Wynik wyszukiwania - "energetyka" - Wiadomości

Kraje UE i Parlament Europejski porozumiały się w sprawie nowych przepisów dotyczących charakterystyki energetycznej budynków

Kraje członkowskie UE i Parlament Europejski osiągnęły porozumienie w sprawie nowych przepisów dotyczących charakterystyki energetycznej budynków. Zmieniona dyrektywa ustanawia bardziej ambitne wymagania wobec nowych i odnawianych budynków w UE oraz zachęca państwa członkowskie do renowacji zasobów budowlanych.
08.12.2023

Donald Tusk w ogniu pytań o projekty ustawy dot. cen energii i wiatraków

Posłowie PiS pytają lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, kto przygotował projekt ustawy dotyczącej cen energii i wiatraków. Zarzucają także, że za propozycją może stać osoba, która reprezentuje duże przedsiębiorstwa energetyczne.
07.12.2023

EC Będzin odwoła się od blisko 247-milionowej kary za nierozliczenie uprawnień do emisji CO2

Spółka EC Będzin Wytwarzanie, produkująca ciepło dla mieszkańców Sosnowca, Będzina i Czeladzi, ma zapłacić ponad 247,8 mln zł kary za nierozliczenie w terminie uprawnień do emisji CO2 za rok 2020. Spółka zapowiada odwołanie od decyzji katowickiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w tej sprawie.
05.12.2023

Hołownia: Sejm zajmie się natychmiast kwestią zamrożenia cen energii i jak najszybciej tematem uwolnienia energii z wiatru

Sejm kwestią zamrożenia cen energii zajmie się natychmiast; tematem uwolnienia energii z wiatru zajmie się, być może w trybie projektu rządowego, jak najszybciej - mówił marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiadając, że te dwie kwestie zostaną najprawdopodobniej wydzielone z jednego poselskiego projektu.
05.12.2023

Baltic Power. Okoliczności sukcesu [wideo]

Baltic Power jako pierwszy projekt budowy morskiej farmy wiatrowej w kraju zamknął etap pozyskiwania finansowania i przystąpił do fazy budowy. Otwiera to nowy rozdział w historii polskiej energetyki, wyznaczając kurs ku zrównoważonej przyszłości. Podczas zorganizowanej przez PSEW konferencji Offshore Wind Poland 2023, Jarosław Broda, członek zarządu Baltic Power, odsłonił kulisy sukcesu, który nabiera szczególnego znaczenia zwłaszcza w kontekście wyzwań, jakie niesie ze sobą globalny kryzys branży związany z niestabilną rzeczywis
05.12.2023

Łukaszewska-Trzeciakowska: liczymy na notyfikację KE wsparcia atomu do końca 2024 roku

Zgodnie z przyjętym harmonogramem rząd liczy, że do końca 2024 r. zdobędzie notyfikację Komisji Europejskiej systemu wsparcia rządowego projektu budowy elektrowni jądrowej - poinformowała minister klimatu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
05.12.2023

Wojewoda mazowiecki: "afera wiatrakowa" uderza w konkurencyjność krajowej gospodarki

Potrzebujemy taniej, polskiej energii, która zwiększy konkurencyjność naszej gospodarki, uniezależni nas od zagranicznych dostawców i zapewni niskie ceny rachunków w naszych domach. "Afera wiatrakowa" uderza we wszystkie te elementy, dlatego jest tak groźna - ocenił wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński.
05.12.2023

PZU podpisał umowę z liderem ubezpieczeń dla sektora jądrowego Nuclear Risk Insurers Europe

TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych podpisał umowę ze światowym liderem ubezpieczeń dla sektora jądrowego Nuclear Risk Insurers Europe - poinformowała we wtorek Grupa PZU. Porozumienie pozwoli polskiej spółce zdobyć ekspercką wiedzę w dziedzinie ubezpieczeń w branży - ocenił ubezpieczyciel.
05.12.2023

Nowe otwarcie energetyki wiatrowej według PSEW. 5 zasad dobrej ustawy dla wiatraków

Zdaniem PSEW atak na wiatraki i wykorzystywanie ich do walki politycznej to świadome osłabianie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Energia z wiatru dziś jest potrzebna do obniżenia rachunków za prąd i zwiększenia naszej suwerenności. Szybkie uwolnienie potencjału energetyki wiatrowej jest kluczowe dla ograniczenia cen energii i to zrozumiałe, że zapisy odblokowujące energię z wiatru znalazły się w ustawie o odmrażaniu cen energii. Są w niej środki zaradcze zarówno na skutki, jak i przyczyny drastycznie wysokich cen.
05.12.2023

Ponad 600 pracowników Grupy Enea angażuje się w programy społecznie odpowiedzialne

Przez ponad 12 lat działania wolontariatu pracowniczego w Grupie Enea udało się zrealizować wiele dużych i małych przedsięwzięć oraz akcji, pomagając dzieciom i młodzieży, dorosłym i seniorom, osobom chorym i potrzebującym, a także wielu instytucjom działającym na terenie całej Polski. Z roku na rok w akcje społeczne włącza się coraz więcej pracowników. Przybywa inicjatyw zgłaszanych przez wolontariuszy.
05.12.2023

Francuski rząd zatwierdził pierwszy projekt na poszukiwanie białego wodoru

Rząd w Paryżu zatwierdził pierwszy projekt na poszukiwanie białego (geologicznego) wodoru, który ma pomóc w procesie dekarbonizacji przemysłu i transportu – poinformowało AFP francuskie ministerstwo transformacji ekologicznej.
03.12.2023

EDP Renewables wzmacnia swoją rolę w transformacji energetycznej Polski zdobywając długoterminowy kontrakt

EDPR została wybrana do produkcji czystej energii elektrycznej do polskiej sieci poprzez farmę fotowoltaiczną Rzecz. Firma niedawno uruchomiła w Polsce jedną z największych elektrowni fotowoltaicznych w Europie i wdrożyła pierwszy w kraju hybrydowy park wiatrowo-słoneczny.
03.12.2023

Polska przyjęła deklarację o potrojeniu mocy wytwórczej energii jądrowej do 2050 r.

Atom jest przyszłością czystej, bezpiecznej i stabilnej energii, jest przyszłością sprawiedliwej transformacji energetycznej – podkreślił prezydent Andrzej Duda, przyjmując w sobotę w Dubaju deklarację o potrojeniu mocy wytwórczej energii jądrowej w skali globalnej do 2050 r.
02.12.2023

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska na COP28: energia jądrowa zapewni bezpieczeństwo oraz szansę na rozwój gospodarczy kraju

Energia jądrowa zapewni bezpieczeństwo energetyczne oraz szansę na rozwój gospodarczy kraju - podkreśliła podczas 28. Konferencji Stron Ramowej konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP28) minister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
01.12.2023

Prezes PSEW – nie będzie żadnych wywłaszczeń pod wiatraki

Stanowisko branży wiatrowej jest jasne i nie zmienia się – nie postulujemy i nie będziemy postulować o możliwość korzystania z instytucji celu publicznego dla lokalizacji farm wiatrowych. - oświadczył prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Janusz Gajowiecki
01.12.2023

Sukces polskiego programu offshore zależeć będzie od zrównoważonego połączenia local contentu i międzynarodowych partnerstw

Offshore to strategiczny obszar nowej energetyki i właśnie dlatego państwowe firmy powinny mieć w nim udział. Jednak to otwartość na międzynarodowe partnerstwa gwarantuje sukces realizacji inwestycji oraz rozwój całej gospodarki w oparciu o lokal content – to najważniejsze wnioski z debaty „Korzyści z rozwoju morskich farm wiatrowych – offshore jako szansa dla gospodarki i społeczeństwa”, która odbyła się w ramach Konferencji Offshore Wind Poland 2023 w Warszawie, organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.
30.11.2023

Equinor nadał nazwę swojemu pływającemu projektowi MEW u wybrzeży Kalifornii

Equinor ogłosił nazwę swojego projektu morskiej energetyki wiatrowej u wybrzeży Kalifornii – Atlas Wind. Obszar najmu, położony 60 mil od Morro Bay, może zapewnić ponad 2 GW niezawodnej energii odnawialnej, wystarczającej do zasilenia 1,7 miliona domów w Kalifornii po ukończeniu.
30.11.2023

Grupa posłów Polska2050-TD i KO proponuje przywrócenie obliga i liberalizację zasad budowy farm wiatrowych

Rozwiązania z projektu nowelizacji ustawy wiatrakowej umożliwią budowę cichych wiatraków w odległości od 300 m od zabudowań. Autorzy projektu zaproponowali też rozszerzenie katalogu inwestycji strategicznych o elektrownie wiatrowe, co oznacza, że nie trzeba będzie analizować zgodności ich lokalizacji z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
30.11.2023

Nomad Electric zbuduje elektrownie fotowoltaiczne za ok. 84 mln złotych

Nomad Electric podpisał nowy kontrakt z międzynarodowym inwestorem i zbuduje farmy fotowoltaiczne w formule "turn key" o łącznej wartości ok. 84 mln złotych. To kolejna wielomilionowa umowa Spółki zawarta na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy.
29.11.2023

EDP Renewables przyspiesza transformację energetyczną za sprawą rozwiązań opartych na OZE

Grupa niedawno dokonała oficjalnego otwarcia elektrowni słonecznej z magazynem energii na pustyni w USA, która pozwala ograniczyć do minimum spalanie gazu przez lokalną społeczność; inna inicjatywa grupy praktycznie zlikwidowała zapotrzebowanie na paliwo na wyspie należącej do Singapuru. EDP inwestuje w liczne przykładowe zastosowania czystych technologii, które mają na celu ograniczenie emisji CO2 i wsparcie wspólnych wysiłków na rzecz klimatu przed szczytem COP 28.
27.11.2023

Konfederacja wnioskuje o komisje śledczą dotyczącą polityki energetycznej

Konfederacja przygotowała trzy projekty wniosków o komisje śledcze - dot. polityki energetycznej, do zbadania przyczyn i skutków niekontrolowanego importu żywności z Ukrainy oraz ds. potencjalnych nieprawidłowości związanych z polityką covidową - poinformowali w poniedziałek politycy ugrupowania.
27.11.2023

Po nitce do kłębka. Wymiana linii energetycznych kolejnym celem klimatycznym

Zdaniem Międzynarodowej Agencji Energetycznej, na świecie musi zostać wymienione 80 mln km sieci linii energetycznych do 2040 roku, aby osiągnąć klimatyczne i wspierać bezpieczeństwo energetyczne. Przyspieszone tempo wdrażania energii odnawialnej wymaga modernizacji i utworzenia nowych korytarzy przesyłowych w celu połączenia zasobów odnawialnych, zarówno onshore, jak również offshore.
24.11.2023

Już jutro startuje konkurs #FakeHunter Challenge: „Energia i Klimat”. Szukaj fake newsów, wygrywaj nagrody!

Tematem kolejnej, już ósmej edycji #FakeHunter Challenge jest dezinformacja w dziedzinie energetyki i problemów klimatycznych Ziemi. Najlepsi łowcy fake newsów otrzymają atrakcyjne nagrody pieniężne.
22.11.2023

Dyrektywa RED III w sprawie OZE przyjęta. Polska zobowiązana do realizacji jej celów m.in. w ciepłownictwie i energetyce

W niedzielę w życie weszła kluczowa dla zwiększenia wykorzystania zielonej energii dyrektywa RED III. Jej głównym celem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych poprzez szerokie wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Dyrektywa RED III zakłada również, że zgodnie z nowelizacją państwa członkowskie do 2030 roku muszą pozyskiwać 45% energii z OZE. Czy realizacja założeń strategii “Fit for 55”, jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych w UE przynajmniej o 55% jest możliwa do zrealizowania?
21.11.2023

Rada UE i Parlament Europejski osiągnęły porozumienie w sprawie rozporządzenia dotyczącego emisji metanu w sektorze energetycznym

W nocy z wtorku na środę negocjatorzy Rady UE i Parlamentu Europejskiego osiągnęli wstępne porozumienie polityczne w sprawie rozporządzenia dotyczącego śledzenia i ograniczania emisji metanu w sektorze energetycznym
15.11.2023

Wykorzystanie węgla w energetyce do 2040 r. kosztować będzie ponad 1,3 bln zł

Węgiel jest najdroższym rozwiązaniem dla polskiej energetyki, ponieważ całkowity koszt scenariusza węglowego do 2040 r. wynosi ponad 1,3 bln zł - wskazali eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego w raporcie "Scenariusze polskiego miksu energetycznego 2040".
14.11.2023

Eesti Energia w III kwartale 2023 r.: Więcej energii z OZE i wzrost sprzedaży na polskim rynku

Eesti Energia, estońska państwowa grupa energetyczna, której częścią jest obecna w Polsce spółka Enefit, w trzecim kwartale br. odnotowała przychody ze sprzedaży na poziomie 408 mln euro. Wolumen sprzedaży energii nad Wisłą w raportowanym okresie wzrósł o 42% r/r i stanowił 25% całkowitych przychodów Grupy. Szczególną popularnością w Polsce cieszą się estońskie rozwiązania w zakresie energii odnawialnej.
14.11.2023

16 listopada zostanie zaprezentowany raport „Prognoza zapotrzebowania na wodór odnawialny”

16 listopada o godz. 9.00 podczas trzeciej edycji hydrogenconference.pl, która odbędzie się na Uniwersytecie Warszawskim (budynek przy ul. Dobrej 55) zostanie przedstawiony raport „Prognoza zapotrzebowania na wodór odnawialny w Polsce do 2030 r.”
14.11.2023

Firma Guide Sensmart przedstawiła nowe produkty termograficzne podczas wystawy ELEX SHOW SURREY 2023

W dniu 3 listopada zakończyła się przeprowadzona z sukcesem wystawa ELEX SHOW SURREY 2023. Jest to najważniejsze wydarzenie w Wielkiej Brytanii dla branży elektrycznej i energetycznej, przyciągające szerokie grono profesjonalistów i firm z sektora urządzeń elektrycznych.
08.11.2023

Nowy rząd nie powinien rezygnować z energetyki jądrowej

Niektóre z projektów inwestycyjnych PiS nowy rząd powinien kontynuować. Dotyczy to zwłaszcza energetyki jądrowej – uważają ekonomiści, z którymi rozmawiała „Rzeczpospolita”.
07.11.2023

Posłanka Trzeciej Drogi: atom powinien być stabilizatorem polskiego systemu energetycznego

Atom powinien być stabilizatorem polskiego systemu energetycznego, obok wiatru i słońca - powiedziała Paulina Henning-Kloska (Trzecia Droga - Polska 2050). Zapowiedziała, że po przejęciu ministerstwa klimatu i środowiska, przeprowadzone zostaną audyty projektów jądrowych.
05.11.2023

Zieloni: zobowiązania międzynarodowe w sprawie energetyki jądrowej będą utrzymane

Jesteśmy sobie w stanie poradzić bez energii jądrowej, ale wszystkie zobowiązania międzynarodowe, które zostały poczynione przez obecny rząd, będą utrzymane – zapewniła w niedzielę w Poznaniu współprzewodnicząca Partii Zieloni Urszula Zielińska.
05.11.2023

Morska energetyka wiatrowa. Biznesplany do rewizji

Morska energetyka wiatrowa znalazła się na głębokiej wodzie i boryka się z niespotykanymi dotąd trudnościami w obliczu rosnących kosztów. Wiodący operatorzy na tym zmonopolizowanym rynku ogłaszają po trzech kwartałach niespotykane dziury w budżetach. Już pojawiły się głosy o konieczności ratowania firm przez rządy i naciski na drenowanie kieszeni konsumentów przemysłowych i detalicznych.
05.11.2023

Niemiecki minister finansów: "powinniśmy przestać marzyć o wycofaniu energii węglowej w 2030 r."

"Dopóki nie będzie jasne, że energia jest dostępna i przystępna cenowo, powinniśmy przestać marzyć o wycofaniu energii węglowej w 2030 r." - powiedział minister finansów Niemiec i lider liberalnej partii FDP Christian Lindner gazecie "Koelner Stadt-Anzeiger". Minister zakwestionował tym samym cel rządu, w którym zasiada.
04.11.2023

Agencja Rozwoju Przemysłu: We wrześniu zrównoważona produkcja i sprzedaż węgla

Tegoroczny wrzesień był pierwszym od pół roku miesiącem, kiedy miesięczne krajowe wydobycie oraz sprzedaż węgla kamiennego były zrównoważone - wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). W poprzednich sześciu miesiącach kopalnie więcej węgla wydobywały niż sprzedawały.
03.11.2023

Do zeroemisyjności jednak daleko. Globalne południe stawia na gaz

Mimo wezwań ONZ i innych organizacji do dekarbonizacji, paliwa kopalne nie odchodzą w niebyt, a wprost przeciwnie – ich wykorzystanie napiera rozpędu. Na świecie wzrasta moc elektrowni zasilanych gazem i ropą naftową, zaś liderem wzrostu jest kontynent azjatycki.
02.11.2023

MAE: szczyty emisji CO2 i popytu na paliwa kopalne już w tej dekadzie

Już w obecnej dekadzie nastąpią szczyty: emisji CO2, oraz popytu na paliwa kopalne - przewiduje Międzynarodowa Agencja Energetyczna w najnowszym "World Energy Outlook". Transformacja energetyczna ma globalny zasięg i nie da się jej zatrzymać - ocenia MAE.
24.10.2023

A. Łukaszewska-Trzeciakowska: pierwsza polska elektrownia jądrowa jest racją stanu

Pierwsza polska elektrownia jądrowa jest racją stanu ze względu na suwerenność energetyczną, ze względu na bezpieczeństwo energetyczne Polaków - podkreśliła we wtorek w Gdyni pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
24.10.2023

IOŚ-PIB: Uboczne produkty spalania węgla powinny mieć pierwszeństwo nad surowcami naturalnymi. Można je wykorzystać przy megainwestycjach

Naukowcy, branża budowlana i eksperci środowiskowi apelują o nadanie ubocznym produktom spalania węgla kamiennego i brunatnego statusu produktów priorytetowych w inwestycjach finansowanych z publicznych środków. Brakuje niektórych regulacji, które utorowałyby drogę do wykorzystania surowców zalegających na powstałych przez ostatnie dziesięciolecia hałdach.
24.10.2023

Ekoenergetyka i Orlen – wspólnie dla lepszej infrastruktury ładowania

Ekoenergetyka, jako lider produkcji infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych, w dalszym ciągu rozwija swoją współpracę z ORLEN Centrum Serwisowe, wiodącym dostawcą usług serwisowych dla sektora energetycznego. W ramach tej współpracy, na polskich stacjach ORLEN już w tym momencie działa 129 stacji ładowania dostarczonych przez Ekoenergetykę, co stanowi ponad 80% udziału w całej sieci ładowania grupy ORLEN.
23.10.2023

Morskie farmy wiatrowe – nowy kierunek polskiej energetyki

Na Pomorzu Zachodnim rozpoczyna się budowa morskich farm wiatrowych. W porcie Szczecin - Świnoujście powstaje już pierwszy w Polsce terminal instalacyjny, który pozwoli na transport i montaż najnowocześniejszych turbin wiatrowych. W niedługiej przyszłości Szczecin ma stać się też głównym centrum produkcji zasadniczych składników dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Wpłynie to między innymi na rynek pracy i wzrost zatrudnienia w regionie.
23.10.2023

Linia bezpośrednie w świetle dyrektywy 2019/944 i polskiego prawa energetycznego

Linie bezpośrednie w obszarze energetyki stanowią fascynujący element ewoluującego prawa unijnego oraz krajowego. Jak zauważył już R. Zajdler linia bezpośrednia umożliwiena przedsiębiorstwom uzyskiwanie energii elektrycznej z dedykowanego źródła, co pozwoli na istotne ograniczenie kosztów pozyskiwania energii elektrycznej związanych z usługą przesyłu oraz dystrybucji, jak również potencjalne subsydiowanie niektórych odbiorców.
20.10.2023

Pierwsza z linii wyprowadzających moc z morskich farm wiatrowych z decyzją lokalizacyjną

Wojewoda Pomorski wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji budowy linii 400 kV Choczewo – Żarnowiec. To strategiczna inwestycja w zakresie sieci przesyłowej - podały w środę Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE).
18.10.2023

Ruszył program „Wiatr – kopalnia możliwości”

Zakończył się pierwszy etap rekrutacji do programu „Wiatr – kopalnia możliwości” – górnicy, którzy chcą zmienić branżę, zamiast w kopalni, będą mogli rozpocząć pracę na turbinach wiatrowych.
17.10.2023

Druga edycja największych targów edukacyjnych EDU OFFSHORE WIND już 5-6 marca 2024

Ruszyły przygotowania do drugiej edycji największych w Polsce edukacyjnych targów kariery w sektorach morskiej energetyki odnawialnej i pokrewnych, związanych z transformacją klimatyczną. Jest już znana data wydarzenia – druga edycja EDU OFFSHORE WIND odbędzie się 5-6 marca 2024 roku w Gdańsku. Imprezie towarzyszy hasło „Zarażamy młodzież pasją do zielonej energetyki!”
16.10.2023

Do rozwoju nowych technologii niezbędny jest stabilny dostęp do surowców krytycznych

Komisja Europejska określiła 34 surowce jako „krytyczne” ze względu na ich duże znaczenie gospodarcze, ale też duże ryzyko dla bezpieczeństwa dostaw. Większość z nich jest bowiem sprowadzana z dalekiej zagranicy, głównie z Chin, ale też Kazachstanu, Brazylii, RPA czy Demokratycznej Republiki Konga. Aby zmniejszyć zależność od poszczególnych dostawców, KE chce, by z jednego państwa nie pochodziło więcej niż 65 proc. rocznego unijnego zużycia każdego z surowców strategicznych.
16.10.2023

ARP Energia sp. z o.o. utworzyła w Częstochowie elektrownię fotowoltaiczną o mocy ok. 2 MW

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy ok. 2 MW w Częstochowie otwarta! Inwestycja została zrealizowana przez spółkę ARP Energia sp. z o.o. należącą do Grupy Kapitałowej Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Od wielu lat ARP S.A. angażuje się w projekty związane z transformacją energetyczną Polski.
13.10.2023

Equinor uruchomił największą na świecie morską farmę wiatrową

Pierwsza energia z największej na świecie morskiej farmy wiatrowej Dogger Bank znajdującej się na Morzu Północnym popłynęła do brytyjskiej sieci. To kamień milowy w rozwoju energetyki opartej o odnawialne źródła energii i nowy rozdział w budowaniu bardziej zrównoważonego i bezpiecznego systemu energetycznego.
11.10.2023

Projekt Solartechnik sprzedał KGHM farmę fotowoltaiczną w Żukach o mocy 5,2 MW

Niespełna miesiąc od podpisana przez Projekt Solartechnik przedwstępnej umowy na sprzedaż spółce KGHM Polska Miedź gotowych farm fotowoltaicznych, pierwsza z ośmiu zakontraktowanych elektrowni słonecznych - farma w Żukach - stała się własnością miedziowej spółki - podał we wtorek Projekt Solartechnik.
10.10.2023

Ze szkoły morskiej na wiatraki – wystartowały darmowe szkolenia do pracy na turbinach wiatrowych

Pierwsi Uczniowie z Zespołu Szkół Morskich w Darłowie rozpoczęli szkolenia w ramach projektu „Wkręć się na wiatraki i pracuj na najwyższym poziomie!”. To pierwszy taki projekt szkoleniowy w Polsce, zainicjowany przez Vulcan Training & Consultancy i Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Dzięki niemu absolwenci ZSM zdobędą bezpłatnie certyfikaty do pracy na turbinach wiatrowych. Projekt wart ponad 1 milion złotych otwiera młodym ludziom ścieżkę kariery w najbardziej perspektywicznej obecnie branży energetyki wiatrowej.
10.10.2023

PGE i NFOŚiGW podpisały umowę inwestycyjną na finansowanie budowy magazynu zielonej energii Młoty

PGE Polska Grupa Energetyczna i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisały umowę inwestycyjną na finansowanie budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach o planowanej mocy ok. 1050 MW. W ramach umowy NFOŚiGW obejmie 49 proc. udziałów w spółce celowej PGE Inwest 12, odpowiedzialnej za budowę ESP Młoty. PGE zachowa większościowy pakiet udziałów - 51 proc. Zawarcie umowy ma na celu zapewnienie finansowania budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach.
10.10.2023

ENGIE zwiększa swoje portfolio lądowych farm wiatrowych w Polsce o ponad 100 MW

ENGIE podpisała 5 października 2023 r. umowę na zakup dwóch farm wiatrowych o mocy 103 MW. Poprzez tę transakcję Grupa potwierdza swoje ambicje rozwoju w zakresie odnawialnych źródeł energii w Polsce.
09.10.2023

Polska słońcem i wiatrem stojąca: odnawialne źródła energii Europy Środkowo-Wschodniej

Mimo że Europa Środkowo-Wschodnia nie jest zbyt dużym graczem w światowym sektorze energii odnawialnej, to w latach 2018-2022 odnotowała znaczący wzrost. Region zwiększył w tym okresie moc pochodzącą z OZE o ponad 33 GW, co na koniec 2022 roku dało łącznie 115 GW. Na szczególną uwagę zasługuje tu Polska – przede wszystkim ze względu na ilość przyłączonej energii słonecznej i wiatrowej.
09.10.2023

Niska rentowność zielonych projektów zniechęca spółki energetyczne do zwiększania inwestycji

Warszawa, 9 października 2023 r. – Mimo znacznych środków dostępnych na inwestycje największe spółki z sektora energetycznego i wydobywczego na świecie przeznaczają coraz mniejszą część kapitału na projekty związane z gospodarką niskoemisyjną, wynika z raportu firmy doradczej Bain & Company. Powodem jest niska rentowność zielonych inwestycji, niepewne otoczenie regulacyjne oraz brak odpowiednich technologii.
09.10.2023

Standard Power wybiera zatwierdzoną technologię małych reaktorów modułowych NuScale i ENTRA1 Energy do zasilania centrów danych

Standard Power planuje otworzyć dwa zaawansowane obiekty energetyki jądrowej w Ohio i Pensylwanii, które dostarczą niemal 2 GW czystej energii do centrów danych. Obiekty mają być gotowe do 2029 roku.
09.10.2023

Grupa Ignitis z bardzo dobrymi wynikami i znaczącymi postępami w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Grupa energetyczna Ignitis poinformowała o bardzo dobrych wynikach za pierwsze półrocze 2023 r. – skorygowany zysk EBITDA Grupy rok do roku wzrósł o 22,8%, do poziomu 253,5 mln EUR. Drugi co do wielkości udział Grupy w inwestycjach zanotowano w Polsce, gdzie nakłady inwestycyjne wyniosły ponad 92 mln EUR.
04.10.2023

Kariera zawodowa na energetycznej ścieżce

Dziś energetyka to sektor kluczowy dla wszystkich gałęzi gospodarki. O tym, jak wiele możliwości budowania i rozwijania kariery zawodowej oferuje ta branża, można przekonać się na stronie Stoen Operator. Stołeczny operator systemu dystrybucyjnego w witrynie internetowej udostępnił nowe zakładki dotyczące pracy w spółce oraz programu stażowego #Z energią na staż.
03.10.2023

Grupa PGE umacnia się na pozycji lidera Gospodarki Obiegu Zamkniętego w energetyce

W ramach rozwoju segmentu biznesowego dedykowanego Gospodarce Obiegu Zamkniętego, PGE Ekoserwis i jej spółka zależna Epore połączyły swoje zasoby i od teraz będą funkcjonować pod wspólną nazwą – PGE Ekoserwis S.A., tworząc jednocześnie unikatowe kompetencje w branżach energetycznej i budowlanej. Integracja umocniła pozycję Grupy PGE jako krajowego lidera GOZ w energetyce.
03.10.2023

Timmermans krytykowany za preferowanie morskiej energetyki w miejsce jądrowej

Lider lewicowej listy Partii Pracy (PvdA) i Zielonych (GroenLinks) Frans Timmermans znalazł się w ogniu krytyki po tym jak powiedział, że energia jądrowa nie jest dobra dla Holandii i zamiast niej trzeba pozyskiwać „tanią energię z morza”.
01.10.2023

MKiŚ: Realizacja transformacji energetycznej wymaga odpowiedniego finansowania

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało komunikat dotyczący finansowania transformacji energetycznej. Publikujemy komunikat w całości:
30.09.2023

PGE i Liga Ochrony Przyrody podejmują temat ochrony przyrody w miastach

„Ochrona przyrody w miastach” to tytuł konferencji, której organizatorem była Liga Ochrony Przyrody, a partnerem strategicznym była Polska Grupa Energetyczna. Patronat merytoryczny nad wydarzeniem, które odbyło się 27 września 2023 roku w Warszawie, objęło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Podczas konferencji poruszano aspekty związane z ochroną środowiska w miastach, zwłaszcza obszarów dotyczących energetyki, edukacji ekologicznej, adaptacji miast do zmian klimatu czy nowego unijnego wsparcia dla miast.
29.09.2023

I.Zyska: W ciągu niemal 4 lat do systemu elektroenergetycznego przyłączono 16,5 GW nowych mocy OZE

W ciągu niespełna czterech lat do systemu elektroenergetycznego przyłączono 16,5 GW nowych mocy odnawialnych źródeł energii – poinformował w środę we Wrocławiu wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Dodał, że w Polsce jest ponad 1 mln 300 tys. prosumentów.
27.09.2023

Gaz-System oddaje do użytku gazociąg przyłączeniowy Przywodzie – Dolna Odra

Uroczyste przekazanie do eksploatacji gazociągu przyłączeniowego Przywodzie – Dolna Odra odbyło się 26 września 2023 r. na terenie węzła przyłączeniowego do elektrowni PGE Gryfino 2050. Dzięki inwestycji Gaz-System dwa bloki gazowo-parowe będą zasilane gazem ziemnym, zapewniając niskoemisyjną produkcję energii elektrycznej mieszkańcom województwa zachodniopomorskiego.
26.09.2023

Dekarbonizacja energetyki przy użyciu jednej technologii nie spełni swojego zadania

Eksperci są zdania, że przy dekarbonizacji energetyki należy wykorzystywać miks wszystkich dostępnych źródeł energii, w tym atomowej. Ograniczenie się tylko do jednego źródła może skutkować wolniejszym przebiegiem tego procesu niż jest to konieczne dla zapobiegnięcia katastrofie klimatycznej.
26.09.2023

Projekt wspierający inwestycje energetyczne i środowiskowe

Projekt rozporządzenia umożliwiającego wsparcie inwestycji w obszarze energetyki i środowiska w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, opublikowano w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
25.09.2023

PGE otworzyła nowe farmy fotowoltaiczne na Podlasiu

PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE zakończyła prace budowlane na dwóch farmach PV, Gutki i Gutki 2, o łącznej mocy 12 MW. Nowe instalacje słoneczne powstały na terenie powiatu grajewskiego w województwie podlaskim. Wytworzona przez nie energia elektryczna zasili blisko 7 tys. gospodarstw domowych.
25.09.2023

Donald Tusk wypowiedział się na temat planów związanych z elektryką jądrową

Będziemy stawiali na energetykę jądrową. Energia nie jest i nie powinno być partyjna. Wszystko, co służy ludziom może być spokojnie kontynuowane - zapewnił w piątek w Koninie (woj. wielkopolskie) lider KO Donald Tusk.
22.09.2023

Polska idąc śladami Danii ma szansę na stanie się liderem zielonej energii

W Danii źródła odnawialne stanowią już 70 proc. mocy zainstalowanych - dokładnie tyle samo wynosi nadal udział węgla w polskim miksie energetycznym. Skandynawscy partnerzy uczestniczący w konferencji zorganizowanej przez European Energy Polska podkreślali jednak, że nasz kraj ma potencjał, aby w perspektywie najbliższych lat dokonać znaczącego postępu w dziedzinie OZE.
22.09.2023

Powstała Rada Naukowa Gaz-System

21 września 2023 roku prezes zarządu Gaz-System powołał interdyscyplinarną Radę Naukową, czyli grono doradcze Zarządu Operatora Systemu Przesyłowego. Rada składa się z uznanych ekspertów i przedstawicieli świata nauki, reprezentujących różne obszary tematyczne związane z funkcjonowaniem spółki: energetykę, bezpieczeństwo, prawo, ekologię i ochronę zdrowia.
21.09.2023

Baltic Power z umowami kredytowymi dla pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej

Grupa Orlen i Northland Power zawarły umowy kredytowe na finansowanie wspólnego projektu Baltic Power, pierwszej farmy wiatrowej, która powstanie na polskich wodach Bałtyku. Porozumienie zawarte z konsorcjum 25 polskich i międzynarodowych instytucji finansowych jest jednym z kluczowych elementów procesu przygotowania inwestycji.
19.09.2023

Equinor włącza się do porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej

Jako firma biorąca aktywny udział w transformacji energetycznej Polski poprzez rozwijanie morskiej i lądowej energetyki odnawialnej, a także będąca jednym z głównych dostawców gazu do kraju poprzez Baltic Pipe, Equinor dołączył do grona sygnatariuszy porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej. Celem inicjatywy jest włączenie się w dialog i rozwój rynku związanego z technologiami, które norweski koncern traktuje jako kluczowe narzędzie zmniejszania emisyjności trudnych do dekarbonizacji sektorów przemysłu.
19.09.2023

Zarządzanie bezpieczeństwem w dobie odnawialnych źródeł energii i elektromobilności

Starostwo Powiatowe w Stargardzie wspólnie z Gryfickim Klastrem Energii zaprasza do udziału w konferencji dt. zarządzania bezpieczeństwem w dobie odnawialnych źródeł energii i elektromobilności. Dynamika rozwoju branży energetycznej i samochodów elektrycznych wymusza działania edukacyjne mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców miast. Spotkanie jest kierowane do straży pożarnych, policji, straży miejskiej, zarządców nieruchomości. Organizatorzy zamierzają pokazać najnowsze rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo.
14.09.2023

Za 6 lat popłynie w Polsce prąd z „małego atomu”. Orlen stawia na modułowe reaktory jądrowe

Reaktory modułowe (SMR) mają zapewnić Polakom stabilną i zeroemisyjną energię elektryczną oraz ciepło. „Budując małe reaktory jądrowe dajemy poważny impuls dla całej gospodarki. Jesteśmy w stanie utrzymać w Polsce przemysł, a nawet zwiększyć jego produkcję” – stwierdził Dawid Jackiewicz, wiceprezes ORLEN Synthos Green Energy podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
11.09.2023

Trzeci naukowiec zrezygnował z udziału w Grupie Roboczej ds. Antropocenu. W tle spór o znaczenie wpływu człowieka na środowisko

Prof. Erle Ellis, geograf z University of Maryland, Baltimore County (UMBC), zrezygnował z członkostwa w Grupie Roboczej ds. Antropocenu. Uważa, że proponowana przez ten zespół definicja antropocenu jest nienaukowa i szkodliwa.
10.09.2023

Liderzy Trzeciej Drogi: stawiamy na zieloną energię i szacunek do pracy

Stawiamy na zieloną energię i szacunek do pracy - oświadczyli w sobotę liderzy Trzeciej Drogi Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) i Szymon Hołownia (Polska 2050). Zapowiedzieli inwestycje w biogazownie, fotowoltaikę i energię wiatrową, a także ustanowienie dwóch niedziel handlowych w miesiącu.
09.09.2023

Enea kupiła od szwedzkiej firmy OX2 projekt farmy wiatrowej Bejsce

Enea Nowa Energia - spółka z Grupy Enea kupiła od szwedzkiej spółki OX2 Holding Poland 100 proc. udziałów w spółce Farma Wiatrowa Bejsce, właściciela projektu farmy wiatrowej o mocy 19,8 MW. Jak poinformowała Enea, wartość umowy to ponad 57 mln euro.
08.09.2023

Powstał nowy rodzaj ogniw słonecznych

Naukowcy połączyli tradycyjne baterie słoneczne z perowskitami. Uzyskali w ten sposób ogniwa o znacznie lepszych parametrach.
08.09.2023

Ambasador USA o pomocy dla projektu SMR: wspieramy innowacyjne i bezpieczne technologie

USA wspierają innowacyjne i bezpieczne technologie dla dekarbonizacji i zwiększania stabilności energetycznej na świecie - oświadczył amerykański ambasador Mark Brzezinski. Władze USA zadeklarowały pomoc finansową dla planów budowy reaktorów SMR przez Orlen i Synthos.
08.09.2023

Kowalczyk: nawet przy największym rozwoju OZE musimy mieć stabilne źródła energii

Nawet przy największym rozwoju energetyki odnawialnej - słonecznej i wiatrowej - musimy mieć stabilne źródła energii; inaczej bezpieczeństwo energetyczne będzie zagrożone – przekonywał w środę w Karpaczu minister Henryk Kowalczyk. W przyszłości głównym stabilizatorem systemu ma być atom, a do tego czasu - gaz i węgiel.
07.09.2023

Łukaszewska-Trzeciakowska: od 2024 r. w północnej Polsce mogą ruszyć specjalne strefy energetyczne

W północnej Polsce od początku 2024 r. miałyby ruszyć specjalne strefy energetyczne; inwestorzy zużywający dużo energii mogliby liczyć tam na niższe ceny energii – poinformowała w środę w Karpaczu pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
07.09.2023

Rząd we wrześniu powinien przyjąć tzw. małą uchwałę atomową dla Pomorza

We wrześniu rząd planuje przyjąć tzw. małą uchwałę ws. dodatkowych inwestycji na Pomorzu w związku z budową elektrowni atomowej – poinformowała PAP pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Wartość dodatkowych inwestycji może sięgnąć ok. 200 mln zł - dodała.
06.09.2023

Equinor kupił farmę wiatrową w Wielkopolsce

Equinor nabył zlokalizowaną w Wielkopolsce lądową farmę wiatrową o mocy 26 MW. Dzięki tej akwizycji norweski koncern rozszerza kompleksową ofertę rozwiązań wspierających polską transformację energetyczną, realizując jednocześnie rynkową strategię jako producent energii z odnawialnych źródeł.  
06.09.2023

Spółki energetyczne wspierają powstanie Powiatowego Centrum Promocji Energetyki w Wejherowie

W Wejherowie, gdzie znajduje się jedna z najlepszych szkół technicznych w Polsce, powstanie Powiatowe Centrum Promocji Energetyki. Będą tam organizowane wykłady i zajęcia poświęcone nowym technologiom oraz kierunkom rozwoju branży energetycznej. Centrum będzie też miejscem spotkań absolwentów szkoły z potencjalnymi pracodawcami oraz lokalnego biznesu z firmami produkującymi i dystrybuującymi energię odnawialną.
04.09.2023

Premier: rozważymy powołanie resortu zajmującego się transformacją energetyczną

Jeżeli będziemy dalej pełnić misję, rozważymy powołanie specjalnego resortu, który zajmie się transformacją energetyczną przemysłu wydobywczego i całej polskiej energetyki - powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki w Jastrzębiu-Zdroju (woj. śląskie).
03.09.2023

MAP: polityka energetyczna rządu ma być realizowana przez wszystkie spółki energetyczne Skarbu Państwa

Ministerstwo Aktywów Państwowych oczekuje, że polityka energetyczna rządu będzie realizowane przez wszystkie spółki energetyczne Skarbu Państwa. Nie zakłada ona szybszego odejścia od węgla - wskazał resort odnosząc się do publikacji dotyczących zaktualizowanej strategii grupy PGE.
30.08.2023

Dodatkowe 450 mln zł w V edycji programu "Mój prąd"

O dodatkowych 450 mln zł w piątej edycji programu "Mój Prąd" - poinformowała w środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Zaznaczyła, że do tej pory z programu wypłacono łącznie ponad 2 mld zł na ponad 470 tys. wniosków.
30.08.2023

PGE przyspiesza transformację polskiej energetyki – zeroemisyjność już w 2040 r.

