Wynik wyszukiwania - "oze" - Wiadomości

250 mln zł na inwestycje pomorskich samorządów w zw. z budową elektrowni atomowej

Powstał nowy wieloletni program dla Pomorza w związku z budową elektrowni jądrowej oraz pozostałej infrastruktury energetycznej - podał w piątek w komunikacie rzecznik rządu Piotr Müller. Na realizację nowego programu zostanie przeznaczone z budżetu państwa 250 mln zł w latach 2024–2028.
09.12.2023

Odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki sektora OZE

Funkcjonowanie zarządu, jako głównego organu spółki kapitałowej, pozostaje kluczowe dla jej działalności we wszystkich sferach. To decyzje osób wchodzących w skład przedmiotowego organu kształtują politykę wewnętrzną spółki, jej bieżące funkcjonowanie czy w końcu projektują strategie jej przyszłego rozwoju.
08.12.2023

PGE Ekoserwis poszerza współpracę z przedstawicielami nauki dla rozwoju Gospodarki o Obiegu Zamkniętym

PGE Ekoserwis, spółka z Grupy PGE, oraz Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej podpisały list intencyjny dotyczący współpracy w obszarze Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. Inicjatywa umożliwi prowadzenie wspólnych projektów badawczych oraz realizację przedsięwzięć, dotyczących zwiększania możliwości zagospodarowania surowców antropogenicznych – głównie ubocznych produktów spalania i wydobycia, w różnych branżach i kierunkach.
08.12.2023

Budynki pasywne. Czeka nas rewolucja?

Energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. To kluczowe zagadnienie zarówno w prowadzeniu inwestycji, jak i w regulacjach unijnych. Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne? Kto pokryje koszt termomodernizacji w Europie?
07.12.2023

Nie ma ESG bez OZE. Jakie zmiany już dziś powinni wdrażać przedsiębiorcy, by nie wypaść z biznesowego obiegu?

Wykorzystywanie OZE do pokrywania energetycznych potrzeb przedsiębiorców nie zawsze zapewni im pełną realizację strategii ESG, jednak bez OZE pełna realizacja strategii ESG nie jest w ogóle możliwa – mówi wiceprezes zarządu Reo.pl Grzegorz Tomasik. Wiele przedsiębiorstw, które dziś korzysta z zielonej energii lub też ją wytwarza, nadal jest daleko od kompleksowego podejścia do ESG i pełnego zrozumienia istoty zmiany, jaka czeka cały biznes.
07.12.2023

Trendy i wizje rozwojowe morskich elektrowni wiatrowych. Konkurs Politechniki Morskiej w Szczecinie

Politechnika Morska w Szczecinie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego zapraszają do udziału w kolejnej, już czwartej edycji wizjonerskiego konkursu: „Trendy i wizje rozwojowe morskich elektrowni wiatrowych”.
07.12.2023

44 organizacje pozarządowe: apelujemy o pilne przyjęcie ustawy wiatrakowej

Greenpeace i ponad 40 organizacji pozarządowych podpisało się pod wspólnym apelem w sprawie energetyki wiatrowej. Zwracają się do sejmowej większości o pilne przyjęcia ustawy umożliwiającej rozwój energetyki wiatrowej, który będzie bezpieczny dla ludzi i przyrody. „Nowa ustawa powinna zostać przygotowana w dialogu ze społeczeństwem i z zachowaniem najwyższych standardów legislacyjnych" – podkreślają sygnatariusze listu.
06.12.2023

Dzięki OZE wspólnoty i spółdzielnie mogą ciąć koszty prądu do minimum

Najbliższe miesiące to najlepszy czas na inwestycje w odnawialne źródła energii. Dzięki wsparciu dotacji i niskooprocentowanych kredytów wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe znacznie łatwiej mogą uruchomić panele słoneczne czy zamontować pompy ciepła. Obecnie przy minimalnych nakładach takie podmioty mogą zamontować urządzenia, które radykalnie obniżą rachunki za energię. To szczególnie istotne w kontekście podwyżek cen prądu, które mają sięgnąć nawet 70%.
06.12.2023

European Energy rozwija moce OZE w Polsce – globalnie z solidnymi wynikami

Dywersyfikacja portfolio, w którego skład wchodzą lądowe i morskie elektrownie wiatrowe, elektrownie fotowoltaiczne oraz instalacje w technologii Power-to-X sprawiła, że w trzecim kwartale 2023 European Energy zanotowała rekordowe wyniki finansowe.
04.12.2023

Włączamy Zieloną Energię! Dołącz do Huawei Startup Challenge

Rusza nabór do czwartej edycji prestiżowego konkursu Huawei Startup Challenge, organizowanego przez firmę Huawei i Startup Academy. Tegoroczna edycja programu skierowana jest do twórców innowacyjnych rozwiązań technologicznych z obszaru zielonej energii oraz wykorzystania jej potencjału przez polskie startupy.
29.11.2023

PSEW: Mrożenie cen energii nie jest już konieczne, a oznacza zapaść dla producentów OZE

Dalsza ingerencja w mechanizmy kształtujące poziom cen sprzedawanej energii spowoduje poważne zaburzenia, które są barierą dla rozwoju źródeł OZE. Jeśli ceny maksymalne zostaną utrzymane na kolejny rok, to możemy być pewni, że część inwestorów tego nie wytrzyma. Nie ma już podstaw dla tych środków zaradczych bo dziś ceny są znacznie niższe, a trzymanie maksymalnych cen energii dla wytwórców to dalsza dewastacja rozwoju OZE w Polsce - apelują eksperci z PSEW, reprezentujący branżę energetyki wiatrowej.
24.11.2023

Orlen Neptun: nowe inwestycje offshore wind zapewnią prąd dla ok. 8 milionów gospodarstw domowych

Grupa Orlen uzyskała pięć nowych lokalizacji pod budowę morskich farm wiatrowych. Nowe inwestycje będą miały moc ok. 5,2 GW, co pozwoli produkować czystą energię w ilości wystarczającej, aby zasilić ok. 8 milionów gospodarstw domowych - zapowiedział Robert Nowicki, prezes zarządu Orlen Neptun podczas konferencji Offshore Wind Poland 2023.
23.11.2023

Idea Rozwoju Twojego Biznesu: energia odnawialna to zysk i konieczność dla polskich firm

Mądre korzystanie z energii odnawialnej staje się obecnie koniecznością. Wiąże się to zarówno z polską i unijną polityką przeciwdziałania zmianom klimatu i transformacji energetycznej, ale także z rosnącymi cenami energii elektrycznej. Ale to jednocześnie wielka szansa dla naszej gospodarki, zwłaszcza małych firm.
23.11.2023

Firmy inwestują w zieloną energię. To odpowiedź na kryzys energetyczny

Transformacja energetyczna dzieje się tu i teraz. Zobowiązują do niej nie tylko unijne rozporządzenia i państwowe strategie, lecz także bieżąca sytuacja w Europie. Między innymi za sprawą wojny w Ukrainie i rosnących cen prądu polski biznes zaczął bardziej interesować się zieloną energią. Nowy raport specjalny EFL omawia znaczenie inwestowania w OZE w świetle kryzysu energetycznego i klimatycznego.
23.11.2023

Vestas pozyskuje zamówienie na turbiny wiatrowe o mocy 270 MW w USA

Vestas otrzymał zamówienie o mocy 270 MW na zasilenie nieujawnionego projektu wiatrowego należącego do spółki zależnej ENGIE North America w USA. Zamówienie obejmuje 60 turbin wiatrowych V163-4,5 MW.
23.11.2023

Realizacja celów z dokumentów strategicznych pozwoli Polsce uzyskać 31,5 proc. energii z OZE

Gdyby cele wyznaczone w strategicznych dokumentach, takich jak Polityka energetyczna Polski czy Strategia wodorowa, zostały w pełni wdrożone, to w 2030 r. z odnawialnych źródeł energii pochodziłoby 31,5 proc. zużywanej w Polsce energii – wynika z raportu "Zrozumieć cele OZE".
22.11.2023

Hitachi Energy rozszerza swoją produkcję w Szwecji

Firma Hitachi Energy, globalny lider technologiczny, który kształtuje zrównoważoną przyszłość energetyczną dla wszystkich, poinformowała, że rozszerza swoją produkcję w Smedjebacken i Ludvice, w regionie Dalarna w Szwecji. To część ogłoszonego wcześniej planu zatrudnienia ponad 2000 dodatkowych pracowników w ciągu najbliższych dwóch lat.
22.11.2023

Rząd ma się zająć projektem rozporządzenia dot. modernizacji linii elektroenergetycznych, by ułatwić rozwój OZE

Rząd ma zająć się na wtorkowym posiedzeniu projektem rozporządzenia dot. modernizacji sieci dystrybucyjnych o napięciu 110 kV lub wyższym, by ułatwić rozwój OZE, magazynów energii elektrycznej, klastrów i spółdzielni energetycznych oraz elektromobilności - wynika z porządku obrad Rady Ministrów.
21.11.2023

Dyrektywa RED III w sprawie OZE przyjęta. Polska zobowiązana do realizacji jej celów m.in. w ciepłownictwie i energetyce

W niedzielę w życie weszła kluczowa dla zwiększenia wykorzystania zielonej energii dyrektywa RED III. Jej głównym celem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych poprzez szerokie wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Dyrektywa RED III zakłada również, że zgodnie z nowelizacją państwa członkowskie do 2030 roku muszą pozyskiwać 45% energii z OZE. Czy realizacja założeń strategii “Fit for 55”, jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych w UE przynajmniej o 55% jest możliwa do zrealizowania?
21.11.2023

Polenergia uruchomiła trzynastą farmę wiatrową. FW Grabowo to 20 turbin o łącznej mocy 44 MW

Polenergia uruchomiła Farmę Wiatrową Grabowo. To trzynasta lądowa elektrownia wiatrowa Grupy. FW Grabowo składa się z 20 turbin o łącznej mocy 44 MW. Farma wiatrowa może zasilić zieloną energią ponad 60 000 gospodarstw domowych. FW Grabowo to już trzecia elektrownia wiatrowa otwarta przez Polenergię w tym roku. Jej uruchomienie oznacza, że moce wytwórcze Grupy z odnawialnych źródeł przekroczyły granicę 0,5 GW.
20.11.2023

Zielona energia trafi do kolejnych 6 tys. gospodarstw domowych na Mazowszu

PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE uruchomiła dwie farmy PV – Huszlew i Huszlew 2 – o łącznej mocy 13 MW. Nowe instalacje słoneczne powstały na terenie powiatu łosickiego w województwie mazowieckim.
15.11.2023

Wykorzystanie węgla w energetyce do 2040 r. kosztować będzie ponad 1,3 bln zł

Węgiel jest najdroższym rozwiązaniem dla polskiej energetyki, ponieważ całkowity koszt scenariusza węglowego do 2040 r. wynosi ponad 1,3 bln zł - wskazali eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego w raporcie "Scenariusze polskiego miksu energetycznego 2040".
14.11.2023

Remont elektrowni wodnej w Gubinie przebiega zgodnie z planem

Wiosną przyszłego roku jest planowane zakończenie modernizacji prawie 120–letniej Elektrowni Wodnej Gubin (Lubuskie) na Nysie Łużyckiej. Obejmuje ona m.in. wymianę trzech turbin. Prace przebiegają zgodnie z planem – poinformował Konrad Mróz z Biura Prasowego Grupy PGE.
12.11.2023

Umowa koalicyjna: przeznaczymy całość wpływów z ETS na inwestycje w transformację energetyczną

Przyspieszymy zieloną transformację energetyczną poprzez stworzenie stabilnego prawa oraz budowę systemów wspomagania finansowego i technologicznego. Przeznaczymy całość wpływów z ETS na inwestycje w transformację energetyczną - wynika z opublikowanej w piątek umowy koalicyjnej KO, Polski 2050, PSL i Nowej Lewicy.
10.11.2023

Greenvolt podpisał kredyt odnawialny na 90 milionów euro w celu przyspieszenia realizacji projektów OZE w Polsce

- Kredyt odnawialny został zawarty w bankach DNB i mBank na okres trzech i pół roku. - Zakontraktowana kwota kredytu zostanie przeznaczona na finansowanie projektów realizowanych przez Greenvolt Power, spółkę zależną Grupy Greenvolt, w Polsce. - Model finansowania zapewnia elastyczność niezbędną do realizacji strategii rotacji aktywów Grupy Greenvolt.
10.11.2023

PIE: elektrownie wiatrowe rosną zbyt wolno, by UE osiągnęła cel 42,5 proc. energii z OZE w 2030 r.

Przyrost mocy wiatrowych jest niewystarczający, żeby UE osiągnęła cel 42,5 proc. energii z OZE w 2030 r. - ocenili w czwartek eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Według KE by to było możliwe, rocznie powinno powstawać 37 GW nowych mocy, ponad 2-krotnie więcej niż w 2022 r. - dodano.
09.11.2023

Redispatching – czyli mechanizm nierynkowego ograniczania generacji z OZE

Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw (dalej jako: „Nowelizacja”) wprowadziła mechanizm nierynkowego ograniczania wytwarzania energii w instalacjach odnawialnych źródeł energii przez operatorów systemów elektroenergetycznych.
08.11.2023

Prawie 120-letnia elektrownia wodna w Gubinie zyska drugie życie

Modernizacja Elektrowni Wodnej Gubin pozwoli jej nie tylko pracować przez kolejne co najmniej 40 lat, ale nawet zwiększyć produkcję energii elektrycznej o 10 procent. PGE Energia Odnawialna wymienia w niej trzy turbiny. Prace modernizacyjne przebiegają zgodnie z planem i potrwają do końca marca 2024 roku.
07.11.2023

Co motywuje firmy do podpisywania tzw. korporacyjnych umów na zakup energii w sektorze energii odnawialnej?

Umowy typu Corporate Power Purchase Agreement są długoterminowymi umowami na zakup energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. Początkowo tym rodzajem umów zainteresowane były firmy uważane za liderów innowacji, którzy chcieli wykorzystać swoją siłę nabywczą do wprowadzenia pozytywnych zmian na świecie. Aktualnie grono odbiorców znacząco się poszerzyło, wśród nich są firmy wytwórcze, przemysł energochłonny, instytucje publiczne jak również duże centra handlowe.
07.11.2023

Państwowy Instytut Geologiczny poszukuje złóż wodoru

Potrzeba dodatkowych badań, by ocenić, czy nagromadzenia wodoru na obszarze Polski mogą mieć charakter złóż - przekazał PAP Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy. Dodano, że dotychczasowe poszukiwania nie wykazały złoża wodoru, takiego typu jak to odkryte we Francji.
04.11.2023

Cemex Polska stawia na odnawialne źródła energii

Cemex Polska zawarł z firmą Statkraft długoterminowy kontrakt na dostawy zielonej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, który został potwierdzony i zabezpieczony zakupem gwarancji pochodzenia. Umowa oparta jest o formułę cPPA (Corporate Power Purchase Agreement) i obejmuje dostawy energii w okresie 8 lat począwszy od 1 stycznia 2025 roku. Zobowiązanie ma zabezpieczać około 30% rocznych potrzeb energetycznych zakładów Cemex Polska. Statkraft to wywodzący się z Norwegii, największy producent energii odnawialnej w Europie.
02.11.2023

Statkraft publikuje raport na temat globalnych trendów energetycznych. OZE będą wzrastać mimo międzynarodowych zawirowań

Statkraft, największy producent energii odnawialnej w Europie, obecny w 21 krajach na całym świecie, opublikował swój coroczny raport „Low Emissions Scenario”, w którym przeanalizowane zostały czynniki oraz skutki globalnej transformacji energetycznej. Od zeszłego roku norweska firma rozwija swoje portfolio OZE w Polsce, gdzie zabezpieczyła portfel projektów na wczesnym etapie o mocy około 500 MW.
02.11.2023

Rada OZE Konfederacji Lewiatan przygotowała 18 rekomendacji dotyczących rozwoju źródeł odnawialnych i poprawy efektywności energetycznej

Rada OZE Konfederacji Lewiatan przygotowała 18 rekomendacji dla nowego rządu. Mają one pomóc w rozwoju źródeł odnawialnych i wesprzeć poprawę efektywności energetycznej w kraju. Wśród zaleceń znajduje się m.in. rozwój energetyki wiatrowej na lądzie i na morzu, poprawa transparentności rynku energii oraz przeciwdziałanie dalszej jego monopolizacji, wypracowanie strategii dla zielonych certyfikatów, czy rozwój źródeł biogazu i biometanu.
31.10.2023

InnoEnergy Skills Institute i ManpowerGroup będą wspólnie podnosić kwalifikacje pracowników z sektora zielonej energii

Współpraca InnoEnergy Skills Institute i ManpowerGroup została ogłoszona podczas The Business Booster – międzynarodowej konferencji dedykowanej zielonym innowacjom, zorganizowanej przez EIT InnoEnergy w Amsterdamie.
27.10.2023

Windward Offshore rozpoczyna projekt MEW z nowoczesnymi statkami CSOV

Windward Offshore, przyszłościowe konsorcjum joint venture utworzone obecnie przez SeaRenergy Group we współpracy z Blue Star Group, Diana Shipping Inc. i SeraVerse GmbH, podejmuje kluczowy krok we wzmacnianiu sektora morskiej energetyki wiatrowej. Konsorcjum zamówiło od VARD dwa najnowocześniejsze statki do świadczenia usług rozruchowych (CSOV), aby stworzyć solidną podstawę dla usług związanych z aktywami morskimi, koncentrujących się na wspieraniu rozwijającego się przemysłu morskiej energetyki wiatrowej.
27.10.2023

Transformacja ciepłownictwa w Grupie PGE staje się faktem

Grupa PGE konsekwentnie od 2018 roku prowadzi proces modernizacji elektrociepłowni w największych miastach Polski. Efektem tego jest oddanie przez PGE do użytku nowoczesnych niskoemisyjnych źródeł kogeneracyjnych w Kielcach, Bydgoszczy i Zgierzu. Do końca 2023 roku zakończą się inwestycje w źródła gazowe w Gorzowie Wielkopolskim, Rzeszowie i Wrocławiu, a na początku 2024 r. w Lublinie i Siechnicach. Wszystkie te projekty w istotny sposób zwiększą komfort i bezpieczeństwo dostaw ciepła dla mieszkańców oraz znacząco wpłyną na zmnie
26.10.2023

Jaka przyszłość czeka polski sektor energii? Dyskusja ekspertów podczas 38. EuroPOWER & 8. OZE POWER

Już 8-9 listopada 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbędzie się 38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER. Przedstawiciele zarządów kluczowych dla rynku podmiotów, administracji rządowej, politycy, eksperci, przedstawiciele świata nauki oraz członkowie izb gospodarczych i stowarzyszeń branżowych po raz drugi w tym roku spotkają się, aby tym razem przeanalizować priorytety i wyzwania sektora energetycznego w Polsce po jesiennych wyborach.
26.10.2023

I. Zyska: celem strategii wodorowej jak najwyższy lokalny wkład

Maksymalizacja lokalnego wkładu w technologie i rozwiązania wodorowe to główny cel strategii wodorowej - przekonywał w czwartek pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska. Jak zaznaczył, do porozumienia sektorowego gospodarki wodorowej w ciągu dwóch lat przystąpiło ponad 100 podmiotów.
26.10.2023

PIE: jeśli do 2050 r. ma być osiągnięta neutralność klimatyczna, to długość sieci elektroenergetycznej w UE musi wzrosnąć o 38 proc.

Długość obecnie istniejącej sieci elektroenergetycznej w UE musiałaby wzrosnąć o 38 proc., z 10,8 mln km w 2021 r. do 14,9 mln km w 2050 r., jeśli do tego czasu miałaby zostać osiągnięta neutralność klimatyczna - zwrócił uwagę w czwartek Polski Instytut Ekonomiczny.
26.10.2023

Co dalej z offshore – czy nowy rząd sięgnie po potencjał wiatru z morza?

Już 21 listopada w trakcie debaty politycznej na Konferencji Offshore liderzy kluczowych partii przedstawią swoje plany i wizje na transformację energetyczną, rozwój OZE i ułatwienia regulacyjne dla offshore.
26.10.2023

W europarlamencie konferencja na temat wyzwań dla rozwoju energetyki wiatrowej

W Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się konferencja dotycząca wyzwań dla rozwoju energetyki wiatrowej. "Tylko dzięki współpracy i solidarności możemy zapewnić płynną i skuteczną transformację energetyczną" - przekonywał organizator wydarzenia, europoseł Ryszard Czarnecki (PiS).
26.10.2023

Bydgoszcz na czele innowacyjności w branży OZE: naukowcy z regionu zwycięzcami konkursu grantowego SOFIA!

Innowatorzy z Bydgoszczy zostawili w tyle konkurencję. Lider branży OZE, firma ONDE SA, z dumą ogłosiła zakończenie naboru do programu grantowego SOFIA skierowanego do młodych naukowców z całej Polski.
25.10.2023

Polska będzie w stanie wyprodukować milion ton zielonego wodoru

Przemysł czeka na tańsze źródła energii – rozwiązaniem może być wodór – tak zgodnie twierdzą eksperci. Beneficjentem będzie także sektor TSL, w tym zarówno transport ciężki jak i komunikacja miejska.
25.10.2023

Blisko 830 mln euro na rozwój OZE na Śląsku

Województwo Śląskie, które z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji otrzyma w sumie 2,2 mld euro, ogłosiło dotąd 28 naborów wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę blisko 830 mln euro. Środki trafią m.in. do małych i średnich firm oraz na rozwój OZE - wynika z informacji regionalnego samorządu.
25.10.2023

A. Łukaszewska-Trzeciakowska: pierwsza polska elektrownia jądrowa jest racją stanu

Pierwsza polska elektrownia jądrowa jest racją stanu ze względu na suwerenność energetyczną, ze względu na bezpieczeństwo energetyczne Polaków - podkreśliła we wtorek w Gdyni pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
24.10.2023

Orlen stworzył kalkulator obliczający energię z morskiej farmy wiatrowej Baltic Power

Rozpoczęła się budowa pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. Już w 2026 roku popłynie z niej czysta energia. Orlen wraz ze spółką Baltic Power stworzyli specjalny kalkulator pokazujący, ile energii wytwarza jedna turbina lub cała farma wiatrowa do działania różnego rodzaju urządzeń lub pojazdów.
24.10.2023

Czy firmy, które korzystają z zielonej energii odnoszą już korzyści?

Odnawialne źródła energii, energia jądrowa, wodór, magazynowanie energii i paliwa alternatywne to przyszły krajobraz energetyczny Europy. Firmy, które korzystają z zielonej energii już teraz odnoszą wymierne korzyści. Dla Polski transformacja energetyczna oznacza jednak wyzwania związane m.in. z decentralizacją sieci elektroenergetycznych i wprowadzeniem regulacji umożliwiających wielkie inwestycje infrastrukturalne.
23.10.2023

EBOR zainwestuje 75 mln euro w R.Power - spółkę z rynku energii

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zainwestuje 75 mln euro w firmę R.Power z rynku energii - poinformowała w poniedziałek spółka. Dodała, że pieniądze zostaną przeznaczone na strategię rozwoju, która zakłada osiągnięcie 1 GW w obszarze fotowoltaiki w ciągu dwóch lat w krajach UE.
23.10.2023

Morskie farmy wiatrowe – nowy kierunek polskiej energetyki

Na Pomorzu Zachodnim rozpoczyna się budowa morskich farm wiatrowych. W porcie Szczecin - Świnoujście powstaje już pierwszy w Polsce terminal instalacyjny, który pozwoli na transport i montaż najnowocześniejszych turbin wiatrowych. W niedługiej przyszłości Szczecin ma stać się też głównym centrum produkcji zasadniczych składników dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Wpłynie to między innymi na rynek pracy i wzrost zatrudnienia w regionie.
23.10.2023

"Zmiany klimatyczne w środowisku wielu kryzysów", czyli konferencja o działaniu biznesu w czasach wielkich niewiadomych

Czy wiesz, co łączy gospodarkę i klimat oraz jak zmiany klimatyczne wpływają na to, co dzieje się w biznesie? Już od 21 do 23 listopada nad zagadnieniami dotyczącymi tych kwestii debatować będą naukowcy i prelegenci zebrani podczas konferencji przygotowanej przez Uniwersytet WSB Merito Chorzów w ramach projektu Climateurope2.
20.10.2023

Bać się czy nie bać? Chińskie inwestycje we wschodnioeuropejskie OZE

Nowe inwestycje to nowe miejsca pracy. W pozornie oczywistym stwierdzeniu pewny niepokój budzą inwestycje zagranicznych inwestorów, które długofalowo mogą wpływać na krajową gospodarkę. W najnowszym raporcie Energy Monitor, uwaga skupia się na chińskich inwestycjach we wschodnioeuropejskim sektorze OZE.
19.10.2023

Polska w pierwszej piątce krajów z największą liczbą instalacji fotowoltaicznych

W ostatnich latach Europa przeszła wielkie zmiany w zakresie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, a rok 2024 wydaje się kluczowym momentem, w którym te zmiany nabiorą jeszcze większego tempa. Jak wynika z przygotowanego przez norweską firmę Otovo rankingu fotowoltaiki na 13 rynkach w Europie, Polska zajmuje czwarte miejsce pod względem liczby gospodarstw domowych z instalacjami fotowoltaicznymi. To dowodzi rosnącego zaangażowania Polaków w rozwijanie energii słonecznej jako odnawialnego źródła energii.
19.10.2023

Iberdrola osiągnęła 41 303 MW mocy zainstalowanej w OZE

Iberdrola kontynuuje realizację strategii zakładającej przewodzenie w transformacji energetycznej, przyspieszanie dekarbonizacji i zmniejszanie zależności od paliw kopalnych. W ciągu ostatnich 12 miesięcy firma zainstalowała prawie 3 000 MW nowych mocy w OZE (2 952 MW), co oznacza, że na koniec września osiągnęła łącznie 41 303 MW mocy w źródłach odnawialnych.
18.10.2023

Pierwsza z linii wyprowadzających moc z morskich farm wiatrowych z decyzją lokalizacyjną

Wojewoda Pomorski wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji budowy linii 400 kV Choczewo – Żarnowiec. To strategiczna inwestycja w zakresie sieci przesyłowej - podały w środę Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE).
18.10.2023

NASK i Instytut Energetyki chcą wykorzystać sztuczną inteligencję do optymalizacji OZE

NASK i Instytut Energetyki chcą wykorzystać sztuczną inteligencję do konfiguracji i optymalizacji systemów energetycznych bazujących na technologiach wodorowych oraz technologiach OZE - poinformował we wtorek NASK. Instytuty zawarły porozumienie m.in. w tej sprawie.
17.10.2023

I Forum Polskiej Organizacji Biometanu

Już za tydzień – 23 października br. odbędzie się najważniejsze krajowe wydarzenie eksperckie branży biometanowej. Uczestnicy Forum spotkają się w Warszawie w ramach Europejskiego Tygodnia Biometanu, a wśród nich obecni będą przedstawiciele najróżniejszych środowisk biznesowych, samorządowych i naukowych. Podejmą tematy związane z szansami i wyzwaniami, przed którymi stoi najmłodsza gałąź OZE w Polsce. Gościem specjalnym Forum Polskiej Organizacji Biometanu będzie profesor Jerzy Buzek.
17.10.2023

Polska jest bardzo atrakcyjnym, ale i trudnym rynkiem dla inwestorów OZE

250 miliardów złotych wyniosą w następnych kilkunastu latach wydatki na polski program morskiej energetyki wiatrowej. Inwestycje na rozbudowę sieci i infrastruktury energetycznej powinny sięgać nawet 40 miliardów złotych. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić inwestorom stabilne otoczenie regulacyjne. To główne wnioski z debaty „Onshore i offshore - uwolnienie potencjału energetyki wiatrowej na lądzie i status rozwoju projektów na morzu”, która odbyła się podczas IX edycji Kongresu Energetycznego.
16.10.2023

European Energy przekracza 130 MW mocy zainstalowanej źródeł odnawialnych w Polsce

Spółka European Energy ogłosiła, że w Polsce wybudowano instalacje o mocy przekraczającej 130 MW energii ze źródeł odnawialnych, co stanowi istotny krok milowy w rozwoju działalności European Energy w kraju.
13.10.2023

ARP Energia sp. z o.o. utworzyła w Częstochowie elektrownię fotowoltaiczną o mocy ok. 2 MW

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy ok. 2 MW w Częstochowie otwarta! Inwestycja została zrealizowana przez spółkę ARP Energia sp. z o.o. należącą do Grupy Kapitałowej Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Od wielu lat ARP S.A. angażuje się w projekty związane z transformacją energetyczną Polski.
13.10.2023

W 2022 r. 51 proc. firm w UE inwestowało w poprawę efektywności energetycznej

W 2022 r. 51 proc. firm w Unii Europejskiej inwestowało w poprawę efektywności energetycznej, co oznacza wzrost o 11 pkt proc. rdr – wynika z badania Europejskiego Banku Inwestycyjnego EIBIS 2023. Dodano, że w ostatnim roku finansowym udział rentownych firm w UE powrócił do poziomu sprzed pandemii.
12.10.2023

EDPR przekracza 1 GwP w zakresie mocy zainstalowanej w regionie Azji i Pacyfiku

Firma EDP Renewables (EDPR) zwiększyła ponad dwukrotnie swoją zainstalowaną moc fotowoltaiczną w regionie Azji i Pacyfiku, z około 480 MWp w lutym 2022 r. do ponad 1 GWp. Jest to ważny kamień milowy dla firmy udowadniający jej zaangażowanie w napędzanie transformacji energetycznej w regionie Azji i Pacyfiku.
12.10.2023

Rekordowa produkcja energii z wiatru. OZE odpowiadały za połowę zapotrzebowania kraju na energię

Do Polski zawitała jesień, a wraz z nią silne wiatry, które w miniony weekend dały się dość mocno odczuć mieszkańcom kraju. Plusy są takie, że silny wiatr napędzał produkcję energii elektrycznej z farm wiatrowych. Według danych PSE w sobotę (07.10) od północy aż do godziny 7.00 farmy pracowały z mocą przekraczającą nawet 8,2 GW (co stanowi przekroczenie rekordowych 8 GW).
11.10.2023

3 na 4 mieszkańców bloków chce inwestycji w OZE

Z badania przeprowadzonego na zlecenie VeloBanku, wynika, że aż 74% Polaków, którzy mieszkają w blokach chciałoby, żeby ich spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe zainwestowały w OZE. A właśnie teraz jest ku temu wyjątkowa okazja. Dzięki grantom Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) można sfinansować aż 50% kosztu netto instalacji lub modernizacji odnawialnego źródła energii na budynkach. Pozostałą kwotę spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą pozyskać dzięki specjalnym kredytom, które oferuje m.in. VeloBank. Dla tej grupy klien
10.10.2023

Polska słońcem i wiatrem stojąca: odnawialne źródła energii Europy Środkowo-Wschodniej

Mimo że Europa Środkowo-Wschodnia nie jest zbyt dużym graczem w światowym sektorze energii odnawialnej, to w latach 2018-2022 odnotowała znaczący wzrost. Region zwiększył w tym okresie moc pochodzącą z OZE o ponad 33 GW, co na koniec 2022 roku dało łącznie 115 GW. Na szczególną uwagę zasługuje tu Polska – przede wszystkim ze względu na ilość przyłączonej energii słonecznej i wiatrowej.
09.10.2023

Rośnie popyt na instalacje fotowoltaiczne w modelu usługowym

Coraz więcej firm w Polsce, głównie z branży nieruchomości i handlu detalicznego, zainteresowanych jest pozyskaniem instalacji fotowoltaicznych w modelu usługowym (PV as a Service – PVaaS). Oprócz możliwości obniżenia kosztów energii i prowadzenia bardziej zrównoważonego rozwoju, projekty usługowe pozwalają spółkom ograniczy wydatki inwestycyjne.
06.10.2023

Orlen: warunkowa umowa zakupu dwóch farm wiatrowych od spółki należącej do brytyjskiego funduszu

Orlen zawarł warunkową umowę zakupu dwóch farm wiatrowych ze spółką należącą do brytyjskiego Octopus Renewables Infrastructure Trust PLC - poinformowała w piątek spółka. Instalacje o łącznej mocy ok. 60 MW znajdują się w województwach wielkopolskim i zachodniopomorskim - dodano.
06.10.2023

Program TERMO: 100000 mieszkań zasilanych zieloną energią w ramach grantu OZE

Mieszkańcy ponad 1,5 tys. bloków i kamienic w całym kraju z dumą będą mogli stwierdzić, że mieszkają w budynkach eko. Zielone instalacje o mocy blisko 36 megawatów zasilą przeszło 100 tys. mieszkań.
05.10.2023

PRECOP 28: wyzwaniem potrojenie globalnych mocy OZE i dekarbonizacja instalacji

Potrojenie do 2030 r. globalnych mocy OZE oraz dekarbonizacja istniejących instalacji przemysłowych tak, by zmniejszyć ich emisyjność – to niektóre punkty agendy szczytu klimatycznego COP28, który odbędzie się w tym roku w Dubaju. W czwartek m.in. o tych wyzwaniach dyskutowano w Katowicach na konferencji PRECOP 28.
05.10.2023

W pierwszym półroczu br. Tauron o 10 proc. zwiększył produkcję energii z OZE

Elektrownie wodne, wiatrowe i fotowoltaiczne Grupy Tauron w pierwszej połowie tego roku wyprodukowały 10 proc. energii elektrycznej więcej niż w porównywalnym okresie rok wcześniej; wzrosła też moc zainstalowana segmentu źródeł odnawialnych Grupy - podał w czwartek Tauron.
05.10.2023

W. Buda: ponad 100 tys. rodzin zyska instalacje OZE produkujące prąd lub ciepło

100 tys. rodzin zyska instalacje OZE produkujące prąd lub ciepło na ich potrzeby – przekazał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda odnosząc się do rządowego programu TERMO. Łączna wartość inwestycji to 196,43 mln zł, a dofinansowanie z budżetu przewidziane w zawartych umowach to 85,05 mln.
05.10.2023

PSPA: elektromobilność to pewna, dobra przyszłość

„Elektromobilność to nie tylko elektryczne samochody, ale cały ekosystem biznesowy, który się wokół niej tworzy - stacje ładowania baterii, tankowania wodoru, logistyka, budowa zeroemisyjnych flot firmowych, a nawet flot morskich czy powietrznych. Elektromobilność to część większego obszaru inwestycyjnego oznaczającego zrównoważony transport” - przekonywał podczas łódzkiego Kongresu Nowej Mobilności Aleksander Rajch, członek zarządu PSPA.
05.10.2023

Geofizyka Toruń S.A. z białym certyfikatem

Rozważne i efektywne korzystanie z energii to nie tylko optymalizacja kosztów, ale również wyraz świadomej troski o środowisko w jakim żyjemy. W Geofizyce Toruń świadomość ta przekłada się na konkretne działania. Jednym z ich wymiernych efektów jest przyznanie Spółce w lutym br. przez Urząd Regulacji Energetyki, świadectwa – tzw. białego certyfikatu – potwierdzającego oszczędność energii wynikającą z przedsięwzięcia służącego poprawie efektywności energetycznej.
04.10.2023

Pierwsza edycja konferencji Green Energy Tricity zakończona sukcesem

Wrzesień zakończył się jednym z ważniejszych wydarzeń dla biznesu - pierwszą edycją konferencji Green Energy Tricity (GET), która w dniach 26-27 września przekazała przedsiębiorcom takie tematy, jak: odnawialne źródła energii w kontekście technologicznym, magazynowanie ciepła, transformacja energetyczna mająca przynosić przedsiębiorcom zyski i oszczędności, technologia wodorowa i energetyka wiatrowa, obniżanie śladu węglowego w firmach czy obniżenie rosnących kosztów energii.
04.10.2023

Energy Solution pomoże w oszacowaniu śladu węglowego i raportowaniu ESG

Sukcesywne zmniejszanie emisji CO2 w gospodarce ma olbrzymie znaczenie środowiskowe. Dokładne wyliczanie śladu węglowego i jego redukcja to również wymiar biznesowy, istotny zwłaszcza dla firm zobowiązanych do raportowania pozafinansowego. W najbliższych latach ich liczba znacząco się powiększy w związku z kolejnymi, unijnymi regulacjami.
04.10.2023

Raen podpisał list intencyjny dotyczący nabycia udziałów w spółce realizującej projekty OZE

Zarząd Raen S.A. z siedzibą w Warszawie informuje, że w dniu 2 października 2023 roku podpisał List intencyjny z ERA PV sp. z o.o. z siedzibą w Płochocinie, w którym wyraził zainteresowanie dokonaniem inwestycji i nabyciem udziałów w ERA PV w ilości pozwalającej na przejęcie nad nią kontroli.
03.10.2023

Cable pooling przez najbliższe lata… tylko na papierze

Cable pooling już istnieje, ale tylko na papierze – bo problemem są operatorzy sieci. W trudnej sytuacji jest również fotowoltaika, która została uziemiona, tak jak w 2016 roku uziemiona została energetyka wiatrowa. Właśnie tak brzmią najważniejsze wnioski z dyskusji w ramach panelu „Rozproszona generacja OZE i potencjał magazynowania energii odnawialnej – jak podnieść stabilność wytwarzania z OZE?”, który odbył się w ramach IX Kongresu Energetyczego organizowanego przez Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych we Wrocławiu.
03.10.2023

Wiceminister klimatu: konieczne jest wytyczenie ram wsparcia finansowego i przyjaznej legislacji dla energetyki jądrowej

Konieczne jest wytyczenie ram wsparcia finansowego i przyjaznej legislacji dla energetyki jądrowej - powiedział wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński po zakończeniu międzynarodowego szczytu ds. klimatu i energii w Madrycie. Konieczne są transparentne i spójne działania - dodał.
03.10.2023

W niedzielę wchodzą przepisy ustawy o OZE m.in. dotyczące klastrów energii biometanu

Wsparcie odnawialnych źródeł energii zarówno na rynku energii elektrycznej jak i rynku ciepła, promocja klastrów energii, a także wykorzystania biometanu - przewidują przepisy nowelizacji ustawy o OZE, które w niedzielę wchodzą w życie.
01.10.2023

Iberdrola kończy budowę pierwszej w Hiszpanii hybrydowej elektrowni w formule cable pooling

Iberdrola zakończyła budowę pierwszej w Hiszpanii hybrydowej elektrowni w formule cable pooling, łączącej farmę wiatrową z farmą fotowoltaiczną. Instalacja, która powstała w regionie Castilla y León, w prowincji Burgos, jest aktualnie w procesie uruchamiania. Dzięki zastosowaniu technologii hybrydowej, pozwalającej na optymalizację wykorzystania sieci i minimalizację wpływu instalacji na środowisko, Iberdrola wzmocni pozycję lidera innowacji w obszarze energetyki odnawialnej.
29.09.2023

Kolejne zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii. Czy to nowa szansa dla przedsiębiorców, co z prosumentami?

