Wynik wyszukiwania - "MKiŚ" - Wiadomości

MKiŚ: ponad 100 mld zł spodziewanych nakładów na sieci energetyczne do 2030 r.

Spodziewany jest dynamiczny wzrost nakładów inwestycyjnych na rozwój sieci elektroenergetycznych w Polsce, które istotnie przekroczą kwotę 100 mld zł do 2030 r. - napisał w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.
11.07.2024

W MKiŚ powołano specjalny zespół ds. ochrony drzew i krzewów

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało w środę o utworzeniu specjalnego zespołu, który ma zaproponować przepisy chroniące zieleń przed nadmierną i nieuzasadnioną wycinką lub zniszczeniem.
10.07.2024

W Kosakowie może powstać pierwszy wielkoskalowy magazyn wodoru

Minister klimatu i środowiska zapowiedziała, że jedną z lokalizacji, w których mógłby powstać wielkoskalowy magazyn wodoru jest Kosakowo (Pomorskie). "Właśnie tu będziemy mieli dużą nadprodukcję energii elektrycznej, pochodzącej z odnawialnych i zeroemisyjnych źródeł energii" – mówiła w piątek Paulina Hennig-Kloska.
05.07.2024

Projekt prawa wodorowego po wakacjach powinien trafić do Sejmu

Ministerstwo klimatu zakłada, że projekt prawa wodorowego - regulacji dla rynku wodoru powinien po wakacjach trafić do Sejmu. Jednocześnie MKiŚ przygotowuje m.in program promocji elektrolizerów wart 600 mln euro - poinformowali w czwartek przedstawiciele resortu.
04.07.2024

Dorożała: Lasy Państwowe mają mocniej wesprzeć finansowo ochronę przyrody w Polsce

Lasy Państwowe będą wnosić opłatę na rzecz parków narodowych i regionalnych dyrekcji ochrony środowiska - zapowiedział wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała. Dodał, że taka danina może wynieść nawet ok. 250 mln zł rocznie; opłata ma pochodzić z dochodów z pozyskania drewna.
04.07.2024

Hennig-Kloska: ustawa ograniczająca ceny energii powinna być przedłużona na przyszły rok

Gospodarstwa domowe powinny być objęte ustawową osłoną ograniczającą ceny energii również w przyszłym roku - poinformowała w środę ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Jak dodała, uwzględniła to w projekcji budżetu na 2025 r. wysłanej do Ministra Finansów.
03.07.2024

MKiŚ: ochrona Odry i walka z nielegalnym transportem odpadów tematami polsko-niemieckich konsultacji

Współpraca na rzecz ochrony środowiska, Odry oraz walka z nielegalnym transportem odpadów to tematy rozmów minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski z niemiecką minister środowiska Steffi Lemke w ramach polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych - podało ministerstwo klimatu.
03.07.2024

Projekt rozporządzenia MKiŚ proponuje definicję drewna energetycznego

Tylko surowiec drzewny o obniżonej wartości i cechach uniemożliwiających jego przemysłowe wykorzystanie może być uznany za drewno energetyczne - proponuje ministerstwo klimatu w projekcie rozporządzenia, skierowanego we wtorek do konsultacji publicznych.
03.07.2024

Wiceszef MKiŚ: jeśli prognoza cen za energię jest zawyżona można zwrócić się o jej korektę

Jeśli ktoś otrzymał zawyżoną prognozę dotyczącą rachunków za prąd, może zwrócić się do sprzedawcy o jej korektę - przypomniał w poniedziałek wiceminister Klimatu i Środowiska Krzysztof Bolesta. Od 1 lipca zmienił się system ochrony dla odbiorców energii.
01.07.2024

MKiŚ rozważa częstsze rozliczanie opłat z jednorazowych opakowań

Jesienią "być może" zaplanowana zostanie nowelizacja ustawy o SUP, która zwiększy częstotliwość rozliczania opłat z jednorazowych opakowań - zapowiedziała wiceszefowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ) Anita Sowińska podczas konferencji prasowej w czwartek.
27.06.2024

Wiceszef MKiŚ: najgorszy węgiel nie może być spalany w kotłach nieprzystosowanych do tego

Nie możemy się zgodzić na to, że jeśli węgiel nie nadaje do sprzedaży w elektrowniach, to trzeba go sprzedać do gospodarstw domowych - podkreślił w środę wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta. Dodał, że najgorszej jakości węgiel nie może być spalany w kotłach, które nie są do tego przystosowane.
26.06.2024

MKiŚ szuka funduszy na polską technologię magazynowania energii w ogniwach jonowych

Resort klimatu szuka funduszy na projekt związany z polską technologią ogniw jonowych do magazynów energii; trwają prace nad wstępnym studium wykonalności projektu - poinformowało PAP ministerstwo. Prof. Janina Molenda z Akademii Górniczo-Hutniczej sygnalizuje, że MKiŚ nie wyznaczył nikogo do koordynowania projektu.
24.06.2024

Spotkanie „Młodzi dla klimatu - klimat dla młodych”

Dzisiaj odbyło się wyjątkowe wydarzenie pod nazwą „Młodzi dla klimatu - klimat dla młodych”, które zgromadziło około 100 reprezentantów młodzieżowych organizacji klimatycznych z całej Polski. Spotkanie to miało na celu otwarcie dialogu pomiędzy młodymi aktywistami a rządem oraz wypracowanie najlepszych rozwiązań dotyczących rekrutacji do Młodzieżowej Rady Klimatycznej (MRK) oraz edukacji klimatycznej.
19.06.2024

Hennig-Kloska: cele redukcji odpadów żywności są ambitne, nie powinny być dalej zwiększane

Cele redukcji odpadów żywności określone w noweli dyrektywy dotyczącej odpadów są na tyle ambitne, że nie powinny być dalej zwiększane w toku negocjacji - wskazała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
18.06.2024

DGP: Energetyka jeszcze poczeka na głębsze zmiany

"Poznaliśmy główne założenia nowej ustawy wiatrakowej, na którą pracuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Odległość od zabudowań to niejedyna zmiana" - pisze w poniedziałkowym wydaniu "DGP".
17.06.2024

MKiŚ przedstawiło kompromisowe propozycje dotyczące norm jakości węgla

Wydłużenie terminów kiedy zaczną obowiązywać nowe parametry jakościowych dla węgla - m.in. taką kompromisową propozycję przedstawił we wtorek wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta odnośnie projektowanych przepisów dot. norm dla węgla. Branża górnicza krytykowała te propozycje.
12.06.2024

MKiŚ: podpisano wartą blisko 1,7 mln zł umowę z PZW m.in. na zarybianie Odry

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu podpisał umowę z Polskim Związkiem Wędkarskim m.in. na zarybianie Odry - poinformował resort klimatu i środowiska. Projekt kosztuje blisko 1,7 mln zł, ma być realizowany przez 3 lata - wskazano.
06.06.2024

Wiceszefowa MKiŚ: zabezpieczenia na wschodniej granicy powinny uwzględniać bezpieczeństwo zwierząt

Resort klimatu i środowiska zwróci się do innych ministerstw, by przy projektowaniu zabezpieczeń wschodniej granicy uwzględnić bezpieczeństwo zwierząt - mówiła w poniedziałek w Studiu PAP wiceszefowa MKiŚ Urszula Zielińska.
28.05.2024

Opublikowano projekt ws. ram regulacyjnych dla rynku wodoru

Stworzenie ram regulacyjnych funkcjonowania rynku wodoru w Polsce to cel projektu noweli Prawa energetycznego, opublikowanego w poniedziałek na stronie RCL. Nowe przepisy realizować będą jeden z kamieni milowych KPO - wskazano w ocenie skutków regulacji.
27.05.2024

Prezes Orlenu: rozpoczęliśmy rozmowy o nowej formule dla małych reaktorów jądrowych

Rozpoczęliśmy rozmowy z partnerami o nowej formule przedsięwzięcia dotyczącego SMR - poinformował w czwartek prezes Orlenu Ireneusz Fąfara. Zapowiedział przyspieszenie w segmencie morskiej energetyki wiatrowej oraz nową strategię dla petrochemii jeszcze w tym roku.
23.05.2024

MKiŚ: w 2030 r. po polskich drogach ma jeździć ponad 1,5 mln elektryków

W 2030 r. w Polsce ma być ponad 1,5 mln samochodów elektrycznych - wynika z prognozy resortu klimatu zamieszczonej w OSR projektu noweli ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Nowe przepisy implementować będą unijną dyrektywę RED II ws. m.in. szerszego wykorzystania prądu w transporcie.
23.05.2024

MKiŚ proponuje wzmocnienie GIOŚ i wyższe kary za nielegalne składowanie odpadów

Wzmocnienie GIOŚ, zaostrzenie kar za nielegalne składowanie odpadów, utworzenie parku narodowego Dolina Dolnej Odry - m.in. te propozycje przedstawi premierowi minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska - poinformował w poniedziałek Radiu RMF24 wiceszef tego resortu Mikołaj Dorożała.
20.05.2024

MKiŚ: do 14 czerwca br. przedłużono prace dot. ceny maksymalnej za energię elektryczną z offshore

Do 14 czerwca br. przedłużono prace zespołu ds. ceny maksymalnej za energię elektryczną z morskich farm wiatrowych - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Konieczne jest wykonanie dodatkowych analiz warunków panujących obecnie na rynku energii - dodało.
16.05.2024

MKiŚ wydał decyzję dot. budowy małej elektrowni jądrowej SMR

MKiŚ wydał decyzję zasadniczą dot. budowy elektrowni jądrowej z zastosowaniem małych reaktorów modułowych (SMR) oraz przechowalnika wypalonego paliwa jądrowego jako integralnej części elektrowni jądrowej - poinformował resort na stronie.
14.05.2024

MKiŚ: termin startu systemu kaucyjnego będzie zależeć od stopnia przygotowania operatorów

Termin faktycznego startu systemu kaucyjnego w Polsce będzie zależeć od stopnia przygotowania i zaangażowania operatorów - poinformowało PAP Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Resort zapewnił, że dokłada wszelkich starań, by proces uzyskania notyfikacji przepisów przebiegł jak najszybciej.
11.05.2024

Powstaje międzyresortowy zespół do spraw transformacji energetycznej

Budujemy, we współpracy m.in. z Ministerstwem Klimatu i Środowiska międzyresortowy zespół, zajmujący się sprawami transformacji energetycznej - mówiła we wtorek minister przemysłu Marzena Czarnecka podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
08.05.2024

Wiceminister Sowińska: konsultacje projektu dot. systemu kaucyjnego zakończą się w maju

Konsultacje społeczne projektu dotyczącego systemu kaucyjnego zakończą się w maju - zapowiedziała w poniedziałek podczas spotkania z mediami wiceminister MKiŚ Anita Sowińska. Zaznaczyła, że chciałaby, aby projekt był procedowany w Sejmie i w Senacie przed wakacjami.
07.05.2024

Wiceszef MKiŚ: "konstytucja dla Puszczy Białowieskiej" nie będzie jedną ustawą; ma to być zestaw działań

"Konstytucja dla Puszczy Białowieskiej" nie będzie jedną ustawą; ma być to zestaw działań, także prawnych, które mają lepiej chronić to dziedzictwo, a także dać lokalnym społecznościom możliwość rozwoju w oparciu o unikatowość Puszczy – wskazał w rozmowie z PAP wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała.
06.05.2024

Uruchomiono stronę promującą parki narodowe

Wszystkie informacje o 23 polskich parkach narodowych będzie można znaleźć w jednym miejscu, na portalu ppn.gov.pl - poinformował w poniedziałek resort klimatu i środowiska. Serwis ma ułatwić m.in. zakup biletów on-line do parków.
30.04.2024

W resorcie klimatu na transformację energetyczną zaplanowano z KPO ponad 100 mld zł

W MKiŚ na transformacja energetyczną w Polsce zaplanowano z KPO ponad 100 mld zł - poinformowała w piątek w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska. Możemy być technologicznym pociągiem rozwojowym w Europie i na świecie - przekonywała.
27.04.2024

MKiŚ przyznaje, że koszt ustawy o cenach energii wyniesie 8,1 mld zł, a nie 6,3 mld zł

MKiŚ uwzględniło uwagi MF do projektu o częściowym odmrażaniu cen energii od lipca br., z których wynika, że koszt ustawy wyniesie 8,1 mld zł, a nie 6,3 mld zł - wynika z odpowiedzi ministerstwa klimatu w ramach konsultacji międzyresortowych.
25.04.2024

Wprowadzenie Ustawy Kaucyjnej: krok ku zrównoważonemu środowisku

Trwają prace wokół ustawy kaucyjnej, która ma wejść w życie 1 stycznia 2025 roku. Po wyborach parlamentarnych 15 października 2023 i zmianie władzy, nowe kierownictwo Ministerstwa Klimatu i Środowiska podjęło się gruntownej analizy regulacji oraz jej ponownej konsultacji z przedsiębiorcami, samorządowcami oraz organizacjami ekologicznymi, w celu doszlifowania poszczególnych zapisów. MKiŚ przedstawiło szereg propozycji zmian, które wkrótce trafią do Sejmu.
25.04.2024

MKiŚ planuje wzmocnienie nadzoru nad opakowaniowym systemem kaucyjnym

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad nowelizacją ustawy o gospodarce opakowaniami, która wzmocni nadzór resortu na systemem kaucyjnym. Minister będzie mógł m.in. kontrolować uruchamianie sytemu po wydaniu zezwolenia na jego prowadzenie.
19.04.2024

Projekt: większe miasta będą musiały opracować plany adaptacji do zmian klimatu

Miasta o liczbie mieszkańców równej lub większej niż 20 tys. osób będą zobowiązane do opracowania miejskich planów adaptacji do zmian klimatu - wynika z projektu opublikowanego w wykazie prac legislacyjnych rządu. Będzie można również określić wymagania jakościowe dla np. peletu drzewnego spalanego w domowych piecach.
09.04.2024

Wiceszef MKiŚ: pod koniec kwietnia tzw. okrągły stół leśny

W dniach 22-23 kwietnia ma odbyć się tzw. okrągły stół leśny – poinformował w czwartek wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała. Jak wcześniej zapowiadano, spotkanie ma dotyczyć przyszłości lasów i gospodarki leśnej w kraju.
04.04.2024

Wiceszef MKiŚ: w pierwszej kolejności resort przedstawi projekt zmian dotyczących prosumentów

Ministerstwo klimatu w ramach prac legislacyjnych w pierwszej kolejności przedstawi projekt zmian przepisów dotyczących sposobu rozliczania prosumentów - poinformował w poniedziałek wiceminister klimatu Miłosz Motyka.
25.03.2024

Branża drzewna oczekuje od MKiŚ realizacji zapowiadanych zmian w systemie sprzedaży drewna

Branża drzewna oczekuje od resortu klimatu realizacji zapowiadanych zmian w systemie sprzedaży drewna; kluczowe będą rozwiązania legislacyjne wdrażane przez Lasy Państwowe przy współpracy z resortem - uważa prezydent Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego Piotr Poziomski.
19.03.2024

MKiŚ: trwają badania hałd górniczych i hutniczych w celu odzysku surowców krytycznych

Służba geologiczna opracowuje Bilans Zasobów Antropogenicznych Polski - poinformował PAP resort klimatu. Wyniki badań będą podstawą do oceny przydatności hałd górniczych i hutniczych w gospodarce obiegu zamkniętego, w tym poszukiwań surowców krytycznych dla OZE - dodano.
17.03.2024

Minister klimatu: mniej nieprzetworzonego drewna ma wyjeżdżać z Polski

Mniej nieprzetworzonego drewna ma wyjeżdżać z Polski; większa pula drewna ma trafić ma trafić do stałych i wieloletnich klientów, premiowani mają być też odbiorcy, którzy przerabiają drewno blisko jego pozyskania – przekazała w piątek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
15.03.2024

Dorota Zawadzka-Stępniak nową szefową NFOŚiGW

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska wręczyła nominację na stanowisko prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Dorocie Zawadzkiej-Stępniak. Nowa prezes rozpocznie pracę od poniedziałku 18 marca.
15.03.2024

Resort klimatu zainaugurował platformę współpracy z organizacjami pozarządowymi

Resort klimatu i środowiska zainaugurował projekt platformy współpracy m.in. z organizacjami pozarządowymi i naukowcami. Platforma ma włączyć te środowiska w proces decyzyjny i wypracowanie wspólnych rozwiązań dotyczących np. ochrony powietrza, klimatu czy bioróżnorodności.
14.03.2024

Wiceszef MKiŚ: prowadzimy rozmowy o dostawach LPG z zachodniej Europy

Prowadzimy rozmowy o dostawach LPG z zachodniej Europy, z portów ARA, i o zabezpieczaniu szlaków jego transportu - poinformował w czwartek wiceminister klimatu Miłosz Motyka. Zapewnił, że LPG w Polsce nie zabraknie zarówno jeśli chodzi o gospodarstwa domowe, jak i odbiorców na stacjach paliw.
07.03.2024

Wiceszef MKiŚ: oceniamy, że jest zgoda na 500 m jako odległość minimalną wiatraka od zabudowań

Ministerstwo klimatu planuje do połowy roku przedstawić projekt zmiany tzw. ustawy odległościowej; resort ocenia, że jest zgoda wokół 500 m jako minimalnej odległości turbin wiatrowych od zabudowań - powiedział PAP wiceminister klimatu Miłosz Motyka.
28.02.2024

Łowczy krajowy deklaruje współpracę z resortem klimatu na rzecz polskiej przyrody

Łowczy krajowy Eugeniusz Grzeszczak zadeklarował współpracę i dialog z resortem klimatu na rzecz polskiej przyrody - wynika z listu Grzeszczaka, do szefowej MKiŚ Pauliny Hennig-Kloski. Zapewnił w nim, że ostatnie wypowiedzi nie miały na celu krytyki propozycji resortu ws. polowań.
23.02.2024

Wiceszef MKiŚ: Polska nie rozpoczęła jeszcze konsultacji propozycji KE celu redukcyjnego na 2040 r.

Polska nie rozpoczęła jeszcze oficjalnych konsultacji ws. propozycji Komisji Europejskiej co do celu redukcji CO2 o 90 proc. do 2040 r.; rozpoczęły się wstępne analizy - poinformował w środę wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta.
22.02.2024

Wiceminister klimatu: nieformalnie powołaliśmy zespół ds. ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie

W styczniu nieformalnie powołaliśmy zespół ds. ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie - poinformował w środę na konferencji prasowej wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała. Dodał, że powstał zespół przy Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.
22.02.2024

Wiceminister klimatu: do czerwca br. pojawi się projekt ustawy wiatrakowej

Do czerwca br. resort przygotuje projekt ustawy wiatrakowej, która będzie szeroko konsultowana - wynika z poniedziałkowej wypowiedzi wiceministra klimatu i środowiska Miłosza Motyki. Dodał, że projektowane przepisy nie będą zawierały norm hałasu dla wiatraków na lądzie.
19.02.2024

MKiŚ: do 31 czerwca br. przedłużono poszukiwania lokalizacji dla składowiska odpadów promieniotwórczych

Do 31 czerwca br. przedłużono poszukiwania lokalizacji dla nowego składowiska odpadów promieniotwórczych m.in mających pochodzić z energetyki jądrowej - poinformowało PAP Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Resort przyznał, że mimo zachęt nie wpłynęły żadne oferty od gmin.
16.02.2024

Wiceszefowa MKiŚ: będzie nowela ustawy kaucyjnej, choć system ma ruszyć od 2025 r.

Przepisy wdrażające do Polski system kaucyjny będą znowelizowane – zapowiedziała w środę wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska. Podkreśliła jednocześnie, że kaucje - tak jak założono – miałyby ruszyć od 1 stycznia 2025 r.
14.02.2024

Mokradła to najszybciej ginące ekosystemy świata

Mokradła to najszybciej ginące ekosystemy świata – zanikają trzy razy szybciej niż lasy - zwraca uwagę ministerstwo klimatu 2 lutego w Światowy Dzień Mokradeł i zachęca, by ratować ten naturalny filtr wody, chroniący przed powodziami.
02.02.2024

MKiŚ: Dialog o programie Czyste Powietrze

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ruszyło z szerokimi konsultacjami dla usprawnienia programu Czyste Powietrze. W spotkaniu z minister Pauliną Hennig-Kloską, wiceminister Urszulą Zielińską oraz przedstawicielami NFOŚiGW i WFOŚiGW w Katowicach, wzięli udział przedstawiciele Komisji Europejskiej, Banku Światowego, Fundacji Instrat, Instytutu Ochrony Środowiska i Polskiego Alarmu Smogowego.
01.02.2024

Minister klimatu: wznowiliśmy wypłaty z programu "Czyste Powietrze"

Wznowiono wypłaty dla beneficjentów z programu "Czyste Powietrze", wypłacono też wszystkie zaległe dotacje - poinformowała w środę minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
31.01.2024

Szefowa MKiŚ: na ten rok przewidziana jest aktualizacja polityki jądrowej państwa

Na ten rok przewidziana jest aktualizacja polityki jądrowej państwa - powiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Wskazała, że audyt ws. przygotowań do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej przygotuje pełnomocnik rządu ds. infrastruktury krytycznej.
31.01.2024

Maciej Bando powołany na pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej

Były szef Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando został powołany na podsekretarza stanu i pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej - poinformował w poniedziałek wieczorem resort klimatu i środowiska.
30.01.2024

Minister klimatu: za kwartał rozwiązania ws. ochrony odbiorców prądu w II poł. 2024 r.

W ciągu kwartału mają zostać zaprezentowane pierwsze rozwiązania ws. ochrony gospodarstw domowych w drugiej połowie 2024 r. w związku z cenami prądu - zapowiedziała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Jak wynikało z jej wypowiedzi, pomoc miałaby objąć głównie biedniejsze rodziny.
30.01.2024

Wiceszefowa MKiŚ zleciła inwentaryzację nielegalnych wysypisk odpadów niebezpiecznych

Wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska poinformowała PAP, że zleciła inwentaryzację nielegalnych składowisk odpadów niebezpiecznych. Dodała, że chodzi m.in. o sprawdzenie, ile takich odpadów może być unieszkodliwionych w naszym kraju.
17.01.2024

MKiŚ pracuje nad założeniami ws. wsparcia zakupu zeroemisyjnych aut ciężarowych

Ruszyły prace nad założeniami dotyczącymi finansowego wsparcia zakupu zeroemisyjnych samochodów ciężarowych powyżej 12 ton, czyli kategorii N3, oraz infrastruktury ich ładowania - poinformował we wtorek wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.
16.01.2024

Spacer z minister klimatu po Puszczy Białowieskiej na licytacji WOŚP

W ramach 32. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy można wylicytować spacer z minister klimatu i środowiska Pauliną Hennig-Kloską po Białowieskim Parku Narodowym - poinformował w poniedziałek resort. Do pokonania będzie czterokilometrowy szlak "Do Dębu Jagiełły".
16.01.2024

MKiŚ: pieniądze z programu Feniks na "Czyste Powietrze"

Ministerstwo pracuje nad przeznaczeniem pieniędzy z programu Feniks, by wypłacić zaległe dotacje w programie "Czyste Powietrze" - poinformowała w poniedziałek szefowa resortu klimatu Paulina Hennig-Kloska. W jej ocenie, uruchomienie tych środków zajmie kilka tygodni.
15.01.2024

Hennig-Kloska: deficyt w budżecie na 2024 r. wyższy niż w projekcie przyjętym przez rząd PiS

Deficyt w przyszłorocznym budżecie będzie wyższy, niż przewidziano w projekcie przyjętym przez rząd PiS pod koniec września - powiedziała we wtorek na antenie Polsat News minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
19.12.2023

Paulina Hennig-Kloska: przygotujemy strategię dojścia Polski do neutralności klimatycznej

Przygotowanie strategii dojścia Polski do neutralności klimatycznej, przeglądy ostatnich decyzji oraz konkursów rozpisywanych przez NFOŚiGW - to według nowej minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski najważniejsze działania, jakie podejmie resort.
13.12.2023

Według firmy z branży recyklingu kaucja za butelki w Polsce powinna być wyższa

Zaproponowana przez resort klimatu stawka 50 gr. kaucji za butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki wydaje się za niska, bardziej odpowiednią kwotą jest 1 zł - przekonuje Anna Sapota z firmy Tomra komentując dla PAP ostatnią propozycję MKiŚ.
01.12.2023

MKiŚ: Polska pozostaje kluczowym partnerem USA w realizacji projektu pierwszej elektrowni jądrowej

8 listopada 2023 r. odbyło się spotkanie minister Anny Moskwy z Ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce Markiem Brzezińskim. Tematyka spotkania obejmowała rozwój polsko-amerykańskiej współpracy energetycznej, w szczególności energetyki jądrowej i bezpieczeństwa energetycznego.
09.11.2023

MKiŚ: Realizacja transformacji energetycznej wymaga odpowiedniego finansowania

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało komunikat dotyczący finansowania transformacji energetycznej. Publikujemy komunikat w całości:
30.09.2023

Szefowa MKiŚ w liście do polskich europosłów: rynek mocy to filar bezpieczeństwa energetycznego Polski

Przedłużenie rynku mocy to filar bezpieczeństwa energetycznego Polski na najbliższe lata - podkreśliła w liście adresowanym do polskich europosłów szefowa MKiŚ Anna Moskwa. Zaapelowała, aby w czwartkowym głosowaniu odrzucili unijne przepisy, które nie zawierają tych korzystnych dla Polski rozwiązań.
14.09.2023

MKiŚ: sprzedawcy energii będą zobowiązani do jasnego informowania klientów o zmianach w rozliczeniach

Sprzedawcy energii zobowiązani będą do jasnego informowania odbiorców o zmianach w rozliczeniach; premiowana będzie też oszczędność energii - przewiduje podpisana nowela rozporządzenia taryfowego, o czym poinformował w poniedziałek resort klimatu i środowiska.
11.09.2023

