby cofnął decyzję w sprawie rezygnacji z wykorzystywania w kraju energii jądrowej. Przedstawiciele koalicji rządowej są w tej kwestii podzieleni – informuje w czwartek portal dziennika „Welt”.
28.07.2022

Wodór spadł z podium. Nie będzie szybkiej transformacji energetycznej na bazie wodoru

Wprowadzanie wodoru do miksu energetycznego będzie wolniejsze niż dotąd prognozowano. Dzieje się tak z powodu słabego zaangażowania wielu rządów w realizację polityki przestawienia energetyki na wodór oraz małego przekonania banków do finansowania projektów wodorowych. Inicjatywy i projekty mają charakter demonstratorów i nie przekształcają się w skalę przemysłową.
26.07.2022

Przejęcie Lotosu przez Orlen może przyspieszyć transformację energetyczną

Transakcja przejęcia Lotosu przez PKN Orlen może dać impuls do przyspieszenia transformacji energetycznej - ocenił dla PAP prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski. W czwartek akcjonariusze Orlenu zgodzili się na połączenie z Lotosem.
22.07.2022

PGE: ograniczono produkcję ze źródeł konwencjonalnych, bo zwiększono z odnawialnych

Ograniczenie produkcji energii ze źródeł konwencjonalnych związane jest ze zwiększeniem wytwarzania ze źródeł odnawialnych - poinformowała Grupa PGE w czwartek w mediach społecznościowych.
22.07.2022

Posłowie apelują o wpisanie cementowni na listę sektorów energochłonnych

Cena prądu jest jednym z kluczowych czynników, które wpływają na konkurencyjność branży cementowej. Dlatego też posłowie, zrzeszeni w Parlamentarnym Zespole ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce, przychylają się do apelu o wpisanie tego sektora - podobnie jak stalowego, nawozowego czy chemicznego - na listę przedsiębiorstw energochłonnych, które w związku z sytuacją rynkową mogą ubiegać się o rekompensaty kosztów pośrednich, w tym także energii elektrycznej.
20.07.2022

Powstała Ekspercka Rada ds. Bezpieczeństwa Energetycznego i Klimatu - rekomendacja w sprawie założeń do PEP 2040

Powstaje Ekspercka Rada ds. Bezpieczeństwa Energetycznego i Klimatu. Rada powstaje w burzliwym momencie wojny rosyjskiej w Ukrainie, kiedy wiele ustalonych zasad i starych przekonań ulega przewartościowaniu. Celem Rady jest wsparcie procesów wzmacniających bezpieczeństwo energetyczne i transformację energetyczną w Polsce. Inicjatorkami przedsięwzięcia są Monika Morawiecka z Regulatory Assistance Projekt i Joanna Maćkowiak-Pandera z Forum Energii. Do współtworzenia rady zostało zaproszonych ponad 20 ekspertek i ekspertów energetyc
03.07.2022

PSG: aktualnie gaz to jedyne alternatywne, niskoemisyjne źródło energii dla Polski

„Wytwarzanie gazu poprzez odnawialne źródła energii: biogazownie i biometanownie – to jest przyszłość dla naszego kraju i taki gaz zamierzamy dystrybuować w naszych sieciach” – mówił Robert Więckowski, prezes Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG), podczas pierwszego dnia VIII Kongresu Polskiego Przemysłu Gazowniczego.
01.07.2022

Polacy chcą zielonej energii

Ani pandemia, ani wojna w Ukrainie nie sprawiły, że odłożyliśmy ekologiczne aspiracje na później. Rekordowe 89 proc. Polaków chciałoby w Polsce energetyki opartej na źródłach odnawialnych, a tylko 8 proc. jest za pozostaniem przy węglu - wynika z tegorocznego badania Blue Media “Postawy ekologiczne Polek i Polaków”.
29.06.2022

Prace Interdyscyplinarnego Centrum Innowacji 3W nabierają tempa

Ponad 60 osób wzięło udział w pierwszym spotkaniu roboczym Interdyscyplinarnego Centrum Innowacji 3W. Przedstawiciele uczelni, instytutów badawczych oraz Banku Gospodarstwa Krajowego spotkali się 9 czerwca na Politechnice Poznańskiej, a także w formie online. Ustalony został kalendarz najbliższych działań. Podjęto też decyzję o powołaniu czterech grup roboczych.
24.06.2022

OZE: powstanie trzeciej spółdzielni energetycznej w Polsce

W Stawiskach została dziś powołana trzecia w Polsce spółdzielnia energetyczna, a jej prezesem został Paweł Pisarczyk, prezes Atende Industries.
23.06.2022

Energetyczny rozwój Smart Cities

Idea Smart Cities opiera się na rozwoju inteligentnych miast, w których ważnym elementem jest zero emisyjność i wykorzystywanie nowoczesnych technologii w różnych obszarach. Na całym świecie testowane są już różnorodne działania z tego zakresu, również w Polsce. Transformacja energetyczna to jeden z najważniejszych celów Unii Europejskiej na najbliższe lata. W budżecie UE przewidziane są ogromne środki umożliwiające m.in. samorządom wdrażanie projektów, pozwalających iść ku "zielonej" drodze. Kluczem są jednak innowacyjne i pomys
12.06.2022

Synthos Green Energy i GE-Hitachi chcą utworzyć w Polsce spółkę

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podał w poniedziałek, że bada wniosek o zgodę na powołanie w Polsce przez Synthos Green Energy i GE-Hitachi Nuclear Energy International (GEHI) spółki - przedstawiciela handlowego GEHI w zakresie technologii reaktorów SMR.
07.06.2022

Przedstawiciele KIKE rozmawiali we Wrocławiu z Fransem Timmermansem

- Region zgorzelecki dzięki naszej pracy, w ścisłej współpracy z samorządami, jest zauważany przez najważniejszych decydentów, nie tylko w Polsce, ale też w Europie. Spotkanie z Fransem Timmermansem jest okazją, aby porozmawiać o możliwości pozyskania środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Brak środków z FST, oznacza dla Zgorzelca i okolic, los jaki spotkał kiedyś region wałbrzyski. Musimy zrobić wszystko, żeby wsparcie dla regionu uzyskać – komentuje Agnieszka Spirydowicz, prezes Klastra Zgorzeleckiego.
06.06.2022

Kierunek: Energetyka 3D

Już 22 czerwca 2022 r. w Warszawie podczas 6. Konferencji „Inteligentna Energetyka” eksperci branży energetycznej spróbują odpowiedzieć na pytanie, czy Polska ma szansę na pełną dekarbonizację do 2050 r. dzięki digitalizacji i dekarbonizacji energetyki? Bazę do dyskusji stanowić będą merytoryczne i technologiczne wystąpienia Partnerów wydarzenia.
03.06.2022