Podpisana ostatnio nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii ma na celu zwiększenie ich udziału w krajowym zużyciu energii brutto oraz wspieranie rozwoju sektora zielonej energii w kontekście międzynarodowych zobowiązań związanych z redukcją emisji. Zmiany te cieszą, tym bardziej, że do wyznaczonego celu mamy jeszcze daleko.
25.09.2023

Zielona transformacja energetyczna w pomarańczowych barwach Industrii

Na naszych oczach praktycznie w każdej dziedzinie życia dokonuje się transformacja energetyczna. W tym szerokim pojęciu, odmienianym w ostatnich miesiącach przez niemal wszystkie przypadki, mieści się szereg aktywności. O doświadczeniach na tym polu jednego z największych biur inżynierskich w Polsce – Industria Project – opowiada jego prezes dr Włodzimierz Werochowski.
22.09.2023

We wschodniej Wielkopolsce otwarto farmę fotowoltaiczną o mocy 200 MW

Hiszpańska firma EDP Renewables oficjalnie otworzyła w czwartek farmę fotowoltaiczną Przykona o mocy 200 MW. Instalacja znajduje się na zrekultywowanym terenie po kopalni odkrywkowej węgla brunatnego koło Turku we wschodniej Wielkopolsce.
21.09.2023

Co dwie głowy, to nie jedna. Singapur chce zielonej energii z Indonezji

Singapur wytwarza 95 proc. krajowej energii elektrycznej z gazu ziemnego, zaś brak przestrzeni ogranicza rozbudowę farm słonecznych i wiatrowych. W odpowiedzi na zapotrzebowanie, Singapur zamierza importować zieloną energię z Indonezji.
18.09.2023

Qair Polska uruchamia farmę fotowoltaiczną w Kaliszu Pomorskim o mocy 60 MW

Qair, niezależny producent energii odnawialnej, uruchamia wielkoskalową elektrownię fotowoltaiczną w Kaliszu Pomorskim o mocy 60 MW. Inwestycja jest jednym z największych tego typu obiektów w Polsce. Powstała na terenie województwa zachodniopomorskiego, które jest krajowym liderem w produkcji zielonej energii. Elektrownia mogłaby zasilić w prąd około 20 tysięcy gospodarstw domowych, redukując emisję dwutlenku węgla o 50 tysięcy ton rocznie.
15.09.2023

Grupa Enea podsumowuje I półrocze 2023 r.

EBITDA Grupy Enea w I półroczu 2023 r. była wyższa niż przed rokiem i wyniosła 2,3 mld zł. Grupa wypracowała ponad 24 mld zł przychodów ze sprzedaży oraz innych dochodów. Priorytetem Grupy jest sfinalizowanie procesu przekazania węglowych aktywów wytwórczych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Ukończenie tego procesu pozwoli na zdynamizowanie inwestycji w rozwój odnawialnych źródeł energii w Grupie.
14.09.2023

Fabryka Northvolt w Gdańsku zasilana zieloną energią od Polenergii

W Gdańsku powstała największa w Europie fabryka magazynów energii wraz z centrum badawczo-rozwojowym. Od października obiekt będzie zasilany zieloną energią z polskiej farmy wiatrowej. Będzie to możliwe dzięki umowie na dostawę czystej energii, którą właściciel fabryki, spółka Northvolt, podpisał z Grupą Polenergia.
14.09.2023

Katowice. Apel o działania na rzecz upowszechnienia technologii CCS

O stworzenie kompleksowego ogólnokrajowego programu, służącego upowszechnieniu w Polsce technologii CCS, zaapelowali w środę w Katowicach przedstawiciele kilku gałęzi przemysłu i związkowcy. Chodzi o technologie wychwytywania dwutlenku węgla ze spalin i magazynowania tego gazu.
13.09.2023

Miesiąc darmowego prądu dla gospodarstw domowych

Rząd wprowadził ponad 120 zł obniżki na rachunkach za energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Sprzedawcy energii będą zobowiązani do udzielenia w tym roku jednorazowego upustu wszystkim gospodarstwom domowym, które spełnią jeden z opcjonalnych warunków. Aby skorzystać z rządowego wsparcia, wystarczy np. wyrazić zgodę na otrzymywanie elektronicznych rachunków lub potwierdzić poprawność swoich danych u sprzedawcy energii.
13.09.2023

Rekordowe wyniki European Energy za pierwsze półrocze 2023 roku

Dwukrotny wzrost EBITDA oraz zysku, a także potrojenie produkcji energii elektrycznej – to wyniki European Energy za pierwsze półrocze 2023 roku. Raport spółki, która działa także na polskim rynku OZE, pokazuje potencjał dalszego wzrostu i dobre operacyjne wyniki finansowe.
13.09.2023

Niecałe 16% energii ze źródeł odnawialnych w Polsce – jak wypadamy na tle innych krajów?

Według najnowszych danych Eurostatu udział energii ze źródeł odnawialnych (OZE) w końcowym zużyciu energii brutto wynosi w Polsce 15,6%. Czy jest to powód do dumy, czy raczej smutku? Jak wypadamy na tle innych krajów? Odpowiadając na te pytania, warto pamiętać, że w marcu 2023 r.
13.09.2023

Minister Moskwa: 726,5 mld zł nakładów na nowe moce wytwórcze w elektroenergetyce

Skumulowane nakłady inwestycyjne na nowe moce wytwórcze w sektorze elektroenergetyki oszacowaliśmy na poziomie 726,5 mld zł - napisała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa do uczestników wtorkowej konferencji „Energia dla Lubelskiego”.
12.09.2023

KGHM kupił instalacje fotowoltaiczne od Projekt Solartechnik o łącznej mocy 50 MW

KGHM Polska Miedź kupił osiem instalacji fotowoltaicznych od spółki Projekt Solartechnik o łącznej mocy 50 MW – podała we wtorek komunikacie miedziowa spółka. Farmy kupione przez KGHM zlokalizowane są w województwach: dolnośląskim, łódzkim, pomorskim i wielkopolskim.
12.09.2023

Jarosińska-Jedynak: przeznaczymy ok. 22 mld euro z Polityki Spójności m.in. na efektywność energetyczną

Prawie 22 mld euro z Polityki Spójności przeznaczymy na efektywność energetyczną i redukcję emisji gazów cieplarnianych, energię odnawialną oraz inteligentne systemy i sieci energetyczne - poinformowała w poniedziałek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
12.09.2023

Equinor kupił farmę wiatrową w Wielkopolsce

Equinor nabył zlokalizowaną w Wielkopolsce lądową farmę wiatrową o mocy 26 MW. Dzięki tej akwizycji norweski koncern rozszerza kompleksową ofertę rozwiązań wspierających polską transformację energetyczną, realizując jednocześnie rynkową strategię jako producent energii z odnawialnych źródeł.  
06.09.2023

Premier: termomodernizacja bloków mieszkalnych i rewitalizacja w nowym programie "Przyjazne Osiedle"

Termomodernizację bloków mieszkalnych i rewitalizację osiedli, m.in. instalacji wodnokanalizacyjnych, zakłada nowy program PiS "Przyjazne Osiedle" - poinformował w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki w Tomaszowie Mazowieckim (woj. łódzkie).
04.09.2023

PSE: nowe funkcjonalności w aplikacji pokazującej stan systemu energetycznego

Aktualny udział OZE w krajowej produkcji energii elektrycznej, godziny wyjątkowego obciążenia systemu i godziny, w których warto zwiększyć zużycie prądu to nowe funkcjonalności mobilnej aplikacji Energetyczny Kompas operatora systemu przesyłowego PSE.
01.09.2023

Min. Buda: właściciele fotowoltaiki na blokach za nadwyżkę energii będą mogli otrzymać pieniądze

Właściciele fotowoltaiki na budynkach wielorodzinnych za nadwyżkę wyprodukowanej energii będą mogli otrzymać pieniądze, a nie tylko redukcję należności na rachunku za prąd - poinformował PAP minister Rozwoju i technologii Waldemar Buda.
30.08.2023

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii

Kancelaria Prezydenta poinformowała w środę , że Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. Celem ustawy jest zwiększenie ich udziału w krajowym zużyciu energii brutto. Promuje ona m.in. rozwój klastrów energii oraz zwalnia z pozwoleń na budowę fotowoltaikę do 150 kW.
30.08.2023

Dodatkowe 450 mln zł w V edycji programu "Mój prąd"

O dodatkowych 450 mln zł w piątej edycji programu "Mój Prąd" - poinformowała w środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Zaznaczyła, że do tej pory z programu wypłacono łącznie ponad 2 mld zł na ponad 470 tys. wniosków.
30.08.2023

W. Dąbrowski: PGE w tym roku zapłaci 26 mld zł za uprawnienia do emisji CO2

PGE w tym roku zapłaci 26 mld zł za uprawnienia do emisji CO2 - poinformował w środę Wojciech Dąbrowski prezes PGE. Dlatego musimy przyśpieszyć, dlatego musimy budować coraz więcej i szybciej odnawialnych źródeł energii - dodał. Koszty zakupu uprawnień do emisji będą rosły - wskazał.
30.08.2023

Zwycięzcy SOFII wyłonieni! Zielona rewolucja może stać się faktem

Sztuczna inteligencja, tracker solarny czy recykling chemiczny – po raz kolejni młodzi innowatorzy nie zawiedli. Do Programu grantowego SOFIA zostało zgłoszonych kilkadziesiąt projektów, które mają szanse realnie wpłynąć na poprawę życia nas wszystkich. Do czego w OZE można wykorzystać np. bezzałogowe statki powietrzne? Zapraszamy do lektury.
29.08.2023

PGE przyspiesza transformację polskiej energetyki – zeroemisyjność już w 2040 r.

- Polska gospodarka, aby pozostać konkurencyjną potrzebuje czystej, bezpiecznej, zielonej i taniej energii. Zaktualizowana strategia PGE to przemyślana, racjonalna i odpowiedzialna ścieżka rozwoju polskiej energetyki w oparciu o nowoczesne rozwiązania - powiedział prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.
29.08.2023

Equinor otwiera największą na świecie pływającą morską farmę

Następca norweskiego tronu – Książę Koronny Haakon oficjalnie otworzył należącą do Equinor największą na świecie pływającą farmę wiatrową – Hywind Tampen.
27.08.2023

PGE: Limity zużycia energii, objęte mrożeniem cen wzrosną nawet do 4000 kWh

Rząd zdecydował o zwiększeniu limitów zużycia energii o 1000 kWh po zamrożonych cenach z 2022 roku. Po zmianach limit zużycia dla wszystkich gospodarstw domowych wyniesie 3000 kWh (było 2000 kWh), a dla rolników i rodzin z Kartą Dużej Rodziny 4000 kWh (było 3000 kWh).
24.08.2023

Magazyny energii na fali wzrostowej. Rekordowe zainteresowanie inwestorów w tegorocznej aukcji rynku mocy

Magazyny energii mogą się okazać hitem tegorocznej aukcji rynku mocy, zaplanowanej na 14 grudnia br. W prekwalifikacji do rynku mocy zostało zgłoszonych aż 16 GW w takich instalacjach, kilkukrotnie więcej niż w ubiegłym roku. Z perspektywy inwestorów mają one coraz większe uzasadnienie ekonomiczne. Są też niezbędne dla powodzenia transformacji energetycznej opartej na zmiennych, zależnych od pogody źródłach odnawialnych.
23.08.2023

Apel: Tragiczne konsekwencje destabilizacji branży OZE

Organizacje zrzeszające zarówno wytwórców, jak i odbiorców energii z OZE apelują do rządu o powstrzymanie się od działań destabilizujących rynek świadectw pochodzenia. Ręczne sterowanie systemem zielonych certyfikatów doprowadzi do nieodwracanych szkód wśród wytwórców i zablokuje nowe inwestycje w OZE.
23.08.2023

Magazyny energii w cable poolingu

W kontekście rosnących wyzwań związanych z dostarczaniem zielonej, stabilnej i jakościowej energii elektrycznej oraz zmniejszających się możliwości przyłączeniowych wykorzystanie cable poolingu i magazynów energii nabiera szczególnego znaczenia. Połączenie magazynu energii z farmami wiatrowymi i słonecznymi daje poprawę efektywności i stabilności systemu energetycznego.
22.08.2023

Bank Pekao: energetyka jądrowa, jako uzupełnienie OZE jest tańsza niż konwencjonalna

W polityce energetycznej Francja wydaje się wygrywać z Niemcami, bo energetyka jądrowa jako uzupełnienie OZE jest tańsza niż konwencjonalna- ocenili analitycy Banku Pekao. Niemcy nie są jeszcze na straconej pozycji, ale oprócz rozwoju technologii wodorowych muszą przyspieszyć inwestycje w źródła odnawialne.
22.08.2023

W. Buda: dzięki liniom bezpośrednim łatwiejszy dostęp zakładów pracy do taniej energii z OZE

Dzięki liniom bezpośrednim wiele zakładów przemysłowych będzie miało łatwiejszy dostęp do taniej i zielonej energii z OZE, a prąd z pobliskiej farmy fotowoltaicznej będzie mógł trafić prosto do odbiorcy - poinformował w środę PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
17.08.2023

Grawitacyjny magazyn energii - polski wynalazek remedium na niestabilność OZE. Innowacyjność na skalę europejską

Spółka technologiczna OZE Rentier S.A. zamierza zrewolucjonizować rynek odnawialnych źródeł energii poprzez rozwój jej magazynowania.
10.08.2023

Prezes Grupy Tauron: zainwestujemy w sieci elektroenergetyczne i rozwój nowych OZE

Po sfinalizowaniu przekazania wytwórczych aktywów węglowych do NABE, Tauron zainwestuje przede wszystkim w modernizację i rozbudowę sieci elektroenergetycznych oraz rozwój nowych mocy OZE - zadeklarował w czwartek prezes Grupy Tauron Paweł Szczeszek.
10.08.2023

Moc zainstalowana w OZE w Polsce przekroczyła 25 GW

Piotr Stępiński z Ministerstwa Klimatu i Środowiska powiadomił za pośrednictwem mediów społecznościowych o kamieniu milowym dotyczącym energii odnawialnej w Polsce.
10.08.2023

Władze Enei zgodziły się na sprzedaż aktywów węglowych do NABE

Zarząd spółki Enea zaakceptował warunki sprzedaży Skarbowi Państwa aktywów węglowych w celu utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) - podała w czwartek Enea w komunikacie giełdowym. Wcześniej podobne zgody wyraziły władze PGE, Energi i Tauronu.
10.08.2023

Sektor OZE rośnie w siłę napędzając światową gospodarkę

Energia słoneczna i wiatrowa będą według prognoz dostarczać w 2030 roku ponad jedną trzecią światowej energii elektrycznej. Nic dziwnego zatem, że w obliczu stale rosnącego zapotrzebowania na energię oraz zmieniających się norm środowiskowych, odnawialne źródła energii stały się kluczowym elementem dyskusji dotyczącej przyszłości branży energetycznej. Wzrost świadomości ekologicznej, postęp technologiczny, korzystne regulacje i konkurencyjność cen przyczyniają się do rekordowych wyników firm z branży OZE.
07.08.2023

Udział OZE w polskim miksie energetycznym szybko rośnie. Konieczna rozbudowa rynku magazynów energii

W Polsce rozwój rynku magazynów energii mocno przyspieszył w ostatnich kilku latach. Jednak obecnie problemem wciąż pozostaje brak dobrych uregulowań prawnych i odpowiednich mechanizmów, które by go stymulowały – wskazuje ekspert ds. rynku energetycznego Wojciech Hann. Jak podkreśla, wsparcie w postaci regulacyjnych usług systemowych jest konieczne, żeby poprawić możliwości finansowania magazynów energii, bez których – biorąc pod uwagę skokowo rosnący udział OZE w polskim miksie – nie obejdzie się transformacja energetyczna.
31.07.2023

Senat uzupełnił nowelę ustawy o OZE o cable pooling

Senat uzupełnił w piątek nowelizację ustawy o OZE o pakiet regulacji pozwalających na cable pooling - włączenie do sieci kilku OZE na jednym przyłączu. Senackie poprawki rozpatrzy teraz Sejm.
29.07.2023

Buda: szersze wykorzystanie OZE w zabudowie wielorodzinnej przełoży się na oszczędności finansowe

Szersze wykorzystanie OZE w zabudowie wielorodzinnej przełoży się na oszczędności finansowe i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, a tym samym przyczyni się do przeciwdziałania zmianom klimatycznym - ocenił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, odnosząc się do noweli ustawy o OZE.
11.07.2023

Sejm znowelizował ustawę o OZE o przepisy dla m.in. biometanu, klastrów, offshore

Sejm przyjął w piątek nowelizację ustawy o OZE. Zawiera ona rozwiązania dla biometanu, ciepłownictwa i chłodnictwa, offshore, klastrów energii, spółdzielni energetycznych.
07.07.2023

Wiceprezes Equinor: polski rynek doskonale wpisuje się w strategię koncernu

Polska jest dla Equinor jednym ze strategicznych rynków, działalność na nim doskonale wpisuje się w strategię firmy - mówi PAP wiceprezes norweskiego koncernu ds. OZE Pal Eitrheim. Jak dodaje, Equinor ma ambicje większych inwestycji w Polski offshore.
04.07.2023

Tauron planuje zwiększyć inwestycje w sieci elektroenergetyczne do 3 mld zł w 2024 r.

Koncern energetyczny Tauron planuje zwiększyć nakłady inwestycyjne w sieci elektroenergetyczne do 3 mld zł w 2024 r. – podał zarząd firmy na piątkowej konferencji prasowej w Katowicach. Środki te trafią na przyłączenia nowych klientów, w tym OZE oraz modernizację i przebudowę sieci.
24.06.2023

Sun Contracting Poland Development rozwija w Polsce fotowoltaikę szczytową o mocy 67 megawatów

Rozbudowa fotowoltaiki w naszym kraju w roku 2022, która sięgnęła 4,9 GW, pozwoliła znaleźć się Polsce w gronie krajów o największym potencjale fotowoltaicznym w Europie - to spore osiągnięcie. Aby w pełni wykorzystać ten potencjał, Sun Contracting Poland Development zawitała do portu w Gdyni, gdzie będzie miała główną siedzibę. Pierwsze projekty tej spółki są już w realizacji.
09.06.2023

Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków coraz bliżej

25 maja br. w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni rozpocznie się trzecia edycja Trójmiejskiego Dnia Zielonych Budynków – konferencji poświęconej tematyce odpowiedzialności ekologicznej ze szczególnym wskazaniem na branżę budowlaną oraz projektową.
24.05.2023

Boom na pompy ciepła w Niemczech. Jak prawo zmienia nawyki inwestorów i konstruktorów?

Zmiany w Prawie wodnym zmieniły zasadniczo podejście do projektowania budynków, kładąc większy nacisk na odpowiednio zaprojektowane zarządzanie retencją wody, którą musimy utrzymywać jak najdłużej na działce inwestora – zauważa Marcin Kosieniak, specjalista MEP, współwłaściciel biura projektowego PM Projekt. W Niemczech z kolei rekordy bije zainteresowanie… pompami ciepła.
23.05.2023

Zielona Strefa Przemysłowa w Buczy. Hynfra, Tsubame i UTEM dołączyły do projektu

Hynfra i japońska firma Tsubame BHB Corporation, wraz z ukraińskim partnerem UTEM, będą uczestniczyć w budowie Zielonej Strefy Przemysłowej realizowanej przez miasto Bucza na Ukrainie. Celem jest zapewnienie niezależności energetycznej poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, wodoru i amoniaku. W piątek, w obecności mera Buczy, przedstawiciela ministerstwa gospodarki Japonii, placówek dyplomatycznych i biznesu, podpisano listy intencyjne w tej sprawie.
20.05.2023

Moskwa: realizujemy duże, ambitne projekty, to m.in. atom, rozwój i stabilizacja OZE

Realizujemy duże, ambitne projekty; to na pewno atom, rozwój i stabilizacja odnawialnych źródeł energii, ale również dzielenie się odpowiedzialnością w polityce energetycznej na poziomie lokalnym, powiedziała w środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Lublinie.
18.05.2023

Miliardy złotych w dotacjach na OZE czekają

Aż pięć rządowych programów pozwala obecnie na sięgnięcie po dofinansowanie inwestycji w energetykę prosumencką i źródła odnawialne w gospodarstwie domowym lub rolnym. W przewodniku Woltair znajdziecie informacje o źródłach wsparcia, z których można skorzystać w 2023 roku.
17.05.2023

Reforma ETS: Co cięcia emisji oznaczają dla europejskich przedsiębiorstw?

Trwająca reforma systemu ETS to ważny element ograniczania przez Unię Europejską emisji gazów i drogi do neutralności klimatycznej kontynentu. W ramach wdrażanych przepisów całkowicie zniesione mają być bezpłatne uprawnienia, a do systemu ETS włączono po raz pierwszy gazy z sektora morskiego.
17.05.2023

Wodór jako paliwo przyszłości – jak zastąpić gaz ziemny w produkcji nawozów

Zanim wodór upowszechni się w transporcie jako paliwo przyszłości, musimy jeszcze pokonać szereg problemów związanych z jego właściwościami fizycznymi czy kosztami wytworzenia i przechowywania. W zasięgu ręki mamy jednak wykorzystanie wodoru, jako znakomitej alternatywy dla gazu ziemnego, używanego w produkcji nawozów azotowych. Jak oceniają eksperci Multiconsult Polska, w niedalekiej przyszłości, Polska mogłaby stać się światowym hubem amoniaku, wytwarzanego z zielonego wodoru.
14.05.2023

35 proc. Polaków na termomodernizację przeznaczyło od 10 do 30 tys. zł

35 proc. Polaków, którzy przeprowadzili termomodernizację w ciągu ostatnich 5 lat, przeznaczyło na nią od 10-30 tys. zł. – wynika z badania Zimno, cieplej, gorąco... Co Polacy wiedzą o termomodernizacji? Spośród osób, które przeprowadziły termomodernizację, 91 proc. poleciłoby ją innym – dodano.
14.05.2023

URE: w 2022 r. ponad 4 tys. małych instalacji OZE wytworzyło ponad 6,7 TWh energii

4259 małych instalacji OZE wytworzyło w 2022 r. ponad 6,7 TWh energii elektrycznej, z czego 4,6 TWh pochodziło z fotowoltaiki - wynika z opublikowanego w poniedziałek corocznego raportu Prezesa URE. Moc małych instalacji na koniec ub. r. przekroczyła 3 GW
08.05.2023

GE wykonawcą modernizacji elektrowni szczytowo-pompowej PGE Energia Odnawianla

GE Renewable Energy podpisało kontrakt z PGE Odnawialna S.A. na wymianę czterech turbin pompowych i generatorów o mocy 125 MW w w drugiej co do wielkości w kraju elektrowni szczytowo-pompowej Porąbka-Żar. Kontrakt ma na celu wydłużenie okresu eksploatacji elektrowni o kilka dekad poprzez całkowitą wymianę ponad 40-letnich turbin na nowe, niezawodne i wysokowydajne turbiny pompowe i generatory silnikowe.
08.05.2023

Do Sejmu wpłynął projekt noweli o OZE ws. m.in. klastrów energii

Do Sejmu wpłynął rządowy projekt noweli ustawy o odnawialnych źródłach energii, który ma m.in. ułatwić tworzenie klastrów energii, dostosować prawo do regulacji unijnych, zwiększyć wolumen aukcyjny dla offshore.
08.05.2023

Już 16 maja odbędzie się kolejna edycja Warsztatów dla wykonawców z PGE Energia Ciepła

Po raz piąty wykonawcy i podwykonawcy, przedstawiciele firm z branży budowlanej, będą mogli zapoznać się z warunkami, wewnętrznymi procedurami PGE oraz narzędziami, za pomocą których prowadzone są postępowania przetargowe PGE Energia Ciepła. Z roku na rok Warsztaty dla wykonawców cieszą się większym zainteresowaniem, organizowane są w formule hybrydowej, dzięki czemu poza spotkaniem na stadionie PGE Narodowym, można wygodnie wziąć udział w spotkaniu online.
08.05.2023

PGE wybuduje farmę fotowoltaiczną o mocy 7 MW w okolicach Ostrołęki

PGE Energia Odnawialna, z Grupy PGE prowadzi postępowanie przetargowe na budowę farmy fotowoltaicznej PV Pokrzywnica o mocy 7 MW. Instalacja słoneczna powstanie w pobliżu Ostrołęki. Jest to kolejna inwestycja, którą spółka uruchomi w ciągu najbliższego roku na Mazowszu.
08.05.2023

Wielkimi krokami zbliża się IV edycja Kongresu PV

IV edycja Kongresu PV, najważniejszego wydarzenia sektora energetyki słonecznej w Polsce, już za miesiąc. W tym roku tematem przewodnim będę rola fotowoltaiki w budowaniu niezależności energetycznej i elektryfikacji przemysłu. Porozmawiamy też o konieczności rozbudowy i modernizacji sieci, kryzysie energetycznym i akceptacji społecznej dla farm słonecznych. Wydarzeniem towarzyszącym Kongresu PV będzie druga edycja Konferencji O&M, na której omówimy najlepsze międzynarodowe praktyki i standardy branżowe w zakresie eksploatacji i z
08.05.2023

GWM z impetem wkracza na ścieżkę nowych źródeł energii z Ekosystemem Leśnym

Ostatnio ponad 300 dziennikarzy i przedstawicieli dystrybutorów z przeszło 60 krajów i regionów z całego świata odwiedziło Centrum B+R firmy GWM w chińskim Baodingu w ramach wystawy Auto Shanghai 2023, aby dowiedzieć się o innowacyjnych osiągnięciach GWM w ramach Ekosystemu Leśnego i inteligentnych pojazdów zasilanych nowymi źródłami energii.
29.04.2023

W Turowcu uruchomiono biogazownię o mocy blisko 1 MW

Spółka Green Genius uruchomiła w Turowcu (Lubelskie) biogazownię o mocy blisko 1 MW, która będzie produkować 8200 MWh prądu rocznie – poinformowała spółka w piątek. Budowę biogazowni sfinansował Bank Pekao SA.
29.04.2023

Ponad 26,5 mln zł będą kosztować farma fotowoltaiczna i pompy ciepła w porcie lotniczym Olsztyn Mazury

Ponad 26,5 mln zł będą kosztować farma fotowoltaiczna i pompy ciepła, które zostaną zainstalowane w Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury. Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020- podało we wtorek biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego.
25.04.2023

Tauron Zielona Energia: warto stawiać i na energię wiatrową, i na fotowoltaikę

Choć energetyka wiatrowa jest kosztowo najbardziej efektywnym źródłem energii odnawialnej, mając na uwadze niesterowalność OZE warto stawiać zarówno na energię wiatrową, jak i na fotowoltaikę – ocenił we wtorek w Katowicach Filip Ostrowski, wiceprezes spółki Tauron Zielona Energia.
25.04.2023

PSE będzie ograniczać w niedzielę produkcję OZE, po raz pierwszy także PV

Operator systemu przesyłowego energii elektrycznej PSE poinformował, że w niedzielę będzie przymusowo redukował produkcję źródeł odnawialnych: wiatrowych i po raz pierwszy fotowoltaicznych. To efekt prognozowanej wysokiej produkcji i niskiego zapotrzebowania.
23.04.2023

ZE PAK SA nabywa projekt wiatrowy

Zarząd spółki ZE PAK S.A. poinformował, że w dniu 14 kwietnia 2023 roku PAK-Polska Czysta Energia sp. z o.o. z siedzibą w Koninie (tj. spółka zależna od Spółki) ("PAK-PCE") nabyła od Polish Wind Holdings B.V., spółki utworzonej i działającej zgodnie z prawem Królestwa Niderlandów ("Sprzedający") 100% udziałów w kapitale zakładowym spółki pod firmą Eviva Drzeżewo sp. z o.o. z siedzibą w Słupsku ("Spółka Projektowa").
14.04.2023

Raport: już prawie 40 proc. światowej energii elektrycznej pochodzi ze źródeł odnawialnych i nuklearnych; to przełom, początek końca paliw kopalnych

Rok 2022 był przełomowy; rekordowa ilość energii elektrycznej została wyprodukowana ze źródeł odnawialnych, co oznacza początek końca paliw kopalnych. W 2023 roku zużycie węgla, ropy i gazu zacznie spadać - głosi raport think tanku Ember, cytowany w środę przez CNN.
14.04.2023

Inteligentna sieć pozwoli na dalszy rozwój OZE w Polsce [37. EuroPOWER & 7. OZE POWER]

Jak przygotować infrastrukturę energetyczną pod rozwój OZE? – było to główne pytanie, na które starali się odpowiedzieć uczestnicy debaty zorganizowanej podczas 37. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 7. OZE POWER. Patronem wydarzenia była GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. Eksperci i branża podkreślali jednogłośnie, że kluczem jest rozwój inteligentnego systemu sieciowego w Polsce.
14.04.2023

Neutralność klimatyczna – konieczność czy szansa ?

Już 24 maja tego roku odbędzie kolejna konferencja Platformy Green Warsaw Conferences oraz UM st. Warszawy zatytułowana "Neutralność Klimatyczna 23". Konferencja będzie kontynuacją naszej dyskusji na temat przyspieszonej transformacji energetycznej i planów osiągnięcia neutralności klimatycznej.
11.04.2023

Apple i globalni dostawcy zwiększają wykorzystanie OZE do 13,7 GW

Ponad 250 globalnych partnerów produkcyjnych dąży do tego, by do 2030 r. osiągnąć neutralność węglową w produkcji urządzeń Apple.
06.04.2023

Zyska: w ciągu ostatnich lat osiągnęliśmy niewyobrażalny postęp w rozwoju OZE

W ciągu ostatnich lat osiągnęliśmy niewyobrażalny postęp w rozwoju OZE, przekraczając w styczniu 23 GW mocy zainstalowanej. Chcielibyśmy, aby w 2040 r. w Polsce osiągnięto czterokrotny wzrost mocy pochodzącej z OZE - mówił w środę w Studiu PAP wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
05.04.2023

Eksperci: szybka budowa SMR może uzupełnić niedobór mocy wytwórczych w energetyce

SMR, czyli małe reaktory atomowe mogą uzupełnić niedobór mocy wytwórczych w energetyce - ocenili eksperci podczas debaty zorganizowanej przez PAP we wtorek. By zapewnić ciepło np. Warszawie wystarczyłyby dwa takie urządzenia.
05.04.2023

Będą ułatwienia w budowie biogazowni rolniczych [AKTUALIZACJA]

Ułatwienia z powstawaniu biogazowni rolniczych m.in. związane z pozwoleniami na budowę i pozyskaniem biomasy do produkcji energii, ciepła czy biogazu - zakłada projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w biogazownie rolniczych.
04.04.2023

Bartosz Fedurek nowym Country Managerem EDPR Polska

DP Renewables Polska ogłasza kluczową zmianę na szczeblu zarządzającym. EDP Renewables weszła na polski rynek w 2008 r. i obecnie dysponuje drugim pod względem wielkości portfelem operacyjnych aktywów OZE w kraju, o łącznej mocy zainstalowanej 733 MW.
04.04.2023

12 sposobów na więcej OZE w sieci – nowy raport PSEW i Politechniki Lubelskiej

Polskie sieci elektroenergetyczne stają się „wąskim gardłem” transformacji energetycznej. 12 rekomendacji na zwiększenie możliwości przesyłowych polskich sieci i podłączanie nowych źródeł wiatrowych i słonecznych przedstawia raport PSEW i Politechniki Lubelskiej „Więcej OZE w sieci”. Wdrożenie niskokosztowych rozwiązań zoptymalizuje istniejącą infrastrukturę sieciową, co pozwoli na gwałtowny skok inwestycji w OZE w najbliższych latach i zmniejszy liczbę wydawanych odmów przyłączenia do sieci.
04.04.2023

PGE zachęca do bycia PRO EKO – startuje część produktowa wiosennej odsłony kampanii „PGE Prowadzimy w zielonej zmianie"

PGE Obrót rozpoczęła wiosenną odsłonę kampanii produktowej, w której zachęca do korzystania z linii produktów PRO EKO: instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła i magazynów energii od PGE.
04.04.2023

Modernizacja Elektrowni Wodnej Dębe na półmetku

Kompleksowa modernizacja Elektrowni Wodnej Dębe, należącej do PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE, minęła półmetek. Zostały już wymienione dwa z czterech hydrozespołów wraz z instalacją elektryczną, wentylacją oraz systemem przeciwpożarowym. Zgodnie z harmonogramem prace inwestycyjne, w obchodzącym w tym roku sześćdziesięciolecie obiekcie, zakończą się do końca 2024 roku.
28.03.2023

Rośnie znaczenie umów PPA. W tle ważne decyzje UE

Komisja Europejska chce zreformować model rynku energetycznego. Rośnie rola umów PPA – czyli zawieranych między wytwórcami zielonej energii a jej nabywcami. Czy umowy PPA staną się bardziej popularne w przemyśle energochłonnym?
28.03.2023

Prezes Enefit Polska: boom na OZE w krajach bałtyckich

Rozwój OZE w krajach bałtyckich jest obecnie bardzo szybki, natomiast polskie regulacje raczej hamują źródła odnawialne - mówi prezes Enefit Polska Maciej Kowalski. Jak dodaje, bez dużych wolumenów zielonej energii ceny w Polsce pozostaną wyższe względem innych krajów UE.
28.03.2023

Gdański Uniwersytet Medyczny otrzymał dofinansowanie na fotowoltaikę

Gdański Uniwersytet Medyczny otrzymał od WFOŚiGW w Gdańsku 1 mln zł dotacji i 1 mln zł pożyczki na montaż instalacji fotowoltaicznych o wartości 2,4 mln zł - poinformował w piątek fundusz. Jak dodano, to czwarta uczelnia, która wzięła udział w naborze "Brodziec – adaptacja do zmian klimatu".
25.03.2023

Shanghai Electric nawiązuje współpracę z międzynarodowymi partnerami przemysłowymi, aby promować strategiczne tworzenie połączeń wielu źródeł energii i trybu komplementarnego

W 2022 r. najnowszy pakiet mocy wytwórczych morskich elektrowni wiatrowych Shanghai Electric w Chinach zajął pierwsze miejsce po raz ósmy z rzędu. Projekt fotowoltaiczny w Dubaju realizowany wspólnie z ACWA Power wszedł w kluczowy etap budowy. W planach jest wprowadzenie do produkcji nowej generacji urządzeń wytwarzających wodór z wody poddanej elektrolizie.
25.03.2023

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna podąża ścieżką zrównoważonego rozwoju

Budowa farm fotowoltaicznych, sztuczna inteligencja zarządzająca systemem ciepła oraz poprawa efektywności energetycznej - realizacja celów biznesowych, może iść w parze z ochroną środowiska, co udowadnia Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Spółka realizuje projekty ekologiczne, dzieląc się dobrymi praktykami z przedsiębiorcami.
24.03.2023

Naukowcy z NCBJ blisko uzyskania materiału zdolnego wytrzymać warunki w wysokotemperaturowym reaktorze

We wnętrzu wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych (HTR) warunki są tak ekstremalne, że trudno znaleźć materiał, który można tam wykorzystywać. Badania Polaków sugerują, że taki materiał może się kryć wśród stopów, których podstawowymi składnikami są nikiel i żelazo - informuje NCBJ.
23.03.2023

W nowej edycji programu "Mój Prąd" także pompy ciepła i kolektory

Od kwietnia rusza piąta edycja programu "Mój Prąd", w ramach której współfinansowane będą obok fotowoltaiki także pompy ciepła czy kolektory słoneczne - poinformowała w niedzielę w Kozienicach (Mazowieckie) minister klimatu Anna Moskwa.
22.03.2023

500 MW wodoru z holenderskiego offshore na morzu

Holenderski ogłosił plany wykorzystania energii z MFW do wielkoskalowej produkcji wodoru na morzu.
22.03.2023

Edu Offshore Wind – żeby offshore nie potknął się o brak kadr

Szacuje się, że na samym tylko Pomorzu powstająca morska energetyka wiatrowa wygeneruje w najbliższych latach około 20 tys. miejsc pracy. Byłaby to świetna wiadomość gdyby nie fakt, że rąk do pracy brakuje. Mając na uwadze to, jak ważny dla regionu, ale i całego kraju będzie rodzący się sektor przemysłu, kilka lokalnych instytucji postanowiło już teraz zachęcić młodzież ze szkół średnich, by uwzględniła w swoich perspektywach edukacyjnych i zawodowych morską energetykę wiatrową. Tak powstały pierwsze targi Edu Offshore Wind, któr
20.03.2023

PGE planuje wybudować blisko 100 MW nowych mocy OZE na Podkarpaciu

PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy Kapitałowej PGE, zamierza uruchomić instalacje ze źródeł odnawialnych o łącznej mocy blisko 100 MW na terenie Strategicznego Parku Inwestycyjnego Euro-Park Stalowa Wola. W tym celu podpisane zostało porozumienie z Miastem Stalowa Wola oraz spółką Euro-Park Stalowa Wola z Grupy Kapitałowej Agencji Rozwoju Przemysłu. Wyprodukowana w nowych instalacjach zielona energia będzie wykorzystywana na potrzeby miasta oraz przedsiębiorstw prowadzących działalność na terenie Parku Inwestycyjnego oraz Tar
16.03.2023

Rozpakowujemy REPowerEU: Koniec z wampirami energetycznymi

W serii raportów z cyklu „Rozpakowujemy REPowerEU: co plan oznacza dla budynków?” Instytut Reform we współpracy z PORT PC przybliża najważniejsze zmiany jakie przynosi plan Unii Europejskiej przyspieszenia odejścia od rosyjskich paliw kopalnych -– REPowerEU. Zapraszamy do zapoznania się z materiałami dotyczącymi oddziaływania planu REPowerEU na sektor budynków.
16.03.2023

Umowa ws. SMR-ów pomiędzy Orlen Synthos Green Energy a NFOŚiGW podpisana

Określenie warunków współdziałania w zakresie budowy w Polsce niedużych, modułowych elektrowni jądrowych opartych na technologii SMR (ang. Small Modular Reactors) – to główny cel umowy o współpracy, która dzisiaj (16 marca) została podpisana w Warszawie pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) a spółką Orlen Synthos Green Energy (OSGE). Strony porozumienia uzgodnią cele środowiskowe do osiągnięcia, model ekonomiczny projektu i harmonogram jego realizacji, biznesplan oraz postanowienia umowy in
16.03.2023

10 mikroelektrowni jądrowych powstanie w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

W Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej ma powstać 10 mikroelektrowni jądrowych typu PWR o łącznej mocy 200 MW. W czwartek w Warszawie Last Energy Polska i KSSE podpisały umowę o współpracy w tej sprawie.
16.03.2023

ARP S.A. utworzy fundusz inwestycyjny w zielone aktywa

13 marca Zarząd Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. podpisał umowę zakupu Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych od KGHM Polska Miedź S.A. Jest to jedna z najważniejszych inicjatyw strategicznych przewidzianych w ramach nowej Strategii ARP S.A. na lata 2023-2025 z perspektywą do 2030 r. pt. "ARP. CZYSTY PRZEMYSŁ" przyjętej w grudniu 2022 r.
16.03.2023

Moskwa: zainstalowanie 27 gigawatów mocy w fotowoltaice do 2030 r. jest możliwe

Uzyskanie 27 gigawatów zainstalowanej mocy w fotowoltaice do 2030 roku jest możliwe – powiedziała PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zaznaczając, że to cel konserwatywny.
16.03.2023

Sztuczny liść - rekordowo wydajny system produkcji wodoru

Rekordowo wydajny system produkcji wodoru z dwutlenku węgla i wody stworzyli naukowcy z różnych europejskich ośrodków w ramach projektu A-Leaf. Opracowali też nowy sposób przechowywania tak powstającego paliwa.
16.03.2023

Orlen: słoma zbóż kupowana od rolników posłuży w zakładzie w Jedliczu do produkcji bioetanolu

Grupa Orlen kupi od polskich rolników słomę zbóż, która będzie wykorzystywana do produkcji bioetanolu drugiej generacji - zapowiedział koncern. Według PKN Orlen wydajność budowanej obecnie w zakładzie w Jedliczu instalacji wyniesie 25 tys. ton bioetanolu rocznie.
15.03.2023