MKiŚ: zakończyły się negocjacje ws. polsko-kanadyjskiej umowy dot. atomu

Zakończyły się negocjacje dotyczące umowy między Polską a Kanadą ws. współpracy przy małych reaktorach modułowych (SMR); została ona przekazana do notyfikacji Komisji Europejskiej, poinformował we wtorek resort klimatu i środowiska.
11.07.2023

Moskwa we Francji: Polska energetyka gwarantuje bezpieczeństwo dla odbiorców

Wymiana doświadczeń krajów dotycząca polityki efektywności energetycznej, działań na rzecz klimatu oraz bezpieczeństwa energetycznego to tematy 8. globalnej konferencji ministerialnej Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) na temat efektywności energetycznej oraz Posiedzenia Rady Ministerialnej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Spotkania, w których uczestniczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, odbyły się 8 czerwca 2023 r. w Wersalu i Paryżu.
09.06.2023

Sejmowa komisja pozytywnie zaopiniowała nowelizację prawa energetycznego z poprawkami i autopoprawką

Sejmowa komisja do spraw Energii Klimatu i Aktywów Państwowych pozytywnie zaopiniowała nowelizację prawa energetycznego z poprawkami i wniesioną autopoprawką. Nowelizacja wprowadza szereg zmian w sektorze energetycznym, m.in. wzmacnia prawa odbiorców energii.
26.05.2023

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska podczas 2. edycji Forum Biznesu Polska-Słowacja

- Wspólna historia pozwoliła nam dużo wcześniej niż innym dostrzec zagrożenie, które nadciągało ze Wschodu. Dzięki temu Polska i Słowacja odpowiednio wcześnie zareagowały na kryzys spowodowany agresją Rosji na Ukrainę – mówiła wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska podczas 2. Forum Biznesu Polska-Słowacja, które zostało zorganizowane 25 maja 2023 r.
26.05.2023

Moskwa: w tym tygodniu dołączy amerykański wykonawca 1. elektrowni atomowej

W tym tygodniu dołączy kolejny partner, kolejny podmiot amerykański w projekcie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce - będzie to wykonawca - poinformowała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Radiu RMF24. W tym roku będzie umowa na usługi inżynieryjne, projektowe - dodała.
23.05.2023

Polska prowadzi negocjacje techniczne ws. odpadów podczas COP16 Konwencji Bazylejskiej

W Genewie podczas 16 spotkania Konferencji Stron Konwencji Bazylejskiej (COP16) trwają negocjacje na Grupie kontaktowej ds. technicznych Konwencji Bazylejskiej dotyczące uzgodnienia szeregu technicznych wytycznych dot. bezpiecznego dla środowiska gospodarowania odpadami. Prace grupy prowadzi Magda Gosk, I Zastępca Głównego Inspektora Ochrony Środowiska wraz z przedstawicielem Wielkiej Brytanii.
09.05.2023

Wiceminister klimatu: liczymy zgodę PE na wyższe limity emisji metanu

Ministerstwo klimatu liczy na potwierdzenie przez Parlament Europejski we wtorek w głosowaniu kompromisu ws. limitów emisji metanu z kopalń węgla - powiedział PAP wiceminister Adam Gibourge-Czetwertyński. Kompromis zakłada limit 5 ton metanu na 1000 ton węgla.
09.05.2023

MKiŚ nie planuje podnosić opłaty foliówkowej ani rozszerzać jej na torby papierowe

Nie jest planowane podnoszenie opłaty za torby foliowe wydawane klientom w sklepach, ani jej rozszerzenia na torby z papieru - przekazał PAP resort klimatu i środowiska. Dodano, że w wyniku m.in. opłaty liczba zużywanych torebek znacząco spadła.
04.05.2023

Nowe inwestycje w edukację ekologiczną dofinansowane przez WFOŚiGW w Warszawie

W efekcie podpisanych dziś 5 umów w gminach Głowaczów, Jastrząb, Przyłęk, Wolanów i na terenie Leśnictwa Łaziska, w najbliższym czasie zostaną zrealizowane przedsięwzięcia o wartości 400 tys. zł z dotacją ponad 287 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Umowy dotacyjne zostały podpisane 5 kwietnia 2023 r. w obecności minister klimatu i środowiska Anny Moskwy.
06.04.2023

Zyska: w ciągu ostatnich lat osiągnęliśmy niewyobrażalny postęp w rozwoju OZE

W ciągu ostatnich lat osiągnęliśmy niewyobrażalny postęp w rozwoju OZE, przekraczając w styczniu 23 GW mocy zainstalowanej. Chcielibyśmy, aby w 2040 r. w Polsce osiągnięto czterokrotny wzrost mocy pochodzącej z OZE - mówił w środę w Studiu PAP wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
05.04.2023

Moskwa: polityka energetyczna Polski jest efektem dialogu z rynkiem

Zazielenienie polskiego prądu to nie tylko nasz postulat, ale decyzja rynku. To także nasz kierunkowy wyznacznik rozwoju naszej energetyki – powiedziała środowej "Rzeczpospolitej" minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
05.04.2023

Moskwa: zainstalowanie 27 gigawatów mocy w fotowoltaice do 2030 r. jest możliwe

Uzyskanie 27 gigawatów zainstalowanej mocy w fotowoltaice do 2030 roku jest możliwe – powiedziała PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zaznaczając, że to cel konserwatywny.
16.03.2023

Moskwa: we wtorek aktualizacja Polityki Energetycznej Polski trafi ma Radę Ministrów

We wtorek aktualizacja Polityki Energetycznej Polski ma trafić na Radę Ministrów - poinformowała w środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Zaznaczyła, że porozumienie z górnikami, co do planowego odejścia od węgla w 2049 r., to jest to, czego rząd chce dotrzymać w polityce energetycznej.
16.03.2023

Większy udział lokalnych społeczności w decydowaniu o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, która zwiększa udział lokalnych społeczności w decydowaniu o tych inwestycjach. Przejrzyste zasady lokalizowania elektrowni wiatrowych wpłyną na jeszcze większą stabilność polskiego miksu energetycznego. Zachęty dla lokalnych społeczności wprowadzone do przepisów o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych dadzą impuls na rozwój odnawialnych źródeł energii w zgodzie z wolą lokalnych społeczności.
15.03.2023

System SENT w odpadach. Podsumowanie rocznej działalności systemu w transgranicznym przemieszczaniu odpadów

13 marca 2023 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska odbyła się konferencja prasowa „System SENT w odpadach. Podsumowanie rocznej działalności systemu w transgranicznym przemieszczaniu odpadów”, w której udział wzięli wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba, wiceminister finansów, Zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej Mariusz Gojny oraz Główny Inspektor Ochrony Środowiska Krzysztof Gołębiewski.
14.03.2023

Minister Anna Moskwa ogłosiła nabory na działania środowiskowe dla mazowieckich samorządów

Podczas spotkania z samorządowcami w Przysusze 13 marca 2023 r. minister klimatu i środowiska Anna Moskwa ogłosiła rozpoczęcie naboru wniosków na usuwanie azbestu oraz modernizację oświetlenia i wymianę źródeł ciepła dla samorządów w województwie mazowieckim. Na ulicach wielu mazowieckich miejscowości pojawiają się nowe lampy i nowoczesne systemy sterowania oświetleniem. Lepsze oświetlenie przynosi znaczące oszczędności oraz zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców.
14.03.2023

Ozdoba: Polska przestała być śmietniskiem Europy

Dzięki systemowi SENT w transgranicznym transporcie odpadów, Polska przestała być śmietniskiem Europy - podkreślił w poniedziałek wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Poinformował, że przeprowadzono ponad 17 tys. kontroli przewozu odpadów; w 840 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości.
13.03.2023

Czy edukacja ekologiczna nie jest propagandą? Wiceszef MKiŚ zapewnia, że nie

Edukacja ekologiczna nie jest propagandą, jest kluczem do uświadomienia nam, że wszyscy obywatele są odpowiedzialni za środowisko, w którym żyją - podkreślił w rozmowie z PAP wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
11.03.2023

Minister Anna Moskwa na Solar Power Summit 2023 w Brukseli

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wzięła udział w konferencji Solar Power Summit, która 8 marca 2023 r. rozpoczęła się w Brukseli. Dla przedstawicieli świata politycznego oraz branży energetycznej wydarzenie to stanowi ważną platformę do dyskusji na temat przyszłości technologii fotowoltaicznych.
09.03.2023

Moskwa w Brukseli: Polska jest krajem fotowoltaiki

Polska jest krajem fotowoltaiki - powiedziała w środę minister klimatu i środowiska RP Anna Moskwa, która brała udział w Brukseli w Solar Power Summit. Na tym szczycie spotkali się przedstawiciele biznesu branży fotowoltaicznej, organizacji promujących pozyskiwanie prądu z energii słonecznej, a także urzędnicy unijni i politycy z krajów UE.
09.03.2023

Wiceminister Ireneusz Zyska o rozwoju wodoru w Kielcach

Transformacja energetyczna, w tym rozwój nowoczesnych technologii to główne tematy rozmów podczas XXV Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX. W wydarzeniu, które odbyło się 8 marca 2023 r., udział wziął wiceminister klimatu i środowiska, Pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.
09.03.2023

Wiceminister Ireneusz Zyska na VIII Europejskim Kongresie Samorządów

Wszystko, co robimy na poziomie rządowym i samorządowym, robimy dla społeczeństwa. Chodzi o dostawę taniej, odnawialnej, czystej energii zarówno do gospodarstw domowych, jak i do przemysłu – mówił wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii podczas VIII Europejskiego Kongresu Samorządowców, który odbył się 6 marca 2023 r. w Mikołajkach.
07.03.2023

Krzysztof Gołębiewski powołany na stanowisko Głównego Inspektora Ochrony Środowiska

W dniu 6 marca 2023 r. Krzysztof Gołębiewski otrzymał z rąk minister klimatu i środowiska Anny Moskwy akt powołania na stanowisko Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Dotychczas w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska zajmował stanowisko Dyrektora Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej, a od 2022 r. pełnił obowiązki Zastępcy GIOŚ.
07.03.2023

MKiŚ: toczą się prace międzyresortowe dot. zysków nadmiarowych Orlenu i spółek węglowych

Toczą się prace międzyresortowe nad tym zagadnieniem i MKiŚ bierze w nich czynny udział - potwierdziło PAP Ministerstwo Klimatu i Środowiska, pytane o zapowiedź wicepremiera, szefa MAP Jacka Sasina dotyczącą rozwiązań ws. zysków nadmiarowych Orlenu i spółek węglowych.
07.03.2023

Ponad 12,5 mln zł dofinansowania dla 13 samorządów w ramach Ciepłego mieszkania

Ponad 12,5 mln zł z rządowego programu "Ciepłe mieszkanie" trafi do czterech miast i dziewięciu gmin w woj. zachodniopomorskim. W poniedziałek przedstawiciele samorządów podpisali w Koszalinie umowy na dotacje do wymiany źródeł ciepła w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych w ramach tego programu.
07.03.2023

Rozmowy w Wilnie o bezpieczeństwie energetycznym i nowych inwestycjach

W ramach wizyty w Wilnie 3 marca 2023 r. wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska rozmawiała z wiceministrami energii Litwy: Daivą Garbaliauskaitė oraz Albinasem Zananavičiusem.
06.03.2023

Polska obecna na szczycie Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński reprezentują Polskę na 4. szczycie ministerialnym Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej (P-TECC), który 1 marca 2023 r. rozpoczął się w Zagrzebiu (Chorwacja). Podczas pierwszego dnia obrad szefowa resortu spotkała się m.in. z amerykańską sekretarz energii Jennifer Granholm. Tematem rozmów była współpraca w obszarze energii jądrowej i wspólne działania na rzecz bezpieczeństwa energetycznego w regionie.
02.03.2023

Minister Anna Moskwa na nieformalnym wspólnym posiedzeniu ministrów UE ds. energii i transportu

Kwestie dotyczące rynku energii, w tym zapasów gazu oraz transportu, to główne tematy rozmów ministrów podczas nieformalnego posiedzenia ministrów UE ds. energii i transportu. W obradach, które odbyły się 27-28 lutego 2023 r. w Sztokholmie, udział wzięli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.
28.02.2023

POWERPOL 2023 z udziałem wiceminister Anny Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej

„Polityka energetyczna państwa wobec kryzysu surowcowego w Europie” to temat przewodni kongresu Energetyczno-Ciepłowniczego POWERPOL, który odbywa się w Warszawie 27 i 28 lutego 2023 r. W debacie inauguracyjnej 23. edycji tego wydarzenia wzięła udział wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
27.02.2023

Moskwa na Konferencji „Europa Karpat”

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wzięła udział w konferencji „Europa Karpat”, która odbyła się 25 lutego 2023 r. w Krasiczynie. Organizatorami wydarzenia była Kancelaria Prezesa Rady Ministrów oraz Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.
27.02.2023

Moskwa z Ambasadorem Niemiec o energetyce

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przyjęła Ambasadora Niemiec w RP Thomasa Bagger’a. Spotkanie, które odbyło się 23 lutego 2023 r. w Warszawie dotyczyło relacji dwustronnych obydwu państw w dziedzinie energii, klimatu i środowiska oraz współpracy na forum Unii Europejskiej.
24.02.2023

Resort klimatu określił zasady pomocy publicznej z KPO w ramach inwestycji w wodór

Wsparcie budowy stacji tankowania wodoru, czy rozwój instalacji do produkcji zielonego wodoru - przewiduje projekt rozporządzenia resortu klimatu i środowiska, w którym określono zasady pomocy publicznej dla takich inwestycji finansowanych w ramach KPO.
20.02.2023

MKiŚ: powołano zespół do spraw rozwoju energetyki jądrowej w Polsce

W piątek weszło w życie zarządzenie Ministra Klimatu i Środowiska o powołaniu zespołu do spraw rozwoju energetyki jądrowej w Polsce - przekazał resort w komunikacie. Zespół ma przygotować m.in. rekomendacje zmian prawnych w celu usprawniania budowy energetyki jądrowej.
20.02.2023

Rozmowy dotyczące planów budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wraz z ministrem - członkiem Rady Ministrów Michałem Dworczykiem, 17 lutego 2023 r. wzięli udział w spotkaniu z samorządowcami i mieszkańcami Bystrzycy Kłodzkiej dotyczącym planów budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach.
20.02.2023

Polska i Czechy wspólnie o bezpieczeństwie energetycznym

Minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa, przyjęła delegację z Czech pod przewodnictwem ministra przemysłu i handlu Jozefa Síkeli. W spotkaniu, które odbyło się 16 lutego 2023 r., udział wzięli także Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, minister Mateusz Berger oraz wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
17.02.2023

Ozdoba: zielone płuca Polski mogą być zniszczone, jeśli będą oddane do Brukseli

Zielone płuca Polski mogą być zniszczone, jeśli będą oddane do Brukseli - powiedział w środę w Szczecinie wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Odniósł się do opinii komisji PE nt. wyłączenia m.in. leśnictwa z wyłącznej kompetencji państw członkowskich.
15.02.2023

Polsko-słowacka współpraca energetyczna

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przyjęła delegację słowacką pod przewodnictwem wiceministra gospodarki Republiki Słowackiej Petera Gerharta. W spotkaniu, które odbyło się 15 lutego 2023 r. w Warszawie, udział wzięli także pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, sekretarz stanu w KPRM, Mateusz Berger oraz wiceministrowie klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska i Adam Guibourgé-Czetwertyński.
15.02.2023

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński na spotkaniu z Ambasadorem Szwajcarii

Wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński spotkał się z Fabrice’em, Filliez, Ambasadorem Szwajcarii w Polsce. Tematem rozmów była współpraca dwustronna Polski i Szwajcarii. Spotkanie odbyło się 14 lutego br. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
14.02.2023

MKiŚ: do 13 lutego można ubiegać się o większe dofinansowanie w ramach niektórych naborów klimatycznych

Do 13 lutego można wnioskować o zwiększenie dofinansowania na inwestycje związane m.in. z realizacją zielono-niebieskiej infrastruktury w miastach - przypomniał w piątek resort klimatu i środowiska.
13.02.2023

Ruszył nabór ze wsparciem dla przedsiębiorstw energochłonnych. Wartość programu to 5 mld zł

„Mamy dzisiaj bardzo dobre wiadomości dla branży energochłonnej – kolejne wsparcie. Od 2016 r. konsekwentnie wspieramy ten sektor, który jest absolutną podstawą naszej gospodarki i przemysłu” – zaznaczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas konferencji prasowej dot. inauguracji programu „Pomoc dla sektorów energochłonnych związana z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 r.”. W spotkaniu, które odbyło się 9 lutego 2023 r. w Warszawie, uczestniczyli również minister rozwoju i technologii Wa
09.02.2023

Minister Anna Moskwa na inauguracji perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027 w Polsce

Szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa wzięła udział w uroczystości otwierającej realizację perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Konferencja odbyła się 8 lutego 2023 r., w Zamku Królewskim w Warszawie.
09.02.2023

O zapadliskach w Trzebini z Głównym Geologiem Kraju

W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim, 6 lutego w Krakowie odbyły się kolejne rozmowy na temat zapadlisk, które powstają w Trzebini. W spotkaniu udział wzięli Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa, Główny Geolog Kraju Piotr Dziadzio, poseł Krzysztof Kozik, wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk.
08.02.2023

Wiceminister Edward Siarka o przyszłości podkarpackich lasów w dobie zmian klimatycznych

Wiceminister Edward Siarka wziął udział w konferencji naukowej pt. „Przyszłość podkarpackich lasów w dobie zmian klimatycznych”, która odbyła się 3 lutego br. w gmachu Uniwersytetu Rzeszowskiego.
07.02.2023

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński na EEC Trends

Transformacja klimatyczna i bezpieczeństwo energetyczne to główne tematy rozmów podczas debaty „Nowa energia, nowa energetyka” na konferencji EEC Trends (European Economic Congress). W wydarzeniu, które odbyło się 6 lutego 2023 r. w Warszawie, udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
06.02.2023

Łukaszewska-Trzeciakowska: specustawa dot. elektrowni szczytowo-pompowych przeszła przez Stały Komitet RM

Projekt specustawy dot. elektrowni szczytowo-pompowych przeszedł w czwartek przez Stały Komitet Rady Ministrów - poinformowała w piątek wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Nowe przepisy mają ułatwić budowę takich elektrowni.
04.02.2023

Harmony Link głównym tematem polsko-litewskich rozmów o energii

Bezpieczeństwo energetyczne w regionie, w tym synchronizacja systemów energetycznych Państw Bałtyckich oraz realizacja projektu budowy kabla podmorskiego między Polską a Litwą – Harmony Link – to główne tematy rozmów minister klimatu i środowiska Anny Moskwy z ministrem energii Litwy Dainiusem Kreivysem. W spotkaniu, które odbyło się 2 lutego 2023 r. w Warszawie, uczestniczyli również wiceministrowie Adam Guibourgé-Czetwertyński i Albinas Zananavičius, a także Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, mini
02.02.2023

Posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. unijnego Pakietu Legislacyjnego "Gotowi na 55%"

Wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński przewodniczył posiedzeniu Międzyresortowego Zespołu do spraw Pakietu Legislacyjnego "Gotowi na 55%", które odbyło się 2 lutego 2023 r.
02.02.2023

Resort klimatu nie pracuje nad rozwiązaniami dot. nadmiarowych zysków od branży węglowej i naftowej

Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie prowadzi prac dot. nadmiarowych zysków od branży węglowej i naftowej - przekazał PAP resort pytany o ewentualne prace związane z podatkiem od nadmiarowych zysków firm sektora węglowego i naftowego.
02.02.2023

Wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska na spotkaniu z komisarzem UE ds. zarządzania kryzysowego ws. wsparcia infrastruktury energetycznej Ukrainy

Wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska wzięła udział w rozmowach z unijnym komisarzem ds. zarządzania kryzysowego Janezem Lenarcziczem. Spotkaniu, które odbyło się 26 stycznia 2023 r. w składnicy Rządowej Agencji Rezerw Materiałowych w Komorowie, przewodniczył Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.
27.01.2023

Minister Anna Moskwa uczestnikiem Międzynarodowej Rady Doradczej dla Ministerstwa Energetyki Ukrainy

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wzięła udział w spotkaniu Międzynarodowej Rady Doradczej dla Ministerstwa Energetyki Ukrainy (International Advisory Council for the Ministry of Energy of Ukraine). W wideokonferencji, która odbyła się 24 stycznia 2022 r., uczestniczyli premier Ukrainy Denys Szmyhal, minister energii Ukrainy German Galushchenko, sekretarz energii Stanów Zjednoczonych Jennifer Granholm, komisarz UE ds. Energii Kadri Simson, a także ministrowie ds. energii z innych państw członkowskich UE.
26.01.2023

Moskwa przypomina: za niestosowanie cen zamrożonych grożą kary do 5 proc. przychodu

Za niestosowanie cen zamrożonych Prezes URE może wymierzyć karę od 0,5 proc. do 5 proc. przychodu - przypomina minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Zwróciła się do E.ON Polska, by firma poprawnie stosowała przepisy ustaw mających chronić odbiorców prądu w gospodarstwach domowych - dowiedziała się PAP.
24.01.2023

KE wspiera Harmony Link - połączenie do wymiany energii elektrycznej między Litwą a Polską

Projekt budowy kabla podmorskiego między Polską a Litwą – Harmony Link, był głównym tematem rozmowy wiceministrów Anny Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej i Adama Guibourge-Czetwertyńskiego z wiceministrem energii Litwy Albinasem Zananaviciusem.
24.01.2023

Rusza nabór wniosków w ramach programu „Energia dla wsi”

Od 25 stycznia 2023 r. rolnicy i spółdzielnie energetyczne mogą składać wnioski o dofinansowanie do odnawialnych źródeł energii w ramach programu „Energia dla wsi”. Całkowity budżet programu to 1 mld zł - poinformowało we wtorek Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
24.01.2023

Rozmowy minister Anny Moskwy w Brukseli

Inwestycje w energetykę oraz nowoprojektowany Europejski Fundusz Suwerenności to główne tematy rozmów minister klimatu i środowiska Anny Moskwy z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej odpowiedzialnym za stosunki międzyinstytucjonalne i prognozowanie Marošem Šefčovičem oraz komisarzem UE ds. rynku wewnętrznego Thierrym Bretonem. W spotkaniach, które odbyły się 19 stycznia 2023 r. w Brukseli udział wziął także wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.
23.01.2023

Rusza program „Energia dla wsi”

Pierwsza odsłona programu „Energia dla wsi”, w ramach którego o dofinansowanie na instalacje OZE ubiegać będą mogli się rolnicy i spółdzielnie energetyczne, wystartuje już 25 stycznia 2023 r. Program został przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a jego szczegóły omówili 18 stycznia 2023 r. minister Anna Moskwa, wicepremier Henryk Kowalczyk i wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski podczas konferencji prasowej.
19.01.2023

MKiŚ: podpisano umowę w sprawie zarządzania obszarami Natura 2000 na terenach wojskowych

Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwo Obrony Narodowej podpisały umowę w sprawie realizacji projektu poprawy zarządzania 116 obszarami Natura 2000 na terenach wojskowych - poinformował resort klimatu w środę. Wsparcie dla projektu wyniesie ok. 7 mln zł.
19.01.2023

MKiŚ: Ministerstwo Klimatu i Środowiska opracowuje dodatkowe przepisy blokujące wzrosty opłat za ciepło

W resorcie klimatu i środowiska trwają prace nad dodatkowymi rozwiązaniami prawnymi, chroniącymi odbiorców ciepła. Wymuszone są one dynamicznie zmieniającą się sytuacją na polskim rynku ciepłownictwa. W ramach zdecydowanej reakcji rządu, opracowywane są nowe przepisy, które mają wzmocnić wsparcie dla Polaków borykających się ze wzrostem opłat za ciepło.
13.01.2023

Polska i Litwa razem o rynku energii elektrycznej w UE

Konsultacje na temat przyszłych prac Komisji Europejskiej nad nowym kształtem rynku energii elektrycznej w UE to jeden z tematów rozmowy wiceminister klimatu i środowiska Anny Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej z litewskim wiceministrem energii Albinasem Zananaviciusem. Spotkanie odbyło się 4 stycznia 2022 r. w Warszawie.
08.01.2023

Wiceminister Ireneusz Zyska na konferencji Areopag Energetyki Odnawialnej

Możliwości mocy przyłączeniowych oraz rozwój odnawialnych źródeł energii to główne tematy rozmów podczas konferencji Areopag Energetyki Odnawialnej. W panelu „Bieżące bariery dla generacji z odnawialnych źródeł energii”, który odbył się 21 grudnia 2022 r., udział wziął wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.
22.12.2022

MKiŚ: po kampanii "Poznaj Atomickich" 88 proc. Polaków za budową elektrowni jądrowych

88 proc. Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w naszym kraju – wynika z badania przeprowadzonego na zakończenie kampanii informacyjno-edukacyjnej "Poznaj Atomickich. Z energią jądrową na co dzień", zrealizowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska jesienią 2022 r.
21.12.2022

86 proc. Polaków za budową elektrowni jądrowych

Budowę elektrowni jądrowych w naszym kraju popiera 86 proc. Polaków, a 10 proc. jest przeciwnego zdania - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jak dodano, 70 proc. badanych zgodziłoby się na taką elektrownię w okolicy miejsca ich zamieszkania.
16.12.2022

MKiŚ pracuje nad projektem ustawy ułatwiającej rozwój elektrowni szczytowo-pompowych w Polsce

MKiŚ pracuje nad projektem ustawy ułatwiającej rozwój elektrowni szczytowo-pompowych w Polsce - poinformowała we wtorek w Sejmie wiceminister klimatu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Zaznaczyła, że takie elektrownie będą pełnić rolę magazynów energii.
14.12.2022

Rada Ministrów otrzymała znowelizowany projekt ustawy wiatrakowej

W poniedziałek wysłałam na Radę Ministrów nowelizację projektu ustawy wiatrakowej; zaktualizowana trafi do Sejmu - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Naszą intencja jest, żeby jak najszybciej ta ustawa była procedowana - dodała.
12.12.2022

Minister Moskwa: w "Czystym Powietrzu" złożono ponad 530 tys. wniosków na kwotę prawie 10 mld zł

W ramach programu antysmogowego "Czyste Powietrze" złożono ponad 530 tys. wniosków na kwotę prawie 10 mld zł; z tego podpisanych umów mamy 460 tys. na kwotę 8 mld zł - poinformowała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Przygotowujemy zmiany w "Czystym Powietrzu" - zapowiedziała.
12.12.2022

MKiŚ: Projekt przepisów w sprawie linii bezpośrednich to kompromis

Obecny kształt przepisów w sprawie linii bezpośrednich to kompromis między oczekiwaniami przemysłu, a bezpieczeństwem dostaw energii elektrycznej do wszystkich odbiorców - stwierdziło MKiŚ . Dodano, że projekt nowelizacji przeszedł już prace w komitecie do spraw europejskich i nie powinien ulec zmianie.
12.12.2022

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński na podpisaniu umowy o utworzeniu Polskiego Konsorcjum Ochrony Radiologicznej

W Instytucie Chemii i Techniki Jądrowej w Warszawie 8 grudnia 2022 r. nastąpiło uroczyste podpisanie umowy o utworzeniu Polskiego Konsorcjum Ochrony Radiologicznej. W spotkaniu wziął udział Adam Guibourgé-Czetwertyński, wiceminister klimatu i środowiska oraz dr Łukasz Młynarkiewicz, Prezes Państwowej Agencji Atomistyki.
12.12.2022

Moskwa: będziemy mierzyć się z propagandą, która będzie negowała energetykę jądrową

Poparcie dla energii jądrowej wynosi ponad 80 proc.; będziemy mierzyć się z propagandą, która będzie negowała energetykę jądrową - powiedziała w czwartek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
08.12.2022

Moskwa: po raz pierwszy duży polski projekt atomowy jest tak zaawansowany

Po raz pierwszy duży polski projekt atomowy jest tak zaawansowany; jeśli utrzymamy obecne tempo, od 2033 r. co dwa lata będziemy oddawać do pracy kolejny reaktor - mówiła w czwartek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas II Posiedzenia Konwentu Marszałków Województw RP w Lublinie.
08.12.2022

Nowe rozporządzenie taryfowe dla energii elektrycznej - opublikowane

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało we wtorek rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Zawiera m.in. przepisy dla liczników zdalnego odczuty i magazynów energii.
08.12.2022

Zyska: moglibyśmy magazynować wodór o potencjale energetycznym 10 tys. TWh

Opracowania naukowe wskazują, że Polska może być energetycznym spichlerzem Europy. Moglibyśmy magazynować wodór o potencjale energetycznym 10 tys. TWh – powiedział w środę wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
08.12.2022

Jacek Ozdoba straci nadzór nad GIOŚ oraz podległymi mu departamentami

W resorcie klimatu planowane są zmiany w zarządzeniu kompetencyjnym. W ich efekcie Jacek Ozdoba straci nadzór nad Generalną Inspekcją Ochrony Środowiska oraz podległymi mu departamentami - wynika z informacji PAP zbliżonych do rządu.
05.12.2022

Już można składać wnioski o dodatek elektryczny!

