Wynik wyszukiwania - "ekologia" - Wiadomości

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska na COP28: energia jądrowa zapewni bezpieczeństwo oraz szansę na rozwój gospodarczy kraju

Energia jądrowa zapewni bezpieczeństwo energetyczne oraz szansę na rozwój gospodarczy kraju - podkreśliła podczas 28. Konferencji Stron Ramowej konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP28) minister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
01.12.2023

Polski rynek upomina się o zrównoważoną produkcję owoców

Konsumenci owoców oczekują dziś produktów bezpiecznych, nie zostawiających śladu węglowego, z jak najmniejszą liczbą pośredników w łańcuchu dostaw. Dlatego sadownicy muszą zmienić sposób myślenia o swoich uprawach i dostosować produkcję do potrzeb rynku. O tym, jakimi metodami można ten cel osiągnąć, rozmawiali uczestnicy konferencji „Czy polska produkcja owoców spełnia oczekiwania konsumentów?”, która odbyła się 29 listopada 2023 r. w Centrum Prasowym PAP Warszawie.
01.12.2023

Tauron zakończył I etap budowy farmy fotowoltaicznej w Mysłowicach

Koncern energetyczny Tauron zakończył pierwszy etap budowy farmy fotowoltaicznej na poprzemysłowym terenie w Mysłowicach. Farma powstaje w dwóch etapach: w pierwszym, obecnym - ok. 37 MW, a następnie dalsze 55 MW. Drugi etap ma zostać zrealizowany w perspektywie 2025 r.
30.11.2023

Produkcja Bitcoinów zużywa gigantyczne ilości wody

Tzw. kopanie Bitcoinów wiąże się nie tylko z ogromnymi stratami energii, ale także wody, m.in. wykorzystywanej do chłodzenia komputerów. Jedna transakcja tą walutą średnio oznacza zużycie takiej ilości wody, jaką można napełnić przeciętny przydomowy basen.
30.11.2023

16 aktywistów Just Stop Oil aresztowanych po proteście przed domem premiera Sunaka

Szesnastu aktywistów grupy Just Stop Oil, która domaga się wstrzymania wydobycia paliw kopalnych, zostało aresztowanych w nocy ze środy na czwartek po proteście zorganizowanym przed prywatnym domem brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka.
30.11.2023

Sukces polskiego programu offshore zależeć będzie od zrównoważonego połączenia local contentu i międzynarodowych partnerstw

Offshore to strategiczny obszar nowej energetyki i właśnie dlatego państwowe firmy powinny mieć w nim udział. Jednak to otwartość na międzynarodowe partnerstwa gwarantuje sukces realizacji inwestycji oraz rozwój całej gospodarki w oparciu o lokal content – to najważniejsze wnioski z debaty „Korzyści z rozwoju morskich farm wiatrowych – offshore jako szansa dla gospodarki i społeczeństwa”, która odbyła się w ramach Konferencji Offshore Wind Poland 2023 w Warszawie, organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.
30.11.2023

Na terenie Szczecina zostanie zasadzonych ponad 300 drzew

W ciągu najbliższych tygodni na terenie miasta zostanie zasadzonych ponad 300 nowych drzew – poinformował w środę szczeciński magistrat. Przybędzie m.in. kasztanowców, świerków i platanów.
30.11.2023

Klaster energii i wodoru w Rudzie Śląskiej ma walczyć z kosztami energii

W Rudzie Śląskiej powstał klaster energii i wodoru, który ma służyć m.in. optymalizacji kosztów energii. Przy europejskiej dotacji opracowana zostanie też koncepcja wykorzystanie infrastruktury pogórniczej do produkcji energii z odnawialnych źródeł i jej magazynowania.
29.11.2023

W województwie śląskim wciąż zbyt słabo egzekwuje się przepisy antysmogowe

Wiele gmin woj. śląskiego wciąż niewystarczająco egzekwuje przepisy antysmogowe: truciciele zbyt łatwo mogą uniknąć odpowiedzialności za spalanie odpadów lub używanie kotła niezgodnego z przepisami - wynika z raportu Polskiego Alarmu Smogowego na podstawie badań w gminach.
29.11.2023

Zaprezentowano raport "Prognoza zapotrzebowania na wodór odnawialny w Polsce do 2030 r."

Podczas trzeciej edycji HYDROGENCONFERENCE.PL odbywającej się na Uniwersytecie Warszawskim zaprezentowano raport: analiza zapotrzebowania na wodór odnawialny RFNBO w Polsce do 2030 r.
29.11.2023

Idea Rozwoju Twojego Biznesu: zrównoważony rozwój to podstawa konkurencyjności na rynku

Zasady zrównoważonego rozwoju wpływają na konkurencyjność firmy, a im szybciej zostaną wdrożone, tym większe szanse przedsiębiorstwa na rynku. To główna rada dla polskich właścicieli firm sektora małych i średnich przedsiębiorstw, jaką przekazali eksperci podczas 7. spotkania z cyklu #idearozwojubiznesu.
29.11.2023

Włączamy Zieloną Energię! Dołącz do Huawei Startup Challenge

Rusza nabór do czwartej edycji prestiżowego konkursu Huawei Startup Challenge, organizowanego przez firmę Huawei i Startup Academy. Tegoroczna edycja programu skierowana jest do twórców innowacyjnych rozwiązań technologicznych z obszaru zielonej energii oraz wykorzystania jej potencjału przez polskie startupy.
29.11.2023

Polacy promują europejską żywność ekologiczną w Nowym Jorku

W nowojorskiej Fundacji Kościuszkowskiej zorganizowano we wtorek seminarium poświęcone prezentacji europejskiej żywności ekologicznej. Wydarzenie zostało połączone z networkingiem i degustacją organicznych potraw.
29.11.2023

Czy projekt Izera przetrwa kadencje nowego rządu?

Decyzja o zatrzymaniu projektu Izery byłaby bardzo zła i nieuzasadniona ekonomicznie – uważa Tomasz Kędzierski, dyrektor strategii i rozwoju biznesu ElectroMobility Poland w rozmowie z "Rzeczpospolitą".
29.11.2023

Na targach World Nuclear Exhibition pojawi się kilkadziesiąt polskich firm

Największe na świecie targi dotyczące cywilnej energetyki jądrowej czyli World Nuclear Exhibition rozpoczynają się już dzisiaj i potrwają do 30 listopada. Na wydarzeniu pojawi się aż 27 polskich firm i instytucji.
28.11.2023

Dzień Ziemi to początek. Edukacja ekologiczna w szkołach z programem Be.Eco

Woda, elektroodpady i odpowiedzialna moda - to tylko wybrane zagadnienia, które każdy nauczyciel i nauczycielka mogą zgłębić w ramach bezpłatnego programu Be.Eco przygotowanego przez Fundację Digital University na rok szkolny 2023/24. Szkolenia odbywają się online i prowadzone są przez ekspertów z poszczególnych obszarów. W planie są też konkursy dla uczniów i granty dla szkół za udział w turnieju.
27.11.2023

Green Friday. Jak zamienić przyszłość z czarnej na zieloną?

Liczby są nieubłagane: 80% produktów i ich plastikowe opakowania, zakupione podczas Black Friday trafia na wysypiska śmieci lub zostaje spalone. Te, które potraktowano nieco bardziej odpowiedzialnie są poddawane niskiej jakości recyklingowi. Aż 60% konsumentów żałuje zakupu przecenionych tego dnia produktów. Obchodzone pod koniec listopada wielkie święto zakupów, co roku zbiera ogromne, ekologiczne żniwo.
24.11.2023

Wodorosty „największym niewykorzystanym zasobem” naszej planety

Ostatni odcinek programu CNN „Call to Earth: Sea of Hope” został poświęcony pracy Vincenta Doumeizela, który uważa, że wodorosty to wciąż niewykorzystany zasób mogący zaradzić największym wyzwaniom naszej planety. Seria „Call to Earth” jest realizowana w ramach globalnej inicjatywy CNN na rzecz ochrony przyrody o tej samej nazwie.
23.11.2023

Jak żyje się w Twoim mieście? Zobacz wyniki drugiej edycji Indeksu Zdrowych Miast!

Grupa LUX MED we współpracy ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie, Fundacją Gospodarki i Administracji Publicznej i Open Eyes Economy Summit (OEES) ogłaszają wyniki drugiej edycji Indeksu Zdrowych Miast, w którym prezentują warunki życia w 66 polskich miastach na prawach powiatu. Dzięki analizie, samorządy mogą zweryfikować wprowadzane praktyki i ich realny wpływ na jakość życia mieszkańców. Zwycięzcą ponownie okazała się Warszawa. Tuż obok na podium znalazły się Bielsko-Biała i Sopot.
22.11.2023

Pas i Droga: ścieżka ekologicznego rozwoju firmy Jinergy

Rok 2023 jest rokiem inicjatywy „Pasa i Drogi” oraz rokiem, w którym przypada dziesiąta rocznica założenia firmy Jinergy. Do tej pory firma dostarczyła wydajne moduły słoneczne do ponad 50 krajów na całym świecie, a dzięki platformie wymiany praktyk w ramach „Pasa i Drogi” aktywnie działa zagranicą, aby przyczyniać się do promowania rozwoju gospodarki węglowej i dostarczać zieloną energię do krajów położonych wzdłuż szlaku.
22.11.2023

Energetyka jądrowa ostatecznie uznana przez Parlament Europejski za branżę ekologiczną

Parlament Europejski zagłosował we wtorek za włączeniem energetyki jądrowej do grona zielonych technologii, które należy wspierać, aby zapewnić Europie konkurencyjność i suwerenność wobec Chin i Stanów Zjednoczonych.
22.11.2023

Ekolodzy alarmują, że pod Bolesławcem doszło do nielegalnej wycinki drzew

Zostaliśmy poinformowani o wycince drzew w pobliżu Bolesławca pod pretekstem przywrócenia gruntu zadrzewionego do rolniczego. Doszedłem do wniosku, że jest kolizja pomiędzy tymi przepisami, a tym co się dzieje - powiedział PAP Adam Bohdan z fundacji FOTA4Climate.
20.11.2023

Nawyki ekologiczne Polaków to troska o środowisko czy własny portfel? [BADANIE]

Czasy wysokiej inflacji wydają się wpływać na przyzwyczajenia Polaków. Ponad 84 proc. badanych deklaruje, że segreguje śmieci. Stopniowy wzrost notują też skłonności do oszczędzania wody, prądu oraz ograniczania konsumpcji - wynika z badania “Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2023” zrealizowanego przez Autopay.
20.11.2023

Nowoczesne "zielone pracownie" otworzono w szkołach podstawowych

W dwóch szkołach podstawowych w Rudzie Śląskiej otworzono nowoczesną pracownię dydaktyczną. Teraz uczniowie będą mogli skorzystać z nowoczesnych sprzętów multimedialnych oraz wysokiej jakości pomocy naukowych.
18.11.2023

Licznik Elektromobilności: wzrasta liczba elektrycznych samochodów w Polsce

Na koniec października br. po polskich drogach jeździły 90 902 samochody elektryczne, to wzrost o 69 proc. r/r - wynika z opublikowanego w piątek przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) raportu "Licznik Elektromobilności".
17.11.2023

Znamy zwycięzcę finałowej edycji konkursu EKO HESTIA SPA

Nagroda w wysokości 100 tysięcy złotych trafi do Goczałkowic-Zdroju. To wyróżnienie za skuteczne działania na rzecz środowiska. Zwycięzcę wybrała kapituła konkursu EKO HESTIA SPA.
17.11.2023

Rzecznik ITS: strefy czystego transportu są potrzebne, ale ich wprowadzenie może generować niepożądane zjawiska

Strefy czystego transportu są popularne w całej Europie, dlatego powinniśmy oswajać się z myślą, że zawitają także do polskich miast. Musimy mieć także świadomość, że ich implementacja może generować pewne negatywne zjawiska - podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik Instytutu Transportu Samochodowego Mikołaj Krupiński.
17.11.2023

Mieszkańcy Białegostoku mogą ubiegać się o dofinansowanie do zakupu roweru elektrycznego

Co najmniej trzystu mieszkańców Białegostoku ma szansę dostać dotację do zakupu roweru elektrycznego. Do podziału jest 750 tys. zł z finansowanego z budżetu województwa podlaskiego Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów. Maksymalna kwota wsparcia to 2,5 tys. zł.
17.11.2023

Wiceszef NFOŚiGW: od 2015 r. do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska trafiło 23 mld zł

Od 2015 r. do 2023 r. do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej trafiło 23 mld zł na projekty ekologiczne - podkreślił w czwartek podczas posiedzenia Rady ds. Samorządu Terytorialnego wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski.
16.11.2023

Czy Polsce 2050 przypadnie resort klimatu?

Z dużym prawdopodobieństwem tak, od początku o ten resort zabiegamy - powiedziała w czwartek w Polsat News posłanka Polski 2050 Paulina Henning-Kloska, pytana czy klimat i środowisko to resort, który przypadnie właśnie Polsce 2050.
16.11.2023

Radni Warszawy zadecydują o zmianie regulaminu P+R, będzie opłata za ładowanie tam samochodów elektrycznych

Radni Warszawy zadecydują w czwartek o zmianie regulaminu parkingów P+R. Tylko do końca roku będą obowiązywać Karty Eko, będzie opłata za ładowanie samochodów elektrycznych, na parkingu będzie można zostawić hulajnogę a w weekend nie będzie przerwy technicznej.
16.11.2023

Zielona energia trafi do kolejnych 6 tys. gospodarstw domowych na Mazowszu

PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE uruchomiła dwie farmy PV – Huszlew i Huszlew 2 – o łącznej mocy 13 MW. Nowe instalacje słoneczne powstały na terenie powiatu łosickiego w województwie mazowieckim.
15.11.2023

Wybór lokalizacji powierzchniowego składowiska odpadów promieniotwórczych zostanie przedłużony

Proces wyboru lokalizacji nowego powierzchniowego składowiska odpadów promieniotwórczych, który wygasa 15 listopada br. zostanie przedłużony - poinformował we wtorek resort klimatu i środowiska. Przypomniano, że gminy nim zainteresowane mogą zyskać do 10,5 mln zł.
15.11.2023

Branża mleczarska wymaga transformacji w kierunku bardziej zrównoważonej produkcji

Branża mleczarska potrzebuje zmian, by sprostać nowym wymogom KE dotyczących ochrony klimatu. Będą one polegały m.in. na zwiększeniu dobrostanu hodowli bydła czy wykorzystywaniu do produkcji odnawialnych źródeł energii - wskazuje Związek Polskich Przetwórców Mleka.
15.11.2023

NIK: Kluczowe organy administracji publicznej pozostawały bierne w pierwszej fazie katastrofy ekologicznej na Odrze

Kluczowe organy administracji publicznej odpowiedzialne za bezpieczeństwo obywateli pozostawały bierne w pierwszej fazie katastrofy ekologicznej na Odrze. Choć w rzece pojawiły się tysiące martwych ryb, to nie podjęto odpowiednich działań - wskazano w raporcie opublikowanym we wtorek przez Najwyższą Izbą Kontroli. Alarmy ostrzegawcze skierowane do mieszkańców pojawiły się z kilkunastodniowym opóźnieniem.
15.11.2023

Premier Kanady wysyła sprzeczne sygnały w kwestii polityki klimatycznej

Premier Kanady Justin Trudeau wysyła sprzeczne sygnały w kwestii swojej polityki klimatycznej - oceniła we wtorek agencja Reutera, powołując się na ekspertów ds. środowiska. W ich opinii Trudeau złagodził swoją politykę dotyczącą podatku od emisji dwutlenku węgla, aby zmniejszyć obciążenia związane z kosztami życia w regionie, który jest bastionem jego partii.
14.11.2023

Kraków apeluje aby nie palić liści

Z apelem o niepalenie liści, opadłych z drzew, zwrócił się do mieszkańców krakowski magistrat. Odbiór zielonych odpadów od mieszkańców oferowany jest bezpłatnie i odbywa się według ustalonego harmonogramu.
13.11.2023

Ekstrema pogodowe sprzyjają rozprzestrzenianiu się inwazyjnych gatunków zwierząt

Zmiany klimatyczne i związane z nimi gwałtowne zjawiska pogodowe sprzyjają rozprzestrzenianiu się inwazyjnych gatunków zwierząt, co zagraża rodzimym gatunkom i przekształca ekosystemy – donoszą chińscy naukowcy na łamach "Nature Ecology & Evolution".
10.11.2023

Ponad 240 mln zł m.in korytarze ekologiczne i edukację przyrodniczą w Polsce Wschodniej

Ponad 240 mln zł z funduszy UE zostanie przeznaczonych na projekty środowiskowe w Polsce Wschodniej - przekazał PAP resort funduszy i polityki regionalnej. Pieniądze trafią m.in. na tworzenie korytarzy ekologicznych dla zwierząt, edukację przyrodniczą oraz na łączenie rozdrobnionych kompleksów leśnych.
10.11.2023

RWE wraz z Fundacją MARE wyłowią plastikowe odpady w Porcie Ustka

Odpady z tworzyw sztucznych pływające w morzach i wzdłuż linii brzegowej stanowią poważne wyzwanie środowiskowe dla każdej nadmorskiej miejscowości. Według danych HELCOM, czyli Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku, na każdych 100 m bałtyckich plaż można znaleźć średnio od 50 do 300 sztuk odpadów, z czego 70 proc. to tworzywa sztuczne.
08.11.2023

Warsztaty dla rolników i nasadzenia - współpraca Lidl Polska z Fundacją WWF Polska na rzecz ochrony bioróżnorodności w Polsce

Dzisiejsze decyzje w temacie ochrony środowiska mają wpływ na przyszłe pokolenia i mogą zatrzymać trend zanikającej bioróżnorodności. Dlatego Lidl Polska wspólnie z Fundacją WWF Polska angażują się w odtworzenie krajobrazu rolniczego w Polsce. Obecnie przeprowadzają pilotażową akcję nasadzeń śródpolnych i warsztaty edukacyjne dla rolników i producentów współpracujących z siecią.
06.11.2023

W Gliwicach powstało Centrum Edukacji Ekologicznej

Co dzieje się z odpadami odbieranymi z gospodarstw domowych, jak prawidłowo segregować śmieci i chronić środowisko, co to mikroplastik – tego i wielu innych rzeczy można dowiedzieć się w otwartym w czwartek w Gliwicach Centrum Edukacji Ekologicznej (CEE).
27.10.2023

Szkoła podstawowa w Rudzie Śląskiej otworzyła ekopracownię pod chmurką

Szkoła Podstawowa nr 16 im. Janusza Korczaka otworzyła w czwartek "Ogródek korczakowski", czyli ekopracownię pod chmurką. Budowa ekopracowni to zwycięski projekt w konkursie organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
26.10.2023

Ekoenergetyka i Orlen – wspólnie dla lepszej infrastruktury ładowania

Ekoenergetyka, jako lider produkcji infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych, w dalszym ciągu rozwija swoją współpracę z ORLEN Centrum Serwisowe, wiodącym dostawcą usług serwisowych dla sektora energetycznego. W ramach tej współpracy, na polskich stacjach ORLEN już w tym momencie działa 129 stacji ładowania dostarczonych przez Ekoenergetykę, co stanowi ponad 80% udziału w całej sieci ładowania grupy ORLEN.
23.10.2023

Drugi raport Wedla „Z przyjemnością dla przyszłości”. Droga ku zrównoważonemu rozwojowi, a na niej pierwszy krok do dekarbonizacji

Wedel dzieli się z interesariuszami swoim podejściem do zrównoważonego rozwoju, przedstawiając dane niefinansowe za rok 2022 r. według standardu GRI. Obliczenie śladu węglowego i podjęcie zobowiązania wdrożenia pomiaru emisji CO2 w organizacji, jako stałego elementu wewnętrznej kontroli, to krok milowy w historii czekoladowej marki w obszarze ESG (środowisko, społeczeństwo, ład korporacyjny).
23.10.2023

Także biodegradowalny plastik jest szkodliwy dla ryb

Choć nie są tak szkodliwe, jak typowe plastiki - to również "ekologiczne" tworzywa wpływają na zachowanie ryb, powodując zaburzenia. Znaczenie mogą mieć użyte surowce, których wykorzystanie, zdaniem naukowców, wymaga odpowiednich regulacji.
22.10.2023

Elektryczne statki na Tamizie ze stoczni Wielkiej Brytanii i Polski

Latem na wody Tamizy wypłynął Earth Clipper. To pierwszy w Europie hybrydowy szybki statek pasażerski, zbudowany zgodnie z przepisami High-Speed Craft Code. Dołączył on do zbudowanych w Remontowej promów plug-in hybrid vessel (ładowane szybko z lądu w czasie krótkiego postoju), które przewożą pasażerów i samochody między brzegami Tamizy w Woolwich.
20.10.2023

Ogłoszono konkurs plastyczny dla dzieci, aby pokazać im skalę problemu zużywania wody

Ile litrów wody trzeba zużyć, by wyprodukować koszulkę, a ile do wyprodukowania kilograma wołowiny czy warzyw? Sosnowieckie Wodociągi ogłosiły konkurs plastyczny dla dzieci, aby uświadomić im, ile wody zużywa się na co dzień.
19.10.2023

Kraków5020 z pomocą Carbon Footprint Foundation stworzy politykę ESG dla ICE Kraków

ICE Kraków ma już swoją „Politykę zrównoważonego rozwoju", stworzoną wspólnie z przedstawicielami przemysłu spotkań w Krakowie. Są w niej dobre praktyki, rady i rozwiązania, z których mogą korzystać organizatorzy kongresów czy koncertów. Teraz nadszedł czas na własną politykę ESG. W jej stworzeniu pomoże ekspert w tym temacie – Carbon Footprint Foundation. Dziś w Cricotece, podczas Carbon Footprint Summit 2023, został podpisany list intencyjny, który oznacza początek prac nad dokumentem.
19.10.2023

Około 1,2 tys. krzewów i drzew posadzono na kampusie Politechniki Białostockiej

Blisko 1,2 tys. krzewów i drzew posadzono w środę w kilku miejscach na kampusie Politechniki Białostockiej w ramach akcji "Niech się zazieleni". Wzięła w niej udział cała społeczność uczelni i prowadzonego przez nią liceum.
18.10.2023

Iberdrola osiągnęła 41 303 MW mocy zainstalowanej w OZE

Iberdrola kontynuuje realizację strategii zakładającej przewodzenie w transformacji energetycznej, przyspieszanie dekarbonizacji i zmniejszanie zależności od paliw kopalnych. W ciągu ostatnich 12 miesięcy firma zainstalowała prawie 3 000 MW nowych mocy w OZE (2 952 MW), co oznacza, że na koniec września osiągnęła łącznie 41 303 MW mocy w źródłach odnawialnych.
18.10.2023

Proekologiczny konkurs organizowany przez Volkswagen Poznań rozstrzygnięty

Poznań, 18 października 2023 r. Komisja Konkursowa konkursu „Niebieskie Granty" organizowanego przez Volkswagen Poznań, ogłosiła laureatów grantów na rok 2023. Zwycięzcami konkursu zostały: Stowarzyszenie Schron Kultury Europa przedstawiające projekt „Ziemia Wspólna – idzie wiosna!" oraz Wrzesiński Uniwersytet Trzeciego Wieku z projektem „Międzypokoleniowe zainicjowanie powstawania lasów kieszonkowych we Wrześni metodą Miyawaki – etap I."
18.10.2023

Włoskie władze: Unijne terminy przystosowania budynków mieszkalnych do zeroemisyjności są niemożliwe do osiągnięcia

Mamy ponad 21 mln domów z najniższymi certyfikatami energetycznymi; europejski cel, jakim jest uczynienie istniejących budynków zeroemisyjnymi do roku 2050, nie jest możliwy do osiągnięcia we Włoszech – oznajmił włoski minister środowiska Gilberto Pichetto Fratin.
18.10.2023

Żywność można produkować bez gleby uprawnej, a zbiory są możliwe przez cały rok

Szacuje się, że około połowę lądowego obszaru Ziemi stanowią tereny przeznaczone pod uprawy. W zasadzie planeta mogłaby wyżywić 10 mld osób, w praktyce jednak nie jest to wcale takie proste. Populacja Ziemi przekroczyła 8 mld osób, a aż ponad 3 mld ludzi boryka się z problemem niedożywienia. Tymczasem za 30 lat populacja Ziemi ma wynieść 10 mld osób. Już teraz trzeba działać, aby problem ten rozwiązać. Wzywają do tego cele zrównoważonego rozwoju, a największa odpowiedzialność spoczywa na przedstawicielach branży rolno-spożywczej.
17.10.2023

I Forum Polskiej Organizacji Biometanu

Już za tydzień – 23 października br. odbędzie się najważniejsze krajowe wydarzenie eksperckie branży biometanowej. Uczestnicy Forum spotkają się w Warszawie w ramach Europejskiego Tygodnia Biometanu, a wśród nich obecni będą przedstawiciele najróżniejszych środowisk biznesowych, samorządowych i naukowych. Podejmą tematy związane z szansami i wyzwaniami, przed którymi stoi najmłodsza gałąź OZE w Polsce. Gościem specjalnym Forum Polskiej Organizacji Biometanu będzie profesor Jerzy Buzek.
17.10.2023

Urząd Marszałkowski zwołał spotkanie w sprawie aktualizacji mazowieckiego Programu Ochrony Powietrza

12 października mazowiecki Urząd Marszałkowski zorganizował dla gmin i przedstawicieli organizacji społecznych kolejne (drugie) spotkanie informacyjne w sprawie aktualizacji mazowieckiego Programu Ochrony Powietrza.
16.10.2023

Polska jest bardzo atrakcyjnym, ale i trudnym rynkiem dla inwestorów OZE

250 miliardów złotych wyniosą w następnych kilkunastu latach wydatki na polski program morskiej energetyki wiatrowej. Inwestycje na rozbudowę sieci i infrastruktury energetycznej powinny sięgać nawet 40 miliardów złotych. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić inwestorom stabilne otoczenie regulacyjne. To główne wnioski z debaty „Onshore i offshore - uwolnienie potencjału energetyki wiatrowej na lądzie i status rozwoju projektów na morzu”, która odbyła się podczas IX edycji Kongresu Energetycznego.
16.10.2023

Zabawa w stronę eko. Proekologiczne klocki LEGO trudniejsze, niż się wydawało

Plan LEGO mający na celu poprawę rezygnację z tworzyw sztucznych na bazie ropy naftowej został zakończony po tym, jak odkryto, że produkcja nowych klocków prowadzi do wyższej emisji dwutlenku węgla.
15.10.2023

Wody Polskie odtworzyły ciągłość ekologiczną Wisły, Soły i Skawy

Wody Polskie zbudowały lub przebudowały siedem przepławek i cztery stopnie na rzekach Wisła, Soła oraz Skawa. Inwestycja wartości 61,4 mln zł zapewnia swobodną migrację zwierzętom żyjącym w wodzie, a tym samym pomaga w odbudowie ekosystemów – podały Wody Polskie z Krakowa.
13.10.2023

Rozwiązania cyfrowe i elektryczne mogą zmniejszyć emisję dwutlenku węgla w budynkach biurowych nawet o 70%

Modernizacja budynków z wykorzystaniem podejścia cyfrowego jest najlepszą drogą do dekarbonizacji, wynika z nowych badań Schneider Electric, lidera cyfrowej transformacji zarządzania energią i automatyzacji.
13.10.2023

Zrównoważony rozwój, a technologie: jak używane może zastąpić nowe

Ewolucja sposobu, w jaki żyjemy i pracujemy, była historycznie kształtowana przez rozwój technologiczny oraz zmieniające się potrzeby i pragnienia kolejnych pokoleń. W 2023 roku te czynniki związały się ze sobą silniej niż kiedykolwiek. Technologia służy pokoleniu Z i millenialsom do przeprojektowania gospodarki tak, by działała w zgodzie z ich wartościami, a jedną z najważniejszych jest zrównoważony rozwój.
13.10.2023

"Niewidzialne” elektrośmieci

Możliwe do odzyskania surowce zawarte w miliardach sztuk wyrzucanych co roku drobnych elektrośmieci warte są około 10 miliardów dolarów - informuje pismo „Reports and Proceedings".
13.10.2023

W Kielcach powołano Centralną Dolinę Wodorową

Centralną Dolinę Wodorową im. Braci Łaszczyńskich powołano w czwartek w Kielcach. Celem Doliny jest rozwój gospodarki wodorowej w Polsce. W działalność organizacji włączyło się ponad 70 podmiotów, w tym przedsiębiorstwa, samorządy oraz ośrodki naukowe z całego kraju.
13.10.2023

T-Mobile stawia na neutralność klimatyczną i obieg zamknięty

Zrównoważony rozwój to znacznie więcej niż trend w biznesie - przekonuje T-Mobile Polska. W najnowszym, czwartym już raporcie poświęconym temu zagadnieniu firma opisuje swoje aktywności w czterech podstawowych obszarach: ochronie klimatu, wprowadzaniu gospodarki obiegu zamkniętego, włączeniu cyfrowym i różnorodności.
10.10.2023

Elektromobilność branżą strategiczną dla rozwoju Polski

Elektromobilność to ogromna i wciąż rosnąca gałąź gospodarki, która jest również jedną ze strategicznych branż dla rozwoju Polski na najbliższe lata - ocenia się w raporcie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności oraz Agencji Rozwoju Przemysłu.
10.10.2023

Kolejne budynki Skanska wyróżnione w konkursie PLGBC

Warszawski biurowiec P180 oraz budynek E poznańskiego kompleksu Nowy Rynek wśród lauratów tegorocznej edycji konkursu PLGBC Green Building Awards. Inwestycje Skanska otrzymały wyróżnienia w kategoriach „Najlepszy budynek ekologiczny certyfikowany” oraz „Najlepszy budynek ekologiczny precertyfikowany”.
09.10.2023

Polacy coraz bardziej zero waste

Ponad 21 tysięcy paczek trafiło w ciągu ostatnich sześciu miesięcy do Fundacji Odzyskaj Środowisko w ramach usługi InPost EKOzwroty. Tekstylia, obuwie, sprzęt elektryczny i elektroniczny, zabawki oraz książki ważyły prawie 39 ton. W ramach działań charytatywnych przygotowano 500 EKOdarów, które trafiły do potrzebujących.
03.10.2023

Potrzeba więcej działań firm na rzecz ochrony przyrody w miastach. Liderem w realizacji takich projektów jest Grupa PGE

Paradoksalnie miasta – choć kojarzą się dziś raczej z wszechobecną betonozą i zabudową zieleni – są dziś jednym z liderów ochrony ekosystemów i odbudowy przyrody. Pomimo wielu działań podejmowanych ostatnimi laty w tym kierunku polskie samorządy wciąż jednak potrzebują wsparcia w ochronie środowiska w aglomeracjach miejskich.
02.10.2023

W ciągu ostatnich dwóch lat szwajcarskie lodowce straciły 10 proc. objętości

Z powodu ocieplenia w ciągu ostatnich dwóch lat szwajcarskie lodowce straciły 10 proc. objętości - poinformowała agencja Associated Press, powołując się na Szwajcarską Akademię Nauk.
29.09.2023

PGE i Liga Ochrony Przyrody podejmują temat ochrony przyrody w miastach

„Ochrona przyrody w miastach” to tytuł konferencji, której organizatorem była Liga Ochrony Przyrody, a partnerem strategicznym była Polska Grupa Energetyczna. Patronat merytoryczny nad wydarzeniem, które odbyło się 27 września 2023 roku w Warszawie, objęło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Podczas konferencji poruszano aspekty związane z ochroną środowiska w miastach, zwłaszcza obszarów dotyczących energetyki, edukacji ekologicznej, adaptacji miast do zmian klimatu czy nowego unijnego wsparcia dla miast.
29.09.2023

Bielscy ekolodzy rozpoczynają akcję w której za każde posadzone drzewo można otrzymać książkę

Za każde posadzone drzewo można otrzymać jedną z 500 używanych książek – powiedział w środę PAP prezes bielskiej fundacji ekologicznej Arka Wojciech Owczarz na inauguracji jesiennej edycji ogólnopolskiej akcji "Książka za drzewo". Promuje ona czytelnictwo i ekologię.
27.09.2023

Rzeczoobieg w Galerii Przymorze. Przynieś niepotrzebne rzeczy, odbierz upominek i pomóż potrzebującym

Chcesz pozbyć się zbędnych rzeczy? Zrób to ekologicznie! W dniach 28-30 września 2023 w godzinach 11.00-19.00 Galeria Przymorze zaprasza mieszkańców Gdańska na wydarzenie „Rzeczoobieg”. Wystarczy przynieść 10 kilogramów zbędnych rzeczy i odebrać upominek, pomagając przy tym osobom niepełnosprawnym. Partnerem akcji jest Fundacja EcoTextil.
26.09.2023

Rozpoczął się Kongres Nowej Mobilności o wyzwaniach rozwoju sektora e-mobility

W Łodzi rozpoczął się we wtorek Kongres Nowej Mobilności, prezentujący najważniejsze wyzwania związane z rozwojem sektora e-mobility. Minister klimatu Anna Moskwa napisała w liście do uczestników, że transformacja sektora motoryzacji będzie miała znaczny wpływ na polską gospodarkę.
26.09.2023

Polska idąc śladami Danii ma szansę na stanie się liderem zielonej energii

W Danii źródła odnawialne stanowią już 70 proc. mocy zainstalowanych - dokładnie tyle samo wynosi nadal udział węgla w polskim miksie energetycznym. Skandynawscy partnerzy uczestniczący w konferencji zorganizowanej przez European Energy Polska podkreślali jednak, że nasz kraj ma potencjał, aby w perspektywie najbliższych lat dokonać znaczącego postępu w dziedzinie OZE.
22.09.2023

Orlen: Weszliśmy na zieloną ścieżkę, a to droga w jednym kierunku

„Żeby stać się liderem transformacji energetycznej, trzeba mieć plan, pieniądze i kadry. Nasz plan jest wpisany w strategię 2030, mamy również niezbędne środki, a jeśli chodzi o ludzi – zapewniam, że ORLEN ma świetnych pracowników” – przekonywał w Krynicy Piotr Sabat, członek zarządu ds. rozwoju ORLEN S.A., podczas panelu „Czy Polska może stać się liderem regionu w transformacji energetycznej?”.
21.09.2023

Powstała Rada Naukowa Gaz-System

21 września 2023 roku prezes zarządu Gaz-System powołał interdyscyplinarną Radę Naukową, czyli grono doradcze Zarządu Operatora Systemu Przesyłowego. Rada składa się z uznanych ekspertów i przedstawicieli świata nauki, reprezentujących różne obszary tematyczne związane z funkcjonowaniem spółki: energetykę, bezpieczeństwo, prawo, ekologię i ochronę zdrowia.
21.09.2023

Wizja lokalna w sprawie pogórniczej hałdy w Radlinie

Na pogórniczej hałdzie w Radlinie (Śląskie), gdzie w sobotę doszło do osunięcia się fragmentu materiału i wzbicia w powietrze olbrzymiej chmury pyłu, odbyła się w środę wizja lokalna. Zdecydowano o powołaniu zespołu z udziałem ekspertów, który przeanalizuje przyczyny incydentu i opracuje rekomendacje.
20.09.2023

Modułowa nadbudowa z DMDmodular w najbardziej ekologicznym mieście Europy

Według brytyjskiego magazynu Monocle, który co roku opracowuje listę 20 najbardziej przyjaznych miast do życia Kopenhaga należy do ścisłej czołówki, plasując się już czterokrotnie na szczycie rankingu opracowywanego od 2007 roku. Co więcej, Kopenhaga jest liderem wśród światowych stolic pod względem ekologii, będąc wielokrotnie określaną mianem eko-metropolii. To właśnie do tego miasta, Spółka DMDmodular dostarczyła w pełni wykończone moduły mieszkalne.
20.09.2023

Polski Alarm Smogowy ma szansę na prestiżową nagrodę ekologiczną

Polski Alarm Smogowy (PAS) znalazł się w grupie 15 finalistów nominowanych – spośród ponad tysiąca zgłoszonych organizacji – do nagrody Earthshot Prize Awards, ustanowionej przez księcia Williama za działania na rzecz ekologii. Nominacje ogłoszono we wtorek w Nowym Jorku.
20.09.2023

Badania po osunięciu się fragmentu pogórniczej hałdy w Radlinie

Służby środowiskowe prowadzą kontrolę na pogórniczej hałdzie w Radlinie (woj. śląskie). W sobotę doszło tam do osunięcia się fragmentu materiału i wzbicia w powietrze olbrzymiej chmury pyłu, który opadł na domy i ulice w promieniu kilku kilometrów. Miejskie służby rozpoczęły czyszczenie miasta z pyłu.
19.09.2023

Jak gospodarka leśna chroni lasy przed negatywnymi skutkami zmian klimatycznych? [WIDEO]

Bez zrównoważonej gospodarki leśnej polskie lasy będą umierać na skutek negatywnych zmian klimatycznych. Te zmiany możemy już zaobserwować w wielu miejscach na świecie, gdzie masowo dochodzi do pożarów drzewostanu - padło w czasie dyskusji zorganizowanej przez Lasy Państwowe w czasie Krynica Forum.
18.09.2023

Z okazji Dnia bez Samochodu Kraków oferuje darmową komunikację

W piątek, w Europejskim Dniu bez Samochodu, każdy podróżujący po Krakowie komunikacją miejską będzie uprawniony do darmowych przejazdów. Miasto chce w ten sposób zachęcić do ograniczenia używania aut, a przez to przyczynić się do ochrony klimatu.
18.09.2023

Lekcje ekologii w programie Europejskiego Tygodnia Mobilności

Lekcje ekologii, przejazd w roli motorniczego w symulatorze tramwaju oraz kontrole stanu technicznego roweru, to niektóre atrakcje przygotowane w Krakowie z okazji Europejskiego Tygodnia Mobilności.
17.09.2023

Polskie biura na bakier z ekologią - wyniki raportu „Ekobarometr – zielono w biurze”

Ponad 22% polskich firm nie podejmuje żadnych działań na rzecz ekologii, 64% pracowników nie zna żadnego pojęcia i terminu związanego z działalnością proekologiczną a jedynie 15% ocenia wysoko swoje biuro pod kątem rozwiązań proekologicznych. Z opublikowanego przez polską firmę doradczą Nuvalu Polska raportu “Ekobarometr - Zielono w biurze” powstałego we współpracy z firmą badawczą SW Research, płyną na szczęście również pozytywne i konstruktywne wnioski.
15.09.2023

Cruisery na zielonym kursie. Floty pasażerskie coraz bardziej ekologiczne

Armatorzy statków pasażerskich zamawiają statki przyjazne dla środowiska z silnikami dwupaliwowymi i kadłubami oraz systemami emitującymi mniej hałasu. MSC Cruises upowszechniło niedawno informację o pierwszym na świecie rejsie, w czasie którego statek MSC Euribia z systemem LNG wykonał podróż, podczas której uzyskano bilans zerowej emisji gazów cieplarnianych netto.
12.09.2023

Startuje jesienna odsłona ogólnopolskiej akcji "Książka za drzewo"

12 września na Rynku w Katowicach startuje ogólnopolska akcja "Książka za drzewo". Uczestnicy jesiennej edycji za posadzenie drzewa otrzymają książkę.
09.09.2023

Ekolodzy rozdają sadzonki drzew i kwiatów za surowce wtórne

Sadzonki drzew i kwiatów w zamian za surowce wtórne przekazują w sobotę mieszkańcom Szczyrku Zieloni z Fundacji Ekologicznej Arka. Anna Sobańska, jedna z inicjatorek wydarzenia, powiedziała, że akcja odbywa się na placu Jakuba, czyli w centralnym miejscu kurortu.
09.09.2023

Akcja „Bezpieczne wakacje z PGE Energia Odnawialna” zgromadziła blisko tysiąc uczestników

Blisko tysiąc osób wzięło udział w tegorocznej akcji „Bezpieczne wakacje z PGE Energia Odnawialna” w Polańczyku. Od początku lipca, w specjalnej strefie nad Jeziorem Solińskim, instruktorzy z Bieszczadzkiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego prowadzili szkolenia dla dzieci i młodzieży z zasad bezpiecznego zachowania się nad wodą. Celem projektu było zwiększenie świadomości w zakresie bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku nad wodą.
16.08.2023

Ekologiczny hotel, czyli jaki?

