Wynik wyszukiwania - "wodór" - Wiadomości

Powstanie Polska Izba Wodoru

Przedsiębiorców i instytucje zainteresowane ideą zeroemisyjnej gospodarki zrzeszać ma Polska Izba Wodoru, której powstanie zapowiedział w czwartek wielkopolski samorząd. Jej misją ma być jednoczenie środowiska związanego z technologią wodorową i rozwój inicjatyw wodorowych.
11.07.2024

W Kosakowie może powstać pierwszy wielkoskalowy magazyn wodoru

Minister klimatu i środowiska zapowiedziała, że jedną z lokalizacji, w których mógłby powstać wielkoskalowy magazyn wodoru jest Kosakowo (Pomorskie). "Właśnie tu będziemy mieli dużą nadprodukcję energii elektrycznej, pochodzącej z odnawialnych i zeroemisyjnych źródeł energii" – mówiła w piątek Paulina Hennig-Kloska.
05.07.2024

Zielone paliwa są tam, gdzie były telefony komórkowe 20 lat temu?

Już dwie polskie gminy – Barwice i Grzmiąca na Pomorzu Zachodnim – wyraziły zainteresowanie rozwojem instalacji wodoru i e-metanolu na swoim terenie. Obie gminy podpisały list intencyjny z European Energy w celu rozpoczęcia badania możliwości realizacji projektu.
05.07.2024

Projekt prawa wodorowego po wakacjach powinien trafić do Sejmu

Ministerstwo klimatu zakłada, że projekt prawa wodorowego - regulacji dla rynku wodoru powinien po wakacjach trafić do Sejmu. Jednocześnie MKiŚ przygotowuje m.in program promocji elektrolizerów wart 600 mln euro - poinformowali w czwartek przedstawiciele resortu.
04.07.2024

Kolejny rocznik ekspertów ukończył Akademię Wodorową Orlen

Trzydziestu studentów nauk ścisłych, ekonomicznych i humanistycznych zostało absolwentami drugiej edycji Akademii Wodorowej ORLEN - unikalnego na skalę światową szkolenia, łączącego zajęcia teoretyczne na uczelniach wyższych z praktykami w najbardziej innowacyjnych zakładach przemysłowych. Na najlepszych czekają płatne staże w ORLEN i u partnerów programu.
02.07.2024

Orlen o rynku wodoru: priorytetami więcej OZE do produkcji wodoru i wsparcie państwa

Większa dostępność OZE do produkcji wodoru oraz wsparcie państwa dla odchodzenia od produkcji wodoru w oparciu o paliwa kopalne - to priorytety działań, na jakie wskazuje Orlen w opublikowanym w poniedziałek raporcie o perspektywach rynku wodoru do 2040 r.
01.07.2024

Zakończyła się II edycja Akademii Wodorowej Orlen

Druga edycja Akademii Wodorowej Orlen to ponad 100 godzin wykładów, warsztatów i laboratoriów z udziałem kilkudziesięciu ekspertów, oraz licznych wizyt studyjnych w firmach z branży wodorowej. W programie wzięło udział 30 absolwentów uczelni z całej Polski, a jego celem jest wsparcie kształcenia kadr w zaawansowanych technologiach wodorowych. Na najlepszych czekają płatne staże w Orlen i u partnerów programu.
29.06.2024

W 2. edycji Akademii Wodorowej Orlen 30 uczestników - część skorzysta z płatnych staży

30 absolwentów uczelni z całej Polski wzięło udział w drugiej Akademii Wodorowej Orlen, której celem jest wsparcie kształcenia kadr w zaawansowanych technologiach wodorowych. 10 osób spośród uczestników projektu otrzymało już propozycje odbycia płatnych staży, w tym w Orlenie - podał koncern.
28.06.2024

Wodorowy zawrót głowy. Refleksje po World Hydrogen Summit

Za nami World Hydrogen 2024 Summit & Exhibition, największe i najstarsze wydarzenie branżowe dedykowane branży wodorowej. Podczas tegorocznej edycji, wśród głównych wątków możemy wyróżnić kwestie funkcjonowania Europejskiego Banku Wodoru oraz dalszych perspektyw rozwoju sektora wodorowego.
27.06.2024

Projekt HySPARK z certyfikatem Mission Innovation i Clean Hydrogen Partnership

Międzynarodowy projekt HySPARK, realizowany przez ORLEN i konsorcjum 17 partnerów, otrzymał certyfikat Mission Innovation i Clean Hydrogen Partnership. Projekt, powołany w ramach działalności Mazowieckiej Doliny Wodorowej, zakłada między innymi testy pojazdów wodorowych na lotnisku Chopina, autobusów wodorowych w Komunikacji Miejskiej w Warszawie oraz ciągników wodorowych w usługach logistycznych ORLEN Transport.
21.06.2024

Dekarbonizacja europejskich rafinerii TotalEnergies dzięki zielonemu wodorowi od Air Products

TotalEnergies oraz Air Products zawarły 15-letnią umowę na coroczne dostawy 70 000 ton zielonego wodoru na terenie Europy, której realizacja rozpocznie się w 2030 r. To pierwsze tego rodzaju wieloletnie porozumienie jest wynikiem procesu przetargowego ogłoszonego przez TotalEnergies, w ramach którego dostawca zintegrowanych rozwiązań energetycznych chce pozyskiwać 500 000 ton zielonego wodoru rocznie na potrzeby dekarbonizacji swoich rafinerii na terenie Europy.
19.06.2024

Shanghai Electric zawiera sojusze z kluczowymi podmiotami z branży oraz prezentuje innowacje w energetyce solarnej, magazynowaniu energii i technologii wodorowej

Shanghai Electric wzbudziła duże zainteresowanie podczas targów fotowoltaicznych SNEC PV Power Expo 2024, prezentując najnowsze rozwiązania w dziedzinie energetyki solarnej, magazynowania energii i technologii wodoru. Ponadto podczas trwającego trzy dni wydarzenia, które rozpoczęło się 13 czerwca, dwie spółki zależne Shanghai Electric - Hency Solar i Shanghai Electric Gotion - podpisały umowy o współpracy strategicznej i pozyskały zamówienia od 14 kluczowych podmiotów z branży, w tym PRANA, Tmall Energy B.V. i NSR GmbH.
19.06.2024

Orlen. Ruszyła instalacja do przetwarzania energii z OZE w paliwa gazowe

W należącym do Orlenu oddziale PGNiG w Odolanowie, w ramach programu badawczego InGrid Power to Gas, ruszyła instalacja do przetwarzania energii elektrycznej produkowanej ze źródeł odnawialnych w paliwa gazowe, jak wodór - poinformował we wtorek koncern.
18.06.2024

Wodór nie będzie paliwem przyszłości, ale rozwiąże inne problemy

Wraz z dynamicznym rozwojem odnawialnych źródeł energii, coraz wyraźniej rysuje się największa bolączka polskiego systemu elektroenergetycznego, czyli brak elastyczności. Tylko w ciągu trzech wiosennych miesięcy, ze względu na przymusowe wyłączenia instalacji OZE, do sieci nie trafiło ponad 430 GWh energii elektrycznej. Odpowiedzią na te problemy może być wodór.
18.06.2024

Gaz-System: 9 operatorów przesyłowych gazu zawarło porozumienie ws. wodoru

Koordynacja i ułatwienie rozwoju infrastruktury wodorowej oraz wspieranie rozwoju rynku wodoru w regionie Morza Bałtyckiego ma na celu porozumienie, podpisane w poniedziałek przez dziewięciu operatorów przesyłowych gazu z regionu - poinformował Gaz-System.
17.06.2024

Zielone paliwa szansą dla morskiej energetyki wiatrowej z polskiego offshore i polskiej gospodarki

Zdaniem ekspertów, zielone paliwa są niezbędnym krokiem w kierunku rozwoju zielonej gospodarki i pełnego wykorzystania istniejących mocy odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce. Przyspieszą one transformację energetyczną oraz osiągnięcie gospodarki niskoemisyjnej, m.in. dzięki łatwości dostosowania pojazdów do e-metanolu, który może zastąpić paliwa kopalne. Potencjał praktycznych zastosowań zielonych paliw jest znaczący.
10.06.2024

Pierwszy na świecie wodorowy piec krematoryjny

Kalfrisa zrobiła ważny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju, opracowując pierwszą na świecie komorę kremacyjną zasilaną wodorem. Innowacja ta stanowi znaczący postęp w dekarbonizacji spalania, procesu, który tradycyjnie generuje emisje CO2 ze względu na wykorzystanie paliw kopalnych, takich jak olej napędowy, propan lub gaz ziemny.
07.06.2024

Realizacja celów gospodarki wodorowej do 2030 roku coraz mniej realna. Konkurencyjność polskiego przemysłu będzie się pogarszać

Zainteresowanie inwestycjami wodorowymi ze strony sektora prywatnego jest coraz większe: w tym roku ma ruszyć produkcja zielonego wodoru w ZE PAK, a realizowany przez Polenergię na Górnym Śląsku projekt H2Silesia, który zakłada budowę wielkoskalowej fabryki o mocy ok. 105 MW, otrzymał niedawno prawie 143 mln euro dofinansowania Komisji Europejskiej w ramach unijnej inicjatywy IPCEI Hy2Infra. Pomimo kolejnych inicjatyw w Polsce rozwój rynku wodoru wciąż napotyka jednak trzy główne bariery: regulacyjną, finansową i techniczną.
06.06.2024

Samorządowcy skarżą się na nowelizację ustawy o elektromobilności

Nowe autobusy w największych miastach będą musiały być elektryczne lub na wodór – wynika z założeń nowelizacji ustawy o elektromobilności. Samorządowcy mówią o ogromnych kosztach i przerzucaniu na nich zielonej transformacji – informuje poniedziałkowy „Dziennik Gazeta Prawna”.
27.05.2024

85 procent kosztów. Jak sprawić, aby wodór był opłacalny?

Sektor wodorowy w ostatnich latach doświadczył znaczącego wzrostu wynikającego z postępującej dekarbonizacji. Znaczącym problemem przed dalszą ekspansją wodoru stanowią wysokie koszty produkcji.
23.05.2024

H2POLAND: Polska ma potencjał, żeby przeprowadzić transformację energetyczną

„Każdy rynek musi mieć swój sposób na transformację energetyczną. Współpraca międzynarodowa pozwala na to, żeby rynki były bardziej zgodne, żeby można było zwiększyć handel transgraniczny, np. energią, a w przyszłości wodorem” – wskazywał Tomoho Umeda, prezes Hynfra oraz Hynfra Energy Storage podczas H2POLAND & NetZero Forum. Jego zdaniem Polska powinna opracować własny sposób na transformację energetyczną i ma do tego potencjał.
10.05.2024

H2POLAND: największym wyzwaniem jest obniżenie kosztów pozyskiwania wodor

Tan Sri Datuk Patinggi Abang Haji Abdul Rahman Zohari bin Tun Abang Haji Openg, premier Sarawak, podkreślał podczas kongresu H2POLAND & NetZero Forum, że w jego kraju powstaje zakład produkcji wodoru, który będzie zasilał transport publiczny. W jego opinii dziś największym wyzwaniem jest obniżenie kosztów pozyskiwania wodoru. „Bardzo drogie są komponenty, ale razem z innymi firmami szukamy rozwiązań, aby doskonalić technologię wodorową” - powiedział premier Sarawak.
09.05.2024

H2POLAND: korzyścią płynącą z produkcji wodoru jest szybka dekarbonizacja

„Produkcja wodoru z energii pochodzącej z morskich farm wiatrowych będzie główną składową koszyka energetycznego. Korzyścią płynącą z produkcji wodoru - nie tylko z morskich farm wiatrowych, ale także w innych procesach - jest szybka dekarbonizacja” - mówiła Żaneta Kłostowska, dyrektorka Klastra Technologii Wodorowych podczas H2POLAND & NetZero Forum. Jej zdaniem integracja wodoru z offshorem to duże wyzwanie, szczególnie legislacyjne.
08.05.2024

Tego nie może zabraknąć w nowym KPEiK. Czy rząd odrobi lekcję?

Ważą się losy polskich planów strategicznych do 2030 r. Jeśli wierzyć ostatniej deklaracji wiceministra klimatu i środowiska Miłosza Motyki, to już w maju do konsultacji przedstawiony będzie ambitniejszy scenariusz Krajowego planu na rzecz energii i klimatu. Co na pewno powinno się w nim znaleźć? Gdzie nie domaga obecna, bazowa propozycja?
06.05.2024

H2POLAND: wodór nie jest przyszłością motoryzacji, tylko teraźniejszością

„Wodór nie jest już przyszłością motoryzacji, tylko teraźniejszością. Toyota Mirai jest jednym z wielu dowodów, które potwierdzają ten fakt. Jedyną przeszkodą, aby wodór stał się realną opcją dla kierowców, jest brak infrastruktury do tankowania” – wskazał Cezary Kaczmarczyk, dyrektor regionalny Toyota Central Europe podczas H2POLAND & NetZero Forum. Podkreślił, że rozwój stacji tankowania wodoru pozostaje w gestii firm paliwowych i rządu.
06.05.2024

Wodorowy SOV wypływa na szerokie wody. Może wypchnąć polskie SOV na mieliznę

Statki z napędem wodorowym wciąż są drogie, trudne do tankowania, a zasilanie wodorem niej wydajne niż tradycyjny napęd przy pomocy silników wysokoprężnych. A jednak armatorzy obsługujący farmy wiatrowe wprowadzają statki z takim napędem do obsługi morskich farm wiatrowych. To może być ważny element walki konkurencyjnej.
03.05.2024

Fluxys mianowany operatorem sieci wodorowej w Belgii

Wdrażając federalną ustawę wodorową z 11 lipca 2023 roku federalny minister energii Tinne Van der Straeten wyznaczył 26 kwietnia Fluxys hydrogen, spółkę zależną Fluxys Belgium, na operatora rozwoju i zarządzania siecią przesyłową wodoru w Belgii na lądzie i w morzu.
27.04.2024

H2POLAND: wodór jest wielką szansą, ale też zagadką

„Wodór jest wielką szansą, ale też zagadką. Zaletą tego rodzaju technologii jest bowiem zeroemisyjność, z drugiej strony nie wiadomo, jak się one wpiszą w światowy rynek, czy będzie to paliwo konkurencyjne” – wskazywał Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, uczestniczący w H2POLAND & NetZero Forum. Jego zdaniem, jeśli wodór będzie zbyt drogi, to trudno mu będzie się przebić na światowym rynku, ale gdy jego cena będzie konkurencyjna – zyska przewagę nad innymi paliwami, dzięki swoim ekologicznym walorom.
26.04.2024

H2POLAND and NetZero Forum – dekarbonizacja i technologie wodorowe na europejskiej agendzie

Trwające w Poznaniu H2POLAND i Net Zero to pierwsze w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej targi poświęcone w całości technologiom wodorowym i dekarbonizacyjnym. Forum to spotkania, podczas których kluczową rolę ogrywają rozmowy o przyszłości dekarbonizacji oraz europejskiej gospodarce. Partnerami medialnymi wydarzenia są portale ZielonaGospodarka.pl oraz GospodarkaMorska.pl.
25.04.2024

Nowe kierunki w polskiej energetyce. Podsumowanie 39. Konferencji EuroPOWER & 9. OZE POWER

18-19 kwietnia 2024 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 39. Konferencja Energetycznaj EuroPOWER & 9. OZE POWER. Jest to najważniejsze spotkanie branży energetycznej, podczas którego kluczowi jej przedstawiciele analizują najbardziej aktualne wyzwania, problemy i szanse sektora energetycznego w Polsce. 39. edycja wydarzenia zgromadziła 700 uczestników, którzy wysłuchali wystąpień i debat z udziałem liderów polskiej energetyki.
25.04.2024

Gaz-System: kierunki rozwoju to biometan, wodór i CO2

Operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System będzie odgrywał aktywną rolę w procesie transformacji energetycznej, w obszarach transportu biometanu, wodoru i CO2 - powiedział prezes spółki Sławomir Hinc. Potwierdził też zaangażowanie w projekt FSRU w Gdańsku.
24.04.2024

UE przekaże Polsce 467 mln zł na stacje ładowania pojazdów elektrycznych i wodorowych

Polska wygrała unijny grant w wysokości 467 mln zł na rozwój sieci ładowania pojazdów elektrycznych i wodorowych - poinformował w piątek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko.
19.04.2024

Orlen otrzyma 62 mln wsparcia z UE na projekty wodorowe

62 mln euro bezzwrotnego wsparcia z UE otrzymał realizowany przez Orlen projekt Clean Cities - Hydrogen mobility in Poland. Dofinansowanie obejmie budowę w Polsce 16 ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru i instalacji produkcji "zielonego", odnawialnego wodoru - podał koncern.
18.04.2024

RWE chce produkować wodór dla dostawcy produktów na bazie węglowodorów

RWE, będący jednym z kluczowych w Wielkiej Brytanii graczy na rynku produkcji energii elektrycznej i energii odnawialnej, podpisał umowę z Haltermann Calress, wiodącym dostawcą produktów i rozpuszczalników na bazie węglowodorów. Na jej mocy RWE zbuduje przy kompleksie Haltaermann Carless w Harwich zakład produkcji zielonego wodoru.
14.04.2024

Gaz-System: Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy ze statusem priorytetowego projektu UE

Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy ze statusem priorytetowego projektu inwestycyjnego UE - poinformował w piątek Gaz-System.
13.04.2024

Port Lotniczy Poznań-Ławica będzie produkował własną zieloną energię

Port Lotniczy Poznań-Ławica stale podąża naprzód w swojej misji redukcji śladu węglowego i ochrony środowiska naturalnego. Niedawno ogłosił kolejne kroki w tej ekologicznej podróży. Port poprawi efektywność energetyczną w oparciu o własną zieloną energię.
10.04.2024

Orlen wybuduje stację tankowania wodoru przy lotnisku im. F. Chopina w Warszawie

Orlen planuje budowę ogólnodostępnej stacji tankowania wodoru przy lotnisku im. F. Chopina w Warszawie. Koncern ogłosił we wtorek zapytanie ofertowe, dotyczące wyboru generalnego wykonawcy tej inwestycji. Jak podano w dokumentacji postępowania, oferty można składać do 7 maja.
10.04.2024

Wodór zasila prace ziemne w porcie w Goteborgu

Prace ziemne na budowie terminala Arendal 2 w porcie w Goteborgu prowadzone są w dużej mierze bezemisyjnie, dzięki energii wytwarzanej z wodoru.
02.04.2024

Samochody wodorowe Grupy Polsat Plus przejechały pierwszy milion kilometrów

Samochody wodorowe należące do Grupy Polsat Plus przejechały milion kilometrów. Zerowa emisja dwutlenku węgla i zdolność oczyszczania powietrza to cechy pojazdu, które idealnie wpasowują się w ekologiczną misję Grupy. Już wkrótce spółka PAK PCE należąca do Grupy Polsat Plus rozpocznie w Koninie produkcję zielonego wodoru, który będzie dostarczany do stacji tankowania wodoru. Stacje z Grupy Polsat Plus pod marką NESO działają już w Warszawie i Rybniku, a w planach jest budowa kolejnych w kilku miastach Polski. Grupa Polsat Plus pr
02.04.2024

Szczyt Dolin Wodorowych: Poznań gospodarzem przełomowego wydarzenia wodorowego

Doliny wodorowe to projekty na dużą skalę, które lokalnie prezentują ekosystem wodorowy, łącząc wszystkie elementy produkcji, magazynowania, transportu i końcowego wykorzystania wodoru w jednym miejscu. Projekty te znalazły się na szczycie agendy Komisji Europejskiej, czego dowodem jest przeznaczenie na nie 200 mln EUR z programu REPowerEU, oprócz środków już dostępnych w ramach Partnerstwa na Rzecz Czystego Wodoru. W 2023 r. w Europie istniało już 65 Dolin Wodorowych.
02.04.2024

Do połowy roku pojawi się projekt ram regulacyjnych dla rynku wodoru

Do połowy roku rząd powinien przyjąć przygotowany przez ministerstwo klimatu projekt zmiany Prawa energetycznego, zawierający ramy regulacyjne funkcjonowania rynku wodoru w Polsce - wynika z wpisu do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
29.03.2024

2 kwietnia w Gdańsku zacznie kursować pierwszy autobus wodorowy

Jeszcze w tym roku do gdańskiej floty dołączy 10 nowoczesnych autobusów z napędem opartym na zielonym wodorze. Pierwszy wodorowy Nesobus zacznie kursować ulicami Gdańska 2 kwietnia - poinformował gdański magistrat.
26.03.2024

PSG rozpoczyna współpracę z Gasnetz Hamburg dotyczącą wodoru

Polska Spółka Gazownictwa rozpoczyna współpracę z Gasnetz Hamburg dotyczącą wodoru - poinformowała PSG. Spółka dodała, że firmy będą współpracowały w takich obszarach jak bilansowanie sieci, jakość gazu, bezpieczeństwo dostaw czy regulacje prawne.
25.03.2024

Orlen Laboratorium gotowe do badań nad czystym wodorem w transporcie

Zaledwie tygodnie dzielą ORLEN Laboratorium we Włocławku od otrzymania akredytacji dla zaawansowanych metod badawczych czystego wodoru dla branży transportowej. Będzie to druga taka akredytacja w Polsce, a także druga - po zakładzie w Trzebini - dla pracowni z Grupy ORLEN. Nowoczesny obiekt, który będzie obsługiwać cały włocławski hub wodorowy, już teraz pozwala zdobywać bezcenne doświadczenie uczestnikom Akademii Wodorowej, organizowanej przez ORLEN.
25.03.2024

Grupa Orlen chce „zazielenić” prawie milion ton produkowanego w Polsce wodoru

Polska jest dziś trzecim w Europie producentem wodoru „szarego”, jednak zarówno cele klimatyczne UE, jak i potrzeby coraz bardziej innowacyjnej gospodarki wymagają jego „zazielenienia”, czyli oparcia na bezemisyjnych źródłach energii. Tak pozyskany pierwiastek może zrewolucjonizować wiele branż, na czele z przemysłem czy przyjaznym środowisku transportem publicznym.
20.03.2024

Pięć wodorowych Solarisów dla włoskiej Mantui

Przewoźnik APAM Esercizio S.p.A. z Mantui złożył zamówienie na pięć nowoczesnych autobusów wodorowych Solaris Urbino 12 hydrogen. Dostawy zostały zaplanowane na koniec 2025 roku.
18.03.2024

Wodorowe Solarisy dla Île-de-France Mobilités

Autobusy wodorowe marki Solaris będą częścią pilotażowego projektu wodorowego, realizowanego przez Île-de-France Mobilités. Do 2025 r. producent dostarczy do Francji łącznie 22 modele Solaris Urbino 12 hydrogen.
15.03.2024

PSG ma pierwszy w Polsce gazociąg do przesyłu wodoru

Polska Spółka Gazownictwa ma pierwszy w Polsce gazociąg, którym można przesyłać gaz z domieszką wodoru - poinformowała w piątek spółka. Mierzący 7 km gazociąg powstał na Dolnym Śląsku.
15.03.2024

Samorząd Sanoka chce za kilka lat być miastem bezemisyjnym

Samorząd Sanoka na Podkarpaciu planuje, że w 2028 r. miasto będzie zdekarbonizowane i bezemisyjne. Węgiel i inne paliwa używane do tej pory, aby dostarczać m.in. ciepło mieszkańcom Sanoka, zastąpione zostaną przez odnawialne źródła energii, w tym wodór.
12.03.2024

Pierwsza w Polsce placówka z akredytacją do badań wodoru jakości automotivee

Pracownia Produktów Rafineryjnych w Trzebini, należąca do Orlen Laboratorium, została pierwszą w Polsce i trzecią na świecie placówką z akredytacją zaawansowanych metod badawczych wodoru jakości automotive. To m.in. efekt współpracy z National Physical Laboratory w Wlk. Brytanii - podał Orlen.
06.03.2024

Rozpoczyna działalność Ministerstwo Przemysłu - z siedzibą w Katowicach

Nowe Ministerstwo Przemysłu, które ma w swoich kompetencjach „gospodarkę złożami kopalin", rozpoczyna działalność w piątek, 1 marca. Docelowo resort, który swoją siedzibę ma w Katowicach, prócz górnictwa i hutnictwa, ma także zajmować się atomem oraz ropą i gazem (w tym wodorem).
01.03.2024

Kraków testuje Solarisa zasilanego wodorem; w planach zakup autobusów na to paliwo

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie rozpoczęło testy przegubowego autobusu Solaris zasilanego wodorem. Przewoźnik w najbliższych latach planuje zakup 10 nowych autobusów napędzanych tym paliwem - z wykorzystaniem środków unijnych.
28.02.2024

Orlen chce zbudować w Krakowie kolejną stację tankowania wodorem

Orlen ogłosił postępowanie na wybór generalnego wykonawcy budowy ogólnodostępnej stacji tankowania wodoru w Krakowie dla pojazdów transportu publicznego i samochodów osobowych oraz wyburzenia istniejącej i wybudowania nowej stacji paliw. Oferty można składać do 26 marca.
27.02.2024

GZM zamiast części autobusów wodorowych kupi elektryczne

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia przeprowadzi projekt wdrożenia autobusów zasilanych wodorem w mniejszym zakresie, niż początkowo planowała – kupi osiem, zamiast 20 lub 30 pojazdów wodorowych, a dodatkowo 22 autobusy elektryczne.
24.02.2024

Wodorowe „paliwo przyszłości” już dziś napędza rozwój polskiej gospodarki

Choć wodór nazywany jest „paliwem przyszłości”, to uczestnicy drugiej już edycji Akademii H2 ORLEN będą zdobywać doświadczenie przy jak najbardziej realnych projektach, takich jak: testy zeroemisyjnej lokomotywy, stacje tankowania wodoru czy laboratorium badania jakości tego surowca dla branży automotive we Włocławku i Trzebini. To początek wodorowej rewolucji, w którą do 2030 roku Grupa ORLEN zainwestuje około 7,4 mld zł.
21.02.2024

Orlen planuje budowę 17. ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru

Orlen planuje budowę 17. ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru dla autobusów transportu publicznego, samochodów ciężarowych i osobowych. Całodobowe placówki mają być zlokalizowane w całej Polsce. Koncern ogłosił zapytanie, dotyczące realizacji projektu. Odpowiedzi można składać do 27 lutego.
20.02.2024

Ekspert: rozwiązania legislacyjne dotyczące przesyłu gazu będą stosowane dla wodoru

Rozwiązania legislacyjne dotyczące przesyłu gazu będą w UE stosowane także w regulacjach dotyczących transportu wodoru - wskazał w piątek doradca parlamentarny Jerzego Buzka, posła do Parlamentu Europejskiego, Ryszard Pawlik. Dodał, że chodzi o rozdział produkcji od przesyłu.
16.02.2024

Orlen przygotowuje kadry na potrzeby realizacji strategii wodorowej

31 uczestników zakwalifikowało się do II edycji Akademii Wodorowej Orlenu - poinformował w piątek koncern. Najlepsi absolwenci akademii będą mogli odbyć staż w Orlenie lub u jednego z partnerów, wśród których są też Pesa, Toyota i Solaris - zaznaczył koncern.
16.02.2024

KE zatwierdziła pomoc publiczną w kwocie 6,9 mld euro na zwiększenie dostaw wodoru, m.in. w Polsce

Komisja Europejska podała w czwartek, że zatwierdziła pomoc publiczną państw członkowskich, w tym Polski, w wysokości 6,9 mld euro na projekty infrastrukturalne, mające na celu zwiększenie dostaw wodoru ze źródeł odnawialnych.
15.02.2024

Wydział Mechaniczny na Politechnice Koszalińskiej zmienił nazwę na Wydział Inżynierii Mechanicznej i Energetyki