- Polska gospodarka, aby pozostać konkurencyjną potrzebuje czystej, bezpiecznej, zielonej i taniej energii. Zaktualizowana strategia PGE to przemyślana, racjonalna i odpowiedzialna ścieżka rozwoju polskiej energetyki w oparciu o nowoczesne rozwiązania - powiedział prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.
29.08.2023

Polska energetyka – od geopolitycznych napięć do zielonej rewolucji

Polski sektor energetyczny przechodzi strategiczne zmiany. Mimo że wciąż większość energii pochodzi z węgla kamiennego i brunatnego, w miksie energetycznym z roku na rok zwiększa się udział OZE. Polską energetykę przeanalizowali i podsumowali w raporcie „Poland Electric Power Sector 2023/2024” eksperci EMIS.
23.08.2023

Raport - Polacy chcą OZE i atomu

Po fali entuzjazmu z poprzednich lat, wyobrażenia Polaków, co do zielonej transformacji uległy w 2023 r. urealnieniu. Chociaż 81 proc. badanych uważa, że polska energetyka powinna opierać się przede wszystkim na odnawialnych źródłach energii - widoczny jest w tym obszarze także narastający sceptycyzm. Społeczeństwo nabiera przekonania, że zmiany nie będą proste i szybkie - wynika z najnowszego raportu Autopay“Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2023”.
22.08.2023

Bank Pekao: energetyka jądrowa, jako uzupełnienie OZE jest tańsza niż konwencjonalna

W polityce energetycznej Francja wydaje się wygrywać z Niemcami, bo energetyka jądrowa jako uzupełnienie OZE jest tańsza niż konwencjonalna- ocenili analitycy Banku Pekao. Niemcy nie są jeszcze na straconej pozycji, ale oprócz rozwoju technologii wodorowych muszą przyspieszyć inwestycje w źródła odnawialne.
22.08.2023

PAD RES pozyskał 240 mln zł na budowę farm fotowoltaicznych

PAD RES podpisał umowę finansowania z Polskim Funduszem Rozwoju (PFR) na łączną kwotę 240 milionów złotych. Środki te zostaną przeznaczone na budowę dwóch farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 117 MW, które powstaną w północnej Polsce.
21.08.2023

Morska energetyka wiatrowa w Europie łapie wiatr w śmigła i nadrabia zaległości. Szanse dla polskich producentów

Na akwenach wokół państw europejskich w pierwszej połowie 2023 r. zbudowano instalacje, które zapewnią kolejne 2,1 GW nowej energii z morskiej energetyki wiatrowej. Inwestycje w morską energetykę wiatrową wracają do normy, ale wciąż są zaległości do nadrobienia, w tym w potencjale i organizacji łańcucha dostaw – informuje WindEurope w najnowszym raporcie. Są więc szanse dla polskich producentów, by uzupełnili moce produkcyjne dla dynamicznie rozwijającej się branży.
20.08.2023

Ukraina. Wiceminister infrastruktury: mamy plan B, by zapobiec ewentualnej energetycznej katastrofie

Infrastruktura krytyczna odpowiedzialna za ogrzewanie ukraińskich domostw jest obecnie przygotowana w 60 procentach – powiedziała PAP.PL wiceminister infrastruktury wiceminister rozwoju społeczności, terytoriów i infrastruktury Ukrainy Oleksandra Azarkhina. „Mamy czas do zimy, by przygotować się w 100 proc.” – podkreśliła.
18.08.2023

Prezydent podpisał dokument dotyczący zmian w energetyce

Zostały zakończone prace związane z drukiem sejmowym 3237, tj. Ustawą o zmianie ustawy - Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ma przede wszystkim na celu implementację szeregu aktów prawa europejskiego z obszaru energetyki, w tym w szczególności dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/944 z dnia 5 czerwca 2019 roku w sprawie wspólnych zasad r
17.08.2023

Port Portsmouth stawia na energię słoneczną

Zakończono instalację nowego systemu słonecznego i baterii na terenie portu w Portsmouth, który jest teraz w pełni operacyjny. Modernizacja ma wpłynąć na ograniczenie emisji CO2 w myśl polityki dekarbonizacji branży morskiej.
14.08.2023

Prezes E.ON: kryzys energetyczny na kontynencie europejskim jeszcze się nie skończył

Prezes E.ON Leonhard Birnbaum ostrzegł w czwartek, że kryzys energetyczny w Europie „jeszcze się nie skończył. Europejskie ceny gazu poszybowały w środę w górę o 35 proc., osiągając najwyższy poziom 42 euro za megawatogodzinę (MWh) - informuje "Brussles Times".
10.08.2023

Władze Enei zgodziły się na sprzedaż aktywów węglowych do NABE

Zarząd spółki Enea zaakceptował warunki sprzedaży Skarbowi Państwa aktywów węglowych w celu utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) - podała w czwartek Enea w komunikacie giełdowym. Wcześniej podobne zgody wyraziły władze PGE, Energi i Tauronu.
10.08.2023

PGE ma pozwolenia Ministerstwa Infrastruktury na budowę pięciu morskich farm wiatrowych

PGE poinformowała o uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich dla budowy morskich farm wiatrowych.
09.08.2023

European Energy podpisuje umowę na zakup biogenicznego CO2 do produkcji e-metanolu

EE North America (EENA), spółka zależna European Energy z siedzibą w Danii, podpisała list intencyjny (LOI) z Montauk Renewables z siedzibą w Pensylwanii na zakup biogenicznie produkowanego CO2 do produkcji e-metanolu, który będzie wykorzystywany jako paliwo żeglugowe.
08.08.2023

W Nigrze nadal wrze. Jak na uranowe zamieszanie zareagowały rynki i jakie wnioski warto wyciągnąć – analiza eksperta

Wojskowy przewrót w Nigrze wzbudził niepokój w Unii Europejskiej. Kraj ten w dużej skali zaopatruje europejskie elektrownie atomowe w uran. Przed obliczem kolejnych kłopotów stanęła więc m.in. energetyka jądrowa we Francji, która stanowi ponad 62% całkowitej produkcji energii elektrycznej w tym kraju. Nie są to jednak pierwsze problemy francuskiego atomu.
07.08.2023

Premierzy państw bałtyckich zapewniają, że synchronizacja sieci elektroenergetycznych z Europą Zachodnią nastąpi do lutego 2025 roku

Premierzy Litwy, Łotwy i Estonii podpisali deklarację zobowiązującą te trzy kraje do synchronizacji swych sieci elektroenergetycznych z Europą Zachodnią do lutego 2025 roku, czyli prawie rok wcześniej niż dotychczas planowano - poinformował w czwartek litewski rząd.
04.08.2023

Aktywiści Greenpeace okryli kirem dom premiera Wielkiej Brytanii w proteście przeciw polityce energetycznej

Aktywiści Greenpeace wdrapali się w czwartek na dach domu premiera Wielkiej Brytanii Rishiego Sunaka i okryli go "czarnym jak ropa" kirem od kominów po próg w proteście przeciw decyzji o przyznaniu nowych koncesji na wydobycie ropy i gazu z Morza Północnego - powiadomiła organizacja na swoim kanale na platformie X (Twitterze).
03.08.2023

Irlandzka rewolucja wodorowa: Zielona przyszłość gospodarki wodorowej Wyspy Szmaragdowej

Irlandia jest krajem, który w ostatnich latach zasłynął ze swojego ambitnego podejścia do przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Kraj ten przyjął 12 lipca 2023 roku strategię wodorową, mającą stworzyć ramy rozwoju. dla sektora wodorowego. Strategia ta, będąca prawdopodobnie jedną z najbardziej przełomowych i innowacyjnych na świecie, ma na celu wykorzystanie obfitej energii wiatru morskiego kraju do produkcji wystarczającej ilości zielonego wodoru na potrzeby krajowe i eksportu.
02.08.2023

PERN gotowy na wprowadzenie na rynek benzyny 95 E10. W związku z tym spółka zainwestowała prawie 3 mln zł w laboratoria

PERN zainwestował prawie 3 mln zł w swoje laboratoria, aby przygotować się do wprowadzenia na rynek z początkiem 2024 r. benzyny 95 E10, która zawiera więcej bioetanolu niż w obecna benzyna 95 E5. Jak podała spółka, jej laboratoria przeprowadziły już szereg testów kontrolnych.
02.08.2023

Niemiecka Strategia Wodorowa: Czy rewolucja wodorowa wydarzy się za Odrą?

Niemiecka Strategia Wodorowa (National Wasserstofstrategie) została zaktualizowana w lipcu 2023 po długich debatach niemieckiego rządu. Zarysowuje ona śmiały plan dotyczący najważniejszych wyzwań związanych z energetyką, dekarbonizacją przemysłu, transportu drogowego i ogrzewania.
02.08.2023

Tauron Zielona Energia. Energia jutra dla Polski

Nadchodzi era zrównoważonej energetyki, a jednym z istotnych graczy tego sektora na polskim rynku jest Tauron Zielona Energia. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku mieliśmy okazję porozmawiać z prezesem zarządu, panem Wojciechem Więcławkiem, na temat ambitnych planów firmy w zakresie inwestycji w odnawialne źródła energii.
01.08.2023

Największe elementy do budowy polskiej elektrowni jądrowej będą transportowane drogą morską

Realizowana przez Urząd Morski w Gdyni konstrukcja morska będzie jedną z kluczowych inwestycji, która umożliwi sprawny transport i rozładunek wielkogabarytowych elementów budowanej na Pomorzu elektrowni jądrowej.
01.08.2023

Udział OZE w polskim miksie energetycznym szybko rośnie. Konieczna rozbudowa rynku magazynów energii

W Polsce rozwój rynku magazynów energii mocno przyspieszył w ostatnich kilku latach. Jednak obecnie problemem wciąż pozostaje brak dobrych uregulowań prawnych i odpowiednich mechanizmów, które by go stymulowały – wskazuje ekspert ds. rynku energetycznego Wojciech Hann. Jak podkreśla, wsparcie w postaci regulacyjnych usług systemowych jest konieczne, żeby poprawić możliwości finansowania magazynów energii, bez których – biorąc pod uwagę skokowo rosnący udział OZE w polskim miksie – nie obejdzie się transformacja energetyczna.
31.07.2023

Zełenski: musimy być gotowi na rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną

Musimy być gotowi na rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną jesienią i zimą - powiedział w niedzielę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, który tego dnia przebywa w Iwano-Frankiwsku na zachodzie Ukrainy.
30.07.2023

Sejmowa komisja energii nie wprowadziła merytorycznych zmian w projekcie ustawy o gwarancjach dla NABE

Poprawki o charakterze legislacyjnym i redakcyjnym wprowadziła w piątek sejmowa komisja energii, klimatu i aktywów do projektu ustawy o gwarancjach Skarbu Państwa dla zobowiązań Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Suma gwarancji ma sięgnąć 70 mld zł.
29.07.2023

Ministrowie energii państw G20 nie osiągnęli porozumienia w sprawie redukcji zużycia paliw kopalnych

Bez porozumienia zakończyło się spotkanie ministrów odpowiedzialnych za sektory energetyczne państw G20, poświęcone redukcji wykorzystywania paliw kopalnych, które odbyło się w miejscowości Bambolim w stanie Goa na zachodnim wybrzeżu Indii, podała agencja Reutera.
22.07.2023

P. Gliński: państwo musi być suwerenne energetycznie i mieć "zatkany" budżet

Państwo powinno być suwerenne energetycznie, mieć "zatkany" budżet, i myśleć o tych, którzy wymagają wsparcia, w tym dzieciach i rodzinach wielodzietnych, mówił w sobotę w trakcie Kaszubsko-Kociewskiego Kongresu Samorządowego w Wejherowie szef MKiDN Piotr Gliński.
22.07.2023

KGHM wytypował potencjalne lokalizacje dla swoich SMR-ów w woj. dolnośląskim; Orlen z kolei analizuje kolejne

KGHM wytypował miejsca, gdzie mógłby postawić małe reaktory atomowe w Dolnośląskim i w województwach sąsiadujących. Orlen z kolei, po wytypowaniu wstępnych siedmiu lokalizacji dla swoich SMR-ów, analizuje kolejne miejsca gdzie mogłyby one powstać.
22.07.2023

URE zaapelował do posłów o dodatkowe środki w związku z projektem podnoszącym limit zużycia energii

Podczas prac w Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych przedstawiciel Urzędu Regulacji Energetyki zaapelował o dodatkowe pieniądze, by regulator mógł zrealizować nowe obowiązki wynikające z projektowanej ustawy podnoszącej limit zużycia energii elektrycznej z zamrożoną ceną.
12.07.2023

BGK: pół miliarda euro z banku m.in. na budowę SMR-ów

500 mln euro, czyli ponad 2,2 mld zł finansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) otrzyma MS Galleon GmbH m.in. na realizację programu budowy małych reaktorów jądrowych (SMR) - poinformował w środę BGK.
12.07.2023

Jeszcze więcej OZE z offshore – ważna nowelizacja ustawy przyjęta

Sejm przyjął nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. Nowe przepisy mają zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii w krajowym zużyciu, dostosują także polskie prawo do przepisów UE. Szczególnie ważne dla branży wiatrowej jest zwiększenie ambicji w zakresie rozwoju morskich farm wiatrowych. Projekt przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska został przyjęty jednogłośnie, nikt nie sprzeciwił się proponowanym zmianom. Jeśli Senat nie zgłosi żadnych poprawek do ustawy, będzie ona czekać na podpis prezydenta.
11.07.2023

Buda: szersze wykorzystanie OZE w zabudowie wielorodzinnej przełoży się na oszczędności finansowe

Szersze wykorzystanie OZE w zabudowie wielorodzinnej przełoży się na oszczędności finansowe i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, a tym samym przyczyni się do przeciwdziałania zmianom klimatycznym - ocenił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, odnosząc się do noweli ustawy o OZE.
11.07.2023

Do Sejmu trafił projekt podniesienia limitu zużycia energii elektrycznej z zamrożoną ceną

Do Sejmu trafił we wtorek projekt, dzięki któremu będzie większy limit zużycia energii elektrycznej dla gospodarstw domowych z zamrożoną ceną, a nadmiarowe dochody spółek węglowych zostaną obciążone składką solidarnościową w wysokości 33%.
11.07.2023

MKiŚ: minister Anna Moskwa - wyższe limity zużycia energii elektrycznej dla gospodarstw domowych oraz niższe ceny za prąd dla MŚP, JST i podmiotów wrażliwych

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało o wprowadzeniu wyższych limitów zużycia energii elektrycznej przy zamrożonych cenach. Pełen komunikat poniżej.
10.07.2023

Energetyka, infrastruktura i obronność tematami polsko-koreańskiego forum gospodarczego

Podczas Forum Gospodarczego Korea–Polska 14 lipca mają być poruszane kwestie związane m.in. z energetyką, infrastrukturą i obronnością, poinformowała w poniedziałek Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Na polskim rynku działa ok. 600 firm z kapitałem koreańskim, z czego ponad 100 to fabryki.
10.07.2023

Transformacja energetyczna jako główny priorytet w sektorze odnawialnych źródeł energii. Sympozjum towarzyszyło uroczyste otwarcie Centrum Badawczo-Rozwojowego

Branża energetyczna boryka się z licznymi problemami, spowodowanymi między innymi wojną na Ukrainie, inflacją, wysokimi cenami energii czy zwiększonym zużyciem energii elektrycznej, zarówno przez gospodarstwa domowe, rolne, przedsiębiorstwa oraz instytucje publiczne. Expom Eco-Energy wychodząc naprzeciw tym problemom, permanentnie doskonali oferowane klientom rozwiązania z branży OZE, ale również odpowiedzialnie angażuje się w przyszły kształt sektora odnawialnych źródeł energii.
08.07.2023

URE: najwięksi dystrybutorzy prądu wykonali w 2022 r. 97 proc. planów inwestycyjnych

Pięciu największych operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD) energii elektrycznej w 2022 r. zrealizowało 97 proc. z uzgodnionych z Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki nakładów inwestycyjnych - wynika z raportu URE. Zrealizowane nakłady przekroczyły 8 mld zł.
06.07.2023

Wiceprezes Equinor: polski rynek doskonale wpisuje się w strategię koncernu

Polska jest dla Equinor jednym ze strategicznych rynków, działalność na nim doskonale wpisuje się w strategię firmy - mówi PAP wiceprezes norweskiego koncernu ds. OZE Pal Eitrheim. Jak dodaje, Equinor ma ambicje większych inwestycji w Polski offshore.
04.07.2023

Instalacje OZE jako infrastruktura krytyczna

Biorąc pod uwagę ostatni rozwój wypadków związany z wysoce prawdopodobnym sabotażem gazociągu Nord Stream 2, który miał miejsce 27.09.2022 roku, a konkretnie w odniesieniu do „jednej z dwóch nitek Nord Stream 2”, należy przypomnieć i powrócić do bardzo ważkiego zagadnienia jakim jest infrastruktura OZE, która będzie częścią infrastruktury krytycznej naszego państwa.
02.07.2023

Moskwa we Francji: Polska energetyka gwarantuje bezpieczeństwo dla odbiorców

Wymiana doświadczeń krajów dotycząca polityki efektywności energetycznej, działań na rzecz klimatu oraz bezpieczeństwa energetycznego to tematy 8. globalnej konferencji ministerialnej Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) na temat efektywności energetycznej oraz Posiedzenia Rady Ministerialnej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Spotkania, w których uczestniczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, odbyły się 8 czerwca 2023 r. w Wersalu i Paryżu.
09.06.2023

PGE zielonym partnerem VeloMarketu

VeloBank nawiązał zielone partnerstwo z PGE Obrót z Grupy PGE, największym sprzedawcą energii w Polsce. Celem współpracy jest udostępnienie klientom VeloMarketu - ekologicznej platformy e-commerce powstałej z inicjatywy banku, atrakcyjnej oferty w zakresie fotowoltaiki, pomp ciepła, magazynów energii oraz informacji na temat programów finansowania zielonej transformacji.
07.06.2023

Prof. Krysiak: kluczowym wyzwaniem Polski jest transformacja energetyczna

Niewątpliwie kluczowym wyzwaniem Polski jest transformacja energetyczna i stworzenie tanich źródeł energii - powiedział w rozmowie z PAP.PL ekonomista prof. Zbigniew Krysiak, przewodniczący Rady Programowej Instytutu Myśli Schumana.
03.06.2023

Przed dalszymi podwyżkami cen energii trwale zabezpieczy jedynie transformacja energetyczna

Transformacja polskiej energetyki to jedyny sposób, by trwale ustabilizować ceny energii w naszym kraju. Eksperci są zgodni, że konieczne jest konsekwentne budowanie mocy w źródłach odnawialnych oraz w energetyce jądrowej. Umożliwi to systematyczne odchodzenie od wytwarzania energii ze źródeł kopalnych, a więc uniezależnienie od wahań cen surowców i kosztów emisji CO2.
27.05.2023

Prezes ZMPSiŚ S.A. Krzysztof Urbaś wyróżniony odznaką honorową MKiŚ

Prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. został wyróżniony Odznaką Honorową za Zasługi dla Energetyki. Uroczystość odbyła się w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska 23 maja br. Odznakę wręczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
25.05.2023

Boom na pompy ciepła w Niemczech. Jak prawo zmienia nawyki inwestorów i konstruktorów?

Zmiany w Prawie wodnym zmieniły zasadniczo podejście do projektowania budynków, kładąc większy nacisk na odpowiednio zaprojektowane zarządzanie retencją wody, którą musimy utrzymywać jak najdłużej na działce inwestora – zauważa Marcin Kosieniak, specjalista MEP, współwłaściciel biura projektowego PM Projekt. W Niemczech z kolei rekordy bije zainteresowanie… pompami ciepła.
23.05.2023

Moskwa: w tym tygodniu dołączy amerykański wykonawca 1. elektrowni atomowej

W tym tygodniu dołączy kolejny partner, kolejny podmiot amerykański w projekcie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce - będzie to wykonawca - poinformowała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Radiu RMF24. W tym roku będzie umowa na usługi inżynieryjne, projektowe - dodała.
23.05.2023

Świetlane perspektywy branży centrów przetwarzania danych. Kluczowe przy ich projektowaniu stają się kwestie ekologii i oszczędzania energii

– Ilość danych będzie gwałtownie rosła, wiec branża data center ma przed sobą bardzo dobre perspektywy rozwoju – ocenia Ryszard Hordyński z Huawei Polska. W kolejnych latach będzie ją napędzać postępująca cyfryzacja w krajach rozwiniętych, rozwój 5G czy poprawa dostępu do sieci w krajach Azji czy Afryki. Jak wskazują eksperci, Polska, m.in. ze względu na błyskawicznie postępujący rozwój usług cyfrowych i rosnący popyt, przyciąga coraz więcej inwestycji w centra danych. Coraz większą rolę zaczynają w niej odgrywać zielone rozwiąz
22.05.2023

MEW: Polskie porty, a pomoc publiczna [ANALIZA]

W związku z planowanymi znacznymi inwestycjami w portach polskich, które będą powiązane z Morską Energetyką Wiatrową, pojawia się zasadniczy problem źródeł ich finansowania. Rozwiązaniem tych problemów są najprzeróżniejsze pomysły, od dość karkołomnych jak koncepcja emisji obligacji przez Port Gdynia na budowę falochronu, co w istocie stanowi niedozwoloną pomoc publiczną, po plany budowy portu instalacyjnego w tym samym porcie w oparciu o wirtualną uchwałę Rady Ministrów w tym zakresie, której nikt nie widział, a do niedawna było
21.05.2023

Grupa Azoty: reaktory MMR i SMR muszą być bezpieczne, by powstawały też w kolejnych zakładach grupy

Reaktory MMR i SMR muszą być bezpieczne by mogły powstać też w kolejnych naszych zakładach - podkreślił w rozmowie z PAP Tomasz Hinc prezes Grupy Azoty. Zaznaczył, że spółka rozpoczęła rozmowy ze wszystkimi, którzy oferują technologie SMR/MMR. Chcemy uczestniczyć w budowie tego przemysłu - dodał .
19.05.2023

W Bydgoszczy PKN Orlen zbudował niemal samowystarczalną energetycznie stację paliw

Dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych i instalacji do równoczesnej produkcji ciepła i chłodu ORLEN zbudował stację paliw, która sama wytwarza prawie 90 proc. prądu potrzebnego do jej działania. Pilotaż innowacyjnego systemu przeprowadzono w Bydgoszczy. Już wkrótce koncern rozpocznie jego wdrażanie na kolejnych stacjach w całym kraju.
19.05.2023

Moskwa: realizujemy duże, ambitne projekty, to m.in. atom, rozwój i stabilizacja OZE

Realizujemy duże, ambitne projekty; to na pewno atom, rozwój i stabilizacja odnawialnych źródeł energii, ale również dzielenie się odpowiedzialnością w polityce energetycznej na poziomie lokalnym, powiedziała w środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Lublinie.
18.05.2023

W USA ropa drożeje. Administracja szuka surowca do odbudowy rezerw

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną w reakcji na poszukiwania przez USA surowca do uzupełnienia strategicznej rezerwy, podają maklerzy.
18.05.2023

Minister Moskwa: świadomość i wiedza o energetyce w ubiegłym roku wzrosła

Szefowa resortu klimatu i środowiska uczestniczyła w panelu "Bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy" w ramach kongresu. Odpowiadając na pytanie moderatora o wydatki na utrzymanie bezpieczeństwa na rynku energii przyznała, że "wsparcie Polski było jednym z największych, a na pewno jednym z najwcześniej zapewnionych obywatelom i całej grupie podmiotów: samorządom, szkołom, szpitalom, ale też mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom".
18.05.2023

Morska Energetyka Wiatrowa na Świecie – cz. 2 Dania

W dzisiejszym artykule, będącym kontynuacją rozpoczętej przez Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 1 USA - Gospodarka Morska.pl mini serii, traktującej o rozwiązaniach legislacyjnych, związanych z Morską Energetyką Wiatrową na świecie, autorzy skupią się na rozwiązaniach przyjętych w Danii.
18.05.2023

Polskie i europejskie bezpieczeństwo energetyczne tematem na Samorządowym Kongresie Trójmorza

O zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego w Polsce oraz w Europie, a także potrzebie zachowania suwerenności energetycznej mówiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, podczas tegorocznego Samorządowego Kongresu Trójmorza. Międzynarodowe wydarzenie z udziałem przedstawicieli administracji publicznej, świata biznesu oraz naukowców odbyło się 17 maja 2023 roku w Lublinie.
18.05.2023

Prezes LW Bogdanka: Naszą wizją jest stworzenie innowacyjnego koncernu multisurowcowego

Naszą wizją jest stworzenie innowacyjnego koncernu multisurowcowego, który będzie napędzał zieloną transformację, poinformował w środę prezes LW Bogdanka Kasjan Wyligała. Firma bierze pod uwagę wydobycie m.in. soli potasowo-magnezowych, węgla koksującego, bursztynu, metali ziem rzadkich.
18.05.2023

Maciej Przybyła na kongresie H2POLAND: powinniśmy lepiej wykorzystywać zasoby naturalne

Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND ma być odpowiedzią na potrzebę popularyzowania wiedzy dotyczącej technologii nisko- i zeroemisyjnych. Wydarzenie jest platformą wymiany informacji i doświadczeń pomiędzy przedsiębiorcami, naukowcami i przedstawicielami administracji publicznej. Istotnym elementem konferencji jest ekspozycja najnowszych rozwiązań poświęconych nisko- i zeroemisyjnej gospodarce.
18.05.2023

Miliardy złotych w dotacjach na OZE czekają

Aż pięć rządowych programów pozwala obecnie na sięgnięcie po dofinansowanie inwestycji w energetykę prosumencką i źródła odnawialne w gospodarstwie domowym lub rolnym. W przewodniku Woltair znajdziecie informacje o źródłach wsparcia, z których można skorzystać w 2023 roku.
17.05.2023

Trina Solar zaprezentuje zintegrowane rozwiązania solarne na targach Intersolar Europe 2023

Intersolar, czyli największe europejskie targi branży PV odbędą się w Monachium w dniach 14-16 czerwca 2023 r. W ich trakcie Trina Solar zaprezentuje pełne portfolio swoich produktów, obejmujące struktury montażowe, systemy magazynowania energii i szeroką gamę modułów fotowoltaicznych. Firma przybliży też uczestnikom targów działania, które podejmuje na swojej ścieżce rozwoju w kierunku dostawcy zintegrowanych rozwiązań, prowadząc wszystkie elementy swojej działalności zgodnie z wizją bezpiecznej energetycznie przyszłości.
17.05.2023

Gazterm 2023: zapewnić bezpieczeństwo Polakom przed kolejnym sezonem grzewczym

Zmiany regulacyjne na europejskim rynku gazu były jednym z tematów 26. Konferencji Gazterm w Międzyzdrojach. Dyskusję zdominowała sprawa zapewnienia Polakom odpowiedniej ilości gazu przed nowym sezonem grzewczym.
17.05.2023

PKEE: 600 miliardów złotych w 7 lat. Transformacja energetyczna w Polsce wymaga gigantycznych nakładów

Inwestycje w transformację rynku energetycznego do 2030 roku wyniosą nawet 135 mld EUR (600 mld złotych), jak wynika z raportu analityków EY przygotowanego na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Oznacza to konieczność wsparcia spółek energetycznych, na których spoczywa ciężar transformacji energetycznej Polski. Tylko dzięki dodatkowym funduszom, przede wszystkim z Unii Europejskiej, możliwe będzie zapełnienie luki inwestycyjnej wynikającej z realizacji przez Polskę celu osiągnięcia neutralności klimatycznej.
17.05.2023

Menlo Electric finansuje instalację fotowoltaiczną w szpitalu dziecięcym w ukraińskim Czernihowie

Ukraińska organizacja charytatywna Energy Act For Ukraine Foundation zorganizowała oficjalne otwarcie hybrydowej instalacji fotowoltaicznej w Obwodowym Szpitalu Dziecięcym w Czernihowie. Zainstalowała ją firma Menlo Electric.
16.05.2023

Nowa technologia recyklingu łopat turbin wiatrowych

Duńscy naukowcy opracowali chemiczną technologię odzyskiwania i ponownego wykorzystania materiału, z którego powstają łopaty turbin wiatrowych i wiele części samochodowych.
16.05.2023

Najpopularniejsze klocki na świecie i gigantyczne kontenerowce stawiają na zielone paliwa

Klocki, opieka zdrowotna i statki będą zielone, jak nigdy dotąd. Po zielonej energii, czas na zielone paliwo, które zacznie uczestniczyć w transformacji polskiej gospodarki. Wszystkie te działania odbywają się przy udziale European Energy A/S, prowadzącej w Polsce wiele procesów inwestycyjnych w OZE. Spółka nawiązała współpracę z producentem klocków LEGO, firmą logistyczną Maersk oraz farmaceutyczną Novo Nordisk, którym będzie dostarczać tzw. zielony e-metanol, wytwarzany z pomocą odnawialnych źródeł energii.
12.05.2023

Konsekwentna polityka dywersyfikacyjna zapewniła Polsce bezpieczeństwo

Konsekwentna polityka dywersyfikacyjna zapewniła Polsce bezpieczeństwo pod względem możliwości dostaw, pomimo całkowitego wstrzymania przesyłu gazu z Rosji przez Białoruś i Ukrainę. powiedziała "Kurierowi Lubelskiemu" minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
12.05.2023

Duże firmy wstrzymują produkcję podczas niedoborów energii na rynku

Wobec rosnących kosztów energii większość przedsiębiorstw szuka w tej chwili sposobów na zoptymalizowanie jej kosztów. Dla części z nich, przede wszystkim dla dużych, energochłonnych biznesów, sposobem może być udział w programie DSR (Demand Side Response).
12.05.2023

URE: w 2022 r. ponad 4 tys. małych instalacji OZE wytworzyło ponad 6,7 TWh energii

4259 małych instalacji OZE wytworzyło w 2022 r. ponad 6,7 TWh energii elektrycznej, z czego 4,6 TWh pochodziło z fotowoltaiki - wynika z opublikowanego w poniedziałek corocznego raportu Prezesa URE. Moc małych instalacji na koniec ub. r. przekroczyła 3 GW
08.05.2023

GE wykonawcą modernizacji elektrowni szczytowo-pompowej PGE Energia Odnawianla

GE Renewable Energy podpisało kontrakt z PGE Odnawialna S.A. na wymianę czterech turbin pompowych i generatorów o mocy 125 MW w w drugiej co do wielkości w kraju elektrowni szczytowo-pompowej Porąbka-Żar. Kontrakt ma na celu wydłużenie okresu eksploatacji elektrowni o kilka dekad poprzez całkowitą wymianę ponad 40-letnich turbin na nowe, niezawodne i wysokowydajne turbiny pompowe i generatory silnikowe.
08.05.2023

Już 16 maja odbędzie się kolejna edycja Warsztatów dla wykonawców z PGE Energia Ciepła

Po raz piąty wykonawcy i podwykonawcy, przedstawiciele firm z branży budowlanej, będą mogli zapoznać się z warunkami, wewnętrznymi procedurami PGE oraz narzędziami, za pomocą których prowadzone są postępowania przetargowe PGE Energia Ciepła. Z roku na rok Warsztaty dla wykonawców cieszą się większym zainteresowaniem, organizowane są w formule hybrydowej, dzięki czemu poza spotkaniem na stadionie PGE Narodowym, można wygodnie wziąć udział w spotkaniu online.
08.05.2023

PGE wybuduje farmę fotowoltaiczną o mocy 7 MW w okolicach Ostrołęki

PGE Energia Odnawialna, z Grupy PGE prowadzi postępowanie przetargowe na budowę farmy fotowoltaicznej PV Pokrzywnica o mocy 7 MW. Instalacja słoneczna powstanie w pobliżu Ostrołęki. Jest to kolejna inwestycja, którą spółka uruchomi w ciągu najbliższego roku na Mazowszu.
08.05.2023

Wielkimi krokami zbliża się IV edycja Kongresu PV

IV edycja Kongresu PV, najważniejszego wydarzenia sektora energetyki słonecznej w Polsce, już za miesiąc. W tym roku tematem przewodnim będę rola fotowoltaiki w budowaniu niezależności energetycznej i elektryfikacji przemysłu. Porozmawiamy też o konieczności rozbudowy i modernizacji sieci, kryzysie energetycznym i akceptacji społecznej dla farm słonecznych. Wydarzeniem towarzyszącym Kongresu PV będzie druga edycja Konferencji O&M, na której omówimy najlepsze międzynarodowe praktyki i standardy branżowe w zakresie eksploatacji i z
08.05.2023

BSC apeluje w sprawie udziału polskich przedsiębiorstw w budowie sektora energetyki jądrowej

Bussines Centre Club z uznaniem obserwuje i docenia przełomowe decyzje podjęte przez polski rząd w sprawie budowy reaktorów jądrowych.
04.05.2023

Ponad 26,5 mln zł będą kosztować farma fotowoltaiczna i pompy ciepła w porcie lotniczym Olsztyn Mazury

Ponad 26,5 mln zł będą kosztować farma fotowoltaiczna i pompy ciepła, które zostaną zainstalowane w Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury. Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020- podało we wtorek biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego.
25.04.2023

Ukraina. Władze: otrzymaliśmy 1,5 tys. ton pomocy z Polski na potrzeby sektora energetycznego

Od maja 2022 roku z Polski na Ukrainę przybyło 80 ładunków pomocy humanitarnej na potrzeby infrastruktury energetycznej; to około 1,5 tys. ton sprzętu - poinformował ukraiński resort energetyki. Tylko w minionym tygodniu z Polski dotarło 12 transportów z 174 tonami pomocy.
23.04.2023

Nowelizacja ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych wchodzi w życie

Wchodzą w życie nowe przepisy znowelizowanej ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Najważniejsza zmiana przewiduje, że - pod pewnymi warunkami - minimalna odległość turbiny wiatrowej od zabudowań mieszkalnych wyniesie 700 m.
22.04.2023

Grupa Azoty planuje w przyszłym roku weryfikację celów strategii na lata 2021-2030

W 2024 roku jest planowana weryfikacja poszczególnych celów strategii spółki na lata 2021-2030. Spółka obecnie podtrzymuje chęć przejęcia Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica, wokół którego mają być skupione "zielone" aktywa grupy.
16.04.2023

Niemcy zamykają ostatnie elektrownie atomowe, w Berlinie demonstracje przeciwników i zwolenników

Jak poinformowała dpa, Greenpeace świętowało pod Bramą Brandenburską w Berlinie wycofywanie się z energii jądrowej. Tam znaleźli się także przeciwnicy zamknięcia tych elektrowni, w tym Stowarzyszenie Nuklearia. "Postrzegamy energię jądrową jako najlepszy sposób na utrzymanie naszego dobrobytu przy jednoczesnej ochronie przyrody i klimatu" – oświadczyło stowarzyszenie.
15.04.2023

ZE PAK SA nabywa projekt wiatrowy

Zarząd spółki ZE PAK S.A. poinformował, że w dniu 14 kwietnia 2023 roku PAK-Polska Czysta Energia sp. z o.o. z siedzibą w Koninie (tj. spółka zależna od Spółki) ("PAK-PCE") nabyła od Polish Wind Holdings B.V., spółki utworzonej i działającej zgodnie z prawem Królestwa Niderlandów ("Sprzedający") 100% udziałów w kapitale zakładowym spółki pod firmą Eviva Drzeżewo sp. z o.o. z siedzibą w Słupsku ("Spółka Projektowa").
14.04.2023

Niemcy: zdecydowana większość obywateli przeciwna rezygnacji z energetyki jądrowej

W najbliższą sobotę trzy ostatnie elektrownie atomowe w RFN zostaną wyłączone, choć zdecydowana większość Niemców jest przeciwna wygaszaniu energetyki jądrowej - wynika z sondażu DeutschlandTrend telewizji ARD. Sześciu na dziesięciu respondentów (59 proc.) twierdzi, że decyzja o wyłączeniu elektrowni jest zła. Tylko jedna trzecia (34 proc.) uważa ją za słuszną.
14.04.2023

Wodór to dziś najgorętszy temat

Zielony wodór to klucz do spełnienia celów klimatycznych przy utrzymaniu w Europie nowoczesnego przemysłu i miejsc pracy. Polska nie może przespać swojej szansy – podkreślił w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" europoseł Jerzy Buzek.
14.04.2023

GDOŚ: sześć państw uznało, że informacje ws. budowy w Polsce jądrówki są wystarczające

Czechy, Finlandia, Estonia, Holandia, Łotwa oraz Węgry w ramach prowadzonych transgranicznych konsultacji dot. budowy na Pomorzu elektrowni jądrowej, uznały że przekazane przez Polskę informacje w tej sprawie są wystarczające - poinformowała w czwartek Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ).
14.04.2023

Inteligentna sieć pozwoli na dalszy rozwój OZE w Polsce [37. EuroPOWER & 7. OZE POWER]

Jak przygotować infrastrukturę energetyczną pod rozwój OZE? – było to główne pytanie, na które starali się odpowiedzieć uczestnicy debaty zorganizowanej podczas 37. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 7. OZE POWER. Patronem wydarzenia była GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. Eksperci i branża podkreślali jednogłośnie, że kluczem jest rozwój inteligentnego systemu sieciowego w Polsce.
14.04.2023

Wesoły: rozporządzenie metanowe zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Polski po 2027 r.