Intensyfikacja szeroko rozumianych proekologicznych działań w branży budowlanej daje się zauważyć już od dawna. Troska o środowisko naturalne sukcesywnie wkracza na kolejne sektory rynku, stopniowo przeradzając się w nowy trend, którego praktyczne realizacje możemy już od jakiegoś czasu zaobserwować także w branży hotelarskiej. Czy inwestowanie w ekologię może zatem stać się sposobem na uzyskanie konkurencyjnej przewagi na rynku?
16.08.2023

Wsparcie dla pszczół gniazdujących w ziemi w Cementowni Cemex w Chełmie

Cemex Polska podejmuje liczne inicjatywy wspierające zachowanie bioróżnorodności. Wśród prowadzonych przez firmę projektów związanych z ochroną środowiska, szczególne miejsce zajmuje ochrona owadów zapylających. W tym roku należąca do firmy Cementownia Chełm wzbogaciła się o nową infrastrukturę dla pszczół.
13.08.2023

2 września otwarcie Carbonarium - wystawy poświęconej węglowi

2 września w byłych łaźniach górniczych kopalni Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju, adaptowanych na potrzeby Instytutu Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica, otwarte zostanie Carbonarium - wystawa stała poświęcona węglowi. Jej centralnym elementem będzie "lewitująca" bryła węgla.
13.08.2023

Thermaflex – dobra droga w kierunku zrównoważonej przyszłości

Thermaflex jest jedynym dostawcą izolacji, posiadającym certyfikat Cradle-to-Cradle (C2C) dla swoich produktów, które są produkowane bezpiecznie, odpowiedzialnie i z możliwością ponownego przetworzenia. Certyfikat C2C potwierdza, że nadają się one w 100% do recyklingu, a po zakończeniu swojej żywotności, mogą zostać zawrócone do ponownej produkcji, nie tracąc przy tym swoich dotychczasowych właściwości.
09.08.2023

Studenci z Wrocławia z ekologicznymi pomysłami

Modułowy pawilon dla Fundacji Green Gaya, recepcja z papieru dla Działu Rekrutacji PWr, kawiarnia na drezynie – to część studenckich projektów, które powstały na Politechnice Wrocławskiej podczas międzynarodowych warsztatów ProtoLAB.
05.08.2023

Kolejna runda konkursu „Innowacje cyfrowej, zielonej, zdrowej i społecznie zrównoważonej przyszłości”

Myślisz o zastosowaniu sztucznej inteligencji, aby poprawić życie mieszkańców Polski lub ochronę naszej planety? A może pracujesz nad nową technologią, dzięki której świat będzie bardziej zielony, cyfrowy? Jeśli tak, weź udział w sierpniowej edycji konkursu „Innowacje cyfrowej, zielonej, zdrowej i społecznie zrównoważonej przyszłości”. Zmień naszą przyszłość na lepsze.
03.08.2023

Światowy dzień długu ekologicznego - od środy ludzkość żyje na ekologiczny kredyt

Od środy ludzkość żyje na ekologiczny kredyt: od 1 stycznia do 2 sierpnia zużyła tyle zasobów, ile ekosystemy Ziemi są w stanie odbudować w ciągu roku. Ludzkość zaczęła zaciągać dług ekologiczny w początku lat 70. ubiegłego wieku.
03.08.2023

Jak sztuczna inteligencja wspiera ochronę lasów i środowiska?

Z osiągnięć badaczy sztucznej inteligencji korzysta coraz więcej branż. Nowe możliwości zyskali również leśnicy, którzy mogą sprawniej dbać o ochronę lasów. Wszystko dzięki rozwiązaniom z zakresu leśnictwa precyzyjnego, które było głównym tematem spotkania zorganizowanego przez IDEAS NCBR w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Sękocinie.
31.07.2023

Strażak: gaszenie takiego pożaru, jak w Przylepie, jest szczególnie trudne

Gaszenie takiego pożaru, jak w zielonogórskim Przylepie jest szczególnie trudne. Mamy do czynienia z pożarem hali, płoną tam nieznane, niebezpieczne substancje. Temperatura bardzo szybko odkształca elementy metalowe hali, to uniemożliwia dojście do źródła pożaru – powiedział PAP bryg. Sławomir Brandt, rzecznik wielkopolskiej straży pożarnej.
23.07.2023

Meyer Werft dostarcza wycieczkowiec Silver Nova zamawiającemu

Niemiecka stocznia ogłosiła, że dostarczyła nowy, zaawansowany technologicznie i przede wszystkim ekologiczny statek wycieczkowy do Silversea Cruises.
22.07.2023

Greenpeace: Podróże koleją w UE są średnio dwa razy droższe niż samolotem

Podróże koleją w UE są średnio dwa razy droższe niż samolotem, co pogarsza stan środowiska naturalnego. We Francji cena biletu kolejowego jest 2,6 razy wyższa niż przelot na tej samej trasie - głosi czwartkowy raport Greenpeace, który cytuje w sobotę radio France Info.
22.07.2023

Europarlament przyjął stanowisko w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych UE; 20 proc. obszarów lądowych i morskich musi być rekultywowanych

Po wtorkowej debacie, Parlament Europejski przyjął w środę stanowisko w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych UE 336 głosami za, przy 300 przeciw i 13 wstrzymujących się. Projekt Komisji Europejskiej zakłada, że UE musi wdrożyć środki rekultywacyjne obejmujące co najmniej 20 proc. jej obszarów lądowych i morskich do 2030 roku.
12.07.2023

Krajowa Izba Biopaliw: biopaliwa pomogą zdjąć z rynku nadwyżki rzepaku i kukurydzy

Dzięki przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy biopaliwowej możliwe będzie zdjęcie z rynku nadwyżek rzepaku i kukurydzy, ocenił w rozmowie z PAP dyrektor Krajowej Izby Biopaliw Adam Stępień. Jego zdaniem zmiany zwiększą popyt na krajowe surowce rolne.
10.07.2023

Włochy. Prezentacja zrównoważonej polskiej mody w Rzymie: torebki i buty z materiałów z kukurydzy, jabłek i ananasa

Wyprodukowane przez polskie firmy torby z materiałów roślinnych - zamienników skóry, z 50-letnich płócien wojskowych, buty z ekologicznych, biodegradowalnych materiałów, na przykład z kukurydzy i kaktusa, kolorowe płaszcze z innowacyjnych tkanin zaprezentowano w piątek w Instytucie Polskim w Rzymie.
07.07.2023

Belgia. Hiszpańskie stowarzyszenia ekologów interweniują w Brukseli w obronie parku narodowego w Andaluzji, któremu grozi katastrofa ekologiczna

Hiszpańskie stowarzyszenia ekologiczne złożyły w Brukseli petycję, pod którą podpisało się ponad 250 000 osób. Domagają się, aby Europa interweniowała w celu uratowania rezerwatu Donana. To rezerwat przyrody w Andaluzji, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, któremu grozi katastrofa ekologiczna - informuje belgijska telewizja VRT.
06.07.2023

Greenpeace "niepożądany" w Rosji

Choć działalność Greenpeace zaskakująco długo uznawana była w Rosji za legalną, to organizacja właśnie dołączyła do innych międzynarodowych organizacji ekologicznych i została przez rząd w Moskwie uznana za „niepożądaną”.
06.06.2023

Krupnicza w centrum Krakowa stała się zieloną ulicą z priorytetem dla pieszych

Zakończyła się przebudowa ul. Krupniczej w centrum Krakowa, charakteryzującej się dużym ruchem pieszych. Część traktu zrewitalizowano zgodnie z koncepcją woonerf, czyli ulicy z uspokojonym ruchem, na której priorytetem jest bezpieczeństwo pieszych. Posadzono też wiele roślin.
27.05.2023

Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków coraz bliżej

25 maja br. w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni rozpocznie się trzecia edycja Trójmiejskiego Dnia Zielonych Budynków – konferencji poświęconej tematyce odpowiedzialności ekologicznej ze szczególnym wskazaniem na branżę budowlaną oraz projektową.
24.05.2023

MFW: niewybuchy i broń chemiczna na polskich obszarach morskich

„Miejsca zatopienia amunicji chemicznej stanowią trudne do kontrolowania rozproszone punktowe źródła skażeń o nieznanej wielkości. Ponadto mają duże negatywne oddziaływanie na gospodarkę, co powoduje, że Morze Bałtyckie jest mniej bezpieczne i potencjalnie bardziej kosztowne pod kątem inwestycji.” Autorzy niniejszego artykułu celowo rozpoczynają swoje rozważania na temat fizycznej przeszkody, stojącej na drodze inwestycji związanych z morskimi farmami wiatrowymi na polskich obszarach morskich, jednym z wniosków nasuwających się z
21.05.2023

Nowy, "ekologiczny" trend na żywność w Niemczech. Rośnie popyt na dziczyznę

W Niemczech konsumenci coraz częściej i chętniej sięgają po dziczyznę, informuje we wtorek portal tygodnika „Spiegel”. Powodem m.in. ceny. „Są nawet byli wegetarianie, którzy zostali myśliwymi", komentuje rzecznik Niemieckiego Związku Łowieckiego.
16.05.2023

Szef MEiN chce rozszerzyć program edukacyjny dotyczący ochrony pszczół

Bez pszczół ludzkość przetrwałaby na Ziemi pięć lat, mówił w Lubeni szef MEiN Przemysław Czarnek, który wziął w piątek udział w lekcji pokazowej o znaczeniu pszczół dla przyrody i rolnictwa. Jak dodał, liczy, że realizowany na Podkarpaciu program w przyszłym roku obejmie całą Polskę.
12.05.2023

Zielona transformacja do 2050 roku może wygenerować dla światowej gospodarki ponad 10 bilionów dolarów

Przemysł związany z wprowadzaniem zielonej transformacji do 2050 roku ma przynieść światowej gospodarce dodatkowe 10,3 biliona dolarów, co stanowiłoby równowartość 5,2% światowego PKB, jak tak wynika z raportu „The Global Green Economy. Wykorzystanie szansy” sporządzonego przez specjalistów z Oxford Economics oraz firmy Arup. Raport prezentuje jednocześnie nowe spojrzenie na to, jakie konkretne działania podjąć w celu zbudowania polityki, która będzie efektywna zarówno ekologicznie, jak i gospodarczo.
12.05.2023

Polska prowadzi negocjacje techniczne ws. odpadów podczas COP16 Konwencji Bazylejskiej

W Genewie podczas 16 spotkania Konferencji Stron Konwencji Bazylejskiej (COP16) trwają negocjacje na Grupie kontaktowej ds. technicznych Konwencji Bazylejskiej dotyczące uzgodnienia szeregu technicznych wytycznych dot. bezpiecznego dla środowiska gospodarowania odpadami. Prace grupy prowadzi Magda Gosk, I Zastępca Głównego Inspektora Ochrony Środowiska wraz z przedstawicielem Wielkiej Brytanii.
09.05.2023

35 mln euro na ochronę polskich torfowisk i mokradeł

Rusza ogólnopolski projekt ochrony torfowisk i mokradeł – Wetlands Green Life. Jego budżet wynosi 35 mln euro. Przez 10 lat prowadzić go będzie konsorcjum złożone z trzech instytucji – Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
09.05.2023

Rekordowa wiosenna Operacja Czysta Rzeka

Tegoroczna wiosenna edycja największej w Polsce akcji społecznego sprzątania rzek i okolic była rekordowa pod kątem liczby wolontariuszy i akcji oraz co się z tym wiąże - ogromną liczbą zebranych śmieci. Ponad 280 ton zaraportowano z 70% akcji, których odbyło się niemal 600. Najbardziej zaangażowane okazały się tradycyjnie 3 województwa - mazowieckie, lubelskie i podlaskie. Najczęstszymi obszarami porządków były tereny położone nad rzekami, jeziorami, lasy i miejscowości. Zakończyła się wiosenna edycja i rozpoczyna letnia.
09.05.2023

Naukowcy zbadali, czy gleba małopolskich parków krajobrazowych jest wolna od WWA

Badanie zawartości 10 różnych związków organicznych należących do wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) w glebach pobranych z obszarowych form ochrony, jakimi są małopolskie parki krajobrazowe, ujawniło, że w jednej czwartej badanych próbek doszło do przekroczenia dopuszczalnych zawartości powodujących ryzyko szczególnie istotne dla ochrony powierzchni ziemi.
07.05.2023

Zielona sobota w Poznaniu

Od godz. 10:00 w parku Wilsona w Poznaniu trwa festyn skierowany do miłośników zieleni i przydomowych ogródków. Na wszystkich zainteresowanych czekały warsztaty, pokazy, koncert, wspólne malowanie i wiele innych atrakcji.
06.05.2023

MKiŚ nie planuje podnosić opłaty foliówkowej ani rozszerzać jej na torby papierowe

Nie jest planowane podnoszenie opłaty za torby foliowe wydawane klientom w sklepach, ani jej rozszerzenia na torby z papieru - przekazał PAP resort klimatu i środowiska. Dodano, że w wyniku m.in. opłaty liczba zużywanych torebek znacząco spadła.
04.05.2023

Mieszkańcy Bielan chcą specjalnej ochrony bagiennego lasu olchowego

Mieszkańcy Bielan przygotowali petycję w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego Bielański Ols w bielańskiej części Lasu Uroczysko Bemowo. Ols to las z dominacją olszy czarnej porastający bagienne siedliska.
30.04.2023

Badania starorzecza Odry w związku z śnięciem ryb. GIOŚ przedstawił opinię

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przeprowadził badania w starorzeczu Odry w województwie dolnośląskim. Pomiary mają związek z wystąpieniem śnięcia ryb w zbiorniku Czernica, niedaleko Wrocławia.
16.04.2023

Przedostatnie sadzenie dębów w obecnej lokalizacji Lasu Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych

W sobotę przedostatni raz chętni posadzą dęby w obecnej lokalizacji Lasu Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych w Nadleśnictwie Babki (pow. poznański, woj. wielkopolskie). Od jesieni pamiątkowymi drzewami zaczną być obsadzane także nowe działki - podali leśnicy.
15.04.2023

Radom. Fotopułapki w lasach pomogą w obserwacji zachowań i aktywności bociana czarnego

W radomskich i świętokrzyskich lasach leśnicy rozmieścili fotopułapki, dzięki którym możliwa będzie obserwacja gniazd bocianów czarnych. Zebrane dane posłużą m.in. do opracowania koncepcji ochrony tego gatunku.
10.04.2023

Jaka będzie przyszłość ekologicznych podróży pasażerskich? Grupa Meyer prezentuje innowacyjny projekt

Podczas targów rejsowych w Fort Lauderdale na Florydzie brytyjski koncern Meyer zaprezentował koncepcję futurystycznego wycieczkowca, jaki mógłby przemierzać oceny za kilka dekad. Firma wykorzystała tu doświadczenie z budowy dwóch najnowocześniejszych technologicznie jednostek pasażerskich, jakie wyszły z jej stoczni.
09.04.2023

Nowe inwestycje w edukację ekologiczną dofinansowane przez WFOŚiGW w Warszawie

W efekcie podpisanych dziś 5 umów w gminach Głowaczów, Jastrząb, Przyłęk, Wolanów i na terenie Leśnictwa Łaziska, w najbliższym czasie zostaną zrealizowane przedsięwzięcia o wartości 400 tys. zł z dotacją ponad 287 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Umowy dotacyjne zostały podpisane 5 kwietnia 2023 r. w obecności minister klimatu i środowiska Anny Moskwy.
06.04.2023

Wielomilionowe inwestycje KGHM w ochronę środowiska – trwają prace w Hucie Miedzi Legnica [GALERIA]

Miedziowy gigant niemal całkowicie wyeliminuje emisje arsenu i rtęci dzięki nowej Instalacji Oczyszczania Gazów Poprocesowych. To pierwsza taka inwestycja w Polsce i jedna z kilku na świecie. Już za półtora miesiąca nowatorski węzeł na instalacji SOLINOX w Hucie Miedzi Legnica doczyści gazy z tych pierwiastków do poziomu nie większego niż 0,05 mg/Nm3. To kolejny element Programu BATAs, który z powodzeniem realizuje KGHM.
04.04.2023

PGE zachęca do bycia PRO EKO – startuje część produktowa wiosennej odsłony kampanii „PGE Prowadzimy w zielonej zmianie"

PGE Obrót rozpoczęła wiosenną odsłonę kampanii produktowej, w której zachęca do korzystania z linii produktów PRO EKO: instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła i magazynów energii od PGE.
04.04.2023

Wody balastowe a ekologia w polskim systemie prawnym

W związku z narastający problemem związanym z zanieczyszczaniem wód morskich, które w znacznej mierze spowodowane jest wodami balastowymi i nie tylko przyjęte zostały konwencje takie jak: Konwencja o kontroli i postępowaniu ze statkowymi wodami balastowymi i osadami (dalej: konwencja BWM), Międzynarodowa konwencja o zapobieganiu zanieczyszczeniu morza przez statki (dalej: konwencja MARPOL), Konwencja o ochronie środowiska morskiego obszaru Morza Bałtyckiego (dalej: konwencja Helsińska 1992).
02.04.2023

Lasy zmniejszają globalne zagrożenia dla zdrowia

Lasy i drzewa zapewniają cień, żywność i wodę w regionach, które w coraz większym stopniu cierpią z powodu suszy i upałów, takich jak Maroko, ale jednocześnie są zagrożone – potwierdza nowy globalny raport Międzynarodowej Unii Leśnych Organizacji Badawczych (IUFRO).
26.03.2023

Berlińczycy wypowiedzą się w referendum, czy stolica powinna stać się neutralna klimatycznie już w 2030 roku

W niedzielę w stolicy Niemiec odbędzie się "Referendum w sprawie neutralnego klimatycznie Berlina 2030", zwane także referendum klimatycznym. Deklarowanym przez inicjatorów celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej już w 2030 roku zamiast, jak planowano, w 2045.
25.03.2023

ArcelorMittal Poland zmodernizuje wielki piec w Dąbrowie Górniczej za ponad 720 mln zł

Kosztem ponad 720 mln zł koncern hutniczy ArcelorMittal Poland zmodernizuje wielki piec w zakładzie w Dąbrowie Górniczej. Gruntowny remont urządzenia potrwa trzy miesiące. W tym czasie produkcja surówki żelaza będzie prowadzona w drugim piecu, ponownie uruchomionym w styczniu po kilku miesiącach przerwy.
24.03.2023

KE proponuje naprawę towarów zamiast ich wymieniania

Komisja Europejska przyjęła w środę nowy wniosek w sprawie wspólnych zasad UE promujących naprawę towarów. Ma to - jak argumentuje KE - przynieść oszczędności konsumentom i przyczynić się do realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu m.in. przez ograniczenie ilości odpadów.
23.03.2023

MAP: Nowa - ekologiczna stalownia ma powstać na terenie Rudy Śląskiej

Nowa stalownia ma powstać na terenie Rudy Śląskiej - poinformowało PAP Ministerstwo Aktywów Państwowych. Trwają prace analityczne, a kolejnym etapem będzie przygotowanie dokumentacji projektowej oraz uzyskanie wszystkich pozwoleń - dodano.
21.03.2023

Inwazja pasa gronorostów na Florydę. "Nigdy dotąd nie był tak wielki"

Media donoszą, że rekordowy Atlantycki Pas Gronorostów sięgający w tym roku 8,8 tys. km długości i ważący milion ton zbliża się do Florydy i Meksyku.
17.03.2023

Norway Grants Innovation Day 2023 już 28 marca w Poznaniu

28 marca w Poznaniu odbędzie się konferencja Norway Grants Innovation Day organizowana przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Wydarzenie będzie poświęcone zielonej oraz niebieskiej gospodarce i przedsiębiorczości, a także wsparciu Funduszy Norweskich w Polsce. Norway Grants Innovation Day to najlepsze miejsce do rozmów o technologii przyjaznej środowisku, a także o zrównoważonym i odpowiedzialnym rozwoju w przedsiębiorstwach i ich bezpośrednim otoczeniu. Konferencja dedykowana jest firmom, startupom, ekspertom or
16.03.2023

Niemcy: w 2022 roku mniejsza emisja gazów cieplarnianych, ale poziom spadku zbyt mały

Niemcy osiągnęły swój cel klimatyczny na 2022 rok mimo dużego wykorzystania energii z węgla w czasie kryzysu energetycznego. Emisja gazów cieplarnianych spadła o 1,9 proc. Jednak dla osiągnięcia zakładanych przez rząd celów emisje powinny być teraz zmniejszane o 6 proc. rocznie.
15.03.2023

Optymalizacja wpływu działalności firm na środowisko - wyzwania i możliwości

Zgodnie z głównym celem Europejskiego Zielonego Ładu, kraje Unii Europejskiej mają osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Czy optymalizacja wpływu działalności firm na środowisko może pomóc w realizacji tych założeń? Jeśli tak, to w jakim zakresie? Jak miałby docelowo wyglądać nowoczesny biznes wspierający klimatyczne cele?
15.03.2023

Minister Anna Moskwa ogłosiła nabory na działania środowiskowe dla mazowieckich samorządów

Podczas spotkania z samorządowcami w Przysusze 13 marca 2023 r. minister klimatu i środowiska Anna Moskwa ogłosiła rozpoczęcie naboru wniosków na usuwanie azbestu oraz modernizację oświetlenia i wymianę źródeł ciepła dla samorządów w województwie mazowieckim. Na ulicach wielu mazowieckich miejscowości pojawiają się nowe lampy i nowoczesne systemy sterowania oświetleniem. Lepsze oświetlenie przynosi znaczące oszczędności oraz zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców.
14.03.2023

Czy edukacja ekologiczna nie jest propagandą? Wiceszef MKiŚ zapewnia, że nie

Edukacja ekologiczna nie jest propagandą, jest kluczem do uświadomienia nam, że wszyscy obywatele są odpowiedzialni za środowisko, w którym żyją - podkreślił w rozmowie z PAP wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
11.03.2023

Populacja dzikich zwierząt w Tanzanii jest zagrożona

Serwis The Citizen podaje, że Tanzania potrzebuje nowych wysiłków dla ochrony dzikiej przyrody. Zagrożona jest różnorodność genetyczna. To ważne w kraju, który stara się utrzymać pozycję światowego lidera w tym zakresie i przyciągnąć do siebie nowych turystów.
11.03.2023

KGHM w prestiżowym zestawieniu światowych firm działających na rzecz klimatu

KGHM jako jedyna firma z Polski, została wyróżniona w rankingu Carbon Clean 200TM za 2022 rok. Polska Miedź została doceniona spośród ponad 6 tysięcy podmiotów z całego świata, które dokładają najlepszych starań w celu ochrony środowiska i przeciwdziałaniu zmianom klimatu. Polska Miedź zajęła 150 miejsce i uzyskała 20,9% tzw. przychodów z działalności zrównoważonej, czyli 3,5 mld dolarów.
27.02.2023

Planet Friendly, czyli nowy polski ekocertyfikat dla budynków oraz przestrzeni

Liczba budynków, które mogą pochwalić się zielonymi certyfikatami z roku na rok rośnie. Potwierdzają to twarde dane. Z raportu Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego „Zrównoważone certyfikowane budynki”, które zostało opublikowane w marcu 2022 r., wynika, że liczba certyfikowanych w naszym kraju obiektów nowopowstających i istniejących wyniosła 1359. Tym samym zanotowano roczny wzrost na poziomie 23,5 proc. Najwięcej certyfikowanych budynków to wciąż biurowce (ponad 47 proc.). Systematycznie rosną udziały obiektów log
27.02.2023

Ekspansja mundialowa złą wiadomością dla klimatu?

FIFA ogłosiła plany zwiększenia liczby drużyn w Mistrzostwach Świata w 2026 roku z 32 do 48.
24.02.2023

Rekordowa susza we Francji! Władze ogłaszają stan wyjątkowy

Francuski minister transformacji ekologicznej i spójności terytorialnej ogłosił wprowadzenie stanu wyjątkowego w związku z bezprecedensową suszą. Francja nie zanotowała od miesiąca opadów przekraczających 1 mm.
23.02.2023

Materiały ze zużytych opon znajdą zastosowanie w budownictwie

Naukowcy z Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji Politechniki Koszalińskiej pracują nad możliwością projektowania płyt fundamentowych, w których wykorzystywane byłyby włókna stalowe ze zużytych opon samochodowych. Jeśli badania zakończą się pomyślnie, już za kilka miesięcy jedna z gdańskich firm rozpocznie projektowanie i produkcję takich płyt.
23.02.2023

Wyciśnięte do ostatniej kropli!! Polska innowacja technologiczna w przetwarzaniu wody

Każdego roku tylko w Polsce przetwarzamy m.in. ponad 2 mln ton jabłek na koncentrat. Około 70 proc. wody z tych owoców jest marnowana, bo jako pozbawiona minerałów nie nadawała się do spożycia. Polska firma opracowała rozwiązanie, które pozwala produkować z niej zdrową i smaczną wodę, a naukowcy z PWr pomogą je udoskonalić.
22.02.2023

Konferencja „Ukierunkowany połów danych” podsumowująca projekt FindFISH

W dniu 24 lutego bieżącego roku o godz. 10.00 w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie, odbędzie się konferencja pn. „Ukierunkowany połów danych” podsumowująca prace w ramach projektu FindFISH i prezentująca Usługę FindFISH, która w miesiącu lutym i marcu 2023 r. będzie bezpłatna. WEJDŹ
22.02.2023

Rekordowa liczba projektów środowiskowych PGE w 2022 r.

Już 28 000 specjalnych platform do gniazdowania bocianów zostało zamontowanych przez PGE ponad liniami energetycznymi. Tylko w 2022 roku powstało 787 nowych miejsc do zakładania gniazd przez te ptaki. To – obok współpracy z parkami narodowymi i akcji nasadzeń 67 500 drzew – jedno z wielu działań Grupy PGE na rzecz ochrony przyrody i bioróżnorodności zrealizowanych w ubiegłym roku.
21.02.2023

Kangury mogą pomóc zredukować wytwarzanie metanu przez krowy

Bakterie kałowe obecne w jelicie młodego kangura mogłyby zredukować wytwarzanie metanu przez krowy – informuje pismo „Biocatalysis and Agricultural Biotechnology”.
20.02.2023

Nowy Zespół Terenowy Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej powstał na Podkarpaciu [WIDEO]

W woj. podkarpackim powołano Zespół Terenowy Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ. To ważna inicjatywa, która łączy wiedzę i doświadczenie inspektorów i byłych funkcjonariuszy służb mundurowych, by jeszcze skuteczniej walczyć o czyste środowisko. Uroczystość poprzedziła konferencja prasowa.
20.02.2023

Wojna na Ukrainie degraduje środowisko naturalne [RAPORT]

Wiceminister klimatu i środowiska, Główny Konserwator Przyrody, Małgorzata Golińska oraz Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz przedstawili wyniki raportu dot. wpływu działań wojennych na środowisko przyrodnicze w Ukrainie. Spotkanie odbyło się 17 lutego 2023 r. w Warszawie.
20.02.2023

Emisje z nawozów mogą spaść o 80 procent!

Obecnie nawozy podczas całego cyklu życia odpowiadają za 5 procent wszystkich emisji gazów cieplarnianych.
16.02.2023

Wystartowało Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej

Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej zainaugurowało we wtorek swoją działalność. ”To przestrzeń, która będzie służyła nie urzędnikom, ale wszystkim mieszkańcom i stowarzyszeniom zajmującym się ochroną klimatu” - wskazał prezydent miasta Jacek Majchrowski.
14.02.2023

Zielona Stolica Europy wprowadza zakaz używania talerzy i sztućców jednorazowych podczas imprez publicznych

Władze Tallina - Zielonej Stolicy Europy 2023 roku - wprowadziły zakaz używania podczas imprez publicznych talerzy i sztućców jednorazowego użytku - poinformował w piątek dziennik "Postimees".
13.02.2023

Platforma internetowa wspomagająca zarządzanie morskimi obszarami chronionymi

Wprowadzenie innowacyjnej, łatwo dostępnej platformy ze szczegółowymi wytycznymi, narzędziami ułatwiającymi podejmowanie decyzji i wiedzą praktyczną dla specjalistów w dziedzinie obszarów morskich.
10.02.2023

Klimat zagraża lodowcom, a one powodziami

Jeziora lodowcowe nie są w stanie przyjąć nadmiaru wody z topniejących pod wpływem zmian klimatu lodowców. Powodzie zagrożą egzystencji 15 milionów ludzi na całym świecie. Połowa z nich mieszka w zaledwie czterech krajach: Indiach, Pakistanie, Peru i Chinach – ostrzegają naukowcy na łamach Nature Communications.
09.02.2023

Turów nie ma dominującego wpływu na zaświetlenie nieba

W 2022 r. audyt oświetlenia zewnętrznego sprawdzający, jak wpływa ono na środowisko oraz mieszkańców przygranicznych miejscowości z Polski, Czech i Niemiec, potwierdził, że Kopalnia Turów nie ma dominującego wpływu na zaświetlenie nieba. Emitowane z niej światło nie przekracza dopuszczalnych wartości.
08.02.2023

Ørsted stworzy sztuczne gniazda dla ptaków na terenie morskich farm wiatrowych

Duński deweloper OZE Ørsted rozpoczął budowę sztucznych gniazd dla ptaków na terenie morskich farm wiatrowych w Wielkiej Brytanii – informują branżowe media.
06.02.2023

Mikrowłókna zanieczyszczają wody równie poważnie jak mikroplastik

Nie tylko mikroplastik stanowi duże zagrożenie dla organizmów jako zanieczyszczenie wód, równie groźne są mikrowłókna – piszą naukowcy na łamach „Frontiers in Marine Science”.
06.02.2023

Kolej to najbardziej ekologiczny środek transportu

– Polska wciąż jest jednak mocno skoncentrowana na transporcie samochodowym, podobnie zresztą jak wiele innych państw. To zrozumiałe, bo przejście w kierunku innych środków transportu jest dużym krokiem, potrzeba wielu inwestycji w infrastrukturę fizyczną i cyfrową. Jednak, jeśli będą inwestycje i będzie wola polityczna, to przyszłość rysuje się optymistycznie – uważa Monika Heiming, szefowa Stowarzyszenia Europejskich Zarządców Infrastruktury Kolejowej w UE (EIM).​ Jak wskazuje, wyzwaniem na nadchodzące lata jest wzrost konkuren
02.02.2023

Aż 42% badanych jest przeciwko Strefom Czystego Transportu. Argumenty za i przeciw komentują eksperci autobaza.pl

Kraków jako pierwszy oficjalnie ogłosił powstanie Strefy Czystego Transportu. Warszawa i Gliwice są na etapie konsultacji społecznych. Choć przykłady z zachodu pokazują, że takie strefy mają znaczący, pozytywny wpływ na jakość życia, Polacy wciąż są wobec nich sceptyczni. Problemowi przyjrzeli się eksperci serwisu autobaza.pl.
31.01.2023

Kryzys napędza AgTech i na nowo kształtuje strategie inwestorów

Z roku na rok rośnie skala i znaczenie inwestycji w startupy, które stawiają na zrównoważony rozwój oraz bezpieczeństwo żywnościowe.
26.01.2023

Metan z gazociągów Nord Stream wpłynął negatywnie na populację dorszy

Wydobywający się z gazociągów Nord Stream metan wpłynął negatywnie na populację bałtyckich dorszy - wskazują wyniki badań opublikowanych przez szwedzki Państwowy Instytut Weterynarii (SVA).
26.01.2023

Raport: przyszłość branży luksusowej to ekologia i inkluzywność

Przyszłość sektora dóbr luksusowych to ekologia i inkluzywność. Firmy odnoszące sukcesy będą podejmować działania w duchu zrównoważonego rozwoju, mocno akcentując gospodarkę obiegu zamkniętego – wynika z raportu firmy Deloitte "Global Powers of Luxury Goods 2022".
24.01.2023

Zbiorniki wodne na poznańskiej Cytadeli czyszczone i szykowane do wiosennej migracji płazów

Zbiorniki wodne na poznańskiej Cytadeli są szykowane do wiosennej migracji płazów - szczególnie ropuch zielonej i szarej, które w marcu wybudzą się z zimowego snu i rozpoczną okres godowy. Zbiornik w Rosarium czyszczony jest raz na 3 lata, natomiast w Ogrodzie Wodnym co roku.
22.01.2023

Zanieczyszczenie światłem zagraża ekosystemom morskim

Zanieczyszczenie światłem jest powszechne i rozszerza się też na obszary morskie. Różnica między intensywnością i cyklami światła naturalnego i sztucznego była do tej pory słabo zbadana. Sprawie przyjrzeli się naukowcy z brytyjskiego Laboratorium Morskiego w Plymouth.
16.01.2023

2 miliardy na innowacyjność w ochronie środowiska w Polsce

Rusza program priorytetowy NFOŚiGW pn. Innowacje dla Środowiska - w ramach którego dostępne będą 2 miliardy złotych na dofinansowanie przedsięwzięć w postaci preferencyjnych pożyczek z możliwością uzyskania premii innowacyjnych. Nowy program wspierać będzie polskie innowacje ekologiczne.
16.01.2023

Promieniowanie UV przyczyniło się do wyginięcia gatunków morskich

Promieniowanie ultrafioletowe odegrało rolę w wielkim wymieraniu permskim, które miało miejsce 250 mln lat temu – piszą naukowcy na łamach „Science Advances”.
16.01.2023

Od października w Wielkiej Brytanii zakaz jednorazowych plastikowych naczyń i sztućców

Zakaz używania jednorazowych plastikowych kubków, sztućców, talerzy i pojemników na żywność wejdzie w życie w Anglii w październiku tego roku - ogłosiło w sobotę brytyjskie ministerstwo środowiska. Podobne zakazy już od 2021 obowiązują w Szkocji i Walii.
15.01.2023

Poświąteczny recykling: mieszkańcy Łodzi mogą oddać choinki w doniczkach do ponownego zasadzenia

Mieszkańcy Łodzi mogą oddać świąteczne drzewka w doniczkach do ponownego zasadzenia. Choinki w doniczkach zbierają Leśnictwo Miejskie i łódzki Ogród Botaniczny. Choinkę ciętą można natomiast przekazać do utylizacji firmom zajmującym się odbiorem odpadów.
10.01.2023

Nanoplastik produkuje groźne rodniki

Wokół zanieczyszczających środowisko plastikowych nanocząstek powstają niebezpieczne, silnie aktywne cząsteczki. Molekuły te mogą zagrażać organizmom żywym, nawet człowiekowi.
10.01.2023

3 sposoby, jak być eko, również zimą

Trend bycia eko jest obecnie bardzo popularny. Warto jednak pamiętać, że także zimą z powodzeniem można go realizować. Istnieje kilka sposobów, które pomagają kontynuować działania, mające na celu ograniczanie szkód dla naszej planety. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby w okresie zimowym być bardziej eko i chronić środowisko naturalne.
10.01.2023

Europejskie rolnictwo coraz bardziej zrównoważone [WIDEO]

Najbliższe lata przyniosą kluczowe zmiany w polskim i europejskim rolnictwie. Reforma Wspólnej Polityki Rolnej i przyjęte unijne strategie – na rzecz bioróżnorodności oraz „Od pola do stołu” – mają przestawić je na bardziej zrównoważone tory, a przy tym zapewnić większą odporność na kryzysy wynikające ze zmian klimatycznych. – Polska jest w dobrym położeniu na tle innych krajów EU, ponieważ już w tej chwili zużywa mniej nawozów, środków ochrony roślin, ma dobrą glebę. Poradzimy sobie z realizacją tych celów – mówi Małgorzata Boja
09.01.2023

Ekologiczna niedziela w Rzymie, ograniczenie ruchu samochodów

W Rzymie ogłoszona została pierwsza w tym roku ekologiczna niedziela. Zakaz ruchu prywatnych samochodów osobowych w znacznej części miasta obowiązywać będzie między 7.30 a 12.30 i od 16.30 do 20.30. Celem tej inicjatywy jest uwrażliwienie mieszkańców na kwestie zanieczyszczenia środowiska, którego poziom jest wysoki.
08.01.2023

Czy polski biznes jest i chce być eko?