1 lutego 2024 r. – świętujący w ubiegłym roku, podobnie jak cała uczelnia 55-lecie powołania – Wydział Mechaniczny Politechniki Koszalińskiej, zarządzeniem rektor dr hab. Danuty Zawadzkiej, prof. PK, zmienił nazwę na Wydział Inżynierii Mechanicznej i Energetyki.
14.02.2024

Powoli, ale do przodu. Perspektywy globalnego sektora wodorowego

Sektor wodorowy w ostatnich latach doświadczył znaczącego wzrostu z racji inwestycji wywołanych postępującą transformacją energetyczną. Konsekwencją takiego stanu rzeczy są liczne analizy, które pozwalają z optymizmem patrzyć na dalszą ekspansję wodoru.
13.02.2024

Gdańska flota w kierunku zrównoważonej mobilności

Jeszcze w tym roku do gdańskiej floty dołączy 10 nowoczesnych autobusów z napędem opartym na zielonym wodorze. To kamień milowy w dziedzinie ekologii, a jednocześnie pełnia komfortu podróży bez emisji szkodliwych substancji. Gdańsk staje się liderem transformacji transportu publicznego, wprowadzając do swojej floty autobusy, które nie tylko spełniają najwyższe standardy środowiskowe, ale również zapewniają efektywną i przyjazną dla pasażerów mobilność.
12.02.2024

Rada 3Seas Hydrogen Council (3S) podpisała formalne warunki współpracy podczas paryskiego szczytu wodorowego Hyvolution

3Seas Hydrogen Council (3S) – inicjatywa wodorowa obejmująca państwa Europy Środkowej i kraje bałtyckie – na szczycie Hyvolution w Paryżu oficjalnie zainaugurowała wspólne działania poprzez uroczyste podpisanie warunków współpracy. Przyjęcie tego dokumentu nie tylko stanowi symboliczne zainicjowanie działalności 3S, ale przede wszystkim integruje jej członków wokół aktywnych i regularnych działań na rzecz rozwoju sektora wodorowego w regionie.
11.02.2024

Kraków chce wodorowych autobusów. Najpierw testy Solarisów

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie będzie testować przegubowy autobus Solaris zasilany wodorem. Przewoźnik w najbliższych latach planuje zakup nowych autobusów napędzanych tym paliwem - z wykorzystaniem środków unijnych.
04.02.2024

Forum Silesia 2030: potrzebne inwestycje w technologie wodorowe

Polska potrzebuje zwiększenia inwestycji w infrastrukturę wodorową, a także w badania technologii wodorowych - jeżeli chciałaby utrzymać swoją obecną pozycję wynikającą m.in. z piątej co do wielkości produkcji tego gazu na świecie - mówili w środę uczestnicy konferencji Silesia 2030 w Katowicach.
31.01.2024

Kolejny niemiecki dystrykt stawia na wodorowe Solarisy

Solaris oraz operator transportu publicznego Lokale Nahverkehrsgesellschaft mbH Krein Gross-Gerau (LNVG), nawiązali współpracę, podpisując kontrakt na dostawę 23 autobusów wodorowych Urbino hydrogen. Oferta obejmuje 15 standardowych modeli Urbino 12 hydrogen oraz 8 przegubowych Urbino 18 hydrogen. Pojazdy 12-metrowe zostaną dostarczone do listopada 2024 roku, a 18-metrowe do połowy 2025 roku.
31.01.2024

Magnez nadal ma szansę stać się wydajnym magazynem wodoru

Łatwo jest z optymizmem patrzeć na wodór jako paliwo idealne. Znacznie trudniej jest zaproponować rozwiązanie problemu absolutnie podstawowego: jak to paliwo efektywnie magazynować? Szwajcarsko-polski zespół fizyków doświadczalnych i teoretycznych znalazł odpowiedź na pytanie, dlaczego dotychczasowe próby wykorzystania w tym celu obiecującego wodorku magnezu okazały się niezadowalające – i dlaczego w przyszłości mogą się zakończyć sukcesem.
31.01.2024

Solaris na dynamicznym rynku autobusów wodorowych

Solaris jest doświadczonym partnerem wdrażania technologii wodorowej w obszarze komunikacji miejskiej. Współpracę z firmą podjęło już 40 klientów z 10 krajów Europy, z zamówieniami i dostawami przekraczającymi 700 pojazdów.
30.01.2024

Naukowcy z Politechniki Krakowskiej przystosowali tłokowy silnik spalinowy do zasilania wodorem

Naukowcy Politechniki Krakowskiej przystosowali tłokowy silnik spalinowy do zasilania wodorem. Jak podkreślił kierownik zespołu prof. Marek Brzeżański, jest to kolejna innowacja związana z badaniami nad zastosowaniem wodoru jako paliwa, które prowadzone są w tej uczelni od lat 80 XX w.
29.01.2024

Pierwsza na świecie infrastruktura tankowania wodoru dla łodzi

We Włoszech powstaje pierwsza na świecie infrastruktura do tankowania łodzi rekreacyjnych zielonym wodorem. Projekt rozwijany jest przez NatPower H, firmę z grupy NatPower, która już zyskała poparcie dwudziestu pięciu włoskich marin i portów, w których zostaną umieszczone stacje zaprojektowane przez Zaha Hadid Architects.
29.01.2024

Panele wodorowe KU Leuven włączone do spółki typu spin-off

Produkcja paliwa odnawialnego w dowolnym miejscu na świecie, w oparciu o światło i powietrze? Jest to możliwe dzięki unikalnej technologii wodorowej opracowanej w KU Leuven. Zostało to szeroko zademonstrowane w ostatnich latach poprzez integrację technologii z panelem wodorowym.
29.01.2024

Na ulicach Warszawy trwają testy autobusu z napędem wodorowym

Miejskie Zakłady Autobusowe poinformowały o trwających testach kolejnego autobusu wodorowego. Od 19 stycznia pojazd wyprodukowany przez polskiego wykonawcę można zobaczyć na ulicach stolicy.
27.01.2024

W Pieńsku działa ostatnia huta szkła na Łużycach. Angażuje się w projekty wykorzystania wodoru w przemyśle

Przed II wojną światową w niewielkim Pieńsku działało 13 hut szkła. Produkcję kontynuowano w PRL-u, ale większość zakładów nie przetrwała okresu transformacji. Obecnie działa tam już tylko jedna huta, produkcja odbywa się tradycyjnymi metodami.
27.01.2024

Barcelona zamawia 38 bezemisyjnych Solarisów

Przewoźnik Transports Metropolitans de Barcelona (TMB) kontynuuje swoje imponujące inwestycje na rzecz bezemisyjnego transportu publicznego. Firma Solaris dostarczy 36 autobusów wodorowych Urbino 12 hydrogen i 2 przegubowe Urbino 18 hydrogen. Dostawy są zaplanowane na 2024 rok.
26.01.2024

Zapotrzebowanie na wodór niskoemisyjny wzrośnie do 2050 r. aż 400-krotnie

Polski Instytut Ekonomiczny w raporcie „Wyścig po wodór. Państwa i ich strategie wodorowe” analizuje bieżącą sytuację gospodarki wodorowej zarówno w Polsce, jak i na świecie.
07.01.2024

Polacy daleko w kolejce po wodór

Znaczenie wodoru w globalnej gospodarce rośnie, ale Polska spóźnia się z jego wykorzystaniem - informuje środowa "Rzeczpospolita".
03.01.2024

Nowy materiał usprawni technologie wodorowe

Japoński zespół opracował nowy materiał, który pozwala transportować jony wodoru w temperaturze pokojowej. Oznacza to łatwiejszą produkcję wodorowych baterii i ogniw paliwowych.
01.01.2024

PKP Intercity uwzględnia możliwość instalacji napędu wodorowego w pociągach hybrydowych

Pociągi hybrydowe, na zakup których PKP Intercity przed świętami ogłosiło przetarg, mają mieć możliwość przekształcenia z hybryd spalinowo-elektrycznych na wodorowo-elektryczne - poinformował PAP rzecznik prasowy PKP Intercity Cezary Nowak.
26.12.2023

Kawasaki prezentuje pierwszy motocykl o napędzie wodorowym

Jeden z największych producentów motocykli, japońska firma Kawasaki zaprezentowała ostatnio prototyp pierwszego modelu z napędem wodorowym. Ruch ten stanowi odzwierciedlenie rosnącego trendu w świecie motoryzacji w kierunku pojazdów zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska.
20.12.2023

Bruksela wyda miliardy złotych na rozwój technologii i instalacji wodorowych. Także w Polsce

European Energy przewiduje, że Polska będzie liczącym się graczem w unijnych staraniach o rozwój produkcji zielonego wodoru z odnawialnych źródeł energii. Ogromne pieniądze, które w technologie chce zainwestować Bruksela, mogą być szansą na rozwój tego sektora w Polsce.
18.12.2023

Sztuczna inteligencja pomoże w szukaniu podziemnych złóż wodoru

Powstał system sztucznej inteligencji, który na podstawie zdjęć satelitarnych będzie szukał „złotego wodoru”. Tak mówi się o wodorze, który występuje naturalnie, w ukrytych pod ziemią złożach.
18.12.2023

Wodór, biogaz, biometan - kluczowe technologie i paliwa w dekarbonizacji przemysłu

W dniach 14-15 marca 2024 w Gdyni odbędzie się druga edycja wydarzenia "Wodór, biogaz, biometan - kluczowe technologie i paliwa w dekarbonizacji przemysłu". Rejestracja na konferencję już się rozpoczęła.
17.12.2023

Francuski rząd zatwierdził pierwszy projekt na poszukiwanie białego wodoru

Rząd w Paryżu zatwierdził pierwszy projekt na poszukiwanie białego (geologicznego) wodoru, który ma pomóc w procesie dekarbonizacji przemysłu i transportu – poinformowało AFP francuskie ministerstwo transformacji ekologicznej.
03.12.2023

Klaster energii i wodoru w Rudzie Śląskiej ma walczyć z kosztami energii

W Rudzie Śląskiej powstał klaster energii i wodoru, który ma służyć m.in. optymalizacji kosztów energii. Przy europejskiej dotacji opracowana zostanie też koncepcja wykorzystanie infrastruktury pogórniczej do produkcji energii z odnawialnych źródeł i jej magazynowania.
29.11.2023

Solarisy Urbino hydrogen pojadą do Wałbrzycha

Solaris Bus & Coach dostarczy do Wałbrzycha ultranowoczesne autobusy wodorowe. Umowa obejmuje dostawę 20 sztuk Solarisów Urbino 12 hydrogen, z opcją zakupu dodatkowych 25 pojazdów. To kolejne polskie miasto inwestujące w zrównoważony transport publiczny oparty na wodorze. Zgodnie z podpisaną dziś umową, pierwsze sztuki zostaną dostarczone do Wałbrzycha we wrześniu przyszłego roku.
23.11.2023

W Orlenie powstał system wielopaliwowy Multifuel

Orlen ze spółką Horus-Energia opracował i przetestował pierwszy na świecie system wielopaliwowy Multifuel do zasilania jednostek produkujących energię elektryczną i ciepło. Umożliwia on stosowanie wodoru, gazu ziemnego lub ich mieszanki - podał koncern.
23.11.2023

Kanclerz Niemiec i premier Włoch planują rurociąg wodorowy przez Alpy

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i premier Włoch Giorgia Meloni uzgodnili bliższą współpracę. Podczas spotkania w środę w Berlinie podpisali tzw. plan działania (Aktionsplan) na rzecz pogłębienia stosunków między krajami. Mają już na myśli jeden konkretny projekt - rurociąg wodorowy przez Alpy, pisze portal tagesschau.de.
23.11.2023

Nabór do drugiej edycji Akademii Wodorowej, projektu Orlenu dla studentów i absolwentów, przedłużony do 26 listopada

Do 26 listopada została przedłużona rekrutacja do drugiej edycji Akademii Wodorowej - Akademii H2 dla studentów lub absolwentów uczelni wyższych. W pierwszej edycji projektu udział wzięło 30 osób z całej Polski. Autorzy najlepszych projektów otrzymali płatne staże w Orlenie i firmach partnerskich.
21.11.2023

Lokomotywa wodorowa Pesy przeszła testy w warunkach pracy eksploatacyjnej

Manewrowa lokomotywa wodorowa, wyprodukowana przez Pesę Bydgoszcz, pomyślnie przeszła testy w warunkach pracy eksploatacyjnej na bocznicy Ciech Cargo w Inowrocławiu - poinformował w środę dyrektor ds. projektów strategicznych i komunikacji bydgoskiej fabryki Maciej Grześkowiak.
15.11.2023

16 listopada zostanie zaprezentowany raport „Prognoza zapotrzebowania na wodór odnawialny”

16 listopada o godz. 9.00 podczas trzeciej edycji hydrogenconference.pl, która odbędzie się na Uniwersytecie Warszawskim (budynek przy ul. Dobrej 55) zostanie przedstawiony raport „Prognoza zapotrzebowania na wodór odnawialny w Polsce do 2030 r.”
14.11.2023

Viasea Shipping planuje budowę kontenerowców napędzanych wodorem

Enova zapewnia znaczące wsparcie w łącznej wysokości 171,8 mln koron norweskich koron dla Viasea Shipping na zakup dwóch kontenerowców napędzanych wodorem.
11.11.2023

Podpisano umowę na pierwsze w Polsce osiedle ogrzewane wodorem

W Muzeum Śremskim miało miejsce oficjalne zawarcie umowy na projekt nowego osiedla ogrzewanego wodorem przy ul. Farnej, który opracowuje Con-Project Sp. z o.o. we współpracy z SES Hydrogen Energy w ramach inwestycji Śremskiego TBS Sp. z o.o. oraz Gminy Śrem. Na jej podstawie SES Hydrogen Energy, której głównym udziałowcem jest notowana na GPW Sescom SA, wykona projekt pierwszej w Polsce kotłowni wodorowej dla budynków mieszkalnych wraz z niezbędną infrastrukturą.
09.11.2023

Siemens Energy i Air Liquide na drodze do rozwoju gospodarki wodorowej dzięki nowej fabryce elektrolizerów

8 listopada 2023 roku Siemens Energy wraz ze swoim partnerem Air Liquide otworzył w Berlinie nowy zakład produkujący elektrolizery. Do 2025 roku mają stamtąd wprowadzać na rynek co najmniej trzy gigawaty mocy elektrolizy rocznie.
09.11.2023

Świąteczne spotkanie Pomorskiej Platformy Offshore

Już 1.12 odbędzie się świąteczne spotkanie Pomorskiej Platformy Offshore, "Spotkanie sygnatariuszy Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku. Offshore i wodór w synergii dla rozwoju zielonej energetyki". Organizatorem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
06.11.2023

Państwowy Instytut Geologiczny poszukuje złóż wodoru

Potrzeba dodatkowych badań, by ocenić, czy nagromadzenia wodoru na obszarze Polski mogą mieć charakter złóż - przekazał PAP Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy. Dodano, że dotychczasowe poszukiwania nie wykazały złoża wodoru, takiego typu jak to odkryte we Francji.
04.11.2023

Pierwsza na Śląsku stacja tankowania wodorem pod marką NESO

Grupa Polsat Plus i Grupa ZE PAK zbudowały i uruchomiły w Rybniku pierwszą na Śląsku i drugą w Polsce ogólnodostępną stację tankowania wodorem dla samochodów i autobusów. Na stacji będzie mogło tankować między innymi 20 autobusów wodorowych NesoBus wyprodukowanych przez Grupę Polsat Plus i ZE PAK, które już zaczynają służyć mieszkańcom Rybnika. Rybnik jest jednym z liderów zielonej transformacji energetycznej w Polsce, a autobusy i stacja tankowania będą jednym z głównych elementów powstającego Rybnickiego Okręgu Wodorowego.
31.10.2023

EDP przyspiesza realizację zobowiązania do pełnego odejścia od węgla

EDP – główny udziałowiec EDP Renewables – przyspiesza realizację zobowiązania do pełnego odejścia od węgla do 2025 r. i realizuje jeszcze bardziej ambitny plan dotyczący ostatnich elektrowni węglowych pozostających w rękach grupy w Hiszpanii.
30.10.2023

InnoEnergy Skills Institute i ManpowerGroup będą wspólnie podnosić kwalifikacje pracowników z sektora zielonej energii

Współpraca InnoEnergy Skills Institute i ManpowerGroup została ogłoszona podczas The Business Booster – międzynarodowej konferencji dedykowanej zielonym innowacjom, zorganizowanej przez EIT InnoEnergy w Amsterdamie.
27.10.2023

I. Zyska: celem strategii wodorowej jak najwyższy lokalny wkład

Maksymalizacja lokalnego wkładu w technologie i rozwiązania wodorowe to główny cel strategii wodorowej - przekonywał w czwartek pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska. Jak zaznaczył, do porozumienia sektorowego gospodarki wodorowej w ciągu dwóch lat przystąpiło ponad 100 podmiotów.
26.10.2023

Polska będzie w stanie wyprodukować milion ton zielonego wodoru

Przemysł czeka na tańsze źródła energii – rozwiązaniem może być wodór – tak zgodnie twierdzą eksperci. Beneficjentem będzie także sektor TSL, w tym zarówno transport ciężki jak i komunikacja miejska.
25.10.2023

Dwóch na pięciu kierowców rozważyłoby zakup auta na wodór

41 proc. polskich kierowców może kupić auta na wodór, a 24 proc. nie zdecydowałoby się na takie rozwiązanie - wynika z badania "E-rewolucja w świecie motoryzacji". Jak dodano, 51 proc. badanych byłoby zainteresowanych samochodem z napędem hybrydowym, a 7 proc. - na prąd.
24.10.2023

Czy firmy, które korzystają z zielonej energii odnoszą już korzyści?

Odnawialne źródła energii, energia jądrowa, wodór, magazynowanie energii i paliwa alternatywne to przyszły krajobraz energetyczny Europy. Firmy, które korzystają z zielonej energii już teraz odnoszą wymierne korzyści. Dla Polski transformacja energetyczna oznacza jednak wyzwania związane m.in. z decentralizacją sieci elektroenergetycznych i wprowadzeniem regulacji umożliwiających wielkie inwestycje infrastrukturalne.
23.10.2023

PIE: wydobycie wodoru ze złóż naturalnych może ograniczyć emisje CO2 powstające przy jego produkcji

Wydobycie wodoru na poziomie 23 mln ton H2 może ograniczyć emisje związane z jego produkcją o 276 mln ton CO2 rocznie - zauważył Polski Instytut Ekonomiczny. Zasoby największego złoża tego surowca odkryte w 2023 r. we Francji są o ponad 4 razy większe niż planowana produkcja wodoru z OZE w całej UE w 2030 r.
21.10.2023

Szczecinianie budują napęd wodorowy do katamaranu PAN. „Największy, jaki powstał na Pomorzu Zachodnim”

Technologie wodorowe coraz odważniej wchodzą do branży marine. Szczecińska firma właśnie kończy budowę ogniwa wodorowego o dużej mocy dla katamaranu Polskiej Akademii Nauk. Projekt wpisuje się w nurt poszukiwań nowych rozwiązań dotyczących rozwoju przyjaznych środowisku środków transportu. „Zakończenie prac nad ogniwem planujemy na listopad” – zdradza Marcin Hołub.
16.10.2023

W Kielcach powołano Centralną Dolinę Wodorową

Centralną Dolinę Wodorową im. Braci Łaszczyńskich powołano w czwartek w Kielcach. Celem Doliny jest rozwój gospodarki wodorowej w Polsce. W działalność organizacji włączyło się ponad 70 podmiotów, w tym przedsiębiorstwa, samorządy oraz ośrodki naukowe z całego kraju.
13.10.2023

Prezydent Duda: PESA to nasza duma, produkująca na światowym poziomie

PESA to największe zakłady produkujące tabor kolejowy w Polsce i to absolutnie światowym poziomie. Śmiało mogę powiedzieć, że to jest w tej chwili nasza duma - mówił w środę w Bydgoszczy prezydent Andrzej Duda.
11.10.2023

PSG zbada możliwości dystrybucji wodoru w swojej sieci gazowej

Polska Spółka Gazownictwa uruchomiła w Mławie projekt badawczo-rozwojowy mający m.in. sprawdzić jaki wpływ na istniejącą sieć gazową ma mieszanina gazu ziemnego i wodoru - poinformowała w środę spółka. Projekt będzie realizowany do końca 2027 roku.
11.10.2023

Wodorowy zawrót głowy. Wodorowe statki zamiast autobusów

Wodór w transporcie morskim ma perspektywy, nawet w Polsce. Jednak warunkiem wprowadzenia tego rozwiązania do żeglugi jest kompleksowe podjęcie zagadnienia przez operatorów statków, zarządy portów i firmy zajmujące się usługami w portach. To ogólny wniosek z dyskusji w czasie panelu „Wodór w transporcie morskim: perspektywy, wyzwania i innowacje - od projektu do pierwszego rejsu”.
09.10.2023

Obajtek: Do 2030 r zainwestujemy w Orlen Południe 9 mld zł

Do 2030 r zainwestujemy w Orlen Południe 9 mld zł - poinformował w środę prezes Orlenu Daniel Obajtek. Jak mówił w 2023 r będzie to 600 mln zł.
04.10.2023

MKiŚ: Instytut Energetyki pokieruje projektem dot. technologii wodorowych

Instytut Energetyki pokieruje międzynarodowym projektem w obszarze technologii wodorowych - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Budżet przedsięwzięcia to 3 mln euro.
04.10.2023

Ciężarówka wodorowa firmy Gebrüder Weiss wprawia w ruch samochód zasilany energią słoneczną

Innowacyjny samochód zasilany energią słoneczną Team aCentauri jedzie na zawody World Solar Challenge w Australii. Międzynarodowy dostawca usług transportowych Gebrüder Weiss użył swojej ciężarówki wodorowej na pierwszym odcinku zaawansowanego technologicznie pojazdu 5 września. Dzięki kompleksowemu rozwiązaniu logistycznemu obejmującemu transport lądowy, fracht morski i lotniczy eksperci zapewniają, że pojazd opracowany przez studentów w ETH Zurich możesz w październiku stanąć na starcie w Darwin punktualnie.
02.10.2023

BMW pokazało w Polsce model na wodór

„Jesteśmy szczęśliwi, że tu, w Łodzi, mieliśmy okazję pokazać pierwszy raz w Polsce nasze nowe BMW iX5 Hydrogen. Ten pojazd jest częścią naszej floty pilotażowej aktualnie podróżującej po świecie. Jej zadaniem jest uzyskanie feedbacku od różnych społeczności, w jaki sposób postrzegają technologię wodorową” – mówi Jürgen Guldner, Director of Hydrogen Technology Development, BMW Group. Jürgen Guldner wziął udział w panelu dyskusyjnym „H2 in Transport”, który odbył się podczas Kongresu Nowej Mobilności.
30.09.2023

Nie prądem, a wodorem. Wodorowe samochody wkrótce na drogach?

W miarę poszukiwania alternatyw dla tradycyjnych paliw kopalnych, uwaga świata motoryzacyjnego zwraca się ku wodorowi.
28.09.2023

Zielony wodór paliwem jutra? Krok po kroku w kierunku zielonej energii

Zielony wodór stanowi jedno z wiodących paliw pojawiających się w dyskusji wokół zielonej energii. Mimo znacznych kosztów infrastruktury wodorowej, analitycy przewidują stabilny rozwój sektora wodorowego w perspektywie najbliższych lat.
27.09.2023

Stowarzyszone spółki należące do Grupy Hanwha dążą do ustanowienia łańcucha wartości czystego wodoru

Południowokoreański koncern ogłosił potencjalne utworzenie kompleksowego łańcucha wartości czystego wodoru poprzez współpracę z siedmioma swoimi spółkami stowarzyszonymi, Hanwha Corporation, Hanwha Energy, Hanwha Solutions, Hanwha Aerospace, Hanwha Ocean, Hanwha Impact i Hanwha Power Systems. Oczekuje się, że łańcuch wartości wodoru będzie wykorzystywał energię odnawialną i amoniak oraz obejmował produkcję, magazynowanie, transport i utylizację czystego wodoru.
26.09.2023

Wodorowa ciuchcia od zaraz. Pociąg napędzany wodorem w Bawarii

Rozwój alternatywnych napędów w transporcie kolejowym stanowi część globalnej strategii zrównoważonego rozwoju w celu uzyskania zeroemisyjności w transporcie. W te działania wpisuje się wodorowy pociąg Mireo Plus H, który od wiosny przyszłego roku ma ruszyć na bawarskie tory.
25.09.2023

Debiut pierwszego autobusu wodorowego w Poznaniu

Swój pierwszy zeroemisyjny autobus wodorowy zaprezentowała w piątek spółka MPK Poznań; nowy pojazd zacznie wozić pasażerów od soboty.
22.09.2023

Instalacje wodorowe a ubezpieczenie. Czy można ubezpieczyć instalacje, do których nie ma regulacji?

Instalacje do obróbki wybuchowego wodoru wymagają specjalistycznych polis podwyższonego ryzyka. Są one potrzebne inwestorom, którzy będą wykładać swoje fundusze. Ale do wystawienia polisy niezbędne są z kolei regulacje, których wciąż nie ma.
19.09.2023

Equinor włącza się do porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej

Jako firma biorąca aktywny udział w transformacji energetycznej Polski poprzez rozwijanie morskiej i lądowej energetyki odnawialnej, a także będąca jednym z głównych dostawców gazu do kraju poprzez Baltic Pipe, Equinor dołączył do grona sygnatariuszy porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej. Celem inicjatywy jest włączenie się w dialog i rozwój rynku związanego z technologiami, które norweski koncern traktuje jako kluczowe narzędzie zmniejszania emisyjności trudnych do dekarbonizacji sektorów przemysłu.
19.09.2023

Orlen testuje pierwszą w Polsce lokomotywę na wodór

Orlen kupił od spółki Pesa Bydgoszcz lokomotywę wodorową - pierwszy tego typu pojazd szynowy w Polsce i rozpoczął jej testy - poinformował w niedzielę koncern.
17.09.2023

Krynica Forum: wodór to paliwo przyszłości - „napędza” technologie zrównoważonego rozwoju

Zmiany źródeł energii dokonujące się albo z powodu wyczerpania się zasobów tradycyjnych nośników, albo na skutek regulacji prawnych, wpływają na sytuację gospodarczą państw na całym świecie. Pierwiastkiem, który może uzupełnić mix energetyczny, może być wodór.
15.09.2023

Krynica Forum: Europa na własne życzenie przegrywa globalny wyścig wodorowy

Wodór, niezależnie od swego „koloru”, to jedno z najskuteczniejszych narzędzi do osiągnięcia przez Polskę i Europę ambitnych celów klimatycznych - zgodzili się uczestnicy panelu poświęconego gospodarce wodorowej podczas Krynica Forum 2023. Eksperci wspólnie apelowali także o ochronę na arenie unijnej produkcji tzw. szarego wodoru, którego Polska jest jednym z największych wytwórców na świecie.
15.09.2023

Polska Spółka Gazownictwa dzięki współpracy z GRDF stanie się dystrybutorem biometanu

Dekarbonizacja sektora gazowego w Europie oznacza całkowite wyłączenie gazu ziemnego z sieci dystrybucyjnej do 2050 r. Dostosowanie sieci do transportu biogazu, biometanu i wodoru oraz ich mieszanek z gazem ziemnym wymaga regulacji, ogromnych inwestycji, a także ustalenia taryf przesyłowych - mówią eksperci i podają przykłady z europejskiego rynku.
14.09.2023

Europarlament zatwierdził prawo mające zwiększyć wykorzystanie biopaliwa lub wodoru w samolotach

Parlament Europejski zatwierdził w środę nowe prawo mające na celu zwiększenie wykorzystania zrównoważonych paliw, takich jak zaawansowane biopaliwa lub wodór, w sektorze lotniczym.
14.09.2023

Gdańsk podpisał umowę najmu autobusów wodorowych za 171 mln zł

Już w przyszłym roku do gdańskiej floty autobusowej dołączy 10 autobusów zasilanych zielonym wodorem. We wtorek odbyło się uroczyste podpisanie umowy na dostawę oraz pełną obsługą serwisową wyprodukowanych w Polsce autobusów - poinformował gdański magistrat.
13.09.2023

Wenecja stawia na wodorowe Solarisy!

