Wynik wyszukiwania - "recykling" - Wiadomości

ZNIKA zapowiada kampanię #Wysylkabezplastiku. Czas na redukcję zużycia plastiku w e-commerce!

ZNIKA, startup specjalizujący się w ekologicznych opakowaniach z naturalnych składników, zapowiada swoją najnowszą inicjatywę o nazwie #wysylkabezplastiku.
01.03.2024

Kwestie klimatyczne coraz bardziej obecne w strategiach firm. Część z nich wyprzedza nawet unijne regulacje

W obliczu globalnych wyzwań związanych ze zmianami klimatu i degradacją środowiska coraz więcej firm uwzględnia ten obszar w swoich strategiach i decyzjach biznesowych. – Przedsiębiorstwa są gotowe do wprowadzania zmian prośrodowiskowych, a nawet pójścia o krok dalej, wyprzedzająco w stosunku do legislacji unijnej i krajowej – mówi ekonomistka UW dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.
16.02.2024

Konkurs na stylizację zrobioną ze śmieci znalezionych w rzece

Marka Dafi zaprasza projektantów do udziału w konkursie promującym dbanie o czystość rzek w ramach akcji Operacja Czysta Rzeka.
09.02.2024

W Finlandii rekordowa liczba zwróconych butelek i puszek z kaucją. Dzięki turystom najwięcej oddaje się ich w Laponii

Każdego roku przeciętny Fin zanosi do punktów zwrotów blisko 400 opakowań po różnego rodzaju napojach, tj. plastikowych i szklanych butelek oraz aluminiowych puszek objętych systemem kaucyjnym.
31.01.2024

Rada i PE uzgodniły ograniczenie emisji substancji zubożających warstwę ozonową

Rada (państwa członkowskie) i Parlament Europejski porozumiały się w poniedziałek w sprawie wprowadzenia w UE przepisów, mających na celu ograniczenie emisji gazów fluorowanych i substancji zubożających warstwę ozonową.
30.01.2024

Grupa Elemental i Mitsubishi Corporation ogłaszają strategiczne partnerstwo w zakresie recyklingu metali z grupy platynowców

Elemental Holding SA i Mitsubishi Corporation zawarły strategiczne partnerstwo dotyczące recyklingu metali z grupy platynowców (PGM), obejmujące globalne operacje Elemental od zbiórki aż po rafinację i sprzedaż oczyszczonych metali.
23.01.2024

Sterty zepsutych smartfonów, góry nieczynnych laptopów, czyli (nie tylko) polskie problemy z segregacją elektroniki

Tylko 12% Polaków oddaje do recyklingu swoje telefony. Niewiele lepiej jest z laptopami (9%). Najwięcej komputerów stacjonarnych przekazują do ponownego wykorzystania Szwedzi (29%), a Holendrzy przodują w ich odsprzedawaniu lub przekazywaniu innym (15%). – Wynika to często z braku świadomości, gdzie można oddać taki sprzęt oraz z troski o bezpieczeństwo danych – mówi Daniel Mikołajczyk, Dyrektor Zarządzający Pionem Sprzedaży, Członek Zarządu MediaMarkt.
17.01.2024

Baltic Power - pierwsza na świecie morska farma wiatrowa wykorzystująca stal niskoemisyjną

Morska farma wiatrowa Baltic Power, wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power, jako pierwsza na świecie zostanie zbudowana z wykorzystaniem niskoemisyjnej stali produkowanej niemal w całości z surowców pochodzących z recyklingu w elektrycznym piecu łukowym zasilanym energią odnawialną. Wykorzystanie tego materiału zmniejszy emisję dwutlenku węgla w całym cyklu życia turbiny o 10 procent. Farma Baltic Power rozpocznie produkcję w 2026 roku i będzie w stanie zasilić ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.
16.01.2024

Współpraca BASF i Stena Recycling w zakresie recyklingu akumulatorów do pojazdów elektrycznych w Europie

BASF, globalny producent materiałów do akumulatorów oraz firma zajmująca się ich przetwarzaniem, oraz Stena Recycling, jedna z wiodących europejskich firm, oferująca kompleksowe rozwiązania w zakresie recyklingu i zrównoważonych usług zamykających obieg zasobów, zawarły umowę kupna-sprzedaży czarnej masy. Umowa ta jest częścią szerszej współpracy planowanej przez BASF i Stena Recycling, w celu utworzenia łańcucha wartości recyklingu akumulatorów z pojazdów elektrycznych w Europie.
11.01.2024

Województwo małopolskie dofinansuje zakup kompostowników dla mieszkańców, aby zwiększyć poziom recyklingu odpadów

Samorząd województwa małopolskiego ogłosił nabór wniosków do pilotażowego programu polegającego na zakupie przez gminy kompostowników dla mieszkańców. W sumie na sfinansowanie tego projektu przeznaczono 2 mln zł.
11.01.2024

Jan Pyśkiewicz nowym Dyrektorem Działu Recyklingu w Interzero

Jan Pyśkiewicz, ekspert ds. gospodarki opakowaniowo-odpadowej, od 2 stycznia obejmie stanowisko Dyrektora Działu Recyklingu w Organizacji Odzysku Opakowań Interzero. Nowy dyrektor Interzero stanie na czele całego Działu Recyklingu, gdzie będzie aktywnie wspierał Spółkę i jej klientów w szerokim spektrum zagadnień związanych z gospodarowaniem odpadami.
02.01.2024

Japońskie firmy angażują się w projekt statku do transportu skroplonego CO2

Wykorzystując technologie i doświadczenie konstrukcyjne Mitsubishi Shipbuilding i Nihon Shipyard pracują nad stworzeniem infrastruktury dla morskich przewoźników LCO2, dążąc do ujednolicenia jej z transportem lądowym. Japońskie firmy dążą do ujednolicenia specyfikacji i projektów statków w celu realizacji projektu międzynarodowego transportu skroplonego CO2 (LCO2) na dużą skalę począwszy od 2028 roku.
30.12.2023

Ozdoby świąteczne zrobione z materiałów wtórnych hitem w Portugalii

Dekoracje wykonane z odpadków biją w tym roku popularność w domach, szkołach i innych placówkach publicznych na terenie Portugalii. Zrobione z materiałów z recyklingu minichoinki, bombki i łańcuchy sprzedawane są w całym kraju na świątecznych kiermaszach.
30.12.2023

Do końca 2030 r. Orlen chce 10-krotnie zwiększyć moce recyklingu plastiku

Do końca 2030 r. Orlen chce10-krotnie zwiększyć moce recyklingu plastiku - poinformowała spółka w piątek. Orlen dołącza do międzynarodowego projektu recyklingowego NEXTLOOPP, który ma rozwijać technologię wytwarzania tworzyw z odpadów .
29.12.2023

Polska w światowej czołówce recyklingu OZE

2loopTech S.A., spółka technologiczno – badawcza, zakończyła proces laboratoryjny innowacyjnej metody recyklingu paneli fotowoltaicznych. Dzięki opracowanej wraz z Akademią Górniczo – Hutniczą metodzie, możliwy jest prawie całkowity recyklingi paneli PV wraz z odzyskaniem cennych surowców - krzemu, miedzi i srebra. Spółka jednocześnie uruchamia prace wielkoskalowe w zakładzie w Łodzi, które pozwolą na przetwarzanie do 2000 ton paneli PV w ciągu roku. Będzie to pierwszy tego typu wyspecjalizowany zakład w Polsce.
18.12.2023

Port Czystej Energii przygotowuje się do rozruchów

W Porcie Czystej Energii rozpoczyna się kolejny etap prac przygotowawczych do rozruchów instalacji. Za kilka dni rozpocznie się operacja dmuchania parowego. Jej celem jest oczyszczenie rurociągów pomiędzy kotłem parowym a turbiną. W tym czasie z instalacji będzie wydobywać się początkowo rdzawy dym, a później coraz mniej widoczna czysta para wodna, słyszalne będą też świsty i huki. To w pełni bezpieczne i planowane procesy, będące ważnym etapem przygotowania instalacji do rozruchów i późniejszej eksploatacji.
15.12.2023

Niemal 12 mln zł kosztować będzie rozbudowa Regionalnego Centrum Odzysku Odpadów w Krośnie

Krośnieński Holding Komunalny (KHK) z Krosna na Podkarpaciu podpisał umowę z firmą Solkan na rozbudowę infrastruktury Regionalnego Centrum Odzysku Odpadów. W ramach inwestycji o wartości blisko 12 mln zł powstaną m.in. zadaszone boksy do magazynowania i doczyszczania odpadów.
15.12.2023

Polska spółka technologiczno–badawcza wdraża innowacyjną metodę recyklingu paneli fotowoltaicznych

Spółka technologiczno–badawcza 2loopTech zakończyła proces laboratoryjny innowacyjnej metody recyklingu paneli fotowoltaicznych opracowanej wspólnie z Akademią Górniczo–Hutniczą. Według spółki metoda umożliwia prawie całkowity recyklingi paneli PV.
13.12.2023

Politechnika Lubelska zaprezentowała maszynę, która ma pomóc w zagospodarowaniu odpadów

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej zbudowali maszynę do przetwórstwa tworzyw i wytwarzania nowych wyrobów z materiałów polimerowych pochodzących z recyklingu. Efekty pracy zaprezentowali we wtorek podczas spotkania z przedsiębiorcami w Lublinie.
13.12.2023

W Płocku powstał pierwszy w tym mieście ekologiczny kompostownik - nie jest wykluczone, że będą następne

W Płocku powstał pierwszy w tym mieście ekologiczny kompostownik. Został zbudowany na jednym z największych osiedli mieszkaniowych - Podolszyce Północ z recyklingowanych europalet. Jest to projekt pilotażowy. Jeżeli sprawdzi się, to planowana jest jego kontynuacja - podał Urząd Miasta.
06.12.2023

Polacy mają problem ze zidentyfikowaniem elektroodpadów

Choć Polacy wiedzą, że należy segregować elektroodpady, to tylko 2/3 społeczeństwa deklaruje, że faktycznie to robi. Znaczna część też nie do końca ma świadomość, jakie produkty zaliczyć do tej grupy - wynika z badania przeprowadzonego w okresie sierpień-wrzesień 2023 r. przez firmę badawczą Zymetria, na zlecenie RLG w Polsce.
01.12.2023

Według firmy z branży recyklingu kaucja za butelki w Polsce powinna być wyższa

Zaproponowana przez resort klimatu stawka 50 gr. kaucji za butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki wydaje się za niska, bardziej odpowiednią kwotą jest 1 zł - przekonuje Anna Sapota z firmy Tomra komentując dla PAP ostatnią propozycję MKiŚ.
01.12.2023

Green Friday. Jak zamienić przyszłość z czarnej na zieloną?

Liczby są nieubłagane: 80% produktów i ich plastikowe opakowania, zakupione podczas Black Friday trafia na wysypiska śmieci lub zostaje spalone. Te, które potraktowano nieco bardziej odpowiedzialnie są poddawane niskiej jakości recyklingowi. Aż 60% konsumentów żałuje zakupu przecenionych tego dnia produktów. Obchodzone pod koniec listopada wielkie święto zakupów, co roku zbiera ogromne, ekologiczne żniwo.
24.11.2023

Interzero i PIOIRO wspólnie wspierają proces wdrożenia systemu kaucyjnego w Polsce

Na początku 2025 roku Polska ma wprowadzić system kaucyjny. Czy polskie przedsiębiorstwa są gotowe na rewolucję w zarządzaniu odpadami opakowaniowymi? O płynne i efektywne wdrożenie nowych przepisów na rzecz wprowadzających produkty w opakowaniach ma zadbać Polska Izba Odzysku i Recyklingu Opakowań (PIOIRO) we współpracy z Interzero, europejskim liderem w zakresie gospodarki obiegu zamkniętego.
22.11.2023

Plastik z recyklingu zawiera setki toksyn

W próbkach tworzyw pochodzących z recyklingu naukowcy znaleźli setki toksycznych substancji. Związki te mogą stwarzać zagrożenie dla konsumentów i wykluczać różne plastiki z wielu zastosowań.
13.11.2023

Ecopolplast uruchomił pierwszą linię pilotażową do produkcji cyrkularnych TPE w Gdyni

Ecopolplast oficjalnie otworzył pierwszą innowacyjną linię do produkcji Ecoplastomerów - cyrkularnych TPE wykonanych wyłącznie z recyklingu. Fabryka w Polsce jest dogodnie położona, z łatwym dostępem i bliskością do międzynarodowego portu morskiego i lotniska w Gdyni, co umożliwia ekspresową wysyłkę do destynacji międzynarodowych.
10.11.2023

Polscy konsumenci chcą zakazu sprzedaży produktów nienadających się do recyklingu

Czterech na pięciu polskich konsumentów uważa, że producenci powinni wykorzystywać w swoich produktach materiały pochodzące z recyklingu. Co więcej, większość z nich sądzi, że sprzedaż produktów, których nie można poddać recyklingowi, powinna być zakazana. To wnioski z najnowszego badania Circular Voice przeprowadzonego na zlecenie Stena Recycling. Cały raport zostanie opublikowany już 14 listopada, podczas międzynarodowej konferencji Circular Initiative w Sztokholmie.
09.11.2023

Recomat firmy R3 Polska wyruszył w trasę z Kwiatem Jabłoni

Polska spółka R3 Polska zajmująca się procesem odzysku opakowań po napojach poinformowała, że została częścią trasy koncertowej zespołu Kwiat Jabłoni. Ich flagowy produkt - recomat Smart RVM wyruszył wraz z zespołem w trasę i już na pierwszym przystanku zapełnił się po brzegi.
06.11.2023

O 25 proc. rdr wzrosła wartość produkcji sprzedanej tworzyw z recyklingu w 2022 r.