Niemal jeden na czterech respondentów ocenia, że w jego pracy nie podejmuje się żadnych działań w tym kierunku, przy czym podejście to widoczne jest przede wszystkim wśród osób zatrudnionych w mikroprzedsiębiorstwach (do 9 osób).
08.01.2023

Opublikowano polską wersję "Podsumowania dla Decydentów" dot. raportu IPCC

Spowodowana przez człowieka zmiana klimatu wywołała powszechne, niekorzystne skutki oraz związane z nimi straty i zniszczenia w systemach społecznych, ekonomicznych i przyrodzie - piszą naukowcy w polskiej wersji II części 6 Raportu IPCC, zatytułowanej "Podsumowanie dla Decydentów". Autorzy opracowania przedstawiają też możliwe działania adaptacyjne i wyjaśniają, czym jest "rozwój odporny na zmianę klimatu".
07.01.2023

Egipt chce rozwijać OZE, ale w połączeniu z produkcją zielonego wodoru

W ubiegłym tygodniu rząd Egiptu podjął decyzje, które mają pomóc w rozwoju OZE oraz produkcji zielonego wodoru w tym kraju.
06.01.2023

Ekspert: przed rolnictwem ekologicznym chude lata

Gospodarstwa ekologiczne zajmują w Polsce około 550 tys. hektarów, a do roku 2030 obszar ten ma zostać podwojony. To będzie trudne zadanie, kryzys zagląda do kieszeni konsumentów. Przed rolnictwem ekologicznym chude lata – uważa Dawid Piechota, właściciel ekogospodarstwa z woj. świętokrzyskiego.
31.12.2022

Poznań. Święta w duchu ekologii, czyli co zrobić, żeby zredukować ilość śmieci po świętach

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z suto zastawionymi stołami, mnóstwem prezentów i - niestety - rosnącymi „górami odpadów”. Poznański magistrat przypomina o odpowiedniej segregacji śmieci, a także radzi co zrobić np. ze zbyt dużą ilością jedzenia po świętach.
25.12.2022

Naukowcy alarmują: apogeum świetlnego smogu przed nami – coraz mniej gwiazd widocznych na niebie

Tak jak samochód przyspieszył nasze podróże zanieczyszczając powietrze, tak wynalezienie żarówki i elektryfikacja oświetlenia wydłużyły nasz dzień, zanieczyszczając niebo nocą i zaburzając nasz naturalny zegar biologiczny. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Exeter pokazują, że w ciągu minionych 25 lat, w związku z rosnącą liczbą punktów świetlnych, zanieczyszczenie to wzrosło aż o 49%! [1]. Sezon jesienno-zimowy w pełni, dni coraz krótsze, sztucznego światła coraz więcej. Z czym mierzymy się mówiąc o zanieczyszczeniu światłe
21.12.2022

Ekologiczna farba najskuteczniej chroni statki i łodzie

Do ochrony kadłubów statków i łodzi przed zwiększającym opór wody obrastaniem przez żywe organizmy nie ma sensu stosować szkodliwych dla środowiska farb zawierających miedź, ponieważ ekologiczne wersje farb są skuteczniejsze – informuje „Marine Pollution Bulletin”.
19.12.2022

Światowe Forum Ekonomiczne: kluczowa rola biznesu w odbudowie strat w bioróżnorodności

Stan bioróżnorodności pogarsza się szybciej niż kiedykolwiek w historii ludzkości, co podkopuje fundamenty naszych gospodarek, bezpieczeństwo żywnościowe, zdrowie i jakość życia. Kluczową rolę w odwróceniu tego trendu odgrywa biznes - oceniło w poniedziałek Światowe Forum Ekonomiczne, komentując trwający od zeszłego tygodnia w Kanadzie szczyt ONZ poświęcony bioróżnorodności - COP 15.
12.12.2022

Więcej niż moda?! Polacy polubili „zero waste”

Przyspieszające zmiany klimatu, galopujące ceny i kurczące się domowe budżety sprawiają, że wielu konsumentów coraz mocniej interesuje się ideą zero i less waste. Ilu z nas jednak wie, na czym polega ta filozofia i faktycznie wdraża praktyki, które minimalizują nasz wpływ na środowisko, a dodatkowo pozwalają oszczędzić pieniądze? Na to pytanie odpowiada najnowszy PAYBACK Opinion Poll.
30.11.2022

Wybierając środek transportu, najrzadziej bierzemy pod uwagę jego wpływ na środowisko

Czterech na pięciu Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną dobrze.
29.11.2022

Niemieckie porty mogą nie podołać celom morskiej energetyki wiatrowej

Niemcy są jednym z liderów rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Europie. Sektor offshore wind jest filarem polityki energetycznej Energiewende, ale też odpowiedzią na ograniczenia związane z rozwojem wiatraków na lądzie. Wysokim ambicjom mogą nie podołać niemieckie porty. Sytuacji nie pomaga fakt, że Federalny Sąd Administracyjny potwierdził zakaz budowy portu morskiego na użytek energetyki wiatrowej w Bremerhaven.
28.11.2022

Kraków: Strefa Czystego Transportu, jak każda zmiana, budzi wiele emocji i pytań

Strefa Czystego Transportu jest to zmiana, która ma na celu przede wszystkim polepszenie jakości powietrza w Krakowie. Jak każda zmiana również ta budzi wiele emocji i pytań – zakomunikował Urząd Miasta Krakowa.
27.11.2022

Fernando Alonso: To jest właśnie esencja odpowiedzialnego jachtingu [WIDEO]

Dwukrotny mistrz Formuły 1 Fernando Alonso spędził letnie wakacje na Mykonos na całkowicie elektrycznym katamaranie żaglowym Sunreef 80 Eco. 
27.11.2022

Trzaskowski: PiS nie jest w stanie podejmować sensownych decyzji ws. walki z ociepleniem klimatycznym

Przed nami są fundamentalne wyzwania, ale PiS nie ma na nie odpowiedzi; w sprawach tak fundamentalnych jak walka z ocieleniem klimatycznym nie są w stanie podejmować żadnych sensownych decyzji - mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas konwencji klimatycznej PO.
24.11.2022

Kobieta przywiozła z Egiptu chronione koralowce

Podczas kontroli na lotniczym przejściu granicznym w podrzeszowskiej Jasionce funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) udaremnili przemyt 18 fragmentów rafy koralowej – poinformowała PAP w środę rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska.
23.11.2022

Pozostało nam tylko 31% żyjącej planety [RAPORT]

W ciągu blisko 50 lat różnorodność biologiczna skurczyła się o prawie 70%. Wpływa to na zasoby wody i dostępność pożywienia, podczas gdy populacja ludzi rośnie – dzisiaj jest nas już 8 miliardów, a do 2050 roku będzie już blisko 10. Wiedząc, że do ratowania środowiska przyczynia się każda nasza decyzja: także to skąd pochodzi żywność, którą jemy, oraz jak jest wytwarzana, Fundacja WWF oraz Lidl Polska stworzyły program edukacyjny dla szkół podstawowych, popularyzujący dietę planetarną. Trwa ostatni dzień rekrutacji.
21.11.2022

Zero waste łatwiejsze z ujednoliconymi etykietami z datami ważności

Zmiana sformułowań dotyczących dat ważności na łatwo psujących się artykułach spożywczych - czyli kwestia nie będąca obecnie ani dobrze uregulowana, ani ujednolicona - może pomóc w ograniczeniu marnowania żywności - informuje najnowszy numer „European Review of Agricultural Economics”.
21.11.2022

Wiatr, prąd i wodór. Branżę jachtową czeka rewolucja?

Ekologia – to już nie tylko hasło, ale przede wszystkim idea, która przyświeca producentom jachtów i łodzi motorowych. Czy silniki elektryczne i z napędem wodorowym mogą całkowicie wyprzeć silniki spalinowe na tych jednostkach? „Ta rewolucja już się rozpoczęła” – mówi Marcin Hołub, Prezes Zarządu mPower.
17.11.2022

Architekci i zeroemisyjne budownictwo

Najnowsze analizy pokazują, że branża budowlana odpowiada za 37% emisji gazów cieplarnianych. Trudno się zatem dziwić, że w związku z planem redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2035 roku określonym w Europejskim Nowym Zielonym Ładzie mnożą się obszary pilnych działań pomagających w osiągnięciu tego wyniku.
16.11.2022

Studenci Politechniki Białostockiej opracowali ekologiczną deskę z odpadów [WIDEO]

Innowacyjną deskę, która jest przyjazna środowisku, a wykonana z odpadów przemysłu rolno-spożywczego, opracowali studenci Politechniki Białostockiej. Deska może być używana w przemyśle meblarskim, ale też może znaleźć zastosowanie np. w budowie opakowań czy izolacji.
15.11.2022

Dodatkowe 81 mln zł na realizację programu „Czyste Powietrze” w regionie

O dodatkowych 81 mln zł zwiększy się pula środków na realizację programu „Czyste Powietrze” w woj. lubelskim. Łącznie do mieszkańców regionu trafi w formie dotacji ponad 255 mln zł na wymianę starych źródeł ciepła i termomodernizację budynków - poinformował w poniedziałek wojewoda lubelski Lech Sprawka.
14.11.2022

GIOŚ kontroluje na bieżąco jakość powietrza w Polsce

W Polsce jest 285 stacji pomiarowych, które na bieżąco kontrolują jakość powietrza. Wyniki ich pomiarów można sprawdzić na stronie internetowej lub w specjalnej aplikacji "Jakość powietrza w Polsce".
14.11.2022

Cele CEMEX w zakresie obniżenia emisyjności zweryfikowane przez SBTi pod względem dostosowania do scenariusza 1,5C [WIDEO]

CEMEX jest jedną z pierwszych firm z przemysłu cementowego, których cele w zakresie redukcji emisji do 2030 r. zostały zweryfikowane przez SBTi pod względem dostosowania do scenariusza 1,5C. Cele wyznaczone przez CEMEX należą do najambitniejszych w branży.
14.11.2022

Pomorscy urzędnicy zdają egzamin z klimatu...na 2+

2+ - to ocena z wiedzy na temat zmian klimatu, jaką otrzymałaby reprezentatywna grupa urzędników z Pomorza.
08.11.2022

WMO opracuje plan globalnego programu “Early Warnings for All”

Zgodnie z zapowiedziami ONZ, do 2027 roku powstanie zintegrowany światowy system ostrzegania, który ma zapewnić każdej osobie na Ziemi dostęp do informacji o zagrożeniach pogodowych i klimatycznych. Przygotowanie planu wdrożenia tej inicjatywy powierzono Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO). Dokument, który stanowi pokłosie inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ ogłoszonej w czasie tegorocznego Światowego Dnia Meteorologii, zostanie oficjalnie przedstawiony na szycie COP27 w Egipcie. Prezentujemy jego najważniejsze założen
07.11.2022

Zaprezentowano scenariusze lekcji z ochrony środowiska dla szkół podstawowych

Scenariusze lekcji z zagadnień ochrony środowiska dla szkół podstawowych, które mogą zostać przeprowadzone na godzinie wychowawczej, zostały zaprezentowane w piątek w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Jakubowie.
05.11.2022

Polska państwem z najgorszym stanem środowiska w całej Unii Europejskiej. Najbardziej „zielone” są Malta, Francja i Szwecja

Takie wnioski przedstawia raport Fundacji Schumana i Fundacji Adenauera „Europa przeciw katastrofie klimatycznej”, zawierający m.in. ranking najbardziej zielonych państw Wspólnoty.
04.11.2022

Zielone miasto z widokami na dobrą pracę. Wałbrzych rusza z kampanią i prezentuje raport dotyczący jakości życia

Zrównoważony rynek pracy, atrakcyjne wynagrodzenia, zieleń, wysoki budżet na gospodarkę mieszkaniową i dynamiczne inwestycje - to cechy charakterystyczne Wałbrzycha opisane w raporcie badawczym dotyczącym jakości życia w mieście. Publikacja dokumentu rozpoczyna działania w ramach kampanii informacyjnej „Wałbrzych - miasto z widokami”, w którą zaangażowały się Faurecia, InVałbrzych, Joysonquin, Tristone oraz Miasto Wałbrzych.
03.11.2022

Energa buduje elektrownię w Grudziądzu pod okiem przyrodników

Na terenie powstającej elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu zakończono montaż 60 budek lęgowych dla ptaków i nietoperzy. Nad pracami czuwał koordynator o szerokiej wiedzy ornitologicznej i chiropterologicznej (o nietoperzach). Dodatkowo, aby zapobiec ryzyku wtargnięcia na teren budowy małych zwierząt obszar inwestycji ogrodzono ok. trzema kilometrami płotków.
02.11.2022

Ekoarchitektura - dworzec w Lublinie z wyróżnieniem Green Building Awards 2022

Projektowanie zgodne z wytycznymi ekologicznymi i zrównoważonego rozwoju to priorytet w działalności warszawskiego biura projektowego Tremend. Od lat podkreślają swoje zaangażowanie w tym temacie, nic więc dziwnego, że zaprojektowany przez pracownię Dworzec Metropolitalny w Lublinie, projektu Tremend, otrzymał wyróżnienie Green Building Awards 2022 w konkursie PLGBC
01.11.2022

Brytyjczycy badają wpływ poruszenia osadów rzeki Tees na masowe wymarcie wodnych zwierząt - konsekwencja zielonej inwestycji

Brytyjscy naukowcy badają wpływ poruszenia zanieczyszczonych osadów rzeki Tees na masowe wymarcie krabów i homarów. Prace związane z pogłębianiem i poszerzeniem kanału żeglugowego Teesport to flagowa inwestycja związana z zieloną transformacją energetyczną.
01.11.2022

PGE Energia Odnawialna zarybiła jeziora Raduszeckie i Dychowskie

PGE Energia Odnawialna przeprowadziła akcję zarybiania Jeziora Raduszeckiego i Jeziora Dychowskiego w woj. lubuskim. Celem przedsięwzięcia było wzmocnienie populacji trzech gatunków ryb: lina, karpia i karasia pospolitego – poinformował w poniedziałek rzecznik PGE Energia Odnawialna SA Maciej Gelberg.
31.10.2022

Ørsted i WWF działają rzecz ochrony klimatu i różnorodności biologicznej oceanów

Ta pionierska współpraca między WWF a Ørsted ma przyspieszyć wdrażanie rozwiązań na rzecz morskiej energetyki wiatrowej, które zwiększą różnorodność biologiczną oceanów i pomóc osiągać cele dla klimatu i różnorodności biologicznej na skalę globalną.
28.10.2022

CNN, Call to Earth: Światowej sławy biolożka morska Sylvia Earle wzywa do działań na rzecz ochrony oceanów

W specjalnym 30-minutowym programie przygotowanym w ramach Call to Earth Day, światowej sławy biolożka morska i oceanografka Sylvia Earle zabiera dziennikarkę CNN Sarę Sidner do swojego domu na Florydzie, aby opowiedzieć jej o działaniach na rzecz ochrony oceanów prowadzonych w Słonecznym Stanie Ameryki – obszarze, na którym przez dziesięciolecia zmagano się z katastrofami ekologicznymi, a któremu teraz zagraża gwałtowne podnoszenie się poziomu wód oceanicznych.
27.10.2022

PGE i LOP o ochronie ptaków na terenach zurbanizowanych

19 października br. na PGE Narodowym w Warszawie odbyła się Konferencja popularnonaukowa pt. „Ochrona ptaków na terenach zurbanizowanych”, której organizatorem była Liga Ochrony Przyrody. Partnerem Strategicznym wydarzenia była PGE Polska Grupa Energetyczna. Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
27.10.2022

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia skoordynuje 210 przedsięwzięć programu Stop Smog

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia skoordynuje 210 inwestycji rządowego programu Stop Smog w domach jednorodzinnych osób ubogich energetycznie w 11 swoich gminach członkowskich. Metropolia w środę zawarła porozumienie w tej sprawie z NFOŚiGW.
27.10.2022

W Łodzi dron z czujnikami antysmogowymi kontroluje, czym mieszkańcy palą w piecach

W ramach jednego z projektów budżetu obywatelskiego Straż Miejska w Łodzi pozyskała drona, który od poniedziałku kontroluje jakość powietrza. Wyposażone w antysmogowe czujniki urządzenie wskaże, czy mieszkańcy Łodzi palą w piecach niedozwolonymi materiałami.
26.10.2022

Ponad tonę piasku ukradzionego przez turystów odwieziono na plaże Sardynii

Ponad tonę piasku odwieziono w tych dniach na plaże na Sardynii, z których ukradli go turyści z różnych krajów jako „pamiątkę” z wakacji. Zabieranie piasku, muszelek i kamyków jest na wyspie surowo zabronione i karane, ale wciąż są tacy, którzy próbują to przemycić w bagażu.
26.10.2022

BOŚ prezentuje panelistów konferencji „Idea-Biznes-Klimat”

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa będzie gościem specjalnym zbliżającej się konferencji „Idea-Biznes-Klimat”, organizowanej przez Bank Ochrony Środowiska. Znane są już także nazwiska wszystkich pozostałych gości i ekspertów, którzy wezmą udział w wydarzeniu. Konferencja odbędzie się 27 października w Radisson Collection Hotel w Warszawie. Debaty i dyskusje będzie można śledzić również przez Internet.
24.10.2022

Wybory konsumenckie kluczowym elementem rewolucji klimatycznej

Za niecały miesiąc politycy, naukowcy oraz biznesmeni spotkają się w Egipcie, gdzie w ramach 27. edycji szczytu klimatycznego COP będą dyskutować na temat największych wyzwań związanych z walką ze zmianami klimatu. Zdaniem ekspertów firmy doradczej Deloitte - uczestników konferencji PRECOP, poprzedzającej światowy szczyt klimatyczny, wojna w Ukrainie stanie się akceleratorem zmian w obszarze podejścia do kwestii energetycznych, zrównoważonego rozwoju oraz gospodarki obiegu zamkniętego.
24.10.2022

Rozwój i upowszechnianie odnawialnych źródeł energii na wsi to dzisiaj konieczność

Już tylko 1 dzień dzieli nas do rozpoczęcia V. Międzynarodowej Konferencji „Energetyka, Środowisko, Rolnictwo” w pełni poświęconej odnawialnym źródłom energii. Zaproszenie do udziału w wydarzeniu organizowanym przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej we współpracy z Agro Promotion, przyjęli m.in.– Kadri Simson, komisarz ds. energii UE, Norbert Lins, przewodniczący parlamentarnej Komisji ds. rolnictwa i rozwoju wsi (AGRI) oraz prof. Jerzy Buzek, przewodniczący rady programowej Fundacji EFRWP, członek Komisji Przemysł
20.10.2022

Dodatkowe ogrzewanie elektryczne nie musi być drogie

Dodatkowe źródło ciepła w postaci ogrzewania elektrycznego to popularny sposób, aby zapewnić sobie komfort cieplny w trakcie chłodniejszych dni. Wciąż jednak panuje opinia, że jest to rozwiązanie drogie. Bardziej szczegółowa analiza pokazuje, że nie musi tak być.
20.10.2022

Ekologiczny mural powstał we Wrzeszczu

Czym oddychasz? To hasło, które stanowi główny punkt muralu, który powstał na bocznej ścianie budynku Szkół Okrętowych i Technicznych Conradinum. Został on wykonany farbami ekologicznymi pochłaniającymi zanieczyszczenia i podejmuje tematykę czystego powietrza, wolnego od zanieczyszczeń spowodowanych paleniem w tzw. piecach “kopciuchach”.
20.10.2022

Czas na elektryki: przejazd 1 km autem benzynowym jest 3 razy droższe niż EV

Koszt przejazdu 1 km autem benzynowym jest 3 razy wyższy niż przejazd tego samego odcinka modelem elektrycznym o podobnych parametrach - podali PAP eksperci platformy Carsmile. Rzeczywisty koszt dla aut spalinowych to 48 gr za km, dla elektryków 17 groszy.
18.10.2022

Żabka w hybrydowych Toyotach

Żabka kontynuuje działania mające na celu ochronę środowiska i zmniejszenie swojego śladu węglowego. W trosce o komfort użytkowników, mieszkańców miast oraz planety, we współpracy z liderem rynku motoryzacyjnego w Polsce – Toyotą – zasila swoją flotę pracowniczą 500 autami hybrydowymi Toyota Yaris Cross.
17.10.2022

Ponad 2/3 Polaków chce bardziej dbać o środowisko, ale boryka się z rosnącymi kosztami

Ponad dwie trzecie Polaków chce robić coś więcej, aby bardziej dbać o planetę i środowisko, ale uniemożliwiają im to rosnące koszty życia. Globalnie podobnej odpowiedzi udzieliło 65 proc. konsumentów - wynika z opublikowanego w poniedziałek badania Kantar.
17.10.2022

Monitoring fotosyntezy może zapobiegać katastrofom ekologicznym? Badacz proponuje mobilny ambulans ekologiczny

Pomiar fluorescencji chlorofilu pozwala monitorować potrzeby roślin – mówi prof. Hazem M. Kalaji z Instytutu Biologii SGGW, który na tej podstawie opracował system monitoringu kondycji roślin. Jego badania zainspirowały artystów z Wrocławia do stworzenia instalacji Greenhouse Silent Disco na wystawę w Mediolanie.
16.10.2022

Polityka spójności głównym tematem Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast

Walka z kryzysami, stymulowanie transformacji energetycznej, a przede wszystkim wyrównywanie szans rozwojowych europejskich regionów - to najważniejsze aspekty unijnej polityki spójności, omawiane podczas rozpoczętego w poniedziałek 20. Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast.
11.10.2022

Powstała jednorazowa elektronika na papierze

Naukowcy stworzyli nowy rodzaj elektroniki, którą można nadrukować na zwykły papier, a po wykorzystaniu na przykład spalić. To doskonały wynalazek do budowy urządzeń osobistych, medycznych czy czujników badających środowisko - twierdzą twórcy.
10.10.2022

Innowacje w regionach coraz bardziej zielone – liderami Pomorze, Małopolska i Mazowsze

Ekologia, troska o środowisko i rozwój innowacji zajmują coraz więcej miejsca w strategiach rozwoju województw. Aby sprawdzić, jak wygląda zaangażowanie regionów Polski w zieloną transformację, Bank Millennium opracował indeks eko-innowacyjności. Liderami zestawienia są województwa pomorskie, małopolskie i mazowieckie. Raport „Eko-indeks Millennium – potencjał eko-innowacyjności regionów” powstał we współpracy z partnerami merytorycznymi: Urzędem Patentowym RP, Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie oraz Szkołą Główną Handlową w W
07.10.2022

Mniejsza ilość lodu morskiego powoduje ekstremalne opady na Svalbardzie

Nowe badania tłumaczą, dlaczego na stosunkowo suchym do niedawna Svalbardzie coraz częściej pojawiają się ulewne deszcze.
06.10.2022

Plan Strategiczny kładzie nacisk na ochronę środowiska i dobrostan zwierząt

W Planie Strategicznym na lata 2023-2027 dla Wspólnej Polityki Rolnej kładzie się duży nacisk na aspekty klimatyczno-środowiskowe oraz na dobrostan zwierząt - mówił na wtorkowym posiedzeniu senackiej komisji rolnictwa wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
05.10.2022

Planeta ma ponad 1,5 tony elektroodpadów mniej!

Kiedy chcemy kupić nowe urządzenie elektryczne, powstaje problem, co zrobić ze starym. Elektroodpadów nie można wyrzucać do zwykłych pojemników, które zazwyczaj stoją w pobliżu domów i mieszkań. Te odpady trzeba w specjalny sposób zagospodarować.
05.10.2022

Opona z bieżnikiem w niemal 100% z materiałów odnawialnych!

Wykorzystując szereg zrównoważonych materiałów w mieszance bieżnika, takich jak oleje słonecznikowe, żywice z drzewa sosnowego, kauczuk naturalny oraz popiół z łusek ryżu, inżynierowie firmy Goodyear Tire & Rubber Company opracowali koncepcyjną oponę Eagle GO. Będzie ona montowana w nowym samochodzie koncepcyjnym Citroëna – oli. Prezentacja opon i auta odbyła się w Paryżu.
05.10.2022

W Nadleśnictwie Babki uruchomiono Centrum Edukacji i Promocji Drewna

Centrum Edukacji i Promocji Drewna uruchomili leśnicy w podpoznańskim Nadleśnictwie Babki. Dzięki niemu chętni będą mogli poznać przynajmniej niektóre z ok. 30 tys. zastosowań tego surowca.
04.10.2022

Olsztyńscy kominiarze: ludzie chcą korzystać z nieużywanych od lat pieców

W związku z niestabilną sytuacją na rynku energetycznym właściciele domów jednorodzinnych i mieszkań w kamienicach chcą uruchamiać nieczynne od lat kopciuchy, kominki, a nawet kuchnie węglowe. W związku z tym kominiarze mają pełne ręce roboty, na ich wizytę trzeba czekać co najmniej kilka dni.
04.10.2022

Wysokie stężenie pyłów PM10 i PM2,5 najbardziej szkodzi dzieciom

Wysokie stężenie pyłów PM10 i PM2,5 najbardziej szkodzi dzieciom z tego względu, że mają najkrótszy odcinek dróg oddechowych, gdzie odbywa się proces oczyszczania powietrza oddechowego - powiedziała PAP alergolog lek. Ewa Trębas-Pietraś. Ze względu na aurę, w Polsce zaczyna się sezon grzewczy.
02.10.2022

Duńska Agencja Energii: gaz przestał wyciekać również z Nord Stream 1

Gaz przestał już wyciekać także z rurociągu Nord Stream 1 - poinformowała w niedzielę Duńska Agencja Energii. Wcześniej, w sobotę, ustąpił wyciek z Nord Stream 2.
02.10.2022

Przyszłość w betonie, czy beton w przyszłości?

Jakie będzie miasto przyszłości? W jakim kierunku zmierza budownictwo i w jakich przestrzeniach będziemy mieszkać za 10, 20 lub 50 lat? Użytkownicy zaczynają pytać o zielone przestrzenie, architekci wdrażają coraz bardziej innowacyjne rozwiązania, a ustawodawcy planują uwarunkowania prawne dla „zazielenienia” przestrzeni miejskiej. Do zrobienia wciąż jednak jest bardzo wiele.
01.10.2022

Prezydent Duda: Każde zasadzone drzewo to ochrona klimatu

Sadzenie drzew to drobny kroczek w kierunku ochrony klimatu, każde drzewo sprzyja ochronie klimatu, absorbując dwutlenek węgla – przekonywał w piątek prezydent Andrzej Duda podczas akcji sadzenia drzew #sadziMY na terenie Nadleśnictwa Stary Sącz w Małopolsce.
01.10.2022

Szwedzi odnaleźli czwarty wyciek w gazociągach Nord Stream

Szwedzka straż przybrzeżna stwierdziła wcześniej w tym tygodniu czwarty wyciek w uszkodzonych gazociągach Nord Stream 1 i Nord Stream 2 - poinformowała rzeczniczka służby Jenny Larsson w wypowiedzi dla dziennika "Svenska Dagbladet". Wcześniej mówiono o trzech wyciekach.
30.09.2022

Podpisano deklarację działań na rzecz poprawy stanu wód w Polsce - Pakt dla Wody

W czwartek został podpisany Pakt dla Wody, czyli zainicjowana przez Partię Zieloni deklaracja działań na rzecz poprawy stanu wód w Polsce. Pakt został podpisany przez przedstawicieli PO, Nowoczesnej, Inicjatywy Polska i przewodniczącą Partii Zieloni.
29.09.2022

Organizacja Global Witness: w 2021 roku zamordowano około 200 aktywistów ekologicznych

Około 200 działaczy na rzecz ochrony środowiska zostało zabitych na całym świecie w 2021 roku; 54 zamordowano w Meksyku – poinformowała w dorocznym raporcie międzynarodowa organizacja pozarządowa Global Witness.
29.09.2022

Local Trends: o tym się będzie mówić

Nowa perspektywa finansowa UE, adaptacja do zmian klimatycznych czy kwestie związane z uchodźcami to tematy, o których dyskutuje się w samorządach całej Polski. Okazją do porozmawiania o nich w szerszym gronie, podzielenia się doświadczeniami i obawami czy wysłuchania ekspertów będzie Local Trends – Europejskie Forum Samorządowe. Odbędzie się w Poznaniu w połowie października.
26.09.2022

Żabka Eko Smart warta Poznania!

Poznań to ważny punkt na mapie rozwoju handlu i nowych technologii w Polsce. Właśnie tu – przy ul. Powstańców Wielkopolskich 2 – Żabka otwiera laboratorium innowacji ekologicznych wzbogaconych o rozwiązania smart, czyli Żabkę Eko Smart. Zastosowano w niej jedną z pierwszych na świecie instalacji perowskitowych – w tej przełomowej technologii powstały tzw. cenówki oraz żaluzje z ogniwami perowskitowymi. Placówkę wyposażono w systemy do zdalnego zarządzania oświetleniem oraz znajdującymi się w sklepie urządzeniami (Smart Shop Contr
26.09.2022

RWE uczyni energetykę wiatrową jeszcze bardziej zieloną

RWE ogłosiło, że testuje dwie nowe technologie mające na celu zmniejszenie wpływu farm wiatrowych na środowisko.
25.09.2022

Gdynia na straży energii i klimatu

Osiem gdyńskich szkół podstawowych wzięło udział w tegorocznej edycji programu „Strażnicy energii”. W ramach konkursu uczniowie i nauczyciele podjęli działania ograniczające zużycie wykorzystywanej na co dzień energii. Ich zaangażowanie przełożyło się na realne oszczędności - zaoszczędzono 376 822 kWh energii, co w przeliczeniu daje kwotę 86 839 złotych. Dzięki organizatorom, Miastu Gdynia i Grupie Dalkia Polska, połowa tej kwoty wróci do szkół.
23.09.2022

Ekologicznie bezbolesny poród z podtlenkiem azotu

Anestezjolożka, która podczas porodu własnego dziecka stosowała system „crackingu” podtlenku azotu zapewnia, że technologia jest łatwa w użyciu. Opisuje też pozytywne odczucia wynikające ze zmniejszenia wpływu na środowisko na łamach pisma „Anesthesia Reports”.
22.09.2022

Lidl Polska: ekologiczne rozwiązania zapewnią bezpieczeństwo energetyczne całemu sektorowi handlu detalicznego

Zbliżająca się zima i rosnące ceny gazu oraz energii są realnym wyzwaniem dla wielu sektorów gospodarki, w tym handlu. To wpływa na rosnącą w ostatnim czasie popularność energooszczędnych rozwiązań. Lidl Polska od lat inwestuje w ekologiczne rozwiązania, jak fotowoltaika czy gruntowe pompy ciepła, a z początkiem tego roku zawarła umowę ze sprzedawcą energii na wydanie certyfikatów pochodzenia energii w całości z odnawialnych źródeł. Firma wierzy, że technologie te mogą korzystnie wpłynąć na bezpieczeństwo energetyczne i ciągłość
22.09.2022

#IGNACYteam - projekt edukacyjny PKN Orlen

W trasę po Polsce wyrusza #IGNACYteam, który odwiedzi 31 miejscowości. To projekt PKN Orlen dla dzieci i młodzieży, którego celem jest pokazanie zmian cywilizacyjnych od czasu wynalezienia lampy naftowej do epoki odnawialnych źródeł energii oraz zachęcanie do działań ekologicznych.
20.09.2022

Nowe zielone torowiska w centrum Warszawy

Tramwajarze podpisali umowę z wykonawcą, który zazieleni tory na odcinkach Al. Jerozolimskich i Jana Pawła II. Łącznie w stolicy będzie to już 28 km zielonych torowisk.
20.09.2022

Program Czyste Powietrze – przyjęto 0,5 mln wniosków, wypłacono 3,5 mld zł

500 tys. wniosków przyjęto dotychczas do realizacji w ramach programu Czyste Powietrze, wypłacono 3,5 mld zł bezzwrotnych dotacji na wymianę źródeł ciepła.
19.09.2022

Biznes w stylu EKO – co się kryje pod tym pojęciem?

Świadomość ekologiczna Polaków zauważalnie wzrasta. Ponad 96% ankietowanych deklaruje, że regularnie segreguje odpady. Dla 94% respondentów zmiany klimatu to istotny problem. Już ponad 75% Polaków skłonna jest zapłacić więcej za zieloną energię, a blisko 60% ankietowanych planuje wymianę ogrzewania na bardziej ekologiczne.[1] Widać także znaczący wzrost zainteresowania ochroną środowiska wśród małych i średnich firm. Aż 69% deklaruje, że prowadząc biznes kieruje się troską o ochronę środowiska. Działania proekologiczne firm skupi
19.09.2022

Oddaj elektroodpady – odbierz kompost i zasiej łąkę

Kompost, który polepsza glebę, a także nasiona łąk kwietnych, będzie można otrzymać w zamian za oddanie elektroodpadów. Dzięki temu można wynagrodzić środowisku produkcję kolejnych ton śmieci. Od 16 do 23.09. br., między godziną 15:00 a 18:00 przy ul. Misjonarzy Oblatów MN, przy Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katowicach, zostanie ustawiony kontener, do którego można oddać zużyte urządzenia elektryczne.
19.09.2022

Średnie firmy też chcą eko-transformacji

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że duże, międzynarodowe korporacje prowadzą działania z obszaru CSR. Ale idee związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu obecnie są coraz popularniejsze także w mniejszych przedsiębiorstwach. One także przeprowadzają eko-transformacje.
19.09.2022

Chcemy ekokosmetyków

Szampony, żele pod prysznic czy kremy do twarzy to tylko część produktów, które zazwyczaj wypełniają nasze łazienkowe szafki. Wielu producentów oferuje ekologiczne produkty kosmetyczne wysokiej jakości, które oprócz swoich właściwości są neutralne dla środowiska. Jak możemy dowiedzieć się z badania „Klimat tworzą ludzie – zachowania ekologiczne Polaków”[1], przygotowanego w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej Ministerstwa Klimatu i Środowiska „Nasz Klimat”, blisko 40 proc. naszego społeczeństwa nie zwraca uwagi na to, czy wy
19.09.2022

Nanoplastik wędruje w górę łańcucha pokarmowego - wykazali badacze

Jak wykazał eksperyment przeprowadzony przez badaczy z Finlandii, obecny w glebie nanoplastik wędruje w górę łańcucha pokarmowego - sałata pobierała cząstki nanoplastiku z gleby, przekazywała je zjadającym ją owadom, a te - konsumującym je rybom. Wyniki sugerują potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzi.
19.09.2022

Sejm odrzucił poprawki Senatu dot. ustawy o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze

Na czwartkowym posiedzeniu Sejm odrzucił wszystkie poprawki Senatu w sprawie ustawy o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.
16.09.2022

Oszczędność paliwa i czasu - Google Maps wprowadza nową funkcję

Kierowcy mogą wybrać w Google Maps trasę zoptymalizowaną pod kątem niższego zużycia paliwa, co pomoże nie tylko zaoszczędzić pieniądze na paliwie, ale jednakowo zmniejszyć emisję dwutlenku węgla
13.09.2022

Warta posprzątana - 2 tony śmieci w 2 dni

Zakończyła się akcja „WARTA warta posprzątania” Fundacji Nasza Ziemia oraz Lidl Polska. Inicjatywa, będąca częścią 29. Akcji Sprzątania świata, zgromadziła w Poznaniu 800 wolontariuszy, którzy w dwa dni zebrali blisko 2 tony śmieci.
13.09.2022

Z powodu oszczędności energii na dworcach i lotniskach nie będą wyświetlane reklamy

„Wyświetlacze świetlne na dworcach i lotniskach muszą być wyłączone” – ogłosił sekretarz stanu ds. transportu Clement Beaune w radiu France Inter w niedzielę.
12.09.2022

Torfowiska na dalekiej północy są poważnie zdegradowane

Przez ostatnie 120 lat ogromna większość torfowisk z wysokich szerokości geograficznych - głównie z Arktyki - przeszła poważne zmiany. Ponad połowa zbadanych terenów podmokłych uległa przesuszeniu, a jedna trzecia - stała się bardziej mokra - wynika z badań przeprowadzonych m.in. przez naukowców z Polski.
08.09.2022

Polacy naukowcom ufają, ale nie doceniają konsensusu ws. zmian klimatu

Polacy uważają, że naukowcy postępują właściwie, aby zahamować postępujące zmiany. Jednocześnie opinia publiczna w Polsce i innych krajach europejskich nie docenia zakresu konsensusu naukowego w sprawie zmian klimatu - wynika z badania przeprowadzonego w sześciu krajach Europy.
08.09.2022

Apel do szkół o oszczędzanie energii i wody

Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa zaapelował do szkół o oszczędzanie energii i wody, a także o kształtowanie postaw ekologicznych. Chodzi m.in. o zmniejszenie temperatury grzejników. Miasto uspokaja, że żadne dziecko nie będzie w zimie marzło.
08.09.2022

Niemiecka ekspansja offshore bez negatywnego wpływu na ptaki

Wspierane przez BWO oraz największych deweloperów offshore badania, nie wykazały żadnych negatywnych skutków dla populacji nurkujących ptaków morskich w Zatoce Niemieckiej.
07.09.2022

Liderzy połączyli siły – rozwijają nowoczesne rolnictw

Saaten Union – ekspert w hodowli roślin przystosowanych do nowoczesnego rolnictwa – rozpoczął współpracę z John Deere, światowym liderem technologii rolnej. Cel? Zmaksymalizowanie potencjału wysokowartościowych nasion.
06.09.2022

Francja da 4 tys. euro osobie, która zamieni samochód na rower elektryczny

Rząd Francji chce zachęcić obywateli do przesiadania się ze starych, emisyjnych samochodów na rowery elektryczne. Temu będzie służył program dotacyjny zakładający wypłatę dokładnie 3976 dolarów na każdą osobę. Warunkiem jest wymiana samochodu na rzecz roweru tradycyjnego lub elektrycznego.
05.09.2022

Haarlem jako pierwsze miasto na świecie wprowadził zakaz reklamowania mięsa

Miasto Haarlem w środkowej Holandii zakazało reklamowania mięsa w miejscach publicznych - informuje portal RTL Nieuws. Media komentują, że jest to pierwsza gmina na świecie, która wprowadziła takie przepisy.
03.09.2022

Wyciek paliwa po zderzeniu statków u wybrzeży Gibraltaru [WIDEO]

Z masowca OS 35, który w poniedziałek zderzył się z gazowcem u wybrzeży Gibraltaru, wycieka paliwo. Służby zabezpieczyły areał wokół jednostki, ale część substancji wydostała się poza boomy ograniczające wyciek.
02.09.2022

Lipton jeszcze bardziej zielony

Marka Lipton podejmuje kolejny krok, aby wspierać środowisko. Lider w kategorii “no waste, no trace” w partnerstwie z organizacją Rainforest Alliance i Ethical Tea Partnership zmienia opakowania herbaty, aby były w pełni wykonane z surowców pochodzenia roślinnego, biodegradowalne oraz nadawały się do recyclingu. Firma dąży również do wyeliminowania folii plastikowej z opakowań herbaty w całej Europie[1].
02.09.2022

Pierwsza szkoła z Zielonym Laboratorium TAURONA

W Szkole Podstawowej im. Ks. Franciszka Gołby w Bachowicach powstało pierwsze spośród czterech Zielonych Laboratoriów TAURONA. Szkoły zostały wyłonione w konkursie, w którym wzięło udział 140 placówek z czterech województw na południu Polski. Każda szkoła otrzymała wsparcie w wysokości 100 000 tysięcy złotych, a środki zainwestowano w remont i wyposażenie pracowni do nauki przedmiotów ścisłych.
01.09.2022

Ustanowiono użytek ekologiczny na terenie dawnego kamieniołomu Libana

Teren dawnego kamieniołomu Libana w Podgórzu - decyzją krakowskich radnych - został ustanowiony użytkiem ekologicznym. Na obszarze tym i w jego najbliższym sąsiedztwie występuje 286 gatunków roślin naczyniowych, a także blisko 40 rzadkich i chronionych gatunków zwierząt.
01.09.2022

Zespół ds. Odry: coraz więcej wskazuje, że do zatrucia doprowadziły złote algi; ruszyły prace nad odbudową ekosystemu

Eksperci z zespołu ds. Odry przekazali, że coraz więcej wskazuje, iż przyczyną śnięcia ryb w Odrze była ichtiotoksyna z tzw. złotych alg. Wyniki badań toksyn przeprowadzone na Uniwersytecie Wiedeńskim są tożsame z wynikami otrzymanymi wcześniej na Uniwersytecie Gdańskim. Rozpoczęto prace nad odtworzeniem odrzańskich ekosystemów.
01.09.2022

Ponad 1,4 mln zł dla gmin usuwających azbest

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Krakowie dysponuje kwotą ponad 1,444 mln zł z ogólnopolskiego programu dot. usuwania wyrobów zawierających azbest na lata 2021-2023. W 2021 r. rozdysponowano 416 tys. zł dla 14 małopolskich gmin realizujących ten program.
31.08.2022

GIOŚ: zawartość mezytylenu w próbkach wody z Odry całkowicie wykluczona

Zawartość mezytylenu w próbkach wody z rzeki Odry została całkowicie wykluczona - poinformował w poniedziałek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
29.08.2022

Ekspert w dwa lata awarii w kolektora "Czajki": ta katastrofa trwa do dzisiaj

Nic nie zrobiono w sprawie "Czajki". Prawda jest taka, że ta katastrofa trwa do dzisiaj. Z powodu zbyt małej przepustowości oczyszczalni część ścieków trafia do Wisły – ocenia ekspert w dziedzinie projektowania i budowy oczyszczalni inż. Janusz Waś.
29.08.2022

Naukowcy z ZUT w zespole ds. Odry

Naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie znaleźli się w ministerialnym zespole ds. badania sytuacji na Odrze – poinformował w piątek wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Wykonają m.in. badania wody na południu województwa i przygotują plan odbudowy rzeki.
29.08.2022

Hałas szkodzi życiu na morskim dnie

Dźwięki o niskiej częstotliwości powodują stres u skorupiaków, robaków i małży zamieszkujących dno morza. Organizmy te mają tymczasem kolosalny wpływ na cały ekosystem.
26.08.2022

GIOŚ: Jakość powietrza w Polsce jest pod kontrolą

Departament Monitoringu Środowiska informuje, że na stacjach monitoringu powietrza na terenie części 5 województw odnotowane zostały podwyższone stężenia pyłu zawieszonego PM 10. Przyczyną podwyższonych stężeń pyłu zawieszonego jest napływ mas powietrza znad Europy Wschodniej, które docierają nad wschodnią część Polski.
25.08.2022

Ponad 18 tysięcy osób uczestników drugiej edycji projektu „Plaża PGE - Poznaj Moc Bałtyckiego Wiatru”

Ponad 18 tysięcy mieszkańców i turystów, spędzających wakacje nad polskim morzem, odwiedziło strefę edukacyjną zorganizowaną przez Fundację PGE - „PLAŻA PGE – POZNAJ MOC BAŁTYCKIEGO WIATRU".
25.08.2022

Londyńska Econic Tech komercjalizuję technologię przekształcania CO2 w polimery

Londyńska firma Econic Technologies pozyskała 10,4 mln funtów na wsparcie komercjalizacji swojej technologii, która umożliwia wykorzystanie dwutlenku węgla do produkcji polimerów.
24.08.2022

Zielony handel UE przyniesie korzyści polskim przedsiębiorcom

Polscy przedsiębiorcy będą mogli odnieść ekonomiczne korzyści z wprowadzenia polityki zielonego handlu przez Unię Europejską, jeśli rozwiną kompetencje w obszarze górnictwa miejskiego, czyli odzyskiwania surowców dotychczas pomijanych przez tradycyjny recykling, a ich produkcja przemysłowa będzie bardziej zrównoważona środowiskowo, piszą w raporcie „Zielony zwrot. Zmiany regulacyjne kierunku unijnej polityki handlowej” analitycy WiseEuropa, Kamil Laskowski i Wojciech Lewandowski.
24.08.2022

Setki tysięcy przypadków zrzucania nieoczyszczonych ścieków do morza

Zrzucanie przez brytyjskie firmy wodociągowe nieoczyszczonych ścieków do morza, co może mieć miejsce tylko w wyjątkowych sytuacjach, w rzeczywistości jest nagminną praktyką - wynika z kolejnych analiz publikowanych danych.
24.08.2022

Hotel Arłamów zapewnia, że realizuje wszystkie zalecenia WIOŚ

Nasza oczyszczalnia od początku była poddawana stałym, rutynowym kontrolom organów nadzorczych – poinformował w komunikacie Hotel Arłamów. Podmiot zapewnił też, że zobowiązał się do realizacji wszystkich zaleceń wydanych m.in. przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.
17.08.2022

Blisko 40 proc. tegorocznych pożarów w UE przypada na Hiszpanię

W Hiszpanii pożary strawiły w tym roku ponad 237 tys. hektarów lasów i łąk, podczas gdy w całej UE było to ponad 628 tys. hektarów; zatem 40 proc. spalonych terenów przypada właśnie na Hiszpanię - wynika z danych unijnego systemu monitorowania Ziemi „Copernicus”.
14.08.2022

Prof. Szuster - Ciesielska: Monitoring ścieków powinien być standardem w miastach

Monitoring ścieków jest istotnym badaniem mikrobiologicznym, które pozwala na wykrycie zagrożeń wirusowych i bakteryjnych. Naszą bolączką jest to, że nie prowadzimy takiego monitoringu w miastach - powiedziała wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z UMCS.
11.08.2022

Chcą uratować ponad 80 drzew przeznaczonych do wycinki!