Rozporządzenie metanowe zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Polski po 2027 r. - powiedział PAP wiceminister aktywów państwowych Marek Wesoły. Podkreślił, że odejście od węgla musi być bezpieczne dla polskich obywateli. Dodał, że trzeba zjednoczyć w tej sprawie wszystkie środowiska polityczne.
13.04.2023

Ekspert: ważna jest długofalowa współpraca z Japonią, np. badawczo-rozwojowa

W kontaktach gospodarczych z Japonią powinniśmy położyć nacisk na rozwój długofalowej współpracy badawczo-rozwojowej, a nie kolejne inwestycje w zakłady produkcyjne - powiedział PAP profesor Akademii Leona Koźmińskiego Tomasz Olejniczak.
11.04.2023

Apple i globalni dostawcy zwiększają wykorzystanie OZE do 13,7 GW

Ponad 250 globalnych partnerów produkcyjnych dąży do tego, by do 2030 r. osiągnąć neutralność węglową w produkcji urządzeń Apple.
06.04.2023

TGE: w marcu rekordowe obroty gwarancjami pochodzenia energii elektrycznej

Towarowa Giełda Energii zanotowała w marcu rekord obrotów gwarancjami pochodzenia energii elektrycznej, wytworzonej w OZE. Według informacji TGE, spadły ceny energii elektrycznej i gazu.
06.04.2023

Moskwa: polityka energetyczna Polski jest efektem dialogu z rynkiem

Zazielenienie polskiego prądu to nie tylko nasz postulat, ale decyzja rynku. To także nasz kierunkowy wyznacznik rozwoju naszej energetyki – powiedziała środowej "Rzeczpospolitej" minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
05.04.2023

Islandzki projekt PtX znacząco zdekarbonizuje sektor morski

Atome Energy, poprzez swoją islandzką spółkę zależną, w której posiada 75 procent udziałów, zawarła kilka umów w celu realizacji projektu budowy zakładu produkcji zielonego amoniaku na Islandii.
05.04.2023

Będą ułatwienia w budowie biogazowni rolniczych [AKTUALIZACJA]

Ułatwienia z powstawaniu biogazowni rolniczych m.in. związane z pozwoleniami na budowę i pozyskaniem biomasy do produkcji energii, ciepła czy biogazu - zakłada projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w biogazownie rolniczych.
04.04.2023

300 mln euro na budowę pierwszej w Polsce fabryki Daikin

W Ksawerowie k. Łodzi ruszyła budowa pierwszej w Polsce fabryki Daikin. Japoński koncern w zakład produkujący pompy ciepła zainwestuje 300 mln euro i zatrudni docelowo 3000 osób. Rozpoczynamy realizację ważnego dla regionu i kraju przedsięwzięcia - wskazał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
04.04.2023

Testy alternatywnego systemu energo-informatycznego w Sowlanach

Ceny energii i niepewna sytuacja gospodarcza wymuszają na przedsiębiorcach poszukiwanie oszczędności. Niektóre firmy decydują się na innowacyjne rozwiązania technologiczne. Wśród nich znalazł się zakład z Sowlan, firma alu-frost, która udostępniła część swoich maszyn do testów alternatywnego systemu energo-informatycznego, autorstwa Electrum Concreo oraz Politechniki Wrocławskiej. Celem tych prac jest minimalizacja kosztów za energię elektryczną, a także zabezpieczenie produkcji przed przerwami w zasilaniu, a w efekcie – przed st
04.04.2023

Wielomilionowe inwestycje KGHM w ochronę środowiska – trwają prace w Hucie Miedzi Legnica [GALERIA]

Miedziowy gigant niemal całkowicie wyeliminuje emisje arsenu i rtęci dzięki nowej Instalacji Oczyszczania Gazów Poprocesowych. To pierwsza taka inwestycja w Polsce i jedna z kilku na świecie. Już za półtora miesiąca nowatorski węzeł na instalacji SOLINOX w Hucie Miedzi Legnica doczyści gazy z tych pierwiastków do poziomu nie większego niż 0,05 mg/Nm3. To kolejny element Programu BATAs, który z powodzeniem realizuje KGHM.
04.04.2023

Bartosz Fedurek nowym Country Managerem EDPR Polska

DP Renewables Polska ogłasza kluczową zmianę na szczeblu zarządzającym. EDP Renewables weszła na polski rynek w 2008 r. i obecnie dysponuje drugim pod względem wielkości portfelem operacyjnych aktywów OZE w kraju, o łącznej mocy zainstalowanej 733 MW.
04.04.2023

12 sposobów na więcej OZE w sieci – nowy raport PSEW i Politechniki Lubelskiej

Polskie sieci elektroenergetyczne stają się „wąskim gardłem” transformacji energetycznej. 12 rekomendacji na zwiększenie możliwości przesyłowych polskich sieci i podłączanie nowych źródeł wiatrowych i słonecznych przedstawia raport PSEW i Politechniki Lubelskiej „Więcej OZE w sieci”. Wdrożenie niskokosztowych rozwiązań zoptymalizuje istniejącą infrastrukturę sieciową, co pozwoli na gwałtowny skok inwestycji w OZE w najbliższych latach i zmniejszy liczbę wydawanych odmów przyłączenia do sieci.
04.04.2023

PAA w najbliższych tygodniach opublikuje pierwszą opinię nt. SMRów

Państwowa Agencja Atomistyki w najbliższych tygodniach opublikuje pierwszą w Polsce opinię ogólną nt. małych reaktorów jądrowych; wierzymy, że będzie pozytywna - powiedział w poniedziałek wiceprezes Orlen Synthos Green Energy Dawid Jackiewicz.
04.04.2023

PGE zachęca do bycia PRO EKO – startuje część produktowa wiosennej odsłony kampanii „PGE Prowadzimy w zielonej zmianie"

PGE Obrót rozpoczęła wiosenną odsłonę kampanii produktowej, w której zachęca do korzystania z linii produktów PRO EKO: instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła i magazynów energii od PGE.
04.04.2023

Branża energetyczna: aktualizacja PEP do 2040 roku jest zbieżna ze strategiami spółek

Aktualizacja PEP do 2040 roku jest zbieżna ze strategiami spółek - stwierdzili w poniedziałek przedstawiciele branży energetycznej. Jak dodali, aktualizacja odzwierciedla założenia, że Polska ma być suwerenna energetycznie i posiadać źródła wytwarzania energii, które będą w rękach polskich firm.
03.04.2023

Szefowie dyplomacji UE i USA będą rozmawiać we wtorek w Brukseli o energetyce

Wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych Josep Borrell i unijna komisarz ds. energii Kadri Simson będą współprzewodniczyć we wtorek spotkaniu ministerialnemu Rady ds. Energii UE-USA w Brukseli z udziałem amerykańskiego sekretarza stanu Antony'ego Blinkena i wiceministra energii USA Davida Turka.
03.04.2023

Prezes PGG: metanowe regulacje UE oznaczają zwolnienie 100 tys. ludzi i zastąpienie węgla krajowego importowanym

Wprowadzenie unijnych regulacji ws. redukcji emisji metanu w obecnym kształcie oznaczałoby szybki proces zwolnienia ok. 100 tys. osób w polskim górnictwie i w firmach okołogórniczych oraz zastąpienie węgla krajowego importowanym - ocenił prezes PGG Tomasz Rogala w Polskim Radiu Katowice.
01.04.2023

Wsparcie produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu: po raz kolejny wytwórcy nie są zainteresowani premią kogeneracyjną indywidualną (Combined Heat and Power, CHP)

W marcowym naborze na premię kogeneracyjną indywidualną nie wpłynęła do URE ani jedna oferta. Do rozdysponowania było ponad 17 mld zł dla dużych[1] nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji.
29.03.2023

Obajtek: do 2030 r. Grupa Orlen przeznaczy 3 mld zł na segment badań i rozwoju

Do 2030 r. Grupa Orlen przeznaczy 3 mld zł na segment badań i rozwoju - przekazał we wtorek na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zaznaczył, iż należące do koncernu Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku prowadzi badania nad innowacjami dla nowoczesnej rafinerii i petrochemii.
29.03.2023

Modernizacja Elektrowni Wodnej Dębe na półmetku

Kompleksowa modernizacja Elektrowni Wodnej Dębe, należącej do PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE, minęła półmetek. Zostały już wymienione dwa z czterech hydrozespołów wraz z instalacją elektryczną, wentylacją oraz systemem przeciwpożarowym. Zgodnie z harmonogramem prace inwestycyjne, w obchodzącym w tym roku sześćdziesięciolecie obiekcie, zakończą się do końca 2024 roku.
28.03.2023

Rośnie znaczenie umów PPA. W tle ważne decyzje UE

Komisja Europejska chce zreformować model rynku energetycznego. Rośnie rola umów PPA – czyli zawieranych między wytwórcami zielonej energii a jej nabywcami. Czy umowy PPA staną się bardziej popularne w przemyśle energochłonnym?
28.03.2023

Prezes Enefit Polska: boom na OZE w krajach bałtyckich

Rozwój OZE w krajach bałtyckich jest obecnie bardzo szybki, natomiast polskie regulacje raczej hamują źródła odnawialne - mówi prezes Enefit Polska Maciej Kowalski. Jak dodaje, bez dużych wolumenów zielonej energii ceny w Polsce pozostaną wyższe względem innych krajów UE.
28.03.2023

Ciepło odpadowe to największe na świecie niewykorzystane źródło energii

Centra danych, supermarkety, stacje metra, fabryki, oczyszczalnie ścieków, budynki – wszystkie te obiekty wytwarzają duże ilości ciepła, które po prostu się marnuje. Tymczasem w samej tylko Warszawie ciepło odpadowe można by użyć do ogrzania 380 tys. domów. Odzysk ciepła to działanie, które nie może być pomijane w obecnym kryzysie energetycznym – czytamy w raporcie „Największe na świecie niewykorzystane źródło energii: Ciepło odpadowe”, przygotowanym przez ekspertów z Danfoss.
27.03.2023

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna podąża ścieżką zrównoważonego rozwoju

Budowa farm fotowoltaicznych, sztuczna inteligencja zarządzająca systemem ciepła oraz poprawa efektywności energetycznej - realizacja celów biznesowych, może iść w parze z ochroną środowiska, co udowadnia Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Spółka realizuje projekty ekologiczne, dzieląc się dobrymi praktykami z przedsiębiorcami.
24.03.2023

Naukowcy z NCBJ blisko uzyskania materiału zdolnego wytrzymać warunki w wysokotemperaturowym reaktorze

We wnętrzu wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych (HTR) warunki są tak ekstremalne, że trudno znaleźć materiał, który można tam wykorzystywać. Badania Polaków sugerują, że taki materiał może się kryć wśród stopów, których podstawowymi składnikami są nikiel i żelazo - informuje NCBJ.
23.03.2023

W nowej edycji programu "Mój Prąd" także pompy ciepła i kolektory

Od kwietnia rusza piąta edycja programu "Mój Prąd", w ramach której współfinansowane będą obok fotowoltaiki także pompy ciepła czy kolektory słoneczne - poinformowała w niedzielę w Kozienicach (Mazowieckie) minister klimatu Anna Moskwa.
22.03.2023

Wsparcie dla Ukrainy, konkurencyjność i energia to główne tematy Rady Europejskiej

Zwiększenie produkcji amunicji i dostarczanie jej Ukrainie; zapewnienie konkurencyjności UE w długim okresie; zapewnienie odbiorcom energii po dostępnych cenach to jedne z głównych tematów rozpoczynającego się w czwartek w Brukseli spotkania szefów unijnych państw i rządów. Napisał o tym w zaproszeniu wystosowanym do przywódców UE przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.
22.03.2023

URE: w 2022 r. do sieci trafiło o 109 proc. więcej energii z mikroinstalacji niż rok wcześniej

W 2022 roku mikroinstalacje wprowadziły do sieci dystrybucyjnych prawie 5,8 TWh energii, tj. o 109 proc. więcej niż w 2021 roku - poinformował Urząd Regulacji Energetyki (URE) w opublikowanym w poniedziałek raporcie.
21.03.2023

Moskwa: Za 10 lat chcemy uruchomić pierwszą elektrownię atomową

Zależy nam na tym, by w 2033 roku popłynęła pierwsza energia z dużej energetyki jądrowej - mówi w poniedziałkowym wywiadzie dla "Super Expressu" minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
20.03.2023

PGE planuje wybudować blisko 100 MW nowych mocy OZE na Podkarpaciu

PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy Kapitałowej PGE, zamierza uruchomić instalacje ze źródeł odnawialnych o łącznej mocy blisko 100 MW na terenie Strategicznego Parku Inwestycyjnego Euro-Park Stalowa Wola. W tym celu podpisane zostało porozumienie z Miastem Stalowa Wola oraz spółką Euro-Park Stalowa Wola z Grupy Kapitałowej Agencji Rozwoju Przemysłu. Wyprodukowana w nowych instalacjach zielona energia będzie wykorzystywana na potrzeby miasta oraz przedsiębiorstw prowadzących działalność na terenie Parku Inwestycyjnego oraz Tar
16.03.2023

Rozpakowujemy REPowerEU: Koniec z wampirami energetycznymi

W serii raportów z cyklu „Rozpakowujemy REPowerEU: co plan oznacza dla budynków?” Instytut Reform we współpracy z PORT PC przybliża najważniejsze zmiany jakie przynosi plan Unii Europejskiej przyspieszenia odejścia od rosyjskich paliw kopalnych -– REPowerEU. Zapraszamy do zapoznania się z materiałami dotyczącymi oddziaływania planu REPowerEU na sektor budynków.
16.03.2023

Umowa ws. SMR-ów pomiędzy Orlen Synthos Green Energy a NFOŚiGW podpisana

Określenie warunków współdziałania w zakresie budowy w Polsce niedużych, modułowych elektrowni jądrowych opartych na technologii SMR (ang. Small Modular Reactors) – to główny cel umowy o współpracy, która dzisiaj (16 marca) została podpisana w Warszawie pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) a spółką Orlen Synthos Green Energy (OSGE). Strony porozumienia uzgodnią cele środowiskowe do osiągnięcia, model ekonomiczny projektu i harmonogram jego realizacji, biznesplan oraz postanowienia umowy in
16.03.2023

10 mikroelektrowni jądrowych powstanie w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

W Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej ma powstać 10 mikroelektrowni jądrowych typu PWR o łącznej mocy 200 MW. W czwartek w Warszawie Last Energy Polska i KSSE podpisały umowę o współpracy w tej sprawie.
16.03.2023

Moskwa: zainstalowanie 27 gigawatów mocy w fotowoltaice do 2030 r. jest możliwe

Uzyskanie 27 gigawatów zainstalowanej mocy w fotowoltaice do 2030 roku jest możliwe – powiedziała PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zaznaczając, że to cel konserwatywny.
16.03.2023

Moskwa: we wtorek aktualizacja Polityki Energetycznej Polski trafi ma Radę Ministrów

We wtorek aktualizacja Polityki Energetycznej Polski ma trafić na Radę Ministrów - poinformowała w środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Zaznaczyła, że porozumienie z górnikami, co do planowego odejścia od węgla w 2049 r., to jest to, czego rząd chce dotrzymać w polityce energetycznej.
16.03.2023

Sztuczny liść - rekordowo wydajny system produkcji wodoru

Rekordowo wydajny system produkcji wodoru z dwutlenku węgla i wody stworzyli naukowcy z różnych europejskich ośrodków w ramach projektu A-Leaf. Opracowali też nowy sposób przechowywania tak powstającego paliwa.
16.03.2023

Prezes URE: w 2024 r. ceny energii dla gospodarstw domowych powinny być niższe niż w taryfach z br.

W 2024 r. ceny energii dla gospodarstw domowych w taryfach zatwierdzanych przez Urząd Regulacji Energetyki powinny być niższe, niż w taryfach z tego roku, natomiast w porównaniu do 2020 r. będą zapewne wyższe - ocenił w środę prezes URE Rafał Gawin.
15.03.2023

Tauron rozpoczął budowę farmy wiatrowej Mierzyn

TAURON rozpoczął proces wylewania fundamentów pod infrastrukturę farmy wiatrowej Mierzyn w województwie zachodniopomorskim. Na instalację złoży się 15 turbin wiatrowych o łącznej mocy 58,5 MW. Farma zapewni energię ponad 68 tysiącom gospodarstw domowych.
14.03.2023

Prezydent podpisał 700 metrów

Minimalna odległość turbin wiatrowych od zabudowań ma wynosić 700 metrów - zakłada podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowela ws. elektrowni wiatrowych. Co najmniej 10 proc. mocy zainstalowanej elektrowni wiatrowej może trafić do mieszkańców gminy - podała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP.
14.03.2023

Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa buduje przyszłość energetyczną wspólnie z GE Power

8 marca 2023 roku w Warszawie została podpisana umowa pomiędzy Łukasiewicz - Instytutem Lotnictwa a GE Power. Działając na zasadach partnerskich, obie firmy będą budować przyszłościowe rozwiązania oraz rozwijać usługi serwisowe dla branży energetycznej. Umowa będzie obowiązywać do końca 2035 roku.
14.03.2023

Wiatraki RWE warzą zieloną energię dla Kompanii Piwowarskiej

RWE uruchomiło farmę wiatrową LECH Nowy Staw 3, która w 100 procentach pokryje zapotrzebowanie na energię elektryczną trzech browarów należących do Kompanii Piwowarskiej.
13.03.2023

Ziobro: domagamy się inwestycji w wydobycie węgla; to gwarancja bezpieczeństwa energetycznego

Nie zgadzamy się na dalszą likwidację polskiego górnictwa węgla brunatnego i kamiennego. Domagamy się realnych inwestycji państwa w ten sektor. To gwarantuje nam bezpieczeństwo energetyczne i tańszy prąd - apelował w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
13.03.2023

Morawiecki: transformacja energetyczna - szansa na skok cywilizacyjny

Transformacja energetyczna to szansa na skok cywilizacyjny. Zyskamy na niej, jeśli wykształcimy ludzi kompetentnych, aby ją skutecznie przeprowadzić - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki w wystąpieniu otwierającym konferencję z cyklu Śląski Ład w Katowicach.
13.03.2023

Cyfryzacja i cyberbezpieczeństwo kluczowe dla transformacji energetyki

Od momentu rosyjskiej agresji na Ukrainę infrastruktura krytyczna, rządowe instytucje i podmioty użyteczności publicznej w Polsce, które są kluczowe dla ciągłości funkcjonowania państwa, notują więcej niż dotychczas prób cyberataków. Ich wzmożoną liczbę obserwuje również Grupa PGE, która wdrożyła już dodatkowe procedury w zakresie cyberbezpieczeństwa i stale rozwija swój zespół PGE-CERT. – Oprócz zagrożeń wymierzonych wprost w sektor energetyczny widzimy też nasilenie kampanii, które mają na celu nakłonienie ludzi do fałszywych i
13.03.2023

Morawiecki: staliśmy się gwarantem bezpieczeństwa dla naszego regionu

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki w wywiadzie opublikowanym w niedzielę na portalu i.pl pytany był o politykę bezpieczeństwa energetycznego.
12.03.2023

Premier Morawiecki chce rozmawiać ze spółkami energetycznymi, aby zrewidowały swoją politykę cenową

Będę rozmawiał z wicepremierem szefem MAP Jackiem Sasinem, żeby spółki energetyczne zrewidowały swoją politykę cenową - mówił premier Mateusz Morawiecki w sobotę na spotkaniu z mieszkańcami Jasła (Podkarpacie). Dodał, że dziś ceny energii są niższe niż kilka miesięcy temu.
11.03.2023

Sprzeczne doniesienia dotyczące zgody Bidena na kontrowersyjny projekt odwiertów ropy na Alasce

Pragnący zachować anonimowość urzędnik administracji Bidena zaprzeczył w sobotę doniesieniom mediów, że w przyszłym tygodniu Biały Dom ogłosi zgodę na kontrowersyjny projekt odwiertów ropy naftowej na Alasce. Sprzeciwiają się temu grupy ekologów i rdzennych Amerykanów.
11.03.2023

W 2050 roku ma być wykorzystywana w przemyśle ciężkim i transporcie połowa wodoru

Do połowy XXI wieku 50% wodoru ma być wykorzystywane w przemyśle ciężkim, głównie w produkcji stali i wyrobów chemicznych, oraz w sektorze transportu - wskazali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
11.03.2023

Adamczyk: funkcjonowanie elektrowni atomowej wymaga dobrych połączeń kolejowych

Budowa elektrowni jądrowej to wielkie wyzwanie, a jej funkcjonowanie wymaga dobrych połączeń kolejowych - podkreślił w piątek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. W piątek podpisano umowę ws. projektu linii kolejowej prowadzącej do planowanej elektrowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo–Kopalino.
10.03.2023

Westinghouse: trzeci blok elektrowni jądrowej Vogtle osiągnął stan krytyczny, niebawem jego synchronizacja z siecią

Westinghouse Electric Company z partnerami projektu potwierdziła, że trzeci blok elektrowni jądrowej Vogtle osiągnął stan krytyczny - poinformował w czwartek Westinghouse Polska. Kolejny w etap to synchronizacja bloku z siecią elektryczną a po niej pełna, komercyjna eksploatacja.
10.03.2023

Equinix wspiera budowę pięciu farm PV

Equinix, Inc. (Nasdaq: EQIX), znacznie zwiększył swoje zaangażowanie w projekty energii odnawialnej, podpisując pięć nowych długoterminowych umów o zakup energii (PPA) w Hiszpanii o łącznej mocy 225 megawatów (MW). Oczekuje się, że po uruchomieniu w 2025 roku inwestycje te będą generować więcej niż wynosi zużycie energii w centrach danych Equinix International Business Exchange (IBX) w Madrycie, Barcelonie i Sewilli.
08.03.2023

Tauron i Rafako wydłużyły o dwa tygodnie mediacje w celu zawarcia ugody

Dwa tygodnie na wypracowanie ugody w ramach mediacji dały sobie Tauron i Rafako. Do 22 marca strony będą kontynuowały negocjacje. Zapisy porozumienia mają uwzględnić sposób zakończenia kontraktu dotyczącego budowy bloku 910 MW w Jaworznie oraz dokonania wzajemnych rozliczeń.
08.03.2023

Prezydent: mam nadzieję, że wizyta w ZEA zaowocuje wieloma kontraktami polskich firm

Mam nadzieję, że wizyta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zaowocuje wieloma kontraktami, które zostaną w przyszłości zawarte przez polskie firmy - powiedział we wtorek w Abu Zabi prezydent Andrzej Duda. Przekazał, że podpisane zostały ramowe umowy o współpracy w zakresie OZE oraz cyfryzacji.
07.03.2023

Wiceminister Ireneusz Zyska na VIII Europejskim Kongresie Samorządów

Wszystko, co robimy na poziomie rządowym i samorządowym, robimy dla społeczeństwa. Chodzi o dostawę taniej, odnawialnej, czystej energii zarówno do gospodarstw domowych, jak i do przemysłu – mówił wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii podczas VIII Europejskiego Kongresu Samorządowców, który odbył się 6 marca 2023 r. w Mikołajkach.
07.03.2023

Prezydent: tematami rozmów w ZEA m.in. współpraca cyfrowa, energetyka i sytuacja międzynarodowa

Prezydent Andrzej Duda uda się w poniedziałek do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jak przekazał, zostaną tam podpisane umowy dwustronne dotyczące współpracy cyfrowej i energetycznej. Tematem rozmów będzie też sytuacja międzynarodowa, rosyjska agresja na Ukrainę - podkreślił Andrzej Duda.
07.03.2023

Rozmowy w Wilnie o bezpieczeństwie energetycznym i nowych inwestycjach

W ramach wizyty w Wilnie 3 marca 2023 r. wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska rozmawiała z wiceministrami energii Litwy: Daivą Garbaliauskaitė oraz Albinasem Zananavičiusem.
06.03.2023

Premier: W warunkach obecnego kryzysu cele Europejskiego Zielonego Ładu są zbyt radykalne

Jestem zdania, że w warunkach obecnego kryzysu cele przyjęte przez Parlament Europejski w ramach Europejskiego Zielonego Ładu są zbyt radykalne, zbyt optymistyczne - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
05.03.2023

Niemcy: już od 2024 roku możliwy zakaz instalowania systemów ogrzewania gazowego i olejowego

Już od 2024 roku w Niemczech może zostać wprowadzony zakaz instalowania nowych systemów ogrzewania gazowego i olejowego - poinformował we wtorek dziennik "Bild", który dotarł do projektu odpowiedniej ustawy.
01.03.2023

ORLEN2030: Strategia dla transformacji energetycznej Polski i Europy Środkowej

Zapewnienie stabilnych dostaw energii, paliw i gazu z przyjaznych środowisku źródeł to główny cel połączonej Grupy ORLEN do 2030 roku. Drogę do niego wytyczą przede wszystkim inwestycje w energetykę odnawialną, wydobycie oraz rozwój projektów napędzających zielony kierunek Grupy, m.in. w obszarze biogazu i biopaliw. Koncern będzie także rozwijać technologie wodorowe, nowoczesną petrochemię i bezpieczną energetykę jądrową.
28.02.2023

Innowacyjna membrana filtruje wodę i wytwarza prąd

Koreańska grupa inżynierów stworzyła niedrogą i łatwą w produkcji dwuwarstwową błonę, która odfiltrowuje z wody zanieczyszczenia i jednocześnie produkuje elektryczność. Zdaniem badaczy wodę będzie można nawet pić, a błona ma już trafić do jednej z fabryk.
28.02.2023

Kowalski: w kwietniu specustawa o biogazowniach rolniczych i nowelizacja ustawy o OZE

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Janusz Kowalski zapowiedział, że w kwietniu mogą pojawić się dwie ustawy ważne dla obszarów wiejskich; specustawa o biogazowniach rolniczych i nowelizacja ustawy o OZE.
27.02.2023

BP poszukuje specjalistów do projektów offshore wind

Widać znaczące zainteresowanie rozwojem projektów morskich farm wiatrowych wśród spółek naftowo-gazowych. Jednym z nich jest koncern BP, który planuje zatrudnić w najbliższych tygodniach ponad 100 pracowników. Koncern przygotowuje się do ekspansji w tym sektorze.
27.02.2023

Elementy nowej instalacji Orlenu przypływają do Gdańska, dalej płyną Wisłą

W niedzielę 12 lutego do Portu Gdańsk przypłynął z Chin statek Grietje, który przetransportował z Szanghaju elementy do budowy nowoczesnego Kompleksu Olefin III na terenie należącej do Orlenu petrochemii w Płocku.
27.02.2023

Łukaszewska-Trzeciakowska: Polityka Energetyczna Polski podkreśli suwerenność energetyczną kraju

Polityka Energetyczna Polski podkreśli suwerenność energetyczną kraju – powiedziała w poniedziałek wiceminister klimatu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Jej zdaniem trzeba przemyśleć, jak wspomóc samorządy i MŚP w zdobywaniu kompetencji pozwalających im nabywać energię w długim terminie.
27.02.2023

POIiŚ 2014-2020, a rozwój OZE w Polsce [ANALIZA]

Wzrost mocy jednostek wytwórczych odnawialnych źródeł energii, rozbudowa sieci elektroenergetycznej, rozwój inteligentnych sieci energetycznych, poprawa efektywności energetycznej budynków - to niektóre z efektów realizacji Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
27.02.2023

Naukowcy: sól może odegrać ważną rolę w transformacji energetycznej

Sól może odegrać znaczącą rolę w przejściu na źródła energii o niższej zawartości węgla. Tak wynika z nowych badań naukowców z Uniwersytetu w Austin (Teksas).
27.02.2023

Wkrótce ruszy produkcja ogniw paliwowych STILL

Jako pierwszy dostawca pojazdów transportu wewnętrznego w Europie firma STILL wprowadza na rynek ogniwa paliwowe własnej produkcji. Pierwsze wodorowe zamienniki baterii do wózków widłowych 24 V zjadą z linii w 2023 r.
27.02.2023

4 megatrendy, które zmieniają polską energetykę

Dekarbonizacja, poprawa efektywności energetycznej, zrównoważony rozwój, znaczne inwestycje w rozwój sieci energetycznych – to zdaniem ekspertów Luneos najważniejsze megatrendy, które na zawsze zmienią sektor energetyczny w Polsce. Jak na te zmiany powinni przygotować się przedsiębiorcy?
27.02.2023

Ocean Winds i Puck stawiają na edukację młodzieży w zakresie morskich farm wiatrowych

Ocean Winds, spółka zajmująca się morską energetyką wiatrową i rozwijająca projekt BC-Wind na Morzu Bałtyckim, wraz z Przemysłową Akademią Rozwoju, realizuje program edukacyjny „Kariera z wiatrem”, przekazujący wiedzę i zwiększający kompetencje uczniów w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Beneficjentem programu w powiecie puckim będzie młodzież z Powiatowego Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Kłaninie oraz Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pucku.
27.02.2023

Wojna, a nie zmiany klimatu, wymusi na Europie przejście na zieloną energię

Napaść Rosji na Ukrainę zmobilizowała Europę do stanowczych działań w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, w tym zwiększonego wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. Mimo że Stary Kontynent wielokrotnie mierzył się ze skutkami zmian klimatu, wzmaganymi m.in. przez emisję CO2 z kopalni i rafinerii, to dopiero teraz z pełną odpowiedzialnością zwraca się w stronę zielonej energii.
27.02.2023

Doradca prezydenta: Europa nadal niezabezpieczona energetycznie

Po roku wojny w Ukrainie Europa nadal nie jest zabezpieczona energetycznie; zamiast wracać do podstawowych surowców, które dałyby nam bezpieczeństwo dostaw, KE forsuje rozwój odnawialnych źródeł energii - powiedział w Studiu PAP doradca prezydenta Paweł Sałek.
24.02.2023

Moskwa z Ambasadorem Niemiec o energetyce

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przyjęła Ambasadora Niemiec w RP Thomasa Bagger’a. Spotkanie, które odbyło się 23 lutego 2023 r. w Warszawie dotyczyło relacji dwustronnych obydwu państw w dziedzinie energii, klimatu i środowiska oraz współpracy na forum Unii Europejskiej.
24.02.2023

Rzecznik rządu o umowie ws. elektrowni jądrowej: kolejny element dywersyfikacji źródeł energii w Polsce

Ta umowa wytycza kolejne kierunki realizacji ważnego projektu, który będzie kolejnym elementem dywersyfikacji źródeł energii w Polsce - stwierdził w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do umowy na prace przedprojektowe ws. elektrowni jądrowej.
24.02.2023

Po pandemii trzykrotnie wzrosła liczba przepięć elektrycznych. Dla właścicieli mieszkań często są kosztowne w skutkach

Wyładowania atmosferyczne podczas burzy, przełączenia w obwodzie czy zwykła awaria mogą być źródłem przepięcia w domowej sieci, którego skutkiem może się okazać całkowite zniszczenie podłączonych do niej urządzeń, takich jak komputer, sprzęt audio czy smartfon, który był akurat podłączony do ładowania. Po pandemii, podczas której w domach pojawiło się więcej elektroniki do zdalnej pracy i nauki, liczba takich szkód wzrosła aż trzykrotnie – wynika z danych Compensy. Ubezpieczyciel przypomina, że ochrona przed skutkami przepięcia p
23.02.2023

Wykorzystanie instalacji OZE na potrzeby przedsiębiorstwa

Swobodny dostęp do źródeł energii jest warunkiem funkcjonowania gospodarki. Ostatnie wydarzenia pokazują silną zależność między drogą pozyskiwania surowców energetycznych a stabilnością ekonomiczną i społeczną Polski oraz Europy. Odnawialne źródła energii pozwalają na zminimalizowanie negatywnych skutków zakupu gazu lub ropy i przyczyniają się do budowania niezależności energetycznej kraju. Kolejnym ważnym elementem jest drastyczne pogorszenie się stanu środowiska naturalnego spowodowane używaniem nieodnawialnych źródeł energii.
23.02.2023

Konferencja na rzecz odbudowy Ukrainy przez przedsiębiorstwa z Polski i UE

Gryficki Klaster Energii wspólnie z Polsko - Ukraińsko Izbą Gospodarczą zaprasza do udziału w Konferencji na rzecz odbudowy Ukrainy przez przedsiębiorstwa z Polski i UE.
22.02.2023

MAE: przemysł paliw kopalnych robi za mało, by ograniczyć emisję metanu

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) oskarżyła we wtorek przemysł paliw kopalnych, że robi zbyt mało dla zmniejszenia emisji metanu i osłabia tym samym światowe wysiłki na rzecz ograniczenia globalnego ocieplenia.
22.02.2023

Współpraca energetyczna z USA: import gazu, plany elektrowni jądrowej

Współpraca dwustronna ma być jednym z tematów wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Polsce. W ramach współpracy gospodarczej Polska sprowadza z USA skroplony gaz, polski rząd wybrał też technologię Westinghouse dla elektrowni atomowej.
21.02.2023

Rumuński rząd wyraża zaniepokojenie oznakami, że Ukraina pogłębia kanał Bystre

Władze Rumunii oświadczyły w poniedziałek, że są zaniepokojone oznakami, iż sąsiednia Ukraina pogłębia kanał Bystre, który przecina wspólny, wrażliwy ekologicznie region przybrzeżny. Bukareszt zwrócił się do Kijowa z prośbą o umożliwienie mu sprawdzenia tego miejsca.
21.02.2023

Fogiel: wizyta Bidena dowodzi znaczącej roli Polski w regionie

Kolejna wizyta amerykańskiego prezydenta Joe Bidena w naszym kraju dowodzi znaczącej roli Polski w regionie - mówił PAP szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Radosław Fogiel. Spotykanie z liderami Bukaresztańskiej Dziewiątki będzie pewnego rodzaju przygotowaniem do szczytu NATO w Wilnie - dodał.
21.02.2023

Wojna na Ukrainie - wywoła boom rynku LNG

Wojna na Ukrainie spowoduje eksplozję rynku skroplonego gazu ziemnego (LNG).
21.02.2023

Enea przebudowała GPZ z myślą o inwestycjach w OZE

Enea Operator zakończyła przebudowę stacji elektroenergetycznej 110/15 kV w Chodzieży. Dzięki tej inwestycji znacząco poprawi się niezawodność dostaw energii elektrycznej do mieszkańców miasta i powiatu chodzieskiego oraz przedsiębiorców z regionu. Modernizacja GPZ (Głównego Punktu Zasilającego) pozwoli także na rozwój energetyki rozproszonej w północnej Wielkopolsce.
21.02.2023

Mieszkańcy Raby Wyżnej przeciwni budowie biogazowni

Mieszkańcy Raby Wyżnej (Małopolska) sprzeciwiają się budowie biogazowni w centrum wsi, obawiając się o swoje zdrowie i życie. Mieszkańcy skierowali pismo do wojewody małopolskiego z żądaniem wycofania pozwolenia na wykonanie inwestycji.
20.02.2023

Zamrożone ceny prądu oznaczają 2–3 tys. zł oszczędności dla gospodarstwa domowego. 8 mln z nich zapłaci w tym roku ok. 40 proc. rynkowej ceny

Z początkiem tego roku zaczęły obowiązywać rozwiązania rządowej Tarczy Solidarnościowej, która zamraża ceny prądu na ubiegłorocznym poziomie. Z szacunków PGE Obrót wynika, że polskie gospodarstwa domowe zaoszczędzą dzięki temu nawet 2–3 tys. zł. Korzyści z Tarczy Solidarnościowej mogą być jeszcze większe, jeżeli do 31 grudnia 2023 roku nasze zużycie prądu zmniejszy się o co najmniej 10 proc. Jak podkreśla przedstawiciel PKEE, działania osłonowe podejmowane przez rząd to konieczność w sytuacji kryzysu energetycznego wywołanego trw
20.02.2023

EDF w 2022 r. odnotował historyczną stratę w wysokości prawie 18 mld euro

Strata firmy energetycznej Electricite de France (EDF) wyniosła w ubiegłym roku 17,9 mld euro i była największa w historii koncernu - poinformowała spółka w komunikacie opublikowanym w piątek. Jeszcze w 2021 r. EDF odnotowało 5,1 mld zysku.
17.02.2023

Znaczenie smart meteringu w działaniach Stoen Operator

Już za kilka lat w każdym polskim gospodarstwie domowym oraz przedsiębiorstwie dane dotyczące zużycia energii będą mierzone przez liczniki zdalnego odczytu (LZO). Montaż tych inteligentnych mierników umożliwi m.in. efektywniejsze zarządzanie systemem elektroenergetycznym. Jednak by wypełnić przyjęte założenia, Operatorzy Systemu Dystrybucyjnego są zobowiązani do zrealizowania ustawowego obowiązku i zainstalowania w określonych przedziałach czasowych ustalonego odsetka tego typu urządzeń u swoich odbiorców. Z końcem 2023 roku upły
17.02.2023

Sasin: dobrze idą negocjacje Polski z Koreańczykami ws. energetyki jądrowej

Negocjacje Polski z Koreańczykami ws. energetyki jądrowej idą bardzo dobrze, bardzo szybko - powiedział w czwartek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Sama strona koreańska jest zaskoczona tempem prac i stopniem przygotowania strony polskiej do prowadzenia rozmów - dodał.
17.02.2023

Polska i Czechy wspólnie o bezpieczeństwie energetycznym

Minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa, przyjęła delegację z Czech pod przewodnictwem ministra przemysłu i handlu Jozefa Síkeli. W spotkaniu, które odbyło się 16 lutego 2023 r., udział wzięli także Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, minister Mateusz Berger oraz wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
17.02.2023

KE pozywa Belgię przed TSUE w związku z zanieczyszczeniem wód w Walonii

Komisja Europejska podjęła w środę decyzję o skierowaniu sprawy przeciwko Belgii do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku z niepodjęciem przez ten kraj wystarczających działań w sprawie zanieczyszczenia azotanami wód w Walonii - jednym z trzech regionów federalnych.
16.02.2023

Polsko-słowacka współpraca energetyczna

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przyjęła delegację słowacką pod przewodnictwem wiceministra gospodarki Republiki Słowackiej Petera Gerharta. W spotkaniu, które odbyło się 15 lutego 2023 r. w Warszawie, udział wzięli także pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, sekretarz stanu w KPRM, Mateusz Berger oraz wiceministrowie klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska i Adam Guibourgé-Czetwertyński.
15.02.2023

Atom uwzględniony w unijnych przepisach dotyczących zielonego wodoru

Komisja Europejska przedstawiła długo oczekiwane regulacje określające zasady, w jakich wodór może być oznaczany jako pochodzący z odnawialnych źródeł energii.
15.02.2023

Qair inwestuje w portfel wielkoskalowych projektów PV

Qair Polska dynamicznie rozwija portfel inwestycji OZE i w pierwszym kwartale 2023 roku rozpocznie budowę farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 120 MW. Inwestycje będą zlokalizowane w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. Docelową grupę odbiorców zielonej energii będą stanowić duże przedsiębiorstwa, które zakupią energię odnawialną w ramach wieloletnich umów cPPA.
15.02.2023

Morska farma wiatrowa zastąpi elektrownię gazową w USA

Amerykańska spółka energetyczna Rise Light & Power, będąca operatorem elektrowni gazowej Ravenswood Generating planuje kompleksową przebudowę jednostki, aby stała się pierwszym w swoim rodzaju centrum OZE w Nowym Jorku. Generację gazową maja zastąpić morskie elektrownie wiatrowe.
14.02.2023

Monitoring obowiązku zmniejszenia zużycia energii elektrycznej o 10 proc. przez jednostki sektora finansów publicznych

Urząd Regulacji Energetyki przygotował formularz sprawozdawczy dotyczący zużycia energii elektrycznej.
14.02.2023

Morawiecki o windfall tax: opowiadamy się za takim rozwiązaniem

Opowiadamy się za wprowadzeniem podatków od nadzwyczajnych zysków dla wielkich koncernów międzynarodowych, już pewne mechanizmy zostały wdrożone - przychody z takich opłat trafią do firm i obywateli, by obniżać koszty energii - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki
14.02.2023

URE: do 31 marca br. pierwsze sprawozdanie dot. zmniejszenia zużycia energii elektrycznej

Kierownicy zobowiązanych jednostek sektora finansów publicznych do 31 marca br. muszą złożyć Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki pierwsze sprawozdanie z realizacji celu oszczędności energii elektrycznej za grudzień 2022 r. - przypomina URE, który przygotował formularz sprawozdawczy.
13.02.2023