W ostatnich tygodniach firma Solaris pozyskała kilka bardzo znaczących zamówień na rynku włoskim. Jednym z nich jest duży kontrakt na dostawy autobusów wodorowych do Wenecji. Przewoźnik Azienda Veneziana della Mobilita zamówił aż 90 autobusów wodorowych marki Solaris. 75 z nich będzie w wersji 12 metrowej i 15 w wersji przegubowej. Kontrakt zakłada także tzw. opcję zwiększenia zamówienia.
12.09.2023

Pierwsza ogólnodostępna stacja tankowania wodoru pod marką NESO już otwarta dla kierowców

Grupa Polsat Plus i Grupa ZE PAK zbudowały i uruchomiły pierwszą ogólnodostępną stację tankowania wodoru dla samochodów i autobusów. Sieć stacji tankowania wodoru będzie budowana pod marką NESO. Nazwa pochodzi od pierwszych liter „Nie Emituję Spalin, Oczyszczam”. Jest to obecnie jedna z najnowocześniejszych stacji tankowania wodoru w Europie. Pierwsza stacja jest zlokalizowana na warszawskim Ursynowie przy ulicy Tango 4. Ze stacji będą mogli korzystać wszyscy użytkownicy samochodów napędzanych wodorem.
11.09.2023

Gdynia testuje wodorowe autobusy z Portugalii

W Gdyni trwają testy kolejnego wodorowego autobusu. Tym razem miasto testuje pojazd portugalskiego producenta Caetano.
06.09.2023

Zielona rewolucja w shippingu nabiera tempa. 6,5 tys. statków na paliwa alternatywne w 2025 r.

Badanie Clarksons Green Technology Tracker z maja wskazuje, że armatorzy przeznaczyli znaczną kwotę inwestycji tonażowych w niskoemisyjne technologie. Statki z silnikami przystosowanymi do stosowania dwóch lub trzech rodzajów paliw są coraz powszechniej zamawiane przez operatorów i stanowią obecnie 48% całkowitego portfela zamówień.
06.09.2023

Śląskie. Rybnik odebrał już pierwsze miejskie autobusy wodorowe

Samorząd Rybnika odebrał już pięć z 20 zamówionych miejskich autobusów wodorowych. Pierwsze z kosztujących łącznie 66,1 mln zł brutto 12-metrowych pojazdów producenta PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy powinny przyjechać do miasta w drugiej połowie września.
31.08.2023

Do Omanu przypłynął pierwszy na świecie statek transportujący skroplony wodór

W porcie Sultan Qaboos Oman przyjął pierwszy na świecie transportowiec skroplonego wodoru Suiso Frontier w ramach regionalnej trasy japońskiego tankowca na Bliskim Wschodzie. Oman dąży do tego, aby stać się jednym z pierwszych krajów, które eksportują zielony wodór do różnych części świata, a także wykorzystują go w lokalnych gałęziach przemysłu jako substytut gazu.
23.08.2023

Future Proof Shipping przekształca drugi statek na paliwo wodorowe

Kontenerowiec Future Proof Shipping, FPS Waal, przybył do stoczni Holland Shipyards Group, aby rozpocząć konwersję na napęd wodorowy. Zainstalowany zostanie w pełni bezemisyjny układ napędowy, w tym ogniwa paliwowe PEM, magazyn wodoru, zestawy akumulatorów i elektryczny układ napędowy.
23.08.2023

Dolnośląskie. NFOŚiGW przekaże ponad 13 mln zł na budowę ogólnodostępnej stacji tankowania wodoru w Gaju Oławskim

Ponad 13 mln przekaże Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na budowę ogólnodostępnej stacji tankowania wodoru w Gaju Oławskim. We wtorek porozumienie w tej sprawie podpisali przedstawiciele Funduszu oraz beneficjenta, spółki Promet-Plast.
23.08.2023

Łódź. Mieszkańcy przetestują wodorowy autobus

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Łodzi przetestuje wodorowy autobus. Łodzianie będą mogli sami sprawdzić, jak podróżuje się pojazdem z takim napędem. Testy zaplanowano w dniach 29-31 sierpnia na liniach 77 i 55.
17.08.2023

Kolejna spółka wodorowa rozpoczyna działalność w Polsce i wchodzi na giełdę

hiPower Europe, spółka zajmująca się rozwijaniem technologii wodorowych i ogniw paliwowych, podpisała umowę inwestycyjną z Arena.pl S.A. Dzięki niej, poprzez odwrotne przejęcie, stanie się podmiotem notowanym na warszawskiej giełdzie. Firma, jako pierwsza w Europie, rozpoczyna wdrażanie innowacyjnej technologii odzysku wodoru z gazów resztkowych, niedostępnej dotychczas na rynku europejskim.
04.08.2023

Wodorowa misja gospodarcza do Norwegii

Polska Agencja Inwestycji i Handlu zaprasza polskie przedsiębiorstwa działające w sektorze technologii wodorowych do udziału w misji gospodarczej do Stavanger w dniach 6-8 września 2023 r.
02.08.2023

Irlandzka rewolucja wodorowa: Zielona przyszłość gospodarki wodorowej Wyspy Szmaragdowej

Irlandia jest krajem, który w ostatnich latach zasłynął ze swojego ambitnego podejścia do przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Kraj ten przyjął 12 lipca 2023 roku strategię wodorową, mającą stworzyć ramy rozwoju. dla sektora wodorowego. Strategia ta, będąca prawdopodobnie jedną z najbardziej przełomowych i innowacyjnych na świecie, ma na celu wykorzystanie obfitej energii wiatru morskiego kraju do produkcji wystarczającej ilości zielonego wodoru na potrzeby krajowe i eksportu.
02.08.2023

10 wodorowych Solarisów trafiło do Górnej Bawarii

Firma Solaris dostarczyła 10 autobusów wodorowych do dwóch niemieckich klientów z regionu Górnej Bawarii. 5 pojazdów Urbino 12 hydrogen zostało dostarczonych do przewoźnika Busreisen Ettenhuber GmbH, a kolejne 5 do Martin Geldhauser GmbH & Co. KG.
02.08.2023

Niemiecka Strategia Wodorowa: Czy rewolucja wodorowa wydarzy się za Odrą?

Niemiecka Strategia Wodorowa (National Wasserstofstrategie) została zaktualizowana w lipcu 2023 po długich debatach niemieckiego rządu. Zarysowuje ona śmiały plan dotyczący najważniejszych wyzwań związanych z energetyką, dekarbonizacją przemysłu, transportu drogowego i ogrzewania.
02.08.2023

„Wodór w polskiej energetyce, a braki regulacyjne” – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

23.07.2023

Kanada. W Ontario otwarto pierwszą stację tankowania wodoru

Pierwszą publicznie dostępną stację tankowania wodoru w Ontario otwarto w czwartek przy największym kanadyjskim lotnisku, Toronto Pearson International.
07.07.2023

Międzynarodowy handel wodorem - wyzwania i perspektywy dla Unii Europejskiej

27.06.2023

Energia z wodoru a braki regulacyjne w polskim systemie prawnym (nowe regulacje od 2023 roku)

W dzisiejszym artykule autorzy skupią się na nowych regulacjach, które mają wejść w styczniu 2023 r., a które dotyczą pozyskiwania energii z wodoru. Czy faktycznie akty prawne, które staną się częścią polskiego systemu prawnego z dniem 1 stycznia 2023 r., rozwiązują wcześniej zgłaszane problemy regulacyjne związane z wytwarzaniem energii z wodoru? Czy inwestorzy, zamierzający skupić się na tym źródle energii, mogą bezpiecznie planować swoje inwestycje? Na te pytanie autorzy niniejszego artykułu postarają się w sposób ese
22.06.2023

Namibia z umową o wartości 10 mld USD na produkcję zielonego wodoru

Produkowany wodór będzie eksportowany do Europy, dzięki czemu afrykański kraj zyska udział w tym wzrastającym globalnym rynku.
28.05.2023

Kaczmarczyk na kongresie H2POLAND: rozwój samochodów wodorowych szybszy i łatwiejszy niż w przypadku pojazdów bateryjnych [WIDEO]

Podczas kongresu H2POLAND Cezary Kaczmarczyk, dyrektor regionalny Toyota Central Europe, przekonywał, że największą przeszkodą blokującą wejście wodorowych pojazdów do powszechnego użytku, jest infrastruktura. I gdy tylko stacje tankowania wodoru pojawią się w Polsce, rozwój wodorowej motoryzacji znacznie przyspieszy. „Toyota produkuje seryjnie samochód wodorowy od ośmiu lat. W tej chwili mamy już pewność, że jest to mechanizm dobrze funkcjonujący i może być atrakcyjną ofertą dla firm i klientów indywidualnych” - zauważył Cezary
22.05.2023

Zielona Strefa Przemysłowa w Buczy. Hynfra, Tsubame i UTEM dołączyły do projektu

Hynfra i japońska firma Tsubame BHB Corporation, wraz z ukraińskim partnerem UTEM, będą uczestniczyć w budowie Zielonej Strefy Przemysłowej realizowanej przez miasto Bucza na Ukrainie. Celem jest zapewnienie niezależności energetycznej poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, wodoru i amoniaku. W piątek, w obecności mera Buczy, przedstawiciela ministerstwa gospodarki Japonii, placówek dyplomatycznych i biznesu, podpisano listy intencyjne w tej sprawie.
20.05.2023

Kongres H2POLAND: rewolucja wodorowa w Polsce

Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND jest odpowiedzią na potrzebę popularyzowania wiedzy dotyczącej technologii nisko- i zeroemisyjnych. Wydarzenie jest platformą wymiany informacji i doświadczeń pomiędzy przedsiębiorcami, naukowcami i przedstawicielami administracji publicznej. Istotnym elementem konferencji jest ekspozycja najnowszych rozwiązań poświęconych nisko i zeroemisyjnej gospodarce.
18.05.2023

Maciej Przybyła na kongresie H2POLAND: powinniśmy lepiej wykorzystywać zasoby naturalne

Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND ma być odpowiedzią na potrzebę popularyzowania wiedzy dotyczącej technologii nisko- i zeroemisyjnych. Wydarzenie jest platformą wymiany informacji i doświadczeń pomiędzy przedsiębiorcami, naukowcami i przedstawicielami administracji publicznej. Istotnym elementem konferencji jest ekspozycja najnowszych rozwiązań poświęconych nisko- i zeroemisyjnej gospodarce.
18.05.2023

Wodór jako paliwo przyszłości – jak zastąpić gaz ziemny w produkcji nawozów

Zanim wodór upowszechni się w transporcie jako paliwo przyszłości, musimy jeszcze pokonać szereg problemów związanych z jego właściwościami fizycznymi czy kosztami wytworzenia i przechowywania. W zasięgu ręki mamy jednak wykorzystanie wodoru, jako znakomitej alternatywy dla gazu ziemnego, używanego w produkcji nawozów azotowych. Jak oceniają eksperci Multiconsult Polska, w niedalekiej przyszłości, Polska mogłaby stać się światowym hubem amoniaku, wytwarzanego z zielonego wodoru.
14.05.2023

Najpopularniejsze klocki na świecie i gigantyczne kontenerowce stawiają na zielone paliwa

Klocki, opieka zdrowotna i statki będą zielone, jak nigdy dotąd. Po zielonej energii, czas na zielone paliwo, które zacznie uczestniczyć w transformacji polskiej gospodarki. Wszystkie te działania odbywają się przy udziale European Energy A/S, prowadzącej w Polsce wiele procesów inwestycyjnych w OZE. Spółka nawiązała współpracę z producentem klocków LEGO, firmą logistyczną Maersk oraz farmaceutyczną Novo Nordisk, którym będzie dostarczać tzw. zielony e-metanol, wytwarzany z pomocą odnawialnych źródeł energii.
12.05.2023

Elektroliza wody morskiej może być ekologiczna i opłacalna. Australijscy naukowcy pracują nad nową metodą wytwarzania wodoru [WIDEO]

Australijscy naukowcy z RMIT University pracują nad stworzeniem katalizatora, dzięki któremu możliwa będzie ekologiczna i efektywna ekonomicznie produkcja wodoru z wody morskiej. Nowa metoda polega na bezpośrednim rozszczepianiu cząsteczek wody na wodór i tlen, bez konieczności odsalania wody i związanej z nią dużej konsumpcji energii. Koszt wytworzenia w ten sposób wodoru ma być czterokrotnie niższy niż obecnie. Materiał, z którego będzie zbudowane urządzenie, jest niedrogi, a jego produkcja łatwo skalowalna. W procesie elektrol
11.05.2023

Dom z energią wodorową? Tak może wyglądać bezemisyjna przyszłość

Czy można całkowicie uniezależnić się od dostawców energii? Zapewne niejeden właściciel nieruchomości dziś zadaje sobie takie pytania, galopująca inflacja i wysokie ceny energii inspirują do szukania alternatyw. – To jest technologicznie możliwe, ale na pewno jest to nowy rynek i czeka nas jeszcze sporo pracy, zanim tego typu systemy zagoszczą w ofertach specjalistów – mówi ekspert od technologii wodorowych, Marcin Hołub.
09.05.2023

Strategia wodorowa Norwegii - czy zielona rewolucja wodorowa wydarzy się w Oslo?

Zielony wodór jest nośnikiem energii, który ma znaczny potencjał, aby pomóc w redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jego wykorzystanie oferuje krajom Europy, nastawionym na dekarbonizację, nowe możliwości w zakresie przeprowadzenia transformacji gospodarki w duchu zrównoważonego rozwoju. Ustawa klimatyczna (Klimalov) ustanawia cel Norwegii, jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 50% do 2030 roku, a ustawa wymaga od rządu wdrożenia polityki i środków do osiągnięcia tego celu. Jednym z takich środków jest roz
09.05.2023

Sanok będzie pierwszym wodorowym miastem w Polsce

Pierwsza w Polsce samorządowa spółka wodorowa Hydro Sanok pozyskała inwestora - firmę Hynfra, i rozpoczyna swoje działania. Celem jest całkowita transformacja systemu energetycznego miasta Sanok z udziałem OZE i odnawialnego wodoru – poinformowały władze miasta we wtorek podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
25.04.2023

Nowy elektrolizer Toyoty oparty na technologii ogniw paliwowych zdekarbonizuje produkcję samochodów

Toyota opracowała nowy elektrolizer wody produkujący wodór bez emisji CO2 na potrzeby zakładów przemysłowych. Konstrukcja urządzenia w 90% opiera się na komponentach zestawu ogniw paliwowych drugiej generacji, stosowanych w sedanie Toyota Mirai i autobusie miejskim Toyota SORA. Elektrolizer powstał w ramach współpracy Toyoty z firmą DENSO i samorządem prefektury Fukushima, której celem jest dekarbonizacja produkcji przemysłowej przy użyciu produkowanego lokalnie wodoru.
14.04.2023

20 wodorowych NesoBusów dla GZM

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia wybiera dostawcę 20 autobusów napędzanych wodorem i 10 kolejnych takich wozów w prawie opcji. Najtańszą z trzech ofert złożył producent PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy. Pierwsze pojazdy powinny być dostarczone w lutym 2024 r.
14.04.2023

Wodór to dziś najgorętszy temat

Zielony wodór to klucz do spełnienia celów klimatycznych przy utrzymaniu w Europie nowoczesnego przemysłu i miejsc pracy. Polska nie może przespać swojej szansy – podkreślił w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" europoseł Jerzy Buzek.
14.04.2023

HyEkoTank - wodorowy retrofit morskiej floty

Partnerzy projektu HyEkoTank omówili procedury, a także prace, które zostaną wykonane w nadchodzącym okresie w ramach projektu, którego celem jest dekarbonizacja morskiej i śródlądowej floty.
05.04.2023

Islandzki projekt PtX znacząco zdekarbonizuje sektor morski

Atome Energy, poprzez swoją islandzką spółkę zależną, w której posiada 75 procent udziałów, zawarła kilka umów w celu realizacji projektu budowy zakładu produkcji zielonego amoniaku na Islandii.
05.04.2023

Japonia będzie wspierać upowszechnianie pojazdów na wodór

Rząd Japonii będzie wspierał upowszechnianie pojazdów na wodór, który przy spalaniu nie emituje dwutlenku węgla. W najnowszym projekcie Tokio przewiduje sześciokrotne zwiększenie zaopatrzenia kraju w to paliwo do 2040 roku – podała we wtorek agencja Kyodo.
04.04.2023

Rybnik zamówił 20 miejskich autobusów wodorowych od ZE PAK

Umowa na zakup 20 autobusów elektrycznych zasilanych wodorem podpisana. Dokument sygnowano w rybnickim magistracie we wtorek, 28 marca.
28.03.2023

Prezes Toyoty widzi przyszłość w wodorze

Chociaż wielu graczy na rynku motoryzacyjnym jest mocno zaangażowanych w produkcję pojazdów elektrycznych (EV), Toyota chce postawić na napęd wodorowy.
23.03.2023

500 MW wodoru z holenderskiego offshore na morzu

Holenderski ogłosił plany wykorzystania energii z MFW do wielkoskalowej produkcji wodoru na morzu.
22.03.2023

Hynfra i Amarenco MENA ze strategicznym partnerstwem na rzecz wodoru

Polska spółka Hynfra podpisała ramową umowę o współpracy z Amarenco MENA Service, globalnym deweloperem OZE, działającym w rejonie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, będącego częścią Amarenco Group. To strategiczne partnerstwo, którego celem jest budowa infrastruktury do produkcji wodoru i jego pochodnych, przede wszystkim amoniaku, z wykorzystaniem elektrolizy zasilanej czystymi źródłami energii.
16.03.2023

Sztuczny liść - rekordowo wydajny system produkcji wodoru

Rekordowo wydajny system produkcji wodoru z dwutlenku węgla i wody stworzyli naukowcy z różnych europejskich ośrodków w ramach projektu A-Leaf. Opracowali też nowy sposób przechowywania tak powstającego paliwa.
16.03.2023

Wodór w polityce energetycznej Niemiec i Austrii

Wodór odnawialny (zwany też wodorem zielonym) produkowany za pomocą instalacji OZE, postrzegany jest jako narzędzie mogące zastąpić wykorzystanie paliw kopalnych w sektorze przemysłowym Unii Europejskiej (dalej: UE).
14.03.2023

W 2050 roku ma być wykorzystywana w przemyśle ciężkim i transporcie połowa wodoru

Do połowy XXI wieku 50% wodoru ma być wykorzystywane w przemyśle ciężkim, głównie w produkcji stali i wyrobów chemicznych, oraz w sektorze transportu - wskazali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
11.03.2023

Holendrzy inwestują w produkcję elektrolizerów

Konsorcjum De Nederlandse Waterstof Delta (Holenderska Delta Wodoru) przedłożyło holenderskim posłom Bontenbal, Boucke i Erkens plan mający na celu uruchomienie sektora produkcji elektrolizerów, a tym samym przyspieszenie rozwoju gospodarki wodorowej.
09.03.2023

Wiceminister Ireneusz Zyska o rozwoju wodoru w Kielcach

Transformacja energetyczna, w tym rozwój nowoczesnych technologii to główne tematy rozmów podczas XXV Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX. W wydarzeniu, które odbyło się 8 marca 2023 r., udział wziął wiceminister klimatu i środowiska, Pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.
09.03.2023

Stanlow Terminals zbuduje terminal importowy zielonego amoniaku

Należąca do Essar Group spółka Stanlow Terminals ogłosiła, że w porcie Liverpoolu powstanie nowy, terminal importowy open-access zielonego amoniaku.
08.03.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Elektrolizery i ogniwa paliwowe jako kluczowe urządzenia w łańcuchu wodorowym - rozmowa z Prof. Jakubem Kupeckim, dyrektorem IEn [Odcinek 16]

Polska Strategia Wodorowa zakłada, że do 2030 roku moc instalacji do produkcji niskoemisyjnego wodoru osiągnie poziom 2 GW. Do tego czasu ma powstać co najmniej 5 dolin, w których wodór będzie zarówno wytwarzany, jak i wykorzystywany. Czy w realizacji tego celu, jak to niestety często bywa, będziemy skazani wyłącznie na importowane technologie?
08.03.2023

Global Hydrogen rozpoczyna testy mikrobiogazowni

Spółka opracowująca technologie w branży zielonej energii – Global Hydrogen, podpisała umowy współpracy z kilkoma partnerami celem przeprowadzenia badań i testów dostarczonego substratu. To kolejny etap realizacji projektu prototypu mikrobiogazowni, który został zapowiedziany przez spółkę w grudniu ub.r. Global Hydrogen kieruje swoją ofertę głównie do przedsiębiorstw z sektora rolno-spożywczego oraz gospodarstw rolnych.
06.03.2023

Everfuel i Greenstat czynią kolejny krok w stronę zielonego wodoru w norweskim porcie

Za pośrednictwem spółki projektowej Everfuel Greenstat Production 1 AS, duńska spółka paliw wodorowych Everfuel i norweska spółka energetyczna Greenstat podpisały umowę z norweskim producentem Elkem na długoterminową dzierżawę gruntów w strefie przemysłowej Fiskaa w Kristiansand, Norwegia, w celu budowy hubu wodorowego.
06.03.2023

ORLEN2030: Strategia dla transformacji energetycznej Polski i Europy Środkowej

Zapewnienie stabilnych dostaw energii, paliw i gazu z przyjaznych środowisku źródeł to główny cel połączonej Grupy ORLEN do 2030 roku. Drogę do niego wytyczą przede wszystkim inwestycje w energetykę odnawialną, wydobycie oraz rozwój projektów napędzających zielony kierunek Grupy, m.in. w obszarze biogazu i biopaliw. Koncern będzie także rozwijać technologie wodorowe, nowoczesną petrochemię i bezpieczną energetykę jądrową.
28.02.2023

RWE, LOTTE CHEMICAL Corporation i Mitsubishi Corporation będą współpracować na rzecz czystego amoniaku w Porcie Corpus Christi

RWE, LOTTE CHEMICAL Corporation (LOTTE) i Mitsubishi Corporation (MC) zawarły strategiczny sojusz w celu wspólnego rozwoju stabilnych i wielkoskalowych łańcuchów dostaw czystego amoniaku (zielonego i niebieskiego amoniaku) w Azji, Europie i USA.
28.02.2023

Furtka do bezpieczniejszej przyszłości Starego Kontynentu

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen oraz wiceprzewodnicząca wykonawcza do spraw unijnej konkurencji Margrethe Vestager ogłosiły na początku lutego br., że wodór stanie się dla Europy strategiczną technologią umożliwiającą osiągnięcie przez nią celu zerowej emisji netto do 2050 r. Inna ważna informacja to opublikowanie przez Komisję Europejską długo wyczekiwanej definicji „zielonego” wodoru. Fakt ten powinien dać rynkowi pewność niezbędną do rozpoczęcia planowanych inwestycji.
27.02.2023

Vertex Hydrogen podpisuje umowę na 1000 MW zielonego wodoru

Vertex Hydrogen podpisał umowy na dostawę ponad 1000 MW zielonego wodoru na potrzeby brytyjskiego sektora przemysłowego.
27.02.2023

Naukowcy: sól może odegrać ważną rolę w transformacji energetycznej

Sól może odegrać znaczącą rolę w przejściu na źródła energii o niższej zawartości węgla. Tak wynika z nowych badań naukowców z Uniwersytetu w Austin (Teksas).
27.02.2023

Projekt wodorowego statku autorstwa firmy Aurelia uzyskał aprobatę RINA

Aurelia Green Ship Concept Design w ostatnim kwartale 2022 roku zaprezentowała nowy projekt statku całkowicie zasilanego wodorem, który stanowi wyzwanie dla przyszłości branży ekologicznego projektowania. Certyfikat AiP (Approval in Principle) został wydany przez RINA na podstawie nowo opublikowanych zasad klasyfikatora dla statków napędzanych wodorem oraz przewodnika dotyczącego zatwierdzania co do zasady nowych technologii.
24.02.2023

Wodorowe loty już w 2025!

Lotnisko w Birmingham nawiązało współpracę z firmą ZeroAvia, aby do końca tej dekady pchnąć do przodu kwestię zeroemisyjnych lotów opartych o zielony wodór.
22.02.2023

ZE PAK ma dostać 20 mln zł dotacji na budowę stacji tankowania wodorem

20 mln zł dotacji z NFOŚiGW na budowę stacji tankowania wodorem w pięciu miastach w Polsce ma otrzymać spółka grupy ZE PAK - poinformowała ZE PAK we wtorek. Całkowity koszt realizacji przedsięwzięcia wyniesie 57,4 mln zł - dodano.
21.02.2023

Brytyjski rząd finansuje projekt wodorowego CTV

Projekt firmy AceOn, mający na celu opracowanie pokładowego systemu magazynowania energii i technologii wodorowej do zasilania statków używanych do serwisowania morskich turbin wiatrowych, otrzymał zielone światło dzięki finansowaniu ze strony brytyjskiego rządu.
21.02.2023

Napędy wodorowe to przyszłość, ale małe firmy same sobie wodoru nie wyprodukują

Wiele się mówi o wodorze, jako energii przyszłości, pomimo, że technologia jego wytwarzania jest znana od dawna. Jak mówi Marcin Biegun, ekspert w zakresie projektowania i modelowania technologii wodorowych w mPower, bez wsparcia państwa i funduszy europejskich, nie ma szans na wdrożenie technologii wodorowych w elektromobilności.
20.02.2023

ABS sklasyfikuje statek badawczy UC San Diego napędzany wodorem

Amerykańskie towarzystwo klasyfikacyjne ABS sklasyfikuje zasilany wodorem statek badawczy zamówiony przez Scripps Institution of Oceanography Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego.
20.02.2023

Resort klimatu określił zasady pomocy publicznej z KPO w ramach inwestycji w wodór

Wsparcie budowy stacji tankowania wodoru, czy rozwój instalacji do produkcji zielonego wodoru - przewiduje projekt rozporządzenia resortu klimatu i środowiska, w którym określono zasady pomocy publicznej dla takich inwestycji finansowanych w ramach KPO.
20.02.2023

Gaz-System złożył wnioski o finansowania dwóch projektów przesyłania wodoru

Gaz-System złożył wnioski o finansowanie dwóch międzynarodowych projektów, dotyczących budowy sieci przesyłu wodoru i zmianę przeznaczenia sieci gazowej - poinformował resort klimatu. Wnioski mają zostać ocenione do końca maja br.
20.02.2023

NCBR ogłasza konkursy IPCEI oraz IPCEI wodorowy

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło dwa konkursy w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki – IPCEI oraz IPCEI wodorowy. To szansa dla polskich przedsiębiorców na realizację zaawansowanych projektów badawczo-rozwojowych, stanowiących przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania.
20.02.2023

Konsultacje Strategii Wodorowej w Ostrowie Wielkopolskim

W Ostrowie Wielkopolskim odbyło się pierwsze z sześciu spotkań w ramach konsultacji społecznych nad projektem Strategii Rozwoju Wielkopolski Wodorowej do 2030. Blisko 40 uczestników powitał Marszałek Województwa Jacek Bogusławski oraz prezydent Ostrowa Beata Klimek. Słowa samorządowców wskazywały na potrzebę przyspieszenia procesów związanych z wdrażaniem gospodarki wodorowej, stanowiących odpowiedź na założone cele dekarbonizacji.
17.02.2023

Atom uwzględniony w unijnych przepisach dotyczących zielonego wodoru

Komisja Europejska przedstawiła długo oczekiwane regulacje określające zasady, w jakich wodór może być oznaczany jako pochodzący z odnawialnych źródeł energii.
15.02.2023

Afryka wodorowym sercem Europy

Szef UE ds. klimatu Frans Timmermans twierdzi, że Afryka może stać się najważniejszym partnerem Europy w jej podróży ku odnawialnej przyszłości.
13.02.2023

Wodorowy boom!