Branża offshore wind będzie monitorować ślad węglowy. Potrzebne są ramy raportowania

Sektor OZE tak jak inne branże też generuje ślad węglowy, ale w obszarach związanych z produkcją komponentów i obsługą np. statków instalacyjnych. Sprawie ma przyjrzeć się branża w ramach projektu, która ma na celu opracowanie ram monitorowania i raportowania emisji gazów cieplarnianych w sektorze offshore wind.
15.03.2023

Prezydent podpisał 700 metrów

Minimalna odległość turbin wiatrowych od zabudowań ma wynosić 700 metrów - zakłada podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowela ws. elektrowni wiatrowych. Co najmniej 10 proc. mocy zainstalowanej elektrowni wiatrowej może trafić do mieszkańców gminy - podała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP.
14.03.2023

Wiatraki RWE warzą zieloną energię dla Kompanii Piwowarskiej

RWE uruchomiło farmę wiatrową LECH Nowy Staw 3, która w 100 procentach pokryje zapotrzebowanie na energię elektryczną trzech browarów należących do Kompanii Piwowarskiej.
13.03.2023

Rusza wiercenie w poszukiwaniu złóż geotermalnych w Grodźcu

Za pół roku będzie wiadomo, czy w Grodźcu koło Bielska-Białej są źródła geotermalne. Prace przy odwiercie w ich poszukiwaniu wkrótce się rozpoczną - poinformował PAP wójt gm. Jasienica Janusz Pierzyna. Jak dodał, podpisał już umowę z firmą, która wykona odwiert.
13.03.2023

Ekspert: Utracona zielona przyszłość górników

Po tym, jak Sejm oddalił wiatraki od domów na 700 metrów, staje się jasne, że alternatywnych miejsc pracy dla górników w Polsce nie będzie. 700 m to zbyt mało, żeby odblokować energetykę wiatrową w Polsce po latach obowiązywania zasady 10H. Równocześnie to zbyt dużo, aby wielu górników mogło marzyć o zielonej i bezpiecznej przyszłości.
13.03.2023

Cyfryzacja i cyberbezpieczeństwo kluczowe dla transformacji energetyki

Od momentu rosyjskiej agresji na Ukrainę infrastruktura krytyczna, rządowe instytucje i podmioty użyteczności publicznej w Polsce, które są kluczowe dla ciągłości funkcjonowania państwa, notują więcej niż dotychczas prób cyberataków. Ich wzmożoną liczbę obserwuje również Grupa PGE, która wdrożyła już dodatkowe procedury w zakresie cyberbezpieczeństwa i stale rozwija swój zespół PGE-CERT. – Oprócz zagrożeń wymierzonych wprost w sektor energetyczny widzimy też nasilenie kampanii, które mają na celu nakłonienie ludzi do fałszywych i
13.03.2023

Adamczyk: funkcjonowanie elektrowni atomowej wymaga dobrych połączeń kolejowych

Budowa elektrowni jądrowej to wielkie wyzwanie, a jej funkcjonowanie wymaga dobrych połączeń kolejowych - podkreślił w piątek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. W piątek podpisano umowę ws. projektu linii kolejowej prowadzącej do planowanej elektrowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo–Kopalino.
10.03.2023

Westinghouse: trzeci blok elektrowni jądrowej Vogtle osiągnął stan krytyczny, niebawem jego synchronizacja z siecią

Westinghouse Electric Company z partnerami projektu potwierdziła, że trzeci blok elektrowni jądrowej Vogtle osiągnął stan krytyczny - poinformował w czwartek Westinghouse Polska. Kolejny w etap to synchronizacja bloku z siecią elektryczną a po niej pełna, komercyjna eksploatacja.
10.03.2023

Dobry model finansowy daje bezpieczeństwo dla offshore wind [RELACJA]

Pojawiają się pytania i wątpliwości w zakresie finansowania projektów morskich farm wiatrowych w Polsce. Finansowanie zapewni sobie projekt, który obejmie profesjonalnie przygotowane modele i harmonogramy. Firmy ubezpieczeniowe są w pełni przygotowane do współpracy z bankami i instytucjami finansowymi, ale potrzebna jest kooperacja na linii inwestorzy- instytucje finansowe. Są środki na łańcuchy dostaw, ale polski local content może być mizerny – takie wnioski płyną z panelu dyskusyjnego zorganizowanego w ramach „Konferencji Offs
09.03.2023

Equinix wspiera budowę pięciu farm PV

Equinix, Inc. (Nasdaq: EQIX), znacznie zwiększył swoje zaangażowanie w projekty energii odnawialnej, podpisując pięć nowych długoterminowych umów o zakup energii (PPA) w Hiszpanii o łącznej mocy 225 megawatów (MW). Oczekuje się, że po uruchomieniu w 2025 roku inwestycje te będą generować więcej niż wynosi zużycie energii w centrach danych Equinix International Business Exchange (IBX) w Madrycie, Barcelonie i Sewilli.
08.03.2023

Nie marnujmy energii na kolejną nadregulację Stanowisko WEI

Kolejny raz mamy przykład forsowania nieprzemyślanych i nieadekwatnych rozwiązań argumentowanych mocnymi hasłami. W Sejmie procedowany jest projekt ograniczenia sprzedaży i reklamy napojów energetycznych. Wprowadzanie nader restrykcyjnych przepisów uzasadniane jest dobrem dzieci, jednak wydaje się, że są to jedynie populistyczne zabiegi. Warsaw Enterprise Institute stoi na stanowisku, że proponowane ograniczenia są nieproporcjonalne i stanowią kolejny przykład nadregulacji.
08.03.2023

Wiceminister Ireneusz Zyska na VIII Europejskim Kongresie Samorządów

Wszystko, co robimy na poziomie rządowym i samorządowym, robimy dla społeczeństwa. Chodzi o dostawę taniej, odnawialnej, czystej energii zarówno do gospodarstw domowych, jak i do przemysłu – mówił wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii podczas VIII Europejskiego Kongresu Samorządowców, który odbył się 6 marca 2023 r. w Mikołajkach.
07.03.2023

Innowacyjny na skalę światową system monitorowania korozji ogólnej i kruchości wodorowej PG i PKN Orlen z kolejną nagrodą

Innowacyjny na skalę światową system monitorowania korozji ogólnej i kruchości wodorowej opracowany przez zespół naukowców Politechniki Gdańskiej pod kierunkiem prof. Kazimierza Darowickiego i we współpracy z PKN ORLEN z kolejnym wyróżnieniem.
07.03.2023

Rosja próbowała pozyskać informacje o morskich farmach wiatrowych na Morzu Północnym

Międzynarodową opinię publiczną zelektryzowała informacja, że Rosja w ostatnich miesiącach próbowała zdobyć informacje wywiadowcze na temat infrastruktury krytycznej na Morzu Północnym. Holenderski wywiad wojskowy MIVD poinformował, że chodzi m.in. o morskie farmy wiatrowe.
06.03.2023

Ceny prądu napędzają rekordowe wyniki European Energy

W porównaniu z 63 mln euro w 2021 roku, w ubiegłym roku European Energy odnotowała zysk przed opodatkowaniem w wysokości 110 mln euro.
05.03.2023

3Bird zaprasza na targi EDU OFFSHORE WIND 14-15 marca w Gdańsku

Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w skali Polski, na którym ponad 5000 uczniów szkół średnich oraz studentów będzie mogło spotkać się z ponad 70 wystawcami z czołowych firm sektora morskiej energetyki wiatrowej, w tym 3Bird Systems.
04.03.2023

Alfa Laval wprowadza pierwsze w przemyśle morskim separatory przystosowane do biopaliw

Biopaliwa są aktualną i dostępną opcją paliwową, która ma ogromne znaczenie dla klientów z branży morskiej w procesie dekarbonizacji. Alfa Laval jako pierwsza na rynku podejmuje bardzo praktycznie temat biopaliw i wprowadza serie separatorów zoptymalizowanych pod kątem biopaliw i ich modernizacji.
02.03.2023

Norweskie aukcje offshore wind mogą być trudne nawet dla doświadczonych deweloperów

W ocenie Aegir Insights, duńskiej firmy konsultingowej zajmującej się sektorem offshore wind, norweskie aukcje dla morskiej energetyki wiatrowej mogą być obiecujące z perspektywy rozwoju sektora, ale kryteria ocen będą wyzwaniem nawet dla doświadczonych deweloperów.
01.03.2023

Symulacje zielonego korytarza, najnowsze technologie dekarbonizacji i strategia przyszłej floty wiodą prym w dyskusji na forum Komitetu Regionalnego ABS Southeast Asia

Na spotkaniu Komitetu Regionalnego ABS Southeast Asia skoncentrowano się na przygotowaniu przemysłu morskiego i offshore do prosperowania w warunkach transformacji energetycznej.
28.02.2023

ORLEN2030: Strategia dla transformacji energetycznej Polski i Europy Środkowej

Zapewnienie stabilnych dostaw energii, paliw i gazu z przyjaznych środowisku źródeł to główny cel połączonej Grupy ORLEN do 2030 roku. Drogę do niego wytyczą przede wszystkim inwestycje w energetykę odnawialną, wydobycie oraz rozwój projektów napędzających zielony kierunek Grupy, m.in. w obszarze biogazu i biopaliw. Koncern będzie także rozwijać technologie wodorowe, nowoczesną petrochemię i bezpieczną energetykę jądrową.
28.02.2023

ARiMR: nabór wniosków dot. nawadniania i fotowoltaiki przedłużony do 15 marca

Do 15 marca został przedłużony nabór wniosków na inwestycje związane z nawadnianiem lub wykorzystaniem zielonych źródeł energii w gospodarstwach rolnych - poinformowała we wtorek Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
28.02.2023

Polska i Niderlandy – połączeni przez nadmorski wiatr [GALERIA]

Pod koniec lutego do Gdańska przybyła silna ekipa firm z Niderlandów by wykorzystując swoje doświadczenie i możliwości w morskiej energetyce wiatrowej znaleźć potencjalnych partnerów do realizacji wspólnych projektów.
28.02.2023

Wiatr i słońce zaoszczędziły UE 12 mld euro

Jak wynika z nowego raportu Ember, w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrost produkcji energii z wiatru i słońca na terenie UE pozwolił uniknąć 12 mld euro wydatków związanych z rosyjskim gazem.
28.02.2023

Ruszają prace nad ujęciem wody dla elektrowni w Grudziądzu

Należąca do Energi z Grupy ORLEN spółka CCGT Grudziądz rozpoczyna prace dotyczące budowy ujęcia i magistrali przesyłowej wody, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania elektrowni. Elektrownia wyposażona zostanie w zamknięty system obiegu, dzięki czemu jej zapotrzebowanie na wodę z Wisły ograniczone będzie do niezbędnego minimum. Wykonawcą ujęcia wody będzie polska firma Budimex SA.
28.02.2023

Rząd na najbliższym posiedzeniu ma się zająć specustawą dot. elektrowni szczytowo-pompowych

Na wtorkowym posiedzeniu rząd ma się zająć projektem specjalnej ustawy dotyczącej budowy elektrowni szczytowo-pompowych (ESP). Według Ministerstwa Klimatu i Środowiska ich budowa jest niezbędna, by skutecznie zarządzać energią z odnawialnych źródeł energii (OZE).
27.02.2023

POIiŚ 2014-2020, a rozwój OZE w Polsce [ANALIZA]

Wzrost mocy jednostek wytwórczych odnawialnych źródeł energii, rozbudowa sieci elektroenergetycznej, rozwój inteligentnych sieci energetycznych, poprawa efektywności energetycznej budynków - to niektóre z efektów realizacji Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
27.02.2023

4 megatrendy, które zmieniają polską energetykę

Dekarbonizacja, poprawa efektywności energetycznej, zrównoważony rozwój, znaczne inwestycje w rozwój sieci energetycznych – to zdaniem ekspertów Luneos najważniejsze megatrendy, które na zawsze zmienią sektor energetyczny w Polsce. Jak na te zmiany powinni przygotować się przedsiębiorcy?
27.02.2023

10H wraca do Sejmu. Branża apeluje o utrzymanie senackich poprawek w sprawie 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań [WIDEO]

Na najbliższym posiedzeniu Sejm ma się ponownie zająć ustawą wiatrakową i zagłosować nad senackimi poprawkami. Najgłośniejszą zmianą wprowadzoną przez senatorów jest powrót do rządowej propozycji 500 m odległości między turbinami a zabudowaniami zamiast proponowanych przez posłów 700 m. To tylko 200 m różnicy, ale – jak podkreśla branża – ponownie zablokowałoby to rozwój energetyki wiatrowej w Polsce. Zamiast 10 GW mocy do 2030 roku mogłoby powstać zaledwie 4 GW.
27.02.2023

Wojna, a nie zmiany klimatu, wymusi na Europie przejście na zieloną energię

Napaść Rosji na Ukrainę zmobilizowała Europę do stanowczych działań w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, w tym zwiększonego wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. Mimo że Stary Kontynent wielokrotnie mierzył się ze skutkami zmian klimatu, wzmaganymi m.in. przez emisję CO2 z kopalni i rafinerii, to dopiero teraz z pełną odpowiedzialnością zwraca się w stronę zielonej energii.
27.02.2023

Wiatraki na Litwie wykręciły o 30% więcej energii w 2022 roku

Zgodnie z najnowszymi danymi litewskiego Ministerstwa Energetyki oraz operatora systemu elektroenergetycznego Litgrid, w ubiegłym roku moc elektrowni wiatrowych wzrosła o jedną trzecią w porównaniu z 2021 r. - zainstalowano 370 MW. W efekcie produkcja energii wiatrowej wyniosła 1,51 TWh, co stanowi o jedną trzecią więcej niż w 2021 r.
26.02.2023

Moskwa z Ambasadorem Niemiec o energetyce

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przyjęła Ambasadora Niemiec w RP Thomasa Bagger’a. Spotkanie, które odbyło się 23 lutego 2023 r. w Warszawie dotyczyło relacji dwustronnych obydwu państw w dziedzinie energii, klimatu i środowiska oraz współpracy na forum Unii Europejskiej.
24.02.2023

Siemens Gamesa przetestuje swoją największą, najpotężniejszą i najmocniejszą morską turbinę wiatrową

Wczoraj Siemens Gamesa zakończył instalację prototypu morskiej turbiny wiatrowej SG 14-236 DD, która może osiągnąć nominalną moc do 15 MW dzięki funkcji Power Boost.
23.02.2023

Czy nowelizacja MRiT o zagospodarowaniu przestrzennym nie zablokuje sektora OZE?

Przygotowywany przez resort rozwoju projekt nowelizacji ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym nie blokuje rozwoju branży OZE, w szczególności w zakresie sytuowania instalacji fotowoltaicznych - zapewnił resort rozwoju i technologii w środowym komunikacie.
23.02.2023

Wykorzystanie instalacji OZE na potrzeby przedsiębiorstwa

Swobodny dostęp do źródeł energii jest warunkiem funkcjonowania gospodarki. Ostatnie wydarzenia pokazują silną zależność między drogą pozyskiwania surowców energetycznych a stabilnością ekonomiczną i społeczną Polski oraz Europy. Odnawialne źródła energii pozwalają na zminimalizowanie negatywnych skutków zakupu gazu lub ropy i przyczyniają się do budowania niezależności energetycznej kraju. Kolejnym ważnym elementem jest drastyczne pogorszenie się stanu środowiska naturalnego spowodowane używaniem nieodnawialnych źródeł energii.
23.02.2023

W Gnieźnie powstanie próbny odwiert geotermalny

Trzy oferty złożone zostały w przetargu na próbny odwiert geotermalny w Gnieźnie; dwie mieszczą się w naszych możliwościach finansowych – podały w środę władze miasta. Wybór wykonawcy inwestycji i podpisanie umowy mają nastąpić w marcu br.
22.02.2023

Konferencja na rzecz odbudowy Ukrainy przez przedsiębiorstwa z Polski i UE

Gryficki Klaster Energii wspólnie z Polsko - Ukraińsko Izbą Gospodarczą zaprasza do udziału w Konferencji na rzecz odbudowy Ukrainy przez przedsiębiorstwa z Polski i UE.
22.02.2023

Tauron na budowie farmy fotowoltaicznej w Mysłowicach zamontował 73 proc. paneli

Na budowie pierwszego etapu największej w Polsce farmy fotowoltaicznej, którą na poprzemysłowym terenie w Mysłowicach (Śląskie) stawia Tauron, zamontowano już 73 proc. paneli fotowoltaicznych – podał we wtorek koncern. Docelowa moc ma wynieść blisko 100 megawatów.
21.02.2023

Nomad Electric powiększył portfolio projektów O&M

Nomad Electric jest liderem w zakresie obsługi serwisowej i informatycznej farm fotowoltaicznych w Polsce. W minionym roku Spółka przejęła do obsługi serwisowej kilkadziesiąt instalacji PV o łącznej mocy ponad 150 MWp zlokalizowanych w różnych częściach kraju. W trakcie kilku najbliższych miesięcy Nomad Electric planuje rozpocząć świadczenie usług O&M dla kolejnych ponad 550 MWp.
21.02.2023

ZE PAK ma dostać 20 mln zł dotacji na budowę stacji tankowania wodorem

20 mln zł dotacji z NFOŚiGW na budowę stacji tankowania wodorem w pięciu miastach w Polsce ma otrzymać spółka grupy ZE PAK - poinformowała ZE PAK we wtorek. Całkowity koszt realizacji przedsięwzięcia wyniesie 57,4 mln zł - dodano.
21.02.2023

Klimat inwestycyjny, zielona transformacja i przezwyciężanie kryzysów energetycznych w Polsce: kształtowanie polityki i jej realizacja w praktyce

„Tak niewielka zmiana jak 200 m pozbawia Polskę możliwości realizacji projektów w obszarze energii wiatrowej o mocy 6 GW do 2030 roku” - mówiła Olga Sypuła, Country Manager European Energy w Polsce w odniesieniu do tzw. ustawy 10H o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przyjętej przez Sejm zwiększającej wymaganą odległość między obszarami mieszkalnymi a turbinami wiatrowymi z 500 m do 700 m.
21.02.2023

Opracowana przez Shanghai Electric turbina EW8.X-230 uznana za jedną z 10 najlepszych turbin morskich roku 2022 przez Wind Power Monthly

Koncern Shanghai Electric poinformował, że produkowany obecnie generator turbiny wiatrowej EW8.X-230 został uznany za jedną z 10 najlepszych turbin morskich roku 2022 zgodnie z najnowszym raportem Wind Power Monthly, czołowej światowej publikacji poświęconej branży wiatrowej. Wyróżnienie pojawiło się po tym, jak EW8.X-230 Shanghai Electric, turbina morska nowej generacji oparta na platformie Poseidon, została uznana za jeden z najbardziej innowacyjnych produktów przez 50 czołowych producentów tych urządzeń w Chinach we wrześniu 2
21.02.2023

2023 będzie rekordowy pod względem liczby inwestycji w magazyny energii

Rok 2023 będzie rekordowy pod względem liczby inwestycji w magazyny energii wśród prosumentów – prognozują specjaliści z branży OZE. W ocenie ekspertów magazynowanie energii zmieni rynek zarządzania energią.
21.02.2023

Ecobat buduje nowy zakład recyklingu akumulatorów litowo-jonowych w Arizonie

Firma rozszerzy swoje możliwości w zakresie recyklingu akumulatorów do pojazdów elektrycznych, wykorzystując globalne zasoby, infrastrukturę i kilkudziesięcioletnie doświadczenie w recyklingu i produkcji akumulatorów ołowiowych na potrzeby recyklingu akumulatorów do pojazdów elektrycznych w USA.
21.02.2023

Enea przebudowała GPZ z myślą o inwestycjach w OZE

Enea Operator zakończyła przebudowę stacji elektroenergetycznej 110/15 kV w Chodzieży. Dzięki tej inwestycji znacząco poprawi się niezawodność dostaw energii elektrycznej do mieszkańców miasta i powiatu chodzieskiego oraz przedsiębiorców z regionu. Modernizacja GPZ (Głównego Punktu Zasilającego) pozwoli także na rozwój energetyki rozproszonej w północnej Wielkopolsce.
21.02.2023

Napędy wodorowe to przyszłość, ale małe firmy same sobie wodoru nie wyprodukują

Wiele się mówi o wodorze, jako energii przyszłości, pomimo, że technologia jego wytwarzania jest znana od dawna. Jak mówi Marcin Biegun, ekspert w zakresie projektowania i modelowania technologii wodorowych w mPower, bez wsparcia państwa i funduszy europejskich, nie ma szans na wdrożenie technologii wodorowych w elektromobilności.
20.02.2023

PGE na drodze ku zielonej transformacji

Widoczne są znaczące efekty, prowadzonej przez spółkę PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE strategii na rzecz uzyskania neutralności klimatycznej. W ciągu ubiegłego roku spółka osiągnęła m.in. rekordową produkcję, uruchomiła budowę inwestycji fotowoltaicznych o łącznej mocy około 200 MW oraz zakupiła trzy farmy wiatrowe.
20.02.2023

Zamrożone ceny prądu oznaczają 2–3 tys. zł oszczędności dla gospodarstwa domowego. 8 mln z nich zapłaci w tym roku ok. 40 proc. rynkowej ceny

Z początkiem tego roku zaczęły obowiązywać rozwiązania rządowej Tarczy Solidarnościowej, która zamraża ceny prądu na ubiegłorocznym poziomie. Z szacunków PGE Obrót wynika, że polskie gospodarstwa domowe zaoszczędzą dzięki temu nawet 2–3 tys. zł. Korzyści z Tarczy Solidarnościowej mogą być jeszcze większe, jeżeli do 31 grudnia 2023 roku nasze zużycie prądu zmniejszy się o co najmniej 10 proc. Jak podkreśla przedstawiciel PKEE, działania osłonowe podejmowane przez rząd to konieczność w sytuacji kryzysu energetycznego wywołanego trw
20.02.2023

Elektrociepłownia Gdyńska zapewnia ciepło także mieszkańcom Redy

Elektrociepłownia Gdyńska, należąca do PGE Energia Ciepła, z Grupy PGE, jest jedynym producentem ciepła w wysokosprawnej kogeneracji, zapewniającym bezpieczeństwo energetyczne mieszkańcom i instytucjom podłączonym do miejskiej sieci ciepłowniczej OPEC w Gdyni, Rumii i Kosakowie. Od 16 lutego 2023 roku z tego ciepła korzystają także mieszkańcy Redy, podłączeni do sieci ciepłowniczej Miejskiego Przedsiębiorstwa Ciepłowniczo-Komunalnego „Koksik”.
20.02.2023

Projekt błękitnej wyspy oddala się

Szkocka spółka Nova Innovation, zajmująca się energią pływów, ogłosiła, że musiała wycofać się z jednego ze swoich sztandarowych walijskich projektów.
20.02.2023

Rozmowy dotyczące planów budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wraz z ministrem - członkiem Rady Ministrów Michałem Dworczykiem, 17 lutego 2023 r. wzięli udział w spotkaniu z samorządowcami i mieszkańcami Bystrzycy Kłodzkiej dotyczącym planów budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach.
20.02.2023

EDF w 2022 r. odnotował historyczną stratę w wysokości prawie 18 mld euro

Strata firmy energetycznej Electricite de France (EDF) wyniosła w ubiegłym roku 17,9 mld euro i była największa w historii koncernu - poinformowała spółka w komunikacie opublikowanym w piątek. Jeszcze w 2021 r. EDF odnotowało 5,1 mld zysku.
17.02.2023

Znaczenie smart meteringu w działaniach Stoen Operator

Już za kilka lat w każdym polskim gospodarstwie domowym oraz przedsiębiorstwie dane dotyczące zużycia energii będą mierzone przez liczniki zdalnego odczytu (LZO). Montaż tych inteligentnych mierników umożliwi m.in. efektywniejsze zarządzanie systemem elektroenergetycznym. Jednak by wypełnić przyjęte założenia, Operatorzy Systemu Dystrybucyjnego są zobowiązani do zrealizowania ustawowego obowiązku i zainstalowania w określonych przedziałach czasowych ustalonego odsetka tego typu urządzeń u swoich odbiorców. Z końcem 2023 roku upły
17.02.2023

Zielona rewolucja na wsi: niezależność energetyczna i rozwój OZE [WIDEO]

W czasach kryzysu energetycznego samorządowcy stawiają na samowystarczalność i rozwój odnawialnych źródeł energii, w tym pozyskiwanie energii z biogazu, biometanu, biomasy i zrębki leśnej. „Jeden wiatrak, biogazownia i farmy fotowoltaiczne do 10 MW - to powinno zabezpieczyć teren wiejski” - mówi Sylwia Jaskulska, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.
17.02.2023

Status offshore wind w Polsce. Na jakim etapie są projekty Baltica 1 oraz Baltica 2+3?

W kolejnym artykule z cyklu „Status Offshore Wind w Polsce” podsumowujemy działania podjęte na rzecz rozwoju morskiej farmy wiatrowej Baltica 2+3 oraz Baltica 1 – projektów z portfela Grupy PGE. Budowa pierwszej z nich powinna ruszyć już w 2024 r. Trwają też analizy techniczne na terenie, na którym powstanie baza serwisowa. Na nasze pytania odpowiedział Marcin Poznań, rzecznik spółki PGE Baltica.
16.02.2023

Modelowanie dekarbonizacyjne w strategiach firm

Walka z wysoką emisyjnością wszystkich sektorów gospodarki UE i USA nabiera tempa. Zagadnienia związane z potrzebą dekarbonizacji aktywów i przestawieniem produkcji na niskoemisyjne technologie przechodzą gwałtownie z „odległej w czasie alternatywy” do koniecznych do wdrożenia rozwiązań w najbliższej możliwej przyszłości. Poziom wykorzystania OZE wzrasta w prawie każdym sektorze. Dynamika zmian oraz ilość dostępnych technologii i rozwiązań na rynku także utrzymuje się na wysokim poziomie. Jak podejmować strategiczne decyzje inwes
16.02.2023

ONDE rozwija się zagranicą

ONDE z przytupem rozpoczęło 2023 rok pozyskując kolejne kontrakty na Litwie. Giełdowa spółka wykona prace przy budowie 80-MW farmy wiatrowej dla spółki z grupy Enefit Green. Wartość zleceń to 25,7 mln euro.
16.02.2023

Słońce przyniesie 700 GW do 2025 roku

Światowa roczna moc produkcyjna energii pochodzącej ze słońca ma przekroczyć 700 GW do 2025 roku - to dwa razy więcej niż 360 GW ogłoszone pod koniec ubiegłego roku.
16.02.2023

Francuska oferta na budowę elektrowni jądrowej ciągle aktualna

Francuska oferta budowy elektrowni jądrowej w Polsce oraz szerokiej współpracy w tym obszarze jest ciągle aktualna - poinformował w środę wysoki przedstawiciel rządu Francji ds. współpracy z Polską w dziedzinie cywilnej energetyki jądrowej, Philippe Crouzet.
15.02.2023

ZPP apeluje w sprawie ustawy 10H

Przy tak dużym zapotrzebowaniu na zieloną energię w Polsce, uważamy, że wszelkie decyzje ograniczające rozwój OZE są dla naszego kraju straconą szansą na wiele nowych inwestycji, miejsca pracy i budowanie przewag konkurencyjnych w regionie.
15.02.2023

Qair inwestuje w portfel wielkoskalowych projektów PV

Qair Polska dynamicznie rozwija portfel inwestycji OZE i w pierwszym kwartale 2023 roku rozpocznie budowę farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 120 MW. Inwestycje będą zlokalizowane w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. Docelową grupę odbiorców zielonej energii będą stanowić duże przedsiębiorstwa, które zakupią energię odnawialną w ramach wieloletnich umów cPPA.
15.02.2023

Finansowanie zielonych inwestycji dla producentów części utrudnione

Rozporządzenie w sprawie taksonomii nakłada od ubiegłego roku na przedsiębiorstwa obowiązek zgłaszania, jaka część ich działalności gospodarczej jest zrównoważona. W przepisach wykonawczych i wytycznych Komisja określa warunki, w jakich działalność gospodarcza może zostać uznana za przyczyniającą się do łagodzenia zmian klimatu, czyli właśnie zrównoważoną.
15.02.2023

Efektywność energetyczna i bezpieczeństwo priorytetem

Polski rynek centrów danych do 2027 roku urośnie do 235,6 tys. mkw powierzchni brutto – wynika z analiz PMG. W Polsce swoją pozycję umacnia Equinix, oferując usługi o globalnym zasięgu. Co przyniesie rozpoczynający się 2023 rok oraz jakie wyzwania i trendy czekają sektor data center? Pytamy Sylwię Pyśkiewicz, Managing Director Equinix w Polsce.
15.02.2023

Kosiniak-Kamysz: tani prąd, czyste powietrze i bezpieczna energetycznie Polska - to nasz priorytet

Tani prąd, czyste powietrze i bezpieczna energetycznie Polska, to nasz priorytet - powiedział we wtorek lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. "Jeśli rządzący nie cofną złych przepisów o OZE, to my to zrobimy, przywrócimy to, co zostało zabrane i postawimy na zieloną energię" - zadeklarował.
14.02.2023

Azoty ZAK zwiększą produkcję amoniaku i poprawią efektywność energetyczną

Spółka Azoty ZAK zwiększy produkcję amoniaku i poprawi efektywność energetyczną - poinformowała Grupa Azoty we wtorek. Jak dodała, to efekt dwóch inwestycji o łącznej wartości 65,6 mln zł, które zostały zrealizowane w ramach Nowej Koncepcji Energetycznej spółki.
14.02.2023

Niemcy otwierają dla offshore wind 4 nowe obszary na Morzu Północnym i Bałtyckim

Federalna Agencja ds. Sieci (BNetzA) ogłosiła rozpoczęcie postępowań dotyczących nowych obszarów dla morskich farm wiatrowych na Morzu Północnym i Bałtyckim. Szacuje się, że w ten sposób powstaną farmy wiatrowe o łącznej mocy ok. 7 GW.
14.02.2023

Port Tallinn nawiązuje współpracę z Utilitas Wind w sprawie offshore wind

Przedstawiciele Portu Tallinn oraz spółki Utilitas Wind nawiązali współpracę w obszarze morskiej energetyki wiatrowej.
14.02.2023

PKP Energetyka rozwija polską kolej w ramach Partnerstwa Europe’s Rail Joint Undertaking.

PKP Energetyka podpisała umowę o partnerstwie w ramach Europe’s Rail Joint Undertaking. Wartość projektów, które będą realizowane przez spółkę do 2026 roku w ramach tej inicjatywy to prawie 3,4 mln EURO, zaś w dłuższej perspektywie (do 2031 roku) będzie to kolejne 5,6 mln EURO. Partnerstwo Europe’s Rail JU kreuje i ustala kierunki badawczo-rozwojowe dla sektora kolejowego w perspektywie finansowej Horyzont Europa w latach 2021-2031.
14.02.2023

Siemens Gamesa zdominuje amerykański offshore: w Nowym Jorku powstanie farbyka gondoli

Siemens Gamesa ogłosił dziś plan budowy dużego zakładu produkcyjnego gondole dla morskich turbin wiatrowych w stanie Nowy Jork, pod warunkiem że turbiny wiatrowe firmy zostaną wybrane przez władze Nowego Jorku w trzeciej rundzie na morskie elektrownie wiatrowe.
13.02.2023

Więcej potencjału dla OZE w woj. warmińsko-mazurskim

Energa-Operator zmodernizuje stacje elektroenergetyczne – Główne Punkty Zasilania w Kętrzynie oraz Braniewie. Inwestycja przyczyni się do zwiększenia potencjału przyłączeniowego dla OZE, poprawi także bezpieczeństwo energetyczne oraz pozwoli na zmniejszenie strat związanych z przesyłem energii elektrycznej.
13.02.2023

Three Seas przejmuje udziały w R Power

Fundusz inwestycyjny Three Seas Initiative zainwestuje 150 mln euro w R Power i obejmie mniejszościowy pakiet udziałów w spółce.
13.02.2023

ARiMR: do 1 marca rolnicy mogą wnioskować o wsparcie ws. nawadniania i OZE

Rolnicy, którzy planują w swoich gospodarstwach inwestycje związane z nawadnianiem lub wykorzystaniem zielonych źródeł energii, mogą ubiegać się o wsparcie do 1 marca br. - przypomniała w piątek Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która prowadzi nabór wniosków.
13.02.2023

Współpraca i synergia kluczem do sukcesu projektów offshore na Bałtyku

Podczas WINDMission 2023, najważniejszej konferencji poświęconej energetyce wiatrowej w krajach bałtyckich organizowanej w styczniu w Wilnie, eksperci z dziedziny morskiej energetyki wiatrowej dyskutowali o największych wyzwaniach, z jakimi może się zmierzyć Litwa podczas realizacji pierwszych projektów morskich na Morzu Bałtyckim. Za największe z nich uznano stosunkowo niewielki rynek litewski oraz niepewne otoczenie regulacyjne.
13.02.2023

Po podniesieniu dotacji zainteresowanie magazynami energii wzrosło o 100 proc.

Od kiedy podniesiono dotacje NFOŚiGW do kupna magazynu energii, o 100 proc. zwiększyło się zainteresowanie tymi urządzeniami w programie "Mój Prąd" - przekazał PAP Fundusz. Od 15 lutego do części beneficjentów programu mają być wysyłane powiadomienia ws. większych dotacji do paneli fotowoltaicznych.
13.02.2023

Grupa Industria i Rolls-Royce SMR będą współpracować przy wdrażaniu małych reaktorów modułowych

Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria zawarła z Rolls-Royce SMR memorandum umożliwiające obu firmom współpracę przy wdrażaniu małych reaktorów modułowych (SMR) – poinformował polska spółka.
13.02.2023

PGE EC w 2022 r. zdiagnozowała przy pomocy dronów 12 km sieci

W 2022 r. spółka PGE Energia Ciepła poddała diagnostyce przy pomocy dronów prawie 12 km sieci cieplnej w Gryfinie i Zgierzu, wykonując prawie 25 tys. zdjęć - poinformowała w czwartek w komunikacie spółka.
10.02.2023

Nowelizacja ustawy o inwestycjach w energetykę jądrową wraca do Sejmu

Senat przyjął w czwartek z poprawkami nowelizację ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących. Ustawa ma w opinii rządu m.in. ograniczyć ryzyka przy budowie elektrowni jądrowych. Poprawkami Senatu zajmie się Sejm.
10.02.2023

PGE Baltica z największą ilością punktów na obszary 44.E.1 i 60.E.4

Ministerstwo Infrastruktury opublikowało wyniki postępowania rozstrzygającego, prowadzonego w związku z ogłoszeniami nr 4/2022/MFW z dnia 8 lutego 2022 r. na obszar 60.E.4. oraz nr 5/2022/MFW z dnia 8 lutego 2022 r. na obszar 44.E.1.
10.02.2023

Projekt Solartechnik z projektami fotowoltaicznymi o mocy 3,1 gigawata

Wyspecjalizowana w projektach fotowoltaicznych, energetyce przemysłowej i farmach wiatrowych firma Projekt Solartechnik, z początkiem tego roku dysponowała projektami fotowoltaicznymiw różnej fazie rozwoju o łącznej mocy rzędu 3,1 gigawata - poinformowała spółka, będąca częścią Grupy Famur i TDJ.
09.02.2023

PGE z pozwoleniami na elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 250 MW

W ubiegłym roku Grupa PGE pozyskała pozwolenia na budowę projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 251,5 MW, a w realizacji są projekty o łącznej mocy 198 megawatów – wnika z czwartkowej informacji Grupy, która do 2030 r. chce mieć 3 gigawaty mocy fotowoltaicznych.
09.02.2023

Ruszył nabór ze wsparciem dla przedsiębiorstw energochłonnych. Wartość programu to 5 mld zł

„Mamy dzisiaj bardzo dobre wiadomości dla branży energochłonnej – kolejne wsparcie. Od 2016 r. konsekwentnie wspieramy ten sektor, który jest absolutną podstawą naszej gospodarki i przemysłu” – zaznaczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas konferencji prasowej dot. inauguracji programu „Pomoc dla sektorów energochłonnych związana z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 r.”. W spotkaniu, które odbyło się 9 lutego 2023 r. w Warszawie, uczestniczyli również minister rozwoju i technologii Wa
09.02.2023

Przebadali Bałtyk wzdłuż i wszerz. Rekordowe wyniki MEWO

Dla ekipy MEWO S.A. ubiegły rok okazał się rekordowy pod względem przeprowadzonych badań geofizycznych i hydrograficznych. W 2022 r. dokonali pomiarów batymetrycznych, sonarowych i magnetometrycznych na profilach o łącznej długości niemal 45 tys. km. W rezultacie rozpoznano 3,3 tys. km kwadratowych powierzchni dna morskiego – to 6 razy tyle, ile wynosi terytorium Warszawy.
09.02.2023

Huawei dostarczy technologie do jednej z największych elektrowni OZE w Europie Środkowo-Wschodniej

W Polsce powstanie największa w Europie Środkowo-Wschodniej hybrydowa farma, łącząca elektrownię fotowoltaiczną z elektrownią wiatrową o łącznej mocy 205 MW. Będzie ona zdolna wyprodukować wolumen energii elektrycznej dla ponad 100 tys. gospodarstw domowych, a w skali roku jej działanie pozwoli uniknąć emisji blisko 160 ton CO2. Do rozbudowy infrastruktury technologicznej instalacji Huawei dostarczy 710 falowników łańcuchowych i 23 stacje transformatorowe. Hybrydowa farma powstaje na terenach pokopalnianych w Kleczewie, w wojewód
09.02.2023

Francja z ustawą przyspieszającą rozwój OZE

Francuski parlament przyjął we wtorek ustawę, która ma na celu przyspieszenie rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE), a tym samym nadrobienie zaległości kraju w dziedzinie zielonej energii w obliczu kryzysu energetycznego.
08.02.2023

Orlen KolTrans planuje montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy do 50 kWp

Orlen KolTrans z Grupy Orlen zamierza zamontować na dachu budynków warsztatu napraw cystern, który znajduje się na terenie zakładu produkcyjnego PKN Orlen w Płocku (Mazowieckie) instalacji fotowoltaicznej o mocy do 50 kWp. Spółka ogłosiła właśnie zapytanie ofertowe w tej sprawie.
08.02.2023

Bochenek: jest plan głosowania w środę projektu ustawy wiatrakowej

Jest plan głosowania projektu nowelizacji ustawy wiatrakowej w środę w wieczornym bloku głosowań; we wtorek zakończyliśmy prace w ramach drugiego czytania - mówił rzecznik PiS Rafał Bochenek.
08.02.2023

NFOŚiGW: od 13 lutego br. będzie można składać wnioski o wsparcie dla biogazowni wykorzystujących odpady komunalne

Od 13 lutego będzie można składać wnioski w ramach programu „Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny” - poinformował PAP Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
08.02.2023

PGE Energia Ciepła inwestuje w gorzowską sieć ciepłowniczą

PGE Energia Ciepła, z Grupy PGE, podłącza nowych klientów oraz modernizuje i rozwija sieć ciepłowniczą w Gorzowie Wielkopolskim. W 2022 roku gorzowska elektrociepłownia zainwestowała w ten obszar działalności ok. 18 mln zł.
08.02.2023

Berger: udział inwestorów prywatnych w budowie elektrowni jądrowej w Pątnowie zapewnia stabilność projektu

Udział inwestorów prywatnych w budowie elektrowni jądrowej w Pątnowie zapewnia stabilność projektu i jego kontynuowanie, niezależnie od wszelkich zmian - podkreślił w rozmowie z PAP pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Mateusz Berger.
08.02.2023

Electrum buduje pierwszą w Polsce elektrownię hybrydową typu słońce-wiatr

Hybrydowa elektrownia solarno-wiatrowa o ogólnej mocy przyłączeniowej 205 MW należąca do Grupy Lewandpol to najnowszy projekt realizowany przez polską grupę inżynieryjno-technologiczną Electrum. Wynagrodzenie z tytułu prac realizowanych przez Electrum wyniesie ok. 500 mln zł, a prace są prowadzone na terenie pokopalnianym w gminie Kleczew w województwie wielkopolskim. Oprócz farmy fotowoltaicznej i wiatrowej inwestycja docelowo obejmie także magazyn energii.
08.02.2023

Duńczycy zainwestują 800 mln euro w energię słoneczną w UE

Better Energy i Industriens Pension uzgodniły, że wspólnie zainwestują 800 mln euro w budowę 15 nowych farm słonecznych w Europie.
08.02.2023

Sejmowe komisje odrzuciły wszystkie poprawki opozycji do ustawy antywiatrakowej

We wtorek na posiedzeniu połączonych komisji energii i samorządu terytorialnego głosowane były poprawki do ustawy odległościowej, zgłoszone w drugim czytaniu; posłowie odrzucili wszystkie propozycje opozycji.
08.02.2023

UE redukcją emisji metanu zamknie kopalnie

Przyjęcie unijnego rozporządzenia dotyczącego redukcji emisji metanu w branży surowcowo-energetycznej oznacza likwidację polskiego górnictwa węgla i utratę nawet kilkuset tysięcy miejsc pracy – przestrzegła we wtorek śląsko-dąbrowska i górnicza Solidarność.
08.02.2023

Senackie komisje poparły zmianę ustawy o inwestycjach w energetykę jądrową

Senackie komisje środowiska i gospodarki poparły we wtorek nowelizację ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej z poprawką redakcyjną. Ustawa ma w opinii rządu m.in. ograniczyć ryzyka przy budowie elektrowni jądrowych.
08.02.2023

Wiceminister Edward Siarka o przyszłości podkarpackich lasów w dobie zmian klimatycznych

Wiceminister Edward Siarka wziął udział w konferencji naukowej pt. „Przyszłość podkarpackich lasów w dobie zmian klimatycznych”, która odbyła się 3 lutego br. w gmachu Uniwersytetu Rzeszowskiego.
07.02.2023

Pełnomocnik rządu ds. energetyki: nawet opozycja nie storpeduje atomu

Pełnomocnik rządu ds. energetyki Mateusz Berger ww wtorkowej rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną podaje możliwą lokalizację drugiej elektrowni atomowej. Wskazuje na Bełchatów jako na "najbardziej logiczny wybór".
07.02.2023

Energa Logistyka szuka wykonawcy farmy fotowoltaicznej PV Mitra

Spółka Energa Logistyka ogłosiła zapytanie ofertowe na budowę elektrowni fotowoltaicznej PV Mitra w Wielkopolsce o mocy zainstalowanej 65 MW wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Jak poinformowała w ogłoszeniu spółka zależna Energi, wchodzącej w skład Grupy Orlen, oferty można składać do 7 marca.
07.02.2023

Pierwsze Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2023

Innowacyjne kierunki rozwoju kariery zawodowej dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
07.02.2023

Brak wykwalifikowanych kadr największym problemem dla amerykańskiej branży wiatrowej

Shannon Sturgil, dyrektor generalny Siemens Gamesa ds. lądowej energetyki wiatrowej w Ameryce Północnej, w rozmowie z Windpower Monthly podkreśla, że problemem dla energetyki wiatrowej w USA nie są finanse, dostęp do komponent czy galopująca inflacja. Problem leży w braku wykwalifikowanej kadry niezbędnej do realizacji projektów OZE.
07.02.2023

Eksperci: do 2030 roku inwestycje w czystą energię muszą być podwojone

Inwestycje w czystą energię muszą być podwojone do 2030 r. - uważają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zaznaczyli, że tzw. zielone inwestycje, istotne szczególnie dla Europy, pozwalają uniezależnić się od surowców z Rosji.
06.02.2023

Weszło w życie unijne embargo na produkty ropopochodne z Rosji. Czy przyspieszy rozówj OZE?