Rusza nabór wniosków na instalacje wykorzystujące biogaz z odpadów do produkcji energii

Od poniedziałku przedsiębiorcy mogą składać wnioski o wsparcie budowy instalacji wykorzystujących biogaz z odpadów komunalnych i osadów ściekowych do wytwarzania energii. Budżet programu wynosi 1,5 mld zł.
13.02.2023

Merus Power otrzymuje zamówienie o wartości 20 mln euro od Taaleri Energia

Firma Taaleri Energia zamówiła u Merus Power akumulatorowy system magazynowania energii o mocy 30 MW/36 MWh o wartości 20 mln euro. System ten ma powstać w Lempäälä w Finlandii, aby wspomóc funkcjonowanie sieci energetycznej.
12.02.2023

Ruszył nabór ze wsparciem dla przedsiębiorstw energochłonnych. Wartość programu to 5 mld zł

„Mamy dzisiaj bardzo dobre wiadomości dla branży energochłonnej – kolejne wsparcie. Od 2016 r. konsekwentnie wspieramy ten sektor, który jest absolutną podstawą naszej gospodarki i przemysłu” – zaznaczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas konferencji prasowej dot. inauguracji programu „Pomoc dla sektorów energochłonnych związana z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 r.”. W spotkaniu, które odbyło się 9 lutego 2023 r. w Warszawie, uczestniczyli również minister rozwoju i technologii Wa
09.02.2023

Huawei dostarczy technologie do jednej z największych elektrowni OZE w Europie Środkowo-Wschodniej

W Polsce powstanie największa w Europie Środkowo-Wschodniej hybrydowa farma, łącząca elektrownię fotowoltaiczną z elektrownią wiatrową o łącznej mocy 205 MW. Będzie ona zdolna wyprodukować wolumen energii elektrycznej dla ponad 100 tys. gospodarstw domowych, a w skali roku jej działanie pozwoli uniknąć emisji blisko 160 ton CO2. Do rozbudowy infrastruktury technologicznej instalacji Huawei dostarczy 710 falowników łańcuchowych i 23 stacje transformatorowe. Hybrydowa farma powstaje na terenach pokopalnianych w Kleczewie, w wojewód
09.02.2023

Moskwa: wojna energetyczna to nie jest czas na walkę polityczną

Wojna energetyczna to nie jest czas na walkę polityczną - to jest czas na jedność, na wspólnotę, na solidarność - mówiła wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Razem z politykami PiS apelowała o poparcie dla ustawy ws. ograniczenia wzrostu cen dla odbiorców ciepła.
08.02.2023

Pełnomocnik rządu ds. energetyki: nawet opozycja nie storpeduje atomu

Pełnomocnik rządu ds. energetyki Mateusz Berger ww wtorkowej rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną podaje możliwą lokalizację drugiej elektrowni atomowej. Wskazuje na Bełchatów jako na "najbardziej logiczny wybór".
07.02.2023

PSE podpisały umowę na realizację Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii

Centralny System Informacji Rynku Energii (CSIRE) na zlecenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych zaprojektuje i wdroży międzynarodowy koncern CGI. 27 stycznia została podpisana umowa w tej sprawie.
07.02.2023

Brak wykwalifikowanych kadr największym problemem dla amerykańskiej branży wiatrowej

Shannon Sturgil, dyrektor generalny Siemens Gamesa ds. lądowej energetyki wiatrowej w Ameryce Północnej, w rozmowie z Windpower Monthly podkreśla, że problemem dla energetyki wiatrowej w USA nie są finanse, dostęp do komponent czy galopująca inflacja. Problem leży w braku wykwalifikowanej kadry niezbędnej do realizacji projektów OZE.
07.02.2023

Eksperci: do 2030 roku inwestycje w czystą energię muszą być podwojone

Inwestycje w czystą energię muszą być podwojone do 2030 r. - uważają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zaznaczyli, że tzw. zielone inwestycje, istotne szczególnie dla Europy, pozwalają uniezależnić się od surowców z Rosji.
06.02.2023

Prosument lokatorski - startuje nabór wniosków o dopłaty

Czysta energia ze słońca już wkrótce będzie masowo wytwarzana w dużych miastach takich jak Łódź czy Warszawa. Ministerstwo Rozwoju i Technologii razem z Bankiem Gospodarstwa Krajowego uruchamiają m.in. nabór wniosków o dofinansowanie fotowoltaiki. Wnioski mogą składać właściciele i zarządcy budynków wielorodzinnych od 1 lutego 2023 r.
02.02.2023

Wspólnoty mieszkaniowe idą po granty na OZE

Od jutra mieszkańcy będą mogli wnioskować o zielone dotacje. Zarządzający lokalami nie mają wątpliwości, że popyt będzie duży. Nie będzie to jednak bieg bez przeszkód - pisze wtorkowy "Puls Biznesu".
31.01.2023

Orban: energia z Azerbejdżanu to obecnie najbardziej realny scenariusz dywersyfikacji dla Europy

W chwili obecnej najbardziej realnym scenariuszem dywersyfikacji dla Europy jest transport energii z Azerbejdżanu - powiedział w poniedziałek w Budapeszcie premier Węgier Viktor Orban na wspólnej konferencji z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem.
31.01.2023

PGE Dystrybucja poprawi bezpieczeństwo energetyczne w powiecie białostockim

PGE Dystrybucja, spółka z Grupy PGE, rozpoczyna modernizację stacji elektroenergetycznej 110/15 kV Polanka w Czarnej Białostockiej. Obiekt wymaga remontu po okresie długotrwałego użytkowania. Inwestycja zwiększy możliwości przyłączeniowe, wpłynie na zmniejszenie strat energii w sieci elektroenergetycznej oraz poprawi niezawodność zasilania i jakość dostaw energii.
30.01.2023

195 mln euro na projekty wspierające technologie wodorowe

Europejskie Partnerstwo na rzecz Czystego Wodoru właśnie ogłosiło nabór wniosków na projekty w ramach rozwoju technologii wodorowych, które mogą być realizowane przez różne podmioty, począwszy od dużych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) po instytucje publiczne i jednostki badawcze, w zależności od specyfiki tematu. Wnioski można składać od 31 stycznia 2023 r. do 18 kwietnia 2023 r. W tym roku na rozwój projektów w ramach nowoczesnych technologii wodorowych zostało przeznaczonych 195 mln EURO.
30.01.2023

Zielony wodór w świetle nowelizowanej dyrektywy RED II

Wodór w polityce energetyczno-klimatycznej UE
29.01.2023

Wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska na spotkaniu z komisarzem UE ds. zarządzania kryzysowego ws. wsparcia infrastruktury energetycznej Ukrainy

Wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska wzięła udział w rozmowach z unijnym komisarzem ds. zarządzania kryzysowego Janezem Lenarcziczem. Spotkaniu, które odbyło się 26 stycznia 2023 r. w składnicy Rządowej Agencji Rezerw Materiałowych w Komorowie, przewodniczył Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.
27.01.2023

Wiceszef MAP: rozmowy spółek ws. bloku 910 MW w Jaworznie trwają

Rozmowy i mediacje Rafako i Taurona w sprawie sporu wokół bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno trwają, zaplanowana jest kolejna ich runda - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda.
26.01.2023

EDP Renewables oddało 2,1 GW mocy OZE w 2022 roku

Ekspansja na region Azji i Pacyfiku przyczyniła się do zwiększenia zaangażowania EDPR w transformację energetyczną, przy czym region ten stanowi już 5% portfela spółki. Projekty fotowoltaiczne wniosły zwiększony wkład w produkcję czystej energii EDPR, dodając 1,1 GW w 2022 r.
26.01.2023

Węgierski minister energii: inwestycje w infrastrukturę energetyczną wzrosną pięciokrotnie

Rząd Węgier planuje pięciokrotne zwiększenie inwestycji w infrastrukturę energetyczną w ciągu najbliższych siedmiu lat w porównaniu z poprzednimi siedmioma - powiedział w środę minister energii Csaba Lantos w wywiadzie dla portalu Index.hu.
26.01.2023

NFOŚiGW: można zapoznać się z aplikacją poprzez którą firmy energochłonne będą mogły wnioskować o pomoc

Można zapoznać się z generatorem wniosków, który pozwoli na złożenie wniosku i ewentualne uzyskanie pomocy finansowej w ramach pomocy dla sektorów energochłonnych - poinformował w środę NFOŚiGW. Nie oznacza to jednak, że nabór wniosków już się zaczął. Ten wystartuje po wydaniu odpowiedniego komunikatu.
25.01.2023

Analiza istniejących systemów bilansowania i monitorowania jakości dostawy energii elektrycznej [RAPORT]

Na łamach strony internetowej Projektu KlastER opublikowano raport pt. "Analiza istniejących systemów bilansowania i monitorowania jakości dostawy energii elektrycznej. Opracowanie finalnej wersji zaleceń i rekomendacji dla budowy takich systemów w przyszłości".
25.01.2023

KE wspiera Harmony Link - połączenie do wymiany energii elektrycznej między Litwą a Polską

Projekt budowy kabla podmorskiego między Polską a Litwą – Harmony Link, był głównym tematem rozmowy wiceministrów Anny Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej i Adama Guibourge-Czetwertyńskiego z wiceministrem energii Litwy Albinasem Zananaviciusem.
24.01.2023

20 klastrów otrzymało specjalne certyfikaty

Dwadzieścia klastrów otrzymało certyfikat potwierdzający nadanie im statusu Krajowego Klastra Kluczowego (KKK) - przekazał w poniedziałek resort rozwoju i technologii. Status KKK jest przyznawany na trzy lata.
24.01.2023

Sasin: w ciągu kilku miesięcy decyzje ws. trzeciej elektrowni jądrowej

Myślę, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy zapadną decyzje ws. trzeciej elektrowni jądrowej w Polsce, po pierwsze jej lokalizacji i potem kontrahenta - poinformował we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
24.01.2023

Bezpieczeństwo energetyczne Niemiec w świetle prawa i rozwoju OZE

Atak Rosji na Ukrainę drastycznie zaostrzył obecny już w Unii Europejskiej kryzys energetyczny. Agresja ta zachwiała fundamentami europejskiego rynku energii i doprowadziła do ogromnych wzrostów cen gazu, ropy i węgla. Kryzys nasilił, gdy Gazprom zaczął w czerwcu zmniejszać dostawy przez gazociąg NordStream o ok. 60 procent.
24.01.2023

W 2025 r. pierwsze MFW zostaną przyłączone do krajowego systemu energetycznego

Pod koniec 2025 r. pierwsze morskie farmy wiatrowe zostaną przyłączone do krajowego systemu energetycznego - powiedział wiceminister klimatu Ireneusz Zyska. Dodał, że będzie to 5,9 - 6 GW mocy zainstalowanej. Ocenił, że w ciągu 10-15 lat Polska może być jednym z liderów tej branży w Europie.
24.01.2023

Minesto i SEV wzmacniają partnerstwo na rzecz rozwoju energii pływów na Wyspach Owczych

Minesto, wiodący deweloper w sektorze energetyki oceanicznej, oraz SEV, farerskie przedsiębiorstwo użyteczności publicznej, odnowiły i rozszerzyły umowę o współpracy, w której określono role i obowiązki związane z budową energii pływów na Wyspach Owczych, w tym bieżącą produkcją energii elektrycznej w Vestmannasund i pierwszą dużą macierzą pływową w Hestfjord.
23.01.2023

Prezes KGHM: decyzja Komisji Dozoru Jądrowego USA przybliża nas do realizacji planów ws. atomu

Decyzja amerykańskiego regulatora to przełomowy moment, który przybliża nas do realizacji własnych planów dot. atomu - stwierdził prezes KGHM Tomasz Zdzikot, odnosząc się do wydania certyfikatu dla projektu małego reaktora modułowego NuScale Power przez amerykańską Komisję Dozoru Jądrowego.
23.01.2023

Chłodzenie może być tańsze i efektywniejsze. Polska firma wdraża przełomową technologię

W ciągu najbliższych 12–24 miesięcy polska spółka Dynamic Air Cooling (DAC) planuje wprowadzenie na rynek urządzeń wyposażonych w nową metodę chłodzenia. Ich działanie oparte jest na oryginalnym cyklu termodynamicznym i gazowym, a czynnik chłodzący stanowi jedynie powietrze. Docelowo w ofercie producenta pojawią się urządzenia o mocy chłodniczej 30–1250 kW.
23.01.2023

Komisarz UE ds. handlu w Davos: najbardziej dotkliwe dla Rosji są sankcje energetyczne

Najbardziej dotkliwe dla Rosji są sankcje energetyczne, gdyż jest to główne źródło dochodu dla rosyjskiego budżetu – powiedział w piątek Valdis Domborvskis, komisarz UE ds. handlu, podczas debaty na temat scenariuszy dla Rosji w 2023 r. podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.
20.01.2023

Energetyka jądrowa - nowe studia na PWr

Znamy już dostawców technologii dla pierwszych polskich elektrowni jądrowych. Przygotowania do tak wielkich inwestycji, a potem ich uruchomienie, będą wiązały się z zapotrzebowaniem na specjalistów w dziedzinie energetyki jądrowej. Dlatego – w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji i Nauki – na PWr trwa rekrutacja na nowe studia magisterskie.
20.01.2023

PSE zawarły umowy ramowe z wykonawcami wyłonionymi w dwóch postępowaniach na roboty budowlano-montażowe

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. podpisały umowy ramowe z firmami, którym w najbliższych latach powierzać będą prace budowlano-montażowe. PSE będą mogły zlecać prace w ciągu pięciu lat od podpisania umów, których łączna wartość wynosi 565 mln zł.
19.01.2023

Bank Pekao w Davos: chętnie inwestujemy w projekty związane z energetyką odnawialną [WIDEO]

 O tym jakie projekty inwestycyjne są teraz kluczowe dla Banku Pekao S.A. mówił w Davos, wiceprezes tej firmy Paweł Strączyński. „Chętnie inwestujemy w projekty związane z energetyką odnawialną: magazyny energii, biogazownie, farmy fotowoltaiczne. Przed nami wielkie inwestycje związane z wiatrakami na morzu, małą i dużą energetyką jądrową” – powiedział Paweł Strączyński.
19.01.2023

Swift Anchors powiększa się i szuka nowych inżynierów

Swift Anchors, brytyjska firma zajmująca się nowoczesnymi rozwiązaniami systemów kotwiczących dla branży offshore, rozwija swoją działalność. Szuka nowych pracowników – głównie inżynierów.
19.01.2023

Drugie życie turbin wiatrowych

Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, wspiera upcykling infrastruktury wytwarzającej zieloną energię. Już w piętnastu lokalizacjach dewelopera znajdują się ekologiczne meble miejskie wykonane ze zużytych turbin wiatrowych. W 2023 roku takie meble pojawią się w kolejnych stu miejscach.
19.01.2023

W Warszawie będą odzyskiwać ciepło ze ścieków

Wodociągowcy podpisali umowę z ciepłownikami w zakresie odzyskiwania ciepła ze ścieków i wykorzystania go na potrzeby mieszkańców. To pionierskie rozwiązanie w stolicy.
19.01.2023

Rusza program „Energia dla wsi”

Pierwsza odsłona programu „Energia dla wsi”, w ramach którego o dofinansowanie na instalacje OZE ubiegać będą mogli się rolnicy i spółdzielnie energetyczne, wystartuje już 25 stycznia 2023 r. Program został przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a jego szczegóły omówili 18 stycznia 2023 r. minister Anna Moskwa, wicepremier Henryk Kowalczyk i wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski podczas konferencji prasowej.
19.01.2023

Wmurowano kamień węgielny pod budowę kotłowni EC I

Kamień węgielny pod budowę kotłowani rezerwowo-szczytowej, składającej się z czterech wodnych kotłów gazowych o mocy 9,5 MWt każdy, wmurowano w poniedziałek w Elektrociepłowni Bydgoszcz I należącej do PGE Energia Ciepła. Inwestycja zapewni dodatkowe dostawy ciepła.
17.01.2023

Stabilne źródła energii w niestabilnych czasach - fakty i mity. Dlaczego w Polsce w 2023 r. warto postawić na OZE?

Rok 2023 rozpoczyna się od intensywnej dyskusji o cenach i kosztach energii. Zagadnienie, które dotyczy każdej dziedziny gospodarki, każdej firmy i każdego gospodarstwa domowego jest dobrym przyczynkiem do tego, aby mówić o odnawialnych jej źródłach. Okazuje się, że kiedy szukamy bezpieczeństwa i stabilizacji w dziedzinie energetyki, odnawialne źródła energii są odpowiedzią na te potrzeby.
16.01.2023

Ekologiczny transport i efektywne ogrzewanie z odpadów. Spin-off z licencją na technologię z PG

Na Politechnice Gdańskiej powstał innowacyjny reaktor do pirolizy odpadów przemysłowych i komunalnych. Umożliwia ona bezpieczną utylizację odpadów oraz odzysk energii w postaci syngazu, a w dalszym procesie wodoru o czystości wystarczającej do zastosowania np. w autobusach komunikacji miejskiej i karbonizatu co celów grzewczych. Twórcy technologii prof. dr hab. inż. Bogusław Kusz i dr inż. Bartosz Trawiński są współzałożycielami spółki W2H2, która na mocy umowy licencyjnej nabyła prawa do komercyjnego wykorzystania i rozwoju tech
16.01.2023

Minesto oceni obszar pływów dla azjatyckiego klienta

Deweloper energetyki morskiej Minesto wykona ocenę obszaru, w którym występują prądy pływowe, pod kątem wdrożenia elektrowni pływowych Minesto Dragon. Prace mają zostać zakończone w pierwszym kwartale 2023 roku.
16.01.2023

URE o rynku energii: w 4Q 2022 najwyższa cena i najniższy wolumen energii elektrycznej na rynku pozagiełdowym od 2010 roku

Średnia cena energii elektrycznej sprzedawanej przez wytwórców w kontraktach dwustronnych[1](tzw. kontrakty OTC - over the counter - zawierane na rynku pozagiełdowym) w czwartym kwartale 2022 r. wyniosła 532,43 zł/MWh[2] i była wyższa o 65 proc. od ceny za analogiczny kwartał 2021 roku.
16.01.2023

Nadchodzi przełom dla litewskiego offshore wind. W tym roku odbędzie się pierwsza aukcja

Litwa przygotowuje się na pierwszą aukcję dotyczącą morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Ta odbędzie się we wrześniu i będzie dotyczyła pierwszego projektu farmy wiatrowej o mocy 700 MW. Instalacja ma zostać uruchomiona w 2028 roku. 
16.01.2023

Wzrost cen energii skłania firmy do wymiany oświetlenia. W niektórych sektorach odpowiada ono za 80 proc. kosztów

Światowy rynek energooszczędnych technologii oświetleniowych do końca dekady zwiększy swoją wartość niemal dwukrotnie – przewidują analitycy Precedence Research. Inwestowaniu w rozwiązania efektywne energetycznie sprzyjają rosnące w szybkim tempie ceny energii. Skłania to firmy do szukania oszczędności w największych wydatkach, a koszty oświetlenia mogą stanowić nawet 80 proc. kosztów przedsiębiorstwa. Rosnące ceny energii znacząco skracają teraz okres zwrotu tego typu inwestycji.
16.01.2023

Sejm przyjął ustawę o inwestycjach w obiekty energetyki jądrowej

Sejm przyjął ustawę o inwestycjach w zakresie obiektów energetyki jądrowej w Polsce z pięcioma poprawkami. Umożliwi to przyspieszenie realizacji strategicznych dla bezpieczeństwa energetycznego projektów, zmniejszy ryzyko po stronie inwestorów.
13.01.2023

Rząd zamierza interweniować w związku z rosnącymi rachunkami za ciepło

W najbliższych dniach rząd ma przyjąć rozwiązania, które będą przeciwdziałać skokowym, nawet kilkuset procentowym podwyżkom za ciepło - poinformowało PAP źródło zbliżone do rządu.
13.01.2023

Co dalej z obszarem 53.E.1? Mamy komentarz Ministerstwa

Chociaż o wydanie pozwolenia dla morskich farm wiatrowych na obszarze 53.E.1 ubiegali się branżowi giganci, tj. spółki Orlen, Shell, EDF, Equinor i RWE, to żaden z wnioskodawców nie uzyskał minimum kwalifikacyjnego. Postępowania nie rozstrzygnięto. Co dalej w zaistniałej sytuacji?
11.01.2023

Enefit Green pozyskuje 325 mln euro na inwestycje w wiatr i słońce

Enefit Green podpisał umowy z SEB i Nordic Investment Bank (NIB) o wartości 325 mln euro na finansowanie swojego bieżącego programu inwestycyjnego. Środki te zostaną przeznaczone na budowę projektów odnawialnych źródeł energii w krajach bałtyckich.
11.01.2023

Brytyjski rząd tnie wsparcie dla firm w związku z cenami energii

Brytyjski rząd przedstawił w poniedziałek nowe, znacznie ograniczone w stosunku do obecnych, zasady wsparcia dla przedsiębiorstw w związku z wysokim cenami energii. W efekcie koszt tego wsparcia dla budżetu zmniejszy się o ok. 70 proc.
10.01.2023

Belgia przedłuży działanie reaktorów jądrowych

Władze Belgii osiągnęły porozumienie z francuskim koncernem energetycznym Engie w sprawie przedłużenia działania reaktorów jądrowych Doel 4 i Tihange 3 o 10 lat po 2026 roku – poinformował w poniedziałek belgijski premier Alexander De Croo.
10.01.2023

3 sposoby, jak być eko, również zimą

Trend bycia eko jest obecnie bardzo popularny. Warto jednak pamiętać, że także zimą z powodzeniem można go realizować. Istnieje kilka sposobów, które pomagają kontynuować działania, mające na celu ograniczanie szkód dla naszej planety. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby w okresie zimowym być bardziej eko i chronić środowisko naturalne.
10.01.2023

Komentarz do programu „Pomoc dla sektorów energochłonnych, związana z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 r.”

Ponad 5 mld zł w ramach programu „Pomoc dla sektorów energochłonnych, związana z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 r.” już wkrótce popłynie do polskiego biznesu. Do programu będą kwalifikowani przedsiębiorcy, dla których koszty zakupu energii elektrycznej i gazu ziemnego stanowiły co najmniej 3% wartości ich produkcji w 2021 r. lub 6% w pierwszej połowie 2022 r. Drugim koniecznym warunkiem jest pochodzenie przynajmniej połowy przychodów lub wartości produkcji z działalności w kodach PKD lub kodach
09.01.2023

Mapa średnich cen energii w grudniu 2022 roku

Firma Energy Solution Sp. z o.o., zajmująca się działalnością doradczą dla odbiorców energii elektrycznej i paliwa gazowego przygotowała kolejną, comiesięczną analizę średnich cen energii. W grudniu 2022 roku na rynku SPOT za 1 MWh płacono w UE średnio ponad 241 Euro. W Polsce cena ta oscylowała w ubiegłym miesiącu wokół 173 Euro. Uśredniona cena zakupu energii dla kontraktu terminowego (BASE Y) na 2023 r. wynosiła nieco ponad 287 Euro. W Polsce spółki handlujące energią oczekiwały za 1 MWh ok. 223 Euro.
09.01.2023

TGE w 2022 r: spadki obrotów na rynkach energii i praw majątkowych

W 2022 r. na Towarowej Giełdzie Energii spadły obroty energią elektryczną, gazem, prawami majątkowymi dla energii elektrycznej z OZE, wzrósł natomiast obrót gwarancjami pochodzenia energii elektrycznej z OZE - poinformowała w środę TGE.
08.01.2023

Mołdawia otrzymała od USA 30 mln USD pomocy na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego

Mołdawia otrzymała od Stanów Zjednoczonych 30 mln dolarów tytułem wsparcia bezpieczeństwa energetycznego, m.in. zapewnienia ogrzewania obiektów podczas sezonu zimowego - podały w piątek władze w Kiszyniowie.
06.01.2023

Powstała pierwsza polska książka o morskiej energetyce wiatrowej

Grupa specjalistów i praktyków zajmujących się morską energetyką wiatrową, niezależnie od swojej działalności biznesowej i zawodowej, postanowiła przygotować książkę poruszającą temat, który wzbudza ostatnio bardzo duże zainteresowanie.
05.01.2023

Energetyka wiatrowa na morzu i lądzie nie może ignorować cyberzagrożeń

Firmy działające w sektorze energetyki wiatrowej nie mogą ignorować zagrożeń dla obszaru cyberbezpieczeństwa – przekonują eksperci norweskiej firmy konsultingowej DNV.
05.01.2023

Zielony amoniak będzie źródłem wodoru. Japoński holownik wytyczy kurs

Zielony NH3 staje się preferowanym źródłem wodoru, ale nie jest pozbawiony wyzwań, pisze Noel Tomnay, dyrektor ds. konsultingu w zakresie wodoru w firmie analityk energetyczny Wood Mackenzie. Jego zdaniem „Ponad 85% zorientowanych na eksport niskoemisyjnych projektów wodorowych planuje transport amoniaku, a nie wodoru”.
29.12.2022

Obajtek: 2023 rokiem wyzwań i wahań cen

Rok 2023 będzie czasem dużych wyzwań dla branży energetyczno-paliwowej oraz dla całej światowej gospodarki - ocenia na łamach "Pulsu Biznesu" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Nadal możemy spodziewać się sporych wahań cen surowców, co będzie odbijało się na całej gospodarce - dodał.
28.12.2022

Szczyt Asia Roundtable 2022 dotyczący ekologicznego i niskoemisyjnego rozwoju zakończony sukcesem

20 grudnia odbył się online szczyt azjatycki 2022 Asia Roundtable Summit dotyczący ekologicznego i niskoemisyjnego rozwoju, którego gospodarzem było zrzeszenie chińskiej branży inteligentnej energetyki (China Smart Energy Industry Alliance). Dziewiątka zaproszonych gości odbyła pogłębione dyskusje na temat „innowacyjnych osiągnięć i doświadczeń w obszarze ekologicznego i niskoemisyjnego rozwoju w Azji”.
28.12.2022

Projekt: w 2023 sprzedawcy prądu nie będą musieli informować klientów o strukturze ceny energii

W 2023 roku zawieszony będzie obowiązek nałożony na przedsiębiorstwa obrotu energią elektryczną w zakresie informowania o strukturze ceny energii dostarczanej do odbiorców - wynika z projektu rozporządzenia taryfowego MKiŚ.
27.12.2022

GZM zamawia 20 autobusów wodorowych; pierwsze chce mieć w lutym 2024 r.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ogłosiła przetarg na zakup 20 autobusów napędzanych wodorem i 10 kolejnych takich wozów w prawie opcji. Termin dostarczenia 20 pojazdów to połowa 2024 r; pierwsze z nich powinny zostać dostarczone w lutym 2024 r.
22.12.2022

Święta to duży wydatek, również energetyczny. Czy da się oszczędnie przygotować święta?

Ozdobiona światełkami choinka to tradycyjny element Świąt Bożego Narodzenia. A często oświetlamy nie tylko choinkę, ale także balkon czy ogród. Ozdoby świąteczne świecące dzień i noc powodują bardzo duże zużycie energii elektrycznej, podobnie jak przygotowywanie świątecznych potraw. Piekarnik czy zmywarka mogą się stać w tym czasie pożeraczami prądu, co bezpośrednio przekłada się na wysokość rachunków za prąd. W jaki sposób efektywnie korzystać z energii w trakcie Bożego Narodzenia?
22.12.2022

Mieszkańcy zainteresowani środkami na odnawialne źródła energii

Mieszkańcy Małopolski Zachodniej, szczególnie przedsiębiorcy, są zainteresowani środkami na odnawialne źródła energii – poinformowała Joanna Urbanowicz z urzędu marszałkowskiego podczas konferencji prasowej nt. nowych funduszy, które Komisja Europejska do 2027 r. przekaże dla województwa.
22.12.2022

PSE przekazały 4,6 mln zł na rozwój projektów społecznych

Kolejna edycja programu grantowego Polskich Sieci Elektroenergetycznych „WzMOCnij swoje otoczenie” pozwoliła na wsparcie ponad 230 lokalnych inicjatyw. Z programu skorzystały m.in. samorządy, organizacje pozarządowe oraz lokalne ośrodki kultury i sportu.
21.12.2022

Odpady z energetyki mogą wracać do obiegu - centrum badawcze PGE zajmie się ponownym wykorzystaniem popiołów, żużli czy łopat wiatrakowych [WIDEO]

W elektrowniach i elektrociepłowniach należących do Grupy PGE tylko w 2020 roku zostało wytworzonych w sumie 4,33 mln t popiołów, żużli i gipsów z instalacji odsiarczania spalin. Zamiast skończyć jako odpad, mogą być z powodzeniem przetworzone na pełnowartościowe produkty i wykorzystane np. w budownictwie czy górnictwie. PGE właśnie otworzyła w Bełchatowie ośrodek badawczy, który – zgodnie z ideą gospodarki obiegu zamkniętego – ma opracowywać i wdrażać metody ponownego zagospodarowania odpadów poprzemysłowych z energetyki i surow
21.12.2022

Obajtek: połączone zasoby Grupy Orlen gwarantem bezpieczeństwa i stabilności dostaw energii w Polsce

Połączone zasoby Grupy Orlen, po przejęciu Grupy Lotos i PGNiG, są gwarantem bezpieczeństwa i stabilności dostaw energii w Polsce oraz sprawnego przeprowadzenia transformacji energetycznej w naszym regionie Europy - podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w liście do pracowników Grupy Orlen.
20.12.2022

Przyszłość bezpieczeństwa elektrycznego

Uszczelnienie, wyrównywanie potencjałów i uziemianie – w jednym przepuście.
19.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Magazynowanie energii i rola wodoru w kontekście bezpieczeństwa energetycznego [Odcinek 13]

Wielu z nas zastanawia się, czy magazynowaniem energii w wodorze na szeroką skalę jest technicznie możliwe, społecznie akceptowalne i co najważniejsze - w ogóle opłacalne? I czy my, Polacy, będziemy potrafili zbudować krajowe magazyny wodoru?
19.12.2022

Zapadła decyzja o podwyżkach taryf na prąd. Mimo to większość gospodarstw domowych nie zapłaci więcej niż w tym roku

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził spółkom energetycznym nowe taryfy na sprzedaż i dystrybucję energii elektrycznej dla odbiorców z grupy G. Będą one obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku. Podwyżki taryf nie dotkną bezpośrednio gospodarstw domowych, które w przyszłym roku będą chronione przez rządowe zamrożenie cen energii na tegorocznym poziomie do pewnego limitu zużycia oraz przez cenę maksymalną prądu po przekroczeniu tego limitu. Nowe stawki, jak podkreśla prezes URE, wskażą jednak uzasadnione koszty, jakie ponoszą
19.12.2022

Morskie klastry UE. Kurs na integrację, internacjonalizację i ekologię

Niedawno odbyło się spotkanie European Network of Maritime Clusters (ENMC) – stowarzyszenia klastrów morskich działających w Unii Europejskiej. W programie spotkania były również rozmowy z przedstawicielami Komisji Europejskiej zajmującymi się energią odnawialną (DG ENERGY) oraz ochroną środowiska morskiego (DG MARE).
15.12.2022

Orlen z kontraktami na rynku mocy

Grupa Orlen zakontraktowała ok. 1,13 GW obowiązku mocowego na aukcji głównej na rok 2027, przeprowadzonej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne - podała spółka w czwartek. Orlen szacuje, że przychody z tytułu zawartych umów mocowych w ciągu 7 lat mogą wynieść co najmniej 737,23 mln zł.
15.12.2022

Berger: przystąpienie do umowy z Wstinghouse ws. elektrowni jądrowej możliwe na początku roku

Jesteśmy w przededniu formalizowania kolejnych etapów współpracy z Westinghouse ws. budowy w Polsce elektrowni jądrowych; mam nadzieję, że będziemy przystępowali do umowy na początku roku - powiedział PAP pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Mateusz Berger.
14.12.2022

Fizyk o badaniu z zasilaną laserowo fuzją jądrową: uzyskane wyniki przełomowe w tej dziedzinie nauki

Eksperyment z zasilaną laserowo fuzją jądrową i wyniki uzyskane przez zespół z amerykańskiego Lawrence Livermore National Laboratory - są przełomowe. Stanowią milowy krok w pracach nad inercyjną fuzją termojądrową - powiedział PAP fizyk, dr Marcin Rosiński z Instytutu Fizyki Plazmy Laserowej i Mikrosyntezy im. S. Kalińskiego.
14.12.2022

Rząd wysłał na Ukrainę sprzęt energetyczny wart 13 mln dolarów

USA wysłały na Ukrainę pierwszą część obiecanego wcześniej sprzętu energetycznego, która jest warta około 13 mln dolarów, w ramach wsparcia ukraińskiej infrastruktury krytycznej, będącej celem ataków Rosji - poinformowała we wtorek agencja Reutera za anonimowym źródłem w amerykańskim rządzie.
14.12.2022

OZE: Cyfrowy Polsat zawarł umowy z BGK i EBOR ws. programu emisji obligacji wartych do 4 mld zł

Cyfrowy Polsat zawarł umowę ramową z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju oraz umowę dodatkową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego - podała w poniedziałek spółka w dwóch komunikatach.
13.12.2022

MKiŚ: Projekt przepisów w sprawie linii bezpośrednich to kompromis

Obecny kształt przepisów w sprawie linii bezpośrednich to kompromis między oczekiwaniami przemysłu, a bezpieczeństwem dostaw energii elektrycznej do wszystkich odbiorców - stwierdziło MKiŚ . Dodano, że projekt nowelizacji przeszedł już prace w komitecie do spraw europejskich i nie powinien ulec zmianie.
12.12.2022

Czemu kryzys energetyczny nie wywołał boomu na OZE?

Dla 67% polskich firm wzrost kosztów energii elektrycznej to problem. Dla co czwartego przedsiębiorcy prąd jest tym towarem, którego podrożenie najbardziej utrudniło działalność firmy w ostatnim czasie. I choć w takiej sytuacji najprostszym rozwiązaniem wydaje się być przestawienie firmy na alternatywne źródła energii, jakimi są OZE, to przedsiębiorcy podchodzą do tego ostrożnie.
12.12.2022

Metanol ograniczy emisje podczas układania kabli morskich

Norweska spółka Cecon Contracting zawarła umowę na budowę najnowocześniejszego statku do układania kabli. Statek zostanie dostarczony ze stoczni Sefine w Turcji w pierwszym kwartale 2025 roku. Jednostka będzie napędzana metanolem, co staje się nowym trendem wśród projektantów. 
12.12.2022

Premier: stabilne źródła energii wśród najważniejszych wyzwań

Zapewnienie stabilnych źródeł energii, a także bezpiecznych dostaw żywności to jedne z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoimy - powiedział premier Mateusz Morawiecki w piątek do zgromadzonych na Polsko-Francuskim Forum Gospodarczym w Krakowie.
12.12.2022

Francja chce wesprzeć polską transformację energetyczną

Francja chce wesprzeć polską transformację energetyczną wraz z firmami pracującymi przy morskich projektach wiatrowych i krajowym programie nuklearnym – napisało w piątek francuskie ministerstwo spraw zagranicznych w oświadczeniu dla prasy.
12.12.2022

PGE zawarła umowę kredytową z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na 2 mld zł

PGE zawarła umowę kredytową z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na 2 mld zł - poinformowała spółka w piątek. Kredyt przeznaczony będzie na realizację projektów w segmencie dystrybucji m. in. na liczniki zdalnego odczytu.
09.12.2022

Ministerstwo: będzie spotkanie w sprawie kosztów energii stoczni

Ministerstwo Infrastruktury odpowiedziało na nasze pytanie o zwołanie posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. Przemysłu Stoczniowego, na którym poruszony ma być temat problemów stoczni, wywołanych wysokimi kosztami energii.
09.12.2022

Własny prąd w cenie

Kryzys energetyczny przyspieszył decyzje firm o budowie niezależnych odnawialnych źródeł energii - pisze w piątek "Rzeczpospolita".
09.12.2022

Mapa średnich cen energii w listopadzie 2022 r. – analiza Energy Solution

Firma Energy Solution Sp. z o.o., zajmująca się działalnością doradczą dla odbiorców energii elektrycznej i paliwa gazowego przygotowała kolejną, comiesięczną analizę średnich cen energii. W listopadzie br. na rynku SPOT za 1 MWh płacono w UE średnio powyżej 187 Euro. W Polsce cena ta oscylowała w ubiegłym miesiącu wokół 174 Euro. Uśredniona cena zakupu energii dla kontraktu terminowego (BASE Y) na 2023 r. wynosiła nieco ponad 305 Euro. W Polsce spółki handlujące energią podobnie jak w poprzednim miesiącu, oczekiwały za 1 MWh ok.
09.12.2022

Bank centralny: pogorszenie perspektyw gospodarczych kraju z powodu rosyjskich ataków na obiekty energetyczne

Z powodu nasilenia rosyjskich ataków na ukraińskie obiekty infrastruktury energetycznej pogorszyły się perspektywy gospodarcze kraju; zarówno wielkość wzrostu ekonomicznego w roku 2022, jak też tempo odbudowy gospodarki w roku 2023 będą mniejsze od oczekiwanych - oznajmiły w czwartek władze Narodowego Banku Ukrainy (banku centralnego).
08.12.2022

ZE PAK i Ørsted: List intencyjny z Urzędem Gminy w Kazimierzu Biskupim na rzecz sprawiedliwej transformacji

1 grudnia 2022 roku polska spółka energetyczna ZE PAK S.A. oraz Ørsted, globalny lider morskiej energetyki wiatrowej podpisały list intencyjny z władzami Gminy Kazimierz Biskupi. Jest to deklaracja utworzenia nowych miejsc pracy w ramach drugiej edycji programu wspierającego zatrudnienie osób z GK ZEPAK w spółkach komunalnych Kazimierza Biskupiego. W ramach wspólnych działań zostanie również sfinansowana instalacja odnawialnych źródeł energii na budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sokółkach, gdzie obecnie uczy się 230 dzieci
08.12.2022

OZEOS: Umowy cPPA dobrą alternatywą dla aukcji OZE

Ruszają aukcje OZE dla fotowoltaiki i farm wiatrowych na lądzie. W siedmiu aukcjach łącznie na sprzedaż trafi ok. 34 TWh zielonej energii o maksymalnej wartości ok. 14,4 mld zł. Znacznie lepsze można uzyskać zawierając umowę PPA - wskazuje Zbigniew Kinal, prezes OZEOS.
08.12.2022

Schetyna: opozycja powinna przyjąć wspólną strategię ws. komisji ds. polityki energetycznej

Opozycja powinna przyjąć wspólną strategię w sprawie komisji ds. polityki energetycznej - uważa były szef PO, poseł KO Grzegorz Schetyna. Jego zdaniem, PO i PSL powinny wspólnie podjąć decyzję w kwestii delegowania przedstawicieli do tej komisji.
08.12.2022

Więcej niż innowacje – technologie dla przemysłu nuklearnego

Przemysł nuklearny obostrzony jest wieloma bardzo restrykcyjnymi przepisami, podobnie jak przemysł kosmiczny, chemiczny czy farmaceutyczny. Firmy zajmujące się rozwiązaniami w tym obszarze muszą spełniać szereg norm, a także na każdym etapie projektowania i realizacji prowadzić dokładną dokumentację, dbać o szereg pozwoleń i certyfikację. Nie wystarczy więc tworzenie innowacyjnych rozwiązań – partnerami w obszarze energetyki atomowej powinny być podmioty o wieloletnim doświadczeniu, które zapewnią pełne wsparcie również w obszarz
05.12.2022

75 proc. Polaków jest za budową elektrowni jądrowej w kraju

Wojna na Ukrainie przyczyniła się do zwiększenia akceptacji planów budowy elektrowni jądrowych; obecnie 75 proc. Polaków popiera taką inwestycję w kraju - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu CBOS.
05.12.2022

Innowacyjne rozwiązania PGE zredukują awarie sieci energetycznej

PGE Dystrybucja, spółka z Grupy PGE, otrzymała ochronę patentową dwóch wynalazków. Jednym z nich jest Mobilny system do bezprzerwowego zasilania sieci dystrybucyjnej średniego napięcia (SN), drugi natomiast dotyczy Systemu Autonomicznej Redukcji Skutków Awarii (SARSA). Tym samym największy w kraju operator sieci dystrybucyjnej stał się uprawniony do dysponowania nowymi rozwiązaniami technologicznymi, które mają znaczący wpływ na wzrost przewagi konkurencyjnej. Poprzez nadane prawo, PGE Dystrybucja uzyskała monopol na komercyjne w
05.12.2022

Ziobro dla "Sieci": do 2030 r. na transformację energetyczną wydamy dodatkowo tyle, ile na utrzymanie państwa przez 2 lata

Do 2030 r. na transformację energetyczną musimy wydać dodatkowo tyle pieniędzy, ile wystarczyłoby na utrzymanie naszego państwo przez dwa lata - mówi minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro tygodnikowi "Sieci".
05.12.2022

EDP wraz z globalnymi partnerami uruchamiają nową edycję programu Free Electrons z misją wyłonienia najbardziej innowacyjnych startupów

Już można składać wnioski o udział w 7. edycji programu Free Electrons – inicjatywy skierowanej do najbardziej innowacyjnych i obiecujących startupów w branży energetycznej. Termin nadsyłania projektów upływa 28 stycznia.
05.12.2022

Co łączy słonie, pompy i oszczędność energii?