Od 1 grudnia 2022 r. można składać wnioski o dodatek elektryczny. Jego rolą jest wsparcie gospodarstw domowych w związku z koniecznością zakupu energii elektrycznej w sytuacji jej rosnących cen.
01.12.2022

Od dziś można składać wnioski o dodatek elektryczny

Od czwartku, 1 grudnia br. do 1 lutego 2023 r. można składać wnioski o dodatek elektryczny - przypomina Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dodatek w wysokości 1000 zł lub 1500 zł ma przysługiwać gospodarstwom domowym zużywającym prąd do ogrzewania, będzie on wypłacany do 31 marca 2023 r.
01.12.2022

Minister klimatu dla "Rz": Transformacja energetyczna to proces długoterminowy

Rosyjska inwazja na Ukrainę zachwiała podstawami polityki energetycznej UE. Konieczne jest ponowne przeanalizowanie naszego podejścia do transformacji klimatycznej – mówiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w wywiadzie opublikowanym w środę w "Rzeczpospolitej".
30.11.2022

30 listopada mija termin składania oświadczeń uprawniających do tańszego prądu

W środę, 30 listopada, mija termin złożenia oświadczenia uprawniającego do korzystania w 2023 r. z energii elektrycznej po cenie 785 zł za MWh. Dotyczy to samorządów, mniejszych firm, podmiotów użyteczności publicznej.
28.11.2022

Moskwa: wkrótce kolejne rozwiązania wspierające offshore

Wkrótce pojawią się nowe rozwiązania ustawowe wspierające rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce - zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Przypomniała, że energia z pierwszej farmy popłynie w 2026 r.
24.11.2022

W "Czystym Powietrzu" złożono wnioski na blisko 10 mld zł

W ramach programu antysmogowego "Czyste Powietrze" złożono ponad 500 tys. wniosków na blisko 10 mld zł - przekazała w czwartek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
24.11.2022

MKiŚ: nowe perspektywiczne obszary dla występowania siarczków polimetalicznych na Atlantyku

Badania podczas rejsu na Atlantyku, w strefie Grzbietu Śródatlantyckiego, potwierdziły dwa obszary perspektywiczne dla występowania siarczków polimetalicznych, które mogą zawierać m.in. miedź, ołów, cynk, złoto, srebro czy selen - poinformowało PAP ministerstwo klimatu.
24.11.2022

Porozumienia sektorowe jako platforma współpracy sektora OZE w Polsce

Debata na temat rozwoju sektora OZE w Polsce oraz przedstawienie efektu prac w ramach porozumień sektorowych morskiej energetyki wiatrowej, biogazu i biometanu oraz fotowoltaiki, zainicjowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska to główne cele Konferencji Stron Porozumień Sektorowych, która odbyła się 22 listopada 2022 r. w Warszawie. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Prezesa Rady Ministrów. Wzięli w nim udział minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska, minister rozwoju i technolo
23.11.2022

Moskwa: 15 grudnia br. ruszy zwiększone dofinansowanie z programu "Mój Prąd"

W ramach programu Mój Prąd podnosimy od 15 grudnia br. poziom dofinansowania dla instalacji PV do 6 tys. zł - zapowiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że osiągalny jest cel 50 GW w odnawialnych źródłach energii w 2030 r.
22.11.2022

Moskwa: zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju - najwyższym priorytetem rządu

W obecnej, trudnej sytuacji geopolitycznej zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju jest najwyższym priorytetem rządu - podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że Polska jest niezależna i bezpieczna energetycznie.
17.11.2022

Zyska: planowane zmiany ustawowe korzystne dla branży offshore

Rząd pracuje nad zmianą ustawy o OZE i o offshore, a planowane tam zmiany idą w kierunku postulatów zgłaszanych przez branżę morskiej energetyki wiatrowej - poinformował w środę wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.
16.11.2022

MKiŚ przypomina o terminie składania oświadczeń uprawniających do tańszego prądu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że 30 listopada mija termin złożenia oświadczenia uprawniającego do korzystania w 2023 r. z energii elektrycznej po cenie 785 zł za MWh. Dotyczy to samorządów, mniejszych firm, podmiotów użyteczności publicznej.
15.11.2022

Wiceminister klimatu o systemie ETS: Elektrownia Bełchatów za jedną godzinę pracy płaci dodatkowo 1 mln 200 tys. zł

Projekt ustawy ws. zawieszenia funkcjonowania w Polsce systemu ETS jest gotowy i w tym tygodniu będzie złożony do marszałek Sejmu; przez system ETS Elektrownia Bełchatów za jedną godzinę pracy płaci dodatkowo 1 mln 200 tys. zł - powiedział w poniedziałek w Studiu PAP wiceszef MKiŚ Jacek Ozdoba.
14.11.2022

Wiceminister Piotr Dziadzio o polsko-dominikańskiej współpracy geologicznej

Nawiązanie polsko-dominikańskiej współpracy geologicznej poprzez podpisanie bilateralnego Porozumienia o współpracy pomiędzy służbami geologicznymi (MoU), to główny cel wizyty wiceministra klimatu i środowiska Piotra Dziadzio w Dominikanie. Rozmowy dot. zacieśnienia współpracy naukowej oraz możliwości kształcenia studentów w zakresie geologii i górnictwa, w których uczestniczyli również przedstawiciele Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB oraz Akademii Górniczo Hutniczej, odbyły się w dniach 2-5 listopada 2022 r.
07.11.2022

Projekt ustawy o inwestycjach w elektrownie szczytowo-pompowe ma ułatwić ich powstawanie

Na stronach RCL opublikowano w czwartek projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych i inwestycji towarzyszących. Nowe przepisy miałyby przyśpieszyć inwestycje w takie elektrownie i znaleźć się w jednym akcie prawnym.
03.11.2022

MKiŚ: rząd potwierdza strategiczne partnerstwo z USA przy budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

Rada Ministrów, 2 listopada 2022 r., przyjęła uchwałę ws. budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Polsce. Stwierdza ona, że pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa zostanie zbudowana w oparciu o amerykańską technologię reaktorów AP1000. "Wybór amerykańskiej technologii nie tylko wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski, ale i będzie stanowił istotny impuls rozwojowy dla naszej gospodarki" – zaznaczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
03.11.2022

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska: w 2023 r. chcemy ograniczyć ceny gazu dla gospodarstw domowych, ale też innych podmiotów

Przygotowywane rozwiązania dotyczące gazu odnosić się będą nie tylko do gospodarstw domowych, ale także innych podmiotów - cena gazu w 2023 r. ma zostać ograniczona - poinformowała PAP wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
02.11.2022

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska o działaniach rządu na rzecz obniżenia cen za energię

„Ustawa dotycząca mrożenia cen energii elektrycznej dla małych i średnich przedsiębiorstw, samorządów i podmiotów wrażliwych oraz polskich rodzin została przekazana wczoraj do podpisu Prezydenta RP” – poinformowała Anna Łukaszewska-Trzeciakowska podczas wspólnej konferencji z wiceministrem aktywów państwowych Karolem Rabendą, która odbyła się 28 października 2022 r. w Warszawie.
28.10.2022

MKiŚ: Polska nie poprze dalszych ambicji klimatycznych bez odniesienia w już przyjętych dokumentach

Polska nie poprze żadnych sformułowań dotyczących wzmocnienia ambicji w obszarze klimatu nieznajdujących odzwierciedlenia we wcześniej przyjętych dokumentach - zapowiedział w Luksemburgu wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
26.10.2022

Łukaszewska-Trzeciakowska: rośnie liczba odmów przyłączenia do sieci instalacji OZE

Rośnie liczba odmów przyłączenia do sieci instalacji OZE: w 2017/18 było to 260 odmów, w 2021/22 blisko 3,5 tys. - poinformowała we wtorek wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
26.10.2022

Węgiel, który się nie pali. Rząd, który nie planuje

Kiedy polski sejm uchwala ustawę umożliwiającą samorządom sprzedaż węgla, to w Brukseli przyspiesza się wprowadzania odnawialnych źródeł energii do sieci, a w Niemczech wydłuża się działanie elektrowni jądrowych. Zamiast modernizować polską energetykę, rząd polski wciągając w swoją chorą politykę samorządy lokalne, funduje Polakom węgiel, który się nie pali.
25.10.2022

Gala rozdania nagród w III edycji konkursu Miasto z Klimatem – najlepszy zrealizowany projekt

Wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska oraz wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Sławomir Mazurek wręczyli nagrody w III edycji konkursu Ministerstwa Klimatu i Środowiska Miasto z Klimatem – najlepszy zrealizowany projekt. Wydarzenie odbyło się 24 października 2022 r. w Warszawie.
25.10.2022

Atom ratuje klimat, czyli transformacja energetyczna z udziałem energetyki jądrowej i odnawialnych źródeł energii

Aby zapobiec niekorzystnym zmianom klimatycznym, konieczne jest przeprowadzenie odpowiednio skoordynowanej transformacji energetycznej w najbliższych dziesięcioleciach. Najlepszą drogą do realizacji tych założeń jest wsparcie i rozwój energetyki jądrowej i pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł.
18.10.2022

Konsultacje komunikatu „Przegląd wdrażania polityki ochrony środowiska w 2022 r. Odwrócenie tendencji dzięki przestrzeganiu prawa ochrony środowiska”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje o prowadzonych pracach nad stanowiskiem Rządu RP do opublikowanego 8 września 2022 r. dokumentu: Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów: Przegląd wdrażania polityki ochrony środowiska w 2022 r. Odwrócenie tendencji dzięki przestrzeganiu prawa ochrony środowiska COM(2022) 438.
12.10.2022

MKiŚ opublikowało projekt wzoru wniosku o dodatek elektryczny

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało w środę na stronie Rządowego Centrum Legislacji projekt rozporządzenia ws. wzoru wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego. Dodatek 1000 lub 1500 zł ma przysługiwać gospodarstwom domowym używającym prądu do ogrzewania.
12.10.2022

Minister Anna Moskwa: Rząd wprowadzi ceny maksymalne za prąd, aby chronić polskie rodziny, małe i średnie firmy oraz odbiorców wrażliwych

„Aby chronić odbiorców prądu, wprowadzony zostanie mechanizm maksymalnej ceny na energię elektryczną. Wsparcie obejmie małe i średnie przedsiębiorstwa, a także m.in.: szkoły, szpitale, domy pomocy społecznej czy noclegownie. Zwiększy się ponadto pomoc dla gospodarstw domowych, poza dotychczasowy limit 2 tys. kWh” – podkreśla minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, która 11 października 2022 r. przedstawiła Radzie Ministrów założenia projektu ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii e
11.10.2022

Dzisiaj mija termin na złożenie oświadczeń do sprzedawców ciepła

11 października mija termin na złożenie przez spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe oraz podmioty wrażliwe oświadczenia do sprzedawców ciepła o spełnieniu warunków pozwalających na uznanie ich za odbiorców, dla których stosuje się średnią cenę wytwarzania ciepła z rekompensatą - przypomina resort klimatu.
11.10.2022

Wiceminister Piotr Dziadzio na Ogólnopolskim Szczycie Gospodarczym

Strategia i bezpieczeństwo energetyczne to główne tematy podczas „VIII Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2022”. W wydarzeniu, które odbyło się 10 października 2022 r. w Lublinie, udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio.
10.10.2022

Kampania „Nasz Klimat” – podsumowanie

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podsumowało kampanię informacyjno-edukacyjną „Nasz Klimat”, której głównym celem było podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa na temat indywidualnych działań, jakie można podejmować na rzecz ochrony klimatu. Kampania rozpoczęła się w trzecim kwartale 2021 r.
10.10.2022

Spotkanie minister Anny Moskwy z minister gospodarki i infrastruktury Estonii Riiny Sikkut

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa rozmawiała z Riiny Sikkut, minister gospodarki i infrastruktury Republiki Estońskiej, która przebywała w Warszawie w związku udziałem w Warsaw Security Forum. Spotkanie odbyło się 4 października 2022 roku.
05.10.2022

"Prawo i Klimat” – zainaugurowano działalność kwartalnika Ministerstwa Klimatu i Środowiska

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska 4 października 2022 r. odbyła się konferencja inaugurująca działalność czasopisma naukowego "Prawo i Klimat". W wydarzeniu wziął udział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
04.10.2022

Moskwa: przygotowujemy ustawę dot. tego, by ceny energii zbliżyć do ceny wytwarzania

Przygotowujemy ustawę dotyczącą tego, żeby ceny energii zbliżyć do ceny wytwarzania; taka ustawa się za chwilę pojawi - powiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Na pewno spółki podzielą się swoimi zyskami - zapewniła.
04.10.2022

"Puls Biznesu”: Resort klimatu myśli o sankcjach na import LPG

Resort klimatu analizuje polską infrastrukturę LPG, by ewentualne sankcje na import gazu z Rosji wprowadzić "odpowiedzialnie" i z "okresem przejściowym” – informuje we wtorek "Puls Biznesu".
04.10.2022

Dolny Śląsk liderem w zakresie wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji budynków wielorodzinnych. Pierwsze umowy w województwie w ramach programu „Ciepłe Mieszkanie” podpisane.

Ponad 10 mln złotych łącznie przekaże Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu gminom: Jaworzyna Śląska i Ząbkowice Śląskie. To dwie pierwsze gminy na Dolnym Śląsku, które podpisały stosowne umowy w ramach programu „Ciepłe Mieszkanie”. Dokumenty potwierdzili swoimi podpisami prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu Łukasz Kasztelowicz oraz burmistrz Ząbkowic Śląskich Marcin Orzeszek i zastępca burmistrza Jaworzyny Śląskiej Justyna Chrebela.
03.10.2022

MKiŚ: Raport Zespołu do spraw sytuacji powstałej na rzece Odrze. Podstawa do dalszych badań

Naukowcy dowiedli, że do śnięcia ryb doprowadziła szybko działająca toksyna wytworzona przez „złote algi”. Śnięcia nie spowodowały metale ciężkie, pestycydy, ani substancje ropopochodne. Z kolei masowy zakwit mikroglonów wywołały nakładające się na siebie czynniki: zmiana parametrów wody – w tym wzrost zasolenia wywołany suszą hydrologiczną, upały podnoszące temperaturę wody do 27oC i wysokie, większe niż w ubiegłych latach, nasłonecznienie, które przyspiesza rozwój glonów. Wnioski te wyciągnięto na podstawie wykonanych ponad 36
02.10.2022

Sejmowe komisja za projektem ws. wypowiedzenia Traktatu Karty Energetycznej

Połączone sejmowe komisje ds. energii i spraw zagranicznych poparły w środę projekt ustawy o wypowiedzeniu Traktatu Karty Energetycznej, który zakłada m.in. możliwość pozywania przez inwestorów państw-stron, w których mają oni swoje inwestycje chronione.
28.09.2022

Nowi dyrektorzy Instytutu Energetyki

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powołała nowych dyrektorów Instytutu Energetyki. Nominacje wręczył 27 września 2022 r. wiceminister klimatu i środowiska, główny geolog kraju, Piotr Dziadzio.
28.09.2022

Rozwiązania służące ochronie odbiorców energii elektrycznej przyjęte przez Radę Ministrów

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Zakłada on zamrożenie rachunków za energię elektrycznej w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej.
27.09.2022

Minister Anna Moskwa na 66. konferencji generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej

Polska delegacja, na czele z minister klimatu i środowiska Anną Moskwą, wzięła udział w otwarciu 66. Konferencji Generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), która odbyła się 26 września 2022 r. w Wiedniu. Tematem obrad były bezpieczeństwo nuklearne, rozwój energetyki jądrowej oraz zagrożenia dla bezpieczeństwa jądrowego, wywołane przez agresję militarną Rosji na Ukrainę.
27.09.2022

Wiceminister Edward Siarka o Rządowej Tarczy Energetycznej w Małopolsce

Wiceminister Edward Siarka w dniach 19-26 września 2022 r. spotykał się z przedstawicielami rządu, samorządowcami, branżą ciepłowniczą i odbiorcami wrażliwymi na terenie województwa małopolskiego. Głównym tematem spotkań, które się odbyły w powiatach: nowotarskim, tatrzańskim, nowosądeckim, gorlickim oraz limanowskim była aktualna sytuacja w ciepłownictwie oraz Rządowa Tarcza Energetyczna.
27.09.2022

Już ponad 3100 elektryków w leasingu z dopłatą BOŚ

Już ponad 4100 wniosków o dopłaty wpłynęło do Banku Ochrony Środowiska w ramach ścieżki leasingowej programu „Mój elektryk”. Ponad 3100 z nich zostało już pozytywnie rozpatrzonych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a łączna wartość przyznanego dofinansowania sięgnęła 98 mln zł.
26.09.2022

Rozmowy wiceminister Małgorzaty Golińskiej z Komisją Petycji Parlamentu Europejskiego

Wiceminister Małgorzata Golińska uczestniczyła w spotkaniu z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego - członkami Komisji Petycji (PETI). Rozmowy odbyły się 21 września 2022 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
22.09.2022

Pomoc rządu dla przedsiębiorstw w latach 2022–2024 w związku z sytuacją na rynku energii

Rada Ministrów przyjęła dziś przygotowany przez MRiT projekt ustawy o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022–2024.
21.09.2022

Dotacje na zakup autobusów elektrycznych dla Opoczna i Piotrkowa Trybunalskiego

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa uczestniczyła w podpisaniu umów w ramach programu „Zielony Transport Publiczny” Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zakup 17 autobusów elektrycznych dla Opoczna i Piotrkowa Trybunalskiego. Wydarzenie odbyło się 12 września 2022 r. w Opocznie.
13.09.2022

MKiŚ: trwa spotkanie minister Moskwy z ambasadorem USA ws. energetyki jądrowej

Trwa spotkanie minister klimatu Anny Moskwy z ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim dotyczące współpracy w obszarze energetyki jądrowej - poinformowało w poniedziałek na Twitterze ministerstwo klimatu i środowiska.
12.09.2022

Dzisiaj Polska ma otrzymać amerykańską ofertę ws. budowy reaktorów jądrowych

W poniedziałek ma dojść do spotkania minister klimatu i środowiska Anny Moskwy z ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim, podczas którego przekazana zostanie amerykańska oferta dotycząca budowy w Polsce reaktorów jądrowych - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł zbliżonych do rządu.
12.09.2022

MKiŚ: na cele klimatyczne Polska przeznaczyła 105 mld zł od 2013 r.

Na cele klimatyczne Polska od 2013 do sierpnia 2022 r. przeznaczyła 105 mld zł; to więcej niż wyniosły wpływy ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 - poinformowało w środę ministerstwo klimatu i środowiska. Resort dodał, że KE nie miała uwag do polskich raportów z wydatkowania środków z aukcji.
08.09.2022

Resort klimatu analizuje sygnały o nadużyciach przy składaniu wniosków o dopłaty do węgla

Resort klimatu analizuje sygnały z samorządów o nadużyciach przy składaniu wniosków o dopłaty do węgla - powiedział w środę na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że na podstawie tej oceny będzie rozważana stosowna nowelizacja.
31.08.2022

Moskwa: całościowy raport ws. śnięcia ryb w Odrze do końca września

Minister klimatu Anna Moskwa poinformowała w poniedziałek, że ministerstwo uzgodniło z polskimi ekspertami, iż publikacja całościowego raportu ws. przyczyn śnięcia ryb w Odrze wyznaczono na 30 września.
29.08.2022

Wyniki śniętych ryb z Odry

Podczas poniedziałkowego posiedzenia Polsko-Niemieckiej Rady Ochrony Środowiska zostaną przedstawione wyniki badań mających ustalić przyczyny śnięcia ryb w Odrze - zapowiedziała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przed posiedzeniem tej rady.
29.08.2022

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie Odry

Szef nadzwyczajnej senackiej komisji ds. klimatu Stanisław Gawłowski (niezrz.) skierował do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków przez urzędników w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze - wynika z zawiadomienia przekazanego w piątek PAP.
26.08.2022

Rządowe wsparcie dla wszystkich źródeł ciepła

Rada Ministrów, 23 sierpnia 2022 r., przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Przede wszystkim chodzi o ograniczenie wzrostu cen ciepła i kosztów podgrzania ciepłej wody dla gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej poprzez wprowadzenie rekompensat do średnich cen wytwarzania ciepła.
24.08.2022

Moskwa: rozważamy zaostrzenie kar za przestępstwa środowiskowe

Dokonaliśmy ponownej analizy możliwości zaostrzenia kar w zakresie przestępstw środowiskowych; rozważamy wyższe kary finansowe jak i pozbawienia wolności. Już są ostre, co nie znaczy, że nie mogą być jeszcze ostrzejsze - powiedziała w środę PAP.PL szefowa MKiŚ Anna Moskwa.
18.08.2022

Ozdoba o przestępczości środowiskowej: w Polsce problemem jest orzecznictwo

W Polsce nie do końca problemem jest wysokość kar, a orzecznictwo - uważa wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba, odnosząc się do ustawy ws. przestępczości środowiskowej. Jeżeli służby robią wszystko, a winny dostaje za niszczenie środowiska "zawiasy" lub karę grzywny, to jest niezrozumiałe - mówi.
17.08.2022

MKiŚ: będzie korekta ws. wielkości sklepów odbierających opakowania od klientów

Należy spodziewać się korekty przepisów w zakresie granicznej wielkości powierzchni jednostek handlowych, które będą musiały uczestniczyć w systemie kaucyjnym - przekazał PAP resort klimatu i środowiska. Dodano, że nie planuje się wyłączenia jednorazowych szklanych butelek z kaucji.
09.08.2022

MKiŚ: minister Anna Moskwa: będzie rządowe wsparcie dla odbiorców wszystkich źródeł ciepła

Rząd przyjął założenia do ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Jak zaznaczyła szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa, celem tej regulacji jest zapewnienie wsparcia dla dużej grupy gospodarstw domowych w Polsce w pokryciu części kosztów wynikających ze wzrostu cen na rynku energii. "Proponowana pomoc finansowa wspomoże budżety domowe oraz zwiększy poczucie bezpieczeństwa energetycznego i socjalnego" – powiedziała minister podczas konferencji prasowej
07.08.2022

Zyska: będzie projekt o wsparciu korzystających z innych źródeł ciepła niż węgiel

Będzie projekt ustawy o wsparciu dla tych, którzy korzystają z innych źródeł ciepła niż węgiel - zapowiedziała wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska po senackiej debacie nad ustawą o dodatku węglowym.
03.08.2022

37. Posiedzenie Komitetu Sterującego Programu Rozwoju Elektromobilności

Wiceminister Klimatu i Środowiska wziął udział w 37. Posiedzeniu Komitetu Sterującego Programu Rozwoju Elektromobilności. Miało ono miejsce 2 sierpnia 2022 r.
03.08.2022

Umowa na pierwsze badania zasobów polskiej koncesji na dnie Atlantyku

Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy podpisał umowę na wykonanie pierwszego rejsu badawczego na Oceanie Atlantyckim na polskiej koncesji pod kątem poszukiwań obszarów, na których mogą występować zasoby tzw. siarczków polimetalicznych.
01.08.2022