W niedzielę, 5 lutego br. weszło w życie embargo Unii Europejskiej na produkty z ropy, w tym paliwa gotowe z Rosji, nałożone w związku z rosyjską napaścią na Ukrainę. Eksperci nie spodziewają się zakłóceń na rynku po wprowadzeniu embarga.
06.02.2023

Sądeckie Wodociągi wybudowały instalacje fotowoltaiczne, aby zmniejszyć rachunki za prąd

Sądeckie Wodociągi zakończyły budowę i przyłączyły do sieci trzy instalacje fotowoltaiczne zlokalizowane w Starym Sączu i Świniarsku. Instalacje mają łączną zdolność produkcyjną do 150 MWh rocznie. Nowa inwestycja pokryje część zapotrzebowania spółki na energię elektryczną.
04.02.2023

Łukaszewska-Trzeciakowska: specustawa dot. elektrowni szczytowo-pompowych przeszła przez Stały Komitet RM

Projekt specustawy dot. elektrowni szczytowo-pompowych przeszedł w czwartek przez Stały Komitet Rady Ministrów - poinformowała w piątek wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Nowe przepisy mają ułatwić budowę takich elektrowni.
04.02.2023

Francuzi zbadają możliwości dłuższej eksploatacji reaktorów jądrowych

Pałac Elizejski opowiada się za zbadaniem możliwości przedłużenia żywotności reaktorów jądrowych do 60 lat i dłużej, jeśli pozwolą na to zasady bezpieczeństwa - poinformowała w piątek agencja Reutera.
03.02.2023

Equinor i Vår Energi opuszczają projekt zakładu produkującego amoniak Barents Blue

Norweskie firmy energetyczne Equinor i Vår Energi wycofują się z prowadzonego przez Horisont Energi projektu Barents Blue, znanego również jako pierwszy w Europie zakład produkcji niebieskiego amoniaku na dużą skalę.
03.02.2023

Polskie inteligente meble solarne hitem!

Wyposażone w panele fotowoltaiczne ławki, wiaty przystankowe czy kioski informacyjne pozwalają mieszkańcom naładować telefon, zyskać dostęp do hot spota czy sprawdzić ważne informacje, np. o bieżących rozkładach jazdy komunikacji miejskiej. Produkowane przez polską firmę elementy miejskiej architektury zyskują uznanie na całym świecie. Przekonują się do nich również rodzime miasta.
03.02.2023

Posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. unijnego Pakietu Legislacyjnego "Gotowi na 55%"

Wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński przewodniczył posiedzeniu Międzyresortowego Zespołu do spraw Pakietu Legislacyjnego "Gotowi na 55%", które odbyło się 2 lutego 2023 r.
02.02.2023

Liderzy offshore wind opracują metodę liczenia śladu węglowego morskich farm wiatrowych

Jedenastu deweloperów morskiej energii wiatrowej – bp, EnBW, Fred Olsen Seawind, Parkwind, RWE, ScottishPower Renewables, Shell, SSE, Total Energies, Vattenfall i Ørsted – współpracuje z Carbon Trust, aby przyszłość morskiej energii wiatrowej była jeszcze bardziej zrównoważona.
02.02.2023

Czas na edukację energetyczną!

W całym kraju kryzys energetyczny jest odmieniany przez wszystkie przypadki. Duża część odpowiedzialności za utrzymanie ciągłości dostaw energii spoczywa na samorządach. To zdecydowanie jedno z poważniejszych wyzwań dla gmin na najbliższe lata, a podejmowane dzisiaj decyzje powinny być wielowymiarowe i wychodzące poza bieżące, palące problemy.
02.02.2023

Firmy złożyły dodatkowe propozycje na odwiert geotermalny w Grodźcu; oferują niższe ceny

Dodatkowe propozycje złożyli dwaj dotychczasowi oferenci startujący w przetargu, w którym gmina Jasienica koło Bielska-Białej, chce wyłonić wykonawcę odwiertu geotermalnego w Grodźcu. Zaproponowano niższe ceny – dowiedziała się PAP w jasienickim urzędzie gminy.
02.02.2023

Łańcuch wartości energetyki jądrowej w Polsce

Przygotowania do budowy dużych elektrowni atomowych i małych - modułowych, możliwości zaangażowania polskich przedsiębiorstw oraz sposoby finansowania inwestycji to główne tematy konferencji zatytułowanej „Łańcuch wartości energetyki jądrowej w Polsce”.
02.02.2023

Wsparcie dla wprowadzenia prośrodowiskowej technologii producenta silników lotniczych

Dzięki dotacji z NFOŚiGW producent komponentów i części do różnych grup silników lotniczych - spółka Pratt & Whitney Kalisz wdroży ekologiczną technologię pozwalającą na całkowitą redukcję wytwarzania odpadów zawierających chrom, oraz ścieków przemysłowych z zawartością związków chromu. Projekt zostanie zrealizowany w ramach fazy W (tj. wdrożenie) programu Gekon - Generator Koncepcji Ekologicznych, jako kontynuacja wcześniejszej fazy B+R sfinansowanej w tym samym programie.
02.02.2023

Polenergia uruchomiła swoją największą farmę wiatrową!

Polenergia uruchomiła jedną z największych w Polsce farm wiatrowych - poinformowała spółka w środę. Roczna produkcja FW Dębsk wyniesie około 366 GWh, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię 183 tys. gospodarstw domowych - wskazano w komunikacie.
02.02.2023

Estoński Enefit zwiększył w 2022 r. sprzedaż energii elektrycznej w Polsce o 135 proc.

Enefit, spółka należąca do estońskiej, państwowej grupy Eesti Energia, jednego z największych producentów energii w krajach bałtyckich, zakończył 2022 rok z rekordowymi wynikami sprzedaży energii elektrycznej w Polsce. W ubiegłym roku firma zakontraktowała 2,9 TWh energii elektrycznej, co oznacza wzrost o 135 proc., oraz 0,5 TWh gazu. Enefit dynamicznie rozwija się na polskim rynku, otwierając m.in. biuro sprzedaży w Katowicach dla klientów z południa kraju, a także planuje wdrożenie nowych usług, w tym publicznej sieci ładowarek
01.02.2023

Europejski wiatr drastycznie słabnie... o 47 proc.!

Według najnowszych danych branżowej organizacji WindEurope - inwestycje w energię wiatrową na terenie UE spadły w 2022 roku, a zamówienia na nowe turbiny wiatrowe spadły o 47 proc. w stosunku do 2021 roku.
01.02.2023

Transfer aktywów do NABE nie oznacza, że energetyka będzie mogła mocno zwiększyć zadłużenie - Fitch

Perspektywa dla sektora energetycznego w Polsce w '23 jest stabilna - oceniają przedstawiciele Fitch. Po wydzieleniu wytwórczych aktywów węglowych do NABE Fitch będzie mógł podnieść limity dźwigni finansowej przy obecnych ratingach spółek, ale nie oznacza to, że firmy będą mogły znacząco zwiększać zadłużenie.
01.02.2023

Wspólnoty mieszkaniowe idą po granty na OZE

Od jutra mieszkańcy będą mogli wnioskować o zielone dotacje. Zarządzający lokalami nie mają wątpliwości, że popyt będzie duży. Nie będzie to jednak bieg bez przeszkód - pisze wtorkowy "Puls Biznesu".
31.01.2023

ARiMR rozpoczyna nabór wniosków o wsparcie inwestycji dot. nawadniania i OZE

Od wtorku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczyna nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji związanych z nawadnianiem lub wykorzystaniem zielonych źródeł energii w gospodarstwach - poinformowała ARiMR.
31.01.2023

Eksperci: kryzys energetyczny się nie skończył, Polska powinna stawiać na oszczędność i OZE

Kryzys energetyczny się nie skończył, mogą się pojawić problemy z dostępnością gazu, Polska powinna kłaść większy nacisk na oszczędność energii i jak najszybciej budować OZE - oceniali eksperci w czasie konferencji "Energetyka 2023 - przesilenie".
31.01.2023

Ekoinnowacje w OZE

Postępujące zmiany klimatu, rozwój przemysłu i coraz większe zapotrzebowanie na energię stawiają przed nami wiele wyzwań dotyczących ochrony środowiska naturalnego. Innowacje technologiczne, które w powszechnej świadomości raczej nie są kojarzone z ekologią, a może nawet wydają się z nią sprzeczne, w ostatnich latach coraz mocniej skupiają się na poszukiwaniu rozwiązań służących środowisku. Co dokładnie zyskujemy dzięki ekoinnowacjom?
31.01.2023

Prąd ze słońca dobrze wykorzystany

Spożytkowanie na własne potrzeby przynajmniej 40 procent energii elektrycznej produkowanej w domowej instalacji fotowoltaicznej znacznie optymalizuje opłacalność instalacji i jakość jej pracy. Im większy poziom autokonsumpcji, tym lepiej. Według badań TAURONA, prosumenci zużywają średniorocznie jedynie około 20 procent energii ze swoich domowych instalacji, reszta trafia do sieci dystrybucyjnej. Eksperci firmy radzą jak zwiększyć oszczędności i skorzystać z programu Mój Prąd 4.0.
31.01.2023

Hiszpańska państwowa spółka będzie produkowała paliwo jądrowe dla elektrowni atomowych radzieckiej technologii

Państwowa spółka handlowa Industrias Avanzadas S.A. (ENUSA) podejmie produkcję paliwa jądrowego dla reaktorów technologii radzieckiej VVER - 440 we współpracy z koncernem Westinghouse Electric Sweden AB - poinformowała ENUSA w oświadczeniu na stronie internetowej.
31.01.2023

Wyhamowanie na rynku fotowoltaiki przejściowe; PV może pomóc kryzys ekonomiczny

Wprowadzenie nowego systemu rozliczeń prosumentów zmniejszyło popularność fotowoltaiki (PV), ale to sytuacja przejściowa - uważa ekspert firmy Eaton Bartłomiej Jaworski. Dodał, że w najbliższych miesiącach rynkowi PV może pomóc kryzys ekonomiczny i wyższe dotacje w programie "Mój Prąd".
31.01.2023

PGE planuje wielomiliardowe inwestycje w OZE i dystrybucję [WIDEO]

W ramach transformacji energetycznej PGE zrealizuje w najbliższych latach potężne, wielomiliardowe inwestycje w OZE i dystrybucję, ale – aby ułatwić pozyskiwanie finansowania na te inwestycje – musi w większym stopniu odpowiedzieć na oczekiwania instytucji, które będą je współfinansować. – Musimy wychodzić naprzeciw oczekiwaniom związanym z realizacją ścieżki dekarbonizacji oraz wplataniem elementów ESG w strategię biznesową – zaznacza Filip Osadczuk, pełnomocnik zarządu ds. ESG oraz dyrektor Departamentu Relacji Inwestorskich i
31.01.2023

ONDE podpisuje największy w historii kontrakt w wykonawstwie PV

Trzy kontrakty na budowę farm fotowoltaicznych podpisało giełdowe ONDE ze spółkami celowymi Qair Polska. Ich łączna wartość to 152 mln zł netto.
30.01.2023

Morska podstacja dla bałtyckiego projektu Baltic Eagle opuściła Belgię

Iberdrola poinformowała na Twitterze, że z belgijskiego portu wypłynęła stacja transformatorowa dla niemieckiej morskiej farmy wiatrowej Baltic Eagle. Obecnie znajduje się w drodze do Niemiec.
30.01.2023

Testy systemu TETRA na farmach wiatrowych pod kątem polskiego offshorewind

Enspirion, Energa Wytwarzanie i firma Motorola Solutions przeprowadziły testy łączności krytycznej w standardzie TETRA. Zostały one wykonane, pod kątem potencjalnej instalacji systemu na farmach wiatrowych zlokalizowanych na Bałtyku.
30.01.2023

Nomad Electric wchodzi na portugalski rynek fotowoltaiki

Nomad Electric otworzył oddział w Lizbonie i dostarczy rozwiązania informatyczne klasy SCADA dla pierwszego portfela projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 70 MWp. Biuro w Portugalii jest drugim po Rumunii, zagranicznym oddziałem Spółki. W 2023 roku Nomad Electric ma w planach dalszą ekspansję międzynarodową.
30.01.2023

195 mln euro na projekty wspierające technologie wodorowe

Europejskie Partnerstwo na rzecz Czystego Wodoru właśnie ogłosiło nabór wniosków na projekty w ramach rozwoju technologii wodorowych, które mogą być realizowane przez różne podmioty, począwszy od dużych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) po instytucje publiczne i jednostki badawcze, w zależności od specyfiki tematu. Wnioski można składać od 31 stycznia 2023 r. do 18 kwietnia 2023 r. W tym roku na rozwój projektów w ramach nowoczesnych technologii wodorowych zostało przeznaczonych 195 mln EURO.
30.01.2023

Czy Europa wykorzysta potencjał 70 GW z pływów?

Jak wynika z zaprezentowanego 26 stycznia 2023 roku w Lizbonie raportu - na podstawie danych z modelowania oraz wskaźników predykcyjnych wzrostu poszczególnych sektorów OZE - w tym offshoreiwnd - w perspektywie roku 2030, 2040 i 2050 energia pochodząca z pływów i fal może wzmocnić i ustabilizować europejski system elektroenergetyczny.
30.01.2023

Młodzież aktywnie edukuje o OZE. Zaczyna od najmłodszych.

Europa od dłuższego czasu zmaga się z kryzysem energetycznym. Wśród rozwiązań, które mogą pomóc często pojawia się tematyka energii odnawialnej i energetyki jądrowej. Według badań CBOS z 2022 r., poparcie wśród Polaków dotyczące tego ostatniego źródła energii wzrosło aż 75 proc. Organizatorzy największej w Polsce olimpiady projektów społecznych „Zwolnieni z Teorii” zauważają zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii wśród młodzieży. W ramach programu „Energia w nauce” młodzi ludzie realizują w swoich miastach akcje edukacyjne
30.01.2023

Rekordowa umowa o finansowanie na rynku fotowoltaiki: Otovo z 120 mln EUR na rozwój leasingu konsumenckiego

Otovo, jedyna firma w Polsce, która oferuje leasing konsumencki na sfinansowanie instalacji fotowoltaicznej, zamknęła nową rundę finansowania.
30.01.2023

Zielony wodór w świetle nowelizowanej dyrektywy RED II

Wodór w polityce energetyczno-klimatycznej UE
29.01.2023

Powstanie jeden z największych parków odnawialnej energii w Europie Środkowo-Wschodniej

Fundusz, zarządzany przez Polski Fundusz Rozwoju, zawarł umowę pożyczki o wartości do 90 mln zł na budowę farmy solarno-wiatrowej Kleczew Solar & Wind - poinformował PFR w piątek. Będzie to jeden z największych parków odnawialnej energii w Europie Środkowo-Wschodniej. Ruszy w 2023 r. - dodano.
28.01.2023

Amerykański sen o offshore wind zagrożony – połowa projektów z opóźnieniami

Z najnowszego raportu amerykańskiego National Renewable Energy Laboratory (NREL) wynika, że połowa projektów morskich farm wiatrowych rozwijanych w USA jest zagrożona opóźnieniami. Problemem jest brak wymaganej infrastruktury portowej, statków oraz odpowiedniej liczby komponentów produkowanych przez rodzime firmy.
27.01.2023

EDP Renewables oddało 2,1 GW mocy OZE w 2022 roku

Ekspansja na region Azji i Pacyfiku przyczyniła się do zwiększenia zaangażowania EDPR w transformację energetyczną, przy czym region ten stanowi już 5% portfela spółki. Projekty fotowoltaiczne wniosły zwiększony wkład w produkcję czystej energii EDPR, dodając 1,1 GW w 2022 r.
26.01.2023

700 zamiast 500 - propozycje sejmowych komisji do ustawy antywiatrakowej

Senat nie zgłosił poprawek do noweli mającej uprościć procedury dla branży offshore Senat w środę nie zaproponował poprawek do nowelizacji ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej. Nowe przepisy mają m.in. uprościć procedury dla branży offshore, czyli dla morskiej energetyki wiatrowej. Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 98 senatorów, nikt nie był przeciw ani nie wstrzymał się od głosu. Teraz nowela trafi do podpisu prezydenta. Nowelizacja modyfikuje przepisy dotyczące wydaw
26.01.2023

Okrągły stół dla sektora energii odnawialnej

Rok 2022 był dla Polski równie trudny i złożony jak i dla reszty Europy. Był rokiem znaczących globalnych zmian w sektorze energetycznym, które wywarły wpływ na niemalże każdy kraj, każde przedsiębiorstwo i każdego obywatela poprzez rosnące ceny energii i zastosowanie szantażu energetycznego ze strony Rosji. Był to również czas wymagający zmiany podejścia do kwestii energii ze strony społeczeństw i opracowania nowych strategii zarządzania energią. Ułatwienie osiągnięcia efektywności energetycznej, zmniejszenie zużycia energii, dy
26.01.2023

Dziadzio: korzyści z tworzenia inteligentnych sieci energetycznych dla gospodarki to 11 mld zł

Koszt budowy inteligentnej sieci energetycznej to ponad 7 mld zł, ale korzyści dla gospodarki sięgną 11 mld zł - mówił w środę na konferencji wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio. Do tej pory zainstalowano 4 mln inteligentnych liczników - dodał.
26.01.2023

Lewica apeluje o szybkie procedowanie projektu tzw. ustawy wiatrakowej

Lewica zaapelowała w środę o szybkie procedowanie projektu tzw. ustawy wiatrakowej. Jako Lewica jesteśmy za poluzowaniem tych obostrzeń, które dzisiaj są - mówili w środę politycy Lewicy
25.01.2023

Jest zgoda UOKiK na 5 wspólnych spółek offshore Orsted i ZE PAK

Prezes UOKiK zgodził się na utworzenie przez duńskiego Orsted i ZE PAK pięciu spółek, mających budować morskie farmy wiatrowe - poinformował w środę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
25.01.2023

Kopalnia KGHM w pełni na zielonej energii. Rząd Chile zachwycony

Sierra Gorda, kopalnia KGHM w Chile, zasilana jest wyłącznie zieloną energię. Jesteśmy jedną z największych kopalni chilijskich, która jako jedna z pierwszych przechodzi w pełni na ten typ źródła energetycznego. Wiąże się to wręcz entuzjazmem rządu chilijskiego – mówi dla portalu i.pl wiceprezes KGHM Mirosław Kidoń.
24.01.2023

Sasin: w ciągu kilku miesięcy decyzje ws. trzeciej elektrowni jądrowej

Myślę, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy zapadną decyzje ws. trzeciej elektrowni jądrowej w Polsce, po pierwsze jej lokalizacji i potem kontrahenta - poinformował we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
24.01.2023

W 2025 r. pierwsze MFW zostaną przyłączone do krajowego systemu energetycznego

Pod koniec 2025 r. pierwsze morskie farmy wiatrowe zostaną przyłączone do krajowego systemu energetycznego - powiedział wiceminister klimatu Ireneusz Zyska. Dodał, że będzie to 5,9 - 6 GW mocy zainstalowanej. Ocenił, że w ciągu 10-15 lat Polska może być jednym z liderów tej branży w Europie.
24.01.2023

Status offshore wind w Polsce. Na jakim etapie jest projekt BC-Wind

W ramach nowego cyklu artykułów na temat morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, podsumowujemy dotychczasowe postępy w realizacji poszczególnych projektów farm wiatrowych. Jednym z nich to projekt BC-Wind, realizowany przez spółkę Ocean Winds (OW). Co udało się dotychczas zrealizować inwestorowi? Już dziś zapraszamy do śledzenia cyklu na łamach GospodarkaMorska.pl.
23.01.2023

Minesto i SEV wzmacniają partnerstwo na rzecz rozwoju energii pływów na Wyspach Owczych

Minesto, wiodący deweloper w sektorze energetyki oceanicznej, oraz SEV, farerskie przedsiębiorstwo użyteczności publicznej, odnowiły i rozszerzyły umowę o współpracy, w której określono role i obowiązki związane z budową energii pływów na Wyspach Owczych, w tym bieżącą produkcją energii elektrycznej w Vestmannasund i pierwszą dużą macierzą pływową w Hestfjord.
23.01.2023

Marguerite uruchamia platformę inwestycyjną dla projektów PV

Marguerite zainwestuje do 60 mln euro w platformę inwestycyjną dedykowaną projektom fotowoltaicznym typu greenfield.
23.01.2023

Enea Operator buduje nową stację energetyczną z myślą o rozwoju odnawialnych źródeł energii

Enea Operator realizuje kolejną inwestycję w ramach programu modernizacji sieci energetycznej #Poznań2030. Inwestycja obejmie budowę nowej stacji 110/15 kV Szczepankowo wraz z powiązaniami. Nowa stacja przyczyni się do rozwoju energetyki odnawialnej na terenie Poznania i okolic – wzrosną możliwości przyłączenia źródeł OZE.
23.01.2023

Chłodzenie może być tańsze i efektywniejsze. Polska firma wdraża przełomową technologię

W ciągu najbliższych 12–24 miesięcy polska spółka Dynamic Air Cooling (DAC) planuje wprowadzenie na rynek urządzeń wyposażonych w nową metodę chłodzenia. Ich działanie oparte jest na oryginalnym cyklu termodynamicznym i gazowym, a czynnik chłodzący stanowi jedynie powietrze. Docelowo w ofercie producenta pojawią się urządzenia o mocy chłodniczej 30–1250 kW.
23.01.2023

AKVA Group i Inseanergy współpracują w celu dekarbonizacji za pomocą pływających ogniw słonecznych

Producent sprzętu dla przemysłu rolniczego AKVA Group i norweska firma zajmująca się technologią pływających farm słonecznych Inseanergy podpisały list intencyjny w sprawie dostawy i integracji rozwiązań w zakresie zielonej energii dla branży pozyskiwania żywności ze środowiska wodnego.
23.01.2023

PKN Orlen zainwestuje w 2023 r. 34 mld zł m.in. w OZE

PKN Orlen zainwestuje w 2023 r. 34 mld zł - poinformował w piątek w Gdańsku prezes PKN Orlen daniel Obajtek. Zapowiedział m.in. rozbudowę mocy nawozowych. Koncern jest właścicielem Anwilu - drugiego producenta nawozów w Polsce.
20.01.2023

Energa przygotowała rozwiązania dla samorządów związane ze zmniejszeniem zużycia energii elektrycznej

Audyt energetyczny, ograniczenie mocy w ramach usługi DSR, modernizacja oświetlenia czy instalacja fotowoltaiki, to niektóre z tematów konferencji w sprawie zmniejszenia zużycia energii elektrycznej dla samorządów - poinformowała w czwartek Energa.
20.01.2023

Niezależność energetyczna Wielkiej Brytanii wymaga 10 mln ton stali

Jeden z producentów stali Tata Steel opublikował raport na temat zapotrzebowania Wielkiej Brytanii na surowce na ścieżce do uzależnienia się kraju od importu energii elektrycznej i paliw kopalnych. Transformacja energetyczna tylko w tym kraju będzie wymagała nawet 10 mln stali.
20.01.2023

RWE czarteruje nowe CSOV firmy Rem Offshore

Niemiecki koncern RWE podpisał długoterminową umowę na czarter specjalistycznej jednostki pływającej typu CSOV, przeznaczonej do budowy dla offshore. Statek będzie pracował przy brytyjskiej morskiej farmie wiatrowej.
20.01.2023

Energetyka jądrowa - nowe studia na PWr

Znamy już dostawców technologii dla pierwszych polskich elektrowni jądrowych. Przygotowania do tak wielkich inwestycji, a potem ich uruchomienie, będą wiązały się z zapotrzebowaniem na specjalistów w dziedzinie energetyki jądrowej. Dlatego – w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji i Nauki – na PWr trwa rekrutacja na nowe studia magisterskie.
20.01.2023

EDF Renewables Polska: Bałtyk to dobro narodowe, ogromny potencjał i strategiczne źródło energii [WIDEO]

„Odnawialne źródła energii będą stanowiły o naszej wolności, niezależności, bezpieczeństwie energetycznym. Bałtyk to dla Polski dobro narodowe, cenny klejnot i ogromny potencjał, który powinien zostać wykorzystany w sposób przemyślany jako strategiczne źródło energii” – mówi Alicja Chilińska-Zawadzka, prezes zarządu EDF Renewables Polska.
20.01.2023

PGE planuje w I pół. '23 przedstawić aktualizację strategii i dopiąć projekt finansowania atomu

PGE planuje w pierwszym półroczu 2023 roku przedstawić aktualizację strategii grupy, której jednym z filarów będzie energetyka jądrowa. Spółka chciałaby także w pierwszym półroczu br. dopiąć projekt finansowania projektu atomowego. Produkcja energii z polsko-koreańskiej elektrowni jądrowej miałaby ruszyć w 2036 roku – poinformował PAP Biznes w wywiadzie w Davos prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
19.01.2023

Swift Anchors powiększa się i szuka nowych inżynierów

Swift Anchors, brytyjska firma zajmująca się nowoczesnymi rozwiązaniami systemów kotwiczących dla branży offshore, rozwija swoją działalność. Szuka nowych pracowników – głównie inżynierów.
19.01.2023

W Gdańsku powstanie fabryka wież dla sektora offshore

Agencja Rozwoju Przemysłu oraz GRI Renewable Industries podpisały w czwartek umowę ws. budowy nowej fabryki wież dla morskiej energetyki wiatrowej (MEW). Wartość szacowanej inwestycji to ponad 150 mln euro, a planowane uruchomienie produkcji to 2025 r.
19.01.2023

Postawili na offshore i ryzyko. Praktycy uczą, jak zarządzać projektami przyszłości

W ciągu najbliższych lat w Polsce rynek pracy w sektorze morskiej energetyki wiatrowej może przyczynić się do powstania nawet 80 tys. nowych miejsc pracy. Dużym wyzwaniem będzie przygotowanie wykwalifikowanej kadry. Jedną z uczelni, która odpowiada na potrzeby rynku, jest Uniwersytet Morski w Gdyni. W lutym mury uczelni opuszczą pierwsi absolwenci rocznych studiów podyplomowych „Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej”, a w marcu rozpocznie się kolejna edycja. Rekrutacja trwa. Partnerem głównym
19.01.2023

Drugie życie turbin wiatrowych

Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, wspiera upcykling infrastruktury wytwarzającej zieloną energię. Już w piętnastu lokalizacjach dewelopera znajdują się ekologiczne meble miejskie wykonane ze zużytych turbin wiatrowych. W 2023 roku takie meble pojawią się w kolejnych stu miejscach.
19.01.2023

W Warszawie będą odzyskiwać ciepło ze ścieków

Wodociągowcy podpisali umowę z ciepłownikami w zakresie odzyskiwania ciepła ze ścieków i wykorzystania go na potrzeby mieszkańców. To pionierskie rozwiązanie w stolicy.
19.01.2023

PUNKPIRATES i realizacja strategii w zakresie projektów fotowoltaicznych

Spółka przyjęła dwa modele biznesowe. Pierwszy z nich zakłada nabycie gotowych, działających projektów fotowoltaicznych a następnie zwiększenie ich efektywności poprzez wykorzystanie dodatkowych źródeł energii typu wiatr, woda, magazyny energii, jak również przy wykorzystaniu urządzeń zwiększających produkcję energii. Drugi model zakłada nabycie projektów w fazie RTB (Ready to build) lub wcześniejszej (greenfield lub brownfield) celem modyfikacji i dokończenia ich już w Spółce. Oba przyjęte modele zakładają długofalową produkcję
19.01.2023

Prezes PGE: w 2036 r. uruchomimy produkcję energii z polsko-koreańskiej elektrowni jądrowej

W 2036 r. uruchomimy produkcję energii w realizowanej przez PGE, ZE PAK i KHNP elektrowni jądrowej - powiedział w środę prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Podkreślił, że preferowaną lokalizacją dla tej elektrowni jest Pątnów, choć brane pod uwagę są też inne miejsca, niedaleko od tego miasta.
19.01.2023

Rzecznik rządu: ustawa wiatrakowa będzie procedowana na kolejnym posiedzeniu Sejmu

Ustawa wiatrakowa będzie procedowana na kolejnym posiedzeniu Sejmu - zapowiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, jesteśmy wrażliwi na tym punkcie, żeby wiatraki nie były stawiane bez odpowiedniego ładu przestrzennego.
16.01.2023

DLA Piper: Spółki kwestionują wysokość wpłat na fundusz energetyczny; będą domagać się rekompensat

Spółki energetyczne, na które ustawa o maksymalnych cenach energii nałożyła obowiązek dokonywania comiesięcznych wpłat na rzecz specjalnego funduszu, kwestionują wysokość daniny i zamierzają dochodzić rekompensat od Skarbu Państwa z powodu ponoszonych strat, twierdzą eksperci kancelarii prawnej DLA Piper. W ich opinii, przepisy dotyczące wpłat na fundusz są niezgodne z prawem unijnym.
16.01.2023

Stabilne źródła energii w niestabilnych czasach - fakty i mity. Dlaczego w Polsce w 2023 r. warto postawić na OZE?

Rok 2023 rozpoczyna się od intensywnej dyskusji o cenach i kosztach energii. Zagadnienie, które dotyczy każdej dziedziny gospodarki, każdej firmy i każdego gospodarstwa domowego jest dobrym przyczynkiem do tego, aby mówić o odnawialnych jej źródłach. Okazuje się, że kiedy szukamy bezpieczeństwa i stabilizacji w dziedzinie energetyki, odnawialne źródła energii są odpowiedzią na te potrzeby.
16.01.2023

Orsted ze zgodą na budowę systemu magazynowania dla MFW Hornsea 3

BESS w Norfolk ma mieć moc około 200 MW i być zlokalizowany z już zaplanowaną infrastrukturą.
16.01.2023

Nadchodzi przełom dla litewskiego offshore wind. W tym roku odbędzie się pierwsza aukcja

Litwa przygotowuje się na pierwszą aukcję dotyczącą morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Ta odbędzie się we wrześniu i będzie dotyczyła pierwszego projektu farmy wiatrowej o mocy 700 MW. Instalacja ma zostać uruchomiona w 2028 roku. 
16.01.2023

Wzrost cen energii skłania firmy do wymiany oświetlenia. W niektórych sektorach odpowiada ono za 80 proc. kosztów

Światowy rynek energooszczędnych technologii oświetleniowych do końca dekady zwiększy swoją wartość niemal dwukrotnie – przewidują analitycy Precedence Research. Inwestowaniu w rozwiązania efektywne energetycznie sprzyjają rosnące w szybkim tempie ceny energii. Skłania to firmy do szukania oszczędności w największych wydatkach, a koszty oświetlenia mogą stanowić nawet 80 proc. kosztów przedsiębiorstwa. Rosnące ceny energii znacząco skracają teraz okres zwrotu tego typu inwestycji.
16.01.2023

Aktywiści klimatyczni protestują w Davos przeciwko dominacji koncernów w debacie o nowych źródłach energii

Aktywiści klimatyczni protestowali w niedzielę w Davos przeciwko roli dużych firm naftowych i gazowych na rozpoczynającym się tam w poniedziałek Światowym Forum Ekonomicznym (WEF), twierdząc, że przechwytują one debatę klimatyczną dla realizacji swoich egoistycznych celów.
15.01.2023

Morawiecki o ustawie 10H: obecna regulacja jedną z najbardziej restrykcyjnych na świecie, chcemy ją zliberalizować

Dzisiejsza regulacja jest jedną z najbardziej restrykcyjnych na świecie; chcemy ją uwolnić, zliberalizować dla dobra polskiej gospodarki - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do ustawy wiatrakowej. "Jestem zwolennikiem odnawialnych źródeł energii" - dodał.
15.01.2023

Sejm przyjął ustawę o inwestycjach w obiekty energetyki jądrowej

Sejm przyjął ustawę o inwestycjach w zakresie obiektów energetyki jądrowej w Polsce z pięcioma poprawkami. Umożliwi to przyspieszenie realizacji strategicznych dla bezpieczeństwa energetycznego projektów, zmniejszy ryzyko po stronie inwestorów.
13.01.2023

EDPR oddaje do użytku swój pierwszy hybrydowy projekt

Farma fotowoltaiczna ustawiona obok parku wiatrowego Mosteiro jest pierwszym projektem hybrydowym EDP Renewables z zakresu połączenia pv i onshore, maksymalizującym produkcję czystej energii.
13.01.2023

Świadectwa energetyczne będą obowiązkowe przy sprzedaży lub najmie nieruchomości

Od 28 kwietnia świadectwa energetyczne określające zapotrzebowanie nieruchomości na energię będą obowiązkowe przy sprzedaży i wynajmie mieszkania lub budynku. Jak podkreśla resort rozwoju, dzięki dokumentowi nabywca lub najemca będzie świadomy przyszłych kosztów zużycia energii.
13.01.2023

Fińskie wiatraki wyprodukowały 40 proc. więcej energii

W 2022 r. produkcja energii wiatrowej wzrosła o ponad 40 proc. Produkcja energii z turbin wiatrowych wzrosła w 2022 r. o 41 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Farmy wiatrowe pokryły ponad 14,1 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną – wynika z danych federacji sektora energetycznego. Fińskie turbiny wiatrowe dostarczyły w ciągu roku ok. 11,5 TWh energii elektrycznej, podczas gdy zużycie energii w całym kraju było na poziomie ok. 80 TWh – podano w czwartkowym komunikacie stowarzyszenia energetyki wiatrowe
12.01.2023

Oskar Waluśkiewicz rozbudowuje praktykę energetyczną DLA Piper w Polsce

12 stycznia 2023 – W odpowiedzi na dynamiczny rozwój sektora energetycznego, kancelaria DLA Piper wzmacnia swój zespół. Szefem praktyki energetycznej i nowym partnerem w warszawskim biurze został Oskar Waluśkiewicz.
12.01.2023

Econergy otrzymuje 50 mln euro na rozwój PV w Polsce

150 mln euro kredytu zostanie przeznaczone na realizację projektów w Polsce i Rumunii.
11.01.2023

Enefit Green pozyskuje 325 mln euro na inwestycje w wiatr i słońce

Enefit Green podpisał umowy z SEB i Nordic Investment Bank (NIB) o wartości 325 mln euro na finansowanie swojego bieżącego programu inwestycyjnego. Środki te zostaną przeznaczone na budowę projektów odnawialnych źródeł energii w krajach bałtyckich.
11.01.2023

WindEurope: w 2022 r. w krajach Unii przybyło 15 GW mocy wiatrowych

W 2022 r. w państwach UE przybyło 15 GW nowych mocy wiatrowych, o jedną trzecią więcej niż w 2021 r. - wynika z opublikowanych w środę wstępnych danych WindEurope, największej europejskiej branżowej organizacji energetyki wiatrowej.
11.01.2023

Rynek energii elektrycznej: Prezes URE ogłosił wyniki aukcji głównej rynku mocy na dostawy w 2027 roku

Przeprowadzona w grudniu 2022 r. przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne aukcja zakończyła się w pierwszej rundzie.
11.01.2023

Iberdrola rozpoczyna uruchomienie farmy wiatrowej Korytnica II w Polsce

Iberdrola rozpoczęła uruchamianie polskiej farmy wiatrowej Korytnica II, zlokalizowanej 80 km od Warszawy w województwie mazowieckim w Węgrowie.
10.01.2023

Czy damy sobie radę z recyclingiem paneli PV, których miliony zainstalowaliśmy na naszych dachach? Co zrobimy ze zużytymi śmigłami wiatraków?