Przetwornice częstotliwości Danfoss Drives wspierają efektywność energetyczną instalacji w Orientarium Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Łodzi. Zwierzęta w Orientarium żyją w warunkach zbliżonych do naturalnych dzięki systemom podtrzymania życia.
05.12.2022

Ponadpartyjne poparcie polityczne dla wiatraków na lądzie

Jednogłośne poparcie dla liberalizacji ustawy odległościowej wybrzmiało na ostatnim posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Energii Odnawialnej. To historyczny moment, gdy wszystkie partie polityczne ponad podziałami deklarują poparcie dla odblokowania zasady 10H - mówiąc jednym głosem, by wiatr znów zawiał na lądzie, polscy przedsiębiorcy otrzymali dostęp do taniej energii a Polacy oddychali czystym powietrzem.
04.12.2022

MEW/Baltic Pipe: portowe opowieści

Dla niektórych czytelników w dużej mierze niezrozumiałym może być zestawianie w publikacjach obu tych projektów. Z jednej strony mamy bowiem rurę, jak niektórzy wywodzą, a z drugiej wiatraki na morzu. Na pierwszy rzut oka faktycznie może dziwić porównywanie tych inwestycji, ale niestety analizując historię Baltic Pipe, a teraz marketingowe przymiarki do Morskiej Energetyki Wiatrowej w Polsce, można odnaleźć wiele niepokojących i negatywnych dla interesów Polski prawidłowości, które mają bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo
04.12.2022

Clean Tech Europe - UE rozpoczyna działania na rzecz rozwoju bazy przemysłowej dla zielonej energii

Komisja Europejska uruchamia platformę mającą na celu wzmocnienie łańcuchów wartości dla czystej energii.
02.12.2022

Firmy wdrażają plany na wypadek 20 stopnia zasilania

W przypadku ogłoszenia 20 stopnia zasilania firmy muszą zmniejszyć wykorzystywaną moc – w efekcie może się okazać zbyt mała do normalnego funkcjonowania i produkcji.
01.12.2022

Equinor na Offshore Wind Poland 2022: Polska musi przyspieszyć [WIDEO]

– Polska tak naprawdę znajduje się w momencie, kiedy musimy przyspieszyć i odblokować, uprościć maksymalnie realizację projektów – mówił Michał Kołodziejczyk, prezes Zarządu Equinor Polska podczas tegorocznej Konferencji Offshore Wind Poland 2022.
01.12.2022

Od dziś można składać wnioski o dodatek elektryczny

Od czwartku, 1 grudnia br. do 1 lutego 2023 r. można składać wnioski o dodatek elektryczny - przypomina Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dodatek w wysokości 1000 zł lub 1500 zł ma przysługiwać gospodarstwom domowym zużywającym prąd do ogrzewania, będzie on wypłacany do 31 marca 2023 r.
01.12.2022

Terytorialsi ćwiczyli zasilanie miejscowości w energię na wypadek przerwy w dostawie prądu

Terytorialsi z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej w ramach operacji "Przyjazna Energia-22" ćwiczyli zasilanie miejscowości w energię elektryczną na wypadek wystąpienia przerwy w dostawie prądu. Ćwiczenia odbyły się w środę wspólnie z administracją publiczną w Lesznie.
01.12.2022

Bułgaria: pomożemy Kosowu przezwyciężyć kryzys energetyczny

Bułgaria, która jest największym eksporterem prądu na Bałkanach, pomoże władzom Kosowa w przezwyciężeniu poważnych problemów spowodowanych kryzysem energetycznym - zapewnił w środę prezydent Rumen Radew na spotkaniu z kosowską prezydent Vjosą Osmani-Sadriu, która tego dnia przebywała w Sofii z oficjalną wizytą.
30.11.2022

Zielone światło dla największego na świecie projektu PtX

Na środowym posiedzeniu rada miejska gminy Aabenraa przyjęła plan, który został sporządzony w celu umożliwienia powstania obiektu Power-to-X w Kassø. Firma European Energy otrzymała 53 mln euro finansowania z Duńskiego Funduszu Zielonych Inwestycji i wystąpiła już o pozwolenia na budowę największej na świecie fabryki e-metanolu w tym rejonie.
30.11.2022

MKiŚ: w ubiegłym tygodniu ruszyły dostawy sprzętu dla energetyki ukraińskiej

Za pośrednictwem Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) w ubiegłym tygodniu uruchomiono dostawy sprzętu dla Ukrainy, niezbędnego dla działania infrastruktury energetycznej - poinformował w środę resort klimatu i środowiska.
30.11.2022

Czarny scenariusz transformacji energetycznej

Zawieszenie lub rezygnację z celów klimatycznych i powrót do produkcji energii z węgla w długim okresie - zakłada jeden ze scenariuszy zawartych w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego. KE szacuje, że odejście od rosyjskich paliw może oznaczać 100 mld euro oszczędności rocznie.
30.11.2022

Domowa „solidarność energetyczna” - dlaczego jest tak ważna?

Zużycie energii elektrycznej w naszych domach to niezwykle ważny temat - obecny zarówno w mediach, jak i w codziennych dyskusjach wielu polskich rodzin. Podejmując rozmaite inicjatywy mające na celu obniżenie domowego zużycia energii elektrycznej, powinniśmy pamiętać, że równie ważna jest edukacja pozostałych domowników w tym zakresie, ponieważ ich zachowania wpłyną na finalną wysokość wspólnych rachunków. Oto kilka elementów, na które powinniśmy zwrócić uwagę.
30.11.2022

PKN Orlen: nowa strategia grupy, obejmująca zrealizowane fuzje, na początku 2023 r.

PKN Orlen poinformował we wtorek, że na początku 2023 r. przedstawi nową strategię grupy, obejmującą zrealizowane fuzje. Kolejnym krokiem będzie program tzw. dużej transformacji Orlenu.
30.11.2022

Energetyka wiatrowa będzie potrzebowała 150 tys. specjalistów do 2030 roku

Europa ma w planie zainstalowanie 510 GW w energetyce wiatrowej do 2030 roku. Do osiągnięcia tak dużych mocy potrzebne są kompetencje i wykwalifikowane kadry. W ciągu ośmiu najbliższych lat branża będzie musiała obsadzić 150 tys. stanowisk pracy.
30.11.2022

IEA: Rosja na zawsze straciła Europę jako największego klienta

Szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) Fatih Birol powiedział we wtorek, podczas konferencji energetycznej w Oslo, że Rosja na zawsze straciła Europę jako największego nabywcę surowców energetycznych.
30.11.2022

Naucz się zarządzać ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej

Do 16 grudnia 2022 roku trwa nabór kandydatów do udziału w studiach podyplomowych „Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej”, organizowanych przez Wydział Nawigacyjny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. 
29.11.2022

Praca z domu a wysokość rachunków za energię elektryczną

Od momentu odwołania stanu epidemii w naszym kraju, wiele firm zdecydowało się na powrót pracowników do biur. Zgodnie z danymi GUS[1] pozyskanymi podczas badania „Popyt na pracę”, w czerwcu br. odsetek osób, które pracowały zdalnie w związku z sytuacją epidemiczną w ogólnej liczbie pracujących wyniósł jedynie 3,8%. Zbliżająca się zima, która często niesie za sobą utrudnienia komunikacyjne, może być jednak dla wielu firm dobrym pretekstem do zwiększenia ilości dni pracy zdalnej. Jeśli tak będzie, jak rozsądnie ją zaplanować, by uż
29.11.2022

Abascal: Putin poczuł się w mocy, by zaatakować Ukrainę, m.in. przez zależność energetyczną Europy

Zależność energetyczna Europy od Rosji była jednym z czynników wpływających na to, że Władimir Putin poczuł się w mocy, by przeprowadzić agresję na Ukrainę. Niemcy, które demonizują energię jądrową, umożliwiły częściowo taką agresję - uważa lider hiszpańskiej partii Vox Santiago Abascal.
29.11.2022

Warto wiedzieć, kto jakie miał podejście do spraw energetyki...

Patrząc na to, co się dzieje z energetyką, nie tylko polską, ale w jaki sposób Rosja wykorzystuje energię, warto wiedzieć, kto jakie miał podejście do konkretnych decyzji - ocenił prezydencki minister Andrzej Dera pytany o plan powołania komisji ds. polityki energetycznej.
29.11.2022

Zielona bonanza - Microsoft, Google i Renault chcą czystej energii z lądu i morza

Giganci technologiczni i grupa motoryzacyjna kupują energię odnawialną - prawie 1,5 GW obejmującą lądową i morską energię wiatrową oraz energię słoneczną.
28.11.2022

Energa Wytwarzanie popularyzuje wiedzę o pracy w sektorze OZE

Energa Wytwarzanie wzięła udział w Targach Edukacyjnych, które odbyły się w Powiatowym Centrum Edukacyjnym im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Lęborku. Spółka promowała tam własną działalność i zachęcała do edukacji, a następnie pracy w energetyce wiatrowej.
28.11.2022

Brytyjski rząd wyda miliard funtów na izolację najmniej energooszczędnych domów

Brytyjski rząd przeznaczy dodatkowy miliard funtów na izolację najmniej energooszczędnych domów - ogłosił w poniedziałek minister biznesu i energii Grant Shapps. To część planu obniżenia zapotrzebowania na energię do 2030 r. o 15 proc.
28.11.2022

URE do 17 grudnia ma zatwierdzić nowe taryfy na energię elektryczną

Urząd Regulacji Energetyki (URE) ma do 17 grudnia tego roku zatwierdzić nowe taryfy na energię elektryczną - poinformował w poniedziałek na antenie radia TOK FM prezes URE Rafał Gawin.
28.11.2022

K. Sobolewski: być może w poniedziałek prezentacja założeń komisji ws. polityki energetycznej w latach 2007-2022 r.

Prawdopodobnie w poniedziałek odbędzie się prezentacja założeń komisji ws. polityki energetycznej Polski w latach 2007-2022 - poinformował sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.
28.11.2022

Nomad Electric, ekspert w dziedzinie Solar O&M, wchodzi na rynek rumuński

Firma otwiera nowe biuro w Bukareszcie, grupa rozszerza działalność poza swój główny rynek w Polsce.
28.11.2022

PSE: mimo braku wiatru i słońca system elektroenergetyczny pracuje stabilnie

Mimo braku wiatru i słońca system elektroenergetyczny pracuje stabilnie - poinformowały w piątek Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Od czwartkowego rana produkcja energii elektrycznej z 9000 MW mocy zainstalowanej farm wiatrowych wynosiła 30-50 MW.
26.11.2022

WindEurope ostrzega: 'tajny limit cenowy osłabił hiszpańską aukcję wiatrową i może zatrzymać inne projekty w Europie

WindEurope ostrzegła, że rosnąca presja kosztowa i wady projektowe osłabiły ostatnią hiszpańską aukcję lądowej energii wiatrowej, w której przyznano kontrakty na zaledwie 46 MW mocy.
26.11.2022

PSEW: bez 500 metrów ustawa wiatrakowa będzie tylko bublem

Każda ingerencja w szeroko konsultowane i zaakceptowane przez stronę rządową i samorządową 500 metrów w ustawie odległościowej oznacza de facto dalsze blokowanie energetyki wiatrowej na lądzie. Tylko 500 m zagwarantuje nowe megawaty wiatru już w ciągu 2 lat, a w kolejnych latach potencjał energetyki wiatrowej na lądzie wynosi nawet do 22 GW. Zmiana odległości na 1000 metrów oznacza nawet do pięciu razy mniej energii z wiatru w systemie – wynika z prognoz IEO.
25.11.2022

Niemcy planują "windfall tax" dla producentów OZE

Jak wynika z projektu ustawy, do którego dotarł Bloomberg News, Niemcy zamierzają wprowadzić limit w wysokości 130 euro za megawatogodzinę od zysków z sektora energetyki wiatrowej, słonecznej i jądrowej.
25.11.2022

Rzecznik PiS pyta lidera PO m.in. o umowę z Gazpromem i elektrownię atomową

Rzecznik PiS Rafał Bochenek skierował w czwartek listę pytań dotyczących energetyki do lidera PO Donalda Tuska. Poseł PiS pyta m.in. dlaczego rząd Tuska chciał podpisania umowy z rosyjskim Gazpromem aż do 2037 roku oraz gdzie jest zapowiadana na 2020 rok elektrownia atomowa.
25.11.2022

W Lidzbarku Warmińskim w 2023 r. ma ruszyć Ciepłownia Przyszłości

Ciepłownia Przyszłości, w 90 proc. oparta na pompach ciepła i fotowoltaice, ma zostać uruchomiona jesienią 2023 r. w Lidzbarku Warmińskim. Inwestycja ma dostarczać ciepło do 3,5 tys. osób. Prezes URE Rafał Gawin uważa, że takie ciepłownie będą mogły powstać też w innych miastach.
25.11.2022

Wiceminister Ireneusz Zyska o roli OSD w rozwoju OZE

Kwestia konieczności rozwoju sieci dystrybucyjnych w kontekście przyrostu nowych mocy z odnawialnych źródeł energii, była głównym tematem wystąpienia wiceministra klimatu i środowiska, pełnomocnika Rządu ds. OZE, Ireneusza Zyski podczas konferencji ,,Usługi elastyczności - nowa rola OSD na rynku energii". Wydarzenie odbyło się 23 listopada 2022 r. w Warszawie.
25.11.2022

Bałtyk basenem innowacji?

Ze względu na restrykcyjne normy ograniczające stosowanie statków wykorzystujących paliwo wysokosiarkowe, Bałtyk może stać się poligonem dla innowacji, twierdzą eksperci ABB. Szczególną rolę ma do odegrania zielony wodór, który jest niezbędny w realizacji celów zielonej rewolucji w żegludze.
25.11.2022

Wicepremier Mołdawii: prawie cały kraj ma z powrotem dostęp do energii elektrycznej

Ponad 95 proc. terytorium Mołdawii odzyskało już dostęp do energii elektrycznej po środowej awarii spowodowanej rosyjskimi ostrzałami Ukrainy - poinformował na Twitterze wicepremier i minister infrastruktury Mołdawii Andrei Spinu.
24.11.2022

PGE Energia Ciepła do 2030 r. będzie produkować ciepło w 70 proc. z paliw nisko i zeroemisyjnych.

PGE Energia Ciepła do 2030 r. będzie produkować ciepło w 70 proc. z paliw nisko i zeroemisyjnych - poinformowała spółka w czwartek. Dodała, że m.in. w Bydgoszczy, Kielcach i Zgierzu rozpoczęto budowę nowych jednostek kogeneracyjnych opartych na paliwie gazowym.
24.11.2022

Premier: na czwartkowym szczycie V4 rozmowa o sytuacji na Ukrainie, inflacji i cenach energii

Podczas czwartkowego szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Koszycach będziemy rozmawiać o sytuacji na Ukrainie, inflacji i cenach energii - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił, Grupa Wyszehradzka musi współpracować w trudnych czasach.
23.11.2022

W Polsce powstanie regionalne centrum szkoleniowe w obszarze czystej energii

Departament Energii Stanów Zjednoczonych otworzy w Polsce regionalne centrum szkoleniowe dot. czystych technologii energetycznych i energetyki jądrowej - powiedział we wtorek ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. W planach jest też współpraca z uczelniami przy tworzeniu programów studiów.
23.11.2022

Czernicki z MF: kryzys energetyczny i inflacja mają odzwierciedlenie w prognozie OECD

Stojące przed Europą wyzwania o bezprecedensowej skali, jak kryzys energetyczny i utrzymująca się inflacja, znajdują odzwierciedlenie w najnowszej prognozie OECD - wskazał w komentarzu do raportu OECD główny ekonomista resortu finansów Łukasz Czernicki.
23.11.2022

W firmie energetycznej związanej z oligarchami z Rosji trwają rewizje

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) prowadzi rewizje w firmie VS Energy, której właścicielami są oligarchowie z Rosji, firma ta zajmuje 10 proc. rynku energetycznego Ukrainy - poinformował portal Ukraińska Prawda, powołując się na źródło w SBU.
23.11.2022

Odwołanie od odmowy przyłączenia do sieci OSD

Podczas planowania, a następnie realizacji projektu inwestycyjnego w ramach OZE jednym z najistotniejszych elementów jest uzyskanie decyzji o warunkach przyłączenia do sieci elektroenergetycznej OSD. Powszechnie znany jest fakt, że polskie sieci przesyłowe nie zostały przystosowane do rewolucji na rynku energii, jakie wprowadziły instalacje fotowoltaiczne. O ile obciążenie sieci mikro instalacjami prosumenckimi nie rodzi większych problemów, to komercyjne inwestycje oparte o budowę większych farm o mocy powyżej 1 MW często związa
23.11.2022

Szef MRiT: do 25 listopada potrwają prekonsultacje programu wsparcia dla firm energochłonnych

Do 25 listopada potrwają prekonsultacje rządowego programu wsparcia dla firm energochłonnych – poinformował w poniedziałek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. W budżecie programu jest ok. 5 mld zł - dodał.
22.11.2022

CIS: Konferencja w Senacie „Energetyka w Polsce w 2050 roku”

Centrum Informacyjne Senatu uprzejmie przekazuje, że we wtorek 22 listopada br. o godz. 11.00 w sali obrad Senatu odbędzie się konferencja „Energetyka w Polsce w 2050 roku” organizowana przez senacką Komisję Nadzwyczajną do Spraw Klimatu oraz Komitet Problemów Energetyki Polskiej Akademii Nauk.
21.11.2022

EDF chce wspierać polską energetykę jądrową

Kontynuujemy kontakty z polskimi władzami w sprawie budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP szef polskiego biura francuskiego koncernu EDF Thierry Deschaux. Jak dodał, EDF nadal widzi szansę, by wspomóc Polskę w szybszej realizacji projektu jądrowego.
21.11.2022

Rośnie zainteresowanie morską energetyka wiatrową w Finlandii

Fińskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (FWPA) informuje, że projekty offshore wind w Finlandii cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Obecnie deweloperzy planują rozwój elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 13,5 GW. W realizacji pozostają projekty o mocy 3,2 GW.
21.11.2022

W latach 2023-2032 PSE planują przeznaczyć na inwestycje ok. 36 mld zł

W latach 2023-2032 PSE planuje przeznaczyć na inwestycje infrastrukturalne ok. 36 mld zł - poinformowała spółka w piętek. W plamach PSE jest m.in. budowa linii HVDC, która umożliwi przesył energii z północy kraju, wytworzonej w lądowych i morskich źródłach wiatrowych, na południe.
21.11.2022

PGE: 6,5 GW energii z morskich farm wiatrowych do 2040 r.

Strategia Grupy PGE w obszarze morskiej energetyki wiatrowej do 2040 r. to budowa co najmniej 6,5 GW mocy wytwórczych na Bałtyku. „Już teraz realizujemy ponad połowę naszych strategicznych założeń co do mocy na morzu” - mówił podczas konferencji Offshore Wind Poland 2022 Dariusz Lociński, prezes zarządu PGE Baltica, która realizuje program offshore Grupy PGE.
21.11.2022

Ile zarabia się w OZE? Przegląd stanowisk i zarobków.

Zatrudnienie w sektorze OZE do 2050 roku powinno wzrosnąć aż pięciokrotnie. Oznacza to, że aż 85% nowych pracowników znajdzie pracę w sektorze energetyki wiatrowej i fotowoltaiki. A na jakie stanowiska prowadzone są obecnie rekrutacje? Ile można zarobić, pracując w tej branży? I jakie kompetencje należy mieć? Odpowiadamy.
21.11.2022

ABO przyłącza do sieci swój pierwszy projekt onshore w Polsce

ABO Wind przyłączyło do sieci swoją pierwszą farmę wiatrową w Polsce. 20 MW projekt lądowej farmy wiatrowej Donaborów składa się z dziewięciu turbin Siemens Gamesa SG114.
20.11.2022

Hywind Tampen: pierwsza na świecie energia odnawialna dla morskiej ropy i gazu [WIDEO]

Hywind Tampen to pływająca farma wiatrowa, która zapewni energię elektryczną dla pól naftowych i gazowych Snorre i Gullfaks na norweskim Morzu Północnym. Będzie to pierwsza na świecie pływająca farma wiatrowa zasilająca morskie platformy naftowe i gazowe.
19.11.2022

Morska energetyka wiatrowa staje się racją stanu

Do wybudowania morskich elektrowni wiatrowych na Bałtyku w pożądanej wielkości potrzebujemy przyspieszenia działań regulacyjnych, administracyjnych, projektowych i inwestorskich - wskazywał Michał J. Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor Polska podczas konferencji Offshore Wind Poland 2022.
18.11.2022

Vitol inwestuje 1 mld USD w polskie OZE - przejmie krajowego dewelopera Vortex

Koncern energetyczny zamierza zainwestować 1 mld USD w rozwój energetyki wiatrowej i słonecznej w kraju.
18.11.2022

Marszałek Śląska: oczekuję, że na szczycie klimatycznym zapadną ważne decyzje

Oczekuję, że na szczycie klimatycznym COP27 zapadną ważne decyzje, których potrzebują Europa, Polska i sam Śląsk, będący największym regionem węglowym na kontynencie – powiedział marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.
17.11.2022

Tauron przyłączył 4,1 GW mocy OZE

W sumie w sieci elektroenergetycznej Tauron na koniec października pracowało łącznie już 683 dużych instalacji OZE o mocy 1,314 GW oraz ponad 370 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy 2,819 GW. W trzech pierwszych kwartałach TAURON przyłączył do sieci dystrybucyjnej 80 dużych instalacji OZE o łącznej mocy 107 MW oraz ponad 93 tysiące mikroinstalacji o mocy 786 MW.
17.11.2022

V-Ridium zmienia się w Greenvolt Power i stawia na zieloną energię

V-Ridium - firma będąca częścią Greenvolt Group - przeszła rebranding i obecnie jako Greenvolt Power wzmacnia swoje działania jako główny deweloper sektora energii słonecznej i wiatrowej w Polsce i na arenie międzynarodowej.
17.11.2022

PGE przygotowuje platformę handlu energią

PGE Polska Grupa Energetyczna przygotowuje platformę handlu energią, z usług której będą mogli korzystać wszyscy producenci i sprzedawcy energii. Dzięki temu, po zniesieniu tzw. obligo giełdowego, obrót energią elektryczną nadal będzie mógł być prowadzony w sposób transparentny i konkurencyjny.
17.11.2022

Rynek terminowy energii elektrycznej, czyli jak ustala się cenę prądu na kolejny rok

Dzięki nowym rozwiązaniom ustawowym mechanizmy rządzące rynkiem energii będą miały stosunkowo niewielki wpływ na ceny energii dla odbiorców końcowych. Pozostają jednak kluczowe dla takich uczestników rynku, jak producenci i sprzedawcy energii elektrycznej. To od cen energii na rynku będą zależały w dużej mierze przyszłe przychody, zyski i – co istotne dla przyszłości transformacji energetycznej - możliwości inwestycyjne spółek sektora energii.
17.11.2022

Moskwa: zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju - najwyższym priorytetem rządu

W obecnej, trudnej sytuacji geopolitycznej zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju jest najwyższym priorytetem rządu - podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że Polska jest niezależna i bezpieczna energetycznie.
17.11.2022

Minister finansów RP rozmawiała w Seulu o współpracy ws. elektrowni atomowej

Ministrowie finansów Polski i Korei Płd., Magdalena Rzeczkowska i Czu Kiung Ho, rozmawiali w czwartek w Seulu między innymi o dostawach broni, współpracy przy budowie elektrowni atomowej w Polsce oraz wojnie na Ukrainie – przekazała agencja Yonhap.
17.11.2022

Nowelizacja prawa energetycznego może zablokować rozwój rynku wodoru

Stanowisko Krajowej Izby Gospodarczej, Konfederacji Lewiatan, Stowarzyszenia Hydrogen Poland i Klastra Technologii Wodorowych.
17.11.2022

Zwiększenie wykorzystania OZE nie przyniesie wystarczających rezultatów bez działań ograniczających zapotrzebowanie na energię [RAPORT Danfoss]

Nowa analiza opublikowana przez Danfoss podkreśla konieczność podjęcia natychmiastowych działań w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na energię. Prezydent i CEO firmy Danfoss, Kim Fausing, jest zdania, że zwiększenie poziomu wykorzystania źródeł odnawialnych nie przyniesie wystarczających rezultatów, jeśli nie ograniczymy naszego zapotrzebowania na energię.
16.11.2022

Zyska: planowane zmiany ustawowe korzystne dla branży offshore

Rząd pracuje nad zmianą ustawy o OZE i o offshore, a planowane tam zmiany idą w kierunku postulatów zgłaszanych przez branżę morskiej energetyki wiatrowej - poinformował w środę wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.
16.11.2022

Prezydent podpisał ustawę znoszącą obligo giełdowe dla sprzedaży energii elektrycznej

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę nowelizującą Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii. M.in. znosi ona obowiązek sprzedaży energii elektrycznej na giełdzie towarowej oraz zaostrza sankcje za manipulowanie rynkiem - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP.
16.11.2022

Atom z rekordowym poparciem Polaków

Kryzys energetyczny i niespotykany wzrost cen paliw tradycyjnych przyniosły zdecydowane zwiększenie akceptacji dla budowy elektrowni jądrowych - wynika z sondażu IBRiS dla środowej "Rzeczpospolitej".
16.11.2022

W Białymstoku dzięki fotowoltaice miasto zaoszczędziło ponad 371 tys. zł

Dzięki ośmiu instalacjom fotowoltaicznym działającym na jednostkach miejskich Białystok zaoszczędził na kosztach energii ponad 371 tys. zł. Do końca 2022 r. powstaną kolejne trzy instalacje, a w 2023 r. planowanych jest kolejnych 20 - poinformowano we wtorek na konferencji prasowej w urzędzie miasta.
15.11.2022

Okna generujące energię elektryczną?

Całe, naturalne światło wpadające przez okna może pewnego dnia zrobić znacznie więcej niż tylko poprawić nasz nastrój.
15.11.2022

Trzaskowski na COP27: wojna nie może być pretekstem do zatrzymania transformacji energetycznej

Nie możemy używać wojny jako pretekstu do zatrzymania transformacji energetycznej – powiedział w poniedziałek na szczycie klimatycznym ONZ w Egipcie (COP27) prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Samorządowiec bierze udział w wydarzeniach towarzyszących drugiemu tygodniowi konferencji w Szarm-el Szejk jako członek Europejskiego Komitetu Regionów.
15.11.2022

Prezydent podpisał ustawę o wypowiedzeniu Traktatu Karty Energetycznej

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wypowiedzeniu Traktatu Karty Energetycznej oraz Protokołu Karty Energetycznej dotyczącego efektywności energetycznej i odnośnych aspektów ochrony środowiska - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP.
15.11.2022

Raport PAN: Wiatraki na lądzie bezpieczne dla zdrowia, 10H zbyt rygorystyczne, 500 m optymalne

Nie ma jednoznacznych dowodów na to, by dźwięki elektrowni wiatrowych, w tym infradźwięki, wywierały negatywny wpływ na zdrowie lub samopoczucie człowieka – wynika z najnowszej publikacji Komitetu Inżynierii Środowiska PAN „Elektrownie wiatrowe w środowisku człowieka”. W odległości 500 m od elektrowni wiatrowej poziom hałasu wynosi poniżej 40 dB – taki poziom hałasu nie powoduje negatywnych skutków zdrowotnych, nawet w przypadku osób wrażliwych.
15.11.2022

Polska zmienia model systemu energetycznego, ważna współpraca z Kanadą

Polska zmienia model systemu energetycznego i jest zainteresowana współpracą z Kanadą w zakresie budowy małych reaktorów jądrowych – powiedział podczas spotkania z Polonią kanadyjską sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera.
15.11.2022

Tauron zakończył budowę kolejnej farmy wiatrowej

Tauron zakończył budowę farmy wiatrowej Majewo zlokalizowanej w gminie Milejewo w województwie warmińsko-mazurskim. To jedenasta farma wiatrowa Grupy, a moc zainstalowana w 200 turbinach wynosi 416 MW.
14.11.2022

Dyrektor GIG: metan to dominujące zagrożenie, ale i cenne źródło energii

Metan to dominujące zagrożenie w polskich kopalniach, ale i cenne źródło energii – mówił w poniedziałek na konferencji Śląski Ład w Chorzowie dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach prof. Stanisław Prusek.
14.11.2022

Europosłanka Kloc: projekt przepisów UE ws. redukcji emisji metanu wymaga poprawek

Projektowane przepisy europejskie dotyczące redukcji emisji metanu w branży surowcowo-energetycznej wymagają poprawek; ich wprowadzenie w okresie kilku lat zagroziłoby egzystencji szeregu polskich kopalń – przekonywała w poniedziałek w Chorzowie europosłanka Izabela Kloc.
14.11.2022

Jak efektywnie zarządzać energią w biznesie

Obecny kryzys energetyczny to wyzwanie nie tylko dla gospodarstw domowych, małych i średnich przedsiębiorstw czy samorządów. To także sprawdzian dla spółek energetycznych.
14.11.2022

Wiceminister klimatu o systemie ETS: Elektrownia Bełchatów za jedną godzinę pracy płaci dodatkowo 1 mln 200 tys. zł

Projekt ustawy ws. zawieszenia funkcjonowania w Polsce systemu ETS jest gotowy i w tym tygodniu będzie złożony do marszałek Sejmu; przez system ETS Elektrownia Bełchatów za jedną godzinę pracy płaci dodatkowo 1 mln 200 tys. zł - powiedział w poniedziałek w Studiu PAP wiceszef MKiŚ Jacek Ozdoba.
14.11.2022

Dziennik Gazeta Prawna": Kosztowne domknięcie energetycznej tarczy

Nawet 30 mld zł lub więcej mogą kosztować szykowane w rządzie rozwiązania osłonowe dla odbiorców gazu – wynika z ustaleń "Dziennika Gazety Prawnej".
14.11.2022

Polski offshore wind – jest dobrze, ale trzeba zrobić krok dalej [RELACJA]

Morska energetyka wiatrowa była jednym z tematów omawianych podczas 36. edycji Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 6. OZE POWER pod patronatem medialnym GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. Branża posuwa się małymi krokami do przodu, podczas gdy w ostatnim czasie dało się odczuć niedosyt związany z portami instalacyjnymi i serwisowymi. Sektor offshore wind stoi w obliczu rosnących kosztów. Pada pytanie „co dalej” oraz o to, czy Polska dołączy do peletonu rozwijającego zielony wodór z użyciem morskich farm wiatrowych.
14.11.2022

Moskwa: budowa siłowni jądrowych będzie oparta na polskich pracownikach

Budowa jednego bloku wymaga ok. 4 tys. pracowników. Takich zasobów nie ma żaden z dostawców technologii, a więc projekt będzie oparty na polskich pracownikach – powiedziała w niedzielę w TVP Info minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
14.11.2022

Zielona energia sposobem na kryzys dla przedsiębiorców?

Sposób na kryzys i falę upadłości? Co trzecia polska firma chce inwestować w zieloną energię.
14.11.2022

Kto ma warunki przyłączenia, ten ma moc. Sieci potrzebują regulacji i nowej filozofii (RELACJA)

Rozwój sieci elektroenergetycznej był jednym z głównych tematów 36. edycji Konferencji Energetycznej EuroPOWER oraz 6 edycji OZE POWER organizowanej pod patronatem medialnym GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. Niedoinwestowane sieci są obecnie główną barierą transformacji energetycznej w Polsce. Inwestorzy muszą liczyć się z odmowami, z kolei sami operatorzy wskazują na bariery rozwoju sieci – „dwie trzecie to kwestie finansowe, pozostała część – organizacyjno-prawne”.
10.11.2022

Niestabilność legislacyjna załamuje rynek wiatrowy w Polsce (RELACJA)

Rozwój sektora energetyki wiatrowej na lądzie był jednym z tematów poruszanych podczas 36. edycji Konferencji Energetycznej EuroPOWER oraz 6 edycji OZE POWER. Wydarzenie było realizowane pod patronatem GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. Obecnie główną barierą rozwoju sektora onshore w Polsce nie jest ekonomia i technologia, ale regulacje często wdrażane są bez zrozumienia po stronie branży OZE. Czarne chmury wiszą też nad dużą energetyką słoneczną.
10.11.2022

Mapa średnich cen energii w październiku 2022 r. – analiza Energy Solution

Firma Energy Solution Sp. z o.o., zajmująca się działalnością doradczą dla odbiorców energii elektrycznej i paliwa gazowego przygotowała kolejną, comiesięczną analizę średnich cen energii. W październiku br. na rynku SPOT za 1 MWh płacono w UE średnio niecałe 166 Euro. W Polsce cena ta oscylowała w ubiegłym miesiącu wokół 137 Euro. Uśredniona cena zakupu energii dla kontraktu terminowego (BASE Y) na 2023 r. wynosiła nieco ponad 349 Euro. W Polsce spółki handlujące energią oczekiwały 234 Euro za 1 MWh.
09.11.2022

We Wrocławiu powstanie instalacja do pozyskiwania energii ze ścieków

Systemowa pompa ciepła, dzięki której energia będzie pozyskiwana ze ścieków, powstanie do 2024 r. we Wrocławiu. Inwestycja warta jest 82 mln zł.
09.11.2022

Wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska na konferencji „Cyberbezpieczeństwo sektora energii”

Działania służące wzmocnieniu cyberbezpieczeństwa w sektorze energii były głównym tematem konferencji, która odbyła się 8 listopada w Warszawie. W wydarzeniu wzięła udział wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
09.11.2022

MKiŚ: w ramach FEnIKSa pieniądze m.in. na efektywność energetyczną i kogenerację

Wsparcie w ramach europejskiego programu FEnIKS będzie udzielane m.in. na poprawę efektywności energetycznej, wysokosprawną kogenerację czy OZE - przewiduje projekt rozporządzenia przygotowanego przez resort klimatu i środowiska.
09.11.2022

EBI: zagrożenia dla inwestycji w firmach UE stwarza m.in kryzys energetyczny

Kryzys energetyczny, inflacja i zacieśnienie polityki monetarnej stwarzają zagrożenia dla inwestycji w przedsiębiorstwach UE - wynika z badania Europejskiego Banku Inwestycyjnego dot. poziomu inwestycji. Zwrócono uwagę, że unijne firmy poczyniły postępy w inwestowaniu na rzecz klimatu.
08.11.2022

PSG: Chcemy sprężać i przewozić metan

Polska Spółka Gazownictwa jest pod względem technicznym gotowa, żeby przesyłać metan swoimi sieciami. O zazielenieniu gazu i przyszłości wytwórców ciepła systemowego mówił podczas 36. Konferencja Energetycznej EuroPOWER & 6. OZE POWER członek zarządu PSG ds. operacyjnych Jakub Kowalski.
08.11.2022

Ruszyła 2. edycja studiów Executive Offshore Wind MBA na UMG [WIDEO]

28 października na Uniwersytecie Morskim w Gdyni uroczyście rozpoczęto 2. edycję studiów podyplomowych Executive Offshore Wind MBA. To prestiżowy program, który kształci przyszłą kadrę menadżerską powstającej właśnie branży morskiej energetyki wiatrowej.
08.11.2022

Ørsted spodziewa się dobrych wyników za 2022 rok, głownie dzięki elektrociepłowniom

Duński koncern energetyczny Ørsted przedstawił wyniki finansowe za trzeci kwartał 2022 roku oraz prognozę zysków za cały 2022 rok. Koncern skorygował wyniki dotyczące zysków na plus ze względu na wysokie ceny energii. Trzeci kwartał nieznacznie odbiega od oczekiwań z powodu "miękkich" wyników w segmencie offshore wind.
08.11.2022

Inwestorzy i banki chcą malować polski krajobraz na zielono [RELACJA]

Finansowanie inwestycji energetycznych było jednym z tematów poruszanych podczas 36. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 6. OZE POWER. Patronem medialnym wydarzenia jest portal GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. W trakcie dyskusji wielokrotnie podkreślano, że nie ma odwrotu od „zielonych” inwestycji. Te z kolei powinny być realizowane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Przedstawiciele świata finansów są zgodni co do tego, że w Polsce potrzebne jest stabilne otoczenie regulacyjne oraz dokumenty strategiczne.
08.11.2022

Polski sektor OZE z sukcesami i dużym słoniem w pokoju [RELACJA]

Tematem rozmów podczas 36. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 6. OZE POWER pod patronatem GospodarkaMorska.pl i ZielonaGospodarka.pl był rozwój OZE w Polsce. Sektor może pochwalić się osiągnięciem 20 GW mocy zainstalowanej, ale niestety w dalszym ciągu boryka się z wieloma problemami. Największym "słoniem w pokoju" jest niedoinwestowany system sieciowy. Eksperci wskazali, że niedocenioną technologią w Polsce jest energetyka wodna. Z kolei na zielone inwestycje, w tym odpady, otwiera się ciepłownictwo. Branża fotowoltaiczna lic
08.11.2022

PSG: potrzebujemy silnego impulsu rozwoju rynku biometanu w Polsce

7 listopada w Warszawie rozpoczęła się 36. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 6. OZE POWER. W inaugurującym panelu, dotyczącym bezpieczeństwa i optymalizacji energetycznej Polski wziął udział Ireneusz Krupa, członek zarządu PSG ds. rozwoju i inwestycji.
07.11.2022

Premier: niskie ceny energii i stopy procentowe prawdopodobnie odeszły na dłuższy czas w przeszłość

Żyjemy w epokowym momencie, kiedy niskie ceny energii i niskie ceny kosztu pieniądza, czyli niskie stopy procentowe, prawdopodobnie na dłuższy czas odeszły w przeszłość - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas Rady Dialogu Społecznego. Chcemy, żeby deficyt nie przekroczył 4,5 proc. PKB - dodał.
07.11.2022

Bawaria łagodzi zasadę 10H dla energetyki wiatrowej

Pod koniec października parlament Bawarii (Landtag) uchwalił poprawki do kodeksu budowlanego, które liberalizują tzw. zasadę 10 H dla energetyki wiatrowej. Turbiny wiatrowe będą mogły być instalowane w odległości 1000 metrów. Na obszarach priorytetowych dla rozwoju wiatraków wyznaczona odległość ma sięgać 800 metrów.
07.11.2022

Rozpoczął się szczyt COP27; wśród tematów pomoc krajom najbardziej zagrożonym kryzysem klimatycznym

Delegaci z blisko 200 krajów przybyli w niedzielę do Szarm el-Szejk w Egipcie na 27. konferencję ONZ w sprawie zmian klimatu COP27, gdzie będą dyskutować m.in. o rekompensatach szkód związanych z globalnym ociepleniem dla biedniejszych krajów. Ten kontrowersyjny temat został umieszczony w porządku obrad po raz pierwszy od czasu rozpoczęcia rozmów klimatycznych dekady temu.
06.11.2022

Studenci przygotują dla miasta plan poprawy efektywności energetycznej

Studenci Politechniki Łódzkiej - we współpracy z ekspertami z firmy Danfoss - w ramach programu "Inżynierowie Nowej Generacji” będą uczestniczyć w warsztatach i odwiedzą obiekty referencyjne w Danii, a potem przygotują plan poprawy efektywności energetycznej wybranych budynków w Łodzi.
05.11.2022

Sejm odrzucił poprawki Senatu do ustawy likwidującej obligo giełdowe dla energii elektrycznej

Sejm odrzucił w piątek poprawki Senatu do noweli ustawy Prawo energetyczne, znoszącej tzw. obligo giełdowe dla energii elektrycznej. Senat proponował, aby czasowo utrzymać obowiązek sprzedaży 50 proc. wytworzonej energii na przez giełdę.
04.11.2022

Czeska Izba Poselska przyjęła ustawę o nadzwyczajnym podatku dla banków, firm energetycznych i naftowych

Firmy energetyczne, naftowe lub górnicze oraz banki najprawdopodobniej zostaną od przyszłego roku objęte podatkiem od nadzwyczajnych zysków - wynika ze zmian przepisów podatkowych, przyjętych w piątek przez czeskich deputowanych. Dochody mają być przeznaczone na pokrycie kosztów kryzysu energetycznego.
04.11.2022

Taaleri Energia uruchamia nowy fundusz OZE, planuje projekty w Polsce

Fińska spółka Taaleri Energia uruchomiła nowy fundusz odnawialnych źródeł energii w celu stworzenia portfela aktywów wiatrowych, słonecznych i bateryjnych.
04.11.2022

Mołdawia osiągnęła niezależność w dostawach prądu od Rosji

Z powodu ograniczenia dostaw prądu przez elektrownię w kontrolowanym przez Moskwę Naddniestrzu Mołdawia, po raz pierwszy w historii swej 30-letniej państwowości, sprowadza energię elektryczną z innego kierunku niż rosyjski.
03.11.2022

Sejmowa komisja ds. energii za odrzuceniem poprawek Senatu do ustawy w sprawie tzw. obliga giełdowego

Sejmowa komisja ds. energii i aktywów opowiedziała się za odrzuceniem dwóch poprawek Senatu do noweli ustawy Prawo energetyczne, znoszącej tzw. obligo giełdowe. Posłowie negatywnie zaopiniowali m.in. obowiązek sprzedaży 50 proc. wytworzonej energii na giełdach towarowych do 31 grudnia 2023 r.
03.11.2022

Rozpoczęła się kampania pomiarowa dla szkockiej pływającej farmy wiatrowej

Partrac wkrótce rozmieści pływające LiDARy na terenie projektu Buchan, który jest realizowany przez Floating Energy Allyance (FEA), konsorcjum składające się z BW Ideol, Elicio i BayWa r.e.
03.11.2022

Zyska o finansowaniu elektrowni jądrowej: jest do udźwignięcia przez budżet państwa

Taki koszt jest do udźwignięcia przez budżet państwa - zapewnił w czwartek wiceszef MKiŚ Ireneusz Zyska, odnosząc się do finansowania elektrowni jądrowej w Polsce. Dodał, że rozmowy z partnerami biznesowymi, firmą Westinghouse, przyniosą "dobre rozwiązania" w kontekście montażu finansowego.
03.11.2022

Biomasa drzewna bez wątpliwości jest OZE!

