Wynik wyszukiwania - "elektromobilność" - Wiadomości

Powerdot buduje stacje w gminach, w których nie ma jeszcze elektryków

Gminy wiejskie, w których albo jeszcze w ogóle nie zarejestrowano aut elektrycznych, albo są to dopiero pierwsze egzemplarze – w takich miejscowościach Powerdot buduje stacje ładowania. Tworząc infrastrukturę w miejscach, do których nie dotarła jeszcze elektromobilność, Powerdot wspiera rozwój zrównoważonego transportu, ułatwiając przyszłym kierowcom aut elektrycznych podjęcie decyzji o zakupie takiego pojazdu.
25.04.2024

Trzy elektryczne autobusy wyjechały na ulice Krosna

Na ulice Krosna na Podkarpaciu wyjechały trzy elektryczne autobusy komunikacji miejskiej. Elektryczne pojazdy będą mogły zabrać na swój pokład niemal 60 pasażerów.
21.04.2024

Szczecińska spółka chce kupić 14 autobusów elektrycznych. Można składać oferty

Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Klonowica” planuje zakup 14 autobusów elektrycznych za ponad 71 mln zł. Na oferty producentów czeka do 22 maja. Zwycięzca przetargu będzie miał 480 dni na dostarczenie pojazdów.
20.04.2024

PSPA to teraz PSNM - Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności

PSPA, największa organizacja branżowa kreująca rynek zrównoważonego transportu w Polsce i w regionie CEE, zmieniło nazwę na PSNM - Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności. PSNM zrzesza ponad 250 podmiotów z całego łańcucha wartości e-mobility w Polsce i Europie. Łącznie zatrudniają one ponad 500 tys. osób i generują 16% polskiego PKB.
16.04.2024

SolarEdge przejmuje Wevo Energy

SolarEdge Technologies, światowy lider w dziedzinie inteligentnych technologii energetycznych, sfinalizował przejęcie całego kapitału zakładowego Wevo Energy Ltd. Wevo to startup specjalizujący się w optymalizacji i zarządzaniu ładowaniem pojazdów elektrycznych w miejscach z dużą liczbą ładowarek, takich jak budynki mieszkalne, parkingi w miejscach pracy i publiczne miejsca ładowania.
10.04.2024

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego zamówił w Pesie dwa pociągi elektryczne

Urząd Marszałkowski w Toruniu we wtorek zawarł umowę z Pesą Bydgoszczy na dostawę pierwszych dwóch z siedmiu planowanych pociągów elektrycznych. Koszt jednego pociągu to 47 mln zł - poinformowała rzeczniczka marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Beata Krzemińska.
10.04.2024

Światowa premiera na Nordic EV Summit - Ekoenergetyka rozszerza działalność na skandynawskim rynku ładowania pojazdów elektrycznych

Ekoenergetyka rozszerzyła swoją obecność na skandynawskim rynku infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych, wprowadzając na rynek innowacyjny system ładowania, dostosowany do potrzeb operatorów punktów ładowania (CPO) w regionie o jednych z najwyższych na świecie wskaźników przyjęcia pojazdów elektrycznych.
04.04.2024

Ekoenergetyka ogłasza światową premierę rewolucyjnego systemu ładowania na Nordic EV Summit w Oslo

Ekoenergetyka, wiodący producent ładowarek do pojazdów elektrycznych w Europie, przygotowuje się do prezentacji przełomowego rozwiązania w dziedzinie ładowania na tegorocznym Nordic EV Summit w Oslo. Zapowiedziano, że ta światowa premiera nowego systemu ładowania zostanie dokonana w sercu Norwegii, kraju znanego z zaawansowanej infrastruktury do pojazdów elektrycznych i proekologicznych inicjatyw.
28.03.2024

2 kwietnia w Gdańsku zacznie kursować pierwszy autobus wodorowy

Jeszcze w tym roku do gdańskiej floty dołączy 10 nowoczesnych autobusów z napędem opartym na zielonym wodorze. Pierwszy wodorowy Nesobus zacznie kursować ulicami Gdańska 2 kwietnia - poinformował gdański magistrat.
26.03.2024

70% użytkowników aut elektrycznych mówi NIE obowiązkowej rejestracji

Koniec z przymusem posiadania aplikacji lub specjalnych kart, aby naładować auto elektryczne. Już za miesiąc każda nowo uruchomiona stacja powinna umożliwiać dokonanie swobodnych płatności, bez zawierania umowy z operatorem (rozporządzenie AFIR). Taką opcję już dziś wybiera znakomita większość, bo aż 70% użytkowników aut elektrycznych – informuje Powerdot, który uruchomił już 100 szybkich stacji wyposażonych w terminale płatnicze i udostępnił unikalne dane o sposobach rozliczeń.
20.03.2024

Wodorowe Solarisy dla Île-de-France Mobilités

Autobusy wodorowe marki Solaris będą częścią pilotażowego projektu wodorowego, realizowanego przez Île-de-France Mobilités. Do 2025 r. producent dostarczy do Francji łącznie 22 modele Solaris Urbino 12 hydrogen.
15.03.2024

Spółka ElectroMobility Poland wybrała wykonawcę fabryki w Jaworznie

Spółka ElectroMobility Poland (EMP), przygotowująca produkcję samochodów elektrycznych w Jaworznie, wybrała generalnego wykonawcę fabryki, firmę Mirbud - podała w środę EMP. Strony podpisały list intencyjny warunkujący podpisanie umowy uzyskaniem przez EMP zgód korporacyjnych.
13.03.2024

Nowa era dialogu i innowacji na 39. Konferencji EuroPOWER & 9. OZE POWER 

18 i 19 kwietnia 2024 r. w hotelu The Westin Warsaw odbędzie się 39. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & OZE POWER. Nowa odsłona kongresu stworzy platformę dialogu będącą centrum konsultacji społecznych przedstawicieli nowego rządu ze wszystkimi kluczowymi reprezentantami branży.
13.03.2024

Miejskie Zakłady Autobusowe podpisały dziś z Busnex Poland umowę na dostawę 18 autobusów elektrycznych Yutong U12

Podpisany dziś kontrakt zobowiązuje Busnex Poland do dostarczenia Miejskim Zakładom Autobusowym w Warszawie 18 autobusów elektrycznych Yutong U12. Na dostarczenie autobusów Busnex Poland ma rok od momentu podpisania umowy. Jednak możliwości produkcyjne zakładów firmy pozwolą na zrealizowanie tego zamówienia jeszcze w bieżącym roku.
11.03.2024

Kolejne 12 autobusów elektrycznych Solaris dla Warszawy

Solaris Bus & Coach oraz MZA Warszawa podpisały umowę na dostawę 12 autobusów elektrycznych Urbino 12 electric. To kolejna umowa na dostawę pojazdów bateryjnych podpisana z producentem. Łącznie Solaris dostarczył już do stolicy 152 e-busy. Firma jest w trakcie realizacji kontraktu z grudnia 2023 – na 12 przegubowych Urbino 18 electric.
08.03.2024

Cieszyn odebrał autobus elektryczny. Wkrótce dotrze jeszcze pięć

Sześć nowych autobusów elektrycznych: cztery 12-m. oraz dwa 8-m., zasili wiosną flotę komunalnego przewoźnika w Cieszynie. Burmistrz miasta Gabriela Staszkiewicz powiedziała PAP, że pierwszy z większych pojazdów już dotarł. W marcu przyjedzie jeszcze jeden.
01.03.2024

Tauron wprowadzi nową aplikację do obsługi stacji ładowania

Od połowy marca br. Tauron udostępni nową aplikację do obsługi stacji ładowania samochodów elektrycznych. Proces przenoszenia stacji do nowego systemu potrwa do 1 kwietnia; przez ten czas dotychczasowa i nowa aplikacja będą działały równolegle.
29.02.2024

Z kopalni na wiatrak - zielone miejsca pracy czekają na górników

W dobie odchodzenia od węgla i stopniowego wygaszania pracy kopalń wydaje się, że nie ma lepszej alternatywy dla pracowników sektora wydobywczego niż praca w zielonej energii. Ponad 2/3 Polaków uważa, że transformacja energetyczna i związane z nią zielone miejsca pracy to atrakcyjna alternatywa i szansa zawodowa dla górników – wynika z badania „Rozwój sektora OZE” przeprowadzonego przez SW Research.
28.02.2024

Kraków testuje Solarisa zasilanego wodorem; w planach zakup autobusów na to paliwo

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie rozpoczęło testy przegubowego autobusu Solaris zasilanego wodorem. Przewoźnik w najbliższych latach planuje zakup 10 nowych autobusów napędzanych tym paliwem - z wykorzystaniem środków unijnych.
28.02.2024

Eway i MC2 Innovations nawiązują współpracę w celu rozwoju stacji ładowania samochodów elektrycznych dla Europy

Eway, producent i operator stacji ładowania samochodów elektrycznych ogłasza partnerstwo z MC2 Innovations, renomowanym dostawcą usług doradczych, koncepcyjnych, cyberbezpieczeństwa i informatycznych, również w zakresie sztucznej inteligencji. W ramach współpracy firmy będą rozwijać obecne i nowe funkcjonalności w stacjach ładowania Eway.
27.02.2024

Producenci aut stawiają na SUV-y i auta premium kosztem tańszych modeli. To spowalnia transformację

Europejski rynek pojazdów elektrycznych rozwija się, ale nie w kierunku, który byłby najbardziej korzystny. Producenci zawodzą, jeśli chodzi o dostarczenie mniejszych aut, przystępnych cenowo, co hamuje upowszechnienie elektryków. Nowa analiza Transport & Environment potwierdza nieproporcjonalne skupienie producentów na dużych pojazdach typu SUV i modelach premium oraz zbyt niską liczbę dostępnych na rynku tańszych modeli.
26.02.2024

Rusza produkcja kolejnych baterii w fabryce Green Cell pod Krakowem

Kolejne baterie Green Cell prosto z Polski trafią na rynki europejskie. Do produktów z kategorii e-bike wytwarzanych w podkrakowskiej Skawinie dołączą cztery modele baterii typu silverfish.
25.02.2024

Ekoenergetyka z kontraktem na 140 stacji ładowania autobusów dla firmy Nobina – skandynawskiego lidera transportu publicznego

Wiodący europejski producent ładowarek do pojazdów elektrycznych kontynuuje ekspansję na rynkach skandynawskich.
25.02.2024

GZM zamiast części autobusów wodorowych kupi elektryczne

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia przeprowadzi projekt wdrożenia autobusów zasilanych wodorem w mniejszym zakresie, niż początkowo planowała – kupi osiem, zamiast 20 lub 30 pojazdów wodorowych, a dodatkowo 22 autobusy elektryczne.
24.02.2024

W styczniu br. liczba osobowych aut elektrycznych wzrosła o 66 proc. r/r

W styczniu br. liczba osobowych aut elektrycznych w Polsce wzrosła o 66 proc. r/r do ponad 52 tys. szt. - wynika z Polish EV Outlook Index opublikowanego w środę. Dodano, że flota całkowicie elektrycznych pojazdów dostawczych i ciężarowych zwiększyła się do blisko 6 tys. szt. - o 75 proc. r/r.
21.02.2024

Strefy Czystego Transportu w polskich miastach to zmiana obliczona na lata

Kraków to pierwsze polskie miasto, które podjęło próbę utworzenia Strefy Czystego Transportu (SCT) sięgającej jego granic administracyjnych. Tamtejszy Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił jednak przepisy przyjęte przez Radę Miasta, uzasadniając to m.in. nieprecyzyjnym określeniem granic strefy, zbyt dużymi kosztami dla kierowców i zbyt dużą uciążliwością dla osób przyjezdnych.
19.02.2024

Rumuński Gałacz inwestuje w 40 nowych e-busów

Przedstawiciele władz miasta Gałacz (Galați) zdecydowali o kolejnych inwestycjach w ekologiczny transport publiczny. Solaris tym razem dostarczy do Rumunii 40 autobusów bateryjnych. 20 Urbino 9 LE electric i 20 Urbino 12 electric zostaną przekazane do klienta na początku przyszłego roku.
16.02.2024

Olsztyn kupi elektryczne autobusy

Zakup autobusów elektrycznych oraz tramwajów wraz z niezbędną infrastrukturą planuje samorząd Olsztyna. To kolejna inwestycja w zakresie komunikacji publicznej, która ma poprawić komfort pasażerów - podał Urząd Miasta w Olsztynie.
03.02.2024

Kolejny niemiecki dystrykt stawia na wodorowe Solarisy

Solaris oraz operator transportu publicznego Lokale Nahverkehrsgesellschaft mbH Krein Gross-Gerau (LNVG), nawiązali współpracę, podpisując kontrakt na dostawę 23 autobusów wodorowych Urbino hydrogen. Oferta obejmuje 15 standardowych modeli Urbino 12 hydrogen oraz 8 przegubowych Urbino 18 hydrogen. Pojazdy 12-metrowe zostaną dostarczone do listopada 2024 roku, a 18-metrowe do połowy 2025 roku.
31.01.2024

Solaris na dynamicznym rynku autobusów wodorowych

Solaris jest doświadczonym partnerem wdrażania technologii wodorowej w obszarze komunikacji miejskiej. Współpracę z firmą podjęło już 40 klientów z 10 krajów Europy, z zamówieniami i dostawami przekraczającymi 700 pojazdów.
30.01.2024

W 2023 zarejestrowano prawie 20 tys. nowych elektrycznych aut w Polsce

W Polsce, w ub. roku zarejestrowano prawie 20 tys. nowych samochodów całkowicie elektrycznych - poinformowało PSPA (Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych), w swoim podsumowaniu roku 2023. Pojawiło się ponad 1,5 tys. nowych punktów ładowania.
30.01.2024

Eway i Grodno S.A. łączą siły na rzecz elektromobilności

Eway, producent i operator stacji ładowania samochodów elektrycznych oraz Grodno S.A., czołowy dostawca kompleksowych rozwiązań prądowych, podpisały umowę o współpracy. Na jej mocy Grodno S.A. staje się oficjalnym dystrybutorem stacji ładowania Eway w Polsce.
29.01.2024

Powerdot partnerem franczyzobiorców

Do końca 2024 roku inwestor planuje uruchomić 36 kolejnych punktów ładowania aut elektrycznych usytuowanych przy supermarketach oraz na stacjach benzynowych należących do franczyzobiorców znanych marek detalicznych. W efekcie infrastruktura stworzona w ramach współpracy Powerdot z franczyzobiorcami zwiększy się w bieżącym roku do ok. 60 dostępnych punktów ładowania. W gronie partnerów Powerdot są m.in. franczyzobiorcy Intermarche, E. Leclerca oraz SPAR.
19.01.2024

Szpital w Złotoryi ma pierwszą w Polsce elektryczną karetkę pogotowia

Do floty ambulansów złotoryjskiego szpitala dołączyła elektryczna karetka pogotowia. Przedstawiciele placówki podkreślają, że to pierwszy taki pojazd w Polsce.
18.01.2024

Hitachi Energy finalizuje przejęcie COET

Hitachi Energy, globalny lider technologiczny, który dąży do osiągnięcia zrównoważonej przyszłości energetycznej dla wszystkich, ogłosił dziś, że sfinalizował przejęcie COET, wiodącego projektanta i producenta urządzeń zasilających dla elektromobilności, kolei i przemysłu. Transakcja wzmacnia globalną pozycję i ofertę Hitachi Energy w zakresie infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych o dużej mocy, energoelektroniki i grid edge.
16.01.2024

Elektryczne auto z laboratorium do kontroli powietrza wyjedzie na ulice Ciechanowa

Dzięki unijnemu dofinansowaniu w wysokości 0,5 mln zł ciechanowski urząd kupi dla Straży Miejskiej elektryczny samochód z mobilnym laboratorium do pomiaru jakości powietrza. To kolejne narzędzie po antysmogowym dronie wykorzystywanym już od ponad roku - podał ratusz.
16.01.2024

FM Logistic stawia na zeroemisyjność

Elektromobilność było z pewnością jednym z najczęściej powtarzanych słów w 2023 roku w kontekście branży TSL. Było również jednym z najczęściej powtarzanych słów w FM Logistic. Operator logistyczny przechodzi od słów do czynów poszukując rozwiązań dla realizacji strategii zrównoważonego rozwoju w transporcie. Ponad 1,81 tony CO2 zaoszczędzone po przejechaniu blisko 1900 kilometrów. To jeden z rezultatów zakończonych niedawno testów elektrycznej floty. Tym razem przeprowadzono je wspólnie z firmami Makro i Lotte Wedel.
14.01.2024

BMW chce produkować w Monachium od 2027 tylko auta elektryczne, ale globalnie nie rezygnuje z silników spalinowych

Od 2027 roku niemiecki koncern motoryzacyjny BMW chce produkować w swoim głównym zakładzie w Monachium wyłącznie auta elektryczne. Firma nie rezygnuje na razie z silników spalinowych, będą one wytwarzane w pozostałych fabrykach, w tym poza Niemcami – poinformował portal dziennika „Handelsblatt”.
12.01.2024

Solaris z rekordowym zamówieniem na elektryczne trolejbusy dla Genui

Przewoźnik AMT Genova zawarł z firmą Solaris rekordowe zamówienie na dostawę aż 112 sztuk 18-metrowych trolejbusów. Solarisy Trollino 18 wyposażone w technologię IMC zostaną dostarczone do nadmorskiej Genui we Włoszech. Wartość kontraktu przekracza 100 milionów euro.
11.01.2024

Już pod koniec XIX w. próbowano wprowadzić w Warszawie samochody elektryczne

Pod koniec XIX w. próbowano uruchomić w Warszawie transport publiczny z wykorzystaniem samochodów elektrycznych. Zniweczyła to decyzja władz miasta.
29.12.2023

Solaris Urbino 12 electric na testach w Gdańsku

Przez blisko dwa tygodnie Gdańsk będzie testował autobus elektryczny Solaris Urbino 12 electric. Od czwartku autobus kursuje na linii 123. W kolejnych dniach pojawi się na innych gdańskich trasach - poinformowała spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje.
29.12.2023

Solaris z zamówieniem od BVG Berlin na 50 autobusów elektrycznych

Berliner Verkehrsbetriebe (BVG), berlińska spółka transportu publicznego, złożyła zamówienie na 50 nowocześnie wyposażonych autobusów Solaris Urbino 18 electric. Autobusy zostaną dostarczone w latach 2024 i 2025. Zamówienie może zostać rozszerzone nawet o kolejne 650 przegubowych e-busów.
28.12.2023

105 autobusów elektrycznych dla Mediolanu

Solaris Bus & Coach wygrał kolejne zamówienie na dostawę autobusów elektrycznych do Mediolanu. Tym razem do włoskiej metropolii trafi 105 sztuk autobusów elektrycznych Urbino 18 electric. Tym samym ATM Milano stał się jednym z największych odbiorców bezemisyjnych pojazdów marki Solaris. Dostawy 105 sztuk przegubowych elektrycznych Solarisów rozpoczną się w połowie 2025 roku.
22.12.2023

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia rozliczy w terminie projekt dot. elektrycznych autobusów

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zakończyła odbiór wszystkich ładowarek kupionych obok 32 elektrycznych autobusów w projekcie dotowanym m.in. środkami unijnymi - poinformował w środę przewodniczący jej zarządu Kazimierz Karolczak. Dzięki temu projekt uda się rozliczyć w terminie.
20.12.2023

Po 11 miesiącach br. liczba aut elektrycznych zarejestrowanych w Polsce wzrosła o 54 proc.