W tym roku rynek wodoru ma wzrosnąć o 165 procent, w porównaniu do 2022 roku.
10.02.2023

GZM przygotowuje zakup wodoru do zamawianych autobusów

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia przygotowuje postępowanie na zakup wodoru, który miałby zasilać zamawiane przy wsparciu NFOŚiGW autobusy wodorowe – poinformował w środę przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak.
08.02.2023

OX2 przystępuje do współpracy w zakresie zielonego wodoru

Deweloper zamierza dostarczać gaz ze swojego parku energetycznego Möckelö do fabryki Orkla Group na Aland.
08.02.2023

Equinor i Linde pracują nad brytyjską elektrownią wodorową o mocy 600 MW

Norweski gigant Equinor rozpoczął prace projektowe nad realizacją inwestycji - zakładu produkcji wodoru o mocy 600 MW.
06.02.2023

Equinor i Vår Energi opuszczają projekt zakładu produkującego amoniak Barents Blue

Norweskie firmy energetyczne Equinor i Vår Energi wycofują się z prowadzonego przez Horisont Energi projektu Barents Blue, znanego również jako pierwszy w Europie zakład produkcji niebieskiego amoniaku na dużą skalę.
03.02.2023

195 mln euro na projekty wspierające technologie wodorowe

Europejskie Partnerstwo na rzecz Czystego Wodoru właśnie ogłosiło nabór wniosków na projekty w ramach rozwoju technologii wodorowych, które mogą być realizowane przez różne podmioty, począwszy od dużych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) po instytucje publiczne i jednostki badawcze, w zależności od specyfiki tematu. Wnioski można składać od 31 stycznia 2023 r. do 18 kwietnia 2023 r. W tym roku na rozwój projektów w ramach nowoczesnych technologii wodorowych zostało przeznaczonych 195 mln EURO.
30.01.2023

Zielony wodór w świetle nowelizowanej dyrektywy RED II

Wodór w polityce energetyczno-klimatycznej UE
29.01.2023

Metacon podpisuje MoU z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w sprawie projektu zielonego wodoru

Metacon AB podpisała z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Katowicach MoU dotyczące przygotowań przed planowanym zamówieniem i dostawą instalacji elektrolizerów o łącznej mocy do 5 MW. Całkowita wartość oczekiwanego zamówienia wynosi około 5,8 mln dolarów.
26.01.2023

Konsultacje społeczne projektu Strategii Rozwoju Wielkopolski Wodorowej do 2030

Departament Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz firma NEXUS Consultants działająca na zlecenie UMWW, zapraszają na konsultacje społeczne projektu "Strategii Rozwoju Wielkopolski Wodorowej do 2030".
26.01.2023

P2X rozpoczyna budowę pierwszej w Finlandii fabryki zielonego H2

Fiński dostawca technologii Power-to-X, P2X Solutions Oy, oficjalnie rozpoczął budowę 20-MW projektu, w ramach którego powstanie pierwszy w Finlandii zakład produkcji zielonego wodoru na skalę przemysłową.
25.01.2023

Niemcy dołączą do projektu śródziemnomorskiego rurociągu wodorowego

Wodorowy rurociąg będzie transportował "zielony" gaz z Półwyspu Iberyjskiego do reszty Europy. Francja, Portugalia i Hiszpania wcześniej zgodziły się na budowę rurociągu, który powinien zostać uruchomiony do 2030 roku.
25.01.2023

Już w tym roku w brytyjskiej sieci gazowej popłynie wodór

Jak zapowiadają plany opublikowane przez firmy sieci energetycznych - brytyjska sieć gazowa ma być gotowa do rozpoczęcia mieszania wodoru w całym kraju już do końca roku - pomagając tym samym zapewnić bezpieczne dostawy energii.
23.01.2023

Bureau Veritas uruchamia program certyfikacji zielonego wodoru

Dedykowany zielonemu wodorowi program certyfikacji Bureau Veritas wspiera przemysł w celu zagwarantowania, że H2 jest produkowany w bezpiecznych i zrównoważonych praktykach oraz z odnawialnych źródeł energii.
23.01.2023

Zmiany w prawie wodorowym już w pierwszym kwartale br

Projekt zmian w prawie dotyczący rozwoju branży wodorowej może trafić do Sejmu jeszcze w pierwszym kwartale br. - zapowiedział w rozmowie z PAP wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Dodał, że przygotowywane są też przepisy, które pozwolą magazynować wodór w kawernach solnych.
20.01.2023

Transformacja energetyczna. Wprowadzenie w przemysłowe technologie wodorowe

Wodór ma podstawowe znaczenie w procesie transformacji energetycznej. Stosowanie wodoru może odbywać się bez bezpośredniej emisji zanieczyszczeń powietrza lub gazów cieplarnianych i może być wytwarzany za pomocą różnych niskoemisyjnych źródeł energii. W dniach 27-28 lutego w Białce Tatrzańskiej odbędzie się dwudniowa sesja szkoleniowa organizowana w ramach Akademii Bezpieczeństwa: Transformacja energetyczna. Wprowadzenie w przemysłowe technologie wodorowe.
19.01.2023

Ekologiczny transport i efektywne ogrzewanie z odpadów. Spin-off z licencją na technologię z PG

Na Politechnice Gdańskiej powstał innowacyjny reaktor do pirolizy odpadów przemysłowych i komunalnych. Umożliwia ona bezpieczną utylizację odpadów oraz odzysk energii w postaci syngazu, a w dalszym procesie wodoru o czystości wystarczającej do zastosowania np. w autobusach komunikacji miejskiej i karbonizatu co celów grzewczych. Twórcy technologii prof. dr hab. inż. Bogusław Kusz i dr inż. Bartosz Trawiński są współzałożycielami spółki W2H2, która na mocy umowy licencyjnej nabyła prawa do komercyjnego wykorzystania i rozwoju tech
16.01.2023

Wodór potrzebuje bezpiecznej infrastruktury! [WYWIAD]

Rozpędzająca się gospodarka wodorowa do pełnej funkcjonalności wymaga bezpiecznej infrastruktury. Do rozmowy zaprosiliśmy eksperta inż. Jakuba Pikulskiego – na co dzień zajmującego się instalacjami wodorowymi w STASTO Automation Sp.z o.o. - oraz współautora podcastu Uwaga Wodór!
16.01.2023

Wodorowy projekt ATOME Energy Villeta bliski FID

ATOME Energy poinformowało, że ostateczna decyzja inwestycyjna w sprawie jego zielonego projektu wodoru i amoniaku Villeta jest na dobrej drodze do drugiego kwartału 2023 roku.
10.01.2023

Szczecin będzie kształcił ekspertów na Akademii Wodorowej [ZDJĘCIA]

Program edukacyjny Akademia Wodorowa, który ma szkolić i rozwijać wyspecjalizowane kadry powstanie w ramach Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej. List intencyjny w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Szczecinie.
10.01.2023

RWE i Equinor zmieniają kolory wodoru i oblicze europejskiej energetyki

Anders Opedal (Equinor) i dr Markus Krebber (RWE) zawarli 5 stycznia br strategiczne partnerstwo energetyczne pomiędzy swoimi firmami. Porozumienie obejmuje wielkoskalowe projekty, które przyczynią się do zwiększenia dostaw energii w Europie, a także do rozwoju gospodarki wodorowej w Niemczech i na terenie UE. Ponadto współpraca wzmocni długoterminowe bezpieczeństwo dostaw dla zdekarbonizowanego europejskiego sektora energetycznego.
09.01.2023

Egipt chce rozwijać OZE, ale w połączeniu z produkcją zielonego wodoru

W ubiegłym tygodniu rząd Egiptu podjął decyzje, które mają pomóc w rozwoju OZE oraz produkcji zielonego wodoru w tym kraju.
06.01.2023

Eksperci przygotują koncepcję produkcji wodoru na Morzu Północnym

Konsorcjum NortH2, w skład którego wchodzą inwestorzy Eneco, RWE, Equinor i Shell, we współpracy z Gasunie zbada możliwości skoordynowania projektów produkcji, przesyłu i magazynowania zielonego wodoru w warunkach morskich. Koncepcję przygotują konsultanci z uznanej firmy Ramboll.
31.12.2022

W Chinach dostawa 100 ciężarówek na wodór

Firma XCMG, jeden z trzech największych na świecie producentów maszyn budowlanych, zrealizowała dostawę 100 ciężarówek napędzanych wodorem dla Mengxi Zhenghe Group na potrzeby prowadzonej budowy kopalni w okolicach Ordos w chińskim regionie autonomicznym Mongolii Wewnętrznej. Dostawa zrealizowana została w ramach złożonego przez Sino-Synergy Hydrogen Energy Technology („Sino-Synergy”) zamówienia na tysiąc sztuk tego typu sprzętu.
29.12.2022

Polski autobus wodorowy będzie produkowany seryjnie w Świdniku

Specjalna modułowa i ergonomiczna konstrukcja szkieletu, bardzo niskie zużycie paliwa oraz wydajny system rozprowadzenia powietrza przy klimatyzacji będą charakteryzować innowacyjne autobusy spółki PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wesprze przedsięwzięcie wybudowania ich fabryki 50 mln zł preferencyjnej pożyczki.
23.12.2022

PESA i ABB łączą siły na rzecz bardziej zielonej przyszłości

Największy polski producent pojazdów szynowych, PESA Bydgoszcz, jako pierwsza firma w naszym kraju, przystępuje do Ruchu na rzecz Efektywno-ści Energetycznej, aby wspólnie z ABB działać na rzecz bardziej zielonej przyszłości.
22.12.2022

GZM zamawia 20 autobusów wodorowych; pierwsze chce mieć w lutym 2024 r.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ogłosiła przetarg na zakup 20 autobusów napędzanych wodorem i 10 kolejnych takich wozów w prawie opcji. Termin dostarczenia 20 pojazdów to połowa 2024 r; pierwsze z nich powinny zostać dostarczone w lutym 2024 r.
22.12.2022

Ramboll opracowuje koncepcję produkcji zielonego wodoru na morzu

W ramach jednego z największych w Europie projektów związanych z zielonym wodorem, Ramboll zbada możliwość produkcji na morzu dla NortH2.
20.12.2022

GZM zamawia 20 autobusów wodorowych i 10 kolejnych w prawie opcji

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia jest w trakcie wszczęcia przetargu na zakup 20 autobusów napędzanych wodorem oraz dodatkowo do kolejnych takich wozów w prawie opcji – poinformował podczas piątkowych obrad zgromadzenia GZM przewodniczący jej zarządu Kazimierz Karolczak.
19.12.2022

Pierwsza polska lokomotywa wodorowa po zakończonych testach

Firma Pesa zakończyła testy lokomotywy wodorowej specjalną prezentacją z procesem tankowania i jazdami testowymi na torze doświadczalnym w Żmigrodzie. Był to ostatni etap badań homologacyjnych wodorowej lokomotywy manewrowej SM42-6Dn.
18.12.2022

Największy w Europie elektrolizer rozpoczyna produkcję wodoru

Duński dostawca zielonego wodoru Everfuel ogłosił produkcję surowca w największym w Europie elektrolizerze, znajdującym się w Fredericia w Danii.
17.12.2022

Międzynarodowa współpraca w celu rozwoju Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego

Spółki przesyłowe z sześciu krajów Unii Europejskiej, w tym Gaz-System, podpisały umowę o współpracy w ramach projektu transgranicznego o nazwie Nordic-Baltic Hydrogen Corridor.
16.12.2022

OX2 zbada możliwość stworzenia podmorskiego gazociągu do transportu wodoru na Bałtyku

Spółka OX2 uzgodniła z Gasgrid Finland i Nordion Energi, operatorami systemów przesyłowych gazu (OSP) w Finlandii i Szwecji, oraz Copenhagen Infrastructure Partners, że zbada możliwość rozwoju nowej infrastruktury rurociągów do transportu wodoru w rejonie Morza Bałtyckiego, aby umożliwić dystrybucję pomiędzy Finlandią, Wyspami Alandzkimi, Szwecją, Danią i Niemcami.
16.12.2022

Rada ds. Wodoru i Bank Światowy o wykorzystaniu surowców w produkcji czystego H2

Europejska Rada ds. Wodoru (Hydrogen Council) oraz Bank Światowy (World Bank Group) opublikowały nowy raport pt. „Wystarczalność, zrównoważony rozwój i obieg materiałów krytycznych dla czystego wodoru”, analizujący surowce wykorzystywane w łańcuchu wartości wodoru, ze szczególnym uwzględnieniem metali.
15.12.2022

Wodór popłynie ze Szkocji do Rotterdamu

Szkocki rząd postawił sobie za cel dostarczenie 5 GW odnawialnego wodoru do 2030 roku. Jednym z elementów dzięki, który ma wpłynąć na realizację tego celu, jest transport ze Szkocji do Holandii.
15.12.2022

"Wodoryzacja gospodarki" – będzie nowy program NFOŚiGW!

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej skierował do opiniowania przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska nowy program - „Wodoryzacja gospodarki”. Jego celem będzie rozwój nisko- i zeroemisyjnej gospodarki poprzez wsparcie wdrażania technologii wodorowych wraz z infrastrukturą techniczną służącą do wytwarzania, magazynowania i wykorzystania H2. Na przedsiębiorców i jednostki naukowe czekają poważne pieniądze.
08.12.2022

Zyska: moglibyśmy magazynować wodór o potencjale energetycznym 10 tys. TWh

Opracowania naukowe wskazują, że Polska może być energetycznym spichlerzem Europy. Moglibyśmy magazynować wodór o potencjale energetycznym 10 tys. TWh – powiedział w środę wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
08.12.2022

Air Products dostawcą wodoru i infrastruktury tankowania podczas demonstracji pierwszej lokomotywy manewrowej o napędzie wodorowym

Firma Air Products, największy na świecie dostawca wodoru i lider z ponad 60-letnim doświadczeniem w zakresie bezpiecznych dostaw oraz infrastruktury wodorowej, po bardzo udanej demonstracji miejskiego autobusu napędzanego wodorem w Jaworznie włącza się w pierwszą w Polsce demonstrację użycia wodoru w transporcie kolejowym. Air Products dostarcza wodór i infrastrukturę tankowania podczas realizowanych przez Pesa Bydgoszcz testów manewrowej lokomotywy wodorowej, które odbywają się na torze doświadczalnym Instytutu Kolejnictwa w Żm
06.12.2022

Gasunie coraz więcej inwestuje w Niemczech

Bez wojny w Ukrainie w Niemczech nie powstałby ani jeden terminal gazowy – wskazuje Marc van der Linden, dyrektor Gasunie Germany w „Financieele Dagblad”. Niemiecki oddział holenderskiej państwowej spółki gazowej coraz więcej inwestuje w Niemczech w obliczu zaniku importu gazu z Rosji.
05.12.2022

Metacon AB i Lasy Państwowe planują inwestycję wodorową

Coraz częściej słyszymy o wodorze jako źródle czystej energii. Tymczasem wodór mieni się wieloma kolorami. Tylko 4% jego światowej produkcji stanowi tzw. wodór zielony, czyli wytworzony przy użyciu energii z OZE. Budowę własnego źródła zielonego wodoru zainicjowały właśnie Lasy Państwowe w ramach projektu „Las Energii”.
05.12.2022

Holandia chce, aby Gasunie rozwijało sieć wodorową na Morzu Północnym

Holenderski minister ds. polityki klimatycznej i energetycznej Rob Jetten zamierza wyznaczyć Gasunie zajmującą się infrastrukturą energetyczną do rozwoju morskiej sieci wodorowej w rejonie Morza Północnego.
05.12.2022

Politechnika Krakowska aktywnie uczestniczy w rozwoju technologii wodorowych

Politechnika Krakowska bierze udział w pracach Małopolskiej Regionalnej Grupy ds. Rozwoju Technologii Wodorowych. Drugie spotkanie przedstawicieli podmiotów w nią zaangażowanych oraz partnerów pilotażowego projektu Wodór H2 dla Inicjatywy Awangarda odbyło się 28 listopada w Instytucie Ceramiki i Materiałów Budowlanych – Sieć Badawcza Łukasiewicz. PK reprezentował podczas niego prof. Marek Brzeżański z Wydziału Mechanicznego PK.
05.12.2022

UE i Japonia zacieśniają współpracę w dziedzinie wodoru

UE i Japonia podpisały w piątek porozumienie w dziedzinie stymulowaniu innowacji i rozwoju międzynarodowego rynku wodoru. Unia i Japonia zobowiązały się dokładać starań, by produkcja, transport, magazynowanie, dystrybucja i wykorzystanie odnawialnego i niskoemisyjnego wodoru oraz handel tym surowcem były zrównoważone i opłacalne.
05.12.2022

Pierwsza w Polsce Akademia Wodorowa dla studentów ruszy w marcu 2023 r. w ramach Grupy Orlen

W marcu 2023 r. w ramach Grupy Orlen rozpocznie działalność pierwsza w Polsce Akademia Wodorowa dla studentów. Celem programu jest edukacja inżynierów realizujących zadania związane z rozwojem i zarządzaniem łańcuchem wartości technologii wodorowych – poinformował w piątek PKN Orlen.
05.12.2022

Gospodarka wodorowa w polityce energetyczno-klimatycznej Chin

Chińska strategia wodorowa.
04.12.2022

Świdnik zakupi trzy autobusy wodorowe i stacje do ładowania pojazdów elektrycznych

Blisko 10 mln złotych dofinansowania przyznał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dla Świdnika (Lubelskie) na zakup trzech autobusów wodorowych i stacji do ładowania pojazdów elektrycznych. Zeroemisyjne pojazdy mają wyjechać na ulice miasta do 2024 roku.
03.12.2022

Hiszpania zainwestuje 3 mld euro w produkcję zielonego wodoru w Andaluzji

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez przedstawił w czwartek w San Roque, na południu kraju, projekt inwestycji w rozwój produkcji zielonego wodoru w Andaluzji. W ramach tego przedsięwzięcia powstaną dwa zakłady produkcji zielonego wodoru, które będą kosztować około 3 mld euro.
02.12.2022

Zyska: mamy ambicje i potencjał do tego, by być eksporterem dojrzałych technologii wodorowych

Mamy ambicje i potencjał do tego, żeby w perspektywie tej dekady być eksporterem dojrzałych technologii wodorowych – powiedział w środę podczas konferencji w Szczecinie wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
30.11.2022

Premier: Zachodniopomorska Dolina Wodorowa wpłynie pozytywnie na tempo transformacji energetycznej

Zachodniopomorska Dolina Wodorowa wpłynie pozytywnie na tempo transformacji energetycznej, a także rozwój gospodarczy naszego kraju – przekazał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników inauguracji Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej, która odbyła się w poniedziałek w Szczecinie.
29.11.2022

Autobusy napędzane wodorem i osiedla wodorowe w Szczecinie? Jest na to szansa!

Samorządy w Polsce coraz szerzej odkrywają potencjał wodoru – w niektórych miastach testowane są autobusy napędzane wodorem, inne gminy stawiają na zasilanie energią z wodoru osiedli mieszkaniowych czy nawet instytucji publicznych, takich jak gminne spółki czy placówki edukacyjne.
29.11.2022

Czysta stal na bazie wodoru w Chinach i Europie: Rozwój polityki i implikacje dla Chin - Raport RMI

Przemysł stalowy odpowiada za prawie 10 procent światowej emisji dwutlenku węgla i 17 procent emisji na terenie Chin. Harmonogram dekarbonizacji przemysłu stalowego ma kluczowe znaczenie dla nisko- i zeroemisyjnej transformacji światowej gospodarki.
28.11.2022

Jak wodór może skutecznie zdekarbonizować sektor morski?

Jak przemysł żeglugowy może zostać zdekarbonizowany dzięki zastosowaniu zielonego wodoru, aby osiągnąć cele zerowej emisji wytyczone przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO)?
28.11.2022

Grupa Azoty zaangażowana w utworzenie Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej

Grupa Azoty S.A., Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police, Grupa Azoty Polyolefins i Port Morski Police znalazły się w gronie sygnatariuszy listu intencyjnego na rzecz budowy Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej. Tym samym spółki wyraziły wolę nawiązania współpracy i podjęcia działań zmierzających do budowy i rozwoju gospodarki wodorowej, ze szczególnym uwzględnieniem województwa zachodniopomorskiego. To kolejna inicjatywa z obszaru budowy gospodarki wodorowej, w którą angażuje się Grupa Azoty – jedna z kluczowych grup kapitałowych
28.11.2022

Holandia i Oman będą współpracować nad projektem wodorowym

Rządy Holandii i Omanu porozumiały się w sprawie wspólnego projektu wodorowego. Do podpisania umowy doszło na szczycie klimatycznym COP27.
27.11.2022

W poniedziałek ma być podpisany list intencyjny ws. Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej

Wojewoda zachodniopomorski, uczelnie, spółki mają być sygnatariuszami listu intencyjnego ws. utworzenia Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej – poinformował PAP rzecznik wojewody zachodniopomorskiego Michał Ruczyński. Porozumienie ma być podpisane w poniedziałek.
27.11.2022

TES i EWE zbudują elektrolizer o mocy 500 MW czerpiący z offshore

Tree Energy Solutions i EWE podpisały MoU w sprawie budowy elektrolizera o mocy 500 MW w należącym do TES zielonym hubie energetycznym w Wilhelmshaven na niemieckim wybrzeżu Morza Północnego.
26.11.2022

Nowy prezes Global Hydrogen przyspieszy komercjalizację zielonego wodorou z biomasy

Global Hydrogen firma opracowująca technologie w branży zielonej energii, ma nowego prezesa. Stery w spółce przejął Zbigniew Lizoń, który swoje doświadczenie zdobywał m.in. jako prezes zarządu grupy Tarpol, zajmującej się projektowaniem, budową i uruchamianiem biogazowni, recyklingiem odpadów oraz fotowoltaiką. Prezes zapowiada przyspieszenie komercjalizacji rozwiązań technologicznych firmy oraz publikację strategii rozwoju.
25.11.2022

Bałtyk basenem innowacji?

Ze względu na restrykcyjne normy ograniczające stosowanie statków wykorzystujących paliwo wysokosiarkowe, Bałtyk może stać się poligonem dla innowacji, twierdzą eksperci ABB. Szczególną rolę ma do odegrania zielony wodór, który jest niezbędny w realizacji celów zielonej rewolucji w żegludze.
25.11.2022

Nestlé Waters wraz z Alstom i ENGIE prekrursorem wodorowego transportu kolejowego w Europie

Nestlé Waters będzie pierwszym koncernem w Europie, który skorzysta z rozwiązania w postaci wodorowych ogniw paliwowych, opracowanego przez Alstom i ENGIE, przeznaczonego dla transportu kolejowego.
24.11.2022

Przedsiębiorcy w poszukiwaniu energetycznych alternatyw. „Wodór wydaje się atrakcyjny, ale brakuje informacji kto może z niego korzystać i jakie mieć zyski”

O tym, że zielony wodór może w najbliższych latach zyskać na znaczeniu jako surowiec energetyczny wiadomo nie od dzisiaj. Trudno jednak nie odnieść wrażenia, że energetyczna rewolucja w Europie jest wciąż bardziej zaawansowana niż w Polsce.
23.11.2022

Lhyfe współpracuje z portem Nantes Saint-Nazaire w zakresie zielonego wodoru z offshore [WIDEO]

Lhyfe i port Nantes Saint-Nazaire zawarły umowę o partnerstwie w celu określenia, zgłębienia i oceny warunków ustanowienia łańcucha dostaw związanego z produkcją wodoru na francuskich obszarach morskich.
21.11.2022

Nowelizacja prawa energetycznego może zablokować rozwój rynku wodoru

Stanowisko Krajowej Izby Gospodarczej, Konfederacji Lewiatan, Stowarzyszenia Hydrogen Poland i Klastra Technologii Wodorowych.
17.11.2022

Tata łączy siły, aby wprowadzić silniki wodorowe do Indii

Firma chce produkować więcej zeroemisyjnych pojazdów, aby przyczynić się do realizacji celów klimatycznych w kraju.
16.11.2022

Belgia europejską bramą do importu zielonego wodoru

Belgia uruchamia międzynarodową platformę zielonego wodoru - „Globalne Forum Zielonego Wodoru”, o czym poinformowała minister energii Tinne Van der Straeten (Zieloni) na konferencji klimatycznej w Szarm el-Szejk (COP27) - podaje nadawca VRT. Kraj chce stać się europejską bramą do importu zielonego wodoru.
16.11.2022

Wodór może zapewnić nam energetyczną niezależność od Rosji. Eksperci: To ostatni dzwonek, by przyspieszyć prace nad eksploatacją pierwiastka.

Jeżeli chcemy być niezależni energetycznie od Rosji musimy zaprzyjaźnić się z wodorem”.
16.11.2022

Portugalski rząd wydał zgodę na wsparcie produkcji zielonego wodoru pod Lizboną

Rząd Portugalii Antonio Costy wydał w poniedziałek zgodę na wsparcie finansowe budowy zakładu produkcji zielonego wodoru. Obiekt ten powstanie pod Lizboną, stolicą kraju.
15.11.2022

Zielony duch Absolut Vodka dzięki inwestycji w wodór

Absolut Vodka ma stać się globalnym prekursorem przemysłu spirytusowego, który wykorzysta zieloną energię z wodoru do zasilania pieca do wielkoskalowej produkcji szklanych butelek dla sławetnego trunku.
15.11.2022

Wodorowy strzał w 10! 2000 km na jednym tankowaniu

Volkswagen pracuje nad nowym ogniwem paliwowym, które jest znacznie tańsze od obecnych i jest obietnicą samochodów wodorowych, które mogą przejechać 2 000 kilometrów na jednym tankowaniu.
14.11.2022

RWE wygrywa holenderską aukcję na MFW Hollandse Kust West VII i produkcję zielonego wodoru

RWE wygrywa holenderski przetarg na budowę morskich farm wiatrowych bez dotacji: firma otrzymała pozwolenie na budowę dużej MFW - Hollandse Kust West (HKW) VII.
14.11.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór w transporcie to przyszłość czy teraźniejszość? - rozmowa z Rafałem Kozińskim, AVL [odcinek 10 - część 2]

Dzisiaj premiera najnowszego 10 odcinka podcastu Uwaga Wodór! - Wodór w transporcie to przyszłość czy teraźniejszość? - rozmowa z Rafałem Kozińskim, AVL (część 2).
14.11.2022

Od elektromobilności do wodoru. Polska potrzebuje planu rozwoju ładowarek (RELACJA)

Rozwój elektromobilności był jednym z tematów dyskutowanych podczas 36. edycji Konferencji Energetycznej EuroPOWER oraz 6. edycji konferencji OZE POWER, organizowanych pod patronatem medialnym GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. Elektromobilność nie rozwija się w Polsce w takim tempie, jak za granicą. Eksperci i interesariusze podkreślają, że istnieje potrzeba opracowania rozwoju sieci ładowarek. Pojawia się też miejsce dla rozwiązań wodorowych.
10.11.2022

Europa w drodze do zero emisyjności - niebawem wodór stanie się jednym z głównych filarów miksu energetycznego - jakie technologie będą wdrażane?

Europejskie Partnerstwo na rzecz Czystego Wodoru właśnie wybrało i nagrodziło najlepsze projekty wodorowe w UE
09.11.2022

Samorządy i przedsiębiorcy muszą przestać obawiać się wodoru. Pierwsza w Szczecinie konferencja na temat zagospodarowania tego pierwiastka

Czy wodór może być napędem naszego regionu? Samorządowcy, naukowcy i przedsiębiorcy wezmą udział w konferencji na temat surowca, którego potencjał jest eksplorowany w całej Europie.
08.11.2022

Zielony wodór tanieje...