Konferencja na temat wspólnot energetycznych

Choć na świecie działają od lat, w Polsce pozostają szerzej nieznane. Ich finansowanie w ramach Krajowego Planu Odbudowy było ważnym punktem rozmów rządu z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego. Temat wspólnot energetycznych powraca teraz, w świetle zapowiedzianej na 2. czerwca wizyty Ursuli von der Leyen w Polsce i konferencji “Siła wspólnoty, czyli demokracja energetyczna w czasach kryzysu” organizowanej przez Polską Zieloną Sieć.
31.05.2022

Wiceminister klimatu: nie widzimy zainteresowania budową nowych kopalń węgla w Polsce

Mimo kryzysu energetycznego nie widzimy zainteresowania budową nowych kopalń węgla w Polsce - powiedział PAP wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio. Dodał, że nie widać też zainteresowania nowymi koncesjami na poszukiwanie i eksploatację węglowodorów.
24.05.2022

Sasin: musimy bezpośrednio przejść od węgla na OZE i atom

Chcieliśmy zastosować gaz jako paliwo przejściowe w transformacji, ale dziś to nie jest dobra droga; musimy bezpośrednio przejść od węgla na odnawialne źródła i energię jądrową - podkreślił w w szwajcarskim Davos wicepremier, szef resortu aktywów państwowych Jacek Sasin.
24.05.2022

Citibank jest zainteresowany udziałem kapitałowym w transformacji energetycznej Polski

Citibank jest zainteresowany udziałem kapitałowym w transformacji energetycznej Polski; omówiliśmy warunki na stworzenie konkretnego planu inwestycyjnego - poinformował w poniedziałek w szwajcarskim Davos wicepremier, szef MAP Jacek Sasin. City chce uczestniczyć w tworzeniu tego planu - dodał.
24.05.2022

Do 2031 roku świat wyda na offshore 1 bln dolarów

Według firmy konsultingowej Wood Mackenzie Ltd., ilość instalacji morskiej energetyki wiatrowej wzrośnie w tej dekadzie prawie dziewięciokrotnie, a świat przeznaczy 1 bilion dolarów na czystą technologię energetyczną, aby pomóc w realizacji celów klimatycznych.
20.05.2022

Orlen i Lotos działając wspólnie mogą osiągnąć więcej w transformacji energetycznej kraju

Koncerny paliwowe takie jak Orlen i Lotos muszą rozwijać nowoczesną petrochemię, technologię alternatywnych paliw, a także nisko i zeroemisyjnych źródeł wytwarzania energii. I chociaż Orlen i Lotos już to robią, to działając wspólnie, są w stanie osiągnąć więcej – uważają autorzy raportu Warsaw Enterprise Institute (WEI).
20.05.2022

Tauron za taką reformą systemu ETS, która nie spowoduje wzrostu cen uprawnień i cen energii

Proponowane w ramach reformy unijnego systemu ETS zaostrzenie wskaźników i limitów może prowadzić do wzrostu cen uprawień do emisji CO2, wpływając tym samym na ceny energii - ostrzegają przedstawiciele Taurona. Jego prezes Paweł Szczeszek postuluje, by reformę poprzedziły dogłębne analizy.
19.05.2022

Za niecałe 30 lat Grupa PGE będzie dostarczać swoim klientom wyłącznie zieloną energię

Suwerenności energetyczna powinna być budowana w oparciu o dostępne lokalnie źródła energii. Szczególnie ważne są te niewyczerpalne, naturalne i bezpieczne dla środowiska. W połączeniu z rządowym programem budowy mocy jądrowych będą one stanowić w przyszłości o niezależności energetycznej Polski. Napaść zbrojna Rosji na Ukrainę pokazała jak ogromnie ważny jest to element w systemie bezpieczeństwa państwa.
12.05.2022

Projekt: zielona energia w gospodarstwach rolnych ma być finansowana z PROW 2014-2020

"Zielona energia w gospodarstwie rolnym", to nowe działanie w ramach PROW, które zamierza uruchomić ministerstwo rolnictwa, aby w pełni wykorzystać unijne środki - wynika z informacji zamieszczonej w wykazie prac legislacyjnych rządu dot. zmian w PROW na lata 2014-2020.
12.05.2022

Koszty transformacji energetycznej wyższe niż przychody z ETS

Koszty transformacji energetycznej są wyższe, niż przychody z systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych ETS - oświadczył w poniedziałek na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller.
11.05.2022

Narady o kosztach energii: obywatelskiego głosu nie można pominąć

Fundacja Stocznia uruchomiła ogólnopolską naradę obywatelską. Zaprasza do rozmów we wsiach, miasteczkach i miastach na temat rosnących kosztów energii i związanego z tym pogłębiającego się ubóstwa energetycznego. Temat jest poważny - już co dziesiąte gospodarstwo domowe w Polsce nie jest w stanie opłacić rachunków za energię i dostarczyć ciepła do domu.
10.05.2022

„Aby zazielenić gospodardę, potrzebujemy regulacji, które nie będą przeszkadzać”. O czym będzie konferencja Resource Poland?

Czego potrzebuje Polska, by odblokować potencjał drzemiący w OZE? 9 maja 2022 producenci, odbiorcy, a także politycy porozmawiają o tym na konferencji Resource Poland. Wydarzenie odbędzie się w trybie hybrydowym. Rozmawiamy z Wiceprezesem Fundacji RE-Source Poland Hub konferencji, Szymonem Kowalskim.
06.05.2022

Enea Elkogaz zajmie się rozwojem projektu budowy nieskoemisyjnych bloków gazowo-parowych

Zgodnie ze Strategią Rozwoju, Grupa Enea kontynuuje przygotowania do realizacji projektu budowy bloków energetycznych CCGT na terenie Elektrowni Kozienice. Nowo powołana spółka celowa o nazwie Enea Elkogaz zajmie się odtworzeniem mocy wytwórczych bloków klasy 200 MW w oparciu o technologię spalania paliwa gazowego.
30.03.2022

Holenderski parlament wzywa rząd do przyspieszenia transformacji energetycznej

Zarówno ugrupowania koalicyjne (VVD, CDA i CU), jak i opozycyjne partie prawicy JA21, PVV i Groep Van Haga wezwały ministra klimatu i energii Roba Jettena do przyspieszenia prac nad powstaniem nowych elektrowni jądrowych w Niderlandach.
28.03.2022

MKiŚ: będzie aktualizacja PEP2040 w zw. planowanym ograniczeniem importu rosyjskich surowców

Szybkie ograniczenie importu rosyjskich surowców energetycznych przez Polskę jak i Europę będzie miało swoje odzwierciedlenie w aktualizacji polityki energetycznej kraju PEP2040 - zapowiedział we wtorek wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
22.03.2022

Wiceprezes Taurona: potrzebne są nowe moce, oparte o inne źródła energii

Pomysł przedłużenia rynku mocy dla jednostek węglowych choć racjonalny, nie rozwiąże problemów, które w ostatnich tygodniach pojawiły się przed polską energetyką zawodową – powiedział w poniedziałek PAP wiceprezes Taurona ds. zarządzania majątkiem Jerzy Topolski.
22.03.2022