Wartość produkcji sprzedanej tworzyw z recyklingu w 2022 r. wyniosła 3,5 mld zł, co oznacza wzrost o 25 proc. rdr., a wolumen produkcji wyniósł 600 tys. ton tworzyw z odzysku, czyli wzrost o 50 proc. – wskazano w raporcie "Rynek recyklingu tworzyw 2023".
02.11.2023

Rocznie przez polskie cmentarze przewija się 100-120 tys. ton odpadów

Rocznie przez polskie cmentarze przewija się 100-120 tys. ton odpadów, które w większości nie są segregowane - ocenia stowarzyszenie "Polski Recykling". Według organizacji po święcie 1 listopada z każdego grobu pozostaje od 3 do 9 kg odpadów.
01.11.2023

W Polsce może powstać 37 tys. punktów zbiórki opakowań po napojach

Na starcie systemu kaucyjnego, czyli od 1 stycznia 2025 r. w Polsce może działać 16-17 tys. recyklomatów; w kolejnych latach będzie ich więcej - przewiduje firma Tomra. W Polsce może powstać 37 tys. punktów zbiórki opakowań po napojach (manualnej i automatycznej) - wynika z wyliczeń przedsiębiorstwa.
24.10.2023

92% osób segreguje odpady opakowaniowe

92 proc. osób segreguje odpady opakowaniowe, to o 13 proc. więcej niż w ubiegłym roku – wynika z badania firmy badawczej SW Research, na zlecenie Fundacji ProKarton. Przypominano, że kartony po mleku bądź soku należy wrzucić do żółtego pojemnika.
23.10.2023

Czy firmy, które korzystają z zielonej energii odnoszą już korzyści?

Odnawialne źródła energii, energia jądrowa, wodór, magazynowanie energii i paliwa alternatywne to przyszły krajobraz energetyczny Europy. Firmy, które korzystają z zielonej energii już teraz odnoszą wymierne korzyści. Dla Polski transformacja energetyczna oznacza jednak wyzwania związane m.in. z decentralizacją sieci elektroenergetycznych i wprowadzeniem regulacji umożliwiających wielkie inwestycje infrastrukturalne.
23.10.2023

Postawa komitetów wyborczych w sprawie recyklingu i ochrony środowiska

Tylko trzy komitety wyborcze są zainteresowane i posiadają wiedzę na temat recyklingu w Polsce. 27 września 2023 roku Stowarzyszenie „Polski Recykling” rozesłało do dziewięciu komitetów wyborczych prośbę o przedstawienie stanowiska w kwestiach dotyczących realnego wsparcia i planowanych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i recyklingu w Polsce. Odpowiedziały zaledwie trzy.
13.10.2023

Hitachi Energy w swoich transformatorach wyprodukowanych dla E.ON zastosowała płyn izolacyjny z recyklingu

Dzięki współpracy z zewnętrznymi partnerami Hitachi Energy może wykorzystywać w swoich transformatorach płyn izolacyjny pochodzący z recyklingu, co przekłada się na około 90-procentowe obniżenie emisji dwutlenku węgla w porównaniu do zastosowania oleju mineralnego z pierwotnej produkcji.
10.10.2023

Port Czystej Energii organizuje Dzień Otwarty

W sobotę 7 października mieszkanki i mieszkańcy Gdańska będą mogli zwiedzić Port Czystej Energii – nową miejską elektrociepłownię, która zagospodaruje odpady nienadające się do recyklingu i wytworzy z nich energię elektryczną i ciepło. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć tę instalację jeszcze podczas budowy.
04.10.2023

Polska tonie w tanim plastiku. Recyklerzy apelują o zmiany

4 miliony ton rocznie pierwotnych tworzyw sztucznych jest wprowadzanych na polski rynek. Nasz kraj jako jedyny w Europie ociąga się z wprowadzeniem Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta właśnie za ten, degradujący środowisko, odpad. Sytuacja ta, jak podkreślają eksperci, jest nie tylko niezgodna z europejskimi dyrektywami, ale także stanowi znaczne obciążenie dla środowiska naturalnego oraz budżetu państwa.
04.10.2023

Konsumenci a produkty z recyklingu: co wynika z nowego badania Stena Recycling?

Realia ekonomiczne wpływają na decyzje polskich konsumentów. Co czwarty z nich kupił mniej produktów nadających się do recyklingu właśnie ze względu na tegoroczne wzrosty cen. Jednocześnie, jeden na pięciu konsumentów jest skłonny zapłacić więcej za produkt pochodzący z materiałów z recyklingu lub nadający się do recyklingu. Wynika to z najnowszego badania The Circular Voice przeprowadzonego na zlecenie Stena Recycling. Cały raport zostanie opublikowany podczas Circular Initiative w Sztokholmie już 14 listopada.
03.10.2023

SHEIN X prezentuje pierwsze kolekcje w ramach inicjatywy evoluSHEIN by Design

SHEIN, międzynarodowa zintegrowana platforma oferująca produkty w kategoriach moda i lifestyle, ogłosiła premierę pierwszych kolekcji zaprojektowanych przez uczestniczki programu SHEIN X Designer Incubator w ramach inicjatywy evoluSHEIN by Design. Projekt ma na celu większe wykorzystanie tzw. materiałów preferowanych i skalowanie odpowiedzialnych procesów produkcyjnych.
03.10.2023

W Anglii wszedł w życie zakaz jednorazowych plastikowych naczyń i sztućców

W niedzielę w Anglii wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, styropianowych kubków i pojemników na żywność. Podobne zakazy już od 2021 roku obowiązują w Szkocji i Walii.
01.10.2023

Warszawskie biuro z recyklingu jednym z najlepszych na świecie

W Warszawie powstało jedno z pierwszych biur, w którym na tak dużą skalę zastosowano zrównoważone rozwiązania. 90 proc. mebli pochodzi z drugiej ręki, w środku znajduje się ponad 600 roślin, a część materiałów i instalacji wykorzystano ponownie. Zrealizowane w Gdański Business Center biuro firmy Arup znalazło się w top 5 najlepszych wybranych przez międzynarodowy magazyn designerski „FRAME”. Swoją ekologiczną warszawską siedzibą, Arup inspiruje do tworzenia zrównoważonych przestrzeni.
25.09.2023

Recyklerzy w dramatycznym apelu wzywają premiera do wyjaśnień w sprawie Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów

Warszawa 20 września 2023 r. - Wiosną 2022 roku Kancelaria Prezesa Ministrów wstrzymała prace nad projektowaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska ustawą o Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów. Branża gospodarki odpadami czeka na wprowadzenie ROP od ponad trzech lat i nie wiadomo kiedy ten moment nastąpi.
21.09.2023

Coca Cola w Austrii doczeka się nowych kartonowych opakowań wielopaków

DS Smith, wiodący dostawca przyjaznych środowisku rozwiązań opakowaniowych, oraz Coca Cola HBC nawiązały współpracę, dzięki której plastikowe wielopaki butelek o pojemności 1,5 litra zostaną zastąpione kartonowymi uchwytami. Nowe rozwiązanie zastępujące jednorazowe plastikowe opakowania zostanie wprowadzone do supermarketów w Austrii we wrześniu 2023 r.
18.09.2023

Zrównoważona konsumpcja i produkcja - deklaracje biznesu i konsumentów. Startuje międzynarodowy tydzień Agendy 2030

Rok 2023 wyznacza półmetek na drodze realizacji 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ (SDGs). Jak co roku, we wrześniu obchodzony jest na świecie Międzynarodowy Tydzień Działania, który ma skupić uwagę świata na postępach i wyzwaniach związanych z tą globalną agendą. Z tego powodu również Kampania 17 Celów, której Stena Recycling jest partnerem, organizuje w Polsce szereg spotkań dedykowanych biznesowi, aby intensyfikować działania firm na rzecz tych celów.
13.09.2023

Ekologiczna moc szkła

Szkło jest jednym z najlepiej recyklingowanych materiałów. Wielokrotnie może być poddawane ponownej obróbce bez utraty jakości, co pozwala redukować ilość odpadów i zużycie surowców naturalnych. Na tym jednak nie kończy się ekologiczna moc szkła, którego coraz więcej w architekturze i wyposażeniu wnętrz. Istnieją jeszcze możliwości wprowadzenia ulepszeń dotyczących procesu produkcji i transportu szkła aby zmniejszyć ich oddziaływanie na środowisko i tego typu działania zostały już podjęte w Pilkington Polska.
12.09.2023

Ekolodzy rozdają sadzonki drzew i kwiatów za surowce wtórne

Sadzonki drzew i kwiatów w zamian za surowce wtórne przekazują w sobotę mieszkańcom Szczyrku Zieloni z Fundacji Ekologicznej Arka. Anna Sobańska, jedna z inicjatorek wydarzenia, powiedziała, że akcja odbywa się na placu Jakuba, czyli w centralnym miejscu kurortu.
09.09.2023

Zwycięzcy SOFII wyłonieni! Zielona rewolucja może stać się faktem

Sztuczna inteligencja, tracker solarny czy recykling chemiczny – po raz kolejni młodzi innowatorzy nie zawiedli. Do Programu grantowego SOFIA zostało zgłoszonych kilkadziesiąt projektów, które mają szanse realnie wpłynąć na poprawę życia nas wszystkich. Do czego w OZE można wykorzystać np. bezzałogowe statki powietrzne? Zapraszamy do lektury.
29.08.2023

Nowa metoda recyklingu plastiku

Nowa technologia może usprawnić recykling dotąd trudnych do przetworzenia odpadów, takich jak folia plastikowa, opakowania wielowarstwowe czy kolorowy plastik, i pozwolić na uzyskanie materiałów cennych dla przemysłu - napisali naukowcy w piśmie "Science".
18.08.2023

Amerykańscy naukowcy opracowali metodę przerabiania plastiku na mydło

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego i Politechniki w Wirginii (Virginia Tech) odkryli metodę przekształcania polietylenu w kwasy tłuszczowe, główny składnik mydła - poinformował "The Guardian".
12.08.2023

Thermaflex – dobra droga w kierunku zrównoważonej przyszłości

Thermaflex jest jedynym dostawcą izolacji, posiadającym certyfikat Cradle-to-Cradle (C2C) dla swoich produktów, które są produkowane bezpiecznie, odpowiedzialnie i z możliwością ponownego przetworzenia. Certyfikat C2C potwierdza, że nadają się one w 100% do recyklingu, a po zakończeniu swojej żywotności, mogą zostać zawrócone do ponownej produkcji, nie tracąc przy tym swoich dotychczasowych właściwości.
09.08.2023

Droga od zużytej butelki do nowej, czyli jak wygląda recykling w systemie kaucyjnym

Już w 2025 r. w Polsce zacznie funkcjonować system kaucyjny. A to oznacza, że specjalnie oznaczone butelki oraz puszki będziemy kupować za kaucją, która zostanie nam zwrócona, jeśli oddamy je zużyte do sklepu lub recyklomatu. Dzięki temu opakowania nie będą marnowane zalegając na składowiskach śmieci tylko będą trafiały do recyklingu. A co się z nimi zadzieje zanim zostaną ponownie przetworzone?
09.08.2023

Ponad 2200 szkół wzięło udział w projekcie edukacyjnym Re_kologia współorganizowanym przez PepsiCo

2 276 szkół podstawowych, 13 214 klas i ponad 300 tysięcy dzieci objętych działaniami – to łączny wynik trzech lat funkcjonowania ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Re_kologia. Przedsięwzięcie mające na celu edukację w zakresie segregowania odpadów i recyklingu, realizowane było przez PepsiCo Polska oraz Rekopol Organizację Odzysku Opakowań od 2021 roku. O popularności projektu świadczy ponad 74 000 wyświetleń strony internetowej programu Drużyna SIR PET-ERA prowadzonego w jego ramach.
08.08.2023

Sortownia odpadów w Łodzi odnotowała najwyższy do tej pory wskaźnik recyklingu

Sortownia Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Łodzi odnotowała najwyższy do tej pory wskaźnik recyklingu, odzyskując 49,8 proc. odpadów. Z 20 637 ton śmieci, które trafiły tam od stycznia do lipca, udało się pozyskać i sprzedać 10 277 ton surowców.
03.08.2023

Dodatkowe wsparcie NFOŚiGW dla Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych

Zwiększone wsparcie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na budowę Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych w Krakowie - kwota dofinasowania na budowę pierwszego etapu Centrum wzrosła o 46 mln zł do poziomu niemal 180 mln zł. We wtorek w siedzibie MPO Kraków, w obecności gospodarza miasta, prezydenta Jacka Majchrowskiego wiceprezes NFOŚiGW Dominik Bąk podpisał z zarządem MPO Kraków aneks do umowy.
01.08.2023

Polska nadal nie traktuje odpadów jako surowca, a sektor recyklingu potrzebuje wsparcia [WIDEO]

Odpady z tworzyw sztucznych stanowią w Polsce prawie 15 proc. wszystkich odpadów komunalnych i tylko 1/4 z nich jest zbierana w sposób selektywny – wynika z szacunków Conversio, przygotowanych na zlecenie Fundacji PlasticsEurope Polska. Poziom ich recyklingu też znacząco nie rośnie, a zarządzanie nimi pozostaje jednym z większych wyzwań w kontekście wdrażania gospodarki cyrkularnej. Branża tworzyw sztucznych w coraz większym stopniu dąży jednak do modelu obiegu zamkniętego, choć – jak podkreślają eksperci – jego pełnoskalowe wdro
15.06.2023

Branża recyklingu: bez systemu kaucyjnego cena napojów może być wyższa

Celów zbiórki butelek plastikowych nie da się osiągnąć bez wdrożenia systemu kaucyjnego; bez wypełniania tych celów napoje mogą być droższe, bo na producentów zostaną nałożone kary - wskazał w komentarzu dla PAP wiceprezes w grupie Tomra Anna Sapota.
06.06.2023

Czy era jednorazowego plastiku się skończy? Butelkomaty mogą pomóc

W polskich przepisach pojawiła się implementacja unijnej dyrektywy SUP (ang. Single Use Plastics), ograniczającej jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych. Symbolem zmian stała się plastikowa słomka. Ale jednorazowe kubeczki czy sztućce to nie jedyny problem rozwiązywany nowymi przepisami. Zostały w nich zawarte wysokie poziomy zbiórki tworzyw i konieczność wykorzystywania surowców wtórnych w opakowaniach. Bez wsparcia ze strony specjalistycznych urządzeń do zbierania butelek, może się to nie udać. Od maja 2023 r. Interzero Po
27.05.2023