Już niedługo w stolicy regionu świętokrzyskiego rozpocznie się przebudowa skrzyżowania, które ma ułatwić dostęp do znajdującego się niedaleko Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Ofiarą inwestycji ma paść ponad 80 drzew przy ulicach Karczówkowskiej i Kamińskiego. W akcję ich ratowania włączyli się kieleccy radni Koalicji Obywatelskiej i Stowarzyszenie Młodzi Demokraci.
10.08.2022

3 000 000 złotych na eko-edukację w Zachodniopomorskim

Celem Programu finansowanego przez NFOŚiGW pn. „Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej” jest podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej, upowszechnianie wiedzy, aktywizacja społeczna, budowanie społeczeństwa obywatelskiego i kształtowanie postaw proekologicznych społeczeństwa (w tym dzieci i młodzieży) w zakresie tematyki: przeciwdziałania emisjom, odnawialnych źródeł energii i niskoemisyjnego transportu, zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i gospodarki wodnej w ramach finansowanych przedsięwzięć o zasięgu l
09.08.2022

Wyboista droga Coca Coli do cyrkularności

Dostępna w Stanach Zjednoczonych marka Dasani wypuszcza wodę w butelkach wykonanych z 100% recyklingowanego materiału PET. Nie będzie to dotyczyć nakrętek i nalepek. Sprite natomiast odchodzi od charakterystycznego zielonego koloru butelek na rzecz plastiku przezroczystego, który łatwiej odzyskiwać. Zielona pozostaje etykietka, dodatkowo opatrzona hasłem „Recycle me”.
08.08.2022

Bayern Monachium będzie oszczędzał energię

Rezygnacja z długiego oświetlania stadionu, podgrzewania gazem murawy na boisku czy z ciepłej wody w toaletach na terenie obiektu to część działań wprowadzonych przez władze piłkarskiego mistrza Niemiec Bayernu Monachium, które mają na celu zredukowanie wykorzystania energii.
05.08.2022

Susza w Holandii - rząd wdraża plan awaryjny

Ze względu na trwającą suszę w Holandii brakuje wody - oficjalnie ogłosił w środę rząd. Ministerstwo środowiska i gospodarki wodnej wdrożyło plan, który ma zapewnić priorytetowe zapewnienie bezpieczeństwa wałów oraz zapobieganie nieodwracalnym szkodom w przyrodzie.
04.08.2022

Kurczy się powierzchnia lasów

Globalna powierzchnia lasów, przypadająca na mieszkańca Ziemi, zmniejszyła się w ciągu ostatnich 60 lat o ponad 60 proc. – do 0, 5 hektara na głowę - informuje pismo „Environmental Research Letters”.Kurczy się powierzchnia lasów
03.08.2022

Darmowa woda w kranie?

Masz dom jednorodzinny i chcesz mieć darmową wodę? Przetestuj z nami innowacyjny system do retencjonowania wody – zachęca Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).
01.08.2022

Oceany zanieczyszczone pyłem z opon

Pył z opon samochodowych stanowi poważne zagrożenie dla środowiska. Zanieczyszcza oceany, powietrze oraz glebę - pisze brytyjski dziennik "The Guardian". Zaznacza, że w oponach zawarte są różne toksyczne substancje, które, jak wykazały badania naukowców, poważnie szkodzą organizmom wodnym.
01.08.2022

48 proc. Polaków czuje się dobrze poinformowanych o zagrożeniach dla środowiska naturalnego

48 proc. Polaków czuje się dobrze poinformowanych o zagrożeniach dla środowiska naturalnego. Zaskakująco niski wynik - 23,5 proc. – uzyskali Szwedzi – wynika z międzynarodowego badania PASSION.
29.07.2022

BIG kończy w Norwegii budowę najbardziej przyjaznej środowisku fabryki mebli na świecie

Fabryka Plus, zaprojektowana dla Vestre, łączy strategie Passivhaus, produkcję wspomaganą przez roboty, panele słoneczne i studnie geotermalne, aby być energooszczędną i ekologiczną.
29.07.2022

Nowe rozwiązanie dla hut stali z piecami elektrycznymi dostępne dzięki globalnemu partnerstwu firm Storage & Transfer Technologies (STT) i Schenck Process

Storage & Transfer Technologies (STT), podmiot należący w całości do Carmeuse, we współpracy z Schenck Process, ma przyjemność poinformować o uruchomieniu nowego systemu wtryskiwania wapna do hut stali z piecami elektrycznymi w różnych lokalizacjach na świecie. Współpraca pozwoli na połączenie wiedzy fachowej każdej z firm w zakresie obróbki wapna, transportu w fazie gęstej i produkcji wapna, aby stworzyć atrakcyjną ofertę rynkową.
29.07.2022

Wody Polskie otrzymały nagrodę za projekty umożliwiające migrację ryb

Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie otrzymał nagrodę międzynarodowej konferencji Fish Passage 2022. Nagroda została przyznana za projekty udrożnieniowe na dwóch rzekach w południowej Polsce - Białej Tarnowskiej i Wisłoce.
29.07.2022

Niemcy oszczędzają energię - zimna woda w basenach i zimne prysznice

Hanower to pierwsze duże miasto w Niemczech, które poważnie podeszło do apeli ministra gospodarki Roberta Habecka o oszczędzanie energii. Władze miejskie postanowiły m.in. zrezygnować z podgrzewania wody w basenach krytych i zewnętrznych, a w obiektach sportowych będzie można brać tylko zimne prysznice – pisze w czwartek portal dziennika "Bild".
28.07.2022

Startują konsultacje dotyczące Funduszu Transformacji Śląska

Rozpoczynamy konsultacje projektu ustawy o Funduszu Transformacji Śląska. Potrwają one do 29 sierpnia br. Fundusz ma pomóc w rozwoju województwa śląskiego poprzez nowe inicjatywy społeczne i gospodarcze.
28.07.2022

Broń chemiczna i niewybuch na dnie Bałtyku coraz większym zagrożeniem - senatorowie wzywają rząd do działania

Zanieczyszczenie Morza Bałtyckiego, w tym materiałami niebezpiecznymi było tematem odbywającego się w czwartek w Gdyni wyjazdowego posiedzenia senackiej Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu. Komisja wezwała rząd do pilnego zajęcia się sprawą niebezpiecznych materiałów z dna Bałtyku.
28.07.2022

Ekolodzy składają pozew przeciwko projektowi gazowemu Morzu Północnym

Grupy ekologów w Niemczech i Holandii sądzą plany rozwoju nowego pola gazowego na Morzu Północnym. Może to znacznie skomplikować europejskie poszukiwania alternatywy dla rosyjskiego paliwa.
28.07.2022

Uczelnie idą w OZE

Czarnym koniem tegorocznej rekrutacji na studia są kierunki związane z ekologią i odnawialnymi źródłami energii - pisze w środę „Dziennik Gazeta Prawna".
28.07.2022

Co piąty klient PGE korzysta z eFaktury

Klienci PGE Obrót, największego w Polsce sprzedawcy energii elektrycznej z Grupy PGE, coraz chętniej korzystają z elektronicznych rozwiązań. Doceniają ich bezpieczeństwo, wygodę i ekologiczny wymiar. Największą popularnością cieszy się eFaktura.
27.07.2022

Negatywnych efektów urbanizacji nie jest w stanie zrównoważyć nawet Natura 2000

W ciągu ostatnich 20 lat liczba siedlisk motyli z rodziny modraszkowatych zmniejszyła się w Polsce dwukrotnie, szczególnie poza obszarami Natura 2000. Objęcie tych owadów statusem gatunków chronionych nie gwarantuje jednak poprawy sytuacji. Największym winnym jest presja urbanizacyjna - ustalili Polacy.
25.07.2022

Polskie jachty i eko rozwiązania. Trzecia edycja Polboat Yacht Festival [WIDEO]

W czwartek 21 lipca otwarto największą w Polsce imprezę jachtową. To trzecia edycja tego największego w Polsce wydarzenia w świecie luksusowych łodzi. Przez cztery dni uczestnicy mogli zwiedzać pokłady zacumowanych jachtów i katamaranów, a, jak powiedział organizator, Gdynia zamieniła się w „polskie Cannes”.
25.07.2022

Pszczoły w mieście. Jak założyć własną pasiekę

Pszczoły to niezwykle pożyteczne owady. Ich obecność jest nie do przecenienia. Bez owadów zapylających rośliny nie byłoby życia na Ziemi. Gdynia zdaje sobie z tego sprawę, zachęcając do zakładania własnych pasiek w ogrodach czy na dachach budynków. Jak rozpocząć swoją przygodę z pszczelarstwem? Praktycznymi poradami dzieli się Wojciech Albecki – doświadczony pszczelarz, który opiekuje się ulami na dachu Urzędu Miasta.
22.07.2022

W Polańczyku trwa akcja „Bezpieczne wakacje z PGE Energia Odnawialna”

PGE Energia Odnawialna we współpracy z Bieszczadzkim Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym uruchomiła w Polańczyku specjalną strefę dla turystów wypoczywających nad Jeziorem Solińskim.
22.07.2022

Naukowcy o ociepleniu oceanów: zagraża morskiej bioróżnorodności

Ocieplenie wody stwarza zagrożenie dla 70 proc. najbardziej bogatych w życie partii oceanów. Jedna z przyczyn jest taka, że żyjące w tych miejscach gatunki są słabo przystosowane do zmian temperatury.
22.07.2022

Do wyprodukowania spodni potrzeba kilku tysięcy litrów wody

Polska jest uboga w wodę, a zmiany klimatu coraz bardziej jej zagrażają. Potrzebna jest mądra gospodarka zasobami wodnymi i edukacja - mówi prof. Włodzimierz Marszelewski. Do wyprodukowania choćby spodni potrzeba kilku tys. litrów wody, warto więc pamiętać, aby nie kupować niepotrzebnych produktów - dodaje.
19.07.2022

Ekologia i zrównoważony rozwój jako długoterminowa strategia biznesowa

Najnowsza edycja Edelman Trust Barometer wyraźnie pokazuje, że konsumenci oczekują od firm aktywnych działań proekologicznych. Jednocześnie 52% respondentów twierdzi, że ich zdaniem firmy nie robią wystarczająco dużo, aby rozwiązać problemy klimatyczne.
19.07.2022

Premier: kolejne miliardy muszą być przeznaczone na rzecz Odry

Kolejne miliardy złotych muszą zostać przeznaczone na rzecz inwestycji w udrożnienie Odry - podkreślił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. Zwrócił uwagę, że Polaka nadal w niewielkim stopniu korzysta z transportu wodnego, który jest tani i ekologiczny.
17.07.2022

Fala upałów w Europie pogorszy jakość powietrza w miastach

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) poinformowała w piątek, że z powodu fali upałów w Europie w powietrzu zostanie zatrzymanych więcej zanieczyszczeń atmosferycznych, zwłaszcza na terenach miejskich. Przedstawiciele władz w Europie wydają ostrzeżenia dotyczące fali upałów w nadchodzących dniach.
16.07.2022

Pszczołom w Polsce brakuje naturalnego pożywienia

W Polsce rodzinom pszczelim brakuje bazy pożytkowej. Można powiedzieć, że w pasiekach panuje głód - powiedział PAP Piotr Krawczyk, prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie i członek doradców ds. pszczelarstwa przy Ministrze Rolnictwa.
15.07.2022

Branża chemiczna oczekuje od rządu wsparcia w związku z rosnącymi cenami energii i gazu

Branża chemiczna oczekuje od rządu wsparcia w związku z rosnącymi cenami energii i gazu – poinformował PAP prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego Tomasz Zieliński. Według niego ograniczanie produkcji to ostatnia rzecz, na którą przedsiębiorstwa będą się decydować. Sytuacja jest jednak dynamiczna – dodał.
15.07.2022

BOŚ sfinansuje inwestycje proekologiczne Żyrardowa

Bank Ochrony Środowiska podpisał ramowe porozumienie z miastem Żyrardów dot. wymiany informacji i doświadczeń w zakresie przygotowania i finansowania inwestycji proekologicznych - poinformował w środę bank.
14.07.2022

UE inwestuje 1,8 mld euro w projekty w dziedzinie czystych technologii, m.in. w Polsce

UE zainwestuje ponad 1,8 mld euro w 17 innowacyjnych projektów w dziedzinie czystych technologii w ramach trzeciej rundy przydzielania dotacji z funduszu innowacyjnego. Wybrane projekty zlokalizowane są w Bułgarii, Finlandii, Francji, Holandii, Islandii, Niemczech, Norwegii, Polsce i Szwecji.
12.07.2022

Ruszyły konsultacje programu działań zmniejszających zanieczyszczenia wód azotanami z rolnictwa

Ruszyły konsultacje społeczne dotyczące aktualizacji programu działań zmniejszających zanieczyszczenia wód azotanami ze źródeł rolniczych. Będą trwać do 1 sierpnia 2022 r. - poinformowały ministerstwa rolnictwa i infrastruktury we wspólnym komunikacie.
12.07.2022

NASA poszukuje partnerów do opracowania technologii dla samolotów o niższej emisji zanieczyszczeń

NASA poszukuje partnerów do opracowania technologii dla nowej generacji samolotów jednorzędowych o niższej emisji. Planuje sfinansować jeden lub więcej projektów mających na celu zaprojektowanie, zbudowanie, przetestowanie i oblatanie demonstratora na dużą skalę z zaawansowaną konfiguracją płatowca.
11.07.2022

Vantage nawiązuje współpracę z Supercar Blondie, dzięki której globalne działania spółki z obszaru ESG nabierają rozpędu

Spółka Vantage, międzynarodowy broker oferujący szeroki zakres usług, ma przyjemność poinformować, że nawiązała współpracę z Alexandrą Mary „Alex” Hirschi, celebrytką mediów społecznościowych, znaną w sieci jako Supercar Blondie, w celu uruchomienia globalnego programu ESG (środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny).
10.07.2022

Czy w Polsce w XXII wieku będą plaże? Badacz morza o tym, jak globalne ocieplenie zmieni polskie Wybrzeże

W związku z podnoszeniem się poziomu wód sztormy częściej przelewać się będą przez nabrzeża w Polsce. Z czasem coraz więcej trzeba będzie inwestować w odnawianie plaż, betonowanie wydm czy instalację bram na rzekach - opisuje oceanograf prof. Jacek Piskozub.
08.07.2022

Dlaczego ekologiczny zapał nieco przygasa? [BADANIE]

Prawie połowa Polaków przyznaje, że sytuacja ekologiczna na świecie jest zła i konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań w celu jej poprawy. Co trzeci Polak w zasadzie nie wie, co myśleć o zmianach klimatu i innych zagadnieniach środowiskowych - wynika z cyklicznego badania “Postawy ekologiczne Polek i Polaków” przeprowadzonego dla Blue Media.
08.07.2022

Czas na wprowadzanie zrównoważonych opakowań

Popyt na opakowania zrównoważone rośnie; elementy plastikowe sukcesywnie zastępuje się odnawialnymi surowcami ekologicznymi jak tektura, tektura wykonana z traw lub odpadów rolnych. Publiczna dyskusja poświęcona problemowi zanieczyszczenia środowiska plastikiem pokazuje, jak ważne są opakowania zrównoważone, wykonane z odnawialnych, przyjaznych dla środowiska surowców jak karton i tektura. Dlaczego tak ważne są opakowania zrównoważone - analizuje Marcin Szumigaj, R&D Manager Grupy Akomex.
07.07.2022

PGNiG Obrót Detaliczny: ponad 2 miliony umów z EKOfakturą

PGNiG Obrót Detaliczny ma już ponad 2 miliony umów z EKOfakturą. Od połowy 2018 roku liczba umów z aktywną fakturą elektroniczną wzrosła o 264 proc., a obecnie stanowią one blisko 70 proc. wszystkich zarejestrowanych w eBOK umów - poinformował we wtorek prezes PGNiG Obrót Detaliczny Henryk Mucha.
06.07.2022

Uniwersytet Gdański. Firmy, samorządy i uczelnie przedstawiły dobre praktyki w zakresie edukacji na rzecz MEW

W Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się, po raz pierwszy w trybie stacjonarnym, spotkanie sygnatariuszy porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Jego uczestnicy są zaangażowani w działania Grupy 5 „Edukacja społeczna”, powołanej w celu realizacji założeń porozumienia sektorowego działającego przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
05.07.2022

Susza występuje obecnie na obszarze 26 proc. gruntów ornych w Polsce

Obecnie susza występuje w 1689 gminach w Polsce, czyli w 68 proc. Natomiast procent gruntów objętych suszą wynosi 26 proc. - powiedział w poniedziałek prof. Andrzej Doroszewski z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.
05.07.2022

Żabka inwestuje w technologie, ekologię i zdrowszą żywność marki własnej

Grupa Żabka zaprezentowała doroczny raport dokumentujący zaangażowanie firmy w 2021 roku w polską gospodarkę, ekologię, działania na rzecz społeczeństwa oraz w rozwój oferty dla konsumentów. Spółka – wraz z właścicielami sieci sklepów franczyzowych – utrzymywała ponad 45 tys. miejsc pracy, odprowadziła do budżetu państwa i samorządów 281 mln zł w formie podatków, składek i opłat, a jej udział w tworzeniu wartości dodanej Polski wyniósł ponad 5 mld zł.
05.07.2022

Co IKEA ma wspólnego z morzem? Dowiecie się na Gdynia Design Days!

IKEA zaprasza do Gdyni wszystkich, którym bliskie jest morze, design i wspólne dobro planety. Tegoroczna edycja Gdynia Design Days skupiać się będzie na Bałtyku, jego cennych zasobach i możliwościach, z których można korzystać. Promowane będą tam też dobre praktyki oraz innowacje projektowe w duchu zrównoważonego rozwoju. Festiwal potrwa do 10 lipca.
05.07.2022

Powstaje nowy kalendarz zwany "Polskim Pirellim" - od lidera polskiego rynku recyklingu samochodów Olmet

Lider polskiego rynku recyklingu samochodów oraz produkcji stalowego wsadu firma Olmet kończy pracę nad charytatywnym kalendarzem. "Polski Pirelli" trafi do Zelenskiego i Kliczki, a cały dochód ze sprzedaży i licytacji przeznaczony zostanie na ukraiński sierociniec.
04.07.2022

Śrubena Unia: kiedy potrzeba naprawdę precyzyjnych, zielonych rozwiązań

Producenci taboru kolejowego i zarządzający infrastrukturą kolejową m.in. z Chin, Australii, Hongkongu czy też z Francji coraz chętniej sięgają po produkty powstające w żywieckiej spółce Śrubena Unia. Nie jest więc przypadkiem, że znalazły się one również w chińskich kolejach dużych prędkości.
04.07.2022

Żaglówka Manta wyłowi i przetworzy plastikowe odpady zalegające w morzach

Organizacja non-profit The SeaCleaners przygotowała specyfikację techniczną żaglówki Manta. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że jednostka ta zostanie przeznaczona do zbierania śmieci w morzach i oceanach.
03.07.2022

mBank z najlepszym ratingiem ESG wśród polskich banków

mBank dostał od agencji Sustainalytics najlepszą wśród banków w Polsce ocenę ryzyka ESG. Rating ten stanowi obiektywną miarę postępów banku w zakresie odpowiedzialności społecznej i zrównoważonego rozwoju.
03.07.2022

Miedziowe pszczoły zamieszkały przy górniczym szybie

KGHM ma swoją pasiekę! – trzy ule zostały ustawione na terenie szybu LVI w Zakładach Górniczych Lubin. To efekt realizowanego z Polską Grupą Uzdrowisk projektu KGHM związanego z ochroną pszczół, w ramach którego powstał m.in. film o działaniach Grupy Kapitałowej na rzecz ochrony środowiska.
01.07.2022

Austriacki Isosport przejmuje polskiego specjalistę w dziedzinie tworzyw sztucznych Novo Tech od polskiego funduszu Avallon MBO Fund

- Integracja 145 pracowników w trzech lokalizacjach z Isosport Group; - Wzmocniona pozycja rynkowa i portfolio produktów.
01.07.2022

Multimedialny Raport Klimatyczny TOGETAIR

Ponad 150 artykułów od niezależnych ekspertów, materiały video oraz infografiki, w wersji polskiej i angielskiej, a także tematyka dotycząca nie tylko ochrony środowiska, ale i polskiej polityki klimatycznej oraz tego co każdy może zrobić dla środowiska – tak w skrócie można podsumować multimedialny Raport Klimatyczny TOGETAIR.
28.06.2022

Zielone zakupy? EkoBox od InPost i MODIVO

MODIVO we współpracy z InPostem udostępnia swoim Klientom innowacyjną opcję dostawy w pudełkach EkoBox. To pierwszy w Polsce system zamkniętego obiegu opakowań wielokrotnego użytku, mający realny wpływ na zmniejszenie ilości odpadów powstających podczas realizacji zakupów online. MODIVO już od początku czerwca br. rozpoczęło wysyłanie zamówień w EkoBoxach.
27.06.2022

Ekologiczny, nowy intermodalny terminal Laude w Zamościu otwarty

23 czerwca odbyło się oficjalne otwarcie nowego terminalu firmy Laude Smart Intermodal zlokalizowanego przy stacji kolejowej Zamość Bortatycze na szerokotorowej linii LHS. Terminal będzie mógł obsługiwać 10 pociągów dziennie. Zrealizowana inwestycja pozwoliła na zwiększenie zdolności przeładunkowej terminalu do 15 tys. kontenerów TEU rocznie. Daje to możliwość wywiezienia dużo większego niż do tej pory wolumenu ładunków z Ukrainy. Uruchomienie nowych połączeń intermodalnych z wykorzystaniem własnych opatentowanych innowacji w kon
27.06.2022

Bank BNP Paribas szuka wśród startupów narzędzia do liczenia śladu węglowego dla firm

Bank BNP Paribas planuje zaoferować swoim Klientom z sektora MŚP oraz Klientom korporacyjnym narzędzie umożliwiające samodzielne i kompleksowe liczenie śladu węglowego w łańcuchu dostaw wg standardów Komisji Europejskiej. Zaprasza startupy, które wspólnie z nim chciałyby rozwinąć takie narzędzie, do udziału w nowej edycji autorskiego programu Office Hours. Zgłoszenia można przesyłać do 10 lipca.
27.06.2022

Aplikacje z Klimatonu dla Miast pomagają samorządom - analiza wdrożeń

W grudniu 2021 roku odbył się Klimaton dla Miast, współorganizowany przez Polski Fundusz Rozwoju i Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Głównym celem wydarzenia było pokazanie, że cyfryzacja rozwiązuje rzeczywiste problemy społeczności lokalnych. Zadaniem zaś uczestników Klimatonu dla Miast było znalezienie technologicznych odpowiedzi na problemy klimatyczne i środowiskowe czterech, wybranych w trakcie rekrutacji, miast: Gniezna, Rybnika, Rzeszowa i Wrocławia.
24.06.2022

Komisja za większością poprawek Senatu do ustawy o rolnictwie ekologicznym

Sejmowa komisja rolnictwa poparła 9 z 11 poprawek Senatu do ustawy o rolnictwie ekologicznym. Ustawa dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów m.in. w zakresie kontroli i nadzoru nad produkcją ekologiczną.
24.06.2022

Polacy chcą ekologicznego biznesu

Dla 73 proc. konsumentów ważne jest, by biznes angażował się i podejmował działania ekologiczne - wynika z raportu „Green Mood” opracowanego przez firmę badawczą GfK. Dodano, że 26 proc. konsumentów czuje się winnych, gdy nie postępuje w sposób przyjazny dla środowiska.
23.06.2022

TAURON odbudowuje „zieloną infrastrukturę”

Niemal 2,5 tysiąca posadzonych drzew to efekt akcji „Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla przyrody”. Pierwsze nasadzenia odbyły się w ubiegłym roku w Ogrodzieńcu, kolejne w ostatnich tygodniach w Kamiennej Górze.
23.06.2022

Inspekcja Jakości Handlowej: zwiększa się liczba producentów ekologicznych

W latach 2004-2021 liczba producentów ekologicznych w Polsce zwiększyła się z blisko 3,8 tys. do 21,7 tys.; najwięcej zarejestrowanych było w województwach: warmińsko-mazurskim (3,5 tys.), podlaskim (3,4 tys.) i mazowieckim (2,8 tys.) - poinformowała Małgorzata Waszewska z Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
23.06.2022

Czy wojna w Ukrainie zmieniła nasz stosunek do transformacji energetycznej? [BADANIE]

Aż 2/3 Polaków popiera rezygnację z importu węgla, ropy i gazu z Rosji, nawet gdyby miało to oznaczać wzrost cen paliw i wyższe rachunki. W tegorocznej edycji badania Blue Media “Postawy ekologiczne Polek i Polaków” pojawił się kontekst wojny w Ukrainie i jej związków z czekającą nas transformacją energetyczną.
22.06.2022

Jak radzić sobie z problemami miast? Do Światowego Forum Miejskiego WUF11 pozostało tylko kilka dni!

– Współpraca partnerska, wspólne rozwiązywanie konfliktów, transfer informacji między regionami i miastami. To jedne z najistotniejszych czynników w kontekście radzenia sobie ze współczesnymi wyzwaniami – mówi dr hab. Adam Drobniak, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
22.06.2022

W prowincji Zamora spłonęło ponad 30 tys. ha lasów i nieużytków rolnych

Ponad 30 tys. hektarów lasów i nieużytków rolnych spłonęło w położonej na północnym zachodzie Hiszpanii prowincji Zamora - poinformowały w poniedziałek władze. Pożar szaleje od piątku.
21.06.2022

Tikkurila ze wsparciem dla Natury

Marka farb Tikkurila od lat jest pionierem w tworzeniu popartych licznymi certyfikatami rozwiązań ekologicznych. Systematycznie wdraża innowacje branżowe, które udowadniają, że można tworzyć piękne wnętrza i dbać o estetykę wokół domu, wykorzystując produkty wytwarzane z poszanowaniem zasobów naszej planety i zdrowia ludzi. Zaangażowanie marki w działalność na rzecz natury to także aktywne wspieranie inicjatyw, które przyczyniają się do jej ochrony. Tikkurila podjęła właśnie współpracę z fundacją Pszczoła Musi Być, aby pomóc owad
21.06.2022

Grecki rząd będzie współfinansować zakup nowych lodówek i klimatyzatorów, by zmniejszyć koszty zużycia energii

Rząd Grecji ogłosił w poniedziałek plan dotowania zakupu do trzech nowych urządzeń domowych: lodówki, zamrażarki oraz klimatyzatora. Krok ten, poprzez wymianę starych i bardziej energochłonnych sprzętów, ma pomóc obniżyć ponoszone przez gospodarstwa domowe coraz wyższe koszty energii - poinformowała agencja Reutera.
21.06.2022

Kolejne trzy morskie kosze dla czystszego Bałtyku [GALERIA]

Każdego roku do mórz i oceanów trafia od 4,8 mln do 12,7 mln ton plastikowych odpadów. Jednym z najczęściej wymienianych rozwiązań tego problemu jest recycling, jednak globalnie jedynie 9% wytworzonego plastiku trafia do drugiego obiegu. Stąd niezbędne są działania na rzecz oczyszczania mórz i oceanów z plastiku, a doskonałym do tego narzędziem - morskie kosze, które Fundacja Mare od 2021 roku instaluje na Bałtyku. Do tej pory Mare zainstalowała siedem takich koszy, a dzięki współpracy z marką ACER i sklepem x-kom Bałtyk staje si
20.06.2022

Woda na wagę złota!

Dziś, 17 czerwca, obchodzimy Dzień Przeciwdziałania Pustynnieniu i Suszy. To ważna data. 150 litrów wody na osobę. Tyle dziennie zużywamy według najnowszych szacunków. O tym jak cennym woda jest zasobem nie trzeba nikogo przekonywać. Rosnące rachunki są tylko jednym ze wskaźników, które dają nam o tym znać. Polska jest dotknięta zjawiskiem pustynnienia. Susza to problem z jakim będziemy musieli się mierzyć w najbliższym czasie wszyscy. Jak można oszczędzić sobie i planecie kłopotów z niedoborem wody? Na przykład korzystając z urz
17.06.2022

Naukowcy: system ochrony przyrody 30x30 przyniesie ogromne korzyści

Eksperci z USA i Singapuru ocenili wpływ założonej przez ponad 50 państw ochrony 30 proc. lądów do 2030 roku. Orzekli, że inicjatywa będzie wymagała wysiłku, ale będzie oznaczać specjalne prawa dla 3 mln hektarów ziemi, ochroni wiele zagrożonych gatunków i znacznie zredukuje emisję CO2.
17.06.2022

ONZ chce w dwa tygodnie zebrać 5 mln USD, by zapobiec wielkiemu wyciekowi ropy z tankowca w Jemenie

ONZ rozpoczął zbiórkę internetową, w ramach której chce w ciągu dwóch tygodni zebrać 5 mln dolarów, by zapobiec ogromnemu wyciekowi ropy z tankowca niszczejącego u wybrzeży Jemenu - podaje we wtorek BBC.
15.06.2022

Herbalife Nutrition współpracuje z Plastic Bank na rzecz zrównoważonego rozwoju

Herbalife Nutrition nawiązała dwuletnią współpracę z Plastic Bank, inicjatywą społeczną, która wspiera działania mające na celu powstrzymanie zanieczyszczania mórz i oceanów plastikiem. Dzięki temu partnerstwu Herbalife Nutrition zamierza do końca 2023 roku zapobiec przedostaniu się ponad 180 ton plastiku do oceanów. Ponadto organizacja przekazuje wsparcie finansowe członkom społeczności Plastic Bank w Indonezji, którzy zarabiają na życie, zbierając odpady z tworzyw sztucznych i oddając je do punktów zbiórki.
15.06.2022

Oceanograf z UG: zniknięcie raf oznaczałoby globalną katastrofę [WYWIAD]

Rafy koralowe obumierają; szkodzi im wzrost temperatur, zakwaszenie oceanów, turystyka, przełowienie. Uratować je mogą tylko międzynarodowe systemowe działania, choć ważne są także codzienne decyzje pojedynczych ludzi. "Wielka prośba do Kowalskiego, który spędza urlop nad Morzem Czerwonym, aby nie deptał raf i nie brał z niej +żywych pamiątek+” - mówi dr Anna Panasiuk, oceanograf z UG.
14.06.2022

Każda Puszka Cenna_ 9 na 10 Europejczyków chce, aby firmy ulepszały opakowania do napojów tak, by nadawały się do recyklingu

Po ubiegłorocznej udanej trasie promującej recykling, program Każda Puszka Cenna podwaja swoje wysiłki, organizując inspirującą akcję, po raz pierwszy wykraczającą poza granice Europy. Celem kampanii jest zwiększenie świadomości w zakresie recyklingu. Jednocześnie Każda Puszka Cenna publikuje ciekawe wyniki nowych badań dotyczące postaw i zachowań związanych z recyklingiem.
13.06.2022

EKO-KONSULT wieloletni pionierzy w zakresie doradztwa środowiskowego

Firma EKO-KONSULT powstała 30 lat temu, w krótkim czasie stając się pionierem w zakresie doradztwa środowiskowego. Poprzez swoje wydawnictwa, liczne artykuły i szkolenia, EKO-KONSULT kształtował świadomość firm doradczych i konsultingowych w zakresie prawa, procedur i metod ocen środowiskowych. Od początku swojej działalności EKO-KONSULT opracował prawie 700 raportów, ponad 300 opinii i ekspertyz środowiskowych, a artykułów dotyczących branży – około 200.
10.06.2022

Glacjolog z UAM: topnieją lodowce górskie w europejskim sektorze Arktyki

Stan lodowców górskich w europejskim sektorze Arktyki jest generalnie zły. Szczególnie fatalny jest on w wielu miejscach Svalbardu/Spitsbergenu i na rosyjskiej Nowej Ziemi, co grozi wytopieniem wielu z nich już w ciągu ok. 30 lat - informuje dr Jakub Małecki z UAM po analizie danych nt. kilkuset lodowców.
09.06.2022

Tysiące drzew zamiast papieru. Zgarnij kasę od TAURONA

30 złotych specjalnego bonusu oferuje TAURON klientom, którzy zdecydują się przejść na e-fakturę. Klienci TAURONA, którzy zrezygnowali z papieru w ciągu ostatnich dwóch lat uchronili przed wycinką blisko 3000 drzew. W tym czasie udział płatności online w firmie przekroczył 80 procent.
09.06.2022

Senacka komisja za szeregiem poprawek do ustawy o rolnictwie ekologicznym

Senacka komisja rolnictwa zaakceptowała szereg poprawek do ustawy o rolnictwie ekologicznym. Głównym celem ustawy jest dostosowanie polskich przepisów do regulacji unijnych m.in. w zakresie kontroli i nadzoru nad produkcją.
09.06.2022

Ostatnie tchnienie pierwotnych lasów w Polsce

W okresie masowych migracji ludności podczas wędrówek ludów (IV-VI w.) na terenie Polski doszło do zarastania terenów rolniczych i regeneracji lasów. Następnie - wraz z intensywnym osadnictwem Słowian i Bałtów, a potem i rozwojem państwa - lasy pierwotne zaczęły stopniowo zanikać.
09.06.2022

Polenergia Partnerem MANIFESTU #OnlyOneEarth

Grupa Polenergia deklaruje wsparcie dla działań prowadzonych przez ONZ i współtworzące ją agendy. Powodzenie tych działań wymaga wielkiego zaangażowania wielu interesariuszy, ale też nas samych, ponieważ jesteśmy prawdopodobnie w kluczowym momencie rozwoju społecznego i ekonomicznego na Ziemi.
08.06.2022

Cement z materiałów z recyklingu pomoże zmniejszyć ślad węglowy w budownictwie [WIDEO]

Cement to podstawowy materiał budowlany, któremu zawdzięczamy powstanie całej infrastruktury. Dlatego redukcja jego śladu węglowego ma ogromne znaczenie dla przyspieszenia dekarbonizacji budownictwa. Firma Lafarge wprowadza na rynek kolejny cement z rodziny ECOPlanet - CEM V produkowany przy dużym udziale materiałów z recyklingu, dzięki czemu ma on o 40% niższy ślad węglowy.
07.06.2022

Startuje Międzynarodowy Kongres KLIMATYCZNA REGENERACJA MIAST

Już dzisiaj rozpoczyna się Międzynarodowy Kongres KLIMATYCZNA REGENERACJA MIAST. W trakcie dwóch dni Kongresu (7-8 czerwca) na terenie EC1 Łódź – Miasto Kultury przy ul. Targowej 1/3, 130 mówców nie tylko z Polski, ale i z zagranicy, w ramach 9 ścieżek tematycznych będzie dyskutowało o przyszłości miejskich aglomeracji i wyzwaniach, którym musimy sprostać, a tematyka Kongresu skupi się na aspektach adaptacji miast do zmian klimatu.
07.06.2022

Kierunek: Energetyka 3D

Już 22 czerwca 2022 r. w Warszawie podczas 6. Konferencji „Inteligentna Energetyka” eksperci branży energetycznej spróbują odpowiedzieć na pytanie, czy Polska ma szansę na pełną dekarbonizację do 2050 r. dzięki digitalizacji i dekarbonizacji energetyki? Bazę do dyskusji stanowić będą merytoryczne i technologiczne wystąpienia Partnerów wydarzenia.
03.06.2022

Znaleziono największą roślinę świata, która mierzy... 180 km

Australijscy naukowcy znaleźli w oceanie roślinę, która mierzy 180 km i ma 4,5 tys. lat. Tworzy olbrzymią podwodną łąką, którą tworzy jedna roślina, która rozrosła się tak z pojedynczej "sadzonki". To największy taki znany okaz.
02.06.2022

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński o działaniach na rzecz klimatu

Podsumowanie wspólnych działań na rzecz klimatu na przestrzeni ostatnich 30 lat i perspektywa dalszego zaangażowania w kwestie Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych ws. zmian klimatu (UNFCCC) to główne tematy spotkania „Sixth Ministerial on Climate Action”. W wydarzeniu, które odbyło się 31 maja 2022 r. w Sztokholmie, uczestniczył wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
02.06.2022

LPP opracuje strategię dekarbonizacji zgodnie z naukową metodą SBTi

LPP, jako pierwsza polska firma branży odzieżowej, przystępuje do światowej inicjatywy Science Based Targets wspierającej sektor prywatny, w działaniach na rzecz walki z globalnym ociepleniem. To jeden z elementów na drodze do wypracowania przez LPP strategii dekarbonizacji, której cele jeszcze w tym roku poddane zostaną weryfikacji według metodyki SBTi. Profesjonalna ocena naukowa strategii ma pomóc polskiej spółce w osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 roku.
31.05.2022

Jasność, widzę jasność! O problemie zanieczyszczenia światłem

Nie wydziela nieprzyjemnej woni, nie sprawia problemów z recyklingiem, nie zalega w altanach śmietnikowych i wysypiskach śmieci — a jednak światło może być i jest źródłem zanieczyszczenia. O problem zapytaliśmy dr. inż. Krzysztofa Skarżyńskiego z Zakładu Techniki Świetlnej Instytutu Elektroenergetyki Wydziału Elektrycznego, pasjonata oświetlenia, specjalistę z zakresu jego symulacji i pomiarów.
31.05.2022

Łąki kwietne pojawią się w pobliżu Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar

PGE Energia Odnawialna i Wody Polskie zorganizowały akcję polegającą na obsianiu nasionami traw oraz roślin miododajnych terenów w pobliżu Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar. Pozwoli to przekształcić wyznaczone brzegi Jeziora Żywieckiego w łąki kwietne.
31.05.2022

Ørsted inwestuje w rewilding morski [WIDEO]

Duński deweloper projektów wiatrowych Ørsted oraz organizacja ARK Nature łączą siły w projekcie, który ma udowodnić, że morskie farmy wiatrowe mogą iść w parze z przyrodą. Partnerzy wdrożą zasady rewildingu morskiego na rzecz przywrócenia bioróżnorodności oceanów.
30.05.2022

Czas na ekoinnowacje: drewniane wieże turbin wiatrowych! [GALERIA]