Zielony wodór stał się teraz tańszą alternatywą, dla produkcji gazu ze źródeł - które powodują zanieczyszczenie środowiska.
07.11.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór w transporcie to przyszłość czy teraźniejszość? - rozmowa z Rafałem Kozińskim, AVL [odcinek 10 - część 1]

Jak zbudowany jest samochód na wodór i czy mocno różni od pojazdu elektrycznego? Czy w niedalekiej przyszłości w mieście pojedziemy bezemisyjnymi „czerwonymi" autobusami? Czy na wakacje nad morze lub w góry zabierze nas pociąg z lokomotywą zasilaną ogniwami paliwowymi?O tym wszystkim opowiada Rafał Koziński, Lider zespołu fuel cell w firmie AVL. A jako że temat jest bardzo szeroki, a nasz gość z wielką pasją dzieli się swoją wiedzą, przygotowaliśmy aż dwa odcinki o elekoro- i wodoromobilności.
07.11.2022

Wodorowy NesoBus wozi już warszawiaków

Od czwartku warszawiacy mogą podróżować pierwszym polskim autobusem wodorowym NesoBus, który przyjechał do stolicy na testy. Do 16 listopada będzie obsługiwał linie 106 i 178.
03.11.2022

Oprócz budowy elektrowni jądrowej Koreańczycy zaangażują się w inne inwestycje - m.in. w wodór

Koreański udział w budowie elektrowni jądrowej w Pątnowie nie ograniczy się tylko do technologii, to będzie również kapitał - wskazał wicepremier Jacek Sasin w rozmowie z Polskim Radiem. Dodał, że budowie elektrowni będą towarzyszyć inne inwestycje - m.in. "w magazyny energii, w baterię i w wodór".
01.11.2022

Retrofits - innowacyjny system przystosowuje silniki Diesla do działania w 90 procentach na wodorze

Nowy system modernizuje silniki diesla do pracy na 90 procentach wodoru.
31.10.2022

Frankfurt-Tokio w 1,5 godziny: Samolot na wodór obiecuje rewolucję

Frankfurt-Tokio w 1,5 godziny: zielony wodór obiecuje rewolucję w sektorze lotnictwa.
31.10.2022

Kazachstan rozpoczyna projekt wodorowy o wartości 50 mld dolarów

Kazachstan podpisał umowę ze szwedzką firmą energetyczną na budowę projektu wodorowego o wartości 50 mld dolarów (43,2 mld funtów).
30.10.2022

Będą zmiany w przepisach o jakości wodoru do samochodów

Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących badania jakości wodoru używanego w samochodach z ogniwami paliwowymi - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
28.10.2022

Ogromna inwestycja Poznania w wodorowe autobusy

Inwestycje Poznania w ekologiczny transport publiczny nabierają tempa. Miejski przewoźnik MPK Poznań dokonał zakupu 25 autobusów napędzanych wodorem Solaris Urbino 12 hydrogen. Przetarg rozpisany był na 15 pojazdów, jednak przewoźnik skorzystał z prawa opcji zamówienia kolejnych 10 autobusów. Supernowoczesne, bezemisyjne wodorowe modele wzbogacą flotę MPK już w drugiej połowie 2023 roku. To największe dotąd zamówienie na wodorowe autobusy marki Solaris.
28.10.2022

Zyska na „Europejskim Tygodniu Wodoru”

Wiceminister Ireneusz Zyska zwrócił uwagę, że Unia Europejska stoi obecnie przed nowymi wyzwaniami w związku z kryzysem energetycznym, spowodowanym rosyjską inwazją na Ukrainę.
27.10.2022

Ekspert podważa możliwość przesyłu zielonego wodoru gazociągiem BarMar

Transport zielonego wodoru planowanym gazociągiem BarMar z Barcelony do Marsylii jest nierealnym przedsięwzięciem - uważa cytowany w środę przez portugalskie media koordynator niezależnego Iberyjskiego Obserwatorium ds. Energii (OIE) Antonio Eloy.
26.10.2022

PKN Orlen zbuduje stacje tankowania wodoru w Wałbrzychu, Poznaniu i Katowicach

PKN Orlen zbuduje trzy ogólnodostępne stacje tankowania wodoru w Wałbrzychu, Poznaniu i Katowicach. Koncern podpisał umowę dotycząca realizacji inwestycji z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Do 2030 r. Grupa ORLEN na inwestycje w wodór wyda ok. 7,4 mld zł.
26.10.2022

Analiza bezpieczeństwa dla Instytutu Energetyki: innowacyjny projekt instalacji wodorowej HYDROGIN - budowa dwukierunkowej instalacji wodorowej.

W kwietniu 2020 roku rozpoczął się projekt badawczy HYDROGIN, którego cel zakłada budowę dwukierunkowej instalacji do produkcji wodoru. Projekt ten jest realizowany przez Centrum Badawczo-Rozwojowe Grupy Energa oraz Instytut Maszyn Przepływowych PAN.
26.10.2022

Czy wodór ma realną szansę odegrać kluczową rolę w transformacji energetycznej? - podsumowanie konferencji wodorowej PCHET

4 i 5 października 2022 roku pod hasłem: “Energia odnawialna podstawą gospodarki wodorowej” odbyła się V edycja konferencji PCHET - Polish Conference on Hydrogen Energy & Technologies.
25.10.2022

Chiński gigant offshore MSE, uruchomił największy na świecie system elektrolizy alkalicznej do produkcji wodoru

Chiński dostawca rozwiązań w zakresie OZE, oraz jeden z kluczowych graczy na rynku offshore firma Mingyang Smart Energy, zaprojektowała i wyprodukowała największy na świecie system elektrolizy alkalicznej do produkcji wodoru.
25.10.2022

Nowy rozdział zielonego wodoru - projekt noweli Prawa energetycznego ma stworzyć ramy regulacyjne dla rynku H2

Stworzenie ram regulacyjnych funkcjonowania rynku wodoru w Polsce i systemowego wsparcia działalności badawczo-rozwojowej z zakresu technologii wodorowych - to jedne z celów projektu nowelizacji Prawa energetycznego, który opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
21.10.2022

PGNiG dostało miliony na zielony wodór z projektu Hy-Chess

Konsorcjum z PGNiG jako liderem podpisało umowę na dofinansowanie z NCBR projektu energetycznego Hy-Chess w obszarze wytwarzania i wykorzystania wodoru - poinformowała w środę spółka. Umowa opiewa na 34,3 mln zł, a całkowity budżet projektu to 120 mln zł.
12.10.2022

Pomorze czeka inwestycyjny boom wodorowy

W obliczu kryzysu energetycznego i zaburzeń w dostawach paliw przyspieszenie inwestycji w przemysł wodorowy staje się realną koniecznością. Technologia produkcji zielonego wodoru jest jeszcze na wczesnym etapie rozwoju, ale Polska – od lat jeden ze światowych liderów w produkcji szarego wodoru – ma duże ambicje w tym zakresie.
12.10.2022

Solaris na Transexpo 2022 prezentuje najnowsze rozwiązania bateryjne

Podczas XVI Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego Transexpo, odbywających się w dniach 12-14 października 2022 w Kielcach, firma Solaris Bus & Coach prezentuje dwa pojazdy elektryczne. Jednym z nich jest flagowy model elektryczny producenta – Urbino 12 electric, drugim przegubowe Urbino 18,75 electric wyposażone w baterie nowej generacji o bardzo dużych pojemnościach.
12.10.2022

Sowitec, wspierany przez Vestas, zawiera pakt z Rolls-Royce'em w sprawie zielonego wodoru

Sowitec - globalny deweloper OZE, którego właścicielem jest Vestas - może połączyć pół gigawata elektrolizerów z energią z offshore i onshore oraz farmami słonecznymi, do produkcji zielonego wodoru w ramach podpisanego porozumienia z gigantem technologii energetycznych Rolls-Royce.
11.10.2022

Pierwszy autobus wodorowy w Lublinie

Solaris Bus & Coach oraz Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM) w Lublinie podpisali umowę na zakup i dostawę autobusu wodorowego Urbino 12 hydrogen. Po zrealizowaniu dostawy Lublin będzie drugim po Koninie polskim miastem wykorzystującym rozwiązania wodorowe we flocie.
10.10.2022

Europejskie porty sprzymierzają się, aby złagodzić problemy z przepustowością spowodowane wyższymi celami na rok 2030

Sześć kluczowych portów dla morskiej energetyki wiatrowej w Europie zawarło sojusz w celu rozwiązania problemów z przepustowością, które już istnieją, a które staną się jeszcze bardziej palące w związku z tym, że cele dotyczące morskiej energetyki wiatrowej uzgodnione w ramach Deklaracji z Esbjerg przyniosą coraz większą dynamikę rozwoju morskich farm wiatrowych.
10.10.2022

Carlton Power uzyskuje zgodę na budowę pierwszego hubu wodorowego w Manchesterze

Carlton Power uzyskał od władz lokalnych Trafford Council pozwolenie na budowę pierwszego hubu wodorowego w Manchesterze.
07.10.2022

W centrum Seulu otwarto pierwszą stację tankowania pojazdów wodorowych

Ministerstwo środowiska Korei Południowej poinformowało, że w piątek otwarto pierwszą stację tankowania pojazdów wodorowych w centrum Seulu – przekazał dziennik „Korea Herald”. Łącznie w kraju zarejestrowanych jest prawie 27 tys. takich pojazdów.
07.10.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
03.10.2022

Norweska branża morska obawia się niedoborów energii. Pomoże wodór

Statki podczas postojów w portach podłączają się najczęściej do generatorów diesla w celu ich zasilenia lub naładowania magazynów energii. W dobie niedoborów energii rozwiązaniem może być wdrożenie technologii wodorowych. Jedno z rozwiązań przedstawiono w Norwegii.
03.10.2022

Wodór to Europa i Świat neutralne dla klimatu!

4 i 5 października 2022 roku, pod hasłem: “Energia odnawialna podstawą gospodarki wodorowej”, odbędzie się V edycja konferencji PCHET - Polish Conference on Hydrogen Energy & Technologies. W tym roku wydarzenie odbędzie się w Gdyni, która słynie z innowacji i nowoczesności oraz pierwszego polskiego Portu Morskiego. To właśnie na Pomorzu tworzone będą zasoby OZE, które dadzą podstawę do produkcji zielonej energii i czystego wodoru.
03.10.2022

Enel pozyskuje fundusze unijne na budowę 20MW elektrolizera na Sardynii

Enel pozyskał wsparcie z funduszy unijnych dla projektu zielonego wodoru o mocy 20 MW na Sardynii, u wybrzeży Włoch.
30.09.2022

Porty w Halifaxie i Hamburgu wyprzedzają bieg wydarzeń i nawiązują współpracę w zakresie korytarza wodorowego i zielonej energii

Zarząd Portu Halifax i Zarząd Portu Hamburg połączyły siły w sprawie dekarbonizacji korytarza żeglugowego między Halifax, na wschodnim wybrzeżu Kanady, a Hamburgiem, wzdłuż północno-zachodniego wybrzeża Niemiec.
30.09.2022

PGNiG i Politechnika Śląska z dofinasowaniem NCBiR wkraczają w sekotr zielonego wodoru

Eksperci PGNiG i Politechniki Śląskiej pracują nad innowacyjnym czujnikiem do wykrywania wodoru w ramach projektu HydroSens. Przedsięwzięcie otrzymało dofinasowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
30.09.2022

Francja zamierza zainwestować w technologie wodorowe 9 mld euro do 2030 r.

W latach 2020-2030 Francja przeznaczy na technologie wodorowe 9 mld euro. Tylko w 2023 r. rząd w Paryżu zamierza wesprzeć firmy z tego sektora kwotą ponad 2 mld euro w związku z planem uczynienia kraju liderem w dziedzinie wodoru - podał w czwartek dziennik "Le Figaro".
29.09.2022

Wodór jako lekarstwo na wysokie ceny energii i węgla – RoadShow 2023 #OswajamyWodor

Przydomowe stacje tankowania wodoru, wodorowe pompy ciepła, wodorowe magazyny energii, skuter na wodór, wodorowe instalacje dla aut spalinowych, wodorowa kosiarka oraz niespodzianka dla fanów szybkiej motoryzacji. To wszystko będzie można dotknąć i zobaczyć w działaniu podczas ogólnopolskiej trasy #OswajamyWodor, której celem jest edukacja w zakresie wykorzystania wodoru w życiu codziennym.
27.09.2022

Aquaterra Energy i Seawind wybudują największy pływający hub wodorowy

Deweloper Aquaterra Energy i pionier technologii offshore Seawind ujawniają plan budowy projektu HyMed na Morzu Śródziemnym o mocy 1GW wytwarzania H2
27.09.2022

Irlandzcy naukowcy chcą wyprodukować wodór ze słonej wody

Naukowcy z irlandzkiego Uniwersytetu Galway chcą zbadać nowe metody produkcji zielonego wodoru z użyciem słonej wody.
27.09.2022

Polenergia rozpoczyna wodorowy projekt badawczo-rozwojowy

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dofinansuje badawczo-rozwojowy projekt Polenergii „H2 HUB Nowa Sarzyna: Magazynowanie Zielonego Wodoru”. Zgodnie z podpisaną umową łączna kwota dotacji może wynosić nawet 95 mln PLN. Projekt jest realizowany w ramach konsorcjum, którego liderem jest Polenergia. Pozostałymi partnerami są Elektrociepłownia Nowa Sarzyna oraz Politechnika Wrocławska.
23.09.2022

Ruszyła pierwsza na świecie morska platforma produkująca zielony wodór

U wybrzeży Saint-Nazaire oficjalnie uruchomiono pierwszą w kraju morską farmę wiatrową, podczas gdy w ramach osobnego wydarzenia uruchomiono pierwszą na świecie morską platformę produkcji ekologicznego wodoru.
22.09.2022

Wodór z pary wodnej

Wodór ma ogromny potencjał jako czyste, zeroemisyjne paliwo: nie wytwarza żadnych szkodliwych emisji, a także może być wykorzystany do przechowywania energii ze źródeł słonecznych, wiatrowych i pływowych.
22.09.2022

Prosty sposób na produkcję wodoru w temperaturze pokojowej

Paliwo wodorowe zapowiada się jako przyszłościowe, czyste i obfite źródło energii - o ile naukowcy będą w stanie wymyślić sposób na jego praktyczną i tanią produkcję bez paliw kopalnych.
21.09.2022

PKN ORLEN i PESA rozwijają współpracę na rzecz kolei wodorowej

PKN ORLEN podpisał porozumienie o strategicznej współpracy z PESA Bydgoszcz przy tworzeniu kompleksowej oferty dla publicznego transportu kolejowego. W ramach umowy PKN ORLEN zapewni paliwo wodorowe oraz infrastrukturę tankowania dla produkowanych przez PESA lokomotyw manewrowych oraz pociągów pasażerskich. Współpraca obydwu firm pozwala na stworzenie zeroemisyjnej, komercyjnej oferty dla organizatorów transportu publicznego oraz operatorów centrów logistycznych, terminali przeładunkowych i portów.
20.09.2022

20 inteligentnych autobusów wodorowych w Wałbrzychu

Gmina Wałbrzych otrzyma 58 mln zł dotacji oraz blisko 7 mln zł niskooprocentowanej pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zakup 20 niskopodłogowych, ekologicznych pojazdów transportu publicznego. Inwestycja będzie miała istotne znaczenie dla poprawy jakości miejskiego powietrza w Wałbrzychu, szczególnie w okresach zimowych.
19.09.2022

PKN Orlen zbuduje w Wałbrzychu do 2024 r. stację tankowania wodoru

PKN Orlen zbuduje w Wałbrzychu (Dolnośląskie) do 2024 r. jedną ze swych stacji tankowania wodoru. Inwestycja zostanie dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Do 2030 r. koncern na inwestycje w wodór przeznaczy 7,4 mld zł.
19.09.2022

Polacy pomogą przy tworzeniu zbiorników na tzw. gaz przyszłości

Wysokociśnieniowe, niezwykle pojemne zbiorniki kompozytowe do transportu wodoru tzw. rurowozami opracowuje międzynarodowe konsorcjum, w którego skład wchodzą naukowcy z Wydziału Mechanicznego PWr.
16.09.2022

Stacje tankowania wodoru PKN Orlen w Bielsku-Białej, Gorzowie Wlkp., Krakowie, Warszawie i Pile

PKN Orlen zbuduje do 2025 r. ogólnodostępne stacje tankowania wodoru w Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie, Warszawie i Pile. Na ten cel, jak poinformował koncern, otrzymał ponad 60 mln zł bezzwrotnego dofinansowania z unijnego programu CEF Transport Alternative Fuels Infrastructure Facility.
14.09.2022

Zyska: Wodór to oszczędności od 314 do 332 mld euro rocznie w energetyce, przemyśle i transporcie

Zastosowanie wodoru pozwoli zaoszczędzić od 314 do 332 mld euro rocznie w energetyce, przemyśle i transporcie. W skali całej dekady, po roku 2030, możemy spodziewać się oszczędności od 3,5 mld euro do 7 mld euro - poinformował wiceminister Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska.
12.09.2022

Dania i Niemcy będą wspólnie rozwijać infrastrukturę wodorową

Duński operator systemu przesyłowego Energinet oraz holenderska spółka Gasunie zacieśniają współpracę w zakresie rozwoju infrastruktury wodorowej. Inwestorzy wskazują, że w Danii już teraz odczuwa się duże zainteresowanie rynku możliwością zaopatrywania niemieckich klientów w ekologiczny wodór produkowany w Danii. Do tego będzie potrzebna infrastruktura przesyłowa.
08.09.2022

SES Hydrogen i Śremskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (TBS) podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie ogrzewnictwa wodorowego

SES Hydrogen S.A. i Śremskie TBS Sp. z o.o. nawiązały współpracę w zakresie dostarczenia technologii zeroemisyjnego kotła wodorowego na potrzeby ogrzewania nowych mieszkań w gminie Śrem.
08.09.2022

Śląska Metropolia z dotacją do 35 autobusów elektrycznych, Rybnik – do 20 wodorowych

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii aż 90 000 000 zł dofinansowania na zakup 35 autobusów o napędzie elektrycznym. Rybnik planuje zakup 20 autobusów o napędzie wodorowym. Na tę inwestycję otrzyma z NFOŚiGW dofinansowanie w wysokości 45 500 000 zł. Cieszyn zakupi 6 autobusów o napędzie elektrycznym na co otrzyma 9 435 000 zł dotacji i 3 225 000 zł pożyczki. Natomiast Jastrzębie Zdrój dzięki dotacji w wysokości 26 341 065,00 zł i pożyczce 8 780 355,00 zł zakupi 11 a
07.09.2022

PAIH: rozwój technologii wodorowej w Polsce, powojenna odbudowa Ukrainy tematami Forum Biznesu

Rozwój technologii wodorowej w Polsce, perspektywy związane z powojenną odbudową Ukrainy, prowadzenie działalności e-commerce w Europie i Azji znajdą się wśród tematów poruszanych podczas tegorocznego Forum Biznesu - poinformowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
05.09.2022

PKN Orlen podpisał umowę na dostawy paliwa wodorowego dla MPK Poznań

PKN Orlen podpisał jedną z największych w Europie umów na dostawy niskoemisyjnego paliwa wodorowego - poinformował w piątek prezes koncernu Daniel Obajtek. Wodór produkowany przez Grupę Orlen będzie zasilał autobusy miejskie w Poznaniu do 2038 r. - dodał.
03.09.2022

Plug Power dostarczy zielony wodór dla Amazona

Amazon podpisał umowę z Plug Power na dostawę zielonego wodoru do zasilania niektórych swoich operacji.
29.08.2022

Elon Musk potępia wodór - a Microsoft twierdzi, że wodorowe ogniwa paliwowe mogą być przyszłością zasilania centrów danych

Microsoft twierdzi, że udało mu się wyprodukować bezemisyjny zamiennik dla generatorów zasilanych olejem napędowym, używanych do tworzenia kopii zapasowych w centrach danych, w przypadku przerw w dostawie prądu i innych zakłóceń w świadczeniu usług. Nowy przełom może pomóc w znacznym obniżeniu emisji CO2.
28.08.2022

Korea Południowa otwiera największy kompleks produkcji wodoru

Właśnie otwarty kompleks, uważany za największy tego typu w Korei Południowej. Obiekt w mieście Pyeongtaek, w prowincji Gyeonggi, jest w stanie dostarczyć paliwo dla około 410 000 pojazdów wodorowych rocznie.
26.08.2022

W duńskim hubie H2 Everfuel wybuduje elektrolizer 100MW

Everfuel planuje budowę hubu zielonego wodoru w Holstebro w Danii, w ramach którego powstanie elektrolizer o mocy 100MW.
26.08.2022

Jest szansa na dekarbonizację przemysłu. Electric Hydrogen pozyskuje 198 mln dolarów na produkcję bez użycia paliw kopalnych

Inwestycja wesprze start-up w skalowaniu technologii elektrolizerów oraz produkcji i wdrażaniu skalowalnych projektów demonstracyjnych dla klientów przemysłowych.
24.08.2022

Kanada i Niemcy będą wspólnie inwestować w produkcję i eksport wodoru

Kanada i Niemcy podpisały we wtorek wspólną deklarację o produkcji i eksporcie wodoru do Niemiec, w ramach zastępowania gazu ziemnego w gospodarce jako paliwa. Oba kraje chcą rozpocząć eksport produkowanego w Kanadzie wodoru w 2025 r.
24.08.2022

Porsche kończy prace nad sportowymi silnikami wodorowymi

Wodór stanowi potencjalną alternatywę dla paliw konwencjonalnych i e-paliw stosowanych w silnikach spalinowych. W ramach studium przeprowadzonego przez Porsche Engineering, zespół ekspertów przeanalizował potencjał silników spalinowych zasilanych wodorem. W rezultacie powstał wysokowydajny układ napędowy, którego emisja spalin jest na tym samym poziomie co powietrze otoczenia.
22.08.2022

Wodór w silnikach spalinowych - projekt Politechniki Wrocławskiej i firmy Hynfra

Usprawnienie procesu spalania wodoru w silnikach spalinowych – to główny cel porozumienia zawartego przez Politechniką Wrocławską a firmą Hynfra, która działa na rynku odnawialnego wodoru. Właśnie podpisano list intencyjny w tej sprawie.
18.08.2022

Wodór jednym z głównych tematów konferencji energetycznej w Rzeszowie

W jakim kierunku i na jaką skalę jest szansa na rozwój technologii wodorowych w Polsce? Jak będzie kształtował się udział wodoru w strukturze bilansu energetycznego? Czy koszty związane z jego wytwarzaniem nie przesądzą o jego przyszłości? Czy zasadna jest specjalizacja w ramach dolin wodorowych w kontekście Polski czy lepiej skoncentrować się na działaniach, które będą wyróżniały Polskę na tle pozostałych państw Unii Europejskiej, aby budować konkurencyjność na poziomie europejskim? Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć ucz
17.08.2022

Bye bye EV! BMW chce masowo produkować samochody wodorowe

Wodór jako nośnik energii będzie odgrywał ważną rolę w wielu regionach świata. BMW przyspiesza seryjną produkcję samochodów na wodór.
15.08.2022

BMW i Toyota łączą siły, aby wprowadzić nowe samochody z ogniwami paliwowymi

Samochody zasilane przez wodorowe ogniwa paliwowe od dawna są reklamowane jako wydajna opcja, która przynosi korzyści dla środowiska i może obniżyć koszty eksploatacji.
14.08.2022

Amber Grid - korytarze dostaw wodoru przyspieszą dekarbonizację Europy

Amber Grid, wraz z europejskimi operatorami systemów przesyłowych gazu, przeanalizował i przedstawił wizję przyspieszenia rozwoju europejskiej sieci wodorowej do 2030 roku. Wytypowano pięć potencjalnych wielkoskalowych korytarzy dostaw wodoru w Europie - ogłoszonych je w ramach inicjatywy European Hydrogen Backbone (EHB).
14.08.2022

Gdyński startup stawia na wodór

Pionierskie rozwiązania to coś, co charakteryzuje firmy z PPNT Gdynia. Jedna z nich przeprowadziła po raz pierwszy w Polsce szkolenie dla osób, które ubiegają się o zaświadczenie uprawniające do napełnianiem zbiorników paliwowych wodorem. Eksperci uznają wodór za substancję napędową przyszłości.
11.08.2022

Platforma do produkcji wodoru z offshore

Holenderska firma Iv-Offshore & Energy opracowała platformę, która wykorzystuje morską energię wiatrową do produkcji 85 kiloton wodoru rocznie.
10.08.2022

Wodór: Airbus dołączył do największego na świecie funduszu inwestycyjnego

Airbus dołączył do największego na świecie funduszu inwestycyjnego w zakresie infrastruktury czystego wodoru, zarządzanego przez Hy24 - wspólne przedsięwzięcie Ardian, wiodącego na świecie prywatnego domu inwestycyjnego i FiveTHydrogen, firmy inwestycyjnej specjalizującej się w zakresie czystego wodoru.
10.08.2022

Jest szansa na polsko-belgijską współpracę w zakresie wodoru i offshore

W 2021 roku polsko-belgijskie obroty handlowe osiągnęły rekordowy poziom 14,1 mld euro, co oznacza prawie 30-procentowy wzrost rok do roku. Szansą na współprace są technologie wodorowe i energetyka wiatrowa - mówi w rozmowie z PAP ambasador Polski w Królestwie Belgii Rafał Siemianowski.
09.08.2022

Wycieki wodoru mogą oznaczać, że nie jest on wcale taki "zielony"

Jak podaje w swoim raporcie organizacja non-profit Environmental Defense Fund (EDF) cząsteczki wodoru mogą wyciekać – a tym samym zmniejszają korzyści dla środowiska wynikające z zastosowania tego gazu nawet o 80 proc. EDF twierdzi, że w dążeniu do osiągnięcia zerowego poziomu netto, wpływ, jaki wycieki wodoru mogą mieć na środowisko, jest coraz bardziej i częściej pomijany.
04.08.2022

Rolls-Royce i Hyundai przedstawią demo wodorowo-elektrycznego samolotu

Rolls-Royce i Hyundai Motor Group ogłosiły nawiązanie współpracy, której celem jest dostarczenie już w 2025 roku demonstracyjnego elektrycznego samolotu zasilanego ogniwami paliwowymi.
04.08.2022

W 2023 roku na niemieckie drogi wyjadą wodorowe ciężarówki

Niemiecka firma transportowa Dachser poinformowała, że za kilka miesięcy planuje wdrożyć do codziennych usług przewozowych pierwsze ciężarówki napędzane wodorem.
04.08.2022

Iberdrola i bp współpracują w celu rozwoju infrastruktury ładowania EV i produkcji zielonego wodoru

Iberdrola i bp ogłosiły w czwartek 28 lipca zamiar nawiązania strategicznej współpracy mającej na celu przyspieszenie transformacji energetycznej. Firmy zamierzają działać w obszarze rozbudowy infrastruktury szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych, aby wspierać odejście od diesla. Drugim punktem jest rozwój wielkoskalowych węzłów produkcji zielonego wodoru w Hiszpanii, Portugalii i Wielkiej Brytanii.
31.07.2022

W Sanoku powołano pierwszą samorządową spółkę wodorową

W Sanoku powołano pierwszą samorządową spółkę wodorową - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Jej celem jest m.in. modernizacja systemu ciepłowniczego w mieście oraz budowa opartych na wodorze źródeł wytwarzania energii.
26.07.2022

Studenci z Politechniki Wrocławskiej zbudowali stanowisko fotowoltaiczne wytwarzające i magazynujące wodór

Studenckie Koło Naukowe „Płomień” skonstruowało stanowisko fotowoltaiczne wyposażone w część do wytwarzania, magazynowania i zagospodarowania wodoru. Młodzi inżynierowie prowadzą też badania sprawności paneli w zależności od naturalnych zabrudzeń, zacienienia czy temperatury paneli.
25.07.2022

Potężny hub energetyczny w Polsce: Westa Investments SA ogłasza wielomiliardowy projekt produkcji i przesyłu zielonego wodoru

Westa Investments poprzez swoją spółkę celową H2 Energy szykuje wielomiliardową inwestycję w zachodniej Polsce. Zakłada ona produkcję, magazynowanie a także dystrybucje zielonego wodoru z wykorzystaniem dedykowanego terminalu.
25.07.2022

HyCC uruchamia 500-megawatowy projekt wodorowy w porcie w Amsterdamie

HyCC i port w Amsterdamie współpracują przy budowie zakładu produkującego zielony wodór z OZE, który ma pomóc w dekarbonizacji przemysłu.
25.07.2022

PGNiG inwestuje w wodór

W ramach projektu badawczo-rozwojowego „Mikrokogeneracja H₂” PGNiG, w ścisłej współpracy z Centrum Technologii Wodorowych (CTH₂) Instytutu Energetyki, opracowuje własną technologię produkcji energii elektrycznej i ciepła w innowacyjnych, wysokosprawnych układach opartych na stosach stałotlenkowych ogniw paliwowych (SOFC) w całości wytwarzanych w Polsce.
22.07.2022

Wodorowe autobusy alternatywą dla elektrycznych?