GIOŚ walczy z nielegalnym wywozem odpadów

W ramach akcji „Nielegalne Odpady” Inspektorzy Ochrony Środowiska coraz częściej interweniują w sprawie nielegalnych międzynarodowych transportów odpadów. Od początku maja zatrzymanych zostało kilka takich przewozów. Za tego typu przestępstwa grozi kara nawet do 12 lat więzienia i 10 mln zł nawiązki.
17.05.2023

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o likwidacji poprzemysłowych "bomb ekologicznych"

Usunięcie i ograniczenie negatywnego oddziaływania na środowisko i zdrowie ludzi wielkoobszarowych terenów zdegradowanych poprzez m.in. zagospodarowanie znajdujących się tam niebezpiecznych odpadów - przewiduje rządowy projekt ustawy, który w środę wpłynął do Sejmu.
17.05.2023

Pierwsza fabryka kompostowalnych słomek oficjalnie otwarta w Polsce

Tex Year Group jest znanym producentem i marką oferującą szeroką gamę klejów i materiałów ekologicznych. Firma posiada siedzibę na Tajwanie i jest notowana na tamtejszej giełdzie. W ostatnim czasie firma założyła nową fabrykę w Polsce w ramach przedsięwzięcia joint venture z Minima Technology - największym na Tajwanie producentem kompostowalnej zastawy stołowej i opakowań spożywczych. Będzie to dziewiąta fabryka Tex Year na świecie.
16.05.2023

Nowa technologia recyklingu łopat turbin wiatrowych

Duńscy naukowcy opracowali chemiczną technologię odzyskiwania i ponownego wykorzystania materiału, z którego powstają łopaty turbin wiatrowych i wiele części samochodowych.
16.05.2023

W Gdańsku rusza kampania "Szkło wrzucaj bez worka"

W poniedziałek, 15 maja ruszy kampania Szkło wrzucaj bez worka, której tematem jest odpowiednia segregacja szkła. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na problem foliowych worków, które wrzucane są razem z zebranymi odpadami do pojemników na papier, szkło oraz odpady bio.
13.05.2023

Butelki termiczne ze stali nierdzewnej sposobem na uniknięcie spożycia mikrocząsteczek plastiku

Mikroplastik coraz częściej przenika do ludzkiego organizmu. Ponadto w plastikowych butelkach uwalnia się pod wpływem ciepła. W ciągu tygodnia jedna osoba spożywa do pięciu gramów tworzyw sztucznych. Austriacka marka Waterdrop przedstawiła edycję butelek termicznych wykonanych z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Pozwalają uniknąć uwalniania plastiku wraz z wyższą temperaturą. Uniwersalna butelka termiczna utrzymuje zimno napojów przez 24 godziny, oraz ciepło przez 12. To rozwiązanie dla osób chcących żyć zdrowo i ekologicznie.
12.05.2023

Dzień Bez Śmiecenia

Dziś obchodzimy Dzień Bez Śmiecenia. Początek obchodów tego dnia sięga 2007 roku, a jego celem jest promowanie prawidłowej segregacji odpadów oraz popularyzacja postaw społecznych przyjaznych środowisku. Pamiętajmy o segregowaniu odpadów zgodnie z przyjętymi normami - dzięki temu mogą zyskać drugie życie!
11.05.2023

Prezydent podpisał ustawę mającą ograniczyć stosowanie jednorazowego plastiku

Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek ustawę o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej - podała kancelaria prezydenta. Ustawa ma ograniczyć stosowanie jednorazowych przedmiotów z plastiku.
27.04.2023

Mazowieckie. W ciągu 4 lat ilość odpadów przekazanych do recyklingu wzrosła o 19 proc.

W woj. mazowieckim w latach 2007-2021 ilość odpadów przekazanych do recyklingu wzrosła o 19 proc., a przekazanych do kompostowania lub fermentacji ponad 2,5-krotnie – podał z okazji obchodzonego w sobotę Światowego Dnia Ziemi Urząd Statystyczny w Warszawie.
22.04.2023

Ekspert: instalacji do spalania odpadów, których nie da się poddać recyklingowi, jest ciągle za mało [WYWIAD]

Z odpadów, których nie da się poddać recyklingowi, można uzyskać energię; ale instalacji, które by to umożliwiały jest w Polsce ciągle za mało - mówi w rozmowie z PAP dr inż. Piotr Manczarski z Politechniki Warszawskiej.
17.04.2023

System kaucyjny – korzyści i kontrowersje z inflacją w tle

Brak systemu kaucyjnego w Polsce realnie wpływa na zwiększający się obecnie poziom marnotrawstwa surowców, co przynosi negatywne skutki w postaci coraz mocniej zauważalnej niegospodarności oraz zanieczyszczenia środowiska. W dyskusji na ten temat pojawił się ostatnio nowy wątek – pracę nad wprowadzeniem systemu kaucyjnego zostają wstrzymane przez obawy o jego wpływ na wzrost inflacji. Reloop Platform, organizacja non-profit działająca na rzecz rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym, postanowił zbadać ten temat i zlecił wykonanie
12.04.2023

Recykling akumulatorów litowo-jonowych w świetle prawa UE

Zgodnie z szacunkami unijnych agencji, do 2030 r. po drogach państw członkowskich Unii Europejskiej (dalej: UE) będzie jeździć co najmniej 30 milionów pojazdów elektrycznych. Oczekuje się, że samochody elektryczne znacznie zmniejszą emisję gazów cieplarnianych w sektorze transportu drogowego. Elektryczne pojazdy wykorzystują baterie litowo-jonowe (dalej: baterie Li-on).
11.04.2023

Mimo deklaracji Polacy nie sortują odpadów!

Polacy, mimo deklaracji, nie wypełniają obowiązku segregacji odpadów komunalnych. Problem w dużej mierze dotyczy zabudowy wielolokalowej, gdzie tuż za drzwiami gospodarstwa domowego odpady stają się anonimowe.
17.03.2023

System kaucyjny, recykling i nasze zachowania zakupowe

Najnowsze badania przeprowadzone w siedmiu europejskich krajach potwierdzają, że system kaucyjny nie tylko pozwala osiągać wysokie poziomy zbiórki opakowań napojowych, ale też wzbudza duże zaangażowanie konsumentów. Aż 93% badanych zwraca co najmniej 90% zużytych, objętych systemem opakowań. Kwotę zwróconej kaucji najczęściej wykorzystują oni na zakupy w tym samym sklepie, w którym ją otrzymali (87%). W badaniu przeprowadzonym przez TOMRA Collection wzięli udział konsumenci ze Słowacji, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Danii, Niemie
16.03.2023

Światowy Dzień Recyklingu – czas na budowanie przyszłości planety

Zaledwie 10% odpadów z tworzyw sztucznych jest poddanych realnemu recyklingowi w Polsce – wynika z dochodzenia przeprowadzonego przez Plastics Review w 2021 r. Konsumenci w kraju nad Wisłą chcą, by kupowane przez nich produkty powstawały z materiałów z recyklingu, co obrazują wyniki raportu Circular Voice. Niestety obecnie zaledwie 8,6% z tego, co zostaje wyprodukowane, jest przetwarzane i ponownie wykorzystywane – oznacza to, że marnujemy co najmniej 90% wszystkich wydobywanych surowców, co potwierdzają wyniki analizy Stena Recy
16.03.2023

Naukowcy z Beneluxu opracowali technologię przetwarzania gruzu na nowy materiał budowlany, chcą go wykorzystać przy odbudowie Ukrainy

Naukowcy z Belgii i Holandii opracowali technologię recyklingu gruzu na nowy materiał budowlany, co może być wykorzystane przy odbudowie Ukrainy, poinformował dziennik „De Standaard”. „Mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli przestąpić do wdrożenia projektu na Ukrainie na dużą skalę” - powiedział profesor Hubert Rahier z Vrije Universiteit Brussel (VUB).
15.03.2023

Badanie: wysokość kaucji głównym powodem oddawania butelek

Wysokość kaucji to główny powód zwrotu pustych butelek i puszek na Słowacji, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Danii, Niemiec i Holandii - wynika z przeprowadzonego badania. Sondaż wykazał, że 93 proc. osób zwraca przynajmniej 90 proc. zużytych opakowań objętych systemem kaucyjnym.
14.03.2023

Siemens Gamesa dostarczy 132 łopaty RecyclableBlades do projektu RWE

Siemens Gamesa podpisał umowę na dostawę 132 łopat turbin wiatrowych nadających się do recyklingu, które będą wykorzystane w projekcie offshore RWE Sofia, u wybrzeży Wielkiej Brytanii.
12.03.2023

Ozdoba: mam nadzieję, że rząd wkrótce zaakceptuje projekt do. systemu kaucyjnego

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba wyraził nadzieję, że w najbliższym czasie rząd zaakceptuje projekt dot. wprowadzenia w Polsce systemu kaucyjnego. "Wcześniej muszą zostać ukończone prace nad rozwiązaniami dot. ograniczenia jednorazowego plastiku - mówił w Sejmie.
08.03.2023

Do 2025 roku 65% opakowań ma być poddawanych recyklingowi

Narastające składowiska odpadów stają się coraz większym problemem. Zgodnie z celami określonymi w Dyrektywie 2018/852 Unii Europejskiej o opakowaniach i odpadach opakowaniowych, kraje członkowskie mają do 2025 roku poddawać recyklingowi 65% odpadów opakowaniowych. Wymagania mogą zostać spełnione tylko przy wykorzystaniu gospodarki o zamkniętym obiegu oraz przez wywarcie zmian na producentach.
06.03.2023

Szczyt recyklingu: beton budowlany ze skonfiskowanej kokainy

Skuteczna walka prezydenta Guillermo Lasso Mendozy w Ekwadorze przeciwko kartelom narkotykowym przyniosła nieoczekiwany problem: ilość konfiskowanej kokainy jest tak duża, że policji brakuje miejsca do jej bezpiecznego przechowywania. Z pomocą ONZ władze Ekwadoru zaczęły więc wykorzystywać narkotyk do produkcji betonu budowlanego - poinformowały media hiszpańskie.
28.02.2023

Modułowy wieżowiec z recyklingu

Dawid Drożdż z student Politechniki Śląskiej oraz Jacek Czudak i Mateusz Nisiewicz z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego zaprojektowali modułowy wieżowiec z recyklingu. Ich projekt jako jedyny z Polski znalazł się na liście TOP 50 konkursu The Skyrise 2022, którego organizatorem był Impact Design Competitions.
27.02.2023

Trwają prace nad recyklingiem proszku do „drukarek 3D”. Żeby było taniej i ekologicznie

Polsko-niemiecki zespół złożony z naukowców i specjalistów z firm z sektora technologii przyrostowych prowadzi badania nad metodą regeneracji zużytych proszków poliamidowych. Pozwoli to na ponowne wykorzystanie w tzw. druku 3D tysięcy ton tego materiału, które każdego roku stają się trudnym do zagospodarowania odpadem. Liderem grupy badawczej jest nasza uczelnia.
22.02.2023

Ecobat buduje nowy zakład recyklingu akumulatorów litowo-jonowych w Arizonie

Firma rozszerzy swoje możliwości w zakresie recyklingu akumulatorów do pojazdów elektrycznych, wykorzystując globalne zasoby, infrastrukturę i kilkudziesięcioletnie doświadczenie w recyklingu i produkcji akumulatorów ołowiowych na potrzeby recyklingu akumulatorów do pojazdów elektrycznych w USA.
21.02.2023

Zielona Stolica Europy wprowadza zakaz używania talerzy i sztućców jednorazowych podczas imprez publicznych

Władze Tallina - Zielonej Stolicy Europy 2023 roku - wprowadziły zakaz używania podczas imprez publicznych talerzy i sztućców jednorazowego użytku - poinformował w piątek dziennik "Postimees".
13.02.2023

Tallin wprowadza zakaz używania talerzy i sztućców jednorazowych podczas imprez publicznych

Władze Tallina - Zielonej Stolicy Europy 2023 roku - wprowadziły zakaz używania podczas imprez publicznych talerzy i sztućców jednorazowego użytku - poinformował w piątek dziennik "Postimees".
11.02.2023

Najtrudniejszy rok w historii. Stowarzyszenie „Polski Recykling” o perspektywach branży recyklingu na rok 2023

Branżę recyklingu tworzyw sztucznych w Polsce czeka najtrudniejszy rok w jej historii. Załamanie cen recyklatów w połowie 2022 roku, wysokie ceny energii oraz presja inflacyjna wytworzyły sytuację, w której surowce wtórne są niedowartościowane. Recyklerzy zmagają się również ze skutkami wstrzymania prac legislacyjnych nad systemem Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP) i niepewnością związaną z ostatecznym kształtem planowanego systemu kaucyjnego.
09.02.2023

Mała architektura i beton z łopaty turbiny wiatrowej? Naukowcy dadzą nowe życie zużytym materiałom

Urządzenia na place zabaw, wiaty rowerowe, kruszywo dla budownictwa – międzywydziałowy zespół badawczy z Politechniki Gdańskiej szuka sposobów na możliwie energooszczędny sposób recyklingu wyeksploatowanych łopat turbin wiatrowych. Naukowcy liczą, że wypracowane rozwiązania pomogą nie tylko chronić środowisko, ale i zwiększyć dostępność materiałów budowlanych.
06.02.2023

Poziom realnego recyklingu tworzyw w Polsce nie przekracza 10 proc.

Oficjalnie poziom recyklingu tworzyw sztucznych w Polsce wynosi od 27 proc. do nieco ponad 30 proc., jednak poziom realnego recyklingu nie przekracza 10 proc. – wynika z badania magazynu Plastics Review.
05.02.2023

Ekspertka: szukanie nowych surowców, które mogłyby zastąpić plastik, to ogromne wyzwanie

Szukanie nowych surowców, które mogłyby zastąpić plastik, to ogromne wyzwanie. Nie od razu bowiem wiemy, pod jakim kątem badać substancję, by mieć pewność, że jest ona bezpieczna dla człowieka – powiedziała w rozmowie z PAP dr Małgorzata Nowacka z Wydziału Nauk o Żywności SGGW w Warszawie.
04.02.2023

Co zrobić ze zużytymi panelami PV?