Stora Enso i Modvion, specjalizująca się w technologii drewna, współpracują nad wprowadzeniem tego surowca jako materiału wykorzystywanego do budowy wież turbin wiatrowych. Celem współpracy jest zademonstrowanie szerokich możliwości wykorzystania drewna w tych wymagających konstrukcjach.
28.05.2022

Kosz morski zainstalowano w Gdańsku. Wkrótce w regionie pojawią się kolejne [WIDEO, GALERIA]

Trzeci kosz, którego zadaniem jest zbieranie odpadów z powierzchni wody zainstalowano w gdańskiej marinie. Podczas montażu tego ważnego z punktu widzenia środowiska urządzenia obecni byli przedstawiciele miasta, sponsora i Fundacji Mare, która promuje proekologiczne rozwiązania koncentrując się na ochronie ekosystemów morskich. Kolejne kosze już wkrótce we Władysławowie, Pucku, Helu i Mechelinkach. Na tym jednak nie koniec. .
26.05.2022

Wody Polskie: w tym roku sto razy zdewastowano linię brzegową mazurskich jezior

Tylko w tym roku na terenie Wielkich Jezior Mazurskich linia brzegowa została umyślnie zdewastowana 100 razy - podały w środę Wody Polskie. Większość tych zdarzeń dotyczyła nielegalnego budowania pomostów, grodzenia dostępu do jezior i wycinania trzcinowisk.
26.05.2022

FourKites kładzie nacisk na znaczący rozwój międzynarodowej widoczności transportu oceanicznego

Wiodąca na świecie platforma zapewniająca widoczność łańcucha notuje znaczne tempo wzrostu widoczności transportu oceanicznego i zatrudnia Philippe’a Sallesa, doświadczonego specjalistę w branży, który będzie nadzorować realizację bieżącej strategii agresywnego wzrostu.
24.05.2022

Karaibskie rafy zagrożone

Naukowcy ostrzegają, że rafy w okolicach Karaibów mogą zniknąć do końca tego stulecia. Przyczyna to rosnąca temperatura wód, która działa na różne sposoby.
22.05.2022

GDOŚ zacieśnia współpracę z naukowcami. Porozumienie z Uniwersytetem Warszawskim

Wspólna popularyzacja zagadnień z zakresu ochrony środowiska, kształtowanie odpowiedzialnych postaw, wymiana wiedzy i doświadczeń – to tylko niektóre cele przyświecające zainaugurowanej dziś współpracy pomiędzy Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska a Wydziałem Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.
21.05.2022

Graj z nami w zielone!® – nowy projekt edukacyjny Polenergii

Polenergia rozpoczęła projekt edukacyjny Graj z nami w zielone!®, który pokaże nauczycielom, edukatorom, ale także rodzicom i opiekunom jak w przystępny i przyjazny sposób przybliżyć młodym ludziom zagadnienia związane z szeroko rozumianym zrównoważonym rozwojem. Pomóc w tym mają specjalnie przygotowane scenariusze lekcyjne oraz wyjątkowe ekozeszyty, które motywują, dają siłę i uwrażliwiają dzieci na fakt, że wszyscy mamy wpływ na to, co się dzieje wokół nas, bo to od nas w dużej mierze zależy jak będzie wyglądało nasze jutro. P
19.05.2022

Ekokonopie - o uprawie i przyszłości rynku [WYWIAD, WIDEO, GALERIA]

Konopie przemysłowe, niepsychoaktywny kuzyn konopi, mogą być wykorzystywane do produkcji praktycznie w każdej gałęzi gospodarki, od żywności po włókno, biodegradowalne materiały budowlane i biopaliwa. Jeden z produktów ubocznych konopi, kannabidiol (CBD), zyskał ogromną popularność, ponieważ ludzie odkryli, że CBD może być stosowany w leczeniu wielu problemów zdrowotnych. Według najnowszego badania Forbes Health przeprowadzonego przez OnePoll wśród 2000 dorosłych Amerykanów, 60 proc. z nich spróbowało tego produktu. Ludzie używaj
19.05.2022

Czy elektryki są naprawdę "ekologiczne"? Odpowiedź brzmi: tak, ale to skomplikowane

W miarę jak samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne, niektórzy zadają sobie pytanie, czy są one tak przyjazne dla środowiska, jak się je reklamuje – niektórzy twierdzą, że należy wziąć pod uwagę emisję gazów cieplarnianych podczas procesu produkcji i ładowania akumulatorów.
19.05.2022

Panattoni z BREEAM Excellent dla BTS DHL Supply Chain w Żernikach pod Poznaniem – łącznie ponad 5 mln m kw. potwierdzonych certyfikacją w Polce

Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, z drugą w tym roku i czwartą w ogóle certyfikacją BREEAM na poziomie "Excellent” w Polsce. Tym razem otrzymał ją obiekt wybudowany na potrzeby branży e-commerce.
18.05.2022

Stena Recycling dołączyła do Polskiego Paktu Plastikowego

Stena Recycling przystąpiła do Polskiego Paktu Plastikowego, którego celem jest zamknięcie obiegu opakowań plastikowych w Polsce do 2025 r. Sprzyja temu inwestycja Stena Recycling w nowoczesną linię do recyklingu folii opakowaniowej w Centrum Recyklingu we Wschowie.
18.05.2022

LOTOS Asfalt z medalem za asfalt WMA

Spółka LOTOS Asfalt wzięła udział w kieleckich Międzynarodowych Targach Budownictwa Infrastrukturalnego – Nowa Infrastruktura. Podczas tej ważnej imprezy wystawowo-konferencyjnej spółkę wyróżniono za asfalt WMA, a także za elegancję i kompleksowy styl wystąpienia targowego.
18.05.2022

WUG: zinwentaryzowano blisko 4000 dawnych podziemnych wyrobisk

W minionych dziewięciu latach w województwach: śląskim, dolnośląskim i małopolskim zinwentaryzowano prawie 4000 dawnych podziemnych wyrobisk mających połączenie z powierzchnią. Trwa kolejny etap inwentaryzacji obejmujący docelowo dalsze kilka tysięcy takich miejsc – szacuje nadzór górniczy.
17.05.2022

Impact’22: aż 56 proc. pasażerów wybiera kolej, bo uznaje ją za transport ekologiczny

Według ostatnich badań PKP Intercity 86 proc. pasażerów dostrzega, że transport kolejowy jest przyjazny środowisku naturalnemu, a aż 56 proc. pasażerów wybiera kolej, gdyż uważa, że to działanie proekologiczne.
16.05.2022

Polscy naukowcy zbadali poziom „nowości biologicznej” lasów na hałdach pogórniczych

Pozostawienie hałdy pogórniczej spontanicznym procesom przyrodniczym skutkuje wysokim poziomem wskaźnika „nowości biologicznej”. Jest on trzydziestokrotnie wyższy od zaobserwowanego w lasach poza terenami pogórniczymi – odkryli polscy naukowcy. Praca została opublikowana w Forest Ecology and Management.
12.05.2022

Do zmian klimatu przyczyniają się także... sale operacyjne

Sale operacyjne są potężnym źródłem gazów cieplarnianych generowanych przez branżę medyczną; produkują nawet do sześciu razy więcej dwutlenku węgla niż pozostałe dziedziny opieki zdrowotnej - przekonują naukowcy z University of Michigan Medical School (USA).
12.05.2022

Ekoświadomość - co czwarty Polak sięga dziś po produkty roślinne

Już co czwarty konsument w Polsce regularnie sięga po produkty roślinne [1], a ich rynek rozszerza się w rekordowym tempie 40 proc. rocznie [2]. Wybierając żywność, coraz częściej kierujemy się nie tylko ceną, smakiem czy korzyściami zdrowotnymi, ale również jej wpływem na środowisko. „W tej części Europy nie ma drugiego tak otwartego na innowacje społeczeństwa, a produkty coraz bardziej przyjazne zarówno zdrowiu, jak i planecie, to żywność przyszłości” - tłumaczy Marek Sumiła, dyrektor zarządzający Danone i Żywiec Zdrój.
12.05.2022

Projekt: zielona energia w gospodarstwach rolnych ma być finansowana z PROW 2014-2020

"Zielona energia w gospodarstwie rolnym", to nowe działanie w ramach PROW, które zamierza uruchomić ministerstwo rolnictwa, aby w pełni wykorzystać unijne środki - wynika z informacji zamieszczonej w wykazie prac legislacyjnych rządu dot. zmian w PROW na lata 2014-2020.
12.05.2022

Niemiecki minister środowiska: mimo wojny na Ukrainie nie możemy stracić z oczu kryzysu klimatycznego

Niemiecka minister środowiska Steffi Lemke ostrzegła przed wpływem wojny na Ukrainie na działania na rzecz ochrony klimatu. "Mimo wojny na Ukrainie nie możemy stracić z oczu kryzysu klimatycznego i kryzysu związanego z wymieraniem gatunków" - powiedziała w środę dziennikowi "Augsburger Allgemeine".
11.05.2022

Projekt ustawy o rolnictwie ekologicznym skierowany do II czytania

Określanie kompetencji organów systemu kontroli i nadzoru nad produkcją ekologiczną - zawiera projektowana ustawa o rolnictwie ekologicznym. Sejmowa komisja rolnictwa przyjęła projekt wraz z poprawkami i skierowała go do II czytania w Sejmie.
11.05.2022

Wiceminister Edward Siarka podczas 17. sesji Forum ONZ ws. Lasów

„Jestem zaszczycony będąc w gronie krajów z całego świata, które wyróżniają się znaczącymi zasobami leśnymi. Nie ulega wątpliwości, że lasy musimy chronić dla następnych pokoleń, nie dopuszczać do ich degradacji, ale też mądrze korzystać z ich zasobów” – mówił wiceminister Edward Siarka podczas 17. Sesji Forum Narodów Zjednoczonych (ONZ) poświęconej lasom, która odbyła się 9 maja 2022 r. w Nowym Jorku.
10.05.2022

Schneider Electric wspiera decyzje KE dotyczące odejścia od najsilniejszego gazu cieplarnianego na świecie

Schneider Electric odpowiada na oczekiwania Unii Europejskiej dotyczące szybszej realizacji celów środowiskowych poprzez aktualizację polityki w zakresie gazów cieplarnianych SF6
10.05.2022

Politechnika Wrocławska wykształci specjalistów od geoenergetyki!

W październiku studenci zaczną zajęcia na nowym kierunku na studiach I stopnia – geoenergetyce. Będą uczyć się, jak oceniać potencjał zasobowy ciepła uwięzionego w skałach czy w wodzie oraz o możliwościach wykorzystania go do produkcji energii elektrycznej i termalnej. Rekrutacja właśnie się zaczyna.
09.05.2022

Ekspert o neutralności klimatycznej: Logika bezradności

Na liście 100 europejskich miast, które wezmą udział w unijnej misji na rzecz Neutralnych Klimatycznie i Inteligentnych Miast do 2030 r. znalazły się Kraków, Łódź, Rzeszów, Wrocław oraz Warszawa. Niestety, nie ma tam miast ze Śląska.
09.05.2022

Za dwa lata firmy czekają nowe wymogi w zakresie raportowania m.in. danych o swojej emisyjności. Te, które się nie przygotują, nie mają szans na pozyskanie inwestora

– Zgodnie z unijną dyrektywą CSRD od 2024 roku prawie 4 tys. unijnych firm będzie musiało szczegółowo raportować kwestie zrównoważonego rozwoju. To będzie rewolucja i już teraz trzeba przygotowywać się do tej zmiany – mówi Weronika Achramowicz z kancelarii Baker McKenzie. Jak podkreśla, firmy, które nie przyłożą do tego odpowiedniej wagi, muszą się liczyć z trudnościami w znalezieniu inwestorów i pozyskaniu kapitału.
09.05.2022

Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków 2.0

Już 27 maja br. w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni odbędzie się ogólnokrajowa konferencja dotycząca zrównoważonych budynków i ich roli w zmieniającym się klimacie.
08.05.2022

Zielona chemia - to się opłaca - PCC EXOL

Prawie 50% przychodów firmy, to sprzedaż produktów zielonej chemii. Na koniec 2021 roku zielona oferta obejmowała ponad 100 różnych produktów. Są to głównie surowce chemiczne i dodatki do różnego rodzaju kosmetyków i detergentów, oparte na biodegradowalnych surowcach pochodzenia naturalnego i co ważne, w których produkcji wykorzystywane są odnawialne źródła energii.
08.05.2022

Ludzie + firmy + technologie: Dlaczego tylko taki sojusz uratuje przyszłość planety?

Ostatni raport IPCC stwierdza, że zostały nam tylko trzy lata na złagodzenie kryzysu klimatycznego. W celu zatrzymania wzrostu temperatury na Ziemi na poziomie 1,5°C emisja gazów cieplarnianych musi osiągnąć maksimum do 2025 r., a potem jak najszybciej spadać. Yann Lechelle, dyrektor generalny Scaleway dowodzi, że uda się to tylko wtedy, gdy zadziałamy na trzech poziomach: osobistym, biznesowym i systemowym - wybierając właściwe technologie.
07.05.2022

Pod lodami Antarktydy kryje się gigantyczny system wodny

W osadach pod lodowcem Antarktydy naukowcy znaleźli potężny system cyrkulującej wody głęboki nawet na 2 km. Może mieć on znaczenie dla ruchu mas lodowych w stronę morza i uwalniania CO2, a przez to dla klimatu.
06.05.2022

Grupa Selena kontynuuje stabilny rozwój – znamy wyniki finansowe za 2021 rok

Grupa Selena podsumowała wyniki finansowe w 2021 roku. Globalny producent i dystrybutor chemii budowlanej zakończył rok z zyskiem netto na poziomie 102,7 mln zł, co stanowi najlepszy wynik w historii jego działalności. Mimo niestabilnej sytuacji surowcowej oraz zaburzeń w łańcuchach dostaw, spółka umocniła pozycję rynkową i wypracowała dobre wyniki finansowe, notując przychody ze sprzedaży na poziomie 1,73 mld zł, co stanowi wzrost o 24,8 proc. r/r. Zysk operacyjny (EBIT) Grupy Selena wyniósł natomiast 92,7 mln zł.
05.05.2022

iPhone... z automatu? Czy "telefomaty" przyjęłyby się w Polsce?

W Finlandii stanęły pierwsze “telefomaty”. To urządzenia, w których można oddać do recyklingu stary lub zepsuty telefon, a w zamian otrzymuje się pieniądze lub odnowionego iPhone’a. Za innowacją stoi izraelski startup Cellomat i fińska firma Swappie, która już od sześciu lat daje smartfonom drugie życie.
05.05.2022

Czy kryzys zastopuje zrównoważony rozwój na rynku nieruchomości?

Wysokie raty kredytów wynikające głównie z rosnących stóp procentowych oraz słabego złotego, ale także wydłużający się czas oczekiwania na pozwolenia na budowę i zaburzone łańcuchy dostaw to najczęściej wymieniane problemy rynku nieruchomości. Problemy przekładające się na dynamiczny wzrost cen, gdzie z dnia na dzień ustalana jest cena. Co to oznacza dla ambitnie nakreślonych celów klimatycznych?
05.05.2022

Drukarki 3D ratują rafy koralowe!

Nowa metoda pozwala na wydruk złożonych, dopasowanych do danego miejsca, ceramicznych fragmentów raf wspierających odbudowę uszkodzonych ekosystemów. Pierwsze takie struktury wspierają przyrodę w Zatoce Ejlackiej.
03.05.2022

Zielone chemikalia od Intela i wiele ambitnych planów

Firma Intel Corporation ogłosiła swoje zobowiązanie do osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych netto w działalności globalnej do 2040 roku.
02.05.2022

PGE partnerem Wigierskiego Parku Narodowego

PGE nawiązała współpracę z Wigierskim Parkiem Narodowym, dzięki której w 2022 roku zostaną zrealizowane aktywności z zakresu promowania postaw ekologicznych, ochrony przyrody, popularyzacji aktywności sportowych na obszarach leśnych, aktywizacji młodzieży szkolnej oraz seniorów, jak również edukacji na temat gatunków zwierząt występujących na terenach Parku. Działania te zostaną zrealizowane dzięki wsparciu Fundacji PGE w ramach projektu „Z energią łączymy pokolenia”.
02.05.2022

Raportowanie ESG w praktyce – PFR uruchamia nowy kurs online [WIDEO]

Nowy kurs online „Raportowanie ESG w praktyce” jest już dostępny na platformie www.kursy.pfr.pl. Przybliża on obecne standardy raportowania ESG oraz wskazuje dobre praktyki firm, które już wdrożyły raportowanie niefinansowe. Program powstał na bazie doświadczeń oraz wiedzy merytorycznej ekspertów, zajmujących się tematyką ESG.
02.05.2022

#BałtykDlaPokoleń. Polacy mają świadomość zagrożeń dotyczących ekosystemu Morza Bałtyckiego

Dwie trzecie Polaków spotkało się z informacjami na temat zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego bronią konwencjonalną i wrakami statków pochodzącymi z II wojny światowej. Ponad połowa mieszkańców naszego kraju jest również świadoma zalegania na dnie akwenu broni chemicznej. Tak wynika z badania IBRiS, przeprowadzonego na zlecenie Enei w ramach akcji #BałtykDlaPokoleń, której celem jest uwolnienie Bałtyku od tych zagrożeń.
01.05.2022

10 postulatów klimatycznych na szczycie TOGETAIR 2022

Rosyjska inwazja na Ukrainę powoduje konieczność rewizji dotychczasowej polityki energetycznej w Europie. Jak w nowej rzeczywistości można utrzymać wyznaczone wcześniej cele klimatyczne? Oto 10 POSTULATÓW TOGETAIR, które zostały wypracowane w ramach kongresu. Postulaty mają na celu połączyć starania o klimat i o bezpieczeństwo: energetyczne, gospodarcze oraz polityczne.
29.04.2022

Rozwój morskich farm wiatrowych na Morzu Północnym może się zderzyć z ekologią

Badania przeprowadzone przez The North Sea Foundation, holenderską organizację pozarządową pokazują, że rozwój wiedzy ekologicznej w coraz większym stopniu nie nadąża za potrzebami transformacji energetycznej. Raport określa korzyści i zagrożenia wynikające z wprowadzenia na szeroką skalę morskich farm wiatrowych, ponieważ jest coraz bardziej prawdopodobne, że ambicje związane z pozyskiwaniem energii z wiatru na morzu zderzą się z ochroną środowiska na obszarze Morza Północnego.
29.04.2022

Leki z odpadów chemicznych? Innowacyjny sposób polskich naukowców na recykling

Potężny algorytm komputerowy przeczesał miliardy możliwych reakcji chemicznych i pokazał, jak ze związków chemicznych traktowanych dotąd jako odpady przemysłowe produkować można ok. 300 leków - opisują w publikacji w “Nature” badacze z zespołu prof. Bartosza Grzybowskiego.
28.04.2022

Tydzień z Klastrami w programie Horyzont Europa

Wiosenna edycja wydarzenia Tydzień z Klastrami, odbędzie się w dniach 23-30 maja 2022 r. w formule on-line. Będzie to cykl spotkań informacyjnych na temat bieżących konkursów lub inicjatyw, podejmowanych w ramach sześciu szerokich klastrów tematycznych w II filarze programu Horyzont Europa.
28.04.2022

Zielony Zwrot. TAURON publikuje specjalny e-book

Ponad 60 procent mieszkańców domów wskazuje ekologię, jako powód wymiany źródła ciepła, a co trzeci badany deklaruje, że dofinansowanie przekonałoby go do wymiany ogrzewania na bardziej eko – wynika z danych TAURONA. Z okazji Światowego Dnia Ziemi energetyczny lider opublikował bezpłatny e-book o wymianie ogrzewania.
28.04.2022

Prawdziwa sadzonka za wirtualną. Energa wspiera sadzenie lasu

Dbasz o środowisko i starasz się żyć ekologicznie? Masz okazję posadzić wirtualne drzewo, które później zostanie wymienione na prawdziwą sadzonkę. Energa z Grupy ORLEN przyłączyła się do ogólnopolskiego programu "Wirtualne drzewo" prowadzonego przez Fundację Dotlenieni. Fundacja posadzi tyle drzew prawdziwych, ile my posadzimy wirtualnych. Pomóż nam zasadzić 1000 sadzonek.
27.04.2022

PGE GiEK minimalizuje zanieczyszczenie hałasem

W oddziałach PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółki z Grupy PGE, nie brakuje nowoczesnych rozwiązań, które zmniejszają emisję akustyczną do środowiska. Tylko w ubiegłym roku zastosowanie nowoczesnych urządzeń w Kopalni Turów znacząco poprawiło akustykę na terenach zabudowy mieszkaniowej Bogatyni.
26.04.2022

EKG – spotkanie prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego z Kadri Simson, komisarz do spraw energii UE

Zmiany definicji efektywnego systemu ciepłowniczego i chłodniczego oraz wysokosprawnej kogeneracji, jak również uwzględnienie m.in. kotłów elektrodowych do realizacji celów OZE w systemach ciepłowniczych były tematem dwustronnych rozmów Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa zarządu PGE z Kadri Simson, komisarz UE do spraw energii podczas pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Instytucje europejskie są w kluczowym momencie prac nad reformami pakietu Fit for 55, które koncentrują się nie tylko na elektroenerge
26.04.2022

Z okazji Dnia Ziemi uratowali już prawie milion żółwi morskich. Pomógł David Hasselhoff

Szacuje się, że co roku do mórz i oceanów trafia od prawie pięciu do ponad 12 ton plastiku, który przyczynia się do śmierci morskich stworzeń. Szczególnie narażonymi zwierzętami są żółwie morskie. Sześć z siedmiu gatunków jest obecnie bliskich wyginięciu. Dlatego marka SodaStream w kwietniu tego roku chce ich uratować aż milion. I jest bliska osiągnięcia tego celu.
22.04.2022

Licznik ginących gatunków wyświetlany na Tauron Arenie

Licznik ginących gatunków pojawił się w środę na elewacji Tauron Areny Kraków. Podświetlana animacja została przygotowana przy okazji Dnia Ziemi oraz zaplanowanego na lato 5. Green Film Festivalu.
21.04.2022

Innowacje czerpią z natury

Czy wiesz, co łączy gekona z taśmą klejącą, a żyrafę – z opaską uciskową? Poznaj niezwykłe właściwości zwierzęcych organizmów, które zainspirowały naukowców do stworzenia innowacyjnych produktów!
21.04.2022

W 2021 r. grupa EBI wsparła inwestycje w Polsce rekordową kwotą 6,5 mld euro, w tym zielone projekty

W 2021 r. grupa EBI wsparła inwestycje w Polsce rekordową kwotą 6,5 mld euro, co sprawiło, że pod względem wielkości finansowania Polska znalazła się po raz pierwszy na czwartym miejscu w UE - poinformowała w środę wiceprezeska Europejskiego Banku Inwestycyjnego Teresa Czerwińska.
21.04.2022

Włoski rząd ma plan oszczędzania energii - ogrzewania i klimatyzacji

Rząd Włoch przygotował plan redukcji zużycia energii elektrycznej, a zatem i gazu, z którego jest produkowana. 1 maja wejdą w życie przepisy dotyczące włączania klimatyzacji latem i ogrzewania zimą. To kolejny krok w ramach poszukiwania oszczędności i zmniejszenia zależności od gazu z Rosji.
20.04.2022

Siedem osób zatrzymanych ws. składowania miliona litrów niebezpiecznych odpadów

Policjanci z częstochowskiego wydziału zwalczającego przestępczość gospodarczą zatrzymali 7 osób, związanych z grupą przestępczą, która nielegalnie składowała substancje niebezpieczne na terenie woj. śląskiego i opolskiego. Chodzi łącznie o ok. milion litrów szkodliwych substancji.
20.04.2022

Raport! Z miast zniakają tereny zielone, przez brak ochrony przed zabudową

Obowiązujące przepisy wciąż nie chronią przed zabudową terenów zielonych spełniających w miastach istotne funkcje klimatyczne, wentylacyjne, czy hydrologiczne. Jak pokazała kontrola przeprowadzona przez NIK, normy prawne regulujące od 18 lat planowanie i zagospodarowywanie przestrzenne, zamiast wspierać zachowanie i powiększanie systemów przyrodniczych dopuszczają do ich postępującego i nieodwracalnego osłabiania.
20.04.2022

Brakuje rąk do pracy w ekofirmach

W perspektywie najbliższych lat przewidywany jest wzrost inwestycji w nowe technologie przetwarzania surowców oraz wyższe marże sprzedaży. Problemem branży jest niewielkie zainteresowanie zatrudnieniem w sektorze – o perspektywach rozwoju ekofirm pisze wtorkowy „Puls Biznesu”.
19.04.2022

W czerwcu zacznie się odbudowa zniszczonej przez sztormy plaży w Orłowie

Odbudowa plaży w Orłowie, która została zniszczona na początku roku przez sztormy, rozpocznie się w czerwcu - poinformował PAP, Urząd Morski w Gdyni. W przyszłości planowana jest również budowa progów podwodnych, mających za zadanie częściowe wygaszania energii, z jaką fale uderzają o brzeg.
18.04.2022

Biolodzy z UwB pomagają płazom w wiosennych migracjach

Studenci z Koła Naukowego Biologów Uniwersytetu w Białymstoku wspólnie z Biebrzańskim Parkiem Narodowym prowadzą akcję ratowania płazów przed śmiercią pod kołami samochodów w trakcie wiosennych migracji tych zwierząt do miejsc rozmnażania.
16.04.2022

Szkodliwe pozostałości leków z kanalizacji trafiają do środowiska

Czynne substancje pochodzące z farmaceutyków są obecne w rzekach i stwarzają ryzyko dla środowiska oraz zdrowia człowieka – wynika z badania przeprowadzonego w 70 miejscach lejkowatego ujścia Odry.
16.04.2022

Do dolnośląskich rzek trafią blisko 4 tony młodych pstrągów potokowych

Blisko 4 tony młodych pstrągów potokowych do końca kwietnia trafią do dolnośląskich rzek, głównie w Kotlinie Kłodzkiej. Akcję ratowania tego gatunku ryb prowadzi Polski Związek Wędkarski wraz z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
15.04.2022

Kolejny ekologiczny katamaran w gdańskiej stoczni. Sunreef Eco 60 zwodowany

Stocznia Sunreef Yachts niedawno zwodowała jacht żaglowy Sunreef 60, który łączy w sobie know-how firmy w zakresie projektowania luksusowych katamaranów z najnowszymi ekologicznymi rozwiązaniami technologicznymi Sunreef Yachts Eco.
15.04.2022

Aplikacja pomoże chronić przyrodę Wielkich Jezior Mazurskich

Fundacja HumanDoc otrzymała dotację w wysokości 744 804 zł z MF EOG na projekt pn. „Zakorzenianie w przyrodzie” - budowa eko-aplikacji dedykowanej Krainie Wielkich Jezior Mazurskich.
15.04.2022

Strategia BJiOR przyjęta przez Radę Ministrów

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia strategii i polityki w zakresie rozwoju bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej Rzeczypospolitej Polskiej, przedłożoną przez ministra klimatu i środowiska.
14.04.2022

Wiceminister Małgorzata Golińska na VII Europejskim Kongresie Samorządów

Odpowiedzialność za społeczności lokalne to kwestia, o której zdarza się zapominać w kontekście ochrony przyrody. Nie można chronić przyrody w oderwaniu od ludzi, którzy żyją w danym regionie.– powiedziała wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska podczas panelu pt.: "Park narodowy i krajobrazowy - dumą i płucami regionu, a także sposobem na jego promocję" w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Wydarzenie, odbyło się 12 kwietnia 2022 r. w Mikołajkach.
13.04.2022

Grupa Górażdże wprowadza na rynek niskoemisyjny beton EcoCrete

Grupa Górażdże, jeden z europejskich liderów w obszarze produkcji cementu i betonu oraz spółka należąca do koncernu HeidelbergCement, wprowadza na rynek innowacyjną linię produktów EcoCrete – nowy rodzaj betonu o znacząco obniżonej emisji dwutlenku węgla.
13.04.2022

Czy można jeszcze uratować Amazonię?

Wylesienie Amazonii powoduje osuszenie atmosfery w tym rejonie, co z kolei sprzyja dalszej utracie lasów. Działania ochronne mogą jeszcze uratować puszczę.
12.04.2022

Ørsted i Esvagt : Hornsea 2 będzie obsługiwana przez pierwszy na świecie statek na zielone paliwo

Duńskie firmy Ørsted i Esvagt postanowiły zainwestować w pierwszy na świecie statek serwisowy (SOV), który może być zasilany ekologicznymi paliwami.
11.04.2022

Prawie milion złotych na odtworzenie tras migracji ryb w dopływach Raby

Niemal milion złotych ma kosztować odbudowa i zabezpieczenie tras migracji ryb wędrownych w dopływach rzeki Raby. W ramach projektu przewidziano udrożnienie trzech stopni wodnych na dopływach Raby oraz odtworzenie miejsc tarliskowych - poinformował NFOŚiGW.
11.04.2022

Na Politechnice Gdańskiej podpisano umowę na realizację projektu ZeroWastePorts - autonomicznego statku do zbierania odpadów z wody i innych jednostek

Powstanie autonomiczny statek, który będzie zbierał odpady z wody i innych statków, a do tego będzie zasilany energią elektryczną. 5 kwietnia prof. Sławomir Milewski, prorektor ds. nauki oraz Adam Ślipy, prezes zarządu Seatech Engineering podpisali umowę konsorcjum na realizację projektu.
11.04.2022

Centralny Port Komunikacyjny będzie współpracował z Politechniką Gdańską

Centralny Port Komunikacyjny nawiązał współpracę z Politechniką Gdańską. Jak przekazała spółka w piątek w komunikacie, celem porozumienia jest m.in. stworzenie wspólnych projektów naukowych, badawczych i edukacyjnych.
10.04.2022

Politechnika Śląska, Uniwersytet Śląski i PGW Wody Polskie podpisały porozumienie o współpracy

Przedstawiciele Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz Centrum Badawczego Publicznego Prawa Konkurencji i Regulacji Sektorowych Uniwersytetu Śląskiego podpisali w piątek porozumienie o współpracy.
09.04.2022

Inwestorzy otworzą fundamenty wiatrowe dla organizmów morskich? Trwają badania

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall wraz z holenderską Fundacją na rzecz Morza Północnego „De Rijke Noordzee” przeprowadzą badania nad możliwościami poprawy ekosystemów na terenie morskich farm wiatrowych. W fundamentach turbin wykonano otwory, które umożliwiają rybom i innym organizmom morskim wpływanie do środka turbin wiatrowych.
09.04.2022

Bornholm będzie bunkrował ekologiczne statki

W Porcie Roenne na duńskiej wyspie Bornholm na Bałtyku najpóźniej w 2025 roku pojawi się możliwość bunkrowania statków ekologicznymi paliwami.
08.04.2022

Biorafineria Orlen Południe - wystartował projekt instalacji do produkcji kwasu mlekowego

W biorafinerii Orlen Południe w Trzebini uruchomiono pilotażową instalację do produkcji kwasu mlekowego, który stosuje się m.in. w przemyśle chemicznym, spożywczym, farmaceutycznym czy w rolnictwie. Można go też stosować do produkcji materiałów ekologicznych, alternatywnych dla plastiku.
07.04.2022

Bałtyk bez tajemnic. Spółka Noa wśród wyróżnionych projektów NCBiR [GALERIA]

Międzynarodowy projekt systemu budowy wiedzy o Morzu Bałtyckim opartego o podwodne bezzałogowce SeaSentinel spółki Noa został wyróżniony jako jeden z najlepszych projektów dofinansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
07.04.2022

Coraz więcej klientów PGE korzysta z ekologicznej eFaktury

Ponad milion klientów PGE korzysta już z eFaktury – poinformował PAP w środę wiceprezes zarządu PGE Obrót Tomasz Zaleszczyk. Dodał, że dzięki temu można swój rachunek opłacić korzystając m.in. z szybkich płatności internetowych.
07.04.2022

„CLEANTECH – technologia dla zielonej przyszłości” na Politechnice Śląskiej

Jako światowy lider w zakresie innowacyjności, Szwajcaria nieustannie dąży do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju przyjętych w Agendzie ONZ 2030. Na wystawie „CLEANTECH – technologia dla zielonej przyszłości” przedstawione zostaną innowacyjne, opracowane przez szwajcarskich naukowców i przedsiębiorców rozwiązania technologiczne w takich obszarach, jak gospodarka wodna, rolnictwo, elektromobilność, recycling i energetyka.
06.04.2022

Wiceminister Edward Siarka na spotkaniu z wiceministrem środowiska, wód i lasów Rumunii

„Bardzo cenna jest dla mnie możliwość wspólnych rozmów na temat kluczowych kwestii w obszarze zrównoważonej gospodarki leśnej w Unii Europejskiej” - powiedział wiceminister Edward Siarka podczas kolejnego z cyklu spotkań dotyczących unijnej polityki w zakresie klimatu i leśnictwa. Tym razem Pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa odbył wideokonferencję z Ionuț Sorin Banciu, Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Środowiska, Wód i Lasów Rumunii.
05.04.2022

Elektryki szkodzą flamingom!

Akumulatory litowo-jonowe są kluczowym elementem pojazdów elektrycznych (EV), które cieszą się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ świat stara się odchodzić od nieekologicznych samochodów napędzanych benzyną i olejem napędowym. Z kolei lit jest kluczowym pierwiastkiem, dzięki któremu samochody elektryczne mogą się poruszać – ale prowadzi to do zagrożenia niektórych gatunków flamingów.
05.04.2022

We wtorek rząd zajmie się projektem ustawy o rolnictwie ekologicznym

Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się projektem ustawy o rolnictwie ekologicznym i produkcji ekologicznej - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
05.04.2022

Oszczędzanie energii kluczowe również dla bezpieczeństwa

Niestabilna i trudna sytuacja polityczno-ekonomiczna sprawiła, że kluczowe staje się zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski, jak i krajów członkowskich Unii Europejskiej. Niezwykle istotna jest również zmiana zachowań konsumentów, które pozwolą na ograniczenie zużycia energii elektrycznej przez gospodarstwa domowe do czego zachęca Polski Komitet Energii Elektrycznej w ramach kampanii „Liczy się energia”.
01.04.2022

Prawo do naprawy zdobywa popularność w Europie. Swappie dołącza do ruchu Right to Repair

● Kampania Right to Repair w ciągu niecałych trzech lat połączyła 80 organizacji z 16 krajów i przyczyniła się do zmian w europejskim prawie dotyczącym niektórych sprzętów RTV i AGD. ● Do ekologicznego ruchu dołącza Swappie, czołowa platforma odnawiania i sprzedaży używanych smartfonów Europie. ● Czy dzięki wspólnym wysiłkom unijne przepisy wydłużające cykl życia naszych urządzeń obejmą również telefony?
31.03.2022

Oszczędność energii to nie tylko pieniądze [GALERIA]

Ceny prądu to efekt splotu nakładających się na siebie niekorzystnych czynników ekonomicznych i politycznych. Eksperci Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej twierdzą, że w dającej się przewidzieć przyszłości trudno się spodziewać powstrzymania wzrostu cen energii elektrycznej, nie mówiąc już o ich spadku. Racjonalnym rozwiązaniem jest więc oszczędne gospodarowanie energią tak, by obniżyć jej zużycie.
31.03.2022

Connect Earth pozyskał 1,8 mln USD w rundzie pre-seed na rozwój technologii pozwalających konsumentom podejmować bardziej ekologiczne decyzje zakupowe

Connect Earth, firma z siedzibą w Londynie, zajmująca się danymi klimatycznymi i tworząca infrastrukturę dla produktów ułatwiających walkę ze zmianami klimatycznymi, zamknęła swoją pierwszą rundę finansowania. Pozyskała 1,8 mln USD na ekspansję w Europie i USA. Inwestorami wiodącymi w rundzie pre-seed były fundusze MSM, Market One Capital oraz D2 Fund.
30.03.2022

Greenpeace na Bałtyku protestuje przeciwko transportowi rosyjskiej ropy

Finansowanie armii Władimira Putina, która prowadzi wojnę w Ukrainie jest możliwe dzięki temu, że od lat świat, w tym kraje Unii Europejskiej kupują ropę, gaz i węgiel z Rosji. Greenpeace domaga się pilnego zakończenia importu paliw kopalnych z Rosji.
25.03.2022

Port Gdynia. Powstał system do oczyszczania i odprowadzania ścieków ze statków pasażerskich [WIDEO]

Port Gdynia wzbogacił się o ważną infrastrukturę z perspektywy środowiska naturalnego – dzięki specjalnemu systemowi ścieki z promów i statków wycieczkowych będą oczyszczane i odprowadzane bezpośrednio do sieci miejskiej.
25.03.2022

PSE: wypalanie traw zagraża sieciom energetycznym

Wypalanie traw to zagrożenie dla infrastruktury energetycznej. Pożar trawy pod linią może uszkodzić przewody i konstrukcje słupów. Może to pozbawić tysiące odbiorców dostępu do energii elektrycznej - przestrzegają w czwartek Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
25.03.2022

Krakowski biurowiec w europejskiej eko-czołówce

Znajdująca się w centrum Krakowa inwestycja biurowa V.Offices została uznana za najbardziej ekologiczny budynek Europy Środkowej i Wschodniej w międzynarodowym konkursie BREEAM Awards. Honoruje on inwestycje zaprojektowane i wybudowane w sposób najbardziej zrównoważony i proekologiczny na świecie.
24.03.2022

Bielscy ekolodzy zainaugurowali ogólnopolską akcję "Kwiaty zamiast śmieci"

Ogólnopolską akcję „Kwiaty zamiast śmieci” zainaugurowali w środę ekolodzy z bielskiej fundacji Arka. Jej prezes Wojciech Owczarz powiedział, że każdy, kto zbierze choćby jedną torbę śmieci w lesie, parku lub nad rzeką, otrzyma nasiona kwiatów przyjaznych pszczołom.
23.03.2022

Czas na ekodiamenty

Główny producent diamentów pozyskiwanych metodą laboratoryjną przeznaczy fundusze na wzmocnienie łańcucha dostaw i sprzedaży detalicznej.
23.03.2022

W Grupie Orlen rusza produkcja tworzyw z wykorzystaniem przepracowanych olejów spożywczych

W Grupie Orlen rusza produkcja tworzyw z wykorzystaniem przepracowanych olejów spożywczych - podał PKN Orlen. Koncern podkreśla, że częściowe zastąpienie ropy naftowej alternatywnym surowcem umożliwia redukcję emisji i jest odpowiedzią na oczekiwania regulacyjne i rynkowe.
23.03.2022

Koalicja Ratujmy Rzeki ogłosiła manifest dotyczący zarządzania wodą

Koalicja Ratujmy Rzeki, zrzeszająca organizacje ekologiczne, wystosowała manifest, w którym wskazała niezbędne rozwiązania, jakie należy wdrożyć, by zmniejszyć – potęgowane przez katastrofę klimatyczną - problemy z zasobami wody pitnej, suszami i powodziami.
21.03.2022

Międzynarodowy Dzień Lasów: wylesienie Ziemi wciąż postępuje

Co 2 sekundy z powierzchni Ziemi znika las wielkości obszaru boiska do piłki nożnej, a od 1990 r. świat stracił lasy, które miałaby powierzchnię większą niż Indie - zwracają uwagę ekolodzy jak i Lasy Państwowe. Eksperci wskazują, że za wylesienie odpowiada głównie ekspansja rolnictwa.
21.03.2022

Orlen Eko i Energa OZE zaprasza studentów i absolwentów studiów na płatne staże

PKN Orlen zaprasza na płatne staże, w tym w spółkach zależnych, studentów ostatnich lat studiów i absolwentów, nie tylko kierunków inżynieryjnych. W ramach Grupy Orlen koncern ogłosił w piątek 49 ofert stażowych w różnych zawodach. Aplikacje można składać do 25 kwietnia.
20.03.2022

Europejski mikroplastik może gromadzić się w Oceanie Arktycznym

Mikroplastik wypływający z rzek Europy gromadzi się w różnych rejonach Oceanu Arktycznego. Kiedy się już tam znajdzie, może szkodzić miejscowym ekosystemom.
18.03.2022

Woda na wagę złota. Państwowa Inspekcja Ekologiczna: Rosjanie ukradli ukraińską wodę o wartości ok. 20 mln euro

Okupanci zdążyli już ukraść ukraińską wodę o wartości niemal 20 mln euro - napisała w czwartek na Facebooku Państwowa Inspekcja Ekologiczna Ukrainy.
18.03.2022

Zanieczyszczone powietrze powiązane z depresją nastolatków

Obecny w powietrzu ozon, który powstaje m.in. ze spalin zwiększa ryzyko objawów depresyjnych u młodych ludzi. Problemy widać już nawet przy stężeniach nieprzekraczających norm.
16.03.2022

Rozmowy z komisarzem UE ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa w sprawie dyrektywy ściekowej

Rozmowy z komisarzem UE ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa w sprawie dyrektywy ściekowej
16.03.2022

Idea4Azoty 2030 – kolejna odsłona programu akceleracyjnego Grupy Azoty

Grupa Azoty startuje z odświeżoną formułą programu Idea4Azoty, którego celem jest nawiązanie współpracy pomiędzy Grupą, a podmiotami oferującymi innowacyjne rozwiązania dla przemysłu. Projekt adresowany jest do środowisk akademickich, badawczych i start-upów. Po zakwalifikowaniu do Idea4Azoty, uczestnicy programu będą mieć możliwość wypracowania - wspólnie z przedstawicielami Grupy - innowacyjnych rozwiązań, gotowych do wdrożenia w spółce. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 15 kwietnia br. za pośrednictwem strony idea4azo
16.03.2022

Szybkie działanie w zakresie redukcji emisji metanu może pomóc ocalić letnią arktyczną pokrywę lodową i zapobiec negatywnym skutkom globalnego ocieplenia

Sezonowo wolna od lodu Arktyka może wytworzyć tyle samo ciepła, co 25-letnia emisja CO2 spowodowana przez człowieka (przy obecnym poziomie emisji). Najnowszy raport „The Value of Early Methane Mitigation in Preserving Arctic Summer Sea Ice” wskazuje, że natychmiastowe działania mające na celu zmniejszenie emisji metanu mogą pomóc w zachowaniu letniej arktycznej pokrywy lodowej.
15.03.2022

Linie brzegowe nad mazurskimi jeziorami są notorycznie dewastowane

Nad brzegami rzek i jezior na Mazurach notorycznie dewastowane są linie brzegowe. Rocznie dostajemy kilkaset zgłoszeń o tego typu działaniach - przyznała rzeczniczka prasowa Wód Polskich w Białymstoku Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.
15.03.2022

Strażacy apelują o niewypalanie traw; w weekend ponad 240 pożarów

Państwowa Straż Pożarna apeluje o niewypalanie traw. Tylko w miniony weekend świętokrzyscy ratownicy interweniowali przy 245 pożarach; dwie osoby zostały przyłapane na gorącym uczynku – poinformował PAP st. kpt. Marcin Bajur, rzecznik świętokrzyskiej straży pożarnej.
15.03.2022

Instalacje wodorowe - ryzyka finansowe, technologiczne, pożarowe i ekologiczne

Właściwe opracowanie studium wykonalności wymaga precyzji na wielu płaszczyznach. O potencjale instalacji wodorowych oraz o uwarunkowaniach branżowych, ekonomicznych, środowiskowych i prawnych pisaliśmy w dwóch ostatnich artykułach (część I i część II). Niniejsza publikacja skupia się na ryzykach związanych z realizacją takiej instalacji.
15.03.2022

FourKites przedstawia zdecydowaną inicjatywę Net Zero podczas największego na świecie wydarzenia poświęconego zrównoważonemu rozwojowi globalnego łańcucha dostaw w Amsterdamie

W ramach tej globalnej inicjatywy, FourKites ogłasza wprowadzenie pakietu Sustainability Hub, który oferuje monitoring jednostkowych danych dot. emisji, branżowych wskaźników odniesienia oraz analitykę i modelowanie scenariuszy, w celu wsparcia klientów w ich drodze do realizacji celów zrównoważonego rozwoju
10.03.2022

Sescom wspiera realizację strategii ESG czołowego polskiego ubezpieczyciela

Wdrażanie strategii ESG, czyli sposobu prowadzenia biznesu w oparciu m.in. o rozwiązania kładące nacisk na poszanowanie środowiska, staje się wręcz wymogiem dla firm działających zarówno na rynku polskim, jak i światowym. Sescom, spółka działająca w obszarze usług technicznego Facility Management dla obiektów rozproszonych przy wykorzystaniu najnowszych technologii, wspiera sieci handlowe również w podnoszeniu efektywności energetycznej ich placówek, w tym redukcji emisji CO2. Zaawansowane narzędzia pomiarowe, wieloletnie doświad
09.03.2022

Czy powstanie międzynarodowe porozumienie na rzecz walki z odpadami plastikowymi?