Wodór będzie w przyszłości jednym z najważniejszych paliw w transporcie, również w komunikacji publicznej. Ogniwa zasilane wodorem są bezemisyjne, zapewniają coraz większy zasięg, tankowanie pojazdu trwa kilka minut, a potrzebna do tego infrastruktura wymaga mniejszych nakładów niż do ładowania elektryków.
22.07.2022

Toyota ściga się z ciekłym wodorem

Toyota chce przenieść sporty motorowe na wyższy poziom dzięki przejściu na zielony wodór.
21.07.2022

ATCO zbuduje stacje paliw dla lokomotyw wodorowych CP Rail

ATCO Group zawarła umowę z Canadian Pacific Railway Ltd. na budowę dwóch stacji produkcji i tankowania wodoru w Albercie.
20.07.2022

Kluczowe elementy infrastruktury wodorowej [WYWIAD]

Z każdym dniem przybywa informacji o innowacjach, finansowaniu i rozwoju technologii związanych z zielonym wodorem. Kluczowym punktem jest obecność odpowiedniej, i przede wszystkim bezpiecznej infrastruktury, która stanowi znaczącą część projektów. Do rozmowy dotyczącej wymagań instalacji zaprosiłam eksperta, współautora podcastu Uwaga Wodór! Jakuba Pikulskiego dyrektora STASTO Automation.
20.07.2022

Green Fuels for Denmark otrzymuje status IPCEI

W ubiegłym roku duński rząd umieścił Green Fuels for Denmark na krótkiej liście jako jeden z dwóch projektów Power-to-X kwalifikujących się do finansowania publicznego, pod warunkiem że Komisja Europejska uzna go za Ważny Projekt Wspólnego Europejskiego Interesu (IPCEI), przyczyniający się do zrównoważonego wzrostu gospodarczego, tworzenia miejsc pracy i konkurencyjności gospodarki UE. W dniu dzisiejszym Komisja Europejska przyznała status IPCEI projektowi Green Fuels for Denmark, którego celem jest produkcja dużych ilości zrówno
18.07.2022

Shell rozpocznie budowę największej w Europie wytwórni odnawialnego wodoru

Spółki zależne Shell plc, Shell Nederland B.V. oraz Shell Overseas Investments B.V., podjęły ostateczną decyzję inwestycyjną dotyczącą budowy Holland Hydrogen I — wytwórni odnawialnego wodoru, która po rozpoczęciu działania w 2025 roku będzie największym takim zakładem w Europie.
18.07.2022

RWE łączy offshore i wodór

Jedną z aktywnie rozwijanych technologii jest połączenie morskich farm wiatrowych z produkcją wodoru. Niemiecki gigant – deweloper RWE ogłosił, że wraz z partnerami planuje zbadać możliwości produkcji wodoru na morzu w związku budową MEW.
17.07.2022

Zielony wodór - 5,4 mld euro wsparcia dla 15 krajów UE w tym Polski

Komisja Europejska zatwierdziła 5,4 mld euro wsparcia dla 15 krajów członkowskich na projekty związane z technologią wodorową - poinformowało w piątek Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dodano, że pierwszy projekt zgłosiło międzynarodowe konsorcjum, w którego skład wchodzi polski Synthos.
15.07.2022

Bank Gospodarstwa Krajowego buduje ekosystem 3W z polskimi firmami z obszaru wody, wodoru i węgla

Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach inicjatywy 3W rozwija współpracę z polskimi firmami, które prowadzą działalność w obszarze wody, wodoru i węgla pierwiastkowego. Do świata 3W dołączyło pięć firm: Food4Future Technologies, Nanoseen, Smart Nanotechnologies, Ścieki Polskie oraz WTT. Współpraca będzie koncentrować się na upowszechnianiu idei 3W, w szczególności przez współdziałanie zespołów eksperckich i inicjowanie projektów w organizacjach i instytucjach związanych z wodą, technologiami wodorowymi i węglowymi.
15.07.2022

Dotacje UE na zielony wodór – Shell, RWE i Air Liquide wśród zwycięzców z puli 1,8 mld euro

Trzy projekty H2 w Holandii otrzymały środki w drugiej rundzie finansowania, w tym dwa projekty elektrolizerów o łącznej mocy 600 MW i jeden projekt przetwarzania odpadów na wodór.
14.07.2022

Rolls-Royce przejmuje Hoeller Electrolyzer i wchodzi w produkcję zielonego wodoru

Rolls-Royce wchodzi na rynek produkcji wodoru i przejmuje 54 proc. udziałów w firmie Hoeller Electrolyzer, specjalizującej się w produkcji stosów do elektrolizy, której innowacyjna technologia będzie stanowić podstawę nowej gamy produktów do elektrolizy mtu w dziale Power Systems.
13.07.2022

UE inwestuje 1,8 mld euro w projekty w dziedzinie czystych technologii, m.in. w Polsce

UE zainwestuje ponad 1,8 mld euro w 17 innowacyjnych projektów w dziedzinie czystych technologii w ramach trzeciej rundy przydzielania dotacji z funduszu innowacyjnego. Wybrane projekty zlokalizowane są w Bułgarii, Finlandii, Francji, Holandii, Islandii, Niemczech, Norwegii, Polsce i Szwecji.
12.07.2022

Zielony wodór - digitalizacja przyspieszy dekarbonizację i zoptymalizuje produkcję! [WYWIAD]

Wzrost udziału OZE w produkcji energii generuje potrzeby optymalizacji wykorzystania energii, jak i samej jej produkcji. Istotnym aspektem jest zastosowanie w tym obszarze rozwiązań softwarowych. Poszukiwane są również nowoczesne rozwiązania w obszarze logistyki wodoru, które obniżą koszty transportu i magazynowania, będą zwiększały opłacalność stosowania wodoru, a także zwiększą skalę zastosowania wodoru. PGNiG, Politechnika Śląska i Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu prowadzą działania zmierzające do komercjalizacji s
12.07.2022

Vattenfall wybuduje pierwszy na świecie morski klaster wodorowy

W przyszłości coraz więcej energii będzie pochodzić z wiatru i słońca. Ponieważ nic nie zmienia się tak bardzo jak pogoda, ilość dostarczanej energii elektrycznej, również podlega ciągłym zmianom. Vattenfall stawia na produkcję wodoru na Morzu Północnym.
11.07.2022

Francuzi wykorzystają barkę wodorową do elektryfikacji statków w porcie

Firmy Améthyste, ArianeGroup, Cetim, HDF Energy, Rubis Terminal i Sofresid Engineering połączyły siły w projekcie budowy wielousługowej barki energetyczne Elemanta H2. Posłuży do zaopatrywania dużych statków w ekologiczną energię elektryczną i wodór, zmniejszając podczas postoju w porcie ich emisję zanieczyszczeń o ponad 80 proc.
11.07.2022

Shell rozpocznie budowę największej w Europie fabryki zielonego wodoru

W porcie w Rotterdamie na Tweede Maasvlakte zostanie wybudowany elektrolizer o mocy 200 MW – docelowo będzie produkował do 60 000 kilogramów wodoru na dobę.
11.07.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN ORLEN S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy ORLEN?
08.07.2022

Biobaterie do przechowywania wodoru zrewolucjonizują rynek magazynowania?

Walka ze zmianami klimatu sprawia, że poszukiwanie neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla źródeł energii staje się coraz pilniejsze. Zielony wodór, który jest produkowany z wody przy pomocy energii odnawialnych, takich jak wiatr czy słońce, jest jednym z rozwiązań, w którym pokłada się nadzieje. Transport i przechowywanie tego wysoce wybuchowego gazu jest jednak trudne, dlatego naukowcy na całym świecie szukają rozwiązań chemicznych i biologicznych tego problemu.
04.07.2022

Holandia jest gotowa do dystrybucji wodoru w rejonie portu na Morzu Północnym

Holenderskie przedsiębiorstwo użyteczności publicznej Gasunie rozpoczęło budowę krajowej sieci wodorowej, która stanowi część wielkiego planu Holandii, aby stać się europejskim centrum dla tego bezemisyjnego źródła energii.
02.07.2022

Kongres 590: wodór i biometan w centrum zainteresowania Lotosu

Czas wojny na Ukrainie wzmacnia dwie kwestie: zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i rozwoju technologicznego – zauważyli uczestnicy panelu „Zielona transformacja w Europie. Czy trzeba przyspieszyć działanie?”, który odbył się podczas 7. edycji Kongresu 590.
28.06.2022

PGNiG ma 8 projektów badawczych dotyczących wodoru o wartości 300 mln zł

PGNiG ma 8 projektów dotyczących wodoru o wartości 300 mln zł. Gotowość infrastruktury PGNiG na przyjęcie wodoru to jeszcze lata prac badawczych. Są miejsca o ogromnym ryzyku technologicznym - stwierdziła dyrektor Oddziału, Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze PGNiG Agata Urbaniak.
27.06.2022

Vallianz z partnerami zbuduje wodorowy statek HTV dla offshore wind

Spółka Vallianz z siedzibą w Singapurze we współpracy ze Ulstein, Shift Clean Energy i Bureau Veritas opracowuje pierwszy w swoim rodzaju hybrydowy statek do transportu ciężkiego (HTV). Statek będzie dostosowany do potrzeb sektora morskiej energetyki wiatrowej.
26.06.2022

PKN Orlen chce być liderem na rynku biogazu

PKN Orlen chce być liderem na rynku biogazu. Spółka zamierza wykorzystywać go jako substytut gazu ziemnego i biododatek, który pomoże koncernowi zrealizować Narodowy Cel Wskaźnikowy - poinformował PAP dyrektor biura wdrażania paliw alternatywnych PKN Orlen Grzegorz Jóźwiak.
25.06.2022

Kraków - otwarto pierwszą stację wodorową PKN Orlen w Polsce

PKN ORLEN uruchomił w Krakowie swoją pierwszą w Polsce mobilną stację tankowania wodoru. Wodór pochodzący z biorafinerii Grupy ORLEN w Trzebini, będzie napędzać ogniwa autobusu zeroemisyjnego testowanego w krakowskiej komunikacji miejskiej. Po pełnym zatankowaniu wodoru będzie mógł on przejechać do 350 km. To już kolejna inwestycja, która wpisuje się w ogłoszoną w tym roku strategię wodorową Grupy ORLEN. Do 2030 roku na realizację projektów wodorowych Koncern przeznaczy 7,4 mld zł. W przyszłym roku otwarte zostaną kolejne dwi
24.06.2022

Czy zielony wodór zastąpi węgiel w Turowie?

W 2020 roku Zgorzelecki Klaster Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii (ZKlaster), we współpracy z Zakładem Elektrowni i Gospodarki Elektroenergetycznej Politechniki Warszawskiej oraz Krajową Izbą Klastrów Energii, przygotował koncepcję zastąpienia generacji elektrowni Turów energią ze źródeł odnawialnych. Wnioski z przeprowadzonej analizy bezwzględnie potwierdzają możliwość zastąpienia jednego z największych kombinatów opartych na węglu brunatnym, energią z OZE. Uzupełnieniem farm fotowoltaicznych i elektrowni wiatrowych, o łączne
24.06.2022

Prace Interdyscyplinarnego Centrum Innowacji 3W nabierają tempa

Ponad 60 osób wzięło udział w pierwszym spotkaniu roboczym Interdyscyplinarnego Centrum Innowacji 3W. Przedstawiciele uczelni, instytutów badawczych oraz Banku Gospodarstwa Krajowego spotkali się 9 czerwca na Politechnice Poznańskiej, a także w formie online. Ustalony został kalendarz najbliższych działań. Podjęto też decyzję o powołaniu czterech grup roboczych.
24.06.2022

Siemens Gamesa - biała księga - ekologiczny wodór: klucz do odblokowania bezpieczeństwa energetycznego Europy

Siemens Gamesa publikuje białą księgę "Uwolnić bezpieczeństwo energetyczne Europy", w której przedstawia wyzwania związane z dostawami energii, przed jakimi stoi Europa od czasu inwazji na Ukrainę, oraz działania niezbędne do zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa energetycznego, przy jednoczesnym rozwiązaniu problemów klimatycznych i obniżeniu emisyjności.
24.06.2022

Airbus i Linde będą współpracować nad infrastrukturą wodorową dla lotnisk

Airbus i Linde - wiodąca światowa firma z sektora gazów technicznych i inżynierii, podpisały protokół ustaleń (MoU) dotyczący współpracy w zakresie rozwoju infrastruktury wodorowej na lotniskach, na całym świecie.
24.06.2022

Wodorowy NesoBus od Grupy Polsat Plus testowany na ulicach Gdyni [GALERIA]

Gdyńska komunikacja publiczna wchodzi w nowy etap. Na razie na próbę, ale w przyszłości zeroemisyjne autobusy wodorowe mogą na stałe zasilić miejski tabor. W Gdyni właśnie jest testowany napędzany tym innowacyjnym paliwem NesoBus. To nowy, wyprodukowany w naszym kraju autobus wodorowy stworzony przez polskich konstruktorów i inżynierów.
22.06.2022

RWE i SGN współpracują w obszarze zielonego wodoru dla ciepła domowego w Szkocji

Zaopatrzenie szkockich miast i społeczności wiejskich w ekologiczny wodór będzie głównym celem ogłoszonego partnerstwa między firmą SGN zajmującą się dystrybucją gazu a RWE, producentem energii odnawialnej.
19.06.2022

Naftohaz i Symbio Infrastructure zawierają umowę w zakresie dostaw kanadyjskiego niskoemisyjnego LNG i zielonego wodoru do Ukrainy

Państwowa spółka akcyjna Naftohazu Ukrainy zawarła umowę z kanadyjskim deweloperem energetycznym Symbio Infrastructure („Symbio”) na zakup skroplonego gazu ziemnego (LNG) i zielonego wodoru w stanie ciekłym (LH2) z prowincji Quebec w Kanadzie.
14.06.2022

Potencjał wodoru drogą do autonomizacji i neutralności emisyjnej polskiej energetyki. V Forum Wizja Rozwoju

Ogromny potencjał wodoru będzie jednym z kluczowych tematów poruszanych przez ekspertów V Forum Wizja Rozwoju – największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce. Wzrost cen paliw kopalnych oraz uniezależnianie się od rosyjskich surowców mogą znacznie przyspieszyć drogę Polski w kierunku wodorowego paliwa przyszłości. – To krok w stronę prawdziwej rewolucji energetycznej – mówi dr Andrzej Michalak, prezes Fundacji Wizja Rozwoju.
14.06.2022

Puda: w budżecie KPO mamy 800 mln euro na gospodarkę wodorową

W budżecie KPO mamy 800 mln euro na wdrożenie gospodarki wodorowej przez dostosowanie prawa regulującego zasady wykorzystania wodoru, stworzenie infrastruktury do produkcji, przesyłu, tankowania i magazynowania wodoru - poinformował PAP minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
14.06.2022

Polski autobus wodorowy od Grupy Polsat Plus i ZE PAK na Gdańskich ulicach

Autobus napędzany wodorem Neso Bus, polskiej produkcji, w środę wyjedzie na ulice Gdańska. Pojazd przez tydzień będzie testowany na sześciu liniach.
13.06.2022

[WIDEO] Produkcja czystego wodoru niskim kosztem? Naukowcy PW mówią tak

Badaczki z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW opracowały technologię, która umożliwi powszechną i mniej kosztowną produkcję wodoru. Wykorzystały do tego disiarczek molibdenu produkowany w reaktorach zderzeniowych i nanomateriały węglowe.
12.06.2022

MAG Offshore prezentuje nową jednostkę Hydromag 1. Jaką rolę odegra w budowie farm na morzu? [WIDEO, ZDJĘCIA]

Właścicielem katamaranu jest Morska Agencja Gdynia, a jego operatorem MAG Offshore. Jednostka pracowała m.in. przy budowie Baltic Pipe. Jaką rolę widzą dla niej nowi właściciele w budowie polskich morskich farm wiatrowych?
06.06.2022

Zielony wodór to za mało! Grupa Azoty analizuje technologię SMR

Jeśli mamy opierać się na zielonej energii to musimy mieć jej dużo. Zielony wodór to za mało. Potrzebujemy w procesie produkcyjnym pary i energii elektrycznej, które są dostarczane w stabilny sposób. Analizujemy takie rozwiązanie jak małe reaktory atomowe (SMR) - poinformował w środę wiceprezes Grupy Azoty Marek Wadowski.
03.06.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O wkraczaniu w nową epokę, z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów [odcinek 6]

Dzisiaj premiera szóstego odcinka podcastu Uwaga wodór! O wkraczaniu w nową epokę, z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Tomoho Umeda założyciela i prezesa firmy Hynfra.
02.06.2022

Wodorowy autobus Grupy Polsat Plus i ZE PAK

W poniedziałek Grupa Polsat Plus zaprezentowała całkowicie zeroemisyjny miejski autobus. Pojazd przeznaczony jest do transportu miejskiego.
31.05.2022

Porty w Gdyni i Tallinie będą wspólnie rozwijać gospodarkę wodorową

Wodór będzie elementem, który połączy Gdynię z Tallinem. Przedstawiciele portów zlokalizowanych w tych miastach podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w dziedzinie rozwoju gospodarki wodorowej.
30.05.2022

Zielona Elektra będzie obsługiwać port w Berlinie. Napędzi ją wodór

Po prawie dwóch latach budowy holownika Elektra w stoczni Hermann Barthel w Derben i przeniesieniu go do berlińskiego portu Westhafen, Niemcy rozpoczęli długotrwałe testy bezemisyjnego pchacza. Halownik został wyposażony w napęd akumulatorowo-elektryczny z ogniwami paliwowymi.
30.05.2022

Puda: Upowszechnienie wodoru może zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polsce

Upowszechnienie wodoru może pozwolić uniezależnić się od importu paliw kopalnych i zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polsce - mówił w piątek minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
29.05.2022

Hub wodorowy w Porcie Gdynia. Ekologiczna rewolucja coraz bliżej? [WIDEO, ZDJĘCIA]

Konferencja poświęcona projektowi hubu wodorowego w Porcie Gdynia zgromadziła przedstawicieli terminali, firm i urzędników. Rozmawiali oni o tym, jak taki hub w regionie miałby wyglądać, oraz jakie wiążą z nim nadzieje.
28.05.2022

Pierwsza globalna definicja zielonego wodoru

Green Hydrogen Organization (GH2) opublikowała Green Hydrogen Standard, pierwszą w historii globalną definicję zielonego wodoru, przeznaczoną do certyfikacji i oznaczania. Podczas użytkowania wszystkie rodzaje wodoru emitują tylko wodę, ale podczas produkcji mogą uwalniać różne ilości gazów cieplarnianych, dlatego należy wprowadzić rozróżnienie pomiędzy "kolorami" wodoru - zielonym, niebieskim, szarym i różowym.
26.05.2022

Vattenfall przetestuje elektrolizer morski na terenie farmy wiatrowej Aberdeen Bay

Pierwsza na świecie morska turbina wiatrowa produkująca wodór bezpośrednio na morzu zostanie przetestowana w Wielkiej Brytanii. Szwedzki inwestor Vattenfall otrzymał dofinansowanie od brytyjskiego rządu w wysokości 9,3 mln funtów (około 50 mln zł).
26.05.2022

Pierwszy wodorowy holownik zwodowany

W Hiszpanii zwodowano pierwszy holownik napędzany wodorem o nazwie Hydrotug.
25.05.2022

Morskie wyspy energetyczne napędzane energią z offshore i zielonym wodorem [WIDEO]

Spółka Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) przedstawiła plany budowy sztucznej wyspy przeznaczonej do produkcji na dużą skalę ekologicznego wodoru z morskiej energii wiatrowej w Danii oraz zawarła umowę z Allianz Investment Management (AIM) na wykonanie studium wykonalności dla podobnego projektu w Niemczech.
23.05.2022

'Najgłupsza rzecz': Elon Musk odrzuca wodór jako narzędzie do magazynowania energii

Prezes Tesli Elon Musk nazywa wodór "najgłupszą rzeczą, jaką mógłbym sobie wyobrazić, jeśli chodzi o magazynowanie energii". Swoje uwagi wygłosił podczas szczytu "Financial Times Future of the Car". Musk może lekceważyć rolę wodoru w transformacji energetycznej, ale inne wpływowe głosy są odmiennego zdania.
20.05.2022

Plug wybuduje największy na świecie elektrolizer dla H2 Energy Europe – zasili północnoeuropejski sektor transportowy

Plug – główny dostawca gotowych rozwiązań dla globalnej gospodarki zielonego wodoru, otrzymał zamówienie na dostawę elektrolizera o mocy jednego gigawata (GW) dla firmy H2 Energy Europe. Jest to największa jak dotąd instalacja elektrolizera na świecie, zaplanowana dla kompleksu produkcji ekologicznego wodoru w Danii.
20.05.2022

Grupa Enea dołączyła do Wielkopolskiej Doliny Wodorowej

Spółka z Grupy Enea, Enea Nowa Energia i władze samorządowe województwa wielkopolskiego podpisały list intencyjny o współpracy na rzecz rozwoju Wielkopolskiej Doliny Wodorowej. Grupa Enea już dziś zaangażowana jest w projekty, których celem jest wykorzystanie zielonego wodoru w energetyce.
19.05.2022

PGNiG stawia na paliwa przyszłości - H2!

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało listy intencyjne z trzema firmami w ramach projektu z obszaru wodorowego „Blue H2”. Współpraca z partnerami przemysłowymi ma umożliwić kontynuację prac, po etapie badawczym, poprzez zastosowanie instalacji produkcji niebieskiego wodoru m.in. w hutniczych procesach technologicznych.
18.05.2022

Kierunek: wodór. Dyskusja o przyszłości surowca w Europie podczas IMPACT’22 [WIDEO]

55 godzin wystąpień, 6 scen, 19 obszarów tematycznych i ponad 400 speakerów – za nami IMPACT’22. Kolejny raz NCBR zostało partnerem wydarzenia.
16.05.2022

PKP Energetyka z nowatorskim systemem magazynowania energii opartym o „zielony” wodór

W ramach projektu badawczo-rozwojowego przy podstacji trakcyjnej Garbce powstanie system do magazynowania energii oparty o wodór produkowany dzięki energii z farmy słonecznej. Jest to kolejny krok w kierunku rozwoju kolei opartej na odnawialnych źródłach energii. PKP Energetyka podpisała właśnie umowę z dostawcą kompletu komponentów do budowy tego układu wodorowego. Uruchomienie instalacji zaplanowano na 2023 rok.
11.05.2022

I Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND

Już za niespełna tydzień, w dniach 17-18 maja na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń - I Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND.
11.05.2022

PKN Orlen uruchomi pierwszą w Polsce stację tankowania wodorem

Rynek pojazdów napędzanych ogniwami wodorowymi w ciągu kilku lat zwiększy przychody niemal czterdziestokrotnie – przewidują analitycy Market Research Future. Na razie czynnikiem ograniczającym rozwój napędów opartych na tym paliwie jest stosunkowo wysoki koszt wytworzenia go w zeroemisyjnym procesie i brak odpowiedniej infrastruktury do tankowania.
11.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Osady ściekowe i odpady komunalne jako surowce do wytwarzania ekologicznych paliw. Farmy fotowoltaiczne i elektrolizery na wysypiskach śmieci. Ciepło miejskie wytwarzane bezemisyjnie, z wodoru. W Polsce powstają już pierwsze tego typu projekty w obszarach usług komunalnych. Gość najnowszego odcinka, inż. Wojciech Nowak, z pasją opowiada o tym w jaki sposób Grupa Veolia realizuje swoje hasło "odnawiamy zasoby świata".
09.05.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Enmaro: Wspieramy rozwój offshore wind i zielonego wodoru

Enmaro to jedna z polskich firm związanych z sektorem offshore wind, działających także poza granicami Polski. Wraz z rozwojem OZE zwiększa się zapotrzebowanie na usługi dotyczące zielonego wodoru. Enmaro upatruje szanse dla siebie także w sektorze LNG. Dlaczego? Zapraszamy do lektury kolejnego tekstu z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore”. Na pytania ZielonaGospodarka.pl odpowiada Dariusz Rudziński, dyrektor handlowy Enmaro.
05.05.2022

Bosch zainwestuje miliardy w technologie neutralne dla klimatu

Udany rok biznesowy 2021 – niepewności i wzrost kosztów obciążają perspektywy bieżącego roku.
04.05.2022

Arendals Fossekompani, Kongsberg i Moreld połączą podstację morską z fabryką wodoru

Projekt Hydepoint przyczyni się do rozwiązania kilku wyzwań związanych z rozwojem i zwiększaniem skali morskiej energetyki wiatrowej oraz gospodarki wodorowej. Hydepoint zainstalowany na terenie oceanu lub morza, w pobliżu farm wiatrowych, może przetwarzać całość lub część energii w zielony wodór.
02.05.2022

Pociągi na wodór realną perspektywą polskiego kolejnictwa

"Polska staje się jednym z globalnych liderów wprowadzania innowacji w kolejnictwie, a perspektywa połączenia wszystkich regionów kraju torami, po których kursować będą pociągi dużych prędkości, jest z każdym rokiem coraz bardziej realna” – powiedział Sławomir Cyza, prezes i dyrektor zarządzający Alstom w Polsce, Ukrainie i Krajach Bałtyckich na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.
27.04.2022

Clear Hydrogen UK planuje produkcję 5 mln kg wodoru dziennie z wykorzystaniem podmorskich złóż ropy

Brytyjska spółka Clear Hydrogen UK chce uruchomić produkcję czystego wodoru dzięki technologii Proton Technologies. Umożliwia ona produkcję surowca, a jednocześnie charakteryzuje się najmniejszym wpływem środowisko i generuje najniższe koszty wytwarzania.
26.04.2022

Flota statków Boskalis zostanie wyposażona w napędy hybrydowe

Firma Boskalis przekształci część floty swoich statków do obsługi morskich farm wiatrowych w jednostki z napędem hybrydowym, wyposażając je m.in. w systemy magazynowania energii.
25.04.2022

Norwegia pracuje nad modelem statku do transportu wodoru

Norweska firma Gen2 Energy nawiązała współpracę z Sirius Design & Integration w celu opracowania statku do transportu wodoru.
25.04.2022

W transformacji energetycznej może pomóc wodór

Rosnące ceny ropy i gazu łącznie z ograniczeniami w dostępie do ich źródeł dostarczyły kolejnych mocnych argumentów w dyskusji na temat udziału OZE w polityce energetycznej. Jako alternatywę dla paliw kopalnych wskazuje się najczęściej na fotowoltaikę, elektrownie wiatrowe, rozwój energetyki wodnej czy atomowej. Międzynarodowa firma konsultingowa Kearney zwraca uwagę, że olbrzymi potencjał tkwi także w wodorze. Jako substytut paliwa może być on wykorzystywany w sektorach odpowiadających za 65 proc. globalnej emisji gazów cieplarn
20.04.2022

Kolejne firmy dołączają do nicjatywy 3W: innowacje w obszarze wody, wodoru i węgla

Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował w środę o podpisaniu listów intencyjnych z pięcioma polskimi firmami w ramach inicjatywy 3W - wsparcia rozwoju nowoczesnych technologii w obszarze wody, wodoru i węgla.
20.04.2022

Zaostrzenie norm emisyjnych - rekordowa produkcja platynowców w 2021 roku

Ponad pół miliona uncji platynowców pozyskała Grupa Elemental Holding w 2021 roku. To wzrost o jedną czwartą w porównaniu do roku 2020. Dostęp do metali z grupy PGM ma kluczowe znaczenie dla rozwoju technologii przyszłości, w tym segmentu pojazdów hybrydowych oraz gospodarki opartej o wodór.
19.04.2022

Już dziś! Studio Izba: Środa z wodorem

Już dziś, 20 kwietnia o godzinie 13:00 zapraszamy na spotkanie z cyklu rozmów ”Środa z wodorem” organizowane przez Studio Izba i Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza.
19.04.2022

Jakie będą zmiany prawa energetycznego w ramach strategii wodorowej?