Panele fotowoltaiczne i wiatraki to przyszłość energetyki. Jest ich coraz więcej w krajobrazie Polski. Jednak nawet te zbudowane z wykorzystaniem najnowszych technologii nie będą działać wiecznie. Myślący perspektywicznie prosumenci zastanawiają się, jak rozwiązać w przyszłości problem recyclingu paneli PV zainstalowanych na swoich domach. Dlatego Grupa PGE już dziś pracuje nad metodami, które pomogą uporać się z czekającymi branżę problemami z utylizacją wyeksploatowanych urządzeń. W grudniu 2022 roku PGE otworzyła Centrum Badań
10.01.2023

Podatki uderzą w deweloperów - EDP podejmie działania prawne przeciwko Polsce

Polska i Rumunia wprowadziły niedawno nowe przepisy mające na celu ograniczenie przychodów spółek energetycznych w związku z wysokimi cenami.
10.01.2023

3 sposoby, jak być eko, również zimą

Trend bycia eko jest obecnie bardzo popularny. Warto jednak pamiętać, że także zimą z powodzeniem można go realizować. Istnieje kilka sposobów, które pomagają kontynuować działania, mające na celu ograniczanie szkód dla naszej planety. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby w okresie zimowym być bardziej eko i chronić środowisko naturalne.
10.01.2023

Hitachi wygrywa kontrakt na przyłączenie do sieci MFW Bałtyk

Firma zintegruje farmy wiatrowe z polskim systemem energetycznym.
09.01.2023

MEWy - międzynarodowy konkurs dla uczniów, studentów i doktorantów

Politechnika Morska w Szczecinie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego zapraszają do udziału w kolejnej, już trzeciej edycji wizjonerskiego konkursu: „Trendy i wizje rozwojowe morskich elektrowni wiatrowych”.
09.01.2023

Mapa średnich cen energii w grudniu 2022 roku

Firma Energy Solution Sp. z o.o., zajmująca się działalnością doradczą dla odbiorców energii elektrycznej i paliwa gazowego przygotowała kolejną, comiesięczną analizę średnich cen energii. W grudniu 2022 roku na rynku SPOT za 1 MWh płacono w UE średnio ponad 241 Euro. W Polsce cena ta oscylowała w ubiegłym miesiącu wokół 173 Euro. Uśredniona cena zakupu energii dla kontraktu terminowego (BASE Y) na 2023 r. wynosiła nieco ponad 287 Euro. W Polsce spółki handlujące energią oczekiwały za 1 MWh ok. 223 Euro.
09.01.2023

Rząd uwierzył w potencjał wiatru z morza – aukcje na offshore z 5 na 12 GW

W rządowym projekcie nowelizacji ustawy o OZE zwiększono wolumen i terminy aukcji offshore. Z zakładanych wcześniej 5 GW obecnie, rządowe plany przewidują aukcje na maksymalną łączną moc zainstalowaną morskich farm wiatrowych na poziomie 12 GW. Według PSEW przy wykorzystaniu pełnego potencjału morskich farm wiatrowych offshore może w przyszłości stanowić podstawę wytwarzania energii w Polsce, zaspokajając nawet 57% całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną.
09.01.2023

Rządowe wsparcie Polaków w walce z kryzysem energetycznym w Europie

Dynamiczne wzrosty cen surowców, spowodowane agresją Rosji w Ukrainie, doprowadziły do konieczności wprowadzenia szczególnych narzędzi wsparcia odbiorców ciepła systemowego na cele mieszkaniowe i użyteczności publicznej.
08.01.2023

Politechnika Morska jako lider w kształceniu inżynierów sektora morskiej energetyki wiatrowej

Politechnika Morska w Szczecinie jako pierwsza uczelnia w Polsce wprowadziła do swojej oferty studia pierwszego stopnia na kierunku inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe. Innowacyjny program kształcenia został skonstruowany w taki sposób, aby otrzymać idealny balans między przedmiotami praktycznymi w tym m.in. energoelektronicznymi i laboratoriami a zajęciami o charakterze teoretycznym.
07.01.2023

W 2023 ceny energii mają być zamrożone

Minister Klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiedziała, że w nowym roku nie dojdzie do zmian cen w sektorze energii. Taryfy mają być znane, gdyż URE już kończy proces taryfikacji w większości spółek.
05.01.2023

Szczyt Asia Roundtable 2022 dotyczący ekologicznego i niskoemisyjnego rozwoju zakończony sukcesem

20 grudnia odbył się online szczyt azjatycki 2022 Asia Roundtable Summit dotyczący ekologicznego i niskoemisyjnego rozwoju, którego gospodarzem było zrzeszenie chińskiej branży inteligentnej energetyki (China Smart Energy Industry Alliance). Dziewiątka zaproszonych gości odbyła pogłębione dyskusje na temat „innowacyjnych osiągnięć i doświadczeń w obszarze ekologicznego i niskoemisyjnego rozwoju w Azji”.
28.12.2022

Polenergia zawiera umowę znaczącą dla projektu farmy fotowoltaicznej Strzelino

Zarząd spółki pod firmą Polenergia S.A. ("Emitent") informuje, że w dniu 23 grudnia 2022 roku, spółka zależna Emitenta - Polenergia Obrót 2 sp. z o.o. rozwijająca projekt farmy fotowoltaicznej Strzelino o łącznej mocy zainstalowanej 45,2 MWp zawarła ze spółką P_Q sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku umowę dotyczącą budowy Farmy Fotowoltaicznej Strzelino. Projekt wygrał aukcję zwykłą OZE przeprowadzoną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Umowa EPC ma zostać wykonana w terminie do 31 grudnia 2023 roku.
24.12.2022

Inwestycje w OZE mogą pomóc uchronić firmy przed bankructwem [WIDEO]

Rok 2022 można uznać za najtrudniejszy w historii rynku energetycznego, dlatego eksperci z jeszcze większą nadzieją spoglądają w potencjał drzemiący w OZE. Jak wskazywał podczas konferencji Areopag 2022 Piotr Ostaszewski, prezes firmy Ekovoltis/e2V, inwestowanie w zieloną energię to obecnie coraz mniej kwestia wizerunkowa, lecz kluczowy sposób balansowania budżetów przedsiębiorstw.
23.12.2022

PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Bydgoszczy z decyzją środowiskową dla nowej inwestycji

Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Bydgoszczy otrzymała uprawomocnioną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy źródła kogeneracyjnego na paliwo gazowe o mocy min. 50 MWe, składającego się z silników gazowych, a także źródła rezerwowo-szczytowego. To ważny element umożliwiający rozpoczęcie budowy nowej jednostki wytwórczej w jednej z dwóch lokalizacji bydgoskiego Oddziału PGE Energia Ciepła przy ulicy Energetycznej w Bydgoszczy. Dzięki otrzymanej decyzji możliwe jest wystąpienie o uzyskanie kolejnych dokumentów nie
22.12.2022

PERN: inwestycje zwiększające bezpieczeństwo energetyczne Polski będą kontynuowane

Grupa PERN będzie kontynuowała inwestycje zwiększające bezpieczeństwo energetyczne Polski. Powiększy się baza paliw w Dębogórzu dla produktów dostarczanych drogą morską. W Naftoporcie powstanie dodatkowe stanowisko do rozładunku ropy naftowej z tankowców - mówi PAP prezes PERN Paweł Stańczyk.
22.12.2022

Mieszkańcy zainteresowani środkami na odnawialne źródła energii

Mieszkańcy Małopolski Zachodniej, szczególnie przedsiębiorcy, są zainteresowani środkami na odnawialne źródła energii – poinformowała Joanna Urbanowicz z urzędu marszałkowskiego podczas konferencji prasowej nt. nowych funduszy, które Komisja Europejska do 2027 r. przekaże dla województwa.
22.12.2022

KE zatwierdza niemiecki program wsparcia OZE o wartości 28 mld euro

Komisja Europejska poinformowała w środę, że zatwierdziła niemiecki program wsparcia w wysokości 28 miliardów euro dla energii odnawialnej. Ma on na celu szybkie zwiększenie wykorzystania energii wiatrowej i słonecznej.
21.12.2022

Magazyny energii elektrycznej po raz pierwszy w rynku mocy

Magazyny energii elektrycznej po raz pierwszy zdobyły kontrakty rynku mocy - wynika ze wstępnych wyników aukcji na rok dostaw 2027, podanych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. 17-letnie kontrakty mocowe zdobyły co najmniej trzy tego typu instalacje.
21.12.2022

PSE przekazały 4,6 mln zł na rozwój projektów społecznych

Kolejna edycja programu grantowego Polskich Sieci Elektroenergetycznych „WzMOCnij swoje otoczenie” pozwoliła na wsparcie ponad 230 lokalnych inicjatyw. Z programu skorzystały m.in. samorządy, organizacje pozarządowe oraz lokalne ośrodki kultury i sportu.
21.12.2022

Farmy PV Szprotawa wygrały aukcje OZE

Nowa słoneczna inwestycja Polenergii wygrała aukcję zwykłą na sprzedaż energii elektrycznej z Odnawialnych Źródeł Energii dla wytwórców energii elektrycznej w instalacjach o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 1 MW. Cztery projekty Farm Fotowoltaicznych Szprotawa otrzymają 15-letnie wsparcie części wolumenu produkcji co oznacza, że Grupa ma szansę zwiększyć moc rozwijanych projektów OZE o dodatkowe 47 MWp. W ciągu najbliższych dwóch latach zainstalowane słoneczne moce Polenergii wzrosną czterokrotnie z obecnych
21.12.2022

URE: rozstrzygnięte zostały trzy z siedmiu grudniowych aukcji dla OZE

Trzy z siedmiu grudniowych akcji dla OZE zostały rozstrzygnięte, zakontraktowano w nich jedną czwartą przeznaczonego do sprzedaży wolumenu energii o wartości niespełna 2,5 mld zł - poinformował we wtorek Urząd Regulacji Energetyki.
21.12.2022

OX2 wygrywa aukcję OZE dla największej w Polsce farmy PV

OX2 w Polsce wygrała państwową aukcję zwykłą na sprzedaż energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, uzyskując wsparcie dla projektu farmy fotowoltaicznej o łącznej mocy zainstalowanej do 100 MW.
21.12.2022

Enel X Polska utrzymał pozycję lidera DSR na rynku mocy z umowami na dostawę 721 MW w 2027 roku

Przedsiębiorstwa z wielu sektorów gospodarki, które uczestniczą w programie DSR (Demand Side Response) Enel X, mogą teraz zapewnić sobie wysokie roczne wynagrodzenie za gotowość do interwencyjnej redukcji zapotrzebowania na energię elektryczną nawet do 2027 roku. Firma utrzymała pozycję lidera DSR na rynku mocy z umowami na dostawę 721 MW w 2027 roku.
21.12.2022

W grudniu pierwsze rozstrzygnięcia dotyczące drugiej fazy rozwoju offshore wind

Branża morskiej energetyki wiatrowej czeka na rozstrzygnięcia dotyczące przyznania pozwoleń PSZW dla lokalizacji na Morzu Bałtyckim w ramach tzw. drugiej fazy rozwoju offshore wind w Polsce. O pierwszych decyzjach dowiemy się jeszcze w tym roku. Pierwsza energia z farm morskich miałaby popłynąć dopiero po 2030 roku.
21.12.2022

Odpady z energetyki mogą wracać do obiegu - centrum badawcze PGE zajmie się ponownym wykorzystaniem popiołów, żużli czy łopat wiatrakowych [WIDEO]

W elektrowniach i elektrociepłowniach należących do Grupy PGE tylko w 2020 roku zostało wytworzonych w sumie 4,33 mln t popiołów, żużli i gipsów z instalacji odsiarczania spalin. Zamiast skończyć jako odpad, mogą być z powodzeniem przetworzone na pełnowartościowe produkty i wykorzystane np. w budownictwie czy górnictwie. PGE właśnie otworzyła w Bełchatowie ośrodek badawczy, który – zgodnie z ideą gospodarki obiegu zamkniętego – ma opracowywać i wdrażać metody ponownego zagospodarowania odpadów poprzemysłowych z energetyki i surow
21.12.2022

VSB Energie Odnawialne Polska powiększa swóij portfel OZE

VSB Energie Odnawialne Polska Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu jest spółką córką grupy kapitałowej VSB – jednego z wiodących dostawców kompleksowych usług w dziedzinie energii odnawialnej.
20.12.2022

Ramboll opracowuje koncepcję produkcji zielonego wodoru na morzu

W ramach jednego z największych w Europie projektów związanych z zielonym wodorem, Ramboll zbada możliwość produkcji na morzu dla NortH2.
20.12.2022

Energa Obrót szacuje stratę za energię elektryczną dla gospodarstw domowych w 2023 r. na 930 mln zł

Spółka Energa Obrót dokonała oceny wpływu Nadzwyczajnych Regulacji Rynku Energii i wysokości zatwierdzonej Taryfy na swoją działalność i zidentyfikowała potencjalną stratę za realizację umów z gospodarstwami domowymi w 2023 r. na 930 mln zł - poinformowała spółka Energa w komunikacie giełdowym.
20.12.2022

W stronę świata zasilanego zieloną energią

Czy świat zasilany wyłącznie odnawialnymi źródłami energii jest możliwy? Jakie wyzwania stoją przed liderami w dobie kryzysów: energetycznego, klimatycznego, gospodarczego? Jak projekt instalacji na Bałtyku wiatraków wielkości Pałacu Kultury i Nauki może zmienić Polskę? Dlaczego ludzkość nie przetrwa bez bioróżnorodności? Na te i inne pytania odpowiadają rozmówczynie vodcastu: Agata Staniewska-Bolesta, dyrektorka zarządzająca Offshore w Ørsted Polska i Maria Andrzejewska, dyrektorka generalna Centrum UNEP/GRID-Warszawa, który pow
19.12.2022

Autopoprawka 10H opublikowana na stronach sejmu

Rozwiązania umożliwiające partycypację lokalnej społeczności w korzyściach z lokalizacji na danym terenie elektrowni wiatrowej - przewiduje autopoprawka do tzw. ustawy wiatrakowej, opublikowana w poniedziałek na stronach sejmowych.
19.12.2022

Zysk energetyczny z eksperymentu nad fuzją jądrową to dopiero początek drogi

Zysk energetyczny ogłoszony po amerykańskim eksperymencie nad fuzją jądrową to dopiero początek drogi. Ewentualne elektrownie będą mogły komercyjnie działać dopiero za kilka dekad - twierdzi Dariusz Aksamit, fizyk z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej i popularyzator nauki.
19.12.2022

Energia z atomu uzupełni miks energetyczny

W polskim miksie energia z węgla powinna funkcjonować jak najdłużej, a z czasem jej uzupełnieniem będzie energia z elektrowni atomowych - wskazał wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba podczas sobotniej konferencji na Politechnice Opolskiej.
19.12.2022

Tauron: większość klientów zaoszczędzi w przyszłym roku około 2 tys. zł

Większość klientów Taurona zaoszczędzi w przyszłym roku około 2 tys. zł dzięki ochronie Tarczy Solidarnościowej – wyliczają eksperci Taurona w sobotnim komunikacie przesłanym po ogłoszeniu przez Urząd Regulacji Energetyki nowych taryf na energię elektryczną.
19.12.2022

Kehua zajmuje 5. miejsce w rankingu światowych dostawców falowników z magazynem energii w 2021 r.

Uznana na arenie międzynarodowej instytucja badawcza IHS Markit (obecnie część S&P Global) opublikowała ranking 10 najlepszych dostawców falowników z magazynem energii w 2021 roku. Kehua, która odnotowała znaczący wolumen dostaw falowników z magazynem energii, uplasowała się na 5. miejscu wśród najlepszych na świecie dostawców falowników z magazynem energii. Pozycja zajęta w ranking przez Kehua potwierdza rosnące znaczenie spółki na rynku falowników z magazynem energii i osiągnięcia spółki w branży energii odnawialnej.
19.12.2022

Amerykanie ograniczą wpływ wiatraków na rybołówstwo i monitoring ekosystemów morskich

Amerykańskie Biuro Zarządzania Energią Oceaniczną (BOEM) oraz Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) chcą wspólnie przeciwdziałać potencjalnym wpływom rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na sektor rybołówstwa, w tym na badania prowadzone przez samą NOAA. 
19.12.2022

Dane z Chińskiej Krajowej Eksperymentalnej Platformy Magazynowania Energii z systemów PV: moduły TOPCon typu N z lepszymi parametrami generowania energii

Obecnie jest dostępnych wiele rodzajów modułów w branży fotowoltaicznej, lecz który z nich charakteryzuje się lepszym generowaniem energii? Zgodnie z danymi za pierwsze trzy kwartały działalności Chińskiej Krajowej Eksperymentalnej Platformy Magazynowania Energii z systemów PV, wysokowydajne moduły typu N (N-Type) mają lepsze parametry generowania energii, przy czym najwyższe wartości odnotowano dla modułów TOPCon typu N, które wyprzedziły moduły IBC typu N.
16.12.2022

Wykorzystanie terenów pogórniczych istotne w transformacji energetycznej

Odpowiednie wykorzystanie terenów pogórniczych może poprawić atrakcyjność gospodarczą regionów węglowych, pomóc tworzyć nowe miejsca pracy i przyczynić się do transformacji energetycznej Polski - wynika z zaprezentowanych w czwartek raportów Banku Światowego.
16.12.2022

Morskie klastry UE. Kurs na integrację, internacjonalizację i ekologię

Niedawno odbyło się spotkanie European Network of Maritime Clusters (ENMC) – stowarzyszenia klastrów morskich działających w Unii Europejskiej. W programie spotkania były również rozmowy z przedstawicielami Komisji Europejskiej zajmującymi się energią odnawialną (DG ENERGY) oraz ochroną środowiska morskiego (DG MARE).
15.12.2022

Hynfra Energy Storage i Claritas uruchomią w Polsce 500 MW magazynów energii

Claritas Investments (CLARITAS), holenderski inwestor działający w obszarze transformacji energetycznej, rozpoczyna współpracę z polską firmą Hynfra Energy Storage (HES) w celu uruchomienia w Polsce 500MW magazynów energii w skali przemysłowej. Ramowa umowa o współpracy z HES to pierwsza inwestycja Claritas na polskim rynku bateryjnych magazynów energii.
15.12.2022

Coraz bliżej uruchomienia programu FEnIKS. Podpisano porozumienia o współpracy

Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda wraz z przedstawicielami MKiDN, MKiŚ, MZ oraz CUPT podpisali w środę porozumienia w sprawie realizacji wybranych zadań z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021–2027.
15.12.2022

Nowatorski odzysk i transport ciepła odpadowego

Wdrożenie innowacyjnej technologii energetycznej przez PWiK w Ząbkach Sp. z o.o. umożliwi udzielona ze środków własnych NFOŚiGW preferencyjna pożyczka w wys. ok. 12,2 mln zł. Projekt obejmie budowę bezemisyjnego źródła ciepła składającego się z magazynu energii cieplnej pochodzącej ze zlewni ścieków i kolektorów gruntowych, z wykorzystaniem transportu ciepła do punktów odbioru specjalistycznymi, mobilnymi magazynami energii.
15.12.2022

H&M podpisuje największą w Szwecji umowę PPA na energię słoneczną

Gigant z branży modowej H&M - podpisał największą w Szwecji umowę PPA z Neoen i Alight - która dotyczy farmy pv o mocy 90 MW, który będzie zasilał działalność firmy.
15.12.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Bota Offshore Green: Mamy pierwsze kontrakty na usługi CTV

Na polskim rynku morskiej energetyki wiatrowej pojawił się całkiem niedawno nowy podmiot, który chce świadczyć usługi armatorskie flotą serwisową oraz wesprzeć polski przemysł w obszarze jednostek Crew Transfer Vessels (CTV). Mowa o gdańskiej spółce Bota Green Offshore, która rozmawia już z deweloperami polskich projektów morskich farm wiatrowych. W rozmowie z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore” pytamy Ernesta Czermańskiego, prezesa oraz dyrektora zarządzającego Bota Green Offshore o plany względem polskiego rynku offshore wi
15.12.2022

Risen Energy przedstawia wizję nowej ery energetyki słonecznej

Risen Energy, czołowy chiński producent modułów fotowoltaicznych, znalazł się w grupie podmiotów, które podzieliły się swoją wizją i poglądami na temat kluczowych innowacji kształtujących przyszłość odnawialnych źródeł energii podczas Dorocznej Konferencji Chińskiej Branży Energetyki Słonecznej 2022 (China's Solar Industry Annual Conference 2022), jednej z największych imprez branżowych, która gromadzi w jednym miejscu czołowych ekspertów, największych graczy rynkowych i naukowców w celu omówienia i zaoferowania opinii na temat m
14.12.2022

OZE nadrzędnym interesem publicznym. Szansa na skok rozwojowy dla Polski

– Odblokowanie inwestycji w odnawialne źródła energii obniży nasze rachunki za prąd, stworzy nowe miejsca pracy i uniezależni polską gospodarkę od wstrząsów cenowych węgla i gazu – piszą analitycy think tanku Instytut Reform w opracowaniu pt. „Czysta energia receptą na kryzys” i przedstawiają rekomendacje dla rozwoju tego rynku. We wtorek 13 grudnia w Brukseli zbiera się nadzwyczajna rada ministrów ds. energii, podczas której inwestycje w OZE mogą uzyskać status projektów o nadrzędnym interesie publicznym.
14.12.2022

Raport: Rozwój OZE sposwoduje zmiany w systemie podatkowym

Rozwój odnawialnych źródeł energii przyniesie zmiany w systemie podatkowym - ocenili autorzy z raportu przygotowanego przez Instytut Finansów. Dekarbonizacja oznacza zmniejszenie VAT i akcyzy z paliw kopalnych; muszą więc pojawić się nowe źródła podatków.
14.12.2022

MKiŚ pracuje nad projektem ustawy ułatwiającej rozwój elektrowni szczytowo-pompowych w Polsce

MKiŚ pracuje nad projektem ustawy ułatwiającej rozwój elektrowni szczytowo-pompowych w Polsce - poinformowała we wtorek w Sejmie wiceminister klimatu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Zaznaczyła, że takie elektrownie będą pełnić rolę magazynów energii.
14.12.2022

PGE ma decyzje URE w sprawie cen w kontraktach różnicowych dla farm wiatrowych Baltica

Spółka poinformowała o zapadnięciu decyzji w sprawie cen w kontraktach różnicowych dla farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3 realizowanych wspólnie z Orsted. Indywidualna cena w kontrakcie różnicowym dla obu etapów została ustalona na maksymalnym poziomie - 319,60 zł/MWh.
14.12.2022

Trwają aukcje OZE

Pod koniec października br. Prezes URE ogłosił harmonogram grudniowych aukcji. W tym tygodniu odbędzie się pięć kolejnych aukcji OZE. Wszystkie przeznaczone są dla tzw. instalacji „nowych”. Aukcje zostaną rozstrzygnięte do końca roku.
13.12.2022

OZE: Cyfrowy Polsat zawarł umowy z BGK i EBOR ws. programu emisji obligacji wartych do 4 mld zł

Cyfrowy Polsat zawarł umowę ramową z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju oraz umowę dodatkową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego - podała w poniedziałek spółka w dwóch komunikatach.
13.12.2022

Przeważająca większość Polaków uważa, że bezpieczeństwo jest najważniejszą cechą instalacji fotowoltaicznej [RAPORT]

Jaka powinna być fotowoltaika? Przede wszystkim bezpieczna. Tak uważa zdecydowana większość (93%) respondentów biorących udział w badaniu przeprowadzonym niedawno przez globalnego lidera inteligentnych technologii energetycznych – firmę SolarEdge.
13.12.2022

Rada Ministrów otrzymała znowelizowany projekt ustawy wiatrakowej

W poniedziałek wysłałam na Radę Ministrów nowelizację projektu ustawy wiatrakowej; zaktualizowana trafi do Sejmu - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Naszą intencja jest, żeby jak najszybciej ta ustawa była procedowana - dodała.
12.12.2022

Minister Moskwa: w "Czystym Powietrzu" złożono ponad 530 tys. wniosków na kwotę prawie 10 mld zł

W ramach programu antysmogowego "Czyste Powietrze" złożono ponad 530 tys. wniosków na kwotę prawie 10 mld zł; z tego podpisanych umów mamy 460 tys. na kwotę 8 mld zł - poinformowała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Przygotowujemy zmiany w "Czystym Powietrzu" - zapowiedziała.
12.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

Ocean Winds otrzymuje prawa do produkcji 2 GW z energii wiatrowej w Kalifornii na pływającej farmie wiatrowej

EDP Renewables i spółka joint venture Engie nawiązały współpracę z Canada Pension Plan Investment Board w celu opracowania pływającej farmy wiatrowej u wybrzeży Kalifornii. Te 2 GW są znaczącym kamieniem milowym dla obecności Ocean Winds w Stanach Zjednoczonych, gdzie firma ma około 4 GW w fazie rozwoju w postaci dwóch projektów na północnym wschodzie
12.12.2022

Jakie rozwiązania problemu ubóstwa energetycznego wybrali obywatele i obywatelki? [WIDEO]

Podczas pierwszego ogólnopolskiego panelu obywatelskiego szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: „Jak przeciwdziałać problemowi ubóstwa energetycznego w Polsce?”
12.12.2022

Czemu kryzys energetyczny nie wywołał boomu na OZE?

Dla 67% polskich firm wzrost kosztów energii elektrycznej to problem. Dla co czwartego przedsiębiorcy prąd jest tym towarem, którego podrożenie najbardziej utrudniło działalność firmy w ostatnim czasie. I choć w takiej sytuacji najprostszym rozwiązaniem wydaje się być przestawienie firmy na alternatywne źródła energii, jakimi są OZE, to przedsiębiorcy podchodzą do tego ostrożnie.
12.12.2022

Metanol ograniczy emisje podczas układania kabli morskich

Norweska spółka Cecon Contracting zawarła umowę na budowę najnowocześniejszego statku do układania kabli. Statek zostanie dostarczony ze stoczni Sefine w Turcji w pierwszym kwartale 2025 roku. Jednostka będzie napędzana metanolem, co staje się nowym trendem wśród projektantów. 
12.12.2022

Moskwa: wkrótce ogłosimy nowy program wsparcia rozwoju OZE na polskiej wsi

Już wkrótce ogłosimy nowy program wsparcia rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii na polskiej wsi - poinformowała w niedzielę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Bezpieczeństwo żywnościowe wymaga bezpieczeństwa energetycznego - zaznaczyła.
11.12.2022

UE. Komisarz Simson: Europa Środkowo-Wschodnia bezpieczniejsza energetycznie m.in. dzięki Baltic Pipe

Europa Środkowo-Wschodnia jest dziś bezpieczniejsza energetycznie m.in. dzięki budowie gazociągu Baltic Pipe i interkonektorów Polska-Litwa, Polska-Słowacja i Grecja-Bułgaria. W regionie powstają terminale LNG, istniejące są rozbudowywane, a UE jest gotowa wesprzeć te wysiłki - przekonywała unijna komisarz ds. energii Kadri Simson na konferencji zorganizowanej w Brukseli przez Central Europe Energy Partners (CEEP).
09.12.2022

Własny prąd w cenie

Kryzys energetyczny przyspieszył decyzje firm o budowie niezależnych odnawialnych źródeł energii - pisze w piątek "Rzeczpospolita".
09.12.2022

IEA: Wojna na Ukrainie może sprawić, że OZE w kolejnych trzech latach staną się głównym źródłem energii na świecie

Wojna na Ukrainie popycha świat, w kierunku przyszłości opartej na odnawialnych źródłach energii szybciej niż się spodziewano.
09.12.2022

EcoFlow wprowadza do sprzedaży wysokowydajny inteligentny generator prądu na dwa rodzaje paliwa, który zapewnia do pięciu dni awaryjnego zasilania

Smart Generator (Duel Fuel) - inteligentny generator prądu na dwa rodzaje paliwa - najnowsza pozycja w ekosystemie EcoFlow, zasilany jest benzyną i propanem, zapewniając większą wydajność i czystszą energię.
08.12.2022

Bez likwidacji 10H nie będzie miliardów z KPO

Likwidacja barier dla energetyki wiatrowej na lądzie to jeden z kamieni milowych dla Krajowego Planu Odbudowy. To zobowiązania, jakie złożył polski rząd, by odblokować unijne środki finansowe. Chodzi o ok. 160 mld złotych, które mają być przeznaczone na odbudowę gospodarczą po pandemii, w tym także na energetykę. Dlatego Sejm powinien jak najszybciej znowelizować tzw. ustawę odległościową i odblokować możliwość realizacji nowych projektów lądowych farm wiatrowych.
08.12.2022

Ramboll uruchamia centrum energetyki wiatrowej w Holandii

Firma Ramboll, która w ciągu ostatnich dwóch lat zdążyła zaistnieć na rynkach energetyki wiatrowej w USA, Japonii, Hiszpanii i Polsce, tworzy centrum wiatrowe w Holandii.
08.12.2022

ZE PAK i Ørsted: List intencyjny z Urzędem Gminy w Kazimierzu Biskupim na rzecz sprawiedliwej transformacji

1 grudnia 2022 roku polska spółka energetyczna ZE PAK S.A. oraz Ørsted, globalny lider morskiej energetyki wiatrowej podpisały list intencyjny z władzami Gminy Kazimierz Biskupi. Jest to deklaracja utworzenia nowych miejsc pracy w ramach drugiej edycji programu wspierającego zatrudnienie osób z GK ZEPAK w spółkach komunalnych Kazimierza Biskupiego. W ramach wspólnych działań zostanie również sfinansowana instalacja odnawialnych źródeł energii na budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sokółkach, gdzie obecnie uczy się 230 dzieci
08.12.2022

OZEOS: Umowy cPPA dobrą alternatywą dla aukcji OZE

Ruszają aukcje OZE dla fotowoltaiki i farm wiatrowych na lądzie. W siedmiu aukcjach łącznie na sprzedaż trafi ok. 34 TWh zielonej energii o maksymalnej wartości ok. 14,4 mld zł. Znacznie lepsze można uzyskać zawierając umowę PPA - wskazuje Zbigniew Kinal, prezes OZEOS.
08.12.2022

Kosiniak-Kamysz: złożymy wniosek o poszerzenie porządku obrad Sejmu m.in. o rządowy projekt ustawy wiatrakowej

Złożymy wniosek o poszerzenie porządku obrad przyszłotygodniowego posiedzenia Sejmu o projekty PSL oraz rządowy ustawy wiatrakowej. Jesteśmy w stanie poprzeć propozycję rządową, niech premier nie ogląda się na malkontentów z Solidarnej Polski - podkreślił szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
08.12.2022

Rząd wycofuje się ze sprzeciwu wobec lądowych farm wiatrowych

Brytyjski rząd zapowiedział złagodzenie faktycznego niemal całkowitego zakazu budowy nowych lądowych farm wiatrowych w Anglii i ogłosił przeprowadzenie w tej sprawie konsultacji społecznych.
08.12.2022

Tauron wybuduje pierwszą farmę wiatrową na Śląsku o o mocy 33 MW

Tauron wybuduje w okolicach Raciborza farmę wiatrową o mocy 33 MW. Będzie to dwunasta taka inwestycja tego koncernu, ale pierwsza w woj. śląskim. Energia wytwarzana dzięki 15 turbinom pokryje zapotrzebowanie 28 tys. gospodarstw domowych.
07.12.2022

PGE i NFOŚiGW współpracują przy budowie Elektrowni Szczytowo – Pompowej „Młoty”

PGE Polska Grupa Energetyczna i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będą razem współpracować przy projekcie budowy Elektrowni Szczytowo – Pompowej „Młoty”. Realizacja projektu ESP „Młoty” wesprze krajową transformację energetyczną i zapewni w przyszłości stabilność pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.
07.12.2022

MAE: w czasie 5 lat na świecie przybędzie tyle OZE, ile w ciągu poprzednich 20 lat

W czasie 5 najbliższych lat na świecie przybędzie tyle OZE, ile w ciągu poprzednich 20 lat. Oczekuje się, że w latach 2022-2027 globalna moc energii odnawialnej wzrośnie o 2 400 gigawattów – wynika z informacji Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE).
06.12.2022

P.Müller o komisji weryfikacyjnej ds. energii: nie ma rozstrzygnięcia co do kwestii przewodniczącego

To Sejm będzie decydował o powołaniu tej komisji, a co do kwestii przewodniczącego to nie ma jeszcze żadnego rozstrzygnięcia - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller, pytany o sprawę komisji weryfikacyjnej w sprawie zbadania rosyjskich wpływów na bezpieczeństwo Polski w latach 2007-2022.
06.12.2022

 Miasto wznowi negocjacje z PGE w sprawie tzw. sprzedaży rezerwowej na dostawę energii w 2023 r.

Wracamy do rozmów z PGE Obrót, z którym podpiszemy umowę na sprzedaż rezerwową energii - zapowiedziała w poniedziałek, po spotkaniu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka.
05.12.2022

Prawie milion złotych w ramach programu „Ciepłe Mieszkanie”

Gorzów Wielkopolski będzie miał do dyspozycji prawie milion złotych z programu „Ciepłe Mieszkanie” na wypłaty dofinansowania do termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła na ekologiczne w budownictwie wielorodzinnym - poinformował rzecznik Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. Wiesław Ciepiela.
05.12.2022

Na właściwie dobranych urządzeniach dogrzewających można zaoszczędzić blisko 300 zł

Miesięczny koszt energii elektrycznej, pobieranej przez urządzenia dogrzewające, może wahać się od ok. 35 zł do ok. 289 zł. Koszt dodatkowego ogrzewania może stanowić znaczną pozycję rachunku za prąd.
05.12.2022

Metacon AB i Lasy Państwowe planują inwestycję wodorową

Coraz częściej słyszymy o wodorze jako źródle czystej energii. Tymczasem wodór mieni się wieloma kolorami. Tylko 4% jego światowej produkcji stanowi tzw. wodór zielony, czyli wytworzony przy użyciu energii z OZE. Budowę własnego źródła zielonego wodoru zainicjowały właśnie Lasy Państwowe w ramach projektu „Las Energii”.
05.12.2022

Więcej niż innowacje – technologie dla przemysłu nuklearnego

Przemysł nuklearny obostrzony jest wieloma bardzo restrykcyjnymi przepisami, podobnie jak przemysł kosmiczny, chemiczny czy farmaceutyczny. Firmy zajmujące się rozwiązaniami w tym obszarze muszą spełniać szereg norm, a także na każdym etapie projektowania i realizacji prowadzić dokładną dokumentację, dbać o szereg pozwoleń i certyfikację. Nie wystarczy więc tworzenie innowacyjnych rozwiązań – partnerami w obszarze energetyki atomowej powinny być podmioty o wieloletnim doświadczeniu, które zapewnią pełne wsparcie również w obszarz
05.12.2022

Holandia chce, aby Gasunie rozwijało sieć wodorową na Morzu Północnym

Holenderski minister ds. polityki klimatycznej i energetycznej Rob Jetten zamierza wyznaczyć Gasunie zajmującą się infrastrukturą energetyczną do rozwoju morskiej sieci wodorowej w rejonie Morza Północnego.
05.12.2022

Sklepy i centra dystrybucyjne Biedronki będą jeszcze bardziej zielone

Sklepy i centra dystrybucyjne sieci Biedronka będą korzystały z czystych, ekologicznych źródeł zasilania prądem. 15-letnia umowa ze szwajcarską firmą GoldenPeaks Capital pozwoli Biedronce zapewnić dostęp do czystych i zielonych źródeł energii oraz wzmocni realizację celów redukcji emisji, jednocześnie optymalizując koszty energii.
05.12.2022

OZE we wspólnocie mieszkaniowej cz. I

Instalacje odnawialnych źródeł energii, a w szczególności instalacje fotowoltaiczne zyskują popularność nie tylko wśród firm inwestujących w branżę energetyczną oraz prosumentów, ale również wśród innych podmiotów zgłaszających zapotrzebowanie na pobór energii w większym zakresie. Od kilku lat można zauważyć wzrost zrealizowanych projektów przez małe i średnie przedsiębiorstwa oraz wspólnoty mieszkaniowe.
05.12.2022

Co łączy słonie, pompy i oszczędność energii?

Przetwornice częstotliwości Danfoss Drives wspierają efektywność energetyczną instalacji w Orientarium Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Łodzi. Zwierzęta w Orientarium żyją w warunkach zbliżonych do naturalnych dzięki systemom podtrzymania życia.
05.12.2022

OZEOS: umowy PPA przynoszą oszczędności na kosztach prądu. Pokazujemy dane

Blisko 1/3 kosztów energii elektrycznej, zaoszczędzi firma, która zgłosiła się o OZEOS z zapotrzebowaniem na energię elektryczną wynoszącym około 1 700 MWh rocznie. Co więcej - firma przestawi się na zieloną energię! Kluczem do sukcesu jest odpowiednio dopasowany partner, z którym firma zawrze umowę PPA.
05.12.2022

MEW/Baltic Pipe: portowe opowieści

Dla niektórych czytelników w dużej mierze niezrozumiałym może być zestawianie w publikacjach obu tych projektów. Z jednej strony mamy bowiem rurę, jak niektórzy wywodzą, a z drugiej wiatraki na morzu. Na pierwszy rzut oka faktycznie może dziwić porównywanie tych inwestycji, ale niestety analizując historię Baltic Pipe, a teraz marketingowe przymiarki do Morskiej Energetyki Wiatrowej w Polsce, można odnaleźć wiele niepokojących i negatywnych dla interesów Polski prawidłowości, które mają bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo
04.12.2022

Polenergia na Offshore Wind Poland 2022: długofalowe spojrzenie na MEW

Konferencja Offshore Wind Poland 2022 stała się miejscem debaty nad rozwiązaniami, które mogą pomóc rozwinąć już realizowane projekty morskich farm wiatrowych, ale także wzmocnić perspektywy dla kolejnych faz. Ważne postulaty wysunął Maciej Stryjecki, Head of Offshore Wind w spółce Polenergia.
02.12.2022

Yutong U12 debiutuje w Polsce. Busnex Poland dostarczył samorządom i zakontraktował już 55 e-busów tej marki

Bilans 3-letniej obecności Busnex Poland na krajowym rynku to 55 dostarczonych i zakontraktowanych elektrycznych autobusów dla 13 samorządów z 6 województw. Firma podsumowała dotychczasową działalność podczas polskiej premiery Yutonga U12. To kolejny model tej marki, który ma podbić sektor e-busów.
02.12.2022

Clean Tech Europe - UE rozpoczyna działania na rzecz rozwoju bazy przemysłowej dla zielonej energii

Komisja Europejska uruchamia platformę mającą na celu wzmocnienie łańcuchów wartości dla czystej energii.
02.12.2022

Premier obiecuje, że ustawa 10H będzie procedowana szybciej niż dotąd

Dyskusje w ramach naszego obozu politycznego ws. ustawy 10H zakończyły się; mogę się zobowiązać, że będzie procedowana szybciej niż dotąd - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że rząd chce szybko wyjść z ustawą ws. ułatwień instalowania OZE przez firmy.
01.12.2022

Equinor na Offshore Wind Poland 2022: Polska musi przyspieszyć [WIDEO]

– Polska tak naprawdę znajduje się w momencie, kiedy musimy przyspieszyć i odblokować, uprościć maksymalnie realizację projektów – mówił Michał Kołodziejczyk, prezes Zarządu Equinor Polska podczas tegorocznej Konferencji Offshore Wind Poland 2022.
01.12.2022

Biznes chce zielonej energii?