Po 11 miesiącach br. liczba aut elektrycznych zarejestrowanych w Polsce wzrosła o 21 369 sztuk tj. o 54 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2022 r. - wynika z danych Licznika Elektromobilności opublikowanego w piątek. W tym czasie w kraju zarejestrowano ogółem 54 783 pojazdów całkowicie elektrycznych.
15.12.2023

Państwowa Straż Pożarna odebrała pięć samochodów operacyjnych o napędzie elektrycznym

Państwowa Straż Pożarna odebrała pięć samochodów operacyjnych o napędzie elektrycznym - poinformował PAP rzecznik prasowy PSP st. bryg. Karol Kierzkowski. To już kolejne pojazdy o napędzie elektrycznym, którymi będzie dysponowała PSP. Do tej pory we flocie tej formacji było sześć tzw. elektryków.
29.11.2023

Czy projekt Izera przetrwa kadencje nowego rządu?

Decyzja o zatrzymaniu projektu Izery byłaby bardzo zła i nieuzasadniona ekonomicznie – uważa Tomasz Kędzierski, dyrektor strategii i rozwoju biznesu ElectroMobility Poland w rozmowie z "Rzeczpospolitą".
29.11.2023

PKM Gliwice otrzymało od Metropolii osiem autobusów elektrycznych

Samorządowe Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Gliwice zaprezentowało w poniedziałek osiem nowych autobusów elektrycznych - zamówionych przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Zakup ogółem 32 takich wozów dla GZM wspierają unijne i krajowe dotacje z programu Gepard II.
27.11.2023

Olejarz traktuje prądem. Koncerny paliwowe rozwijają punkty ładowania pojazdów elektrycznych

Globalne koncerny paliwowe dostosowują się do potrzeb rynku, rozbudowując swoją dotychczasową ofertę sprzedaży paliw o punkty ładowania pojazdów elektrycznych.
26.11.2023

Rząd ma się zająć projektem rozporządzenia dot. modernizacji linii elektroenergetycznych, by ułatwić rozwój OZE

Rząd ma zająć się na wtorkowym posiedzeniu projektem rozporządzenia dot. modernizacji sieci dystrybucyjnych o napięciu 110 kV lub wyższym, by ułatwić rozwój OZE, magazynów energii elektrycznej, klastrów i spółdzielni energetycznych oraz elektromobilności - wynika z porządku obrad Rady Ministrów.
21.11.2023

Inwestycje w sieć elektroenergetyczną szansą na rozwój sektora eMobility w Polsce

Rozwój rynku samochodów elektrycznych w Polsce wciąż przyspiesza. Udział segmentu eMobility w naszym kraju nieustanie się zwiększa i daje perspektywy redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz smogu w miastach. Jednak oznacza to szereg wyzwań, z których najważniejszym wydaje się być konieczność rozwoju sieci dystrybucyjnych i wprowadzania ułatwień prawnych dla nowych przyłączeń.
20.11.2023

IVECO promuje elektryczną mobilność razem z zespołem Metallica podczas europejskiego etapu światowej trasy koncertowej M72

IVECO ogłosiło historyczne partnerstwo z Rock & Roll Hall Of Famers Metallica podczas premiery nowej, pełnej gamy pojazdów w Barcelonie. Marka będzie wspierać zespół podczas europejskiego etapu ich światowej trasy koncertowej M72, która wypełni obiekty na całym kontynencie od maja do lipca 2024 roku.
19.11.2023

Elemental Holding z sukcesem realizuje koncepcję gospodarki obiegu zamkniętego

Grupa Elemental, wywodzący się z Polski globalny gigant w dziedzinie „urban mining” kończy w Zawierciu budowę pierwszego w UE kompleksowego zakładu recyklingu baterii samochodowych do pojazdów elektrycznych. Tym samym w Polsce, która jest jednym z liderów produkcji baterii do elektryków, gospodarka obiegu zamkniętego staje się realnym rozwiązaniem wobec wyzwań klimatycznych.
19.11.2023

Porozumienie Stopkorkom krytykuje wprowadzenie w Warszawie tak rozleglej strefy czystego transportu

Warszawska strefa czystego transportu została zaprojektowana skandalicznie, bo nic nie uzasadnia aż tak szerokich granic tej strefy. Tym bardziej, że obejmuje ona np. Wisłostradę, która jest drogą przelotową, ale także drogą, którą mieszkańcy poruszają się, by załatwić ważne sprawy, np. w centrum - powiedział PAP Paweł Skwierawski z inicjatywy mieszkańców Stopkorkom.
18.11.2023

Licznik Elektromobilności: wzrasta liczba elektrycznych samochodów w Polsce

Na koniec października br. po polskich drogach jeździły 90 902 samochody elektryczne, to wzrost o 69 proc. r/r - wynika z opublikowanego w piątek przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) raportu "Licznik Elektromobilności".
17.11.2023

Przyszłość polskiego sektora elektroniki to elektromobilność i półprzewodniki

Według rynkowych analiz polski sektor elektroniczny rośnie w tempie 4 proc. rocznie, czemu sprzyja dynamiczna transformacja cyfrowa wielu gałęzi przemysłu czy korzystne zmiany legislacyjne. Obszarami szczególnie perspektywicznymi dla dalszych wzrostów branży elektronicznej w Polsce jest elektromobilność oraz produkcja półprzewodników.
16.11.2023

Sześć nowych autobusów elektrycznych na ulicach Ostrowa Wielkopolskiego

Na ulice Ostrowa Wlkp. wyjechało sześć nowych autobusów elektrycznych; obecnie tabor liczy 16 pojazdów zasilanych zieloną energią – powiedziała w piątek PAP prezydent miasta Beata Klimek. Nowe pojazdy kosztowały 17 mln zł.
10.11.2023

Wennstrom łączy siły z Ekoenergetyką, aby dystrybuować i serwisować stacje ładowania DC na rosnącym rynku skandynawskim

Wennstrom E-mobility rozpocznie sprzedaż i serwis stacji ładowania od Ekoenergetyka, głównego europejskiego producenta infrastruktury dla pojazdów elektrycznych, na rynku skandynawskim. Ten rynek obejmuje niektóre z najszybciej rozwijających się rynków pojazdów elektrycznych na świecie.
10.11.2023

Kraków przestrzega przed zakupem samochodów, które nie spełniają wymogów Strefy Czystego Transportu

Miasto Kraków przestrzega, by "nie dać się nabić w starego diesla" i przed zakupem samochodu sprawdzić, czy spełnia on wymogi Strefy Czystego Transportu (SCT), która ma zacząć obowiązywać od 1 lipca przyszłego roku.
29.10.2023

Umicore i PowerCo wybudują fabrykę akumulatorów do samochodów elektrycznych w Nysie

Na początku października Umicore i PowerCo ogłosiły utworzenie spółki IONWAY. Pierwszy zakład produkcyjny powstanie w Nysie, w sąsiedztwie istniejącego zakładu CAM firmy Umicore. Producent materiałów do produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych zwiększy swoją obecnością znaczenie elektromobliności w Europie.
26.10.2023

Stacje Powerdot dostępne w aplikacji Elocity

Stacje ładowania Powerdot będą dostępne w aplikacji mobilnej, z której korzysta 30 tysięcy użytkowników. Aplikacja Elocity umożliwia wygodne wyszukiwanie stacji, sprawdzenie ich mocy oraz dostępnych złączy. Za jej pomocą można też uruchomić urządzenie oraz dokonać płatności. To początek współpracy pomiędzy Powerdot a Elocity.
24.10.2023

Dwóch na pięciu kierowców rozważyłoby zakup auta na wodór

41 proc. polskich kierowców może kupić auta na wodór, a 24 proc. nie zdecydowałoby się na takie rozwiązanie - wynika z badania "E-rewolucja w świecie motoryzacji". Jak dodano, 51 proc. badanych byłoby zainteresowanych samochodem z napędem hybrydowym, a 7 proc. - na prąd.
24.10.2023

Ekoenergetyka i Orlen – wspólnie dla lepszej infrastruktury ładowania

Ekoenergetyka, jako lider produkcji infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych, w dalszym ciągu rozwija swoją współpracę z ORLEN Centrum Serwisowe, wiodącym dostawcą usług serwisowych dla sektora energetycznego. W ramach tej współpracy, na polskich stacjach ORLEN już w tym momencie działa 129 stacji ładowania dostarczonych przez Ekoenergetykę, co stanowi ponad 80% udziału w całej sieci ładowania grupy ORLEN.
23.10.2023

O 57 proc. wzrosła w tym roku liczba aut całkowicie elektrycznych

W Polsce na koniec września br. było zarejestrowanych 50 tys. 386 samochodów osobowych i użytkowych całkowicie elektrycznych (BEV ang. battery electric vehicles), to wzrost od początku roku o 16 tys. 971 sztuk, czyli o 57 proc. - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Licznik Elektromobilności.
17.10.2023

Ruszyły miejskie stacje ładowania aut elektrycznych w Gorzowie Wielkopolskim

Gorzów Wielkopolski odważnie wkracza w świat elektromobilności. Właśnie uruchomione zostały cztery miejskie stacje ładowania aut elektrycznych oraz hybrydowych, a na finiszu są prace nad budową kolejnych ośmiu. W sumie udostępnione będą 32 miejskie punkty ładowania. Urządzenia zostały usytuowane tam, gdzie mieszkańcy spędzają czas. Za budowę i obsługę stacji odpowiada firma Powerdot, która pokrywa wszelkie koszty tej inwestycji.
12.10.2023

Elektromobilność branżą strategiczną dla rozwoju Polski

Elektromobilność to ogromna i wciąż rosnąca gałąź gospodarki, która jest również jedną ze strategicznych branż dla rozwoju Polski na najbliższe lata - ocenia się w raporcie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności oraz Agencji Rozwoju Przemysłu.
10.10.2023

Ponad połowa polskich kierowców źle ocenia zakaz sprzedaży samochodów spalinowych od 2035 r.

Ponad 50 proc. polskich kierowców źle ocenia zakaż sprzedaży nowych aut spalinowych od 2035 roku – wynika z raportu "E-rewolucja w świecie motoryzacji". Dla blisko połowy ankietowanych, największym wyzwaniem w zastąpieniu aut spalinowych elektrykami, jest cena tych ostatnich.
10.10.2023

Nowy autobus elektryczny Yutong zaprezentowany w Brukseli

Yutong Bus jest europejskim liderem rynku autobusów elektrycznych - z 479 zarejestrowanymi w 2022 r. elektrobusami - oraz największym globalnym dostawcą autobusów i autokarów. Nowe pojazdy, na czele z przegubowym, 18-metrowym elektrobusem Yutong U18, zostały przedstawione w Brukseli - podczas targów Busworld Europe. Będzie to kolejny model, który trafi na polski rynek, gdzie marka Yutong zyskuje coraz większą popularność.
09.10.2023

Europa i Chiny mogą stanąć przed perspektywą wojny handlowej o auta elektryczne

Europa i Chiny mogą stanąć w obliczu wojny handlowej - wskazał w czwartek Polski Instytut Ekonomiczny. Komisja Europejska oskarża Chiny o sztuczne zaniżanie cen aut elektrycznych; pośrednio skutki ceł antysubsydyjnych mogą odczuć europejskie firmy - dodali eksperci.
05.10.2023

PERN planuje w Płocku montaż pierwszej stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych

PERN planuje montaż stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych na parkingu przy budynku zarządu w Płocku (Mazowieckie). Będzie to pierwsza taka stacja w obiektach spółki. Wykorzystywana będzie do ładownia samochodów służbowych i udostępniana do ładowania aut użytkowanych przez pracowników.
05.10.2023

Zeroemisyjny transport w Polsce się rozwija, ale wciąż zbyt wolno. Branża e-mobility apeluje do rządu o działania przyspieszające

W Polsce elektromobilność rozwija się dynamicznie z każdym rokiem, ale względem bardziej rozwiniętych rynków – takich jak Holandia, Chiny czy USA – wciąż trzymamy duży dystans. Tymczasem rozwój tego segmentu mógłby w nadchodzących latach stać się nowym motorem polskiego wzrostu gospodarczego. Zwłaszcza że suma globalnych inwestycji w obszarze zeroemisyjnego transportu do 2050 roku jest szacowana na 53 bln dol.
02.10.2023

Europa ma szansę na wzmocnienie swojej pozycji na rynku elektromobilności

Miejsce Europy na elektromobilnym rynku świata, produkcja baterii do samochodów elektrycznych jako szansa dla gospodarek Polski oraz innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, wyspecjalizowane pojazdy elektryczne dla przemysłu i rolnictwa - o możliwych do wykorzystania szansach związanych z wciąż przyspieszającą rewolucją e-mobility rozmawiano podczas drugiego dnia Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi.
28.09.2023

Minister Buda: Musimy pogodzić reindustrializację z wymaganiami klimatycznymi

„Jesteśmy w kluczowym momencie, żeby pogodzić reindustrializację Europy i wymagania klimatyczne, ten Zielony Ład, który jest trochę w oderwaniu od realiów, jakie mamy, po Covidzie i po wojnie, w globalnej konkurencji o nowe uprzemysłowienie świata” - powiedział Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.
28.09.2023

Metropolia analizuje realizację projektu dot. autobusów wodorowych w mniejszym zakresie

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia analizuje przeprowadzenie projektu wdrożenia autobusów zasilanych wodorem przez jednego przewoźnika komunalnego, a nie, jak wcześniej zakładano, trzech. Ostatnio ze względu na zbyt wysoką cenę GZM unieważniła przetarg na zakup paliwa wodorowego.
27.09.2023

YIT oraz ScreenCharge uruchamiają swoją pierwszą wspólną ładowarkę dla samochodów elektrycznych

Na osiedlu Parkur Residence, przy ul. Kłobuckiej 27 w Warszawie, oddano do użytku ogólnodostępną ładowarkę dla „elektryków”. Fiński deweloper zapowiada, że takie urządzenia będą sukcesywnie instalowane we współpracy z firmą ScreenCharge na terenie wszystkich inwestycji YIT.
27.09.2023

Volkswagen Financial Services i Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych ogłaszają strategiczne partnerstwo

Volkswagen Financial Services, lider finansowania samochodów osobowych w Polsce , oraz Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), największa organizacja branżowa kreująca rynek elektromobilności i technologii wodorowych w Polsce i w regionie CEE, poinformowali o nawiązaniu współpracy strategicznej na rzecz rozwoju rynku zeroemisyjnego w Polsce. VW FS będzie wyłącznym i jedynym partnerem strategicznym PSPA w obszarze finansowania.
27.09.2023

Prezes Eleport wypowiedział się na temat potrzeb związanych z elektromobilną rewolucją

Żeby przyspieszyć elektromobilną rewolucję w Polsce oraz innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej – wraz ze zwiększającą się liczbą elektrycznych aut - potrzeba więcej dostosowanych do nich, łatwo dostępnych i szybkich ładowarek - powiedział podczas Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi Raul Potisepp, prezes spółki Eleport.
27.09.2023

Elektromobilna rewolucja przemysłu motoryzacyjnego

Elektromobilność rewolucjonizuje przemysł motoryzacyjny, stając się nie tylko znaczącą alternatywą dla tradycyjnych pojazdów spalinowych, ale także motorem postępu w dziedzinie technologii i ekologii. Nowoczesne rozwiązania systemowe i produktowe odgrywają kluczową rolę w usprawnianiu procesu tworzenia ogniw baterii, które stanowią serce napędu samochodów elektrycznych.
26.09.2023

W województwie śląskim unieważniono przetarg na zakup paliwa wodorowego

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia unieważniła przetarg na zakup paliwa wodorowego, które miało być wykorzystywane w autobusowym transporcie publicznym. Metropolia zamierza też unieważnić oparty o dotację NFOŚiGW przetarg na zakup wodorowych autobusów miejskich.
22.09.2023

Trwają prace nad systemem sprzedaży polskiego samochodu elektrycznego

ElectroMobility Poland, właściciel marki Izera, planuje zbudować nowoczesny, efektywny i „lekki” system dystrybucji oparty na sprzedaży w internecie, a także nowoczesne formy sprzedaży bezpośredniej, takie jak m.in. zlokalizowane w miastach concept stores czy mobilne pop-up stores. Koncepcja sprzedaży, nad którą pracuje EMP, wpisuje się w zmiany, które w ostatnich latach zachodzą na rynku motoryzacyjnym, i ma stanowić atut w podjęciu konkurencji rynkowej przez nową markę z Polski.
18.09.2023

Zarządzanie bezpieczeństwem w dobie odnawialnych źródeł energii i elektromobilności

Starostwo Powiatowe w Stargardzie wspólnie z Gryfickim Klastrem Energii zaprasza do udziału w konferencji dt. zarządzania bezpieczeństwem w dobie odnawialnych źródeł energii i elektromobilności. Dynamika rozwoju branży energetycznej i samochodów elektrycznych wymusza działania edukacyjne mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców miast. Spotkanie jest kierowane do straży pożarnych, policji, straży miejskiej, zarządców nieruchomości. Organizatorzy zamierzają pokazać najnowsze rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo.
14.09.2023

Przechodzenie na ekologiczne floty staje się faktem

Efektywna elektryfikacja firmowych flot, optymalizacja całkowitego kosztu posiadania (TCO) samochodów elektrycznych, rozwój prywatnej sieci infrastruktury ładowania, alternatywne formy finansowania, etapy wdrażania EV w przedsiębiorstwie oraz wymiana najlepszych międzynarodowych praktyk, to tylko część z tematów przewodnich ścieżki Green Fleet Forum ESG, która odbędzie się podczas Kongresu Nowej Mobilności 2023.
13.09.2023

W Pruszkowie ruszy fabryka baterii dla aut elektrycznych i magazynów energii

Impact Clean Power Technology z Grupy Grenevia w podwarszawskim Pruszkowie uruchomi w styczniu 2024 r. pierwszą linię produkcyjną w fabryce baterii na potrzeby pojazdów elektrycznych i magazynów energii - wynika z wtorkowej informacji inwestora.
12.09.2023

Polacy opracowali innowacyjne rozwiązanie dla elektromobilności

Każdy posiadacz samochodu elektrycznego dobrze zna problem ciężkiego, poplątanego i brudnego kabla do ładowania. Samochód ładuje się całą noc w garażu, ale zanim będzie można wyruszyć w drogę, trzeba jeszcze zwinąć kabel z ziemi i owinąć go wokół ładowarki, często brudząc sobie przy tym ręce i ubranie. Polscy inżynierowie ze start-upu VOITAS Innovations opracowali unikalne rozwiązanie – ładowarkę do samochodów elektrycznych VOITAS V11 ze zintegrowanym systemem zwijania kabla, dzięki której użytkownicy samochodów elektrycznych mog
07.09.2023

Wrocław: Pierwszy z 13 autobusów elektrycznych trafił do miejskiego przewoźnika

Flotę wrocławskiego MPK zasilił pierwszy z 13 autobusów elektrycznych marki Mercedes-Benz e-Citaro G. Pojazd będzie kursował na linii K. Łączny koszt zakupu autobusów oraz stworzenia infrastruktury do ich ładowania to ponad 50 mln zł.
29.08.2023

Ryga wprowadzi do użytku swoje pierwsze elektryczne autobusy komunikacji publicznej

Spośród łącznej floty 35 autobusów elektrycznych, 5 ma zostać przewiezionych do Rygi z fabryki w Polsce do końca października. Pozostałe 30 pojazdów jest zaplanowane na dostawę do drugiej połowy listopada.
28.08.2023

Port Gdynia. Elektryczne auta i rowery dla pracowników

Port Gdynia wykonał krok w stronę elektromobilności. Zarząd portu zakupił dwa pierwsze auta elektryczne na potrzeby działów operacyjnych. Na portowych terenach pojawiło się także kilka pierwszych punktów ładowania elektryków.
25.08.2023

Budimex Mobility uruchomił 31 nowych stacji ładownia aut elektrycznych

Rzeszów, Nowy Sącz, Zakopane, Siedlce i Lublin to tylko wybrane lokalizacje, w których można już korzystać z oddanych właśnie przez Budimex Mobility stacji ładownia pojazdów elektrycznych. Znaczna część z 31 nowych punktów powstała z myślą o podróżowaniu – znajdują się bowiem w popularnych turystycznie miejscowościach, takich jak: Zakopane, Lądek-Zdrój, Jarosław, Krynica, czy Polanica-Zdrój.
21.08.2023

Jak dać drugie życie bateriom samochodów elektrycznych?