Do 4 listopada trwają konsultacje społeczne w sprawie Programu ochrony powietrza (POP) w województwie dolnośląskim. Z inicjatywy grupy Drewno Pozytywna Energia powstała petycja „Tak dla odnawialnej biomasy”, której celem jest zwrócenie uwagi na nieścisłości i udoskonalenie założeń przyjętych w 2020 roku przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego.
03.11.2022

MKiŚ: rząd potwierdza strategiczne partnerstwo z USA przy budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

Rada Ministrów, 2 listopada 2022 r., przyjęła uchwałę ws. budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Polsce. Stwierdza ona, że pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa zostanie zbudowana w oparciu o amerykańską technologię reaktorów AP1000. "Wybór amerykańskiej technologii nie tylko wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski, ale i będzie stanowił istotny impuls rozwojowy dla naszej gospodarki" – zaznaczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
03.11.2022

NCBR i KETEP podpisały umowę o polsko-koreańskiej współpracy w zakresie technologii energetycznych

NCBR i KETEP podpisały umowę o polsko-koreańskiej współpracy w zakresie technologii energetycznych. W jej ramach planowane są wspólne konkursy na projekty badawczo-rozwojowe. Ogłoszenie pierwszego naboru konkursowego planowane jest na 2023 r. - poinformował w środę NCBR.
03.11.2022

Zełenski: Rosja zniszczyła blisko 40 proc. ukraińskiej infrastruktury energetycznej

O zniszczeniu przez Rosję blisko 40 proc. ukraińskiej infrastruktury energetycznej powiadomił Wołodymyr Zełenski we wtorek, podejmując w Kijowie sekretarz UE ds. energii Kadri Simson.
01.11.2022

Polski offshore – szanse i zagrożenia teraz

Przedstawiciele wielu stron zaangażowanych w rozwój sektora morskich farm wiatrowych w Polsce spotkali się po raz kolejny. Tym razem w Gdyni, gdzie na konferencji Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej podsumowali najnowszy stan rozwoju i aktualne wyzwania rzucone branży.
01.11.2022

Ekspert: wojna na Ukrainie musi przyspieszyć zieloną transformację

W kraju, gdzie 2/3 Polaków uważa, że rosyjska inwazja na Ukrainę i jej konsekwencje powinny przyspieszyć zieloną transformację, prezes największej spółki węglowej w Europie atakuje Brukselę za ambitną politykę klimatyczno-energetyczną. Jego odklejone od rzeczywistości wypowiedzi są nie tylko głupie, ale szkodzą Polsce.
01.11.2022

Brytyjczycy badają wpływ poruszenia osadów rzeki Tees na masowe wymarcie wodnych zwierząt - konsekwencja zielonej inwestycji

Brytyjscy naukowcy badają wpływ poruszenia zanieczyszczonych osadów rzeki Tees na masowe wymarcie krabów i homarów. Prace związane z pogłębianiem i poszerzeniem kanału żeglugowego Teesport to flagowa inwestycja związana z zieloną transformacją energetyczną.
01.11.2022

Premier: polska współpraca z Koreą Południową wkracza na kolejne obszary

Po umowach na dostawy sprzętu dla polskiej armii, nasza współpraca z Koreą Południową wkracza na kolejne obszary - podkreślił premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do podpisanego w poniedziałek listu intencyjnego dot. planu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię.
01.11.2022

ZE PAK, PGE i KHNP podpisały list intencyjny dotyczący planu rozwoju elektrowni jądrowej w lokalizacji Pątnów

Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei, polskie firmy energetyczne ZE PAK i PGE, Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) ogłosiły zawarcie listu intencyjnego w sprawie planu rozwoju elektrowni jądrowej w Pątnowie oraz zawarcie porozumienia o współpracy pomiędzy ministerstwami.
31.10.2022

Dwa razy więcej energii - nowe ogniwa litowo-jonowe od polskiego start-upu

Ponad dwa razy więcej energii niż typowe ogniwa litowo-jonowe mają mieścić baterie do urządzeń elektronicznych, wytwarzane przez polskie przedsiębiorstwo - The Batteries. Baterie mają też ładować się w czasie poniżej 10 minut - twierdzą twórcy technologii.
31.10.2022

PGE rozpoczęła współpracę z Multidyscyplinarnym Centrum Badawczym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

PGE Polska Grupa Energetyczna rozpoczyna aktywną współpracę z Multidyscyplinarnym Centrum Badawczym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Uroczyste otwarcie Centrum miało miejsce w środę, 26 października. PGE jest członkiem konsorcjum naukowego realizującego projekt MCB UKSW od 2019 roku.
31.10.2022

Beton zamiast stali w offshore wind? Naukowcy badają alternatywę

Stal jest jednym z kluczowych materiałów w produkcji komponentów dla morskiej energetyki wiatrowej. Naukowcy badają obecnie beton jako alternatywę w fundamentach i wieżach turbin wiatrowych. Koncepcja jest prosta, ale wiąże się z kilkoma wyzwaniami.
30.10.2022

Transformacja energetyczna w Polsce będzie kosztować 135 mld euro do 2030 roku

Jak wynika z nowego raportu EY Polska, transformacja sektora energetycznego w kraju, w tym działania wspierające sektor górnictwa węgla kamiennego, mogą kosztować nawet 135 mld euro do 2030 roku.
30.10.2022

Transformacja energetyczna nie przynosi efektów? Saudyjczycy namawiają do zmian

Echem odbiły się słowa dyrektora wykonawczego saudyjskiego giganta naftowego Amina Nassera na temat transformacji energetycznej. Przedstawiciel spółki Aramco wskazał, że globalny plan transformacji energetycznej nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Zasugerował zmiany w tym zakresie.
29.10.2022

Rzecznik rządu: Kopalnia Turów jest kluczowym elementem zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski

Kopalnia Turów jest kluczowym elementem zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski; polski rząd miał pełną rację broniąc polskich obywateli przed ogromnymi stratami, które wywołałoby zablokowanie wydobycia węgla - podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller, komentując wniosek do KE ws. kopalni Turów.
28.10.2022

Koniec zielonej rewolucji...? Niemcy wracają do węgla i demontują turbiny wiatrowe

Na terenie przy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Garzweiler w Erkelenz na zachodzie Niemiec stoi kilka turbin wiatrowych, które będą musiały ustąpić miejsca pod zwiększone wydobycie węgla.
28.10.2022

Port Esbjerg rozbudowuje się pod offshore

W duńskim porcie Esbjerg rozpoczęła się budowa nowego obiektu, który ma pomóc w zaspokojeniu rosnącego zapotrzebowania ze strony sektora morskiej energetyki wiatrowej.
28.10.2022

DLA Piper: Projekt ustawy o maksymalnych cenach energii zagraża przyszłości polskiego rynku

Projekt ustawy o maksymalnych cenach energii, którym w tym tygodniu zajmuje się Senat, może wywołać poważne perturbacje na polskim rynku energii i doprowadzić do upadłości znaczną część firm energetycznych, uważają eksperci z kancelarii prawnej DLA Piper.
27.10.2022

Polacy uważają, że wojna w Ukrainie powinna dać impuls do przyspieszenia zielonej transformacji

65 proc. Polaków uważa, że wojna w Ukrainie i jej wpływ na ceny ropy i gazu powinny dać impuls do przyspieszenia zielonej transformacji - wynika z badania Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Jednocześnie 41 proc. twierdzi, że do 2030 r. Polsce uda się znacząco ograniczyć emisję CO2.
27.10.2022

Kryzys energetyczny wymusza pilne zmiany w polityce OZE

W obliczu wojny w Ukrainie i widma kryzysu energetycznego konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań - dywersyfikacja dostaw gazu, szybsza transformacja energetyczna, wzrost produkcji energii z OZE. W tej chwili magazyny mamy pełne, ale w dłuższej perspektywie nasze bezpieczeństwo energetyczne może być zagrożone – to główne wnioski płynące z V. Międzynarodowej Konferencji „Energetyka, Rolnictwo, Środowisko”, która odbyła się 21 października w Grodnie k. Międzyzdrojów. Uczestnicy dyskusji, zorganizowanej przez Fundację Europ
27.10.2022

MKiŚ: Polska nie poprze dalszych ambicji klimatycznych bez odniesienia w już przyjętych dokumentach

Polska nie poprze żadnych sformułowań dotyczących wzmocnienia ambicji w obszarze klimatu nieznajdujących odzwierciedlenia we wcześniej przyjętych dokumentach - zapowiedział w Luksemburgu wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
26.10.2022

PKN Orlen zbuduje stacje tankowania wodoru w Wałbrzychu, Poznaniu i Katowicach

PKN Orlen zbuduje trzy ogólnodostępne stacje tankowania wodoru w Wałbrzychu, Poznaniu i Katowicach. Koncern podpisał umowę dotycząca realizacji inwestycji z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Do 2030 r. Grupa ORLEN na inwestycje w wodór wyda ok. 7,4 mld zł.
26.10.2022

Ulga termomodernizacyjna. Polacy odliczyli już ponad 10,4 mld zł!

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wciąż cieszy się większym powodzeniem niż dopłata do termomodernizacji w programie Czyste Powietrze – wynika z danych do których dotarł portal GetHome.pl.
26.10.2022

Do 2025 r. instalacja umożliwiająca wykorzystanie oczyszczonych ścieków przez PKN Orlen

PKN Orlen wspólnie ze spółką Wodociągi Płockie podpisał z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie list intencyjny, który zakłada powstanie instalacji uzdatniania ścieków z miejskiej oczyszczalni i ponowne ich wykorzystanie przez koncern. Inwestycja ma być oddana do użytku w 2025 r.
25.10.2022

PKN Orlen na Krynica Forum: robimy wszystko, aby zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne

Konsekwencjami agresji Rosji na Ukrainę w dziedzinie energetyki są: przyspieszenie w poszukiwaniu alternatywnych źródeł energii oraz konieczność zawierania dużych sojuszy gospodarczych dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego – wskazywał Piotr Sabat, członek zarządu ds. rozwoju PKN ORLEN podczas Krynica Forum’22.
25.10.2022

Politechnika Opolska inwestuje w laboratorium optymalizacji pracy OZE

Dzięki współpracy Politechniki Opolskiej z Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną na drugim kampusie uczelni powstanie nowoczesne laboratorium, w którym będą prowadzone badania nad inteligentną stabilizacją pracy farm fotowoltaicznych za pomocą przemysłowych magazynów energii.
25.10.2022

Fortum inwestuje ponad 125 mln zł w swoje aktywa ciepłownicze

Koncern Fortum, dostarczający ciepło mieszkańcom Częstochowy, Zabrza, Bytomia, Wrocławia i Płocka, w 2022 roku inwestuje w aktywa ciepłownicze w tych miastach ponad 125 mln zł – wynika z informacji firmy, deklarującej pełną gotowość do sezonu grzewczego.
25.10.2022

Obajtek: tylko bardzo duża firma może sfinansować transformację energetyczną [WIDEO]

Tylko firma o przychodach powyżej 400 mld złotych rocznie jest w stanie udźwignąć ciężar transformacji energetycznej w Polsce. Dlatego ORLEN wciąż przejmuje inne podmioty i dokonuje kolejnych inwestycji - mówił prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek w trakcie Krynica Forum’22.
24.10.2022

Debata w Katowicach: UE powinna zrewidować politykę energetyczną i odejść od ETS

Europa powinna zastanowić się nad rewizją systemu energetycznego, m.in. odejść od systemu handlu emisjami (ETS); w polityce krajowej należy też rozważyć, czy umowa społeczna dla górnictwa nie powinna być zawieszona – mówili uczestnicy sobotniej debaty w Katowicach.
22.10.2022

Kowalczyk: rolnictwo jest dobrym miejscem do tego, by rozwijać energię odnawialną

"Rolnictwo jest dobrym miejscem do tego, aby energię odnawialną rozwijać” – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas V Międzynarodowej Konferencji „Energetyka, środowisko, rolnictwo" w Centrum Współpracy Międzynarodowej Grodno k. Międzyzdrojów (woj. zachodniopomorskie). Wskazał, że stabilizację zaopatrzenia w energię dają biogazownie.
21.10.2022

GCLSI otrzymuje certyfikację TÜV Rheinland dla modułów fotowoltaicznych typu „N” TOPCon serii 210 i 182

GCL System Integration Technology Co., Ltd. („GCLSI”), firma zajmująca czołową pozycję na chińskim rynku paneli fotowoltaicznych niedawno ogłosiła, że jej monokrystaliczne dwustronne moduły 210 mm i 182 mm typu „N” oparte na technologii TOCon (tunnel oxide passivated contact) pomyślnie przeszły procedurę certyfikacji TÜV Rheinland, z maksymalną mocą wyjściową 685 W dla modułu 210 i 575 W dla modułu 182.
21.10.2022

Wiceminister klimatu: OZE nie gwarantują niskich cen energii

Odnawialne źródła energii (OZE) nie gwarantują niskich cen energii, co widać po państwach Europy Zachodniej - podkreśliła w czwartek wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Dodała, że Polska nie jest także beneficjentem systemu EU-ETS.
21.10.2022

Raport: Jakie będą energetyczne losy Bełchatowa, po węglu brunatnym

Raport dotyczący przyszłości Elektrowni Bełchatów po ograniczeniu roli węgla brunatnego zaprezentowano w czwartek w Łodzi. Dokument został opracowany przez Bloomberg Philanthropies i BloombergNEF (BNEF) we współpracy z Forum Energii.
20.10.2022

EDPR otwiera nową farmę wiatrową w Budzyniu

Farma wiatrowa o łącznej mocy zainstalowanej 70 MW znajduje się w Budzyniu w zachodniej części kraju, a wytwarzana przez nią energia wystarcza do zaspokojenia potrzeb ponad 85 000 gospodarstw domowych.
20.10.2022

Raport: co trzecie MŚP chce inwestować w rozwiązania, które obniżą koszty energii

Co trzecia mała lub średnia firma chce inwestować w rozwiązania, które pomogą obniżyć koszty energii - wskazano w raporcie "Reakcja polskiego biznesu na szok energetyczny 2022". Dodano, że 70 proc. MŚP obawia się o dostęp do energii i paliw w najbliższych miesiącach.
20.10.2022

Kto odpowiada za szalejącą inflację i drogą energię w Europie?

Agresywne zamykanie w UE własnych źródeł energii, kopalń węgla w całej Europie w tak szybkim nieskoordynowanym tempie było po prostu głupotą. Płacą za to absolutnie wszyscy Europejczycy - mówi prezes Polskiej Grupy Górniczej SA Tomasz Rogala w rozmowie z czwartkową "Gazetą Polską Codziennie".
20.10.2022

GZM uruchamia projekt dot. dotacji na efektywność energetyczną

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia uruchamia projekt dotyczący unijnych dotacji do przygotowania dokumentacji do przyszłych inwestycji związanych z poprawą efektywności energetycznej w komunalnych budynkach wielorodzinnych. Z projektu skorzysta 17 gmin GZM.
20.10.2022

Rząd zajmie się autopoprawką do projektu ustawy ws. maksymalnych cen energii

Na wtorkowym posiedzeniu rząd rozpatrzy autopoprawkę do projektu ustawy ws. maksymalnych cen energii - wynika z porządku obrad rady ministrów. Projekt ten przewiduje, że małe i średnie firmy, a także m.in. szkoły i szpitale zapłacą maksymalnie 785 zł za MWh, a klienci indywidualni po przekroczeniu limitów - 693 zł za MWh.
18.10.2022

Duda: wierzę w to, że wszyscy chcą pomóc w trudnej sytuacji na rynku energii

Działania rządu i parlamentu zmierzają do pomocy w związku z trudną sytuacją na rynku energetycznym; wierzę, że wszyscy chcą pomóc w tej trudnej sytuacji - powiedział prezydent Andrzej Duda. Wyraził nadzieję, że także "wszyscy samorządowcy będą odpowiedzialni".
18.10.2022

KE zatwierdziła polski program rekompensat dla przedsiębiorstw energochłonnych

Komisja Europejska zatwierdza w poniedziałek polski program o wartości 10 mld euro dotyczący rekompensat kosztów pośrednich emisji dla przedsiębiorstw energochłonnych.
18.10.2022

Müller: Sejm zajmie się tzw. ustawą węglową, oraz o maksymalnych cenach energii

Na najbliższym posiedzeniu w Sejmie będą procedowane ustawy, które dotyczą systemu redystrybucji węgla na terenie kraju oraz projektu, który chroni odbiorców energii elektrycznej przed negatywnymi skutkami działań wojennych Rosji na Ukrainie - podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller.
17.10.2022

Kryzys energetyczny i zielona transformacja wśród tematów Local Trends – Europejskiego Forum Samorządowego

O największych wyzwaniach dla polskich miast i gmin dyskutują od poniedziałku w Poznaniu samorządowcy z całej Polski podczas Local Trends – Europejskiego Forum Samorządowego. Wśród poruszanych tematów jest m.in. kryzys energetyczny oraz zielona transformacja miast i wsi.
17.10.2022

Transformacja energetyczna w nowych realiach gospodarczych – 36. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 6. OZE POWER

7-8 listopada 2022 r., w The Westin Warsaw Hotel oraz online, odbędzie się 36. edycja Konferencji Energetycznej EuroPOWER i 6. edycja OZE POWER. Po raz drugi w tym roku liderzy branży energetycznej spotkają się, aby przedyskutować najbardziej aktualne trendy, szanse i wyzwania sektora energetycznego w Polsce.
17.10.2022

Minister energetyki: Ukraina potrzebuje ochrony nieba nad obiektami energetycznymi

Ukraina potrzebuje ochrony nieba nad swymi obiektami energetycznymi - ocenił w poniedziałek minister energetyki Herman Hałuszczenko. Skomentował w ten sposób odłączenie od sieci energetycznej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na skutek ostrzałów rosyjskich.
17.10.2022

Polska energetyka idzie na mieliznę

W zamianie Konrada Szymańskiego na Szymona Szynkowskiego vel. Sęk chodzi nie tylko o zamianę gołębia na jastrzębia. Szybka transformacja energetyczna Polski jest zagrożona.
17.10.2022

Equinor zamawia PSV i W2W dla pływającej farmy wiatrowej Hywind Tampen

Firma Equinor przedłużyła umowę z Island Offshore Shipholding LP na Island Clipper - jednostkę do zaopatrywania platform (Platform Supply Vessel - PSV) i jednostkę serwisową (Walk-To-Work - W2W), które obsługiwały pole naftowo-gazowe Oseberg w Norwegii i mają również pracować na pływającej morskiej farmie wiatrowej Hywind Tampen.
16.10.2022

Czy BECCS może pomóc w pokonaniu kryzysu energetycznego?

Brytyjski rząd rozpoczął nowe konsultacje, w których poszukuje opinii na temat środków, które mogłyby przyciągnąć więcej prywatnych inwestycji w rozwój bioenergii z wychwytywaniem i składowaniem dwutlenku węgla (BECCS).
14.10.2022

FlexiPower Group zainstaluje ponad 670 instalacji PV na na domach mieszkańców Tarnobrzega

Ponad 670 instalacji fotowoltaicznych o mocy do 3 kW zostanie zamontowanych na terenie Tarnobrzega (Podkarpackie), na domach mieszkańców miasta. Koszt inwestycji, która w większości została dofinansowana z budżetu UE, to niemal 10,5 mln zł.
13.10.2022

Komisja senacka: konieczne uwolnienie możliwości budowania wiatraków

Odejście od zasady 10 H przy budowaniu wiatraków - to jeden z postulatów, jaki pojawiał się podczas czwartkowego posiedzenia nadzwyczajnej komisji ds. klimatu. Inny postulat to zaangażowanie do debaty o ubóstwie energetycznym losowo wybranych obywateli, którzy utworzą "panel obywatelski".
13.10.2022

Jak efektywnie zarządzać energią elektryczną w domu?

Do oszczędzania energii nie powinno się przekonywać nikogo. To nie tylko korzyści dla środowiska, ale również ulga dla domowego budżetu. Wyjaśniamy, na czym polega rozsądne zarządzanie energią elektryczną w domu oraz jak mądrze i bez zbędnych wyrzeczeń można zoptymalizować zużycie prądu.
13.10.2022

DLA Piper: Projekt maksymalnych cen energii może wywołać nową falę roszczeń ze strony dostawców

Propozycja rządu dotycząca wprowadzenia maksymalnych cen energii elektrycznej dla małych i średnich przedsiębiorstw, samorządów oraz odbiorców wrażliwych skutkować może wielomilionowymi roszczeniami odszkodowawczymi ze strony dostawców energii z powodu nieadekwatnego systemu rekompensat, wskazują prawnicy kancelarii prawnej DLA Piper.
13.10.2022

SCB otrzymał 350 mln zł na finansowanie ekologicznych inwestycji

Santander Consumer Bank nawiązał relacje z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOiR). W ramach tej współpracy otrzymany od EBOiR kredyt zostanie przeznaczony na pożyczki finansujące inwestycje klientów, które pomagają oszczędzić energię w budynkach mieszkalnych. Partnerstwo z EBOiR jest oferowane instytucjom, które mają duży udział w sprzedaży ekologicznych produktów i podejmują inicjatywy w zakresie zrównoważonego rozwoju.
13.10.2022

Premier: nasze ceny energii będą jednymi z najniższych w Europie

Nasze ceny energii będą jednymi z najniższych w Europie. Proponujemy małym i średnim firmom energię za 785 zł za MWh, podczas gdy w Czechach jest to 1200 zł dla tych firm – powiedział w środę w radiowej Trójce premier Mateusz Morawiecki.
12.10.2022

Komitet Regionów: kryzys energetyczny nie może podważać globalnych ambicji klimatycznych UE

Unijni samorządowcy wezwali państwa członkowskie i Radę UE do jednoznacznego poparcia pełnego zaangażowania władz samorządowych we wdrażanie porozumienia paryskiego. Zapis taki miałby się znaleźć w konkluzjach nadchodzącego szczytu klimatycznego ONZ (COP27).
12.10.2022

Prezydent Zełenski na szczycie G7: Rosja rozpoczęła nową fazę eskalacji; trzeba reagować symetrycznie na niszczenie stabilności energetycznej

Rosja rozpoczęła nową fazę eskalacji. Na poziomie G7 i całego naszego demokratycznego świata musimy reagować w sposób symetryczny: gdy Rosja atakuje sektor energetyczny i stabilność energetyczną naszych krajów, my musimy zablokować jej sektor energetyczny przy pomocy sankcji, złamać stabilność rosyjskich dochodów z ropy i gazu - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czasie zdalnego wystąpienia na wtorkowym spotkaniu państw G7.
12.10.2022

Minister klimatu: żadne państwo UE nie wspiera podmiotów wrażliwych tak, jak polski rząd

Żadne z państw UE nie wspiera podmiotów wrażliwych wobec wysokich cen energii, tak jak polski rząd - oświadczyła we wtorek w TVP1 minister klimatu Anna Moskwa. Jak dodała, Polska wprowadziła już rozwiązania, a inne państwa unijne dopiero o tym rozmawiają.
12.10.2022

Śląskie samorządy apelują do rządu o ograniczenie kryzysu energetycznego

O podjęcie kompleksowych działań zmierzających do ograniczenia skutków kryzysu energetycznego zaapelował do rządu we wtorkowym stanowisku zarząd Śląskiego Związku Gmin i Powiatów (ŚZGiP).
12.10.2022

Borys Budka składa wniosek o kontrolę NIK w spółce Enea Nowa Energia

Szef klubu KO Borys Budka zapowiedział we wtorek w Radomiu, że składa wniosek o przeprowadzenie przez NIK kontroli w mającej siedzibę w tym mieście spółce Enea Nowa Energia.
11.10.2022

Samorządowcy: chcemy, aby cena gwarantowana za jedną MWh wynosiła ok. 500-600 zł

Samorządowcy proponują, aby cena gwarantowana energii elektrycznej dla samorządów wynosiła ok. 500–600 zł za jedną MWh. We wtorek przedstawiciele Związku Miast Polskich oraz Unii Metropolii Polskich spotkali się w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim.
11.10.2022

Polityka spójności głównym tematem Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast

Walka z kryzysami, stymulowanie transformacji energetycznej, a przede wszystkim wyrównywanie szans rozwojowych europejskich regionów - to najważniejsze aspekty unijnej polityki spójności, omawiane podczas rozpoczętego w poniedziałek 20. Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast.
11.10.2022

Dyrektor MAE: Europa stawi czoła zimie bez poważnych przerw w dostawach energii

Jeśli chodzi o energię "państwa europejskie stawią czoła zimie bez poważnych przerw w dostawach i blackoutu, bo magazyny gazu są zapełnione w około 90 proc" - oświadczył dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) Fatih Birol na łamach włoskiego dziennika "La Repubblica" we wtorek.
11.10.2022

Rząd rozpoczął obrady, zajmie się m.in. taryfami na prąd dla mikro, małych i średnich firm

Rząd we wtorek po godz.11 rozpoczął obrady; ministrowie mają m.in. zapoznać się z informacją resortu klimatu i środowiska ws. projektu ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 r.
11.10.2022

Prezes Gaz-Systemu w "Pulsie Biznesu": Baltic Pipe ma ochronę w stylu norweskim

Baltic Pipe ma dziś taki sam poziom bezpieczeństwa jak np. infrastruktura morska w Norwegii, czyli w kraju z najdłuższą w Europie historią eksploatacji podwodnych sieci przesyłowych - podkreśla w "Pulsie Biznesu" prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.
11.10.2022

PGE: prądu i ciepła w zimie nie zabraknie

Prądu i ciepła w zimie nie zabraknie; statki z węglem cały czas płyną i myślę, że w sumie ściągniemy ok. 11 mln ton węgla kamiennego - powiedział w poniedziałek wiceprezes PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. Paweł Cioch.
10.10.2022

PSE: usterka w Szwecji zatrzymała pracę kabla energetycznego Polska-Szwecja

Kabel energetyczny, łączący Polskę i Szwecję nie działa z powodu usterki technicznej w Szwecji - poinformował w poniedziałek PAP polski operator systemu przesyłowego energii elektrycznej PSE. W niedzielę kabel wznowił pracę po zakończeniu planowej przerwy eksploatacyjnej.
10.10.2022

Prezydent Duda nie mówił, kiedy rozmawiał o Nuclear Sharing

Prezydent Andrzej Duda, mówiąc o Nuclear Sharing nie powiedział, kiedy na ten temat rozmawiał z USA i nie powiedział, czy zakończyły się konstruktywnym wynikiem - podkreślił szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot. Polityka publicznych oświadczeń w dyplomacji występuje i nie należy się oburzać - dodał.
10.10.2022

Prezes Grupy Tauron: Nie wierzmy propagandzie Rosji. Prądu nie zabraknie

Wystarczyło poruszyć jeden klocek w energetycznym domino, żeby spora część systemu po prostu się zawaliła. Ten klocek poruszył Putin – podkreśla w rozmowie z „Rzeczpospolitą” prezes Grupy Tauron Paweł Szczeszek.
10.10.2022

Europa potrzebuje inwestycji w infrastrukturę gazową oraz nowych źródeł surowca

Dyskusja związana z otwarciem Baltic Pipe doskonale obrazuje sytuację całego europejskiego systemu energetycznego, w której kwestie związane z wydobyciem i dostawami gazu przeplatają się z pytaniami dotyczącymi możliwości przesyłowych. Zabezpieczenie surowca na polskie potrzeby należy rozpatrywać w kontekście całego kontynentu, a ten ma dziś duży problem z pozyskaniem błękitnego paliwa.
10.10.2022

Kryzys energetyczny, błędy polityczne i niepewność

W miarę jak wstrzymywane są dostawy rosyjskiego gazu, trwa walka z inflacją i narasta niepewność polityczna, poprzedni niekorzystny scenariusz Allianz Trade stał się rzeczywistością. Trójca: niższy wzrost, wyższa inflacja i wyższe stopy uderzy jeszcze mocniej.
10.10.2022

"Dziennik Gazeta Prawna": Rząd obniży cenę prądu

Limit odzwierciedlający rzeczywiste koszty wytwarzania to pomysł, którym jutro mogą zająć się ministrowie - czytamy w poniedziałkowym „Dzienniku Gazecie Prawnej".
10.10.2022

Gminne składy węglowe

Zrzucając odpowiedzialność za braki węgla na samorządy, Jacek Sasin kolejny raz kompromituje siebie i rząd, którego w dalszym ciągu jest wicepremierem. Za prowadzenie Polityki Energetycznej Polski odpowiada rząd, a nie samorządy.
10.10.2022

Bp otwiera biuro dla zespołu offshore wind w Hamburgu

Brytyjski koncern energetyczny już wielokrotnie zapowiadał, że będzie intensyfikował swoje działania w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. W tym celu otworzy biuro dla zespołu offshore wind w Hamburgu.
08.10.2022

Szczyt Rady Europejskiej w Pradze; wśród tematów Ukraina, energetyka i gospodarka

W piątek przywódcy 27 krajów UE spotkają się na nieformalnym szczycie Rady Europejskiej w Pradze. Będą rozmawiać o agresji Rosji na Ukrainę, energetyce i sytuacji gospodarczej.
07.10.2022

Ocna Mures miastem samodzielnym energetycznie

Położone w środkowej Rumunii Ocna Mures jest pierwszym w tym kraju miastem samowystarczalnym pod względem energetycznym - podał w czwartek bukareszteński portal Ziare, cytując władze samorządowe.
06.10.2022

Włosi wiedzą już, ile kosztuje włączenie każdego urządzenia w domu i liczą eurocenty

Mniej niż pół eurocenta kosztuje naładowanie telefonu komórkowego, a zrobienie grzanki w tosterze to 0,05 euro - takie informacje publikuje włoska prasa na początku października, gdy cena energii wzrosła o 59 procent. Włosi są coraz bardziej zdyscyplinowani w kwestii oszczędności energii i szukają ich wszędzie, gdzie się da.
06.10.2022

Rząd chce ustanowić pełnomocnika ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich

Rząd chce ustanowić pełnomocnika ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich - wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w środę w wykazie prac legislacyjnych.
06.10.2022

Premier: zaprezentujemy szczegóły zamrożenia wzrostu cen energii elektrycznej; będą taryfy dla samorządowców i przedsiębiorstw

Zaprezentujemy szczegóły zamrożenia do pewnego poziomu wzrostu cen energii elektrycznej - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Przekazał też, że będą specjalne taryfy dla samorządowców oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Postaramy się zapewnić dużo tańszy prąd - zadeklarował.
06.10.2022

URE: poradnik co robić, aby uniknąć odcięcia prądu lub gazu

Urząd Regulacji Energetyki zamieścił na swojej stronie internetowej poradnik, co robić, aby mając problemy z opłaceniem rachunków za prąd lub gaz uniknąć wstrzymania dostaw energii.
06.10.2022

TK Elevator wprowadza do swojej oferty windę EOX i sprawia, że budynki są bardziej ekologiczne

- EOX to nowa, energooszczędna, cyfrowa winda od TK Elevator – jednego z wiodących, globalnych producentów wind na świecie. - Winda została wyprodukowana w 100% przy użyciu ekologicznej energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych i zużywa nawet 28% mniej prądu dzięki zastosowaniu technologii napędu regeneracyjnego, nowego trybu Eco oraz konstrukcji o niższej masie. - Opracowana przy użyciu technologii firm Microsoft i NVIDIA, winda EOX z rzeczy codziennego użytku staje się urządzeniem cyfrowym, które aktualizuje się równie łatwo,
06.10.2022

Pierwszy hackathon dla zielonej energii już wkrótce

Już 21 października we Wrocławiu odbędzie się otwarty hackathon GO Green - Energy Efficiency Solutions, organizowany przez Centrum R&D Viessmann. Jego celem jest wypracowanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie oprogramowania służącego lepszemu zarządzaniu i wykorzystaniu energii odnawialnej w gospodarstwach domowych.
06.10.2022

W warszawskich budynkach komunalnych jest wciąż kilkaset kopciuchów; czas wymiany mija w tym roku

W budynkach komunalnych jest jeszcze ponad przestarzałych 500 kopciuchów. Termin wymiany kotłów niespełniających standardów mija z końcem roku. Za używanie kopciuchów od 1 stycznia 2023 r. grozi kara nawet do 5000 zł.
06.10.2022

Girzyński: trzeba pilnie doprowadzić do urealnienia cen energii elektrycznej

Trzeba pilnie doprowadzić do urealnienia cen energii elektrycznej, które nie wynikają z kosztów produkcji, tylko ze sposobu wyliczania stawek - powiedział PAP w środę poseł koła Polskie Sprawy Zbigniew Girzyński. Skrytykował zarazem propozycję 50-proc. podatku dla dużych firm od nadmiarowego zysku.
06.10.2022

Belgia zaprezentowała projekt wyspy energetycznej

Operator systemu przesyłowego Elia zaprezentował projekt pierwszej na świecie sztucznej wyspy energetycznej, która miałaby powstanie na wodach Morza Północnego.
05.10.2022

Von der Leyen: UE jest gotowa do dyskusji o wprowadzeniu limitu na ceny gazu do produkcji energii elektrycznej

Unia Europejska jest gotowa do dyskusji na temat wprowadzenia limitu na ceny gazu do produkcji energii elektrycznej; byłby to pierwszy krok na drodze do reformy strukturalnej rynku energii elektrycznej - powiedziała w środę podczas debaty w Parlamencie Europejskim przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
05.10.2022

Holenderski Bank centralny: ceny energii pozostaną wysokie i należy się do tego przyzwyczaić

Ceny gazu i prądu pozostaną wysokie i konsumenci muszą się do tego przyzwyczaić, ocenia Olaf Sleijpen, dyrektor ds. monetarnych i stabilności finansowej Holenderskiego Banku Centralnego (DNB). Sleijpen krytykuje jednocześnie „zbyt hojną” pomoc rządu, który ogłosił niedawno wprowadzenie maksymalnej ceny gazu i prądu dla gospodarstw domowych.
05.10.2022

Rosyjskie surowce, ceny energii, skutki gospodarcze wojny tematami posiedzenia Rady ECOFIN