Moskwa: możliwy jest powrót do dyskusji o obowiązkowej redukcji zużycia gazu w UE

Możliwa jest ponowna debata o przymusowych redukcjach zużycia gazu, jeżeli pięć państw będzie wnioskować o to do KE. Decyzja o redukcjach jest przyjmowana większością kwalifikowaną. Gdybyśmy zostali przegłosowani, to się do tego się nie zastosujemy - stwierdziła Anna Moskwa w czwartek.
28.07.2022

Minister Anna Moskwa przed nadzwyczajnym spotkaniem ministrów ds. energii UE

„Polski Rząd od dawna zwracał uwagę na potrzebę podjęcia działań na rzecz jak najszybszego uniezależnienia UE od dostaw surowców energetycznych z Rosji. Rosyjska inwazja militarna na Ukrainę wyraźnie unaoczniła zarówno ryzyka, jak i bezpośrednie skutki tej zależności” – podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas konferencji prasowej przed Nadzwyczajną Radą UE ds. Energii. Spotkanie odbyło się 25 lipca 2022 r. w Warszawie.
26.07.2022

Projekt MKiŚ ws. usuwania zagrożenia, jakie stwarzają wielkoobszarowe tereny poprzemysłowe

Usunięcie zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi, jakie stwarzają wielkoobszarowe tereny poprzemysłowe, a także odzyskanie tych terenów do ponownego wykorzystania - jest celem projektu ustawy resortu klimatu i środowiska, który zamieszczono na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
26.07.2022

VII edycja Programu stażowego "Energia dla Przyszłości"

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprasza do udziału w kolejnej edycji programu stażowego „Energia dla Przyszłości". Konkurs skierowany jest do studentów i absolwentów 15-stu uczelni technicznych. Aplikacje można składać do 29 lipca 2022 roku.
22.07.2022

W toku dyskusji nad Strategią dla Ciepłownictwa

Do konsultacji publicznych trafił kolejny kluczowy dokument, który będzie miał znaczący wpływ na przyszłość polskich sektorów ciepłownictwa i elektroenergetyki. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprezentowało projekt Strategii dla Ciepłownictwa do 2030 r. z perspektywą do 2040 r. W ten sposób zainicjowano debatę nad ostatecznym kształtem dokumentu. To okazja do poznania opinii i propozycji przedstawicieli przedsiębiorstw branżowych i organizacji eksperckich.
22.07.2022

Moskwa o wpływie wojny w Ukrainie na sektor energetyczny

„W obliczu agresji Rosji na Ukrainę i globalnego kryzysu energetycznego, cała społeczność międzynarodowa musi wykazać się wyjątkową solidarnością” – podkreśliła minister Anna Moskwa podczas międzynarodowej debaty z udziałem dyrektora wykonawczego Międzynarodowej Agencji Energii Fatiha Birola, ministra energii Ukrainy Germana Galushchenko, zastępcy sekretarza ds. energii USA Davida Turka, prezesa GAZ-SYSTEM Tomasza Stępnia oraz wiceprezesa PERN S.A. Mateusza Radeckiego. Spotkanie odbyło się 19 lipca 2022 r. w Warszawie.
20.07.2022

Naimski zdymisjonowany ze stanowiska Pełnomocnika Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej

Otrzymałem dymisję ze stanowiska Pełnomocnika Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej oraz Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - poinformował w środę w mediach społecznościowych Piotr Naimski.
20.07.2022

Ukraina nowym członkiem Międzynarodowej Agencji Energetycznej

„Powitanie Ukrainy w rodzinie MAE, jako kraju stowarzyszonego, to silny sygnał solidarności i wsparcia. Przyczyni się to do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego w naszym regionie. Mamy również nadzieję, że stanie się podstawą do stworzenia ram, które pomogą Ukrainie na jej drodze do odbudowy” – zaznaczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas uroczystości podpisania dokumentu stowarzyszeniowego Ukrainy z Międzynarodową Agencją Energetyczną.
19.07.2022

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska ma być nową wiceminister klimatu i środowiska

Była prezes Baltic Power oraz Orlen Neptun Anna Łukaszewska-Trzeciakowska ma objąć funkcję wiceministra klimatu i środowiska - dowiedziała się nieoficjalnie PAP.
18.07.2022

Polsko-amerykańskie rozmowy o energetyce i sytuacji geopolitycznej

Współpraca w obszarze polityki energetyczno-klimatycznej, bezpieczeństwo energetyczne oraz aktualna sytuacja międzynarodowa związana z rosyjską agresją na Ukrainę to główne tematy spotkania ze specjalnym wysłannikiem prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. klimatu Johnem Kerrym, w którym 12 lipca 2022 r. w Warszawie uczestniczył wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński wraz z ministrem Piotrem Naimskim, Pełnomocnikiem Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.
15.07.2022

MKiŚ: minister Moskwa spotkała się z ministrem przemysłu naftowego i energii Norwegii

W środę w Oslo odbyło się spotkanie minister Anny Moskwy z norweskim ministrem przemysłu naftowego i energii Terje Aaslandem - podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rozmawiano o roli norweskiego gazu w bezpieczeństwie energetycznym Europy Środkowo-Wschodniej.
06.07.2022

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński o uniezależnieniu Europy od rosyjskich paliw kopalnych

Uniezależnienie Europy od rosyjskich paliw kopalnych oraz wdrożenie planu REPowerEU były głównym tematem wystąpienia wiceministra klimatu i środowiska Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego podczas konferencji zorganizowanej przez Wschodnioeuropejskie Stowarzyszenie Gospodarki Niemieckiej. Wydarzenie odbyło się 4 lipca 2022 r.
06.07.2022

Czyste Powietrze+, czyli prefinansowanie w programie. Beneficjenci dostaną dotacje przed końcem inwestycji

W cieszącym się dużą popularnością i stale rozwijanym programie „Czyste Powietrze” zostanie zastosowane nowe rozwiązanie finansowe, które będzie bardzo korzystne dla nowych beneficjentów. Właściciele domów jednorodzinnych ubiegający się dotację na wymianę starego pieca (tzw. kopciucha) oraz ocieplenie domu otrzymają prefinansowanie, czyli wypłatę pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Będzie można dostać „z wyprzedzeniem” do 50 proc. maksymalnej możliwej kwoty dotacji.
04.07.2022

Ekologiczne wakacje

Zaczynają się wakacje. Czas wypoczynku, relaksu, a dla wielu osób też czas wyjazdów krajowych lub zagranicznych. W jaki sposób spędzić urlop, żeby jak najmniej zaszkodzić środowisku? Jak podróżować, gdzie się zatrzymać, jakie kupić pamiątki? Dowiecie się tego z naszego artykułu.
30.06.2022

II. Posiedzenie Rady Koordynacyjnej ds. Gospodarki Wodorowej

Podsumowanie naboru przedstawicieli Stron Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej do Grup roboczych, prace nad pakietem legislacyjnym, głosowanie na Koordynatorów Grup roboczych to zagadnienia poruszone podczas II posiedzenia Rady Koordynacyjnej ds. Gospodarki Wodorowej, któremu przewodniczył Wiceminister Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska, Przewodniczący Rady Koordynacyjnej ds. Gospodarki Wodorowej. Spotkanie odbyło się 24 czerwca 2022 r.
28.06.2022

Minister Moskwa: zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 r. nie do przyjęcia dla Polski

Wprowadzenie zakazu sprzedaży aut z silnikiem spalinowym od 2035 r., co proponuje Komisja Europejska w swoim planie osiągnięcia neutralności klimatycznej, jest dla Polski nie do przyjęcia; ani rynek, ani społeczeństwo nie jest na to gotowe - oświadczyła we wtorek w Luksemburgu minister klimatu i środowiska RP Anna Moskwa.
28.06.2022

Międzynarodowe rozmowy o małych rektorach modułowych – inauguracja programu NHSI

Z inicjatywy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w Wiedniu odbyła się konferencja inaugurująca program NHSI. To projekt na rzecz standaryzacji regulacji dotyczących małych reaktorów modułowych (SMR).
28.06.2022

[WIDEO] Forum Wizja Rozwoju: Polska od lat przygotowywała się na energetyczny szantaż Rosji

Po ataku Rosji na Ukrainę maski opadły i stało się jasne, że Moskwa od dawna, z premedytacją uzależniała od swoich surowców największe, europejskie gospodarki – przyznali uczestnicy debaty poświęconej bezpieczeństwu energetycznemu Polski, otwierającej kongres Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. „Wcześniej ostrzegaliśmy przed rosyjskim imperializmem, dziś apelujemy o sprawiedliwą i racjonalną transformację” – zaznaczyli eksperci.
21.06.2022

Ukraina przyjęta do stowarzyszenia rodziny krajów Międzynarodowej Agencji Energetycznej – sukces polskiej inicjatywy

Kierunkowa decyzja w tej sprawie zapadła podczas odbywającego się 15 czerwca 2022 r. w Paryżu posiedzenia Rady Zarządzającej MAE, z udziałem minister klimatu i środowiska Anny Moskwy.
17.06.2022

Wiceminister Piotr Dziadzio na 78. posiedzeniu Rady Międzynarodowej Organizacji Interoceanmetal

Wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio bierze udział w 78. posiedzeniu Międzynarodowej Organizacji Interoceanmetal (IOM), w pierwszym dniu obrad wyraził swój głęboki sprzeciw wobec agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, wnioskując do państw członkowskich o debatę w tym zakresie. Posiedzenie odbywa się w dniach 7-10 czerwca w Pradze.
09.06.2022

Komisja za projektem dotyczącym m.in. ochrony powietrza

Sejmowa komisja ochrony środowiska przyjęła w środę projekt noweli Prawa ochrony środowiska z poprawkami dotyczącymi m.in. systemu monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz paliw z biomasy. Projekt określa m.in. limity wydatków w związku z wdrożeniem unijnych rozwiązań związanych np. z jakością powietrza.
08.06.2022

Minister Anna Moskwa na Samorządowym Kongresie Trójmorza

„W 2016 r. odbył się pierwszy szczyt Trójmorza. Było to jedno z niewielu miejsc gdzie rozmawiano o kwestii energetyki w kontekście bezpieczeństwa energetycznego” – mówiła Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, podczas Samorządowego Kongresu Trójmorza, który odbył się w Lublinie 6 czerwca 2022 r.
07.06.2022

Modernizacja sektora energii zapewnia suwerenność kraju

„Chcemy modernizować energetykę, żeby zapewnić suwerenność kraju” – mówił Adam Guibourgé-Czetwertyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i Klimatu, podczas konferencji Polskiego Towarzystwa Gospodarczego „Perspektywy rozwoju sektora energii w Polsce 2040”, która odbyła się 3 czerwca 2022 r. w Warszawie.
07.06.2022

MKiŚ: będziemy ograniczać rolę gazu w procesie przejściowym transformacji energetycznej

Jesteśmy w trakcie przygotowywania dokładnych założeń do nowej polityki energetycznej. Będziemy chcieli ograniczyć rolę gazu w procesie przejściowym transformacji energetycznej na rzecz OZE, bloków węglowych i atomu - powiedział w czwartek wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński.
06.06.2022

Nowe możliwości w Funduszu Innowacyjnym po publikacji RePowerEU

Komisja Europejska 18 maja 2022 r. opublikowała plan RePowerEU, ukierunkowany na szybkie ograniczenie zależności od paliw kopalnych sprowadzanych z Rosji i przyspieszenie transformacji. Jego elementem jest podwojenie do 3 mld EUR budżetu naboru wniosków dotyczących projektów o dużej skali w ramach Funduszu Innowacyjnego. Publikacja tego naboru nastąpi jesienią 2022 r.
03.06.2022

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński o działaniach na rzecz klimatu

Podsumowanie wspólnych działań na rzecz klimatu na przestrzeni ostatnich 30 lat i perspektywa dalszego zaangażowania w kwestie Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych ws. zmian klimatu (UNFCCC) to główne tematy spotkania „Sixth Ministerial on Climate Action”. W wydarzeniu, które odbyło się 31 maja 2022 r. w Sztokholmie, uczestniczył wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
02.06.2022

Minister Anna Moskwa o bezpieczeństwie energetycznym i roli kobiet w energetyce na konferencji „Polka XXI w.”

„Naszymi priorytetami są bezpieczeństwo energetyczne kraju oraz poszukiwanie rozwiązań, które zminimalizują skutki dynamicznych społeczno-gospodarczych zmian rynkowych i geopolitycznych” – powiedziała szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas konferencji „Polka XXI w.”. Wydarzenie odbyło się 31 maja 2022 r. w Warszawie.
02.06.2022

Ruszają konsultacje publiczne projektu Strategii dla ciepłownictwa do 2030 r. z perspektywą do 2040 r.

Rozpoczęły się konsultacje projektu „Strategii dla ciepłownictwa do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.”, sektorowego dokumentu planistycznego. Celem dokumentu jest wskazanie optymalnych kierunków realizacji postanowień dokumentów krajowych – Polityki energetycznej Polski do 2040 r. oraz Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030, a także aktów prawnych Unii Europejskiej, przy uwzględnieniu perspektyw realizacji podwyższonego celu redukcji emisji, realizowanego przez procedowany obecnie pakiet „Fit for 55”.
31.05.2022

MKiŚ: w maju łączna moc w fotowoltaice przekroczyła 10 GW

W maju br. łączna moc zainstalowana w fotowoltaice w Polsce przekroczyła 10 GW, co daje wysokie 7 miejsce w Europie - przekazał w środę resort klimatu i środowiska.
26.05.2022

Minister Anna Moskwa w Davos: Dziś wiele omawianych propozycji na szczeblu międzynarodowym bazuje na naszym doświadczeniu w zakresie uniezależniania się od dostaw węglowodorów z kierunku wschodniego

Bezpieczeństwo energetyczne w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę to jeden z głównych tematów tegorocznego Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos. W wydarzeniu, 24-25 maja 2022 r., uczestniczyli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.
26.05.2022

MKiŚ: zakończyły się konsultacje ws. projektu systemu kaucyjnego

Zakończyły się konsultacje publiczne ws. projektu ustawy, który ma wdrożyć w Polsce system kaucyjny - poinformował we wtorek podczas posiedzenia sejmowej podkomisji stałej gospodarki komunalnej przedstawiciel Ministerstwa Klimatu i Środowiska Robert Chciuk.
25.05.2022

Wiceminister Piotr Dziadzio o transformacji energetycznej podczas pierwszego dnia konferencji Gazterm

Rola gazu w polskiej gospodarce, a także aktualizacja założeń Polityki energetycznej Polski do 2040 r. to główne tematy rozmów podczas pierwszego dnia konferencji Gazterm. W wydarzeniu, które odbyło się 16 maja 2022 r. w Międzyzdrojach, udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio.
17.05.2022

Polityka energetyczna w dobie rosyjskiej agresji

„Obecna sytuacja geopolityczna wywiera na rządach konieczność podejmowania radykalnych decyzji dot. pozyskiwania surowców energetycznych. Międzynarodowa Agencja Energetyczna analizuje zmiany, jakie zachodzą w energetyce w wybranych państwach i przedstawia rekomendacje dotyczące niezbędnych działań dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego” – powiedziała minister Anna Moskwa podczas konferencji prasowej z udziałem Fatih'a Birol'a, dyrektora wykonawczego MAE. W trakcie wydarzenia, które odbyło się 12 maja 2022 r. w Ministerstwi
13.05.2022

Wiceminister Ireneusz Zyska o dolinach wodorowych na Seminarium Naukowo-Technicznym

Ireneusz Zyska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, wziął udział w odbywającym się 12 maja 2022 r. Seminarium Naukowo-Technicznym „Projekty wodorowe w województwie podkarpackim” oraz w II Otwartym Posiedzeniu Zarządu Stowarzyszenia „Podkarpacka Dolina Wodorowa”.
13.05.2022

MKiŚ szacuje na 49 mld nakłady na realizację mapy drogowej geotermii

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało o opracowaniu „Wieloletniego Program Rozwoju Wykorzystania Zasobów Geotermalnych w Polsce”. Według resortu to mapa drogowa rozwoju geotermii do 2040 r., z perspektywą do 2050 r. przy szacowanych nakładach 49 mld zł.
12.05.2022

Mapa drogowa rozwoju geotermii w Polsce

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opracowało „Wieloletni Program Rozwoju Wykorzystania Zasobów Geotermalnych w Polsce”. To mapa drogowa rozwoju geotermii do 2040 roku, z perspektywą do 2050 roku.
11.05.2022

Wiceminister Edward Siarka podczas 17. sesji Forum ONZ ws. Lasów

„Jestem zaszczycony będąc w gronie krajów z całego świata, które wyróżniają się znaczącymi zasobami leśnymi. Nie ulega wątpliwości, że lasy musimy chronić dla następnych pokoleń, nie dopuszczać do ich degradacji, ale też mądrze korzystać z ich zasobów” – mówił wiceminister Edward Siarka podczas 17. Sesji Forum Narodów Zjednoczonych (ONZ) poświęconej lasom, która odbyła się 9 maja 2022 r. w Nowym Jorku.
10.05.2022

O bezpieczeństwie energetycznym regionu na Polsko-Ukraińskim Forum Energii

„Polska od początku wojny wspiera Ukrainę na forum międzynarodowym i aktywnie pracuje nad wprowadzeniem sankcji na rosyjskie surowce energetyczne” – podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas Polsko-Ukraińskiego Forum Energii. Spotkanie odbyło się 9 maja 2022 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
10.05.2022

Polska chce przyspieszyć derusyfikację energetyki UE

Niezależnie od tego, co dzieje się na Wschodzie, nie zakładamy dużych zmian w strategii energetycznej w kontekście wykorzystania gazu ziemnego w produkcji energii elektrycznej – wskazała w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej” minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
09.05.2022

Szansa na uzyskanie z NFOŚiGW dotacji do pomp ciepła w nowo budowanych domach. Program „Moje Ciepło” wystartował

Osoby chcące otrzymać dofinansowanie do zakupu i montażu pompy ciepła w domu jednorodzinnym mogą składać wnioski do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W programie „Moje Ciepło” przewidziane są dotacje od 7 do nawet 21 tys. zł. Budżet wynosi 600 mln zł. Ze wsparcia skorzystają właściciele tylko nowych budynków mieszkalnych o podwyższonym standardzie energetycznym. Obowiązywać będzie zasada: najpierw inwestycja – potem wypłata.
09.05.2022

IV Forum Energetyki Rozproszonej z udziałem sekretarza stanu, pełnomocnika rządu ds. OZE

Jak rozwijać energetykę rozproszoną – to temat przewodni IV Forum Energetyki Rozproszonej (IV FER), które odbędzie się 9 maja 2022 r. Wśród zaproszonych gości znalazł się Ireneusz Zyska – wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. OZE. Obrady toczyć się będą w Klubie STUDIO (ul. Budryka 4).
09.05.2022

Polsko-litewski gazociąg GIPL oficjalnie otwarty

„Gazociąg GIPL jest przykładem europejskiej solidarności. Potrzebujemy więcej takich połączeń w całej Unii, a mniej partykularnych interesów” – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas ceremonii otwarcia gazociągu łączącego Polskę z Litwą. W wydarzeniu, które odbyło się 5 maja 2022 r. na Litwie, uczestniczyli również m.in. Prezydenci Polski, Litwy i Łotwy, unijna komisarz ds. energii Kadri Simson oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
05.05.2022

Minister Anna Moskwa na spotkaniu ministrów ds. energii UE: Musimy solidarnie sprzeciwić się rosyjskiemu szantażowi gazowemu

Bezpieczeństwo energetyczne i derusyfikacja to tematy nadzwyczajnej rady unijnych ministrów ds. energii. W spotkaniu, które obyło się 2 maja 2022 r. w Brukseli, uczestniczyła szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa.
04.05.2022

Projekt ustawy terminalowej wraca do sejmowej komisji

Projekt ustawy terminalowej został w środę ponownie skierowany do sejmowej Komisji do spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Posłowie podczas drugiego czytania zgłosili do niego poprawki.
28.04.2022

Wiceminister Ireneusz Zyska o Fit for 55 i OZE podczas pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Polityka klimatyczna UE, pakiet Fit for 55 oraz odnawialne źródła energii to tematy przewodnie dwóch paneli dyskusyjnych podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. W debatach, które odbyły się 25 kwietnia 2022 r., wziął udział wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. OZE, Ireneusz Zyska.
26.04.2022

Wiceminister Ireneusz Zyska o energetyce rozproszonej w Tychach

Rozwój energetyki rozproszonej był głównym tematem wystąpienia wiceministra klimatu i środowiska Ireneusza Zyski podczas konferencji pn. „Bezpieczeństwo i transformacja energetyczna Polski i Unii Europejskiej. Kierunki, wyzwania, ryzyka, niezbędne działania”. Spotkanie, którego organizatorem była Okręgowa Izba Przemysłowo-Handlowa w Tychach odbyło się 20 kwietnia 2022 r.
21.04.2022

Minister Moskwa: w aktualizacji PEP zwiększenie ambicji w morskiej energetyce wiatrowej

Elementem przygotowywanej przez rząd aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. będzie zwiększenie ambicji w morskiej energetyce wiatrowej - zapowiedziała w czwartek minister klimatu Anna Moskwa.
21.04.2022

Dzisiaj rusza nabór wniosków "Mój prąd" 4.0

Od piątku rusza nabór wniosków w czwartej odsłonie programu promocji fotowoltaiki "Mój prąd". Dotacje nadal będzie można otrzymać do instalacji samych paneli, choć większe wsparcie - nawet do 20,5 tys. zł - dostaną ci, którzy rozszerzą inwestycję o magazyny energii i systemy zarządzania energią.
15.04.2022

Wiceminister Małgorzata Golińska na VII Europejskim Kongresie Samorządów

Odpowiedzialność za społeczności lokalne to kwestia, o której zdarza się zapominać w kontekście ochrony przyrody. Nie można chronić przyrody w oderwaniu od ludzi, którzy żyją w danym regionie.– powiedziała wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska podczas panelu pt.: "Park narodowy i krajobrazowy - dumą i płucami regionu, a także sposobem na jego promocję" w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Wydarzenie, odbyło się 12 kwietnia 2022 r. w Mikołajkach.
13.04.2022

Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie energetycznym

Bezpieczeństwo energetyczne Polski, w tym dążenie do neutralności klimatycznej i suwerenność energetyczna, to główny temat rozmów minister klimatu i środowiska Anny Moskwy oraz ambasadora RP w Australii Lloyda Brodricka. Spotkanie odbyło się 12 kwietnia 2022r. w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
13.04.2022

Polska wspiera Ukrainę w ramach Wspólnoty Energetycznej

Adam Guibourgé-Czetwertyński, wiceminister klimatu i środowiska, wziął udział w spotkaniu wysokiego szczebla Wspólnoty Energetycznej poświęconym energetyce Ukrainy w czasie wojny i jej odbudowie po odparciu agresji rosyjskiej, wydarzenie odbyło się 11 kwietnia br. w Wiedniu.
13.04.2022

Pierwsze posiedzenie Rady Koordynacyjnej do spraw Rozwoju Sektora Fotowoltaiki

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska odbyło się inauguracyjne posiedzenie Rady Koordynacyjnej do spraw Rozwoju Sektora Fotowoltaiki, któremu przewodniczył Ireneusz Zyska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. OZE. Spotkanie jest realizacją postanowień Porozumienia o współpracy na rzecz rozwoju sektora fotowoltaiki, podpisanego 16 grudnia 2021 r.
12.04.2022

Minister Anna Moskwa z Ambasadorem Królestwa Danii o rozwoju OZE

Bezpieczeństwo energetyczne oraz współpraca w zakresie rozwoju OZE i ciepłownictwa to główne tematy rozmów minister klimatu i środowiska Anny Moskwy z Ambasadorem Królestwa Danii w Polsce Ole Toftem. Spotkanie odbyło się 11 kwietnia 2022 r.
12.04.2022

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyńskiego na Forum Japońskiego Przemysłu Jądrowego

Wdrożenie energetyki jądrowej w Polsce to główny temat przemówienia wiceministra Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego podczas Forum Japońskiego Przemysłu Jądrowego pn. „Global Sustainable Development and Expectations for Nuclear Energy”. Wydarzenie odbyło się 12 kwietnia 2022 r.
12.04.2022

Polsko-chorwackie rozmowy na temat bezpieczeństwa energetycznego

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska, 8 kwietnia 2022 r., odbyło się spotkanie z przedstawicielami chorwackiej grupy międzyparlamentarnej, w którym uczestniczył wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński. Rozmowy dotyczyły perspektywy całkowitego uniezależnienia od importu surowców z Rosji, polsko-chorwackiej współpracy w obszarze energetyki, jak również współpracy energetycznej w obszarze Trójmorza.
11.04.2022

Powołanie Mazowieckiej Doliny Wodorowej

Wykorzystanie potencjału naukowo-badawczego w celu podejmowania innowacyjnych przedsięwzięć przemysłowych, projektów inwestycyjnych, oraz budowy wspólnych łańcuchów wartości gospodarki wodorowej to główny cel powołania Mazowieckiej Doliny Wodorowej.
08.04.2022

Wyzwania transformacji energetycznej - 35 Konferencja EuroPOWER & OZE Power [GALERIA]

Konferencja EuroPOWER & OZE Power, to czas spotkań najwybitniejszych ekspertów i przedstawicieli branży energetycznej. Podczas pierwszego dnia wydarzenia specjaliści skupili uwagę na kluczowych tematach, takich jak bezpieczeństwo energetyczne, transformacja czy odejście od węgla.
07.04.2022

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński o rozwoju wodoru

Rozwój technologii wodorowych w Polsce to główny temat rozmów podczas konferencji Wirtualne Targi Wodorowe, organizowanej przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu. W wydarzeniu, które odbyło się 6 kwietnia w Warszawie, udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
06.04.2022

Wiceminister Ireneusz Zyska o rozwoju offshore wind w Polsce podczas polsko-norweskiego seminarium

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska wziął udział w Polsko-Norweskim Seminarium Morskim i Dialogu Morskim podczas Nor-Shipping 2022. Wydarzenie miało miejsce 5 kwietnia 2022 r.
06.04.2022

Minister Anna Moskwa na spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy

Wspólne działania na rzecz bezpieczeństwa energetycznego oraz udział Rosji w międzynarodowych organizacjach ds. energii to główne tematy rozmów z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kułebą. Spotkanie odbyło się 5 kwietnia 2022 r. w Warszawie.
06.04.2022

Wiceminister Edward Siarka na spotkaniu z wiceministrem środowiska, wód i lasów Rumunii

„Bardzo cenna jest dla mnie możliwość wspólnych rozmów na temat kluczowych kwestii w obszarze zrównoważonej gospodarki leśnej w Unii Europejskiej” - powiedział wiceminister Edward Siarka podczas kolejnego z cyklu spotkań dotyczących unijnej polityki w zakresie klimatu i leśnictwa. Tym razem Pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa odbył wideokonferencję z Ionuț Sorin Banciu, Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Środowiska, Wód i Lasów Rumunii.
05.04.2022

Kampania „Nasz Klimat” zachęca Polaków do zmiany nawyków

Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozpoczyna kampanię informacyjno-edukacyjną pod nazwą „Nasz Klimat”, której głównym celem jest podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa na temat indywidualnych działań, jakie można podejmować na rzecz ochrony klimatu. Kampania potrwa do października 2022 r.
05.04.2022

Spotkanie minister Anny Moskwy z Ambasadorem USA

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa odbyła spotkanie z nowym Ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim.
04.04.2022

Od 1 kwietnia obowiązuje nowy system rozliczeń prosumentów

Od 1 kwietnia zmienia się sposób rozliczania dla nowych prosumentów; nie będą oni rozliczani ilościowo z wyprodukowanej energii, a będą ją sprzedawać. Branża fotowoltaiczna (PV) zwraca uwagę, że produkcja z prądu z paneli nadal będzie się opłacać, szczególnie w dobie drożejącej energii.
01.04.2022

Moskwa: do 2030 r. przy zwiększonych ambicjach osiągniemy 50 GW w OZE

Patrząc na już podpisane umowy przełączeniowe i ilości deklarowane w najbliższych aukcjach, możemy powiedzieć, że mamy ponad 30 GW w planowanych aukcjach do 2030 r. - powiedziała w środę podczas konferencji prasowej minister klimatu Anna Moskwa.
31.03.2022

Minister Moskwa: jesteśmy w 100 proc. gotowi na pełną niezależność od rosyjskiego gazu, pomaga OZE

Polska realizuje i realizowała konsekwentny plan uniezależniania się od surowców rosyjskich; infrastruktura gazowa i magazynowania pozwala nam dzisiaj powiedzieć, że jesteśmy w 100 proc. gotowi na pełną niezależność od rosyjskiego gazu - powiedziała minister środowiska Anna Moskwa. Minister podała także, że rozwija się energetyka odnawialna, a do 2030 roku w planowanych aukcjach jest ponad 30 GW.
30.03.2022

Pierwsze posiedzenie Rady Koordynacyjnej do spraw Rozwoju Sektora Biogazu i Biometanu

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska 29 marca 2022 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Koordynacyjnej do spraw Rozwoju Sektora Biogazu i Biometanu. Wydarzenie zainicjowało realizację postanowień Porozumienia o współpracy na rzecz rozwoju biogazu i biometanu, podpisanego 23 listopada 2021 r. Spotkaniu przewodniczył wiceminister Ireneusz Zyska, Pełnomocnik Rządu ds. OZE.
30.03.2022

Minister Anna Moskwa: Pełne uniezależnienie od rosyjskich węglowodorów od 2023 r.