Forum Energii: odejście Polski od importu węgla jest możliwe; najtrudniej będzie z ropą [WIDEO]

Odejście od importu węgla z Rosji jest możliwe, dla gazu potrzebujemy kilku miesięcy; najtrudniej będzie jednak z ropą - wskazuje w analizie Forum Energii. Podkreśla jednocześnie, że bez względu na wszystko czekają nas miesiące jak nie lata bardzo wysokich cen surowców.
01.03.2022

Rewojucja na rynku pracy - powstaną nowe zawody związane z OZE i elektromobilnością

Przechodzenie na zieloną energię oznacza dla Polski nie tylko zmiany w energetyce, ale i dogłębne przeobrażenia na rynku pracy. Dotyczy to w pierwszej kolejności sektora wydobywczego i górnictwa, które zatrudnia w Polsce 77,7 tys. pracowników.
14.02.2022

Komisja Europejska przyjęła projekt, który uwzględnia gaz i atom; jest korzystny dla Polski

Komisja Europejska w środę przyjęła projekt tak zwanej taksonomii, który uwzględnia rolę gazu i energii nuklearnej w transformacji energetycznej. "Projekt aktu uwzględnia szereg postulatów Polski. Jest dla nas korzystny" - powiedział PAP Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.
03.02.2022

Minister Nowak rozmawiał w Paryżu o pakiecie Fitfor55 i projektach przemysłowych

Sprawiedliwa transformacja energetyczna, unijna taksonomia, wzrost cen energii, węglowy mechanizm graniczny oraz konkurencyjność europejskiego przemysłu w związku z negocjacjami na temat pakietu Fitfor55 – to główne tematy rozmów ministra rozwoju i technologii Piotra Nowaka z ministrem gospodarki i finansów Bruno Le Maire'em w Paryżu we wtorek – poinformowało PAP MRiT.
26.01.2022

MRiT: m.in. wzrost cen energii tematem rozmów ministra Nowaka w Paryżu

Sprawiedliwa transformacja energetyczna, wzrost cen energii, konkurencyjność europejskiego przemysłu - to główne tematy rozmów ministra rozwoju i technologii Piotra Nowaka z jego francuskimi odpowiednikami Bruno Le Mairem i Agnes Pannier-Runacher - przekazał resort.
25.01.2022

Szef MRiT: Polska powinna dostać więcej pieniędzy na transformację

Kraje jak nasz, z energetyką opartą na węglu, powinny dostać więcej środków na transformację – mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" minister rozwoju i technologii Piotr Nowak. Kraje wyżej rozwinięte weszły na technologiczny szczyt, wciągnęły drabinę i mówią nam: wspinajcie się. To nie fair – uważa.
05.01.2022

Polska osiągnęła cel udziału energii z OZE na koniec 2020 r.

W 2020 r. wskaźnik udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto wzrósł w skali roku o 0,76 pkt proc. i wyniósł 16,13 proc. - podał w czwartek GUS. Tym samym Polska osiągnęła 15-proc. cel, zgodny z dyrektywą RED z 2009 r.
17.12.2021

Fundusze unijne mają wspierać wodór, wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla

Zaktualizowane zasady wyboru projektów energetycznych, które otrzymają wsparcie UE, zostały w środę nieformalnie uzgodnione przez posłów do PE i słoweńską prezydencję Rady UE. Fundusze unijne mają wspierać wodór, wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla. Według ustaleń, do finansowania unijnego nie będą już kwalifikować się projekty bazujące na gazie ziemnym.
17.12.2021

Biznes przestawia się na OZE

Coraz więcej biznesów dotąd związanych głównie z węglem, ropą czy przemysłem wydobywczym stawia na dywersyfikację i rozwój innych gałęzi działalności. Dotyczy to m.in. Famuru, czyli jednego z największych producentów maszyn dla górnictwa.
16.12.2021

Szydło: pakiet Fit for 55 doprowadzi do zubożenia Europejczyków

Fit for 55, pakiet legislacyjny KE, którego celem jest obniżenie emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 roku, doprowadzi do zubożenia Europejczyków - ostrzegła w środę podczas debaty w Parlamencie Europejskim była szefowa rządu RP, Beata Szydło (PiS).
16.12.2021

Minister Moskwa o planach przyspieszających zielone inwestycje

Przechodzenie na gospodarkę zeroemisyjną, a także przyspieszenie zielonych inwestycji w regionie krajów V4, to główny temat rozmów podczas panelu „Recovery Plan – An Opportunity To Speed Up Green Investment In V4 Countries” na konferencji Central European Energy Conference 2021. W wydarzeniu, które odbyło się 22 listopada 2021 r., udział wzięła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
24.11.2021

Porty w sercu rewolucji wodorowej

Wodór ma być jednym z filarów transformacji gospodarczej. Na rynku międzynarodowym trwa wyścig technologiczny o jak najbardziej ekologiczną i efektywną metodę produkcji tego paliwa. Zastosowanie wodoru pozwoli na dekarbonizację obszarów, gdzie elektryfikacja może nie być ekonomiczna. Coraz istotniejszą rolę w wodorowej układance odgrywają porty.
16.11.2021

Branża PV spodziewa się wzrostu sprzedaży instalacji dla firm

Branża fotowoltaiki spodziewa się w 2022 r. wzrostu sprzedaży średnich i dużych instalacji PV do firm, stających w obliczu podwyżek cen prądu. Wcześniej jednak czasowo podskoczyć ma sprzedaż instalacji prosumenckich - w związku ze zmianą modelu rozliczeń.
12.11.2021

Polsko-islandzkie rozmowy o polityce klimatycznej

Kwestie dotyczące współpracy w obszarze wodoru, geotermii i redukcji emisji CO2 były głównym tematem rozmów wiceministra klimatu i środowiska Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego z Ambasador Islandii Maríą Erla Marelsdóttir. Spotkanie odbyło się 4 listopada 2021 r. w Warszawie.
09.11.2021

Gdynia, czyli miasto przyjazne energii

Niezawodne i bezpieczne dostawy energii, przeciwdziałanie smogowi i rozwój elektromobilności – to główne kryteria, które pozwalają wyłonić najlepsze gminy w Polsce. Gdynia znalazła się wgronie „Samorządów przyjaznych energii”, zdobywając grant inwestycyjny o wartości 10 tys. złotych w konkursie Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.
05.11.2021

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński na Radzie UE ds. Energii

26 października 2021 r. w Luksemburgu odbyła się nadzwyczajna Rada UE ds. Energii, która poruszała temat wzrostu cen energii i gazu w Europie. W posiedzeniu udział wziął wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.
27.10.2021

Szef MKiŚ: trzeba jeszcze raz przeanalizować Fit for 55 w kontekście ewentualnych cen energii