Uniezależnienie Europy od rosyjskich surowców i Plan REPowerEU, wysokie ceny energii i skutki gospodarcze wojny w Ukrainie były głównymi tematami posiedzenia Rady ECOFIN - podało we wtorek ministerstwo finansów. W spotkaniu udział wzięła minister finansów Magdalena Rzeczkowska.
05.10.2022

PiS: spodziewamy się ciężkiej zimy, ale zrobimy wszystko, by skutki kryzysu energetycznego Polacy odczuli jak najmniej

Nie jesteśmy zieloną wyspą, kryzys energetyczny czy inflacyjny dotyczy całej Europy, całego świata; spodziewamy się ciężkiej zimy, ale zrobimy wszystko, aby skutki kryzysu energetycznego Polacy odczuli w jak najmniejszym stopniu - mówił sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.
05.10.2022

Von der Leyen: po sabotażu Nord Stream potrzebne stress testy infrastruktury energetycznej UE

Akty sabotażu przeciwko gazociągom Nord Stream pokazały, jak wrażliwa jest nasza infrastruktura energetyczna. Musimy przeprowadzić stress testy tej infrastruktury. Musimy przygotować się na nagłe zakłócenia - powiedziała w środę w Parlamencie Europejskim przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
05.10.2022

Brytyjska branża energetyczna może liczyć na wsparcie MI5, Royal Navy i RAF

Jak informują brytyjskie media, tamtejsze firmy energetyczne analizują bezpieczeństwo platform wiertniczych po doniesieniach związanych z uszkodzonymi gazociągami Nord Stream 1 i 2. Jednostki MI5, Royal Navy i RAF mają udzielić wsparcia przemysłowi w przypadku eskalacji sytuacji w Europie.
05.10.2022

Katar inwestuje 2,43 mld euro, aby przyspieszyć realizację strategii RWE Growing Green

QIA (Qatar Investment Authority), państwowy fundusz majątkowy Kataru, zgodził się dziś zainwestować 2 427,6 mln euro w RWE AG (RWE), aby wesprzeć przyspieszoną strategię Growing Green.
05.10.2022

"Prawo i Klimat” – zainaugurowano działalność kwartalnika Ministerstwa Klimatu i Środowiska

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska 4 października 2022 r. odbyła się konferencja inaugurująca działalność czasopisma naukowego "Prawo i Klimat". W wydarzeniu wziął udział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
04.10.2022

Moskwa: przygotowujemy ustawę dot. tego, by ceny energii zbliżyć do ceny wytwarzania

Przygotowujemy ustawę dotyczącą tego, żeby ceny energii zbliżyć do ceny wytwarzania; taka ustawa się za chwilę pojawi - powiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Na pewno spółki podzielą się swoimi zyskami - zapewniła.
04.10.2022

Rusza kampania PKEE przeciwko rosyjskiej dezinformacji w energetyce

Przed zbliżającą się zimą, wychodząc naprzeciw fali rosyjskiej dezinformacji, rusza ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej „Walczymy o Polską Niezależność”.
04.10.2022

Media: obecny wzrost zapotrzebowania UE na gaz skroplony może doprowadzić do jego nadprodukcji

Zdolności do importu gazu skroplonego (LNG) przez Unię Europejską mogą do 2025 roku wzrosnąć o 42 proc. UE stara się jednocześnie zmniejszyć zapotrzebowanie na gaz poprzez m.in. wzrost produkcji energii ze źródeł odnawialnych, co może w przyszłości doprowadzić do spadku zapotrzebowania na LNG we Wspólnocie i jego nadpodaży na rynkach światowych - ocenił na łamach portalu The Conversation prof. Michael Bradshaw, specjalista od globalnych rynków energii.
04.10.2022

Moskwa: niższe ceny energii, nowe sankcje dla Rosji

Przygotowujemy ustawę dotyczącą tego, żeby ceny energii zbliżyć do ceny wytwarzania. - powiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Na pewno spółki podzielą się swoimi zyskami - zapewniła. Zapowiedziała też nowe unijne sankcje na rosyjski gaz, w tym na LNG.
04.10.2022

Czterech na pięciu posiadaczy OZE zadowolonych ze swojej inwestycji

Ponad czterech na pięciu posiadaczy odnawialnych źródeł energii jest zadowolonych ze swojej inwestycji – wynika z badania "Energetyczne wybory Polaków" przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Woltair Polska.
04.10.2022

Brytyjski regulator rynku energii ostrzega przed znaczącym ryzykiem niedoboru gazu

Wielka Brytania stoi w obliczu "znaczącego ryzyka" niedoborów gazu tej zimy, co może wpłynąć na dostawy energii elektrycznej - ostrzegł w ujawnionym w poniedziałek liście regulator rynku energii, Ofgem.
04.10.2022

Stoen Operator: międzynarodowe partnerstwo dot. zwiększenia bezpieczeństwa sieci energetycznych

Stoen Operator, Tauron Dystrybucja, Enea Operator, Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz CEZ Distribuce tworzą projekt EGI Grid w kategorii Smart Grid - poinformował Stoen Operator. Celem transgranicznego przedsięwzięcia będzie zwiększenie bezpieczeństwa sieci energetycznych w krajach UE.
03.10.2022

Sasin: NABE powinna powstać do końca roku

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował w poniedziałek w Otwocku, że podtrzymuje termin utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego do końca 2022 r. Do NABE mają trafić aktywa węglowe energetycznych spółek Skarbu Państwa.
03.10.2022

Ørsted sprzedaje 50 procent największej na świecie działającej morskiej farmy wiatrowej

Ørsted zakończył proces zbycia 50 proc. swojego projektu Hornsea Two o mocy 1,3 GW, największej na świecie działającej morskiej farmy wiatrowej.
03.10.2022

Norweska branża morska obawia się niedoborów energii. Pomoże wodór

Statki podczas postojów w portach podłączają się najczęściej do generatorów diesla w celu ich zasilenia lub naładowania magazynów energii. W dobie niedoborów energii rozwiązaniem może być wdrożenie technologii wodorowych. Jedno z rozwiązań przedstawiono w Norwegii.
03.10.2022

Pierwsza morska farma wiatrowa we Francji kosztowała 2 mld euro

Pierwsza morska farma wiatrowa we Francji z 80 turbinami wiatrowymi została otwarta nad Atlantykiem pod koniec września. Koszt tej inwestycji to 2 mld euro. Przyszłością są także dryfujące farmy, które również konstruujemy – mówi PAP dyrektor ds. energii morskich EDF Renouvelables Cedric Le Bousse.
02.10.2022

Jarosław Kaczyński: ogromna większość ceny energii elektrycznej jest stworzona sztucznie

Ogromna większość ceny energii elektrycznej jest stworzona sztucznie — powiedział w sobotę w Koszalinie prezes PiS Jarosław Kaczyński. Podkreślił, że polski rząd robi wszystko, aby to zmienić, żeby cena energii elektrycznej nie doprowadziła do kolejnego skoku inflacji.
02.10.2022

Uszkodzenia rurociągów Nord Stream mogły doprowadzić do największej w historii emisji metanu

Jak ocenia Program Środowiskowy ONZ (UNEP) uszkodzenia rurociągów Nord Stream mogły doprowadzić do największej w historii pojedynczej emisji metanu, gazu bardzo szkodliwego dla środowiska, do atmosfery.
01.10.2022

Rada UE uzgodniła środki nadzwyczajne w celu obniżenia cen energii

Unijni ministrowie odpowiedzialni za energetykę osiągnęli w piątek porozumienie polityczne w sprawie regulacji zaproponowanych przez Komisję Europejską w sprawie wysokich cen energii. Rozporządzenie wprowadza wspólne działania mające na celu ograniczenie zapotrzebowania na energię elektryczną oraz gromadzenie i redystrybucję nadwyżki przychodów sektora energetycznego.
01.10.2022

PKO BP: Firmy skutecznie przerzucają wyższe koszty energii i pracy na ceny

Firmy skutecznie przerzucają wyższe koszty energii i pracy na ceny. Postępują indeksacje umów handlowych. Wobec silnego wzrostu inflacji i napiętego otoczenia rynkowego, RPP w przyszłym tygodniu będzie kontynuować cykl podwyżek stóp procentowych - prognozują analitycy PKO BP.
01.10.2022

Debata TFI: kryzys energetyczny w Europie może spowolnić gospodarkę

Prawdopodobieństwo wystąpienia recesji w UE jest wyższe niż w USA. Jest ono podyktowane kryzysem energetycznym, który dużo mocniej dotyka Europę niż Stany Zjednoczone, które, jako eksporter surowców energetycznych, są beneficjentem obecnej sytuacji – zauważył Piotr Dmuchowski, wiceprezes TFI PZU, podczas XXVIII Debaty TFI, która odbyła się 28 września w Centrum Prasowym PAP.
30.09.2022

“Przeminęło z węglem. Regiony górnicze w poszukiwaniu nowej energii”

Bieda, wykluczenie, migracje i poszukiwanie nowej tożsamości. Negatywne skutki odchodzenia od węgla, jakie mogą odczuć regiony górnicze są jednym z największych wyzwań transformacji w Polsce. Zmiany dokonują się na wielu płaszczyznach m.in. ekonomicznej, społecznej, kulturowej. Są szansą, ale i też poważnym wyzwaniem. Przemianom towarzyszy galopujący kryzys energetyczny, który coraz silniej kształtuje europejską rzeczywistość i zmusza do poszukiwania nowych źródeł energii.
30.09.2022

Prezydent Zełenski w rozmowie z prezydentem Dudą: projekt Baltic Pipe wzmocni niezależność energetyczną całego regionu

Otwarcie gazociągu Baltic Pipe to ważny krok na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej całego regionu - ocenił w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Przywódcy omówili też zagadnienia dotyczące rosyjskiej inwazji na sąsiedni kraj.
30.09.2022

UJ szykuje plan awaryjny w związku ze wzrostem cen energii

Nauka w trybie stacjonarnym od poniedziałku do czwartku, skrócenie czasu zajęć do godz. 18.00, duże wykłady w trybie zdalnym – to niektóre rozważane przez Uniwersytet Jagielloński sposoby oszczędności w związku z możliwą 700-procentową podwyżką cen za prąd.
30.09.2022

PIE: 500 mld euro na walkę ze skutkami rosnących cen energii w Europie

Kraje europejskie na walkę ze skutkami rosnących cen energii wydały lub planują wydać 500 mld euro od września 2021 r. - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Według analityków cena energii elektrycznej w Europie jest najwyższa w Wielkiej Brytanii.
30.09.2022

Gdańsk: Nie wpłynęła żadna oferta w przetargu na dostawę energii elektrycznej na 2023 r.

Nie wpłynęła żadna oferta w przetargu metropolitalnej grupy zakupowej ws. dostaw energii na 2023 r. – poinformowała w czwartek prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Na piątek zwołano sztab kryzysowy dot. dostaw energii i ciepła dla miasta Gdańska.
29.09.2022

Szwed: szacujemy, że ze stałej ceny energii skorzysta 17 mln gospodarstw domowych

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed ocenił, że z programów i pomocy związanej m.in. ze stałą ceną energii elektrycznej skorzysta w Polsce 17 mln gospodarstw domowych. Rząd podjął walkę z inflacją i chce zabezpieczyć rodaków w opał – dodał.
29.09.2022

EUSEW: Czy Europa uniezależni się od surowców z Rosji?!

– Od lat pracujemy nad niezależnością i dywersyfikacją źródeł energii. Najistotniejszym aspektem niezależności energetycznej jest zrównoważony rozwój. Potrzebujemy więcej lokalnych OZE. Potrzebujemy większej efektywności i oszczędności energii, niższego zużycia, żeby jak najlepiej wykorzystać nasze zasoby – podkreśliła Ditte Juul Jørgensen, Dyrektor Generalna ds. Energii w Komisji Europejskiej, w rozmowie z TOGETAIR podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Energii (EUSEW), który odbywa się w Brukseli w dniach 26-30 września.
29.09.2022

Energia kobiet niezbędna do transformacji

Poznaliśmy laureatki drugiej edycji konkursu “Energia Kobiet” organizowanego przez Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych w partnerstwie z Microsoft. Jego celem jest podkreślenie i docenienie roli kobiet, ich wysiłków i sukcesów w sektorze energetycznym, a więc w obszarze fundamentalnym dla rozwoju gospodarek na całym świecie, a także dla bezpiecznego funkcjonowania społeczeństw. W tym roku wśród nagrodzonych znalazły się Agata Staniewska-Bolesta z nagrodą w kategorii „Energia Przyszłości”, Monika Gawlik – zwyciężczyni w kat
29.09.2022

Brytyjska Partia Pracy obiecuje stworzenie publicznej spółki energetycznej Great British Energy

W ciągu roku po przejęciu władzy rząd Partii Pracy stworzy Great British Energy - publiczną spółkę energetyczną, która będzie dostarczać energię z odnawialnych źródeł - zapowiedział we wtorek lider brytyjskiej opozycji Keir Starmer na konferencji laburzystów w Liverpoolu.
29.09.2022

Projekt dot. zamrożenia cen energii do konkretnego zużycia - do komisji

W związku ze złożeniem poprawek do projektu ustawy, którego celem jest m.in. zamrożenie cen energii w 2023 r. do konkretnego zużycia, został ponownie skierowany do sejmowej komisji. Opozycja chce m.in. objęcia MŚP ustawą, a także zwiększenia limitu zużycia energii objętego preferencyjną ceną.
29.09.2022

Baltic Power zaprasza na Suppliers Day 2022: Meet the Buyer Conference

Baltic Power Suppliers Day 2022: Meet the Buyer to kolejne z serii wydarzeń dedykowanych firmom zainteresowanym współpracą w ramach łańcucha dostaw dla Baltic Power – wspólnego projektu budowy morskiej farmy wiatrowej PKN Orlen i Northland Power.
29.09.2022

Jorgensen: podpisaliśmy memorandum by rozszerzyć umowę w zakresie ciepłownictwa

Podpisaliśmy memorandum, by rozszerzyć umowę w zakresie ciepłownictwa - poinformował minister energii i klimatu Danii Dan Jorgensen. Podkreślił też, że gaz płynie z Norwegii przez Danię do Polski, by zapobiec zagrożeniom z Rosji.
28.09.2022

Bloomberg: Europa jest gotowa na zimę bez rosyjskiego gazu

Wielkie zakupy gazu ziemnego w Europie oznaczają, że tej zimy nie powinno zabraknąć tego paliwa do produkcji energii i zrównoważenia dostaw z Rosji - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Bloomberg New Energy Finance (BNEF), firmy doradczej w dziedzinie energetyki.
28.09.2022

Lider PSL: limit stałej ceny prądu dla gospodarstw domowych powinien wynosić 1000 kWh na osobę

Myślę, że ciekawszym rozwiązaniem i bardziej oddającym zużycie przez gospodarstwo domowe energii elektrycznej byłoby ustanowienie limitu stałej ceny na 1000 kWh na osobę - powiedział w środę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. I taką poprawkę będziemy składać - zapowiedział.
28.09.2022

Suski o projekcie dot. znoszącego obligo giełdowe: ceny energii mogą spaść o 2/3

Jeżeli mechanizm znoszący obligo giełdowe zaskutkuje tak, jak przewidujemy, ceny energii spadną nawet o 2/3 - powiedział poseł PiS Marek Suski, szef Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych.
28.09.2022

Małecki: Chcemy, żeby w Polsce były firmy zdolne podjąć rękawicę w transformacji energetycznej

Chcemy, żeby w Polsce były firmy zdolne podjąć rękawicę w transformacji energetycznej - mówił w środę we Wrocławiu wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki. Dlatego konsolidujemy Orlen, Lotos, PGNiG, wcześniej grupę Energa, żeby powstał w Polsce wielki, silny, największy w naszej części Europy koncern multienergetyczny – dodał.
28.09.2022

Pomorze Zachodnie staje się swoistego rodzaju hubem energetycznym

Dzisiaj Pomorze Zachodnie rzeczywiście staje się w tym wymiarze energetycznym swoistego rodzaju hubem nie tylko dla Polski, ale dla całej Europy Środkowo-Wschodniej - powiedział w środę w Radiu Szczecin europoseł PiS Joachim Brudziński.
28.09.2022

Borrell: UE wzmocni bezpieczeństwo energetyczne po incydentach z Nord Stream

Unia Europejska wzmocni ochronę swojej infrastruktury energetycznej po incydentach, które spowodowały wycieki z gazociągów Nord Stream - powiedział w środę szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell.
28.09.2022

WiseEuropa: Równowaga kierunkowa. Jak pogodzić cele polityki handlowej, klimatycznej i przemysłowej UE

– Transformacja jedynie unijnej gospodarki będzie niewystarczająca by powstrzymać zmiany klimatu. Wyzwaniem jest rozszerzenie tego procesu na państwa trzecie i wykorzystanie szansy przez Europę Środkowo-Wschodnią na zmianę pozycji w łańcuchu dostaw. Zielona transformacja pozwoli przejąć produkcję przemysłową i zwiększyć udziały w rynku – piszą autorzy raportu Równowaga kierunkowa. Jak pogodzić cele polityki handlowej, klimatycznej i przemysłowej UE: Tymoteusz Goździk, Kamil Laskowski i Wojciech Lewandowski.
28.09.2022

PKN Orlen podpisał ze Skarbem Państwa porozumienie o realizacji polityki energetycznej

PKN Orlen podpisał ze Skarbem Państwa porozumienie dotyczące m.in. realizacji polityki energetycznej Polski w zakresie, w jakim dotyczy ona dywersyfikacji źródeł dostaw gazu ziemnego oraz rozwoju na rynku tego paliwa - poinformował we wtorek w komunikacie PKN.
28.09.2022

Niemcy chcą przedłużyć pracę dwóch elektrowni jądrowych

Rząd Niemiec uważa, że konieczna jest dalsza eksploatacja dwóch elektrowni jądrowych, planowanych pierwotnie do wygaszenia z końcem bieżącego roku. Obecnie zakłada się, że elektrownie Isar 2 i Neckarwestheim będą wykorzystywane jako „rezerwa” w pierwszym kwartale 2023 roku – informuje we wtorek dpa, powołując się na źródła zbliżone do ministerstwa gospodarki.
28.09.2022

„Współpraca – Energia – Przyszłość” – debata o przyszłości zawodów związanych z nowoczesną energetyką

Enea, jeden z największych w Polsce koncernów energetycznych, zorganizowała w Poznaniu konferencję „Współpraca – Energia – Przyszłość”. Wydarzenie poświęcone było współpracy branży energetycznej ze szkolnictwem ponadpodstawowym. W trakcie konferencji podsumowano dotychczasową współpracę i zebrane doświadczenia spółek z Grupy Enea współtworzących program wspierania szkolnictwa branżowego i technicznego. Nauczyciele szkół objętych patronatem Enei mogli uczestniczyć w wykładach i panelach dyskusyjnych, a uczniowie – m.in. w warsztat
28.09.2022

URE ożywiło rynek białych certyfikatów

Firma Energy Solution Sp. z o.o., zajmująca się działalnością doradczą dla odbiorców energii elektrycznej, jak i paliwa gazowego, przeanalizowała sytuację w obszarze białych certyfikatów. Wynika z niej, że liczba rozpatrzonych wniosków podwoiła się, a suma finansowego wsparcia dla przedsiębiorstw w 2021 r. uległa niemal potrojeniu w porównaniu r/r. Eksperci Energy Solution wskazują na wyraźne usprawnienie procesu, w tym dopracowanie metod obliczeniowych określających poziom oszczędności energii.
28.09.2022

Nowi dyrektorzy Instytutu Energetyki

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powołała nowych dyrektorów Instytutu Energetyki. Nominacje wręczył 27 września 2022 r. wiceminister klimatu i środowiska, główny geolog kraju, Piotr Dziadzio.
28.09.2022

Ratunek widzimy w OZE

60 proc. Polaków chce, by rząd pilnie uchwalił ustawę liberalizującą rozwój farm wiatrowych, powrócił do korzystniejszych rozwiązań dotyczących paneli słonecznych i wdrożył program lokalnych biogazowni – wynika z opublikowanego w środę sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej".
28.09.2022

Ekspert: Opozycyjna komisja węglowa

Transformacja energetyczna jest jak pole minowe. Odejście węgla to gigantyczne wyzwanie ekonomiczne, społeczne i polityczne. Budowanie kompromisu w obszarze, w którym ściera się tak wiele sprzecznych interesów powinno być absolutnym priorytetem. Dekarbonizacja Polski, bezpieczeństwo energetyczne, ceny energii, zmiany strukturalne i ochrona klimatu powinny znaleźć się w deklaracji programowej opozycji demokratycznej na przyszłoroczne wybory.
28.09.2022

Komisja senacka za poprawkami do ustawy poprawiającej efektywność energetyczną budynków

Senacka Komisja Infrastruktury jednogłośnie opowiedziała się we wtorek za przyjęciem z poprawkami noweli ustawy dotyczącej poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają przyczynić się do oszczędności energii i zmniejszenia kosztów eksploatacji budynków.
27.09.2022

Wodór jako lekarstwo na wysokie ceny energii i węgla – RoadShow 2023 #OswajamyWodor

Przydomowe stacje tankowania wodoru, wodorowe pompy ciepła, wodorowe magazyny energii, skuter na wodór, wodorowe instalacje dla aut spalinowych, wodorowa kosiarka oraz niespodzianka dla fanów szybkiej motoryzacji. To wszystko będzie można dotknąć i zobaczyć w działaniu podczas ogólnopolskiej trasy #OswajamyWodor, której celem jest edukacja w zakresie wykorzystania wodoru w życiu codziennym.
27.09.2022

TAURON przekonuje firmy do efektywności energetycznej

Najtańsza energia to ta zaoszczędzona - przekonuje TAURON w kolejnym poradniku skierowanym do biznesu. Nawet o 30 procent może obniżyć rachunki za energię firma, która wdroży rozwiązania optymalizujące ich zużycie – podkreślają eksperci energetycznego lidera w ebooku dla biznesu. Audyt energetyczny i wprowadzone w jego wyniku rozwiązania proefektywnościowe potrafią wygenerować dla firmy znaczą redukcję zużycia energii.
27.09.2022

Rozwiązania służące ochronie odbiorców energii elektrycznej przyjęte przez Radę Ministrów

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Zakłada on zamrożenie rachunków za energię elektrycznej w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej.
27.09.2022

Energia z paneli fotowoltaicznych zasila Skanska

Zrównoważone budownictwo to kierunek, który obiera coraz więcej deweloperów. Kilka lat temu Skanska była pierwszą spółką mieszkaniową w stolicy, która do zasilania placu budowy swojego osiedla wykorzystała wyłącznie energię wiatrową. W przypadku realizacji projektu NU! Warszawa Wola, spółka kładzie jeszcze większy nacisk na inwestycję w OZE. Budowę pierwszego etapu tego osiedla zasila zarówno energia wiatrowa, jak i ta pozyskiwana z paneli fotowoltaicznych.
27.09.2022

Skąd się biorą hurtowe ceny energii?

Wyznaczanie ceny energii na Towarowej Giełdzie Energii, czyli jak działa mechanizm ceny krańcowej.
27.09.2022

Premier: przyjęliśmy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach chroniących odbiorców energii

Trudne czasy wymagają ekspresowych i zdecydowanych działań rządu - i takie rozwiązania chroniące polskie rodziny przygotowaliśmy na Radzie Ministrów - napisał we wtorek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do projektu przyjętego w poniedziałek przez rząd.
27.09.2022

Światowi giganci energetyki wiatrowej jednoczą się w apelu skierowanym do liderów COP27

Giganci branży energetyki wiatrowej, w tym Vestas, Siemens Gamesa, Orsted i Iberdrola podpisują przed szczytem klimatycznym manifest mający na celu przyspieszenie globalnych działań w skalowaniu i rozbudowie elektrowni wiatrowych.
27.09.2022

Anna Moskwa: opłaty za prąd będą zamrożone w 2023 r. do zużycia 2000 kWh dla wszystkich, ale z "pozytywnymi wyjątkami"

W 2023 roku zamrożone będą wszystkie składowe rachunku za prąd dla wszystkich gospodarstw domowych do zużycia 2000 kWh, z "pozytywnymi wyjątkami" dla osób niepełnosprawnych i "dużych rodzin"; każda ilość powyżej limitu będzie liczona wg taryfy URE - zaznaczyła we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
27.09.2022

Rzecznik rządu: dla dużych rodzin i rolników limit zużycia energii elektrycznej wyniesie 3000 kWh

Rząd przyjął projekt, dzięki któremu limit zużycia energii elektrycznej, po cenie z 2022 r., dla rodzin z kartą dużej rodziny oraz rolników wyniesie 3 tys. kWh - poinformował w poniedziałek wieczorem rzecznik rządu Piotr Müller. Dla gospodarstw z osobami niepełnosprawnymi limit to 2,6 tys. kWh, 2 tys. kWh dla wszystkich gospodarstw domowych.
27.09.2022

W BBN z inicjatywy prezydenta narada poświęcona bezpieczeństwu energetycznemu państwa

Z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy w poniedziałek wieczorem w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyłą się narada poświęcona bezpieczeństwu energetycznemu państwa; wzięli w niej udział m.in. premier Mateusz Morawiecki - poinformował w poniedziałek BBN.
27.09.2022

Polacy uważają, że państwo nie radzi sobie z kryzysem energetycznym

Prawie 64 proc. ankietowanych ocenia, że państwo nie radzi sobie z rozwiązaniem kryzysu energetycznego; w ramach podejmowanych przez rząd działań najbardziej oczekiwane jest zamrożenie cen surowców. Oczekuje tego ponad 55 proc. badanych - pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna", wskazując na sondaż United Surveys dla DGP i RMF FM.
27.09.2022

Wiceminister Edward Siarka o Rządowej Tarczy Energetycznej w Małopolsce

Wiceminister Edward Siarka w dniach 19-26 września 2022 r. spotykał się z przedstawicielami rządu, samorządowcami, branżą ciepłowniczą i odbiorcami wrażliwymi na terenie województwa małopolskiego. Głównym tematem spotkań, które się odbyły w powiatach: nowotarskim, tatrzańskim, nowosądeckim, gorlickim oraz limanowskim była aktualna sytuacja w ciepłownictwie oraz Rządowa Tarcza Energetyczna.
27.09.2022

Irlandzcy naukowcy chcą wyprodukować wodór ze słonej wody

Naukowcy z irlandzkiego Uniwersytetu Galway chcą zbadać nowe metody produkcji zielonego wodoru z użyciem słonej wody.
27.09.2022

Czy Europa jest wystarczająco silna, aby poradzić sobie bez ropy i gazu z Rosji

Polska podobnie jak pozostałe państwa Unii Europejskiej będzie mierzyć się z wysokimi cenami za prąd i gaz, które dotkną zwłaszcza najuboższe gospodarstwa domowe. Niestety Europa przez lata uzależniała się energetycznie oraz surowcowo od Rosji i aktualnie odczuwa tego konsekwencje. Analitycy EMIS z ISI Emerging Markets Group przyjrzeli się, w jaki sposób sankcje nakładane na Rosję, jednego z największych producentów ropy naftowej i gazu ziemnego, wpłynęły na wahania cen tych surowców.
27.09.2022

Niższa temperatura w szkołach, ograniczenia w oświetleniu ulic - sposoby na zmniejszenie zużycia energii

Obniżenie temperatury o ok. 1 st. C w wybranych szkołach i wcześniejsze wyłączanie oświetlenia miejskiego nad ranem – to niektóre sposoby na oszczędzanie, wprowadzone w Lublinie w związku z wysokimi cenami energii. Miasto rozważa też ograniczenie iluminacji budynków, fontann, pomników.
26.09.2022

PAA i UDT wzmacniają współpracę

Kluczowe dla bezpieczeństwa jądrowego w Polsce instytucje podpisały porozumienie. Państwowa Agencja Atomistyki (PAA) i Urząd Dozoru Technicznego (UDT) będą jeszcze ściślej współpracować.
26.09.2022

Polskie Elektrownie Jądrowe wnioskują do PAA o ogólną opinię dot. weryfikacji analiz bezpieczeństwa

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe złożyła w poniedziałek do dozoru jądrowego - Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki - wniosek o uzyskanie ogólnej opinii Prezesa PAA dotyczącej weryfikacji analiz bezpieczeństwa planowanych elektrowni jądrowych.
26.09.2022

Energetyczna układanka

Zrozumienie obecnej sytuacji oraz ocena perspektyw zarówno krajowego, jak i światowego sektora energetycznego, wymaga zwrócenia uwagi na bardzo zróżnicowane czynniki rynkowe. Obecnie głównym problemem stają się ceny energii oraz dostępność surowców energetycznych – węgla i gazu - zarówno dla gospodarstw domowych, jak i dla firm.
26.09.2022

Warszawa oszczędza – plan stolicy na kryzys energetyczny

W przyszłym roku rachunki Warszawy za energię elektryczną wzrosną o co najmniej pół miliarda złotych. Stolica apeluje do rządu o wsparcie dla samorządów, a jednocześnie wdraża i planuje kolejne działania, które pozwolą na ograniczenie kosztów energii.
26.09.2022

Jak oszczędzać energię elektryczną?

Sytuacja panująca na rynku energetycznym w bezpośredni sposób przekłada się na funkcjonowanie firm, które starają się optymalizować koszty użytkowania obiektów. Obecnie jednym z ważniejszych elementów wpływającym na wysokie stawki jest niedobór surowców wynikający z sankcji nałożonych na Rosję.
26.09.2022

RWE uczyni energetykę wiatrową jeszcze bardziej zieloną

RWE ogłosiło, że testuje dwie nowe technologie mające na celu zmniejszenie wpływu farm wiatrowych na środowisko.
25.09.2022

Gmina Nowy Targ wyłączy oświetlenie uliczne; rachunki wzrosły o 700 proc.

W związku z drastycznym wzrostem kosztów energii elektrycznej, Urząd Gminy Nowy Targ podjął decyzję o wyłączaniu oświetlenia ulicznego w godzinach od 22 do 5. Rachunki wzrosły o 700 proc. – powiedział PAP wójt gminy Nowy Targ Jan Smarduch.
25.09.2022

Moskwa: rząd skutecznie dba o bezpieczeństwo energetyczne Polaków

Rząd skutecznie dba o bezpieczeństwo energetyczne Polaków - poinformowała w sobotę na Twitterze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, odnosząc się do ogłoszonych w piątek przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne okresów zagrożenia na rynku mocy.
25.09.2022

Gospodarka, technologia, zielona energia wśród tematów EFNI 2022 w Sopocie

Przyszłość Polski, Europy i świata, wpływ wojny na współpracę międzynarodową, globalna gospodarka, metaverse. Te i wiele innych tematów omówią podczas inspirujących dyskusji uczestnicy i paneliści tegorocznej XI edycji Europejskiego Forum Nowych Idei.
23.09.2022

Raport PSEW: Polska potrzebuje zarówno węgla, jak i energii z OZE

Żeby zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną, Polska potrzebuje zarówno węgla, jak i energii z OZE. Wiatr może stanowić najlepsze uzupełnienie konwencjonalnych źródeł wytwórczych – wynika z najnowszego raportu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).
23.09.2022

PSE: okres zagrożenia na rynku mocy nie wpływa na odbiorców prądu

Ogłoszony w piątek po raz pierwszy okres zagrożenia w ramach rynku mocy nie wpływa w żaden sposób na odbiorców energii - podkreślił operator przesyłowy PSE. Ogłoszenie to wynika z prognozowanego spadku poziomu koniecznej rezerwy mocy poniżej wymogów.
23.09.2022

PGE Energia Ciepła zapewni dostawy ciepła odbiorcom sezonie jesienno-zimowym

PGE Energia Ciepła zapewnia, że w sezonie jesienno-zimowym ok. 2 milionom klientów firmy nie zabraknie ciepła. Podstawowe paliwa do produkcji energii elektrycznej i cieplnej to węgiel i gaz a ich zapasy są zabezpieczone - wskazano w komunikacie w piątek.
23.09.2022

Ceny prądu dobijają firmy; ratunek to ułatwienia i ulgi

Inwestycje w wiatraki czy fotowoltaikę mogłyby uchronić mały i średni biznes przed falą bankructw - pisze piątkowa "Rzeczpospolita".
23.09.2022

III edycja Energy Industry Mixer w Legnicy zakończona

III edycja Energy Industry Mixer, która w tym roku po raz pierwszy miała miejsce w Legnicy, zakończyła się sukcesem. W Centrum Konferencyjnym LSSE spotkało się blisko 200 osób z innowacyjnym podejściem do technologii, energetyki i ekologii. Dzięki atrakcyjnej formule, która oprócz części prezentacyjnej, związana była ze stolikami rotacyjnymi oraz rozmowom 1 to 1, uczestnicy mieli szansę na dialog, nawiązanie kontaktów biznesowych i wypracowanie wspólnych wniosków. Wydarzenie zorganizowały Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, wł
23.09.2022

Analitycy: ceny uranu wciąż na wysokim poziomie

Mimo że ceny uranu spadły w porównaniu z kwietniem br., to ich wartość nadal utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie – dwukrotnie wyższym niż dwa lata temu - zwracają uwagę analitycy PIE. Dodają, że większość zapotrzebowania służy ok. 445 reaktorom jądrowym w 32 krajach.
23.09.2022

Berger: mamy nadzieję na podjęcie przez rząd decyzji ws. atomu w najbliższym czasie

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Mateusz Berger wyraził w czwartek nadzieję, że w najbliższym czasie rząd podejmie decyzję, umożliwiającą rozwój w Polsce energetyki jądrowej.
22.09.2022

Brytyjski rząd zniósł zakaz szczelinowania hydraulicznego w celu wydobywania gazu z łupków

Brytyjski rząd zniósł w czwartek zakaz szczelinowania hydraulicznego w celu wydobywania gazu z łupków, który został wprowadzony w 2019 r. po serii wstrząsów sejsmicznych. Zakaz zniesiono, mimo że według raportu prognozowanie wstrząsów "pozostaje wyzwaniem naukowym".
22.09.2022

Belgijscy sklepikarze podejmują działania w celu obniżenia kosztów energii

Comeos, organizacja reprezentująca w Belgii sklepy stacjonarne i internetowe, poinformowała, że właściciele kilkuset sklepów zamierzają wprowadzić środki oszczędzania energii od 1 października - informuje belgijska telewizja VRT.
22.09.2022

Lidl Polska: ekologiczne rozwiązania zapewnią bezpieczeństwo energetyczne całemu sektorowi handlu detalicznego

Zbliżająca się zima i rosnące ceny gazu oraz energii są realnym wyzwaniem dla wielu sektorów gospodarki, w tym handlu. To wpływa na rosnącą w ostatnim czasie popularność energooszczędnych rozwiązań. Lidl Polska od lat inwestuje w ekologiczne rozwiązania, jak fotowoltaika czy gruntowe pompy ciepła, a z początkiem tego roku zawarła umowę ze sprzedawcą energii na wydanie certyfikatów pochodzenia energii w całości z odnawialnych źródeł. Firma wierzy, że technologie te mogą korzystnie wpłynąć na bezpieczeństwo energetyczne i ciągłość
22.09.2022

W Będzinie może powstać nowy blok energetyczny

W ciągu pięciu lat w Zagłębiu Dąbrowskim może powstać nowy blok energetyczny zasilany paliwami alternatywnymi. Jego nominalna moc cieplna ma wynieść 23,7 MW. Dzięki innowacyjnej technologii energia będzie mogła być produkowana z odpadów komunalnych, które nie nadają się do recyklingu. To, czego nie będzie można ponownie wykorzystać, zamiast zostawiać na składowiskach i zanieczyszczać środowisko, zostanie przerobione na energię cieplną i elektryczną. Potencjalnie w ciągu roku region przetworzy 100 000 ton odpadów, z których powst
21.09.2022

Polsko-ukraińskie rozmowy o bezpieczeństwie energetycznym

Współpraca polsko-ukraińska w sektorze energetycznym i bezpieczeństwa energetycznego w kontekście rosyjskiej agresji militarnej na Ukrainę, to główny temat rozmowy minister Anny Moskwy z ministrem energetyki Ukrainy Germanem Galushchenko. Spotkanie odbyło się 19 września 2022 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
21.09.2022

PAIH: współpraca dot. transformacji energetycznej jednym z tematów polsko-koreańskiego forum

Współpraca inwestycyjna m.in. w zakresie transformacji energetycznej będzie tematem Polsko-Koreańskiego Forum Biznesowego - poinformowała w środę Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Korea jest drugim, po USA, największym pozaeuropejskim inwestorem zagranicznym w Polsce.
21.09.2022

Obajtek: nadchodząca zima będzie ciężka dla Europy

Najbliższa zima będzie ciężka dla Europy i dla Polski. Nie sądzę jednak, aby w polskich domach było zimno - powiedział Wirtualnej Polsce prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Ocenił, że wojna w Ukrainie przyspieszy transformację energetyczną.
21.09.2022

Prosty sposób na produkcję wodoru w temperaturze pokojowej

Paliwo wodorowe zapowiada się jako przyszłościowe, czyste i obfite źródło energii - o ile naukowcy będą w stanie wymyślić sposób na jego praktyczną i tanią produkcję bez paliw kopalnych.
21.09.2022

Branża funeralna: wzrost cen energii może podnieść ceny usług pogrzebowych

Wzrost cen energii może doprowadzić do wzrostu cen usług pogrzebowych, branża domaga się włączenia jej do grona podmiotów korzystających z regulowanych cen energii - poinformował prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Robert Czyżak.
20.09.2022

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek spotkał się z ukraińskim ministrem energii

W poniedziałek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował na Twitterze o spotkaniu z ukraińskim ministrem energii Germanem Gałuszczenko, które ocenił jako bardzo dobre.
19.09.2022

Wielkimi krokami zbliża się Energy Industry Mixer w Legnicy. To jedyne takie wydarzenie w regionie

Efektywność energetyczna, odzysk materiałów za pomocą technologii skoncentrowanej energii słonecznej, a także produkowania energii z odpadów to wiodące tematy nadchodzącej edycji Energy Industry Mixer. Przedstawiciele biznesu i samorządów już za kilka dni, dokładnie 21 września (środa) spotkają się, żeby porozmawiać w formule „speed dating”, czyli personalizowanych spotkaniach B2B. Organizatorami wydarzenia są Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz włoska firma Bosetti Global Consulting przy wsparciu Miasta Legnica.
19.09.2022

Moskwa: ograniczenie cen za ciepło jednym z celów umowy podpisanej w Kozienicach

Celem podpisanej umowy jest nie tylko zaopatrzenie w ekologiczne ciepło mieszkań i domów mieszkańców miasta Kozienice, ale także ograniczenie cen za ciepło - powiedziała w poniedziałek w Kozienicach minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
19.09.2022

UE ogłosi propozycje rozwiązania kryzysu energetycznego

W najbliższą środę Parlament Europejski ma się spotkać na sesji plenarnej w Strasburgu.
13.09.2022

Wspólnota już teraz musi podnieść koszty ogrzewania?