„Suwerenność energetyczna jest naszym priorytetem, stąd zdecydowanie przyśpieszamy odejście od węglowodorów z Rosji. To wysiłek, który musimy ponieść, nie tylko w ramach solidarności z Ukrainą, ale także dla wzmocnienia naszego bezpieczeństwa energetycznego” – podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, podczas wspólnej konferencji prasowej, która odbyła się 30 marca 2022 r. w Mościskach.
30.03.2022

Rusza czwarta edycja programu Mój Prąd i nowy system rozliczeń dla prosumentów. To kolejny krok w kierunku rozwoju sektora fotowoltaiki

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 15 kwietnia br. uruchomi czwarty już nabór wniosków dla osób fizycznych w popularnym programie „Mój Prąd”. Wsparcie dotyczyć będzie nie tylko domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV), ale także magazynów energii i ciepła, które zwiększają autokonsumpcję energii elektrycznej wytworzonej z własnych paneli PV. Dotację będzie można także uzyskać na zintegrowane z urządzeniami inteligentne systemy zarządzania energią.
30.03.2022

Rząd: aktualizacja PEP2040 ma przewidywać uniezależnianie się od paliw z Rosji

Suwerenność energetyczna z naciskiem na uniezależnienie się od paliw z Rosji, dalsza dywersyfikacja dostaw, okresowy wzrost zużycia węgla - ma zakładać aktualizacja Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040), której założenia przyjął we wtorek rząd.
30.03.2022

Już 15 kwietnia rusza nabór w programie "Mój prąd 4.0"

Nabór wniosków w czwartej odsłonie programu "Mój prąd" rozpocznie się 15 kwietnia tego roku - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Dodał, że budżet programu to 350 mln zł, ale resort jest gotowy do jego powiększenia.
29.03.2022

Jak wspierać odbiorcę wrażliwego energii i redukować ubóstwo energetyczne? Bank Dobrych Praktyk już dostępny dla gmin

Przegląd i zestawienie już funkcjonujących narzędzi i mechanizmów dedykowanych ograniczaniu ubóstwa energetycznego, propozycje koniecznych zmian usprawniających ich działanie, a także koncepcje wprowadzenia nowych ram prawnych oraz instrumentów i programów polityki publicznej – to efekty prac działającego jako organ pomocniczy Ministra Klimatu i Środowiska, eksperckiego Zespołu ds. wsparcia odbiorcy wrażliwego oraz redukcji ubóstwa energetycznego w Polsce.
28.03.2022

Podpisano list intencyjny ws. powołania Klastra Wodorowo-Energetycznego Powiatu Legnickiego

– To ważny, historyczny moment. Budujemy niezależność energetyczną Polski, która w perspektywie dekady będzie się na naszych oczach zmieniać – powiedział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego, która odbyła się w Legnicy 25 marca 2022 r.
28.03.2022

Zyska: osiągnięcie samodzielności i samowystarczalności energetycznej przez Polskę ma wymiar strategiczny

Kryzys energetyczny wywołany przez Gazprom oraz agresja Rosji na niepodległą Ukrainę to kolejny dowód na konieczność derusyfikacji polityki energetycznej Unii Europejskiej – uważa Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska i pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii (OZE).
28.03.2022

Minister Anna Moskwa: Międzynarodowa Agencja Energetyczna musi wzmocnić współpracę i położyć kres uzależnieniu od rosyjskich paliw

Bezpieczeństwo energetyczne i obecna sytuacja geopolityczna były kluczowymi tematami podczas drugiego dnia ministerialnego spotkania Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Wydarzenie, z udziałem minister klimatu i środowiska Anny Moskwy, odbyło się 24 marca 2022 r. w Paryżu.
25.03.2022

MKiŚ: w czerwcu rząd powinien przyjąć projekt nowelizacji ustawy "bio"

W czerwcu rząd powinien przyjąć tzw. projekt nowelizacji ustawy "bio" - przekazał we wtorek wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio. Chodzi o przepisy zakładające zwiększenie udziału energii odnawialnej w transporcie do 14,8 proc. w 2030 r.
25.03.2022

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński na spotkaniu z minister ds. europejskich i międzynarodowych Bawarii

Aktualne wyzwania polityki klimatyczno-energetycznej, w tym pakiet Fit for 55 to główne tematy rozmów wiceministra klimatu i środowiska Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego z minister ds. europejskich i międzynarodowych Bawarii Melanią Huml. Spotkanie odbyło się 23 marca 2022 r. w Warszawie.
24.03.2022

Wiceminister klimatu: Polska podejmuje działania we wszystkich obszarach KPEiK

Polska podejmuje liczne działania we wszystkich obszarach, przewidzianych Krajowym Planem na rzecz Energii i Klimatu na lata 2021-2030 - poinformował wiceminister klimatu Adam Gibourge-Czetwertyński sejmową podkomisję ds. restrukturyzacji energetyki
24.03.2022

Tauron właścicielem nowej instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii w Zakopanem

W Zakopanem odbyła się uroczystość przekazania do użytku instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii, która została przyłączona przez Tauron Polska Energia na potrzeby Centrum Szkoleniowego Księżówka. W wydarzeniu, które odbyło się 17 marca 2022 r., uczestniczył Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. OZE.
18.03.2022

Pierwsze posiedzenie Rady Koordynacyjnej ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska 15 marca 2022 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Koordynacyjnej ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej. To kolejny etap prac związany z wdrażaniem postanowień porozumienia sektorowego w tym zakresie. Obecnie stronami porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce jest ponad 180 podmiotów - przekazał wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Jednym z celów porozumienia jest udział polskich firm w łańcuchu dostaw dla offshore.
16.03.2022

FPP: Dobry system kaucyjny dla obywateli i środowiska. Skala, powszechność, dostępność, jeden operator i jednolita kaucja

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) wskazuje, że uchwalenie ustawy o systemie kaucyjnym jest jednym z ważniejszych elementów w zakresie wypełnienia obowiązków recyklingu odpadów opakowaniowych. Ważne, aby Ministerstwo Klimatu zaprojektowało system powszechny i łatwo dostępny dla obywateli.
15.03.2022

Wiceministra Edward Siarka na spotkaniu z wiceministrem przedsiębiorczości i innowacji Królestwa Szwecji

Pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa Edward Siarka wspólnie z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Innowacji Szwecji Oskarem Magnussonem podjęli rozmowy dotyczące kluczowych dokumentów europejskich i kierunków rozwoju polityki leśnej.
14.03.2022

W Polsce niezależność energetyczna była i jest priorytetem

W pędzie ekologicznym UE zapomniała o bezpieczeństwie energetycznym i niezależności; celem strategicznym do tej pory była dekarbonizacja - powiedziała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Podkreśliła, że w Polsce niezależność energetyczna była i jest priorytetem.
08.03.2022

MKiŚ: minister Anna Moskwa: nie ma zagrożenia w związku z sytuacją w Elektrowni Jądrowej Zaporoże

"Jak informuje ukraiński dozór jądrowy – nie ma uszkodzeń systemów ważnych dla bezpieczeństwa jądrowego zaporoskiej elektrowni jądrowej" – podkreśliła 4 marca 2022 r. minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. W konferencji prasowej uczestniczył także prezes Państwowej Agencji Atomistyki Łukasz Młynarkiewicz.
04.03.2022

Polsko-Rumuńskie konsultacje Międzyrządowe

Polityka klimatyczno-energetyczna oraz leśnictwo to główne tematy rozmów w ramach polsko-rumuńskich konsultacji międzyrządowych. W wydarzeniu, które odbyło się 3 marca 2022 r., udział wzięli pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa Edward Siarka oraz Główny Geolog Kraju Piotr Dziadzio.
04.03.2022

Rada Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej przyjęła rezolucję wzywającą Rosjan do „natychmiastowego zaprzestania wszelkich działań przeciwko czarnobylskiej elektrowni jądrowej oraz innym obiektom jądrowym na Ukrainie”

26 lutego br. na ręce Przewodniczącego Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej został złożony wniosek, w którym Polska i Kanada jako członkowie Rady zwróciły się o zwołanie jej nadzwyczajnego posiedzenia. Nastąpiło to w związku z działaniami zbrojnymi, w których skutek ukraińskie władze utraciły kontrolę nad Czarnobylską Elektrownią Jądrową oraz znajdującymi się tam materiałami jądrowymi. Powodem były także działania zbrojne Federacji Rosyjskiej w sąsiedztwie tego obiektu oraz pozostałych elektrowni jądrowych n
04.03.2022

Minister Moskwa: dołączenie Ukrainy do Europejskiego Systemu Energetycznego priorytetem UE

Podczas poniedziałkowego posiedzenia Rady UE ds. energii, państwa za priorytetowy uznały projekt dołączenia Ukrainy do Europejskiego Systemu Energetycznego - poinformowała po zakończeniu posiedzenia w Brukseli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
01.03.2022

MKiŚ: Minister Moskwa o przyszłości polityki energetycznej na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady UE ds. energii

Bezpieczeństwo energetyczne w kontekście wojny w Ukrainie, polityka klimatyczno-energetyczna, w tym ceny energii i kwestie gazu, to główne tematy rozmów na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady UE ds. energii. W wydarzeniu, które odbyło się 28 lutego 2022 r. w Brukseli, udział wzięła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
01.03.2022

Polski głos o Nord Stream 2 w Brukseli. Projekt zawieszony i zakończony?

Jedynie zdecydowana odpowiedź może powstrzymać agresję. Będziemy apelować żeby projekt Nord Stream 2 był nie tylko zawieszony, ale żeby był zakończony - powiedziała dziennikarzom w Brukseli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
01.03.2022

Polska wraz z Kanadą wnioskują o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Gubernatorów MAEA

We wniosku złożonym 26 lutego na ręce Przewodniczącego Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, Polska i Kanada jako członkowie Rady zwróciły się o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady w związku z sytuacją na Ukrainie i związanymi z tym implikacjami dla bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej
27.02.2022

Polska wraz z Kanadą wnioskują o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Gubernatorów MAEA

We wniosku złożonym 26 lutego na ręce Przewodniczącego Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, Polska i Kanada jako członkowie Rady zwróciły się o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady w związku z sytuacją na Ukrainie i związanymi z tym implikacjami dla bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej
27.02.2022

Minister Anna Moskwa na spotkaniu z ministrem energii Litwy

Bezpieczeństwo i niezależność energetyczna w regionie, współpraca w sektorze gazu ziemnego i energetyki odnawialnej to główne tematy rozmów minister klimatu i środowiska Anny Moskwy z Dainiusem Kreivysem, ministrem energetyki Republiki Litewskiej. Spotkanie odbyło się 24 lutego 2022 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
27.02.2022

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński w Brukseli o cenach energii i systemie ETS

Rosnące ceny energii i system handlu emisjami to główne tematy rozmów wiceministra klimatu i środowiska Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego z przedstawicielami Komisji Europejskiej: Kimem Jorgensenem - szefem gabinetu Komisarz Margrethe Verstager, Michaelem Hagerem - szefem gabinetu Komisarza Valdisa Dombrovskisa, Diederikiem Maartenem Samsomem - szefem gabinetu Fransa Timmermansa, Maciejem Gołubiewskim - szefem gabinetu Komisarza Janusza Wojciechowskiego oraz Kurtem Vandenberghe - członkiem gabinetu Przewodniczącej KE Ursuli von de
25.02.2022

Ministerstwo Klimatu i Środowiska monitoruje sytuację na rynkach energii

W związku z agresją Rosji na Ukrainę i możliwymi konsekwencjami dla stabilności dostaw surowców energetycznych Ministerstwo Klimatu i Środowiska z uwagą monitoruje sytuację na rynkach energii, w szczególności rynku ropy naftowej i paliw.
25.02.2022

Minister Moskwa: Nie chcemy uzależniać się od zewnętrznych źródeł energii

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedział w środę, że Polska będzie dążyła do uniezależnienia się od zewnętrznych źródeł energii. Zaznaczyła, że szczególną rolę w zakresie transformacji energetycznej będzie odgrywać lokalne planowanie energetyczne.
24.02.2022

MKiŚ: nie odnotowujemy żadnych zakłóceń w dostawach ropy naftowej i paliw na rynek krajowy

Obecnie nie odnotowujemy żadnych zakłóceń w dostawach ropy naftowej i paliw na rynek krajowy, a sytuacja jest stabilna - poinformowało w czwartek Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dodało, że resort monitoruje sytuację na rynkach energii.
24.02.2022

Minister klimatu: ws. elektrowni jądrowej w Polsce nie cofniemy się ani o krok

Elektrownia jądrowa to kluczowy element polskiego bezpieczeństwa energetycznego - podkreśliła w środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że jej budowa realizowana jest zgodnie z prawem i przyjętymi harmonogramami, a Polska nie cofnie się w tej sprawie ani o krok.
24.02.2022

Przedstawiciele KE przyjrzą się polskiemu systemowi ciepłowniczemu

W dniach 24 i 25 lutego przedstawiciele Komisji Europejskiej przyjadą do Polski z wizytą studyjną, podczas której zapoznają się ze specyfiką polskiego systemu ciepłowniczego w kontekście wyzwań związanych z Fit for 55 - poinformował w środę resort klimatu i środowiska.
24.02.2022

Inwestycje w sortownie to tańszy i bardziej efektywny sposób na wzrost recyklingu aluminium niż kaucja na puszki

Propozycja systemu kaucyjnego zawarta w najnowszym projekcie przedstawionym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska podzieliła interesariuszy. Reprezentowane przez Fundację RECAL środowisko przedsiębiorców opakowań aluminiowych postanowiło zabrać głos odnośnie propozycji objęcia aluminiowych puszek po napojach systemem kaucji, nad którym obecnie pracuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
18.02.2022

Ruszyła 9. edycja projektu Eko-Miasto

Wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński wziął udział w inauguracji 9. edycji projektu Eko-Miasto, organizowanego we współpracy Ambasady Francji w Polsce i Centrum UNEP/ GRID Warszawa. W trakcie spotkania, które odbyło się 15 lutego 2022 r., przedstawiony został m.in. program tegorocznej edycji projektu, jak i konkursu nt. zrównoważonego rozwoju. Była to też okazja do podsumowania wspólnych inicjatyw na rzecz polityki proekologicznej miast.
18.02.2022

Wiceminister Ireneusz Zyska na Forum Gospodarczym „Silna Polska, Silną Gospodarką”

Wiceminister Ireneusz Zyska Sekretarz, Pełnomocnik Rządu ds. OZE, wziął udział w Forum Gospodarczym „Silna Polska, Silną Gospodarką. Kompas dla przedsiębiorstw Polski Zachodniej”, które odbyło się 17 lutego 2022 r.
18.02.2022

Minister Moskwa rozmawiała w Brukseli nt. reformy systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa spotkała się w poniedziałek w Brukseli z wiceszefem Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem, żeby rozmawiać o reformie systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 (ETS). "Ten system nie może być pozostawiony spekulantom finansowym" - zadeklarowała minister.
15.02.2022

Minister klimatu: mamy wątpliwości co do kontynuacji systemu EU ETS w obecnym kształcie

Mamy bardzo duże wątpliwości co do kontynuacji systemu EU ETS w obecnym kształcie. Pomimo podjęcia stosownych działań pojawia się ciągły deficyt uprawnień - mówiła w trakcie spotkania z Fransem Timmermansem szefowa resortu klimatu Anna Moskwa.
14.02.2022

Spotkanie minister klimatu i środowiska z Ambasadorami Kanady i Wielkiej Brytanii

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa oraz podsekretarz stanu Adam Guibourgé-Czetwertyński spotkali się z Leslie Scanlon Ambasador Kanady oraz Anną Clunes Ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce. Spotkanie miało miejsce 9 lutego 2022 r. w siedzibie resortu klimatu i środowiska.
11.02.2022

Gdyby nie opłata za emisję CO2, koszt wytworzenia energii elektrycznej w Polsce byłby mniejszy o 60 proc.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska potwierdza informację, że 60% kosztów wytworzenia energii elektrycznej w Polsce to koszt uprawnień do emisji CO2.
11.02.2022

Projekt: elektrownie będą mogły łatwiej zagospodarować odpady powstałe po spalaniu paliw

Odpady ze spalania paliw np. popioły, żużle, gipsy, po spełnieniu odpowiednich warunków, będą tracić status odpadów przez co, łatwiej będzie je mogła wykorzystać budowlanka - wynika z projektu rozporządzenia resortu klimatu i środowiska.
09.02.2022

MKiŚ: wspólne stanowisko ws. transformacji energetycznej ministrów państw V4, Niemiec i Austrii

Podpisaniem wspólnego stanowiska ws. transformacji energetycznej, bezpieczeństwa, ekosystemu gospodarki wodorowej zakończyło się w Budapeszcie spotkanie ministrów ds. energii z państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Niemiec i Austrii - podało ministerstwo klimatu.
08.02.2022

Anna Moskwa: Polska za energię musi płacić więcej

Polska jest na etapie transformacji energetycznej i jest zmuszona płacić więcej, co wynika z opłaty emisyjnej - mówi Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, odpowiadając na pytanie "Super Expressu" o obawy Polaków związane z podwyżkami cen energii.
08.02.2022

Wiceminister Edward Siarka na konferencji Europa Karpat

Dyplomacja parlamentarna dla bezpieczeństwa Europy, Zielony Ład oraz odbudowa gospodarki regionu Karpat po kryzysie wywołanym przez pandemię to główne tematy Konferencji Europa Karpat. W wydarzeniu, które odbyło się w dniach 4-6 lutego 2022 r. w Krasiczynie, uczestniczył wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.
08.02.2022

Wiceszefowa MKiŚ: kryzys na granicy już dziś nie jest obojętny dla polskiej przyrody

Kryzys na granicy z Białorusią już dziś nie jest obojętny dla polskiej przyrody; budowa zapory i wyprowadzenie z tego obszaru kilku tysięcy osób da przyrodzie pewien oddech - oceniła w rozmowie z PAP wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska.
06.02.2022

Projekt ustawy powołującej Polskie Parki Narodowe do konsultacji

Projekt ustawy, która ma kompleksowo unormować działalności parków narodowych trafił do konsultacji publicznych i opiniowania - wynika z informacji zamieszczonej na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL).
03.02.2022

Ministerstwo klimatu proponuje wymagania techniczne dla stacji tankowania wodoru

Ministerstwo klimatu opublikowało we wtorek projekt rozporządzenia ws. wymagań technicznych dla stacji tankowania wodoru. W Polsce nie ma obecnie żadnej ogólnodostępnej stacji tankowania wodoru, rządowa strategia wodorowa przewiduje, że do 2025 r. powstaną 32 takie stacje.
01.02.2022

Wiceminister Ozdoba: Rozpoczynamy konsultacje publiczne dot. powszechnego i „bezparagonowego” systemu kaucyjnego [GALERIA]

„Celem projektowanych przepisów dot. systemu kaucyjnego jest zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów, zapewnienie wysokiej jakości odpadów do recyklingu oraz wykorzystanie poddanych recyklingowi odpadów jako ważnego źródła surowców” – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba podczas konferencji prasowej, która odbyła się 1 lutego 2022 r.
01.02.2022

Powołano Śląsko-Małopolską Dolinę Wodorową

W Muzeum Śląskim w Katowicach, 31 stycznia 2022 r., uroczyście powołano Śląsko-Małopolską Dolinę Wodorową, stanowiącą realizację Polskiej Strategii Wodorowej. W wydarzeniu wzięli udział wiceminister klimatu i środowiska, Pełnomocnik rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii Ireneusz Zyska i wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Paweł Kolczyński.
01.02.2022

Wiceminister Zyska o inicjatywie „Koniec z betonem w centrach miast”

Działania w zakresie adaptacji miast do zmian klimatu to główny temat rozmów podczas międzyresortowego spotkania koordynacyjnego dot. inicjatywy „Koniec z betonem w centrach miast”. W wydarzeniu, które odbyło się 28 stycznia 2022 r., udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
31.01.2022

Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska na konferencji Powerpol 2022

Pełnomocnik rządu ds. OZE, wiceminister klimatu i środowiska, Ireneusz Zyska uczestniczył 24 stycznia 2022 r. w konferencji Powerpol 2022. Spotkanie było okazją do wymiany poglądów i dyskusji o najbardziej aktualnych kwestiach dotyczących transformacji energetycznej, źródeł zielonej energii oraz roli wodoru.
26.01.2022

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński na nieformalnych spotkaniach ministrów UE ds. środowiska i energii

Sprawiedliwa transformacja, rosnące ceny energii, efektywność energetyczna, gospodarka wodorowa oraz walka z wylesianiem to tylko niektóre tematy nieformalnych spotkań ministrów UE ds. środowiska oraz energii. W wydarzeniach, które odbyły się 20-22 stycznia 2022 r. w Amiens we Francji, uczestniczył wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
26.01.2022

Webinaria z wdrażania zapisów ustawy o dodatku osłonowym dla gmin

Trwają webinaria dotyczące wdrażania zapisów ustawy o dodatku osłonowym dla gmin. Z uwagi na duże zainteresowanie wirtualnymi szkoleniami zwiększyliśmy liczbę miejsc na następne spotkania.
26.01.2022

Nowa część programu „Czyste Powietrze” – wsparcie nawet do 69 tys. zł

Trzecia część programu „Czyste Powietrze” z najwyższym dofinansowaniem do 69 tys. zł przy miesięcznym dochodzie nie większym niż 900 lub 1260 zł na osobę (dotyczy odpowiednio gospodarstw wieloosobowych i jednoosobowych), oraz dla osób z ustalonym prawem do zasiłku, a także zmiany dotychczasowego programu, żeby jeszcze łatwiej sięgać po dotacje – to kolejne kroki milowe w walce ze smogiem. Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa, podczas wizyty w Bieruniu na Śląsku, ogłosiła, że nowe zasady w „Czystym Powietrzu” zaczną obowiązyw
24.01.2022

MKiS: projekt ustawy ws. 10H może trafić do Sejmu w I kwartale 2022 r.