Trzeba jeszcze raz przeanalizować elementy opublikowanego w lipcu pakietu Fit for 55, a zwłaszcza te, które mogą negatywnie wpłynąć na cenę energii; należy rozważyć ich rewizję lub przesunięcie - uważa minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
22.10.2021

Elektryczna przyszłość Polski

Trudno nam sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez energii elektrycznej. Zapominamy jednak o tym, że ciągłość jej dostaw to rezultat sprawnie działającego systemu elektroenergetycznego, na który składają się jednostki wytwarzające, przetwarzające, przesyłające i rozdzielające energię.
20.10.2021

Rząd przyjął projekt ustawy o rekompensacie dla gmin za zmianę opodatkowania elektrowni wiatrowych

W 2022 r. rząd chce zrekompensować gminom dochody, które utraciły w 2018 r. w związku ze zmianą zakresu opodatkowania elektrowni wiatrowych. Rada Ministrów przyjęła „projekt ustawy o rekompensacie dochodów utraconych przez gminy w 2018 r. w związku ze zmianą zakresu opodatkowania elektrowni wiatrowych”, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska.
20.10.2021

Polska podpisała list w obronie energetyki jądrowej

Polska oraz Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Francja, Finlandia, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry podpisały list, który francuski minister finansów Bruno Le Maire skierował do europejskich decydentów, podkreślając wkład energii jądrowej w wysiłki na rzecz dekarbonizacji i zapewnienia stabilnych dostaw energii.
12.10.2021

Piechowiak: chcemy oferować tereny inwestycyjne z zapewnieniem zielonej energii

Chcemy oferować tereny inwestycyjne z zapewnieniem zielonej energii – zadeklarował w czwartek na Europejskim Forum Przyszłości w Chorzowie wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak. Zapowiedział również szerszą promocję Polskiej Strefy Inwestycji.
08.10.2021

PKN Orlen: ponad 2 mld zł na inwestycje w technologie związane z dekarbonizacją

Mamy budżet ponad 2 mld zł, który przeznaczymy na tworzenie i doskonalenie technologii związanych z dekarbonizacją - mówił w czwartek Arkadiusz Majoch z PKN Orlen. Dodał, że jedną z tych technologii jest CCU.
08.10.2021

Ernst z KGHM na Kongresie 590: nie ma transformacji energetycznej bez miedzi

Nie ma transformacji energetycznej bez miedzi. To stwarza dla KGHM ogromne szanse dalszego rozwoju. Szacuje się, że aby zaspokoić popyt generowany przez postępujące zmiany technologiczne związane z ekologią i zrównoważonym rozwojem, w najbliższych latach potrzebne będzie około 22 mln ton miedzi – podkreślał Paweł Ernst, dyrektor Departamentu Wdrażania Strategii i Projektów Strategicznych w KGHM Polska Miedź S.A. podczas debaty zatytułowanej „Kluczowe surowce dla gospodarki przyszłości” w trakcie Kongresu 590 w Warszawie.
08.10.2021

Czas na unię energetyczną

Europejczyków czeka ciężka zima, ceny energii od początku roku wzrosły już o 200 procent; droższa energia to coraz poważniejszy problem społeczny w całej Unii Europejskiej - pisze w czwartek "Rzeczpospolita".
07.10.2021

PGNiG podpisało kontrakt na sprzedaż gazu ECO S.A.

PGNiG Obrót Detaliczny podpisał kontakt dotyczący sprzedaży 75 mln metrów sześć gazu ziemnego Energetyce Cieplnej Opolszczyzny S.A. - poinformował we wtorek Rafał Pazura, rzecznik PGNiG.
29.09.2021

1,6 bln zł - tyle będzie kosztować transformacja energetyczna w Polsce

Długoterminowa strategia, stabilne regulacje, a przede wszystkim finansowanie – to niezbędne czynniki do przeprowadzenia w Polsce bardzo kapitałochłonnej transformacji energetycznej. – Trzeba znaleźć balans między projektami dotyczącymi nowych technologii i energii odnawialnej a stabilnym biznesem, który będzie generował przychody.
13.09.2021

PKN Orlen liderem Mazowieckiej Doliny Wodorowej

PKN Orlen, zgodnie ze strategią do 2030 roku, konsekwentnie umacnia swoją pozycję na rynku paliw alternatywnych. Koncern objął rolę lidera w tworzeniu Mazowieckiej Doliny Wodorowej, do której będzie należeć 16 podmiotów mających już doświadczenie w rozwijaniu tej technologii. PKN Orlen będzie odpowiedzialny m.in. za powołanie Doliny, określenie jej celów i przygotowanie strategii działania.
11.09.2021

Grupa Azoty sygnatariuszem listu na rzecz utworzenia Dolnośląskiej Doliny Wodorowej

Grupa Azoty – jeden z liderów branży nawozowo-chemicznej w Europie i jednocześnie największy producent wodoru w Polsce – znalazła się w gronie sygnatariuszu listu intencyjnego na rzecz budowy Dolnośląskiej Doliny Wodorowej. Dokument został podpisany podczas XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu w obecności Premiera Mateusza Morawieckiego, Ministra Klimatu i Środowiska Michała Kurtyki oraz Ireneusza Zyski, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Dokument w imieniu Zarządu Grupy Azoty S.A. podpisał Wiceprezes Zarządu Gr
11.09.2021

PFR stawia na polskie firmy w procesie transformacji energetycznej

Szansom oraz wyzwaniom stojącymi przed Polską w związku z transformacją energetyczną, oraz roli rodzimych przedsiębiorstw w jej realizacji poświęcony był panel zorganizowany przez Polski Fundusz Rozwoju podczas XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu. W debacie eksperckiej pt. „Wsparcie PFR dla transformacji energetycznej – jak budować polski łańcuch wartości?” przedstawiciele PFR, Agencji Rozwoju Przemysłu i przedsiębiorcy dyskutowali o potencjale drzemiącym w naszej gospodarce i myśli technicznej.
10.09.2021

MAP: ruszyły rozmowy ws. umowy społecznej dot. transformacji sektora elektroenergetycznego

Rozpoczęły się rozmowy na temat projektu Umowy Społecznej dot. transformacji sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego, w tym wydzielenia wytwórczych i wydobywczych aktywów węglowych ze spółek Skarbu Państwa - przekazało w środę Ministerstwo Aktywów Państwowych.
02.09.2021

Konferencja GAZTERM z udziałem wiceministra Ireneusza Zyski

Rola gazu w transformacji energetycznej to główny temat konferencji GAZTERM, w której 30 sierpnia 2021 r., uczestniczył wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii Ireneusz Zyska.
02.09.2021

PKN ORLEN: Polska ma szansę zostać liderem technologii wodorowej w Europie

PKN Orlen jako pierwszy koncern paliwowy w tej części Europy zadeklarował osiągnięcie całkowitej neutralności emisyjnej do 2050 roku. Jak przekonywał, podczas Forum Wizja Rozwoju, Grzegorz Jóźwiak, dyrektor wdrażania paliw alternatywnych Grupy Orlen, to wodór ma stanowić optymalny pomost w osiągnięciu zerowej emisyjności. Stąd tak liczne inwestycje spółki w pozyskiwanie i wykorzystywanie tego surowca.
31.08.2021