Kilka miesięcy temu Komisja Europejska wydała tzw. rozporządzenie bateryjne. To dokument, który nie tylko wpłynie na sposób produkcji akumulatorów i kontrolę zanieczyszczeń wytwarzanych w tym procesie, ale ma sprawić, że ich ślad węglowy będzie coraz mniejszy.
11.08.2023

Od 2024 ograniczenia w ruchu samochodów spalinowych w miastach. Sprawdź datę ważności swojego auta

Decydując się na zakup używanego samochodu, bierzemy pod uwagę aspekty takie jak budżet, przebieg pojazdu, jego typ, historię czy stan techniczny. Jednak czy analizujemy jak długo posłuży on nam w mieście - z dostępem do wszystkich dzielnic? Strefy bezemisyjne stają się coraz popularniejsze. Już od 1 lipca 2024 roku do Warszawy i Krakowa zawitają Strefy Czystego Transportu, a w ślad za nimi na pewno zaczną iść kolejne miasta. Eksperci autobaza.pl uczulają na przemyślane zakupy „nowych - starych” pojazdów.
27.07.2023

Wody z dawnej kopalni zasilą przyszłą fabrykę Izery w Jaworznie

Jaworznicki Obszar Gospodarczy (JOG), gdzie ma powstać m.in. fabryka aut elektrycznych Izera, będzie zasilany w oczyszczoną wodę z wyrobisk dawnej kopalni Jan Kanty w Jaworznie – zakłada zainaugurowany we wtorek projekt. Stacja uzdatniania wód dołowych ma powstać do końca 2025 roku.
06.06.2023

Nowy rekord samochodu elektrycznego - ponad 100 godzin jazdy bez przerwy

Izraelski startup Elektron ustanowił rekord odległości przejechanej samochodem elektrycznym. Firma poinformowała w czwartek, że pojazd przejechał ponad 100 godzin bez przerwy; pokonał dystans prawie 2 tys. kilometrów, korzystając z technologii bezprzewodowego ładowania.
26.05.2023

EV tracą na wartości dwa razy szybciej niż samochody benzynowe

EV kupione w 2020 roku stracą w tym roku ponad połowę swojej wartości, w porównaniu z zaledwie 37 proc. w przypadku samochodów benzynowych.
11.05.2023

Cztery wiodące w Polsce klastry motoryzacyjne podjęły współpracę

Cztery działające w Polsce klastry motoryzacyjne, skupiające w sumie ponad 400 firm i organizacji z tego sektora, zamierzają zacieśnić współpracę. Wspólne inicjatywy mają pomóc w wykorzystaniu szans związanych m.in. z transformacją w kierunku elektromobilności.
11.05.2023

W Turku auto elektryczne można wypożyczyć na kartę biblioteczną; pionierski eksperyment

Miejska biblioteka w Turku, prawdopodobnie jako pierwsza na świecie, zaczęła oferować możliwość wypożyczenia samochodu elektrycznego na użytek własny. Rozpoczęty w poniedziałek program pilotażowy potrwa trzy tygodnie, do końca maja.
09.05.2023

Elektromobilność - polska prasa pisała o niej już 100 lat temu

Historia elektromobilności jest starsza, niż motoryzacja oparta na silnikach spalinowych, choć będąca ważnym kierunkiem rozwoju transportu, jawi się jako nowa technologia. Już sto lat temu na łamach "Przeglądu technicznego" omawiano m.in. moc pojazdów elektrycznych czy kwestię wydajności i żywotności baterii. Pisano też o tendencji do wykorzystywanie pojazdów elektrycznych w ramach transportu publicznego w miastach Europy.
15.04.2023

Recykling akumulatorów litowo-jonowych w świetle prawa UE

Zgodnie z szacunkami unijnych agencji, do 2030 r. po drogach państw członkowskich Unii Europejskiej (dalej: UE) będzie jeździć co najmniej 30 milionów pojazdów elektrycznych. Oczekuje się, że samochody elektryczne znacznie zmniejszą emisję gazów cieplarnianych w sektorze transportu drogowego. Elektryczne pojazdy wykorzystują baterie litowo-jonowe (dalej: baterie Li-on).
11.04.2023

Kolejna firma paliwowa chce inwestować w elektromobilność

Do końca 2024 r. sieć MOYA należąca do firmy Anwim powinna liczyć 500 stacji paliw – powiedział PAP Sebastian Król partner Enterprise Investors, większościowego akcjonariusza Anwimu. Jak dodał, ze względu na zmiany jakie zachodzą na rynku, m.in rozwój elektromobilności, czas wyznaczyć nowe cele.
10.04.2023

Japonia będzie wspierać upowszechnianie pojazdów na wodór

Rząd Japonii będzie wspierał upowszechnianie pojazdów na wodór, który przy spalaniu nie emituje dwutlenku węgla. W najnowszym projekcie Tokio przewiduje sześciokrotne zwiększenie zaopatrzenia kraju w to paliwo do 2040 roku – podała we wtorek agencja Kyodo.
04.04.2023

Obniżka cen pozwoliła Tesli ustanowić rekord sprzedaży EV

Przez pierwszy kwartał gigant motoryzacyjny sprzedał ponad 420 000 egzemplarzy swoich kultowych elektryków.
04.04.2023

KONGRES MOVE: Polski przemysł motoryzacyjny musi zachować konkurencyjność

Najwięksi uczestnicy procesu transformacji na elektromobilność w Polsce, spotkali się w Poznaniu na kongresie MOVE 2023 - International Mobility Congress na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Producenci podkreślali, że do osiągnięcia sukcesu zeroemisyjności niezbędna jest tania i czysta energia oraz dostęp do energii odnawialnej. W rozmowach ze stroną rządową mówiono także o konieczności wprowadzenia programów wsparcia i specjalnych rozwiązań, po to, aby zachować konkurencyjność sektora przemysłu motoryzacyjnego.
03.04.2023

Kongres Move: dyskusje o e-mobility z walką o utrzymanie polskich fabryk w tle

Czy producenci samochodów utrzymają swoje inwestycje w Polsce, jak finansować e-mobility, jakie wyzwania związane z rewolucją nisko i zero emisyjną stoją przed polską energetyką, co z zieloną energią dla produkcji – to tylko część pytań, na które odpowiedzą eksperci podczas tegorocznego kongresu MOVE. Wyzwania motoryzacyjne do roku 2035, elektryfikacja ciężkiego transportu drogowego oraz mobilność w kontekście zeroemisyjnego celu na 2035 rok dla miast i mieszkańców – to główne tematy tegorocznego kongresu.
28.03.2023

Naukowcy: wpływ ładowania pojazdów elektrycznych na sieć energetyczną można zmniejszyć

Staranne planowanie rozmieszczenia stacji ładowania aut elektrycznych - np. w miejscu pracy, a nie tylko w miejscu zamieszkania obywateli - może zmniejszyć lub wyeliminować potrzebę budowy kolejnych elektrowni - twierdzą amerykańscy naukowcy na łamach "Cell Reports Physical Science".
25.03.2023

Urząd marszałkowski i Koleje Śląskie zamawiają 25 pociągów

Przetargi dotyczące zamówienia łącznie 25 pociągów dla Kolei Śląskich ogłosiły samorząd woj. śląskiego oraz sam przewoźnik. W prawie opcji zamówienia mogą zostać zwiększone łącznie do 35 pociągów.
22.03.2023

DHL Parcel inwestuje w kolejne elektryki MAN

Do zeroemisyjnej floty DHL Parcel dołączyły nowe samochody elektryczne marki MAN eTGE. Zaawansowane technologicznie pojazdy już teraz można spotkać na ulicach polskich miast. Łącznie, tylko do końca tego roku DHL Parcel będzie miał w swojej flocie blisko 500 eko pojazdów, realizując w ten sposób założenia strategii GoGreen i przybliżając się do celu, jakim jest zerowa emisja CO2.
21.03.2023

GWM prezentuje nową technologię hybrydową, aby przyspieszyć przejście na pojazdy elektryczne

10 marca GWM zorganizował w swoim centrum technologicznym w Chinach wydarzenie INTELLIGENT NEV DAY.
13.03.2023

Na rynku nie ma na razie większej różnicy pomiędzy ubezpieczeniem elektryka i samochodu spalinowego. Ubezpieczycielom brakuje statystyk szkodowości [WIDEO]

Po polskich drogach jeździ ponad 32 tys. samochodów w pełni elektrycznych. To wciąż niewiele, ale ich liczba szybko się zwiększa – dynamika sprzedaży przekracza 50 proc. r/r. – W przypadku takich pojazdów ubezpieczyciele mówią na razie tylko o pojedynczych szkodach – mówi wiceprezes Polskiej Izby Ubezpieczeń Andrzej Maciążek. Jak wskazuje, brak skali i statystyk dotyczących szkodowości takich pojazdów powoduje, że dziś nie ma większej różnicy pomiędzy ubezpieczeniem elektryka i samochodu spalinowego. Z czasem może się to jednak z
20.02.2023

Elektromobilność pod ziemią

Cicha praca, brak spalin, mniejsza awaryjność, a do tego szybkie ładowanie podobnie jak w samochodzie elektrycznym. To zalety stosowania lokomotyw wyposażonych w akumulatory nowej generacji. Przekonali się o tym maszyniści z Ruchu Borynia.
16.02.2023

Tauron za blisko 26 mln zł rozbuduje sieć elektroenergetyczną we Wrocławiu

Blisko 26 mln zł przeznaczy Tauron na rozbudowę sieci elektroenergetycznej we Wrocławiu. W środę spółka podpisała z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) umowę na dofinasowanie inwestycji, dzięki której m.in. zwiększy się przepustowość dla infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych.
28.12.2022

Raport POPiHN: wraz ze spalinami z silników samochodów ulatują miliardy złotych

Ze spalinami samochodowymi w powietrze ulatują miliardy złotych - wynika z raportu POPiHN "Zielony transport - stan obecny i perspektywy". Jak wskazano, silniki spalinowe mają niską wydajność; elektryfikacja transportu nie jest jednak panaceum.
04.12.2022

Świdnik zakupi trzy autobusy wodorowe i stacje do ładowania pojazdów elektrycznych

Blisko 10 mln złotych dofinansowania przyznał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dla Świdnika (Lubelskie) na zakup trzech autobusów wodorowych i stacji do ładowania pojazdów elektrycznych. Zeroemisyjne pojazdy mają wyjechać na ulice miasta do 2024 roku.
03.12.2022

Yutong U12 debiutuje w Polsce. Busnex Poland dostarczył samorządom i zakontraktował już 55 e-busów tej marki

Bilans 3-letniej obecności Busnex Poland na krajowym rynku to 55 dostarczonych i zakontraktowanych elektrycznych autobusów dla 13 samorządów z 6 województw. Firma podsumowała dotychczasową działalność podczas polskiej premiery Yutonga U12. To kolejny model tej marki, który ma podbić sektor e-busów.
02.12.2022

Pierwsza ultraszybka stacja ładowania elektryków PKN Orlen

PKN Orlen uruchomił pierwszą w swojej sieci ultraszybką stację ładowania o mocy 175 kW. Urządzenie pozwala naładować samochód od 10 do 80 proc. pojemności jego baterii w ok. 20 minut. To aż o dwie trzecie szybciej w porównaniu ze stacjami ładowania o standardowej mocy do 50kW.
16.11.2022

PKN ORLEN rozwija sieć stacji ładowania w Europie

PKN ORLEN rozwija sieć stacji pod kątem dostępności paliw alternatywnych w Europie. Do 2026 roku uruchomionych zostanie 434 stacji ładowania na terenie Niemiec. Obecnie Grupa ORLEN posiada w Polsce już 470 takich obiektów. Koncern umożliwia także naładowanie samochodu w 63 lokalizacjach w Niemczech oraz Czechach.
15.11.2022

Od elektromobilności do wodoru. Polska potrzebuje planu rozwoju ładowarek (RELACJA)

Rozwój elektromobilności był jednym z tematów dyskutowanych podczas 36. edycji Konferencji Energetycznej EuroPOWER oraz 6. edycji konferencji OZE POWER, organizowanych pod patronatem medialnym GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. Elektromobilność nie rozwija się w Polsce w takim tempie, jak za granicą. Eksperci i interesariusze podkreślają, że istnieje potrzeba opracowania rozwoju sieci ładowarek. Pojawia się też miejsce dla rozwiązań wodorowych.
10.11.2022

Badanie: 47 proc. kierowców przeciwnych produkcji wyłącznie aut elektrycznych, a 23 proc. - za

23-proc. polskich kierowców podoba się pomysł, by koncerny motoryzacyjne produkowały wyłącznie elektryki, a 47-proc. badanych jest temu przeciwnych - wynika z badania „Nadchodzi czas aut elektrycznych”.
08.11.2022

Motoryzacja pod prąd

Rosnące ceny energii w połączeniu z wysokimi kosztami surowców negatywnie wpływają na unijny sektor motoryzacyjny - alarmuje Europejskie Stowarzyszenie Producentów Części Motoryzacyjnych (CLEPA) razem z innymi organizacjami reprezentującymi europejski ekosystem motoryzacyjny. Konkurencja w USA czy w Azji za energię elektryczną płaci kilkukrotnie mniej, co przełoży się na konkurencyjność branży automotive, jednej z głównych gałęzi europejskiej gospodarki - podnoszą eksperci.
27.10.2022

Czas na elektryki: przejazd 1 km autem benzynowym jest 3 razy droższe niż EV

Koszt przejazdu 1 km autem benzynowym jest 3 razy wyższy niż przejazd tego samego odcinka modelem elektrycznym o podobnych parametrach - podali PAP eksperci platformy Carsmile. Rzeczywisty koszt dla aut spalinowych to 48 gr za km, dla elektryków 17 groszy.
18.10.2022

Elektryczna francja: Macron ogłosił zwiększenie do 7 tys. euro dopłaty na zakup EV

„Premia ekologiczna” zostanie zwiększona do 7 tys. euro dla połowy gospodarstw domowych kupujących samochód elektryczny – zapowiedział prezydent Francji Emmanuel Macron w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla dziennika „Les Echos”.
17.10.2022

Grupa PKO Leasing wytycza szlak transportu zeroemisyjnego w Polsce

W ciągu pierwszych 8 miesięcy tego roku Grupa PKO Leasing zarejestrowała najwięcej samochodów zeroemisyjnych ze wszystkich firm leasingowych i CFM na rynku. 70 proc. wypłaconego przez NFOŚiGW dofinansowania w ramach programu „Mój elektryk” trafiło do klientów Grupy. Co czwarty wniosek, który wpłynął do BOŚ Banku od beneficjentów, ubiegających się o dopłaty do leasingu i wynajmu długoterminowego samochodów elektrycznych, został przekazany za pośrednictwem Grupy PKO Leasing.PKO Leasing oraz Masterlease zostali wyróżnieni przez BOŚ
05.10.2022

Komisja transportu PE: stacje elektrycznego ładowania pojazdu powinny być co 60 km

W krajach UE samochody powinny mieć możliwość elektrycznego ładowania co 60 km i tankowania wodoru co 100 km - takie stanowisko zajęła we wtorek komisja transportu Parlamentu Europejskiego.
05.10.2022

Elektromobilność jedyną drogą? Czas to przemyśleć

Zaniepokojeni sytuacją na świecie producenci samochodów, producenci części motoryzacyjnych, producenci paliw oraz stowarzyszenia branżowe wzywają do negocjacji trójstronnych w celu pełnego wdrożenia wyników ogólnego podejścia Rady, by umożliwić korzystanie z pojazdów z silnikiem spalania wewnętrznego z wykorzystaniem paliw neutralnych pod względem emisji CO2.
30.09.2022

Solaris otworzył halę magazynową i stację ładowania pojazdów bateryjnych

Stację ładowania pojazdów bateryjnych i nową halę magazynową otwarto w czwartek w terenie fabryki Solaris Bus & Coach w Bolechowie pod Poznaniem. Wartość obu inwestycji sięga w sumie ok. 80 mln zł.
29.09.2022

Już ponad 3100 elektryków w leasingu z dopłatą BOŚ

Już ponad 4100 wniosków o dopłaty wpłynęło do Banku Ochrony Środowiska w ramach ścieżki leasingowej programu „Mój elektryk”. Ponad 3100 z nich zostało już pozytywnie rozpatrzonych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a łączna wartość przyznanego dofinansowania sięgnęła 98 mln zł.
26.09.2022

E-mobilność na ostatniej prostej

Bosch wprowadza na rynek nowy napęd elektryczny do lekkich pojazdów użytkowych - kompaktowy moduł napędowy składa się z silnika elektrycznego i falownika. Nowe półprzewodniki zapewniają większy zasięg i lepszą wydajność.
23.09.2022

Bosch testuje wodorowe vany

Bosch testuj dwa pojazdy demonstracyjne z ogniwami wodorowymi - dostarczą danych niezbędnych do dalszego rozwoju napędu wodorowego. Pierwsze wyniki dotyczące zasięgu i czasu tankowania są imponujące.
21.09.2022

KNM 2022: mechanizmy wsparcia finansowego i rozwój infrastruktury będą stymulować rynek elektromobilności w Polsce

Sektor automotive jest wysoce zintegrowany, bardzo innowacyjny i trzeba w nim szukać klucza do sukcesu gospodarczego w kolejnych latach - powiedział Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA), podsumowując trzecią edycję Kongresu Nowej Mobilności, który pod hasłem „E-Mobility in Poland. What’s next?” odbył się w dniach 12-14 września w Łodzi.
19.09.2022

Kongres Nowej Mobilności 2022: zrównoważony transport jest potrzebny miastom, mieszkańcom i środowisku

Jesteśmy spóźnieni w porównaniu do krajów Europy zachodniej, jednak elektromobilność w Polsce nabiera rozpędu i chcemy, żeby ten Kongres zaowocował konkretnymi projektami i wdrożeniami - powiedział Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) podczas pierwszego dnia Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi.
14.09.2022

"Rz": Komunikacja podrożeje przez ceny energii i paliw

Wobec galopujących kosztów zakupu prądu i diesla eksploatacja tramwajów, trolejbusów czy autobusów elektrycznych staje się kompletnie nieopłacalna - pisze w środę "Rzeczpospolita".
14.09.2022

Elektromobilność zmieni motoryzacyjny rynek wtórny

Ogromne zmiany dla polskich firm - elektromobilność zmieni motoryzacyjny rynek wtórny.
13.09.2022

Shanghai Electric zdobywa 40 miejsce na liście 250 czołowych międzynarodowych wykonawców ENR 2022

Shanghai Electric awansowała na 40. miejsce na liście 250 czołowych międzynarodowych wykonawców 2022 opublikowanej przez Engineering News-Record (ENR), znaną na całym świecie publikację naukową przedstawiającą wiadomości, analizy, komentarze i dane dotyczące międzynarodowego przemysłu inżynieryjnego i budowlanego.
09.09.2022

W Kilonii już pływają elektryczne promy

Firma SFK (Schlepp und Fährgesellschaft Kiel), będąca m.in. operatorem promów w Kilonii, ma w swojej flocie już drugą całkowicie elektryczną jednostkę.
06.09.2022

Branża elektromobilności rozpoczyna współpracę z Państwową Strażą Pożarną

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej (KG PSP) oraz Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) rozpoczynają współpracę na rzecz bezpieczeństwa przeciwpożarowego pojazdów elektrycznych. Efektem ma być wypracowanie odpowiednich standardów, budowa kompetencji i wzrost świadomości w zakresie eksploatacji samochodów zeroemisyjnych oraz infrastruktury do ich ładowania.
30.08.2022

Rybnik zamawia 11 autobusów hybrydowych

11 nowych autobusów z napędem hybrydowym zamawia miejska spółka Komunikacja Miejska Rybnik. Obecnie spółka oczekuje też na podpisanie umowy na 45 mln zł dofinansowania do zakupu 20 autobusów wodorowych.
12.08.2022

Elektryki coraz popularniejsze mimo spadków na rynku motoryzacyjnym

Według danych z końca lipca 2022 r., w Polsce było zarejestrowane łącznie 52 881 osobowych i użytkowych samochodów z napędem elektrycznym. Przez pierwsze siedem miesięcy 2022 r. ich liczba zwiększyła się o 14 098 sztuk, tj. o 44% więcej niż w analogicznym okresie 2021 r. – wynika z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PZPM i PSPA.
10.08.2022

Volkswagen i Energy Web zapewniają "inteligentne, całodobowe ładowanie z OZE" EV

Volkswagen i Energy Web opracowały nowe inteligentne rozwiązanie w zakresie ładowania, które umożliwia właścicielom pojazdów elektrycznych (EV) zasilanie swoich samochodów energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych, kiedy tylko jest to możliwe.
08.08.2022

Żabka testuje w pełni elektryczny pojazd dystrybucyjny Scania

Żabka rozwija nowoczesną logistykę opierającą się na idei inteligentnych i zielonych miast. W trosce o planetę i komfort mieszkańców kontynuuje wdrażanie cichego transportu miejskiego o zerowej emisji.
01.08.2022

CATL i Ford wspólnie promują EV

CATL i Ford nawiązują międzynarodową współpracę strategiczną obejmującą dostawy akumulatorów w Ameryce Północnej, Europie i Chinach. Obie firmy zamierzają wspólnie poszukiwać nowych możliwości biznesowych na całym świecie, promując tym samym światową sprzedaż pojazdów elektrycznych.
22.07.2022

Wrocław - kolejne zeroemisyjne autobusy elektryczne od EvoBus

MPK Wrocław podpisało umowę z EvoBus Polska na dostawę dwóch kolejnych autobusów elektrycznych. Cztery miesiące temu przewoźnik zatwierdził dostawę 11 takich pojazdów. Pierwsze z nich pojawią się na ulicach Wrocławia w drugiej połowie przyszłego roku - poinformowała spółka.
20.07.2022

Polish Battery Day. Jak utrzymać pozycję bateryjnego lidera?