Projekt ustawy liberalizujący tzw. ustawę odległościową poprzez modyfikację zasadę 10H - minimalnej odległości turbin wiatrowych i m.in. zabudowań może trafić do Sejmu w I kwartale 2022 r. - wynika z odpowiedzi ministerstwa klimatu i środowiska na interpelację poselską.
22.01.2022

Zyska: Polska jest 3. w Europie i 5. na świecie producentem wodoru

Polska jest 3. w Europie i 5. na świecie producentem wodoru; by utrzymać ten trend, przyjęliśmy Polską Strategię Wodorową - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Wodoryzacja polskiego przemysłu jest kluczowym elementem Strategii - dodał.
21.01.2022

Polsko-niderlandzkie rozmowy o energii, klimacie i środowisku

17 lutego 2022 r. minister Anna Moskwa spotkała się z Daphne Bergsma, Ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce. Spotkanie służyło wymianie poglądów dotyczących m.in. transformacji energetyczno-klimatycznej, priorytetów w negocjacjach Fit for 55, Społecznego Funduszu Klimatycznego oraz potencjału współpracy Polski i Niderlandów w zakresie odnawialnych źródeł energii.
19.01.2022

MKiŚ: do środy konsultacje ws. wzorów oświadczeń ochrony taryfowej dla odbiorców gazu

Do środy, 19 stycznia br. można zgłaszać uwagi w ramach konsultacji publicznych dot. projektu rozporządzenia ws. wzorów oświadczeń składanych przez odbiorców paliw gazowych w celu skorzystania ze szczególnych rozwiązań w związku z sytuacją na rynku gazu - podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
18.01.2022

We wtorek polsko-czeskie rozmowy w Warszawie ws. Turowa

We wtorek w Warszawie zostaną wznowione rozmowy polsko-czeskie ws. wypracowania porozumienia dot. Turowa. Polskiej stronie zależy na polubownym załatwieniu sporu, choć media podają, że na zarzuty Czechów ws. Turowa możemy odpowiedzieć podobnymi dot. kopalni po stronie naszych południowych sąsiadów.
18.01.2022

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wdraża ochronę dla najbardziej wrażliwych odbiorców gazu ziemnego

Do konsultacji publicznych przekazany został projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wzorów oświadczeń składanych przez uprawnionych odbiorców paliw gazowych, który ma na celu umożliwienie im skorzystania z mechanizmów wsparcia określonych w ustawie „o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu”.
17.01.2022

Nowy system rozliczania, tzw. net-billing - od 1 kwietnia 2022 r. dla nowych prosumentów

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że 1 kwietnia 2022 r. wchodzi w życie nowe rozwiązanie polegające na wartościowym rozliczeniu energii wyprodukowanej przez prosumenta w oparciu o wartość energii ustaloną docelowo wg ceny z Rynku Dnia Następnego (RDN), czyli tzw. net-billing. Dotyczy ono wyłącznie prosumentów, którzy znajdą się w systemie od 1 kwietnia br.
14.01.2022

Potencjał polsko-litewskiej współpracy w obszarze OZE

13 stycznia 2022 r. minister klimatu i środowiska Anna Moskwa spotkała się z wiceminister energii Litwy Daivą Garbaliauskaitė. Spotkanie miało na celu omówienie możliwości współpracy Polski i Litwy w obszarze energetyki odnawialnej, w tym w zakresie rozwoju projektów offshore.
14.01.2022

Spotkanie z Ambasadorem Niemiec

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa 12 stycznia 2022 r. spotkała się z Ambasadorem Niemiec Arndtem Freytagiem von Loringhovenem.
14.01.2022

Minister Moskwa: Od tygodnia można już składać wnioski o dodatek osłonowy

„Już od tygodnia można składać wnioski o dodatek osłonowy, który jest kluczowym elementem rządowej tarczy antyinflacyjnej. Wsparcie w kwocie ponad 4 mld zł trafi do blisko 7 mln gospodarstw domowych. Narzędzie to zniweluje obecne wzrosty cen” – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, 11 stycznia 2022 r., podczas konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
12.01.2022

MKiŚ: podpisano nowelę ws. procentowego określenia kosztów zakupu energii elektrycznej

Minister Klimatu i Środowiska podpisała nowelę rozporządzenia, które nakłada sprzedawców energii z urzędu obowiązek dołączania do faktury informacji dotyczących procentowego określenia kosztów zakupu energii elektrycznej - przekazał w środę resort.
06.01.2022

Minister Moskwa: w 2022 r. przygotujemy konstytucję dla wodoru

W 2022 r. przygotujemy tzw. konstytucję dla wodoru, czyli pakiet legislacyjny, który ma uregulować i wesprzeć budowę tej innowacyjnej gałęzi gospodarki w Polsce - poinformowała PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
06.01.2022

Minister Moskwa: nie uzyskaliśmy od KE informacji o możliwym terminie wszczęcia postępowania przeciw Gazpromowi

Nie uzyskaliśmy od Komisji Europejskiej informacji o tym, kiedy możliwe jest wszczęcie postępowania antymonopolowego przeciwko Gazpromowi – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.
03.01.2022

Osoby o niższych dochodach otrzymają do 69 tys. zł na termomodernizację domu

W 2022 r. program "Czyste Powietrze" czekać będzie kolejna zmiana; większe wsparcie ma trafić do mniej zamożnych Polaków; którzy na termomodernizację domu i wymianę pieca będą mogli dostać do 69 tys. zł dotacji - informuje PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
28.12.2021

Powołanie Pełnomocnika do spraw bezpieczeństwa energetycznego

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa 23 grudnia 2021 r. powołała Wojciecha Krawczyka na stanowisko Pełnomocnika do spraw bezpieczeństwa energetycznego.
24.12.2021

Ustawa o rekompensatach dla gmin w związku ze zmianą zakresu opodatkowania elektrowni wiatrowych przyjęta

Senat RP 17 grudnia br. przyjął ustawę o rekompensacie dochodów utraconych przez gminy w 2018 r. w związku ze zmianą zakresu opodatkowania elektrowni wiatrowych, przedłożoną przez Ministra Klimatu i Środowiska. Zgodnie z nią rekompensaty będą wypłacane gminom w 2022 r. na podstawie złożonego wniosku, będącego załącznikiem do ustawy. Dokument zostanie skierowany do podpisu Prezydenta RP.
23.12.2021

MKiŚ: rusza nabór w IX edycji programu GreenEvo – Akceleratora Zielonych Technologii

W poniedziałek rozpoczyna się nabór wniosków konkursowych do IX edycji programu GreenEvo – Akceleratora Zielonych Technologii - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Program jest skierowany do przedsiębiorców, nabór potrwa do 3 lutego lub do rejestracji 50 wniosków.
20.12.2021

MKiŚ i MC pracują nad zmianą rozporządzenia dot. pomiarów promieniowania PEM

Zmiany w procedurach kontroli dotrzymania dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych przewiduje projekt rozporządzenia, nad którym pracuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska i resort cyfryzacji.
17.12.2021

Anna Moskwa: Nie liczmy wyłącznie na import energii

Nie liczmy wyłącznie na import energii – mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. "Opierajmy bezpieczeństwo energetyczne na własnych źródłach" - dodaje.
16.12.2021

Golińska: resort klimatu chce skupić wszystkie polskie parki narodowe w jednym podmiocie

Ministerstwo klimatu pracuje nad projektem ustawy o parkach narodowych, przewidującej skupienie wszystkich 23 polskich parków narodowych w jednym podmiocie - Polskich Parkach Narodowych - poinformowała w środę w Sejmie wiceminister klimatu Małgorzata Golińska.
16.12.2021

MKiŚ: organizacje ekologicznie dopuszczone do postępowania dot. wydania koncesji dla kopalni Turów

Minister Klimatu i Środowiska dopuścił organizacje ekologiczne do udziału w postępowaniu dot. wydania koncesji na wydobycie węgla w kopalni Turów do 2044 r. - poinformowało we wtorek MKiŚ.
15.12.2021

Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska na konferencji Areopag energetyki odnawialnej

Pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska uczestniczył 9 grudnia 2021 r. w konferencji „Areopag Energetyki Odnawialnej”, zorganizowanej przez Stowarzyszenie na Rzecz Efektywności im. prof. Krzysztofa Żmijewskiego. Spotkanie było okazją do wymiany poglądów, jak i rozmów o najbardziej aktualnych wyzwaniach i problemach przed, jakimi obecnie stoi branża odnawialnych źródeł energii (OZE).
10.12.2021

Wiceminister Dziadzio na 23. Światowym Kongresie Naftowym

„Cel: neutralność klimatyczna. Czy istnieje przyszłość dla ropy naftowej/paliw kopalnych?” to temat polskiej sesji ministerialnej podczas 23. Światowego Kongresu Naftowego. W wydarzeniu, które odbyło się 8 grudnia 2021 r., w Houston udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio.
10.12.2021

„Zielony wodór z OZE w Polsce”: Wodoryzacja polskiej gospodarki tylko przy rozwoju OZE

Roczne zapotrzebowanie na wodór w Polsce w 2040 roku przekroczy 100 TWh. Jednak obecnie tempo i plany rozwoju odnawialnych źródeł nie dają szans na zaspokojenie przyszłej podaży. Konieczna jest likwidacja barier oraz wprowadzenie ułatwień dla budowy odnawialnych źródeł energii, w szczególności energetyki wiatrowej, która będzie podstawą funkcjonowania gospodarki wodorowej.
08.12.2021

Raport „Zielony wodór z OZE w Polsce”

Wzrost znaczenia odnawialnego wodoru w krajowej gospodarce wiąże się z koniecznością zwiększenia mocy wytwórczych ze źródeł odnawialnych. Istotną rolę w tym procesie odegra rozwój energetyki wiatrowej, która zapewni konieczny wkład energii elektrycznej na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej.
07.12.2021

STOP zanieczyszczaniu rzek

„Wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury, Wodami Polskimi i Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska łączymy siły, żeby powstrzymać proceder nielegalnych zrzutów i zanieczyszczania polskich rzek. Apelujemy do właścicieli urządzeń – jest to ostatni moment, by zalegalizować wyloty” – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
06.12.2021

Minister Moskwa: dyrektywę ws. jednorazowych opakowań wdrożymy w 2022 r.

Unijną dyrektywę ws. jednorazowych opakowań plastikowych wdrożymy w 2022 roku - zadeklarowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że przygotowywane są krajowe przepisów dot. przedsiębiorców i kaucji od butelek.
03.12.2021

Minister Anna Moskwa na posiedzeniu Rady UE ds. Energii

Pakiet „Fit for 55”, a także ceny energii elektrycznej i gazu to główny temat obrad podczas posiedzenia Rady Unii Europejskiej ds. Energii. W wydarzeniu, które odbyło się 2 grudnia 2021 r. w Brukseli, udział wzięli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński. Minister Moskwa odbyła też szereg spotkań bilateralnych, w tym m.in. z komisarz ds. energii UE Kadri Simson.
03.12.2021

Polska na europejskim podium w produkcji wodoru

Polska jest trzecim w Unii Europejskiej i piątym na świecie producentem wodoru - poinformował w środę w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Jak dodał, zgodnie z polską strategią wodorową do 2030 r. mają powstać 32 stacje tankowania i bunkrowania wodoru.
01.12.2021

Od nowego roku ruszają tzw. programy dofinansowań w ramach realizacji obowiązku uzyskania oszczędności energii

Od 1 stycznia 2022 roku uruchomione zostaną tzw. programy bezzwrotnych dofinansowań w ramach realizacji obowiązku uzyskania oszczędności energii (systemów świadectw efektywności energetycznej) przez podmioty zobowiązane.
01.12.2021

Wiceminister Zyska o wykorzystaniu wodoru na kolei

Wykorzystanie technologii wodorowych w kontekście rozwoju branży kolejowej to główny temat przemówienia wiceministra klimatu i środowiska Ireneusza Zyski podczas Kongresu Kolejowego. Wydarzenie odbyło się 24 listopada 2021 r.
26.11.2021

Administracja zyska ekspertów w dziedzinie transformacji klimatycznej. Dotacja z NFOŚiGW na szkolenia w KSAP

Akademia Transformacji Energetyczno-Klimatycznej (ATEK) – tak nazywa się program szkoleniowo-stażowy, który dzięki dotacji w wysokości prawie 6 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przeprowadzi Krajowa Szkoła Administracji Publicznej im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego w Warszawie (KSAP). Celem jest zapewnienie polskiej administracji publicznej kadry urzędniczej o najwyższych kompetencjach w zakresie przeprowadzenie transformacji energetyczno-klimatycznej w Polsce.
26.11.2021

Rozwój energetyki jądrowej i finansowanie nowych projektów jądrowych w państwach Europy Środkowo-Wschodniej

Wiceminister Klimatu i Środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński uczestniczył w konferencji, zorganizowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Agencję Energii Jądrowej OECD oraz Międzynarodowe Ramy Współpracy dla Rozwoju Energii Jądrowej (IFNEC), dotyczącej rozwoju i finansowania projektów jądrowych. Wydarzenie odbyło się 23 listopada 2021 r.
26.11.2021

Zyska: roczne straty związane z obecnym systemem rozliczeń z prosumentami mogą sięgnąć 1 mld zł

Do końca roku będziemy mieli zapewne 1 mln instalacji fotowoltaicznych. Roczne straty związane z obecnym systemem rozliczeń z prosumentami mogą sięgnąć 1 mld zł – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska w środę w Senacie.
25.11.2021

Minister Moskwa o planach przyspieszających zielone inwestycje

Przechodzenie na gospodarkę zeroemisyjną, a także przyspieszenie zielonych inwestycji w regionie krajów V4, to główny temat rozmów podczas panelu „Recovery Plan – An Opportunity To Speed Up Green Investment In V4 Countries” na konferencji Central European Energy Conference 2021. W wydarzeniu, które odbyło się 22 listopada 2021 r., udział wzięła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
24.11.2021

6 zeroemisyjnych autobusów elektrycznych wyjedzie na ulice Świdnicy dzięki środkom z programu Zielony Transport Publiczny Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Przy wsparciu finansowym NFOŚiGW dolnośląska Świdnica wzbogaci się o tabor nowych autobusów elektrycznych i zainwestuje w budowę infrastruktury do ich ładowania. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Świdnica Sp. z o.o. zakupi 6 „elektryków” i wprowadzi zeroemisyjne pojazdy do transportu publicznego miasta. Pozytywny, oczekiwany efekt inwestycji to zmniejszenie emisji dwutlenku węgla oraz lokalna poprawa jakości powietrza. Projekt będzie wpisywał się również w działania chroniące środowisko miejskie przed hałasem.
23.11.2021

Import odpadów pod kontrolą

„Wszystkie importowane do Polski odpady będą objęte systemem SENT. Dzięki temu nielegalny import odpadów będzie pod specjalnym nadzorem, a transportujące odpady pojazdy będą lepiej monitorowane” – poinformował wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba podczas konferencji prasowej, która odbyła się 18 listopada 2021 r. W spotkaniu uczestniczyli również szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska oraz p.o. Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michał Mistrzak.
19.11.2021

Kierownictwo resortu klimatu i środowiska na konferencji EuroPOWER & OZE Power

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, a także wiceministrowie – Ireneusz Zyska i Jacek Ozdoba, wzięli udział w konferencji EuroPOWER & OZE Power.
19.11.2021

Od 1 lutego 2022 wszystkie importowane do Polski odpady objęte systemem SENT

Od 1 lutego 2022 r. wszystkie importowane do Polski odpady będą objęte Systemem Elektronicznego Nadzoru Transportu SENT - poinformował w czwartek wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Pozwoli to na większą możliwość wykrywania nielegalnego importu odpadów - mówił.
18.11.2021

MKiŚ: decyzje szczytu klimatycznego uwzględniają pojęcie sprawiedliwej transformacji

Sukcesem, jaki odnieśliśmy na szczycie klimatycznym w Glasgow, jest uwzględnienie pojęcia sprawiedliwej transformacji w kontekście polityki klimatycznej, co znalazło odzwierciedlenie w decyzjach tam podjętych - powiedział w środę w Sejmie Adam Guibourgé-Czetwertyński, wiceminister MKiŚ.
17.11.2021

Wiceminister Ireneusz Zyska: Nowe rozwiązania systemu prosumenckiego mają wspierać działania samorządów

Ministerstwo Klimatu i Środowiska w porozumieniu z przedstawicielami samorządów terytorialnych opracowało propozycje rozwiązań, które umożliwią skuteczną realizację już rozpoczętych tzw. projektów parasolowych. Z proponowanych rozwiązań może skorzystać blisko 94 tys. prosumentów.
17.11.2021

Polska 2050 składa wniosek o rozszerzenie porządku obrad Sejmu o informację premiera ws.Turowa

Czy katastrofa w Bogatyni z 2016 r. stoi na przeszkodzie porozumienia polsko-czeskiego ws. Turowa - pytali w poniedziałek przedstawiciele Polski 2050, którzy składają wniosek o rozszerzenie porządku obrad Sejmu o informację premiera ws. negocjacji dotyczących kopalni Turów.
16.11.2021

Rząd chce specustawą rozwiązać problem tykających poprzemysłowych bomb ekologicznych

Na początku 2022 r. rząd zamierza przyjąć projekt specustawy, która dedykowana będzie rozwiązaniu problemu wielkoobszarowych terenów zdegradowanych. Zakłada ona m.in. eliminację lub zabezpieczenie stwarzających zagrożenie odpadów znajdujących się na takich obszarach.
16.11.2021

MKiŚ: otrzymaliśmy od strony czeskiej propozycję treści jednego ze spornych artykułów ws. Turowa

Strona polska otrzymała od Czechów propozycję treści jednego ze spornych artykułów w sprawie Turowa; analizujemy ją i będziemy o tym rozmawiać z naszymi czeskimi partnerami w najbliższych dniach - poinformował w piątek PAP rzecznik resortu klimatu i środowiska Aleksander Brzózka.
15.11.2021

Rozprawa w Trybunale Sprawiedliwości UE ws. KWB Turów

9 listopada 2021 r. przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej odbyła się rozprawa dot. skargi Czech ws. działalności Kopalni Węgla Brunatnego Turów. W jej trakcie strona Polska przedstawiła szereg argumentów w odpowiedzi na zarzuty Republiki Czeskiej w sprawie głównej dot. sprawie funkcjonowania turoszowskiego kompleksu energetycznego.
09.11.2021

MKiŚ proponuje na 2022 r. opłatę kogeneracyjną na poziomie 4,06 zł/MWh

Ministerstwo klimatu zaproponowało ustalenie stawki opłaty kogeneracyjnej na 2022 r. na poziomie 4,06 zł za MWh. W 2021 r. stawka ta jest zerowa. Opłata, wnoszona przez wszystkich odbiorców służy wsparciu wytwarzania prądu w wysokosprawnej kogeneracji.
09.11.2021

Polsko-islandzkie rozmowy o polityce klimatycznej

Kwestie dotyczące współpracy w obszarze wodoru, geotermii i redukcji emisji CO2 były głównym tematem rozmów wiceministra klimatu i środowiska Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego z Ambasador Islandii Maríą Erla Marelsdóttir. Spotkanie odbyło się 4 listopada 2021 r. w Warszawie.
09.11.2021

Projekty „parasolowe” najkorzystniejszą formą wsparcia dla prosumentów instalacji PV w Polsce

Programy parasolowe finansowane z funduszy europejskich w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-20 zapewniają bardzo wysoki poziom wsparcia - od 60 do nawet 85% kosztów inwestycji w domową mikroinstalację fotowoltaiczną.
09.11.2021

Komunikat ws. sytuacji na rynku świadectw pochodzenia

Komunikat w sprawie sytuacji na rynku świadectw pochodzenia (tzw. zielonych certyfikatów) oraz planowanych działań.
06.11.2021

Pierwsze spotkanie grupy roboczej LIFE dedykowanej ochronie przyrody i różnorodności biologicznej

Z inicjatywy Ministerstwa Klimatu i Środowiska 29 października 2021 r. odbyło się pierwsze spotkanie grupy roboczej LIFE dedykowanej ochronie przyrody i różnorodności biologicznej, która skupia zarówno przedstawicieli samorządów, administracji centralnej, jak i instytucji naukowych oraz finansujących.
04.11.2021

Rusza nabór wniosków do programu usuwania azbestu

Rozpoczyna się nabór wniosków do programu usuwania azbestu we Wrocławiu. Miasto już od 10 lat prowadzi program usuwania wyrobów zawierających ten rakotwórczy minerał. W tym czasie usunięto 1,2 tys. ton wyrobów azbestowych z ponad 530 wrocławskich nieruchomości.
31.10.2021

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński na Radzie UE ds. Energii

26 października 2021 r. w Luksemburgu odbyła się nadzwyczajna Rada UE ds. Energii, która poruszała temat wzrostu cen energii i gazu w Europie. W posiedzeniu udział wziął wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.
28.10.2021

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński na Radzie UE ds. Energii

26 października 2021 r. w Luksemburgu odbyła się nadzwyczajna Rada UE ds. Energii, która poruszała temat wzrostu cen energii i gazu w Europie. W posiedzeniu udział wziął wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.
27.10.2021

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński o raporcie „Zielona kolej – klimat, energetyka, transport”

Dążenie do zmniejszania śladu węglowego transportu oraz potencjał elektromobilności w Polsce to główne tematy rozmów podczas premiery raportu UN Global Compact Network Poland „Zielona kolej – klimat, energetyka, transport”. W wydarzeniu, które odbyło się 25 października 2021 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, udział wziął wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.
27.10.2021

Wręczenie odznak honorowych Ministra Klimatu i Środowiska

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka wręczył odznaczenia honorowe „Za Zasługi dla Energetyki” i „Zasłużony dla Przemysłu Naftowego i Gazowniczego”. Uroczystość odbyła się 25 października 2021 r. w siedzibie ministerstwa.
26.10.2021

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński na posiedzeniu grupy roboczej ds. klimatu w ramach Konferencji na rzecz Przyszłości Europy

„Zmiany klimatyczne to temat silnie angażujący obywateli Unii Europejskiej. Konferencja ws. przyszłości Europy to doskonałe forum do wypracowania wspólnych rozwiązań.
26.10.2021

Minister Kurtyka: Dzięki legalizacji destruktu asfaltowego do budżetu Skarbu Państwa trafi ponad 400 mln zł

Ponad 400 mln zł oszczędności wygeneruje każdego roku legalizacja destruktu asfaltowego jako materiału budowlanego. Dzięki planowanej zmianie przepisów kruszywo asfaltowe, uznawane jako odpad, posłuży wkrótce jako pełnowartościowy materiał do budowy dróg. 21 października 2021 r. minister klimatu i środowiska podpisał rozporządzenie ws. określenia szczegółowych kryteriów stosowania warunków utraty statusu odpadów dla odpadów destruktu asfaltowego.
25.10.2021

Magazynowanie energii w elektrowniach szczytowo-pompowych szansą dla stabilnych dostaw prądu

W Polsce powstaną nowe elektrownie szczytowo-pompowe, a już istniejące zostaną gruntownie zmodernizowane, co znacznie poprawi bilans energetyczny kraju.
25.10.2021

Wsparcie rozwoju branży biometanu – nowe rozwiązania w nowelizacji ustawy OZE

Wprowadzenie definicji biometanu, określenie zasad prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania biogazu lub wytwarzania biometanu z biogazu i biogazu rolniczego to tylko niektóre przepisy nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Projekt ustawy przygotowanej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska otrzymał wpis do wykazu prac Rady Ministrów.
22.10.2021

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka skierował do prac rządu projekt ustawy wprowadzający dodatki dla odbiorcy wrażliwego

Skierowany właśnie do prac rządowych Projekt ustawy (UC106) ma na celu m.in. wprowadzenie nowych dodatków energetycznych, zwiększenie ochrony odbiorcy wrażliwego oraz innych, niefinansowych narzędzi wsparcia.
22.10.2021

Już wkrótce nowa edycja programu „Mój Prąd”

Planowana w I kwartale 2022 r. nowa odsłona programu priorytetowego „Mój Prąd 4.0” pozwoli na wykonanie kolejnego kroku w kierunku efektywnej, bezpiecznej energetyki rozproszonej, uwzględniającej inteligentne zarządzanie magazynowaniem oraz autokonsumpcją wytworzonej energii elektrycznej.
22.10.2021

Rząd przyjął projekt ustawy o rekompensacie dla gmin za zmianę opodatkowania elektrowni wiatrowych

W 2022 r. rząd chce zrekompensować gminom dochody, które utraciły w 2018 r. w związku ze zmianą zakresu opodatkowania elektrowni wiatrowych. Rada Ministrów przyjęła „projekt ustawy o rekompensacie dochodów utraconych przez gminy w 2018 r. w związku ze zmianą zakresu opodatkowania elektrowni wiatrowych”, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska.
20.10.2021

Spotkanie ministra Kurtyki z dyrektorem generalnym Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej

Publikacja raportu MAEA na COP26 „Nuclear Energy for a Net Zero World” to główny temat rozmowy ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki z dyrektorem generalnym Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafaelem Mariano Grossim. Spotkanie odbyło się 15 października 2021 r.
19.10.2021

Rekomendacje w zakresie cyberbezpieczeństwa dla polskiego sektora energii

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało rekomendacje dotyczące działań mających na celu wzmocnienie cyberbezpieczeństwa w sektorze energii oraz wytyczne sektorowe dotyczące zgłaszania incydentów. Jest to znaczący krok w kierunku wzmacniania polskiego sektora energii w zakresie cyberbezpieczeństwa.
18.10.2021

Kurtyka: suwerenność energetyczna fundamentem suwerenności państwa

Kwestia suwerenności energetycznej jest fundamentem suwerenności i bezpieczeństwa państwa - powiedział w rozmowie z "Gościem Niedzielnym" minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Dodał, że polski rząd widzi szanse i zagrożenia unijnego pakietu "Fit for 55".
15.10.2021

Podpisano „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce”

Z inicjatywy ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki, przedstawiciele administracji rządowej, środowiska przedsiębiorców, nauki oraz jednostek otoczenia biznesu podpisali, 14 października 2021 r. w Warszawie, „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce”. Zawarcie tego porozumienia jest kontynuacją procesu, który rozpoczął się 7 lipca 2020 r. wraz z podpisaniem „Listu intencyjnego o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej i zawarcia sektorowego porozumienia wodorowego”.
15.10.2021

Michał Kurtyka: Turów nie może wstrzymać wydobycia

Pokazywaliśmy, że środek tymczasowy w postaci zamknięcia wydobycia w kopalni Turów jest nieproporcjonalny w stosunku do sytuacji. Uzyskaliśmy lakoniczną odpowiedź, że pani sędzia TSUE po prostu się z nami nie zgadza – powiedział "Gazecie Polskiej" minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
13.10.2021

Ruszyła rejestracja uczestników na konferencję Środowisko Informacji 2021

Już 25 listopada rozpocznie się jedno z największych w Polsce spotkań specjalistów zajmujących się pozyskiwaniem, przetwarzaniem i aktywnym udostępnianiem informacji i danych cyfrowych o środowisku i jego ochronie.
12.10.2021

Wiceminister Ireneusz Zyska na Forum Gospodarki Morskiej

Polska Strategia Wodorowa do roku 2030 roku z perspektywą do 2040 r. oraz prace nad Polskim Porozumieniem Wodorowym to tematy przewodnie poruszone podczas panelu „Energia Odnawialna” w ramach Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni. W wydarzeniu, które odbyło się 8 października 2021 r., udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
12.10.2021

Ministrowie Kurtyka i Kościński: My, Europejczycy potrzebujemy energii jądrowej!