Polacy chcą energii z OZE

Niemal 80 proc. ankietowanych Polaków chciałoby energii z odnawialnych źródeł energii (OZE). Blisko 37 proc. badanych ocenia, że OZE korzystnie wpływają na klimat - wynika z opublikowanego we wtorek raportu "Co Polacy myślą o odnawialnych źródłach energii".
25.08.2021

Wiceminister Zyska o przyszłości klastrów energii w Polsce

Kierunki transformacji energetyki i rola klastrów energetycznych w rozwoju odnawialnych źródeł energii to główne tematy „Konferencji dla Klastrów Energii”, w której uczestniczył wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik Rządu ds. OZE, Ireneusz Zyska. Wydarzenie odbyło się 23 sierpnia 2021 r. w Dusznikach-Zdroju.
25.08.2021

Risen Energy rozszerza zakres umowy w sprawie zakupu energii przez BHP, co pozwoli hucie BHP Nickel West zredukować emisję

Dirma Risen Energy rozszerzyła zakres 10-letniej umowy w sprawie zakupu energii odnawialnej pochodzącej z farmy słonecznej Merredin z 20MW do 50MW energii elektrycznej na potrzeby działalności BHP Nickel West.
23.08.2021

Maersk. Potrzeba więcej biopaliwa, jedzcie więcej frytek

Maersk zobowiązał się do osiągnięcia zeroemisyjności do 2050 roku, jednak pojawił się problem – do biopaliwa używanego na statkach potrzebny jest zużyty olej spożywczy, a tego może zabraknąć.
19.08.2021

URE: NIK pozytywnie o działaniach regulatora energetyki w zwalczaniu barier w rozwoju OZE

NIK w swoich wnioskach z kontroli dotyczącej barier rozwoju odnawialnych źródeł energii ocenił, że regulator energetyki rzetelnie identyfikował te przeszkody i sugerował zmiany przepisów – napisano we wtorkowym komunikacie URE.
18.08.2021

Rozporządzenie określające parametry aukcji głównej na dostawy w 2026 r. oraz aukcji dodatkowych na dostawy w 2023 r. podpisane

12 sierpnia 2021 r. Minister Klimatu i Środowiska podpisał rozporządzenie w sprawie parametrów aukcji głównej dla roku dostaw 2026 oraz parametrów aukcji dodatkowych dla roku dostaw 2023.
13.08.2021

Nowelizacja ustawy o rynku mocy podpisana przez prezydenta Dudę

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o rynku mocy oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w środowym komunikacie.
11.08.2021

Koalicja Klimatyczna: Polska musi odejść od spalania węgla

Najnowszy raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu dla Polski oznacza, że nie wolno zwlekać z przygotowaniem planu odejścia od spalania węgla do 2030 roku – wynika z poniedziałkowego komunikatu Koalicji Klimatycznej.
09.08.2021

Ruszają konsultacje publiczne projektu rozporządzenia systemowego

Rozpoczęły się konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe projektu rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska kompleksowo regulującego kwestie związane z funkcjonowaniem systemu elektroenergetycznego.
06.08.2021

Morskie farmy wiatrowe pozwolą ograniczyć emisje z platform wiertniczych

Zielona energia elektryczna będzie w dużej mierze wykorzystywana do redukcji emisji zanieczyszczeń z platform wiertniczych w Norwegii – pisze "Politico". Norwegia stała się jednym z najbogatszych krajów dzięki sprzedaży ropy naftowej i gazu ziemnego. Teraz ma nadzieję wykorzystać podobną technologię, by stać się krajem ekologicznym.
04.08.2021

Transformacja energetyczna, wymaga transformacji rynku pracy, szczególnie dla górnków

Do końca tej dekady od 14 do 36 tys. górników będzie potrzebować wsparcia na rynku pracy: przebranżowienia, relokacji do innych kopalni albo wcześniejszego odejścia na emeryturę. Jednocześnie do tego czasu na Śląsku istnieje możliwość stworzenia nawet 75–85 tys. nowych miejsc pracy, a największe szanse na zastąpienie górniczych etatów mają budownictwo, przetwórstwo przemysłowe i energetyka oparta na OZE – pokazują szacunki Instytutu Badań Strukturalnych.
04.08.2021

Szefowa KE: nie stać nas na zmianę klimatu

Polska ma szansę znacząco skorzystać ze Społecznego Funduszu Klimatycznego o wartości 72 mld euro i nie jest to jedyne wsparcie, jakie otrzyma – deklaruje w poniedziałkowym wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
02.08.2021

Projekt: pogórnicze tereny i infrastruktura mogą posłużyć do magazynowania energii

Pogórnicze tereny i infrastruktura szybowa dawnych kopalń mają wielki potencjał, by służyć magazynowaniu energii, przy zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań i technologii w tej dziedzinie - wskazują twórcy koncepcji Śląskiego Systemu Magazynowania Energii, zaprezentowanej w czwartek w Warszawie.
30.07.2021

Iberdrola szuka nowych rynków offshore wind, możliwe wydzielenie aktywów wiatrowych

Agencja Reuters donosi, że hiszpański potentat wiatrowy szuka nowych rynków dla morskiej energetyki wiatrowej, aby pomóc w napędzeniu rozwoju spółki. Rozważane jest wydzielenie segmentu offshore wind, aby pozyskać fundusze.
26.07.2021

Władze Francji: oferujemy Polsce strategiczne partnerstwo w UE wokół energii jądrowej

Francuska oferta dla Polski w obszarze energetyki jądrowej będzie miała wymiar strategiczny; oba kraje wspólnie mogą skutecznie zabiegać o właściwe miejsce atomu w europejskiej transformacji - przekonują przedstawiciele francuskich władz.
13.07.2021

Premier: transformacja energetyczna to szansa na skok technologiczny; w jej centrum jest Górny Śląsk

Transformacja energetyczna to szansa na skok technologiczny polskiej gospodarki i osiągnięcie suwerenności energetycznej; zapewni też bezpieczną przyszłość pokoleniom Polaków - mówił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że Górny Śląsk jest w centrum tego procesu.
12.07.2021

Naimski: bez atomu w unijnej taksonomii będziemy mieli problem

Bez uwzględniania projektów atomowych w unijnej taksonomii będziemy mieli problem - ocenił w czwartek w Sofii pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
09.07.2021

Podpisano deklarację ws. powołania Wielkopolskiej Doliny Wodorowej

Deklarację o woli powołania Wielkopolskiej Doliny Wodorowej podpisali w poniedziałek w Poznaniu przedstawiciele samorządów, poznańskich uczelni oraz reprezentanci świata biznesu. Jak podkreślono podczas uroczystości "Wielkopolska popiera rozwój technologii opartej na wodorze".
06.07.2021