Wartość eksportu akumulatorów trakcyjnych stanowi ponad 2% PKB Polski i w najbliższych latach przewidywany jest jej wzrost. By utrzymać wiodącą pozycję w Europie i na świecie, konieczne będzie utrzymanie dobrej koniunktury i warunków biznesowych dla tego obszaru. W równym stopniu potrzebne będzie rozwijanie innowacji w polskim ekosystemie elektromobilności. O tym, jak można to osiągnąć debatować będzie międzynarodowe grono ekspertów bateryjnych podczas Kongresu Nowej Mobilności 2022, największej konferencji poświęconej elektromob
19.07.2022

NFOŚiGW wspiera walkę ze smogiem i inwestuje w elektryczne autobusy i termomodernizację

Jakość powietrza oraz komfort życia mieszkańców, kuracjuszy i turystów w Jeleniej Górze poprawi się znacznie dzięki dwóm umowom, które tamtejszy samorząd podpisał (11 lipca br.) z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na ich mocy miasto otrzyma ponad 62,8 mln zł wsparcia na zakup 20 zeroemisyjnych autobusów elektrycznych i niezbędnej infrastruktury ładowania oraz niemal 8,7 mln zł dofinansowania na przeprowadzenie modernizacji energetycznej czterech samorządowych budynków na terenie Uzdrowiska Cieplice.
19.07.2022

Kolejny ekologiczny prom elektryczny zwodowany w stoczni Crist. Jego ładowanie trwa kilka minut

Następca słynnej Elektry, dwustronny prom hybrydowy Altera o numerze P315, zwodowano w stoczni Crist w Gdyni. Ta supernowoczesna i ekologiczna jednostka wypłynęła do fińskiego armatora FinFerries w niedzielę (10 lipca).
14.07.2022

Milion elektryków premiera Morawieckiego w 2030 roku? RAPORT

Milion elektryków premiera Morawieckiego w 2030 roku?
07.07.2022

TIER Mobility i REMONDIS recyklują zużyte baterie e-hulajnóg w Polsce

Partnerstwo TIER Mobility i REMONDIS wspiera prawidłową utylizację baterii litowo-jonowych w 16 krajach w Europie, w tym również w Polsce. Metale szlachetne, takie jak kobalt, nikiel i mangan oraz inne materiały nadające się do recyklingu, m.in. tworzywa sztuczne, aluminium i elementy elektroniczne, są odzyskiwane i przekazywane do odpowiednich cykli surowcowych. Recykling jest ważnym elementem gospodarki o obiegu zamkniętym. Rozszerzenie globalnej współpracy z REMONDIS to kolejny krok TIER - pierwszej w 100 proc. neutralnej klim
07.07.2022

Carsmile: pierwszy milion aut elektrycznych możliwy do osiągnięcia do 2032 r.

Pierwszy milion aut elektrycznych w Polsce możliwy do osiągnięcia do 2032 roku, pod warunkiem przedłużenia programu dopłat do zakupu elektryków oraz ułatwienia procesu budowy stacji ładowania - wskazują eksperci platformy Carsmile.
06.07.2022

Już od 4 lipca darmowe autostradowe przejazdy dla pojazdów zeroemisyjnych

EV Klub Polska, Autopay, Wallbox oraz Partnerzy kampanii Elektromobilni.pl uruchomią od 4 lipca drugą odsłonę „Autostrady do elektromobilności”. Jest to efekt odniesionego sukcesu pierwszej edycji, kiedy zelektryfikowani kierowcy wykonali blisko 4 tys. darmowych przejazdów o łącznej długości ponad 160 tys. kilometrów i przyczynili się do redukcji niemal 19 tys. kg dwutlenku węgla.
04.07.2022

Wielki wakacyjny test infrastruktury ładowania: jak szykuje się GreenWay?

Polska elektromobilność wjedzie w sezon wakacyjny z liczbą około 50 tysięcy zarejestrowanych w kraju samochodów elektrycznych. Według ekspertów GreenWay Polska, wzrost liczby aut z zieloną tablicą na polskich drogach i podróży wakacyjnych będą ważnym testem wydajności dla infrastruktury ładowania w kraju. Spółka przygotowała się budując nowe stacje i podnosząc moce w wielu lokalizacjach, a także wymieniając urządzenia, które nie działały zgodnie z oczekiwaniami.
03.07.2022

Enea realizuje unikatowy projekt badawczy dotyczący optymalizacji wykorzystania samochodów elektrycznych we flotach służbowych

Enea Operator realizując projekt optymalizacji wykorzystania samochodów elektrycznych rozpoczęła kolejny etap elektryfikacji swojej floty. Elektryfikacja transportu jest jedną z kluczowych dróg transformacji energetycznej. Wpisuje się w strategię neutralności klimatycznej, której głównym celem jest redukcja emisji CO2.
01.07.2022

[WIDEO] Hinduski Elon Musk i Powrót do przyszłości!

Pewien Hindus zdobył rozgłos dzięki zbudowaniu samochodu napędzanego energią słoneczną, nad którym pracował 11 lat.
30.06.2022

GreenWay przejmuje sieć 70 stacji ładowania Revnet

Kierowcy elektryków korzystający z sieci ładowania GreenWay będą mieli do dyspozycji siedemdziesiąt nowych ładowarek. To wynik zakupu sieci Revnet przez GreenWay. Wszystkie stacje Revnet zostaną włączone do sieci i udostępnione w aplikacji GreenWay jeszcze w tym roku. GreenWay przejmuje sieć Revnet po ogłoszeniu wsparcia inwestycyjnego w wysokości 85 mln Euro, jakie otrzymał w lutym tego roku.
28.06.2022

Jakim autem wjedziemy do centrum Berlina lub Wiednia? Analiza stref niskiej emisji spalin w europejskich stolicach

Wakacyjne podróże samochodem, choć dają elastyczność i swobodę, wymagają od kierowcy znajomości obowiązujących przepisów w wielu krajach. Coraz częściej, oprócz tradycyjnych ograniczeń drogowych, spotykane są także obostrzenia związane z wjazdem do centrów miast i zlokalizowanych w nich stref niskiej emisji. Aby uniknąć niespodzianek w postaci wysokich mandatów, przed wyjazdem warto skontrolować, w których aglomeracjach możemy spodziewać się stref o ograniczonym ruchu dla pojazdów spalinowych. Eksperci autobaza.pl sprawdzają, jak
27.06.2022

„Mapa drogowa” elektromobilności - Jak nadrobić 10 lat zacofania i zdążyć do 2035 roku? [RAPORT]

Przez najbliższe 3 lata sprzedaż samochodów elektrycznych musi wzrosnąć aż 12-krotnie, aby Polska spełniła wymagania programu „Fit for 55” nie doprowadzając przy tym, do załamania w branży motoryzacyjnej. Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego, od 2035 r. mamy wstrzymać rejestracje nowych aut z tradycyjnym napędem.
23.06.2022

Wodorowy NesoBus od Grupy Polsat Plus testowany na ulicach Gdyni [GALERIA]

Gdyńska komunikacja publiczna wchodzi w nowy etap. Na razie na próbę, ale w przyszłości zeroemisyjne autobusy wodorowe mogą na stałe zasilić miejski tabor. W Gdyni właśnie jest testowany napędzany tym innowacyjnym paliwem NesoBus. To nowy, wyprodukowany w naszym kraju autobus wodorowy stworzony przez polskich konstruktorów i inżynierów.
22.06.2022

Sprytna (przetargowa) pułapka elektromobilności! [WYWIAD]

Firmy ubiegające się dziś o zamówienia publiczne nie zdają sobie sprawy, że muszą mieć pojazdy elektryczne lub na gaz ziemny. Tymczasem od początku 2022 r. gminy i powiaty liczące więcej niż 50 tys. mieszkańców, jak również województwa (jednostki samorządu terytorialnego) mogą powierzać określone zamówienia publiczne wyłącznie firmom, które skierują do realizacji tych zamówień co najmniej 10% pojazdów elektrycznych lub pojazdów napędzanych gazem ziemnym.
22.06.2022

Carsmile: pełna elektryfikacja sprzedaży nowych aut w 2035 r. wymaga zwiększenia sprzedaży o 45 razy

Dojście do pełnej elektryfikacji sprzedaży nowych aut w 2035 r., wymaga zwiększenia sprzedaży "elektryków" o 45 razy w stosunku do obecnego poziomu - oszacowali eksperci platformy Carsmile. Dodali, że aktualnie średnio miesięcznie sprzedaje się w Polce ok. 800 sztuk aut elektrycznych.
22.06.2022

Drogi prąd hamuje zeroemisyjną komunikację miejską

Szybko rosnące koszty energii elektrycznej mogą spowolnić przestawienie miejskiego transportu w Polsce na bezemisyjne napędy; ich udział w zakupach spółek przewozowych maleje - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".
21.06.2022

ENGWE uruchamia kampanię crowdfundingową dla modelu X26 All-Terrain eBike: potężnego elektrycznego roweru wyczynowego z silnikiem o mocy 1000 W

Mając na celu opracowanie najbardziej wydajnego produktu z serii ENGWE dla użytkowników ze Stanów Zjednoczonych i Europy, firma ENGWE połączyła takie elementy, jak silnik o mocy 1000 W, system podwójnej baterii i system potrójnego zawieszenia, aby stworzyć potężny model X26, który zostanie objęty crowdfundingiem. Kampanię uruchomiono w serwisie Indiegogo.
19.06.2022

Sobolewski: będziemy starali się ułatwiać dostęp do samochodów elektrycznych

Podatek od samochodów spalinowych, to perspektywa dla nas nierealna i na pewno w tym kierunku nie pójdziemy; będziemy starali się raczej ułatwiać dostęp do samochodów elektrycznych – powiedział w środę w Radiu Wrocław sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.
17.06.2022

Procedura odbioru stacji ładowania krok po kroku [RAPORT]

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) zaprezentowało nowy raport, który w przejrzysty i prosty sposób wyjaśnia jak krok po kroku wykonać procedurę odbioru stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Celem tego kompleksowego opracowania jest ułatwienie i przyspieszenie wdrażania infrastruktury dla EV w Polsce. Raport powstał we współpracy z Urzędem Dozoru Technicznego (UDT).
15.06.2022

Ekspert: Pogrzeb aut spalinowych jest blisko

Parlament Europejski przegłosował 8 czerwca wprowadzenie z końcem 2035 roku zakazu rejestracji nowych samochodów spalinowych na terenie Unii Europejskiej. Zmiana w motoryzacji przyspiesza.
13.06.2022

Za mało prądu do e-aut!

Do publicznych ładowarek już wkrótce zaczną się ustawiać kolejki samochodów. Polsce mogą grozić finansowe kary za niespełnienie wymogów przygotowywanego właśnie przez UE rozporządzenia - informuje w poniedziałek "Rzeczpospolita".
13.06.2022

Jak złożyć wniosek o dotację na zakup roweru elektrycznego?

Już od 10 czerwca mieszkańcy Gdyni zainteresowani zakupem roweru elektrycznego, będą mogli składać wnioski o przyznanie dotacji. Poniżej, krok po kroku, tłumaczymy, jak poprawnie zawnioskować o dotację.
09.06.2022

Rynek elektromobilności rośnie – coraz więcej inwestycji i miejsc pracy

Elektromobilność to sektor, dzięki któremu w ciągu najbliższych lat możemy osiągnąć pozycję światowego lidera, wynika z raportu „Elektromobilność w Polsce: inwestycje, trendy, zatrudnienie”. To w Polsce zlokalizowanych jest 30% europejskich mocy produkcyjnych baterii do samochodów elektrycznych i to w Polsce znajduje się największa w Europie fabryka produkująca tego typu komponenty. Branża rozwija się i już dziś daje zatrudnienie tysiącom pracowników.
07.06.2022

Przełom w ładowaniu aut elektrycznych w Polsce: Power Dot postawi 1250 stacji o dużej mocy, dostępnych dla każdego

Paneuropejski operator Power Dot, korzystający m.in. z finansowania największego francuskiego funduszu infrastrukturalnego, jest w trakcie budowy 650 stacji o mocy powyżej 100 kW. Oznacza to 10-krotne zwiększenie obecnej infrastruktury szybkiego ładowania w Polsce. Do końca 2025 roku ma powstać w naszym kraju w sumie 1250 obiektów z logo Power Dot. Będą otwarte dla wszystkich użytkowników bez obowiązku rejestracji.
07.06.2022

PSPA i United Nations Global Compact Network Poland razem na rzecz dekarbonizacji transportu

Aktywną współpracę na rzecz dekarbonizacji transportu, rozwijania elektromobilności i gospodarki wodorowej w Polsce zakłada memorandum podpisane pomiędzy Polskim Stowarzyszeniem Paliw Alternatywnych (PSPA) oraz United Nations Global Compact Network Poland (UN GCNP).
06.06.2022

GreenWay Polska pierwszą spółką z Certyfikatem Energia 2051

Polenergia Sprzedaż przyznała pierwszy w Polsce zielony Certyfikat Energia 2051. Otrzymała go spółka GreenWay Polska, która jest największym w kraju operatorem sieci ładowania aut elektrycznych. Certyfikat Energia 2051 potwierdza, że stacje GreenWay Polska w wybranych lokalizacjach, od początku lipca do końca grudnia 2021 roku, zasilane były w 100 proc. energią z odnawialnych źródeł Grupy Polenergia.
02.06.2022

Grupa PKO Leasing z nową ofertą finansowania urządzeń zasilających pojazdy elektryczne

- Grupa PKO Leasing rozszerza zakres finansowania rozwiązań wspierających rozwój elektromobilności, - Liczba aut elektrycznych w Polsce dynamicznie rośnie. Rozbudowa infrastruktury ładowania, przy zwiększającym się popycie na pojazdy zeroemisyjne, jest niezbędna dla odpowiedniego rozwoju elektromobilności w Polsce.
23.05.2022

Stacje ładowania pojazdów od TAURONA

Już ponad 70 ogólnodostępnych stacji ładowania budowanych przez TAURON Dystrybucja w ramach obowiązku ustawowego jest przyłączonych do sieci TAURONA. Obecnie firma buduje przyłącza dla kolejnych 200 obiektów. Prace trwają w 10 gminach, głównie na Śląsku.
18.05.2022

„Mój elektryk”: ponad 100 wniosków klientów VW FS rozpatrzonych pozytywnie

Volkswagen Financial Services podsumował pierwsze pół roku uczestnictwa w programie „Mój elektryk”. Firma była 1 z 3 pierwszych podmiotów, z którymi Bank Ochrony Środowiska podpisał umowy współpracy. VW FS poinformował o pozytywnym rozpatrzeniu przez BOŚ 113 wniosków swoich klientów, którzy otrzymali dotacje na kwotę ponad 3 mln zł.
16.05.2022

Ekologiczna inwestycja Madrytu – 60 autobusów elektrycznych Solaris

Przewoźnik stolicy Hiszpanii, EMT Madryt, zamówił 60 autobusów elektrycznych marki Solaris. Madryt postawił na baterie High Energy i ładowanie pantografowe, które zapełni autobusom wysoką operacyjność w każdych warunkach. Ciche i nie emitujące spalin autobusy Urbino 12 electric to flagowe pojazdy producenta. Wartość umowy to ponad 30 milionów EUR.
16.05.2022

UE za bezemisyjnym transportem drogowym do 2035 roku

Europosłowie komisji ochrony środowiska Parlamentu Europejskiego poparli w środę wprowadzenie bezemisyjnego transportu drogowego do 2035 roku w przypadku nowych samochodów osobowych i lekkich pojazdów użytkowych.
12.05.2022

Rola magazynowania energii w rozwoju elektromobilności

Transformacja energetyczna to proces, który systemowo dotyczy wszystkich sektorów gospodarki, firm i osób fizycznych. Jednym z jej elementów jest rozwój elektromobilności, który w ostatnim czasie zdecydowanie przyspieszył na świecie, ale także w Polsce. Po polskich drogach jeździ już ponad 40 tys. samochodów z napędem elektrycznym. Jednak jak poradzą sobie sieci przesyłowe przy milionie samochodów i jak ważną rolę będą pełnić magazyny energii?
10.05.2022

Dopłaty do używanych samochodów elektrycznych? Z taką inicjatywą wychodzi EV Klub Polska

Dotacje do używanych samochodów elektrycznych są niezbędne do rozwoju elektromobilności w Polsce na masową skalę – wynika z raportu EV Klub Polska, opracowanego we współpracy z PSPA i OTOMOTO.
10.05.2022

Elektryczne Solarisy wyjechały na linie w Ostrawie

Pierwsze w Czechach autobusy elektryczne marki Solaris uroczyście wyjechały na ulice Ostrawy. W 2021 roku firma Solaris podpisała z przewoźnikiem Dopravní podnik Ostrava (DPO) umowę na dostawę 24 autobusów Urbino 12 electric wraz z infrastrukturą ładowania. Dziś nastąpiło uroczyste przekazanie miastu pierwszej transzy ośmiu sztuk.
09.05.2022

Tąpnięcie na rynku diesli. Auta w UE rozpędza już prąd

W I kwartale 2022 r. sprzedaż aut z dieslem stopniała r./r. o jedną trzecią, benzynowych o prawie 23 proc. Za to rejestracje samochodów czysto elektrycznych podskoczyły o połowę - pisze w piątek "Rzeczpospolita”.
06.05.2022

Mieszkańcy miast wracają do hulajnóg elektrycznych

Dane wewnętrzne Dott, wiodącego europejskiego operatora mikromobilności, potwierdzają, że sezon e-hulajnóg rozpoczął się na dobre! W pierwszym kwartale 2022 r. liczba przejazdów w Polsce wzrosła o 140%, porównując pierwszy tydzień stycznia z ostatnim marca.
04.05.2022

Aston Martin dąży do osiągnięcia zerowej emisji do 2039 roku

Firma zobowiązała się, do dekarbonizacji swoich zakładów produkcyjnych już do 2030 roku, a emisja z łańcucha dostaw zostanie zredukowana o 30 proc., a redukcja w całym łańcuchu ma nastąpić do 2039 roku.
02.05.2022

Ciąg dalszy zamówień z Mediolanu – 75 elektrycznych Solarisów pojedzie do Włoch

Włoski przewoźnik ATM Milano ponownie zamówił autobusy elektryczne od firmy Solaris, realizując kolejną transzę umowy ramowej na 250 pojazdów. Pierwsze dwie partie, łącznie 140 elektrycznych Urbino, zostały już dostarczone do klienta. Teraz przewoźnik domówił 75 sztuk Urbino 12 electric, które zgodnie z kontraktem trafią na mediolańskie ulice w drugiej połowie 2022 roku.
29.04.2022

Grupa Volkswagen i bp rozwiązują problem szybkiego ładowania EV w Europie

Volkswagen i bp zainaugurowały wczoraj strategiczne partnerstwo, które przyczyni się do popularyzacji pojazdów elektrycznych w Europie, odsłaniając pierwszą ładowarkę w Dusseldorfie w Niemczech. Partnerstwo łączy dwóch wiodących światowych graczy w dziedzinie e-mobilności, których celem jest zmiana dostępu do ładowania pojazdów elektrycznych na kluczowych rynkach europejskich poprzez budowę sieci szybkiego [1] ładowania w całej Europie do 2024 roku oraz zapewnienie kierowcom pojazdów elektrycznych bezproblemowych doświadczeń.
29.04.2022

Gdynia dofinansuje mieszkańcom e-rowery

Informacja o planie procedowania na kwietniowej sesji Rady Miasta Gdyni uchwały dotyczącej dotacji do rowerów elektrycznych dla mieszkańców Gdyni wzbudziła bardzo duże zainteresowanie. Jest to potwierdzenie, że rowery te stają się coraz bardziej znaczącym środkiem transportu i mieszkańcy postrzegają jako alternatywna opcja dla samochodu w niektórych z realizowanych przez siebie podróżach.
28.04.2022

Polski bezemisyjny Solaris Urbino 9 LE electric zwycięzcą prestiżowego konkursu busplaner Innovation Award 2022!