Trzy czwarte osób biorących udział w globalnym badaniu zorganizowanym przez IPSOS chce zakazu stosowania jednorazowych tworzyw sztucznych. Średnio ponad 8 na 9 osób opowiada się za międzynarodowym traktatem na rzecz walki z zanieczyszczeniem plastikiem. Badanie zostanie zaprezentowane przed zbliżającym się Zgromadzeniem Środowiskowym ONZ (UNEA). Jedną z decyzji, która zostanie podjęta podczas UNEA, będzie rozpoczęcie negocjacji w sprawie nowego globalnego porozumienia mającego na celu redukcję odpadów plastikowych.
05.03.2022

Budimex: robimy wszystko, aby zminimalizować wpływ budowy zapory na środowisko

Robimy wszystko, aby zminimalizować wpływ budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej na środowisko - zapewnił w rozmowie PAP rzecznik prasowy Budimex SA Michał Wrzosek. Dodał, że w tej kwestii firma zrobiła i zrobi więcej niż było to od niej wymagane.
26.02.2022

Powstała cyfrowa baza naukowej wiedzy o Bałtyku [WIDEO]

eCUDO to nowe cyfrowe repozytorium danych o środowisku Bałtyku i innych obszarów morskich.
23.02.2022

NFOŚiGW: w "Czystym Powietrzu" złożono blisko 400 tys. wniosków na 6,7 mld zł

W programie "Czyste Powietrze" złożono do tej pory 397 tys. wniosków na kwotę dofinansowania ponad 6,7 mld zł - przekazał we wtorek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
23.02.2022

Mikroplastik dziesięciokrotnie zwiększa szkodliwość organicznych zanieczyszczeń

Cząstki mikroplastiku działają jak nośniki dla obecnych w środowisku, groźnych substancji organicznych, przez co aż dziesięciokrotnie zwiększają ich szkodliwość - dowodzą naukowcy Tel Aviv University.
22.02.2022

Inspektorzy ochrony środowiska będą karać za cumowanie przy mazurskich wyspach

Inspektorzy ochrony środowiska będą mogli nakładać mandaty m.in. za cumowanie przy wyspach na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich - wynika z projektu opublikowanego na stronach RCL.
22.02.2022

Naukowcy zgodni co do klifu w Orłowie. "Każda ingerencja inżynierska w brzeg powoduje lawinę konsekwencji"

Dyrektorzy trzech trójmiejskich instytucji naukowych, zajmujących się badaniami morza zajęli głos na temat przyszłości klifu w Gdyni-Orłowie. W podsumowaniu wskazują, że klif powinien pozostać wolny od ingerencji człowieka.
21.02.2022

System elektroenergetyczny po rozbudowie. To tu bije serce Portu Gdańsk [WIDEO]

W Porcie Gdańsk stale modernizowana jest infrastruktura. Rozbudowie uległ również Główny Punkt Zasilania, czyli system elektroenergetyczny. Wszystkie prace wykonano bez przerw w zasilaniu kontrahentów portu. Wartość inwestycji to 6,7 mln zł.
17.02.2022

Raport: Nie można wierzyć korporacjom w ich strategie „neutralności klimatycznej”; mało wiarygodne firmy z RFN

Korporacje często chwalą się, że są lub będą w przyszłości „neutralne dla klimatu”. Ale zamiast wielkich czynów, wszystko kręci się wokół marketingu i obietnic – wynika z raportu, do którego dotarł niemiecki tygodnik „Der Spiegel”. I konstatuje, że w obietnice korporacji nie można wierzyć. Tygodnik ujawnia też, że firmy niemieckie także nie wypadły w tym raporcie dobrze.
16.02.2022

Ekolodzy: aby zmniejszyć emisje CO2 trzeba odejść od chowu przemysłowego

Żeby zmniejszyć emisje CO2 trzeba zrezygnować z przemysłowego chowu zwierząt, postawić na lokalną produkcję i skrócić łańcuchy dostaw - oceniają organizacje ekologiczne. Wielkie gospodarstwa z intensywną hodowlą zagrażają mniejszym, w konsekwencji doprowadza to do wyludniania wsi.
15.02.2022

Tak Wiedeń chce osiągnąć neutralność klimatyczną do 2040 roku

Do 2040 roku Wiedeń chce osiągnąć neutralność emisyjną. Ma w tym pomóc tzw. plan klimatyczny, który przedstawili reprezentanci wiedeńskiego ratusza na czele z burmistrzem Michaelem Ludwigiem. Wiedeń opiera się na inwestycjach w energię alternatywną, przyjazną dla środowiska gospodarkę odpadami i gospodarkę o obiegu zamkniętym, nowoczesną mobilność i innowacyjne budownictwo mieszkaniowe.
11.02.2022

Raport WWF: jednorazowy plastik odpowiada za ponad 60 proc. zanieczyszczenia w oceanach

Jednorazowy plastik odpowiada za ponad 60 proc. zanieczyszczenia w oceanach, a samo tworzywo można znaleźć we wszelkich morskich organizmach od planktonu po wieloryby - alarmował we wtorek Światowy Fundusz na rzecz Przyrody (WWF) w nowo opublikowanym raporcie.
09.02.2022

250 tys. m3 piasku do odbudowy plaży w Orłowie

Sztormy i silne wiatry zniszczyły część plaży w Gdyni Orłowie. Największe szkody wyrządził sztorm Nadia, który przechodził przez Polskę na przełomie stycznia i lutego. Urząd Morski w Gdyni zapewnia, że w tym roku wykonana zostanie refulacja. Do poszerzenia brzegu ma być wykorzystane 250 tys. m3 piasku.
08.02.2022

Gróbarczyk: pod koniec tego roku przez kanał na Mierzei Wiślanej przepłyną pierwsze statki

Wszystko wskazuje, ze pod koniec tego roku pierwsze statki przepłyną przez kanał na Mierzei Wiślanej – powiedział we wtorek w Polskim Radiu 24 wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
08.02.2022

GDOŚ: polska zapora na wschodniej granicy umożliwi migrację zwierząt m.in. żubrów

Zapora na granicy polsko-białoruskiej będzie wyposażona w przejścia dla zwierząt, by te mogły migrować - zapewnił rzecznik Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska Piotr Otrębski. Przypomniał, że po białoruskiej od lat jest ogrodzenie, które znacznie utrudnia wędrówkę zwierzętom.
08.02.2022

Panele na bocznicach, magazynach i budynkach trzech przewoźników towarowych.

CARGO Master, CEMET i TKP Silesia planują produkcję odnawialnej energii nietrakcyjnej na własne potrzeby przy wsparciu PKP Energetyka.
07.02.2022

W zakładzie PKN Orlen powstanie ekologiczna instalacja za ok. 346 mln zł

W zakładzie głównym PKN Orlen do 2024 r. powstanie instalacja oczyszczania gazów poprocesowych, która umożliwi dalszą redukcję emisji związków siarki do atmosfery. Prace rozpoczną się w marcu br. - poinformował koncern. Wartość inwestycji szacowana jest na 346 mln zł.
07.02.2022

Islandia planuje skończyć z połowem wielorybów od 2024 rok

Islandia - jeden z trzech krajów na świecie, gdzie wciąż zezwala się na połów wielorybów - zamierza od 2024 r. skończyć z tą praktyką. Powodem jest niski popyt - poinformował w piątek rząd islandzki.
07.02.2022

Ruszył nabór wniosków do miejskiego programu usuwania azbestu

Rozpoczął się nabór wniosków do kolejnej edycji poznańskiego programu usuwania azbestu. Dokumenty można składać do 29 kwietnia w Wydziale Kształtowania i Ochrony Środowiska UMP. W ramach ubiegłorocznej edycji programu usunięto ponad 323 tony wyrobów zawierających azbest.
07.02.2022

Wiceszefowa MKiŚ: kryzys na granicy już dziś nie jest obojętny dla polskiej przyrody

Kryzys na granicy z Białorusią już dziś nie jest obojętny dla polskiej przyrody; budowa zapory i wyprowadzenie z tego obszaru kilku tysięcy osób da przyrodzie pewien oddech - oceniła w rozmowie z PAP wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska.
06.02.2022

Francja: około 100 tys. martwych ryb wyrzuconych do morza; władze wszczynają śledztwo

Francuska minister ds. morza Annick Girardin poinformowała, że zleciła zbadanie sprawy wyrzucenia do morza przez statek rybacki około 100 tys. martwych ryb, a tym samym możliwe naruszenie praktyk połowowych.
06.02.2022

W Wadowicach zakończono inwestycję wodociągową za 23,5 mln zł

Mieszkańcy mogą już podłączać nieruchomości do nowej sieci kanalizacyjnej w Kleczy Dolnej i Górnej oraz w Barwałdzie Dolnym – poinformował wadowicki magistrat. Inwestycja kosztowała 23,5 mln zł, z czego 13 mln zł pochodziło z dotacji z funduszy UE.
05.02.2022

MSC zmienia trasy statków, by nie przeszkadzać kaszalotom

Linie MSC podjęły decyzję o zmianie tras statków na zachodnim wybrzeżu Grecji, by wyeliminować ryzyko kolizji z żyjącymi tam kaszalotami.
04.02.2022

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej pracują nad ekologicznym systemem chłodzenia

Budowę zasilanego energią odnawialną urządzenia chłodniczego o mocy 70 kW, połączonego z magazynem energii, zakłada projekt ekologicznego systemu alternatywnego chłodzenia, nad którym pracują naukowcy z Politechniki Wrocławskiej.
03.02.2022

Raport: port w Rotterdamie jest najbardziej zanieczyszczającym portem morskim w Europie

Jak wynika z raportu organizacji Transport & Environment (T&E) opublikowanego w środę, rotterdamski port jest najbardziej zanieczyszczającym portem morskim w Europie i odpowiada za roczną emisję dwutlenku węgla na poziomie 13,7 mln ton.
03.02.2022

Peru. 24 plaże skażone wyciekiem ropy po tsunami na Pacyfiku

Co najmniej 24 plaże w Peru zostały zanieczyszczone ropą naftową w efekcie tsunami, jakie w połowie stycznia doprowadziło do wycieku paliwa podczas rozładunku tankowca w sąsiedztwie rafinerii La Pampilla. Wysoka fala, która uderzyła w statek, pojawiła się wskutek wybuchu wulkanu na wyspach Tonga.
02.02.2022

Lód arktyczny zanieczyszczony cząsteczkami nanoplastiku

Okazuje się, że rozproszenie niezwykle małych cząstek plastiku sięga odległych obszarów, a zanieczyszczenie plastikiem dotyka już każdego zakątka Ziemi. Naukowcy z uniwersytetu w Utrechcie wykazali, że lód z bieguna północnego i południowego zawiera wykrywalne ilości niezwykle małych cząsteczek plastiku. W lodzie z Grenlandii i Antarktydy badacze znaleźli różne rodzaje plastiku, w tym cząstki pochodzące z opon samochodowych.
02.02.2022

Grupa Azoty wytwarza nawozy na pełnych zdolnościach produkcyjnych

Wytwarzamy nawozy na pełnych zdolnościach produkcyjnych i sprzedajemy wszystko – poinformowała PAP Grupa Azoty. Jak oceniła, "rynek jest trudny". Po wprowadzeniu zerowego VAT na nawozy, spółka przewiduje, że dotychczasowe ceny netto staną się cenami brutto.
01.02.2022

Sąd w apelacji zmienił wyrok ws. zlecenia wycinki ok. 3 ha lasu w Łebie

Sąd Okręgowy w Słupsku w poniedziałek w apelacji zmienił nieprawomocny wyrok lęborskiego sądu rejonowego wydany wobec Jerzego R. i Marii van E., właścicieli działek, na których doszło do wycinki m.in. lasu bażynowego.
31.01.2022

Ktoś wlał do kanałku Wawerskiego płyn do mycia naczyń

Duża ilość piany unosiła się na wodzie w kanałku Wawerskim. Wiatr rozwiał ją także po okolicy. Zaniepokojeni mieszkańcy zawiadomili strażników miejskich, którzy wezwali na pomoc strażaków-chemików. Okazało się, że najprawdopodobniej ktoś wlał do wody płyn do mycia naczyń.
31.01.2022

Kowalczyk: Zielony Ład jest faktem, teraz trzeba go umiejętnie wdrożyć

Europejski Zielony Ład jest już zatwierdzony przez KE, teraz dyskusja powinna dotyczyć tego, jak go wdrożyć do polskiego rolnictwa, by nie powodował nadmiernych obciążeń dla rolników - powiedział PAP wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
31.01.2022

W Bielsku-Białej pojawią się chodniki sprzyjające roślinności

Komunalny Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej po raz pierwszy zastosuje w inwestycjach drogowych przepuszczającą wodę kostkę brukową oraz tzw. podwieszane chodniki. To rozwiązania sprzyjające zachowaniu istniejącej zieleni – podał magistrat.
29.01.2022

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński na nieformalnych spotkaniach ministrów UE ds. środowiska i energii

Sprawiedliwa transformacja, rosnące ceny energii, efektywność energetyczna, gospodarka wodorowa oraz walka z wylesianiem to tylko niektóre tematy nieformalnych spotkań ministrów UE ds. środowiska oraz energii. W wydarzeniach, które odbyły się 20-22 stycznia 2022 r. w Amiens we Francji, uczestniczył wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
26.01.2022

Wody Polskie o inwestycjach na Odrze

Spółka Wody Polskie opublikowała stanowisko w związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi planowanych inwestycji na Odrze, określających je jako "betonowanie rzeki" i "niszczenie natury". Poniżej przytaczamy stanowisko w całości.
25.01.2022

Do końca stycznia konsultacje ws. planu przeciwpożarowego dla polskiej części obiektu UNESCO Białowieża Forest

Do końca stycznia 2022 r. Instytut Badawczy Leśnictwa (IBL) prowadzi konsultacje społeczne ws. projektu planu przeciwpożarowego zabezpieczenia i gaszenia pożarów dla polskiej części Transgranicznego Obiektu Światowego Dziedzictwa Białowieża Forest.
25.01.2022

Innowacyjny dron na wodór przeprowadzi inspekcje rurociągów [WIDEO]

Rozpoczęto nowe partnerstwo, którego celem jest zademonstrowanie innowacyjnej technologii dronów wodorowych do inspekcji rurociągów gazu ziemnego.
25.01.2022

Air France wprowadza pierwszy zestaw podróżny z materiałów z recyklingu

W kabinach Biznes i Premium dalekich lotów Air France właśnie pojawiły się nowe wersje zestawów podróżnych na najbliższy sezon. Tym razem, zgodnie z potrzebą obecnych czasów, linia stworzyła pierwszą kolekcję zestawów w kosmetyczkach wykonany w 93% z materiałów pochodzących z recyklingu.
24.01.2022

Nowoczesność, ekologia czy luksus? - Drewno niejedno ma imię

Zastosowanie naturalnych materiałów w aranżacji wnętrz jest architektoniczną odpowiedzią na typowo biologiczną potrzebę regularnego obcowania z naturą. Kamień i drewno to surowce pozwalające zaprojektować wnętrza ponadczasowe, świadczące o klasie i dobrym smaku inwestora, ale jednocześnie emanujące ciepłem i sprawiające, że przebywanie w nich jest po prostu przyjemne.
24.01.2022

Markos udoskonala procesy produkcyjne w trosce o stan środowiska

Nawet kilka tysięcy litrów wody tygodniowo uda się zaoszczędzić w wyniku nowych rozwiązań wprowadzonych w firmie Markos. Od 20 stycznia podczas procesu sprawdzania szczelności elementów montowanych na łodziach wykorzystywany jest specjalny zamknięty system obiegu wody. Pomysłodawcami i wykonawcami projektu są sami pracownicy.
22.01.2022

Po 10 latach mieszkańcy miasta opuszczonego po awarii w Fukushimie mogą znów nocować w swoich domach

Japońskie miasto Futaba, ewakuowane w 2011 roku po trzęsieniu ziemi, tsunami i awarii elektrowni jądrowej w Fukushimie, po raz pierwszy zezwoliło w czwartek części mieszkańców na nocowanie w opuszczonych domach, by mogli przygotować się do powrotu po ponad 10 latach.
21.01.2022

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego zbadali stężenie sadzy w powietrzu na trzech trasach rowerowych

Stężenie sadzy w powietrzu na trzech trasach rowerowych we Wrocławiu zbadali, jeżdżąc na jednośladach, naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego. Efektem będzie publikacja naukowa, która ma stanowić zalążek przyszłego projektu badawczego.
21.01.2022

Gliwicka firma technologiczna wraz z klientami pomoże czyścić Bałtyk

Firma Future Processing postanowiła odwrócić świąteczne tradycje biznesowe polegające na corocznej wymianie upominków między kontrahentami. Tak powstała akcja Fantastic Present, w ramach której klienci zamiast otrzymywać prezenty, wspólnie decydują o przeznaczeniu świątecznego budżetu Future Processing.. Rozstrzygnięto trzecią edycję akcji Fantastic Present by Future Proscessing.
19.01.2022

Minister Moskwa: dokonaliśmy końcowych ustaleń ws. Turowa

Rozmowy z czeską minister środowiska ws. Turowa były bardzo owocne i konstruktywne, dokonaliśmy końcowych ustaleń - oświadczyła we wtorek minister klimatu Anna Moskwa po spotkaniu z minister Anną Hubaczkovą. Hubaczkowa mówiła z kolei, że są jeszcze punkty, które trzeba będzie jeszcze konsultować.
19.01.2022

Buk: czeska kopalnia ČSM działała bez oceny środowiskowej

Czeska kopalnia ČSM działała przez rok bez oceny środowiskowej - poinformowała wiceprezes PGE Wanda Buk. Dodała, że wydana pod koniec grudnia decyzja nie została poprzedzona uzgodnieniami z Polską.
18.01.2022

Dostawy w e-commerce a ekologia

Rynek e-commerce, m.in. z powodu wprowadzanych w czasie pandemii lockdown’ów czy ograniczeń w handlu stacjonarnym, bardzo się rozwinął. Zakupy w dużej mierze przeniosły się do sieci, a samo posiadanie e-sklepu stało się wręcz koniecznością.
18.01.2022

Kompleksowa strategia zrównoważonego rozwoju według Schüco

Branża budowlana posiada ogromny potencjał umożliwiający osiągnięcie ambitnych celów klimatycznych, dzięki ekologicznym i efektywnym energetycznie technologiom. Firma Schüco, wiodący dostawca certyfikowanych środowiskowo systemów okiennych, drzwiowych i fasadowych, wyznacza kluczowe obszary wyzwań w tym zakresie i dostarcza praktycznych rozwiązań, które przedstawia w swoim najnowszym Raporcie Zrównoważonego Rozwoju.
17.01.2022

6 mln zł z NFOŚiGW na modernizację elektrowni wodnej Gubin

Elektrownia Wodna Gubin (Lubuskie) zostanie zmodernizowana dzięki dofinansowaniu w wysokości 6 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W obiekcie zostaną wymienione m.in. dwa hydrozespoły, a trzeci przejdzie kapitalny remont – poinformował rzecznik PGE Energia Odnawialna Maciej Gelberg.
17.01.2022

International Process Plants przejmuje zakład produkujący woski o wysokiej czystości z zastosowaniem technologii gas-to-liquids

IPP poszukuje inwestorów w celu założenia spółki Joint Venture lub przejęcia projektu.
14.01.2022

PIPCh podpisała deklarację poparcia dla Światowej Karty ICCA Responsible Care ochrony środowiska

Światowy program Responsible Care przeszedł zmiany, Polska Izba Przemysłu Chemicznego podpisała więc dostosowaną do obecnych wymogów ochrony środowiska deklarację poparcia. =Organizacja oczekuje, że firmy chemiczne będą działać w oparciu o jej wymogi.
14.01.2022

2 miliony dzieci rocznie zapada na astmę z powodu zanieczyszczeń związany z ruchem ulicznym

Prawie 2 miliony nowych przypadków astmy dziecięcej każdego roku spowodowanych jest zanieczyszczeniem powietrza związanym z ruchem drogowym - wynika z badania, opublikowanego na początku stycznia w „The Lancet Planetary Health”.
13.01.2022

Komitet Naukowy Koalicji Klimatycznej apeluje o uzupełnienie podstawy programowej o edukację klimatyczną

Komitet Naukowy Koalicji Klimatycznej apeluje do ministrów edukacji oraz klimatu i środowiska o przyspieszenie działań nad uzupełnieniem podstawy programowej o edukację na temat zmiany i ochrony klimatu, opartą na danych naukowych i prowadzoną w ramach obowiązujących przedmiotów.
12.01.2022

Biodegradowalna bateria może zrewolucjonizować rynek urządzeń elektronicznych

Uniwersytet Technologiczny Nanyang (NTU) w Singapurze opracował biodegradowalną baterię cynkową, cienką jak papier, która może zrewolucjonizować rynek baterii dla urządzeń elektronicznych. Recykling jest również łatwy, ponieważ gdy bateria się wyczerpie, wystarczy zakopać ją w ziemi i pozwolić na jej samoistny rozkład.
11.01.2022

Przystanki autobusowe z wiatami z panelami fotowoltaicznymi

W nowym roku na przystankach autobusowych pojawi się 9 kolejnych wiat wykorzystujących energię słoneczną do oświetlenia. W sumie w Warszawie będzie już 20 tego typu zadaszeń - poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.
11.01.2022

Rolnictwo ekologiczne - bez mechanizmu degresywności dopłat

Rezygnację ze stosowania mechanizmu degresywności płatności ekologicznych od 2022 r. - zakłada projekt rozporządzenia ministra rolnictwa, który trafił do prac rządowych. Oznacza to, że gospodarstwa powyżej 50 ha nie będą miały zmniejszonej dopłaty bezpośredniej.
11.01.2022

Nowela ustawy o lasach i ustawy o ochronie przyrody z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o lasach i ustawy o ochronie przyrody, która m.in. wprowadza wymóg przeglądu dostępnych danych w celu sprawdzenia występowania gatunków chronionych lub potencjalnych miejsc ich występowania na powierzchni - podała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.
10.01.2022

Marco Polo Marine wkracza na drogę ekologicznego recyklingu statków

Indonezyjska stocznia Marcopolo Shipyard, spółka zależna singapurskiej firmy Marco Polo Marine zajmującej się logistyką morską, rozpoczęła ekologiczny projekt recyklingu statków.
08.01.2022

Oceniono jakość powietrza w w Krakowie w pierwszej połowie sezonu grzewczego

W październiku i listopadzie powietrze w Krakowie było dobrej jakości, bez średniodobowych przekroczeń pyłu PM10. W grudniu powrócił smog – przekroczenia dobowych stężeń PM10 odnotowano w czasie cztery dni – wynika z informacji przekazanych w czwartek przez magistrat.
07.01.2022

Kolejne wycinki polskich lasów

Na Podkarpaciu leśnicy w tym roku planują pozyskać 2,1 mln m sześc. drewna. Jak powiedział w środę PAP rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek, to o 40 tys. m sześc. więcej niż planowano rok wcześniej.
06.01.2022

Kosowski rząd wprowadził zakaz kopania kryptowalut, by oszczędzać prąd

Rząd Kosowa wprowadził we wtorek zakaz kopania kryptowalut, próbując w ten sposób ograniczyć zużycie energii elektrycznej. Ministerstwo gospodarki przyznało, że kraj stoi w obliczu największego kryzysu energetycznego od dekady.
05.01.2022

Senacka komisja negatywnie o budżecie w części dot. gospodarki wodnej

Senacka Komisja Nadzwyczajna ds. Klimatu negatywnie oceniła we wtorek budżet państwa na 2022 w części dot. gospodarki wodnej, w tym planu finansowego Wód Polskich. Pozytywną opinię komisji uzyskała część dot. klimatu z zastrzeżeniem, że przychody z uprawnień do emisji CO2 będą wyższe niż planowane.
05.01.2022

Niewielkie modernizacje budynków mieszkalnych obniżają nie tylko emisję dwutlenku węgla ale i rachunki o 30 proc.

Firma EQUANS przeprowadziła znaczące prace modernizacyjne w 215 domach na zlecenie Rady Rotherham, co skutkowało 30 proc. obniżeniem rachunków za ogrzewanie i zmniejszenia emisji dwutlenku węgla w regionie.
05.01.2022

Rząd za uchwałą ws. przyjęcia programu „Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027"

Rada Ministrów przyjęła na wtorkowym posiedzeniu uchwałę w sprawie przyjęcia programu „Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027" - podało Centrum Informacyjne Rządu.
05.01.2022

W Rzeszowie trwa nabór na dotacje ws. usuwania azbestu

Do końca stycznia br. trwać będzie nabór wniosków na udzielenie dotacji na usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu Rzeszowa – poinformował PAP we wtorek Artur Gernand z kancelarii prezydenta Rzeszowa.
05.01.2022

Lewiatan: firmy czekają w tym roku istotne zmiany legislacji w ochronie środowiska i OZE

Rok 2022 przyniesie istotne zmiany prawa w obszarze klimatu, energii i ochrony środowiska w Polsce i na poziomie UE. Powinny one ułatwić przedsiębiorcom "zieloną transformację" - oceniła Konfederacja Lewiatan we wtorkowym komentarzu.
04.01.2022

Wzrost opłat za tranzyt przez Kanał Sueski i zachęty finansowe dla rozwiązań ekologicznych

Poprzez zaplanowany na luty wzrost opłat tranzytowych za przepływ przez znajdujący się w Egipcie Kanał Sueski wpływy do skarbu państwa wzrosną rocznie o 400 mln dol. - poinformował w poniedziałek Osama Mounir Rabie, prezes państwowej instytucji zajmującej się zarządzaniem kanałem.
04.01.2022

Zimą krakowskie ulice zostaną posypane fusami z kawy

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie poszukuje kawiarni, które będą przekazywać fusy z kawy z przeznaczeniem do zimowego utrzymania ścieżek i alejek w parkach. Pomysł na takie ich wykorzystanie przyszedł ze Lwowa i był już z powodzeniem testowany zeszłej zimy.
04.01.2022

Arktyczne wybrzeże Rosji zmniejsza się rocznie o 7 tys. hektarów

W nowym badaniu Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego (MGU) szacuje się, że około 7 tys. hektarów ziemi w rosyjskiej Arktyce jest corocznie wymywanych do morza z powodu zmiany klimatu - podał norweski portal Barents Observer.
03.01.2022

Rząd zajmie się programem funduszy UE na infrastrukturę, klimat i środowisko

Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmie się projektem uchwały ws. przyjęcia programu FEnIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021–2027) - wynika z porządku posiedzenia Rady Ministrów. Przewidywana wartość dofinansowania to 25 mld euro.
03.01.2022

Serbia: Rok 2021 pod znakiem kwestii ekologicznych i protestów w obronie bogactw naturalnych

Rok 2021 upłynął w Serbii pod znakiem demonstracji obywateli, którzy na ulicach wielu miast oraz w pobliżu rzek bronili czystości źródeł wody pitnej, jakości coraz bardziej zanieczyszczonego powietrza oraz bogactw naturalnych kraju narażonych na dewastację przez zagranicznych inwestorów.
31.12.2021

Inbank finansuje rozwój energetyki rozproszonej. Już ponad 600 mln złotych na wsparcie zielonych inwestycji

Niemal połowa kredytów udzielonych przez Inbank w Polsce w 2021 roku została przeznaczona na realizację projektów proekologicznych - w szczególności rozwiązań wspierających rozwój energetyki prosumenckiej i rozproszonej. Oznacza to, że od początku roku bank zapewnił finansowanie w wysokości ponad 600 mln złotych, które zostało przeznaczone na inicjatywy związane z OZE oraz projektami zeroemisyjnymi. Oddział Inbanku w Polsce dostarcza rozwiązania typu „embedded finance” dla przeszło 180 firm działających w sektorze „zielonej energ
30.12.2021

Designerskie hotele dla owadów

Na terenie trzech gdyńskich podstawówek stanęły rzeźbiarskie hotele dla owadów. Powstały one w ramach konkursu na wdrażanie dobrych praktyk projektowych. Hotele, wspólnie z Centrum Designu Gdynia, stworzyło Stowarzyszenie Traffic Design, które skupiło się na problemie, jakim jest dramatyczny spadek liczebności owadów. Projekt ma charakter edukacyjny – uczy dzieci i dorosłych o tym, że zapylacze są niezbędne dla naszego ekosystemu – oraz artystyczny, ze względu na swoją rzeźbiarską formę.
29.12.2021

W Hiszpanii powstaje ferma ośmiornic; ekolodzy protestują

W Hiszpanii trwa debata związana z pierwszą na świecie komercyjną fermą ośmiornic przeznaczonych do konsumpcji. Głowonogi będą hodowane dla handlu w specjalnych zbiornikach u wybrzeży Las Palmas de Gran Canaria w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Działająca w Hiszpanii firma międzynarodowa Nueva Pescanova chce je wypuścić na rynek w 2023 r.
28.12.2021

Przekazanie pracowników PGG do spółki restrukturyzacyjnej - za pośrednictwem JSW

Przekazanie uprawnionych do osłon socjalnych pracowników Polskiej Grupy Górniczej (PGG) do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) ma nastąpić za pośrednictwem Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) - wynika z informacji, oficjalnie przekazanej w poniedziałek pracownikom PGG.
28.12.2021

Jod z pustynnego pyłu redukuje poziom ozonu w atmosferze

Jod zawarty w pustynnym pyle, kiedy dostanie się do atmosfery, niszczy zawarty tam ozon – informują naukowcy na łamach najnowszego numeru pisma „Science Advances”.
28.12.2021

Pożary pochłonęły tysiące hektarów lasów w Patagonii

Pożary rozprzestrzeniające się od czwartku na terenie Patagonii w Chile i Argentynie, pochłonęły od czwartku do poniedziałku kilkanaście tysięcy hektarów lasów. Rannych w walce z żywiołem zostało dwóch żandarmów pomagających w akcji gaszenia ognia.
28.12.2021

Olivia Centre dołącza do United Nations Global Compact

Olivia ogłosiła w styczniu wdrożenie nowej polityki ekologicznej i standardów odpowiedzialności społecznej, tworząc nowe inicjatywy podnoszące świadomość ekologiczną i środowiskową wśród swoich pracowników i rezydentów, a także uczestnicząc w akcjach edukacyjnych, przyczyniających się do szerzenia dobrych praktyk w zakresie ESG. Z końcem roku Olivia przystąpiła do United Nations Global Compact (UNGC), aby podkreślić swoje zaangażowanie na rzecz troski o środowisko naturalne i jego zasoby.
27.12.2021

Schneider Electric wprowadza ekologiczne opakowania. To kolejny krok na drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej

Firma Schneider Electric, zajmująca pierwsze miejsce w indeksie Corporate Knights 100 Global 2021 – „100 najbardziej zrównoważonych korporacji na świecie”, zdecydowała o rezygnacji z białych opakowań, generujących zanieczyszczenia chemiczne oraz większe zużycie energii w procesie produkcji. Tym samym, zgodnie z realizowaną strategią zrównoważonego rozwoju, firma jeszcze mocniej stawia na ochronę środowiska. Najpóźniej na początku 2022 r. Schneider Electric będzie używać jedynie ekologicznych, brązowych opakowań tekturowych.
27.12.2021

Gigantyczny latawiec pociągnie statek. Rozwiązanie ma ograniczyć zużycie paliwa

Część sektora żeglugowego przygotowuje się do instalacji ogromnych latawców, które wykorzystując siłę wiatru będą ciągnąć jednostki ograniczając przy tym zużycia paliwa, a tym samym zmniejszając wpływ żeglugi na środowisko.
26.12.2021

Turcja chce poprawić stan Morza Śródziemnego. Na celowniku paliwa z wysokim poziomem siarki

Turcja i państwa sąsiednie zobowiązały się do wzmocnienia wysiłków na rzecz walki z zagrożeniami, jakie stwarzają zanieczyszczenia środowiska dla zdrowia ludzi i naturalnych siedlisk Morza Śródziemnego. W planie jest ograniczenie zawartości siarki w paliwie wykorzystywanym do żeglugi na Morzu Śródziemnym.
25.12.2021

Metropolia chce zastosować na tablicach z rozkładami jazdy eko elektroniczny papier

Montaż pierwszych tablic przystankowych z rozkładami jazdy opartymi o papier elektroniczny planuje na przyszły rok Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Dotąd takie rozwiązanie wprowadziły Gdynia i Warszawa; GZM w przyszłym roku chce przeprowadzić jego pilotaż.
25.12.2021

Dynamiczny koniec roku w unijnym projekcie Wodociągów Białostockich

W ostatnich miesiącach 2021 roku Wodociągi Białostockie rozpoczęły ostatni etap realizacji współfinansowanego przez UE projektu pt. „Optymalizacja gospodarki wodno-ściekowej na terenie Miasta Białegostoku i Gminy Wasilków - I etap”. Większość z 30 zadań inwestycyjnych odnosi się do sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. W porównaniu z nimi większą skalę mają te, które dotyczą obiektów technologicznych przedsiębiorstwa.
24.12.2021

Schneider Electric i firmy farmaceutyczne uruchamiają pionierski program dla dostawców. Celem wsparcie działań na rzecz klimatu

Schneider Electric, który w 2021 roku został uznany najbardziej zrównoważoną korporacją na świecie przez Corporate Knights, wraz z Carnstone, niezależną firmą doradczą specjalizującą się w obszarze odpowiedzialności korporacyjnej i zrównoważonego rozwoju, ogłosiły projekt o nazwie Energize.
23.12.2021

Eko Gdynia wzorem miast inteligentnych

Gdynia dołączyła do grona pięciu miast na świecie otrzymując certyfikat ISO 37122. To wyróżnienie przeznaczone dla miast, które skutecznie kreują i wdrażają strategię zrównoważonego rozwoju wykorzystując dostępne technologie. Podobne potwierdzenie skuteczności w działaniu otrzymały dotychczas jedynie miasta Doral (USA, Floryda), Mississuaga (Kanada), Bahia de Bandera (Meksyk) oraz Moskwa. Certyfikat przyznała kanadyjska organizacja World Council on City Data.
23.12.2021

"ŁapMY deszcz" - czyli o znaczeniu małej retencji

Wiele się mówi o tym, że wodne zasoby Polski są na niskim poziomie. Zatem ochrona tych zasobów wydaje się być już nie tylko opcją, ale i koniecznością w związku ze zmianami klimatycznymi, czyli brakiem śniegu zimą, często długotrwałym brakiem opadów powodującym rekordowe susze a z drugiej strony lokalnymi podtopieniami i powodziami. W związku z tym niezwykle istotną kwestią jest utrzymywanie istniejących obszarów wodnych, ale także ich odbudowa. Jednym ze stosowanych rozwiązań jest mała retencja.
23.12.2021

W okresie przedświątecznym składanych jest nawet o 92 proc. więcej wniosków kredytowych w tym ekowniosków

Według najnowszych danych dotyczących przedświątecznej aktywności kredytowej klientów Inbanku w Polsce, w tym roku jest ona wyraźnie większa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.
23.12.2021

MKiŚ: rusza nabór w IX edycji programu GreenEvo – Akceleratora Zielonych Technologii