Sasin: górnicy nie będą stratni

Górnicy nie będą stratni, są bardzo dobre dla nich zabezpieczenia społeczne, mocny pakiet prorozwojowy dla Śląska i innych regionów pogórniczych - mówił w poniedziałek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin ws. podpisanej umowy społecznej dla górnictwa.
05.07.2021

Sasin: rozmowy z Czechami ws. Turowa są trudne, ale jestem optymistą

Rozmowy z Czechami ws. Turowa są trudne, ale jestem optymistą i wierzę, że uda się zawrzeć porozumienie w tej sprawie - powiedział w poniedziałek minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
05.07.2021

Analitycy: ok. 105 mld zł ma kosztować budowa w Polsce bloków jądrowych

Szacunkowy koszt budowy w Polsce bloków jądrowych do 2040 roku wyniesie ok. 105 mld zł – wskazano w informacji Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Analitycy podkreślają, że ostateczna kwota zależy w dużym stopniu od wyboru partnera przy budowie elektrowni.
04.07.2021

Inauguracyjne Posiedzenie Rady do spraw Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych Narodowej Rady Rozwoju z udziałem wiceminister Małgorzaty Golińskiej

30 czerwca 2021 roku wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska wzięła udział w powołaniu oraz inauguracyjnym posiedzeniu Rady do spraw Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.
02.07.2021

KIG: Polska musi przeprowadzić zieloną rewolucję w energetyce siłami spółek państwowych

Transformacja polskiej energetyki na bardziej zieloną dokona się głównie siłami krajowych firm. Inwestycje w nowe zielone technologie i źródła energii to dla biznesu duża szansa, ale i wyzwanie.
02.07.2021

Kluczowy etap Westinghouse w rozwoju energetyki jądrowej w Polsce

Westinghouse Electric Company ogłosiła rozpoczęcie prac inżynieryjnych i projektowych (Front-End Engineering and Design - FEED) w ramach grantu Amerykańskiej Agencji Handlu i Rozwoju (USTDA) na rozwój programu energetyki jądrowej w Polsce.
01.07.2021

Umowa społeczna w sprawie transformacji energetyki i węgla brunatnego do końca września

Do końca września ma zostać podpisana umowa społeczna, dotycząca transformacji energetyki i górnictwa węgla brunatnego. Taki zapis ma znaleźć się w porozumieniu, jakie strony społeczna i rządowa mają wkrótce podpisać – powiedzieli w czwartek PAP przedstawiciele rządu i strony społecznej.
01.07.2021

Zielona transformacja wykorzystuje wszsytke możliwości

Europejski Zielony Ład to strategia, która ma przekształcić Unię Europejską w nowoczesną i konkurencyjną gospodarkę o minimalnym wpływie na środowisko. Główne założenia planu to osiągnięcie w 2050 roku zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych netto w sposób sprawiedliwy i zrównoważony społecznie.
22.06.2021

MRPiT: transformacja energetyczna dzięki lądowej energetyce wiatrowej to szybszy rozwój polskiej gospodarki

Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii podało informacje na temat transformacji energetycznej.
16.06.2021

W polskiej morskiej energetyce wiatrowej brakuje kadr

W 2040 roku Polska ma szansę być już dojrzałym rynkiem w branży morskiej energetyki wiatrowej, wiodąc prym w basenie Morza Bałtyckiego. Warunkami są jednak dostosowanie zaplecza portowego, rozwój innowacji oraz infrastruktury logistycznej i obsługowej, a także budowa kadr, których dziś brakuje – wynika z nowego raportu „Energia (od)nowa” ILF Consulting Engineers Polska.
16.06.2021

Szef NFOŚiGW: Jedynym rozwiązaniem jest energetyka jądrowa

W polskiej energetyce jedynym rozwiązaniem jest energetyka jądrowa – mówi Maciej Chorowski prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wywiadzie dla tygodnika "Sieci".
14.06.2021

Posiedzenie Rady UE ds. Energii

Kwestie transeuropejskiej infrastruktury energetycznej, strategii wodorowej UE oraz modernizacji sektora budownictwa w ramach inicjatywy Komisji Europejskiej pt Fala renowacji , były głównymi tematami poruszonymi podczas posiedzenia Rady UE ds. Energii, które odbyło się 11 czerwca 2021 roku w Luksemburgu. Ponadto poruszono również temat zrównoważonego finansowania, tzw. Taksonomii UE. W obradach wziął udział wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
14.06.2021

Soboń: potwierdzam, że Czesi przyślą projekt umowy międzyrządowej ws. Turowa

Potwierdzam, że Czesi przyślą projekt umowy międzyrządowej ws. Turowa. O ile wcześniej nie dojdzie do porozumienia gwarantującego wycofanie skargi głównej, sprawę będzie rozstrzygał TSUE - powiedział w poniedziałek wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.
14.06.2021

Premier: Szczecin ze Świnoujściem staje się coraz bardziej hubem technologiczno-energetycznym Polski

Szczecin ze Świnoujściem jest i staje się coraz bardziej hubem technologiczno-energetycznym Polski – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Porcie Szczecin. Wielkie inwestycje przemysłowe potrzebują bardzo sprawnej infrastruktury – dodał.
11.06.2021

W czasie pandemii w Polsce przybyło 200 proc. mocy w fotowoltaice. Polacy inwestują, żeby obniżyć rachunki za prąd

Rok 2020 okazał się najlepszym w historii dla polskiej fotowoltaiki. Moc zainstalowana w PV wzrosła aż o 200 proc. W czasie pandemii przyłączono w Polsce aż 2 GW nowych mocy ze źródeł fotowoltaicznych, co może wynikać z faktu, że w dobie niepewności własne źródło energii elektrycznej dla wielu Polaków okazało się rozwiązaniem zwiększającym poczucie bezpieczeństwa.
11.06.2021

Dworczyk: zarówno my, jak i nasi partnerzy czescy chcemy zakończyć spór ws. Turowa, zawierając porozumienie

Zarówno my, jak i nasi partnerzy czescy chcemy zakończyć spór w sprawie kopalni Turów, zawierając porozumienie; trwają prace nad porozumieniem, które, jesteśmy przekonani, doprowadzi do zakończenia sporu - zapewniał w poniedziałek w Radiu Zet szef KPRM Michał Dworczyk.
08.06.2021

Prezydent podpisał ustawę licznikową

„Podpisana 1 czerwca przez Prezydenta Andrzeja Dudę tzw. ustawa licznikowa ma wymiar symboliczny dla polskiej energetyki. Jest zapowiedzią ogromnych zmian, w centrum których znajdzie się odbiorca energii – jego potrzeby i aktywność na rynkach energii przyszłości. Wejście w życie ustawy zainicjuje zmianę modelu krajowego - scentralizowanego rynku energii i całego naszego dotychczasowego myślenia o energetyce” – nie ukrywa zadowolenia Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.
04.06.2021