26 kwietnia, podczas uroczystej gali w Berlinie, Solaris odebrał Innovation Award w kategorii „Intercity Bus”. To kolejne wyróżnienie busplanera przyznane pojazdom Solarisa i jeszcze jeden dowód na to, że bezemisyjność wychodzi poza ścisłe centra miast.
28.04.2022

Polscy samorządowcy wizytują europejskie strefy czystego transportu

Strefy Czystego Transportu stają się faktem. Niektóre miasta w Polsce zapowiedziały ich wdrożenie, w innych prowadzone są już konsultacje społeczne w tym zakresie. PSPA we współpracy z polskimi samorządami chce promować najlepsze praktyki wdrażania stref. Dlatego organizuje wyjazd studyjny samorządowców do miast w Europie, w których strefy z sukcesem funkcjonują.
25.04.2022

Licznik Elektromobilności: Polacy coraz częściej wybierają samochody zeroemisyjne

Według danych z końca marca 2022 r., w Polsce były zarejestrowane łącznie 45 242 osobowe i użytkowe samochody z napędem elektrycznym. W I kwartale br. ich liczba zwiększyła się o 5708 sztuk, tj. o 57% więcej niż w analogicznym okresie 2021 r., kiedy zarejestrowano 3628 sztuk – wynika z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PZPM i PSPA.
22.04.2022

Autobusy Solaris z deklaracją EPD!

Firma Solaris uzyskała deklaracje EPD dla dwóch modeli autobusów – Solaris Urbino 18 electric oraz Solaris Urbino 12 hybrid. Deklaracje środowiskowe EPD to rozpoznawalne i wiarygodne źródło wiedzy na temat profilu środowiskowego produktu.
15.04.2022

EV Experience. Największy test samochodów elektrycznych w Polsce!

Pod koniec czerwca na Torze Modlin odbędzie się wydarzenie o absolutnie unikalnej, nowoczesnej formule oraz skali, w pełni poświęcone elektromobilności. Na fanów motoryzacji czekać będzie kilkaset zeroemisyjnych pojazdów oraz liczne atrakcje.
13.04.2022

"Droga do Elektromobilności" rozpoczęły się największe targi motoryzacyjne Poznań Motor Show

Po przerwie spowodowanej pandemią do stolicy Wielkopolski powracają targi Poznań Motor Show; uznawane za najbardziej prestiżowe targi motoryzacyjne w Europie Środkowo-Wschodniej. Tegoroczna edycja wydarzenia rusza w czwartek - motywem przewodnim będzie elektromobilność.
07.04.2022

Elektryki szkodzą flamingom!

Akumulatory litowo-jonowe są kluczowym elementem pojazdów elektrycznych (EV), które cieszą się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ świat stara się odchodzić od nieekologicznych samochodów napędzanych benzyną i olejem napędowym. Z kolei lit jest kluczowym pierwiastkiem, dzięki któremu samochody elektryczne mogą się poruszać – ale prowadzi to do zagrożenia niektórych gatunków flamingów.
05.04.2022

Dynamiczny start Grupy PKO Leasing w programie „Mój elektryk”

Co czwarty wnioskodawca wybiera Grupę PKO Leasing jako firmę leasingową pośredniczącą w uzyskaniu dotacji w ramach programu „Mój elektryk”. Co trzeci wniosek zaakceptowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), został złożony za pośrednictwem Grupy PKO Leasing. Ponad 95 proc. wniosków przygotowanych przez PKO Leasing zostało wypełnionych poprawnie, co znacznie usprawnia i przyspiesza proces uzyskania przez klientów dotacji.
04.04.2022

Polskie hybrydowe autobusy od Solaris na uliach Barcelony i okolic

Solaris zdobył zamówienie na 87 autobusów hybrydowych, które będą obsługiwać metropolitalny obszar Barcelony. Hybrydową flotą będzie zarządzać AMB (Area Metropolitana de Barcelona), instytucja zarządzająca miejskim transportem w mieście i sąsiednich gminach. Dostawy niskoemisyjnych Urbino rozpoczną się w listopadzie 2023 roku.
04.04.2022

Łódź dostanie 25 mln zł z UE na zakup autobusów elektrycznych.

Łódź otrzyma 25 mln zł z funduszy europejskich na zakup autobusów elektrycznych - będzie to kolejny etap budowy efektywnego systemu transportu publicznego w tym mieście - poinformował w piątek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.
01.04.2022

Premiera polskiego, elektrycznego, autonomiczego bolidu - doceniona innowacja AGH [WIDEO]

Działający w AGH akademicki zespół wyścigowy AGH Racing zaprezentował pierwszy w Polsce bolid autonomiczny stworzony na bazie regulaminu zawodów Formuła Student.
30.03.2022

Łańcuch dostaw akumulatorów EV – perspektywa 2030

Kraje azjatyckie posiadają około 3/4 zdolności produkcyjnych ogniw baterii. Według raportu „Analiza łańcucha dostaw akumulatorów pojazdów elektrycznych”, opublikowanego przez Automotive from Ultima Media we współpracy z operatorem logistycznym GEFCO, w 2030 roku zdolności produkcyjne Azji wyniosą nieco ponad 55%, podczas gdy Europa i Ameryka Północna będą posiadały według prognoz odpowiednio 33,25% i 9,8% rynku.
29.03.2022

Koleje Dolnośląskie kupiły 12 pociągów elektrycznych od Pesy

Koleje Dolnośląskie podpisały w poniedziałek umowę z bydgoską firmą Pesa na dostawę kolejnych 12 pięcioczłonowych pociągów elektrycznych Elf 2. Łącznie do 2024 roku spółka dostarczy dolnośląskiemu przewoźnikowi 25 tego typu pojazdów.
29.03.2022

Sektor zielonej motoryzacji potrzebuje miedzi - KGHM chce zwiększyć paletę wydobywanych surowców

Dysponujemy całkiem obiecującym złożem niklu w Kanadzie i zamierzamy jak najszybciej przystąpić do jego eksploracji - powiedział w wywiadzie dla poniedziałkowego "Dziennika Gazety Prawnej" prezes KGHM Marcin Chludziński.
28.03.2022

Tesla oferuje darmowe ładowanie EV dla uciekających przed wojną

Stacje w pobliżu granic kraju będą dostępne za darmo zarówno dla kierowców Tesli, jak i pojazdów innych firm.
26.03.2022

Wyjątkowe elektryki od Triggo ruszą na polskie drogi [WIDEO]

Testy pojazdu przez służby ratunkowe w Singapurze, pilotaż zdalnego sterowania w Wielkiej Brytanii, publiczna emisja akcji, a także rozpoczęcie procedury pozyskania europejskiej homologacji oraz przygotowanie do masowej produkcji – to ubiegłoroczne osiągnięcia notowanej na NewConnect spółki Triggo, która właśnie opublikowała raport za 2021 rok.
25.03.2022

Dynamiczny rynek - polacy coraz chętniej kupują elektryki

Flota samochodów całkowicie elektrycznych w Polsce, pomimo trudnej sytuacji na polskim i europejskim rynku motoryzacyjnym, w ciągu trzech kolejnych lat powiększy się ponad 14-krotnie, z 20 tys. do 290 tys. Udział pojazdów zeroemisyjnych w sprzedaży wszystkich nowych pojazdów osobowych może przekroczyć 10% już w 2024 r. – wynika z najnowszej edycji raportu „Polish EV Outlook”, opracowanego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA).
24.03.2022

Jak tanio kupić elektryka?

Coraz więcej aut z jasnozielonymi tablicami przemierza polskie drogi. Jak wynika z danych Licznika Elektromobilności, który został uruchomiony przez PZPM i PSPA tylko w 2021 roku wzrost sprzedaży samochodów elektrycznych i zelektryfikowanych (PHEV) w Polsce sięgnął prawie 94 proc. Coraz więcej samochodów elektrycznych i hybrydowych to z jednej strony efekt rosnącej świadomości społecznej, a z drugiej większej dostępności pojazdów tego typu i korzystnych form ich (do)finansowania. Sprawdźmy więc, jak taniej kupić samochód elektryc
15.03.2022

Mity na temat samochodów elektrycznych

Samochody elektryczne są z nami już od wielu lat. Przez ten czas narosło wokół nich wiele mitów, które nieustannie powracają w dyskusjach o elektromobilności. Poznajmy więc te najczęściej powielane i rozprawmy się z nimi raz na zawsze.
14.03.2022

Ranking Firmy przyjazne elektromobilności - zgłoś się

Przedsiębiorco! Jeśli masz w swojej firmie auta elektryczne – weź udział w rankingu „Firmy przyjazne elektromobilności. Ranking realizowany jest przez Fundację Czyste Powietrze w ramach kampanii Elektromobilność – Zielone Światło dla Klimatu.
14.03.2022

Transport ciężki. Polska z potencjałem w segmencie elektryfikacji

Globalny problem z nadmierną emisją substancji szkodliwych generowaną przez ciężki transport drogowy, stanowi wyznanie zarówno dla koncernów, jak też całego rynku. Państwa o największym znaczeniu w tym sektorze muszą stać się prekursorami zmian, by spełnić założenia dążenia do neutralności emisyjnej.
08.03.2022

Volkswagen Financial Services z pierwszą umową leasingu z dopłatą w ramach programu „Mój elektryk”

VWFS zrealizował pierwszy wniosek o dofinansowanie samochodu elektrycznego w leasingu w ramach programu „Mój elektryk”. Chodzi o model ŠKODA Enyaq w ofercie ŠKODA Leasing Niskich Rat. Umowa leasingu między VWFS a jednym z klientów biznesowych została podpisana w Krakowie w salonie InterAuto.
04.03.2022

Jak wygląda sytuacja w sektorze motoryzacji i elektromobilności?

Już 17 marca br. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zaprezentuje wnioski z badania Branżowego Bilansu Kapitału Ludzkiego sektora motoryzacji i elektromobilności. W branży rośnie zapotrzebowanie na kompetencje z zakresu IT. Widocznym problemem w najbliższym czasie będzie utrudniona możliwość planowania produkcji, która wynika z braku dostaw surowców.
04.03.2022

Znamy już finalistów konkursu „e-Van - uniwersalny pojazd dostawczy o napędzie elektrycznym kat. N1”

Zakończył się drugi etap przedsięwzięcia #eVan i znamy już wykonawców prototypu elektrycznego pojazdu dostawczego.
01.03.2022

W ramach nowego segmentu działalności GWM zajmuje się badaniami i rozwojem energii wodorowej [WIDEO]

27 stycznia 2022 r. odbyły się zorganizowane przez GWM ceremonia otwarcia zakładu Arte.Futuro i konferencja poświęcona wprowadzeniu marki na rynek brazylijski, prezentujące niezwykłe osiągnięcie trzech platform „Hydrogen-L.E.M.O.N. Technology” i wysoko wydajnych rozwiązań w celu zademonstrowania rozwoju energii wodorowej na całym świecie.
24.02.2022

MRiT: minister Piotr Nowak: musimy zbudować silny i odporny przemysł produkcji baterii w UE

Budowa silnego europejskiego przemysłu produkcji ogniw i baterii oraz wzmocnienie jego odporności poprzez zabezpieczenie dostaw surowców to główne tematy brukselskiego spotkania Europejskiego Sojuszu na rzecz Baterii (EBA), w którym brał udział minister rozwoju i technologii Piotr Nowak.
24.02.2022

HIMO otrzymuje znak zgodności CE dla roweru elektrycznego serii Max

HIMO, pierwsza chińska marka rowerów elektronicznych, spełnia wszystkie europejskie normy bezpieczeństwa.
23.02.2022

Dlaczego aż 57 proc. Polaków preferuje auta z silnikiem tradycyjnym?

Auta z silnikiem tradycyjnym preferuje 57 proc. Polaków, 22 proc. stawa na hybrydy, a 9 proc. hybrydy z możliwością ładowania - wynika z opublikowanego w poniedziałek badania firmy Deloitte. Samochody w pełni elektryczne wybrałoby tylko 4 proc. respondentów.
21.02.2022

Raport: Polacy w 2021 r. kupowali najczęściej używane auta, a jeśli nowe – to coraz chętniej niskoemisyjne

Spośród ponad 3,5 milionów samochodów zarejestrowanych lub przerejestrowanych w Polsce w 2021 roku, niespełna 447 tysięcy (12,6 proc. ogółu) stanowiły auta nowe. Z powodu pandemii motoryzacyjny rynek pierwotny wyhamował, a większego znaczenia nabrał rynek wtórny. Kupujący nowe auta coraz częściej wybierają pojazdy elektryczne lub hybrydowe - wynika z najnowszego raportu opracowanego przez serwis OTOMOTO.
16.02.2022

Britishvolt i Lotus współpracują nad rozwojem akumulatorów do sportowych elektryków

Britishvolt i Lotus podpisały umowę o współpracy w zakresie badań i rozwoju akumulatorów do zasilania następnej generacji elektrycznych samochodów sportowych.
08.02.2022

W 2022 r. wzrośnie sprzedaż aut używanych oraz elektrycznych

Prawie 1/3 ankietowanych w 2022 roku planuje zakup samochodu. W tej liczbie 57 proc. sięgnie po pojazd używany, a pozostali po nowy. Kupujący auta z drugiej ręki coraz częściej będą zwracać uwagę na wiarygodne źródło pochodzenia i stan pojazdu. Choć największą popularnością wciąż cieszyć się będą napędy spalinowe, znacznie wzrośnie grupa osób nabywających elektryki. To główne wnioski z drugiej edycji badania „Portfele Polaków pod lupą” przeprowadzonego na zlecenie Volkswagen Financial Services.
07.02.2022

Flota autonomicznych robotów dostawczych Starship Tech zostanie rozbudowana dzięki dofinansowaniu w wysokości 50 mln euro [WIDEO]

Firma Starship Technologies pozyskała 50 mln euro finansowania z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) na rozbudowę swojej floty elektrycznych, autonomicznych robotów dostawczych.
05.02.2022

Ministerstwo klimatu proponuje wymagania techniczne dla stacji tankowania wodoru

Ministerstwo klimatu opublikowało we wtorek projekt rozporządzenia ws. wymagań technicznych dla stacji tankowania wodoru. W Polsce nie ma obecnie żadnej ogólnodostępnej stacji tankowania wodoru, rządowa strategia wodorowa przewiduje, że do 2025 r. powstaną 32 takie stacje.
01.02.2022

Autobusy elektryczne droższe w użytkowaniu niż spalinowe

Zakup i użytkowanie autobusów elektrycznych jest droższe niż autobusów z silnikiem spalinowym – przyznaje stołeczny ratusz. Być może z tego powodu będziemy więcej płacić za bilety – komentuje w rozmowie z PAP opozycyjny radny.
01.02.2022

Enefit zaoferuje w 2022 r. w Polsce usługi ładowania aut na prąd

Działający pod marką Enefit estoński koncern Eesti Energia zaoferuje w 2022 r. w Polsce usługi związane z ładowaniem aut elektrycznych - poinformował PAP dyrektor zarządzający Enefit Polska Maciej Kowalski. Enefit planuje także rozbudowę polskich mocy PV.
31.01.2022

Sektor elektromobilności ma powody do zmartwień - ceny litu wzrosną o 50 proc. w 2022 roku

Producenci samochodów elektrycznych przygotowują się na ból głowy związany z kosztami produkcji, ponieważ cena litu wykorzystywanego w akumulatorach ma wzrosnąć o 50 proc. w ciągu roku – wskazują eksperci ośrodka analitycznego Rystad Energy.
30.01.2022

Resort klimatu określił wzór nalepki dla samochodów mogących wjechać do strefy czystego transportu

Resort klimatu i środowiska zaproponował wzór nalepki dla pojazdów uprawnionych do wjazdu do strefy czystego transportu. Ma ona mieć 10 na 5 cm i być naklejana w lewym dolnym rogu przedniej szyby. Zgodnie z przepisami maksymalna opłata za wydanie takiej nalepki wyniesie 5 zł.
28.01.2022

W 2021 roku w Polsce, co trzeci nowy autobus był elektryczny - to elektryczna rewolucja w transporcie publicznym

Według licznika e-busów, który prowadzi Polska Izba Rozwoju Elektromobilności oraz portal Transinfo.pl w Polskich miastach jeździ już dokładnie 638 autobusów elektrycznych. W samym 2021 roku przybyło ich aż 219.
28.01.2022

Polska ma szansę napędzić rozwój e-mobilności i umocnić pozycję Europy

W ciągu najbliższych kilkunastu lat będziemy obserwowali wygaszanie produkcji samochodów z tradycyjnymi silnikami. Przykładowo General Motors ogłosiło, że planuje zaprzestać tworzenia aut spalinowych do 2035 roku.
24.01.2022

Shell przekształca pompy paliwowe w ładowarki dla samochodów elektrycznych

Shell uruchomił w Wielkiej Brytanii swój pionierski punkt ładowania pojazdów elektrycznych (EV). Po raz pierwszy w historii firmy, istniejący punkt sprzedaży benzyny i oleju napędowego został przystosowany do obsługi wyłącznie pojazdów elektrycznych.
24.01.2022