Niespotykany wcześniej wzrost kosztów eksploatacyjnych dla właścicieli mieszkań to temat, który w ostatnim czasie bardzo często poruszają media. Trudno się temu dziwić, bo niektóre osoby będą musiały wnosić na rzecz wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni opłaty np. dwa razy wyższe niż jeszcze niedawno.
13.09.2022

Rzecznik rządu: w tym tygodniu przedstawimy rozwiązania pomocowe dla sektora energochłonnego i dla klientów indywidualnych

W tym tygodniu przedstawimy pakiet rozwiązań pomocowych dla sektora energochłonnego, a także dla klientów indywidualnych - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Jeśli nie przekroczy się pewnego poziomu zużycia energii to będzie się płaciło mniejsze ceny za energię elektryczną - wyjaśnił.
13.09.2022

"El Confidencial": Europa ma przed sobą co najmniej dwie krytyczne zimy, aby zaopatrzyć się w gaz i nie zbankrutować

Europa ma przed sobą co najmniej dwie krytyczne zimy, kiedy będzie musiała zapewnić sobie gaz i przy tym nie zrujnować się - pisze weekendowy „El Confidencial”.
12.09.2022

PSE zatwierdziło Kamienie Milowe rynku mocy dla kolejnych dwóch elektrowni wodnych PGE

PGE Energia Odnawialna otrzymała od Polskich Sieci Energetycznych (PSE) potwierdzenie możliwości realizacji siedmioletnich umów na rynku mocy przez elektrownie wodne Raduszec Stary i Dębe. Gwarantuje to dodatkowe przychody dla spółki za pozostawanie obu elektrowni w gotowości do wytwarzania energii oraz dostarczania jej w okresach, gdy rezerwa w systemie jest niewielka.
12.09.2022

Ekspert: Przed nami blackout

W czasach wojny i szantażu energetycznego, kiedy Komisja Europejska przedstawia plan walki z kryzysem energetycznym, a Niemcy, nie oglądając się na Komisję Europejską, testują swoje systemy elektroenergetyczne i opóźniają odejście od energetyki jądrowej, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa mówi w Polsat News, że Polska nie ma żadnego planu ograniczeń. Gdy PiS wyłączy zimą prąd, usłyszymy, że to dla naszego dobra.
12.09.2022

Azoty: do 2030 r. oszczędzimy na zakupie energii ponad 200 mln złotych rocznie

Dzięki nowym inwestycjom do 2030 roku oszczędzimy na zakupie energii ponad 200 mln złotych rocznie - poinformował w poniedziałek prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc. Integracja z ZEW Niedzica może odegrać istotną rolę w transformacji energetycznej spółki - dodał.
12.09.2022

Buda w "DGP" o rynku energii: zadziałamy komplementarnie wobec KE

Instrumenty do interwencji w zakresie rynku energii posiada Komisja Europejska; zaproponujemy rozwiązania komplementarne wobec tych wprowadzanych przez KE - powiedział "Dziennikowi Gazecie Prawnej" minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
12.09.2022

Stworzenie dużego koncernu multienergetycznego leży w strategicznym interesie Polski

Kumulacja kapitału i środków skutkująca budową silnego, stabilnego koncernu multienergetycznego to spełnienie oczekiwań rynku, interesariuszy i inwestorów. Przerwanie tego procesu skutkowałoby znaczącym osłabieniem bezpieczeństwa Polski w każdym możliwym wymiarze – to główne konkluzje panelu poświęconemu roli PKN ORLEN w transformacji energetycznej i rozwoju gospodarczym naszego kraju.
09.09.2022

Pierwszy przemysłowy magazyn energii Taurona

W Ciechanowicach (woj. opolskie) Tauron uruchomił stacjonarny system magazynowania energii. Jak poinformowali w piątek podczas wizyty studyjnej przedstawiciele spółki, magazyn ma moc 3 MW i pojemość użyteczną ok. 774 kWh.
09.09.2022

Premier De Croo : propozycje KE „nie wystarczą”, aby obniżyć ceny energii

Propozycje Komisji Europejskiej, aby państwa UE chroniły konsumentów i firmy przed gwałtownymi wzrostami cen energii, „nie wystarczą”, by obniżyć ceny - oświadczył w czwartek belgijski premier Alexander De Croo, cytowany przez agencję Belga.
09.09.2022

FBSerwis na Forum Ekonomicznym: w dobie kryzysu energetycznego odpady nie muszą być problemem, ale nowym źródłem surowców i energii

„Gospodarka odpadami komunalnymi może być nie tylko okazją do rozwoju biznesu, ale także szansą na radzenie sobie z niedoborem surowców czy kryzysem energetycznym – uważa Artur Pielech, prezes zarządu FBSerwis, który uczestniczył w dyskusji panelowej na zakończonym wczoraj Forum Ekonomicznym w Karpaczu. - Są dzisiaj technologie i możliwości, aby odpady przekształcić w surowce lub w energię” – wskazuje przedsiębiorca.
09.09.2022

Moskwa: w dobie obecnego kryzysu należy wprowadzić sztywną cenę uprawnień do emisji CO2 [WYWIAD]

W dobie obecnego kryzysu energetycznego, niezbędna jest reforma systemu ETS, wprowadzenie stałych cen uprawnień do emisji na minimum dwa lata, bądź tymczasowe zawieszenie obowiązku ich rozliczeń – podkreśla minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
09.09.2022

W elektrociepłowni w Zgierzu rusza budowa jednostek wytwórczych redukujących emisję

Wmurowano kamień węgielny pod budowę nowych, opartych na gazie jednostek wytwórczych w należącej do PGE Energia Ciepła elektrociepłowni w Zgierzu k. Łodzi. Inwestycja zapewni pokrycie zapotrzebowania na ciepło oraz pozytywnie wpłynie na jakość powietrza w regionie - poinformowała spółka w środę.
08.09.2022

Kowalczyk gdyby trzeba było wyłączać prąd, branże mleczarska i mięsna będą chronione, traktowane priorytetowo

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk zapewnił w czwartek po południu w Białymstoku podczas 19.MIędzynarodowego Forum Spółdzielczości Mleczarskiej, że w razie konieczności przerw w dostawach prądu, branże mleczarska i mięsna będą chronione, traktowane priorytetowo.
08.09.2022

Buda dla "Pulsu Biznesu": energia będzie, martwimy się o cenę

Energia będzie, martwimy się tylko o jej cenę. Dlatego Polska zaproponuje Brukseli wprowadzenie zmian na rynku energii, a duzi producenci dostaną pomoc wartą kilka miliardów złotych — mówi na łamach "Pulsu Biznesu” minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
08.09.2022

Dania i Niemcy będą wspólnie rozwijać infrastrukturę wodorową

Duński operator systemu przesyłowego Energinet oraz holenderska spółka Gasunie zacieśniają współpracę w zakresie rozwoju infrastruktury wodorowej. Inwestorzy wskazują, że w Danii już teraz odczuwa się duże zainteresowanie rynku możliwością zaopatrywania niemieckich klientów w ekologiczny wodór produkowany w Danii. Do tego będzie potrzebna infrastruktura przesyłowa.
08.09.2022

DB Energy coraz bliżej przejścia na główny rynek GPW w 2022 roku

Spółka DB Energy – oferująca kompleksowe usługi efektywności energetycznej dla przemysłu – zamierza przejść z NewConnect na główny rynek GPW w IV kwartale 2022 roku. DB Energy realizuje projekty poprawy efektywności energetycznej w dużych i średnich zakładach przemysłowych, od identyfikacji przedsięwzięć służących poprawie operatywności, przez ich projektowanie i realizację w modelu generalnego wykonawcy lub ESCO.
08.09.2022

Prezes GPW: na tle Europy Polska pozostaje „zieloną wyspą”

Na tle Europy polska gospodarka jest zieloną wyspą, choć oczywiście musimy prowadzić bardzo rozważnie naszą politykę gospodarczą - powiedział podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Marek Dietl.
08.09.2022

Cyfrowa energetyka przyszłości

Wykorzystanie innowacyjnych technologii cyfrowych w energetyce będzie fundamentem współpracy Enei i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Energetyczna spółka i centrum badawczo-rozwojowe podpisały list intencyjny, który określa charakter oraz kierunki działań związanych z wykorzystaniem technologii cyfrowych w energetyce. Wspólne projekty Enei i PCSS w szczególności będą dotyczyły działań badawczo-rozwojowych oraz wypracowania nowoczesnych produktów i usług, które mogą być oferowane klientom Enei.
07.09.2022

Raport MAEA: należy utworzyć strefę bezpieczeństwa wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) oświadczyła we wtorek w 52-stronicowym raporcie dotyczącym okupowanej przez wojska rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, że niezbędne jest natychmiastowe utworzenie strefy bezpieczeństwa i ochrony jądrowej wokół siłowni w Enerhodarze na południu Ukrainy.
06.09.2022

ONDE: przychody z projektów deweloperskich jeszcze w tym roku

525,2 mln zł przychodów wypracowała Grupa ONDE w pierwszym półroczu 2022 r., z czego 66 proc. w drugim kwartale. Spółka zapowiada komercjalizację farmy PV „Cyranka” do końca roku.
06.09.2022

Mocny skład gości rzeszowskiej konferencji energetycznej

VII Konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” rozpocznie się za tydzień. Uczestnikami będą politycy i urzędnicy państwowi instytucji Paktu Północnoatlantyckiego, Unii Europejskiej, międzynarodowych organizacji branżowych. Nie braknie naukowców i ekspertów z ośrodków zachodnioeuropejskich, amerykańskich i ukraińskich.
06.09.2022

Bezpieczeństwo żywnościowe i energetyczne głównymi tematami rozmowy prezydentów Polski i Nigerii

Zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego i energetycznego były głównymi tematami rozmowy prezydentów Polski i Nigerii, Andrzeja Dudy i Muhammadu Buhariego we wtorek w Abudży. "Chcielibyśmy, żeby w przyszłości dostawy surowców energetycznych do Polski z Nigerii były większe" - oświadczył polski przywódca.
06.09.2022

Raport SGH i Forum Ekonomicznego: konieczne będzie utrzymanie części mocy węglowych dłużej niż przewidywano

Konieczne będzie utrzymanie części mocy węglowych dłużej niż przewidywano, co może to wymusić konieczność stworzenia nowych mechanizmów pomocowych lub usprawnienia istniejących form wsparcia - wynika z Raportu SGH i Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
06.09.2022

EFNI 2022: bałtyckie forum wymiany doświadczeń

Nieczęsto zdarza się okazja, aby w szerokim gronie porozmawiać o sytuacji basenu Morza Bałtyckiego. W burzliwych czasach globalnych napięć sopockie EFNI stanowi forum dyskusyjne dla przedstawicieli władz i świata biznesu, okazję nie tylko do rozmowy, ale także podjęcia zobowiązania współpracy na rzecz rozwoju regionu.
06.09.2022

Obajtek: rozumiem trudną sytuację Polaków, ale ta zima będzie ciężka dla całej Europy

Rozumiem trudną sytuację Polaków, ale ta zima będzie ciężka dla całej Europy — ostrzega w rozmowie z Business Insider Polska prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Mówi także o planach dla tworzonego megakoncernu oraz odpowiada krytykom kolejnych przejęć.
06.09.2022

Europosłanka PiS pyta Komisję Europejską o "paraliżujące europejską gospodarkę" ceny energii

Europosłanka PiS Izabela Kloc (PiS) skierowała w poniedziałek pytanie do Komisji Europejskiej o to, czy zamierza podjąć "oczekiwaną przez wielu przywódców państw członkowskich reformę systemu ETS zmierzającą do ustanowienia maksymalnej ceny emisji w okresie kryzysu energetycznego". "Ceny energii paraliżują europejską gospodarkę" - uzasadnia.
06.09.2022

Rosja chce przejąć Zaporoską Elektrownię Atomową, by uniemożliwić Ukrainie eksport energii do UE

Ukraina może pomóc UE złagodzić kryzys energetyczny tej zimy dzięki eksportowi energii elektrycznej i właśnie dlatego Rosja chce przywłaszczyć Zaporoską Elektrownię Atomową – napisał w poniedziałek na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy.
06.09.2022

Polska i Ukraina rozważają budowę rurociągu na olej spożywczy z Ukrainy do Gdańska

Z inicjatywy ukraińskiej podpisaliśmy wstępne porozumienie dot. ewentualnej budowy rurociągu łączącego Polskę i Ukrainę, którym miałby być przesyłany olej spożywczy do Gdańska – poinformował we wtorek PAP wicepremier Henryk Kowalczyk.
06.09.2022

Media: Shell i ExxonMobil wystawiły na sprzedaż holenderską spółkę wydobywającą gaz w Groningen

Koncerny Shell i ExxonMobil wystawiły na sprzedaż firmę Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM), operatora pola gazowego w Groningen na północy Holandii - podała we wtorek agencja Reutera, powołując się na dokumenty dot. sprawy oraz źródła branżowe. Spółki odmówiły komentowania doniesień.
06.09.2022

Komisja Europejska nie komentuje krytyki pod swoim adresem ze strony szefa RE Charlesa Michela ws. cen energii

Komisja Europejska nie skomentowała krytycznych słów, które padły pod jej adresem ze strony szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela w sprawie jej działań dot. rosnących cen energii w UE. Jak powiedział rzecznik KE Eric Mamer, Komisja prowadzi prace nad propozycją, która ma zaradzić tej sytuacji.
05.09.2022

Morawiecki: chcemy w szybki sposób przystąpić do realizacji budowy elektrowni atomowych

Chcemy w szybki sposób przystąpić do realizacji budowy elektrowni jądrowych; rozmawiamy zarówno z Francją, jak i z USA. Pierwsze duże reaktory atomowe mogą powstać już na początku lat trzydziestych - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.
05.09.2022

PAIH: rozwój technologii wodorowej w Polsce, powojenna odbudowa Ukrainy tematami Forum Biznesu

Rozwój technologii wodorowej w Polsce, perspektywy związane z powojenną odbudową Ukrainy, prowadzenie działalności e-commerce w Europie i Azji znajdą się wśród tematów poruszanych podczas tegorocznego Forum Biznesu - poinformowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
05.09.2022

Ostatnie miesiące sprawiły, że Polacy zmienili nastawienie do elektrowni wiatrowych

85% Polaków popiera rozwój i budowę nowych elektrowni wiatrowych – wynika z badania SW Research przeprowadzonego na zlecenie Eurowind Energy. Ponad 58% badanych przekonało się do energii odnawialnej. Na zmianę nastawienia miało wpływ wiele wydarzeń ostatnich miesięcy takich jak m.in. podwyżki cen prądu oraz brak węgla. Zdanie w tej kwestii zmienili zwłaszcza respondenci powyżej 50. roku życia, prawie 62% z nich deklaruje o wiele bardziej pozytywne nastawienie niż pół roku temu.
05.09.2022

Raport CRIDO: Trendy w podatkach: Pakiet „Fit for 55” w obliczu wojny w Ukrainie

W obszarze czystej energii jedną z istotniejszych kierunkowych zmian na poziomie unijnym jest przyjęty w drugiej połowie 2021 roku pakiet „Fit for 55”. Obejmuje on trzynaście ambitnych propozycji legislacyjnych, których celem jest zredukowanie emisji CO2 o 55% do 2030 w stosunku do 1990 roku i doprowadzenie do neutralności klimatycznej UE w 2050 roku.
05.09.2022

Ekspert: Sojusz albo śmietnik historii [RECENZJA]

Czytając w drodze do Niemiec książkę Jakuba Wiecha o zielonej prawicy naszła mnie refleksja, że w sprawie antropogenicznych przyczyn globalnego ocieplenia mówimy jednym głosem. Diametralnie różnimy się w ocenie upolitycznienia ruchu ekologicznego i ocenie niemieckiej polityki klimatycznej. Zamiast koncentrować się na reparacjach wojennych, zacznijmy budować porozumienie na rzecz zielonej transformacji. Niech podział na lewicę i prawicę trafi na śmietnik historii.
05.09.2022

Belgijskie rodziny zapłaciły za energię o 8 mld euro więcej niż przed pandemią koronawirusa

W ciągu ostatnich 12 miesięcy belgijskie rodziny płaciły średnio 1,6 tys. euro więcej za energię - wynika z obliczeń ekonomistów cytowanych przez dziennik „De Tijd”. Rachunki gospodarstw domowych za energię są już o osiem miliardów euro wyższe niż przed pandemią Covid-19.
05.09.2022

Fala upałów w Kalifornii zagraża dostawom prądu dla 3 mln gospodarstw domowych

Zarządcy kalifornijskiej sieci energetycznej ostrzegli, że w poniedziałek możliwe są przerwy w dostawie prądu, ponieważ uciążliwa fala upałów powoduje wzrost zużycia energii elektrycznej do niemal rekordowego poziomu.
05.09.2022

Zełenski: Rosja przygotowuje się do uderzenia energetycznego przeciwko Europie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w sobotę w wieczornym wystąpieniu wideo, że Rosja przygotowuje się do zdecydowanego uderzenia energetycznego tej zimy przeciwko całej Europie. Dlatego, jego zdaniem, kluczowymi reakcjami Europy powinny być jedność i kolejne sankcje wobec Moskwy.
05.09.2022

Finlandia wesprze producentów energii 10 mld euro i ostrzega przed kryzysem

Proponujemy program pożyczkowy i gwarancyjny dla firm zajmujących się produkcją energii elektrycznej w Finlandii o wartości 10 mld euro. – ogłosiła w niedzielę wieczorem premier Sanna Marin.
04.09.2022

Przydomowe mikroinstalacje wiatrowe bez pozwoleń? Będzie projekt ustawy

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów został opublikowany projekt ustawy, który umożliwi budowę elektrowni wiatrowej o wysokości do 12 metrów bez konieczności uzyskiwania pozwolenia. Według założeń projekt ma zostać przyjęty przez rząd w IV kwartale tego roku.
04.09.2022

Tusk o podwyżkach cen gazu: pętla się zaciska, w styczniu, w lutym będą padały polskie zakłady

PGNiG i państwo polskie proponuje przedsiębiorcom ceny za gaz 2,5-3 razy wyższe, niż w Niemczech, Francji, Hiszpanii, czy Portugalii; ta pętla się zaciska tak, że w styczniu, w lutym 2023 r. będą padały najlepsze polskie zakłady - mówił w sobotę lider PO Donald Tusk w Konstantynowie Łódzkim (Łódzkie).
03.09.2022

Kształcenie polskich kadr offshore. Co urzędnicy i szkoły branżowe robią w tym zakresie?

Szkolnictwo zawodowe nie otwiera się na rynek pracy i produkuje bezrobotnych, rynek pracy nie komunikuje się z przedsiębiorcami, kierunki kształcenia zawodowego nie odpowiadają aktualnym potrzebom rynku pracy – między innymi takie głosy wybrzmiewały jeszcze kilka lat temu od przedstawicieli Pracodawców Pomorza, Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza czy Lewiatana. Co dziś w tej sprawie robią urzędnicy, szczególnie w kontekście rozwoju polskiej morskiej energetyki wiatrowej, jak sprawę widzą szkoły, co podpowiada doradca zawodowy?
03.09.2022

Sejm nie poparł wniosku o odrzucenie projektu ustawy o wsparciu odbiorców ciepła

Sejm opowiedział się w piątek przeciw odrzuceniu w pierwszym czytaniu projektu ustawy o wsparciu odbiorców ciepła. Wniosek złożyła Konfederacja. Posłowie skierowali projekt do dalszych prac w komisji. Kluby zapowiedziały złożenie w ich trakcie poprawek.
02.09.2022

Największa na świecie morska farma wiatrowa Hornsea 2 wkracza w etap operacyjny

Ørsted ogłosił, że morska farma wiatrowa Hornsea 2 weszła właśnie w pełni w fazę operacyjną. Inwestycja produkująca 1,3 GW mocy umiejscowiona jest na Morzu Północnym u wybrzeży Yorkshire w Wielkiej Brytanii.
02.09.2022

IRENA chce zwiększyć udział zielonego wodoru w przemyśle morskim

IRENA ustanowiła Zrzeszenie na rzecz Dekarbonizacji Przemysłu. Ma ambicje stać na czele zmiany gospodarki morskiej i wypełnić zobowiązania klimatyczne Porozumienia Paryskiego. W pierwszej kolejności stawia na wprowadzenie wodoru jako paliwa na statkach.
02.09.2022

Minister klimatu: Sejm będzie pracował nad ustawą dot. wszystkich użytkowników ciepła

Sejm w piątek będzie pracował nad ustawą, która obejmie wszystkich użytkowników ciepła, którzy potencjalnie mogą być dotknięci podwyżkami z powodu wzrostu cen surowca, przede wszystkim gazu i węgla - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
02.09.2022

Siemens dzieli się wiedzą ze studentami MBA

Siemens Polska, Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej oraz Instytut Industry 4.0 współtworzą Studia Podyplomowe MBA Kaizen Industry 4.0 Część specjalistyczna programu będzie bazowała na przykładach z portfolio Siemensa
02.09.2022

Sektor energetyczny w dobie szoków cenowych i wojny hybrydowej.

Sektor energetyczny w dobie szoków cenowych i wojny hybrydowej. Wpływ cen energii na procesy inflacyjne w gospodarkach państw Europy Środkowo-Wschodniej (EŚW).
01.09.2022

Mechanizmy kształtowania cen energii

Ceny energii elektrycznej na polskim i europejskim rynku są kształtowane zgodnie z mechanizmami rynkowymi, ściśle określonymi w przepisach obowiązującego prawa. Wysokość hurtowych cen energii, po których kupują ją sprzedawcy, pozostaje pod presją wysokich cen gazu i węgla oraz kosztów zakupu uprawnień do emisji CO2. W konsekwencji firmy sprzedające prąd gospodarstwom domowym i gospodarce mają bardzo ograniczony wpływ na kształtowanie cen końcowych dla odbiorców.
01.09.2022

PKEE: drogi gaz poprzez mechanizm rynkowy przekłada się na ceny energii elektrycznej

Obowiązujący w Europie mechanizm rynkowy powoduje, że ceny energii elektrycznej wyznacza w praktyce koszt jej produkcji z drogiego gazu - ocenia Polski Komitet Energii Elektrycznej. Zdaniem eksperta prof. Mariusza Ruszela taki kryzys to dobry moment na reformy rynku.
01.09.2022

Ruszyła budowa rosyjskiej pływającej elektrowni jądrowej

W chińskiej stoczni oficjalnie rozpoczęto budowę kadłuba pływającej elektrowni jądrowej, która ma pracować na Czukotce.
01.09.2022

Atak hakerów na system koncernu energetycznego Eni

Hakerzy zaatakowali infrastrukturę informatyczną włoskiego koncernu energetycznego Eni - podała w środę firma w komunikacie. Konsekwencje ataku uznano za niewielkie. Przypomniano, że systemy zostały wzmocnione na początku wojny na Ukrainie.
31.08.2022

Semeniuk o tzw. tarczy energetycznej dla MŚP: jesteśmy w trakcie rozmów z przedsiębiorcami

Debatujemy, rozmawiamy na temat tego, jakie instrumenty i możliwości możemy przedstawić przedsiębiorcom - mówiła w środę wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk, odnosząc się do pomocy dla małych i średnich firm energochłonnych.
31.08.2022

Prezes URE rekomenduje dalsze zamrażanie taryf na gaz w 2023 r.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin powiedział w środę w radiu Tok FM, że rekomenduje kontynuowanie w 2023 r. działań ograniczających wzrost taryf na gaz. Jak dodał, podwyżki taryf na prąd, o które wnioskują sprzedawcy, są rzędu kilku, a nie kilkunastu czy kilkudziesięciu procent.
31.08.2022

Morawiecki: musimy zmienić mechanizm kształtowania cen energii

Musimy zmienić mechanizm kształtowania cen energii w Europie – mówił we wtorek w Kopenhadze premier Mateusz Morawiecki. Podkreślał, że transformacja energetyczna musi iść ręka w rękę z bezpieczeństwem energetycznym.
31.08.2022

NASA - energia na Księżycu za 19,4 mln USD... prosto z PV

NASA przekazuje 19,4 mln dolarów trzem firmom w celu dalszego rozwoju prac nad rozmieszczeniem systemów solarnych na Księżycu.
31.08.2022

IKEA za 58 mln euro kupuje od OX2 udziały szwedzkiego offshore wind

Grupa macierzysta IKEA za kwotę kupiła 58 mln euro 49 proc. udziałów od firmy OX2 w trzech projektach morskiej energetyki wiatrowej w Szwecji.
31.08.2022

Szczyt w Kopenhadze: kraje Morza Bałtyckiego siedmiokrotnie zwiększą moc morskich elektrowni wiatrowych

Osiem krajów Unii Europejskiej położonych nad Morzem Bałtyckim podpisało we wtorek na szczycie w Kopenhadze deklarację o siedmiokrotnym zwiększeniu mocy morskich elektrowni wiatrowych do 2030 roku.
31.08.2022

Zużycie gazu w Niderlandach spadło w I połowie roku o 25 proc.

Holenderskie przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe zużyły w pierwszej połowie 2022 roku o 25 proc. mniej gazu ziemnego niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - podał Holenderski Urząd Statystyczny (CBS).
30.08.2022

Macron z zainteresowaniem przyjął propozycję Morawieckiego dot. zamrożenia kosztów emisji CO2

Prezydent Francji Emmanuel Macron z "bardzo dużym zainteresowaniem" przyjął propozycję premiera Mateusza Morawieckiego dot. zamrożenia kosztów emisji CO2 na poziomie 30 euro za tonę - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. To jest też element bezpieczeństwa energetycznego Europy - dodał.
30.08.2022

Miks energetyczny w Polsce - czy czeka nas przełom?

Produkcja energii z OZE bije kolejne rekordy. Tylko w czerwcu 2022 r. produkcja energii w Polsce wyniosła 13 600 GWh. 46,4% energii wyprodukowano z węgla kamiennego, 27,4% stanowił węgiel brunatny, a elektrownie OZE miały 18,3% wkładu w produkcję energii. W ujęciu dziennym łączna generacja OZE była w stanie pokryć nawet 67% zapotrzebowania kraju na moc. Jednak to wciąż za mało. Według wytycznych Komisji Europejskiej UE do 2050 roku musi obniżyć emisje do zera, a co za tym idzie odejść od paliw kopalnych i całkowicie oprzeć miks e
30.08.2022

Szefowa KE: pracujemy nad interwencją kryzysową i reformą strukturalną rynku energii elektrycznej

Pilną interwencję w sprawie wysokich cen energii elektrycznej zapowiedziała w poniedziałek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas Forum Strategicznego w Bledzie w Słowenii.
30.08.2022

RWE, Equinor i Hydro badają możliwości budowy dużej MFW w rejonie Sørlige Nordsjø II

Konsorcjum, w skład którego wchodzą RWE Renewables, Equinor i Hydro REIN, podpisało MoU z Windport AS, dostawcą urządzeń portowych.
30.08.2022

Minister przemysłu Czech: Europa musi oddzielić ceny gazu od cen energii elektrycznej

Minister przemysłu i handlu Czech Josef Sikela powiedział w poniedziałek, że zwołuje nadzwyczajną Radę Ministrów UE do spraw energii na 9 września br. Stwierdził, że rynek energii przestał funkcjonować, a Europa musi oddzielić ceny gazu od cen energii elektrycznej.
30.08.2022

Notowania złotego zależne od rynku energetycznego w Europie

Złoty zyskuje po słabym piątku na rynkach, ale jest zależny od zmienności na rynku energii i trudno przewidzieć kierunek notowań krajowej waluty - powiedział PAP Biznes Przemysław Kwiecień, analityk XTB. Jego zdaniem, presja na wzrost rentowności SPW spadnie.
30.08.2022

Czy grożą nam nieoświetlone ulice i drogi?

W obliczu kryzysu energetycznego i galopującej inflacji mnożą się pytania, o jakich oszczędności samorządy będą poszukiwać w zakresie zużycia energii elektrycznej. Coraz częściej słyszy się głosy o możliwym wygaszaniu oświetlenia drogowego i ulicznego. Czy obecna sytuacja doprowadzi do tak radykalnych kroków?
30.08.2022

Powołano Komitet Sterujący dla Terminala Instalacyjnego dla Morskich Farm Wiatrowych w Porcie Gdańsk

Prezes Rady Ministrów powołał jeden z najistotniejszych organów pomocnych w rozwoju polskiego offshore - Komitet Sterujący dla Terminala Instalacyjnego dla Morskich Farm Wiatrowych w Morskim Porcie Gdańsk. Jest to kamień milowy w drodze do transformacji energetycznej kraju.
29.08.2022

Szef ukraińskiego Naftohazu: przez deficyt gazu czeka nas najchłodniejsza zima od dekad

Ukraińców prawdopodobnie czeka najchłodniejsza zima od dziesięcioleci, bo wskutek niewystarczającej ilości gazu sezon grzewczy zacznie się później, a skończy wcześniej - ostrzegł w poniedziałek prezes ukraińskiego państwowego koncernu Naftohaz Jurij Witrenko.
29.08.2022

Luneos utworzył spółkę obrotu zieloną energią

Luneos, czołowy dostawca rozwiązań z zakresu zielonej energii i transformacji energetycznej dla przedsiębiorstw, powołał spółkę obrotu energią – Luneos Energia. Według założeń, do 2026 roku Luneos Energia, który już posiada koncesję na obrót energią elektryczną, osiągnie wolumen sprzedaży 1,5 TWh energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Strategia Luneos zakłada, że w ciągu 3-4 lat będzie on posiadał portfel aktywów OZE o mocy ponad 1 GW.
29.08.2022

Delegacja z Polski z wizytą na pierwszej w Europie pływającej farmie wiatrowej na morzu

Morska energetyka wiatrowa wyznacza jeden z kluczowych kierunków rozwoju sektora energetycznego. Polska powinna wykorzystać doskonałe warunki Bałtyku do rozwoju MEW. Ta nowa gałąź gospodarki zapewni dostęp do taniej, czystej energii i wzmocni konkurencyjność polskich przedsiębiorstw. Pływające morskie farmy wiatrowe są dynamicznie rozwijającą się gałęzią energetyki i przyszłościowym kierunkiem rozwoju sektora OZE – to jeden wniosków z wyjazdu studyjnego do Portugalii, jaki odbył się 22-23 sierpnia 2023 r. przy udziale polskich pa
29.08.2022

Prezydent Duda: w najbliższym czasie odbędę w Afryce szereg rozmów na temat polskiej energetyki

W najbliższym czasie odbędę szereg rozmów na temat polskiej energetyki w kilku krajach afrykańskich, w tym w Senegalu. Będziemy rozmawiać m.in. na temat dostaw w przyszłości gazu do Polski - zapowiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.
29.08.2022

Prąd DIY - czyli jak przygotować firmę na kryzys energetyczny?

Przedsiębiorcy z krajów Unii Europejskiej szykują się na zimowe ograniczenia w dostawach prądu. Zmniejszony import gazu przez Nord Stream 1 i wstrzymanie jego przesyłu przez gazociąg Jamalski oraz ropy przez rurociąg Przyjaźń niepokoją biznes. Dodatkowo, od kwietnia br. Polska wprowadziła embargo na rosyjski węgiel. Jeśli z powodu wojny w Ukrainie dojdzie do ograniczenia dostaw prądu, pierwsi odczują to przedsiębiorcy. Na szczęście zima jeszcze nie nadeszła, a to daje firmom szansę na przygotowanie się na kryzys.
29.08.2022

Trzeba reorganizacji systemu energetycznego dla przyszłości opartej na OZE

Do 2030 roku 60 procent energii elektrycznej na świecie może pochodzić z wiatru i słońca. Dlatego też Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA) w opublikowanym na początku tego roku raporcie World Energy Transitions Outlook umieściła sektor energetyczny w centrum globalnej transformacji energetycznej, ze zwiększoną rolą zmiennej energii odnawialnej (VRE) i elektryfikacją końcowych zastosowań.
29.08.2022

Elon Musk potępia wodór - a Microsoft twierdzi, że wodorowe ogniwa paliwowe mogą być przyszłością zasilania centrów danych

Microsoft twierdzi, że udało mu się wyprodukować bezemisyjny zamiennik dla generatorów zasilanych olejem napędowym, używanych do tworzenia kopii zapasowych w centrach danych, w przypadku przerw w dostawie prądu i innych zakłóceń w świadczeniu usług. Nowy przełom może pomóc w znacznym obniżeniu emisji CO2.
28.08.2022

Potencjał rozwoju offshore wind na niemieckich morzach może sięgać 82 GW

Według badań uznanego niemieckiego Instytutu Fraunhofera (Fraunhofer IWES), do 2045 roku łączna moc zainstalowana w morskiej energetyce wiatrowej w Niemczech będzie wyższa niż zakładał rząd. Wskazał on wówczas na 70 GW. Według najnowszych analiz, potencjał niemieckiej części Morza Bałtyckiego i Północnego jest szacowany na 82 GW.
27.08.2022

Kto jest kim w polskim offshore? StoGda: Mamy pomysł na statki instalacyjne i jednostki CTV

StoGda Ship Design & Engineering to wiodące biuro projektowe w Polsce, które działa na rynku od 25 lat. Założyciele biura związani ze Stocznią Gdańską zaczynali od branży okrętowej, rozszerzając szybko ofertę usług o rynek offshore i energetykę. Biuro jest także zaangażowane w rozwój morskiej energetyki wiatrowej poprzez projekty statków instalacyjnych typu jack-up. Na tym nie koniec. O planach StoGda w obszarze offshore wind opowiada w komentarzu dla portalu GospodarkaMorska.pl Tomasz Świątkowski, prezes zarządu polskiego biura
26.08.2022

Korea Południowa otwiera największy kompleks produkcji wodoru

Właśnie otwarty kompleks, uważany za największy tego typu w Korei Południowej. Obiekt w mieście Pyeongtaek, w prowincji Gyeonggi, jest w stanie dostarczyć paliwo dla około 410 000 pojazdów wodorowych rocznie.
26.08.2022

Energetyczny impuls dla Mazowsza

Warszawski Oddział PGE Dystrybucja podpisał dwie umowy inwestycyjne, o łącznej wartości 67 mln zł. Efektem ich realizacji będzie poprawienie parametrów jakościowych dostarczanej energii oraz znaczne zwiększenie możliwości przyłączeniowych na terenach sąsiadujących z trasą S8 na północ od Warszawy.
26.08.2022

Projekt: Naftoport przejdzie pod zarząd pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej będzie wykonywał prawa z akcji w gdańskim Naftoporcie - wynika z informacji zamieszczonej w środę w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
25.08.2022

Morawiecki z wizytą na Bornholmie ws. współpracy energetycznej

Premier Mateusz Morawiecki we wtorek złoży wizytę na Bornholmie, gdzie spotka się z szefami rządów Danii, Estonii, Finlandii i Łotwy, prezydentem Litwy oraz szefową KE - poinformował PAP rzecznik rządu Piotr Müller. Głównym tematem rozmowy będą kwestie energetyczne - dodał.
25.08.2022

20 milionów amerykańskich domostw zalega z opłatami za energię

Jedno na sześć amerykańskich gospodarstw domowych zalega z opłatami za energię elektryczną, co jest najwyższą liczbą w historii. Niektórzy eksperci przewidują w związku z tym „tsunami wyłączeń".
25.08.2022

„Local content w energetyce to nasze bezpieczeństwo” – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

– Ważny jest konstruktywny interwencjonizm państwowy, jeśli chodzi o kwestię energetyki (...). Oczywiście miałoby to prowadzić do zabezpieczenia polskiego local content przy newralgicznych z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego polski inwestycjach (MFW, wodór, elektrownie atomowe, ale i obronność – mówi radca prawny Mateusz Romowicz w rozmowie z portalem zielonagospodarka.pl.
25.08.2022

Ponad 18 tysięcy osób uczestników drugiej edycji projektu „Plaża PGE - Poznaj Moc Bałtyckiego Wiatru”

Ponad 18 tysięcy mieszkańców i turystów, spędzających wakacje nad polskim morzem, odwiedziło strefę edukacyjną zorganizowaną przez Fundację PGE - „PLAŻA PGE – POZNAJ MOC BAŁTYCKIEGO WIATRU".
25.08.2022

"Le Monde": Musimy przestać przymykać oczy na działalność TotalEnergies w Rosji

Musimy przestać przymykać oczy na działalność TotalEnergies w Rosji – pisze w czwartek w komentarzu redakcyjnym dziennik „Le Monde”, powołując się na swoje śledztwo wskazujące na udział francuskiego koncernu w dostawach paliwa dla rosyjskich samolotów bombardujących Ukrainę.
25.08.2022

Ograniczanie zagrożenia wybuchem w instalacjach współspalania węgla i biomasy w energetyce. Część I: Charakterystyka i parametry biomasy.

Instalacje nawęglania w elektrowni służą do dostarczenia paliwa konwencjonalnego, jakim jest węgiel, z placu składowego do zasobników przykotłowych. Jeżeli spalanie ma miejsce w kotłach rusztowych lub fluidalnych, węgiel kierowany jest z zasobników bezpośrednio do komory paleniskowej kotła.
25.08.2022

Zielony handel UE przyniesie korzyści polskim przedsiębiorcom

Polscy przedsiębiorcy będą mogli odnieść ekonomiczne korzyści z wprowadzenia polityki zielonego handlu przez Unię Europejską, jeśli rozwiną kompetencje w obszarze górnictwa miejskiego, czyli odzyskiwania surowców dotychczas pomijanych przez tradycyjny recykling, a ich produkcja przemysłowa będzie bardziej zrównoważona środowiskowo, piszą w raporcie „Zielony zwrot. Zmiany regulacyjne kierunku unijnej polityki handlowej” analitycy WiseEuropa, Kamil Laskowski i Wojciech Lewandowski.
24.08.2022

Litwa i Tajwan mogą wymienić się doświadczeniami przy budowie morskich farm wiatrowych

Zwiększenie przepływu ładunków między portami w Kłajpedzie i na Tajwanie, a także zacieśnienie współpracy między nimi, były jednym z głównych tematów ubiegłotygodniowej wizyty przedstawicieli litewskiego ministerstwa transportu i komunikacji oraz przemysłu w Tajwanie. Litwini chcą również wymieniać doświadczenia z Tajwanem przy budowie morskich farm wiatrowych.
24.08.2022

Powstanie pierwszy w regionie Klaster Energii Powiatu Radomskiego

– W imieniu Krajowej Izby Klastrów Energii chciałbym pogratulować inicjatywy wszystkim przyszłym uczestnikom klastra. Jest to pionierskie przedsięwzięcie w Radomiu i regionie radomskim, który ma duży potencjał również w obszarze energii odnawialnej, dlatego cieszę się, że możemy w nim uczestniczyć – mówi Tomasz Drzał, dyrektor zarządzający Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE
24.08.2022

Ekologiczna Pływająca Wyspa Energetyczna. Innowacyjny projekt polskiego biura projektowego Wuprohyd

Kilka lat temu, grupa inżynierów firmy Wuprohyd połączyła siły i powstał innowacyjny projekt Ekologicznej Morskiej Elektrowni wykorzystującej energię z trzech odnawialnych źródeł energii.
24.08.2022

Węgierski MSZ: nie jesteśmy gotowi na negocjacje ws. kolejnych sankcji energetycznych przeciw Rosji

Nie jesteśmy gotowi na negocjowanie kolejnych sankcji energetycznych przeciw Rosji - poinformował na Facebooku minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto po rozmowie telefonicznej z szefem dyplomacji Estonii Urmasem Reinsalu.