Powołanie operatora sieci wodorowych, wprowadzenie definicji wodoru i przepisów technicznych zawierają założenia do projektu nowelizacji Prawa energetycznego, opublikowane w czwartek w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
14.04.2022

Powołanie Mazowieckiej Doliny Wodorowej

Wykorzystanie potencjału naukowo-badawczego w celu podejmowania innowacyjnych przedsięwzięć przemysłowych, projektów inwestycyjnych, oraz budowy wspólnych łańcuchów wartości gospodarki wodorowej to główny cel powołania Mazowieckiej Doliny Wodorowej.
08.04.2022

Bezemisyjna produkcja ciepła, wodoru, amoniaku z wykorzystaniem reaktora wysokotemperaturowego

Narodowe Centrum Badań Jądrowych bierze udział w realizacji międzynarodowego projektu GEMINI 4.0 realizowanego przez ponad 20 instytucji z Europy, Azji i USA. Partnerzy opracują koncepcję wykorzystania reaktora wysokotemperaturowego do bezemisyjnej produkcji ciepła technologicznego i komunalnego, wodoru, amoniaku i innych zastosowań.
07.04.2022

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński o rozwoju wodoru

Rozwój technologii wodorowych w Polsce to główny temat rozmów podczas konferencji Wirtualne Targi Wodorowe, organizowanej przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu. W wydarzeniu, które odbyło się 6 kwietnia w Warszawie, udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
06.04.2022

Różne branże – jeden cel: innowacyjne projekty wodorowe

Do tej pory ponad 20 organizacji, w tym Bank of America, Citi, Con Edison of New York, ITOCHU, Linde, New York Port Authority i Ørsted, dołączyło do konsorcjum "Building the Clean Hydrogen Economy", utworzonego przez Guidehouse, dostawcę usług konsultingowych dla sektora publicznego i klientów komercyjnych.
05.04.2022

Podpisano list intencyjny ws. powołania Klastra Wodorowo-Energetycznego Powiatu Legnickiego

– To ważny, historyczny moment. Budujemy niezależność energetyczną Polski, która w perspektywie dekady będzie się na naszych oczach zmieniać – powiedział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego, która odbyła się w Legnicy 25 marca 2022 r.
28.03.2022

Trzy kontynenty - trzech gigantów - jeden wspólny cel - zielony wodór

Przedsiębiorstwo użyteczności publicznej Uniper, start-up Hydrogenious LOHC i Jera Americas wraz z Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) pracują nad planem transportu wodoru ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) do Niemiec przy użyciu tzw. technologii ciekłego organicznego nośnika wodoru (LOHC).
28.03.2022

Pociąg napędzany wodorem od Siemens Mobility już w 2024 roku ruszy po niemieckich torach [WIDEO, GALERIA]

Pierwszy pociąg napędzany wodorem dla Bawarii nabiera kształtów. 15 marca przedstawiciele Siemens Mobility i Bayerische Regiobahn (BRB) podpisali umowę leasingową na innowacyjny prototyp w obecności ministra gospodarki Bawarii Huberta Aiwangera i ministra transportu Bawarii Christiana Bernreitera. Umowa jest kontynuacją listu intencyjnego podpisanego przez wszystkich uczestników w lipcu 2021 roku.
23.03.2022

EBI i PFR podpisały porozumienie dotyczące współpracy strategicznej

Umowa współpracy dotyczy współfinansowania inwestycji głównie w obszarach rozwoju zrównoważonej gospodarki, ochrony środowiska, łagodzenia zmian klimatycznych i przystosowania się do nich, poprawy efektywności energetycznej i zwiększenie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii.
23.03.2022

Pierwsze posiedzenie Rady Koordynacyjnej ds. Gospodarki Wodorowej

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska 22 marca 2022 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Koordynacyjnej ds. Gospodarki Wodorowej. Wydarzenie zainicjowało realizację postanowień Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej, zawartego 14 października 2021 r. Spotkaniu przewodniczył wiceminister Ireneusz Zyska, Pełnomocnik Rządu ds. OZE.
22.03.2022

Pierwsze laboratorium zielonych paliw Grupy Azoty ZAK

Grupa Azoty ZAK uzyskała pozwolenie na budowę pierwszego w tej części Europy laboratorium paliw alternatywnych; budowa ma rozpocząć się w maju br., a zakończyć w 2023 r. - poinformowała PAP Grupa Azoty. Laboratorium stanie się ważnym ogniwem w rozwoju gospodarki wodorowej - podkreślono.
17.03.2022

Napędzanie rewolucji wodorowej natężeniem prądu

Wykrywając zmiany w natężeniu prądu, można zidentyfikować stany awaryjne spowodowane niewłaściwym poziomem wody. Może to doprowadzić do opłacalnego i zrównoważonego wytwarzania energii dla pojazdów elektrycznych.
15.03.2022

Risen Energy wygrywa przetarg na dostawę modułów fotowoltaicznych 210 mm 650 W+ dla pokazowego zakładu Sinopec wytwarzającego ekologiczny wodór

Projekt ma się stać największym na świecie zakładem wytwarzającym wodór przy użyciu paneli fotowoltaicznych.
11.03.2022

Studium wykonalności instalacji do produkcji, sprężania, magazynowania i dystrybucji wodoru – część II

Właściwe opracowanie studium wykonalności wymaga koordynacji różnych branż, znajomości lokalnej specyfiki i uwarunkowań, potencjału danego regionu, stałego aktualizowania danych podczas tworzenia opracowania. Dotyczy to na przykład zmieniających się regulacji prawnych, parametrów potencjalnie zastosowanych urządzeń, kosztów opracowania koncepcji, realizacji budowy, eksploatacji, użycia materiałów wsadowych, powodowania emisji i wielu innych kwestii.
03.03.2022

Wiceminister Zyska o powstaniu Dolnośląskiej Doliny Wodorowej

Rozwój technologii wodorowych oraz ich znaczenie dla regionu Dolnego Śląska to główny temat spotkania powołującego Stowarzyszenie Dolnośląska Dolina Wodorowa. W wydarzeniu, które odbyło się 25 lutego 2022 r. we Wrocławiu, wziął udział wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
26.02.2022

Podsumowanie Spotkania informacyjnego na temat technologii wodorowej w krajach Grupy Wyszehradzkiej. W poszukiwaniu synergii [WIDEO]

Spotkanie informacyjne na temat technologii wodorowej w krajach Grupy Wyszehradzkiej (V4) zostało zorganizowane przez cztery biura łącznikowe krajów Grupy Wyszehradzkiej, tj. Narodowe Biuro Badań, Rozwoju i Innowacji na Węgrzech (NRDIO), Czeskie Biuro Łącznikowe ds. Edukacji i Badań Naukowych (CZELO), Biuro Promocji Nauki PAN w Brukseli (PolSCA) oraz Słowackie Biuro Łącznikowe ds. Badań i Rozwoju (SLORD). Webinarium miało miejsce w dniu 8 lutego 2022 r. i wzięło w nim udział niemal 200 uczestników.
24.02.2022

Pierwsza na świecie umowa handlowa na różowy wodór z elektrowni jądrowej podpisana

Gigant branży gazów przemysłowych Linde kupi, do chwili obecnej nieujawnioną – ilość H2 produkowanego w elektrowni atomowej Oskarshamn należącej do Uniper i Fortum. Szwedzka elektrownia jądrowa w ramach pierwszej w historii komercyjnej umowy na H2 pochodzący z elektrowni jądrowych.
09.02.2022

Prawie jedna trzecia wszystkich lotów, już do 2050 roku mogłaby być napędzana zielonym wodorem

Odnawialny, ekologiczny wodór mógłby stać się tańszym paliwem, niż tradycyjne paliwo, w przypadku lotów na odległość do 3400 kilometrów – wynika z nowego raportu sporządzonego przez International Council on Clean Transportation.
08.02.2022

Bielski MZK opracował plan wdrożenia rozwiązań wodorowych

Bielski przewoźnik komunalny: Miejski Zakład Komunikacyjny opracował wieloletni plan inwestycyjny w zakresie wdrożenia rozwiązań wodorowych – poinformowała w piątek PAP rzeczniczka firmy Agnieszka Dąbrowska. Inwestycje opiewają na ok. 140 mln zł w ciągu 10 lat.
04.02.2022

Rafineria BP w Rotterdamie będzie konsumować wodór wyprodukowany w synergii z offshore wind

Spółka HyCC BV zawarła umowę z koncernem BP o wspólnym rozwoju projektu budowy instalacji zielonego wodoru o mocy 250-MW. Instalacja H2-Fifty powstanie na terenie portu w Rotterdamie i będzie korzystała z energii wyprodukowanej w morskich farmach wiatrowych na Morzu Północnym.
04.02.2022

Wodorowa rewolucja na kolei coraz bliżej. Powstanie pierwsza polska mikrosieć trakcyjna z wykorzystaniem elektrolizerów

PKP Energetyka konsekwentnie inwestuje w nowoczesne rozwiązania technologiczne dla polskiej kolei. Spółka ogłosiła przetarg na dostawę komponentów do budowy systemu magazynowania energii opartego o wodór. Będzie to pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce dedykowane kolei, stanowiące istotny krok w kierunku rozwoju kolei opartej o odnawialne źródła energii.
03.02.2022

PKN Orlen: 7,4 mld zł nakładów na strategię wodorową do 2030 r.

Rada Nadzorcza PKN Orlen zatwierdziła w środę strategię wodorową spółki do 2030 r., przewidującą ok. 7,4 mld zł nakładów. Główne kierunki to mobilność, rafineria i petrochemia, badania, rozwój i innowacje oraz przemysł i energetyka - poinformował PKN Orlen.
02.02.2022

Columbus w Śląsko-Małopolskiej Dolinie Wodorowej

Columbus Energy S.A., wiodący dostawca usług na rynku nowoczesnej energetyki, przystąpił do kolejnego stowarzyszenia wspierającego rozwój gospodarki wodorowej. Od końca stycznia br. Spółka jest członkiem-założycielem Śląsko-Małopolskiej Doliny Wodorowej, zainicjowanej przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A.
02.02.2022

Technologie floating mogą uniezależnić kraje wyspiarskie od konsumpcji paliw

Nowe technologie energii odnawialnej, takie jak morskie pływające elektrownie słoneczne, energia fal oraz morska energetyka wiatrowa, w połączeniu z ekologicznymi paliwami, są w stanie zabezpieczyć w pełni dostawy energii dla krajów wyspiarskich. Jest to wniosek płynący z badań ekspertów, którzy przeanalizowali miks energetyczny Malediwów oparty w 100 proc. na OZE.
29.01.2022

Wodorowe technologie na morzu i lądzie warte inwestycji. Szansa dla Gdyni i Bałtyckich HUBów [GALERIA]

Ponad 100 tys. statków z siłowniami zasilanymi wodorem będzie pływało w 2050 r. Do ich bunkrowania potrzeba będzie ponad 20 portowych stacji bunkrowania - prognozują eksperci Hyon. Port Gdynia ma Hub wodorowy, a Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny ma huby, których firmy posiadają wiedzę jak zaprojektować i zbudować statki i instalacje pozwalające na wykorzystanie wodoru na morzu i na lądzie.
23.01.2022

Zyska: Polska jest 3. w Europie i 5. na świecie producentem wodoru

Polska jest 3. w Europie i 5. na świecie producentem wodoru; by utrzymać ten trend, przyjęliśmy Polską Strategię Wodorową - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Wodoryzacja polskiego przemysłu jest kluczowym elementem Strategii - dodał.
21.01.2022

Na terenie Portu Rotterdam będzie produkowany wodór. Powstanie elektrolizer o mocy 200 MW

Shell podpisał z thyssenkrupp Uhde Chlorine Engineers umowę na dostawę elektrolizerów na potrzeby realizacji projektu Hydrogen Holland I w holenderskim porcie w Rotterdamie.
18.01.2022

Zielona elektrownia wodorowa w Port Rotterdam. Shell podpisał kontrakt

Shell kontynuuje plany budowy jednej z największych na świecie ekologicznych instalacji wodorowych, która ma być zlokalizowana w porcie w Rotterdamie.
16.01.2022

Startup z projektem bezzałogowego, zasilanego wodorem statku dołączył do Brytyjskiej Izby Żeglugi

Morski startup ACUA Ocean, dołączył do Brytyjskiej Izby Żeglugi, stowarzyszenia branżowego brytyjskiego przemysłu żeglugowego, które zrzesza około 200 członków.
13.01.2022

EDPR, Engie i Vestas przystępują do "bezprecedensowego" gigantycznego planu produkcji zielonego wodoru

Wielcy gracze konsorcjum GreenH2Atlantic planują instalację elektrolizera o mocy 100MW na terenie byłego zakładu węglowego.
30.12.2021

Prezes NFOŚiGW: w 2022 r. chcemy też jako inwestor wchodzić w projekty wodorowe

W 2022 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie chciał, jako inwestor, wchodzić w inicjatywy wodorowe - poinformował PAP prezes Funduszu Maciej Chorowski. Dodał, że na takie projekty NFOŚiGW będzie też dawać firmom pożyczki - jak podkreślił "z dużym umorzeniem". Szef Narodowego Funduszu podkreślił w rozmowie z PAP, że w 2022 roku w ramach przyjętej przez rząd Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do roku 2040, NFOŚiGW będzie aktywnie działać na rzecz inicjowania projektów, inwestycji
30.12.2021

Produkcja zielonego wodoru w Polsce coraz bliżej. Rynek czeka na specustawę wodorową

Unia Europejska chce, aby w przyszłości coraz większą rolę w energetyce i transporcie odgrywał czysty wodór, powstający w procesie elektrolizy. Tymczasem w 2020 roku blisko 95 proc. wodoru wykorzystywanego w gospodarce pochodziło z paliw kopalnych. Polska ma już gotową strategię wodorową, coraz bliżej jest także budowa instalacji do elektrolizy wodoru pod Koninem. Rynek czeka na regulacje wodorowe.
29.12.2021

Pierwszy na świecie projekt Engie do magazynowania wodoru z MFW w podmorskich kawernach

Tractebel twierdzi, że formacje solne mogłyby przechowywać zielony H2 przetwarzany na morzu, aby pomóc w wyrównaniu podaży i popytu na ten surowiec.
27.12.2021

Grupa Tauron zachowa aktywa ciepłownicze, przestawi je na gaz i wodór

Skupione w spółce Tauron Ciepło aktywa ciepłownicze pozostaną w Grupie Tauron, która zamierza stopniowo przestawić swoje elektrociepłownie z węgla na gaz, a docelowo także wodór - wynika ze środowej informacji firmy, która przed rokiem rozważała sprzedaż segmentu ciepłowniczego.
22.12.2021

Uwaga wodór! Premiera podcastów o zielonej energetyce na ZielonaGospodarka.pl

Uwaga Wodór! To nowy podcast o transformacji energetycznej, dekarbonizacji gospodarki i zrównoważonym rozwoju, czyli trendach które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu, w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i paliwo przyszłości.
16.12.2021

Przedstawiciele KHNP odwiedzili pomorskie gminy, w których może powstać pierwsza polska elektrownia jądrowa

Przedstawiciele Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) – południowokoreańskiego lidera w obszarze energetyki atomowej – odwiedzili w tym tygodniu dwie pomorskie gminy – Krokową i Choczewo. Głównym celem wizyty firmy na Pomorzu było wzmocnienie relacji z lokalnymi społecznościami gmin branych pod uwagę jako potencjalne lokalizacje dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.
10.12.2021

Lhyfe i Doris będą produkować zielony wodór na morzu. Pomoże technologia floating

Projektanci ze spółek Lhyfe i Doris wspólnie uruchomią pływającą turbinę wiatrową, która będzie zintegrowana z systemem produkcji zielonego wodoru. Projekt NerehydTM ma być odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na zeroemisyjny wodór.
10.12.2021

„Polska Strategia Wodorowa do roku 2030 z perspektywą do roku 2040” opublikowana w Monitorze Polskim

7 grudnia 2021 r. w Monitorze Polskim opublikowana została pełna wersja „Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do roku 2040” (PSW).
09.12.2021

„Zielony wodór z OZE w Polsce”: Wodoryzacja polskiej gospodarki tylko przy rozwoju OZE

Roczne zapotrzebowanie na wodór w Polsce w 2040 roku przekroczy 100 TWh. Jednak obecnie tempo i plany rozwoju odnawialnych źródeł nie dają szans na zaspokojenie przyszłej podaży. Konieczna jest likwidacja barier oraz wprowadzenie ułatwień dla budowy odnawialnych źródeł energii, w szczególności energetyki wiatrowej, która będzie podstawą funkcjonowania gospodarki wodorowej.
08.12.2021

Debata: Wodór paliwo przyszłości, jak zacząć?

Na portalu chronmyklimat.pl odbyła się debata pt. „Zielony, purpurowy, szary - wodór w gospodarce neutralnej dla klimatu”. Spotkanie było okazją do konfrontacji opinii pomiędzy polskimi i niemieckimi planami wykorzystania wodoru, a także do międzysektorowej dyskusji o przyszłości tego paliwa.
08.12.2021

PKN Orlen planuje otwarcie w 2022 r. pierwszej stacji tankowania wodoru

Polski Koncern Naftowy Orlen planuje otwarcie pierwszej w Polsce stacji tankowania pojazdów wodorem w marcu lub kwietniu przyszłego roku - poinformował PAP członek zarządu PKN Orlen ds. operacyjnych Józef Węgrecki.
08.12.2021

Wysokie ceny gazu w Europie powodują, że zielony wodór jest tańszy w produkcji niż szary

Ostatni gwałtowny wzrost cen gazu ziemnego w Europie oznacza, że produkcja zielonego wodoru pochodzącego z energii odnawialnej jest obecnie tańsza niż silnie zanieczyszczającego środowisko szarego H2.
07.12.2021

Projekty Grupy Azoty docenione przez Europejskie Stowarzyszenie Na Rzecz Czystego Wodoru

Dwa projekty Grupy Azoty z obszaru wodoru znalazły się na liście projektów Europejskiego Stowarzyszenia na rzecz Czystego Wodoru. Zaproponowane projekty obejmują swoim zakresem kilka obszarów gospodarki wodorowej m.in. wytwarzanie wodoru, produkcję amoniaku, jak również produkcję wodoru na potrzeby szeroko pojętego transportu.
06.12.2021

Polska na europejskim podium w produkcji wodoru

Polska jest trzecim w Unii Europejskiej i piątym na świecie producentem wodoru - poinformował w środę w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Jak dodał, zgodnie z polską strategią wodorową do 2030 r. mają powstać 32 stacje tankowania i bunkrowania wodoru.
01.12.2021

Wodorowa strategia UE może wpaść w poślizg

Europejska Strategia Wodorowa zakłada uruchomienie produkcji zielonego wodoru na poziomie 6 GW do 2024 roku oraz 40 GW do 2030 roku. W ocenie ekspertów ośrodka analitycznego ICIS, realizacja tych celów może być znacznie opóźniona przez zasadę dodatkowości oraz niewystarczającą dostępność źródeł i dojrzałość projektów.
28.11.2021

Mieszkańcy Kopenhagi będą mogli skorzystać z wodorowych taksówek

Branża taksówkarska w Danii postrzegana jest jako kluczowa siła napędowa ekologicznej transformacji sektora transportowego. Sieć DRIVR w porozumieniu z Toyotą wypuści na drogi 100 taksówek napędzanych wodorem.
21.11.2021

TotalEnergies i Daimler łączą siły w celu zwiększenia produkcji samochodów ciężarowych napędzanych wodorem

TotalEnergies i Daimler Trucks połączyły siły w celu zbadania rozwiązań opartych na wodorze, mających na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w europejskim transporcie drogowym.
20.11.2021

Macron zapowiedział inwestycje w wodór warte 1,9 mld euro

Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił we wtorek, że rząd przeznaczy 1,9 mld euro na rozwój sektora wodorowego w ramach wartego 30 mld euro planu inwestycyjnego France 2030.
17.11.2021

Porty w sercu rewolucji wodorowej

Wodór ma być jednym z filarów transformacji gospodarczej. Na rynku międzynarodowym trwa wyścig technologiczny o jak najbardziej ekologiczną i efektywną metodę produkcji tego paliwa. Zastosowanie wodoru pozwoli na dekarbonizację obszarów, gdzie elektryfikacja może nie być ekonomiczna. Coraz istotniejszą rolę w wodorowej układance odgrywają porty.
16.11.2021

EDP planuje zainwestować w 1,5 GW zielonego wodoru do 2030 r.

EDP wykonało kolejny ambitny krok i dołączyło do grona 28 wiodących spółek, które przyjęły na siebie zobowiązanie H2Zero podczas konferencji COP26. Realizacja tego zobowiązania oznacza przyspieszenie rozwoju technologii i produkcji zielonego wodoru do końca bieżącej dekady.
15.11.2021

Polsko-islandzkie rozmowy o polityce klimatycznej

Kwestie dotyczące współpracy w obszarze wodoru, geotermii i redukcji emisji CO2 były głównym tematem rozmów wiceministra klimatu i środowiska Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego z Ambasador Islandii Maríą Erla Marelsdóttir. Spotkanie odbyło się 4 listopada 2021 r. w Warszawie.
09.11.2021

W Donbasie ostrzelano gazociąg i infrastrukturę wodociągową

Wspierani przez Rosję separatyści w Donbasie ostrzelali w niedzielę i w poniedziałek gazociąg oraz infrastrukturę wodociągową w obwodzie ługańskim - poinformowały ukraińskie władze.
09.11.2021

Na terenie portu w Göteborgu będzie produkowany wodór

Przedstawiciele portu Göteborgu oraz norweskiego koncernu energetycznego Statkraft planują wybudować w porcie fabrykę wodoru, która ma rozpocząć działalność w 2023 roku. Początkowo zakład będzie miał moc 4 MW, produkując do 2 ton wodoru dziennie.
06.11.2021

Nikola i TC Energy łączą siły w celu stworzenia wielkoskalowych centrów czystego wodoru

Firmy zamierzają przyspieszyć wdrażanie pojazdów elektrycznych o dużej ładowności i bezemisyjnych ogniw paliwowych oraz wodoru w sektorach przemysłowych poprzez tworzenie hubów w kluczowych lokalizacjach geograficznych
06.11.2021

Rozpoczęło się posiedzenie rządu m.in. w sprawie Polskiej Strategii Wodorowej

We wtorek po godz. 11 rozpoczęło się posiedzenie rządu, który ma zająć się projektem "Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.”. Określi ona cele i działania przy budowie niskoemisyjnej gospodarki wodorowej.
02.11.2021

Rząd ma się zająć projektem Polskiej Strategii Wodorowej.