PSPA: zakończył się nabór dopłaty do ultraszybkich stacji ładowania elektryków

Zakończył się nabór na dofinasowanie do ogólnodostępnych stacji ładowania o mocy co najmniej 150 kW - poinformowało w piątek Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA). Budżet programu wynosił 315 mln zł.
22.01.2022

Rajdowe MŚ - inauguracja nowej hybrydowej ery w Monte Carlo

W weekend w rajdowych mistrzostwach świata, które zainauguruje runda w Monte Carlo, rozpocznie się nowa era. Najszybsze obecnie samochody WRC zostaną zastąpione przez auta kategorii Rally1, wyposażone w napęd hybrydowy.
21.01.2022

Pierwsze nowe wagony i unowocześnione lokomotywy z FPS zasilają flotę PKP Intercity

PKP Intercity odebrało już pierwsze 8 z puli 81 nowych wagonów wyprodukowanych przez poznańską Fabrykę Pojazdów Szynowych H. Cegielski – poinformowano w środę na konferencji prasowej w Poznaniu. Wartość całego kontraktu wynosi niemal 700 mln zł.
20.01.2022

PZU: ubezpieczenie AC pojazdów elektrycznych też z ochroną szkody ładowarek, kabli i baterii

PZU rozszerzył ubezpieczenie AC dla pojazdów elektrycznych; objął ochroną szkody dotyczące ładowarek, a także kabli ładujących oraz baterii - poinformował we wtorek ubezpieczyciel.
18.01.2022

PSPA: w 2021 r. zarejestrowano ponad dwukrotnie więcej aut z napędem elektrycznym

W Polsce w 2021 roku było zarejestrowanych ponad 39, 6 tys. osobowych i użytkowych aut z napędem elektrycznym - niemal dwukrotnie więcej wobec 2020 r. - wynika z Licznika Elektromobilności, prowadzonego m.in. przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych.
18.01.2022

Nowe samochody elektryczne i hybrydowe dla placówek SG w największych aglomeracjach miejskich

Osiem nowych aut elektrycznych i hybrydowych trafiło do placówek Straży Granicznej w największych aglomeracjach miejskich - przekazała PAP rzeczniczka SG por. Anna Michalska. Nowe auta będą użytkowane w portach lotniczych w aglomeracjach, gdzie występuje smog.
14.01.2022

Na polskich drogach coraz więcej elektryków

W 2021 r. na polskie drogi wyjechało ponad 20 tys. samochodów z napędem elektrycznym więcej niż rok wcześniej - wynika z opublikowanego we wtorek Licznika Elektromobilności.
12.01.2022

Nabieramy tempa. Światowy system nowej energii GWM rozwija się błyskawicznie

GWM zaproponowała w 2021 r. cel osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla w ciągu najbliższych lat i wprowadziła różnorodne, nowe produkty energetyczne na rynek zagraniczny celem przyspieszenia swojego nowego układu energetycznego.
11.01.2022

Auto elektryczne bez kosztów ładowania dostępne od ręki. Arval i Columbus ruszają ze wspólną ofertą

Auto elektryczne, które naładujesz bez wyjeżdżania z domu, nic za to nie płacąc? To możliwe. Dzięki współpracy Arval Service Lease Polska i Columbus Energy, zeroemisyjny pojazd może być właściwie samowystarczalny – użytkownik korzysta z wynajętego samochodu i zainstalowanego w domu lub firmie punktu ładowania, a energia pochodzi z instalacji fotowoltaicznej.
10.01.2022

Kolejne lokomotywy z Pesy dla Rail Capital Partners

Rail Capital Partners i Pesa Bydgoszcz w grudniu 2021 r. zakończyły negocjacje w sprawie dostaw na początku 2020 r. czterech lokomotyw GAMA 111Ed z systemem dojazdowym Marathon. Fabryka już w styczniu przekazała pierwszą z lokomotyw z przeznaczeniem dla LTG Cargo Polska.
07.01.2022

PKP Intercity ogłosiło przetarg na 16 lokomotyw hybrydowych

PKP Intercity ogłosiło przetarg na dostawę 16 lokomotyw hybrydowych (elektryczno-spalinowych) - wynika z ogłoszenia zamieszczonego w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
07.01.2022

UK: Rekordowy udział samochodów elektrycznych w sprzedaży - 27,5 proc.

Ponad jedną czwartą wszystkich nowych samochodów, sprzedanych w 2021 r. w Wielkiej Brytanii, stanowiły te z różnego typu silnikami elektrycznymi - poinformowało w czwartek Stowarzyszenie Producentów i Sprzedawców Samochodów (SMMT).
07.01.2022

NFOŚiGW: miliony złotych na elektryki w Radomiu i modernizację ciepłowni w Szydłowcu

Blisko 18 mln zł wsparcia na zakup 6 autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą dla Radomia oraz 6 mln zł na modernizację ciepłowni miejskiej w Szydłowcu - przewidują podpisane w czwartek umowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
31.12.2021

W 2022 r. droższe samochody, spadek udziału leasingu, więcej elektryków

Duże podwyżki cen samochodów i stabilizacja sprzedaży, pojawienie się nowych produktów na rynku finansowania pojazdów oraz spadek udziału klasycznego leasingu, wzrost rynku elektryków - przewidują na rok 2022 analitycy platformy Carsmile.
30.12.2021

Iława wybrała elektryczne autobusy Yutong.

Kolejny samorząd postawił na elektromobilność w transporcie publicznym.
30.12.2021

Globalny Przegląd 2021: GWM przyspiesza globalizację

GWM przyspiesza tempo globalizacji pomimo trudnej sytuacji spowodowanej pandemią COVID-19 i niedoboru czipów. Spółka wzięła udział w kilku międzynarodowych targach motoryzacyjnych i wprowadziła na rynek kilka flagowych modeli, pokazując światu, że nadeszła pora na zrealizowanie największej w historii strategii globalizacji.
28.12.2021

Gliwice odebrały 15 hybrydowych autobusów przegubowych od MAN

Piętnaście 18-metrowych autobusów miejskich o napędzie hybrydowym odebrało samorządowe Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Gliwicach (PKM). Wcześniej spółka kupiła 10 konwencjonalnych autobusów 12-metrowych; w 2022 r. ma otrzymać 10 elektryków.
24.12.2021

Ekologiczny CarSharing dla mieszkańców dużych miast

PANEK CarSharing dysponuje już flotą 2,5 tys. samochodów: od małych ekonomicznych aut miejskich po luksusowe modele sportowe, jak Tesla S, Ferrari czy Porsche 911, dostępnych w 100 miastach w Polsce. W 2022 r., oprócz kolejnych 500 samochodów, w ofercie firmy pojawią się taksówki, hulajnogi i rowery elektryczne, a nowa aplikacja mobilna stanie się „kombajnem” funkcjonalności transportowych.
17.12.2021

Straż miejska pomoże uruchomić auto z rozładowanym akumulatorem

Straż miejska w Rzeszowie pomoże mieszkańcom stolicy Podkarpacia, gdy w samochodzie rozładuje się im akumulator. Strażnicy kupili w tym celu specjalne, profesjonalne urządzenie rozruchowe.
13.12.2021

KPMG: udział pojazdów elektrycznych w rynku gwałtownie wzrośnie do roku 2030

Ponad połowa menedżerów globalnych firm motoryzacyjnych uważa, że do 2030 roku udział pojazdów elektrycznych w rynku gwałtownie wzrośnie – wynika z globalnego badania firmy doradczej KPMG.
07.12.2021

79 proc. respondentów chce, by Polska posiadała własną markę samochodów elektrycznych

79 proc. badanych Polaków chce, by rząd Polski wspierał budowę własnej marki samochodów elektrycznych - wynika z badania. Polacy są zdania, że własna marka przyczyni się do większej dostępności i popularyzacji aut elektrycznych oraz rozbudowy infrastruktury ładowania - powiedział Tomasz Wierzbiński z Kantar Polska.
03.12.2021

Od czwartku nowe znaki drogowe informujące o punktach ładowania samochodów elektrycznych

Od czwartku na polskich drogach pojawiają się nowe znaki informujące kierowców o najbliższych ładowarkach pojazdów elektrycznych. Według szacunków Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych w naszym kraju funkcjonuje prawie 2 tys. punktów ładowania pojazdów elektrycznych.
01.12.2021

W stolicy będą nowe zasady korzystania z elektrycznych hulajnóg

Ratusz podpisał porozumienie z pięcioma operatorami wypożyczającymi elektryczne hulajnogi. Określono w nim nowe zasady korzystania z jednośladów. Będą specjalne "strefy postoju", ograniczenie prędkości oraz zakaz wjazdu w niektóre miejsca.
01.12.2021

Pierwszy publiczny lot VoloDrona firmy Volocopter zakończony sukcesem

Wspólny pokaz Volocopter i DB Schenker podczas Światowego Kongresu ITS 2021 w Hamburgu - elektryczny VoloDrone wykonuje swój pierwszy publiczny lot testowy.
29.11.2021

TrybEco przejmuje Volt Scooters i pozyskuje kapitał na międzynarodową ekspansję

Europejski rynek rowerów elektrycznych urósł w 2020 roku o 25%. Jednym z beneficjentów tego wzrostu jest firma TrybEco działająca w branży mikroelektromobilności. Łódzka spółka za 5 lat chce sprzedawać 15 tys. hybrydowych rowerów elektrycznych rocznie.
26.11.2021

Senacka komisja chce zmian w noweli ustawy o elektromobilności

Senacka nadzwyczajna komisja ds. klimatu zaproponowała kolejne poprawki do noweli ustawy o elektromobilności. Zmiany wprowadzone przez senatorów dotyczą ustanawiania w miastach stref czystego transportu.
24.11.2021

W UK obowiązek instalowania punktów ładowania samochodów elektrycznych w nowych domach

Od przyszłego roku we wszystkich nowo budowanych domach oraz budynkach komercyjnych w Anglii będzie obowiązek instalowania punktów ładowania samochodów elektrycznych - ogłosił w poniedziałek brytyjski rząd.
23.11.2021

Kawa ma usprawnić baterie do pojazdów elektrycznych

Naukowcy z Indonezji wytworzyli ze zużytej mielonej kawy grafen, który może ich zdaniem pomóc obniżyć wagę baterii stosowanych w pojazdach elektrycznych i skrócić czas ich ładowania – podała w poniedziałek singapurska stacja telewizyjna CNA.
23.11.2021

6 zeroemisyjnych autobusów elektrycznych wyjedzie na ulice Świdnicy dzięki środkom z programu Zielony Transport Publiczny Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Przy wsparciu finansowym NFOŚiGW dolnośląska Świdnica wzbogaci się o tabor nowych autobusów elektrycznych i zainwestuje w budowę infrastruktury do ich ładowania. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Świdnica Sp. z o.o. zakupi 6 „elektryków” i wprowadzi zeroemisyjne pojazdy do transportu publicznego miasta. Pozytywny, oczekiwany efekt inwestycji to zmniejszenie emisji dwutlenku węgla oraz lokalna poprawa jakości powietrza. Projekt będzie wpisywał się również w działania chroniące środowisko miejskie przed hałasem.
23.11.2021

KO: uregulować kwestie zwrotu pracownikom kosztów za używanie samochodów elektrycznych

Rząd będzie musiał wydać rozporządzenie, określające zasady zwrotu pieniędzy za użytkowanie do celów służbowych samochodów innych niż spalinowe, czyli np. elektrycznych lub hybrydowych - zakłada projekt ustawy autorstwa posłów KO. Dotąd ta sprawa nie jest uregulowana.
23.11.2021

Vattenfall z Volvo testował elektryczne ciężarówki odporne na polarne temperatury!

Jak daleko zajedzie elektryczny samochód ciężarowy na jednym ładowaniu, gdy temperatura spadnie do -30°C?
21.11.2021

TotalEnergies i Daimler łączą siły w celu zwiększenia produkcji samochodów ciężarowych napędzanych wodorem

TotalEnergies i Daimler Trucks połączyły siły w celu zbadania rozwiązań opartych na wodorze, mających na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w europejskim transporcie drogowym.
20.11.2021

Biden odbył jazdę próbną elektrycznym Hummerem

Prezydent Joe Biden usiadl w środę w Detroit za kierownicą elektrycznego Hummera SUV produkowanego przez koncern General Motors i odbył jazdę próbną w ramach kampanii zachęcania Amerykanów aby kupowali elektryczne samochody.
19.11.2021

Winnicki: podpisanie deklaracji ws samochodów zeroemisyjnych to zdrada polskich interesów

To zdrada polskich interesów narodowych - tak podpisanie przez Polskę deklaracji zobowiązującej sygnatariuszy do przyspieszenia przejścia na samochody o zerowej emisji ocenił poseł Konfederacji Robert Winnicki. Poseł Dobromir Sośnierz uznał deklarację za kolejne "wariactwo klimatyczne".
16.11.2021

NFOŚiGW: blisko 40 mln zł dla czterech miast na zielony transport

W ramach pierwszego naboru programu Zielony Transport Publiczny Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przekaże 38,9 mln zł dla czterech miast na zakup elektrycznych autobusów oraz infrastruktury towarzyszącej - poinformował w poniedziałek Fundusz.
16.11.2021

PKN Orlen szuka rozwiązań do obsługi ładowarek samochodowych wykorzystujących System Centralny

PKN Orlen ogłosił zapytanie, dotyczące informacji na temat istniejących na rynku polskim i zagranicznym rozwiązań w zakresie obsługi ładowarek samochodowych wykorzystujących System Centralny, zapewniający m.in. ich integrację, także tych zlokalizowanych w Niemczech, w Czechach i na Litwie.
16.11.2021

Pierwsza w Europie fabryka baterii LFP do elektryków powstanie w Serbii

Spółka ElevenEs opracowała własną technologię produkcji baterii litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP) do samochodów elektrycznych, autobusów, ciężarówek, wózków widłowych, innych pojazdów przemysłowych oraz systemów magazynowania energii. Przy wsparciu funduszy unijnych wybuduje w Suboticy w Serbii pierwszą w Europie fabrykę tego typu, której moc produkcyjna ma wynieść 16 GWh/rok.
14.11.2021

Polska wśród sygnatariuszy deklaracji o przejściu na samochody zeroemisyjne

24 państwa rozwinięte, w tym Polska, a także władze 39 miast i regionów oraz sześciu producentów samochodów podpiszą w środę na COP26 deklarację zobowiązującą sygnatariuszy do przyspieszenia przejścia na pojazdy o zerowej emisji, aby osiągnąć cele porozumienia paryskiego - ogłosił brytyjski rząd.
10.11.2021

Zeroemisyjny InPost - w 2021 roku elektryczna flota przekroczy 300 aut

InPost – lider wśród platform dostaw dla e-commerce w Europie – powiększa flotę o kolejne kilkaset pojazdów elektrycznych, w tym ponad 250 Nissanów e-NV200 oraz 10 eSprinterów w Mercedes Benz, które dołączą do obecnej floty samochodów elektrycznych InPost. Samochody będą wykorzystywane przez kurierów oraz na potrzeby dostaw do Paczkomatów® w miastach partnerskich programu Green City.
10.11.2021

W Szczecinie podpisano umowę na autobusy elektryczne i stacje ładowania pojazdów

Dwa autobusy elektryczne i trzy stacje ładowania zeroemisyjnych pojazdów komunikacji publicznej trafią do Szczecina. Samorząd otrzymał na ten cel dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
09.11.2021

Solar CarPort od Saule na premierze elektrycznego BMW iX w Poznaniu

Nowe, w pełni elektryczne BMW iX może być ładowane w stacji Solar CarPort. Podczas sobotniego wieczoru elektromobilności w BMW Smorawiński zaprezentowano najnowszy model BMW iX wraz z możliwością jego ładowania w innowacyjnej stacji od firmy Saule Technologies.
08.11.2021

Ford inwestuje 230 milionów funtów w fabrykę pojazdów elektrycznych w Merseyside

Zakład w Halewood, wspierany przez rząd Wielkiej Brytanii, będzie miejscem produkcji elektrycznych zespołów napędowych dla europejskich pojazdów elektrycznych (EV) Forda.
08.11.2021

Nikola i TC Energy łączą siły w celu stworzenia wielkoskalowych centrów czystego wodoru

Firmy zamierzają przyspieszyć wdrażanie pojazdów elektrycznych o dużej ładowności i bezemisyjnych ogniw paliwowych oraz wodoru w sektorach przemysłowych poprzez tworzenie hubów w kluczowych lokalizacjach geograficznych
06.11.2021

Droga do tańszych samochodów napędzanych wodorem

Samochody zasilane wodorem byłyby tańsze, gdyby nauka znalazła zamiennik platyny, niezbędnej obecnie jako katalizator reakcji zachodzących w ogniwach paliwowych. W tej roli najlepiej zapowiadają się inspirowane naturalnymi proteinami katalizatory węglowe, co sprawdził zespół chemików.
26.10.2021

Sześć zmian jakie elektromobilność wywoła w branży TSL

Rosnąca sprzedaż samochodów elektrycznych już teraz wywołuje zmiany w łańcuchach dostaw, a w perspektywie kolejnych lat jeszcze bardziej wpłynie na logistykę dla branży motoryzacyjnej. Piotr Firak, dyrektor logistyki pojazdów gotowych z GEFCO wskazuje sześć największych zmian, jakie elektromobilność wywoła w transporcie i logistyce.
26.10.2021

Tesla odesłała częściową odpowiedź związaną ze śledztwem ws. bezpieczeństwa aut

Producent samochodów elektrycznych Tesla przesłał częściową odpowiedź agencji USA ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego (NHTSA) ws. śledztwa dotyczącego bezpieczeństwa na drodze i systemu zaawansowanego wspomagania kierowcy podczas jazdy Tesla Autopilot - poinformowała w poniedziałek NHTSA.
26.10.2021

PKN Orlen, przy wsparciu unijnym, zbuduje stacje tankowania wodoru w Poznaniu, Katowicach i we Włocławku

PKN Orlen w ramach "Clean Cities – Hydrogen mobility in Poland (Phase I)", jednego z największych krajowych projektów produkcji wodoru, zbuduje dwie stacje tankowania wodoru w Poznaniu i Katowicach oraz mobilną stację we Włocławku. Koncern otrzymał prawie 2 mln euro unijnego wsparcia na ten cel.
22.10.2021

10 000 km bez emisji dla elektromobilności

Polska Izba Rozwoju Elektromobilności (PIRE) rozpoczyna The eMobi Road to COP, czyli wyprawę przez Europę do Glasgow, aby podczas tegorocznego szczytu klimatycznego COP 26 wręczyć petycję o ustanowieniu Światowego Dnia Elektromobilności. W inauguracji wydarzenia, które odbyło się 19 października 2021 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, udział wziął minister Michał Kurtyka.
20.10.2021

Minister Michał Kurtyka podczas debaty Perspektywy rozwoju elektromobilności. Priorytety polskie i brytyjskie

Kwestie rozwoju elektromobilności w Polsce i w Wielkiej Brytanii były głównym tematem debaty organizowanej przez redakcję Rzeczpospolitej, w której wzięli udział przedstawiciele rynku pojazdów zeroemisyjnych z obu krajów.
19.10.2021

Licznik Elektromobilności: ponad 31 tys. aut z napędem elektrycznym

Na koniec września w Polsce były zarejestrowane łącznie 31 tys. 633 samochody osobowe z napędem elektrycznym, a przez pierwsze dziewięć miesięcy br. przybyło ich o 120 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2020 r. – wynika z Licznika Elektromobilności.
19.10.2021