Panele fotowoltaiczne wciąż cieszą się dużą popularnością. Jako że świadomość ekologiczna Polaków nieustannie się zmienia, to wiele osób już na etapie wyboru odpowiedniego rozwiązania zaczęło zadawać sobie pytanie – co zrobić po 25-30 latach, gdy panele nie będą nadawały się do dalszego użytkowania? I ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych? Odpowiadamy.
30.01.2023

Jak zmniejszyć ilość produkowanych odpadów w Polsce

Według danych GUS w Polsce cyklicznie zwiększa się liczba generowanych odpadów. W 2021 r. odnotowano 13,7 mln ton zebranych odpadów komunalnych, co daje 4,2% wzrost względem roku poprzedniego. Przeciętny Polak wytworzył średnio 358 kg odpadów. Wskaźniki recyklingu pozostają jednak bez zmian. Tylko 26,9% odpadów trafia do ponownego przetworzenia. Dla porównania w Norwegii recyklingowanych jest około 40% odpadów.
30.01.2023

Nestlé Polska daje drugie życie odpadom

Wszystkie fabryki Nestlé w Polsce są zero-waste: 100 proc. ich odpadów trafia do odzysku. Równocześnie marki firmy oferują szereg produktów w opakowaniach nadających się do ponownego przetworzenia, a także prowadzą i angażują się w inicjatywy na rzecz rozwoju recyklingu.
26.01.2023

Szczyt Klimatyczny TOGETAIR2023 partnerem finału VI edycji konkursu Stena Circular Economy Award

Już po raz szósty, Stena Recycling inspiruje firmy oraz studentów do wdrażania rozwiązań z obszaru gospodarki obiegu zamkniętego. W tym roku, partnerem finału konkursu został Szczyt Klimatyczny TOGETAIR2023. Podczas pierwszego dnia Szczytu, 19 kwietnia, poznamy tegorocznych Liderów Gospodarki Obiegu Zamkniętego.
24.01.2023

Drugie życie turbin wiatrowych

Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, wspiera upcykling infrastruktury wytwarzającej zieloną energię. Już w piętnastu lokalizacjach dewelopera znajdują się ekologiczne meble miejskie wykonane ze zużytych turbin wiatrowych. W 2023 roku takie meble pojawią się w kolejnych stu miejscach.
19.01.2023

Przemysł oponiarski chce zmniejszać swój ślad węglowy. Kluczem recykling opon oraz poszukiwanie nowych i trwałych materiałów

Producenci opon podejmują coraz więcej inicjatyw mających na celu ograniczenie śladu węglowego produktów. Jednym z najbardziej obiecujących kierunków jest rozwój niskoemisyjnych metod wytwarzania między innymi sadzy technicznej. Taką technologią dysponuje polska spółka, która odzyskuje ją w procesie pirolizy ze zużytych już opon. W najbliższym czasie Contec ma w planach uruchomienie nowych linii produkcyjnych i kolejnych zakładów. Równolegle nie ustają poszukiwania innowacyjnych rozwiązań pozwalających wydłużyć żywotność opon, a
18.01.2023

Zamiast do recyklingu trafia do pieca! Polacy palą plastikiem

Przez trudną sytuację gospodarczą, kryzys energetyczny i wysokie ceny nośników energii tej zimy plastikowe odpady z tworzyw sztucznych częściej niż do tej pory kończą jako opał do spalenia w przydomowych piecach, zamiast trafiać do recyklingu. – Szacunki naszych firm członkowskich wskazują już, że od kilku do kilkunastu procent mniej odpadów trafia do recyklingu – mówi Grzegorz Piotr Rękawek ze Stowarzyszenia Polski Recykling. Jak podkreśla, konsekwencje tego zjawiska dla zdrowia mieszkańców i środowiska mogą się okazać katastrof
12.01.2023

Poświąteczny recykling: mieszkańcy Łodzi mogą oddać choinki w doniczkach do ponownego zasadzenia

Mieszkańcy Łodzi mogą oddać świąteczne drzewka w doniczkach do ponownego zasadzenia. Choinki w doniczkach zbierają Leśnictwo Miejskie i łódzki Ogród Botaniczny. Choinkę ciętą można natomiast przekazać do utylizacji firmom zajmującym się odbiorem odpadów.
10.01.2023

Recykling baterii know-how

Chyba w każdym gospodarstwie domowym znajdują się urządzenia zasilane popularnymi “paluszkami”, które raz na jakiś czas należy wymieniać. Sama czynność raczej nie stanowi dla nikogo problemu, jednak często rodzi się wtedy pytanie, co właściwie zrobić ze zużyty akumulatorem? Schować do szuflady? A może zmieszać z resztą odpadów? Cóż, oba te pomysły nie należą do najlepszych.
10.01.2023

Aluminiowe farmy wiatrowe

World Wide Wind i Hydro zamierzają wykorzystać aluminium w morskich pływających turbinach wiatrowych
09.01.2023

Wystartował konkurs Stena Circular Economy Award – szósta szansa na zdobycie tytułu Lidera GOZ!

Polska jest cyrkularna zaledwie w 10,2%. Co to oznacza w praktyce? Ze wszystkich materiałów przepływających przez naszą gospodarkę̨ – od rud metali i minerałów niemetalicznych po biomasę i paliwa kopalne – tylko jedna dziesiąta to surowce wtórne. Aż 89,8% materiałów już nigdy nie zostaje ponownie wykorzystane. Dlatego tak ważne jest obecnie upowszechnianie koncepcji gospodarki cyrkularnej, w której zasoby krążą w zamkniętym obiegu i są używane do produkowania nowych artykułów. Stena Recycling już po raz szósty inspiruje przedsię
09.01.2023

Wchodzi selektywna zbiórka odpadów budowlanych

Od 1 stycznia 2023 r. odpady budowlane i rozbiórkowe podlegają selektywnej zbiórce w podziale na co najmniej sześć frakcji. Nowe przepisy nie dotyczą jednak gospodarstw domowych i punktów selektywnej zbiórki odpadów.
01.01.2023

Elemental Strategic Metals zatrudni 150 osób do pracy związanej z recyklingiem

W Zawierciu rozpoczęła się budowa zakładu firmy Elemental Strategic Metals, który zajmie się odzyskiwaniem metali z zużytych baterii laptopów, telefonów komórkowych, aut elektrycznych oraz z przetworzonych katalizatorów aut.
29.12.2022

Poznań. Święta w duchu ekologii, czyli co zrobić, żeby zredukować ilość śmieci po świętach

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z suto zastawionymi stołami, mnóstwem prezentów i - niestety - rosnącymi „górami odpadów”. Poznański magistrat przypomina o odpowiedniej segregacji śmieci, a także radzi co zrobić np. ze zbyt dużą ilością jedzenia po świętach.
25.12.2022

Motława oczyszczana ze śmieci [GALERIA]

Dziś od godziny 10.00 ekipa nurkowa z wykorzystaniem jednostki nawodnej Diver 2 prowadzi wydobycie odpadów komunalnych z dna rzeki Motławy na odcinku Długiego Pobrzeża, pomiędzy Zielonym Mostem a kładką obrotową.
21.12.2022

Recykling turbin wiatrowych - naukowcy z Rzeszowa będą tworzyć dźwigary do budowy i modernizacji mostów

Materiały z recyklingu zużytych łopat z turbin wiatrowych i betonu niekonwencjonalnego zostaną wykorzystane przez naukowców z Politechniki Rzeszowskiej do budowy dźwigarów hybrydowych, przeznaczonych do modernizacji oraz budowy obiektów mostowych.
08.12.2022

Repowering farm wiatrowych - korzyści dla wszystkich

Co się dzieje, gdy turbiny wiatrowe osiągają kres swojej żywotności? Coroczna konferencja WindEurope "End of Life Issues and Strategies" (EoLIS2022) prezentuje najnowsze trendy w zakresie repoweringu, likwidacji, demontażu i recyklingu turbin wiatrowych. Najnowsze dane pokazują korzyści płynące z tych działań.
30.11.2022

Szkocki start-up zdobywa fundusze na recykling łopat turbin

Szkocki startup ReBlade pozyskał fundusze od brytyjskiej narodowej agencji innowacji, aby pomóc branży wiatrowej w ponownym wykorzystaniu łopat turbin wiatrowych.
26.11.2022

Renewable Parts wraz z Siemens Gamesea rozszerza możliwości cyrkularności w sektorze offshore

Renewable Parts wraz z Siemens Gamesea rozszerza możliwości w zakresie "drugiego życia" morskich turbin wiatrowych.
25.11.2022

MKiŚ: szkło jednorazowe z dużym prawdopodobieństwem w systemie kaucyjnym w 2030 r.

Szkło jednorazowe z dużym prawdopodobieństwem pojawi się w systemie kaucyjnym w 2030 r. - ocenił podczas wtorkowego posiedzenia senackich komisji Robert Chciuk z ministerstwa klimatu. Wskazał, że resort analizuje możliwość zróżnicowania kaucji za opakowanie w zależności np. od jego pojemności.
18.11.2022

Enzymy głodne plastiku! [WIDEO]

Co by było, gdyby plastik pozostawiony na wysypisku mógł zostać "zjedzony" przez enzymy i poddany recyklingowi?
15.11.2022

Studenci Politechniki Białostockiej opracowali ekologiczną deskę z odpadów [WIDEO]

Innowacyjną deskę, która jest przyjazna środowisku, a wykonana z odpadów przemysłu rolno-spożywczego, opracowali studenci Politechniki Białostockiej. Deska może być używana w przemyśle meblarskim, ale też może znaleźć zastosowanie np. w budowie opakowań czy izolacji.
15.11.2022

Zielony duch Absolut Vodka dzięki inwestycji w wodór

Absolut Vodka ma stać się globalnym prekursorem przemysłu spirytusowego, który wykorzysta zieloną energię z wodoru do zasilania pieca do wielkoskalowej produkcji szklanych butelek dla sławetnego trunku.
15.11.2022

Europejski Tygodzień Redukcji Odpadów - 3R!

W ramach Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów Koalicja 5 Frakcji zachęca do wspólnego MIERZENIA WYŻEJ i podejmowania działań w ramach Zasady 3R: Reduce, Reuse, Recycle.
14.11.2022

Naukowcy z PG odzyskują czysty krzem z modułów fotowoltaicznych

Czysty krzem ze zużytych modułów fotowoltaicznych już dziś, w warunkach laboratoryjnych, potrafią odzyskać naukowcy z Politechniki Gdańskiej. Teraz zbadają, czy opracowaną przez nich technologię można wdrożyć na skalę przemysłową. Na tym kosztownym pierwiastku bazuje nie tylko fotowoltaika, ale i cała elektronika. Rozwiązanie z PG pozwoli na ograniczenie zużycia cennych materiałów i energii w procesach dalszej produkcji oraz ilości odpadów.
31.10.2022

Greenpeace: recykling plastiku to mit!

W 2021 roku jedynie 2,4 mln ton plastiku, czyli około 5 proc. z 51 mln ton wyprodukowanych przez amerykańskie gospodarstwa domowe, poddano recyklingowi, co pokazuje, że odzysk surowców wtórnych to mit - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu organizacji Greenpeace.
24.10.2022

Wymień telefon i posadź drzewo

OnePlus, globalna firma technologii mobilnych, wprowadza nowy ekoprogram, którego celem jest recykling smartfonów i tym samym zmniejszenie niekorzystnego wpływu produkcji elektroniki użytkowej na planetę. We współpracy z Ecologi, organizacją działającą na rzecz ochrony klimatu, OnePlus zasadzi nowe drzewo za każdym razem, gdy użytkownik wymieni telefon za pośrednictwem strony OnePlus.com.
18.10.2022

Ponad 2/3 Polaków chce bardziej dbać o środowisko, ale boryka się z rosnącymi kosztami

Ponad dwie trzecie Polaków chce robić coś więcej, aby bardziej dbać o planetę i środowisko, ale uniemożliwiają im to rosnące koszty życia. Globalnie podobnej odpowiedzi udzieliło 65 proc. konsumentów - wynika z opublikowanego w poniedziałek badania Kantar.
17.10.2022

System kaucyjny zagrożony. Bez zamrożenia cen prądu na poziomie 500 zł za MWh i zmian prawnych może upaść kluczowa dla projektu branża

Perspektywa wprowadzenia w Polsce powszechnego systemu kaucyjnego w 2025 roku nie ma szans realizacji, jeśli przez kryzys energetyczny i brak koniecznych regulacji zamkną się zakłady recyklingu – alarmują przedstawiciele branży.
16.10.2022

Miejski recykling - Tarnów zarobił ponad milion złotych na sprzedaży złomu

Powiat tarnowski zarobił ponad milion złotych na sprzedaży złomu. Do skupu złomu trafił bowiem stary most na Dunajcu, który trzeba było rozebrać, bo groził katastrofą komunikacyjną. Pieniądze ze sprzedaży złomu nie załatały oczywiście dziury w budżecie powiatu, bo potrzeby są o wiele większe.
11.10.2022

Planeta ma ponad 1,5 tony elektroodpadów mniej!

Kiedy chcemy kupić nowe urządzenie elektryczne, powstaje problem, co zrobić ze starym. Elektroodpadów nie można wyrzucać do zwykłych pojemników, które zazwyczaj stoją w pobliżu domów i mieszkań. Te odpady trzeba w specjalny sposób zagospodarować.
05.10.2022

Opona z bieżnikiem w niemal 100% z materiałów odnawialnych!