Rząd na workowym posiedzeniu ma się zająć projektem "Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.” - wynika z porządku obrad Rady Ministrów. Strategia określi cele i działania przy budowie niskoemisyjnej gospodarki wodorowej.
02.11.2021

TECO 2030 będzie współpracować przy intensyfikacji badań nad wodorem w Norwegii

Firma Cleantech TECO 2030 podpisała umowę z UiT The Arctic University of Norway w zakresie współpracy nad badaniami nad wodorem i ogniwami paliwowymi.
26.10.2021

Valenciaport jako pierwszy w Europie zainstaluje zieloną stację zaopatrzenia w wodór

Port w Walencji ujawnił, że będzie pierwszym europejskim portem, który zainstaluje zieloną instalację wodorową. Stacja, która zostanie zainstalowana w styczniu przyszłego roku, będzie mobilna i zapewni niezbędne paliwo w odpowiednich warunkach i ilościach gwarantujących ciągłość pracy urządzeń wchodzących w skład projektu H2Ports.
25.10.2021

PGNiG angażuje się w rozwój polskiej gospodarki wodorowej

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przystąpiło do Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce, koordynowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dokument realizuje postanowienia Listu intencyjnego o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej i zawarcia sektorowego porozumienia wodorowego podpisanego w lipcu ub.r.
17.10.2021

BGK sygnatariuszem polskiego porozumienia wodorowego

Prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, Beata Daszyńska-Muzyczka, sygnowała Polskie porozumienie wodorowe. Przystąpienie BGK do Porozumienia wpisuje się w nową strategię Banku, która stawia nacisk na realizację projektów wspierających zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Potwierdza także zaangażowanie Banku w realizację postulatów inicjatywy 3W, ogłoszonej niedawno przez BGK.
16.10.2021

Podpisano „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce”

Z inicjatywy ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki, przedstawiciele administracji rządowej, środowiska przedsiębiorców, nauki oraz jednostek otoczenia biznesu podpisali, 14 października 2021 r. w Warszawie, „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce”. Zawarcie tego porozumienia jest kontynuacją procesu, który rozpoczął się 7 lipca 2020 r. wraz z podpisaniem „Listu intencyjnego o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej i zawarcia sektorowego porozumienia wodorowego”.
15.10.2021

W porcie morskim Gävle będzie produkowany zielony wodór

Szwedzka firma energetyczna Svea Vind Offshore poinformowała o podpisaniu porozumienia z portem Gävle w sprawie produkcji wodoru na jego terenie. Działania w tym zakresie rozpoczną się w 2023 roku, natomiast wodór wesprze dekarbonizację transportu drogowego w regionie.
14.10.2021

Produkcja zeroemisyjnego wodoru praktycznie nie istnieje - ostrzega MAE

Globalna produkcja wodoru generuje około 900 milionów ton emisji CO2, co odpowiada łącznej emisji Wielkiej Brytanii i Indonezji, szacuje organizacja MAE w swoim raporcie.
10.10.2021

Polsce potrzebne są regulacje dotyczące wodoru

W sprawie wodoru w Polsce jest bardzo dużo entuzjazmu, ale jest jeszcze dużo pracy w obszarze legislacyjnym. W ślad za entuzjazmem powinno pójść prawo wodorowe - powiedział we wtorek podczas panelu dot. wodoru i magazynowania energii na Kongresie 590 w Warszawie wiceprezes PGNiG Arkadiusz Sekściński.
06.10.2021

IEA apeluje o rozwój technologii wodorowych

Afiliowana przy OECD Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) wystosowała w poniedziałek apel do rządów państw o przyspieszenie prac nad technologiami wodorowymi, aby „zazielenić” przemysł i transport.
04.10.2021

Niemcy otwierają przed inwestorami możliwość testowania elektrolizy na morzach

1 października 2021 roku weszło w życie rozporządzenie niemieckiego Ministerstwa Spraw Gospodarczych, która ma na celu promowanie wodoru i jego produkcji na obszarach morskich. Nowe przepisy regulują sprzedaż obszarów przeznaczonych pod produkcję wodoru w ramach aukcji. Pierwsze z nich odbędą się już w następnym roku.
04.10.2021

Mauretania stawia na produkcję wodoru. Pomoże fotowoltaika i farmy morskie

Afrykański koncern energetyczny Chariot rozpoczął współpracę z Mauretanią, aby wesprzeć jej cel, jakim jest zostanie światowym liderem w produkcji ekologicznego wodoru. Być może zielone paliwo będzie powstawało na bazie energii pochodzącej z pierwszej morskiej farmy wiatrowej.
01.10.2021

Wystartował wodorowy projekt VETNI

Grupa LOTOS, w konsorcjum z Instytutem Energetyki oraz Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie, uruchomiła nowy projekt wodorowy o wartości blisko 10 mln zł. Jego celem jest skonstruowanie pilotażowej instalacji w oparciu o elektrolizery stałotlenkowe (SOE). Oficjalny kick-off projektu zorganizowano pod koniec września br. w Jaśle, gdzie docelowo stanie wspomniana instalacja.
30.09.2021

Czy polski biznes jest gotowy na wdrażanie technologii wodorowych? – D. Cycoń | Podcast Energia IPE #05

Gościem nowego podcastu „Polityka Energia Klimat” jest Pan Dawid Cycoń, prezes spółki ML System S.A i laureat Nagrody im. Ignacego Łukasiewicza w kategorii bezpieczeństwo energetyczne za wkład w rozwój energetyki odnawialnej, a także zaangażowanie w implementację rozwiązań opartych o ideę zrównoważonego rozwoju.
24.09.2021

Nieoczywista współpraca – wodór i odnawialne źródła energii

Głównym źródłem energii elektrycznej jutra będzie wodór czy może przyszłość zdominują wiatraki oraz panele fotowoltaiczne? Wymienione źródła są dziś często traktowane niezależnie. Jednakże te dwie obecnie rozwijające się gałęzie – OZE oraz technologie wodorowe – dążą do nieoczywistej współpracy.
17.09.2021

GWM prezentuje nowego SUVa coupe - HAVAL H6S to szereg atrakcyjnych rozwiązań

GWM przedstawiła wyjątkowy, nowy model pojazdu HAVAL H6S podczas ogólnoświatowych obchodów dziesięciolecia marki HAVAL H6. Dwa dni później model HAVAL H6S zadebiutował na targach motoryzacyjnych Chengdu Motor Show.
16.09.2021

Ponad 80 mln zł dotacji dla Śląska na zakup autobusów napędzanych wodorem

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) udzieli Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) dotacji w wysokości 81 mln zł na zakup 20 autobusów wodorowych.
15.09.2021

Zyska: uważam, że wodór to przyszłość transportu ciężkiego

Czekamy na wdrożenie wodoru do masowej produkcji, do masowego zastosowania, co też pozwoli na obniżenie kosztów – powiedział we wtorek wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Zaznaczył, że jego zdaniem wodór to "przyszłość transportu ciężkiego".
15.09.2021

H2eBuffer w Szczecinie – czy wodór pomoże stabilizować sieci? Pytamy Eneę o szczegóły projektu

W czerwcu Enea Operator, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oraz Uniwersytet Szczeciński zaangażowały się we wspólny projekt naukowo-badawczy o nazwie H2eBuffer. Jego celem jest budowa systemu magazynującego energię i stabilizującego sieć energetyczną, który będzie wykorzystywał zielony wodór wytworzony z instalacji OZE. Pytamy Eneę o szczegóły projektu i miejsce wodoru w strategii spółki.
13.09.2021

bp czeka na odpowiednie przepisy, chce inwestować w bałtycki offshore

Polski sektor morskiej energetyki wiatrowej jest wysoko na liście priorytetów bp – zapowiadają przedstawiciele koncernu i podkreślają, że rozważane są inwestycje w tym obszarze. Warunkiem jest jednak stabilne otoczenie regulacyjne, kluczowe przy wielomiliardowych nakładach i 25–30-letnim okresie zwrotu.
10.09.2021

PGNiG: na razie biometan bardziej prawdopodobny niż wodór

Najszybszą, najskuteczniejszą metodą „zazielenienia” gazu ziemnego jako paliwa przejściowego w najbliższym czasie będzie raczej biometan niż wodór – powiedział w trakcie XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG. Majewski wziął udział w panelu „Europa Środkowo-Wschodnia wobec szans i wyzwań transformacji energetycznej”.
09.09.2021

Wiceminister Ireneusz Zyska o przyszłości wodoru

Rozwiązania technologiczne dotyczące wodoru to główny temat rozmów podczas spotkania z inicjatorami Podkarpackiej Doliny Wodorowej. W wydarzeniu, które odbyło się 3 września 2021 r. w Nowej Sarzynie, udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
08.09.2021

PKN ORLEN: Polska ma szansę zostać liderem technologii wodorowej w Europie

PKN Orlen jako pierwszy koncern paliwowy w tej części Europy zadeklarował osiągnięcie całkowitej neutralności emisyjnej do 2050 roku. Jak przekonywał, podczas Forum Wizja Rozwoju, Grzegorz Jóźwiak, dyrektor wdrażania paliw alternatywnych Grupy Orlen, to wodór ma stanowić optymalny pomost w osiągnięciu zerowej emisyjności. Stąd tak liczne inwestycje spółki w pozyskiwanie i wykorzystywanie tego surowca.
31.08.2021

ARP: do 2030 r. powstanie w Polsce pięć dolin wodorowych

W ramach Krajowego Planu Odbudowy środki przeznaczone na projekty wpisujące się w rozwój technologii wodorowych sięgną 800 mln EUR. Agencja Rozwoju Przemysłu uczestniczy w powołaniu pięciu dolin wodorowych, które mają powstać w Polsce do 2030 roku. „Jesteśmy w trakcie rewolucji energetycznej” – powiedział Paweł Kolczyński, wiceprezes zarządu ARP S.A. podczas tegorocznego Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
31.08.2021

3W: Woda - Wodór - Węgiel. Nowa inicjatywa Banku Gospodarstwa Krajowego

3W: Woda – Wodór – Węgiel, to nowa inicjatywa Banku Gospodarstwa Krajowego, jedynego w Polsce banku rozwoju, który wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Bank rozpoczyna realizację inicjatywy 3W, aby wesprzeć świat nauki i biznesu w rozwoju nowoczesnych technologii stosowanych w przemyśle, energetyce i medycynie.
27.08.2021

PKP, Orlen i PESA będą współpracować przy technologiach wodorowych na kolei

PKP, PKN Orlen i należąca do PFR PESA podpisały w środę porozumienie ws. współpracy na rzecz wdrożenia technologii wodorowych w transporcie szynowym.
26.08.2021

KGHM rozważa inwestycje w małe reaktory jądrowe i wodór

W odpowiedzi na wysoką cenę energii i konieczność posiadania źródła energii z mniejszym wpływem na klimat, małe reaktory jądrowe powinny być absolutnie rozważanym wariantem – mówi "Rzeczpospolitej" prezes KGHM Marcin Chludziński.
19.08.2021

Japońskie trio chce produkować silniki napędzane wodorem

Kawasaki Heavy Industries, Yanmar Power Technology i Japan Engine Corporation utworzyło HyEng Corporation w ramach rozwoju napędu zerowego netto.
09.08.2021

Naukowcy chcą zwiększyć efektywność produkcji wodoru z wody morskiej dzięki nanomateriałowi

Naukowcy z University of Central Florida (UCF) opracowali nowy nanomateriał zdolny do efektywnego procesu elektrolizy wody morskiej bez uwalniania żadnych szkodliwych substancji chemicznych. Pozyskiwane w ten sposób paliwo wodorowe może w przyszłości stanowić alternatywę dla paliw kopalnych i wspomóc wysiłki na rzecz transformacji energetycznej.
07.08.2021

UK dekarbonizuje przemysł ciężki inwestując w technologię nuklearną

Rządowa inwestycja ma na celu uruchomienie technologii nuklearnej w ciągu następnej dekady, w ramach dążenia do dekarbonizacji przemysłu ciężkiego.
01.08.2021

W Niemczech powstanie wielkoskalowa instalacja morska do produkcji zielonego wodoru

RWE, Shell, Gasunie i Equinor podpisały list intencyjny w sprawie ściślejszej współpracy w ramach projektu AquaSector, którego celem jest budowy pierwszej w Niemczech wielkoskalowej instalacji morskiej do produkcji zielonego wodoru.
26.07.2021

Nawet cena węgla w wysokości 200 euro nie uczyni czystego wodoru konkurencyjnym

Ponieważ czysty wodór pozostaje znacznie mniej opłacalny niż paliwa kopalne, Unia Europejska (UE) musi wprowadzić politykę, która drastycznie obniżyłaby koszty jego produkcji. Według badań przeprowadzonych przez think tank Agora Energiewende i jego partnera Guidehouse wspieranie wykorzystania odnawialnego wodoru zgodnie ze strategią wodorową Komisji Europejskiej będzie kosztować 10-24 mld euro rocznie do końca obecnej dekady.
22.07.2021

Na miejscu elektrowni węglowej powstanie instalacja do produkcji zielonego wodoru

Niemcy zamknęli kolejną elektrownię węglową i to zaledwie sześć lat po jej otwarciu. Obiekt może jednak zyskać drugie życie. Ma tam powstać instalacja do produkcji zielonego wodoru z wykorzystaniem nadwyżki energii elektrycznej pozyskiwanej z farm wiatrowych i fotowoltaicznych.
13.07.2021

Na Politechnice Rzeszowskiej rozmawiano o Dolinie Wodorowej

O produkcji wodoru oraz jego roli w lotnictwie i transporcie rozmawiali w czwartek na Politechnice Rzeszowskiej sygnatariusze listu intencyjnego na rzecz utworzenia podkarpackiej Doliny Wodorowej.
09.07.2021

Krakowskie MPK planuje zakup autobusów zasilanych wodorem

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie planuje zakup 40 autobusów zasilanych wodorem: 30 pojazdów o długości 12 m i 10 "przegubowców" o długości 18 m - podał w środę Urząd Miasta w Krakowie. Przed ostateczną decyzją przewoźnik przeprowadzi wstępne konsultacje rynkowe.
08.07.2021

Podpisano deklarację ws. powołania Wielkopolskiej Doliny Wodorowej

Deklarację o woli powołania Wielkopolskiej Doliny Wodorowej podpisali w poniedziałek w Poznaniu przedstawiciele samorządów, poznańskich uczelni oraz reprezentanci świata biznesu. Jak podkreślono podczas uroczystości "Wielkopolska popiera rozwój technologii opartej na wodorze".
06.07.2021

Equinor zwiększa swoje ambicje wodorowe w Wielkiej Brytanii

Norweski gigant naftowo-gazowy Equinor poinformował o podniesieniu swojego celu produkcji wodoru w Wielkiej Brytanii do 1,8 GW. Jak donosi Reuters, deklaracja padła po wizycie brytyjskiego sekretarza ds. biznesu Kwasi Kwartenga w Oslo.
04.07.2021

Nowatorskie rozwiązanie do magazynowania energii z rurami i kotwami

Co wspólnego mają rury i kotwy z magazynowaniem energii? W nowym badaniu testowano potencjał mniej znanego, ale obiecującego zrównoważonego systemu magazynowania energii o nazwie Buoyancy Energy Storage.
26.06.2021

Norweski Statkraft stanął w kolejce, by dostarczyć ekologiczny wodór na 88-metrowy bezemisyjny statek

Wodór ma coraz szersze spektrum zastosowań, szczególnie w sektorach takich jak przemysł i transport. W ostatnim czasie ukształtował się szereg projektów skoncentrowanych na rozwoju statków napędzanych wodorem.
26.06.2021

Pionierska Polska - pierwszy na świecie pasażerski pociąg wodorowy może być produkowany w kraju!

Produkowany w fabrykach Alstomu w Niemczech i Polsce Coradia iLint to pierwszy na świecie pasażerski pociąg z napędem wodorowym. To cichy i bezemisyjny pojazd, który emituje tylko wodę i parę wodną. Na zakup pociągów na wodór zdecydowały się już Niemcy, Austria, a także Francja i Włochy.
24.06.2021

Na drogach pojawiły się BMW na zielony wodór

BMW Group rozpoczęła testy pojazdów wykorzystujących układ napędowy z wodorowymi ogniwami paliwowymi. Niemiecki gigant motoryzacyjny testuje tę technologię „w codziennych warunkach na europejskich drogach”.
18.06.2021

Grupa Orlen planuje wybudować huby i stacje tankowania wodoru w Polsce, Czechach i na Słowacji

Grupa Orlen planuje budowę w Polsce, w Czechach i na Słowacji sieci hubów wodorowych z odnawialnymi źródłami energii oraz instalacji przetwarzających odpady komunalne w wodór. W ramach projektu planowana jest też budowa ponad 100 stacji tankowania dla transportu indywidualnego, publicznego i cargo.
14.06.2021

Gigant Siemens Gamesa przedstawia skuteczny plan obniżenia kosztów zielonego wodoru

Jak wynika z białej księgi Siemens Gamesa Renewable Energy, tak zwana „zielona” produkcja wodoru przy użyciu lądowych turbin wiatrowych może osiągnąć do 2030 roku parytet cenowy z wodorem z paliw kopalnych
11.06.2021

Lotos - na naszych oczach tworzy się silny koncern multienergetyczny

Lotos to ważny gracz na naszym rynku, mający duże znaczenia dla utrzymania bezpieczeństwa energetycznego Polski. To obliguje nas do ciągłego rozwoju – mówi we wtorkowym wydaniu "Rzeczpospolitej" Zofia Paryła, prezes zarządu Grupy Lotos.
08.06.2021

Branża lotnicza chce wykorzystywać wodór jako paliwo. W pracach badawczych będzie uczestniczyć polski przemysł

– Polski przemysł lotniczy ma szansę zaistnieć w zielonej transformacji tego sektora – ocenia Marek Darecki, prezes Doliny Lotniczej. Jak wskazuje, „zazielenienie” lotnictwa to proces, od którego nie ma już odwrotu, a największy potencjał w dekarbonizacji tego sektora stwarza wykorzystanie ciekłego wodoru jako paliwa. – To właśnie chcemy robić w Dolinie Lotniczej – zaznacza ekspert. Szansą na rozwój prac w tym zakresie może być utworzenie Podkarpackiej Doliny Wodorowej.
28.05.2021

MAP do 28 czerwca czeka na uwagi do projektu programu transformacji sektora elektroenergetycznego

Do 28 czerwca można zgłaszać uwagi w ramach konsultacji projektu programu transformacji sektora elektroenergetycznego - poinformowało MAP. Projekt zakłada, że do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) trafią aktywa związane z wytwarzaniem energii z węgla od PGE, Tauronu i Enei.
26.05.2021

W ciągu 10–20 lat zielony wodór może zastąpić w transporcie gaz ziemny, a nawet ropę. Polacy opracowują system pozyskiwania go z nadwyżek energetycznych OZE

Wodór odgrywa dziś niewielką rolę w sektorze elektroenergetycznym i odpowiada za mniej niż 1 proc. produkcji energii elektrycznej. Już wkrótce może się to jednak zmienić. Jest lekki, łatwy do przechowywania, energochłonny i nie powoduje bezpośredniej emisji zanieczyszczeń ani gazów cieplarnianych.
26.05.2021

PKN Orlen rozważa przetwarzanie rolniczej biomasy

PKN Orlen analizuje możliwość zagospodarowania biomasy rolniczej pochodzącej z wytwarzania cukru oraz produktów zbożowych i przetwarzanie jej na wysokomarżowe produkty petrochemiczne, biometan, a także wodór. Spółka podpisała list intencyjny w tej sprawie z Krajową Spółką Cukrową.
18.05.2021

Według Morawieckiego w następnej dekadzie Polska może być wodorowym hubem

Polska może stać się hubem wodorowym w ciągu kolejnej dekady i będziemy podejmowali działania, żeby takim hubem się stała. Jedną z Dolin Wodorowych będzie Rzeszów – powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej w Jasionce k. Rzeszowa premier Mateusz Morawiecki.
18.05.2021

Serce „Podkarpackiej Doliny Wodorowej” bije w Rzeszowie

Wykorzystanie innowacyjnych pod względem gospodarczym i korzystnych pod względem ochrony środowiska technologii wodorowych to główny cel stworzenia „Podkarpackiej Doliny Wodorowej”.
18.05.2021

European Energy wzmacnia swoje działania Power to X i dołącza do organizacji Hydrogen Denmark

Duński deweloper farm wiatrowych i słonecznych European Energy dołącza do duńskiej organizacji Hydrogen Denmark, aby wzmocnić swoje działania w zakresie wodoru i rozwiązań Power-to-X.
16.05.2021

Lotnisko w Holandii stawia na wodór

Port lotniczy Groningen-Eelde nawiązał współpracę z organizacją ekspertów sektora energetycznego New Energy Coalition. W planach władz lotniska jest stworzenie najbardziej zrównoważonego portu lotniczego w Europie. Istotną rolę odegra w tym procesie wodór.
12.05.2021

Wodór? To może być wielka szansa dla Polski

Program tegorocznego Forum Wizja Rozwoju w Gdyni bardzo mocno akcentuje tematykę rynku energii. Polskę, bazującą od lat na tradycyjnych źródłach, w najbliższych latach czeka w tej kwestii prawdziwa rewolucja technologiczna. I to może być jeden z najgorętszych bloków tematycznych tegorocznego Forum.
12.05.2021

Przyszłością lotnictwa jest wodór. Wartość rynku może sięgnąć 27 mld dolarów w 2030 rok

Litewski holding lotniczy Avia Solutions Group szacuje, że w 2030 roku wartość globalnego rynku samolotów napędzanych wodorem osiągnie poziom 27,68 mld dolarów oraz 174,02 mld dolarów w 2040 roku. Głównym źródłem zanieczyszczeń emitowanych w tym sektorze jest proces spalania paliwa lotniczego. Eksperci wskazują, że przyszłością lotnictwa jest nie elektromobilność, a wodór.
06.05.2021

Globalny cel neutralności klimatycznej nie będzie możliwy bez elektryfikacji i zielonego wodoru

Elektryfikacja będzie głównym elementem transformacji gospodarki światowej, którą umożliwią gwałtownie spadające koszty odnawialnych źródeł energii. Rolę uzupełniającą tej technologii odegra zielony wodór, który będzie wykorzystywany tam, gdzie elektryfikacja jest trudna lub niemożliwa - wynika z raportów Energy Transitions Commission (ETC), koalicji 45 globalnych liderów sektora energetycznego.
04.05.2021

Morski rurociąg przetransportuje zielony wodór z Morza Północnego

AquaDuctus to projekt budowy rurociągu, który będzie transportował zielony wodór z Morza Północnego w stronę kontynentu. Wyzwania podjęło się konsorcjum firm GASCADE, Gasunie, RWE i Shell, które podpisały porozumienie dotyczące współpracy przy projekcie budowy infrastruktury wodorowej.
04.05.2021

ORLEN wybuduje pierwsze stacje tankowania wodoru

PKN Orlen zainicjował procedurę wyboru wykonawcy stacji tankowania paliwa wodorowego. Jak zapowiada, płocki koncern, pierwsze tego typu stacje, obsługujące autobusy i samochody osobowe, powstaną w Poznaniu i Katowicach, a jeszcze w tym roku ruszy budowa hubu wodorowego we Włocławku.
04.05.2021

Przełomowa technologia czujników wycieku H2 pozwoli na bezpieczne stosowanie wodoru

Wodór jako czyste źródło energii stanowi alternatywę dla paliw kopalnych. Pojawiają się jednak obawy ograniczające jego wykorzystanie w pojazdach elektrycznych. Dobrą wiadomością jest fakt, że prace technologiczno-badawcze obniżają to ryzyko. Badania naukowców z Uniwersytetu w Georgii rzucają nowe światło na ten problem. 
04.05.2021

Thyssenkrupp rozpocznie produkcję zielonego amoniaku z zielonego wodoru w technologii neutralnej dla klimatu

Thyssenkrupp Industrial Solutions AG (Essen, Niemcy) zawarła kontrakt inżynieryjno-dostawczy z CF Industries, Inc. (Deerfield, Illinois; www.cfindustries.com) na dostawę zielonego wodoru do produkcji zielonego amoniaku w Donaldsonville, w kompleksie produkcyjnym w Luizjanie. W ramach tego kontraktu Thyssenkrupp zaprojektuje i dostarczy jednostkę do produkcji wodoru o mocy 20 MW w oparciu o elektrolizę wody o odczynie alkalicznym, a także wszystkie niezbędne do tego procesu media i elementy.
04.05.2021

World Bank: Amoniak i wodór najważniejszymi paliwami w drodze do neutralności węglowej

Amoniak i wodór to neutralnie węglowo paliwa morskie, które prawdopodobnie będą najważniejsze w przyszłości – wynika z nowej serii raportów wydanych przez Bank Światowy. Według nich obecnie te dwa zielone paliwa są „najbardziej obiecujące" dla światowej żeglugi.
20.04.2021

Podkarpacie przyszłą "Doliną wodorową"

O zastosowaniu wodoru jako paliwa przyszłości oraz potrzebnej infrastrukturze dyskutowano w czwartek w trakcie konferencji online "Wodorowa przyszłość". Spotkanie zorganizował samorząd Rzeszowa.
15.04.2021

Alstom: Cztery regiony we Francji zamówiły 12 pociągów na ogniwa wodorowe

Francuski koncern Alstom ogłosił w czwartek, że otrzymał zamówienie na 12 pociągów napędzanych ogniwami wodorowymi od narodowego przewoźnika SNCF Voyageurs. Kwota kontraktu wynosi 190 mln euro, a składy mają od 2025 roku wozić pasażerów w czterech regionach Francji.
08.04.2021

MKiŚ: atom i wodór tematami spotkania wiceministrów z Polski i Korei Południowej

Polskie plany budowy elektrowni jądrowych oraz rozwój technologii wodorowych były głównymi tematami spotkania wiceministra klimatu i środowiska Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego z Youngjoon Joo, wiceministrem handlu, przemysłu i energii Korei Południowej.
07.04.2021

SANY idzie z duchem czasów i stawia na czystsze paliwa dzięki pojazdom budowlanym wyposażonym w wodorowe ogniwa paliwowe

Każdego roku tego dnia miliony ludzi na całym świecie wyłączają światła w domach, budynkach i na ulicach w ramach Godziny dla Ziemi. Od roku 2008, „godzina bez prądu” stanowi symbol działań na rzecz planety oraz oszczędzania energii i ochrony środowiska. W SANY działania te realizowane są poprzez ciągłe innowacje w zakresie oszczędnych energetycznie i przyjaznych środowisku rozwiązań stosowanych w naszych maszynach. Najnowsze dwa przykłady to wywrotka i betonowóz, które niedawno wyjechały z „inteligentnej” fabryki głównej SANY -
29.03.2021

"Nowa Energia" - nabór wniosków do programu rozpoczęty!

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłasza I nabór wniosków w ramach programu priorytetowego „Nowa Energia” w obszarze nr 4 „Produkcja, transport, magazynowanie i wykorzystanie wodoru”.
18.03.2021

Shanghai Electric uruchomi ośrodka badań i rozwoju produkcji wodoru w technologii PEM

Jako jeden z największych chińskich producentów urządzeń energetycznych Shanghai Electric przoduje w dziedzinie rozwoju technologii produkcji ekologicznego wodoru. Podczas tegorocznych Sesji Dwustronnych prowadzono aktywną debatę nad 14. Planem Pięcioletnim, którego głównym celem jest właśnie produkcja ekologicznego wodoru. Dzięki silnemu wsparciu władz oraz ogólnemu zainteresowaniu przedstawicieli przemysłu rok 2021 jawi się jako rok zerowy dla branży energetyki wodorowej.
17.03.2021

Unimore i Snam promują badania nad wodorem

Uniwersytet w Modenie i Reggio Emilia (Unimore) oraz włoski operator infrastruktury Snam podpisali umowę ramową w celu promowania projektów badawczych, rozwojowych i szkoleniowych w sektorze wodoru.
11.03.2021

Czas na polskie technologie wodorowe - ruszył nabór projektów

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii wspólnie z Ministerstwie Klimatu i Środowiska zaprasza do składania projektów z obszaru technologii i systemów wodorowych, których realizacja będzie możliwa dzięki uzyskaniu pomocy publicznej w ramach mechanizmu Komisji Europejskiej - Ważne Projekty Stanowiące Przedmiot Wspólnego Europejskiego Zainteresowania (Important Projects of Common European Interest - IPCEI). Aplikacje można składać do 26 marca 2021 r.
05.03.2021

Od 18 marca nabór na innowacyjne projekty wodorowe

Innowacje w obszarze produkcji, transportu, magazynowania i wykorzystania wodoru jako pierwsze uzyskają wsparcie w ramach programu „Nowa Energia”, który uruchamia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W tym naborze zostanie udostępnione wsparcie w wysokości 300 mln zł.
24.02.2021

Polska może stać się liderem w produkcji i wykorzystaniu wodoru w regionie.

Dobiegają końca konsultacje publiczne strategii wodorowej przedstawionej w styczniu przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dokument wskazuje sześć celów, związanych m.in. z produkcją i wykorzystaniem wodoru w różnych dziedzinach gospodarki, np. transporcie, do realizacji przed 2030 rokiem. Zakłada także przygotowanie ram prawnych dla całego sektora.
19.02.2021

Pierwsza instalacja w Polsce wytworzy wodór m.in. z nadwyżek energii pochodzącej z OZE

Pod koniec 2021 roku rozpocznie się faza badań eksploatacyjnych pierwszego polskiego układu power-to-X głęboko zintegrowanego z elektrociepłownią. Ta innowacyjna instalacja pozwoli na wytwarzanie wodoru z pary pochodzącej z elektrowni, elektrociepłowni oraz energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Projekt HYDROGIN ma przyczynić się do poprawy elastyczności klasycznych elektrowni i elektrociepłowni oraz zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii w polskim sektorze elektroenergetycznym.
07.01.2021

Grupa Lotos: instalcja odzysku wodoru zmniejszy emisjisję CO2 do atmosfery

Grupa Lotos uruchomiła Węzeł Odzysku Wodoru. Koszt inwestycji to ok.180 mln zł - podało we wtorek biuro prasowe koncernu.
09.12.2020

Grupa Technologiczna ASE

Grupa Technologiczna ASE Razem tworzymy technologie przyszłości
Wodór,H2,Magazyny Energii,Poprawa jakości energii elektrycznej,Zarządzanie energią,LNG,Odpowiedzialny przemysł,Nowe technologie,Technologie wodorowe,OZE,Bezpieczeństwo techniczne,Bezpieczeństwo wybuchowe,Analizy bezpieczeństwa ,Konsulting środowiskowy,zielona energia,czysty wodór,Grupa Technologiczna ASE

CS Kompozyty Sp. z o.o.

zielone kompozyty,energia z odpadów,zielony wodór,kompozyty,farby,napędy,wodór

Za nami trzecia edycja targów H2POLAND!

W dniach 24 i 25 kwietnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyło się Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Wydarzenie było w całości poświęcone dekarbonizacji oraz technologiom wodorowym.
30.04.2024

Gdynia testuje wodorowe autobusy z Portugalii

W Gdyni trwają testy kolejnego wodorowego autobusu. Tym razem miasto testuje pojazd portugalskiego producenta Caetano.
05.09.2023

Infrastruktura wodorowa wyzwaniem dla bezpieczeństwa krytycznego

W kontekście ostatnich wydarzeń geopolitycznych, takich jak ataki na Nord Stream 2 oraz sytuacja na Ukrainie, rozmowa z Mateuszem Romowiczem, radcą prawnym z Legal Marine, podczas 2. Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2POLAND, rzuca światło na istotne zagadnienia związane z bezpieczeństwem infrastruktury wodorowej.
04.09.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.