W poniedziałek rozpoczyna się nabór wniosków konkursowych do IX edycji programu GreenEvo – Akceleratora Zielonych Technologii - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Program jest skierowany do przedsiębiorców, nabór potrwa do 3 lutego lub do rejestracji 50 wniosków.
20.12.2021

Ursula von der Leyen: zanieczyszczenie powietrza musi kosztować

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen broni europejskiego handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych przed zarzutami strony polskiej, że działanie to „sprzyja spekulacji i destabilizuje polską gospodarkę” – pisze w sobotę dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ).
18.12.2021

Ekologiczny CarSharing dla mieszkańców dużych miast

PANEK CarSharing dysponuje już flotą 2,5 tys. samochodów: od małych ekonomicznych aut miejskich po luksusowe modele sportowe, jak Tesla S, Ferrari czy Porsche 911, dostępnych w 100 miastach w Polsce. W 2022 r., oprócz kolejnych 500 samochodów, w ofercie firmy pojawią się taksówki, hulajnogi i rowery elektryczne, a nowa aplikacja mobilna stanie się „kombajnem” funkcjonalności transportowych.
17.12.2021

Skrócenie semestru zimowego na uczelniach pozwoliłoby zmniejszyć emisje CO2

Przesunięcie kilku tygodni nauki z semestru zimowego na semestr letni i jednoczesne wydłużenie okresu ferii zimowych mogłoby zmniejszyć roczne emisje CO2 pochodzącego z uniwersytetów o ponad 4 proc. - poinformowali na łamach „iScience” naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu (Wlk. Brytania).
17.12.2021

Teksańskie firmy oskarżone o zaniedbania wiodące do wycieku ropy

Federalna ława przysięgłych z Los Angeles oskarżyła w środę teksańską firmę naftową i dwie jej dwie filie o wyciek ropy u wybrzeży Kalifornii. W rezultacie zaniedbań 25 tys. galonów (94 600 litrów) ropy wyciekło do oceanu, podała AP.
16.12.2021

Spór o największe w Europie centrum danych Facebooka, ekolodzy wysyłają pogróżki

Meta, spółka-matka Facebooka, zamierza stworzyć największe w Europie centrum danych w miejscowości Zeewolde w centralnej Holandii. Na 166 hektarach ma powstać ogromny kompleks, który będzie przechowywać dane z Europy i części Afryki Północnej. Inwestycji firmy sprzeciwiają się m.in. organizacje ekologiczne, które twierdzą, że jest ona niekorzystna dla środowiska.
16.12.2021

Golińska: resort klimatu chce skupić wszystkie polskie parki narodowe w jednym podmiocie

Ministerstwo klimatu pracuje nad projektem ustawy o parkach narodowych, przewidującej skupienie wszystkich 23 polskich parków narodowych w jednym podmiocie - Polskich Parkach Narodowych - poinformowała w środę w Sejmie wiceminister klimatu Małgorzata Golińska.
16.12.2021

Firma 3Bird jeszcze skuteczniej zbada wpływ morskich farm wiatrowych na ptaki migrujące przy użyciu stabilizowanego radaru

Firma 3Bird K . Gajko J. Ksepko sp. j. z Białegostoku osiągnęła przełom w opracowaniu i wdrożeniu innowacyjnej usługi – platformy stabilizacyjnej w ramach projektu „Badania morskie nad ptakami migrującymi przy użyciu stabilizowanego radaru ornitologicznego”. Właśnie zakończyły się testy platformy stabilizacyjnej.
16.12.2021

Współpraca koncernu bp i Schneider Electric w zakresie niskoemisyjnych rozwiązań energetycznych

Koncern bp, jedna z największych firm energetycznych świata, oraz Schneider Electric, lider w dziedzinie cyfrowej transformacji zarządzania energią i automatyki, podpisały protokół ustaleń o współpracy (ang. Memorandum of Understanding – MoU). Celem jest wsparcie w dekarbonizacji wysokoemisyjnych klientów na obszarze Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Australii i Stanów Zjednoczonych.
15.12.2021

Grupa Selena Zielonym Czempionem polskiej gospodarki

Grupa Selena, globalny producent i dystrybutor chemii budowlanej, znalazła się w gronie liderów prestiżowego rankingu Czempionów Narodowych. Spółka została pierwszym w historii zwycięzcą kategorii specjalnej Zieloni Czempioni. Kapituła konkursowa doceniła Selenę za szeroką strategię przeciwdziałania zmianom klimatycznym i zaangażowanie w ochronę o środowiska.
15.12.2021

Volkswagen, Stellantis, GM użyją ekologicznego litu do baterii do pojazdów elektrycznych [WIDEO]

Wiodący producenci samochodów, Volkswagen, Stellantis i General Motors, będą używać litu pozyskiwanego z wód geotermalnych do produkcji baterii do pojazdów elektrycznych. Metoda ta ma znacznie mniejszy ślad ekologiczny niż produkcja litu na słonych pustyniach i w kopalniach.
15.12.2021

Nagrodzono marki modowe, które projektują z myślą o środowisku

Kompromis, Rencuff i Sad Human to marki nagrodzone w tegorocznym konkursie Modopolis promującym dobre praktyki w zakresie mody etycznej, ekologicznej i społecznie odpowiedzialnej. Laureaci szyją ubrania m.in. z materiałów z odzysku, tkanin certyfikowanych i tylko na zamówienie.
15.12.2021

Smart Industry Polska 2021 – droga polskiego przemysłu do zrównoważonego rozwoju

Według badania „Smart Industry Polska 2021 – droga polskiego przemysłu do zrównoważonego rozwoju” cele związane z ochroną środowiska są ważne dla większości badanych przedsiębiorstw. Dwie trzecie podmiotów planujących nowe działania związane ze zrównoważonym rozwojem zamierza przeprowadzić je w ciągu dwóch najbliższych lat.
14.12.2021

Startuje program „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich - Blue Growth”

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) informuje, że dzięki zwiększeniu budżetu na program „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” projekty z listy rezerwowej, w ramach schematu „Technologii przyjaznych środowisku”, zostały rekomendowane do wsparcia. Dodatkowe środki finansowe zostaną także wykorzystane na sfinansowanie nowej edycji konkursu w schemacie „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich - Blue Growth”.
14.12.2021

Władze w Dubaju w 100 proc. cyfrowe; zrezygnowano z dokumentów w formie papierowej

Rząd w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) jako pierwszy na świecie całkowicie zrezygnował z dokumentów w formie papierowej - przekazał w poniedziałek serwis "The Indian Express", powołując się na emira Dubaju szejka Muhammada ibn Raszida al-Maktuma.
13.12.2021

Czy rzeczywiście przekop Mierzei to same korzyści?

Senator Koalicji Obywatelskiej Jerzy Wcisła uważa, że przekop Mierzei Wiślanej przyniesie korzyści wszystkim: zarówno miastu i portowi w Elblągu, regionowi, jak i Portowi Gdańsk oraz środowisku.
13.12.2021

Kiedy odpowiedzialność producentów za opakowania towarów?

Samorządy od dłuższego czasu domagają się, aby odpowiedzialność za gospodarowanie odpadami brali na siebie także producenci opakowań i towarów. Opakowania stanowią aż blisko połowę śmieci komunalnych, a ciężar ponoszenia kosztów ich odbioru i zagospodarowania przerzucany jest na mieszkańców miast i gmin.
13.12.2021

Kolejne pływające, zielone wyspy w Nowej Soli

Na zbiorniku wodnym na terenie skweru przy ul. Zygmunta Starego oraz na basenie portowym Odry w Nowej Soli (Lubuskie) zostały zamontowane dwie pływające wyspy – jedna ma 3 mkw, druga 27 mkw. Łącznie na akwenach miejskich są już cztery takie wyspy.
13.12.2021

Polacy z innowacyjną aparaturą pomiarową do badań jakości koksu

Jakość koksu określa się na podstawie dwóch składników: reakcyjności i wytrzymałości. Oba mają duże przełożenie na przemysł metalurgiczny, m.in. na wydajność i bezpieczeństwo procesu produkcji stali. Od lat 90. autorską aparaturą pomiarową do badania jakości koksu – jako jeden z niewielu na świecie – dysponuje warszawski Instytut Tele- i Radiotechniczny, należący do Sieci Badawczej Łukasiewicz. Rozwiązanie stworzone przez polskich badaczy funkcjonuje w koksowniach i hutach w kilkunastu krajach świata.
10.12.2021

Polski Alarm Smogowy: Nowy Targ z największym zanieczyszczeniem powietrza

Nowy Targ według Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) to miasto, w którym odnotowywane jest największe zanieczyszczenie powietrza w całej Unii Europejskiej. Wśród najbardziej zanieczyszczonych smogiem znalazły się także uzdrowiska: Goczałkowice-Zdrój i Rabka-Zdrój, za to w zestawieniu nie ma już Krakowa.
10.12.2021

Jak monitorować morskie brzegi? Naukowcy z Politechniki Gdańskiej wygrali prestiżowy konkurs

System Coast Mapper autorstwa naukowców z Politechniki Gdańskiej zdobył pierwszą nagrodę na targach Space Tech Expow w Bremie w ramach międzynarodowego konkursu innowacji i technologii kosmicznych - Copernicus Masters 2020. Idea działania nowatorskiego systemu ma umożliwić monitoring brzegów morskich, a przez to aktualizacja map dna stanie się łatwiejsza.
10.12.2021

Urynowicz chce przesunięcia części środków z igrzysk europejskich na wymianę pieców

Tomasz Urynowicz (Porozumienie), radny Małopolski i były wicemarszałek chce, aby część środków, które w budżecie województwa zaplanowano na organizację igrzysk europejskich, trafiła na wymianę pieców w ramach przygotowania samorządów do wejścia w życie uchwały antysmogowej.
09.12.2021

Sri Lanka. Wrak zatopionego statku z chemikaliami ma zostać usunięty

Wrak kontenerowca X-Press Pearl, który w czerwcu zatonął u wybrzeży Sri Lanki, powodując katastrofę ekologiczną, zostanie wydobyty z dna morskiego – zapowiedział w środę jego singapurski operator.
09.12.2021

Gospodarka zeroemisyjna i digitalizacja logistyki morskiej - na to stawia Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny [WIDEO]

Spotkanie Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego, który skupia 60 polskich firm, odbyło się we wtorek (7 grudnia) w Gdyni. O aktualnych projektach i planach rozmawiali członkowie zarządu oraz koordynatorzy hubów, które działają w ramach "Klastra".
08.12.2021

Bałtyk dla pokoleń. Politycy, naukowcy i biznes łączą siły w oczyszczeniu morza z broni chemicznej [WIDEO, ZDJĘCIA]

O tym, że w wodach Morza Bałtyckiego zatopiono około 40 tys. ton broni chemicznej oraz nawet 500 tys. ton broni konwencjonalnej przypominali wspólnie eksperci zaproszeni przez Enea oraz United Nations Global Compact podczas piątkowej (3 grudnia) konferencji inaugurującej projekt "Bałtyk dla pokoleń". Celem kampanii społecznej jest uświadamianie Europejczykom, że na dnie polskiego morza tyka ekologiczna bomba, która może spowodować tragiczne skutki dla morskiego ekosystemu i dużej części kontynentu. Organizatorzy chcą włączyć
07.12.2021

W Polsce używa się 3 mln plastikowych słomek na dobę, czas na eko alternatywę

Idea zero waste oraz unijny zakaz wprowadzania m.in. jednorazowych, plastikowych rurek do napojów do obrotu skłoniły rynek do szukania alternatyw. Jedną z propozycji oferuje przedsiębiorstwo społeczne z Siemianowic Śląskich Eco Value, które wytwarza rurki ze słomy żytniej.
07.12.2021

Naukowcy z Akademii Morskiej w Szczecinie wraz z policją monitorują akweny

Naukowcy z Akademii Morskiej w Szczecinie oraz zachodniopomorska policja będą wspólnie monitorować akweny Pomorza Zachodniego i Meklemburgii Pomorza Przedniego. Celem projektu jest m.in. wykrywanie i usuwanie zagrożeń z ekosystemu.
07.12.2021

Smart city to nie tylko ekologia, ale i oszczędność

Smart city jest sposobem na to, żeby pieniądze oszczędzać, a nie wydawać na przykład w zakresie energii elektrycznej. To wielki potencjał na rozwój tej technologii i oszczędzanie – powiedział PAP w poniedziałek na Szczycie Cyfrowym ONZ - IGF 2021 w Katowicach sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM Janusz Cieszyński.
07.12.2021

Klimaton dla Miast – znamy zwycięskie rozwiązania do walki o lepszy klimat w miastach

Prawie 130 programistów z całej Polski wzięło udział w 48-godzinnym Klimatonie dla Miast organizowanym przez Polski Fundusz Rozwoju wraz z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Jury wyłoniło cztery zwycięskie rozwiązania, które odpowiadają na wyzwania czterech miast: Gniezna, Rybnika, Rzeszowa i Wrocławia. Zwycięskie zespoły otrzymały po 30 000 złotych nagrody oraz możliwość przetestowania i wdrożenia swojego rozwiązania w wybranym samorządzie.
06.12.2021

Rekultywować, czy nie rekultywować – oto jest pytanie!

Co zrobić gdy padnie pytanie, czy dany zbiornik należy rekultywować? Pytanie to pada zazwyczaj w przypadku, gdy ktoś pozazdrości innym wspaniałych miejsc rekreacji z bogatym dobrostanem przyrodniczym lub też zauważy, iż z istniejącym u niego stawem, jeziorem coś złego się stało, czyli niestety wiele czasu już upłynęło na degradacji zbiornika.
04.12.2021

Bałtyk oczyszczany z sieci rybackich podczas Operacji Widmo [WIDEO]

Co roku do mórz i oceanów trafia ok. 640 000 ton tzw. sieci widm (z ang. ghost nets) – jak wynika z oficjalnych danych. Są to stare porzucone lub zagubione na skutek zdarzeń losowych narzędzia połowowe, które po zatonięciu nadal kontynuują połowy, a tym samym stanowią zagrożenie dla ekosystemu morskiego.
03.12.2021

DCT Gdańsk startuje z konkursem grantowym dla okolicznych dzielnic

DCT Gdańsk, największy terminal kontenerowy na Morzu Bałtyckim, ogłosił konkurs grantowy "Busole 2021" dla organizacji działających w sąsiadujących z nim dzielnicach: Stogach, Przeróbce, Krakowcu-Górkach Zachodnich. Ideą konkursu jest nagrodzenie najbardziej inspirujących i angażujących projektów, aktywizujących lokalną społeczność, które są związane np. z działaniami edukacyjnymi, lokalnym dziedzictwem, ochroną środowiska, czy zapobieganiem wykluczeniu konkretnych grup społecznych. Do wzięcia jest łącznie 250 tysięcy złotych. Ko
03.12.2021

Rada UE zatwierdziła reformę wspólnej ekologicznej polityki rolnej

Rada UE formalnie przyjęła w czwartek wspólną politykę rolną (WPR) na lata 2023–2027. Nowe przepisy torują drogę "sprawiedliwszej, bardziej ekologicznej i w większym stopniu opartej na wynikach WPR".
02.12.2021

EBI: 43 proc. firm z UE w tym roku dokonało inwestycji związanych z klimatem

Inwestycji związanych z klimatem w br. dokonało 43 proc. firm z Unii Europejskiej, a 43 proc. podniosło poziom cyfryzacji - wynika z opublikowanego w czwartek raportu Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Główną barierą inwestycyjną jest dostęp do wykwalifikowanej siły roboczej.
02.12.2021

Ruszyły zdalne pomiary emisji spalin samochodowych

Dwa tygodnie potrwają badania rzeczywistej emisji spalin samochodowych metodą zdalnego pomiaru realizowane przez Krakowski Alarm Smogowy i Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie. Planuje się, że w tym czasie zbadana zostanie emisja z około 100 tys. aut.
02.12.2021

GEFCO: Ekologiczne rozwiązania w transporcie i paliwa alternatywne to rzeczywistość

Instytucje publiczne oraz firmy w ostatnich latach podjęły wiele inicjatyw na rzecz rozwoju strategii paliw alternatywnych, których celem jest zastąpienie niektórych lub wszystkich paliw kopalnych. Takie zmiany umożliwiają spedytorom korzystanie z transportu bardziej przyjaznego dla środowiska i obniżenie wydatków na paliwa, co sprzyja poprawie rentowność firm z branży TSL.
30.11.2021

Nowoczesny system oczyszczania spalin w dwóch miejskich ciepłowniach

Radom będzie miał wkrótce bardziej ekologiczne źródła ciepła. Miejska spółka RADPEC, zajmująca się wytwarzaniem i przesyłaniem ciepła, buduje nowoczesny system oczyszczania spalin w dwóch radomskich ciepłowniach – poinformował w czwartek prezydent Radomia Radosław Witkowski.
26.11.2021

Porsche wchodzi na rynek rowerów elektrycznych [WIDEO]

Od 2018 roku Porsche kontroluje pakiet około 10 proc. udziałów w Greyp za pośrednictwem Porsche Ventures. Motoryzacyjny gigant przejmie większościowy pakiet udziałów tego chorwackiego producenta rowerów elektrycznych Greyp Bikes. Jednym z założycieli Greyp Bikes jest Mate Rimac, właściciel Rimac Automobili.
26.11.2021

Rozpoczęto sadzenie tzw. lasu węglowego

Sadzenie tzw. lasu węglowego, który ma mieć powierzchnię prawie 18 ha, rozpoczęto we wtorek na terenie Leśnictwa Kobylepole w Poznaniu. Według zapowiedzi ma to być ekosystem leśny o zwiększonej chłonności dwutlenku węgla.
24.11.2021

Energa: elektrownia Ostrołęka spełnia wysokie wymogi środowiskowe

Elektrownia Ostrołęka spełnia wysokie wymogi środowiskowe: roczna emisja pyłów wyniosła zaledwie ok. 25 proc. dopuszczalnego normami poziomu - poinformowała we wtorek Energa Elektrownie Ostrołęka.
24.11.2021

Z niedopałków papierosów szyją jesienne kurtki

Francuski start up ekologiczny TchaMegot zajmuje się odkażaniem i przetwarzaniem niedopałków papierosów znalezionych na ulicy. Z ich oczyszczonych składników powstają podszewki do zimowych kurtek.
23.11.2021

Polscy rybacy na rzecz zrównoważonego rybołówstwa

Kołobrzeska Grupa Producentów Ryb, jako jedna z czterech organizacji rybackich, otrzymała certyfikat MSC na szprota. To prestiżowe wyróżnienie jest potwierdzeniem, że certyfikowane połowy szprota na Morzu Bałtyckim są realizowane z poszanowaniem równowagi naturalnej oraz bez szkody dla środowiska i zasobów morskich. To drugi certyfikat MSC, który polscy rybacy bałtyccy otrzymali w ciągu zaledwie dwóch miesięcy.
23.11.2021

Plastik nie do pieca, piec nie do plastików

Przypominamy mieszkańcom, aby zamiast spalać, segregowali odpady.
23.11.2021

W Brukseli o broni zatopionej w Bałtyku. Technologia do usuwania jest, teraz wszystkie ręce na pokład

Wojenne pozostałości w postaci zatopionej broni i amunicji, ale także wraków statków wypełnionych paliwem i chemikaliami, są coraz większym problemem. Dotyczy on zresztą nie tylko Morza Bałtyckiego, choć siłą rzeczy ten akwen interesuje nas najbardziej. Ranga problemu rośnie z każdym dniem po pierwsze dlatego, że każdy dzień przybliża nas do potencjalnej katastrofy ekologicznej spowodowanej choćby korozją, po drugie dlatego, że coraz bardziej zaawansowane są plany dotyczące rozwoju offshore na Bałtyku.
22.11.2021

System kaucyjny może się okazać rozwiązaniem fragmentarycznym

Szykowany przez polski rząd system kaucyjny może się okazać rozwiązaniem fragmentarycznym i w najlepszym przypadku umiarkowanie efektywnym - pisze weekendowy "Dziennik Gazeta Prawna".
19.11.2021

Nowoczesny asfalt LOTOSU na Kartuskiej w Gdańsku [VIDEO]

Trwały wysokomodyfikowany asfalt typu MODBIT HiMA trafi na jedną z głównych arterii miasta. Zastosowanie tej nowoczesnej technologii na remontowanej ul. Kartuskiej wydłuży żywotność drogi i poprawi jej komfort akustyczny. Kierowcy i okoliczni mieszkańcy zyskają trwałą i cichszą o 2-5 decybeli drogę. Inwestycja jest na ostatniej prostej, a jej zakończenie planowane jest w połowie grudnia br.
18.11.2021

UE proponuje przepis ograniczający import towarów związanych z wylesianiem

W środę Komisja Europejska zaproponowała nowe przepisy mające na celu ograniczenie importu towarów związanych z wylesianiem i wprowadzenie wymogu, zgodnie z którym firmy musiałyby udowodnić, że ich globalne łańcuchy dostaw nie przyczyniają się do niszczenia lasów.
18.11.2021

Dryfujący wulkaniczny pumeks zbliża się do Tokio, zagraża ekosystemowi i rybołówstwu

Olbrzymie ilości pumeksu z erupcji podwodnego wulkanu unoszą się na powierzchni morza i zbliżają do okolic Tokio. Warstwa pumeksowych kamieni blokuje światło, zagraża morskim zwierzętom, zakłóca rybołówstwo i turystykę – podała we wtorek agencja Kyodo.
17.11.2021

Śląsk apeluje o #OddechDlaPolski

Polska to my. Wszyscy jesteśmy jej częścią. Wszyscy solidarnie odpowiadamy też za jakość życia w naszych miastach. Szczególną troskę powinniśmy wykazywać o jakość powietrza, którym oddychamy.
16.11.2021

Grupa ECR w Parlamencie Europejskim zaprasza na konferencję online. Tematem niewybuchy i pozostałości chemiczne w morzu [PROGRAM]

Grupa Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR) w Parlamencie Europejskim zaprasza w środę (17 listopada) w godz. 10.00-15.45 na konferencję online "Bezpieczeństwo morskie i niebieska gospodarka. Niewybuchy i pozostałości chemiczne w morzu – w poszukiwaniu trwałych i ekonomicznie opłacalnych rozwiązań". Organizatorzy już dziś zachęcają do przesyłania własnych pytań. Gospodarzem wydarzenia będzie europosłanka Anna Fotyga. Co w programie tej ważnej dla branży morskiej debaty?
16.11.2021

Tracz: będzie wspólny apel polityków i ekspertów do rządu o współdziałanie dla wdrożenia strategii Fit for 55

Wspólnie z ekspertami i politykami wystosujemy apel do rządu o współdziałanie ponad podziałami w celu lepszego wdrożenia strategii "Fit for 55"; Polska nie może być hamulcowym tej strategii - powiedziała w poniedziałek posłanka KO Małgorzata Tracz.
16.11.2021

Innowacyjny zielony nawóz z recyklingu bioplastików

Bioplastiki można w prosty i przyjazny dla środowiska sposób przetworzyć chemicznie na bogate w azot nawozy. Odkrycia te otwierają drogę do zrównoważonych systemów obiegowych, które jednocześnie rozwiązują problemy takie jak zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi, wyczerpywanie się zasobów petrochemicznych i głód na świecie.
16.11.2021

Grupa ECR w Parlamencie Europejskim zaprasza na konferencję online. Tematem niewybuchy i pozostałości chemiczne w morzu [PROGRAM]

Grupa Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR) w Parlamencie Europejskim zaprasza w środę (17 listopada) w godz. 10.00-15.45 na konferencję online "Bezpieczeństwo morskie i niebieska gospodarka. Niewybuchy i pozostałości chemiczne w morzu – w poszukiwaniu trwałych i ekonomicznie opłacalnych rozwiązań". Organizatorzy już dziś zachęcają do przesyłania własnych pytań. Gospodarzem wydarzenia będzie europosłanka Anna Fotyga. Co w programie tej ważnej dla branży morskiej debaty?
15.11.2021

Trzaskowski: być może uda się osiągnąć neutralność klimatyczną Warszawy szybciej niż do 2050 r.

Podtrzymujemy naszą ambicję, żeby Warszawa była neutralna klimatycznie do roku 2050, być może nawet uda się to zrobić szybciej – powiedział w piątek Serwisowi Samorządowemu PAP prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. W momencie nadania depeszy w Glasgow trwa konferencja klimatyczna ONZ (COP26).
15.11.2021

Inwestowanie w morską siłę roboczą przyszłości? Trwa najlepszy moment

Drugi inżynier Allan Dickson podczas Forum Zielonych Umiejętności Komisji Umiejętności Morskich (MSC) w ramach COP26 w Glasgow powiedział, że istnieje paląca potrzeba odbycia szkoleń w zakresie umiejętności i technologii przyjaznych dla środowiska.
10.11.2021

Udział w akcji CNN „Call to Earth Day” zadeklarowały już 152 kraje [VIDEO]

10 listopada będzie miał miejsce finał Call to Earth Day, inicjatywy CNN poświęconej ochronie przyrody, ekologii i zrównoważonemu rozwojowi, do której zaangażowały się szkoły i organizacje ze 152 krajów na całym świecie. Udział w akcji zadeklarowali również uczniowie i nauczyciele z Polski.
10.11.2021

Badanie: Do oceanów w wyniku pandemii trafiło 25 tys. ton tworzyw sztucznych

25 tys. ton odpadów z tworzyw sztucznych związanych z pandemią Covid-19 zalega w oceanach i stanowi zagrożenie dla morskich ekosystemów – wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie PNAS Amerykańskiej Akademii Nauk, które cytuje we wtorek serwis informacyjny Axios.
09.11.2021

Średnia roczna temperatura na świecie znacząco wzrosła; UE reaguje na zmianę klimatu (analiza)

Średnia roczna temperatura na świecie znacząco wzrosła od czasu rewolucji przemysłowej, a ostatnia dekada była najcieplejszą odkąd zaczęto prowadzić pomiary temperatury. UE chcąc przeciwdziałać zmianie klimatu zobowiązała się do osiągnięcia zerowych emisji netto do 2050 roku.
09.11.2021

Wybór nowego zielonego centrum DB Schenker wspierał Colliers

Colliers, międzynarodowa firma doradcza oferująca usługi w zakresie nieruchomości oraz zarządzania inwestycjami, pomagała w relokacji gdyńskiej siedziby biura frachtu oceanicznego firmy DB Schenker, wiodącego dostawcy usług w zakresie globalnej logistyki. DB Schenker przeniósł się do nowoczesnej powierzchni zlokalizowanej w Tensor Office Park w budynku X. Rolą Colliers było wsparcie w znalezieniu nowej lokalizacji wpisującej się w potrzeby Klienta oraz doradztwo w negocjacjach umowy najmu.
08.11.2021

CNN, „Call to Earth: Protectors of the Planet”: dokument o zaangażowanych w ochronę planety

W środę 10 listopada będzie miał miejsce finał Call to Earth Day, inicjatywy CNN poświęconej trosce o przyszłość naszej planety. W najbliższy weekend, 6 listopada, na platformie stacji dostępny będzie specjalny 30-minutowy dokument „Call to Earth: Protectors of the Planet” o pięciu osobach z całego globu, które pracują na rzecz ochrony świata przyrody. Program prowadzony przez Richarda Questa opowiada o pięciu projektach zrównoważonego rozwoju w Bangladeszu, Hongkongu, Peru, Wielkiej Brytanii i Rwandzie.
08.11.2021

Chiny: mamy przed sobą długą drogę, jeśli chodzi o ochronę środowiska

Chiny mają przed sobą "długą drogę" w kwestii ochrony środowiska - oświadczyły w niedzielę władze w Pekinie. Ogłosiły także nowe plany dotyczące walki z zanieczyszczeniami powietrza i wody.
08.11.2021

MKiŚ: w grudniu planowane podpisanie porozumienia między służbami geologicznymi Polski i Uzbekistanu

Pogłębienie współpracy z Uzbekistanem dot. geologii i surowców było głównym tematem spotkania z delegacją Uzbekistanu - podało w piątek Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Poinformowało, że w grudniu planowane jest podpisanie porozumienia między służbami geologicznymi Polski i Uzbekistanu.
06.11.2021

Ile w deklaracjach polityków jest zielonej polityki, a ile zielonej farby?

Megatrend ekologiczny: pomiędzy niezbędnym krokiem cywilizacyjnym a międzynarodowym populizmem.
06.11.2021

Koksownia ArcelorMittal Poland ograniczy wpływ na środowisko

Koksownia ArcelorMittal Poland w Krakowie zainwestuje 31,5 mln zł w modernizację instalacji odpylania baterii koksowniczej, a także w budowę kolumny desorpcyjnej i instalacji wody amoniakalnej. Dzięki tym inwestycjom zakład zmniejszy oddziaływanie na środowisko.
06.11.2021

Gdynia, czyli miasto przyjazne energii

Niezawodne i bezpieczne dostawy energii, przeciwdziałanie smogowi i rozwój elektromobilności – to główne kryteria, które pozwalają wyłonić najlepsze gminy w Polsce. Gdynia znalazła się wgronie „Samorządów przyjaznych energii”, zdobywając grant inwestycyjny o wartości 10 tys. złotych w konkursie Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.
05.11.2021

NCBR, PFR i PFR Ventures - umowa dla Zielonych Technologii - III dzień Kongres ESG Polska Moc Biznesu

Kongres ESG – Polska Moc Biznesu. Dzień trzeci, czyli E jak ekologia. Trzeci dzień kongresu ESG - Polska Moc Biznesu poświęcony został pierwszej literze z zakresu zrównoważonego rozwoju, czyli tematom ekologii.
05.11.2021

MFiPR: Upowszechnianie wiedzy na temat zmian klimatycznych i zrównoważonego rozwoju

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zaprasza 8 listopada 2021 r. wszystkich zainteresowanych tematyką zmian klimatycznych, w szczególności przedstawicieli środowiska akademickiego na warsztat online „Upowszechnianie wiedzy na temat zmian klimatycznych i zrównoważonego rozwoju”.
05.11.2021

Pierwsze spotkanie grupy roboczej LIFE dedykowanej ochronie przyrody i różnorodności biologicznej

Z inicjatywy Ministerstwa Klimatu i Środowiska 29 października 2021 r. odbyło się pierwsze spotkanie grupy roboczej LIFE dedykowanej ochronie przyrody i różnorodności biologicznej, która skupia zarówno przedstawicieli samorządów, administracji centralnej, jak i instytucji naukowych oraz finansujących.
04.11.2021

CNN zapowiada relacje ze szczytu klimatycznego COP26

W niedzielę 1 listopada w Glasgow rozpoczęła się konferencja klimatyczna ONZ – COP26. Stacja CNN zapowiedziała bieżące relacje wokół wydarzenia, które będzie udostępniać na wszystkich swoich platformach.
03.11.2021

Rezerwat morski wokół Galapagos zostanie powiększony

Prezydent Ekwadoru Guillermo Lasso ogłosił we wtorek, że zostanie powiększona powierzchnia obszaru morskiego dookoła wysp Galapagos, który będzie chroniony. Teraz obejmie 60 tys. km kw.
03.11.2021

Ekolodzy: pokarm dla zwierząt za kilometry przejechane przez Polaków na rowerach

Akcję "Rower pomaga zwierzętom" zainaugurowała bielska fundacja ekologiczna Arka. Jej prezes Wojciech Owczarz poinformował we wtorek, że za każde przejechane przez Polaków 10 km na rowerze zakupiony zostanie 1 kg marchwi, buraków lub kapusty dla zwierząt.
03.11.2021

DCT ma już swój miód lipowy. Pszczoły zebrały 30 kilogramów złocistego nektaru

DCT Gdańsk, największy terminal kontenerowy na Bałtyku może się pochwalić własną pasieką od maja. Pomysł stawiania uli w różnych częściach miast to coraz modniejszy ekologiczny trend z dużą korzyścią dla środowiska. Gdański terminal właśnie odebrał szczegółowe badania swojego pierwszego miodu. A zebrały go pracowite owady mieszkające w trzech ulach na dachu biurowca DCT.
03.11.2021

Premier: ścieżka dojścia do neutralności klimatycznej musi być sprawiedliwa

Potrzebujemy transformacji energetycznej, ale takiej, na której nie będą tracić zwykli ludzie - stwierdził premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że ścieżka dojścia do neutralności klimatycznej musi być sprawiedliwa.
02.11.2021

Jasna strona… betonozy, czyli porozmawiajmy o mądrej retencji

Zarządzanie i zagospodarowanie wód opadowych to wyzwanie dla ochrony skromnych zasobów wód podziemnych w Polsce. Tych nam coraz bardziej brakuje, a spożywamy raptem 2% wody z całkowitej ilości wytwarzanej przez wodociągi. Pozostałe 98% to potrzeby przemysłu (głownie procesów produkcyjnych), rolnictwa oraz potrzeby komunalne. Czyż nie warto zmieniać struktury tego zapotrzebowania poprzez efektywne wykorzystanie wód opadowych?
02.11.2021

Rząd zajmie się zmianą regulacji dot. dobrych praktyk w gospodarce leśnej

Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmie się projektami zmian w ustawach o ochronie przyrody i o lasach, usuwających potencjalne sprzeczności z dyrektywami - wynika z porządku posiedzenia rządu. Chodzi o dobre praktyki w gospodarce leśnej.
02.11.2021

Ekologia i wysoki standard - polski rynek PRS profesjonalizuje się

Wzrost oczekiwań klientów co do jakości wykończenia mieszkań, ulepszone usługi zarządzania nieruchomościami, większa przejrzystość prawna dla najemców i zwrot w stronę ekologii to główne czynniki prowadzące do profesjonalizacji polskiego rynku PRS.
31.10.2021

CNN i Call to Earth Day – dzień poświęcony trosce o przyszłość naszej planety

CNN rusza z Call to Earth Day, dniem wyróżniającym działania na rzecz ochrony środowiska, ekologii i zrównoważonego rozwoju. Inicjatywa ma skierować uwagę na tych, którzy inspirują do pozytywnych zmian oraz zachęcać do przyłączenia się do projektu poprzez podejmowanie własnych działań. Finał akcji odbędzie się 10 listopada, w ostatnim tygodniu szczytu klimatycznego COP26.
31.10.2021

Wspólny kierunek i perspektywy - umowa ze spółkami Grupy Azoty podpisana

Umowa precyzująca porozumienie o wzajemnej współpracy pomiędzy spółkami Grupy Azoty a Akademią Morską w Szczecinie została podpisana 28 października w siedzibie AMS.
29.10.2021

Kawa przyszłości z laboratoratoryjnego bioreaktora zamiast z plantacji

Fińscy naukowcy, stosując te same metody produkcji, które wykorzystywane są w laboratoryjnej hodowli komórek mięsa, opracowali nową technikę uprawy kawy w bioreaktorze – poinformowała w środę agencja AFP.
28.10.2021

Minister Kurtyka spotkał się z uczestnikami programów stażowych „Energia dla Przyszłości” i „Klimat dla Przyszłości”

„W ramach programów stażowych resortu klimatu i środowiska stażyści mają doskonałą okazję do zdobycia cennego doświadczenia zawodowego oraz merytorycznej wiedzy przekazywanej przez ekspertów z obszarów klimatu oraz energii”- powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, 25 października 2021 r., podczas spotkania z uczestnikami programów „Energia dla przyszłości” i „Klimat dla przyszłości”, organizowanych przez ministerstwo, PGE S.A., PKN Orlen S.A., PGNiG S.A. oraz PSE S.A.
27.10.2021

BOŚ: celem banku jest osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2030 r.

Bank Ochrony Środowiska ogłosił strategię prezentującą podejście banku do kwestii zrównoważonego rozwoju; jednym z celów jest osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2030 r. - podał we wtorek BOŚ. Bank chce m.in. ograniczać finansowanie wydobycia węgla energetycznego i nowych bloków węglowych.
27.10.2021

Fundacja PGE wspiera projekt badawczo-ochronny w Roztoczańskim Parku Narodowym

Fundacja PGE wspiera projekt ochrony bocianów „Roztoczańskie bociany. Ochrona symboli krajobrazu kulturowego i leśnych ostępów” w Roztoczańskim Parku Narodowym. Dzięki dofinansowaniu fundacji zlecono ocenę liczebności bociana białego w parku i otulinie.
26.10.2021

Raport ONZ: koncentracja gazów cieplarnianych w 2020 roku osiągnęła rekordowy poziom

Koncentracja gazów cieplarnianych osiągnęła rekordowy poziom w 2020 roku - przekazała w poniedziałek Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO), jedna z agend ONZ. Tempo wzrostu rocznej koncentracji dwutlenku węgla (CO2), metanu (CH4) i podtlenku azotu (N2O) było wyższe niż średnia z lat 2011-2020 - dodano.
26.10.2021

Przemysł winiarski ma naturalnego sojusznika w walce z gryzoniami – są nim sowy

Produkcja wina to proces czasochłonny i wymaga niezwykłej staranności oraz dbania o szczegóły. Wiedzą o tym doskonale winiarze, którzy muszą zwracać szczególną uwagę na glebę, opady deszczu, odpowiedni dostęp do światła słonecznego, ale również na gryzonie takie jak susły czy myszy. Okazuje się, że winiarze mogą mieć naturalnego sojusznika w tej walce.
25.10.2021

Minister Kurtyka: Dzięki legalizacji destruktu asfaltowego do budżetu Skarbu Państwa trafi ponad 400 mln zł

Ponad 400 mln zł oszczędności wygeneruje każdego roku legalizacja destruktu asfaltowego jako materiału budowlanego. Dzięki planowanej zmianie przepisów kruszywo asfaltowe, uznawane jako odpad, posłuży wkrótce jako pełnowartościowy materiał do budowy dróg. 21 października 2021 r. minister klimatu i środowiska podpisał rozporządzenie ws. określenia szczegółowych kryteriów stosowania warunków utraty statusu odpadów dla odpadów destruktu asfaltowego.
25.10.2021

Raport: można zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych w rolnictwie

Dzięki produkcji biometanu m.in. z odpadów rolno-spożywczych można zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych pochodzącyh z rolnictwa nawet o 80 proc. Będzie to możliwie dzięki budowaniu biogazowni - wynika raportu Związku Polskie Mięso, „Wieprzowina - nowa perspektywa”.
25.10.2021

Słoneczne huby

Wychodzisz na wieczorny spacer do parku leśnego, odetchnąć po całym dniu pracy. Już z daleka widzisz jasność wydobywającą las z mroku. Okazuje się, że to huby świecą na drzewach. Spokojnie, to nie halucynacje wywołane przemęczeniem. To organiczne lampy od Mozi zainstalowane w ramach rewitalizacji Oksywia.
23.10.2021

Historia badań i inicjatyw międzynarodowych w sprawie zatopionej amunicji

Zatopiona amunicja, a zwłaszcza amunicja chemiczna była postrzegana jako problem polityczny. Spowodowane było to kwestiami związanymi z odpowiedzialnością prawną. Powszechnie akceptowana zasada „Zanieczyszczający Płaci” (z ang. Polluter Pays) jest już w użyciu od IX wieku, ale jej stosowanie formalne to historia najnowsza.
22.10.2021

28 października hackathon o efektywności energetycznej

Na 28 października jest zapowiadany tegoroczny Climathon, czyli 24-godzinny maraton kreatywnego myślenia o ochronie klimatu. W wydarzenie, które w tym roku jest poświęcone efektywności energetycznej, po raz drugi włączyła się Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.
20.10.2021

Prezydent Rybnika: samorządy mogą skorzystać z naszych doświadczeń w walce ze smogiem

Nasze rekomendacje mogą posłużyć gminom woj. śląskiego i samorządowcom z całej Polski w realizacji uchwał antysmogowych - powiedział prezydent Rybnika Piotr Kuczera podczas posiedzenia zarządów sygnatariuszy OPOS w Lublinie.
20.10.2021

Zrównoważony rozwój, czyli podejście do ESG, w galeriach NEPI Rockcastle

Zrównoważone zarządzanie zasobami, zielone budynki, zaangażowanie na rzecz społeczności, uczciwość wobec ludzi i biznesu to 4 główne filary strategii zrównoważonego rozwoju NEPI Rockcastle. Każdy z nich odzwierciedla działania poszczególnych galerii, które wchodzą w skład portfolio oraz mają wpływ na środowisko i otoczenie.
20.10.2021

PERN chce zlikwidować wyłączone odcinki rurociągów przechodzące przez Wisłę

PERN planuje likwidację dwóch wyłączonych z eksploatacji odcinków magistrali paliwowej Mościska-Emilianów, które w rejonie Łomianek pod Warszawą biegną przez Wisłę. Spółka prowadzi przetarg na wykonanie koncepcji i dokumentacji projektowej dla tego zadania.
20.10.2021

Sprzątacze będą strajkować w czasie szczytu COP26 w Glasgow

Podczas pierwszego tygodnia ONZ-owskiego szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow, czyli w dniach 1-7 listopada, przeprowadzony zostanie strajk pracowników służb oczyszczania miasta - poinformował we wtorek związek zawodowy GMB.
20.10.2021

Zgłoszenia do kolejnej edycji konkursu ekologicznego "Zielone czeki" - do 19 listopada

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozpoczął przyjmowanie zgłoszeń do tegorocznej edycji konkursu „Zielone czeki”. Te regionalne wyróżnienia wręczane są od 27 lat za działalność na rzecz ochrony środowiska. Nabór zgłoszeń potrwa do 19 listopada.
20.10.2021

UE pozyskuje 12 mld EUR w ramach największej na świecie emisji zielonych obligacji

Komisja UE pozyskuje 12 mld EUR w ramach największej na świecie emisji zielonych obligacji wyemitowała pierwszą zieloną obligację w celu sfinansowania zrównoważonych inwestycji na rzecz ożywienia gospodarczego i odporności. Rekordowy popyt przyciągnęła również największa jak dotąd w skali światowej sprzedaż papierów dłużnych o wartości 12 mld euro.
19.10.2021

Przyszłość recyklingu baterii

Kontrolowany, w pełni bezpieczny pokaz inicjacji zapłonu baterii, pierwsza w Polsce innowacyjna linia do recyklingu baterii litowo-jonowych na bazie własnego know-how, wystawa baterii z mercedesa EQC oraz autobusów elektrycznych Ekova to tylko część atrakcji zaplanowanych w ramach Dni Otwartych zakładu Eko Hybres.
18.10.2021

Analityka pozwala chronić zasoby naturalne

Żywność, woda i energia zasilają nasz świat. Jesteśmy całkowicie zależni od zasobów naturalnych, których może niebawem zabraknąć, jeżeli nie będziemy nimi odpowiednio zarządzać. Towarzyszącej temu degradacji klimatu można zapobiec, optymalizując produkcję w najbardziej krytycznych branżach w taki sposób, aby stała się ona bardziej przyjazna dla środowiska. Do tego celu niezbędne są zmiany legislacyjne, a także właściwe inwestycje oraz wiedza pochodząca z analizy danych.
18.10.2021

Gdynia o Zielonym Ładzie i wyzwaniach klimatycznych

Jaka jest filozofia i sens Europejskiego Zielonego Ładu? W jaki sposób wpłynie on na rozwój Pomorza? Jak dokładnie będzie wyglądać zielona transformacja i kogo dotknie w największym stopniu? Te i inne pytania padają na łamach najnowszego numeru Pomorskiego Thinklettera Kongresu Obywatelskiego. W publikacji pt. „Sens i drogi do Zielonego Ładu” głos zabierają również wiceprezydenci Gdyni – Katarzyna Gruszecka-Spychała i Michał Guć.
16.10.2021

Sejm znowelizował ustawę o ochronie gruntów rolnych i leśnych

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych odrzucając poprawki zgłoszone w II czytaniu. Nowe przepisy mają ułatwić prowadzenie pozarolniczej działalności w gospodarstwie rolnym.
15.10.2021

Budowane w Środzie Śląskiej osiedle domów drewnianych ma być ogrzewane wodorem

Powstające w Środzie Śląskiej osiedle drewnianych domów ma być ogrzewane wodorem. List intencyjny o współpracy w tym zakresie podpisały Polskie Domy Drewniane i SES Hydrogen należąca do Grupy Sescom.
14.10.2021

W jaki sposób dokonać zielonej transformacji przedsiębiorstw chcąc zrealizować cele klimatyczne UE?