Wykorzystując szereg zrównoważonych materiałów w mieszance bieżnika, takich jak oleje słonecznikowe, żywice z drzewa sosnowego, kauczuk naturalny oraz popiół z łusek ryżu, inżynierowie firmy Goodyear Tire & Rubber Company opracowali koncepcyjną oponę Eagle GO. Będzie ona montowana w nowym samochodzie koncepcyjnym Citroëna – oli. Prezentacja opon i auta odbyła się w Paryżu.
05.10.2022

Wysokie ceny zagrażają branży recyklingowej – mogą stanąć zakłady

Dramatycznie rosnące ceny energii elektrycznej dotykają praktycznie każdej sfery naszego życia i gospodarki. Przemysł recyklingowy jest jedną z dotkniętych branż. Przekonuje, że kryzys energetyczny blokuje rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym. Ze względu na rosnące koszty, w każdej chwili mogą stanąć zakłady przetwórstwa tworzyw sztucznych.
03.10.2022

Nowy plastik można przetwarzać nawet setki razy

Powstał nowy rodzaj plastiku, który można niemal dowolną liczbę razy rozkładać na czynniki pierwsze i wytwarzać nowe przedmioty. Dzięki zastosowanej metodzie można też rozkładać istniejące już tworzywa.
30.09.2022

Siemens Gamesa wprowadza RecyclableBlade dla projektów onshore

Siemens Gamesa ponownie przejmuje silną kontrolę nad cyrkularnością łopat turbin wiatrowych, wprowadzając RecyclableBlade dla projektów lądowych elektrowni wiatrowych. Ten kamień milowy ma napędzać działania, które sprawiają, że energia wiatrowa jest jeszcze bardziej zrównoważona i ekologiczna.
22.09.2022

Branża recyklingu: wysokie ceny energii mogą zatrzymać naszą działalność

Już teraz koszty energii poniesione przez branżę recyklingu sięgają 40 proc., jeśli przekroczą 50 proc., to trzeba będzie wstrzymać działalność - przekonuje prezes stowarzyszenia "Polski Recykling" Szymon Dziak-Czekan. Apeluje o to, by uznać branżę recyklingu za energochłonną, co pozwoli objąć ją ochroną.
22.09.2022

Zużyte maseczki i rękawiczki mogą służyć do produkcji asfaltu

Zużyte maseczki noszone w związku z pandemią i jednorazowe rękawiczki można wykorzystać do produkcji wzmocnionego asfaltu - ustalili naukowcy z trzech uniwersytetów we Włoszech, którzy pracują nad tym projektem. Próby techniczne, jakie przeprowadzili, pokazują, że wyprodukowany tą metodą asfalt jest znacznie wyższej jakości.
21.09.2022

Branża recyklingu stoi nad przepaścią przez ceny energii. Stowarzyszenie „Polski Recykling” apeluje do rządu

Galopujące ceny energii grożą falą upadłości w sektorze recyklingu tworzyw sztucznych i mogą wywołać kryzys związany z odbiorem odpadów segregowanych. Dlatego Stowarzyszenie „Polski Recykling” wystosowało do Premiera Morawieckiego apel o wsparcie. Branża odzysku to kluczowy sektor polskiej gospodarki, który zatrudnia ponad 70 tys. pracowników.
20.09.2022

Goodyear w 63 proc. z materiałów odnawialnych

Podczas targów IAA Transportation Goodyear zaprezentował innowacyjną, demonstracyjną oponę do samochodów ciężarowych, która w 63% została wykonana z materiałów odnawialnych. To kolejny dowód na to, że firma przykłada dużą wagę do wyboru zrównoważonych materiałów do swoich produktów. Zintegrowana oferta produktów i rozwiązań mobilnych Goodyeara to krok w kierunku ekosystemu mobilności, który pomaga klientom osiągać cele zrównoważonego rozwoju.
20.09.2022

Odpady elektroniczne na wagę złota!

Rockwell Automation połączył siły z brytyjską mennicą Royal Mint w celu zaprojektowania, zbudowania i oddania do użytku obiektu, w którym prowadzony będzie bezpieczny odzysk cennych metali z elektroniki. Mennica ogłosiła plan budowy nowego zakładu, pierwszego tego typu na świecie. Po osiągnięciu pełnej zdolności operacyjnej w 2023 roku ten zlokalizowany w południowej Walii zakład o powierzchni 3500 m2 ma tygodniowo przetwarzać do 90 ton płytek drukowanych pozyskiwanych z Wielkiej Brytanii.
01.09.2022

Posco zakończył budowę zakładu recyklingu w Polsce

Południowokoreański producent stali Posco Holdings oznajmił w piątek, że zakończył budowę zakładu recyklingu zużytych baterii w Polsce. Posłuży on firmie jako baza do rozszerzenia swojej ekologicznej działalności.
28.08.2022

Ubrania zalewają wysypiska!

Według London Sustainability Exchange – brytyjskiej organizacji non-profit, każdego roku na świecie produkowanych jest ok. 80 mld sztuk ubrań, co oznacza 11 nowych ubrań w szafie każdego mieszkańca Ziemi rocznie. Jednocześnie na wysypiskach ląduje połowa z nich. Większość w ciągu zaledwie roku od chwili zakupu. Ich rozkład może trwać nawet kilkaset lat, w zależności od materiału, z którego powstały. Jak przerwać to błędne koło? Znamy co najmniej 3 sposoby!
26.08.2022

Woda w wino, a węgiel w.. cukier. Nowe plany Coca-Cola

Czy wychwycony dwutlenek węgla można zamienić w cukier? Coca-Cola uważa, że tak - i nawiązała współpracę z Uniwersytetem Kalifornijskim w Berkeley, aby urzeczywistnić ten pomysł.
26.08.2022

Słodko! Gumisie z turbin wiatrowych - nowy poziom recyklingu

Czy nauka może uczynić farmy wiatrowe hot spotami z gumisiami?
26.08.2022

Eko logiczny wybór, czyli cyrkularne podejście do odpadów

Naukowcy szacują, że w 2019 r. w wyniku produkcji i spalania plastiku do atmosfery dostało się ponad 850 milionów ton gazów cieplarnianych. Do 2050 r. wartość ta może wzrosnąć do 2,8 miliarda ton. Gdybyśmy zwiększyli skuteczność recyklingu, wdrażali model gospodarki cyrkularnej i wytwarzali nowe produkty z odzyskanych materiałów, wtedy możliwe byłoby zredukowanie emisji gazów cieplarnianych. To duży krok w stronę zeroemisyjnej przyszłości. Czy możliwe jest jednak, aby foliowy odpad stał się estetycznym produktem wysokiej jakości?
18.08.2022

Instytut ESG za segregacją butelek szklanych jednorazowego użytku w systemach gminnych

Prawie 90 proc. Polaków segreguje jednorazowe szklane butelki, wrzucając je do zielonego pojemnika w ramach gminnych systemów odbioru frakcji szklanej.
17.08.2022

MKiŚ: będzie korekta ws. wielkości sklepów odbierających opakowania od klientów

Należy spodziewać się korekty przepisów w zakresie granicznej wielkości powierzchni jednostek handlowych, które będą musiały uczestniczyć w systemie kaucyjnym - przekazał PAP resort klimatu i środowiska. Dodano, że nie planuje się wyłączenia jednorazowych szklanych butelek z kaucji.
09.08.2022

Goldwind przetwarza łopaty wiatrowe na materiały do druku 3D

Chiński największy producent komponentów wiatrowych Goldwind zbudował m.in. duże kwietniki miejskie z wykorzystaniem druku 3D. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że materiał do druku 3D pochodził z przetworzonych elementów wiatrowych.
07.08.2022

MPO pozyskało ponad 133 mln zł z NFOŚiGW na budowę zakładu recyklingu tworzyw sztucznych

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie otrzymało ponad 133 mln zł wsparcia z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na budowę zakładu recyklingu tworzyw sztucznych. Powstanie on na poprzemysłowych terenach dawnej huty im. Sendzimira.
28.07.2022

Rystad Energy: Gwałtownie rośnie zapotrzebowanie na recykling modułów PV

Zapotrzebowanie na recykling modułów fotowoltaicznych i pozostałych komponentów instalacji słonecznych będzie gwałtownie rósł w najbliższych latach wraz ze wzrostem liczby instalacji, a także ryzykiem wystąpienia problemów w dostawach. Według szacunków Rystad Energy, rynek materiałów nadających się do recyklingu po zakończeniu ich eksploatacji wyniesie w 2030 roku ponad 2,7 mld dolarów. Obecnie jest on wart ,,zaledwie” 170 mln dolarów.
26.07.2022

Carlsberg – polacy testują piwo w biobutelce Fibre Bottles

Grupa Carlsberg rozpoczęła pilotażowe testy innowacyjnych, opartych o biokomponenty i w pełni nadających się do recyklingu nowych butelek do piwa.
21.07.2022

Olyns Cube. Automat, który oferuje dopłaty za recykling butelek

Amerykańska firma Olyns wprowadziła automat do recyklingu butelek po napojach. Maszyna spełnia funkcje reklamowe, jednocześnie zachęcając klientów do „odwróconego kupowania” poprzez specjalne zniżki.
17.07.2022

Shell przetworzy 8 mln plastikowych torebek na paliwo i ograniczy emisje

Park chemiczny Shell w Moerdijk może osiągnąć poziom zerowy netto do 2032 roku – dzięki zastosowaniu technologii wodorowych i wychwytywania dwutlenku węgla. Firma obecnie pracuje nad produkcją oleju do pirolizy, który jest płynem wytwarzanym z trudnych do recyklingu odpadów plastikowych wykorzystywanych jako surowiec chemiczny.
16.07.2022

Audi i VW wchodzą w partnerstwo recyklingu baterii EV

Volkswagen (VW) i Audi nawiązały współpracę z Redwood Materials w celu recyklingu swoich akumulatorów do pojazdów elektrycznych (EV).
15.07.2022

System kaucyjny - branża chce wyłączenia jednorazowych szklenych butelek

Przedstawiciele handlu detalicznego i hurtowego oraz produktu i recyklingu opakowań szklanych apelują o wyłączenie z systemu kaucyjnego jednorazowych butelek szklanych. Organizacje podkreślają, że już dziś zbiórka takiej frakcji jest wysoka, a włączenie jej do kaucji, podniesie m.in. koszty.
14.07.2022

Minimalizm, drugi obieg – czy trendy społeczne można przenieść do e-commerce?

Konsumenci stają się bardziej świadomi potrzeby ochrony środowiska, a firmy coraz powszechniej działają w oparciu o zasadę zrównoważonego rozwoju i zamkniętego obiegu. Czy rzeczy używane mają potencjał stać się jednym z głównych nurtów rynku e-commerce?
10.07.2022

Hiszpańska Iberdrola chce być liderem recyklingu łopat wiatrowych

EnergyLOOP – tak nazywa się najnowszy projekt jednego z globalnych liderów sektora energetyki wiatrowej - Iberdroli. Spółka chce rozwijać technologie recyklingu elementów wiatrowych. Pierwszy zakład recyklingu łopat na skalę przemysłową zostanie uruchomiony w Nawarze.
07.07.2022

Stanowisko Instytutu Staszica w sprawie wprowadzenia systemu kaucyjnego dla opakowań plastikowych, szklanych i puszek

Instytut Staszica przeanalizował zapowiedzi dotyczące ustawy wprowadzającej system kaucyjny dla opakowań plastikowych, a także szklanych wielokrotnego i jednorazowego użytku. Instytut pozytywnie ocenia projekt objęcia systemem kaucyjnym opakowań plastikowych czy metalowych dla napojów (butelki PET, puszki) jako tych surowców, które ze względu na specyfikę (małą masę, możliwość zgniatania) mogą być przyjmowane przez automaty w większości sklepów lub mogą być przez nie zbierane manualnie.
07.07.2022

TIER Mobility i REMONDIS recyklują zużyte baterie e-hulajnóg w Polsce

Partnerstwo TIER Mobility i REMONDIS wspiera prawidłową utylizację baterii litowo-jonowych w 16 krajach w Europie, w tym również w Polsce. Metale szlachetne, takie jak kobalt, nikiel i mangan oraz inne materiały nadające się do recyklingu, m.in. tworzywa sztuczne, aluminium i elementy elektroniczne, są odzyskiwane i przekazywane do odpowiednich cykli surowcowych. Recykling jest ważnym elementem gospodarki o obiegu zamkniętym. Rozszerzenie globalnej współpracy z REMONDIS to kolejny krok TIER - pierwszej w 100 proc. neutralnej klim
07.07.2022

Co IKEA ma wspólnego z morzem? Dowiecie się na Gdynia Design Days!

IKEA zaprasza do Gdyni wszystkich, którym bliskie jest morze, design i wspólne dobro planety. Tegoroczna edycja Gdynia Design Days skupiać się będzie na Bałtyku, jego cennych zasobach i możliwościach, z których można korzystać. Promowane będą tam też dobre praktyki oraz innowacje projektowe w duchu zrównoważonego rozwoju. Festiwal potrwa do 10 lipca.
05.07.2022

Powstaje nowy kalendarz zwany "Polskim Pirellim" - od lidera polskiego rynku recyklingu samochodów Olmet

Lider polskiego rynku recyklingu samochodów oraz produkcji stalowego wsadu firma Olmet kończy pracę nad charytatywnym kalendarzem. "Polski Pirelli" trafi do Zelenskiego i Kliczki, a cały dochód ze sprzedaży i licytacji przeznaczony zostanie na ukraiński sierociniec.
04.07.2022

Posh pozyskuje 3,8 mln dolarów na automatyzację recyklingu baterii z EV

Startup z Doliny Krzemowej dąży do tego, aby demontaż baterii z EV był szybki, bezpieczny i skalowalny.
03.07.2022

Żaglówka Manta wyłowi i przetworzy plastikowe odpady zalegające w morzach

Organizacja non-profit The SeaCleaners przygotowała specyfikację techniczną żaglówki Manta. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że jednostka ta zostanie przeznaczona do zbierania śmieci w morzach i oceanach.
03.07.2022

Jak HP wywoła wstrząs na rynku opakowań?