W Sękowej powstanie hybrydowe źródło energii

Ministrowie klimatu i środowiska Michał Kurtyka i Piotr Dziadzio 2 czerwca 2021 roku, w miejscowości Sękowa, zainaugurowali pilotażowy projekt, polegający na integracji lokalnych odnawialnych źródeł energii.
04.06.2021

MRPiT: Planowane złagodzenie przepisów o budowie wiatraków na lądzie pozwoli na obniżenie cen energii. Będą mogły one powstawać bliżej zabudowań

Polska ma najniższy w UE udział OZE w swoim miksie energetycznym i najwyższe w całej Unii ceny hurtowe energii. – Utrzymanie obecnego miksu w długookresowej perspektywie wiązałoby się z dalszym, znacznym wzrostem cen energii – wskazuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w uzasadnieniu do nowelizacji tzw. ustawy odległościowej, której konsultacje właśnie się zakończyły.
04.06.2021

Według MKiŚ nadchodzi nowe otwarcie rynku na konsumenta energii

Inteligentne liczniki, przejrzysty rachunek, porównywarka ofert sprzedawców energii czy szybsza zmiany sprzedawcy – takie rozwiązania, jak informuje minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, będą wkrótce przysługiwać odbiorcom energii w Polsce.
01.06.2021

Hiszpania transformuje energetykę

Hiszpańskie ministerstwo ds. transformacji ekologicznej planuje ogłosić przetarg na projekty dotyczące energii odnawialnej w północno-wschodnim regionie Aragonii do 1,3 GW mocy sieciowej na obszarze, na którym zamknięto kompleks elektrowni węglowych o mocy 1,1 GW jego bramy.
28.05.2021

Wiceminister Guibourgé -Czetwertyński podczas spotkania na temat rynków gazu i wodoru

– Przyszły system regulujący rynek wodoru w Polsce powinien zapewnić jego uczestnikom możliwość rozwoju konkurencji – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński podczas spotkania organizowanego przez Komisję Europejską oraz portugalską Prezydencje Unii Europejskiej.
20.05.2021

Budowa kotłowni w elektrociepłowni w Gorzowie elementem wygaszania bloku węglowego

W gorzowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła powstanie kotłownia szczytowo-rezerwowa o mocy maksymalnej 100 MWt. To kolejny krok, który pozwoli na całkowite wycofanie węgla z użycia w zakładzie – poinformowała w poniedziałek Agnieszka Dietrich z PGE Energia Ciepła.
17.05.2021

5. edycja Kongresu 590 „Polska/świat startujemy” zakończona

Ponad 200 ekspertów i liderów różnych branż w ciągu dwóch dni Kongresu 590 dyskutowało na najważniejsze dla polskiej gospodarki tematy. Wydarzenie otworzył swoim wystąpieniem Prezydent RP Andrzej Duda, zaś drugi dzień rozpoczął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Gośćmi specjalnymi tegorocznej edycji byli m.in. politolog i futurolog dr George Friedman, ekspert do spraw geopolityki i geostrategii dr Jacek Bartosiak oraz ekspert w zakresie stosunków międzynarodowych i polityki zagranicznej Parag Khanna.
14.05.2021

Kopalnia Janina Tauron Wydobycie zostanie zamknięta jako jedna z ostatnich polskich kopalń węgla energetycznego

W trzecim kwartale tego roku spółka Tauron Wydobycie zakończy realizowaną przez kilka ostatnich lat budowę poziomu 800 metrów w zakładzie górniczym Janina w Libiążu – wynika z wtorkowej informacji spółki, która szacuje obecne zaawansowanie inwestycji na blisko 90 proc.
11.05.2021

Duńczycy na podium w dekarbonizacyjnym wyścigu

Dania udowadnia, że jest liderem europejskiej dekarbonizacji, chętnie odwracając się od swojej historii wydobycia ropy i gazu oraz silnej zależności od węgla.
07.05.2021

Prezes PGNiG: Droga od węgla do zeroemisyjnej gospodarki wiedzie przez gaz

Droga od węgla do zeroemisyjnej gospodarki energetycznej wiedzie przez gaz - mówił w środę podczas Kongresu 590 prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Paweł Majewski. Przyznał, że transformacja w Polsce pochłonie nawet 400 mld zł.
05.05.2021

Polscy konsumenci w czołówce UE pod względem wydatków na nośniki energii

Wydatki na energię elektryczną, paliwa płynne, stałe, gaz i ciepło to łącznie ponad 8 proc. budżetu przeciętnego gospodarstwa domowego w Polsce, co daje nam 5. miejsce w UE - wskazali analitycy PIE. Dodali, że najwięcej pochłaniają wydatki na energię elektryczną i ciepło.
01.05.2021

Transformacja energetyczna: harmonogram wygaszania kopalń racjonalny i skorelowany z potrzebami rynku

Rozpisany w umowie społecznej dla górnictwa na 28 lat harmonogram wygaszania kopalń jest racjonalny i skorelowany z potrzebami rynku w tym okresie – ocenia prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala. Pod tym kątem przygotowano też plany operacyjne poszczególnych kopalń.
30.04.2021

Transformacja energetyczna: Soboń - Polska idzie własną drogą; Kolorz - nie ulegajmy religii klimatycznej

Polska w kwestii transformacji energetycznej idzie własną drogą – zapewnił w "Wiadomościach" TVP1 wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. Negocjując w Brukseli, nie ulegajmy religii klimatycznej – apelował szef śląsko-dąbrowskiej "S" Dominik Kolorz.
28.04.2021

Telekomy stają się bardziej zielone. Orange stopniowo przechodzi na energię odnawialną, a w 2040 roku chce być neutralny klimatycznie

– Branża telekomunikacyjna jest jednym z największych konsumentów energii elektrycznej w Polsce. Dlatego ciąży na nas ogromna odpowiedzialność związana z przechodzeniem na gospodarkę niskoemisyjną – mówi Julien Ducarroz, prezes zarządu Orange Polska. Plany operatora zakładają, że do 2025 roku 60 proc. wykorzystywanej przez niego energii będzie pochodzić z odnawialnych źródeł. W tym celu buduje m.in. dwie farmy wiatrowe w okolicach Poznania. Inwestuje też w fotowoltaikę, a także energooszczędne światłowody. Ważnym aspektem jest ta
28.04.2021

Bank Pekao chce aktywnie uczestniczyć w finansowaniu OZE

Pekao chce aktywnie uczestniczyć we współfinansowaniu przedsięwzięć związanych z m.in. Odnawialnymi Źródłami Energii - mówił we wtorek wiceprezes banku Jerzy Kwieciński. Z raportu Pekao wynika, że przez najbliższe 20 lat w Polsce trzeba będzie wydać ok. 1,6 bln zł na transformację energetyczną.
27.04.2021

Prezes KGHM: bez naszych wyrobów niemożliwe byłoby upowszechnienie zielonych technologii