BMW inwestuje w technologię ekologicznego pozyskiwania litu

Lilac Solutions opracowało technologię wymiany jonowej, która opiera się na ekstrakcji litu z naturalnych złóż solanki. Ma to znacznie poprawić wydajność, koszty oraz zrównoważony rozwój, a także obniżyć emisje.
17.10.2021

Dążąc do neutralności węglowej, GWM konsekwentnie prowadzi badania i rozwój technologii hybrydowych

Zmierzając do neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla, firma GWM wprowadziła ostatnio na rynek szereg pojazdów z napędem hybrydowo-elektrycznym, które odzwierciedlają najnowsze wyniki prac badawczo-rozwojowych w zakresie technologii hybrydowej w celu promowania badań i rozwoju tej branży oraz unowocześniania modeli.
15.10.2021

Minister Michał Kurtyka na Kongresie Nowej Mobilności

Kwestie wpływu pakietu Fit for 55 na dekarbonizację sektora transportu oraz zagadnienia związane z rozwojem elektromobilności w Polsce były głównym tematem dyskusji z udziałem ministra klimatu i środowiska podczas II edycji Kongresu Nowej Mobilności, zorganizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. Wydarzenie odbyło się 7 października 2021 r. w Łodzi.
11.10.2021

Wiceprezes NFOŚiGW: średnia dopłata do samochodów elektrycznych dla osób fizycznych wyniesie ok. 20 tys. zł

Liczba już złożonych wniosków w programie "Mój elektryk" wskazuje, że średnia dopłata do zakupionego e-samochodu dla osób fizycznych wyniesie ok. 20 tys. zł – powiedział PAP wiceprezes NFOŚiGW Artur Lorkowski. Dodał, że co piąty wniosek o dopłatę dotyczy beneficjentów z Kartą Dużej Rodziny.
09.10.2021

Projekt ustawy o zmianie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych przyjęty przez Radę Ministrów

Rząd chce wesprzeć rozwój elektromobilności oraz infrastruktury paliw alternatywnych, a tym samym zachęcić konsumentów do zakupu pojazdów napędzanych tymi paliwami. Nowe rozwiązania mają ułatwić oraz przyspieszyć rozwój elektromobilności w Polsce.
06.10.2021

Pierwszy pociąg hybrydowy Kolei Dolnośląskich wyjechał na trasę do Trzebnicy

Pierwszy pociąg hybrydowy Impuls 2 pojechał we wtorek na trasę Trzebnica-Wrocław. 8 października w innych kierunkach kolejowych na Dolnym Śląsku zacznie kursować następnych pięć takich pojazdów. Docelowo w regionie ma ich być 27.
06.10.2021

„Fueld by nature” – konferencja Ministerstwa Klimatu i Środowiska na Expo 2020

W ramach targów Expo 2021 w Dubaju Ministerstwo Klimatu i Środowiska zorganizowało konferencję „Fueld by nature”, podczas której poruszono tematy związane z polskim wkładem w rozwój elektromobilności, największymi wyzwaniami na drodze do transformacji energetycznej w Polsce oraz wizją zrównoważonych, zeroemisyjnych miast. Wydarzenie odbyło się 3 października 2021 r.
05.10.2021

Elektryka można kupić przez internet

Honda Motor Co. w poniedziałek rozpoczęła sprzedaż nowych samochodów przez Internet, stając się pierwszym dużym japońskim producentem samochodów, który umożliwił klientom na rynku krajowym cały proces online, od konsultacji po kontrakty.
04.10.2021

Sopocki magistrat testował elektryczne autobusy

Dwa autobusy elektryczne marki Karsan Electric przejechały po Sopocie. Bateria w pojazdach pozwala na przejechanie do 300 km na jednym ładowaniu. Testowy przejazd zorganizował ZKM Gdynia.
02.10.2021

PIE: cena i mała dostępność punktów ładowania to bariery rozwoju elektromobilności

Głównymi barierami rozwoju elektromobilności są cena i mała dostępność punktów ładowania - uważają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Dodali, że Polska posiada obecnie ok. 0,8 proc. wszystkich takich punktów w Unii Europejskiej.
01.10.2021

Blisko połowa nowych samochodów elektrycznych w Polsce w portfelu ARC Europe Polska

49 proc. nowych samochodów elektrycznych w Polsce jest pod ochroną assistance firmy ARC Europe Polska (dawniej Starter24), wynika z raportu Samar. Co więcej, 7 na 10 najpopularniejszych marek elektryków sprzedawanych w Europie jest obsługiwanych przez Grupę ARC Europe. Powód?
28.09.2021

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński na nieformalnym spotkaniu ministrów UE ds. energii i transportu

Pakiet „Fit for 55” oraz rozwój elektromobilności i infrastruktury paliw alternatywnych to główne tematy nieformalnego spotkania ministrów UE ds. energii i transportu, w którym udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński. Spotkanie odbyło się w dniach 21-23 września w Słowenii.
28.09.2021

W październiku rozpocznie się masowa wymiana baterii w samochodach Chevrolet Bolt

Na początku tygodnia General Motors poinformował, że w połowie października rozpocznie wymianę baterii w pojazdach elektrycznych Chevrolet Bolt, które mogą wywołać pożar tych aut. W sierpniu koncern podjął decyzję o przekazaniu do napraw wszystkich pojazdów elektrycznych.
24.09.2021

Na terenie Europy i Ameryki Północnej powstanie 7,9 mln punktów ładowania EV do 2025 roku

Niezależna firma analityczna Berg Insight prognozuje, że liczba podłączonych punktów ładowania samochodów elektrycznych w Europie i Ameryce Północnej osiągnie poziom 7,9 miliona do 2025 roku.
24.09.2021

Zielona infrastruktura energetyczna zasili miejskie autobusy

Przedsiębiorstwo transportu publicznego w Mediolanie do 2030 roku planuje zastąpienie autobusów miejskich z silnikiem Diesla pojazdami w 100 proc. elektrycznymi. Jednym z elementów strategii, a także kolejnym krokiem w kierunku troski o środowisko jest dostosowanie infrastruktury energetycznej w zajezdniach spółki. Przewoźnik zamontował innowacyjne i ekologiczne rozdzielnice średniego napięcia SM AirSeT, wykorzystujące czyste powietrze zamiast gazu cieplarnianego SF6. Zastosowanie rozdzielnic z technologią bez gazu SF6 pozwoli un
22.09.2021

Pokaz drugiej na świecie lokomotywy na wodór wyprodukowanej w Pesie

Pesa Bydgoszcz wyprodukowała prototyp lokomotywy z napędem wodorowym. To drugi tego typu, po chińskim, pojazd na świecie. Pokaz lokomotywy odbył się we wtorek w Gdańsku podczas 14. Międzynarodowych Targów Kolejowych Trako.
22.09.2021

Toyota uruchomiła drugą linię produkcyjną małej elektrycznej przekładni do napędów hybrydowych

W wałbrzyskich zakładach Toyoty uruchomiono drugą linię produkcyjną małej elektrycznej przekładni do niskoemisyjnych napędów hybrydowych. Przekładania współpracuje z silnikiem o pojemności 1,5 l, którego produkcja ruszyła w czerwcu 2020 r. w Jelczu-Laskowicach.
22.09.2021

PSPA: w 2025 r. w Polsce będzie ponad 150 tys. punktów ładowania

W 2025 r. w Polsce będzie działać ok. 150 tys. punktów ładowania aut elektrycznych - ocenia Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. PSPA szacuje, że punktów ogólnodostępnych będzie ok. 43 tys., a niepublicznych - między 90 a 115 tys.
21.09.2021

W październiku na tory wyjedzie pierwszy z zamówionych pociągów hybrydowych

Pierwszy z sześciu pociągów hybrydowych zamówionych przez Koleje Dolnośląskie dotarł do legnickiej bazy technicznej przewoźnika. Po zakończeniu testów w październiku wyjedzie na tory - poinformowała w poniedziałek spółka.
21.09.2021

99 proc. kierowców niesłusznie uważa akumulatory pojazdów elektrycznych za zawodne

Najnowsze badanie dotyczące samochodów elektrycznych, określiło, że prawie wszyscy brytyjscy kierowcy uważają, że baterie pojazdów elektrycznych są przyczyną awarii. W rzeczywistości jest to mit, który należy obalić.
20.09.2021

Elektryczne vany DHL Express wyruszają na polskie drogi

DHL Express dekarbonizuje flotę w Polsce. Do 2025 roku 60 proc. pojazdów kurierskich będzie elektrycznych. Do końca tego roku na polskie drogi wyjedzie 13 e-vanów. Pierwszy z nich właśnie zaczął obsługiwać trasę we Wrocławiu. Wymiana floty związana jest z inicjatywą GoGreen, w ramach której grupa DP DHL do 2050 roku planuje zredukować emisję CO2 do zera.
17.09.2021

GWM prezentuje nowego SUVa coupe - HAVAL H6S to szereg atrakcyjnych rozwiązań

GWM przedstawiła wyjątkowy, nowy model pojazdu HAVAL H6S podczas ogólnoświatowych obchodów dziesięciolecia marki HAVAL H6. Dwa dni później model HAVAL H6S zadebiutował na targach motoryzacyjnych Chengdu Motor Show.
16.09.2021

Ponad 80 mln zł dotacji dla Śląska na zakup autobusów napędzanych wodorem

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) udzieli Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) dotacji w wysokości 81 mln zł na zakup 20 autobusów wodorowych.
15.09.2021

Będą dotacje na przydomowe stacje ładowania elektryków

W sumie 800 mln zł ma trafić do firm, które zainwestują w budowę stacji ładowania dla samochodów elektrycznych. To założenia nowego programu, który Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zamierza uruchomić w ciągu kilku tygodni.
13.09.2021

Holandia liderem pod względem liczby stacji ładowania samochodów na prąd w UE

Holandia przoduje pod względem liczby stacji ładowania samochodów elektrycznych w Unii Europejskiej. Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) ostrzega, iż cele klimatyczne dla przemysłu samochodowego nie zostaną osiągnięte, jeżeli nie polepszy się infrastruktura ładowania samochodów.
10.09.2021

Mercedes-Benz edukuje fanów US Open na temat elektromobilności. Pomoże także Alicia Keys

Aby uczcić wprowadzenie na rynek swojej pierwszej linii pojazdów elektrycznych, Mercedes-Benz USA przygotował elektromobilne centrum US Open 2021, aby edukować fanów tenisa na temat swoich wysiłków w zakresie elektryfikacji. Energia wyprodukowana przez fanów zasili ekskluzywny koncert Alicii Keys.
07.09.2021

DHL Express wprowadza pierwszy elektryczny rower kurierski

Po zakończeniu fazy testów na terenie Warszawy rowerowi kurierzy będą obsługiwać specjalnie zaprojektowane trasy o zasięgu do 35 km dziennie. W 2022 roku DHL Express planuje wprowadzenie do naziemnej floty kilka kolejnych e-rowerów w innych miastach w Polsce.
01.09.2021

Kurtyka: elektromobilność w KPO ma znaczące miejsce i pulę ponad 2,2 mld euro

Elektromobilność w Krajowym Planie Odbudowy ma znaczące miejsce i pulę ponad 2,2 mld euro - powiedział PAP minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Jak dodał, kluczowa dla rozwoju elektromobilności jest budowa infrastruktury, na którą - po zgodzie KE - od jesieni będzie 800 mln zł wsparcia.
29.08.2021

Nowa technologia akumulatorów litowo-jonowych NMC, pomaga w dekarbonizacji wytwarzanej energii

Technologia akumulatorów litowo-jonowych NMC opracowana przez Kokam to sposób na wysoką moc wyjściową oraz zastąpienie rezerwowych wirujących generatorów diesla (ang. spinning reserve diesel generators).
23.08.2021

Bez emisji CO2 w godzinę z Warszawy do Wrocławia?!

Elektryczne i ekologiczne, autonomiczne pojazdy, podróże w kapsułach poruszających się z prędkością dźwięku. To nie science-fiction! Futurystyczne wizje przyszłości sprzed lat dziś zaczynają być teraźniejszością. Zatłoczone, zakorkowane i zanieczyszczone miasta potrzebują rozwiązań, które usprawnią komunikację i transport.
20.08.2021

Orlen Charge - ładowarki do e-aut na słupach oświetleniowych w ramach

Budowana przez PKN Orlen, w ramach Orlen Charge, sieć stacji ładowania pojazdów elektrycznych powiększy się o innowacyjne ładowarki na słupach oświetleniowych instalowane przez spółkę Energa Oświetlenie – poinformowała w czwartek Energa, należąca do Grupy Orlen.
20.08.2021

Metropolia ogłasza przetarg grupy zakupowej na energię elektryczną

Przetarg na zakup energii elektrycznej przez grupę zakupową obejmującą 115 zamawiających ogłasza Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM). Metropolia na wrzesień przygotowuje też przetarg grupy zakupowej na gaz.
20.08.2021

GZM zgłosiła projekty do Nowego Ładu m.in. ws. zakupu 235 autobusów

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia złożyła wnioski o środki w ramach Programu Inwestycji Strategicznych. Dotyczą zakupu 235 autobusów hybrydowych i gazowych, budowy ok. 400 wiat przystankowych i utworzenia portalu dla inwestora w ramach platformy otwartych danych.
20.08.2021

Przejęcie w Finlandii: DB Schenker rozszerza swoją sieć

DB Schenker przejmuje fińską grupę logistyczną Vähälä Yhtiöt. Klienci będą mogli dalej korzystać z dobrze znanych im usług Frankfurt/Vantaa/Oulu/Jyväskylä.
10.08.2021

Jak wygląda rynek rowerów i dwukołowych pojazdów elektrycznych?

Do 2050 roku 70 proc. światowej populacji będzie mieszkać w miastach . Wraz ze wzrostem tej liczby oraz świadomości zagrożenia zmianami klimatycznymi rośnie również zapotrzebowanie na rozwiązania w zakresie mobilności, które wyróżnia mniejszy wpływ na środowisko.
09.08.2021

Biden: do 2030 r. połowa produkowanych w kraju samochodów będzie elektryczna

Prezydent USA Joe Biden podpisał w czwartek rozporządzenie promujące rozwój produkcji samochodów elektrycznych. Dokument ten zakłada, że do 2030 roku pojazdy elektryczne będą stanowić połowę produkowanych w kraju samochodów.
06.08.2021

InPost inwestuje w zieloną infrastrukturę i elektryki

InPost – lider wśród platform dostaw dla e-commerce w Europie – uruchomi kolejne centrum logistyczne w Parku Przemysłowym Accolade w Goleniowe pod Szczecinem. Będzie to kolejny hub InPostu, który obsługuje ponad 13.000 Paczkomatów® w Polsce oraz usługi kurierskie w oparciu o własną infrastrukturę logistyczną i gwarantuje dostawy w terminach D+1.
05.08.2021

PZFD: przez elektromobilność zdrożeją mieszkania

Nowe przepisy ws. ustalania minimalnej mocy przyłączeniowej na potrzeby rozwoju elektromobilności wpłyną na ceny mieszkań - przekonuje Polski Związek Firm Deweloperskich. Wskazują, że wiązać się to będzie z większymi inwestycjami w niezbędną infrastrukturę energetyczną.
28.07.2021

„Cmentarzyska aut elektrycznych” – mylnie podpisane zdjęcia podgrzały debatę o elektromobilności

Krążące w sieci zdjęcia setek samochodów elektrycznych, „porzuconych” rzekomo we Francji ze względu na wysokie koszty wymiany baterii, podgrzały dyskusje na temat zasadności rozwoju takich pojazdów. Fotografie były jednak błędnie podpisywane, a powody składowania aut były inne.
25.07.2021

Nowe limity CO2 mogą uśmiercić auta spalinowe

Pomysł przestawienia się w krótkim czasie przemysłu motoryzacyjnego w Polsce wyłącznie na elektromobilność może okazać się nierealny i mieć katastrofalne skutki ekonomiczne - pisze w środę "Rzeczpospolita".
14.07.2021

Powstanie europejska sieć ładowania dla ciężarówek dalekobieżnych

Giganci transportowi planują zainwestować 593 miliony dolarów w europejską sieć ładowania dla ciężarówek dalekobieżnych.
13.07.2021

Rząd zajmie się projektem mającym ułatwić pozyskanie gruntów leśnych np. pod inwestycje energetyczne

Rząd na wtorkowym posiedzeniu rozpatrzyć ma projekt, który ma ułatwić pozyskiwanie gruntów leśnych m.in. pod inwestycje energetyczne bądź związane z elektromobilnością - wynika z porządku obrad Rady Ministrów.
13.07.2021

Shanghai Electric wśród 50 najwyżej wycenianych marek w Chinach

Spółka Shanghai Electric została sklasyfikowana wśród 50 najwyżej wycenianych marek w Chinach w najnowszym rankingu „500 najcenniejszych chińskich marek” opublikowanym przez World Brand Lab. Z rankingu wynika, że wartość marki Shanghai Electric przekroczyła 145 mld w 2021 r., co oznacza wzrost o 37,4% w stosunku do poprzedniego roku, sytuując spółkę w czołówce chińskiej branży produkcji maszyn.
12.07.2021

Rząd chce ułatwić pozyskiwanie gruntów leśnych m.in pod inwestycje energetyczne

Rząd w trzecim kwartale chce przyjąć projekt ustawy, która ma rozwiązać problem pozyskiwania gruntów leśnych m.in. pod inwestycje energetyczne bądź zw. z elektromobilnością - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu.
08.07.2021

Wynajmij „elektryka” na testy

Zaledwie 18 proc. polskich kierowców miało okazję choć raz jeździć samochodem elektrycznym - wynika z badań Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. Aby przekonać niezdecydowanych, Arval Service Lease Polska wprowadza m.in. możliwość próbnego najmu pojazdów elektrycznych. Usługa Try & Love it to jeden z elementów Arval GO ELECTRIC, nowego zestawu rozwiązań, które mają ułatwić firmom przejście na pojazdy zeroemisyjne we flotach.
08.07.2021

Gdańscy urzędnicy będą jeździć elektrykami

Gdańscy urzędnicy już niebawem otrzymają osiem nowych samochodów elektrycznych. Miasto Gdańsk ogłosiło przetarg na dostawę aut zasilanych prądem.
08.07.2021

Koleje Dolnośląskie testują pierwszy z zamówionych pociągów hybrydowych

Pierwszy z sześciu zamówionych przez Koleje Dolnośląskie z nowosądeckiego Newagu pociągów hybrydowych testowany jest na torze w Żmigrodzie. Wszystkie składy trafią do regionalnego przewoźnika do końca pierwszego kwartału 2022 roku.
07.07.2021

Norwedzy decydują się najczęściej na zakup Tesli

Samochód elektryczny Model 3 marki Tesla był najczęściej wybieranym pojazdem ekologicznym w Norwegii. W czerwcu odnotowano najwięcej rejestracji tych modeli samochodów, pozostawiając w daleko w tyle inne marki.
07.07.2021

MFiPR: Wysłuchanie odwrócone w sprawie zielonej, inteligentnej mobilności w Krajowym Planie Odbudowy

Po raz piąty Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zaprezentowało zmiany w Krajowym Planie Odbudowy po konsultacjach społecznych. Podczas ostatniego z serii spotkań z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego, samorządów terytorialnych i ich związków, pracodawców i ich organizacji, związków zawodowych oraz przedstawicieli świata nauki przedstawione zostały zmiany w dokumencie z zakresu zielonej, inteligentnej mobilności.
06.07.2021

Jak firmy postrzegają elektryki?