Z pomocą druku 3D firma HP chce zrewolucjonizować branżę opakowań, a co ważniejsze, uczynić ją bardziej zrównoważoną. Pierwszym krokiem w tym kierunku było wprowadzenie rozwiązania Molded Fiber Tooling Solution z obsługą technologii AM, które ma na celu szybsze i tańsze wprowadzanie na rynek produktów opartych na włóknach, które można dostosować do indywidualnych potrzeb. Teraz HP ogłosiło również przejęcie firmy Choose Packaging.
28.06.2022

Lego układa przyszłość zrównoważonymi klockami i wodorem

Duński producent, najsłynniejszych na świecie klocków otworzył swoją nową główną siedzibę… z klocków Lego pochodzących z recyklingu. Do budowy wszystkich zewnętrznych mebli wykorzystano 5 000 kg Lego pochodzących z recyklingu. Firma zobowiązała się do otwarcia w USA fabryki neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla.
20.06.2022

RWE pierwsze na świecie, innowacyjne stalowe kołnierze zainstalowane na farmie wiatrowej Kaskasi

Innowacyjna technologia fundamentowania świętuje swoją premierę na morskiej farmie wiatrowej Kaskasi należącej do RWE: Po raz pierwszy w branży energetyki odnawialnej wokół fundamentu monopala na poziomie dna morskiego zainstalowano specjalne kołnierze. Monopale kołnierzowe to konstrukcja oparta na patencie RWE. Nowe rozwiązanie zapewni dodatkowe podparcie dla obciążeń bocznych, zwiększy nośność i poprawi integralność strukturalną całego fundamentu. Prace instalacyjne zostały wykonane przez firmę DEME Offshore.
18.06.2022

Vattenfall - prosto z farmy wiatrowej na stok narciarski

W ramach inicjatywy recyklingowej Vattenfall – łopaty turbin z holenderskiej farmy wiatrowej Irene Vorrink zostaną przerobione na narty, deski snowboardowe i materiały budowlane dla farm słonecznych.
18.06.2022

Zużyte opony zmienią w ognioodporne materiały przewodzące prąd. Projekt za blisko 5 mln złotych

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej, pod kierunkiem prof. Mohammada Rezy Saeba, prowadzą badania nad tanimi, ognioodpornymi i przewodzącymi elektrycznie materiałami wytwarzanymi ze zużytych opon samochodowych oraz napełniaczy węglowych. Drukowane w technologii 3D termoplastyczne kompozyty będą mogły znaleźć zastosowanie m.in. w elektronice, motoryzacji i budownictwie. Zespół badawczy z PG należy do ścisłej światowej czołówki badaczy w dziedzinie recyklingu rozdrobnionych opon.
13.06.2022

"Superrobaki są jak małe centra recyklingu"? Wyjątkowe odkrycie naukowców

Naukowcy zidentyfikowali robaki, które potrafią przeżyć na jednym z popularnych tworzyw sztucznych - polistyrenie. To prawdopodobnie zasługa bakterii w ich jelitach, a wykorzystanie działających w nich enzymów może pozwolić na przetwarzanie plastiku na masową skalę.
11.06.2022

Więcej recyklingu i problem z głowy? Nowe pomysły Apple w kwestii środowiska

W kwietniu firma Apple ogłosiła plan zwiększenia użycia produktów z recyklingu. Po raz pierwszy firma wprowadziła do obiegu certyfikowane, recyklingowane złoto, wolfram i kobalt. Prawie 20 proc. wszystkich materiałów używanych przez pochodzi z odzysku. To największy jak dotąd współczynnik użycia materiałów z recyklingu. Jednak czy te działania przynoszą prawdziwą zmianę dla środowiska?
10.06.2022

Domowy recykling wkracza na rynek

Co roku ludzkość generuje ponad 2 miliardy ton śmieci. Czy domowy recykling może zmniejszyć ten problem? Z pomocą przychodzą startupy.
04.06.2022

Kaufland wprowadza oznaczenia ułatwiające segregację odpadów na produktach marek własnych

W ramach strategii REset Plastic Kaufland wprowadza na opakowaniach produktów marek własnych specjalne oznaczenia dotyczące segregacji odpadów. Z pomocą piktogramów klienci łatwo zidentyfikują, do jakiego pojemnika powinny trafić poszczególne elementy opakowania, a dzięki prawidłowej segregacji wesprą proces recyklingu i ponowne wykorzystanie surowców.
03.06.2022

Wielki spór o kaucje za butelki i puszki

Projekt ustawy o kaucjach trafi w czerwcu do Komitetu ds. Europejskich – informuje we wtorek "Rzeczpospolita” i zauważa, że pytań jest wiele – czy będzie jeden wzór butelki, ilu ma być operatorów, ile to kosztuje.
02.06.2022

Siemens Gamesa produkuje pierwsze łopaty nadające się do recyklingu

Siemens Gamesa produkuje obecnie w swojej fabryce w Hull w Wielkiej Brytanii pierwsze łopaty nadające się do recyklingu, które zostaną zainstalowane na morskiej farmie wiatrowej.
29.05.2022

Już milion osób ma odnowionego smartfona od Swappie. To najszybciej rozwijająca się firma w Europie

Fińska firma właśnie sprzedała używanego iPhone’a, którego wcześniej samodzielnie odnowiła, milionowemu użytkownikowi. W ciągu sześciu lat z kilkuosobowego startupu zmieniła się w lidera gospodarki cyrkularnej, zatrudniającego ponad 1200 osób. Swappie zajęło 1 miejsce w rankingu dziennika Financial Times jako najszybciej rozwijająca się firma w Europie.
25.05.2022

W Norwegii ruszył największy zakład recyklingu zużytych baterii EV

Największy w Europie zakład recyklingu akumulatorów wykorzystywanych w samochodach elektrycznych rozpoczął działalność. O pierwszy operacjach poinformowała Hydrovolt, spółka joint venture szwedzkich firm Northvolt i Hydro.
23.05.2022

Czy elektryki są naprawdę "ekologiczne"? Odpowiedź brzmi: tak, ale to skomplikowane

W miarę jak samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne, niektórzy zadają sobie pytanie, czy są one tak przyjazne dla środowiska, jak się je reklamuje – niektórzy twierdzą, że należy wziąć pod uwagę emisję gazów cieplarnianych podczas procesu produkcji i ładowania akumulatorów.
19.05.2022

Stena Recycling dołączyła do Polskiego Paktu Plastikowego

Stena Recycling przystąpiła do Polskiego Paktu Plastikowego, którego celem jest zamknięcie obiegu opakowań plastikowych w Polsce do 2025 r. Sprzyja temu inwestycja Stena Recycling w nowoczesną linię do recyklingu folii opakowaniowej w Centrum Recyklingu we Wschowie.
18.05.2022

Innowacyjny system recyklingu urządzeń wykorzystywanych w sektorze OZE - 2loop Tech S.A.

2loop Tech S.A., spółka technologiczno-badawcza, zajmująca się opracowaniem, rozwojem i wdrożeniem innowacyjnych systemów recyklingu urządzeń wykorzystywanych w sektorze odnawialnych źródeł energii, podpisała memorandum o współpracy z Wydziałem Górnictwa i Geologii Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie (VSB – Technical University of Ostrava, Faculty of Mining and Geology).
11.05.2022

USA: recykling nie zmniejsza zaśmiecenia oceanów

Organizacje ekologiczne The Last Beach Cleanup i Beyond Plastics opracowały nowy raport, z którego wynika, że recykling plastiku w Stanach Zjednoczonych nie wpływa znacząco na ograniczenie ilości plastikowych śmieci, jakie trafiają do oceanów.
11.05.2022

Recykling molekularny. Ratunek przed zalewem plastiku?

W świecie recyklingu coraz więcej mówi się o nowych technologiach radzących sobie z trudnymi odpadami takimi jak opakowania czy trudno odzyskiwalny plastik. Unijna nomenklatura w języku polskim używa tutaj określenia „zaawansowany recykling tworzyw sztucznych”. Spotyka się też słowa „chemiczny” czy „,molekulany”. Różne nazewnictwo sprowadza się do podobnych, jeśli nie tych samych, procesów.
08.05.2022

Recycling, czyli co z fotowoltaiką po 25 latach?

W ostatnich tygodniach, w związku z imponującym nasłonecznieniem, elektrownie fotowoltaiczne biją kolejne rekordy produkcji energii elektrycznej. Świetne warunki pogodowe dla pracy elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych sprawiły, że te dwa źródła 28 marca br. we wczesnych godzinach popołudniowych pokryły prawie połowę zapotrzebowania na energię w Polsce, a to dopiero początek - sezon rekordów w fotowoltaice dopiero się rozpoczyna.
04.05.2022

Leki z odpadów chemicznych? Innowacyjny sposób polskich naukowców na recykling

Potężny algorytm komputerowy przeczesał miliardy możliwych reakcji chemicznych i pokazał, jak ze związków chemicznych traktowanych dotąd jako odpady przemysłowe produkować można ok. 300 leków - opisują w publikacji w “Nature” badacze z zespołu prof. Bartosza Grzybowskiego.
28.04.2022

Zielona produkcja offshore – Webinarium – wspieranie #MŚP – otwarty nabór GreenOffshoreTech

Już 29 kwietnia, o godzinie 10.00 rozpocznie się Webinarium – wspieranie #MŚP – otwarty nabór GreenOffshoreTech.
28.04.2022

Samoobrona Unilivera

Unilever, światowy gigant produktów kosmetycznych, chemicznych i spożywczych do 2025 roku obiecał zmniejszyć produkcję „dziewiczego” plastiku o połowę. Korporacja postanowiła odpowiedzieć na powtarzające się pytanie, dlaczego to wszystko trwa tak długo.
25.04.2022

Sealed Air, ExxonMobil i Ahold Delhaize w projekcie zaawansowanego recyclingu opakowań spożywczych

Amerykańskie korporacje: Sealed Air, producent opakowań, paliwowy gigant ExxonMobil i właściciel supermarketów Ahold Delhaize ogłosiły ostatnio wspólną inicjatywę recyclingową. Projekt zakłada odzyskiwanie plastiku z opakowań spożywczych tak, by opakowania mogły posłużyć więcej niż jeden raz. Działania trzech firm mają ruszyć latem tego roku.
25.04.2022

Młodzi sprzątają świat po poprzednim pokoleniu, nie tylko w Dzień Ziemi

Do niedawna 22 kwietnia był jedynym dniem w roku, kiedy dzieci i młodzież miały kontakt z ekologią. W Dzień Ziemi wiele uczniów i uczennic zbierało śmieci w swojej okolicy, a nieliczni mieli okazję posłuchać o zmianach klimatu i recyklingu. Obecnie, działaniami na rzecz środowiska zainteresowanych jest coraz więcej osób, zwłaszcza młodych, które angażują się w szereg inicjatyw ekologicznych. Jedną z nich jest program Mniej Plastiku realizowany w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii i wspierany przez Lidl Polska. Dzięki programowi
25.04.2022

Buda: chcemy, aby KE przyjrzała się eksportowi złomu

Chcemy, aby Komisja Europejska przyjrzała się dostępności złomu w Europie i zjawisku eksportu złomu - powiedział w czwartek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Jak dodał, złom powinien być traktowany jak surowiec strategiczny.
22.04.2022

MKiŚ: ustawa kaucyjna ma być uchwalona w tym roku

Celem resortu klimatu i środowiska jest uchwalenie ustawy wdrażającej system kaucyjny w Polsce jeszcze w 2022 r. - przekazał dyrektor z MKiŚ Robert Chciuk. Dodał, że kończą się analizy ws. ewentualnego rozszerzenia systemu zbiórki o kolejne dwie frakcje. Obecnie projekt zakłada tylko plastik i szkło.
21.04.2022

Drugie życie odpadów kartonowych w największym oddziale GEFCO

GEFCO ograniczyło o 60% utylizację odpadów kartonowych w oddziale Psary k. Wrocławia w wyniku uruchomienia własnej produkcji wypełniaczy do przesyłek ekspresowych.
21.04.2022

Z inicjatywy Fundacji RECAL branża odpadowa spotkała się na Politechnice Śląskiej, by dyskutować o optymalizacji procesu sortowania

Ostatnie lata były czasem przebudowy polskiego systemu gospodarki odpadami wynikającej m.in. z potrzeby dostosowania systemu do najnowszych trendów i technologii oraz wymogów wynikających z dyrektyw Unii Europejskiej. Dodatkowo długi okres pandemii, a także trwająca wojna w Ukrainie, spowodowały zerwanie łańcuchów dostaw, co bezpośrednio przełożyło się na wzrost cen surowców. Wszystko to sprawia, że odzysk cennych materiałów, a do takich należy bez wątpienia aluminium, jest szczególnie istotny.
19.04.2022

Branża odzysku materiałowego surowców kluczowa dla środowiska. Eksperci o przyszłości sektora

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zaprasza na spotkanie online w ramach „Branżowych czwartków” dotyczące sytuacji branży odzysku materiałowego surowców. Wydarzenie odbędzie się 28 kwietnia o godz. 10:00. Poruszone zostaną m.in. tematy wyzwań związanych z zatrudnieniem pracowników, współpracy edukacji i biznesu oraz wdrażania zasad Europejskiego Zielonego Ładu i GOZ.
19.04.2022

Brakuje rąk do pracy w ekofirmach

W perspektywie najbliższych lat przewidywany jest wzrost inwestycji w nowe technologie przetwarzania surowców oraz wyższe marże sprzedaży. Problemem branży jest niewielkie zainteresowanie zatrudnieniem w sektorze – o perspektywach rozwoju ekofirm pisze wtorkowy „Puls Biznesu”.
19.04.2022

Prawo do naprawy zdobywa popularność w Europie. Swappie dołącza do ruchu Right to Repair

● Kampania Right to Repair w ciągu niecałych trzech lat połączyła 80 organizacji z 16 krajów i przyczyniła się do zmian w europejskim prawie dotyczącym niektórych sprzętów RTV i AGD. ● Do ekologicznego ruchu dołącza Swappie, czołowa platforma odnawiania i sprzedaży używanych smartfonów Europie. ● Czy dzięki wspólnym wysiłkom unijne przepisy wydłużające cykl życia naszych urządzeń obejmą również telefony?
31.03.2022

Innowacja z AGH - ceramiczna ekologiczna termoizolacja z fusów kawy

Fusy z kawy posiadają bardzo wysoką wartość opałową i zawierają dużą ilość wody, dzięki czemu świetnie nadają się jako dodatek do gliny w procesie produkcji porowatych materiałów ceramicznych o właściwościach termoizolacyjnych. Dr inż. Ewelina Kłosek-Wawrzyn z AGH pracuje nad optymalizacją produkcji takich materiałów. Pierwsze wyniki badań są bardzo obiecujące, o czym poinformowała uczelnia.
21.03.2022

Recykling plastiku – jak wygląda proces produkcji recyklatów?