Minister finansów Tadeusz Kościński oraz minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka wraz z 11 innymi ministrami krajów UE opublikowali w poniedziałek apel w sprawie rozwoju energetyki jądrowej w Europie w dzienniku „Le Figaro” oraz innych europejskich gazetach zatytułowany: „My, Europejczycy potrzebujemy energii jądrowej!”.
12.10.2021

Konferencja Ekosfera o aktualnych wyzwaniach środowiskowych dla Polski

Polski Ład, transformacja energetyczna, zrównoważona gospodarka zasobami wodnymi, ekoprojektowanie, a także rola samorządów w kontekście zmian klimatu to tylko niektóre zagadnienia, które zostaną poruszone podczas konferencji EkoSfera, organizowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, podczas targów POLECO.
12.10.2021

Nowelizacja Prawa geologicznego i górniczego

Surowce stanowią koło napędowe każdej gospodarki. Trwające obecnie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska prace nad przygotowaniem projektu Polityki Surowcowej Państwa (PSP) mają na celu zabezpieczenie dostępności do surowców dla obecnych i przyszłych pokoleń.
11.10.2021

Wiceminister Ireneusz Zyska podczas prezentacji laureatów GreenEvo na targach WETEX w Dubaju

Podczas trwających w ramach Expo 2020 targów WETEX odbył się panel „Meet GreenEvo companies - reliable suppliers of smart eco-friendly solutions whose effectiveness is guaranteed by the government of Poland”. Spotkanie, które miało miejsce 6 października 2021 r. otworzył wiceminister klimatu i środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.
08.10.2021

Każdy może być małą elektrownią

Projekt zmiany ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii (UC74) wdrażający do polskiego porządku prawnego unijną dyrektywę 2019/944, wprowadza innowacyjne rozwiązania dla rynku energii i gazu w Polsce.
06.10.2021

Otwarcie targów WETEX z udziałem wiceministra Ireneusza Zyski

Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska wziął udział w uroczystym otwarciu targów WETEX w ramach dubajskiego Expo 2021 oraz w seminarium „Zielone inwestycje a globalne wyzwania klimatyczne”. Wydarzenia miały miejsce 5 października 2021 r.
06.10.2021

Projekt ustawy o zmianie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych przyjęty przez Radę Ministrów

Rząd chce wesprzeć rozwój elektromobilności oraz infrastruktury paliw alternatywnych, a tym samym zachęcić konsumentów do zakupu pojazdów napędzanych tymi paliwami. Nowe rozwiązania mają ułatwić oraz przyspieszyć rozwój elektromobilności w Polsce.
06.10.2021

„Fueld by nature” – konferencja Ministerstwa Klimatu i Środowiska na Expo 2020

W ramach targów Expo 2021 w Dubaju Ministerstwo Klimatu i Środowiska zorganizowało konferencję „Fueld by nature”, podczas której poruszono tematy związane z polskim wkładem w rozwój elektromobilności, największymi wyzwaniami na drodze do transformacji energetycznej w Polsce oraz wizją zrównoważonych, zeroemisyjnych miast. Wydarzenie odbyło się 3 października 2021 r.
05.10.2021

Ruszyła ogólnopolska akcja #sadziMY z udziałem Pary Prezydenckiej

1 października 2021 r. w Piotrkowie Trybunalskim, wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka wziął udział wraz z Parą Prezydencką w sadzeniu drzew inaugurując tym samym akcję #SadziMY. Na powierzchni ponad 3 ha w Lesie Wolborskim na obrzeżach Piotrkowa Trybunalskiego wspólnie z pracownikami administracji publicznej, harcerzami, żołnierzami, strażakami i pracownikami Lasów Państwowych zasadzone zostanły sosny, buki i jarzęby.
04.10.2021

“Poland. Creativity inspired by nature.” - otwarcie pawilonu polskiego w ramach Expo 2020

W ramach rozpoczynającego się Expo 2020 w Dubaju 1 października 2021 r. odbyła się ceremonia otwarcia polskiego pawilonu. Uczestniczyli w niej m.in. prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego.
02.10.2021

MKiŚ: Minister Kurtyka: Strona czeska odrzuciła ofertę, która miałaby chronić interesy lokalnej społeczności

„Przyjechaliśmy do Pragi z bardzo dobrą ofertą, która zawierała konkretne kwoty i rozwiązania dla mieszkańców Kraju Libereckiego. Pozwoliłyby one na długofalowe zażegnanie sporu z naszymi południowymi sąsiadami, a także wzmocniłyby bezpieczeństwo ekologiczne w tym regionie. Nasza racjonalna propozycja spotkała się z eskalacja żądań strony czeskiej” – poinformował 30 września 2021 r. minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
01.10.2021

Wiceminister Siarka na IX Forum Innowacyjności „Klimat wobec wyzwań XXI wieku”

Wyzwania stojące przed gospodarką leśną wobec zmian klimatu to główny temat rozmów podczas IX Forum Innowacyjności „Klimat wobec wyzwań XXI wieku”. W wydarzeniu, które odbyło się 30 września 2021 r., udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.
01.10.2021

Wiceminister Zyska na konferencji „Energia Nowoczesnych Miast”

Nowoczesne technologie energetyczne w miastach to główny temat rozmów podczas konferencji „Energia Nowoczesnych Miast”. W wydarzeniu, które odbyło się 30 września 2021 r., udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
01.10.2021

Kurtyka: polski rząd ma propozycję mechanizmów rozwiązywania konfliktów wokół Turowa

W czasie poniedziałkowych rozmów ze stroną czeską ws. sporu wokół działalności kopalni w Turowie strona polska przedstawi propozycję mechanizmów rozwiązywania konfliktów - poinformował w Pradze przez kolejną rundą negocjacji minister klimatu Michał Kurtyka.
28.09.2021

NFOŚiGW i PSG razem na rzecz transformacji energetycznej

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Polska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o. zawarły porozumienie o współpracy. Oba podmioty chcą rozszerzać wachlarz wspólnych działań na rzecz transformacji energetycznej Polski oraz poprawy jakości powietrza. Kooperacja, której efektem ma być m.in. wspieranie dywersyfikacji dostaw i rozbudowy infrastruktury sieciowej gazu ziemnego, wpisuje się w strategiczne założenia "Polityki energetycznej Polski do 2040 r.".
28.09.2021

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński na nieformalnym spotkaniu ministrów UE ds. energii i transportu

Pakiet „Fit for 55” oraz rozwój elektromobilności i infrastruktury paliw alternatywnych to główne tematy nieformalnego spotkania ministrów UE ds. energii i transportu, w którym udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński. Spotkanie odbyło się w dniach 21-23 września w Słowenii.
28.09.2021

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje rozwiązania, które zwiększą udział OZE w krajowym systemie m.in. w zakresie biometanu i klastrów energii

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska trwają prace nad projektem „nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw”. Celem nowych rozwiązań jest przede wszystkim zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w krajowym zużyciu energii. Mają za zadanie także dalszy wpływ na rozwój sektora energii zgodny z ambicjami redukcji emisyjności gospodarki i spełniania zobowiązań międzynarodowych.
27.09.2021

W Warszawie odbył się szczyt P-TECC 2021

– To były dwa bardzo owocne dni - pełne wspaniałych pomysłów i inspirujących rozmów. Niemożliwym jest dyskutować o przyszłości energetyki, nie wpisując jej w ramy wyzwań klimatycznych. Dlatego jestem bardzo dumny, że pierwsze spotkanie Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetyczno-Klimatycznej – w nowej odsłonie - odbyło się właśnie w Warszawie – powiedział minister Michał Kurtyka, podsumowując szczyt P-TECC, który w dniach 22-23 września 2021 r. odbywał się w Warszawie
27.09.2021

Ruszają studia podyplomowe „Klimat i Energia”

„Wierzymy w efekty mnożnikowe, które te dobrze zainwestowane w rozwój kapitału ludzkiego pieniądze, przyniosą nam wszystkim i środowisku” – powiedziała wiceminister Małgorzata Golińska podczas inauguracji studiów podyplomowych w zakresie „Klimat i Energia” oraz „Business Intelligence w ochronie środowiska”, organizowanych po raz pierwszy przez Instytut Ochrony Środowiska-PIB i dofinansowanych ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wydarzenie odbyło się 24 września 2021 r. w Warszawie.
27.09.2021

Sekretarz ds. Energii USA spotkała się z ministrem klimatu i pełnomocnikiem ds. infrastruktury energetycznej

Sekretarz Energii USA Jennifer Granholm rozpoczęła wizytę w Polsce. Jak poinformowała na twitterze, spotkała się z ministrem klimatu Michałem Kurtyką i pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrem Naimskim.
23.09.2021

Resort klimatu chce, aby sprzedawcy węgla nie stosowali przedrostków "eko"

Zmniejszenie udziału siarki i popiołu w sprzedawanym węglu, czy zastąpienie nazw "ekogroszek" i "ekomiał" na inne tak, by nie wprowadzały konsumentów w błąd - to niektóre z rozwiązań jakie zaproponował resort klimatu chcąc zaostrzyć normy jakości dla paliw stałych. Na stronach RCL w poniedziałek opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska ws. wymagań jakościowych dla paliw stałych. Jak wynika z dokumentu nowe przepisy zaostrzać będą normy jakości paliw stałych, które są sprzedawane konsumentom do ogrze
21.09.2021

Kurtyka: rozmowy ze stroną czeską ws. Turowa toczą się intensywnie i mają charakter wielowymiarowy

Rozmowy ze stroną czeską ws. porozumienia dotyczącego kopalni Turów toczą się bardzo intensywnie i mają bardzo wiele wymiarów – wymiar ekspercki, prawno-traktatowy czy finansowy – mówił w poniedziałek w Bogatyni ministra klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
21.09.2021

Warszawa gospodarzem 3. Szczytu P-TECC

Gospodarzami szczytu P-TECC w Warszawie są Minister Michał Kurtyka oraz Sekretarz Energii USA Jennifer Granholm. Przedsięwzięcie ma na celu rozwój współpracy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i krajami Europy Środkowo-Wschodniej w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, czystej energii i neutralnej dla klimatu transformacji energetycznej.
20.09.2021

Zwiększamy potencjał dla przyłączania źródeł energii odnawialnej do sieci elektroenergetycznej

16 września 2021 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska miało miejsce uroczyste podpisanie umowy o dofinansowanie dla projektu pn. Przebudowa linii napowietrznej 110 kV Płock – Sierpc realizowanego przez Spółkę Energa-Operator.
17.09.2021

Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz niektórych innych ustaw

13 września 2021 r. Stały Komitet Rady Ministrów potwierdził zakończenie prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz niektórych innych ustaw.
17.09.2021

Aktualny stan jakości powietrza w Polsce – sukces czy nadal wyzwanie?

Stan jakości powietrza oraz działania podejmowane w celu jego poprawy były głównym tematem konferencji „Aktualny stan jakości powietrza w Polsce – sukces czy nadal wyzwanie?”, która odbyła się 15 września 2021 r. W dyskusji udział wzięli: minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Programu „Czyste Powietrze” Bartłomiej Orzeł oraz prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej Maciej Chorowski.
17.09.2021

Komisje za niewielkimi zmianami w przepisach dot. uwalniania i transferu zanieczyszczeń

Sejmowe komisje poparły kilka poprawek precyzujących i legislacyjnych do projektu zmian w ustawach o ochronie środowiska i zarządzaniu emisjami gazów cieplarnianych. Nowe przepisy dotyczą głównie raportowania przez przedsiębiorstwa informacji o emitowanych zanieczyszczeniach.
16.09.2021

Ponad 80 mln zł dotacji dla Śląska na zakup autobusów napędzanych wodorem

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) udzieli Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) dotacji w wysokości 81 mln zł na zakup 20 autobusów wodorowych.
15.09.2021

785 mln euro dla projektów wspólnego zainteresowania w pierwszej rundzie finansowania Instrumentu "Łącząc Europę" Energia (CEF-Energy), m.in. dla OZE

Europejska Agencja Wykonawcza ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska ogłosiła 7 września 2021 r. nabór wniosków w nowej perspektywy finansowej 2021-2027 w ramach instrumentu "Łącząc Europę" Energia CEF. Projekty w obszarze transeuropejskiej infrastruktury energetycznej można zgłaszać do 19 października br.
14.09.2021

MKiŚ: Obchody 60-lecia Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych

Minister klimatu i Środowiska Michał Kurtyka oraz wiceminister Piotr Dziadzio uczestniczyli w obchodach 60-lecia Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych, które odbyły się 10 września 2021 r. w Różanie.
11.09.2021

Grupa Azoty sygnatariuszem listu na rzecz utworzenia Dolnośląskiej Doliny Wodorowej

Grupa Azoty – jeden z liderów branży nawozowo-chemicznej w Europie i jednocześnie największy producent wodoru w Polsce – znalazła się w gronie sygnatariuszu listu intencyjnego na rzecz budowy Dolnośląskiej Doliny Wodorowej. Dokument został podpisany podczas XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu w obecności Premiera Mateusza Morawieckiego, Ministra Klimatu i Środowiska Michała Kurtyki oraz Ireneusza Zyski, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Dokument w imieniu Zarządu Grupy Azoty S.A. podpisał Wiceprezes Zarządu Gr
11.09.2021

O współpracy z Nigerią w zakresie górnictwa i ochrony środowiska

Wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio wziął udział w spotkaniu z Ambasadorem Nigerii Christianem Ugwu, minister, zastępcą szefa misji Patience Obinna-Okiyi oraz I Sekretarz Ambasady Habila Yusuf Bamaxam. Głównymi tematami rozmów, które odbyły się 9 września 2021 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska w Warszawie, była współpraca Polski i Nigerii w zakresie górnictwa oraz ochrony środowiska i klimatu.
10.09.2021

Na Forum Ekonomicznym w Karpaczu o zielonej transformacji energetyczno-klimatycznej

Osiągnięcie neutralności klimatycznej, rozwój OZE, energetyka prosumencka oraz rozwiązania technologiczne dot. wodoru to tylko niektóre tematy paneli, w których udział wzięli minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz wiceministrowie Ireneusz Zyska i Adam Guibourgé-Czetwertyński podczas drugiego dnia XXX Forum Ekonomicznego. Spotkania odbyły się 8 września 2021 r. w Karpaczu.
10.09.2021

Wiceminister Ireneusz Zyska o przyszłości wodoru

Rozwiązania technologiczne dotyczące wodoru to główny temat rozmów podczas spotkania z inicjatorami Podkarpackiej Doliny Wodorowej. W wydarzeniu, które odbyło się 3 września 2021 r. w Nowej Sarzynie, udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
08.09.2021

Nieformalne spotkanie ministrów środowiska V4 w Budapeszcie

Wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński wziął udział w nieformalnym spotkaniu ministrów środowiska Grupy Wyszehradzkiej, Bułgarii i Rumunii. Wydarzenie miało miejsce 7 września 2021 r. w Budapeszcie.
08.09.2021

Minął pierwszy dzień otwarty rekrutacji do ATEK za nami

ATEK, czyli Akademia Transformacji Energetyczno-Klimatycznej, to nowatorski projekt edukacyjny Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, którego celem jest zapewnienie wykwalifikowanej kadry dla administracji publicznej, realizującej zadania w obszarze Zielonego Ładu. 6 września 2021 r. odbył się „Dzień otwarty ATEK” z udziałem ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki.
07.09.2021

Resort klimatu wydłużył konsultacje projektu ustawy wdrażającej ROP

Konsultacje publiczne i opiniowanie projektu noweli ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi zostały przedłużone do 20 września br. - poinformował w czwartek resort klimatu. Ustawa ma wdrażać rozszerzoną odpowiedzialność producentów ws. odpadów opakowaniowych.
03.09.2021

Polsko-estońskie rozmowy dot. klimatu

Kluczowe tematy agendy UE oraz globalnych negocjacji klimatycznych, czyli pakiet Fit for 55 oraz COP26 to główne tematy spotkania ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki i estońskiego ministra środowiska Tõnisa Möldera, które odbyło się 31 sierpnia 2021 r.
02.09.2021

Konferencja GAZTERM z udziałem wiceministra Ireneusza Zyski

Rola gazu w transformacji energetycznej to główny temat konferencji GAZTERM, w której 30 sierpnia 2021 r., uczestniczył wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii Ireneusz Zyska.
02.09.2021

Nowe etykiety energetyczne dla źródeł światła

Od 1 września na opakowaniach żarówek i innych produktów oświetleniowych nie będzie już widoczne charakterystyczne oznaczenie A++. Zgodnie z najnowszymi normami unijnymi zostały wprowadzone nowe klasy oraz etykiety energetyczne, które mają poprawić efektywność energetyczną i wspomóc konsumentów w zmniejszeniu rachunków za energię.
02.09.2021

Konferencja GAZTERM z udziałem wiceministra Ireneusza Zyski

Rola gazu w transformacji energetycznej to główny temat konferencji GAZTERM, w której 30 sierpnia 2021 r., uczestniczył wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii Ireneusz Zyska.
01.09.2021

Wiceminister Edward Siarka na spotkaniu z łowczymi okręgowymi

Wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka spotkał się z Łowczymi Okręgowymi Polskiego Związku Łowieckiego w siedzibie Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie Starym.
01.09.2021

Ministerstwo klimatu i środowiska przygotowuje pakiet zmian dla parków narodowych

Kompleksowe unormowanie działalności parków narodowych, w tym kwestie dotyczące ich finansowania, były głównym tematem, który przedstawili podczas konferencji 30 sierpnia 2021 r. w Warszawie minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz wiceminister Małgorzata Golińska, Główny Konserwator Przyrody.
31.08.2021

Kurtyka: kształt pakietu „Fit for 55” zdeterminuje transformację energetyczno-klimatyczną

Ostateczny kształt pakietu legislacyjnego "Fit for 55" będzie determinować naszą transformację energetyczno-klimatyczną – ocenił szef MKiŚ Michał Kurtyka. Dodał, że stanowi ona kluczowy element dalszego rozwoju gospodarczego Polski i Niemiec.
30.08.2021

Wiceminister Jacek Ozdoba o zmianach w przepisach, dotyczących gospodarki odpadami

– W ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, podpisanej przez Prezydenta, zawarto rozwiązania, które mają na celu ograniczenie wzrostu kosztów gospodarowania odpadami i stworzenie nadzoru nad rynkiem w zakresie cen – powiedział wiceminister Jacek Ozdoba podczas briefingu prasowego, który odbył się 26 sierpnia 2021 r. w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
27.08.2021

Wiceminister klimatu: rozszerzenie ETS o transport i budynki może zwiększyć ubóstwo energetyczne

Rozszerzenie systemu ETS o transport i budynki może zwiększyć ubóstwo energetyczne - ocenił w środę wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński podczas debaty o Fit for 55. Stwierdził, że unijny pakiet stwarza dla Polski szanse, ale też zagrożenia.
26.08.2021

Kolejny krok do ratowania Puszczy Białowieskiej, ruszają prace nad zintegrowanym planem zarządzania

Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisali umowę dotyczącą prac nad zintegrowanym planem zarządzania Puszczą Białowieską jako obiektem Światowego Dziedzictwa UNESCO. To priorytetowy projekt w zakresie realizacji polityki klimatycznej i środowiskowej naszego kraju.
26.08.2021

Projekt rozporządzenia: będą zaliczki na zalesianie gruntów

Wypłatę zaliczek za 2021 r. na zalesianie gruntów rolnych w ramach PROW 2007–2013 w wysokości 85 proc. - przewiduje projektowane rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Projekt jest zamieszczony na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
25.08.2021

Ustawa o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

W dniu 21 sierpnia Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 11 lipca 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach. W ustawie zawarto rozwiązania, które mają na celu ograniczenie wzrostu kosztów gospodarowania odpadami.
25.08.2021

Rusza projekt EKOatleci w Parkach Narodowych

Minister Klimatu i Środowiska, Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (PZLA) oraz Dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego zainaugurowali 23 sierpnia 2021 r. projekt EKOatleci. Celem inicjatywy jest promowanie aktywnego spędzania czasu z rodziną.
24.08.2021

Earth Festival 2021 zakończony

W ubiegły weekend – 21 i 22 sierpnia 2021 r., podczas Earth Festivalu w Uniejowie, eksperci Ministerstwa Klimatu i Środowiska w ramach Ecomiasteczka poprowadzili cykl warsztatów dotyczących m.in. jakości powietrza, a także udzielali informacji na temat energetyki jądrowej. Osoby odwiedzające Festiwal mogły też zasięgnąć informacji od przedstawicieli Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na temat programu „Czyste Powietrze”.
24.08.2021

Kurtyka: na rozwój technologii reaktorów wysokotemperaturowych trafi 60 mln zł

Na rozwój technologii reaktorów wysokotemperaturowych trafi 60 mln zł z budżetu Ministerstwa Edukacji i Nauki. Reaktory te mają być dopasowane do potrzeb przemysłu petrochemicznego - powiedział we wtorek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
24.08.2021

Piaskownice regulacyjne- rozwiązania przyjazne innowacjom w energetyce

Celem projektu nowelizacji ustawy - Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii (UC74), znajdującego się obecnie na etapie konsultacji publicznych, jest wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań niezbędnych do poprawy funkcjonowania rynku energii i gazu w Polsce.
20.08.2021

Niższe rachunki dla przemysłu już od października - opublikowano nowelizację ustawy o rynku mocy

17 sierpnia ogłoszono ustawę o zmianie ustawy o rynku mocy oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy zapewnią sprawne funkcjonowanie rynku mocy i spełnienie unijnych limitów emisyjności, a także wprowadzą zmiany w naliczaniu opłaty mocowej, korzystne dla odbiorców o stabilnym profilu zużycia energii.
20.08.2021

Polacy chcą inteligentnych liczników

Zgodnie z wynikami badania opinii publicznej dotyczącego poziomu akceptacji dla informatyzacji systemu elektroenergetycznego w Polsce przeprowadzonego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska większość respondentów deklaruje chęć instalacji takiego licznika w swoim gospodarstwie domowym oraz zdobycia szerszej wiedzy o nowych urządzeniach. Badanie ma związek z wejściem w życie tzw. ustawy licznikowej, która umożliwi wymianę tradycyjnych liczników na te inteligentne ze zdalnym odczytem i jest odpowiedzią na społeczną potrzebę edukac
20.08.2021

Zmiany w antysmogowych pilotażach w woj. zachodniopomorskim i Pszczynie

Od 16 sierpnia 2021 r. obowiązują ułatwienia w dwóch pilotażach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej służących poprawie jakości powietrza. Zmiany mają zachęcić mieszkańców budynków wielorodzinnych w woj. zachodniopomorskim i w Pszczynie (woj. śląskie) do wymiany tzw. kopciuchów i termomodernizacji domów.
18.08.2021

Co z niebezpiecznymi składowiskami?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje specustawę, dzięki której składowiska niebezpiecznych odpadów zostaną zlikwidowane - informuje "Gazeta Polska Codziennie" we wtorek. Przypomina, że trzy lata temu doszło do wielkiego pożaru na jednym z takich składowisk.
17.08.2021

Raport Końcowy z ewaluacji funkcjonowania aukcyjnego systemu wsparcia dla odnawialnych źródeł energii w latach 2016-2020

Rekomendacje dotyczące możliwych kierunków dostosowania aukcyjnego systemu wsparcia dla odnawialnych źródeł energii w Polsce oraz propozycje zmaksymalizowania jego skuteczności w świetle krajowych celów dla energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych to główne elementy Ewaluacji funkcjonowania Programu pomocowego w postaci aukcyjnego systemu wsparcia dla odnawialnych źródeł energii i odbiorców energochłonnych za okres 01.07.2016 - 31.12.2020. Raport został przygotowany przez Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Pols
17.08.2021

Stanowisko PSEW w związku z projektem rozporządzenia Ministra Infrastruktury

Stanowisko Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w związku z projektem rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie oceny wniosków złożonych w postępowaniu rozstrzygającym.
16.08.2021

Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska ws. poziomu obowiązku umarzania świadectw pochodzenia na 2022 r. opublikowane

Minister Klimatu i Środowiska podpisał "Rozporządzenie w sprawie zmiany wielkości udziału ilościowego sumy energii elektrycznej wynikającej z umorzonych świadectw pochodzenia potwierdzających wytworzenie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w 2022 r.". Rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 13 sierpnia 2021 r. i wejdzie w życie po upływie 14 dni.
16.08.2021

Rozporządzenie określające parametry aukcji głównej na dostawy w 2026 r. oraz aukcji dodatkowych na dostawy w 2023 r. podpisane

12 sierpnia 2021 r. Minister Klimatu i Środowiska podpisał rozporządzenie w sprawie parametrów aukcji głównej dla roku dostaw 2026 oraz parametrów aukcji dodatkowych dla roku dostaw 2023.
13.08.2021

NFOŚ: ok. 229 mln zł dla 15 samorządów na odwierty geotermalne

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał w czwartek umowy z 15 samorządami na dofinansowanie kwotą 229,2 mln zł odwiertów za wodami geotermalnymi. To pierwszy efekt programu priorytetowego "Udostępnianie wód termalnych w Polsce".
12.08.2021