Przedsiębiorcy z sektora MŚP postrzegają elektryki przede wszystkim jako służbowe auta miejskie dla menadżerów do pokonywania poniżej 100 km dziennie – wynika z opracowanego na zlecenie PKO Banku Polskiego i PKO Leasing "Badania rynku aut elektrycznych (MSP)".
02.07.2021

Stare budki telefoniczne zmieniane w stacje ładowania pojazdów elektrycznych

Stare budki telefoniczne w Korei Płd. przekształcane są w stacje ładowania elektrycznych pojazdów, w tym samochodów i rowerów. Program ma pomóc krajowi osiągnąć neutralność klimatyczną – podała w poniedziałek agencja prasowa Yonhap.
29.06.2021

Polsko-francuskie rozmowy o Pakiecie Mobilności i zrównoważonym transporcie

Potencjalne pola do współpracy przy projektach infrastrukturalnych realizowanych w Polsce, Pakiet Mobilności I oraz niskoemisyjny transport były omawiane podczas spotkania ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka z ministrem delegowanym ds. transportu w Ministerstwie Transformacji Ekologicznej Francji, Jeanem-Baptiste Djebbarim. Spotkanie na prośbę strony francuskiej odbyło się w Warszawie 24 czerwca 2021 roku.
25.06.2021

Już 20 proc. przedstawicieli sektora MSP rozważa zakup aut hybrydowych lub elektrycznych

Już 20 proc. przedstawicieli sektora MSP rozważa budowę floty pojazdów w oparciu o hybrydy plug-in lub samochody elektryczne – napisano w opublikowanym w poniedziałek raporcie „Floty samochodów kluczem do elektromobilności”, opracowanym przez PKO Leasing.
21.06.2021

PSPA: Kierowcy pojazdów elektrycznych w Polsce zwolnieni z opłat za autostrady A1 i A4

Kierowcy samochodów elektrycznych w Polsce zarejestrowani w EV Klub Polska będą do 18 października zwolnieni z opłat za przejazd autostradami AmberOne A1 i A4 Katowice-Kraków – poinformowało w piątek Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA).
18.06.2021

W którą stronę zmierza rynek fotowoltaiki w Polsce?

Możliwości sieci elektroenergetycznej, magazynowanie energii, zmiany legislacyjne – to tylko niektóre z zagadnień poruszanych podczas wydarzenia z cyklu Business&Breakfast, które w Olivia Bussines Centre zorganizował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
18.06.2021

"DGP": Elektromobilność nabiera tempa

Ubiegły rok – mimo pandemii – może okazać się przełomowy – liczba aut napędzanych energią elektryczną na światowych drogach przekroczyła 10 mln, a Europa po raz pierwszy wyprzedziła Chiny pod względem liczby nowych rejestracji „elektryków” – pisze piątkowy "DGP".
18.06.2021

Cyfryzacja, elektryfikacja i autonomiczna jazda całkowicie przeobrażą branżę pojazdów ciężarowych

Cyfryzacja, elektryfikacja i autonomiczna jazda całkowicie przeobrażą w najbliższych latach branżę samochodów ciężarowych – ocenił Michael Kobriger, członek zarządu MAN Truck & Bus. Według niego ciężarówki bez kierowców zaczną przemierzać europejskie drogi szybciej, niż nam się wydaje.
10.06.2021

TI Fluid Systems zaopatruje hybrydowy pojazd elektryczny 2021 Hyundai Santa FE SUV w nowe produkty

Firma TI Fluid Systems wiodący globalny dostawca technologii systemów płynów motoryzacyjnych, wprowadziła na rynek nowe produkty do obsługi płynów dla układów chłodzenia i paliwowych w hybrydowym pojeździe elektrycznym (HEV) Hyundai Santa FE SUV z 2021 roku. Produkty zastosowane w hybrydowym pojeździe elektrycznym Hyundai demonstrują zdolność firmy w zakresie optymalizacji systemów za pomocą lekkich rozwiązań służących poprawie wydajności pojazdów elektrycznych.
09.06.2021

Szef ITS o pojazdach autonomicznych: barierą jest m.in. prawo, które często nie nadąża za rozwojem technicznym

Zanim autonomizacja zawita do nas na dobre, do rozwiązania pozostaje wiele wyzwań na gruncie prawnym, infrastrukturalnym czy technologicznym - mówi szef ITS prof. Marcin Ślęzak. Dodaje, że barierą jest choćby prawo, które w wielu przypadkach nie nadąża za rozwojem technicznym.
07.06.2021

PKP Intercity zmienia tabor. Spółka chce kupić 63 nowoczesne lokomotywy elektryczne

PKP Intercity ogłosiło postępowanie w trybie dialogu konkurencyjnego na zakup 63 nowoczesnych, wielosystemowych lokomotyw elektrycznych o prędkości co najmniej 200 km/h. Będzie to jeden z największych projektów taborowych w historii spółki – poinformowały PKP Intercity w piątek.
04.06.2021

Zielony Rajd Dakar - Peterhansel i Sainz pojadą samochodami elektrycznymi

Czternastokrotny zwycięzca Rajdu Dakar Francuz Stephane Peterhansel oraz trzykrotnie najlepszy w tej najbardziej wymagającej terenowej imprezie świata Hiszpan Carlos Sainz w przyszłorocznej edycji pojadą samochodami z napędem elektrycznym Audi.
01.06.2021

Słoneczna przyszłość Czech

Czechy deklarują odejście od węgla, a odnawialne źródła odegrają kluczową rolę w jego zastąpieniu, powiedział minister przemysłu i handlu Karel Havlíček. Nie ma innego wyjścia – oznajmił.
31.05.2021

PSPA: obowiązek zapewnienia mocy dla punktów ładowania e-aut powinien dotyczyć również mniejszych gmin

Ustawowy obowiązek zapewnienia mocy przyłączeniowej na potrzeby budowy stacji ładowania samochodów elektrycznych w nowych budynkach publicznych i wielorodzinnych powinien dotyczyć również gmin poniżej 100 tys. mieszkańców - ocenia Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych.
23.05.2021

61 proc. Polaków chce jeździć elektrycznymi autami

61 proc. Polaków deklaruje chęć posiadania samochodu elektrycznego, przeciwnego zdania jest 35,6 proc., a 3,4 proc. nie ma zdania w tej kwestii - wynika z najnowszego badania opinii publicznej na temat samochodów elektrycznych przeprowadzonego przez platformę analityczno-badawczą UCE RESEARCH.
22.05.2021

PAIH i PSPA będą wspólnie pracować nad rozwojem polskiej branży elektromobilności

Stworzenie dogodnych warunków dla rozwoju i umocnienia polskiej branży elektromobilności, zarówno w kraju jak i za granicą, zakłada porozumienie o współpracy podpisane między Polską Agencją Inwestycji i Handlu (PAIH) oraz Polskim Stowarzyszeniem Paliw Alternatywnych (PSPA).
21.05.2021

Nie będzie elektromobilności w Europie bez gigafabryk, rafinerii i surowców

Jednym z filarów transformacji sektora transportu jest elektromobilność. Rosnący popyt na zeroemisyjne samochody jest uwarunkowany nie tylko dostępem do surowców i technologii, ale zakładów produkcyjnych.
19.05.2021

Debiut nowych pojazdów GWM skonstruowanych na platformie L.E.M.O.N. DHT.

Niedawno miała miejsce premiera wyprodukowanego przez GWM modelu HAVAL JOLION w Arabii Saudyjskiej, RPA i Chile, a wkrótce firma zaprezentuje HAVALA H6 III generacji na Ukrainie. Dwa nowe modele skonstruowane zostały na inteligentnej platformie modułowej GWM L.E.M.O.N. DHT, która po raz pierwszy zostanie zaprezentowana w światowej odsłonie, zapewniając użytkownikom na całym świecie nowe wrażenia poprzez technologiczną transformację i innowację.
17.05.2021

Połowa firm w Polsce może mieć już za trzy lata co najmniej jedno elektryczne auto

W dobie pandemii koronawirusa coraz więcej firm wybiera do swej floty auta elektryczne. Tren ten był obserwowany już wcześniej, ale teraz zdecydowanie przyspieszył. Oto jeden z kluczowych wniosków Barometru Flotowego 2021 przygotowanego przez Arval Mobility Observatory.
12.05.2021

Już w 2027 roku samochody elektryczne mogą być tańsze od spalinowych

Najpóźniej do 2027 roku w całej Europie elektryczne samochody osobowe i dostawcze będą tańsze w produkcji niż pojazdy napędzane paliwami kopalnymi - przewiduje w swoim raporcie Bloomberg New Energy Finance (BNEF), firma doradcza w dziedzinie energetyki.
11.05.2021

Elektromobilność podzieliła Europę

Europa dwóch prędkości to już nie tylko zwykłe słowa. One stały się faktem, a widać je w danych ACEA za I kwartał 2021.
10.05.2021

Auta elektryczne coraz bardziej dostępne, ale sporo droższe od spalinowych odpowiedników

Samochody elektryczne są coraz bardziej dostępne, ale wciąż droższe od spalinowych odpowiedników - średnio o ok. 70 proc. - wskazuje firma Carsmile. Podaje, że miesięczny koszt netto nabycia elektryka wynosi od 1,4 tys. zł do ponad 8 tys. zł.
07.05.2021

Przyszłością lotnictwa jest wodór. Wartość rynku może sięgnąć 27 mld dolarów w 2030 rok

Litewski holding lotniczy Avia Solutions Group szacuje, że w 2030 roku wartość globalnego rynku samolotów napędzanych wodorem osiągnie poziom 27,68 mld dolarów oraz 174,02 mld dolarów w 2040 roku. Głównym źródłem zanieczyszczeń emitowanych w tym sektorze jest proces spalania paliwa lotniczego. Eksperci wskazują, że przyszłością lotnictwa jest nie elektromobilność, a wodór.
06.05.2021

Globalna flota pojazdów elektrycznych wzrośnie do 145 mln w 2030 roku

Międzynarodowa Agencja Energetyki (IEA) szacuje, że w 2030 roku po światowych drogach będzie poruszać się ok. 145 mln pojazdów elektrycznych. Ta liczba może rosnąć i sięgnąć poziomu nawet 230 mln, o ile rządy państw przyśpieszą realizację polityk w obszarze zrównoważonego rozwoju i elektromobilności.
06.05.2021

Czy Polska potrafi połączyć ekologię z ekonomią?

Potrafimy łączyć ekologię z ekonomią - mówił w środę minister klimatu Michał Kurtyka podczas 5. edycji Kongresu 590. Dodał, że Polska będzie schodzić z 70 proc. udziału węgla w miksie energetycznym do 11 proc. w 2040 roku.
06.05.2021

Sektor elektromobilności nie tylko wpływa korzystnie na klimat, ale też może tam powstać 10 tys. nowych miejsc pracy

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat zapotrzebowanie na pracowników z zakresu elektromobilności wzrosło o ponad 200 proc.; do końca 2022 r. w sektorze tym może powstać do 10 tys. nowych miejsc pracy - podało Bergman Engineering. Średnie zarobki w tej branży sięgają 10 tys. zł brutto.
28.04.2021

Transformacja na drogach - diesel w odwrocie hybrydy i e-auta w natarciu

Wg. danych ACEA jeszcze w 2016 roku nowe auta z silnikiem diesla szczyciły się największą liczbą rejestracji w EU, a ich udział sięgał blisko połowy rejestracji nowych aut. Tymczasem po pięciu latach diesel został zepchnięty na trzecie miejsce.
28.04.2021

Food delivery podczas pandemii COVID-19 zwiększa liczbę e-skuterów

Liczba elektrycznych skuterów na minuty dostępnych w polskich miastach zmniejszyła się w wyniku pandemii o 19 proc., czego powodem była mniejsza mobilność Polaków. To nie oznacza jednak, że na ulicach znacząco ubyło tych pojazdów. Zamknięcie restauracji i duża popularność zamawiania jedzenia na wynos spowodowały bowiem, że skutery są częściej wykorzystywane przez dostawców posiłków. – Myślę, że to pozostanie z nami dłużej i także po pandemii część konsumentów będzie zamawiać jedzenie z dostawą do domu – mówi Łukasz Banach, współz
27.04.2021

Urzędnicy w Korei Płd. będą kupować tylko ekologiczne pojazdy

Instytucje publiczne w Korei Płd. będą mogły kupować tylko pojazdy przyjazne dla środowiska, w tym wodorowe, elektryczne i hybrydowe – ogłosiło we wtorek ministerstwo przemysłu. Decyzja wpisuje się w dążenie do rozwoju zielonych gałęzi gospodarki.
27.04.2021

Wyznaczający trendy SUV HAVAL JOLION na targach Auto Shanghai 2021

Firma GWM uruchomiła trzy platformy technologiczne: L.E.M.O.N., TANK i COFIS, które stanowią fundament umożliwiający jej podbój międzynarodowego rynku. Zbudowany na elastycznej, odznaczającej się wysokimi osiągami, najwyższym bezpieczeństwem i lekkością platformie L.E.M.O.N. model HAVAL JOLION 19 kwietnia został zaprezentowany na targach Auto Shanghai 2021, gdzie firma GWM podała oficjalną nazwę modelu - JOLION.
26.04.2021

Auto Shanghai 2021: ekologiczna elektromobilność na drogach

Dnia 19 kwietnia JOLION oraz trzecia generacja HAVAL H6 zostały zaprezentowane się na targach Auto Shanghai 2021. Wspomniane modele są najważniejszymi produktami opartymi na zaawansowanej, inteligentnej i modułowej platformie L.E.M.O.N. oraz są wyposażone w konfiguracje technologiczne, wzmacniające czołową pozycję marki HAVAL na rynku pierwotnym. Oba modele są sukcesywnie wprowadzane na rynki międzynarodowe.
26.04.2021

Morawiecki: nasze działania muszą prowadzić do tego, żeby koszt transformacji energetycznej był rozłożony właściwie

Wszystkie nasze działania muszą prowadzić do tego, żeby koszt transformacji energetycznej był rozłożony właściwie, grupy najmniej uposażone muszą mieć perspektywę zmiany - powiedział w piątek podczas szczytu klimatycznego Togetair premier Mateusz Morawiecki.
23.04.2021

Prof. Moncarz dla "PB": polskie auto elektryczne musi powstać zanim Kowalski zakocha się w volkswagenie

Musimy się śpieszyć, żeby zaoferować Kowalskiemu polski samochód elektryczny, zanim zakocha się np. w elektrycznym volkswagenie – mówi w środowym "Pulsie Biznesu" prof. Piotr Moncarz z rady nadzorczej ElectroMobility Poland, spółki odpowiedzialnej za polską markę aut elektrycznych.
21.04.2021

W pełni elektryczne Ferrari zostanie zaprezentowane w 2025 r. [foto]

Elektromobilność to przyszłość transportu, o czym wiedzą doskonale producenci samochodów osobowych. Do peletonu firm biorących udział w wyścigu po najlepsze rozwiązanie z obszaru pojazdów napędzanych energią elektryczną, dołącza legendarna włoska marka Ferrari.
20.04.2021

Elektromobilność powinna być jednym z priorytetów KPO

Zielona, inteligentna mobilność powinna stać się jednym z priorytetów Krajowego Planu Odbudowy; w przeciwnym razie Polska straci niepowtarzalną szansę na zeroemisyjną transformację w sektorze transportu - ocenia Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych.
13.04.2021

Elektryczne ciężarówki „mogą konkurować z pojazdami z silnikiem Diesla”?

Nowe badania podważają pogląd, że ciężarówki z napędem akumulatorowym nie mogą konkurować z olejem napędowym.
12.04.2021

MKiŚ: atom i wodór tematami spotkania wiceministrów z Polski i Korei Południowej

Polskie plany budowy elektrowni jądrowych oraz rozwój technologii wodorowych były głównymi tematami spotkania wiceministra klimatu i środowiska Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego z Youngjoon Joo, wiceministrem handlu, przemysłu i energii Korei Południowej.
07.04.2021

Pierwsza firma z branży assistance na pokładzie Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA)

Starter24 będący częścią międzynarodowej Grupy ARC Europe został członkiem PSPA, największej organizacji branżowej kreującej rynek pojazdów elektrycznych i technologii wodorowych w Polsce i w regionie CEE. Pierwsza firma z branży assistance w PSPA chce aktywnie uczestniczyć w rozwoju rynku EV w Polsce, dzieląc się swoim doświadczeniem oraz rozwiązaniami wypracowanymi w Grupie.
07.04.2021

MKiŚ: ekologiczny transport publiczny - filarem rozwoju elektromobilności w Polsce

Filarem strategii rozwoju elektromobilności w Polsce jest czysty transport publiczny - powiedział Szymon Byliński z Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Dodał, że nowa ustawa o elektromobilności wprowadzi ułatwienia w instalowaniu stacji ładowania pojazdów elektrycznych m.in. w domach wielorodzinnych.
23.03.2021

Europa światowym liderem w elektromobilności

Najnowsze dane brukselskiej organizacji pozarządowej Transport & Environment (T&E) pokazują, że sprzedaż pojazdów elektrycznych w Europie w ubiegłym roku gwałtownie wzrosła. W 2020 roku samochody elektryczne stanowiły 10,5 proc. rynku, w porównaniu do zaledwie 3 proc. w 2019 roku.
15.02.2021

Do rozwoju rynku elektromobilności potrzeba więcej aut elektrycznych na polskich drogach

Samochody elektrycznie nie będą powszechne, jeżeli nie powstanie odpowiednia infrastruktura ładowania – to jest niewątpliwie prawda. Z drugiej strony, jeśli nie będzie odpowiedniej liczby aut elektrycznych, infrastruktura ładowania nie może dalej normalnie funkcjonować i się rozwijać. Do prawidłowego i zrównoważonego rozwoju elektromobilności w Polsce, potrzebnych jest znacząco więcej elektryków niż obecnie – informuje Rafał Czyżewski z GreenWay Polska.
05.02.2021

Transport publiczny przechodzi na elektromobilność. Autobusy elektryczne osiągają już wymagane zasięgi i bardzo krótkie czasy ładowania

Transport publiczny jest w coraz większym stopniu zeroemisyjny. 130 autobusów elektrycznych kupiły już Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie. Do 2027 roku sprzedaż elektrycznych autobusów zwiększy się na całym świecie niemal siedmiokrotnie. W zajezdniach dominują dziś systemy nocnego ładowania pojazdów, a na pętlach ładowania błyskawicznego przez pantografy. Przyszłością branży mogą być jednak ogniwa wodorowe. Niebawem po drogach czterech miast na Pomorzu będzie jeździło ponad 40 autobusów właśnie z takim napędem.
20.01.2021

Polska potrzebuje Stref Czystego Transportu

O tym, że zasady funkcjonowania Stref Czystego Transportu muszą być zmienione, jeśli chcemy wykorzystać potencjał tego narzędzia w walce ze smogiem, wiadomo od dawna. Teraz, kiedy ustawa o elektromobilności jest nowelizowana, pojawiła się szansa na naprawę sytuacji. Jeśli z niej nie skorzystamy, w Polsce nadal ani jedna taka strefa nie powstanie. Zmiany w regulacji muszą być jednak przemyślane. Zdaniem większości ekspertów najlepiej zrobimy sięgając po sprawdzone rozwiązania z innych krajów Europy, gdzie ustanowiono już ponad 250
14.12.2020

Port Gdynia. Elektryczne auta i rowery dla pracowników

Port Gdynia wykonał krok w stronę elektromobilności. Zarząd portu zakupił dwa pierwsze auta elektryczne na potrzeby działów operacyjnych. Na portowych terenach pojawiło się także kilka pierwszych punktów ładowania elektryków.
24.08.2023

Formy wsparcia elektromobilności w latach 2021/2022 - Ministerstwo Klimatu i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Elektromobilność to technologia przyszłości i próba odpowiedzi na największe kłopoty komunikacyjne współczesnych społeczeństw: redukcja hałasu, łatwość przemieszczania się, rozwiązanie problemu zatłoczonych aglomeracji, smogu i rosnącej ilości gazów cieplarnianych w atmosferze. W materiale wideo Ministerstwo Klimatu i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawia formy wsparcia elektromobilności w latach 2021/2022.
29.11.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.