18 marca obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu. Z tej okazji, polska firma recyklingowa AKPOL zdradza tajniki systemu przetwarzania pokonsumenckich odpadów z tworzyw sztucznych w wysokiej jakości regranulat HDPE, LDPE i PP. Recyklaty są najlepszą, ekologiczną alternatywą dla plastiku.
16.03.2022

Młodzi sprzątają świat po poprzednim pokoleniu

Do recyklingu trafia jedynie 9 proc. tworzyw sztucznych – wynika z raportu Beyond Plastics. Problemem jest brak odpowiednich systemów zarządzania plastikowymi odpadami. Jednocześnie, działaniami na rzecz środowiska zainteresowanych jest coraz więcej osób, zwłaszcza młodych, które angażują się w szereg inicjatyw ekologicznych. Jedną z nich jest program Mniej Plastiku realizowany w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii i wspierany przez Lidl Polska. Dzięki programowi młodzi ludzie uczą się jak praktycznie walczyć z problemem plastiku
15.03.2022

Ozdoba: w systemie kaucyjnym mogłyby się też znaleźć metalowe puszki

System kaucyjny mógłby zostać rozszerzony o metalowe puszki oraz jednorazowe butelki szklane - poinformował PAP wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Resort chce, by system był dobrowolny dla firm wprowadzających napoje na rynek.
22.02.2022

W Halmstad powstanie zakład recyklingu baterii. Inwestycję wesprze rząd Szwecji

Szwedzka Agencja Energetyki udzieliła firmie Stena Recycling wsparcia finansowego w kwocie 70,7 mln koron szwedzkich (około 30 mln zł) na inwestycję w nowy zakład recyklingu baterii w Halmstad. Celem inwestora jest osiągnięcie pozycji jednego z wiodących europejskich graczy w dziedzinie recyklingu baterii litowo-jonowych.
20.02.2022

Inwestycje w sortownie to tańszy i bardziej efektywny sposób na wzrost recyklingu aluminium niż kaucja na puszki

Propozycja systemu kaucyjnego zawarta w najnowszym projekcie przedstawionym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska podzieliła interesariuszy. Reprezentowane przez Fundację RECAL środowisko przedsiębiorców opakowań aluminiowych postanowiło zabrać głos odnośnie propozycji objęcia aluminiowych puszek po napojach systemem kaucji, nad którym obecnie pracuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
18.02.2022

Dbajmy o planetę – dlaczego konsumenci wybierają produkty recyklingowe?

Ekologia, ruch zero waste i idea zrównoważonego rozwoju są silnymi czynnikami oddziałującymi na ówczesne trendy w biznesie. Rosnąca świadomość ekologiczna wśród konsumentów i szeroko komunikowane hasła ekologiczne w mediach społecznościach zachęcają do wybierania produktów, które na swoich opakowaniach mają oznaczenie „100% z recyklingu” lub „opakowanie ekologiczne”. To wyraźny sygnał zachęcający do zostania eko przedsiębiorstwem.
14.02.2022

Innowacja z Polietchniki Łódzkiej - patent na biodegradowalną folię

Zespół naukowców z Politechniki Łódzkiej pod kierunkiem prof. Grażyny Budryn opracował innowacyjną technologię na otrzymanie wytrzymałej folii biodegradowalnej powstałej na bazie skrobi. Jak się udało stworzyć tak oczekiwane na rynku rozwiązanie, wyjaśnia prof. Budryn, dyrektor Instytutu Technologii i Analizy Żywności PŁ.
14.02.2022

Plastikowe odpady w oceanach na celowniku branży morskiej

Francuski gigant żeglugowy CMA CGM podał, że przestanie transportować odpady z tworzyw sztucznych. Walkę z odpadami zapowiedziały także europejskie banki inwestycyjne.
14.02.2022

Czy Polskę zaleją zużyte panele fotowoltaiczne?

Boom na fotowoltaikę od kilku lat trwa w całej Europie. Szacuje się, że w Polsce do 2025 roku będzie zainstalowanych ponad 420 tys. ton paneli. Z uwagi na to, że ich średnia żywotność wynosi 20–30 lat, już wkrótce pierwsze zainstalowane systemy fotowoltaiczne stracą swoją użyteczność.
11.02.2022

Ruda Śląska ma zapłacić blisko 1,3 mln zł kary za nieosiągnięcie wskaźnika segregacji odpadów

Samorząd Rudy Śląskiej ma zapłacić blisko 1,3 mln zł kary za nieosiągnięcie w 2020 r. wymaganego wskaźnika segregacji papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła - zdecydował Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. Miasto odwoła się od tej decyzji.
10.02.2022

Ozdoba: kaucją mogłyby być też objęte puszki i jednorazowe szkło

Resort klimatu i środowiska analizuje rozszerzenie planowanego systemu kaucyjnego o jednorazowe szklane butelki i puszki metalowe - przekazał wiceszef MKiŚ Jacek Ozdoba. Na razie resort proponuje kaucję na opakowania szklane wielorazowego użytku i butelki plastikowe.
08.02.2022

Właściciel Corony zainwestuje 4 mln dolarów w trwałe, ekologiczne pierścienie do puszek z piwem

Grupo Modelo zamierza wyeliminować plastikowe krążki z puszek sprzedawanych w Quintana Roo w Meksyku.
24.01.2022

Markos udoskonala procesy produkcyjne w trosce o stan środowiska

Nawet kilka tysięcy litrów wody tygodniowo uda się zaoszczędzić w wyniku nowych rozwiązań wprowadzonych w firmie Markos. Od 20 stycznia podczas procesu sprawdzania szczelności elementów montowanych na łodziach wykorzystywany jest specjalny zamknięty system obiegu wody. Pomysłodawcami i wykonawcami projektu są sami pracownicy.
22.01.2022

Polska liderem recyklingu OZE. Po panelach czas na turbiny wiatrowe.

Polska staje się jednym z europejskich liderów recyklingu urządzeń wykorzystywanych w energetyce odnawialnej. Zaawansowane prace badawcze dotyczą nie tylko bezodpadowego odzyskiwania surowców z paneli fotowoltaicznych, lecz również, technologicznie trudniejszego, przetwarzania kompozytów z turbin wiatrowych.
20.01.2022

Dostawy w e-commerce a ekologia

Rynek e-commerce, m.in. z powodu wprowadzanych w czasie pandemii lockdown’ów czy ograniczeń w handlu stacjonarnym, bardzo się rozwinął. Zakupy w dużej mierze przeniosły się do sieci, a samo posiadanie e-sklepu stało się wręcz koniecznością.
18.01.2022

AKPOL, Henkel i Jokey wspólnie dla ekologicznego budownictwa

Współpraca partnerska AKPOL z Henkel, niemieckim koncernem chemicznym i Jokey, niemieckim producentem opakowań wykonanych z tworzyw sztucznych to szansa na stworzenie zamkniętego ekosystemu w sektorze budowlanym, opartego na recyklingu tworzyw sztucznych i ich ponownego wykorzystania w przemyśle. Celem wspólnych działań będzie także stworzenie ekologicznych, recyklingowych ekowiader na produkty budowlane Henkel w Polsce.
17.01.2022

Zimą krakowskie ulice zostaną posypane fusami z kawy

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie poszukuje kawiarni, które będą przekazywać fusy z kawy z przeznaczeniem do zimowego utrzymania ścieżek i alejek w parkach. Pomysł na takie ich wykorzystanie przyszedł ze Lwowa i był już z powodzeniem testowany zeszłej zimy.
04.01.2022

Od 1 stycznia będzie obowiązywać ustawa mająca ograniczyć ilość odpadów na składowiskach

Od 1 stycznia będą obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy o odpadach; wdraża ona do polskiego prawa regulacje unijne mające na celu m.in. zmniejszenie ilości odpadów na składowiskach.
01.01.2022

Finansowanie na projekty w energetyce z paliw odpadowych

Zgodnie z wymogami UE do 2035 roku Polska musi zmniejszyć odsetek składowanych odpadów do poziomu poniżej 10 proc. oraz uzyskać 65-proc. wskaźnik recyklingu odpadów komunalnych.
30.12.2021

EKO-opakowania to przyszłość dla przemysłu

Są tańsze, korzystniejsze dla środowiska i doskonale substytuują pierwotne tworzywa. Mowa o regranulatach, które coraz częściej zastępują oryginalne tworzywa sztuczne, produkowane z ropy naftowej. Pochodzące z odpadów tworzyw sztucznych regranulaty to olbrzymia szansa dla ekologicznego rozwoju przemysłu i ochrony środowiska.
30.12.2021

Jak sprawić, aby Boże Narodzenie było eko?

Choinka w donicy nadająca się do ponownego zasadzenia, żywność od lokalnych wytwórców czy unikanie jednorazowych dekoracji - to kilka z 12 rad, jakie pojawiły się w grudniu na stronie internetowej brytyjskiego rządu, dla osób chcących spędzić święta Bożego Narodzenia w taki sposób, by jak najmniej zaszkodzić planecie.
24.12.2021

Zaczarowany ołówek, który zamieni się w świąteczną choinkę

Zazwyczaj ołówki są wykonywane z drzewa. Ale jeden z duńskich start-upów wpadł na nowy pomysł: z ołówków wyrastają drzewa.
21.12.2021

DS Smith zastąpiło już 170 mln plastikowych opakowań używanych w przemyśle, supermarketach i sprzedaży detalicznej

DS Smith, wiodący dostawca przyjaznych środowisku opakowań zamierza do 2025 roku wymienić ponad miliard opakowań z tworzyw sztucznych na swoje rozwiązania z tektury przeznaczone dla supermarketów i sprzedawców internetowych na całym świecie. Jest to część działań zgodnych z wprowadzoną w ubiegłym roku Strategią Zrównoważonego Rozwoju „Na Teraz. I na Przyszłość”. W jej ramach firma zastąpiła już 170 milionów sztuk tworzyw sztucznych.
13.12.2021

Europa ponownie zwiększa eksport produktów nadających się do recyklingu

Recykling używanych produktów ma być jedną z podstaw budowanej w Europie gospodarki o obiegu zamkniętym. Okazuje się, ze znaczne ilości produktów nadających się do recyklingu są eksportowane do Azji, zamiast poddawać je recyklingowi na terenie Europy.
28.11.2021

Raport: wdrożenie zasad gospodarki obiegu zamkniętego może ograniczyć negatywne szoki podażowe

Wdrożenie zasad gospodarki obiegu zamkniętego jest kluczowe w obliczu kryzysu klimatycznego, nadmiernej eksploatacji surowców naturalnych i zaburzeń w handlu międzynarodowym - wynika z opublikowanego w środę raportu. Zdaniem autorów GOZ może ograniczyć negatywne szoki podażowe.
25.11.2021

Tydzień bez Elektrycznych Śmieci

Fundacja Odzyskaj Środowisko zaprasza przedszkolaki, uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz studentów na wyjątkowe wydarzenie online! Tydzień bez Elektrycznych Śmieci to pięć dni zdobywania wiedzy inaczej niż zawsze.
23.11.2021

Zużytą elektronikę oddasz przez paczkomat InPost

InPost wprowadza nową usługę Elektro Zwroty, czyli zwrot używanego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W ten sposób można zadbać o prawidłowy recykling lub nadać drugie życie niepotrzebnej elektronice zgodnie z ideą „zero waste” i „reuse”. Wystarczy przygotować paczkę, wypełnić formularz, odebrać kod na darmową wysyłkę, umieścić go na paczce i nadać w jednym z ponad 15 tys. paczkomatów, bez żadnych dodatkowych warunków i bez żadnych dodatkowych opłat.
21.11.2021

System kaucyjny może się okazać rozwiązaniem fragmentarycznym

Szykowany przez polski rząd system kaucyjny może się okazać rozwiązaniem fragmentarycznym i w najlepszym przypadku umiarkowanie efektywnym - pisze weekendowy "Dziennik Gazeta Prawna".
19.11.2021

W Grupie Orlen trwają prace nad asfaltami do mieszanek z recyklingu

W ramach Grupy Orlen trwają prace nad specjalnym rodzajem asfaltów do mieszanek z materiałami pochodzącymi z recyklingu. Asfalty te, jak wyjaśnia PKN Orlen, będzie można łączyć z destruktem asfaltowym ze starych dróg, który do tej pory był klasyfikowany jako odpad.
17.11.2021

Primark wprowadza nową cyrkularną kolekcję odzieży dżinsowej

Primark przedstawia nową kolekcję odzieży dżinsowej, zaprojektowaną i opracowaną z myślą o zaprezentowaniu w praktyce mody cyrkularnej.
04.11.2021

Elemental Strategic Metals zbuduje zakład recyklingu baterii i odzysku metali za ok. 380 mln zł

Kosztem ok. 380 mln zł firma Elemental Strategic Metals zbuduje w Zawierciu zakład zajmujący się odzyskiwaniem metali, także szlachetnych, ze zużytych baterii laptopów, telefonów komórkowych czy aut elektrycznych oraz z przetworzonych katalizatorów samochodowych. Powstanie co najmniej 100 miejsc pracy.
26.10.2021

Ciechanów z promesą 5 mln zł na rozbudowę inteligentnego systemu segregacji odpadów

Ciechanów otrzymał promesę Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 5 mln zł na rozbudowę inteligentnego systemu segregacji odpadów w zabudowie wielorodzinnej. Dzięki temu pojawią się tam kolejne bezdotykowe pojemniki do selektywnej zbiórki śmieci i zakupiony zostanie samochód do ich odbioru.
26.10.2021

Opakowania po chipsach, słodyczach i zupkach instant mogą posłużyć do produkcji mebli. Najczęściej trafiają jednak do złego worka na śmieci