Po 6. miesiącach od uruchomienia na platformie reo.pl jest już ponad 100 podmiotów.
01.12.2022

Zielone światło dla największego na świecie projektu PtX

Na środowym posiedzeniu rada miejska gminy Aabenraa przyjęła plan, który został sporządzony w celu umożliwienia powstania obiektu Power-to-X w Kassø. Firma European Energy otrzymała 53 mln euro finansowania z Duńskiego Funduszu Zielonych Inwestycji i wystąpiła już o pozwolenia na budowę największej na świecie fabryki e-metanolu w tym rejonie.
30.11.2022

Innowacyjna biogazowania powstanie w Brodach Poznańskich

W Brodach Poznańskich, w Wielkopolsce powstanie pierwsza w Polsce biogazownia wytwarzająca biometan, która nie będzie emitować uciążliwych zapachów - poinformował resort rolnictwa.
30.11.2022

Energetyka wiatrowa będzie potrzebowała 150 tys. specjalistów do 2030 roku

Europa ma w planie zainstalowanie 510 GW w energetyce wiatrowej do 2030 roku. Do osiągnięcia tak dużych mocy potrzebne są kompetencje i wykwalifikowane kadry. W ciągu ośmiu najbliższych lat branża będzie musiała obsadzić 150 tys. stanowisk pracy.
30.11.2022

Zyska: mamy ambicje i potencjał do tego, by być eksporterem dojrzałych technologii wodorowych

Mamy ambicje i potencjał do tego, żeby w perspektywie tej dekady być eksporterem dojrzałych technologii wodorowych – powiedział w środę podczas konferencji w Szczecinie wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
30.11.2022

Minister klimatu dla "Rz": Transformacja energetyczna to proces długoterminowy

Rosyjska inwazja na Ukrainę zachwiała podstawami polityki energetycznej UE. Konieczne jest ponowne przeanalizowanie naszego podejścia do transformacji klimatycznej – mówiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w wywiadzie opublikowanym w środę w "Rzeczpospolitej".
30.11.2022

Norwegia wykorzysta nadwyżki z morskich farm wiatrowych do zasilania centrów danych

Norweski startup Earth Wind & Power poinformował, że chce zasilać centra danych oraz pozostałe usługi IT korzystając z morskiej energetyki wiatrowej. W planie jest wykorzystanie nadwyżek energii elektrycznej wyprodukowanej przez turbiny wiatrowe o łącznej mocy około 400 MW. 
30.11.2022

MKiŚ: pierwszy projekt aktualizacji PEP2040 w ciągu najbliższych miesięcy lub nawet tygodni

Pierwszy scenariusz aktualizacji Polityki energetycznej Polski do 2040 r (PEP2040) pojawi się w ciągu najbliższych miesięcy, nawet tygodni - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński. Dodał, że już widać zwiększenie produkcji energii z OZE i zmniejszenie roli gazu.
29.11.2022

PERN buduje kolejne instalacje fotowoltaiczne

PERN buduje instalacje fotowoltaiczne w dwóch bazach paliw w Rejowcu i Emilianowie. Panele słoneczne o łącznej mocy ok. 150 kWp, wyprodukują ok. 150 MWh energii elektrycznej rocznie - podała spółka. Do 2024 r. na odnawialne źródła energii PERN chce wydać 130 mln zł.
29.11.2022

EBOR zainwestował ponad 1,1 mld euro w produkcję energii odnawialnej w Polsce

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zainwestował dotąd ponad 1,1 mld euro w produkcję energii odnawialnej w Polsce - poinformował we wtorek EBOR.
29.11.2022

URE: zerowa stawka opłaty OZE w 2023 r.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zdecydował, że w 2023 roku obowiązywać będzie zerowa stawka opłaty OZE - poinformował we wtorek Urząd. W 2022 r. opłata OZE doliczana do rachunków na prąd wynosi 90 groszy za MWh.
29.11.2022

Naucz się zarządzać ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej

Do 16 grudnia 2022 roku trwa nabór kandydatów do udziału w studiach podyplomowych „Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej”, organizowanych przez Wydział Nawigacyjny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. 
29.11.2022

Zielona bonanza - Microsoft, Google i Renault chcą czystej energii z lądu i morza

Giganci technologiczni i grupa motoryzacyjna kupują energię odnawialną - prawie 1,5 GW obejmującą lądową i morską energię wiatrową oraz energię słoneczną.
28.11.2022

Pierwsza na świecie morska turbina wiatrowa o mocy 16 MW schodzi z chińskiej linii produkcyjnej

Morska turbina wiatrowa o mocy 16 MW opracowana wspólnie przez Three Gorges Group i Goldwind Technology zjechała z linii produkcyjnej w Chinach.
28.11.2022

Niemieckie porty mogą nie podołać celom morskiej energetyki wiatrowej

Niemcy są jednym z liderów rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Europie. Sektor offshore wind jest filarem polityki energetycznej Energiewende, ale też odpowiedzią na ograniczenia związane z rozwojem wiatraków na lądzie. Wysokim ambicjom mogą nie podołać niemieckie porty. Sytuacji nie pomaga fakt, że Federalny Sąd Administracyjny potwierdził zakaz budowy portu morskiego na użytek energetyki wiatrowej w Bremerhaven.
28.11.2022

Nomad Electric, ekspert w dziedzinie Solar O&M, wchodzi na rynek rumuński

Firma otwiera nowe biuro w Bukareszcie, grupa rozszerza działalność poza swój główny rynek w Polsce.
28.11.2022

Gróbarczyk: preferowanym przez nas rozwiązaniem jest morska energetyka wiatrowa

Rozwiązaniem, które jest przez nas preferowane i ten kierunek będzie rozwijany, to bezwzględnie morska energetyka wiatrowa – powiedział w sobotę w Pogorzelicy (Zachodniopomorskie) sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marek Gróbarczyk.
27.11.2022

Holandia i Oman będą współpracować nad projektem wodorowym

Rządy Holandii i Omanu porozumiały się w sprawie wspólnego projektu wodorowego. Do podpisania umowy doszło na szczycie klimatycznym COP27.
27.11.2022

RWE daje zielone światło dla 220-megawatowego systemu magazynowania energii w Nadrenii Północnej-Westfalii

RWE kontynuuje rozwój działalności w zakresie technologii bateryjnego magazynowania energii. Firma sfinalizowała decyzję o inwestycji w 220 megawatowy projekt, który będzie realizowany na terenie Niemiec. Na obszarze należących do RWE elektrowni w Neurath i Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii ma zostać zainstalowanych łącznie 690 bloków baterii litowo-jonowych.
27.11.2022

PSE: Ponad 50% OZE w systemie w najbliższej dekadzie

Potencjał OZE wskazuje na możliwość produkcji ponad 100 TWh rocznie energii odnawialnej w perspektywie roku 2030, co istotnie przekroczy 50% zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce. Tylko z farm wiatrowych na lądzie i na morzu może powstać niemal 25 GW mocy. Największy, realny potencjał mają elektrownie wiatrowe na lądzie oraz instalacje PV na co wskazują aukcje OZE i wynikające z nich wolumeny – wynika z „Planu rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną na lata 2023-2032”
27.11.2022

PSE: mimo braku wiatru i słońca system elektroenergetyczny pracuje stabilnie

Mimo braku wiatru i słońca system elektroenergetyczny pracuje stabilnie - poinformowały w piątek Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Od czwartkowego rana produkcja energii elektrycznej z 9000 MW mocy zainstalowanej farm wiatrowych wynosiła 30-50 MW.
26.11.2022

WindEurope ostrzega: 'tajny limit cenowy osłabił hiszpańską aukcję wiatrową i może zatrzymać inne projekty w Europie

WindEurope ostrzegła, że rosnąca presja kosztowa i wady projektowe osłabiły ostatnią hiszpańską aukcję lądowej energii wiatrowej, w której przyznano kontrakty na zaledwie 46 MW mocy.
26.11.2022

Niemcy planują "windfall tax" dla producentów OZE

Jak wynika z projektu ustawy, do którego dotarł Bloomberg News, Niemcy zamierzają wprowadzić limit w wysokości 130 euro za megawatogodzinę od zysków z sektora energetyki wiatrowej, słonecznej i jądrowej.
25.11.2022

Microsoft: Centra danych umożliwiające postępy w cyfryzacji, zwracają się w stronę OZE

Jesteśmy świadkami dwóch olbrzymich zmian, które zachodzą jednocześnie: cyfryzacji większości procesów, określanej często czwartą rewolucją przemysłową oraz zwrotu w kierunku energii odnawialnej, napędzanego przez kryzys klimatyczny i inne wydarzenia o globalnym zasięgu.
25.11.2022

VSB Group buduje farmę wiatrową na Śląsku, Nordex dostarczy turbiny

Nordex pozyskał zamówienie na turbiny od VSB Group dla projektu farmy wiatrowej o planowanej mocy 42 MW.
25.11.2022

Wyszukiwarkę Google napędza brytyjski offshore

ENGIE podpisał z Google 12-letnią umowę na sprzedaż energii o mocy 100 MW, aby zapewnić dostawy energii produkowanej na morskiej farmie wiatrowej Moray West - projekcie offshore o mocy prawie 900 MW, który ma rozpocząć wytwarzanie energii w 2025 roku.
25.11.2022

W Lidzbarku Warmińskim w 2023 r. ma ruszyć Ciepłownia Przyszłości

Ciepłownia Przyszłości, w 90 proc. oparta na pompach ciepła i fotowoltaice, ma zostać uruchomiona jesienią 2023 r. w Lidzbarku Warmińskim. Inwestycja ma dostarczać ciepło do 3,5 tys. osób. Prezes URE Rafał Gawin uważa, że takie ciepłownie będą mogły powstać też w innych miastach.
25.11.2022

Bałtyk basenem innowacji?

Ze względu na restrykcyjne normy ograniczające stosowanie statków wykorzystujących paliwo wysokosiarkowe, Bałtyk może stać się poligonem dla innowacji, twierdzą eksperci ABB. Szczególną rolę ma do odegrania zielony wodór, który jest niezbędny w realizacji celów zielonej rewolucji w żegludze.
25.11.2022

Moskwa: wkrótce kolejne rozwiązania wspierające offshore

Wkrótce pojawią się nowe rozwiązania ustawowe wspierające rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce - zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Przypomniała, że energia z pierwszej farmy popłynie w 2026 r.
24.11.2022

Rada ministrów UE ds. energii: Stanowczy głos Polski za obniżeniem cen energii

"Dziś kluczowa jest kwestia obniżenia ceny na gaz. Tu nie ma pola do dyskusji, czy interpretacji" – mówiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas posiedzenia Rady UE ds. Energii, które odbyło się 24 listopada 2022 r. w Brukseli. W obradach wziął udział również wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.
24.11.2022

PGE Energia Ciepła do 2030 r. będzie produkować ciepło w 70 proc. z paliw nisko i zeroemisyjnych.

PGE Energia Ciepła do 2030 r. będzie produkować ciepło w 70 proc. z paliw nisko i zeroemisyjnych - poinformowała spółka w czwartek. Dodała, że m.in. w Bydgoszczy, Kielcach i Zgierzu rozpoczęto budowę nowych jednostek kogeneracyjnych opartych na paliwie gazowym.
24.11.2022

EDP Renewables rozpoczyna budowę jednej z największych w kraju farm PV

W miejscowości Chotków, w gminie Brzeźnica, powstanie wkrótce jeden z największych w Polsce projektów fotowoltaicznych.
24.11.2022

Offshore Wind Poland 2022: optymistyczna przyszłość, ale i zmiany w teraźniejszości [WIDEO]

Na tegorocznej Konferencji Offshore Wind Poland 2022 organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej królowały dwa tematy: przyszłość w perspektywie dużego potencjału morskiej energetyki wiatrowej, ale i teraźniejszość w kontekście zmiennych warunków inwestycyjnych.
24.11.2022

Zakończenie szczytu klimatycznego COP27

W niedzielę 20 listopada 2022 r. we wczesnych godzinach porannych zakończyła się w Szarm el-Szejk w Egipcie konferencja klimatyczna UNFCCC COP27. Delegacja Polski do ostatnich chwil aktywnie brała udział w uzgadnianiu wyników szczytu.
23.11.2022

Porozumienia sektorowe jako platforma współpracy sektora OZE w Polsce

Debata na temat rozwoju sektora OZE w Polsce oraz przedstawienie efektu prac w ramach porozumień sektorowych morskiej energetyki wiatrowej, biogazu i biometanu oraz fotowoltaiki, zainicjowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska to główne cele Konferencji Stron Porozumień Sektorowych, która odbyła się 22 listopada 2022 r. w Warszawie. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Prezesa Rady Ministrów. Wzięli w nim udział minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska, minister rozwoju i technolo
23.11.2022

W Polsce powstanie regionalne centrum szkoleniowe w obszarze czystej energii

Departament Energii Stanów Zjednoczonych otworzy w Polsce regionalne centrum szkoleniowe dot. czystych technologii energetycznych i energetyki jądrowej - powiedział we wtorek ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. W planach jest też współpraca z uczelniami przy tworzeniu programów studiów.
23.11.2022

Innowacje firmy Hisense oparte na wartości stają się kluczową siłą napędową rozwoju marki

Zapewnienie rozwoju w sytuacji globalnych turbulencji stało się obecnie bardzo ważnym przedsięwzięciem realizowanym przez firmy. W ostatnich latach, Hisense, cieszący się uznaniem na całym świecie producent urządzeń elektronicznych, stał się siłą o czołowej pozycji na rynku i marką pierwszego wyboru dla milionów konsumentów. W celu uchylenia rąbka tajemnicy nadzwyczajnego wzrostu odnotowanego przez Hisense, w partnerskiej publikacji w Financial Times z 21 listopada omówiono działania firmy Hisense skutkujące nieustannymi osiągnię
23.11.2022

W pobliżu MFW Dogger Bank Tesla buduje "największą w Europie baterię"

Brytyjski deweloper wykorzystuje technologię firmy Elona Muska, aby wdrożyć system magazynowania 98MW/196MWh w pobliżu punktu przyłączenia do sieci dla największego na świecie projektu offshore.
23.11.2022

Bureau Veritas weryfikuje południowokoreański floating offshore

Bureau Veritas, we współpracy z Korean Register (KR), zostało wyznaczone do poprowadzenia certyfikacji projektu Gray Whale 3 - pływającej morskiej farmy wiatrowej Bada Energy w Ulsan, w Korei Południowej.
22.11.2022

EDF Renewables chce budować magazyn energii w Norwich

EDF Renewables UK zaproponowało budowę akumulatorowego systemu magazynowania energii o mocy 114 MW na południe od podstacji Norwich, pomiędzy Dunston i Swainsthorpe.
22.11.2022

Dublin wprowadza limit wpływów z OZE

Irlandzki rząd wprowadzi limit 120 euro za megawatogodzinę dla producentów energii odnawialnej, aby rozwiązać problem, jak twierdzi, "nadzwyczajnych zysków" osiąganych w sektorze energetycznym.
22.11.2022

Szef MRiT: do 25 listopada potrwają prekonsultacje programu wsparcia dla firm energochłonnych

Do 25 listopada potrwają prekonsultacje rządowego programu wsparcia dla firm energochłonnych – poinformował w poniedziałek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. W budżecie programu jest ok. 5 mld zł - dodał.
22.11.2022

PNE zwiększa liczbę projektów do 20 GW

Spółka zamierza niemal podwoić moc swoich projektów do 2027 roku.
22.11.2022

Ikea inwestuje w morską energetykę wiatrową

Szwedzki deweloper OX2 poinformował, że podpisał z Ingka Investments umowę sprzedaży 49 proc. udziałów w projektach morskich farm wiatrowych realizowanych przez Szwedów. Właściciel popularnej grupy Ikea zyska w ten sposób 49 proc. udziałów w przedsięwzięciach offshore wind.
22.11.2022

Do 2035 roku na morzach i oceanach pojawi się prawie 30 tys. turbin wiatrowych

Według nowego raportu opublikowanego przez amerykańska firmę konsultingową Intelatus Global Partners, w latach 2022-2035 na międzynarodowym rynku morskiej energetyki wiatrowej zostanie zainstalowanych blisko 30 tys. turbin wiatrowych (fixed-bottom). Wyzwaniem będzie zapewnienie floty statków instalacyjnych. 
22.11.2022

Amerykański offshore boi się cyberataków

Rządowy raport wskazał, że amerykańska administracja musi podjąć konkretne kroki, by zabezpieczyć tamtejszy offshore przed atakami informatycznymi.
21.11.2022

Rumia wyszkoli kadry dla offshore wind

Na terenie Rumi rozwijane jest Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej, w którym chętni zdobędą wykształcenie niezbędne do podjęcia pracy w branży morskiej energetyki wiatrowej. Centrum, mimo braku siedziby, zrealizowało już m.in. warsztaty offshorowe dla uczniów klas 8 szkół podstawowych w Rumi. Współorganizatorami szkolnych zajęć były Grupa Polenergia i Equinor Polska.
21.11.2022

Litwa coraz bliżej aukcji dla pierwszej farmy offshore wind. W planie kolejny projekt

Litewski rząd zatwierdził zmiany w ustawach o OZE i energii elektrycznej określające warunki aukcji związanej z budową kolejnej morskiej farmy wiatrowej o mocy do 700 MW.
21.11.2022

Lhyfe współpracuje z portem Nantes Saint-Nazaire w zakresie zielonego wodoru z offshore [WIDEO]

Lhyfe i port Nantes Saint-Nazaire zawarły umowę o partnerstwie w celu określenia, zgłębienia i oceny warunków ustanowienia łańcucha dostaw związanego z produkcją wodoru na francuskich obszarach morskich.
21.11.2022

Inflacja podcina skrzydła amerykańskiemu sektorowi offshore wind

Rosnące koszty, inflacja, ceny surowców i materiałów powodują, że inwestorzy offshore wind na nowo przeliczają budżety projektów. Szczególnie dotkliwie odczuwa to dopiero rodząca się branża w USA. Inwestor Avangrid, należący do hiszpańskiej Iberdroli, zwrócił się do stanowych organów regulacyjnych o wstrzymaniu procedury zatwierdzania stawek dla energii z morskiej farmy Commonwealth Wind o mocy 1200 MW. W jego ocenie budowa jest nieopłacalna bez zmian. Regulator nie wyraził zgody.
21.11.2022

Trudeau: bliski koniec subwencji dla przemysłu naftowego

Kanadyjski sektor paliw kopalnych przestanie być subwencjonowany z końcem 2023 r. - zapowiedział w niedzielę premier Justin Trudeau. Dodał, że częścią przeciwdziałania zmianom klimatu są opłaty za emisje gazów cieplarnianych.
21.11.2022

EDF chce wspierać polską energetykę jądrową

Kontynuujemy kontakty z polskimi władzami w sprawie budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP szef polskiego biura francuskiego koncernu EDF Thierry Deschaux. Jak dodał, EDF nadal widzi szansę, by wspomóc Polskę w szybszej realizacji projektu jądrowego.
21.11.2022

Rośnie zainteresowanie morską energetyka wiatrową w Finlandii

Fińskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (FWPA) informuje, że projekty offshore wind w Finlandii cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Obecnie deweloperzy planują rozwój elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 13,5 GW. W realizacji pozostają projekty o mocy 3,2 GW.
21.11.2022

Ile zarabia się w OZE? Przegląd stanowisk i zarobków.

Zatrudnienie w sektorze OZE do 2050 roku powinno wzrosnąć aż pięciokrotnie. Oznacza to, że aż 85% nowych pracowników znajdzie pracę w sektorze energetyki wiatrowej i fotowoltaiki. A na jakie stanowiska prowadzone są obecnie rekrutacje? Ile można zarobić, pracując w tej branży? I jakie kompetencje należy mieć? Odpowiadamy.
21.11.2022

ABO przyłącza do sieci swój pierwszy projekt onshore w Polsce

ABO Wind przyłączyło do sieci swoją pierwszą farmę wiatrową w Polsce. 20 MW projekt lądowej farmy wiatrowej Donaborów składa się z dziewięciu turbin Siemens Gamesa SG114.
20.11.2022

Wyspy energetyczne i PtX rozwiązaniem kryzysu energetycznego?

Europejskie morskie farmy wiatrowe o mocy 30 GW są prawie w całości podłączone do systemu energetycznego za pomocą podmorskich kabli, które biegną od każdej farmy do kraju macierzystego.
20.11.2022

Morska energetyka wiatrowa staje się racją stanu

Do wybudowania morskich elektrowni wiatrowych na Bałtyku w pożądanej wielkości potrzebujemy przyspieszenia działań regulacyjnych, administracyjnych, projektowych i inwestorskich - wskazywał Michał J. Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor Polska podczas konferencji Offshore Wind Poland 2022.
18.11.2022

Vitol inwestuje 1 mld USD w polskie OZE - przejmie krajowego dewelopera Vortex

Koncern energetyczny zamierza zainwestować 1 mld USD w rozwój energetyki wiatrowej i słonecznej w kraju.
18.11.2022

RE Alloys buduje pierwszą farmę wiatrową w pobliżu Zamościa

Farma wiatrowa Dzwola budowana w pobliżu Zamościa ma rozpocząć działalność w 2024 roku.
18.11.2022

Czy w 2030 roku offshore będzie się nadal opłacać?

Najnowsze holenderskie badania wskazują, że morska energetyka wiatrowa nie we wszystkich przypadkach będzie opłacalna w 2030 roku.
18.11.2022

Tauron przyłączył 4,1 GW mocy OZE

W sumie w sieci elektroenergetycznej Tauron na koniec października pracowało łącznie już 683 dużych instalacji OZE o mocy 1,314 GW oraz ponad 370 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy 2,819 GW. W trzech pierwszych kwartałach TAURON przyłączył do sieci dystrybucyjnej 80 dużych instalacji OZE o łącznej mocy 107 MW oraz ponad 93 tysiące mikroinstalacji o mocy 786 MW.
17.11.2022

Bałtyk może dać Polsce trzy razy więcej energii niż zakładano

Polska posiada wielokrotnie większy niż zakładano potencjał rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Do 2040 r. taka energia mogłaby zaspokajać blisko 60 proc. naszego zapotrzebowania na prąd – czytamy w raporcie „Potencjał Morskiej Energetyki Wiatrowej w Polsce” na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).
17.11.2022

V-Ridium zmienia się w Greenvolt Power i stawia na zieloną energię

V-Ridium - firma będąca częścią Greenvolt Group - przeszła rebranding i obecnie jako Greenvolt Power wzmacnia swoje działania jako główny deweloper sektora energii słonecznej i wiatrowej w Polsce i na arenie międzynarodowej.
17.11.2022

Moskwa: zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju - najwyższym priorytetem rządu

W obecnej, trudnej sytuacji geopolitycznej zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju jest najwyższym priorytetem rządu - podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że Polska jest niezależna i bezpieczna energetycznie.
17.11.2022

Minister finansów RP rozmawiała w Seulu o współpracy ws. elektrowni atomowej

Ministrowie finansów Polski i Korei Płd., Magdalena Rzeczkowska i Czu Kiung Ho, rozmawiali w czwartek w Seulu między innymi o dostawach broni, współpracy przy budowie elektrowni atomowej w Polsce oraz wojnie na Ukrainie – przekazała agencja Yonhap.
17.11.2022

Umowa PPA Velux i BayWa r.e. na budowę 2 farm fotowoltaicznych w tym Agri-PV

Grupa VELUX powierza BayWa r.e. budowę dwóch parków słonecznych, tak aby do 2024 roku całą swoją europejską działalność zasilać zieloną energią elektryczną
17.11.2022

Zwiększenie wykorzystania OZE nie przyniesie wystarczających rezultatów bez działań ograniczających zapotrzebowanie na energię [RAPORT Danfoss]

Nowa analiza opublikowana przez Danfoss podkreśla konieczność podjęcia natychmiastowych działań w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na energię. Prezydent i CEO firmy Danfoss, Kim Fausing, jest zdania, że zwiększenie poziomu wykorzystania źródeł odnawialnych nie przyniesie wystarczających rezultatów, jeśli nie ograniczymy naszego zapotrzebowania na energię.
16.11.2022

Zyska: planowane zmiany ustawowe korzystne dla branży offshore

Rząd pracuje nad zmianą ustawy o OZE i o offshore, a planowane tam zmiany idą w kierunku postulatów zgłaszanych przez branżę morskiej energetyki wiatrowej - poinformował w środę wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.
16.11.2022

Magazyn energii Energate gwarantem bezpieczeństwa energetycznego

Zapewnienie i ciągłość dostaw energii elektrycznej to podstawowa rola systemu elektroenergetycznego jako części infrastruktury krytycznej państwa. Bez jego poprawnego działania paraliżowi może ulec część lub cała gospodarka. Dywersyfikacja źródeł energii założona w strategii bezpieczeństwa RP wpływa na szybki rozwój OZE w kraju.
16.11.2022

Atom z rekordowym poparciem Polaków

Kryzys energetyczny i niespotykany wzrost cen paliw tradycyjnych przyniosły zdecydowane zwiększenie akceptacji dla budowy elektrowni jądrowych - wynika z sondażu IBRiS dla środowej "Rzeczpospolitej".
16.11.2022

Azoty inwestują 864 mln zł w zielone projekty i dekarbonizację

Zakłady Azotowe Puławy zamierzają wydać na projekty "zielone" i dekarbonizacyjne w perspektywie lat 2022-2030 blisko 864 mln zł – podała spółka we wtorkowym komunikacie.
16.11.2022

Nie będzie specjalnego podatku na budowę elektrowni atomowych [WIDEO]

„Nie jest planowana żadna danina atomowa, żaden podatek atomowy” – oświadczył Tomasz Nowacki, dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska podczas debaty „Kierunki rozwoju polskiego programu energetyki atomowej”. Dyskusję przeprowadzono w Centrum Prasowym PAP w ramach konferencji „Transformacja energetyczna dla przyszłości Polski”.
15.11.2022

Okna generujące energię elektryczną?

Całe, naturalne światło wpadające przez okna może pewnego dnia zrobić znacznie więcej niż tylko poprawić nasz nastrój.
15.11.2022

Raport PAN: Wiatraki na lądzie bezpieczne dla zdrowia, 10H zbyt rygorystyczne, 500 m optymalne

Nie ma jednoznacznych dowodów na to, by dźwięki elektrowni wiatrowych, w tym infradźwięki, wywierały negatywny wpływ na zdrowie lub samopoczucie człowieka – wynika z najnowszej publikacji Komitetu Inżynierii Środowiska PAN „Elektrownie wiatrowe w środowisku człowieka”. W odległości 500 m od elektrowni wiatrowej poziom hałasu wynosi poniżej 40 dB – taki poziom hałasu nie powoduje negatywnych skutków zdrowotnych, nawet w przypadku osób wrażliwych.
15.11.2022

Gospodarka potrzebuje taniej energii wiatrowej [WIDEO]

Potrzebujemy znacznie więcej energii, niż nam się wydawało. Gospodarka potrzebuje taniej, niskoemisyjnej energii wiatrowej, żeby udowodnić, że polskie produkty zostały wytworzone bez użycia paliw kopalnych. Bez tego nasze firmy wypadną z globalnego łańcucha dostaw – mówił Andrzej Kaźmierski, dyrektor Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii podczas konferencji „Transformacja energetyczna dla przyszłości Polski”.
15.11.2022

JA Solar dostawcą wszystkich modułów dla największego w Malezji projektu fotowoltaicznego z trackerem jednoosiowym

Niedawno w malezyjskim Marang do eksploatacji oddano projekt fotowoltaiczny o mocy 116 MW, dla którego wszystkie moduły dostarczyła firma JA Solar („spółka”), czołowy światowy producent produktów fotowoltaicznych o dużej mocy.
15.11.2022

Tauron zakończył budowę kolejnej farmy wiatrowej

Tauron zakończył budowę farmy wiatrowej Majewo zlokalizowanej w gminie Milejewo w województwie warmińsko-mazurskim. To jedenasta farma wiatrowa Grupy, a moc zainstalowana w 200 turbinach wynosi 416 MW.
14.11.2022

Fundusz emerytalny ABP zainwestuje w farmę wiatrową, która ma dostarczać energię dla ponad 5,5 mln odbiorców

Największy fundusz emerytalny w Holandii, Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP), zapowiedział wybudowanie farmy wiatrowej na Morzu Północnym, która produkowałaby energię dla przeszło 5,5 mln gospodarstw domowych - informuje w poniedziałek portal NOS.
14.11.2022

Premier: z kierownictwem spółek energetycznych opracowujemy nowy mechanizm tarczy antyinflacyjnej

Wraz z kierownictwem spółek energetycznych opracowujemy nowy mechanizm tarczy antyinflacyjnej - poinformował premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek. Dodał, że w energii elektrycznej i energii cieplnej taki mechanizm został wypracowany. W tym tygodniu dopracowany zostanie mechanizm rekompensat ceny gazu.
14.11.2022

Dziennik Gazeta Prawna": Kosztowne domknięcie energetycznej tarczy

Nawet 30 mld zł lub więcej mogą kosztować szykowane w rządzie rozwiązania osłonowe dla odbiorców gazu – wynika z ustaleń "Dziennika Gazety Prawnej".
14.11.2022

Energia ze słońca: czeka nas rewolucja w energetyce

Choć branża fotowoltaiczna boryka się z wieloma barierami, to jednak przez najbliższe 10 lat będzie się intensywnie rozwijała. Powinniśmy być przygotowani na rewolucję w energetyce - przyznali to wszyscy uczestnicy debaty „Energia ze słońca – koszty i korzyści”. Dyskusję przeprowadzono w ramach konferencji „Transformacja energetyczna dla przyszłości Polski”, która odbyła się w Centrum Prasowym PAP.
14.11.2022

Norweski gigant naftowy przejmuje duńskiego dewelopera OZE

Norweski koncern Equinor podpisał umowę kupna duńskiej spółki BeGreen, wiodącego dewelopera projektów słonecznych w Europie Północno-Zachodniej. W ten sposób Equinor rozszerza swoja aktywność w sektorze OZE.
12.11.2022

Mapa średnich cen energii w październiku 2022 r. – analiza Energy Solution

Firma Energy Solution Sp. z o.o., zajmująca się działalnością doradczą dla odbiorców energii elektrycznej i paliwa gazowego przygotowała kolejną, comiesięczną analizę średnich cen energii. W październiku br. na rynku SPOT za 1 MWh płacono w UE średnio niecałe 166 Euro. W Polsce cena ta oscylowała w ubiegłym miesiącu wokół 137 Euro. Uśredniona cena zakupu energii dla kontraktu terminowego (BASE Y) na 2023 r. wynosiła nieco ponad 349 Euro. W Polsce spółki handlujące energią oczekiwały 234 Euro za 1 MWh.
09.11.2022

Vattenfall zobowiązuje się do zakupu zeroemisyjnego cementu

Vattenfall zapewni, że do 2030 roku co najmniej 10 proc. cementu/betonu zamawianego dla swoich projektów będzie cementem/betonem o niemal zerowej emisji dwutlenku węgla. Nowe zobowiązanie zostało podjęte w związku z COP27, gdzie Koalicja First Movers uruchomiła dziś nowy sektor - Cement i Beton.
08.11.2022

Buda o docelowym miksie energetycznym: atom będzie stanowił 30-35 proc., resztę OZE

Docelowo atom będzie stanowił 30-35 proc. miksu energetycznego Polski, resztę OZE - powiedział we wtorek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Ocenił, że budowa elektrowni atomowej to szansa, by zyskać kompetencje wykorzystywane w przyszłości na całym świecie.
08.11.2022

Aukcje OZE: Prezes URE ogłasza siedem aukcji zwykłych na sprzedaż energii ze źródeł odnawialnych w 2022 r.

Łącznie w grudniowych koszykach na sprzedaż trafi ok. 34 TWh zielonej energii o maksymalnej wartości ponad 14,3 mld zł.
08.11.2022

Eesti Energia zainwestowała w zieloną energię ponad 100 mln euro

Skorygowany zysk netto Eesti Energia, estońskiej państwowej grupy energetycznej, wyniósł w III kwartale 27,4 mln euro. Dynamiczny wzrost i wysoka rentowność pozwoliły Grupie na ponad dwukrotne zwiększenie inwestycji w stosunku do ubiegłego roku aż do 124 mln euro. Najwięcej środków przeznaczono na budowę farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Jednocześnie ponad 60% przychodów ze sprzedaży energii elektrycznej firmy pochodziło z rynków zagranicznych, na których Grupa prowadzi działalność.
08.11.2022

Inwestorzy i banki chcą malować polski krajobraz na zielono [RELACJA]

Finansowanie inwestycji energetycznych było jednym z tematów poruszanych podczas 36. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 6. OZE POWER. Patronem medialnym wydarzenia jest portal GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. W trakcie dyskusji wielokrotnie podkreślano, że nie ma odwrotu od „zielonych” inwestycji. Te z kolei powinny być realizowane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Przedstawiciele świata finansów są zgodni co do tego, że w Polsce potrzebne jest stabilne otoczenie regulacyjne oraz dokumenty strategiczne.
08.11.2022

Polski sektor OZE z sukcesami i dużym słoniem w pokoju [RELACJA]

Tematem rozmów podczas 36. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 6. OZE POWER pod patronatem GospodarkaMorska.pl i ZielonaGospodarka.pl był rozwój OZE w Polsce. Sektor może pochwalić się osiągnięciem 20 GW mocy zainstalowanej, ale niestety w dalszym ciągu boryka się z wieloma problemami. Największym "słoniem w pokoju" jest niedoinwestowany system sieciowy. Eksperci wskazali, że niedocenioną technologią w Polsce jest energetyka wodna. Z kolei na zielone inwestycje, w tym odpady, otwiera się ciepłownictwo. Branża fotowoltaiczna lic
08.11.2022

Iberdrola otrzymuje 500 mln euro zielonego kredytu - część na inwestycje w Polsce

CaixaBank i BNP Paribas podpisały z Iberdrolą umowę na zielony kredyt o wartości 500 mln euro, wspierany przez hiszpańską Agencję Kredytów Eksportowych (ECA), Cesce.
08.11.2022

PSG: potrzebujemy silnego impulsu rozwoju rynku biometanu w Polsce

7 listopada w Warszawie rozpoczęła się 36. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 6. OZE POWER. W inaugurującym panelu, dotyczącym bezpieczeństwa i optymalizacji energetycznej Polski wziął udział Ireneusz Krupa, członek zarządu PSG ds. rozwoju i inwestycji.
07.11.2022

Polska dystrybucja chce się transformować. Spółki OSD podpisały Kartę Efektywnej Transformacji

Podczas 36. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 6. OZE POWER została podpisana Karta Efektywnej Transformacji Sieci Dystrybucyjnych Polskiej Energetyki, której celem jest przyspieszenie rozwoju systemu dystrybucyjnego. Patronem medialnym wydarzenia jest portal ZielonaGospodarka.pl.
07.11.2022

Prezes URE dla "Rz": nie zmieniam krytycznego zdania ws. likwidacji obliga giełdowego

Nie zmieniam krytycznego zdania ws. likwidacji obliga; giełda to najlepsze miejsce do wyznaczania rynkowej ceny energii - powiedział "Rzeczpospolitej" prezes URE Rafał Gawin. Pytany, czy będą podwyżki prądu jeszcze w tym roku, odparł, że URE zakończy postępowania w tej sprawie w ciągu kilku dni.
07.11.2022

Bawaria łagodzi zasadę 10H dla energetyki wiatrowej

Pod koniec października parlament Bawarii (Landtag) uchwalił poprawki do kodeksu budowlanego, które liberalizują tzw. zasadę 10 H dla energetyki wiatrowej. Turbiny wiatrowe będą mogły być instalowane w odległości 1000 metrów. Na obszarach priorytetowych dla rozwoju wiatraków wyznaczona odległość ma sięgać 800 metrów.
07.11.2022

Rozpoczął się szczyt COP27; wśród tematów pomoc krajom najbardziej zagrożonym kryzysem klimatycznym

Delegaci z blisko 200 krajów przybyli w niedzielę do Szarm el-Szejk w Egipcie na 27. konferencję ONZ w sprawie zmian klimatu COP27, gdzie będą dyskutować m.in. o rekompensatach szkód związanych z globalnym ociepleniem dla biedniejszych krajów. Ten kontrowersyjny temat został umieszczony w porządku obrad po raz pierwszy od czasu rozpoczęcia rozmów klimatycznych dekady temu.
06.11.2022

Prezes PGE: połączenie PGE, Grupy Tauron i Grupy Enea to bardzo dobry pomysł

Połączenie PGE, Grupy Tauron i Grupy Enea to bardzo dobry pomysł - ocenił prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Dodał, że w konsekwencji powstałaby w przyszłości firma łącząca dystrybucję, odnawialne źródła energii i ciepłownictwo. Potrzeba do tego akceptacji rządu i strony społecznej - zaznaczył.
06.11.2022

Idea-Biznes-Klimat 2022: inżynieria nie zastąpi bogactwa środowiska

„Człowiek, aby przeżyć, potrzebuje dachu nad głową, ciepła, pożywienia i czystej wody. Zielona transformacja to nie tylko przekształcenie energetyki w kierunku OZE. Zrównoważony rozwój wymaga ochrony zasobów naturalnych w celu zwiększenia zdolności środowiska do radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi” – mówili eksperci podczas tegorocznej konferencji Idea-Biznes-Klimat.
06.11.2022

Sondaż dla wPolityce.pl: większość Polaków popiera budowę dwóch elektrowni atomowych w kraju

Większość Polaków popiera budowę dwóch elektrowni atomowych w naszym kraju - wynika z sondażu przeprowadzonego przez pracownię Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl.
06.11.2022

Moskwa: pierwsze trzy reaktory będą miały moc prawie 4 GW

Pierwsze trzy reaktory będą miały moc prawie 4GW, co pokryje zapotrzebowanie ok. 12 mln gospodarstw domowych - mówiła w piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
04.11.2022

W Poznaniu na budynkach magistratu pojawi się fotowoltaika

Na budynkach poznańskiego magistratu pojawią się panele fotowoltaiczne. Instalacja ma zmniejszyć wydatki na energię.
04.11.2022

Taaleri Energia uruchamia nowy fundusz OZE, planuje projekty w Polsce

Fińska spółka Taaleri Energia uruchomiła nowy fundusz odnawialnych źródeł energii w celu stworzenia portfela aktywów wiatrowych, słonecznych i bateryjnych.
04.11.2022

Brytyjski offshore ustanowił drugi rekord w ciągu tygodnia

Farmy wiatrowe w całej Wielkiej Brytanii ustanowiły drugi rekord wytwarzania energii w ciągu tygodnia, produkując w środę 2 listopada 20,896 MW energii elektrycznej.
03.11.2022

Na Bałtyku powstanie farma wiatrowa Baltic Power

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji farmy wiatrowej na Bałtyku. Na wysokości Łeby i Choczewa, 22 km od brzegu, powstanie morska farma wiatrowa Baltic Power - poinformowało biuro prasowe Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.
03.11.2022

Rozpoczęła się kampania pomiarowa dla szkockiej pływającej farmy wiatrowej

Partrac wkrótce rozmieści pływające LiDARy na terenie projektu Buchan, który jest realizowany przez Floating Energy Allyance (FEA), konsorcjum składające się z BW Ideol, Elicio i BayWa r.e.
03.11.2022

Komitet Naukowy Koalicji Klimatycznej: odblokujcie OZE

Komitet Naukowy Koalicji Klimatycznej wzywa polski rząd do pilnej poprawy warunków do rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce, w tym do natychmiastowego odblokowania możliwości rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie, a także do nadania najwyższego priorytetu poprawie efektywności energetycznej. Przed rozpoczynającym się szczytem klimatycznym COP27 polscy przedstawiciele różnych dziedzin nauki we wspólnym apelu wskazują na zagrożenia związane z uzależnieniem krajowej gospodarki od paliw kopalnych oraz na korzyści, jakie może
03.11.2022

Biomasa drzewna bez wątpliwości jest OZE!