Zasadniczym wkładem Polskiej Miedzi w walkę ze zmianami klimatu są nasze wyroby, bez których niemożliwe byłoby upowszechnienie zielonych technologii w energetyce i transporcie – powiedział prezes KGHM Marcin Chludziński w kontekście obchodzonego w czwartek Dnia Ziemi.
22.04.2021

Marszałek woj. śląskiego na TOGETAIR: przyspieszajmy transformację energetyczną

Gorąco zachęcam, aby przyspieszać procesy transformacji energetycznej – mówił w czwartek na szczycie klimatycznym TOGETAIR marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski. Wezwał jednocześnie do koncentrowania tam interwencji finansowej - ze względu na największe skutki gospodarcze i społeczne transformacji.
22.04.2021

Transformacja energetyczna na TOGETAIR: potrzebne przyspieszenie

Transformacja energetyczna wymaga przyspieszenia – mówili w czwartek uczestnicy jednego z paneli szczytu klimatycznego TOGETAIR. Zwracali jednocześnie uwagę na konieczność zbalansowania związanych z tym procesem obciążeń dla polskiej gospodarki i polskiego klienta.
22.04.2021

Polska ma szansę na wdrożenie czystych technologii węglowych obniżających emisyjność

Węgiel można spalać tak, by praca elektrowni spełniała założenia niskoemisyjności – twierdzą eksperci z Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. Technologie węglowe mogą też posłużyć do produkcji czystego paliwa czy odczynników chemicznych. Polityka Unii Europejskiej uniemożliwia jednak w dalszej perspektywie działanie energetyki węglowej w krajach wspólnoty. Szansą dla branży okołogórniczej może być jednak zapowiadane wsparcie dla Funduszu Badawczego Węgla i Stali na realizację projektów w zakresie czystej technologii węglowej.
20.04.2021

Sejm poparł część poprawek Senatu do ustawy o efektywności energetycznej

Sejm poparł we wtorek część zgłoszonych przez Senat poprawek do nowelizacji ustawy o efektywności energetycznej. Ustawa przewiduje m. in. obowiązek zamontowania do 2027 r. ciepłomierzy i wodomierzy zdalnego odczytu.
20.04.2021

Państwo kupi od spółek aktywa węglowe, które będą stopniowo wycofywane

Skarb Państwa kupi od państwowych spółek energetycznych aktywa węglowe, które znajdą się w Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). To 70 bloków na węgiel, które będą stopniowo wycofywane - wynika z informacji Ministerstwa Aktywów Państwowych.
16.04.2021

Kurtyka: modernizacja i inwestycje w energetykę jak tarcze antykryzysowe

Jeśli zaplanujemy transformację energetyczną na 20 lat, z wykorzystaniem KPO, to jest ona wykonalna. Modernizacja i inwestycje w sektorze są jak tarcze antykryzysowe i generują miejsca pracy - powiedział we wtorek w Programie 1 Polskiego Radia minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
30.03.2021

W Bełchatowie powstanie instalacja termicznego przetwarzania odpadów

PGE Energia Ciepła planuje budowę Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii niedaleko Elektrowni Bełchatów. Realizacja pierwszego tego typu przedsięwzięcia w woj. łódzkim ma zakończyć się w 2024 r. Obiekt ma przetwarzać rocznie 180 tys. ton odpadów komunalnych.
23.03.2021

Morskie farmy wiatrowe – kluczowy element polskiej transformacji energetycznej

Powstanie farm wiatrowych na morzu jest naszym kluczowym interesem. Są istotnym elementem transformacji polskiego miksu energetycznego i zapewnienia wymaganych dostaw prądu. Ceny tego prądu muszą być jednak rozsądne, bo to ma wpływ na konkurencyjność gospodarki - mówił w trakcie debaty Instytutu Jagiellońskiego wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
04.03.2021

Lewiatan: transformacja energetyczna może nas kosztować ok. 1,6 bln zł

Transformacja energetyczna będzie wymagała poniesienia ogromnych nakładów inwestycyjnych, których skala w ciągu dwóch dekad może osiągnąć ok. 1,6 bln zł - oceniła Konfederacja Lewiatan.
03.02.2021

PGE apelowała w Brukseli o sprawiedliwy rozdział kosztów transformacji energetycznej

Przedstawiciel PGE wziął udział w seminarium dot. nadchodzącej reformy EU ETS i bardziej sprawiedliwego rozdziału kosztów transformacji, zorganizowanym przez brukselski think-tank ERCST. W debacie pn. „Preparing for the review of the EU ETS – use and division of revenues & reflections on the December EUCO conclusions” uczestniczyło ponad 200 osób, m.in. wiceminister klimatu Adam Guibourge-Czetwertyński, wiceprezes PGE ds. regulacji Wanda Buk oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej, organizacji ekologicznych i przemysłu.
25.01.2021

Infrastruktura wodorowa wyzwaniem dla bezpieczeństwa krytycznego

W kontekście ostatnich wydarzeń geopolitycznych, takich jak ataki na Nord Stream 2 oraz sytuacja na Ukrainie, rozmowa z Mateuszem Romowiczem, radcą prawnym z Legal Marine, podczas 2. Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2POLAND, rzuca światło na istotne zagadnienia związane z bezpieczeństwem infrastruktury wodorowej.
04.09.2023

Uroczyste wbicie łopaty pod budowę fabryki morskich wież wiatrowych w Gdańsku

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. razem z partnerem strategicznym GRI Renewable Industries S.L. oraz firmą Baltic Towers Sp. z o.o. rozpoczyna realizację nowej inwestycji na rzecz wsparcia rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej (MEW). To przełomowe wydarzenie dla polskiego sektora energii odnawialnej.
01.09.2023

Strategia partnerstwa dla offshore wind. RWE w Polsce

Pilna potrzeba dekarbonizacji sektora energetycznego kieruje uwagę wszystkich na rosnącą rolę energii odnawialnej. RWE, jako doświadczony deweloper branży OZE, dostrzega olbrzymi potencjał i znaczenie polskiego rynku offshore wind dla przyszłości energetycznej kraju. Między innymi o tym mieliśmy okazje porozmawiać z Pålem Coldevinem, wiceprezesem wykonawczym RWE Offshore Wind ds. rozwoju offshore w krajach nordyckich, Polsce i krajach bałtyckich, podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku.
21.08.2023

Kiedy popłynie prąd z BC-Wind? Rozmowa z Kacprem Kostrzewą

W obliczu rosnącego zapotrzebowania na energię odnawialną, Polska kieruje swoje spojrzenie na offshore wind. Potencjał morskich farm wiatrowych przyciąga uwagę inwestorów i ekspertów. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku, mieliśmy okazję porozmawiać z Kacprem Kostrzewą, dyrektorem projektu BC-Wind w Ocean Winds, na temat ich przedsięwzięcia MFW oraz planów na przyszłość.
10.08.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.