O tym w środę 13 października o godz. 12 w Olivia Business Centre w Gdański dyskutować będą zaproszeni goście, a wśród nich – Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, wielki reformatorów sektora górnictwa węgla kamiennego na Śląsku, członek gabinetu cieni BCC, a także przedstawiciele świata biznesu: Dariusz Jachowicz, prezes Automatic Systems Engineering, Hubert Narkiewicz, Dyrektor Centrum Biznesowego w Gdańsku - Bank Ochrony Środowiska, Andrzej Kuchtych, prezes Dekpol Steel, Wojciech Fal
13.10.2021

Konferencja Ekosfera o aktualnych wyzwaniach środowiskowych dla Polski

Polski Ład, transformacja energetyczna, zrównoważona gospodarka zasobami wodnymi, ekoprojektowanie, a także rola samorządów w kontekście zmian klimatu to tylko niektóre zagadnienia, które zostaną poruszone podczas konferencji EkoSfera, organizowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, podczas targów POLECO.
12.10.2021

Czy inżynieria genetyczna może uratować środowisko?

Brytyjski rząd wspiera badania nad zastosowaniem inżynierii genetycznej w rolnictwie, aby stworzyć bardziej zrównoważone produkty i chronić bioróżnorodność.
10.10.2021

Google Maps pomoże wybrać bardziej ekologiczną trasę

Sundar Pichai, dyrektor generalny Google i Alphabet, poinformował, że mając na uwadze potrzebę pilnych działań na rzecz ograniczenia zmian klimatu, koncern będzie wprowadzał funkcje, które pomogą wybrać bardziej ekologiczne rozwiązania. Dzięki aplikacji Google Maps poznamy, która trasa będzie korzystniejsza dla naszego otoczenia.
09.10.2021

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński na posiedzeniu Rady UE ds. Środowiska

Pakiet Fit for 55, strategia leśna, COP26 i ceny energii w Europie to główne tematy Rady ds. Środowiska (ENVI), w której uczestniczył wiceminister klimatu Adam Guibourge-Czetwertyński. Posiedzenie odbyło się 6 października 2021 r. w Luksemburgu.
08.10.2021

Podaruj nowe życie przedmiotom - startuje Festiwal Szkła Artystycznego i Upcyklingu

Według badania Eurobarometru, 77% Europejczyków próbuje naprawiać swoje urządzenia przed zakupem nowych. Ta rewolucja nawyków konsumenckich idzie w parze ze zmianami przepisów, umożliwiających budowanie modelu gospodarki cyrkularnej. Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu i Związek Artystów Szkła chcą przybliżyć ten temat podczas niecodziennego festiwalu, już w najbliższą sobotę, 9 października.
07.10.2021

W Kalifornii mieszkańcy kupują urządzenia zamieniające wilgoć z powietrza w wodę

Część mieszkańców Kalifornii zaczęła kupować kosztowne urządzenia produkujące setki litrów wody dziennie ze skraplanej w powietrzu wilgoci - podała w środę agencja AP. Urządzenie staje się popularne w wyjątkowo dotkniętych brakami wody miejscowościach Zachodniego Wybrzeża USA.
07.10.2021

Bezpiecznie i ekologicznie – praca zdalna może być „smart”

Ludzie spędzają w domach obecnie więcej czasu niż kiedykolwiek wcześniej. Wynika to w dużej mierze z modeli pracy zdalnej lub hybrydowej, przyjętych w wielu firmach w efekcie pandemii COVID-19. Coraz więcej ekspertów przyznaje, że taki model wykonywania obowiązków pozostanie z nami na dłużej. Dlatego tak ważne jest, aby swoje domowe biuro urządzić w oparciu o ideę smart home – czy też smart business. Nowa generacja inteligentnych i cyfrowych technologii może pomóc w poprawie naszych domów pod względem kosztów i wydajności, jednoc
07.10.2021

Alarmujące dane. Rafy koralowe zmniejszyły się o 14 procent od 2009 roku

Podnoszące się temperatury wody w morzach i oceanach na całym świecie powodują, że rafy koralowe obumierają. Niektórzy eksperci wskazują na ich zdolność regeneracji, ale trzeba podjąć działania już teraz.
07.10.2021

„Fueld by nature” – konferencja Ministerstwa Klimatu i Środowiska na Expo 2020

W ramach targów Expo 2021 w Dubaju Ministerstwo Klimatu i Środowiska zorganizowało konferencję „Fueld by nature”, podczas której poruszono tematy związane z polskim wkładem w rozwój elektromobilności, największymi wyzwaniami na drodze do transformacji energetycznej w Polsce oraz wizją zrównoważonych, zeroemisyjnych miast. Wydarzenie odbyło się 3 października 2021 r.
05.10.2021

Naukowcy z PAN ostrzegają nt. zagrożenia miast w kryzysie klimatycznym

Źle zaprojektowane miasta przyczyniają się do zmian klimatu, a jednocześnie same są wrażliwe na skutki kryzysu klimatycznego – ostrzegają członkowie zespołu doradczego przy prezesie PAN. Według prognoz po 2040 r. śmiertelność w Warszawie wzrośnie nawet ponad 225 proc. w stosunku do sytuacji obecnej.
04.10.2021

Ruszyła ogólnopolska akcja #sadziMY z udziałem Pary Prezydenckiej

1 października 2021 r. w Piotrkowie Trybunalskim, wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka wziął udział wraz z Parą Prezydencką w sadzeniu drzew inaugurując tym samym akcję #SadziMY. Na powierzchni ponad 3 ha w Lesie Wolborskim na obrzeżach Piotrkowa Trybunalskiego wspólnie z pracownikami administracji publicznej, harcerzami, żołnierzami, strażakami i pracownikami Lasów Państwowych zasadzone zostanły sosny, buki i jarzęby.
04.10.2021

Ule w Porcie Gdańsk. Pierwsze pasieki już na dachu terminala [WIDEO, ZDJĘCIA]

Cztery ule stanęły na dachu Terminala Promowego Westerplatte w Porcie Wewnętrznym. Ale na tym się nie skończy.
04.10.2021

Długa na 10 km plama ropy, martwe ptaki i ryby po wycieku u wybrzeży Kalifornii

U wybrzeży południowej Kalifornii na zachodzie USA doszło do wycieku około 3 tys. baryłek ropy, która utworzyła długą na ponad 10 km plamę na oceanie. W niedzielę na plaży w mieście Huntington Beach znaleziono martwe ptaki i ryby. Burmistrz miasta Kim Carr określiła wydarzenie jako "potencjalną katastrofę ekologiczną".
04.10.2021

Minister Kurtyka: Strona czeska odrzuciła ofertę, która miałaby chronić interesy lokalnej społeczności

„Przyjechaliśmy do Pragi z bardzo dobrą ofertą, która zawierała konkretne kwoty i rozwiązania dla mieszkańców Kraju Libereckiego. Pozwoliłyby one na długofalowe zażegnanie sporu z naszymi południowymi sąsiadami, a także wzmocniłyby bezpieczeństwo ekologiczne w tym regionie. Nasza racjonalna propozycja spotkała się z eskalacja żądań strony czeskiej” – poinformował 30 września 2021 r. minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
01.10.2021

Wiceminister Siarka na IX Forum Innowacyjności „Klimat wobec wyzwań XXI wieku”

Wyzwania stojące przed gospodarką leśną wobec zmian klimatu to główny temat rozmów podczas IX Forum Innowacyjności „Klimat wobec wyzwań XXI wieku”. W wydarzeniu, które odbyło się 30 września 2021 r., udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.
01.10.2021

Na warszawskich słupach tramwajowych zaszeleszczą liście bluszczu

Już nie tylko zielone tory tramwajowe będą cieszyć oko pasażerów. Tramwaje Warszawskie wprowadzają właśnie pionierski projekt obsadzania słupów tramwajowym zielonym bluszczem.
01.10.2021

Kaucja pomoże oczyścić środowisko

Sprawnie działający, powszechny system kaucyjny, który obejmie możliwie dużą liczbę opakowań, pozwoli osiągnąć obowiązkowe poziomy ich recyklingu oraz zmniejszyć ilość opakowaniowych śmieci w naszym otoczeniu - pisze czwartkowa „Rzeczpospolita".
30.09.2021

Monitoring wielozadaniowymi autonomicznymi dronami HEISHA DNEST2

W dniu 28 września 2021 r. miała miejsce premiera HEISHA DNTEST2 - drugiej generacji drona firmy HEISHA TECH. DNEST2 to gotowy do użycia, w pełni zautomatyzowany zdalny system do gromadzenia danych w powietrzu. Rozwiązanie to eliminuje potrzebę pilotażu, tworząc zupełnie nową jakość pracy z dronami. DNEST2 to nie tylko stacja ładowania bezzałogowych statków powietrznych, ale również rozwiązania smart home.
29.09.2021

Castorama promuje odpowiedzialną gospodarkę leśną biorąc udział w kolejnym Piątku FSC

Już 24 września odbędzie się coroczna akcja Piątek FSC, w tym roku pod hasłem „Dbając o lasy, dbamy o klimat!”. Z tej okazji Castorama zachęca do poszerzenia wiedzy na temat wpływu lasów na nasze życie oraz roli zrównoważonego gospodarowania zasobami leśnymi. Zgodnie ze zobowiązaniami odpowiedzialnego biznesu Grupy Kingfisher, do której należy Castorama, firma dąży również do uzyskania dodatniego bilansu leśnego do 2025 roku.
25.09.2021

CEVA Logistics na rzecz zrównoważonych łańcuchów dostaw - 100% kompensata emisji CO2 w transportach drobnicowych

Od 1 września CEVA Logistics, globalny wiodący operator logistyczny, w 100% kompensuje emisję CO2 w transportach drobnicowych (LCL), zmniejszając tym samym ślad węglowy przesyłek. Firma offsetuje ślad węglowy w ramach „Share the Box" LCL za pomocą PUR Projet. Zakup kredytów węglowych przez CEVA ma przyczynić się do ochrony Parku Narodowego Gola Rainforest (GRNP) w południowo-wschodniej części Sierra Leone.
25.09.2021

Od wspierania rolników po ochronę środowiska - cele polityki rolnej UE

W UE jest ok. 10 mln gospodarstw rolnych, a sektory rolny i spożywczy razem tworzą w Unii prawie 40 milionów miejsc pracy. UE wspiera rolnictwo dzięki wspólnej polityce rolnej (WPR), która obejmuje szereg celów, także środowiskowych.
24.09.2021

Łąki kwietne zamiast trawników odpowiedzią centrów handlowych EPP na wyzwania obecnego świata

Zakorzenione w lokalnych społecznościach centra handlowe EPP dbają o swoje otoczenie, sąsiadów i naturę. Najnowsza inicjatywa spółki – łąki kwietne – to projekt, który w centrum uwagi stawia zwiększanie bioróżnorodności miast i jest odpowiedzią na wyzwania obecnego świata, takie jak: zanieczyszczenie powietrza i niedobory wody.
23.09.2021

Zielony Tydzień w DCT. Troski o naszą planetę uczymy się w każdym wieku

Go Green Week, czyli Zielony Tydzień zorganizował DCT Gdańsk. Wydarzenia z nim związane trwały nie tylko na terenie terminala. Wsparcie finansowe na budowę i aranżację ekologicznego projektu w ogrodzie otrzymała podstawówka nr 61 z Gdańska.
23.09.2021

ONZ. Xi: Chiny chcą włączyć się do walki z ociepleniem klimatu

Prezydent Chin Xi Jinping zapowiedział we wtorek podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że jego kraj zamierza aktywnie włączyć się do walki z ociepleniem klimatu i w związku z tym nie będzie budować elektrowni węglowych za granicą.
22.09.2021

Resort klimatu chce, aby sprzedawcy węgla nie stosowali przedrostków "eko"

Zmniejszenie udziału siarki i popiołu w sprzedawanym węglu, czy zastąpienie nazw "ekogroszek" i "ekomiał" na inne tak, by nie wprowadzały konsumentów w błąd - to niektóre z rozwiązań jakie zaproponował resort klimatu chcąc zaostrzyć normy jakości dla paliw stałych. Na stronach RCL w poniedziałek opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska ws. wymagań jakościowych dla paliw stałych. Jak wynika z dokumentu nowe przepisy zaostrzać będą normy jakości paliw stałych, które są sprzedawane konsumentom do ogrze
21.09.2021

EurActiv: Finlandia uważa, że polityka leśna należy do kompetencji państw członkowskich UE

Leśnictwo powinno opierać się na lokalnych warunkach i know-how w każdym państwie członkowskim – stwierdziła ministerialna komisja ds. UE fińskiego rządu pod przewodnictwem premier Sanny Marin. Jak pisze EurActiv podkreślono, że polityka leśna należy do kompetencji państw członkowskich UE.
21.09.2021

Cedo ogłasza plan działania dla zrównoważonego rozwoju biznesu

- Spółka Cedo skupia się na transformacji biznesu do gospodarki o obiegu zamkniętym. - 10 nowych zobowiązań ogłoszonych dzisiaj zapewni spółce zrównoważony rozwój i dostosowanie do przyszłości. - Cedo będzie co roku mierzyć i publikować swoje postępy we współpracy z Fundacją Ellen MacArthur.
20.09.2021

DCT Gdańsk na straży cennych gatunków. Kompensacja przyrodnicza zdaje egzamin na piątkę

Kompensacja przyrodnicza przy DCT Gdańsk to wydzielony fragment plaży na granicy terminala kontenerowego i plaży Stogi. Działania kompensacyjne prowadzone są w tym miejscu z uwagi na występowanie na terenie inwestycyjnym chronionych gatunków ptaków.
16.09.2021

Primark zmniejsza ilość odpadów odzieżowych

Primark ujawnił założenia rozbudowanej strategii zrównoważonego rozwoju, mającej na celu redukcję ilości odpadów odzieżowych, zmniejszenie o połowę emisji dwutlenku węgla w łańcuchu wartości firmy i poprawę warunków życia ludzi, którzy wytwarzają produkty marki.
16.09.2021

ONZ: zagrożenie środowiska jest najważniejszym wyzwaniem praw człowieka

Zagrożenie środowiska jest najważniejszym wyzwaniem dla praw człowieka na świecie - oświadczyła w poniedziałek Wysoka Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR) Michelle Bachelet.
14.09.2021

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody apeluje do Holandii ws. wydobycia gazu na Morzu Wattowym

Uczestnicy kongresu Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), który zakończył się w piątek w Marsylii, przyjęli apel wzywający Niderlandy do powstrzymania się od wydobycia gazu na Morzu Wattowym.
10.09.2021

O współpracy z Nigerią w zakresie górnictwa i ochrony środowiska

Wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio wziął udział w spotkaniu z Ambasadorem Nigerii Christianem Ugwu, minister, zastępcą szefa misji Patience Obinna-Okiyi oraz I Sekretarz Ambasady Habila Yusuf Bamaxam. Głównymi tematami rozmów, które odbyły się 9 września 2021 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska w Warszawie, była współpraca Polski i Nigerii w zakresie górnictwa oraz ochrony środowiska i klimatu.
10.09.2021

Transport morski szkodzi jak każdy inny. Na liście wstydu wycieki ropy i emisje zanieczyszczeń

Transport morski jest istotnym elementem światowego handlu i gospodarki. W UE obsługuje 77 proc. handlu zewnętrznego i 35 proc. handlu wewnątrzunijnego. Chociaż sektor morski przynosi UE znaczne korzyści gospodarcze i społeczne, ma on również wpływ na środowisko i zdrowie obywateli UE – wynika z raportu „The European Maritime Transport Environmental Report”.
07.09.2021

Ponad 210 ton zebranych odpadów – efekty tegorocznej edycji Operacji Czysta Rzeka

Ponad 210 ton odpadów, prawie 14 tysięcy worków śmieci, dzięki zaangażowaniu ponad 4800 wolontariuszy w całej Polsce – takie są efekty tegorocznej edycji Operacji Czysta Rzeka.
01.09.2021

Polska rozpocznie pracę nad nowym brzmieniem Kodeksu dobrych praktyk w leśnictwie

Polska zaproponuje nowe brzmienie przepisu, który będzie korespondować z konkretnymi przepisami unijnej dyrektywy siedliskowej i dyrektywy ptasiej oraz rozpocznie pracę nad nowym brzmieniem Kodeksu dobrych praktyk w leśnictwie - wynika z uzasadnienia do projektu noweli ustawy o lasach.
31.08.2021

Ministerstwo klimatu i środowiska przygotowuje pakiet zmian dla parków narodowych

Kompleksowe unormowanie działalności parków narodowych, w tym kwestie dotyczące ich finansowania, były głównym tematem, który przedstawili podczas konferencji 30 sierpnia 2021 r. w Warszawie minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz wiceminister Małgorzata Golińska, Główny Konserwator Przyrody.
31.08.2021

Polski Patent - termoplastyczna skrobia - biodegradowalny polimer Grupy Azoty

Nagroda Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za Innowacyjny Produkt trafiła do Grupy Azoty S.A. Biodegradowalna skrobia termoplastyczna doceniona została podczas Targów Potato Poland - XXVIII Krajowych Dni Ziemniaka.
30.08.2021

Zbliża się finał letniej edycji Operacji Czysta Rzeka

W ostatni weekend wakacji Operacja Rzeka odbędzie się rzekach: Wieprz, Bug i Krzna. Lubelskie kolejny raz pojawia się na mapie akcji i kończy tegoroczną edycję. W ramach inicjatywy sprzątane jest 30 rzek w Polsce. Wolontariusze, przyjaciele i sympatycy akcji mogą jeszcze dołączyć na fina akcji w Janowie Podlaskim.
26.08.2021

Zielonym Jelczem w Himalaje

Ponad 10 000 km słynną ciężarówką przejadą uczestnicy projektu “Jelczem w Himalaje”. 21 sierpnia wyruszyła wyprawa, która podąża śladami ekspedycji himalajskich z lat 70. i 80. Dzięki panelom fotowoltaicznym od Columbusa wyprawa zyska nieograniczony dostęp do czystej energii ze słońca.
25.08.2021

Czysty Bałtyk: wspólnie dbamy o przyszłość naszego morza

Pierwsza edycja akcji Czysty Bałtyk potrwa dwa dni. W tym czasie wolontariusze będą zbierać śmieci z plaż oraz ich okolic na Półwyspie Helskim i w Trójmieście. Odbędzie się również konferencja, podczas której naukowcy zajmujący się na co dzień problemami klimatu oraz ekosystemów morskich będą szukać rozwiązań dla najbardziej palących problemów.
25.08.2021

Odkryto najbardziej rozległy koralowiec Wielkiej Rafy

W pobliżu australijskiej Wyspy Orfeusza odkryto najbardziej rozległy koralowiec Wielkiej Rafy, który ma szerokość ponad 10 metrów. Według szacunków liczy on ponad 400 lat i przetrwał wiele trudnych wydarzeń, w tym aż osiemdziesiąt silnych cyklonów.
24.08.2021

Leśnicy: schną buki w bielskim lesie; winni są niektórzy rowerzyści

Leśnicy z Bielsku-Białej zaalarmowali, że schną buki w lesie komunalnym w dzielnicy Wapienica. Kilka drzew muszą wyciąć. Przyczyną ich zamierania jest nielegalna działalność rowerzystów na terenie lasu – poinformowała Emilia Klejmont z bielskiego magistratu.
23.08.2021

CEVA Logistics przejmuje Cargex i rozszerza wachlarz usług, w tym dla towarów szybko psujących się

Przejęcie Cargex przyspieszy strategię ekspansji CEVA Logistics w regionie LATAM i na świecie, a firma stanie się wiodącym dostawcą usług logistycznych dla towarów szybko psujących się.
17.08.2021

Powstał nowy system radarowych obserwacji, który wskaże osiadające tereny górnicze

Naukowcy z Wrocławia opracowali system radarowych obserwacji satelitarnych, który wskaże najszybciej osiadające tereny górnicze i pogórnicze. Wykorzystanie systemu na Górnym Śląsku może pomóc zapobiegać katastrofom naturalnym i antropogenicznym, chronić budynki, infrastrukturę i środowisko.
15.08.2021

Komputerowa symulacja przewiduje zachowanie pożaru lasu

Saudyjscy naukowcy opracowali nowy, komputerowy model płonących lasów, który lepiej niż poprzednie odwzorowuje drzewa, zachowanie ognia, pary wodnej, czy deszczu. Dzięki symulacji pożary mają stać się bardziej przewidywalne, a to pomoże z nimi walczyć.
14.08.2021

Zrównoważone energetycznie budynki możliwością na zagrożenie blackoutem

W połowie lipca Polskie Sieci Energetyczne SA poinformowały o pobiciu w Polsce kolejnego rekordu zapotrzebowania na energię elektryczną w sezonie letnim. I nie ma się co łudzić – trend w zakresie wzrostu konsumpcji energii będzie się powiększał. Od nas i naszych wyborów zależy jednak, w jakim tempie i z jakim skutkiem dla środowiska. W każdym obszarze naszej działalności możemy bowiem postawić na oszczędność.
13.08.2021

20 samorządowych inwestycji w konkursie Top Inwestycje Komunalne

20 przedsięwzięć zrealizowanych przez samorządy lub związane z nimi spółki rywalizuje w dorocznym konkursie o tytuł Top Inwestycji Komunalnej 2021. Ogłoszenie listy 10 laureatów oraz inwestycji wybranej przez internautów nastąpi podczas XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
13.08.2021

Lepszy transport miejski dzięki otwartym danym - rzeczywisty czas przyjazdu autobusów, trolejbusów i tramwajów w planerach podróży

Już od pewnego czasu, dzięki Systemowi Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, możliwe było sprawdzanie rzeczywistego czasu przyjazdu autobusów, trolejbusów i tramwajów na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, zarówno na montowanych sukcesywnie tablicach na przystankach, jak i w internecie. Od teraz dzięki współpracy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i firmy Vooom będzie to także możliwe w bardzo wielu aplikacjach oferujących planowanie podróży komunikacją miejską - np. Google Maps.
12.08.2021

Kolejny zielony krok InPostu – Green City – kostka antysmogowa i nowe miasta

InPost – lider wśród platform dostaw dla e-commerce w Europie – wprowadza do użytku przy wszystkich nowo posadowionych Paczkomatach® innowacyjną brukową kostkę antysmogową w miastach partnerskich programu Green City. Do programu „Green City” – właśnie przystąpiły Sopot i Rzeszów, które dołączyły do Łodzi, Krakowa, Kielc, Wałbrzycha, Częstochowy i Zielonej Góry, a do końca roku program obejmie kilkadziesiąt miast w Polsce.
12.08.2021

Prawdopodobnie wyciek ropy na Morzu Czarnym jest 400 razy większy niż podejrzewano

Wyciek ropy, do którego doszło 7 sierpnia w terminalu pod Noworosyjskiem na Morzu Czarnym może być aż 400 razy większy niż oficjalnie podano - ocenili w środę naukowcy z Rosyjskiej Akademii Nauk (RAN), powołując się na zdjęcia satelitarne.
12.08.2021

Turyści stawiają na ekologiczny wypoczynek

Jak wynika z nowego raportu Booking.com 76 proc., podróżujących twierdzi, że podczas wyjazdu podejmie działania, które będą miały pozytywny wpływ na gospodarkę w danym miejscu – czy to poprzez zakupy w działających na rzecz innych sklepach, czy wybór miejsc zapewniających autentyczne doświadczenia reprezentatywne dla danej kultury. Nowocześni podróżnicy od dłuższego czasu sukcesywnie modyfikują zasady sektora turystyki.
11.08.2021

Orlen Asfalt popularyzuje wśród samorządów najnowocześniejsze technologie budowy dróg

Orlen Asfalt popularyzuje wiedzę o najnowocześniejszych technologiach budowy dróg, zapewniających ich trwałość. Spółka z Grupy Orlen rozpoczyna właśnie współpracę z pięcioma samorządami, m.in. z Płocka, Włocławka i Lęborka, które zostały objęte jej projektem Innowacyjne Drogi Samorządowe.
10.08.2021

Naukowcy nt. raportu IPCC: zaakcentowane emisje metanu, zmiany obiegu wody i wzrost poziomu oceanów

W najnowszym raporcie IPCC wyraźnie zaakcentowano problemy dotyczące zmian obiegu wody w przyrodzie i wzrostu poziomu oceanów. Po raz pierwszy wymieniono też z nazwy gazy cieplarniane inne, niż CO2, wpływające na ocieplenie - mówią naukowcy, komentując nowy raport Międzyrządowego Zespółu ds. Zmian Klimatu ONZ (IPCC).
10.08.2021

Wpływ wody butelkowanej na środowisko jest 3500-krotnie większe niż w przypadku kranówki

Wpływ wody butelkowanej na środowisko i ekosystem jest odpowiednio blisko 3500-krotnie i 1400-krotnie większy niż w przypadku używania wody z kranu - wynika z badań przeprowadzonych przez barceloński ośrodek Institute for Global Health.
09.08.2021

"Bałtyku oddychaj". Prezes GeoFusion: "Bałtyk może wkrótce nie nadawać się do odpoczynku"

Kampania społeczna "Bałtyku oddychaj" ma uświadomić Polaków, z jakimi zagrożeniami możemy się spotkać w najbliższych latach, jeśli nie zostaną podjęte kroki związane z zanieczyszczeniem Morza Bałtyckiego przez broń chemiczną i inne substancje ropopochodne. - Wyrzuty broni chemicznej mogą pojawiać się coraz częściej - prognozuje Łukasz Porzuczek, prezes Grupy GeoFusion.
09.08.2021

Plaże morskie dla samorządów? W Senacie projekt ustawy

Senatorowie proponują przekazanie samorządom prawa do dysponowania plażami morskimi. Dokładnie to zakłada projekt ustawy, który ma być zgłoszony jako inicjatywa ustawodawcza Senatu.
09.08.2021

Call to Earth trzeba chronić kalifornijskie lasy wodorostów przed jeżowcami „zombi”

W specjalnym dokumencie przygotowanym w ramach inicjatywy „Call to Earth” CNN bada, jak armia jeżowców purpurowych dziesiątkuje kalifornijskie lasy wodorostów. Stanowią one zagrożenie dla flory i fauny morskiej, od których są zależne, oraz niszczą zdolność oceanu do pomocy w walce ze zmianami klimatu.
06.08.2021

InPost inwestuje w zieloną infrastrukturę i elektryki

InPost – lider wśród platform dostaw dla e-commerce w Europie – uruchomi kolejne centrum logistyczne w Parku Przemysłowym Accolade w Goleniowe pod Szczecinem. Będzie to kolejny hub InPostu, który obsługuje ponad 13.000 Paczkomatów® w Polsce oraz usługi kurierskie w oparciu o własną infrastrukturę logistyczną i gwarantuje dostawy w terminach D+1.
05.08.2021

„100 Dni Możliwości” naprzeciw zmianom klimatycznym. Schneider Electric wspiera Global Footprint Network w ramach nowej inicjatywy

Schneider Electric, lider w dziedzinie cyfrowej transformacji, zarządzania energią i automatyki, oraz Global Footprint Network (GFN), organizacja badawcza zajmująca się analizą sposobu zarządzania zasobami naturalnymi na świecie, zainicjowali „100 Days of Possibility” („100 Dni Możliwości”). Przedsięwzięcie ma na celu wsparcie rozwiązań, które pomogą zmierzyć się z problemem zmian klimatycznych i utraty bioróżnorodności.
05.08.2021

NFOŚiGW: rusza nabór wniosków w kolejnych obszarach programu Nowa Energia

Rusza nabór wniosków w kolejnych obszarach programu Nowa Energia, w którym będzie można uzyskać wsparcie dla projektów z zakresu nowych technologii energetycznych - poinformował w czwartkowym komunikacie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
05.08.2021

Polacy chcą żyć ekologicznie i tego oczekują od firm

Rośnie świadomość ekologiczna Polaków. 47 proc. społeczeństwa deklaruje, że zmieniłoby styl życia na bardziej ekologiczny, nawet jeśli wiązałoby się to z wyrzeczeniami i mniejszą wygodą – wynika z badania Barometr Providenta.
04.08.2021

Thermo Fisher Scientific dąży do zerowej emisji netto do 2050 r.

Wcześniej firma postawiła sobie za cel zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 30 proc. do 2030 roku.
01.08.2021

Dzień Długu Ekologicznego przypadł 29 lipca: zużycie zasobów wzrasta po pandemii

Po tym, jak pandemia COVID-19 spowodowała spadek wykorzystania zasobów w 2020 roku, świat wrócił do swojego rytmu i wyrównał najgorszy dotychczasowy wynik – Dzień Długu Ekologicznego przypadł na 29 lipca.
31.07.2021

W Kielcach zielona rewitalizacja śródmieścia zgłoszona do rządowego Programu Inwestycji Strategicznych

Kielce planują zieloną rewitalizację śródmieścia w ramach rządowego Programu Inwestycji Strategicznych - poinformowali w środę przedstawiciele władz miasta.
29.07.2021

MRiRW: Pre-Summit ONZ nt. systemów żywności dla świata

Od 26 do 28 lipca 2021 roku odbywa się spotkanie przygotowawcze Szczytu Systemów Żywnościowych ONZ 2021. Stronę polską reprezentuje minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda - poinformował resort rolnictwa.
28.07.2021

Gigantyczny przetarg ZTM to nowa wizja przyszłości transportu publicznego

Zarząd Transportu Metropolitarnego (ZTM) w Katowicach, największego organizatora transportu publicznego w Polsce, ogłasza przetarg na obsługę sieci komunikacyjnej na kolejne osiem lat. ZTM promuje przy tym koncepcję bezpiecznego, spójnego i ekologicznego transportu publicznego dla całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. To największy przetarg w historii ZTM i jeden z największych w kraju, jeśli chodzi o branżę transportową. Postępowanie obejmie aż 56 gmin. Organizator zaprasza do składania ofert.
28.07.2021

Ptaki zasiedliły sztuczną wyspę na Zbiorniku Goczałkowickim

Sztuczna wyspa powstała na Jeziorze Goczałkowickim w ramach projektu LIFE.VISTULA.PL została zasiedlona przez ptaki, które założyły tam gniazda i wyprowadziły młode.
27.07.2021

Powstanie ogólnodostępny miejski sad owocowy

Czereśnie, wiśnie, mirabelki, brzoskwinie, jabłonie, winorośl oraz różne odmiany malin i jeżyn znajdą się w ogólnodostępnym sadzie owocowym, powstającym na skwerze w Tychach (Śląskie). Tworzony w ramach budżetu obywatelskiego sad ma być przestrzenią wypoczynku i zabawy, ale także edukacji.
27.07.2021

Bardziej zielone Śródmieście Gdańska. Powstaną „PlanTy na Podwalu”

Główne Miasto od ul. Podwale Staromiejskie otaczać będą już nie tylko zabytkowe mury obronne miasta. Historyczne serce Gdańska zyska także nowy „zielony mur” stworzony z istniejących i nowoposadzonych drzew. W Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni ogłoszono postępowanie na przygotowanie dokumentacji projektowej i kosztorysu w ramach zdania „PlanTy na Podwalu”. To projekt wybrany przez mieszkańców w Zielonym Budżecie Obywatelskim 2021.
26.07.2021

Samochody spalinowe tracą udziały w rynku na rzecz zeroemisyjnych pojazdów

Pojazdy z silnikami benzynowymi i diesla znacząco tracą udział w europejskim rynku samochodów osobowych na rzecz aut z napędem elektrycznym.
26.07.2021

Za 180 mln zł powstanie blok energetyczny zasilany biomasą

Za 180 mln zł spółka Megatem EC-Lublin wybuduje blok energetyczny zasilany biomasą. Po jego uruchomieniu połowa energii z tej elektrociepłowni, ogrzewającej ok. jednej trzeciej mieszkań w Lublinie, będzie powstawała ze spalania biomasy. Inwestycja ma zakończyć się w 2023 roku.
22.07.2021

RDOŚ: nie niszczmy gniazd ptaków podczas letnich remontów

Nie niszczmy gniazd ptaków podczas remontów i ocieplania budynków – apeluje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Katowicach przypominając, że ptaki często gnieżdżą się w szczelinach budynków, otworach wentylacyjnych lub stropodachach.
22.07.2021

Gdańsk Na Matarni powstała nowa stacja monitorująca jakość powietrza

W Gdańsku Matarni stanęła pierwsza na Pomorzu stacja pomiaru zanieczyszczeń pochodzących z emisji liniowej: ruchu pojazdów osobowych i ciężarowych. Inwestycja pochłonęła blisko 600 tys. zł.
21.07.2021

Lotos - ekologiczny asfalt zmniejsza zanieczyszczenie powietrza

Na początku lipca tego roku odbyło się spotkanie przedstawicieli konsorcjum badawczego projektu „Ekologiczne asfalty”. Zaprezentowano na nim postęp prac badawczych, których celem jest stworzenie drogowej nawierzchni asfaltowej, redukującej zanieczyszczenia atmosferyczne w obszarze pasa drogowego.
19.07.2021

Rusza polsko-chiński projekt w celu stworzenia biopaliwa z osadów ściekowych

Spotkanie inaugurujące polsko-chiński projekt badawczy, mający na celu opracowanie technologii wytwarzania biopaliwa z osadów ściekowych odbyło się w czwartek online – poinformował uczestniczący w badaniu Główny Instytut Górnictwa w Katowicach.
16.07.2021

PKN Orlen uruchomił akcelerator dla startupów technologicznych

PKN Orlen uruchomił w czwartek - ORLEN Skylight Accelerator, program akceleracyjny dla startupów technologicznych. Jego celem jest - jak podała spółka - wsparcie rozwoju obszarów biznesowych, m.in. produkcji petrochemicznej, energetyki czy sprzedaży detalicznej.
16.07.2021

Schneider Electric Partnerem Roku Microsoft w dziedzinie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju

W latach 2018-2020 Schneider Electric pomógł klientom zaoszczędzić 134 mln ton emisji CO2, osiągając poziom 276 mln zaoszczędzonych ton do końca pierwszego kwartału 2021 roku.
15.07.2021

Shell ujawnia plany dotyczące wielkoskalowej instalacji CCS

Proponowany projekt Polaris CCS miałby być zlokalizowany w kompleksie Scotford w pobliżu Edmonton i wychwytywać dwutlenek węgla z rafinerii i zakładów chemicznych.
14.07.2021

Bentley i The Macallan współpracują na rzecz zrównoważonej przyszłości bez emisji

Luksusowe marki będą współpracować w celu osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla, jak również szeregu innych zrównoważonych celów.
11.07.2021

Niemcy chcą rozwijać technologie ładowania indukcyjnego pojazdów

Tesvolt, niemiecki producent systemów magazynowania energii idzie o krok dalej. Wraz ze spółką Stercom Power Solutions, w której jest udziałowcem, chce rozwijać technologie ładowania indukcyjnego samochodów elektrycznych, ale nie tylko.
10.07.2021

PepsiCo wykorzysta 100 proc. energii odnawialnej w USA w 2020 roku

Nowy raport dotyczący zrównoważonego rozwoju ujawnił działania podjęte przez firmę w ciągu ostatniego roku oraz zielone cele, jakie mają być realizowane w przyszłości.
10.07.2021

ML System głównym sponsorem konkursu na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd

Trwa Ogólnopolski Konkurs dla Jednostek Samorządu Terytorialnego na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd. Konkurs organizuje Instytut Polityki Energetycznej im Łukasiewicza w Rzeszowie, wspólnie z partnerami.
09.07.2021

Niemcy rozważają ograniczenia na autostradach w celu walki ze zmianami klimatu

Środowisko międzynarodowe poszukuje wielu środków, które umożliwią skuteczną redukcję emisji dwutlenku węgla (CO2) oraz innych zanieczyszczeń do powietrza. Niemcy idą o krok dalej – rozważają ograni