Do 4 listopada trwają konsultacje społeczne w sprawie Programu ochrony powietrza (POP) w województwie dolnośląskim. Z inicjatywy grupy Drewno Pozytywna Energia powstała petycja „Tak dla odnawialnej biomasy”, której celem jest zwrócenie uwagi na nieścisłości i udoskonalenie założeń przyjętych w 2020 roku przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego.
03.11.2022

Norwea i Energi Norge połączyły się, tworząc nową organizację zajmującą się energią odnawialną w Norwegii

Fuzja została zatwierdzona jednogłośnie podczas nadzwyczajnych, dorocznych spotkaniań w obu firmach jak obie firmy odbyły w tym tygodniu. Nowa organizacja rozpocznie działalność od 1 stycznia 2023 roku.
03.11.2022

Członek rady programowej KIKE pełnomocnikiem Marszałka ds. transformacji energetycznej Dolnego Śląska

Uchwałą Zarządu Województwa Dolnośląskiego przyjęto w dniu 25 października br. Strategię Energetyczną Dolnego Śląska – kierunki wsparcia sektora energetycznego. Dokument identyfikuje obszary wsparcia w procesie transformacji energetycznej oraz określa kierunki działań wyznaczających ścieżkę dojścia do osiągnięcia neutralności klimatycznej regionu do 2050 r.
03.11.2022

MKiŚ: rząd potwierdza strategiczne partnerstwo z USA przy budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

Rada Ministrów, 2 listopada 2022 r., przyjęła uchwałę ws. budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Polsce. Stwierdza ona, że pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa zostanie zbudowana w oparciu o amerykańską technologię reaktorów AP1000. "Wybór amerykańskiej technologii nie tylko wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski, ale i będzie stanowił istotny impuls rozwojowy dla naszej gospodarki" – zaznaczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
03.11.2022

Pierwsza w historii wolna od dotacji morska farma wiatrowa na półmetku

Jednostka Wind Osprey firmy Cadeler zainstalowała 70-tą turbinę wiatrową Siemens Gamesa o mocy 11 MW w morskiej farmie wiatrowej Hollandse Kust Zuid o docelowej mocy 1,5 GW w obszarze holenderskiego Morza Północnego.
02.11.2022

Polenergia powiększa swój zielony portfel o kolejny projekt onshore

Polenergia uruchomiła Farmę Wiatrową Kostomłoty o mocy 27 MW. Tym samym łączny portfel aktywnych inwestycji OZE Grupy rośnie o ponad 8 proc. do 351 MW. Firma umacnia swoją pozycję w gronie liderów aktywne transformujących polski rynek energetyczny poprzez rozwój zeroemisyjnej gospodarki opartej na czystych i odnawialnych źródłach energii.
02.11.2022

Prąd z metanu zasili kopalnię

Kopalnia Silesia w Czechowicach-Dziedzicach będzie co najmniej w połowie zasilana energią elektryczną z metanu - wynika z informacji Grupy Bumech, która jest właścicielem zakładu. Dzięki m.in. koniunkturze na węgiel Grupa notuje obecnie rekordowe wyniki i prowadzi inwestycje w kopalni.
02.11.2022

Obajtek: idziemy w kierunku energetyki atomowej

Idziemy w kierunku energetyki atomowej uzupełniającej, rozproszonej - poinformował prezes PKN Orlen w środę. Zapowiedział, że niebawem pojawią się kolejne informacje na ten temat. Dodał również, że po fuzji z PGNiG, koncern w ciągu roku zamierza połączyć działalność wydobywczą i poszukiwawczą.
02.11.2022

Dzisiaj rząd przyjmie uchwałę w sprawie budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Polsce

Rząd w środę przyjmie uchwałę w sprawie budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Polsce - wynika z porządku obrad Rady Ministrów.
02.11.2022

Dwie fabryki BSH przeszły na ogrzewanie z OZE

Dwie działające w Łodzi fabryki pralek i suszarek do ubrań przeszły na ogrzewanie pochodzące z odnawialnych źródeł energii - poinformował w środę ich właściciel, firma BSH. Zmiana oznacza ograniczenie rocznej emisji dwutlenku węgla do atmosfery o prawie 5 tys. ton.
02.11.2022

Polski offshore – szanse i zagrożenia teraz

Przedstawiciele wielu stron zaangażowanych w rozwój sektora morskich farm wiatrowych w Polsce spotkali się po raz kolejny. Tym razem w Gdyni, gdzie na konferencji Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej podsumowali najnowszy stan rozwoju i aktualne wyzwania rzucone branży.
01.11.2022

Premier: polska współpraca z Koreą Południową wkracza na kolejne obszary

Po umowach na dostawy sprzętu dla polskiej armii, nasza współpraca z Koreą Południową wkracza na kolejne obszary - podkreślił premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do podpisanego w poniedziałek listu intencyjnego dot. planu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię.
01.11.2022

Transformacja energetyczna w Polsce będzie kosztować 135 mld euro do 2030 roku

Jak wynika z nowego raportu EY Polska, transformacja sektora energetycznego w kraju, w tym działania wspierające sektor górnictwa węgla kamiennego, mogą kosztować nawet 135 mld euro do 2030 roku.
30.10.2022

Orlen zakończył budowę jednej z największych farm fotowoltaicznych w kraju

Grupa Orlen zakończyła realizację jednej z największych farm fotowoltaicznych w kraju. Instalacja o łącznej mocy 62 MW zlokalizowana w okolicach Wielbarka (woj. warmińsko-mazurskie) osiągnie pełne zdolności produkcyjne w pierwszym kwartale 2023 r. - podał koncern w piątek.
28.10.2022

Pierwsza łopata dla prototypu V236-15.0 MW™ jest już gotowa! Czas na testowanie

Pomyślne zakończenie budowy pierwszej łopaty jest zawsze ważnym kamieniem milowym w procesie prototypowania nowej turbiny - a dzięki imponującej 115,5-metrowej rozpiętości, łopata ta wyznacza również nowe standardy w zakresie powierzchni.
28.10.2022

Koniec zielonej rewolucji...? Niemcy wracają do węgla i demontują turbiny wiatrowe

Na terenie przy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Garzweiler w Erkelenz na zachodzie Niemiec stoi kilka turbin wiatrowych, które będą musiały ustąpić miejsca pod zwiększone wydobycie węgla.
28.10.2022

50Hertz wygrywa kontrakt na morską podstację Ostwind 3

Niemiecki operator sieci energetycznej 50Hertz przyznał kontrakt na wykonanie morskiej stacji wysokiego napięcia dla farmy wiatrowej Ostwind 3 - spółce joint venture składającej się z HSM Offshore Energy, Smulders oraz Iv-Offshore & Energy.
28.10.2022

Karty rozdane? KHNP i Westinghouse mają budować elektrownie jądrowe w Polsce, a w tle spór sądowy

Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) ma podpisać 31 października list intencyjny z przedstawicielami strony polskiej w sprawie budowy elektrowni jądrowych.
27.10.2022

DLA Piper: Projekt ustawy o maksymalnych cenach energii zagraża przyszłości polskiego rynku

Projekt ustawy o maksymalnych cenach energii, którym w tym tygodniu zajmuje się Senat, może wywołać poważne perturbacje na polskim rynku energii i doprowadzić do upadłości znaczną część firm energetycznych, uważają eksperci z kancelarii prawnej DLA Piper.
27.10.2022

Mercedes-Benz będzie napędzany energią z morskich farm wiatrowych

Niemiecki koncern samochodowy Mercedes-Benz podpisał wstępną umowę na dostawy energii elektrycznej z morskiej farmy wiatrowej od 2027 roku.
27.10.2022

Polacy uważają, że wojna w Ukrainie powinna dać impuls do przyspieszenia zielonej transformacji

65 proc. Polaków uważa, że wojna w Ukrainie i jej wpływ na ceny ropy i gazu powinny dać impuls do przyspieszenia zielonej transformacji - wynika z badania Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Jednocześnie 41 proc. twierdzi, że do 2030 r. Polsce uda się znacząco ograniczyć emisję CO2.
27.10.2022

Kryzys energetyczny wymusza pilne zmiany w polityce OZE

W obliczu wojny w Ukrainie i widma kryzysu energetycznego konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań - dywersyfikacja dostaw gazu, szybsza transformacja energetyczna, wzrost produkcji energii z OZE. W tej chwili magazyny mamy pełne, ale w dłuższej perspektywie nasze bezpieczeństwo energetyczne może być zagrożone – to główne wnioski płynące z V. Międzynarodowej Konferencji „Energetyka, Rolnictwo, Środowisko”, która odbyła się 21 października w Grodnie k. Międzyzdrojów. Uczestnicy dyskusji, zorganizowanej przez Fundację Europ
27.10.2022

Wojna na Ukrainie przyspieszyła rozwój fotowoltaiki w Europie

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Statkraft powodem ekspansji energii słonecznej i jej dynamicznego wzrostu w Europie, są głównie zwiększone ambicje w zakresie wykorzystania energii odnawialnej oraz konieczność zmniejszenia zależności od rosyjskiego gazu.
27.10.2022

MKiŚ: Polska nie poprze dalszych ambicji klimatycznych bez odniesienia w już przyjętych dokumentach

Polska nie poprze żadnych sformułowań dotyczących wzmocnienia ambicji w obszarze klimatu nieznajdujących odzwierciedlenia we wcześniej przyjętych dokumentach - zapowiedział w Luksemburgu wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
26.10.2022

Łukaszewska-Trzeciakowska: rośnie liczba odmów przyłączenia do sieci instalacji OZE

Rośnie liczba odmów przyłączenia do sieci instalacji OZE: w 2017/18 było to 260 odmów, w 2021/22 blisko 3,5 tys. - poinformowała we wtorek wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
26.10.2022

Rząd za projektem wprowadzającym uproszczenia dla producentów prądu z OZE

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o akcyzie, który m.in. wprowadza uproszczenia dla podmiotów produkujących energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii (OZE) - wynika z wtorkowego komunikatu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
26.10.2022

10 mln złotych finansowania na budowę farm PV dla Nomad Electric

Nomad Electric, polski czołowy dostawca kompleksowych usług z zakresu projektowania, budowy oraz serwisowania wielkopowierzchniowych instalacji PV, podpisał z mBankiem umowę finansowania o wartości 10 mln złotych. Spółka ma możliwość zwiększenia kredytu do 20 mln złotych. Środki zostaną przeznaczone na realizację obecnego portfela zamówień na budowę farm w modelu EPC.
26.10.2022

GoldenPeaks Capital nawiązał współpracę z Kronospan

GoldenPeaks Capital, firma specjalizująca się w budowie i eksploatacji systemów solarnych z naciskiem na region Europy Wschodniej, zawarła 12-letnią umowę na sprzedaż energii fotowoltaicznej z austriacką Grupą Kronospan w Polsce. Roczny wolumen zakontraktowanej sprzedaży energii szacuje się na ponad 180 GWh i jest to jedna z największych umów z branży fotowoltaiki, jakie dotychczas zawarto w Polsce.
26.10.2022

RWE ubiega się o pozwolenie lokalizacyjne dla MFW na Bałtyku o mocy do 1,8 GW, proponując unikalne rozwiązania technologiczne

Obszar zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie morskiej farmy wiatrowej RWE F.E.W. Baltic II. Deweloper proponuje innowacyjną ekologiczną koncepcję oraz rozwiązania dla stabilizacji sieci. Firma złożyła dotychczas 5 wniosków o pozwolenia lokalizacyjne dla morskich farm wiatrowych o łącznej mocy do 7,8 GW. Kolejne wnioski zostaną przedłożone wkrótce.
26.10.2022

Chiński gigant offshore MSE, uruchomił największy na świecie system elektrolizy alkalicznej do produkcji wodoru

Chiński dostawca rozwiązań w zakresie OZE, oraz jeden z kluczowych graczy na rynku offshore firma Mingyang Smart Energy, zaprojektowała i wyprodukowała największy na świecie system elektrolizy alkalicznej do produkcji wodoru.
25.10.2022

PKN ORLEN na Krynica Forum ’22: transformacja energetyki to wyzwanie dla całego pokolenia

Jesteśmy obecnie w momencie, w którym największe wyzwanie stanowi połączenie krótkookresowej potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego z długookresowymi wyzwaniami transformacji. Transformacja to zadanie dla pokolenia – mówił Karol Wolff, dyrektor Biura Strategii i Projektów Strategicznych w PKN ORLEN, podczas panelu „Transformacja energetyczna gwarantem bezpieczeństwa?”, który odbył się w trakcie Krynica Forum ’22.
25.10.2022

Politechnika Opolska inwestuje w laboratorium optymalizacji pracy OZE

Dzięki współpracy Politechniki Opolskiej z Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną na drugim kampusie uczelni powstanie nowoczesne laboratorium, w którym będą prowadzone badania nad inteligentną stabilizacją pracy farm fotowoltaicznych za pomocą przemysłowych magazynów energii.
25.10.2022

MKiŚ: wkrótce nowy projekt noweli ustawy o OZE dot. m.in. klastrów energii

Wkrótce resort klimatu i środowiska ma przedstawić nowy projekt ustawy o OZE dot. m.in. klastrów energii, który będzie uwzględniać uwagi zgłoszone w konsultacjach - poinformował dyrektor w MKiŚ Marcin Ścigan. Dodał, że za "kilka tygodni" powinien trafić do komisji wspólną rządu i samorządu.
24.10.2022

Obajtek: tylko bardzo duża firma może sfinansować transformację energetyczną [WIDEO]

Tylko firma o przychodach powyżej 400 mld złotych rocznie jest w stanie udźwignąć ciężar transformacji energetycznej w Polsce. Dlatego ORLEN wciąż przejmuje inne podmioty i dokonuje kolejnych inwestycji - mówił prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek w trakcie Krynica Forum’22.
24.10.2022

Niemcy demontują kolejne turbiny na rzecz rozbudowy kopalni

Kopalnia odkrywkowa Garzweiler II Ignite jest rozbudowywana do poziomu sześciokrotnie przekraczającego to, co jest zgodne z Porozumieniem Paryskim - twierdzi niemiecka organizacja.
24.10.2022

Polska jednym z najdynamiczniejszych rynków PV

Rząd w ramach sześcioletniego programu planuje przydzielić około 13 GW nowych mocy OZE. Z tego 4,5 GW mocy pochodzącej z sektora energetyki solarnej zostanie przydzielone projektom o wielkości powyżej 1 MW, podczas gdy kolejne 4,5 GW mocy zostanie przydzielone mniejszym instalacjom.
24.10.2022

Litewski rząd zatwierdza wymagania dla potencjalnych deweloperów MFW

W ubiegłą środę litewski rząd zatwierdził wymagania stawiane potencjalnym deweloperom morskich farm wiatrowych, którzy mają wziąć udział w przyszłorocznym przetargu. Decyzja rządu potwierdziła wymagania dotyczące zdolności finansowej uczestników przetargu i doświadczenia w realizacji tego typu projektów, a także zobowiązania do przyczyniania się do ochrony środowiska i budowania local contentu.
24.10.2022

PSEW: ustawa o limitach cenowych niepokojąca dla rozwoju OZE

Ustawa o zamrożeniu cen energii zawiera błędy, które spowodują negatywne skutki dla rozwoju odnawialnych źródeł energii. Regulacja włącza w reżim cenowy długoterminowe kontrakty cPPA co eliminuje ich główną korzyść i nie uwzględnia skoku technologicznego ostatniej dekady. Zmiany nie zostały skonsultowane z branżą – co budzi niepokój i wprowadza zagrożenie dla sektora OZE.
24.10.2022

Ustawa wiatrakowa zepchnięta na dalszy plan

Ustawa 10H, tzw. ustawa wiatrakowa wymaga wielu komisji sejmowych i długich dyskusji. Teraz priorytetem jest gaz. Kiedy zamkniemy temat gazu, jestem przekonana, że nadejdzie czas, żeby zająć się 10H - powiedziała w piątek minister klimatu Anna Moskwa.
21.10.2022

Kowalczyk: rolnictwo jest dobrym miejscem do tego, by rozwijać energię odnawialną

"Rolnictwo jest dobrym miejscem do tego, aby energię odnawialną rozwijać” – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas V Międzynarodowej Konferencji „Energetyka, środowisko, rolnictwo" w Centrum Współpracy Międzynarodowej Grodno k. Międzyzdrojów (woj. zachodniopomorskie). Wskazał, że stabilizację zaopatrzenia w energię dają biogazownie.
21.10.2022

GCLSI otrzymuje certyfikację TÜV Rheinland dla modułów fotowoltaicznych typu „N” TOPCon serii 210 i 182

GCL System Integration Technology Co., Ltd. („GCLSI”), firma zajmująca czołową pozycję na chińskim rynku paneli fotowoltaicznych niedawno ogłosiła, że jej monokrystaliczne dwustronne moduły 210 mm i 182 mm typu „N” oparte na technologii TOCon (tunnel oxide passivated contact) pomyślnie przeszły procedurę certyfikacji TÜV Rheinland, z maksymalną mocą wyjściową 685 W dla modułu 210 i 575 W dla modułu 182.
21.10.2022

Kadry dla offshore. Equinor, Polenergia i Rumia podpisały list intencyjny

Equinor wspólnie z Grupą Polenergia oraz gminą miejską Rumia i Rumia Invest Park podpisały 19 października list intencyjny w sprawie wyrażenia woli podjęcia współpracy w ramach Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej.
21.10.2022

Rosną na popularności ubezpieczenia pomp ciepła

Pompy ciepła od kilku lat cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Użytkownicy cenią je za wysoką energooszczędność, szczególnie istotną w obliczu rosnących cen paliw kopalnych, a także za ekologiczność, niskie koszty eksploatacji i wygodę użytkowania. Aby zapewnić sobie spokój w obliczu niespodziewanych zdarzeń, pompy ciepła warto ubezpieczyć. W Wiener można skorzystać z ubezpieczenia tego sprzętu od wszystkich ryzyk i tym samym cieszyć się z ekologicznych rozwiązań w domu.
20.10.2022

Raport: Jakie będą energetyczne losy Bełchatowa, po węglu brunatnym

Raport dotyczący przyszłości Elektrowni Bełchatów po ograniczeniu roli węgla brunatnego zaprezentowano w czwartek w Łodzi. Dokument został opracowany przez Bloomberg Philanthropies i BloombergNEF (BNEF) we współpracy z Forum Energii.
20.10.2022

EDPR otwiera nową farmę wiatrową w Budzyniu

Farma wiatrowa o łącznej mocy zainstalowanej 70 MW znajduje się w Budzyniu w zachodniej części kraju, a wytwarzana przez nią energia wystarcza do zaspokojenia potrzeb ponad 85 000 gospodarstw domowych.
20.10.2022

Raport: co trzecie MŚP chce inwestować w rozwiązania, które obniżą koszty energii

Co trzecia mała lub średnia firma chce inwestować w rozwiązania, które pomogą obniżyć koszty energii - wskazano w raporcie "Reakcja polskiego biznesu na szok energetyczny 2022". Dodano, że 70 proc. MŚP obawia się o dostęp do energii i paliw w najbliższych miesiącach.
20.10.2022

Sunly pozyskało nowego inwestora oraz 200 mln euro na rozwój

Niezależny producent energii odnawialnej Sunly, spółka-matka krakowskiej Grupy Alseva, pozyskał blisko 200 milionów euro na kolejne inwestycje w sektorze odnawialnych źródeł energii w Polsce i krajach bałtyckich. W podwyższeniu kapitału, oprócz dotychczasowych akcjonariuszy, udział wzięła Mirova, spółka związana z Natixis Investment Managers – wiodącą francuską firmą zarządzającą inwestycjami w obszarze zrównoważonej gospodarki. W wyniku transakcji Mirova stanie się największym inwestorem Sunly, przy czym żaden z udziałowców nie
20.10.2022

Rozwój i upowszechnianie odnawialnych źródeł energii na wsi to dzisiaj konieczność

Już tylko 1 dzień dzieli nas do rozpoczęcia V. Międzynarodowej Konferencji „Energetyka, Środowisko, Rolnictwo” w pełni poświęconej odnawialnym źródłom energii. Zaproszenie do udziału w wydarzeniu organizowanym przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej we współpracy z Agro Promotion, przyjęli m.in.– Kadri Simson, komisarz ds. energii UE, Norbert Lins, przewodniczący parlamentarnej Komisji ds. rolnictwa i rozwoju wsi (AGRI) oraz prof. Jerzy Buzek, przewodniczący rady programowej Fundacji EFRWP, członek Komisji Przemysł
20.10.2022

PGE wybiera Ustkę. Do 2026 roku powstanie tu baza logistyczna i serwisowa dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku

PGE Polska Grupa Energetyczna zamierza do 2040 roku wybudować na Bałtyku farmy wiatrowe o łącznej mocy przynajmniej 6,5 GW. Takie projekty wymagają stałego monitoringu i konserwacji oraz zlokalizowanego w pobliżu zaplecza logistycznego i serwisowego. Spółka wybrała na jego siedzibę port w Ustce, gdzie do 2026 roku powstanie nowoczesna baza operacyjno-serwisowa dla inwestycji offshore. Planowane jest także wybudowanie tutaj centrum kompetencyjnego, w którym szkoleni będą pracownicy PGE oraz realizowane będą projekty badawcze związ
19.10.2022

Konferencja "Offshore Wind - Logistics & Supplies". Zaprasza PTMEW

W dniach 26-27 października 2022 r. w Gdyni odbędzie się organizowana przez Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej jedenasta edycja Konferencji „Offshore Wind - Logistics & Supplies”.
19.10.2022

Szkocja bije rekord produkcji energii z OZE

W pierwszej połowie 2022 roku Szkocja pobiła rekord w produkcji energii odnawialnej.
18.10.2022

Powiew inwestycji. W Świnoujściu powstanie port instalacyjny, w Szczecinie – fabryka Vestasa [RELACJA]

Polski koncern PKN Orlen poinformował, że w Świnoujściu powstanie port instalacyjny dla morskich projektów wiatrowych. W czwartek (13 października) podpisano stosowne umowy w tym zakresie. Prezes Daniel Obajtek ogłosił też, że w Szczecinie powstanie fabryka komponentów duńskiego lidera wiatrowego Vestasa dla najnowocześniejszych turbin o mocy 15 MW. Pierwsza farma powstanie już w 2026 roku.
17.10.2022

Transformacja energetyczna w nowych realiach gospodarczych – 36. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 6. OZE POWER

7-8 listopada 2022 r., w The Westin Warsaw Hotel oraz online, odbędzie się 36. edycja Konferencji Energetycznej EuroPOWER i 6. edycja OZE POWER. Po raz drugi w tym roku liderzy branży energetycznej spotkają się, aby przedyskutować najbardziej aktualne trendy, szanse i wyzwania sektora energetycznego w Polsce.
17.10.2022

Port w Ustce wybrany przez Grupę PGE na centrum serwisowe dla projektów offshore wind

W Porcie Ustka powstanie baza operacyjno-serwisowa dla morskich farm wiatrowych Grupy PGE oraz Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej. PGE Baltica, która realizuje program offshore Grupy PGE, zaprezentowała plany dotyczące zagospodarowania terenów portowych na potrzeby projektów na morzu.
17.10.2022

Energia fal - kluczowa w redukcji kosztów w hybrydowych systemach OZE

Nowe badania wykazały, że względna przewidywalność i spójność energii fal może odegrać istotną rolę w poprawie niezawodności i stabilności, przy jednoczesnej redukcji kosztów w sieci zasilanej energią odnawialną.
17.10.2022

Minister energii Ontario: atom receptą na dekarbonizację i rosnący popyt

Budowa bloków jądrowych typu BWRX-300 pozwoli na dekarbonizację i zaspokoi stale rosnący popyt na energię elektryczną - powiedział PAP minister energii kanadyjskiej prowincji Ontario Todd Smith. Pierwszy BWRX-300 na świecie ma powstać w elektrowni Darlington.
15.10.2022

Dużo pracy i dobre perspektywy – dyskusje o wodorze jako paliwie w Gdyni

„Energia odnawialna podstawą gospodarki wodorowej” to hasło, które towarzyszyło tegorocznej konferencji PCHET – Polish Conference on Hydrogen Energy & Technologies, która odbyła się 4 i 5 października w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Organizatorem wydarzenia jest Klaster Technologii Wodorowych.
15.10.2022

Polski przemysł zyska na zielonej transformacji

Polski przemysł zyska na zielonej transformacji - uważają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zwrócili uwagę, że wartość naszego eksportu akumulatorów elektrycznych w ub. r. wyniosła 8,7 mld dol., co dało Polsce drugie, po Chinach, miejsce na świecie.
15.10.2022

EFNI: Czy istnieją dobre sposoby finansowania zielonych inwestycji?

„Zielona transformacja firm nie jest już wyborem a koniecznością” – to wniosek z panelu „Czy istnieją dobre sposoby finansowania zielonych inwestycji?”, który odbył się w piątek, 14 października, w ramach tegorocznej edycji EFNI jako część ścieżki tematycznej „Zielona zmiana Europy”. Prelegenci rozmawiali o tym, jak finansuje się zielone inwestycje w przemyśle i produkcji oraz o dojrzałości firm, regulacjach i presji konsumentów, które mają wpływ na tempo zielonej transformacji. Partnerami panelu byli BNP Paribas, Orange Polska o
14.10.2022

GreenVolt dodaje 59MW do polskiego portfela OZE

GreenVolt rozpoczął budowę portfela projektów odnawialnych źródeł energii w Polsce, których łączna przewidywana moc to 59 MW. Poczynione inwestycje są zdywersyfikowane pomiędzy energetykę wiatrową, słoneczną oraz magazynowanie energii.
13.10.2022

FlexiPower Group zainstaluje ponad 670 instalacji PV na na domach mieszkańców Tarnobrzega

Ponad 670 instalacji fotowoltaicznych o mocy do 3 kW zostanie zamontowanych na terenie Tarnobrzega (Podkarpackie), na domach mieszkańców miasta. Koszt inwestycji, która w większości została dofinansowana z budżetu UE, to niemal 10,5 mln zł.
13.10.2022

IBC SOLAR umacnia swoją pozycję w branży OZE w Polsce

IBC SOLAR Energy, międzynarodowy oddział projektowy IBC SOLAR AG, sprzedał spółce Afcon Renewable Energy dwa projekty budowy parków słonecznych o łącznej mocy 120 megawatów. Projekty znajdują się na końcowym etapie developmentu i zlokalizowane są w zachodniej Polsce.
13.10.2022

SCB otrzymał 350 mln zł na finansowanie ekologicznych inwestycji

Santander Consumer Bank nawiązał relacje z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOiR). W ramach tej współpracy otrzymany od EBOiR kredyt zostanie przeznaczony na pożyczki finansujące inwestycje klientów, które pomagają oszczędzić energię w budynkach mieszkalnych. Partnerstwo z EBOiR jest oferowane instytucjom, które mają duży udział w sprzedaży ekologicznych produktów i podejmują inicjatywy w zakresie zrównoważonego rozwoju.
13.10.2022

Polskie fabryki Toyoty zasilane energią z OZE od Taurona

Grupa Tauron dostarczy w przyszłym roku polskim fabrykom Toyoty ponad 100 gigawatogodzin energii elektrycznej, z gwarancją, iż będzie to energia z odnawialnych źródeł - poinformowały w środę spółki, współpracujące ze sobą od 14 lat.
12.10.2022

Zielona energia Taurona zasili gigantyczne fabryki

Ponad 100 GWh energii z odnawialnych źródeł TAURONA zasili fabryki produkujące elektryczne napędy hybrydowe. Współpraca z producentem trwa od czternastu lat. Dzięki zielonej energii tylko w tym roku firma ograniczyła emisję dwutlenku węgla o ponad 40 tys. ton.
12.10.2022

Europejskie porty sprzymierzają się, aby złagodzić problemy z przepustowością spowodowane wyższymi celami na rok 2030

Sześć kluczowych portów dla morskiej energetyki wiatrowej w Europie zawarło sojusz w celu rozwiązania problemów z przepustowością, które już istnieją, a które staną się jeszcze bardziej palące w związku z tym, że cele dotyczące morskiej energetyki wiatrowej uzgodnione w ramach Deklaracji z Esbjerg przyniosą coraz większą dynamikę rozwoju morskich farm wiatrowych.
10.10.2022

Europa potrzebuje inwestycji w infrastrukturę gazową oraz nowych źródeł surowca

Dyskusja związana z otwarciem Baltic Pipe doskonale obrazuje sytuację całego europejskiego systemu energetycznego, w której kwestie związane z wydobyciem i dostawami gazu przeplatają się z pytaniami dotyczącymi możliwości przesyłowych. Zabezpieczenie surowca na polskie potrzeby należy rozpatrywać w kontekście całego kontynentu, a ten ma dziś duży problem z pozyskaniem błękitnego paliwa.
10.10.2022

Innowacje w regionach coraz bardziej zielone – liderami Pomorze, Małopolska i Mazowsze

Ekologia, troska o środowisko i rozwój innowacji zajmują coraz więcej miejsca w strategiach rozwoju województw. Aby sprawdzić, jak wygląda zaangażowanie regionów Polski w zieloną transformację, Bank Millennium opracował indeks eko-innowacyjności. Liderami zestawienia są województwa pomorskie, małopolskie i mazowieckie. Raport „Eko-indeks Millennium – potencjał eko-innowacyjności regionów” powstał we współpracy z partnerami merytorycznymi: Urzędem Patentowym RP, Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie oraz Szkołą Główną Handlową w W
07.10.2022

Transformacja energetyczna to największe wyzwanie dla Polski - BCC apeluje o konsensus

Ważą się losy polskiego modelu gospodarczego i polskiej energetyki. Brakuje planu na poprawę sytuacji. Przedsiębiorcy zrzeszeni w BCC zwracają uwagę na niezrozumiałą praktykę kontrolowanych przez Skarb Państwa koncernów w kwestii nieproporcjonalnego podnoszenia cen względem ponoszonych kosztów. Dotyczy to szczególnie kosztów paliw płynnych, energii elektrycznej i węgla.
07.10.2022

W czerwcu 2025 popłynie pierwszy prąd z polskich morskich farm wiatrowych

W czerwcu 2025 r. popłynie pierwszy prąd z morskich farm wiatrowych, PKN Orlen i PGE będą generować z tych farm 2,9 GW - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda. Wiceszef MAP Maciej Małecki dodał, że OZE nigdy nie rozwijało się tak szybko jak za rządów PiS.
07.10.2022

Ocna Mures miastem samodzielnym energetycznie

Położone w środkowej Rumunii Ocna Mures jest pierwszym w tym kraju miastem samowystarczalnym pod względem energetycznym - podał w czwartek bukareszteński portal Ziare, cytując władze samorządowe.
06.10.2022

Iberdrola sprzedaje udziały w bałtyckiej farmie wiatrowej

Hiszpański deweloper Iberdrola poinformował o sprzedaży 49 proc. udziałów w projekcie morskiej farmy wiatrowej Wikinger na Morzu Bałtyckim. Prawa do farmy nabył szwajcarski inwestor Energy Infrastructure Partners (EIP) za kwotę 700 mln euro.
06.10.2022

TK Elevator wprowadza do swojej oferty windę EOX i sprawia, że budynki są bardziej ekologiczne

- EOX to nowa, energooszczędna, cyfrowa winda od TK Elevator – jednego z wiodących, globalnych producentów wind na świecie. - Winda została wyprodukowana w 100% przy użyciu ekologicznej energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych i zużywa nawet 28% mniej prądu dzięki zastosowaniu technologii napędu regeneracyjnego, nowego trybu Eco oraz konstrukcji o niższej masie. - Opracowana przy użyciu technologii firm Microsoft i NVIDIA, winda EOX z rzeczy codziennego użytku staje się urządzeniem cyfrowym, które aktualizuje się równie łatwo,
06.10.2022

Tauron wybuduje farmę wiatrową o mocy 20 MW w Nowej Brzeźnicy

Farmę wiatrową o łącznej mocy 20 MW wybuduje w Nowej Brzeźnicy w woj. łódzkim koncern energetyczny Tauron. Zgodnie z czwartkowym komunikatem spółki energia elektryczna z tej inwestycji popłynie do sieci na początku 2025 r.
06.10.2022

Pierwszy hackathon dla zielonej energii już wkrótce

Już 21 października we Wrocławiu odbędzie się otwarty hackathon GO Green - Energy Efficiency Solutions, organizowany przez Centrum R&D Viessmann. Jego celem jest wypracowanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie oprogramowania służącego lepszemu zarządzaniu i wykorzystaniu energii odnawialnej w gospodarstwach domowych.
06.10.2022

Belgia zaprezentowała projekt wyspy energetycznej

Operator systemu przesyłowego Elia zaprezentował projekt pierwszej na świecie sztucznej wyspy energetycznej, która miałaby powstanie na wodach Morza Północnego.
05.10.2022

"Prawo i Klimat” – zainaugurowano działalność kwartalnika Ministerstwa Klimatu i Środowiska

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska 4 października 2022 r. odbyła się konferencja inaugurująca działalność czasopisma naukowego "Prawo i Klimat". W wydarzeniu wziął udział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
04.10.2022

Projekty “Power to X” kluczowe dla przyszłego miksu energetycznego

W Wałczu w ramach współpracy Eurowind Energy oraz Zakładu Energetyki Cieplnej powstanie Park Energetyczny w ramach projektu Power-to-X (PTX). To zupełnie nowe myślenie o wykorzystaniu energii odnawialnej wytwarzanej z hybrydowego połączenia energii z wiatru, słońca i dodatkowych komponentów. Podstawową ideą PTX jest przekształcenie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w jej inną formę – i w razie potrzeby z powrotem do elektryczności.
04.10.2022

Czterech na pięciu posiadaczy OZE zadowolonych ze swojej inwestycji

Ponad czterech na pięciu posiadaczy odnawialnych źródeł energii jest zadowolonych ze swojej inwestycji – wynika z badania "Energetyczne wybory Polaków" przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Woltair Polska.
04.10.2022

Ekspert: Nadchodzi zima

Przyznając, że w Polsce jest "problem" z dostępnością węgla, Mateusz Morawiecki pokazał, że nie udźwignął ciężaru transformacji energetycznej. Braku prądu i ciepła Polacy premierowi nie darują. Nie poprą nieudacznika, który dał sobie zwinąć sprzed nosa potrzebne Polakom miliardy z Unii Europejskiej na transformację energetyczną. Nikt nie lubi, by rządzili nim nieudacznicy.
04.10.2022

Norweska branża morska obawia się niedoborów energii. Pomoże wodór

Statki podczas postojów w portach podłączają się najczęściej do generatorów diesla w celu ich zasilenia lub naładowania magazynów energii. W dobie niedoborów energii rozwiązaniem może być wdrożenie technologii wodorowych. Jedno z rozwiązań przedstawiono w Norwegii.
03.10.2022

Prezes PiS: jeżeli chodzi o opłacalność odnawialnych źródeł energii, biogazownie są na ostatnim miejscu

Jeżeli chodzi o opłacalność odnawialnych źródeł energii, to w tej chwili biogazownie są na ostatnim miejscu – podkreślił w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński na spotkaniu z mieszkańcami Stargardu (Zachodniopomorskie). Według niego na wsi jest dużo możliwości produkowania energii.
02.10.2022

Kaczyński: zasada 10H na pewno będzie jakoś zmodyfikowana

Zasada 10H na pewno będzie jakoś zmodyfikowana – powiedział w piątek podczas spotkania z mieszkańcami w Koszalinie prezes PiS Jarosław Kaczyński w odpowiedzi na pytanie o wprowadzenie zmiany w tzw. ustawy odległościowej.
01.10.2022

Porty w Halifaxie i Hamburgu wyprzedzają bieg wydarzeń i nawiązują współpracę w zakresie korytarza wodorowego i zielonej energii

Zarząd Portu Halifax i Zarząd Portu Hamburg połączyły siły w sprawie dekarbonizacji korytarza żeglugowego między Halifax, na wschodnim wybrzeżu Kanady, a Hamburgiem, wzdłuż północno-zachodniego wybrzeża Niemiec.
30.09.2022

Debata TFI: kryzys energetyczny w Europie może spowolnić gospodarkę

Prawdopodobieństwo wystąpienia recesji w UE jest wyższe niż w USA. Jest ono podyktowane kryzysem energetycznym, który dużo mocniej dotyka Europę niż Stany Zjednoczone, które, jako eksporter surowców energetycznych, są beneficjentem obecnej sytuacji – zauważył Piotr Dmuchowski, wiceprezes TFI PZU, podczas XXVIII Debaty TFI, która odbyła się 28 września w Centrum Prasowym PAP.
30.09.2022

GDDKiA: infrastruktura na A2 będzie zasilana energią odnawialną

Kończą się przygotowania dokumentacji przetargowej na poszerzenie autostrady A2 pomiędzy Łodzią i Warszawą o dodatkowy pas ruchu - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Do zasilania infrastruktury na tym odcinku A2 ma być wykorzystana energia odnawialna.
30.09.2022

Wiceszefowa MKiŚ: energia w Polsce jest jedną z najtańszych w Europie

Cena energii w Polsce jest jedną z najmniejszych w Europie - przekonywała w czwartek w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Zwróciła uwagę, że sytuacja na wspólnotowym rynku energetycznym jest dramatyczna, bo trwa wojna.
30.09.2022

PIE: 500 mld euro na walkę ze skutkami rosnących cen energii w Europie

Kraje europejskie na walkę ze skutkami rosnących cen energii wydały lub planują wydać 500 mld euro od września 2021 r. - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Według analityków cena energii elektrycznej w Europie jest najwyższa w Wielkiej Brytanii.
30.09.2022

Projekt dot. zamrożenia cen energii do konkretnego zużycia - do komisji

W związku ze złożeniem poprawek do projektu ustawy, którego celem jest m.in. zamrożenie cen energii w 2023 r. do konkretnego zużycia, został ponownie skierowany do sejmowej komisji. Opozycja chce m.in. objęcia MŚP ustawą, a także zwiększenia limitu zużycia energii objętego preferencyjną ceną.
29.09.2022

Baltic Power zaprasza na Suppliers Day 2022: Meet the Buyer Conference

Baltic Power Suppliers Day 2022: Meet the Buyer to kolejne z serii wydarzeń dedykowanych firmom zainteresowanym współpracą w ramach łańcucha dostaw dla Baltic Power – wspólnego projektu budowy morskiej farmy wiatrowej PKN Orlen i Northland Power.
29.09.2022

Bloomberg: Europa jest gotowa na zimę bez rosyjskiego gazu

Wielkie zakupy gazu ziemnego w Europie oznaczają, że tej zimy nie powinno zabraknąć tego paliwa do produkcji energii i zrównoważenia dostaw z Rosji - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Bloomberg New Energy Finance (BNEF), firmy doradczej w dziedzinie energetyki.
28.09.2022

Mapa średnich cen energii w sierpniu 2022 r. – analiza Energy Solution

Energy Solution, zajmująca się działalnością doradczą dla odbiorców energii elektrycznej, jak i paliwa gazowego, przeanalizowała sytuację na europejskim rynku cen energii w sierpniu br. Na rynku SPOT za 1 MWh płacono blisko 402 €. W Polsce cena oscylowała wokół 274 €/MWh. Uśredniona cena zakupu energii dla kontraktu terminowego (BASE Y) na 2023 r. wynosiła 445 €/MWh. W Polsce spółki handlujące energią oczekiwały 388 € za 1 MWh. Mapę średnich cen energii komentuje Krzysztof Mazurski, ekspert firmy Energy Solution.
28.09.2022

Ratunek widzimy w OZE

60 proc. Polaków chce, by rząd pilnie uchwalił ustawę liberalizującą rozwój farm wiatrowych, powrócił do korzystniejszych rozwiązań dotyczących paneli słonecznych i wdrożył program lokalnych biogazowni – wynika z opublikowanego w środę sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej".
28.09.2022

Aquaterra Energy i Seawind wybudują największy pływający hub wodorowy

Deweloper Aquaterra Energy i pionier technologii offshore Seawind ujawniają plan budowy projektu HyMed na Morzu Śródziemnym o mocy 1GW wytwarzania H2
27.09.2022

Energia z paneli fotowoltaicznych zasila Skanska

Zrównoważone budownictwo to kierunek, który obiera coraz więcej deweloperów. Kilka lat temu Skanska była pierwszą spółką mieszkaniową w stolicy, która do zasilania placu budowy swojego osiedla wykorzystała wyłącznie energię wiatrową. W przypadku realizacji projektu NU! Warszawa Wola, spółka kładzie jeszcze większy nacisk na inwestycję w OZE. Budowę pierwszego etapu tego osiedla zasila zarówno energia wiatrowa, jak i ta pozyskiwana z paneli fotowoltaicznych.
27.09.2022

Światowi giganci energetyki wiatrowej jednoczą się w apelu skierowanym do liderów COP27

Giganci branży energetyki wiatrowej, w tym Vestas, Siemens Gamesa, Orsted i Iberdrola podpisują przed szczytem klimatycznym manifest mający na celu przyspieszenie globalnych działań w skalowaniu i rozbudowie elektrowni wiatrowych.
27.09.2022

Blackout w IT. Czy firmy są na to przygotowane?