W Pradze odbędzie się kolejna tura rozmów w sprawie kopalni w Turowie

W czwartek w Pradze odbędzie się kolejna tura rozmów w sprawie kopalni w Turowie. Polskiej delegacji będzie przewodniczyć wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński – poinformował PAP rzecznik prasowy resortu klimatu Aleksander Brzózka.
12.08.2021

Wody termalne dla samorządów

Wody termalne stanowią cenny surowiec wykorzystywany w wielu dziedzinach gospodarki krajowej, cieszący się rosnącym zainteresowaniem ze strony inwestorów. Dlatego też niezbędny jest stały rozwój ich wykorzystania. Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy wspólnie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podejmuje działania, aby wspierać podmioty zainteresowane wykorzystaniem potencjału wód termalnych w Polsce.
12.08.2021

Rośnie moc fotowoltaiki

Moc zainstalowana źródeł fotowoltaicznych (PV) wyniosła na koniec czerwca 5232 MW - wynika z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE). Jak podkreślił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, to kolejny miesiąc ze świetnym wynikiem dla PV w Polsce.
11.08.2021

Do piątku zgłoszenia do nowego katalogu polskich firm w sektorze jądrowym

Ministerstwo klimatu przypomina, że tylko do piątku 13 sierpnia czeka na zgłoszenia polskich firm do najnowszego katalogu przedsiębiorstw, pracujących dla sektora jądrowego „Polish industry for nuclear energy 2021”.
11.08.2021

MKiŚ ws. funkcjonowania rynku paliwowego

Biorąc pod uwagę brak w dyrektywie 2018/2001 w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych (dalej „dyrektywa 2018/2001”) przepisów przejściowych, dotyczących utrzymania bądź uchylenia decyzji Komisji Europejskiej uznających dobrowolne systemy certyfikacji w oparciu o art. 18 ust. 4 dyrektywy 2009/28/WE w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych zmieniająca i w następstwie uchylająca dyrektywy 2001/77/WE oraz 2003/30/WE (dalej „dyrektywa 2009/28/WE”), oraz z uwagi na fakt, że proces zatwierdzan
11.08.2021

Polska głównym beneficjentem Funduszu Modernizacyjnego

Udział Polski w Funduszu Modernizacyjnym wynosi 43,41 proc., co oznacza, że nasz kraj będzie głównym beneficjentem Funduszu i będzie dysponował wpływami ze sprzedaży co najmniej 119 mln uprawnień do emisji.
11.08.2021

Stowarzyszenie „Polski Recykling”: projekt ROP w konsultacjach społecznych

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło projekt Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta w Rządowym Centrum Legislacji. Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do unijnych wymogów środowiskowych. Gwarantują również, że w nowym modelu gospodarki odpadami odpowiedzialność finansowa za opakowania na rynku spoczywa na producentach i wprowadzających.
06.08.2021

MKiŚ: certyfikacja Nord Stream 2 musi odpowiadać najwyższym europejskim standardom

Procedura certyfikacji Nord Stream 2 musi odpowiadać najwyższym europejskim standardom - podkreśla resort klimatu i środowiska. Szef MKiŚ dodał, że niemiecki urząd regulacyjny, mając na uwadze kontrowersje związane z Nord Stream 2, powinien dążyć do zagwarantowania konkurencji.
06.08.2021

Gotowy projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.Rozpoczęto konsultacje społeczne w sprawie ROP

W czwartek, 5 sierpnia 2021 r., na stronach Rządowego Centrum Legislacji zamieszczony został projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Projekt wdraża do polskiego prawa nowe wymagania w zakresie rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP).
06.08.2021

Ruszają konsultacje publiczne projektu rozporządzenia systemowego

Rozpoczęły się konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe projektu rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska kompleksowo regulującego kwestie związane z funkcjonowaniem systemu elektroenergetycznego.
06.08.2021

W Pradze odbyła się kolejna runda negocjacji w sprawie KWB Turów

W Pradze, w czwartek 5 sierpnia 2021 r., odbyło się kolejne spotkanie negocjacyjne w sprawie kopalni w Turowie.
06.08.2021

Stabilny system gazu ziemnego wspiera transformację energetyczną Polski

Resort klimatu i środowiska opublikował Sprawozdanie z wyników monitorowania bezpieczeństwa dostaw paliw gazowych do Polski, będące kompleksowym przeglądem najważniejszych informacji w tym zakresie za rok 2020.
05.08.2021

Dwa lata stabilnej pracy krajowego systemu elektroenergetycznego

Resort klimatu i środowiska opublikował Sprawozdanie z wyników monitorowania bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej za okres od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia 31 grudnia 2020 r., będące kompleksowym przeglądem najważniejszych informacji za dwa ostatnie lata.
05.08.2021

Umowa z ceną dynamiczną - tańsza energia dla aktywnych odbiorców

Możliwość uzyskania niższych cen za energię, jako efekt dostosowywania swojego zużycia energii w odpowiedzi na sygnały rynkowe, to najważniejszy dla odbiorców skutek zmian proponowanych przez MKiŚ w projekcie nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, wprowadzającym umowy z tzw. cenami dynamicznymi.
03.08.2021

Ozdoba: w Polsce powinna powstać duża spalarnia dedykowana odpadom niebezpiecznym

W Polsce w ciągu kilku lat powinna powstać duża spalarnia, która byłaby dedykowana utylizacji odpadów niebezpiecznych, w tym medycznych - uważa wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Dodał, że rozpoczęły się prace koncepcyjne w tej sprawie.
29.07.2021

Nie śmiecę, wybieram czystą plażę

Trwa akcja Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, której założeniem jest zwrócenie uwagi na problem zaśmiecenia plaż. Kampanię zainicjowała konferencja prasowa z udziałem wiceministra klimatu i środowiska Jacka Ozdoby oraz prezesa WFOŚiGW w Gdańsku Szymona Gajdy, która odbyła się 28 lipca 2021 r. w Gdańsku.
29.07.2021

Sejm przyjął ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych ze specjalnym przeznaczeniem gruntów leśnych

Przyjęta przez Sejm 13 lipca br. ustawa zakłada czasowe wprowadzenie dodatkowej procedury pozyskiwania lokalizacji dla inwestycji uzasadnionych potrzebami i celami polityki państwa.
26.07.2021

Wykryto nielegalny, transgraniczny transport odpadów do Polski z Niemiec

“W wyniku działań Inspektorów Delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim ustalono na terenie województw lubuskiego i zachodniopomorskiego ponad 30 lokalizacji, gdzie trafiały w sposób nielegalny odpady z Niemiec” - powiadomił, 26 lipca 2021 r., wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
26.07.2021

O ambicjach klimatycznych Polski i Austrii z Ambasadorem Wernerem Almhoferem

Wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński uczestniczył w spotkaniu pożegnalnym Ambasadora Republiki Austrii w Polsce Wernerem Almhoferem, które odbyło się 23 lipca 2021 r., w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
26.07.2021

Minister Michał Kurtyka na nieformalnym posiedzeniu Rady UE ds. Środowiska (ENVI)

Pakiet Fit for 55, przygotowania do konferencji klimatycznej COP26, różnorodność biologiczna i dzikie zapylacze to główne tematy poruszone podczas posiedzenia Rady UE ds. Środowiska (ENVI) w Lublanie. 20 lipca 2021 r. w obradach wzięli udział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka i podsekretarz stanu w MKiŚ Adam Guibourgé-Czetwertyński.
22.07.2021

Projekty nowelizacji tzw. specustawy jądrowej i strategii bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej skierowane do konsultacji publicznych

Ministerstwo Klimatu i Środowiska skierowało do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych dwa dokumenty: projekt nowelizacji ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących (tzw. specustawy jądrowej) i niektórych innych ustaw, oraz projekt Strategii i polityki w zakresie rozwoju bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej RP.
21.07.2021

Ministerstwo klimatu proponuje 7 GW zapotrzebowania na moc w aukcji głównej na 2026 r.

Ministerstwo klimatu zaproponowało zapotrzebowanie na moc w aukcji głównej rynku mocy dla okresu dostaw w 2026 r. na poziomie 7085 MW. Resort skierował do konsultacji i uzgodnień projekt odpowiedniego rozporządzenia.
12.07.2021

Rozpoczęły się konsultacje publiczne projektu Polityki Surowcowej Państwa

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt „Polityki Surowcowej Państwa” – dokument, którego głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa surowcowego kraju poprzez zagwarantowanie dostępu do niezbędnych surowców. Resort klimatu i środowiska przystępuje także do prac związanych z przeprowadzeniem Strategicznej Oceny Oddziaływania na Środowisko Polityki Surowcowej Państwa.
12.07.2021

Rząd chce ułatwić pozyskiwanie gruntów leśnych m.in pod inwestycje energetyczne

Rząd w trzecim kwartale chce przyjąć projekt ustawy, która ma rozwiązać problem pozyskiwania gruntów leśnych m.in. pod inwestycje energetyczne bądź zw. z elektromobilnością - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu.
09.07.2021

Ozdoba zapowiada zmiany w kodeksach i ostrzejsze kary za przestępstwa środowiskowe

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt zmian w kodeksie wykroczeń, zwiększający kary za porzucanie odpadów, chce też zmian w kodeksie karnym i podniesienia kar za przestępstwa przeciwko środowisku – powiedział wiceminister klimatu Jacek Ozdoba we wtorek na konferencji prasowej.
07.07.2021

Ministerstwo klimatu aktualizuje katalog firm, mogących działać w sektorze jądrowym

Ministerstwo Klimatu i Środowiska aktualizuje katalog polskich firm, mogących działać w sektorze jądrowym. Włączenie krajowego przemysłu w polski projekt energetyki jądrowej jest jednym celów działań ministerstwa – podkreślił jego szef Michał Kurtyka.
01.07.2021

Kontynuacja rozmów w sprawie kopalni w Turowie

We wtorek 28 czerwca w Pradze toczyły się dalsze rozmowy w sprawie KWB Turów. To trzecie spotkanie polskiej delegacji ze stroną Czeską.
30.06.2021

Ustawa licznikowa i wykonawczy hat trick

Ustawa licznikowa, która wejdzie w życie 2 lipca, jest w ostatnim czasie jedną z największych zmian w polskim prawie energetycznym. Na przyjęciu ustawy najbardziej skorzystają odbiorcy energii elektrycznej, zwłaszcza konsumenci.
28.06.2021

Minister Kurtyka oraz wiceminister Zyska na III Forum Energetyki Rozproszonej

Lokalny wymiar transformacji energetycznej to temat przewodni III Forum Energetyki Rozproszonej. W wydarzeniu, które odbyło się 25 czerwca 2021 roku, udział wzięli minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz wiceminister Ireneusz Zyska.
28.06.2021

MKiŚ: młodzież rozpoczęła dialog na rzecz edukacji klimatycznej

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało komunikat.
24.06.2021

Opłata mocowa dla gospodarstw domowych będzie rosnąć - bez poprawek w II czytaniu projektu noweli ws. rynku mocy

Żadnych poprawek nie zgłosiły w środę kluby parlamentarne czasie II czytania w Sejmie projektu zmiany ustawy o rynku mocy. Odpowiadając na pytania przedstawiciel rządu przyznał, że opłata mocowa dla gospodarstw domowych będzie rosnąć.
24.06.2021

Wiceminister Zyska na 9. Ogólnopolskim Szczycie Energetycznym - OSE Gdańsk

Transformacja energetyczna Polski oraz rozwój odnawialnych źródeł energii to główne tematy rozmów 9. Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego - OSE Gdańsk 2021. W wydarzeniu, które odbyło się 21 czerwca 2021 roku, udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
23.06.2021

We wtorek ciąg dalszy negocjacji ws. sporu wokół kopalni Turów

Na wtorek przedstawiciele rządów Czech i Polski zaplanowali kolejną rundę negocjacji ws. rozwiązania sporu wokół działalności kopalni węgla brunatnego Turów. Rokowania, prowadzone przez rządową delegację w Pradze w zeszłym tygodniu, nie przyniosły rozwiązania.
22.06.2021

Minister Michał Kurtyka spotkał się z przedstawicielami strony czeskiej w Turowie

W poniedziałek 21 czerwca odbyła się zainicjowana przez ministra klimatu i środowiska Michała Kurtykę wizyta studyjna na terenie KWB Turów. Uczestniczyli w niej przedstawiciele strony czeskiej – Martin Puta hetman Kraju Libereckiego oraz zespół ekspertów z zakresu hydro- i geologii, a także Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.
22.06.2021

Kurtyka: dobre wiadomości z Danii; prace na większości odcinków Baltic Pipe zostają przywrócone

Dobra wiadomość od naszych duńskich partnerów w sprawie Baltic Pipe. Prace na większości odcinków gazociągu zostają przywrócone - poinformował w sobotę minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
19.06.2021

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński na spotkaniu wiceministrów energii V4

Finansowanie technologii i paliw niezbędnych w energetyce i transformacji klimatycznej, plany rozwoju wykorzystania wodoru w kontekście strategii unijnych i krajowych, przegląd Transeuropejskich Sieci Energetycznych (TEN-E) to główne tematy rozmów wiceministrów energii Polski, Czech, Węgier i Słowacji, które odbyło się 16 czerwca 2021 roku w ramach polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej (V4).
17.06.2021

Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przyjęta przez Radę Ministrów

Wprowadzenie rozwiązań, które mają pomóc samorządom obniżyć koszty gospodarki odpadami oraz poprawić sytuację na krajowym rynku gospodarki odpadami komunalnymi to główne cele przejętego 15 czerwca 2021 roku projektu ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw.
16.06.2021

Rusza program „Leśna szkoła z klimatem”

Podniesienie świadomości prośrodowiskowej wśród dzieci przez realizację zajęć dydaktycznych na łonie natury i prowadzenie aktywności w trosce o środowisko naturalne to główne założenia programu „Leśna szkoła z klimatem”. Jego inauguracja odbyła się 10 czerwca 2021 roku w Nadleśnictwie Celestynów podczas konferencji z udziałem ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki, ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, wiceministra klimatu i środowiska Edwarda Siarki i p.o. Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Józefa Kubicy.
11.06.2021

Zaproszenie na spotkanie konsultacyjne ws. ROP

Zapraszamy do udziału w spotkaniu konsultacyjnym dot. systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta dla opakowań.
11.06.2021

Minister Kurtyka w USA: Polska zmierza bardzo szybko w kierunku źródeł odnawialnych

Polska przechodzi bardzo szybką transformację energetyczną w kierunku źródeł odnawialnych i do 2030 r. z tych źródeł będzie pochodzić jedna trzecia wytwarzanej w kraju energii - powiedział w czwartek minister klimatu Michał Kurtyka podczas konferencji poświęconej bezpieczeństwu energetycznemu Europy Środkowej i Wschodniej.
10.06.2021

Wiceminister Guibourgé – Czetwertyński na Kongresie Polityki Miejskiej

Przygotowanie miast do zmian klimatu oraz wykorzystanie miejskiej przestrzeni do zwiększenia różnorodności biologicznej to główne kwestie poruszone przez wiceministra Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego podczas panelu dyskusyjnego nt. polityki klimatycznej polskich miast z sieci NAZCA, który odbył się 8 czerwca 2021 roku.
09.06.2021

Nowa szansa na dofinansowanie utylizacji folii rolniczej. Pod koniec czerwca rusza drugi nabór w programie NFOŚiGW

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje uruchomienie drugiego naboru w ramach programu priorytetowego „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”. Gminy oraz związki międzygminne będą mogły składać wnioski o dofinansowanie od 28 czerwca do 15 września br. Budżet naboru wynosi 25 mln złotych.
08.06.2021

Dodatkowe terminy dla gmin zainteresowanych „Czystym Powietrzem”

Do 15 czerwca 2021 roku jest czas na zgłoszenia nowych gmin do programu „Czyste Powietrze”, a do 15 lipca br. wydłużono termin podpisywania porozumień i aneksów przez gminy, które już wcześniej wyraziły chęć skorzystania z finansowych bonusów.
08.06.2021

Ustawa antyodorowa ma chronić mieszkańców przed fermami przemysłowymi

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wznawia prace nad nowelizacją ustawy antyodorowej. Dzięki niej wielkie fermy przemysłowe nie będą mogły powstawać w pobliżu domów – informuje Prawo.pl. Projekt przewiduje dla takich obiektów minimalne odległości od budynków mieszkalnych.
04.06.2021

W Sękowej powstanie hybrydowe źródło energii

Ministrowie klimatu i środowiska Michał Kurtyka i Piotr Dziadzio 2 czerwca 2021 roku, w miejscowości Sękowa, zainaugurowali pilotażowy projekt, polegający na integracji lokalnych odnawialnych źródeł energii.
04.06.2021

Silniejszy i aktywniejszy odbiorca na rynku energii

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy m.in. wdrażającej unijną dyrektywę rynkową 2019/944. Nowelizacja ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii proponuje nie tylko innowacyjne rozwiązania niezbędne do poprawy funkcjonowania rynku energii i gazu w Polsce, ale przede wszystkim, wzmacnia pozycję odbiorców i wspiera ich aktywizację na rynku energii.
02.06.2021

Zieloni: Fundusz Modernizacyjny mógł być dostępny wcześniej; MKiŚ: to nieprawda

Fundusz Modernizacyjny mógł być dostępny w Polsce już od początku tego roku, ale resort klimatu i środowiska spóźnił się z przygotowaniem ustawy - uważają Zieloni. To nieprawda, fundusz nie działa jeszcze w żadnym państwie – odpowiada MKiŚ.
27.05.2021

Kurtyka: dzięki Funduszowi Modernizacyjnemu przyspieszymy transformację energetyki

Dzięki realizacji inwestycji przy wsparciu Funduszu Modernizacyjnego mamy szansę na przyspieszenie transformacji sektora energetycznego, szczególnie ciepłownictwa, które wymaga dużych nakładów finansowych – podkreślił w piątek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
21.05.2021

Wiceminister Guibourgé -Czetwertyński podczas spotkania na temat rynków gazu i wodoru

– Przyszły system regulujący rynek wodoru w Polsce powinien zapewnić jego uczestnikom możliwość rozwoju konkurencji – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński podczas spotkania organizowanego przez Komisję Europejską oraz portugalską Prezydencje Unii Europejskiej.
20.05.2021

MKiŚ: przepisy dot. jednorazowych opakowań mogą wejść w życie później niż w lipcu

Przepisy wdrażające rozwiązania ograniczające stosowanie jednorazowych plastikowych opakowań, m.in. wprowadzające odpłatność za ich wydawanie, mogą wejść w życie później niż z początkiem lipca - przekazał w środę wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
19.05.2021

MKiŚ, PAN i uczelnie będą współpracować na rzecz przeciwdziałania suszy

Minister Klimatu i Środowiska, Polska Akademia Nauk i 15 uczelni wyższych koncentrujących się na przedsięwzięciach związanych z klimatem, a w szczególności zgłębiających zagadnienie suszy oraz powodzi w Polsce, podpisali list intencyjny o współpracy na rzecz pogłębionej analizy działań służących zapobieganiu zjawisku suszy w kraju.
19.05.2021

Kierownictwo Ministerstwa Klimatu i Środowiska na XII Klimatycznym Dialogu Petersberskim

Adaptacja do zmian klimatu, kwestie dotyczące zobowiązań w zakresie ograniczania emisji gazów cieplarnianych, finansowanie implementacji Porozumienia paryskiego oraz przygotowania do COP26 w Glasgow, w tym negocjacvje art. 6 ww. Porozumienia to główne tematy rozmów podczas XII Klimatycznego Dialogu Petersberskiego. W wydarzeniu, które odbyło się 6-7 maja 2021 r., udział wzięli minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
11.05.2021

Według nowego projektu MKiŚ, w Polsce może powstać odpowiednik amerykańskich park rangers

Powstanie centralnej jednostki służby parków narodowych na wzór amerykańskich park rangers – funkcjonariuszy National Park Service – przewiduje projekt, który przygotował resort klimatu i środowiska. Nowe przepisy mają poprawić funkcjonowanie, jak i wzmocnić finansowo polskie parki narodowe.
03.05.2021

Kurtyka: mamy jeszcze ponad rok, by wypracować porozumienie z USA ws. programu jądrowego

Mamy jeszcze 16 miesięcy, które zostały zapisane w umowie do tego, żeby wypracować porozumienie z USA w obszarze technologii i finansowania energetyki jądrowej w Polsce - przekazał w niedzielę minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
25.04.2021

Kurtyka: włączenie banków do "Czystego Powietrza" ułatwi rodzinom dostęp do programu

Włączenie banków do programu "Czyste Powietrze" ułatwi dostęp do niego polskim rodzinom - powiedział w środę minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podczas podpisania umów o wdrażaniu tzw. ścieżki bankowej w tym programie.
14.04.2021

MKiŚ: atom i wodór tematami spotkania wiceministrów z Polski i Korei Południowej

Polskie plany budowy elektrowni jądrowych oraz rozwój technologii wodorowych były głównymi tematami spotkania wiceministra klimatu i środowiska Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego z Youngjoon Joo, wiceministrem handlu, przemysłu i energii Korei Południowej.
07.04.2021

Zmiana w opłatach za produkty jednorazowe

Na maksymalnie 1 zł ustanowiono opłatę, jaka będzie doliczana do wydawanych klientom np. jednorazowych kubków - wynika z opublikowanego w czwartek projektu MKiŚ. Od lipca z kolei nie będzie można wprowadzać na rynek np. patyczków higienicznych z tworzyw nie poddających się recyklingowi.
01.04.2021

W ciągu 18 mies. powinno się wyjaśnić, kto będzie partnerem budowy elektrowni jądrowej

W ciągu 18 miesięcy powinno się wyjaśnić, kto będzie partnerem w budowie polskiej elektrowni jądrowej - powiedział we wtorek w Polskim Radiu minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, wskazując na toczące się rozmowy z potencjalnymi partnerami.
30.03.2021

Kurtyka: modernizacja i inwestycje w energetykę jak tarcze antykryzysowe

Jeśli zaplanujemy transformację energetyczną na 20 lat, z wykorzystaniem KPO, to jest ona wykonalna. Modernizacja i inwestycje w sektorze są jak tarcze antykryzysowe i generują miejsca pracy - powiedział we wtorek w Programie 1 Polskiego Radia minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
30.03.2021

MKiŚ: ekologiczny transport publiczny - filarem rozwoju elektromobilności w Polsce

Filarem strategii rozwoju elektromobilności w Polsce jest czysty transport publiczny - powiedział Szymon Byliński z Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Dodał, że nowa ustawa o elektromobilności wprowadzi ułatwienia w instalowaniu stacji ładowania pojazdów elektrycznych m.in. w domach wielorodzinnych.
23.03.2021

Kurtyka: do Funduszu Transformacji Energetyki może trafić ponad 35 mld zł

Do Funduszu Transformacji Energetyki, który zasilany będzie środkami ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2, może trafić ponad 35 mld zł - ocenił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Dodał, że nowy fundusz zacznie działać od 2022 roku.
22.03.2021

Kurtyka: na program "Moja Woda" ponownie przeznaczamy 100 mln zł

Na nową edycję programu "Moja Woda", która ruszy w poniedziałek, 22 marca przeznaczymy ponownie 100 mln zł - poinformował w piątek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Nadal będzie można liczyć na dotację do 5 tys. zł, ale pod pewnymi warunkami.
19.03.2021

Kurtyka: czyste technologie to pole współpracy polsko-japońskiej

Czyste technologie to pole współpracy polsko-japońskiej; Polska jako kraj rozwijający swój pierwszy program energetyki jądrowej docenia wymianę doświadczeń z partnerami japońskimi - powiedział w środę minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
03.03.2021

MKiŚ: resort klimatu i środowiska pracuje nad zaostrzeniem przepisów karnych dot. przestępstw przeciwko środowisku

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wspólnie z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska oraz przy wsparciu Ministerstwa Sprawiedliwości opracowało projekt zaostrzenia przepisów karnych dotyczących przestępstw przeciwko środowisku.
02.03.2021

Przedłużono termin programu „Czyste Powietrze”

Jeszcze przez miesiąc, czyli do końca marca 2021 r., gminy mają szansę na wyrażanie chęci podpisania porozumienia – w sprawie programu „Czyste Powietrze” – uwzględniającego nowe bonusy dla gmin. Dzięki temu samorządy będą korzystać z pakietu startowego na uruchomienie punktu informacyjno-konsultacyjnego i podwyższonej refundacji kosztów za złożone wnioski. Premiowane będą też gminy, które tych wniosków złożą najwięcej.
02.03.2021

MKiŚ: gospodarka odpadami wymaga ciągłych prac

Aby stan gospodarki odpadami w Polsce funkcjonował na wysokim poziomie, niezbędne jest nieustanne prowadzenie prac w tym zakresie - mówił wiceminister Jacek Ozdoba podczas spotkania z przedstawicielami Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce. Chodzi o usprawnianie systemu i poprawę jakości życia.
24.02.2021

Resort klimatu zdziwiony decyzją Czech o pozwaniu Polski przed TSUE ws. Turowa

Polskie ministerstwo klimatu i środowiska wyraziło zdziwienie decyzją czeskiego rządu o pozwaniu Polski przed Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z działalnością kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów.
22.02.2021

Nowe metody ustalania szkodliwych skutków hałasu

Ministerstwo klimatu i środowiska przekazało do konsultacji projekt zmian ustawy o ochronie środowiska, zawierający m. in. nowe metody ustalania szkodliwych skutków hałasu, oparte na dyrektywie 2020/367.
22.02.2021

MKiŚ: zmienia część przepisów projektu ustawy o elektromobilności

Obowiązkowe strefy czystego transportu mają powstawać tylko w dużych miastach, gdzie występują przekroczenia zanieczyszczeń dwutlenkiem azotu - to jedna ze zmian jaką po konsultacjach społecznych resort klimatu i środowiska zmienił w projekcie noweli ustawy o elektromobilności.
19.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.