Polacy zużywają rokrocznie ok. 32 tys. ton elastycznych opakowań z tworzyw sztucznych, takich jak folie po chipsach, słodyczach czy zupkach instant. Zwykle konsumenci wyrzucają je nie tam, gdzie trzeba, czyli do odpadów zmieszanych zamiast do żółtego worka na śmieci. W efekcie tylko niewielki odsetek trafia później do recyklingu.
25.10.2021

Raport: system kaucyjny w Polsce powinien uwzględnić zwrot opakowań z różnych materiałów

Uwzględnienie różnych rodzajów opakowań, nie tylko tych np. z plastiku, relatywnie wysoka kaucja zachęcająca do zwrotu opakowań oraz wygodny sposób ich oddania to - według raportu "Recykling się opłaca" - niektóre z elementów, którymi charakteryzować się powinien system kaucyjny w Polsce.
14.10.2021

4 kroki do efektywnego systemu kaucyjnego w Polsce

Wydajność, wygoda, odpowiedzialność producenta i integralność systemu – to najważniejsze elementy efektywnego systemu kaucyjnego. Zastosowanie tych elementów pozwala rozwiązać globalne problemy z gospodarowaniem odpadami i może przyczynić się do rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym. To tylko niektóre wnioski z raportu „Recykling się opłaca” przygotowanego na zlecenie firmy TOMRA, który powstał na podstawie doświadczeń z 40 rynków kaucyjnych na świecie.
12.10.2021

Kaucja pomoże oczyścić środowisko

Sprawnie działający, powszechny system kaucyjny, który obejmie możliwie dużą liczbę opakowań, pozwoli osiągnąć obowiązkowe poziomy ich recyklingu oraz zmniejszyć ilość opakowaniowych śmieci w naszym otoczeniu - pisze czwartkowa „Rzeczpospolita".
30.09.2021

Czy Ocean Cleanup rzeczywiście posprząta ocean? Eksperci mają wątpliwości

Fundacja Ocean Cleanup już w 2013 roku ogłosiła, że dzięki opracowanemu przez siebie systemowi zamierza wyciągnąć z oceanów aż 90% zalegającego w nich plastiku. Wyniki testów każą jednak pozostać sceptycznym.
27.09.2021

Marriott International stawia sobie za cel "zero netto" do 2050 roku

Sieć hoteli zamierza osiągnąć cel "zero netto" poprzez zwiększone wykorzystanie energii z odnawialnych źródeł oraz instalację inteligentnych systemów i modernizację pod kątem efektywności energetycznej budynków.
27.09.2021

Plastik w oceanie? Starbucks i Ocean Conservancy chcą z tym walczyć

Zanieczyszczenie plastikiem jest powszechnym zjawiskiem, które dotyka w dużej mierze obszary morskie. Szczególnie przedmioty jednorazowego użytku mogą wyrządzić nieodwracalne szkody w tych delikatnych ekosystemach. To dlatego tysiące ludzi podjęło zobowiązanie Ocean Conservancy do zmniejszenia ilości odpadów w swoim codziennym życiu poprzez pominięcie słomki i odłożenie sztućców.
07.08.2021

Gotowy projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.Rozpoczęto konsultacje społeczne w sprawie ROP

W czwartek, 5 sierpnia 2021 r., na stronach Rządowego Centrum Legislacji zamieszczony został projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Projekt wdraża do polskiego prawa nowe wymagania w zakresie rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP).
06.08.2021

Sztuka recyklingu. Inteligentny design wkracza na ulice  

Stacja recyklingu szkła Guangjing została zaprojektowana jako interaktywny produkt, który jest wymownym połączeniem nawyku recyklingu oraz gospodarki o obiegu zamkniętym.
05.08.2021

Inwestor: planowany zakład recyklingu nie będzie składowiskiem odpadów

Planowany zakład recyklingu materiałów budowlanych w Wolinie (Zachodniopomorskie) nie będzie składowiskiem odpadów – zapewnia inwestor. Cześć mieszkańców protestuje przeciwko inwestycji.
30.07.2021

Coca-Cola przechodzi na opakowania w 100 proc. z recyklingu

Coca-Cola będzie używać plastiku pochodzącego w 100 proc. z recyklingu we wszystkich butelkach on-the-go w Wielkiej Brytanii. Oczekuje się, że to posunięcie pomoże zaoszczędzić ponad 29 000 ton nowo wyprodukowanego plastiku każdego roku.
08.07.2021

Recykling albo budownictwo. Drugie życie łopat wiatrowych

Rozwój energetyki wiatrowej rodzi nie tylko pytania dotyczące stabilności systemu elektroenergetycznego, ale tego, co branża zrobi z zużytymi elementami z wiatraków. W skali światowej rozwijane są metody recyklingu łopat i turbin wiatrowych. Powstają także inicjatywy wykorzystywania łopat do budowy elementów miejskich np. mostów lub wiat przystankowych.
30.06.2021

BGK: wsparcie dla Grupy Elemental wpisuje się w politykę zrównoważonego rozwoju

Udzielone przez BGK wsparcie w akwizycji na rynku amerykańskim dla Grupy Elemental, która zajmuje się m.in. pozyskiwaniem metali szlachetnych z grupy platynowców, wpisuje się w politykę wspierania zrównoważonego rozwoju prowadzoną przez bank – powiedział PAP Jarosław Trwoga z BGK.
18.06.2021

Europejscy producenci plastiku zainwestują miliardy w recykling chemiczny

PlasticsEurope, stowarzyszenie branżowe zrzeszające producentów plastiku, poinformowało, że firmy europejskie planują przeznaczyć 7,3 mld euro inwestycji w recykling chemiczny do 2030 roku. Pierwotnie w planach branży było wydanie tylko 2,6 mld euro do 2025 roku.
17.06.2021

Recyklingowy przykład płynie z Niemiec

Dziesięć państw członkowskich UE planuje przejść na system kaucji za recykling pojemników na napoje, aby spełnić nowe wymogi Zielonego Ładu. Niemcy mają 20 lat doświadczenia w prowadzeniu największego tego typu programu na świecie.
16.06.2021

Nowe projekty opakowań pomogą zmniejszyć popyt na tworzywa sztuczne o 20 proc. do 2050 roku

Według wyliczeń analityków Wood Mackenzie, przeprojektowanie opakowań z tworzyw sztucznych może zmniejszyć globalny popyt na nie w 2050 roku - z 190mt do 150mt. Istotne jest wprowadzenie powszechnego modelu ponownego wykorzystywania opakowań w życiu codziennym.
15.06.2021

Pandemia COVID-19 spowodowała wzrost zużycia jednorazowych opakowań

Klienci Starbucks mogą ponownie zacząć używać swoich osobistych kubków w lokalizacjach należących do firmy w Stanach Zjednoczonych 22 czerwca.
10.06.2021

Corona osiągnęła cel „zerowy ślad netto plastiku”

Corona twierdzi, że stała się pierwszą globalną marką napojów, która osiągnęła „zerowy ślad netto plastiku”, po zintensyfikowaniu zbiórki i recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych oraz przeprowadzeniu szeroko zakrojonego.
10.06.2021

Wielkopolskie Centrum Recyklingu inwestuje 100 milionów zł

28 maja 2021 roku na długo zapisze się w historii ZGO Sp. z o.o. w Jarocinie – Wielkopolskiego Centrum Recyklingu.
09.06.2021

LyondellBasell pomaga eliminować tworzywa sztuczne trafiające do środowiska

Spółka LyondellBasell ogłosiła dzisiaj publikację raportu w sprawie zrównoważonego rozwoju za 2020 rok. Raport przedstawia działania spółki w obszarze eliminacji odpadów z tworzyw sztucznych trafiających do środowiska, pomocy w rozwiązaniu problemu zmian klimatycznych i wsparcia rozwoju społecznego.
09.06.2021

Innowacyjny zakład PolyStyreneLoop będzie prowadził recykling odpadów z rozbiórki polistyrenu i odzyskiwał cenne surowce

Nowy zakład recyklingu w Holandii będzie zajmował się recyklingiem odpadów rozbiórkowych polistyrenu ekspandowanego (EPS), a także przetwarzaniem wycofanego z użycia dodatku.
07.06.2021

Ekolodzy i bielszczanie zbierają makulaturę, by ratować konie

Ekolodzy z Klubu Gaja do końca maja zbierają makulaturę w Bielsku-Białej. Przychód z jej sprzedaży zostanie przeznaczony na ratowanie i leczenie koni, które znajdują się pod opieką tego stowarzyszenia. W ub.r. zebrali w ten sposób ponad 21 t.
24.05.2021

PKN Orlen rozważa przetwarzanie rolniczej biomasy

PKN Orlen analizuje możliwość zagospodarowania biomasy rolniczej pochodzącej z wytwarzania cukru oraz produktów zbożowych i przetwarzanie jej na wysokomarżowe produkty petrochemiczne, biometan, a także wodór. Spółka podpisała list intencyjny w tej sprawie z Krajową Spółką Cukrową.
18.05.2021

Orlen Unipetrol testuje chemiczny recykling odpadów z tworzyw sztucznych

Orlen Unipetrol uruchomił w swym zakładzie w Litvinowie instalację pirolizy do przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych. Posłuży ona do planowanych na trzy lata testów, które sprawdzą możliwości chemicznego recyklingu tworzyw sztucznych i wprowadzenia tej technologii do produkcji.
14.05.2021

LyondellBasell rozpoczyna komercyjną produkcję polimerów z wykorzystaniem surowców pochodzących z odpadów z tworzyw sztucznych

Spółka LyondellBasell (NYSE: LYB) ogłosiła dzisiaj w swoim biurze w niemieckim Wesseling podjęcie kolejnego kroku realizującego jej ambicje rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym poprzez produkowanie dziewiczych polimerów z surowców pozyskanych z odpadów z tworzyw sztucznych.
07.05.2021

Zbliżają się 15-ste obchody „Dnia Bez Śmiecenia”

Odpady to nie śmieci – to surowce. #WidzęWięcej. Dzień Bez Śmiecenia[1] – edukacyjna kampania społeczna organizowana przez Rekopol Organizację Odzysku Opakowań S.A., w której poruszany jest ważny temat świadomej segregacji odpadów i ekologicznego stylu życia – ma już 15 lat! W tym roku, 11 maja, z okazji jubileuszu wrócimy do najważniejszych zasad i inspirujących ciekawostek, które upowszechnialiśmy na przestrzeni tych lat, by na koniec z pełną odpowiedzialnością stwierdzić #WidzęWięcej! Hasło tegorocznej kampanii „Odpady to nie
06.05.2021

Stowarzyszenie „Polski Recykling”: ROP w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wpisało projekt Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta w wykaz prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do unijnych wymogów środowiskowych. Gwarantują również, że w nowym modelu gospodarki odpadami odpowiedzialność finansowa za opakowania na rynku spoczywa na producentach i wprowadzających.
30.04.2021

Aż 200 kg z produkowanych ponad 300 kg odpadów można odzyskac w ciągu roku

Statystyczny Polak produkuje rocznie ponad 325 kg odpadów, a ponad 200 kg można odzyskać i ponownie użyć - podkreśla NFOŚiGW. Wskazuje jednak, że tylko 27 proc. odpadów trafia z powrotem do obiegu surowcowego.
30.04.2021

Innowacyjny Ciechanów pomaga segregować odpady z pomocą nowoczesnej wyszukiwarki

Urząd Miasta Ciechanowa (Mazowieckie) uruchomił internetową wyszukiwarkę odpadów. Dzięki niej można np. sprawdzić, do jakiego pojemnika należy wyrzucić puszki po napojach, opakowania po żywności czy kosmetykach, a także gdzie oddać zużytą ładowarkę do telefonu, akumulator samochodowy albo dywan.
22.04.2021

Mikrofale mogą być przyszłością recyklingu tworzyw sztucznych

Minęło prawie dziesięć lat, odkąd Jocelyn Doucet po raz pierwszy eksperymentowała z recyklingiem plastikowych odpadów w kuchence mikrofalowej. Teraz mówi, że technologia wywodząca się z tych wczesnych wysiłków może umożliwić produkcję plastiku prawie wyłącznie z materiałów pochodzących z recyklingu.
24.03.2021

Biedronka pomaga oczyszczać Morze Bałtyckie

Już prawie 40 000 koszy na kółkach i ponad 800 wózków sklepowych w sieci Biedronka powstaje z poddanych recyklingowi, wyłowionych z mórz i oceanów lin oraz sieci rybackich z tworzyw sztucznych.
23.03.2021

EKG: Zielony Ład i agenda cyfrowa to szansa dla wielu branż

Zielony Ład i agenda cyfrowa to szansa dla wielu branż, ale i wyzwanie, którym nie wszystkie firmy będą w stanie sprostać - ocenili uczestnicy debaty otwierającej w środę tegoroczną edycję Europejskiego Kongresu Gospodarczego EEC Trends.
17.02.2021

Stowarzyszenie „Polski Recykling”: recyklerzy śmieci nie palą, dają odpadom drugie życie

Stowarzyszenie „Polski Recykling” przeanalizowało zestawienie pożarów miejsc gromadzenia odpadów w poszczególnych województwach w latach 2016-2019 (do 30. września 2019 r.) otrzymane z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Na 637 wykazanych pożarów tylko 8 odnotowano w zakładach recyklingu, co stanowi 1,2% wszystkich zdarzeń.
15.02.2021

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o czystości i porządku w gminach

W ramach tzw. Programu „Czystość Plus” zapoczątkowano prace nad projektem zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Aby ułatwić wdrożenie części zmian jeszcze w tym roku, zawarto je w dwóch projektach ustaw.
23.12.2020

Producenci opakowań nie płacą za recykling polskich śmieci. System ROP ma to zmienić

Przedsiębiorcy wprowadzający produkty w opakowaniach na polski rynek ponoszą najniższe w Unii opłaty recyklingowe. Powoduje to zapaść na rynku surowców wtórnych, czyniąc nieopłacalną selektywną zbiórkę odpadów. Faktyczne koszty gospodarki komunalnej ponoszą obywatele i firmy recyklerskie.
21.12.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.