Podwyżki cen energii elektrycznej i ograniczenia w jej dostawach to poważne zagrożenie dla przedsiębiorstw. Firmy i organizacje, które posiadają swoje serwery w biurowcach, czekają nie tylko wyższe rachunki, ale i ryzyko unieruchomienia. Ratunkiem jest chmura i usługa DRaaS. Dowiedz się, w jaki sposób dostawcy chmury chronią firmy przed rosnącymi kosztami utrzymania własnej infrastruktury IT i przestojami.
27.09.2022

Irlandzcy naukowcy chcą wyprodukować wodór ze słonej wody

Naukowcy z irlandzkiego Uniwersytetu Galway chcą zbadać nowe metody produkcji zielonego wodoru z użyciem słonej wody.
27.09.2022

Energetyczna układanka

Zrozumienie obecnej sytuacji oraz ocena perspektyw zarówno krajowego, jak i światowego sektora energetycznego, wymaga zwrócenia uwagi na bardzo zróżnicowane czynniki rynkowe. Obecnie głównym problemem stają się ceny energii oraz dostępność surowców energetycznych – węgla i gazu - zarówno dla gospodarstw domowych, jak i dla firm.
26.09.2022

Qair Polska powiększa swój portfel o kolejną farmę wiatrową

Farma wiatrowa w Olszówce dołącza do aktywów operacyjnych Qair Polska. Inwestycja składa się z sześciu turbin wiatrowych o łącznej mocy 12.8 MW.
26.09.2022

Dania pracuje nad pierwszym na świecie przetargiem Power-to-X

Duńska Agencja Energetyczna (DEA) pracuje nad pierwszym przetargiem Power-to-X (PtX) w Danii i wkrótce zorganizuje spotkanie z interesariuszami w celu omówienia harmonogramu i ram postępowania przetargowego. Ponadto, po utworzeniu grupy zadaniowej PtX, DEA utworzyła również sekretariat do spraw Power-to-X.
24.09.2022

Gospodarka, technologia, zielona energia wśród tematów EFNI 2022 w Sopocie

Przyszłość Polski, Europy i świata, wpływ wojny na współpracę międzynarodową, globalna gospodarka, metaverse. Te i wiele innych tematów omówią podczas inspirujących dyskusji uczestnicy i paneliści tegorocznej XI edycji Europejskiego Forum Nowych Idei.
23.09.2022

W przyszłym tygodniu rada ds. energii z udziałem prezydenta i premiera

W przyszłym tygodniu odbędzie się rada ds. energii z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego - poinformował zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik. Jak dodał, prezydent będzie pytał przedstawicieli rządu o działania ws. zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski.
23.09.2022

PSE: okres zagrożenia na rynku mocy nie wpływa na odbiorców prądu

Ogłoszony w piątek po raz pierwszy okres zagrożenia w ramach rynku mocy nie wpływa w żaden sposób na odbiorców energii - podkreślił operator przesyłowy PSE. Ogłoszenie to wynika z prognozowanego spadku poziomu koniecznej rezerwy mocy poniżej wymogów.
23.09.2022

Ceny prądu dobijają firmy; ratunek to ułatwienia i ulgi

Inwestycje w wiatraki czy fotowoltaikę mogłyby uchronić mały i średni biznes przed falą bankructw - pisze piątkowa "Rzeczpospolita".
23.09.2022

Usługi abonamentowe coraz popularniejsze również w energetyce. Firmy mogą korzystać z OZE bez angażowania dużych środków na start

83 proc. firm handlowych i 82 proc. firm produkcyjnych wskazuje, że wysokie ceny energii stanowią dla nich obecnie największą barierę w prowadzeniu działalności – wynika z badania PIE i BGK. Aby ograniczyć koszty i uniezależnić się od gwałtownych wahań na rynku energii, wiele przedsiębiorstw planuje albo już realizuje inwestycje we własne źródła OZE.
23.09.2022

III edycja Energy Industry Mixer w Legnicy zakończona

III edycja Energy Industry Mixer, która w tym roku po raz pierwszy miała miejsce w Legnicy, zakończyła się sukcesem. W Centrum Konferencyjnym LSSE spotkało się blisko 200 osób z innowacyjnym podejściem do technologii, energetyki i ekologii. Dzięki atrakcyjnej formule, która oprócz części prezentacyjnej, związana była ze stolikami rotacyjnymi oraz rozmowom 1 to 1, uczestnicy mieli szansę na dialog, nawiązanie kontaktów biznesowych i wypracowanie wspólnych wniosków. Wydarzenie zorganizowały Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, wł
23.09.2022

Holandia: dzięki limitowi cen energii rodzina zaoszczędzi w 2023 r. 2,2 tys. euro

Przeciętne gospodarstwo domowe w Holandii zaoszczędzi 2,2 tys. euro rocznie dzięki przyjęciu rządowej propozycji wprowadzenia limitu cen gazu i prądu - wynika z obliczeń ministerstwa energii i klimatu. Gabinet zarezerwował na ten cel w przyszłorocznym budżecie 5,4 mld euro.
22.09.2022

Wodór z pary wodnej

Wodór ma ogromny potencjał jako czyste, zeroemisyjne paliwo: nie wytwarza żadnych szkodliwych emisji, a także może być wykorzystany do przechowywania energii ze źródeł słonecznych, wiatrowych i pływowych.
22.09.2022

PAIH: współpraca dot. transformacji energetycznej jednym z tematów polsko-koreańskiego forum

Współpraca inwestycyjna m.in. w zakresie transformacji energetycznej będzie tematem Polsko-Koreańskiego Forum Biznesowego - poinformowała w środę Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Korea jest drugim, po USA, największym pozaeuropejskim inwestorem zagranicznym w Polsce.
21.09.2022

Prosty sposób na produkcję wodoru w temperaturze pokojowej

Paliwo wodorowe zapowiada się jako przyszłościowe, czyste i obfite źródło energii - o ile naukowcy będą w stanie wymyślić sposób na jego praktyczną i tanią produkcję bez paliw kopalnych.
21.09.2022

Odzysk węgla odblokuje OZE?

Tysiące hektarów ma zostać uwolnionych pod zielone inwestycje na terenie zakładów wydobywczych za sprawą programu eksploatacji i rekultywacji hałd pogórniczych – informuje wtorkowy „Dziennik Gazeta Prawna”.
20.09.2022

Branża funeralna: wzrost cen energii może podnieść ceny usług pogrzebowych

Wzrost cen energii może doprowadzić do wzrostu cen usług pogrzebowych, branża domaga się włączenia jej do grona podmiotów korzystających z regulowanych cen energii - poinformował prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Robert Czyżak.
20.09.2022

Pomimo kryzysu branża wiatrowa zamawia więcej turbin. Liderem Chiny

Według wyliczeń ośrodka analitycznego Wood Mackenzie, w drugim kwartale 2022 roku globalna branża wiatrowa przyjęła zlecenia na nowe turbiny o łącznej mocy 43 GW, z czego 35 GW przypadło na zamówienia z Chin.
20.09.2022

Biznes w stylu EKO – co się kryje pod tym pojęciem?

Świadomość ekologiczna Polaków zauważalnie wzrasta. Ponad 96% ankietowanych deklaruje, że regularnie segreguje odpady. Dla 94% respondentów zmiany klimatu to istotny problem. Już ponad 75% Polaków skłonna jest zapłacić więcej za zieloną energię, a blisko 60% ankietowanych planuje wymianę ogrzewania na bardziej ekologiczne.[1] Widać także znaczący wzrost zainteresowania ochroną środowiska wśród małych i średnich firm. Aż 69% deklaruje, że prowadząc biznes kieruje się troską o ochronę środowiska. Działania proekologiczne firm skupi
19.09.2022

Wielkimi krokami zbliża się Energy Industry Mixer w Legnicy. To jedyne takie wydarzenie w regionie

Efektywność energetyczna, odzysk materiałów za pomocą technologii skoncentrowanej energii słonecznej, a także produkowania energii z odpadów to wiodące tematy nadchodzącej edycji Energy Industry Mixer. Przedstawiciele biznesu i samorządów już za kilka dni, dokładnie 21 września (środa) spotkają się, żeby porozmawiać w formule „speed dating”, czyli personalizowanych spotkaniach B2B. Organizatorami wydarzenia są Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz włoska firma Bosetti Global Consulting przy wsparciu Miasta Legnica.
19.09.2022

KNM 2022: mechanizmy wsparcia finansowego i rozwój infrastruktury będą stymulować rynek elektromobilności w Polsce

Sektor automotive jest wysoce zintegrowany, bardzo innowacyjny i trzeba w nim szukać klucza do sukcesu gospodarczego w kolejnych latach - powiedział Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA), podsumowując trzecią edycję Kongresu Nowej Mobilności, który pod hasłem „E-Mobility in Poland. What’s next?” odbył się w dniach 12-14 września w Łodzi.
19.09.2022

RWE i Latvenergo współpracują przy budowie morskiej elektrowni wiatrowej na łotewskim Morzu Bałtyckim

Partnerzy 16 września podpisali MoU i zamierzają wspólnie rozwijać, budować i eksploatować morskie farmy wiatrowe. Latvenergo oferuje głęboką znajomość łotewskiego rynku energetycznego i przepisów oraz doświadczenie w zakresie dostaw energii elektrycznej, a deweloper RWE wniesie swoją wiedzę techniczną z 20-letniego doświadczenia w zakresie morskiej energetyki wiatrowej.
19.09.2022

Atom może dać samorządom najtańszą energię

Przy zastosowaniu odpowiedniego modelu biznesowego i organizacyjnego, samorządy i inni końcowi odbiorcy energii mogliby stać się współwłaścicielami elektrowni jądrowej, zapewniającej im najtańszą możliwą energię – mówiono podczas wtorkowej konferencji w Katowicach.
13.09.2022

PGE EO do końca roku uruchomi 19 farm fotowoltaicznych o mocy do 1 MW

Do końca roku PGE Energia Odnawialna uruchomi 19 farm fotowoltaicznych o mocy do 1 MW, które wygrały zeszłoroczną aukcję na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł energii. Będą to instalacje w województwach zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubuskim, łódzkim, lubelskim i mazowieckim.
13.09.2022

W Szwecji powstanie farma słoneczna o mocy 550 MW

Fińska spółka energetyczna Ilmatar Solar zainstaluje jedną z największych elektrowni słonecznych w Europie. Jej mocy wyniesie 550 MW i będzie zlokalizowana w gminie Motala w Östergötland w Szwecji.
13.09.2022

Fundusz zarządzany przez PFR objął zielone obligacje R.Power o wartości 120 mln zł

PFR Fundusz Inwestycyjny FIZAN, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju, objął zielone obligacje firmy R.Power o wartości 120 mln zł. Jest to już druga w ciągu ostatniego miesiąca emisja obligacji w ramach których spółka pozyskała łącznie 200 mln zł kapitału na rozwój polskiej części portfela projektów PV. Tym samym R.Power staje się jednym z liderów rynku energetyki odnawialnej w Polsce. Firma coraz dynamiczniej rozwija swoje projekty także na rynkach europejskich.
09.09.2022

EDF Renewables Polska w Karpaczu: budowa local content to kluczowy element transformacji energetycznej Polski [WIDEO]

Z perspektywy znaczących, międzynarodowych koncernów, Polska stanowi niezwykle interesujący rynek w kontekście planowanych inwestycji w transformację energetyczną. Grupa EDF posiada obecnie na całym świecie 34 GW zainstalowanych mocy w OZE, jednak ambicje firmy sięgają budowy nawet 60 GW do roku 2030. Polski rynek, w tym budowa morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku, jest jednym z kluczowych przedsięwzięć w tych planach – przekonuje w rozmowie z PAP Alicja Chilińska-Zawadzka. CEO EDF Renewables Polska była gościem XXXI Forum Ek
09.09.2022

IKEA w 2024 r. będzie mogła zasilić energią 36 tys. polskich mieszkań

Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, a zwłaszcza cyrkularność i energia odnawialna – to najważniejsze tematy debat, w których uczestniczyli przedstawiciele IKEA podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. IKEA już obecnie produkuje i wykorzystuje energię z farm wiatrowych, a kolejne inwestycje pozwolą uzyskać moc, która mogłaby zasilić 36 tys. gospodarstw domowych w Polsce – powiedziała dyrektorka ds. komunikacji IKEA Anita Ryng.
08.09.2022

Ekspert: trwanie przy ETS de facto sprzyja putinowskim planom wojny energetycznej

Kurczowe trzymanie się unijnego systemu handlu emisjami (ETS), gdy stał się on dysfunkcyjny, ponieważ nakłada nielogiczne obciążenia finansowe na obywateli i przedsiębiorstwa, de facto wpisuje się w putinowski plan wojny energetycznej - mówi w rozmowie z PAP Thomas O'Donnell, analityk rynku energetycznego i wykładowca prywatnego berlińskiego uniwersytetu Hertie School of Governance.
08.09.2022

Cyfrowa energetyka przyszłości

Wykorzystanie innowacyjnych technologii cyfrowych w energetyce będzie fundamentem współpracy Enei i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Energetyczna spółka i centrum badawczo-rozwojowe podpisały list intencyjny, który określa charakter oraz kierunki działań związanych z wykorzystaniem technologii cyfrowych w energetyce. Wspólne projekty Enei i PCSS w szczególności będą dotyczyły działań badawczo-rozwojowych oraz wypracowania nowoczesnych produktów i usług, które mogą być oferowane klientom Enei.
07.09.2022

Ørsted pozyskuje 2 mld euro z emisji zielonych obligacji

Ørsted pozyskał zobowiązania inwestorów na łączną kwotę 1 103 mln euro, poprzez emisję zielonych obligacji w celu sfinansowania globalnego rozwoju energii odnawialnej.
07.09.2022

ONDE: przychody z projektów deweloperskich jeszcze w tym roku

525,2 mln zł przychodów wypracowała Grupa ONDE w pierwszym półroczu 2022 r., z czego 66 proc. w drugim kwartale. Spółka zapowiada komercjalizację farmy PV „Cyranka” do końca roku.
06.09.2022

Bezpieczeństwo żywnościowe i energetyczne głównymi tematami rozmowy prezydentów Polski i Nigerii

Zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego i energetycznego były głównymi tematami rozmowy prezydentów Polski i Nigerii, Andrzeja Dudy i Muhammadu Buhariego we wtorek w Abudży. "Chcielibyśmy, żeby w przyszłości dostawy surowców energetycznych do Polski z Nigerii były większe" - oświadczył polski przywódca.
06.09.2022

Finlandia: testowany reaktor elektrowni Olkiluoto może zwiększyć moc i pokryć niedobór energii

Moc testowanego jeszcze trzeciego reaktora elektrowni atomowej Olkiluoto, na zachodnim wybrzeżu Finlandii, może być stopniowo podnoszona powyżej poziomu 60 proc. – podała we wtorek krajowa Agencja ds. Bezpieczeństwa Radiacyjnego i Jądrowego (STUK). W obliczu kryzysu spowodowanego inwazją Rosji na Ukrainę reaktor ma pokryć wstrzymany import rosyjskiej energii elektrycznej.
06.09.2022

KGHM Polska Miedź SA i SN Nuclearelectrica SA podpisały memorandum o współpracy przy rozwoju SMR

KGHM Polska Miedź SA i SN Nuclearelectrica SA ogłosiły podpisanie niewiążącego memorandum o współpracy (MOU) w sprawie rozwoju projektów małych reaktorów modułowych (SMR) podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu w dniu 6 września.
06.09.2022

EFNI 2022: bałtyckie forum wymiany doświadczeń

Nieczęsto zdarza się okazja, aby w szerokim gronie porozmawiać o sytuacji basenu Morza Bałtyckiego. W burzliwych czasach globalnych napięć sopockie EFNI stanowi forum dyskusyjne dla przedstawicieli władz i świata biznesu, okazję nie tylko do rozmowy, ale także podjęcia zobowiązania współpracy na rzecz rozwoju regionu.
06.09.2022

Energia przyszłości - niskokosztowa i bezemisyjna

Rynek energetyczny rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie. Jego znaczącą częścią, napędzającą całą branżę, są odnawialne źródła energii. Wśród rozwiązań, które cieszą się największym zainteresowaniem wśród konsumentów, wymienić należy przede wszystkim pompy ciepła i instalacje fotowoltaiczne, z których korzysta biznes - z naciskiem na duże instalacje.
06.09.2022

Obajtek: rozumiem trudną sytuację Polaków, ale ta zima będzie ciężka dla całej Europy

Rozumiem trudną sytuację Polaków, ale ta zima będzie ciężka dla całej Europy — ostrzega w rozmowie z Business Insider Polska prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Mówi także o planach dla tworzonego megakoncernu oraz odpowiada krytykom kolejnych przejęć.
06.09.2022

PAIH: rozwój technologii wodorowej w Polsce, powojenna odbudowa Ukrainy tematami Forum Biznesu

Rozwój technologii wodorowej w Polsce, perspektywy związane z powojenną odbudową Ukrainy, prowadzenie działalności e-commerce w Europie i Azji znajdą się wśród tematów poruszanych podczas tegorocznego Forum Biznesu - poinformowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
05.09.2022

Raport CRIDO: Trendy w podatkach: Pakiet „Fit for 55” w obliczu wojny w Ukrainie

W obszarze czystej energii jedną z istotniejszych kierunkowych zmian na poziomie unijnym jest przyjęty w drugiej połowie 2021 roku pakiet „Fit for 55”. Obejmuje on trzynaście ambitnych propozycji legislacyjnych, których celem jest zredukowanie emisji CO2 o 55% do 2030 w stosunku do 1990 roku i doprowadzenie do neutralności klimatycznej UE w 2050 roku.
05.09.2022

Kamień milowy SSE i TotalEnergies w budowie Seagreen

SSE Renewables i TotalEnergies zainstalowały ponad 50 fundamentów na morskiej farmie wiatrowej Seagreen, u wybrzeży wschodniej Szkocji, której docelowa szacowana moc to 1100 MW.
05.09.2022

Włoska miejscowość będzie "wspólnotą energetyczną" w reakcji na ceny prądu

Niewielka miejscowość Torre Beretti e Castellaro w Lombardii na północy Włoch będzie "wspólnotą energetyczną". Tak w miasteczku, liczącym zaledwie około 500 mieszkańców, postanowiono odpowiedzieć na wysokie ceny energii. Nadwyżkę tej pochodzącej z fotowoltaiki dystrybuuje się za darmo.
03.09.2022

Subsea 7 tworzy nowy, podwodny joint venture

Subsea 7, Schlumberger oraz Aker Solutions podpisały umowę w celu stworzenia joint venture. Nowo powstała spółka ma zamieszać na rynku przemysłu podmorskiego.
03.09.2022

Kształcenie polskich kadr offshore. Co urzędnicy i szkoły branżowe robią w tym zakresie?

Szkolnictwo zawodowe nie otwiera się na rynek pracy i produkuje bezrobotnych, rynek pracy nie komunikuje się z przedsiębiorcami, kierunki kształcenia zawodowego nie odpowiadają aktualnym potrzebom rynku pracy – między innymi takie głosy wybrzmiewały jeszcze kilka lat temu od przedstawicieli Pracodawców Pomorza, Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza czy Lewiatana. Co dziś w tej sprawie robią urzędnicy, szczególnie w kontekście rozwoju polskiej morskiej energetyki wiatrowej, jak sprawę widzą szkoły, co podpowiada doradca zawodowy?
03.09.2022

Sektor energetyczny w dobie szoków cenowych i wojny hybrydowej.

Sektor energetyczny w dobie szoków cenowych i wojny hybrydowej. Wpływ cen energii na procesy inflacyjne w gospodarkach państw Europy Środkowo-Wschodniej (EŚW).
01.09.2022

PKEE: drogi gaz poprzez mechanizm rynkowy przekłada się na ceny energii elektrycznej

Obowiązujący w Europie mechanizm rynkowy powoduje, że ceny energii elektrycznej wyznacza w praktyce koszt jej produkcji z drogiego gazu - ocenia Polski Komitet Energii Elektrycznej. Zdaniem eksperta prof. Mariusza Ruszela taki kryzys to dobry moment na reformy rynku.
01.09.2022

PSE: dwie oferty w przetargu na budowę systemu informacji o rynku energii

W przetargu na wykonanie Centralnego Systemu Informacji o Rynku Energii (CSIRE) złożone zostały dwie oferty, obie opiewają na kwoty rzędu 315 mln zł - poinformowały w czwartek Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE), które będą operatorem systemu.
01.09.2022

Przemysł i sektor budowalny przechodzą w kierunku OZE

77 proc. firm z branży przemysłu, budownictwa i centrów danych na całym świecie przewiduje zmianę źródeł energii - wynika z badania firmy energetycznej Eaton. Obecnie już 1/4 firm z tych sektorów czerpie energie głównie ze źródeł odnawialnych.
01.09.2022

Opatentowana innowacja zmieni na zawsze floating offshore!

Innowacyjna konstrukcja norweskiego start-upu World Wide Wind, w której dwa "przeciwbieżne" wirniki umieszczone są na smukłej konstrukcji wieży-dźwigara, ma sprawić, że koszt energii w tej technologii spadnie poniżej 50 USD/MWh, pisze Darius Snieckus na łamach portalu rechargenews.com.
31.08.2022

IKEA za 58 mln euro kupuje od OX2 udziały szwedzkiego offshore wind

Grupa macierzysta IKEA za kwotę kupiła 58 mln euro 49 proc. udziałów od firmy OX2 w trzech projektach morskiej energetyki wiatrowej w Szwecji.
31.08.2022

Projekt Solartechnik z portfelem fotowoltaiki o mocy ponad 2,1 gigawata

Wyspecjalizowana w projektach fotowoltaicznych, energetyce przemysłowej i farmach wiatrowych firma Projekt Solartechnik, w połowie tego roku dysponowała projektami fotowoltaicznymi w różnej fazie rozwoju o łącznej mocy ponad 2,1 gigawata - poinformowała spółka, będąca częścią Grupy Famur i TDJ.
30.08.2022

Famur: wzrost popytu na maszyny górnicze w następstwie rekordowych cen paliw kopalnych, czy OZE hamuje?

Utrzymujący się rekordowy poziom cen paliw kopalnych powoduje wzrost popytu na nowe maszyny górnicze - wskazali przedstawiciele Grupy Famur, wyspecjalizowanej m.in. w urządzeniach dla przemysłu wydobywczego. Grupa chce zwiększyć swoją obecność m.in. w Indonezji, Chinach i krajach Ameryki Północnej.
30.08.2022

MFW: Polski „Local Content” w całkowitej próżni prawnej

Kwestia local content w odniesieniu do Polskich Morskich Farm Wiatrowych stała się ostatnio przedmiotem wielu dyskusji i obaw w szeroko rozumianym środowisku gospodarki morskiej. W poniższej publikacji przybliżę ten problem od strony prawnej.
30.08.2022

Miks energetyczny w Polsce - czy czeka nas przełom?

Produkcja energii z OZE bije kolejne rekordy. Tylko w czerwcu 2022 r. produkcja energii w Polsce wyniosła 13 600 GWh. 46,4% energii wyprodukowano z węgla kamiennego, 27,4% stanowił węgiel brunatny, a elektrownie OZE miały 18,3% wkładu w produkcję energii. W ujęciu dziennym łączna generacja OZE była w stanie pokryć nawet 67% zapotrzebowania kraju na moc. Jednak to wciąż za mało. Według wytycznych Komisji Europejskiej UE do 2050 roku musi obniżyć emisje do zera, a co za tym idzie odejść od paliw kopalnych i całkowicie oprzeć miks e
30.08.2022

Luneos utworzył spółkę obrotu zieloną energią

Luneos, czołowy dostawca rozwiązań z zakresu zielonej energii i transformacji energetycznej dla przedsiębiorstw, powołał spółkę obrotu energią – Luneos Energia. Według założeń, do 2026 roku Luneos Energia, który już posiada koncesję na obrót energią elektryczną, osiągnie wolumen sprzedaży 1,5 TWh energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Strategia Luneos zakłada, że w ciągu 3-4 lat będzie on posiadał portfel aktywów OZE o mocy ponad 1 GW.
29.08.2022

Delegacja z Polski z wizytą na pierwszej w Europie pływającej farmie wiatrowej na morzu

Morska energetyka wiatrowa wyznacza jeden z kluczowych kierunków rozwoju sektora energetycznego. Polska powinna wykorzystać doskonałe warunki Bałtyku do rozwoju MEW. Ta nowa gałąź gospodarki zapewni dostęp do taniej, czystej energii i wzmocni konkurencyjność polskich przedsiębiorstw. Pływające morskie farmy wiatrowe są dynamicznie rozwijającą się gałęzią energetyki i przyszłościowym kierunkiem rozwoju sektora OZE – to jeden wniosków z wyjazdu studyjnego do Portugalii, jaki odbył się 22-23 sierpnia 2023 r. przy udziale polskich pa
29.08.2022

Nowe przepisy dotyczące planowania przestrzennego przyśpieszą rozwój branży OZE

MRiT przekłada szczególną wagę do rozwoju OZE. Proponowana nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadza uproszczone procedury uchwalania planów miejscowych dla np. fotowoltaiki.
29.08.2022

Plug Power dostarczy zielony wodór dla Amazona

Amazon podpisał umowę z Plug Power na dostawę zielonego wodoru do zasilania niektórych swoich operacji.
29.08.2022

Trzeba reorganizacji systemu energetycznego dla przyszłości opartej na OZE

Do 2030 roku 60 procent energii elektrycznej na świecie może pochodzić z wiatru i słońca. Dlatego też Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA) w opublikowanym na początku tego roku raporcie World Energy Transitions Outlook umieściła sektor energetyczny w centrum globalnej transformacji energetycznej, ze zwiększoną rolą zmiennej energii odnawialnej (VRE) i elektryfikacją końcowych zastosowań.
29.08.2022

Korea Południowa otwiera największy kompleks produkcji wodoru

Właśnie otwarty kompleks, uważany za największy tego typu w Korei Południowej. Obiekt w mieście Pyeongtaek, w prowincji Gyeonggi, jest w stanie dostarczyć paliwo dla około 410 000 pojazdów wodorowych rocznie.
26.08.2022

Ekologiczna Pływająca Wyspa Energetyczna. Innowacyjny projekt polskiego biura projektowego Wuprohyd

Kilka lat temu, grupa inżynierów firmy Wuprohyd połączyła siły i powstał innowacyjny projekt Ekologicznej Morskiej Elektrowni wykorzystującej energię z trzech odnawialnych źródeł energii.
24.08.2022

RWE wykorzystuje innowacyjne fundamenty do wsparcia pierwszych turbin na lądowej farmie wiatrowej Rea w Hiszpanii

Deweloper RWE po raz pierwszy stosuje ograniczające emisję innowacyjne fundamenty "Soft-Spot®" - pierwsza z turbin jest w budowie, a farma wiatrowa ma zostać oddana do użytku już pod koniec 2022 roku i docelowo zasilić 30 000 hiszpańskich gospodarstw domowych w ekologiczny prąd.
23.08.2022

Niemiecki deweloper Energiequelle wchodzi do Polski, by realizować 1 GW projektów onshore i PV

Niemiecki deweloper Energiequelle GmbH otworzył nowe biuro w Poznaniu, co oznacza wejście na polski rynek energii wiatrowej i słonecznej, gdzie analizowane są plany realizacji projektów o łącznej mocy ponad 1 GW.
22.08.2022

PKP Energetyka podpisała umowę w ramach programu Zielona Kolej - energia z OZE zasili pociągi CTL Logistics

CTL Logistics, jako pierwszy przewoźnik towarowy, będzie oferował przewozy oparte na odnawialnej energii ze słońca i wiatru. Firma podpisała wieloletnią umowę z PKP Energetyka w ramach programu Zielona Kolej®. Na jej mocy już w tym roku 25 proc. energii pobieranej przez CTL Logistics będzie pochodziło z OZE, w 2023 r. będzie to już 50 proc., a w 2025 r. udział energii odnawialnej wyniesie 100 proc.
22.08.2022

Energia ze słońca od Eprosument S.A. w bazach PERN

Eprosument S.A. wygrał przetarg dotyczący solaryzacji 20 obiektów PERN.
22.08.2022

Figene Capital - polska spółka poszukuje inwestora strategicznego do rozwoju portfela projektów OZE

Polska spółka z sektora energii odnawialnej Figene Capital SA wybrała międzynarodowy bank inwestycyjny DC Advisory do pomocy w znalezieniu inwestora finansowego lub strategicznego, który byłby gotów wesprzeć spółkę w rozwoju jej portfela projektów.
22.08.2022

Siemens Gamesa i Eurowind Energy rozruszają po latach zastoju rumuński rynek onshore

Projekt wiatrowy Pecineaga o mocy 48 MW opiera się na partnerstwie z deweloperem energii odnawialnej Eurowind Energy, ma zostać zainstalowany pod koniec 2024 roku i będzie wykorzystywał osiem turbin SG 6.6-170.
22.08.2022

"Rzeczpospolita": Prądu na masową skalę nie wyłączą

Nie grożą nam masowe wyłączenia energii związane z problemami w dostawach węgla czy wysokimi cenami, uspokaja operator systemu - czytamy w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej".
22.08.2022

Projekt: będą uproszczenia w podatku akcyzowym dla małych producentów energii odnawialnej

Będą uproszczenia w podatku akcyzowym dla małych producentów energii odnawialnej i dla samorządów korzystających z OZE – wynika z opublikowanej w piątek na stronie KPRM zapowiedzi nowelizacji ustawy akcyzowej.
22.08.2022

UE szykuje się na trudny sezon grzewczy - plan redukcji zużycia gazu będzie pierwszym testem jedności

Unia Europejska liczy się z możliwością całkowitego odcięcia dostaw gazu przez Rosję. W ostatnich miesiącach Gazprom już wstrzymał eksport m.in. do Polski, Bułgarii, Łotwy, Finlandii, Danii i Holandii, ograniczył też dostawy przez Nord Stream 1 do Niemiec o 80 proc. Chociaż państwa członkowskie i instytucje unijne podejmują wysiłki na rzecz dywersyfikacji dostaw błękitnego surowca, to i tak w sezonie grzewczym mogą się pojawić problemy z jego dostępnością. To dlatego Komisja Europejska przyjęła plan redukcji zużycia gazu – na poc
22.08.2022

PGE zachęca do instalacji PV w zestawie z magazynami energii

O własnej mikroinstalacji fotowoltaicznej warto myśleć w perspektywie połączenia z magazynem energii i usługami pomagającymi zarządzać jej zużyciem. Największy sprzedawca energii elektrycznej z Grupy PGE proponuje szczegółowe i fachowe doradztwo w tym zakresie, pomagając w formalnościach związanych z dofinansowaniem takiej inwestycji.
21.08.2022

MFW a Krajowy Plan Odbudowy – stocznie i porty

Ostatnio, szczególnie w środowisku związanym z Morską Energetyką Wiatrową na polskich obszarach morskich, pojawiają się głosy, iż zarówno dla branży stoczniowej, jak i infrastruktury terminalowej, związanej z branżą offshore, remedium jest Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO). Czy na pewno jest to realne biorąc pod uwagę obecną sytuację?
21.08.2022

PIE: atom korzystny dla polskiej gospodarki, może podnieść PKB o 1 proc. do 2043 r.

Polski program jądrowy będzie miał korzystny wpływ na gospodarkę, do 2043 r. może podnieść polskie PKB o ponad 1 proc. - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. Według PIE w 2043 r. atom może zaspokajać prawie 40 proc. polskiego popytu na energię elektryczną.
17.08.2022

Biznes robi Zielony Zwrot i ogranicza emisję CO2

Już o ponad 250 tysięcy ton ograniczyły w tym roku emisję dwutlenku węgla firmy i instytucje, które korzystają z odnawialnych źródeł energii z TAURONA. Do końca roku, dzięki rozwiązaniom proponowanym przez TAURON, może to być nawet milion ton.
17.08.2022

UE pożycza 92 mln euro Austrii na rozwój OZE

UniCredit Bank Austria wykorzysta pożyczkę na wsparcie inwestycji w małe i średnie projekty ekologiczne.
16.08.2022

RWE inwestuje ponad 5 mld euro w zielone technologie

Nowe farmy wiatrowe, elektrownie słoneczne o zainstalowanej mocy 1,2 gigawata oddane do użytku w pierwszej połowie 2022 roku - to około 20 proc. więcej energii elektrycznej z OZE. Aktualnie w budowie deweloper RWE posiada zielone aktywa o łącznej mocy 4,8 gigawatów w 11 krajach. Skorygowany zysk netto w wysokości 1,6 mld euro przekracza poziom z pierwszej połowy poprzedniego roku.
14.08.2022

PERN planuje budowę instalacji fotowoltaicznych w kolejnych bazach paliw

PERN planuje budowę trzech mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy do 50 kWp każda w dwóch kolejnych swych bazach paliw, w Rejowcu i Emilianowie. W ramach ogłoszonego przez spółkę postępowania w tej sprawie, oferty można składać do 25 sierpnia.
12.08.2022

Floating offshore zasili pole naftowo-gazowe na Morzu Północnym

Floating offshore ma zasilić pole naftowo-gazowe w brytyjskiej środkowej części Morza Północnego.
10.08.2022

Kryzys energetyczny - świat wraca do węgla

Europa i inne części świata w czasie kryzysu energetycznego przerzucają się na węgiel. Wielu członków UE przedłuża żywotność elektrowni węglowych, jak Niemcy, które dysponują ich największą liczbą w Europie. Import zwiększają: Austria, Czechy, Włochy, Hiszpania, Węgry, Holandia, a nawet Francja - pisze w środę dziennik „Le Figaro”.
10.08.2022

Platforma do produkcji wodoru z offshore

Holenderska firma Iv-Offshore & Energy opracowała platformę, która wykorzystuje morską energię wiatrową do produkcji 85 kiloton wodoru rocznie.
10.08.2022

ZE PAK zakupi od Ørsted Wind Power 5 spółek projektowych

ZE PAK oraz Ørsted Polska wystąpiły wspólnie o pięć pozwoleń lokalizacyjnych w ramach drugiej fazy rozwoju morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku. Porozumienie o partnerstwie firmy zawarły w marcu tego roku. Teraz spółki zawarły umowę ramową oraz aneks do umowy wspólników.
10.08.2022

IBRiS: odnawialne źródła lepsze niż węgiel

Blisko 80 proc. ankietowanych uważa, że w obliczu kryzysu energetycznego Polska powinna rozwijać odnawialne źródła energii (farmy wiatrowe i słoneczne, elektrownie wodne) - wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej" w ostatnich dniach lipca.
09.08.2022

Port Grenaa zaangażuje się rozwój offshore wind w Europie

Duński Port Grenaa zlokalizowany wschodnim wybrzeżu Półwyspu Jutlandzkiego ma ambicję, by włączyć się w aktywnie w rozwój przemysłu morskiej energetyki wiatrowej oraz farm wiatrowych w Europie. Jak informuje WindEurope, w porcie powstaną dwa nowe obiekty do realizacji usług O&M (Operations and Maintenance), oprócz jednego, który już działa w porcie.
09.08.2022

Volkswagen i Energy Web zapewniają "inteligentne, całodobowe ładowanie z OZE" EV

Volkswagen i Energy Web opracowały nowe inteligentne rozwiązanie w zakresie ładowania, które umożliwia właścicielom pojazdów elektrycznych (EV) zasilanie swoich samochodów energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych, kiedy tylko jest to możliwe.
08.08.2022

Chiny na podium światowej energetyki wiatrowej

Chiny zainstalowały w ubiegłym roku więcej mocy niż reszta świata w ciągu pięciu lat – wynika z nowego raportu Rethink Energy.
08.08.2022

Niemcy chcą utrzymania elektrowni jądrowych

W sondażu ARD DeutschlandTrend większość respondentów opowiedziała się za korzystaniem z energii jądrowej dłużej, niż tylko do końca bieżącego roku – informował w piątek portal dziennika „Tagesschau”.
07.08.2022

Siemens po raz pierwszy dostarczy morskie turbiny wiatrowe do Japonii

Globalny lider Siemens Gamesa Renewable Energy dostarczy turbiny dla morskiej farmy wiatrowej Ishikari o mocy 112 MW. To pierwsze zamówienie realizowane przez spółkę w Japonii.
07.08.2022

Qair – coraz bardziej zaznacza swoją obecność na polskim rynku OZE

Qair, niezależny producent zielonej energii, posiada aktywa o mocy 500 MW, wyłącznie ze źródeł odnawialnych coraz bardziej zaznacza swoją obecność na polski rynku. Grupa posiada 700 MW projektów w fazie finansowania i budowy oraz rozwija 3 GW aktywów na wczesnym etapie rozwoju z potencjałem do przyszłej realizacji.
05.08.2022

Pierwsza w Polsce regionalna strategia energetyczna

Urząd Marszałkowski Dolnego Śląska podjął wyzwanie opracowania regionalnej strategii energetycznej. Dokument, przyjęty przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego Uchwałą nr 5662/VI/22 z dnia 19 lipca 2022 r., zatytułowany „Strategia Energetyczna Dolnego Śląska – kierunków wsparcia sektora energetycznego oraz prognozy oddziaływania na środowisko”, został właśnie poddany konsultacjom społecznym.
05.08.2022

Chiny wsparły Kiszyniów w budowie elektrowni słonecznej

Zapowiadający działania w sektorze energetycznym rząd Mołdawii Natalii Gavrility zainaugurował oficjalnie w miejscowości Criuleni, na wschodzie kraju, elektrownię słoneczną. Kiszyniów w realizacji t